Donbas, Ukrajina, Rusko, svět - od 13.2.2017

obrazek
19.2.2017 18:04
Týdenní svodka. Česká média o Donbase stále informují stylem: Porošenko požaduje, aby Rusko dodržovalo Minské dohody. Skutečnost je taková, že se zatajuje, že na civilní cíle háže munici právě Porošenkova armáda a Rusko vysílá na Donbas humanitární konvoje.. Rusko ústy Lavrova na bezpečnostní konferenci v Mnichově prohlásil , že NATO je verbálně i emocionálně stále na úrovni studené války, ale ono že konflikty nevyhládá, ale vždy je připraveno uhájit si své zájmy. Lavrov také řekl, že Rusko nezruší své sankce vůči EU, dokud nebudou splněny Minské dohody. Rusko uznalo dokumenty vydané donbaskými republikami DNR a LNR, a přiznává právo na azyl donbaským občanům. Od pondělí 20.2. bymělo platit na Donbase příměří. Slovensko stáhlo jednoho svého pozorovatele z mise OBSE pro prokázání sympatií k Donbasanům. Porošenko panikaří, v Minsku na něj všichni vyjednavači o máru otevřeně plyli. Putin napsal mírovou výzvu:"Evropané, opravdu chceme III. světovou válku?"O Buštěhradský zámeček se ucházejí ukrajinští investoři.

Putinova  mírová výzva: http://tydenikobcanskepravo.parlamentnilisty.cz/2016/02/putin-napsal-mirovou-vyzvu-evropane.html

Porošenko v Minsku  panikaří: http://crisis.in.ua/15988.htm

 

Pondělí, 13.2.2017:

1; Ukrajina nemůže existovat bez uhlí z Donbasu, říká Grojsman. Zastavení dodávek uhlí z Doněcké a Luganské republiky bude mít za následek hromadná odpojení elektřiny na Ukrajině, varuje ministr.

2; Shromáždění na podporu policejního místodržícího Abroskina se změnilo v Mariupolu v komedii. V Mariupolu se konalo shromáždění na podporu Vjačeslava Abroskina, nevyššího policajta bývalé Doněcké oblasti. Přišla na něj pouhá desítka lidí.

3; Rozvědčíci ukrajinské armády mohli být zlikvidováni, říká hraniční služba Lugasnké republiky. Není vyloučeno, že mohou být mezi zadrženými, pokud odevzdali zbraně příslušníkům hraniční služby Luganské republiky.

4; Merkelová poslala proruského Steinmaiera na politickou penzi. Bývalý německý ministr zahraničí měl reálnou šanci stát se kancléřem. Ale do voleb jej nepustili spolustraníci z SPD.

5; Vrátíme Nizozemsku jeho velikost. Trumpův virus se šíří Evropou. V předvečer parlamentních voleb v Nizozemsku roste popularita ultrapravice. Vypadá to na nové „brexity“.

6; USA zaplavila vlna vymyšlených zločinů z nenávisti. Po Trumpově vítězství v amerických prezidentských volbách se začala častěji objevovat oznámení o domnělých zločinech na základě náboženské nenávisti.

7; S láskou z Ruska. Rusko nevyváží pouze suroviny. Do zahraničí prodává mnoho nejrůznějších výrobků, které na seznamu exportního zboží vypadají poněkud neočekávaně. V roce 2013 suroviny a energie představovaly 68% vývozu. V roce 2016 už jen 57%.

8; Zdivočelý Kyjev: Neonacistku Zaveruchu a jejího partnera zmlátili po jejich propuštění jejich soukmenovci. Mám neskutečný vztek! Ti, kdo to udělali, nejsou žádní vlastenci nebo nacionalisté, ale lidský odpad v tom nejhorším smyslu slova, rozpálil se na sociální síti Mosijčuk.

9; Ukrajina je předstíraná demokracie a hybridní nacismus. Nacisté, kteří získali kolosální vliv díky podpoře oficiální moci, dokázali znehybnit veřejný život v důsledku strachu.

