Dětský stomatolog / zubař - hledám: případ na hromadnou žalobu

obrazek pojištěncům standard
14.9.2011 16:23
Státe, kdy opravíš dětem zuby na pojišťovnu, jak jsi sliboval? Nejkalamitnější je situace v Praze, kde mezi tím málem dětských stomatologů, kteří tu provozují své aktivity, se nenajde ani jeden, který by dělal na pojišťovnu - tedy: oni s pojišťovnami většinou mají smlouvy, co si od nich berou oficiálně nebo neoficiálně nezkontroluje nikdo, ale rodičům účtují za jakékoliív (i amalgámové) plomby horentní částky naprosto všichni.

Až do Hegerovy připravované úpravy platilo, že děti mají mít na pojišťovnu u zubaře vše i amalgámové plomby - ale ouha: na pojišťovnu je ve většině případů jen velmi málo, pakliže vůbec něco  někdy injekce proti bolesti nebo rentgen, v případě amalgámové plomby vám řeknou - "já ale dělám ze švédského, a ten hrazen není" (amalgám je taková věcička, jež je nerozpustnámá charakter slitiny,  a vzniká smísením rtuti , jež s ušlechtilými ai méně ušlechtilými kovy  na tu správnou tuhost, pevnot, pružnost atd. jak potřebují stomatologové, švédský v tomto případě patrně znamená, že lze dosáhnout lepšího poměru - náklady/prodejní cena) )a naúčtují 1600,- Kč za dvě amalgámové plomby, cenu bílých v Praze již ani nechtějte vědět, v jiném případě vám dají místo plomby dokonce jen cement pro chudé africké děti a za 5 plomb a jednu drobnou plastiku si naúčtují 8000,- Kč. (Realisticky předpokládám, že tento cement má u výrobce cenu  půlkilovka 100,- Kč.) Co ve skutečnosti chodí do pojišťoven k proplacení, pochybuji, že by někdo kontroloval. U dětskýsch stomatologů je situace horší, než u stomatologů pro dospělé, kde vám občas amalgám udělají, ale stomatolg pro dospělé vám na dotaz, zda by mohl spravit zuby také vašemu dítěti, odpoví, že mu to pojišťovna nedovolí.  Teoreticky by se mohlo zdát, že Hegerova nová úprava, totiž, že stát bude hradit 500,- Kč z každé plomby, bude přínosná, ale nevěřím tomu, že by naši pražští dětští zubaři, zlískaní prací 3 hodiny denně, jakkoliv hodlali ustoupit ze svých přemrštěných nároků - vždyť si příjem na žádoucí výši i nyní dorovnávají takovými speciálními položkami jako založení karty za 390,- Kč, věřím, že nehrazené položky přibydou.

V každém případě po Hegerově reformě zubaři (alespoň ti pražští) z pojišťovny vyčerpají více, naúčtují si ještě více, než dnes (vás to bude stát stejně, půjde jim o to, aby nevytvářeli nežádoucí precedens tím, že by připustili, aby platba od vás byla nižší), ale případ dětských zubů neopravitelných na poišťovnu již nebude žalovatelný.

Rovnátka na ortodoncii nepořídíte pod 30 000,- Kč ( ! na severní Moravě ta samá za 6 000,- Kč) a musíte se objednávat půl roku i déle dopředu a stomatologické výzkumáky, jejichž erudice je nezbytná pro takové případy, jako je zub vyrostlý mimo dáseň v patře, tu už nenajdete. Padly, ačkoliv alespoň v Praze by na republiku měl nějaký být. Pojišťovna a ministerstvo zdravotnictví vám budou deklarovat, že služba je splněna - což doloží tím, že pojiťovny mají mezi smluvními lékaři i několik dětských stomatologů - ovšem s těmi se to má jak výše popsáno. Ony však byly příčinou toho, že ani z hromadných prevenitvních prohlídek školáků se zubaři v Praze neuživili (samotný fakt, že školní děti u sebe obvykle nenosí horentní částky peněz, je také důvodem, proč zcela vymizely školami organizované preventivní prohlídky - a děti mají kazy), ministerstvo pak je vino tím, že se vůbec nestará o to, jak péče v tomto sektoru probíhá - po pravdě řečeno - nejneže je málo dětských zubařů, ono je  Praze málo už i normálních zubařů - přestože všechny jejich pomůcky a nástroje lze velmi levně sehnat v Číně bez českých předražených obchodníků a nejsou zdaleka tak závislí na tom, na jaké adrese sídlí. Všimněte si, že až dosud jsem nehovořila o svém podezření na šizení profesionality - mám za to, že do díry po kazu nepatří cement, ale  především vložka proti dalšímu kažení a na tu pak plomba.

