David Rath a sociální demokraté

obrazek
7.6.2012 11:22
David Rath opět předvedl, že je skvělý řečník. Předem rozhodnuté poslance, ale přesvědčit nemohl. On s tím samozřejmě ani nepočítal. Jeho slova byla určena hlavně veřejnosti, která přenos sledovala. Podle odhadů se sledovanost pohybovala okolo 1 miliónu.

Vrtulník, policejní motocykly, ozbrojenci v neprůstřelných vestách, ozbrojená eskorta ve sněmovně a další neadekvátní opatření jsme mohli sledovat v den, kdy bylo Davidu Rathovi konečně dovoleno promluvit k veřejnosti. Manévry, co předvádí policie, už možná stály více, než byla údajná škoda, ale hlavně, že pro běžné fungování policie peníze nejsou. Až budete vy nebo váš majetek v ohrožení, přijedou, za několik hodin, nebo dokonce dnů.

Celé projednávání bodu mělo zvláštní tísnivou atmosféru. Namísto běžné tragikomedie jsme byli svědky politického thrilleru, kde se dalo napětí krájet. V mnoha případech to ale nebylo nebezpečným precedentem, kdy je opoziční politik likvidován ohýbáním zákonů a upíráním ústavních práv, ale jen tím, že řada poslanců nemá čisté svědomí, a vidět svého kolegu v doprovodu policie, je pro ně jistě patřičně děsivé. Snad jen ministr zahraničí jako vždy v klidu pospával.

Ač byl na Davidu Rathovi jistě trochu znát třítýdenní pobyt ve vazbě, opět ukázal, že je nejlepší řečník v poslanecké sněmovně. Rathovu obhájci už raději poslanci mluvit nedovolili. I tak v jeho řeči zazněla řada nových věcí a ty již známé byly dány do zajímavých souvislostí. Nebyl by to David Rath, kdyby se nepustil přímo do státní zástupkyně, policistů i ministra Kubiceho. I když v tomto případě vousatého taxikáře asi trochu přeceňuje. Pokud by snad stopa vedla k němu, nebude pravděpodobně mozkem celé akce, ale jen vykonavatelem. Jeho konstrukce jsou místy opravdu dost divoké, ale v tomto státě je dle zkušeností možné ledacos.

Poslancům údajně chyběla sebereflexe. Údajně vidí chyby všude, jen ne u sebe. Pokud je opravdu nevinný, jak tvrdí, může těžko hledat chyby u sebe. To ale nikoho nezajímá. Presumpce nevinny neexistuje. Novináři a poslanci Davida Ratha už odsoudili a to včetně bývalých přátel. Že obvinil ze zbabělosti ČSSD, mu těžko zazlívat. Chování bývalých přátel nechápe nejen on, ale i řadoví členové ČSSD a voliči levice.

Kdo čekal bouřlivou rozpravu, byl zklamán. Ač je tu vážné podezření, že jde o objednanou likvidaci opozičního politika pomocí policie a státního zastupitelství a je de facto ohrožena demokracie v této zemi, největší opoziční strany ustrašeně mlčí. V takovéto situaci je povinnost opozice na všechny nestandardnosti upozornit. Dokonce i Ivan Langer odvěký sněmovní rival Davida Ratha označil současné dění za erozi právního státu.

Naprostou bezradnost vedení ČSSD nepřímo potvrdil i místopředseda Zaorálek při svém vystoupení, které by se dalo shrnout slovy „Sorry, nevíme co dělat. Musíme tě vydat“. Ale v jakém jiném případě měl být poslanec chráněn imunitou, než právě při podezření, že jde o politickou objednávku. Zarážející je i vyjádření představitelů ČSSD o poměrně jasných důkazech. Jsou to snad ty „žluťoučký penízky“? Dalo se předpokládat, že do voleb ještě uniknou útržky se slovy “peníze na volby“, jak naznačil David Rath ve své řeči. A světe div se, netrvalo to ani 24h a některé servery už „autentický“ záznam mají. Omezí se i teď Sobotka a další jen na slova o zneužívání kauzy?

Jindy zásadoví zástupci KSČM se jen snaží vytěžit z kauzy politické body. Jakési zastání našel David Rath jen u Stanislava Humla, který má s uměle vyvolanou kauzou byť podstatně menších rozměrů své zkušenosti a Jiřího Paroubka, který je od počátku největším kritikem postupu orgánů činných v trestním řízení v kauze Rath. Nedivil bych se, kdyby lidé věřící Davidu Rathovi zavrhli ČSSD a volili právě Paroubkovu NS-LEV 21. A že těch lidí není málo. I Vít Bárta se v Partii podivoval nad 42% přesvědčených, že jde o politickou objednávku.

Nakonec se našlo jen 8 odvážných, kteří se postavili tlaku médií. Vládní koalice má ve sněmovně většinu tak jistě ani David Rath nepočítal, že by vydán nebyl. A tak šlo spíše o symboliku a vyjádření podpory v boji s tou obludnou mašinérií, která na něj byla nasazena. Další boj ho čeká s našimi „nezávislými“ soudy. Při rychlosti jejich fungování ho možná čeká ještě řada měsíců ve vazbě bez možnosti styku s rodinou nebo kýmkoliv jiným než jsou jeho obhájci.

V celé kauze se je tolik podivností, že se nelze divit nesložení poslaneckého mandátu. Kromě toho pokud věří, že bude osvobozen, bude jistě chtít pokračovat ve své politické kariéře. Jeho popularita i přes intenzivní masáž prakticky neklesla. Velmi bych se však divil, pokud by přemýšlel o návratu do ČSSD.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

videnak
Je mi lito ČSSD svym jednanim kdy vystupuje jako bezzuba ztraci nejen politicky vliv ,ale taky voliče a to Nečas chce a potřebuje,tak se zapomene na jeho prazdnou síťovku.
stvan

Co volič spojí, ať politický zájem mocenských skupin nerozdělí.