10; Jaderná nezodpovědnost. Jaký vliv budou mít starty balistických raket KLDR na bezpečnost v regionu? Odpálením balistické rakety KLDR nejen porušuje rezoluce Rady bezpečnosti OSN, ale také provokuje USA k odvetným opatřením.

11; Deset let od Putinova vynikajícího mnichovského projevu: Putinova předpověď se splnila. Nutnost úžasných ruských radarů by nemusela vzniknout, kdyby už před deseti lety Amerika trochu poslouchala Putinův projev.

12; Ukrajina je zemědělská velmoc. Jde všechno podle plánu? Zemědělství je na Ukrajině asi toto: Na jaře zaorali deset pytlů brambor, na podzim deset pytlů brambor vyorali. Ani jedna se neztratila...

13; Ruský specnaz přijel k Palmýře kvůli přípravě útoku na Islámský stát. Dvě velké kolony Syrské armády a ruský specnaz přijely na západ od Palmýry do pouštních oblastí provincie Homs.

14; O Lukašenkovi a jaderném kufříku. Během sedmihodinové tiskové konference prezident Běloruska mluvil víc než bylo zdrávo a na druhou stanu mnoho důležitého nedopověděl.

15; Diverze v Republikách Donbasu. Do ukrajinského teroru jsou zapleteni Baltové. Dokumenty, které mají novináři k dispozici, vypovídají o účasti pobaltských žoldáků na přípravě ukrajinských teroristů.

16; Jak žijí a pracují na vlajkové lodi ukrajinské námořní flotily. Byla zveřejněna reportáž o všedních dnech posádky vlajkové lodi ukrajinské vojenské námořní flotily Getman Sagajdačnyj.

17; V USA praskla nejvyšší přehrada. Byla vyhlášena evakuace ohrožených měst. Okamžitá evakuace byla vyhlášena kvůli narušení nejvyšší americké přehradní hráze ve městě Oroville.

18; Odvracejí se už i stoupenci: Podpora Trumpovy politiky poklesla z 45% na 40%.

19; Podřekl se: Skandálně známý Geraščenko řekl pravdu o nacionalistech. Poradce ministra vnitra Anton Geraščenko se podřekl, když konečně řekl pravdu o ukrajinských nacionalistických batalionech. Prozradil, že hodinky dostal darem od Alexandra Turčinova za úspěchy při formování trestních dobrovolnických batalionů za účelem pacifikace Donbasu. A je to venku...

20; Státní department USA: Americké sankce neměly téměř žádný vliv na ekonomiku Ruska. Ekonomové Státního departmentu USA prohlásili, že americké sankce neměli větší vliv na ruskou ekonomiku.

21; Lupiči se jako hyeny vrhli na americké město Oroville evakuované kvůli prasknutí přehrady. Americké město Oroville je ohroženo zatopením kvůli prasklině v nejvyšší americké přehradní hrázi.

22; Přijde Darwin a udělá tu pořádek: V Kyjevě začal „evoluční“ Majdan. Vědci uspořádali v Kyjevě „evoluční“ průvod.

23; Neposlouchali jsme varování Ruska o NATO, Ukrajině a Gruzii, píší německá média. „Že NATO zastaralo? Samozřejmě!“, myslí si bývalý velvyslanec USA v Sovětském svazu Jack Mattlock.

24; Pobořené památky v Palmýře. Byly zveřejněny šokující záběry z dronu. Ministerstvo obrany zveřejnilo video s následky odpálení historických památek ve starobylé Palmýře.

25; Investoři označili Rusko a Brazílii za nejatraktivnější země. Investoři jmenovali tyto dvě země za nejatraktivnější rozvíjející se trhy pro rok 2017.

26; V Bílém domě informovali o neuvěřitelných podvodech při prezidentských volbách. Trumpův poradce popsal situaci termíny „skandál“ a „hrůza“.

