Donbas, Ukrajina, Rusko, svět - od 12.12.2016

obrazek
19.12.2016 02:54
Týdenní svodka.

Pondělí, 12.12.2016:

1; Čína pohrozila Spojeným státům přátelstvím s nepřáteli Bílého domu. Čína má v úmyslu dodávat zbraně nepřátelům USA.

2; Rusko stanovilo kvóty pro cizince v řadě odvětví. Ve vládě vysvětlili, že dokument je zaměřen na přednostní zaměstnávání občanů Ruska.

3; Rusové procházejí bez fronty a Ukrajincům berou otisky prstů, říká poslanec o diskriminaci v Polsku. Poslanec Nejvyšší rady si postěžoval na předpojatý Polska vztah k Ukrajincům.

4; Hodím vás rybám. Jak prezident Filipín vítězí nad drogovou mafií. Rodrigo Duterte dokázal, že teror je výtečný prostředek pro boj proti obchodníkům s drogami. Po svém nástupu do funkce je začal zabíjet.

5; Kličko č. 2. Na Ukrajině ředitel přírodního parku neví, co je to ekosystém. Na Ukrajině se rozhořívá další kádrový skandál.

6; Ukrajinská armáda se musí přesunout na hranice s Ruskem, sní velitel Azova. Velitel ATO blouzní také o očistě území a obnově kyjevské moci.

7; Kanada se připojila k písňovému flashmobu. Účastníci drželi v rukou plakáty s anglickým překladem protiválečné písně „Chtějí Rusové válku?“.

8; Ukrajina zaplatila 70 milionů dolarů navíc za plyn z Evropy. Naftogaz Ukrajiny zaplatil v druhém pololetí o zhruba 70 milionů dolarů navíc jen proto, že kupoval plyn v Evropě a ne v Rusku.

9; Ukrajinská armáda zahájila palbu na jižní obce Doněcké republiky. V operativním velením Doněcké republiky sdělili, že v obci poničené dnešním ostřelováním ze strany ukrajinské armády se na dnešek plánuje inspekce OBSE.

10; Ceny ropy vylétly nahoru v souvislosti s dohodami výrobců ropy ve Vídni. Došlo k tomu po zveřejnění informace, že země OPEC a země mimo kartel dosáhly dohody o omezení těžby.

11; V Podněstří byly vyhlášeny výsledky prezidentských voleb. Úřadující prezident republiky Jevgenij Ševčuk získal pouhých 28% hlasů.

12; Doteď nechápu, kvůli čemu jsem stála na Majdanu. Přiznání známé ukrajinské alpinistky. Irina Galaj v květnu tohoto roku pokořila Mt. Everest, přičemž s sebou táhla tři ukrajinské vlajky.

13; McCain označil Putina za banditu a vraha. Senátor známý svou zuřivou nenávistí k Rusku si myslí, že hovořit s Ruskem lze pouze z pozice síly.

14; Turecké letectvo rozbombardovalo pozice Kurdské strany pracujících v Iráku. V důsledku úderů tureckého letectva vojenské křídlo kurdské strany přišlo v této oblasti o důležitou infrastrukturu.

15; Aleppský kotel je takřka vyčištěný. Syrská armáda rychle osvobozuje celou řadu čtvrtí. Aleppský kotel se rychle zmenšuje pod tlakem syrské armády.

16; Lukašenko povolil běloruskému specnazu účastnit se speciálních operací v Rusku. Píše se to v pokynu běloruského prezidenta zveřejněném v pondělí 12. prosince.

17; Studenti ze Záporoží byli přinuceni zazpívat „patriotické písně“. Vedení školy je evidentně vyděšené a rozhodlo se „rehabilitovat“ za „Jaro na Zarečné ulici“ svou účastí na alternativním flashmobu.

18; Plotnickij: Já a Zacharčenko jsme se sešli se Savčenkovou v Minksu. Nejvyšší představitel Luganské republiky potvrdil setkání s poslankyní za Baťkivščinu Savčenkovou, o čemž už dříve psala ukrajinská média.

19; To byla taková palba, až se barák otřásal, říkali obyvatelé Spartaku o novém ostřelování. Ve frontové obci, kde nadále zůstává více než sto obyvatel, byly v důsledku dalšího ostřelování ze strany ukrajinské armády pobořeny tři domy na Centrální ulici.

20; Ruští novináři se dostali do palby ukrajinské armády na jihu Doněcké republiky. V okamžiku ostřelování se v Sachance nacházeli novináři ruských televizních stanic Rossija, NTV, První kanál a Pátý kanál.

21; V Kremlu označili potenciálního státního tajemníka USA za profesionála. Putin a Tillerson udržují věcné vztahy.

22; Poslanec tvrdě zmlátil pracovníka SBU. Pracovník SBU byl hospitalizován s úrazem hlavy v důsledku konfliktu s poslancem.

23; Plynovod Krasnodarský kraj – Krym bude uveden do provozu v předstihu. Poloostrov mohou připojit k ruské plynovodné síti už v prosinci, tj. o několik měsíců dříve než bylo plánováno.

24; Aby dostala zpět Donbas, musí Ukrajina odmítnout Minské dohody, říká bývalý prezident Kravčuk. Podle jeho názoru je nutno dostat k vyjednávacímu stolu vysoce morální zástupce z Ukrajiny a Ruska.

25; Šílené protiruské hysterii v amerických médiích je třeba říct „Dosvidanija“. Současná protiruská hysterie je jasným a směšným signálem připomínajícím, že média v dosavadní podobě jsou mrtvá.

26; V Kyjevě se rozhodli uspořádat bitvu s tataro-mongoly. Organizátoři akce neskrývají, že hledají v dávných událostech paralely se současností.

27; Rusko je připraveno nabídnout na světovém trhu pokrokové prostředky boje proti terorismu včetně protivzdušné obrany, letectva a raketového dělostřelectva.

28; Rusko je šokováno mučením na Ukrajině, říká Zolotova. Ruská strana si myslí, že Kyjev porušuje závazky v oblasti lidských práv a mezinárodního humanitárního práva.

29; Peking je nespokojen s Trumpovými výroky. Peking vyjádřil vážné znepokojení ohledně prohlášení nově zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa.

30; Rada federace vyloučila účast Ruska v pozemní operaci v Sýrii. Ruské letectvo poskytuje podporu akcím syrských vládních vojsk.

31; Ruské tanky ohrožují Evropu, říká Porošenko. Prezident Ukrajiny Petr Porošenko se už poněkolikáté pokusil vyděsit Evropu starou povídačkou o „ruské hrozbě“.

32; Na pomoc Pravému sektoru na Donbas přijeli žoldáci z Itálie a Kanady. Prohlásil to na tiskové konferenci Eduard Basurin.

33; Další zrada: Nizozemsko se definitivně rozhodlo nepouštět Ukrajinu do EU. Ukrajinci nebudou mít povolenou „svobodně žít a pracovat“ v zemích EU ani v případě ratifikace asociace mezi EU a Ukrajinou.

34; Syrská vojska opustila Palmýru, říká ruské ministerstvo obrany. Oznámil to na tiskové konferenci zástupce ministerstva obrany Ruské federace generálmajor Igor Konašenkov.

35; Teroristům nelze poskytovat oddechový čas, říká ministerstvo obrany. Útok Islámského státu na Palmýru dokázal, že teroristé nesmějí mít možnost si oddechnout, prohlásil Igor Konašenkov.

36; Ministerstvo obrany vysvětlilo, proč bylo možné opětovné dobytí Palmýry Islámským státem. Ozbrojenci se mohly spolehnout na slib Spojených států, že nebudou obnoveny boje v Rakká. Díky tomu mohl Islámský stát přesunout významné síly k Palmýře, sdělil Konašenkov.

37; SBU požadovala od zajatých stoupenců Doněcké republiky písemné prohlášení o odmítnutí být zařazen do výměny zajatců.

38; Nový prezident Moldávie je ochoten se osobně setkat s nejvyšším představitelem Podněstří. Dodon vyjádřil názor, že ve vztazích Moldávie a Podněstří lze začít psát novou stránku.

39; Ukrajina odmítla návrh Doněcké republiky zavést mechanismus pro zabránění ostřelování v Donbasu.

40; Válka v Donbasu je pro Ukrajinu menší zlo než korupce. Toto šokující prohlášení učinila litevská prezidentka Dalia Grybauskaitė během tiskové konference s ukrajinským prezidentem.

41; Dolar bude v roce 2017 posilovat. Rubl předvedl dost prudký růst vůči americkému dolaru v souvislosti s úspěchem rozhovorů ve Vídni mezi zeměmi OPEC a dalšími výrobci ropy.

42; Koalice USA zastavila operaci u města Rakká, aby ozbrojenci mohli zaútočit na Palmýru, říká expert. Zastavení operace koalice vedené Spojenými státy bylo plánované, myslí si bývalý stálý zástupce Íránu v Organizaci pro islámskou spolupráci Sabbah Zanganeh.

43; Já jsem v nich neviděla ďábla, říká Savčenková o setkání se šéfy Doněcké a Luganské republiky. Poslankyně Naděžda Savčenko vysvětlila důvody svého setkání s nejvyššími představiteli Doněcké a Luganské republiky v Minsku.

44; Budování dialogu mezi Ruskem a USA brání dezinformace, říká Trumpův poradce Carter Page.

45; Poklonskaja se rozhodla jet na Donbas. Poslankyně Státní dumy a bývalá prokurátorka Krymu Natalja Poklonskaja prohlásila, že plánuje návštěvu Donbasu.

46; Nový generální tajemník OSN složil přísahu. Své funkce se ujme 1. ledna 2017.

47; USA chrání teroristickou skupinu Džabhat an-Nusrá kvůli plánovanému svržení Asada, říká Lavrov.

48; V Turecku havarovala stíhačka F-16. Svědci poznamenávají, že v okolí dopadu letadla bylo slyšet mohutný výbuch.

49; Trump slíbil krácení programu na vývoj nejnovější americké stíhačky. Program F-35 už přišla americké daňové poplatníky zhruba na 400 miliard dolarů.

50; Írán je připraven zavést bezvízový styk s Ruskem. Írán je připraven k úplnému zrušení víz s Ruskou federací, ale ruská strana navrhuje nepospíchat, prohlásil velvyslanec Íránu v Moskvě Mehdí Sanáí.

51; Palmýra: Islámský stát zveřejňuje záběry ukořistěných tanků, zajatců a čistek ve městě. Během spěšného ústupu vládních vojsk z města byly desítky obrněných vozů zanechány na místě.

52; Europarlament odložil projednání poskytnutí bezvízového režimu s Ukrajinou. Rozhodnutí mělo být projednáno do 18. ledna.

53; V Černigově se zřítila část budovy studentské koleje. Na místě jsou zranění. Podle předběžných zpráv bylo zraněno sedm lidí.

54; Demokracie po evropsku: Země EU se vyjadřují k Rusku podle dodaných instrukcí. Evropská unie určuje vyjádření členských a kandidátských zemí EU o Rusku speciálními předpisy, například povinným užíváním termínů „anexe Krymu“ nebo „okupace Donbasu“, řekl Sergej Lavrov dnes před novináři po setkání se svým srbským kolegou Ivicou Dačićem. Podle ministrových slov ale dost zemí chápe absurdnost této situace.

55; Jak Ukrajina bojuje proti ruskému jazyku pomocí „kokoťuchy“. Jakýsi Andrij Kokoťucha, který sám sebe nazývá „ukrajinským spisovatelem“, vyzval k úplnému zákazu ruskojazyčné literatury na Ukrajině. A s tím samozřejmě i ruských spisovatelů.

56; Savčenkovou chtějí vyloučit z Baťkivščiny. V pořadu „Večernij prajm“ o tom informovala předsedkyně frakce Julija Timošenko.

57; Islámský stát útočí na leteckou základnu u Palmýry, kde jsou rozmístěny bojové vrtulníky ruského letectva. Letecká základna T-4 je poslední fungující vzletová a přistávací dráha syrské armády na východě provincie Homs.

58; Opilý major ukrajinské armády kradl vánoční stromky ze záporožského trhu. Zažraný návyk přivlastňovat si cizí majetek se u majora rozvinul během jeho přítomnosti v okupačních silách v Donbasu.

59; USA jsou hluboce zklamány, ale nikoli překvapeny odmítnutím Ruska zavést příměří v Aleppu. Nadále jsme hluboce znepokojeni situací kolem bezpečnosti a zdraví lidí ve východním Aleppu, prohlásil Kirby na tiskové konferenci.

60; Růstu cen ropy budou bránit břidlicové společnosti USA. Ceny ropy prudce rostly hned po rozhodnutí zemí OPEC a dalších výrobců ropy o koordinovaném snížení těžby ropy.

61; Armáda dokončuje osvobození Aleppa, obyvatelé oslavují vítězství, Syrská vojska dokončují bleskovou speciální operaci na osvobození největšího syrského města.

62; Bílý dům obvinil Trumpa ze styků s Ruskem. Bílý dům se v pondělí obořil s tvrdou kritikou na Donalda Trumpa.

