Dnes uplynulo přesně 50 let od události ve vietnamském MY LAI

klavesnice stroje
16.3.2018 10:19
Článek na Seznamu. ... Není to nic radostného, ale stojí to za přečtení. Jsou tam i svědectví přímých účastníků. Dovolil jsem si tam v diskusi dotaz, kdo to tehdy tak hrdinsky válčil a vyslovil jsem přesvědčení, že Putin to nebyl.
antoninsebek
1/ Mám rád češtinu. (Proto mě píchne do oka, když je někde napsáno například O mne místo správného o mně). \r\n2/ Rád si vytvářím vlastní názory. A to z faktů, nikoliv z nějakých nápověd.\r\n3/
Klíčová slova: MY LAI, Vietnam

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

amiourful
 

I Američani mají svoje zapomenuté frajery.

Dnes je to přesně 50 let, co praporčík Hugh Clowers Thompson Jr. přistál se svojí průzkumnou helikoptérou mezi americké pěšáky z roty C 1. praporu 20. pěšího pluku pod velením kapitána Ernesta Mediny, kteří v tu chvíli masakrovali vietnamské civilisty ve vesnici My Lai. Šokovaný Thompson nařídil své posádce, aby zahájila na Medinovy muže palbu ze svých zbraní, pokud by vraždění pokračovalo. Následně zařídil evakuaci několika dosud žijících obětí přivolanými bitevními vrtulníky (čímž jim zachránil život) a jednoho šestiletého chlapce, kterého jeho palubní inženýr Glenn Andreotta vytáhl z hromady mrtvol, odtransportoval do nemocnice svojí malou helikoptérou sám. Až 504 dalších vesničanů (z velké části žen a dětí) bohužel podobné štěstí nemělo.
Thompson válečný zločin svých kolegů obratem nahlásil nadřízeným, kteří jej ale zametli pod koberec. Hugh byl v jedné z následujících misí sestřelen kulometnou palbou a při nouzovém přistání si zlomil páteř, čímž jeho účast ve Vietnamu skončila. Jeho parťák Andreotta padl 6. dubna 1968. Thompson po návratu domů trpěl dlouhou rehabilitací, amnézií, posttraumatickou stresovou poruchou a nočními můrami. V souvislosti s kongresovým vyšetřováním masakru, kde byl jedním z hlavních svědků, byl vystaven ostrakizaci, veřejnému ostouzení ze strany nejvyšších státních představitelů a vyhrožování trestním stíháním. Čelil telefonickým výhrůžkám smrtí a na verandě svého domu nacházel zohavená těla mrtvých zvířat.
Teprve v roce 1998 (tehdy již v hodnosti penzionovaného majora) obdržel za své chování v My Lai Soldier's Medal, nejvyšší americké vyznamenání za statečnost projevenou bez kontaktu s nepřítelem.
Hugh Clowers Thompson Jr. zemřel v roce 2006 ve věku 62 let.
Patří mezi mé nejobdivovanější hrdiny. Čest památce jeho i těch, které se mu před padesáti lety nepodařilo zachránit.
Kapitán Medina (který je dosud naživu) naopak doufám shoří v pekle.
https://en.wikipedia.org/wiki/Hugh_Thompson_Jr.
 
 
...
 
 
Ivo Vašíček: 
masakr USA ve Vietnamu, který se příliš neliší od řádění Němců v druhé světové. Němci na rozdíl od Američanů vyplenili Lidice poněkud "civilizovaněji". Bohužel dnes podobné věci provádějí Turci s kurdskými vesnicemi.
 
Petros Michailidis Já si dovolím připomenout řecké vesnice vypálené za americké asistence jejich napalmem, který zde byl v době občanské války (1946-1948) použit poprvé. A stejně bezohledně.
 
Libuše Fuchsová: "Masakr v My Lai

Masakr v Mỹ Lai byla masová vražda asi 347 až 504 neozbrojených vietnamských civilistů, hlavně žen a dětí, kterou spáchali vojáci 23. pěší divize Americal U.S. Army 16. března 1968 ve vesnici Mỹ Lai v době Války ve Vietnamu. 
Datum: 16. března 1968
Pachatel: William Calley
Typ útoku: Masakr

Okolo osmé hodiny ráno 16. března 1968 po patnáctiminutové dělostřelecké přípravě byli vojáci roty Charlie vysazeni z vrtulníků v blízkosti vesnice Mỹ Lai. Následně rychle postoupili do vesnice, kde se nesetkali s odporem. Místo toho, aby osadu zajistil, kapitán Ernest Medina nejprve nařídil 1. a 2. četě, aby zaútočily na vesnici, a 3. četě, aby zlikvidovala zbytky nepřátel. Velitel pěší čety William Calley na místě přikázal spustit na civilisty palbu. Tento rozkaz však někteří jeho vojáci neuposlechli. Další vojáci ale začali střílet a házet granáty po všech Vietnamcích, které zpozorovali. Mnohé civilisty povraždili na rýžových polích v okolí, na ulicích či přímo v domech. Mnoho obětí bylo před smrtí znásilněno nebo mučeno. Proti počínání svých vojáků Calleyho nadřízený kapitán Ernest Medina nijak nezasáhl, naopak sám se přidal k vraždění. Američtí vojáci vraždili ve vesnici více než dvě hodiny, dokud do situace nezasáhl praporčík Hugh Thompson, jeden z pilotů průzkumných vrtulníků, které měly asistovat pěchotě. Ten si nejprve povšiml v okolí mnoha těl postřílených civilistů a rozhodl se prozkoumat situaci ve vesnici. Když pochopil, že pěšáci vraždí neozbrojené obyvatele, pokoušel se přivolat pomoc pro raněné, následně se snažil s pěšáky spojit pomocí rádia. Když viděl, že se pěšáci na zemi chystají zaútočit na skupinu civilistů ukrývajících se v jednom z bunkrů, přistál s vrtulníkem přímo před nimi a přikázal palubnímu střelci, aby nad jejich hlavami vystřelil několik varovných výstřelů. Dal tak pěšákům najevo, že pokud budou ve vraždění pokračovat, spustí na ně jeho střelci palbu. Americká armáda později z vesnice evakuovala 11 civilistů a zraněné děti."