Demonstrace v Evropě pokračují

obrazek
20.6.2011 12:55
Před několika dny Česká televize – po měsíční informační blokádě – oznámila, že španělští demonstranti vyklidili náměstí velkých měst, na kterých od 15. května protestovali proti asociálním škrtům, nezaměstnanosti, třídě politiků a bankéřů, korupci a dalším nešvarům. Tato tendenční informace měla vyvolat dojem, že ve Španělsku se vše vrátilo do starých kolejí a protesty skončily. Tak tomu ovšem není. V neděli 19. června se na madridském náměstí Plaza de Neptuno uskutečnila před parlamentem další masová demonstrace cca 50.000 lidí, kteří přišli politikům vzkázat, že oni lid nereprezentují.

Poklidná manifestace občanů všech věkových kategorií – od studentů po seniory – perfektně zorganizovaná Hnutím 15-M přes sociální sítě, vyjádřila nespokojenost lidí se současným španělským establishmentem a obešla se bez policejní intervence. „Indignados“ protestovali i proti Paktu pro euro a způsobu, jímž se Zapaterův kabinet snaží vypořádat s ekonomickou krizí. Pakt zaměřený na zvyšování konkurenceschopnosti zemí Evropské unie je podle nich sociálně necitlivý, protože například umožňuje firmám snáze propouštět zaměstnance.  Hesla na transparentech: „Vaši krizi platit nebudeme!“, „Sjednocený lid nikdy nebude poražen!“, „Není nic nebezpečnějšího než člověk, který nemá co ztratit!“ a „Poslouchejte hněv lidu!“ evokovala revoluční atmosféru Španělska ve třicátých letech 20. století, což umocňovaly i republikánské vlajky v davu. „Indignados“ se scházeli už od dopoledních hodin, kdy ze všech částí Madridu směřovali před Cortesy (španělský parlament).

Atmosférický průvod Madridem měl charakter tradiční španělské fiesty. Nejpůsobivější byl okamžik, kdy se po poledni šest mávajících a hlučících davů, proudících na Plaza de Neptuno, symbolicky spojilo v jednolitou masu. Později odpoledne část „indignados“ zamířila na náměstí Puerta del Sol, kde se od osmé hodiny večerní konalo další shromáždění hnutí Skutečnou demokracii teď! (¡Democracia Real Ya!). Protesty se však v neděli nekonaly jen v Madridu, ale i v Barceloně, Valencii a dalších španělských městech, přičemž účast v celé zemi dosáhla 200.000 lidí.

V Paříži policie zadržela stovku demonstrantů a desetitisíce lidí vyšly do ulic v Athénách. Podpůrná akce se konala i v Praze a podle vzoru Hnutí 15-M byla zakončena dvouhodinovou diskusí na téma budoucího vývoje. Organizátoři španělských demonstrací oznámili, že protesty budou pokračovat i v dalších dnech. V reakci na provládní média, která informace o nepokojích v různých částech Evropy zkreslují nebo zamlčují, vyzývají občany, aby vypnuli televizi, zahodili noviny a šli na náměstí tvořit dějiny.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

homoculturalis

Obávám, že establishment přikročí k násilné represi a nechá elitními jednotkami posřílet několik stovek demonstrantů. Co potom?