63; Útok na Palmýru je poslední šancí Islámského státu, říká poslanec europarlamentu Ray Finch. Dále prohlásil, že ozbrojenci se mohou zamíchat do místního obyvatelstva, a proto je nebude možné odhalit.

64; Fotbal po ukrajinsku: Fotbalisté vyvolali hromadnou rvačku na mistrovství Ukrajiny. Zápas skončil poměrem 4:3 ve prospěch Šachťoru a Dynamo muselo hrát v devíti.

65; Trump zvítězil ve Wisconsinu navzdory přepočítávání hlasů. Volební komise státu bude hlasovat pro potvrzení výsledků přepočtení hlasů. Výsledky zůstávají beze změn, hlásí Associated Press.

Zdroj: rusvesna.su

 

Úterý, 13.12.2016:

1; Ukrajinský rozpočet na rok 2017: Policie a úřednictvo místo studentů a zemědělců. Ukrajina buduje stát vojáků, policistů a úředníků na úkor někdejšího zvýhodnění zemědělců a studentů.

2; Národní rozvědka USA nepotvrdila závěry CIA o „ruských hackerech“, přestože výslovně nezpochybňují analýzu CIA ohledně ruských hackerských operací.

3; Francouzi se ozbrojují, aby mohli čelit migrantům. Francouzi se zásobují masovými konzervami, zbraněmi a zřizují zvláštní výcvikové tábory, kde trénují schopnost přežití a zacházení se zbraněmi.

4; Pomoc dorazila: Ruské letectvo a syrská armáda vytlačují Islámský stát od letecké základny u Palmýry. Islámský stát vede útok na leteckou základnu T-4 u Palmýry, kde „parkují“ už mnoho měsíců vrtulníky ruského letectva.

5; Trump se stal podle Financial Times osobností roku. Jak poznamenává list, před volbami si Američané mysleli, že Donald Trump ve volbách zvítězit nedokáže.

6; Rusko dosáhlo dvou ekonomických vítězství, píší média v Německu. Jen za týden dva šachové tahy dostaly Rusko ze složité ekonomické situace – vyřešily problém rozpočtového schodku a změnit situaci na ropných trzích ve svůj prospěch, píše německý list Die Welt.

7; OPEC a Rusko udělají pořádek na trhu s ropou. Historická dohoda OPEC o omezení těžby ropy, ke kterému se připojilo Rusko, umožní stabilizovat trh.

8; V Dněpropetrovsku stříleli po tramvaji. Zástupci policie upřesňují, že neznámí pachatelé z bezprostřední blízkosti několikrát vystřelili do čelního skla tramvaje.

9; Trump slíbil, že ještě před inaugurací opustí podnikání. Zajímavé je, že zákony USA nic takového nepředepisují a nezakazují kombinovat podnikání a prezidentství.

10; Do Ruska jezdí instalatéři z Itálie a Řecka. Rusové už mají dost nekvalifikovaných gastarbeiterů ze zemí bývalého SSSR a dávají přednost elektrikářům a instalatérům z Evropské unie.

11; Skandál v Záporožské policii. Popraly se dvě hlídkové policistky. „Chytla mě za krk a praštila se mnou o zeď. Naši kluci ji museli ode mne odtrhnout...“

12; Ve vlaku Moskva – Kyjev hledají bombu. Kynologové kontrolují vagóny vlaku Moskva – Kyjev kvůli telefonické hrozbě výbuchem.

13; Novináři si vystřelili ze Savčenkové a zinscenovali její setkání se zástupcem Doněcké republiky. Předmětem jednání mělo být zřízení kulturního centra Doněcké a Luganské republiky v Kyjevě.

14; Gorbačov: Nový Svaz v hranicích někdejšího SSSR je možný. Bývalý prezident SSSR řekl, proč v roce 1991 se nepokusil zavřít Borise Jelcina, Stanislava Šuškeviče a Leonida Kravčuka. Hrozila prý občanská válka.

15; V duchu studené války: Jižní Korea bojkotuje mistrovství světa v Soči. Předtím svou účast na mistrovství světa v bobové disciplině skeleton odvolala Litva.

16; Rusko nemá s Japonskem žádné územní problémy, říká Putin. To Japonsko si myslí, že má teritoriální problémy, ale my jsme ochotni o tom jednat, řekl prezident Ruské federace.

17; Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (Taškentský pakt) připravuje odpověď na aktivizace NATO. My prostě nemůžeme sedět se založenýma rukama a koukat se na to, jak okolo nás země řinčí zbraněmi.

18; Zástupce šéfa Zvláštní monitorovací mise OBSE Alexander Hug navštívil Doněckou filtrační stanici. Na středu byla plánována návštěva obce Petrovskoje.

19; Čína si bude stěžovat u WTO na akce USA a Evropské unie. Čína má v úmyslu prostřednictvím Světové obchodní organizace protestovat proti opatřením USA a Evropy vůči čínským společnostem.

20; Návštěva Sergeje Lavrova v Srbsku. O rozvoji ekonomické spolupráce mezi Ruskem a Srbskem hovoří vtipné reklamní cedule na ulicích Bělehradu.

21; Ukrajinská armáda ostřelovala Jasinovatou. Dva domy byly poškozeny. K ostřelování došlo zhruba mezi 15:00 a 15:30 hod.

22; Savčenko vystoupila z Baťkivščiny. Oznámil to poslanec za politickou stranu Julie Timošenkové Ivan Krulko.

23; Putin vyprávěl o své první lásce. Je to součást mého života, podstatná část, vysvětlil prezident Ruska. Na mysli měl samozřejmě džudo.

24; Navalnyj se chystá kandidovat na prezidenta. Skandálně známý opozičník slibuje, že předloží lepší program než Vladimir Putin.

25; Vojáci na Krymu dostali protivzdušné raketové komplexy S-400 Triumf. Už v prosinci bude tento mohutný systém uveden do provozu.

26; FSB: Ukrajinští diverzanti připravují teroristické činy na Krymu. Ředitel FSB Alexandr Bortnikov upřesnil, že byly v tomto směru aktivizovány jak ukrajinské státní orgány, tak i radikální skupiny.

27; Putin předvedl japonským novinářům „ostrého“ psa Jume. Zástupci tisku poznamenali, že pes je velmi hodný, ale trošku agresivní.

28; Plánované provokace ukrajinské armády a 1.500 tun „vojenské pomoci“. Rozvědka Doněcké republiky nadále registruje zesílení pozic ukrajinské armády poblíž linie dotyku.

29; Politický Ukrajinec jako výhodná národnost. O tragédii ukrajinské redakce Euronews. Ukrajinská redakce stanice Euronews stávkuje. Chystají se je všechny propustit. Novináři zažádali o své převedená do ruské redakce, ale byli odmítnuti.

30; Merkelová a Hollande: Sankce proti Rusku bude potřeba prodloužit. Na společné tiskové konferenci lídři Německa a Francie „s lítostí oznámili“, že sankce bude potřeba prodloužit.

31; V Donbasu údajně neviditelní ruští žoldáci střílejí z nehlučných děl. Fantazie ukrajinských médií. Reportáž o nadpřirozeném ostřelování byla natočena v obci Troickoje v Jasinovatském okrese na území Doněcké republiky okupovaném kyjevským režimem.

32; Trump si zvolil nového šéfa Státního departmentu – přítele Ruska vyznamenaného Řádem přátelství národů. Vladimir Putin zvoleného představitele v minulosti několikrát přijal .

33; Nová mimořádná událost na vojenských cvičeních na Ukrajině. Mina explodovala v rukou vojáků.

34; Je třeba spotřebovávat méně plynu, zní ukrajinský recept na zimu od premiéra Grojsmana. Kromě originální rady „méně spotřebovávat“ si předseda vlády také myslí, že je potřeba „více těžit“.

35; Šéfem Národní policie Ukrajiny se může stát Mustafa Najem. Propagátor Majdanu a poslanec Mustafa Najem promluvil o svém úsilí zaujmout funkci šéfa policie.

36; SBU nalezla mezi ukrajinskými vojáky stovku zrádců. SBU tvrdí, že odvrátila 76 pokusů o naverbování ukrajinských vojáků do silových struktur Doněcké a Luganské republiky. 27 lidí se prý ale „zachránit“ nepodařilo.

37; Je otcem Savčenkové Medvedčuk? Poslankyně promluvila o vztazích s Putinovým kmotrem. Poslankyně potvrdila komunikaci mezi Medvedčukem a svou sestrou Verou Savčenko.

38; Je to důsledek bezradnosti, komentoval Lavrov hrozby ze strany Západu. Západní lídři se znovu přepočítali, když podporovali extremisty kvůli svržení Asada. Ruský ministr zahraničí reagoval na prohlášení vysokých představitelů šestice západních zemí (např. Kanada, Itálie, Velká Británie, Německo, USA a Francie) obsahující obvinění a výhrůžky vůči Rusku.

39; Rusko dokončilo dodávky protivzdušných raketových komplexů S-300 do Íránu. Velvyslanec Íránu v Ruské federaci Mehdí Sanáí sdělil, že Rusko dokončilo dodávky protivzdušných raketových komplexů S-300 do Íránu.

40; Ruský generální konzulát v Istanbulu byl vzat pod ochranu kvůli protiruským akcím. Kolem budov velvyslanectví Ruské federace v Ankaře a generálního konzulátu v Istanbulu se konaly protestní akce spojené se situací v Aleppu.

41; Na Ukrajině bylo v Černém moři prý objeveno velké naleziště plynu.

42; Verbíři „Azova“ byli zadrženi v Brazílii. Počet zadržených zatím nebyl uveden, ale je známo, že k zatýkání docházelo v osmi městech současně.

43; Pochopení pro Rusko bude brzy postaveno mimo zákon, píše Contra Magazin. Po Trumpově vítězství v prezidentských volbách v USA dosáhla protiruská hysterie na Západě dalšího vrcholu, píše list.

44; Ministerstvo obrany jmenovalo režiséry videí o „ruském bombardování v Aleppu“. Filmečky o ruském bombardování či střelbě a další zrežírované scény natáčely v Aleppu speciální televizní štáby ozbrojenců.

45; Tři ukrajinští minometčíci byli zlikvidováni v Donbasu. V Charkovské oblasti dnes pohřbili tři vojáky ukrajinské armády, kteří zahynuli v Donbasu.

46; Pluk protivzdušné obrany na Krymu dostal do výzbroje protivzdušné raketové komplexy S-400 Triumf.

47; Trumpův tým chce sesadit z funkce náměstkyni generálního tajemníka NATO Rose Gottemoellerovou. Podle informací zdrojů Stoltenberg souhlasil s přezkoumáním této otázky.

48; Francie trvá na svolání Rady bezpečnosti k situaci v Aleppu. Francie požádala o uskutečnění setkání Rady bezpečnosti OSN k situaci v Aleppu, prohlásil velvyslanec Francie při OSN François Delattre.

49; Konvertoplán s příslušníky americké námořní pěchoty havaroval v Japonsku. Pět členů posádky v důsledku pádu stroje bylo zraněno. Byli převezeni do nemocnice.

50; Západ neposkytl žádnou pomoc obyvatelům Aleppa, kteří opustili město, říká ruské ministerstvo obrany. Obyvatelé Aleppa, kteří opustili oblasti okupované ozbrojenci, nedostali žádnou humanitární pomoc od Západu.

51; Očista bankovního systému Ruska se chýlí ke svému završení, prohlásil šéf společnosti Poliplast Alexej Gorenkin.

52; Doněcká republika otevře zastoupení v Itálii. Ministerstvo zahraničí Doněcké republiky otevře 14. prosince zastoupení Republiky v italském městě Torino.

53; Další zrada: V Polsku mají v úmyslu přirovnat ukrajinský nacionalismus ke komunismu a nacismu. Příslušné změny zákona projedná Sejm.

54; Německo navrhlo na základě zprávy WADA o údajném dopingu ruských sportovců na OH v Soči přesunout mistrovství světa v bobování a skeletonu ze Soči na jiné místo. Šampionát se měl konat v Soči od 13. do 26. února. Mezinárodní federace IBSF rozhodla o přesunu mistrovství světa 2017. Místo konání bude stanoveno později, informují stránky organizace.

55; Rusko a Turecko se stanou garanty dohody o odchodu ozbrojenců z Aleppa, říká zdroj v turecké vládě.

56; Bylo dosaženou dohody o odchodu posledních ozbrojenců z Aleppa. Velvyslanec Ruska při OSN Vitalij Čurkin potvrdil, že bylo dosaženo dohody o odchodu ozbrojenců ze syrského Aleppa.

57; Poslední ozbrojenci už opouštějí Aleppo. Členové teroristických band zablokovaní v poslední čtvrti města požádali o volný odchod do provincie Idlíb beze zbraní.

58; Kreml komentoval rozhodnutí o přesunu mistrovství světa v bobování a skeletonu ze Soči. Tiskový tajemník prezidenta Ruska Dmitrij Peskov označil rozhodnutí Mezinárodní federace IBSF za bezdůvodné a zpolitizované.

59; Vláda v Sýrii je naladěna na vojenské vítězství, říká generální tajemník OSN. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun prohlásil, že Damašek se pokouší ukončit konflikt v zemi cestou vojenského vítězství.