27; Moskva má důkazy o použití zbraní hromadného ničení ukrajinskou armádou. Vyšetřovací výbor Ruské federace disponuje informací o použití raketového komplexu Točka-U ukrajinskou armádou.

28; Na hranici S Krymem neznámí ozbrojenci přepadli jednotku ukrajinské armády. Na pozice jednotky ukrajinské armády dorazili po zuby ozbrojení členové nezákonné ozbrojené formace.

29; Ukrajinská armáda ostřelovala osm frontových okresů Doněcké republiky. Z pozic ukrajinských jednotek bylo vystřeleno 180 nábojů a min.

30; Zatoulaní psi v Polsku žijí lépe než důchodci na Ukrajině. Útulek pro psy a kočky. Na jedno zachráněné zvíře se utratí 4.200 hřiven za měsíc, což jsou dva ukrajinské důchody.

31; Sportovkyně a krasavice Marjana Naumova veze Asadovi dárek od bojovníků Doněcké republiky. Má v plánu podpořit syrský lid a ruské vojáky v boji s terorismem.

32; „Tak, podíváme se, koho nám Rusové vybrali za vítěze...“, zažertoval Stephen Fry o vítězích britské prestižní filmové ceny. Vtípek o „ruském vměšování“ oživil ceremoniál předávání cen Britské akademie filmového a televizního umění.

33; Neformální Artěk: Noční vlci otevřou v Sevastopolu Mezinárodní mládežnické centrum. „Chirurg“ říká, že v centru u Gasfortovy hory se budou konat sportovní a vojensko-patriotické soutěže.

34; V Pákistánu soud zakázal oslavy Dne svatého Valentýna. Jakékoli oslavy u příležitosti „Dne zamilovaných“ jsou zakázány jak na oficiální úrovni, tak pro obyvatelstvo.

35; Kyjev si postěžoval u WTO na Rusko a požaduje vrácení práv na tranzit. Ukrajina znovu zažalovala Rusko u WTO a požaduje rozhodnutí v otázce zákazu tranzitu.

36; Blokáda nade vše. V železárnách v Kramatorsku byla v důsledku blokády obchodu s Republikami Donbasu zastavena činnost vysoké pece. Specialisté varují, že dál už bude jen hůř – zmrzne celá Ukrajina.

37; Zachar Prilepin založil svůj vlastní batalion. Zachar Prilepin za tři roky probral veškerý arzenál tvůrčího člověka. Čím asi může spisovatel pomoct Donbasu?

38; V USA odvolali z letu pilotku, která označila Clintonovou i Trumpa za smečku lhářů. Společnost United Airlines vyměnila osobními a politickými problémy rozrušenou pilotku za někoho psychicky vyrovnanějšího.

39; Grojsman slíbil Ukrajině výjimečný stav. Režim výjimečného stavu v ukrajinské energetice může být zaveden třeba už zítra.

40; Exploze munice ukrajinské armády poškodila tepelnou elektrárnu v okupovaném městě Sčasťje. O události informovala Národní policie Luganské republiky.

41; Zjuganov vyzval k uznání nezávislosti Doněcké a Luganské republiky. Proč by měly být „samozvané“? Sešli se a uskutečnili referendum, zdůrazňuje šéf ruské komunistické strany.

42; V Kremlu komentovali žalobu Ukrajiny proti Rusku. Tiskový tajemník prezidenta Ruské federace Dmitrij Peskov zareagoval na informaci o žalobě, kterou Ukrajina podala u WTO. Rusko podnikne příslušné právní kroky na obhajobu svých zájmů. Navíc se v žalobě mluví o „zákazu“ tranzitu, zatímco šlo jen o zcela legitimní dodatečné požadavky v souvislosti se začátkem platnosti režimu zóny volného obchodu s Evropskou unií.

43; Ukrajinští vojenští rozvědčíci ztracení v Luganské republice se stali obětí vlastní miny. Slyšeli jsme je v éteru, jak dlouho žádali o evakuaci „pro raněné a mrtvé“.

