Děkujeme, odcházíme, trochu jinak.

15.12.2010 16:57
Děkujeme, odcházíme, trochu jinak. Právě v těchto dnech, zdá se, vrcholí výzva či iniciativa „Děkujeme, odcházíme!“. Mám takový pocit, že se posledních 17 let neřeší žádné jiné problémy, než problémy těch, kteří se mají docela dobře. Mám na mysli lékaře, státní zástupce, soudce. Jedni i druzí se domnívají, že jsou „diskriminování“, či „nedocenění“.

Děkujeme, odcházíme, trochu jinak.

Právě v těchto dnech, zdá se, vrcholí výzva či iniciativa „Děkujeme, odcházíme!“. Mám takový pocit, že se posledních 17 let neřeší žádné jiné problémy, než problémy těch, kteří se mají docela dobře. Mám na mysli lékaře, státní zástupce, soudce. Jedni i druzí se domnívají, že jsou „diskriminování“, či „nedocenění“.

Pokud lékaři argumentují, že lékaři v Spolkové republice Německa mají takové či makové platy v porovnání s lékaři u nás, tak i dělník zplodí myšlenku, že on by mohl argumentovat prakticky stejně. A totéž v případu jiných profesích, učiteli počínaje a sociálními pracovníky či hudebníky v regionálních filharmoniích konče.

Nehodlám se snížit s primitivními proletářskými argumenty, že „když někdo vystudoval za peníze daňových poplatníků, tak by měl sloužit lidem“. Ani dělník neplatil za to, že se někde vyučil. Spíše proflákal a nadával učitelům.

Pokud někdo z lékařů chtěl pracovat v SRN či Velké Británii, tak mu v tom nikdo a nikdy nebránil. A bylo určitě chytřejší dát výpověď před půl rokem a odejít, a nezakládat iniciativu „děkujeme, odcházíme!“. Současná situace, jak vypadá podle informací v médiích, napovídá, že to je jen další nátlaková akce lékařů zaměstnanců. V sobotu to jedna lékařka vyjádřila v České televizi: „Já budu pracovat jinde, ale nevím, kde!“. Ano, jediným cílem, aby se ministerstvo zdravotnictví či financí chytilo za nos, a vytáhlo jednu či dvě miliardy na platy. Docela humorné, je když lékaři argumentují, že, aby se uživili, musí dělat tolik hodin přesčas. Pokud se lékaři domnívají, že neuživí rodinu, tak je jednoduchá cesta. Změnit profesi a jít tedy vykonávat zcela jinou profesi. Je otázka, jakou. Všichni lékaři se neuživí jako zástupci farmaceutických firem. A rozhodně nehrozí, že by se většina z nich uživila jako „špičkoví výzkumníci“.

Celý průběh akce „Děkujeme, odcházíme!“ vypovídá, že si lékaři jsou velmi dobře vědomi, že by se opravdu uživili v zahraničí. Jinak by prostě odešli a nevykonávali by nátlak hromadnou výpovědí.

Co se týká práce přesčas, tak pacient či občan, není idiot. Víme, jak vypadá víkendová služba lékaře v nemocničním zařízení. Za úspěch může pacient považovat, když lékař jednou za den obejde oddělení a zeptá se pacientů? “Potřebujete ode mě něco?“. Když pacient projeví snahu odpovědět, dá se očekávat, že uvidí záda lékaře. Zbytek víkendové služby lékař stráví u televize a v noci se vyspí.

Není to tak dávno, kdy v diskusi pod jedním mým příspěvkem v jiném médiu, napsal lékař, že on není jako učitel, který odpracuje 20 vyučovacích hodin za týden. Lékař uváděl, že on odpracuje 60 hodin týdně. Tak především, těch 20 či kolik vyučovacích hodin je pouze přímá pracovní povinnost, kdy opravdu musí být na pracovišti. Vedle toho se připravuje na vyučování, vzdělává sám či na nějakých kurzech, opravuje písemné práce, jedná s rodiči či nadřízenými, vede pedagogickou dokumentaci atd. Fakt, že učitel přijde ve 12 hodin domů, neznamená, že pak se jen dívá na televizi. Řada výzkumů nejen u nás, ale napříč vyspělými zeměmi, ukazuje, že nejdelší pracovní dobu mají učitelé matematiky a mateřských jazyků kvůli velkému počtu písemných pracích. A že ta skutečná pracovní doba učitelů je delší, než pracovní doba stanovená Zákoníkem práce pro zaměstnace. Proto učitelé mají delší dovolenou, či chcete 2 či kolik měsíců prázdnin.

Pravidelně vidíme v televizí, jak si lékaři stěžují, že od opilého pacienta dostali „pár facek“. Když se před delší dobou objevil na Internetu, jak učňové nasazovali mistru odborné výuky na hlavu odpadkový koš a tloukli do něj, tak byl onen mistr, myslím, propuštěn, „protože nezvládal žáky“

Vraťme se k lékařům. Jednak inteligentnímu občanovi je jasné, že drtivá většina lékařů není schopna vykonávat jinou profesi. Jako moderátoři se jich uplatní tak na prstech jedné ruky.