60; Syrská armáda nastolila plnou kontrolu nad východním Aleppem, říká Čurkin. Ozbrojenci spolu s členy svých rodin a raněnými odcházejí dohodnutými koridory směrem, který si sami zvolili.

61; Rex Tilerson státním tajemníkem USA? Trump se chystá k velké dohodě s Ruskem. V amerických médiích se objevila informace o tom, že prezident USA Donald Trump plánuje jmenování výkonného ředitele největší světové ropné společnosti Exxon Mobil Rexe Tillersona do funkce státního tajemníka.

62; Šéf Trumpovy administrativy nevylučuje zrušení sanicí vůči Rusku. Budoucí šéf aparátu B9lého domu za vlády Donalda Trumpa Reince Priebus odmítl potvrdit, že by nově zvolený prezident byl příznivcem protiruských sankcí.

63; Ministři zahraničí Ruska a Turecka projednali situaci v Aleppu. Sergej Lavrov a Mevlüt Çavuşoğlu telefonicky projednali situaci v syrském Aleppu.

64; Postoj Evropské unie nemůže změnit vztahy mezi Ruskem a Srbskem, říká Vučić. Vedení Evropské unie není nadšeno dobrými vztahy Bělehradu a Moskvy.

65; Kreml komentoval „masové vraždění“ v Aleppu. Ruská federace očekává, že po osvobození Aleppa OSN posílí pomoc civilnímu obyvatelstvu.

66; Dohoda o Aleppu byla uzavřena bez účasti Spojených států, poznamenává Státní department USA. Státní department v úterý prohlásil, že dohoda o Aleppu vypracovaná Ruskou federací a Tureckem byla uzavřena bez účasti USA.

67; USA se prohlásily za lídry při hledání řešení konfliktu v Sýrii. Ve Washingtonu mají problém s faktem, že USA ztratily vedoucí pozici v otázce řešení syrského konfliktu.

68; Rusové z Japonska řekli, o co by chtěli poprosit Putina. Dnes v Japonsku žije kolem 8 tisíc Rusů. Ti by chtěli mírovou smlouvu, uvolnění vízového režimu mezi oběma zeměmi a popularizaci japonské kultury.

Zdroj: rusvesna.su

 

Středa, 14.12.2016:

1; Japonsko nevylučuje rozmístění vojenských základen USA na Kurilách, píší média. Pokud ostrovy přejdou pod suverenitu Japonska, bude se na ně vztahovat smlouva o bezpečnosti mezi Japonskem a USA.

2; Byly zveřejněny záběry z bojů: Tanky Islámského státu útočí na leteckou základnu T-4 u Palmýry a vrtulníky ruského letectvo zahajují protiútok.

3; Zahraničním neziskovým organizacím bude zakázáno učit ruské děti. Zahraniční nekomerční organizace budou mít možná zakázáno zakládat v Rusku soukromé školy a další vzdělávací instituce.

4; V Rusku možná bude vytvořena obdoba Zelené karty. Ruské občanství bude možné vyhrát v loterii, pokud bude přijat příslušný zákon.

5; Cílem Západu je zmařit útok na teroristy, říká Asad v interview. Rozložení sil na scéně vojenských akcí v Sýrii se za posledních několik dní významně změnilo.

6; Ukrajina plánuje prodej plynovodů a sní o laciném plynu. Naftogaz Ukrajiny vede rozhovory hned se třemi společnostmi, kterým může prodat transportní systém země.

7; Jmenování Tillersona státním tajemníkem přinese prospěch celému světu, říká expert. Šéf Exxon Mobil ve funkci státního tajemníka s sebou přinese pevnou důvěru ve vztahy s Ruskem a mnoha dalšími zeměmi.

8; Zabíjel jsem podezřelé, když jsem byl starostou, říká filipínský prezident. A dělal jsem to osobně. Abych ukázal policii, že když jsem to mohl dělat já, proč by nemohli oni, řekl Duterte.

9; Snowden prozradil, na co je nejvíce hrdý. Při vzpomínání na odhalení z roku 2013 srovnal americkou vládu s opařenou kočkou.

10; Polský velvyslanec na Ukrajině našel „ruskou stopu“ v nacionalistických výtržnostech. Incidenty na sobotním „pochodu orlat“ jsou provokací „proputinovského Ruska“, prohlásil diplomat.

11; Neoznačujte mě za ukrajinského novináře. Ukrajinský novinář v současné době zní buď jako urážka nebo jako posměch, píše Jurij Tkačov.

12; Na nádraží v Jaroslavli zazpívali ukrajinské písně. V Jaroslavli proběhl flashmob se zpěvem písní v ukrajinském jazyce.

13; Estonsko osvobodili esesáci? Úvaha o rusofobii a estonském nacionalismu. Estonský patriotismus vychází z diskriminace Rusů a živí se heroizací „hrdinů-osvoboditelů“, kteří přísahali věrnost Hitlerovi.

14; USA jsou připraveny čelit Pekingu v Jihočínském moři, říká americký admirál. Čína a řada sousedních zemí – Japonsko, Vietnam a Filipíny mají spory ohledně námořních hranic a zón odpovědnosti.

15; Ukrajinská armáda ostřelovala linkový autobus. Jeden mrtvý. Ukrajinská armáda zahájila palbu na linkový autobus na kontrolním stanovišti v Gorlovce.

16; Vrátit s k Juliánskému kalendáři a vyměnit hvězdy na Kremlu za orly. K dalším aktuálním nápadům šéfa LDPR je vrácení hymny „Bože, carja chrani“ a změna trikolory.

17; Co by prostí Kyjevané chtěli popřát obyvatelům Donbasu? Ukrajinský novinář se zajímal o to, co by obyvatelé ukrajinského hlavního města v předvečer nového roku popřáli Donbasu. Všichni dotázaní hovořili o míru, štěstí a lásce. Ani jeden z více než desítky náhodných chodců nepřál Doněckým například to, aby se vzpamatovali a vrátili se na Ukrajinu.

18; V USA policisté zastřelili třiasedmdesátiletého staříka s křížem v ruce. Strážci pořádku považovali dřevěný krucifix za pistoli.

19; Novinky z ukrajinské kultury: Nahá „umělkyně“ udělala v Kyjevě táborák ze svých obrazů. Sdělila, že cílem této akce je protest proti ukrajinským galeriím, které nepodporují mladé tvůrce.

20; Počet obětí střelby na autobus se zvýšil na dvě. V Doněcké republice oznámili podrobnosti o zločinném ostřelování linkového autobusu ze strany ukrajinské armády na kontrolním stanovišti u Gorlovky.

21; Stavitelé Krymského mostu slibují, že Tamaň a Kerč se zazelenají. Na Tamani už v rámci projektu Krymského mostu vysazují stromy a analogické kroky budou v Kerči uskutečněny napřesrok.

22; Kyjevská moc likviduje všechny, kdo jim na Majdan nosil čaj a salám. Drobné podnikání bylo hnací silou majdanu a nyní se stává obětí europeizace hned po důchodcích a státních zaměstnancích.

23; Amsterdamský soud přiřkl skytské zlato z krymských muzeí Ukrajině. Kolekce byla zapůjčena archeologickému muzeu Allarda Piersona v Amsterdamu počátkem února 2014.

24; Lavrov: Rozhovory s USA ohledně Sýrie jsou jalovým tlacháním. Ruský ministr zahraničí připomněl, že Moskva rovněž podporuje dialog se zeměmi regionu včetně Turecka.

25; Rubl bude čelit americkému Federálnímu rezervnímu systému. Fed USA ve středu večer zveřejní rozhodnutí o klíčové sazbě,která bude zvýšena.

26; V Doněcké republice zlikvidovali zločineckou skupinu, která vyvážela na Ukrajinu majetek nakradený neonacisty v Donbasu. O likvidaci pašeráckého kanálu informovali na ministerstvu státní bezpečnosti Doněcké republiky.

27; Bylo zveřejněno video ze setkání „ostrého psa“ patřícího Vladimiru Putinovi s japonskými novináře. Tohoto psa úřady prefektury Akity darovaly ruskému prezidentovi v roce 2012.

28; Jsem otřesena, říká ředitelka krymského muzea o rozhodnutí nizozemského soudu ohledně skythského zlata. Oblastní soud v Amsterdamu rozhodl o vydání kolekce skythského zlata vyvezeného z krymských muzeí Ukrajině.

29; Porošenko vytváří alternativní realitu, říká Saakašvili. Uprchlý gruzínský politik kritizuje svého posledního chlebodárce Petra Porošenka.

30; Ukrajinská armáda střílela po civilním obyvatelstvu. Byly zveřejněny další podrobnosti ze střelby na kontrolním stanovišti u Gorlovky. O zločinu ukrajinské armády na Majorském kontrolním stanovišti informoval starosta Gorlovky Ivan Prichoďko.

31; Na Ukrajině zdražilo sádlo. Významně podražil i chléb, cukr, mléko a mléčné výrobky, vejce...

32; Šéf Doněcké republiky informoval o svém rozhovoru se Savčenkovou. Novináři mě utloukli otázkami, dodal šéf Doněcké republiky, když komentoval setkání se Savčenkovou v Minsku.

33; Ministerstvo pro hospodářský rozvoj: Rubl bude v roce 2017 stabilní. Náměstek ministra pro hospodářský rozvoj Alexej Veděv prohlásil, že rubl v následujícím roce bude stabilní, ale vykazovat postupné posilování.

34; Porošenko se vyjádřil ke skandálnímu rozhodnutí nizozemského soudu o skythském zlatě. Nejen skythské zlato, ale celý Krym je ukrajinský.

35; Čurkin tvrdě zpražil stálou představitelku USA v Radě bezpečnosti OSN Samanthu Power. Diplomat tvrdě zareagoval na slova Američanky, která kritizovala akce syrských vojsk v Aleppu a srovnala je s masakry ve Rwandě či Srebrenici.

36; Ostřelování a provokace na linii fronty. V důsledku ostřelování pozic armády Doněcké republiky zahynul jeden voják doněckých ozbrojených sil.

37; Občané Ruska budou moci uzavírat krátkodobé kontrakty pro službu v armádě v zahraničí. V souvislosti s aktivizací teroristických a extremistických organizací vznikla nutnost zvýšení mobility vojsk.

38; Manželka Sergeje Udalcova popřela informace médií o přání jejího muže kandidovat na funkci prezidenta Ruska. Dnes přes den se objevila novinka o tom, že po Navalném se i Sergej Udalcov chystá kandidovat na funkci prezidenta.

39; V Donbasu byl zabit ozbrojenec Pravého sektoru. V červenci uplynulého roku Rus žijící v Evropě nezákonně překročil ukrajinskou hranici a vstoupil do řad Pravého sektoru.

40; Nizozemsko uznalo Krym za ruský. Na internetu komentují rozhodnutí o skythském zlatu. Uživatelé sociálních sítí jsou rozhořčeni rozhodnutím oblastního soudu Amsterdamu předat kolekci skythského zlata Kyjevu.

41; Písňový flashmob na Slovensku. Píseň „Dolina moja“ se nelíbila ochrance. Akce byla poznamenána intervencí pracovníka ochranky, který přistoupil k zpívajícím a požadoval, aby s tím přestali.

42; Nizozemsko vyzvalo Ukrajinu, aby zaplatila za skladování skythského zlata. Ve středu oblastní soud Amsterdamu přijal rozhodnutí předat kolekci skythského zlata z Krymu Kyjevu.

43; Teroristé se dostali do Palmýry za podpory USA, říká Asad. Ozbrojenci, kteří znovu okupují Palmýru, se tam mohli dostat jen z iráckého Mosulu a syrských měst Rakká a Deyr az-Zaur.

44; Rusko možná podá žalobu na přesun mistrovství světa v bobování a skeletonu, říkají v Radě federace. Rusko bude požadovat kompenzaci za rozhodnutí Mezinárodní federace bobování (ISBF) o přesunu šampionátu světa ze Soči na jiné místo.

45; Rusko a Japonsko zahájí společnou výrobu ropy v Irkutské oblasti. Japonci očekávají schválení tohoto projektu ruskou vládou už na konci roku 2016.

46; Střelba do lidí na kontrolním stanovišti je příkladem porušení mezinárodního práva ze strany Ukrajiny, říká Morozova. Ombudsmanka zdůraznila, že to není první případ ostřelování civilního obyvatelstva na kontrolních stanovištích v Donbasu.

47; USA si přejí zasít v Sýrii chaos, říká Asad. USA nemají zájem o urovnání situace v Sýrii.

48; Krize důvěry udeřila na bankovní systém v Rusku. Bankovní systém v Rusku překvapila krize důvěry, o které svědčí situace na mezibankovním trhu.

49; Trump se může stát spojencem Sýrie, říká Asad. Prezident Sýrie Bašár Asad připustil možnost, že Trump se může stát přirozeným spojencem Sýrie.

50; Lže a ani se nezačervená. Mustafa Najem prohlásil, že ukrajinské letectvo neútočilo na Doněck a Lugansk. Organizátor Majdanu a poslanec Mustafa Najem předvedl buď ztrátu paměti nebo ztrátu svědomí.

