Díky naší vládě v zimě přituhne !

18.8.2014 19:58
Ukrajinské sankce jsou reálně mnohem více namířeny proti České republice než proti Rusku, které disponuje dostatkem jiných odbytišť pro své suroviny. Ukrajinský válečný premiér Arsenij Petrovič Jaceňuk se chystá obětovat neskutečných sedm miliard dolarů, aby potrestal různými nesmyslnými restrikcemi Rusko.

Jedna z nejdůležitějších sankcí dopadne i na nás, a to je zákaz tranzitu ruských surovin přes území Ukrajiny, tedy zastavení dodávek ropy a plynu do Evropské Unie. Pokud jde o ropovod Družba, tak se jím do ČR nebo na Slovensko transportuje na 60 % ropy. Naše sousední Slovensko nemá ani žádnou jinou alternativu, která by potencionální výpadek jakkoliv nahradila. My bychom se s výpadkem dokázali teoreticky a dráže vyrovnat díky ropovodu IKL (Ingolstadt – Kralupy nad Vltavou – Litvínov), který se vybudoval na začátku 90. let 20. století.

Jenže Ruské federaci se nic moc nedotkne, protože má širokou síť potrubí a bude schopna plnit své závazky až, k naší smůle, na Česko. Zde se používá jen ropovod Družba, který začíná v Samaře a pokračuje západním směrem, pak se dělí na severní větev do Polska a Německa a na jižní, co spojuje Ukrajinu, Maďarsko, Slovensko a naše Česko. Z toho, je třeba se uvědomit, že přibližně 1,5 milionů barelů jde do Evropské Unie.Tato obchodní válka stojí opravdu moc a lidé by si měli uvědomit, že oni budou těmi, kteří toto stupňování konfliktu nakonec odnesou nejvíce. Zejména snížením své životní úrovně kvůli ekonomické krizi, jež tato nepříjemná mezinárodní situace vyvolala. Ukrajinský Naftogaz se nechal slyšet, že bude zajišťovat naprosto bezproblémovou přepravu ruského plynu do Evropy, i když Kyjev uvalí výše zmíněné vlastní sankce na Rusko, což zní až komicky a neuvěřitelně. Můžeme Ukrajině ještě věřit? Já si to opravdu nemyslím.

Ing. Pavel Janeček, kandidát do Zastupitelstva města Náchoda za KSČM

janecekpavel
Kandidát do Zastupitelstva města Náchoda za KSČM
Klíčová slova: Jacenjuk, Rusko, sankce, Ukrajina

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.