Pokud chtějí vykonávat soukromou praxi, tak s nimi nejprve musí zdravotní pojišťovny podepsat smlouvu. V Pardubicích víme o lékaři, který vykonává soukromou praxi a v ordinaci ještě nutí pacientům vložky do bot za 2 tis. Kč či ty patřičně drahé vitamíny. Nelegální to, zdá se, není. Pokud lékař vykonává soukromou praxi, tak se je ještě schopen označit za „úspěšného podnikatele“. Když chtějí lékaři ukázat „podnikatelské schopnosti“, ať zkusí vybírat v hotovosti a „nedojit pojišťovnu“. Většina by měla prázdnou ordinaci.

Já bych osobně počkal, až vyprší výpovědní doba lékařů, uvidíme, jak budou tvrdit, že „chtějí léčit české pacienty, protože jsou zodpovědnější, než politikové“. Možná si vymyslí jiné argumenty, že „chtějí pomáhat a sloužit“

Ti, kteří byli schopni se uplatnit v zahraničí, tak ti tam už jsou. Je příznačné, že z jednoho pracovního poměru v ČR vyhledali zpravidla bezpečí pracovního poměru v zahraničí.

Pokud nějaký malý rasista argumentuje, že „nás budou léčit pákistánští či indičtí lékaři“, tak já se nechám léčit od každého, s kým se domluvím, a kdo bude orgány uznán, že má patřičnou kvalifikaci léčit. Rasisté si neuvědomují, že podobní militanti jsou i b SRN a podobně se vymezují v SRN proti českým či slovenským lékařům.

Ale divím se ministerstvu zdravotnictví, či ředitelům nemocnic, že s předstihem nezačali hledat lékaře na Slovensku či Ukrajině-

“Děkujeme, že odcházíte, jen nevím, kam“. Alespoň bude za dva měsíce možnost se rozhodnout, kdo se do pracovního poměru vrátí, a kdo ne.

Já osobně si lékařů vážím, tedy těch, kteří je možné opravdu takto nazývat. Nejen z důvodu, aby na mě byla popřípadě  v nemocnici nebyla vykonána euthanasie.

Ovšem evrsopské platy by určitě chtěli i příslušníci jiných profesí. Řesit by se měly spíše platy zdravotních sester, ošetřovatelů a sanitářů. Lékaři hlady rozhodně neumírají.

Prosím, méně zpupnosti

RNDr. Karel Vašíček

www.mathpublishing.eu

k_vasicek
Jsem učitel matematiky, deskriptivní geometrie, pracoval jsem jako programátor, zajímám se o fotografování, podílím se na organizaci Filmového klubu PARDUBICE, jsem invalidní důchodce, vzhledem k tomu, že kdyby mš vzali invalidní důchod, tak bych asi logicky musel pracovat jako učitel, vidím, jak klesla úroveň na gymnáziiích i na univerzitách, tak bych neměl příliš chuť znovu učit