51; Ruská centrální banka odhalila v roce 2016 kolem 170 finančních pyramid. Suma zjištěné škody v důsledku fungování pyramid byla jen za první pololetí 700 milionů rublů.

52; Putin je podle Forbesu v čele žebříčku nejvlivnějších lidí světa. Prezident Ruska Vladimir Putin se už počtvrté v řadě umístil na prvním místě v žebříčku světových lídrů časopisu Forbes.

53; Humanitární pomoc Západu v Sýrii byla určena výhradně pro teroristy, říká Asad. Veškerá humanitární pomoc, kterou poslaly do Sýrie západní země, byla určena teroristům, prohlásil prezident Bašár Asad.

54; Erdogan vyhlásil národní mobilizaci proti terorismu. Každý, kdo něco ví, je povinen poskytnout informaci o činnosti teroristických organizací bezpečnostním orgánům Turecka.

55; Obyvatelé Aleppa vítali vojáky jako hrdiny. Podle slov zástupce syrské vlády se nepatrná část města ještě nachází pod kontrolou teroristických uskupení.

56; Finsko chce organizovat ve své zemi setkání Putina a Trumpa. Finsko může navrhnout uskutečnění prvního setkání prezidenta Ruska Vladimira Putina a nově zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa.

57; Ruskými raketami zlikvidoval Islámský stát v syrské provincii Aleppo německé tanky Leopard-2 patřící tureckým ozbrojeným silám.

58; Ministerstvo vnitra Doněcké republiky zjistilo totožnost ukrajinského vojáka podezřelého ze střelby na autobus na kontrolním stanovišti Majorskoje, a tedy i z vraždy civilní osoby.

59; Skandál: Ministerstvo obrany Ukrajiny koupilo pro ukrajinskou armádu porouchané vrtulníky. Ministerstvo obrany Ukrajiny koupilo pro svou armádu vrtulníky nevhodné k použití a zaplatila za ně půl milionu dolarů.

60; Elon Musk se stane Trumpovým poradcem pro otázky ekonomiky. Nově zvolený prezident USA Donald Trump prohlásil, že šéf SpaceX Elon Musk se stane jeho ekonomickým poradcem.

61; Majdan v Idlíbu. Ozbrojenci pálí pneumatiky a požadují útok na Aleppo. Ozbrojenci v provincii Idlíb zahájili protesty proti předání Aleppa syrské vládě.

62; Americký Federální rezervní systém (Fed) zvýšil klíčovou sazbu o 0,25 procentního bodu.

63; V Itálii otevřeli slavnostně už druhé zastupitelské centrum Doněcké republiky. Po červencové premiéře v České republice bylo dnes v Turíně (Torino) otevřeno už druhé zastoupení Doněcké republiky v Evropské unii.

64; Prvenství Putina ve Forbesu je symbolem totálního neúspěchu Obamovy politiky zaměřené na izolaci Ruska, říká Puškov. Obama definitivně zešediví, až zjistí, že Putin je na seznamu časopisu Forbes ohledně politického vlivu na prvním místě a on až na 48. místě.

65; Savčenková informovala o výsledcích rozhovorů se šéfy Doněcké a Luganské republiky. Poslankyně Naděžda Savčenko hovořila o dohodách s lídry Republik Donbasu.

66; Prohlášení OSN jsou zaměřeny na podporu teroristů, říká syrské ministerstvo zahraničí. Prohlášení vydaná řadou představitelů OSN představují podporu teroristů a nikoli civilního obyvatelstva.

67; Ozbrojenci Islámského státu se mohli v Palmýře zmocnit prostředků protivzdušné obrany, spekuluje Pentagon. Zbraně ukořistěné teroristy představují hrozbu pro síly koalice pro boj proti Islámskému státu vedené Spojenými státy.

68; Sankce proti Rusku kvůli Sýrii jsou nesmyslné, říká šéf Evropské komise. Ani jedna země Evropské unie nevyzvala ke zvážení možnosti zavedení sankcí vůči Rusku kvůli situaci v Sýrii.

69; Trump učinil ekonomiku USA obtížně předvídatelnou. Fed poprvé od prosince 2015 zvýšil klíčovou sazbu.

70; Místní volby v Doněcké a Luganské republice se mohou konat bez předání kontroly nad ruskou hranicí Ukrajině, říká německý velvyslanec.

71; „Děd Sádlojed“, „Tajuplná šavle“ nebo „Kluk-Ukrop“... Ukrajinské písně pro ATO škodí mozku. Doněcký novinář Konstantin Dolgov ve svém novém videoblogu představil sborník ukrajinských hudebních děl věnovaných tzv. ATO.

72; Ukrajinu čekají dlouhá desetiletí chudoby, říká MMF. Vyčlenění další tranše finanční pomoci (úvěru) pro Kyjev bude vázáno na urovnání záležitosti ohledně dluhu vůči Rusku.

Zdroj: rusvesna.su

 

Čtvrtek, 15.12.2016:

1; Porošenko navrhl zavedení sankcí proti Rusku kvůli Aleppu. Zaznělo to v telefonickém rozhovoru s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem v předvečer zasedání v Bruselu.

2; Tak se to povedlo! Ukrajina obdržela bezvízový režim. Ale je tu háček. Zatím jen s karibskou zemí zvanou Svatu Kryštof a Nevis o rozloze poloviny Prahy a pětapadesáti tisíci obyvateli.

3; Systém „nehodnot“: O druhotnosti ruského liberalismu. Ruský liberalismus jsou jen narychlo spíchnutým kostýmem z tradičních ideologií a postojů.

4; Ukrajina je země, která neuměla normálně existovat. Takové téma se probíralo v pořadu Pravda.

5; Specnaz ministerstva vnitra Ukrajiny šokuje svou „profesionalitou“. Na internetu je populární video, na kterém jsou natočeny akce speciálních jednotek ukrajinského ministerstva vnitra KORD při prohlídce kanceláře.

6; Hlavní hrozby pro svou bezpečnost si USA vytvořily samy. Ve zprávě Centra preventivních akcí věnované bezpečnosti USA kraluje Rusko.

7; Genocida a popravy místo oslav. Takto západní média podávají novinky z Aleppa. Za posledních 24 hodin bylo evakuováno kolem šesti tisíc civilních obyvatel,ale západní média vůbec nepospíchají, aby o tom informovala.

8; V Aleppu se znovu bojuje. Zbytky ozbrojenců zmařily evakuaci do Idlíbu a zaútočily na armádu. Islamisté napadli vojáky ve čtvrtích Salah ad-Dín a Sejf ad-Daulá. Tři sebevražední teroristé se pokusili explodovat na pozicích syrské armády.

9; Tajemství nepotopitelnosti Arsena Avakova. Avakov může být jak garantem Porošenkova režimu hájícím systém před vnějšími nepřáteli, tak i jeho hrobařem.

10; Putin se osobně vměšoval do prezidentských voleb v USA, oznámila americká televizní stanice. Původním cílem intervence byla údajně pomsta kandidátce za demokraty Hillary Clintonové.

11; Chtějí zničit vše ruské. Lidé se bojí označovat sami sebe za Rusy, říká šéf Ruské společnosti A. S. Puškina ve Lvově.

12; Ukroboronprom: dělníkům neplacenou dovolenou a ředitelům nové džípy. Řada skandálů kolem rozhazování státních prostředků funkcionáři ukrajinského vojensko-průmyslového komplexu nutí vedení Ukroboronpromu hledat výmluvy.

13; Ropa za 138 dolarů za barel. Taková je prognóza expertů. Cena černého zlata se může vrátit na úroveň roku 2008.

14; Nebe nad Moskvou bude chránit nová radiolokační stanice „Podljot“. Stanice je schopna odhalovat a odchytávat různé vzdušné cíle – letadla, helikoptéry nebo řízené střely.

15; V Paříži zhasli Eiffelovu věž a pokrytecky truchlí nad Aleppem. Mezinárodní společenství podivným způsobem ignoruje fakt, že syrská armáda osvobodila skoro celé území Aleppa.

16; Litva se bojí hraček. V centru Vilniusu rozhořčení „patrioti“ objevili desítky příslušníků ruské armády. Šlo ovšem jen o panáčky na hraní pro děti.

17; Odchod ozbrojenců z východního Aleppa. Zajistit evakuaci zbylých ozbrojenců a členů jejich rodin z města přikázal vojákům Vladimir Putin.

18; Ve WikiLeaks oznámili, jak se dostali k informacím o dopisech Clintonové. S nějakými ruskými hackery to vůbec nesouviselo.

19; Noční ostřelování měst Doněcké republiky. Bylo vystřeleno 160 nábojů a min a poškozeny dva obytné domy. Z pozic ukrajinské armády byly vystřeleny desítky nábojů ze zbraní bojových vozidel pěchoty. Dále byly použity granátomety a střelné zbraně.

20; Chilský ministr hospodářství dostal darem nafukovací pannu. Jeho nadšená reakce se sexistickým podtextem vedla ke skandálu. Prezidentce země se omlouval, že prý byl uveden do rozpaků, které chtěl touto reakcí skrýt.

21; Putinova popularita mezi americkými republikánci prudce vzrostla. Celková míra podpory Vladimira Putina mezi americkými republikány se zvedla od roku 2014 o 56 bodů, ale pořád se pohybuje v záporných číslech.

22; Skandál: Americká novinářka napsala, že Trump spí se svou dcerou. V honbě za senzacemi západní novináři odhodili nejen poslední zbytky novinářské etiky, ale i svědomí.

23; Pokoušet se ovlivnit Rusko pomocí sankcí je naivní, říká šéf eurokomise Juncker. Dále se vyjádřil, že Evropská unie není schopna bojovat proti mezinárodnímu terorismu v Sýrii.

24; Kyjev se snaží vyloučit Doněckou a Luganskou republiku z vyjednávacího procesu, říká Pušilin. Podle jeho slov ani jeden z třinácti bodů Minských dohod nebyl ukrajinskou stranou zcela splněn.

25; Rusko zrcadlově odpoví na nové hrozby ze strany NATO, říká ruské ministerstvo zahraničí. Podle názoru ruského ministerstva zahraničí se aktivity NATO přímo dotýkají národní bezpečnosti Ruska.

26; Traktoristé v kuklách zničili jedno z kyjevských tržišť. K incidentu došlo v okolí metra Oboloň.

27; Kdo řídí protiruské akce v Turecku? Protestní akce byly organizovány za podpory tureckých úřadů. Většinu účastníků tvořili členové radikálních skupin.

28; Ruské letectvo zvýší k roku 2025 počet stíhaček na 700.

29; Japonská vláda komentovala Putinovo zpoždění. Zpoždění Putinova příletu do Japonska nebude mít na dvoustranný summit žádný vliv.

30; V Černigovské oblasti Ukrajinec vysázel na vzletové dráze vojenského letiště brambory. Místní obyvatel „ukradl vojákům 63 hektarů půdy.

31; NATO zvyšuje kontingent na hranicích s Ruskem, říká generální štáb. Tyto aktivity mají destruktivní a provokační charakter.

32; Rusko předehnalo Čínu v žebříčku rozvojových ekonomik. Rusko zaujalo podle verze Bank of America Merrill Lynch druhé místo v žebříčku a umístilo se před Čínou.

33; EU přemýšlí, jak vrhnout Rusy do války s Trumpem, píše Wall Street Journal. Evropská unie ale ve snaze zmařit jadernou dohodu s Íránem před Trumpem možná spojí svá úsilí s Ruskem.

34; Série teroristických činů připravených Islámským státem byla odvrácena FSB v Moskvě. V Moskvě byla připravována série teroristických aktů, jejichž iniciátorem byl vyslanec Islámského státu v Turecku.

35; U města Rovno hodili kohouta s granátem na dvůr místního obyvatele. Obyvatel jedné ze čtvrtí objevil u zdi svého domu háčkovaného kohouta, ve kterém byl ukryt granát RDG-5.

36; Němci byli zděšeni z masakrů páchaných ukrajinskými nacionalisty, říká historik. V nakladatelství Pitěr vyšly dvě knihy známého ruského historika Armena Gasparina.

37; Bylo zveřejněno video ze zadržení ozbrojenců,kteří připravovali teroristické činy v Moskvě. Připomeňme, že v Moskvě byla odvrácena série teroristický činů,které byly připravovány na pokyn emisara Islámského státu v Turecku.

38; Medveděv: V Rusku nebude žádné zmrazení důchodů. Ruský premiér Dmitrij Medveděv prohlásil, že se neplánuje zmrazení indexace důchodů.

39; V Kremlu komentovali situaci se zlatem Skythů z krymských muzeí. Připomeňme, že soud v Amsterdamu přikázal předat zadržené exponáty Kyjevu. Věcí se však nezabývá osobně prezident Putin, nýbrž příslušné ruské úřady.

40; Protesty u velvyslanectví Ruské federace v Kyjevě. Uvědomělí patrioti podporují ozbrojence v Aleppu. Dopoledne aktivisté demonstrovali před velvyslanectvím Ruské federace na znamení protestu proti bombardování Aleppa.

41; V domě na jihozápadě Moskvy byla zneškodněna bomba. Před zahájením operace bylo evakuováno 145 obyvatel domu včetně devatenácti dětí.

