Dětské skupiny způsobí ještě rodičům velké vrásky

obrazek
9.9.2018 20:54
Když se zakládaly dětské skupiny, tušily jsme s kolegyní blogerkou Popkovou jisté průšvihy. Teď se celkově jako největší průšvih ukazuje fakt, že stát a obce ze sebe úplně setřásly povinnost zřizovatelství. Prostě několika generacím rodičů úpřel nárok na jesle a podobně i další nárok na státní školku. Vesměs se rodiče probudili do reality dalších účtů. Nyní v celém státě existuje 800 dětských skupin. Zřídili si je ti, kdo měli prázdné prostory, které chtěli zhodnotit, ti, kdo na tom umějí vydělávat nebo ti, kdo chtějí laciné ženské zaměstnankyně. Čili suma sumárum je postaráno max o potenciálních 19200 dětí (skutečných 12000) nejnižšího věku od jednoho roku (bohužel jen 2/3 jsou do 3 let, max. 24 dětí na skupinu).. Jeden ročník dětí u nás čítá 100 000 dětí. Mladé babičky chodí ještě do práce, v době jejich starobního důchodu jsou již děti nejméně ve školním věku. A Unie patrně ukončí financování. Ministryně Maláíčová hodnotí projekt dětských skupin jako příznivý, počítá s tím, že rodiče by si připláceli 4000. A 4000 by dodal stát.

Paní ministryně ale nevnímá, že již dnes si lidé za tyto dětské  skupiny, označované  často  jako miniškolky nebo jesle, připlácí. 

Před lety jsme hodnotiy dětské skupin zde (+ komentáře pod blogem):   http://vasevec.parlamentnilisty.cz/clanky/detske-skupiny-nebo-utulky-pro-deti

 Dětské skupiny si mohly zřídit školy, církve, obce a firmy. Čestné ty obce,  jež je zřídily také,  protože to budou poslední  niky bezpečí, kde nebude rodič vydírán, nebo nebude vydírán příliš.

V Praze to zatím vypadá tak, že řada těchto  zařízení  ceník neuvádí, ale ze zmínky o školném je patrné , že peníze vybírají. Miniškolka DS Kalamajka na Praze 4 vybírá podle počtu strávených hodin od 65 Kčdo 140 Kč za hodinu. Miniškolka Vlnka vybírá za počet stráívených bloků určitýchspeciálních aktivit - kreslení, cvičení atd. po 40 minutách během měsíce, jeden blok jednou  týdně, měsíčně 1350 Kč.  Levná miniškolka Leskavička vybírá za pět dní v týdnu celodenně 7650. Je možné platit méně, ale pak nesmíte chodit na tolik dní  nebo  hodin. Ale jak říkám, není to všude tak zabité, jako v Praze, brněnská  miniškolka Lumpík si bere pouhých 31 Kč/hod. Jenžei s tím zatočí nový nutný čtřtisícový  příplatek rodičů. 

Je víc než  jasné, že zejméně pražští rodiče se za to, že mají děti, budou prohýbat velmi  silně. O  čtyři tisíce více, než doposud. A stát samozřejmě se nevrátí ke své povinnosti zřizovat cenově dostupná zařízení pro  předem  předvídatelný počet dětí.  V devadestácýh letech proběhla privatizace školek a jeslí, kd na místech, kde obce zrušil obecní, vznikly většinou v naprosto stejných prostorách školky soukromé, už násobně více placené.  Situace už dnes je taková, jak ukazují výše uvedené tarify. A to jsou školky dosud dotovány 8000 na jedno dítě. Stát je ochoten zaplatit max. 4000. 

Matky samoživitelky opět budou pracovat v noci aaanebo rovnou jako prostituky. Protože to vypadá, ýe nejlevnější miniškolka bude stát  okolo 11 tisíc. V  Praze  spíš okolo 16 tisíc. Možná se matky ještě rády vrátí k  praxi cumlů  máčených  v odvaru z makovic, aby mohly  pracovat. 

Je patrné, proč většina matek zůstává doma až do věku 3let dítěte nejméně  - prostě jim nic jiného nezbývá, nechtějí-li být vydírány sstémem finančně přes dětské  akupiny. .V Praze pak spadnou do stejného kolotoče i později, po  uplynutí  třetího roku dítěte, protože státních školek je příliš málo. 

Jaký je rozdíl, mezi pravicovou doktrínou,  tentokrát v  pazourech  středolevé   ministryně, a situací kdysi?  Za komančů  provozoval stát školky a  jesle bez zisku   a  v amortizovaných budovách, jež potřeboval jen údržbu!  Těch  se  ale obce většinou zbavily!.Ano, z dnešního   pohledu bylo HDP nízké, protože nebylo založeno na lichvaření se základními lidskýmii potřebami, ale koruna měla dvojnásobnou kupní sílu než dnes  - míněno  vůči zápoadoněmecké marce. 

V našem státě eistují tto služby  pro děti 1-3 roky  pro  třkrát méně dětí,  než  v ostatních státech EU.  

Věřím, že někteří si pohrávají s myšlenkou, že by MPSV nepřispívalo zbývající4 čtaři tisíce, jež také od Unie z celkem8 tisíc na dítě a měsíc chodilya zřejmě již chodit nebudou., Zřejmě si někdo myslí, že částka  20 000 za školku  by byla přiměřená - nu což, v Londýně se platí 30 000 (tisíc liber měsíčně).

ČT24 11.10.2018: "MPSV: Dětské skupiny by mohly dostávat státní příspěvky na vybrané děti." 

11.12.2018 Ve školkách již nyní téměř 45000 batolat: https://www.novinky.cz/domaci/457171-ve-skolkach-je-44-729-batolat-pribyvaji-problemy.html?fbclid=IwAR3plFsuvKdgWx8qUmfXtFLqTsAQPO-5Dfg4oqZzPvtjRI2E_5rzZ_A5b4E

Situace ve školkách v Brně - v Praze je ještě mnohem horší: https://a2larm.cz/2018/07/mate-vic-deti-na-skolku-zapomente/

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

   Napřed očipovali psy, kromě těch zatoulaných, nyní v rámci docházkového systému do dětských skupin v rámci akce,, hledám paní na hlídání" očipují i hlídaná děcka, posléze dojde zřejmě na důchodce, nyní nazývané čestným titulem jako senioři. Nakonec očipují nejen každého seniora + děcko, ale již obvyklé fšecko.