44; Fotograf Associated Press získal prestižní cenu za fotografii vraha ruského velvyslance. Na snímku turecký policista-vrah křičí u těla diplomata Andreje Karlova a drží v ruce vraždnou zbraň.

45; Představitel Patriarchátu Gruzie byl zatčen za pokus otrávit patriarchu Iliju. Mamaladze plánoval cestu do Německa, kde se nachází na léčení patriarcha Gruzii, a před odjezdem si opatřil jed.

46; Velitel batalionu ukrajinské armády se omluvil za útok na základnu batalionu krymskotatarského „medžlisu“. Velitel 34. batalionu ukrajinské armády Sergej Španko se omluvil krymskotatarským aktivistům za incident na základně u hranice s Krymem.

47; Ukrajinští politologové navrhují vytvořit v Donbasu „demilitarizované území“. Návrh předpokládá stanovení šíře neutrálního území na 20 km.

48; Zacharčenko osobně předal nárameníky majora Doněcké armády Zacharu Prilepinovi. Zkušenosti má Prilepin dostatečné, aby v armádě Doněcké republiky plnil ty povinnosti, které mu Republika uložila.

49; Ukrajinské Gvozdiky a Grady u linie dotyku. Za posledních 24 hodin utrpěla doněcká armáda ztráty v podobě jednoho zabitého vojáka.

50; Expert. Velké banky přijdou na Krym až po vážnějších politických otřesech. Předseda představenstva Mezinárodní konfederace spotřebitelských společností popsal specifikum bankovní sféry na Krymu.

51; Zákonitý výsledek banditské činnosti teroristů Isljamova, říká poslanec Státní dumy o zničení základny „medžlisu“. Jsou to nádherné události, které nelze sledovat bez uspokojení: Jedni ukrajinští bandité proti druhým ukrajinským banditům.

52; Rusko nabídlo Spojeným státům pomoc v souvislosti s poškozením přehrady v Kalifornii. Okamžitá evakuace byla vyhlášena kvůli narušení nejvyšší americké přehrady ve městě Oroville.

53; Givi a Motorola jsou naživu, tvrdí ukrajinský novinář. Jsou to velmi zvláštní atentáty: Nedostatek stop, tělo nelze identifikovat... Nejspíš se ti dva potulují někde na Krymu nebo v Rusku.

54; V Senátu USA odsoudili Rusko za jmenování Ajbolita prezidentem Limpopo (z ruských veršovaných pohádek z 20. let). Ruští vtipálci Vovan a Lexus se dovolali člence Kongresu USA Maxine Waters známé svou tvrdou pozicí vůči Rusku a nabulíkovali jí například i to, že ruské jednotky vstoupily do Lvova.

55; Le Penová se stala favoritem prvního kola prezidentských voleb ve Francii. První kolo se bude konat 23. dubna, druhé 7. května. V druhém kole ale nejspíš nemá šanci kteréhokoli svého protikandidáta porazit, tvrdí Agentura OpinionWay na základě svého průzkumu.

56; Rusko použije v Donbasu letectvo, říká ukrajinský generál. Podle jeho slov ruská vláda připravuje světové společenství na to, že tento druh zbraní bude použit.

57; Tým připravující Eurovizi v Kyjevě oznámil přerušení své činnosti. Tým pracovníků NTKU (Ukrajinské národní společnosti pro rozhlasové a televizní vysílání) a přizvaných specialistů měl zajistit kvalitní Eurovizi 2017. „V prosinci po oznámení, že se akce bude skutečně konat v Kyjevě, nám vzali naše pravomoci a jmenovali nového šéfa soutěže na Ukrajině, který má pod kontrolou všechny stránky Eurovize na Ukrajině. Naše práce byla zcela zablokována“.

58; V Dněpropetrovsku se třiačtyřicetiletý sebevrah odpálil v kavárně granátem. V důsledku výbuchu na místě zemřel. Nikdo jiný nebyl ani zraněn.