42; Europarlament hlasoval o mechanismu pozastavení bezvízového režimu. Na Ukrajině a v Gruzii se radují, že byl učiněn další krok ke kýženému zrušení víz.

43; V Rusku bude „Majdan“ na Ukrajině uznán za státní převrat. Slyšení k příslušnému návrhu bylo zahájeno dnes v Moskvě.

44; Janukovič jmenoval osoby odpovědné za válku v Donbasu. Podle jeho slov nynější vedení Ukrajiny nemělo žádné důvody k vojenským akcím proti civilnímu obyvatelstvu.

45; Byl jsem zbaven moci nezákonně, říká Janukovič. Viktor Janukovič prohlásil, že jeho odstavení od moci odporuje ukrajinské ústavě, konkrétně článku 108.

46; Janukovič vystoupil před soudem v případu ukrajinského státního převratu. Probíhá zasedání soudu na žádost bývalého poslance Nejvyšší rady Ukrajiny Vladimira Olejnika.

47; Navalnyj slibuje Krymu „normální referendum“. Skandálně známý opozičník sní o tom, co by dělal ve funkci prezidenta Ruska.

48; Ruští podnikatelé začínají investovat do umělé inteligence. Fond Label Enterprises podnikatele Michaila Gucerijeva a investiční společnost VP Capital oznámily budoucí investice ve výši 100 milionů dolarů do vypracování projektů na bázi umělé inteligence.

49; SBU zveřejnila podrobnosti z rozhovoru Savčenkové se šéfy Doněcké a Luganské republiky. Podle tvrzení úřadu nebyla na setkání řeč jen o výměně zajatců.

50; Národní akademie věd Ukrajiny odňala Putinovu poradci Sergeji Glazjevovi titul akademika. Příslušné rozhodnutí bylo schváleno na všeobecném shromáždění akademie 15. prosince.

51; Syrské dívky se vyfotografovaly v tradičních pokrývkách hlavy do kalendáře pro ruské vojáky. Syrské dívky připravily neobyčejný dárek pro ruské vojáky a důstojníky.

52; Policejní jatka u Kyjeva. Všechno svedli na zemřelého člověka. Tento týden bude ukončeno služební vyšetřování na ministerstvu vnitra a předáno generální prokuratuře.

53; Tlupa Dědů Mrázů zmlátila ukrajinského poslance. Zločinci po útoku řekli poslanci „Šťastný nový rok!“ a zmizeli.

54; Zacharčenko považuje z alogické prodloužení Minského procesu na rok 2017.

55; Rusko a Japonsko se dohodly na společném rozvoji Jižních Kuril. Asistent prezidenta Ruska Jurij Ušakov prohlásil, že Vladimir Putina a Šinzó Abe odsouhlasili text prohlášení o rozvoji Jižních Kuril.

56; Další zrada: Otázka bezvízového režimu pro Ukrajinu byla přesunuta na duben. Pro Gruzii bude bezvízový režim projednán už v únoru.

57; Ozbrojenci byli vytlačeni už z celého Aleppa, říká generální štáb. Syrská armáda vytlačila ozbrojence ze všech čtvrtí,které se ještě nacházely v jejich rukou.

58; V Samaře probíhá speciální operace proti ozbrojencům Islámského státu. Předpokládá se, že brzy bude zahájena evakuace obyvatel.

59; Zbraně zanechané v Palmýře nepředstavují žádné nebezpečí, říká ministerstvo obrany. Zbraně, které syrská armáda zanechala v Palmýře, nemůže představovat vážnou hrozbu pro mezinárodní koalici.

60; O vstupu Ukrajiny do Evropské unie nemůže být řeč, říká šéf europarlamentu. Otázka vstupu Ukrajiny do Evropské unie není vůbec posuzována, prohlásil předseda Europarlamentu Martin Schulz.

61; V Aleppu byly v úkrytech opuštěných ozbrojenci nalezeny záběry obludných zvěrstev a mučení. Syrští vojáci objevili několik vězení zřízených ozbrojenci ve sklepích obytných domů a administrativních budov.

62; Na místě provedení speciální operace v Samaře byla objevena bomba. Byla provedena evakuace obyvatel domu, kde se pravděpodobně nacházeli příslušníci Islámského státu.

63; Putin a Abe projednali prohlášení o společné hospodářské činnosti na Kurilských ostrovech. Prezidenti Ruska a Japonska projednali text prohlášení o společné hospodářské činnosti na Kurilských ostrovech.

64; Evropa byla varována před dopady zrušení víz pro Ukrajince. Poslanec českého parlamentu Zdeněk Ondráček se negativně vyjádřil k zavedení bezvízového režimu s Ukrajinou a Gruzií a nazval je chybou.

65; Lídři EU se dohodli na prodloužení ekonomických sankcí proti Rusku o půl roku kvůli situaci na východě Ukrajiny.

66; V Samaře byli během speciální operace zadrženi dva komplicové Islámského státu. Řeší se otázka trestního stíhání podle článků 205 a 222 ruského trestního zákoníku.

67; Rusko daleko lépe než Západ propaguje své postoje, říká šéf britského generálního štábu. Mezi hrozbami, se kterými se setkává současná Británie, zazněla otázka soupeření s ruskými médii.

68; Země EU jsou jednotné pouze v otázce sankcí proti Rusku. Premiér předsedajícího Slovenska Robert Fico včera prohlásil, že protiruské sankce jsou nesmyslné.

69; Kyjev musí skončit s politikou odřezávání Donbasu od Ukrajiny, říká Lukaševič. Rusko vyzývá ukrajinské úřady, aby přestaly s politikou odřezávání Donbasu od zbytku Ukrajiny.

70; Proč padla Palmýra? O ruské rozvědce, syrské domobraně a taktice Wehrmachtu u Islámského státu. Věděla rozvědka o koncentraci ozbrojenců u Palmýry? Varovala syrské velení?

71; Savčenková měla dopravní nehodu u Oděsy. V Oděské oblasti vyletěl ze silnice automobil s Naděždou Savčenko. Oznámila to její sestra.

72; Prodej státních obligací zachrání ruský rozpočet. Poptávka po Federálních obligacích roste v souvislosti s všeobecným zvýšením ceny ropy a perspektivou budování vzájemných vztahů.

73; Nizozemci uzavřeli Ukrajině cestu do EU. Premiér Nizozemska se domluvil s lídry EU na odblokování ratifikace o asociaci Ukrajina – EU za cenu dodatku ke Smlouvě o asociaci. Ten bude obsahovat upozornění, že Ukrajina neobdrží automaticky členství v EU, že nebude vojenská spolupráce a že Ukrajinci nebudou moci rychle začít pracovat v EU.

74; Kyjev byl odměněn bezvízovým režimem za cenu podřízení se Západu, píše turecký poslanec. Rozhodnutí Evropského parlamentu o zrušení vízového režimu s Ukrajinou lze vnímat jako odměnu za uznání západní nadvlády.

75; Rusko hraje klíčovou roli v Trumpových plánech ohledně Blízkého Východu, říká CNN. První místo zaujímá urovnání syrského konfliktu.

76; Savčenková byla vyloučena z frakce Baťkivščiny. Stana schválila rozhodnutí o vyloučení poslankyně Naděždy Savčenko z frakce.

77; Zvýšení sazby amerického Fedu nebude dlouho tlačit na rubl. Rubl dokázal po svém oslabení vyprovokovaném zvýšením klíčové sazby Federálního rezervního systému velmi rychle obnovit své pozice.

78; Neuvěřitelná nenasytnost: Ukrajina má v úmyslu obrátit se na soud, aby nemusela platit Nizozemcům za skythské zlato. Jak bylo sděleno dříve, Ukrajina je na základě rozhodnutí soudu povinna zaplatit Nizozemcům sto jedenáct tisíc euro.

79; Trumpův asistent projednal v Moskvě možnosti zrušení sankcí, hlásí CNN. Jeden z asistentů nově zvoleného prezidenta USA Donald Trumpa pobýval tento týden v Moskvě.

80; Velvyslanci Ruska a Íránu byli předvoláni britským ministerstvem kvůli Aleppu. Ministr zahraničí Velké Británie Boris Johnson si předvolal velvyslance Ruska a Íránu za účelem projednání situace v Aleppu.

81; USA požadují bezodkladné přerušení palby v Aleppu. USA vyzývají k okamžitému a kontrolovatelnému přerušení palby v Aleppu, prohlásil státní tajemník USA John Kerry.

82; Savčenková odmítla nazývat Zacharčenka a Plotnického teroristy.

Zdroj: rusvesna.su

 

Pátek, 16.12.2016:

1; Už i Pentagon. Exministr obrany USA obvinil „ruské hackery“ z útoku. Dempsey prohlásil, že v srpnu 2015 ruští hackeři uskutečnili kybernetický útok na Pentagon.

2; Osminásobný olympijský vítěz Bjørndalen se zastal ruských biatlonistů. Pro mě jsou všichni čistí, prohlásil Nor Ole Einar Bjørndalen.

3; Ruský velvyslanec vysvětlil britskému ministru zahraničí, proč z Aleppa evakuují ozbrojence. V dříve zveřejněném Johnsonově prohlášení se říká, že Rusko a Írán nesplnily své mezinárodní závazky.

4; Putin řekl, o čem mluvil Šinzó Abe. Ekonomiky Ruska a Japonska se vzájemně doplňují a prakticky si nekonkurují, zdůraznil Putin.

5; Japonsko zjednodušilo vízový režim pro Rusy. Vedle jednorázových se budou teď vydávat i vícenásobná víza na tři roky pobytu v Japonsku do třiceti dnů včetně turistických.

6; Neschválený odběr: Gazprom může přerušit dodávky plynu Ukrajině, pokud Kyjev zahájí neschválený odběr ruského paliva, aby si tak vymohl nezákonnou pokutu udělenou Gazpromu Naftogazem Ukrajiny.

7; Dodon promluvil o Putinově hlavní přednosti. Dokázal sjednotit národ. Nově zvolený prezident Moldávie také řekl, v čem by Moldavané měli být podobní Rusům.

8; Je to hlupák. Trum zhodnotil tiskového tajemníka Bílého domu. Nově zvolený prezident USA Donald Trump tvrdě zkritizoval práci nynějšího tiskového tajemník Bílého domu Joshe Earnesta.

9; Putin ruší exekutory. Ve čtvrtek prezident Ruska podepsal pokyn, ukládající Federální službě soudních vymahatelů funkci kontroly exekutorů.

10; Humanitární konvoj Ministerstva pro mimořádné události Ruské federace dopraví do Doněcké republiky dárky k Novému roku. Již 59. humanitární konvoj dorazí do Doněcké republiky 22. prosince.

11; Od samého rána ostřelovala ukrajinská armáda obec Sachanka. Podle údajů zdroje používala ukrajinská armáda vedle těžkých děl i ozbrojená bojová vozidla pěchoty, granátomety a střelné zbraně.

12; Merkelová řekla, proč nelze oslabit protiruské sankce. Její postoj je pochopitelný jen pro ty, kteří si myslí, že kyjevský režim se usilovně snaží co nejrychleji plnit Minsk – 2 a Rusko mu v tom zuby nehty brání.

13; Putin: Je třeba ukončit historický ping-pong ohledně Kuril. Rusko a Japonsko musí ukončit teritoriální spor o Kurily.

14; Putin jmenoval příčinu pádu Palmýry. V posledních několika dnech se opět bojuje o Palmýru. Ozbrojenci se pokoušejí získat kontrolu nad městem. To , co se děje v Palmýře je výsledkem nekoordinovaných akcí mezi tzv. mezinárodní koalicí vedenou Spojenými státy na jedné straně a syrskou vládou a Ruskem na straně druhé.

15; V Nejvyšší radě bylo navrženo vyloučení Savčenkové z delegace Ukrajiny v Parlamentním shromáždění Rady Evropy. Předtím byla Savčenko vyloučena z parlamentní frakce Baťkivščiny.

16; Státní duma chce navrhnout Putinovi, aby uznal referenda v Doněcké a Luganské republice. Poslanec za Komunistickou stranu Ruské federace je přesvědčen, že je nutné vytvořit pracovní skupinu pro pečlivější analýzu situace v Donbasu.

17; V Chersonu došlo k bombovému útoku na pobočku banky. Před třemi měsíci došlo ve městě k podobnému výbuchu u jiné pobočky banky Pivdennyj (Jižní).

18; Generální prokuratura prověří slova karikaturisty Bilžo o „schizofreničce“ Zoje Kosmoděmjanské. Příslušnou žádost na úřad zašle hnutí Nesmrtelný pluk.

19; Mediální expert Anatolij Šaríj vytvořil žebříček nejveselejších filmů o Ukrajině. Smíchy se nemohl udržet při sledování amerického snímku o jakýchsi hrdinných ukrajinských hackerech „Cage the bear“ nebo ukrajinského filmu „Koktejl Molotova“.

20; Dvanáctileté dítě – islamista se pokoušelo provést výbuch na vánočním trhu v německém Ludwigshafenu. Kluk byl občan Německa pocházející z Iráku. K výbuchu nedošlo jen náhodou. Selhala rozbuška. Batoh s podomácku vyrobenou bombou kluk zahodil do křoví a utekl z místa činu.