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

zdobinsky
Já nejsem pro rovnostářství, ale v čem je problém? Lékařům nestačí octavia? Chtějí snad BMV? A proč? Pomůže jim snad lépe léčit? \r\nPokud žijeme ve společnosti, kde se prestiž člověka odvíjí jen od bohatství, tak i lékaři jsou její součástí. Problém je ale v tom, že tak bohatí, jak by si každý (nebo alespoň velká většina) z nás představoval, být nemůžeme. Někteří máme stále velké oči. Za těch třista let je v nás stále zakotvena víra v pokrok, protože doposud to tak zatím celkem bez problémů šlo. Možná budou lékaři ti první, kteří, jak píše Petr, vystřízliví.
zdobinsky
Pane Kosino, já bych si také přál, aby se všichni, kteří poctivě pracují, ale i ti, kteří tak činit z nejrůznějších příčin nemohou, měli dobře. Jak to ale udělat? Možná, že by bylo férovější, než proklamovat zbožná přání, sem napsat představu, jak na to.\r\nNikdy dříve ve společnosti nebylo, aby se měli všichni dobře, jak je tomu u nás dnes. ČR je zatím celosvětově absolutní špička ve velice dobrých životních podmínkách pro své obyvatele. Dřív byly velké rozdíly - šlechta, duchovenstvo, statkáři, průmyslníci, inteligence si žila velmi dobře. Ti ostatní nic moc. Např. herci dřeli bídu (odtud rčení mít hlad jak herec), učitelé žili z velké části z darů rodičů atd. Lékařů ve společnosti byl ale oproti dnešku jen zlomek, učitelů rovněž, inteligence (vysokoškoláci) byla skutečnou elitou národa a byla nepočetná. \r\nJak tedy udělat, aby se všichni měli dobře, jak to známe z éry sociálního státu? Někomu přát, aby se měl také dobře a nezávidět, je velice pěkná vlastnost, ale stávající průměrnou vysokou životní úroveň udržet nepomůže.
kosina
Pane Vašíčku, váš blog je produktem politiky současné vládní garnitury. Ta proti sobě staví lékaře a učitele, mladé a seniory, státní a soukromý sektor. Společnost rozeštve mezi sebou a sama bude pohodlně vládnout. Proč u nás není meziprofesní solidarita jako ve Francii nebo jinde? Já ačkoliv nejsem lékař, jejich požadavky podporuji. Stejně jako podporuji požadavky učitelů a dalších. Dokud se budou zaměstnanci hádat mezi sebou, může být třeba padesát dílčích stávek a stejně to bude k ničemu.
zdobinsky
Pravda je dnes taková, a psal to ve své blogu i David Ráth, že kdo chce být bohatý, nestuduje medicínu. Jednak je to obrovská řehole, druhak jsou daleko výnosnější studijní obory - management, právo. Existují i velice lukrativní obory, viz plastická chirurgie, ale většina ostatních k velkému bohatství nevede. Medicína již není výlučnou profesí, ale pauperizovala se. Dnes má ze zákona každý právo na lékařskou péči. Dříve byla jen pro bohaté, chudí k lékaři nechodili. A tomu se dnes, pokud chcem zachovat lékařskou péči dostupnou všem, musí chtě nechtě přizpůsobit i platy lékařů.
schlimbach
pane Vašíček - možná by to chtělo zjistit si více podrobností o službách lékařů. kdy v práci tráví i 36 hodin v kuse - je samozřejmé, že v té době i třeba spí, ale co je to za spánek, který je často přerušován i v noci přicházejícími pacienty? Myslím, že není tak jednoduché mávnout nad lékařskými službami rukou, jak jste to napsal ve svém příspěvku. Podotýkám, nejsem lékař, jen znám několik osob pracujících ve zdravotnictví.
k_vasicek
Nevím, co pan Višňovský myslí tím, že pedagogická fakulta není právnická či lékařská fakulta. \r\nja jsem dostudoval prirodovedeckou fakultu cca pred 25 lety, a moje vzdelavani tim rozhodne neskoncilo.\r\n\r\nZa prvé, učitelé se nepřipravují jen na pedagogické fakultě, ale i např. na Matematicko-fyzikální či Přírodovědecké fakultě. Matematika se studuje ze zájmu, nikoliv kvůli prestiži či rychlým výdělkům, jako Právnická či Lékařská faklulta. Lékaři, ani právnici stejně tak religionisté jako Jan Amos Liška nebo filozofové nás živit jako národ živit nebudou, potřebujeme přírodovědce a techniky, a ti potřebují umět matematiku. Já již cca 21 let neučím, pracoval jsem jako programátor. Ten, kdo do SRN či Rakouska chtěl jít, ten už tam je. Ono je spíše příznačné, že tito hrdinové práce, kteří celý život pracují v pracovním poměru, by chtěli jít do dalšího pracovního poměru. jak sami lékaři uvádějí, vydělávají přesčasy. Inteligentní a vzdělaný člověk nemusí ani odcházet do zahraničí, ani vydělávat jen přesčasy. Ujiťuji Vás, že jsem přesčasy nikdy nehonil, ani jako programátor, ani jako učitel. Jak uvádějí naše mediální hvězdy, na konzervatoř šel, myslím, např. Marek Eben proto, že tam nebyla matematika. Pokud máte pocit, že ke studiu matematiky stačí se něco naučit nazpamě´t, stačí napsat, a já Vám pošlu nějakou knihu. Já bez problémů čtu knihy pro lékaře či právníky, psychology. njaděte si na české Wikipedii životopis jednoho francozského matematika Evarista Galoise. je tam diplomová práce. Zkuste se do ní začíst. Nebo Vám uvedu definici přirozených čísel: jsou to kardinální čísla konečných množin. Cesta k dalšímu rozvoji naší země vede přes skutečnou podporu vzdělávání a vědy. Nikoliv rozdávání diplomů. Nemám na mysli adéru s PrF ZCU, ale ty soukrome skoly, ktere se vzdelavanim nemaji nic spolecnoho. prectete si knihu prof. Pruchy: Moderni pedagogika. tam se uvadi, jak souvisi kvalita skolstvi s ohodnocnením ucitelu (Finsko, Korejska republika - nejkvalitenjsi skolstvi na svete). Prectete si odpoved mistopredsedkyne TOP09 z ankety pred kvetnovymi volbami. zverejeneno rovnez www.vasevec.cz.\r\nJa jsem mily pane ze skolstvi odesel 31. 12. 1989.\r\nPozoruji, kdo z mych spoluzaku z univerzity se stalo rediteli, atd. atd.