59; Expert: Od rublu nelze očekávat žádné prudké pohyby. Ruská měna pokračuje v posilování, a to navzdory korekci cen ropy.

60; Rusko je otevřené k dialogu a spolupráci s rozumnými ukrajinskými politiky, říká ruské ministerstvo zahraničí.

61; V zóně evakuace kvůli trhlině v přehradě Oroville se nachází asi 200 tisíc lidí.

62; Povstání v Sýrii: Občané města náhle zaútočili kamením a dlažebními kostkami na ozbrojence z Achrar aš-Šám a Džejš an-Nasr a zabránili jim přepadnout armádu. Očití svědkové zveřejnili záběry z povstání syrského města proti ozbrojencům v provincii Hamá.

63; Už je známo, proč ukrajinská armáda odzbrojila krymskotatarský batalion v Chersonské oblasti. Došlo ke srážce mezi ukrajinskou armádou a představiteli nezákonné ozbrojené formace. Důvodem byla vojenská cvičení ukrajinské armády probíhající nedaleko od základny.

64; Ukrajinská armáda ostřelovala z tanků a minometů tři obce na jihu Doněcké republiky. Z pozic ukrajinské armády bylo vystřeleno 62 min a 43 tankových střel.

65; Ukrajinské ministerstvo obrany navrhlo krymskotatarským extremistům zařadit se do jednotky námořních sil. Na ministerstvu obrany jsou připraveni vytvořit bojový batalion z krymskotatarských extremistů.

66; Světoví lídři musí přejít k politice přinucení Ukrajiny k míru, říká doněcká ministryně práce a sociálních věcí Larisa Tolstykina. Jakýkoli konflikt či válka přece musí skončit mírovými rozhovory.

67; Likvidace pašeráckého byznysu. Podrobnosti z bitvy v Čongaru. Oděský novinář Jurij Tkačov přinesl překvapivé podrobnosti z ozbrojené srážky na hranicích Ukrajiny a Krymu.

68; Francouzská centrální banka: Odchod z eurozóny by Francii přišel na 30 miliard euro za rok. Šéf francouzské centrální banky François Villeroy de Galhau prohlásil, že odmítnutí eura přijde francii na 30 miliard euro ročně.

69; Ukrajina nalezla alternativu pro uhlí z Donbasu. Dovážet uhlí z Jihoafrické republiky teď není možné. Zbývá jen dovoz z Ruska.

70; Na základny NATO v Litvě, Polsku a Rumunsku masově přesouvají americkou bojovou techniku. Média informují, že je to odpověď na obavy evropských spojenců USA z NATO kvůli agresivnímu kursu Ruska po připojení Krymu.

71; Do Sýrie se vydal batalion vojenské policie z Ingušska. Hlavním posláním ingušských vojáků bude účast v mírové misi a ve smiřování znesvářených stran.

72; Parasjuk vyhrožuje obsazováním ukrajinských tepelných elektráren. Skandální poslanec Parasjuk, který je jedním z iniciátorů blokády Donbasu, vyhrožuje obsazováním energetických podniků.

73; Porošenko se svými prohlášeními referendu ke vstupu do NATO pokouší zvýšit svou oblibu.

74; Mazaný plán ruského letectva: Ozbrojenci Svobodné syrské armády zlikvidovali kolonu teroristů An-Nusrá. V důsledku operace byl zlikvidován pick-up vybavený velkorážným kulometem, dva automobily z doprovodu a řada teroristů.

75; Ukrajina a Pobaltí dostanou od Velké Británie 700 milionů liber na obranu proti Rusku. Prostředky, které budou vyčleněny z rozpočtu programů mezinárodní pomoci, mohou být využity také na Blízkém Východě.

76; V důsledku prolomení hráze v Oroville může být zničeno šest měst. Voda se už přelévá přes okraj hráze. Poslední zprávy však hovoří o tom, že hráz byla již stabilizována.