21; Ozbrojenci se pokusili zajmout rukojmí v Aleppu. Evakuace byla pozastavena. „Umírnění teroristé“ ostřelovali autobusy připravené pro evakuaci.

22; Zacharova navrhla Obamovi, aby se omluvil. Komentovala tak jeho nedávné nejednoznačné výroky na adresu Ruska za nedokázané ovlivňování amerických voleb. Při té příležitosti by se mohl omluvit také ještě Janukovičovi. On už bude vědět, za co.

23; Zahraniční investoři se bojí zveřejňovat skutečné informace o svých investicích v Rusku. Investiční fondy začaly od druhé poloviny října neochotně poskytovat informace o objemech svých investic do ruské ekonomiky. Zveřejňují raději jen investice do rozvojových ekonomik jako celek. Údaje o Rusku ze stránek EFPR (Emergency Portfolio Fund Research) zmizely.

24; Turčinov vyzývá k úplné blokádě Donbasu. Dále komentoval možný podíl Ukrajiny na vraždách velitelů Národní policie Doněcké a Luganské republiky.

25; Ukrajinci většinově (51,1%) označili Rusy za bratrský národ, vyplývá z výsledků průzkumu. Pouze osm měsíců potřebovali obyvatelé Ukrajiny, aby přehodnotili své názory a vzpomněli si na své bratry. Podíl respondentů považujících Rusko za bratra stoupá především od západu na východ, ale také od severu na jih (západ Ukrajiny: 28%, střed Ukrajiny: 41,2% jih Ukrajiny: 60,5%, východ Ukrajiny 87,1%).

26; Designér Arťomij Lebeděv přirovnal Navalného k roličce toaletního papíru. Komentoval tak úmysl skandálního opozičníka zúčastnit se prezidentských voleb v roce 2018.

27; Ruská centrální banka nesnížila klíčovou úrokovou sazbu. Rada ředitelů Ruské banky v pátek na svém posledním letošním zasedání ponechala klíčovou sazbu na úrovni 10%, co ž by mělo stačit jako ochrana měny před dopady kroku amerického Fedu.

28; Na Ukrajině nalezli originální vysvětlení pro katastrofální stav silnic. Kyjevavtodor označil za hlavní příčinu špatného stavu ukrajinských silnic geografickou polohu Ukrajiny.

29; To je tedy „úspěch“! Australská policie celých sedm hodin obléhala prázdný dům. Když už unavení policisté konečně vtrhli do domu, ukázalo se že v něm nikdo není.

30; Už se ví, kdo organizoval Majdan. Bývalý šéf administrativy prezidenta Janukoviče Andrej Kljujev jmenoval hlavní spiklence během soudního zasedání řešícího uznání událostí z roku 2014 na Ukrajině za státní převrat. Hlavními organizátory byl Alexandr Turčinov, Andrej Parubij a Sergej Pašinskij.

31; Putin osobně nabízel Džemilevovi miliardy dolarů, říká poslanec Nejvyšší rady Georgij Logvinskij. Prezident Ruska nabízel pomoc Džemilevovi včetně finanční a navrhoval mu, aby si za ty peníze koupil svobodu svého syna.

32; USA mají v úmyslu vytvořit systém protiraketové obrany, který by dokázal čelit nadzvukovým raketám. Zákonodárný akt, který zavazuje k vytvoření nadzvukové protiraketové obrany, je úderem po odcházející Obamově administrativě.

33; Zacharčenko uložil úřadům Doněcké republiky posílit integraci s Ruskem v hospodářské oblasti.

34; Operace na odvedení ozbrojenců s jejich rodinami z Aleppa byla dokončena. Všichni zájemci opustili východní čtvrti Aleppa.

35; Rusko snížilo dovoz evropského zboží. Za leden až říjen tohoto roku se evropský deficit obchodní bilance s Ruskou federací snížil o třetinu a činil 36,4 miliardy euro oproti loňským 55,1 miliardám.

36; O pokroku při plnění Minska-2 se vůbec nedá mluvit, říká ministerstvo zahraničí Doněcké republiky.

37; Evropský parlament se rozhodl neuvádět jasné datum hlasování o zrušení víz pro Ukrajinu. Sekretariát Evropského parlamentu dostal pokyn odstranit z internetových stránek datum hlasování o bezvízovém režimu pro Ukrajinu.

38; O víkendu se budou v Rostově a Aksaji na Donu konat písňové flashmoby za účasti „Sboru Michaila Tureckého“ (Chor Tureckogo). Akce jsou zaměřeny na demonstraci kulturní jednoty národů bývalých sovětských republik.

39; Státní Duma navrhla Ukrajině splacení dluhu vůči Rusku v naturáliích. Zadlužení Ukrajiny vůči Rusku ve výši tří miliard dolarů může být kompenzován v podobě zboží.

40; Ukrajina zahájila testování ozbrojených útočných dronů na území Doněcké republiky, říká Basurin.

41; V Aleppu byly objeveny sklady s humanitární pomocí pro teroristy. V osvobozených čtvrtích východního Aleppa byly odhaleny sklady s potravinami dodanými teroristům ze zahraničí.

42; Ruský voják, který zahynul v Sýrii, byl posmrtně vyznamenán za chrabrost. 1. října 2015 seržant Sokurov zahynul v Sýrii, kde chránil ruské letce a pomáhal s dodávkami humanitární pomoci.

43; Expert: Ruská centrální banka nebude snižovat klíčovou sazbu, ale i kdyby ji snížila, žádný efekt to mít nebude. Ruská centrální banka ponechala sazbu na úrovni 10%. Podle názoru řady expertů tak Centrální banka kompenzovala negativní dopad zvýšení úrokové sazby amerického Fedu.

44; Obětí vojenské agrese ukrajinské armády na území Doněcké republiky za ještě neskončený rok 2016 bylo 314 lidí, dalších 406 bylo zraněno, říká Morozova. Množství zabitých obyvatel se ve srovnání s loňským rokem snížilo na čtvrtinu, poznamenala Darja Morozova.

45; Šéfka Ruské centrální banky. Silný rubl nepoškodí ekonomiku Ruska. Posílení rublu nebude mít negativní vliv na finanční stabilitu Ruska, prohlásila předsedkyně Centrální banky Elvira Nabiullina.

46; „Veteráni ATO“ dali Donbasu ultimátum a požadují od vedení Doněcké a Luganské republiky propuštění zajatců.

47; Ostřelování Sachanky neustalo. Ukrajinská armáda pokračuje v palbě od rána po celý den.

48; Kyjev za žádných okolností nebude plnit Minsk-2, říkají politologové. Ukrajina záměrně brzdí práci Kontaktní skupiny pro mírové urovnání situace v Donbasu.

49; NATO může za Trumpova prezidentství zastavit rozšiřování, říká černohorský opoziční politik Nebojša Medojević. Nová administrativa USA těžko bude aktivně prosazovat myšlenku rozšiřování NATO na východ.

50; Parník Krymské dopravní společnosti veze velký vojenský náklad do Sýrie. Je zajímavé, že „Alexandr Tkačenko“ je krymským parníkem a stálým místem jeho provozu je lodní doprava Kerč – Temrjuk.

51; Čínští vojáci se zmocnili americké ponorky. K incidentu došlo 15. prosince v Jihočínském moři na severozápad od zálivu Subic Bay. Americká strana tvrdí, že dálkově řízené plavidlo bylo využíváno pro vědecké účely a patřilo k oceánografické lodi USNS Bowditch.

52; Kurs rublu plně závisí na rozhodnutí centrální banky a nikoli na cenách ropy. Předpovídat kurs rublu pro nejbližší období je tedy zcela nemožné, pokud člověk nemá interní informace z banky.

53; V Jižní Koreji bylo zadrženo 24 Rusů. Do urovnání situace se zapojilo ruské velvyslanectví, které všem zadrženým poskytne potřebnou pomoc.

54; Na Ukrajině roste nezaměstnanost. V listopadu 2016 vzrostl ve srovnání s předchozím měsícem počet nezaměstnaných o téměř 6,9%. Ze současných 337,9 tisíc nezaměstnaných dostává podporu v nezaměstnanosti jen 264 tisíc.

55; USA plánují rekordní rozšíření námořní flotily. Americké loďstvo plánuje zvýšení počtu svých lodí na 355, což bude největším rozšířením vojenské námořní flotily od 80. let.

56; Ukrajinská armáda ostřelovala kontrolní bod Majorsk v momentě, kdy přes frontovou linii přecházeli civilní obyvatelé, hlásí velení Doněcké republiky.

57; Kurilské ostrovy: Jedinečné bohatství Ruska a nároky Japonska. Na ostrově Iturup poblíž sopky Kudrjavyj se nachází největší světové naleziště rhenia, které se využívá v kosmonautice, letectví a elektronice.

58; Rozruch kolem „ruských hackerů“ se americkým tajným službám vymstí. Pro americké tajné služby není výhodné poskytovat důkazy o účasti Ruska na hackerských útocích.

59; V Oděse zbili a oloupili představitele EU. K incidentu došlo v noci na území Přímořského obvodu města nedaleko od železniční stanice. Šlo o občana Německa, který pracoval jako expert v misi pro poskytování pohraniční pomoci Ukrajině a Moldávii.

60; Ruská garda jmenovala hlavní úkol své existence: boj proti terorismu a zajištění veřejné bezpečnosti ruských občanů.

61; OSN nechala Syřany na holičkách, říká Pan Ki-mun. Syřané by měli projevit jednotu, protože jsou dnes rozděleni. Aleppo je nyní synonymem pekla.

62; Ruský specnaz přijel z Ukrajiny a sehrál rozhodující roli při osvobozování Aleppa, píše Wall Street Journal. Operace ruských speciálních jednotek jsou zahaleny tajemstvím, píše americký list WSJ. Je zajímavé, že tentokrát se v článku list zdržel protiruské propagandy.

63; V Oděse došlo mezi radikály a policií k hromadné potyčce, během níž byl použit slzný plyn.

64; Naftogaz obvinil Gazprom z přípravy nové plynové krize. Prohlášení Gazpromu o možné odpojení plynu pro evropské spotřebitele je příprava nové plynové krize.

65; Ukrajina hledá úspěšné emigranty. Ukrajinský novinář Ilja Kenigštejn napsal, k čemu nyní Ukrajina potřebuje úspěšné emigranty. Už jim nezbývá než svou „velikost“ světu předvádět jen v podobě „selfie-fotografií s vítězi“.

66; Trumpova „ruská pravda“ odporuje americké skutečnosti, píší The New York Times. Donald Trump se dopustil nebezpečných kroků, píše americký list.

67; Polští šéfové ukrajinských železnic (Ukrzalyznicja) si „nadělili“ (v podstatě ukradli) 12 milionů hřiven. Realizace schématu potvrzují oficiální dokumenty.

Zdroj: rusvesna.su

 

Sobota, 17.12.2016:

1; Expremiér Ukrajiny řekl, kdo organizoval Majdan. Azarov jmenoval na zasedání Dorogomilovského soudu v Moskvě kurátory Majdanu. Zvláště se věnoval McCainovi. Pokud tahle osoba vystoupí na Majdanu a vyzývá ke svržení stávající moci, o čem to vypovídá? Vměšování do vnitřních záležitostí je tu už slabé slovo.

2; Byly zveřejněny záběry z leteckých útoků koalice vedené Spojenými státy na jednotky Islámského státu u Palmýry.

3; Reagan by se obrace v hrobě, kdyby se dověděl o podpoře Putina v USA, řekl Obama.

4; Prostitutky demonstrovaly před ministerstvem vnitra Ukrajiny. Požadovaly ukončení zastrašování ze strany oficiálních míst.

5; Posun diplomacie EU za horizont rozumu. Přechod od globalistického modelu rozvoje k podpoře jednotlivých izolovaných národních projektů probíhá přímo před našima očima.

6; EU začala projevovat únavu z protiruských sankcí, píše Bloomberg. V Evropě i v USA dochází k posunu nálad ve prospěch restartu vztahů s Moskvou.

7; Japonsko od Ruska potřebuje především plyn a nikoli ostrovy. Rusko-japonské fórum v Tokiu ukázal extrémně vysoký stupeň vysoký vzájemné zainteresovanosti na ekonomické spolupráci.

8; Skandál kvůli potratům. Pravoslavní požadují odstoupení minstra Abyzova. Ministr se s nimi rozešel v názorech na postavení interrupcí v systému povinného zdravotního pojištění.

9; Aleppo: Ozbrojenci při opouštění města vzdychají a odpalují sklady se zbraněmi. Včera večer došlo k velkému výbuchu v důsledku odpálení obrovského skladu zbraní v okolí As-Sakary ozbrojenci Islámského státu.

10; Velký ukrajinský průšvih: Naděje na evropskou integraci se vypařily. Ukrajina nemůže počítat s poskytnutím bezpečnosti nebo s vojenskou pomocí Evropské unie.

11; Savčenková vyzvala ukrajinské novináře, aby nebyli prasata. Poslankyně Naděžda Savčenko odmítla spekulace v ukrajinských médiích o tom, že je politik Viktor Medvedčuk je její otec.

