Dobrý den majore Gagarine, celý svět uslyšel tu zprávu TASSu...

gagarin
27.3.2018 08:10
Ta písnička se zrodila ve stejný den, jako let Jurije Gagarina do kosmu. V těchto dnech si připomínáme 50. výročí jeho tragického úmrtí. Jurij Gagarin zahynul při cvičném letu 27.března 1968. Zůstává historickým faktem, že sovětský kosmonaut Jurij A. Gagarin, se stal prvním člověkem, který obletěl naši modrou planetu. Stalo se tak po 108 minutách vesmírného letu ve výšce 170 – 320 km. Jurij Gagarin se vrátil bezpečně na zem. Pro západní svět to byl obrovský šok, bylo to pro ně pokořující. Pozdější americký astronaut John Glenn k letu Jurije A. Gagarina docela trefně prohlásil : „ Jak je možné, že země která neumí vyrobit ledničku, nám dala na prdel !“.

Svět se tehdy poprvé vydal na neprobádanou cestu dobývání vesmíru. Od té doby již stovky kosmonautů obletělo naši planetu. Mezi nimi i náš Vladimír Remek. Gagarinovo prvenství, je ale historické. Jeho tvář i jeho jméno, obletělo 12. dubna 1961 celý svět.

Pro nás je vyznamenáním, že jeho první cesta do zahraničí, vedla do Československa. Předmájová Praha, 28. dubna 1961 mu připravila triumfální a přátelské přijetí. Vznikaly písničky, vycházely známky… Jurij A. Gagarin na Prahu také nikdy nezapomněl. Do Československa se vrátil ještě jednou, bylo to v roce 1966.

Dnes v rámci protiruského tažení, je snahou mnohých tvůrců této protiruské politiky, na úspěchy sovětské vědy, kosmonautiky, zapomenout. Tedy zpochybnit, znevážit tyto úspěchy. Nepřiznat si, že Sovětský svaz byl první….. Pro západní svět to byl tehdy šok. I dnes spolehlivé ruské rakety dopravují americké, britské, indické, japonské kosmonauty do vesmíru. Zatím co americký vesmírný program, je stále jen ve stádiu prototypů.

Protikladem této neúcty k lidu Ruska, je právě statečnost a životní příběh majora Jurije A. Gagarina. Jeho historický let vstoupil do dějin kosmonautiky. A ta známá písnička, o hrdinném majoru Gagarinovi se narodila hned po jeho návratu z kosmu. I dnes po 57letech je nám stále milá. Připomíná nám ten slavný den i hrdinného majora Gagarina.

Přemysl Votava

 

 

 

premysl-votava
Místopředseda strany Národní socialisté.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.