77; Trump poprvé nezveřejnil svůj ranní twit. Říkalo se, že Trump založil v americké politice novou tradici, když publikoval nové twity brzy ráno.

78; Nizozemský parlament nebude do voleb hlasovat o dohodo o asociaci Ukrajiny a EU. Ratifikace dohody Ukrajina-EU v Nizozemsku se odkládá do doby, než bude zvolen nový parlament země.

79; V Nejvyšší radě Ukrajiny přiznali závislost Ukrajiny na Rusku. Dále poznamenali, že otázka vzájemných vztahů Ukrajiny s Donbasem je součástí velkého problému vzájemných vztahů s Ruskem.

80; 250 ukrajinských ozbrojenců se vydalo dělat pořádek v Kongu. 250 veteránů ATO zůstane v Africe více než rok.

81; Zacharova komentovala žertík ruských vtipálků ohledně jmenování Ajbolita prezidentem Limpopo Ruskem: Ruské pohádky se stávají skutečností. Bože neopouštěj Ameriku...

82; Doněcké ministerstvo průmyslu a obchodu prezentovalo systém certifikace výrobků „Normy Donbasu“. Speciální znak na obal mohou získat jen výrobky, které prošly všemi potřebnými testy.

83; Ukrajina je ochotna ke všemu, jen aby USA prodloužily sankce, komentují švýcarská média. Kyjev záměrně zvyšuje intenzitu konfliktu v Donbasu, aby nepřipustil zrušení protiruských sankcí.

84; Ukrajina si hraje s ohněm, když zavírá oči před Pravým sektorem. Autor publikace si všímá toho, že do Pravého sektoru proudí radikálové z celého světa.

85; Ruští poslanci shrnuli výsledky setkání se syrským prezidentem. V agentuře TASS proběhla tisková konference poslanců Státní dumy, kteří v únoru 2017 navštívili Sýrii.

86; V Sýrii bude vytvořena komise na vyšetření zločinů v Aleppu. Podle ministrova prohlášení jde o zjištění pravosti dokumentů (zhruba 10 tisíc stránek) ve dvou jazycích – anglickém a francouzském, které mohou obsahovat důkazy o podílu jednotlivých zemí na podpoře teroristů a jejich působení v Sýrii.

Zdroj: rusvesna.su

 

Úterý, 14.2.2017:

1; V jedné kyjevské škole ztropili rodiče skandál kvůli pomoci bojovníkům ATO. Jedna z žen prohlásila, že nechce, aby byly její děti zatahovány do pochybných iniciativ.

2; Ukrajina se nachází na prahu velkého konfliktu. Politolog píše o tom, že potyčky v Chersonské oblasti se mohou stát předzvěstí plnohodnotné občanské války na Ukrajině.

3; Živé řetězy a modré stuhy. O manipulaci chování davu kolem Isaakijevského chrámu v Petrohradě. Neděle byla v kulturním hlavním městě Ruska poznamenáno v pořadí třetí protestní akcí proti předání Isaakijevského chrámu Pravoslavné církvi.

4; Hráz Orovillu je cenou za obamovštinu. Na probíhající katastrofě na přehradě Oroville na severu Kalifornie není nic neočekávaného. Už před devíti lety byla vyhotovena analytická zpráva na téma celkového opotřebení americké infrastruktury. Většina infrastruktury pochází z dob prezidenta Roosevelta.

5; Batalion krymskotatarského medžlisu zničily spory mezi vůdci. Svou roli sehrála bytová otázka.

6; Proč důstojník ukrajinské armády Sokolov beztrestně zabíjí civilní obyvatele Donbasu? Vyšetřovací výbor Ruské federace informoval o důkazech použití taktických raketových komplexů Točka-U v Donbasu ze strany ukrajinské armády.

7; Krvavé divadlo: Kdo nemůže potřebovat mír v Donbasu? Intenzita napětí v Donbasu v poslední době přece jen poněkud zeslábla.