12; USA začaly pochybovat, že jim Ukrajina včas vrátí dluhy. Bank of America připouští opakovanou restrukturalizaci ukrajinských eurobondů.

13; Po slovech Michaila Gorbačova je stále více cítit obavy západních politiků ohledně možnosti zrodu velkého státu v hranicích někdejšího Sovětského svazu.

14; Kamkoli se podíváme mezi ruské disidenty, liberály, ochránce lidských práv – všude narazíme na homosexuály, pedofily a kdovíjaké další úchylky. Ve Velké Británii probíhá soud s bývalým sovětským disidentem Vladimirem Bukovským. Boris Němcov jej kdysi označil za nezpochybnitelnou morální autoritu a nyní je tato „autorita souzena za dětskou pornografii.

15; Trump avizoval nový zahraničně-politický kurs. Naše zahraniční politika potřebuje nový směr, zdůraznil nově zvolený prezident USA.

16; Evropa nám dala nejen hanebné podmínky, ale chovala se k nám jako k nějakým divochům, řekl ukrajinský ministr dopravy. Nizozemsko nezapomíná klást přímo hanebné podmínky a učinit z „nesmrtelné setniny“ „nesmyslnou setninu“.

17; To my ne, to Rusové! Na sociálních sítích se baví nad hloupými obviněními Moskvy ze strany USA. Populární jsou fotomontáže na téma co nejnesmyslnějšího obvinění na adresu Ruska.

18; USA požadují od Číny vrácení dálkově řízené ponorky. Nedávno se čínští vojáci zmocnili amerického pomořského aparátu, který prováděl rozvědku v Jihočínském moři.

19; Majdan v Polsku. Policie vytlačila demonstranty, aby mohla vyvést Kaczyńského. Policisté použili slzný plyn, když se demonstranti pokusili zastavit automobil šéfa vládnoucí strany Jarosława Kaczyńského.

20; V Turecku odpálili autobus s vojáky. Jsou oběti na životech. K výbuchu došlo v centrální části země nedaleko univerzity města Kayseri.

21; V USA si gymnastky hromadně stěžují na sexuální obtěžování. Sportovci tvrdí, že jejich stížnosti jsou ignorovány a vůbec nejsou předávány policii.

22; V Británii bylo uzákoněno plození dětí třemi rodiči. Ochránci lidských práv vystupující proti tomuto zákonu se obávají, že metoda umožní vytvářet „designérské děti“.

23; Naděžda Savčenko: Jde o zradu nebo vítězství? Naděžda Savčenko tvrdě zkritizovala prezidenta Ukrajiny Petra Porošenka a jeho tým za odmítnutí plnit sliby.

24; Desítky mrtvých a zraněných. Byly zveřejněny podrobnosti kolem výbuchu v Turecku. Nejméně třináct tureckých vojáků zahynulo při výbuchu autobusu v centrální části země.

25; Ruská armáda bude v Kišiněvě během dvou hodin, obává se ministr obrany Moldávie. Ministr tvrdí, že všechny současné problémy jeho země jsou spojeny s otázkou Podněstří.

26; Ukrajinu zdobí holé vánoční stromy vyrobené z drátů. Jaký vánoční strom, takový stát – prostě děravý, smějí se uživatelé sociálních sítí.

37; V Belgii bylo zadrženo deset mladistvých, kteří plánovali teroristické akty během Vánoc. Výrostci dostávali přes internet instrukce, jak zabít člověka nebo vyrobit bombu.

38; Co nevíme o novém šéfovi Státního departmentu a jeho vztazích s Ukrajinou? Po jmenování nového šéfa Státního departmentu USA na Ukrajině horečně spekulují, co jim přinese kandidatura Rexe Tillersona.

39; Trump vyzval své stoupence, aby vytvořili rekord na jeho inauguraci. Trump pozval své stoupence na oficiální ceremoniál inaugurace s výzvou vytvořit rekord v počtu návštěvníků.

40; Kde je ksakru moje jachta? Dcera starosty Dněpropetrovska se chlubí svým luxusním životem. Dvaadvacetiletá Káťa Filatova studuje v Londýně, neustále cestuje a velice miluje drahé věci.

41; Ukrajinská policie zakoupí automobily Mitsubishi za miliardu. Poté, co zničili úctyhodný počet hlídkových Priusů, se ukrajinští policisté rozhodli přesedlat na hybridní Mitsubishi Outlander.

42; Obrat směrem k Rusku předpovídal Henry Kissinger už před 45 lety. Uskuteční jej Trump? Washington Post spekuluje, zdali Donald Trump učiní základem své zahraniční politiky obrat od Pekingu směrem k Moskvě.

43; Památník na Saur-Mohyle bude obnoven ke květnu 2017. Už dnes na místě probíhají intenzivní restaurátorské práce.

44; Jeden voják Doněcké republiky zahynul a dva byli zraněni, hlásí Basurin. Dříve bylo sděleno, že ukrajinská armáda za uplynulých 24 hodin téměř 1.200-krát porušila režim přerušení palby.

45; Vojensko-politická elita USA couvla před Ruskem, ale chystá nové útoky. Rusko a Arménie stojí na stráži duchovních a mravních tradičních rodinných hodnot.

46; Rusko a Japonsko projednávají otázku železničního spojení. Uvažuje se o dvou variantách – tunel nebo most ze Sachalinu.

47; Prohlášení Západu o Aleppu je podporu terorismu, zní z íránského ministerstva zahraničí. Zástupce íránského ministerstva zahraničí poznamenal, že Írán varoval před zhoršením situace v oblasti od samého začátku.

48; Polskou opozici obvinili z pokusu o uchvácení moci. Jako pokus o nezákonné uchvácení moci charakterizoval akce opozice v Sejmu šéf ministerstva vnitra Polské republiky Mariusz Błaszczak.

49; Spojené státy vracejí do Evropy tanky, protože se bojí sebevědomého Ruska, říká NBC. USA a NATO se připravují na zvýšení své vojenské přítomnosti na východních hranicích kontinentu.

50; Majdan v Polsku: Před prezidentským palácem proběhla mnohatisícová protestní akce. Několik tisíc lidí se zúčastnilo protestní akce u prezidentského paláce ve Varšavě, protože v Sejmu byl jeden z poslanců za Občanskou platformu vyloučen z hlasování o důležitých zákonech.

51; Trump označil zabavení americké dálkově řízené ponorky Čínou za „bezprecedentní akt“. Čínští vojáci se zmocnili plavidla v Jihočínském moři.

52; Nejvyšší vůdce Íránu označil Británii za zdroj zla. Ajatolláh Alí Chameneí v odpovědi na prohlášení premiérky Theresy May označil Velkou Británii za „zdroj zla a neštěstí“.

53; Majdan v Jižní Koreji. V Soulu přišlo na shromáždění požadující impeachment prezidenta 300 tisíc lidí. Protiprezidentská shromáždění se konají už osmý týden v řadě a účastní se jich vždy tisíce lidí.

54; V Číně komentovali incident s americkou dálkově řízenou ponorkou. Ministerstvo obrany Čínské lidové republiky označilo reakci USA po zadržení americké ponorky čínskými vojáky v Jihočínském moři za zbytečný humbuk.

55; Bojovníci ukrajinské armády u města Sčasťje mají nedostatek paliva, které byl nejspíš prodáno, říká Národní policie Luganské republiky. V jednotkách 14. brigády ukrajinské armády byly zjištěny problémy s dodávkami paliv a maziv. Byl konstatován kriticky nízký stav zásob paliv.

56; Pravda o Zoje Kosmoděmjanské: Hrdinský čin a mučení očima přímého svědka. Když stála se smyčkou na krku a cedulí s nápisem „Partyzán“, vyřkla Zoja svá poslední slova: „Je nás 200 milionů, všechny pověsit nemůžete!“

57; Ozbrojenec z ukrajinské národní gardy zahynul při dopravní nehodě. V tuto chvíli se příčiny nehody teprve zjišťují.

58; V Turecku bylo zadrženo sedm lidí v souvislosti s teroristickým činem v Kayseri. Ministr vnitra Turecka Süleyman Soylu prohlásil, že sedm lidí bylo zadrženo v souvislosti s výbuchem ve městě Kayseri.

59; Hromadná rvačka policistů a podnikatelů v Kyjevě. Jsou zranění. Nedaleko stanice metra „Polytechnický institut“ došlo opět k pokusu o zbourání prodejních stánků.

60; Americká média zveřejnila, co se může stát příčinou konfliktu mezi USA a Čínou. Nové neshody ve vztazích mezi Čínskou lidovou republikou a Spojenými státy nutí k novému hodnocení potenciální možnosti vojenského konfliktu.

61; Ruské letectvo posílí kontrolu vzdušného prostoru nad Arktidou. Radiotechnická vojska intenzivně pracují na posílení kontroly vzdušného prostoru v Arktické zóně Ruska.

62; Čína slíbila, že Spojeným státům vrátí zadrženou ponorku. Peking a Washington vedou rozhovory o navrácení zabaveného podmořského aparátu, který prováděl průzkum v Jihočínském moři.

63; Pá-pá Ameriko! Prezident Filipín odpověděl Spojeným státům na odmítnutí pomoci. Prezident Filipín Rodrigo Duterte tvrdě kritizoval plány USA na ukončení pomoci jeho zemi.

64; Sedmiletá sebevražedná atentátnice se odpálila v Damašku. V důsledku výbuchu dívka zahynula a byli zraněni tři policisté. Podle posledních informací byla nálož na těle dívenky odpálena na dálku.

65; Evropští neofašisté uskutečnili svůj sjezd v Bruselu. Policie byla nucena uskutečnit kolem třiceti zadržení mezi zhruba stovkou účastníků nepovoleného antifašistického shromáždění.

66; Švýcarsko se zapojilo do písňového flashmobu. V Curychu zazpívali Kaťušu, Kalinku a „Solněčnyj krug“. Akce se zúčastnili nejen místní Rusové, ale i Švýcaři.

67; Japonsku se nepodařilo nasbírat body v dialogu ohledně Kuril, píší Japan Times. Šéf japonské vlády nedokázal nasbírat kladné body v souboji v diplomatickém judu kolem statusu Kurilských ostrovů.

68; Polsko stojí na prahu občanské války, říká opoziční politik. Situace vzniklá v souvislosti s událostmi v polském Sejmu svědčí o hrozbě občanské války v Polsku.

69; Záběry z bojů. Ruské letectvo a syrská armáda pokračují v protiútocích na Islámský stát u Palmýry. Syrská armáda a její spojenci pokračovali dnes v protiútoku u letecké základny T-4 ve východní části provincie Homs.

70; V Bulharsku byl odhalen pomník bojovníkům Rusé armády. Na hrobě sovětských hrdinů sloužil pravoslavný archimandrita Antim panychidu.

71; Kaczyńského strana není schopna řídit Polsko, říká Lech Wałęsa. Polští opozičníci od pátečního odpoledne blokují činnost parlamentu země.

72; V Istanbulu došlo k výbuchu v okolí obchodního centra. Informace o zraněných nebyly prozatím zveřejněny.

73; Ve městě Groznyj zaútočili ozbrojenci na policisty a byli zlikvidováni. Čtyři bandité, kteří zaútočili na policisty v Grozném, byli zlikvidováni v noci na neděli během přestřelky s policisty.

Zdroj: rusvesna.su

 

Neděle, 18.12.2016:

1; Svět v roce 2017 očekávají nové ozbrojené konflikty, píše National Interest. Komentátor listu Robert Farley vyjmenoval řadu nejnebezpečnějších horkých míst, ve kterých může dojít k ozbrojenému konfliktu.

2; Pravoslavní vezou do Sýrie humanitární pomoc a vánoční dárky dětem padlých vojáků. Pomoc a dárky pro děti jsou posílány rusko-syrským rodinám.

3; Polsko se kvůli novinářům dostalo do parlamentní krize. Polská opozice v sobotu pokračovala v blokování prezidentského paláce a dostala do ulic tisíce lidí.

4; Verze pro sponzory: Clintonová obvinila Putina z kybernetických útoků jen kvůli své osobní zášti. Hillary Clinton prohlásila, že Vladimir Putin osobně řídil útočné operace na servery Demokratické strany.

5; Jaderný trumf: Role Strategických raketových vojsk v závodech raketového vyzbrojování. Raketová vojska strategického určení jsou vedle jaderných ponorek a dálkovým letectvem hlavní obranou Ruské federace.

6; Verbování sebevražedných atentátnic. Jak studentka Moskevské státní univerzity vstoupila do Islámského státu a jela do Sýrie. Podle slov prokurátora není náprava obžalované možná bez izolace od společnosti.

7; Společnost slaboduchých obětí. Ukrajinští patrioti s hrdostí prohlašují, že vybudovali na Ukrajině svobodnou občanskou společnost...

8; Prezidentem Francie chtějí udělat děsného člověka. Prezident Francie Hollande odmítl svou účast v nadcházejících prezidentských volbách, ale jeho premiér Manuel Valls oznámil své přání zaujmout v roce 2017 nejvyšší post. Od expremiéra nelze žádat logiku. Valls není člověk, ale chodící diagnóza. Mít takovéhoto prezidenta je to nejhorší, co se může stát. Výsledky jeho premiérství hovoří za vše.