V každém případě to, že z postižených pražských rodičů se dosud nenašel nikdo, kdo by se vzedmul k vyvolání hromadné žaloby na stát, jenž není schopen se postarat ani o to, aby plnil služby, jež deklaruje, že hodlá plnit, je nejpřesvědčivějším důkazem toho, že z průšvihu s finanční anémií, státním dluhem, korupcí a dalším nemá tento národ šanci se vymotat - kvůli nedostatku občanské činorodosti. Prvnímu, kdo se do iniciace hromadné žaloby pustí, slibujii, že na tento článek umístím link na obecně prospěšnou právnickou společnowt, kterou touto obranou zájmů svého potomstva pověřil, aby ji nalezli i ostatní rodiče, (můj mail naleznete v tomto blogu: http://www.vasevec.cz/blogy/novy-zdrojar-alternativnich-ekonomickych-pristupu-na-facebooku). Přestože minister Pospíšil deklaruje, že na právní pomoc zdarma podporovanou státem jdou neskutečné peníze, z vlastního šetření vím, že nabídka je chudobná a ve valné většině případů obecně prospěšných společností platí, že toho moc neumí (omluvám se, jestli jsem se nějakého pracovitého šikuly dotkla), troufám si proto doporučit - zkuste právní poradnu komunistů! Kupte si Haló noviny a tam se dozvíte kdy a kde se koná. Troufám si tvrdit, že vrácení poplatku za plomby se vrátí a že by stát mohl uhradit i odškodné za zhoršenou péči o chrup - naše děti nemají kam chodit na preventivní prohlídky a kvalita zubů v pokročilém věku se odráží i na celkovém zdravotním stavu, což už dnešním dětem zachránit nemůžeme.

(Je nutno vyvrátit pověru o čištění a nečištění zubů - znám lidi, kteří neměli za celý život kaz a zuby nečistili, za to ti, kteří mají zvýšenou kazivost, případně nemá zuby dostatečně kvalitně kalicifikované - a ten problémy bude ít v každém případě, minimáílne proto, že na stoličky si nevidí).

Dejte o svém postupu v každém pípadě vědět, ať s první hromadnou žalobou ve zdravotní kauze na stát pohneme, protože obdobný vývoj bude následovat po zdravotní reformě u všech lékařských specialistů a zřejmě i v nemocnicích.  Slovenský akademik Staněk, jenž obráží konference s tím jediným pravým neolibrálním návodem, jak postupovat, otevřeně hovoří o tom, že samotné vlezné do nemocniice nebude moci být (v další fázi reformy) jiné, než 1500 euro. 

A to prosím primární narušení Ústavou zaručeného práva na zdravotní péči vzniklo tak, že Ústavní soud chybně rozhodl, jako jaký větný člen interpretovat a ke které části věty patří formulace o zdravotních pomůckách začínající spojkou "a", zcela ignorujíc, že chybějící čárka před "a" je dána charakterem češtiny, která před spojku "a" nikdy čárku nepíše. Dávám nvrh, že přezkoumání tohoto rozhodnutí Ústavního soudu by se také mělo iniciovat.(Pozoruhodn je, uvážit, kdo jim to msuel podepsat jako prezident - významný český literát a dramatik, znalec češtiny, ano, ten, který v 89 hoviřl o tom, že nás budou strašit kapitlaismem, ale že nic takového jako nezaměstnanost a bída nebude.... Coup d´etat? )

Přesně v tu chvíli, kdy byl vytvořen prostor pro to, aby soukriomníci mohli kasírovat, se stát přestal starat o to, jak co racionálně a levně a spolehlivě zajistit. A tak dnes nejneže nemáme ošetření, které jsme měli garantované a za podmínek, za nichž jsme jej měli garantované, my nemáme ani obory ap racovní místa v oborech (a s nimi související oběhové cykly našich peněz), který tento systém zásobovaly. Vposledku kupříkladu padl i jediný český výrobce gamaglobulinu - jistí lidé s autoimunitním postižením jej potřebují 1 injekci týdne, ale není hrazené - hrazená byla, pak byla z hrazených přípravků vyškrtnuta, ale stála jen 60,- Kč. Poté byl český výrobce vymeten jako zmetek, který neumí dodávat ve stejné čistotě jako zahraničíní, šanci a čas na nápravu nedostal,  a protože solidarita proti "urvi co můžeš "v nerovném boi prohrává, mají nemocní nyní za peníze 1 injekci za 1 200,-Kč ze Španělska (4 800,- Kč měsíčně). Lze jen spekulovat o tom, zda v daném mechanismu nesehrává svou roli to, že zdravotní pojišťovny také mají právo obchodovat až do 35% jistiny, a že jejich manažeři si skrze ně protahují svůj soukromý obchod, pořizují další zisky ještě i do své soukromé firmy. A tím jsme se, myslím dostatečně, obeznámili s neviditelnou rukou trhu, řádící ve zdravotnictví.

Pro chudé nezbývá než: http://thepaleomama.com/2013/11/how-im-healing-cavities-without-dentistry/ aneb jak léčit kazy bez zubařů.

http://thepaleomama.com/2013/12/diy-remineralizing-toothpaste/ - Udělej Si ám  - remineralizační zubní pasta. 

za normálních okolností platí, že nabídka je znevýhodněná vůči poptávce: (Silvano Borruso : Ekonomika, etika a paradoxy - existuje východisko? - viz můj blog na nenasili.cz nebo nezakladnam.cz)"poptávka, podporovaná penězi, požívá nepřípustné výhody nad nabídkou, kryje se (dá-li se to tak říci) před škodami způsobenými plynutím času, proměnami módy, červotočem, vlhkostí, plísní, krysami, zloději atd., jak by se řeklo. Což redukuje tzv. „zákon“ o poptávce a nabídce na oblast pohádek."
jinak je tomu ovšem, jestliže jde o absolventy kurzů prestižních škol, kteří se jakýkoliv artikl učí učinit uměle nedostupným a tím spekulativně zvýšit jeho cenu (Giorgio Monteforti: Je Polsko připraveno na euro?- u nás dosud nepublikováno): "Podívejme se na ten rozdíl konkrétně. Předpokládejme že na trhu ve Florencii stojí jeden jediný zelinář prodávající jablka a ten má 100 kg jablek, které prodává kilo za dollar. Zelinář je sám nakoupkilol za 0,5 dollaru za kilo , a utratil 0,1 dollaru za kilo za jejich dopravu - tedy celkově dal za dopravu 10 kg a ve velkoobchodu nechal 50 dollarů. Předpokládejme také, že obvykle svých 100 kg jablek prodá za 8 hodin práce. Na konci každého dne má za ně čistého 40 dollarů a pokaždé si pomyslí "dneska to také šlo". Předpokládehjme ale,. že jednoho dne se najednou objeví 1000 zákazníků a všichni chtějí jablka. Pokud jde o normálního živnostníka, tak ten nejprve prodá svých obvyklých 100 kg a pak ještě devětkrát zajede do velkoobchodu pro další jablka - a na konci dne má čistého 400 dollarů a řekne si: "teda jsem utahanej jako kůň, ale dneska se mi opravu dařilo. Jestliže však má tento zelinář vizitku, na níž se označuje jako "Fruit Sale Manager", tak tváří v tvář 1000 zákazníkům šílícím po jeho jablkách uspořádáí aukci. Přičemž:základemaukce bude 1 dollar za kilo, minimální i maximální množství ke koupi 1 kg a nejmenší příhoz 10 dollarů.
Napočátku, protože všichni chtějí jablka a on je jediný, kdo je prodává, všichni zákazníci nabídnou 10 dollarů a okamžitě má jeho 100 kg cenu 1000 dollarů. Z důvodu, že za tyto peníze nemohou mít jablka všichni, 500 klientů aukci oputí a odejde, ale druhých 500 zákazníků nabídne víéce - 20 dollarů za kilo a cnea 100 kg jablek je tak 2000 dollarů. Odejde dalších 300 zákazníků (protože pro všechny jablka nejsou) a zbylých 200 nabídne 30 dollarů za kilo - hromada jablek už má hodnotu 3000 dollarů, dalších 100 zákazníků odejde, protože zbývajících 100 zákazníků přihodilo dalších 10 dollarů na kilo a tak má kilo již cenu 40 kg a zelinář toho dne za 100 kg jablek po odečtení 50 dollarů za nákup a 10 dollarů za benzín inkasuje 3940 dollarů. A to vše za jednu hodinu. Na konci prodejní doby si pomyslí: "kdyby kupců byly 2000, vyděšlal bych dvakrát tolik, budu muset vrazit něco do reklamy" Není hloupý, pomocí reklamy se zvýší počet kupujících zachovávaje výši množství produktu se cena konstantě zvyšuje. Na prestižních univerzitách tomuto říkají marketing."No a něco podobného se odehrálo v zubařině a bude odehrávat ve zbytku medicíny. (7 technik, jak prodávat méně často a za mnohem více peněz: http://placenzaexistenci.cz/darek/zakazane-techniky-prodeje/ )

15.5.2015: http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/zdravotnictvi/at-si-pacienti-plati-i-obycejne-plomby-pisi-nespokojeni-zubari_342857.html#.VVYRdEhmyyV

24.1.2018 nové amalgámy, dozované, dražší, ministerstvo s pojišťovnami údajně jedná tak, aby na ně pacienti nejen měli nárok hrazený z pojištění, ale aby je také i dostali! Uvidíme, jak to dodpadlo, zase po letech! http://zpravy.e15.cz/domaci/udalosti/zakaz-stareho-typu-amalganu-vyjde-pojistovny-na-miliardy-1342578

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.