9; Čím je pro Rusko výhodný hrozící konflikt USA a Číny? Moskva by v tomto případě klidně mohla použít americkou metodu a využívat cizí konflikty ve svůj prospěch. Trump je pro Čínu totéž, co Clintonová pro Rusko.

10; Jediné nebezpečí pro Američany na Krymu je pravda, říká poslanec. Státní department se této pravdy bojí. Právě tím se dá vysvětlit další nelogické a bezdůvodné rozhodnutí ohledně Krymu v podobě prodloužení platnosti varování svých občanů o nebezpečnosti cest na Krym.

11; Za smyšlenými a vylhanými zprávami o „ruském bombardování v Sýrii“ stojí britská rozvědka. Už jsou známy podrobnosti o struktuře rozpočtu organizace „Bílé helmy“ operující v Sýrii.

12; Sýrie poskytla důkazy o použití chemických zbraní ozbrojenci. Jde o zakázaný plyn Yperit.

13; Generální tajemník NATO řekl, proč se Aliance nepokouší řešit konflikt v Sýrii. Zahynulo by ještě více lidí, hájí se Jens Stoltenberg.

14; Poslední půlkubík ruského plynu bude vydražen na Ukrajině. Oznámil to vedoucí tiskové služby společnosti Ukrtransgaz.

15;V USA „zachránili“ figurínu. Policie ve městě Hudson přijala hlášení, že v zaparkovaném autě je zmrzlá stará žena. Po rozbití okénka a vytažení „oběti“ se ukázalo, že jde o figurínu používanou pro zdravotnická školení.

16; Byly zveřejněny snímky nové ruské stíhačky páté generace. Jde o jednomístné útočné letadlo PAK FA (T-50).

17; Ukrajinská armáda ostřelovala okraje Doněcka a vesnici na jihu Doněcké republiky. V důsledku palby byl poškozen obytný dům.

18; Koho navrhne ruská liberální opozice jako prezidentského kandidáta? Dosavadní nápady připomínají spíše přípravu na silvestrovské veselí.

19; Móda extremismu v Německu. Obchody kšeftují se zbožím pro islamisty. Ve specializovaných obchodech se dají snadno získat výrobky související s extremismem.

20; „Obrana před militaristickým Ruskem“: Británie prodloužila program výcviku ukrajinské armády. Britští vojenští instruktoři zůstanou na Ukrajině do začátku roku 2018.

21; Syřané převzali na sebe část problémů Ukrajiny, říká Anatolij Šaríj. Nespokojení studenti a profesionální ukromozci protestující u budovy Nejvyšší rady se stali „hrdiny“ nového sarkastického videoblogu Anatolije Šaríje.

22; Nové drogy od firmy Pfizer změnily obyvatele New Yorku v zombie, říkají vědci. Lidé vydávali periodické zvuky podobné sténání zombií v hororových filmech a pomalu hýbali rukama a nohama ve stavu smrti, píše se v článku časopisu New England Journal of Medicine.

23; Střelba na kontrolní stanoviště Majorsk podle očitého svědka. Očitý svědek tragických událostí na kontrolním stanovišti Majorsk 14. prosince vyprávěl, co viděl a jaký z toho měl dojem. Několik mužů poodstoupilo pár kroků od fronty čekajících, což se nelíbilo vojákovi ukrajinské armády, který začal zjednávat pořádek střelbou – nejprve jednotlivé výstřely do vzduchu a pak najednou celá dávka přímo do fronty čekajících. Výstřelem do hlavy byl na místě zabit devětapadesátiletý obyvatel Gorlovky, dva další byli raněni do zad. Jedna žena dostala infarkt a údajně zemřela v sanitce během převozu.

24; Polský Majdan: Do Varšavy stahují policisty z celé země. Do Varšavy v neděli 18. prosince přijelo kolem 500 pracovníků policie.

25; Velvyslanec Vatikánu přijel do Luganské republiky s kázáním. Velvyslanec zdůraznil, že se během své návštěvy Luganské a předtím Doněcké republiky nesetkal s žádnými překážkami.

26; FIFA zahájila vyšetřování vůči Vitaliji Mutkovi. Pokud bude vina vicepremiéra prokázána, může Rusko přijít o pořadatelství mistrovství světa ve fotbale.

27; Trump odpověděl Michelle Obamové: Scénář ještě není napsán. Trump se vysmál narcismu Michelle Obamové a jejímu přesvědčení, že její muž přinesl Americe éru nadějí a změn.

28; Všední den ruského liberalismu: V Karelii byl zatčen šéf regionálního oddělení Memorial (centrum ochrany lidských práv), šedesátiletý Jurij Dmitrijev za porno s jedenáctiletou nevlastní dcerou. Za tento zločin mu hrozí až patnáct let odnětí svobody.

29; „Nejsilnější armáda Evropy“: Kyjev vyslal specnaz za účelem odchytu dezertujících vojáků a potlačování alkoholismu v řadách armády.

30; Zachraňte své peníze: Během několika hodin bude vláda projednávat znárodnění Privatbanky. Na Ukrajině začal nový flashmob „Zachraň své peníze v Privatbance“.

31; Generálplukovník Vladimir Šamanov, bývalý velitel výsadkových vojsk, vyčetl Marii Zacharovové, že nazývá prolhané, zastrašující a vyděračské vyjednavače Západu „partnery“: „Nestydíte se označovat TYHLE za partnery?“

32; Byla zveřejněna podmínka odchodu zbylých islamistických ozbrojenců z Aleppa. Podmínkou odchodu má být evakuace 1.200 obyvatel obcí Fua a Kefraja v provincii Idlíb.

33; Kyjev aktivizoval špionáž z dronů, hlásí Národní policie Luganské republiky. Předtím Maročko mluvil jen o tom, že kyjevské síly využívají drony pro navádění palby při ostřelování pozic Národní policie.

34; Jste obklíčení. Polský europoslanec Jacek Saryusz-Wolski ukázal, kde jsou na Ukrajině vojenské základny Ruské federace. Mapy a šipky v podání europoslance plně potvrzují slova poslance Muženka, který vystoupil začátkem října s projevem ve stylu „Rusové jdou!“

35; Kdo nahradí Porošenka? Centra síly a pravděpodobné scénáře. Analýza posledních událostí na Ukrajině svědčí o aktivizaci politického boje.

36; Sedmiletá dívenka Bana z Aleppa odmítla evakuaci. Nebyl k ní důvod. Syrský aktivista prověřil existenci mediální osoby. Podle jeho slov se mu podařilo spojit se se zástupci dívky, jejíž účet na sociální síti „informoval“ o hrůzách bombardování. A zjistil, že její účet je jen nástrojem propagandy a dívce nic nehrozí.

37; V Grozném zlikvidovali pět banditů podezřelých z ostřelování policistů. Operaci řídil osobně Ramzan Kadyrov.

38; Polský Majdan: Je zablokována budova parlamentu. Masová demonstrace probíhá i u budovy ústavního soudu ve Varšavě.

39; Doněcký lékař světového jména uskutečnil více než patnáct unikátních transplantací kůže. Celkem má talentovaný doněcký chirurg Emil Jakovlevič Fistal na svém kontě více než dvacet tisíc operací.

40; Předstíraný smutek Ukrajinců: Je suis Aleppo. Anatolij Šaríj nahlédl do stanů operativně postavených u budovy velvyslanectví Ruské federace v Kyjevě. „Garantuji vám, že 90% procent všech vzdychajících „Je suis Aleppo“ se klidně už zítra stanou „Je suis cokoli“, když jim narvou do hlavy nějaký jiný zeměpisný nebo jiný název.

41; Doněcký novinář Konstantin Dolgov zveřejnil ve svém videoblogu druhou část přehlídky ukrajinských „hudebních děl“ o tzv. ATO. Hloupost a protiruský fanatismus jsou až neuvěřitelné.

42; Doněcká republika za součinnosti patriarchy Kirilla předala Kyjevu ukrajinského zajatce, který se účastnil bojů v okolí letiště.

43; Vyostření situace v Sýrii. Ozbrojenci zapálili pět autobusů, které přijely evakuovat obyvatele. Autobusy dorazily k městům Fua a Kefraja blokovaným ozbrojenci v provincii Idlíb za účelem evakuace obyvatel výměnou za volný výjezd ozbrojenců z Aleppa.

44; Pro Ameriku není nebezpečný Trump, ale senátoři typu McCaina, říká Steven Cohen. USA s noří do děsivé krize kvůli tomu, že velká média chrlí obvinění na adresu nově zvoleného prezidenta Trumpa.

45; V okolí Uglegorska a Děbalceva přešla ukrajinská armáda do útoku. Předpokládá se, že útok vede „dobrovolnický batalion neonacistů, který se vymkl kontrole Kyjeva.

46; U Avdějevky byla třetina batalionu ukrajinské armády vyřazena v důsledku chladného počasí. Dva vojáci dokonce zemřeli. S nástupem zimního počasí se ukrajinská armáda setkala s problémem hromadného onemocnění vojáků v zóně ATO.

47; Velká Británie bude trénovat Ukrajince k válce do roku 2018, píše Independent. Britská vláda schválila rozhodnutí o prodloužení výcvikové mise britských vojsk na území Ukrajiny nejméně o rok.

48; Japonsko a Rusko si stanovily cíle, aniž by se dotkly suverenity ostrovů. Poprvé za sedmdesát let se Japonsku a Rusku povedlo stanovit konkrétní cíle rozvoje vzájemných vztahů.

49; Útok ukrajinské armády v okolí Děbalceva. Nepřítel utrpěl velké ztráty. V Národní policii Luganské republiky potvrdili informaci o útoku ukrajinské armády v okolí Uglegorska a Děbalceva.

50; Turisté ve středověkém hradě v Jordánsku byli zajati jako rukojmí. Ve středověkém křižáckém hradě v jordánském městě El-Karak ozbrojení lidé zajali turisty jako rukojmí.

51; Shromáždění stoupenců Al-Káidy v Londýně. Vlastně se nic neděje – jen vousatí mírumilovní demonstranti přišli s vlajku teroristické organizace na demonstraci v Londýně...

52; Je to nesplnitelné a nebezpečné, říká Čurkin o návrhu rozmístit pozorovatele OSN v Aleppu. Rusko nemůže podpořit francouzský návrh rezoluce o rozmístění pozorovatelů OSN v Aleppu.

53; Majdan v Sýrii: „Opozice“ zvedá vlajku Islámského státu. Členové „opozice“ jsou zklamaní z neúspěchů a absence jednoty mezi jednotlivými bandami, a tak si vybrali variantu přechodu k Islámskému státu.

54; Ukrajinská armáda utrpěla velké ztráty při útoku na Děbalcevo, říká dobrovolník ATO. Podle jeho informací k těmto ztrátám došlo za dobu kratší než jeden den.

55; Vedení Luganské republiky: Velitelé ukrajinské armády, kteří přikázali útok na Kalinovku, byli opilí. Bojové srážky pokračují.

56; Více než polovina Američanů nevěří, že Trumpovi pomohli k volebnímu vítězství hackeři.

57; Štáb ATO potvrzuje velké ztráty ukrajinské armády u Děbalceva. V neděli večer štáb ATO potvrdil informaci o vážných ztrátách ukrajinské armády u Děbalceva.

58; Jaká je pravděpodobnost studené války mezi Washingtonem a Pekingem? Vztahy USA a Číny se výrazně zhoršily ještě před příchodem republikána Donalda Trumpa do Bílého domu.

59; Rada bezpečnosti OSN se zabývá návrhy rezolucí Moskvy a Paříže. Rada bezpečnosti OSN v neděli uskutečňuje externí konzultace ohledně francouzského návrhu rezoluce o vyslání pozorovatelů do Aleppa.

60; Ukrajinská armáda při pokusu o průlom u Kalinovky vystřelila více než 150 nábojů a min, hlásí Národní policie Luganské republiky. Dnes jednotky 54. brigády ukrajinské armády uskutečnily pokus o průlom pod dělostřeleckým krytím.

61; „Prostředníci“ navrhují Ukrajincům vybrat peníze z Privatbanky. Fámy o znárodnění Privatbanky byly doplněny o signály, které experti vykládají jednoznačně: Výměna vlastníků je nutná.

62; Rada bezpečnosti dospěla k „dobrému textu“ návrhu rezoluce ohledně Aleppa, říká Čurkin. Uzavřené konzultace ohledně návrhu rezoluce Rady bezpečnosti OSN trvaly zhruba tři hodiny.

63; Putin a Erdogan po telefonu projednali situaci v Sýrii včetně evakuace z Aleppa.

64; Opozice je připravena na silové převzetí moci, píše polský list. Polský konzervativní internetový list „wPolityce“ tvrdí, že získal přístup k plánu opozice ohledně násilného převzetí moci v zemi.

65; Ukrajinské velení stahuje síly a prostředky do okolí Kalinovky, hlásí Národní policie Luganské republiky.

Zdroj: rusvesna.su

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes tlačítko Kateřina Amiourová - blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy
Klíčová slova: Donbas, EU, Japonsko, MMF, NATO, Rusko, Sýrie, Turecko, Ukrajina, USA

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.