8; Japonsko zaslalo Rusku protest v souvislosti s pojmenováním pěti Kurilských ostrovů. Japonsko vyjádřilo Rusku protest ohledně pojmenování dosud bezejmenných ostrovů kurilského souostroví.

9; Neposlušnost nebo demokracie? Americký soudce vydal nový zákaz ohledně Trumpova migračního dekretu.

10; Symbol sovětského dělnického Mariupolu oblékli do vyšívanky. Dnes jeden ze symbolů Mariupolu – pomník oceláře stojící při vjezdu do města oblékli ukrajinští nacionalisté do vyšívanky.

11; Michael Flynn obviňovaný ze vztahů s Ruskem opustil funkci poradce prezidenta USA pro národní bezpečnost. Předtím se říkalo, že Flynn v prosinci projednával protiruské sankce s velvyslancem Ruské federace v USA Kisljakem.

12; Při předávání Kuril Japonsku je budou bránit USA, říká japonské ministerstvo zahraničí. Podle dohody Japonska a USA se pátý článek vztahuje na všechny oblasti Japonska, řekl Fumio Kišida.

13; V Rakousku byl zadržen „Hitler“ potulující se po ulicích. Hitlerův dvojník byl zaznamenán nedaleko domu, kde vůdce Třetí říše bydlel.

14; Záběry ze setkání Trumpa s Justinem Trudeau jsou na internetu populární. Prezident USA Donald Trump a kanadský premiér Justin Trudeau se poprvé setkali v pondělí v Bílém domě.

15; Železniční blokáda Donbasu je výhodná pro Rusko, říká ukrajinský ministr. Ministr pro místní rozvoj Gennadij Zubko prohlásil, že Ruská federace částečně využívá ukrajinské patrioty – účastníky blokády pro své strategické zájmy.

16; Centrální banka prověří banky ohledně jejich ochrany před hackery. Ruská centrální banka plánuje zahájení prověrky bank ohledně dostatečnosti ochrany proti hackerským útokům.

17; Generální tajemník OSN vyzval k reformě Rady bezpečnosti. Ve své nynější podobě Rada bezpečnosti nemůže efektivně reagovat na problémy, myslí si António Guterres.

18; Admirála Kuzněcova doprovázelo na cestě do Sýrie a zpět 60 lodí NATO, říká velitel křižníku. Znamená to, že cítí naši sílu a počítají s naší flotilou a andrejevskou vlajkou.

19; Ukrajinská armáda vystřelila stovky dělostřeleckých nábojů a min na okraje Doněcka a Jasinovaté. Pod palbou nepřítele byly i obce na jihu Doněcké republiky.

20; Damašek žije obyčejným životem, říká sportovkyně Marjana Naumova o své cestě do Sýrie. Do Damašku jsem přijela až ráno. Měla jsem komplikovanou a zajímavou trasu. Doprovázeli a chránili mě bojovníci Hizballáhu.

21; V Doněcku došlo k mohutnému výbuchu. Téměř všechny části hlavního města Doněcké republiky pocítily kolem 10:00 hod ráno silnou tlakovou vlnu. Úřady Doněcka potvrdili informaci o výbuchu v chemickém podniku.

22; Svatý, který neexistoval, říká Ochlobystin o Dnu všech zamilovaných. Dříve se v tento den slavil Den Vlčice: po městě běhala opilá nahá mládež a vzájemně se mlátila koženými pásky.

23; Řízená protitanková střela dopadla na obytný dům ve čtvrti Spartak. Kromě toho ukrajinská strana pálí po objektech dělostřeleckými náboji se šrapnely či střepinami.

24; Trpělivost je u konce. Evropská unie podává u WTO žalobu na USA kvůli chystaným překážkám vzájemného obchodu v podobě daně či cla na dovážené zboží.

25; Podíl nesurovinového exportu Ruska vzrostl v roce 2016 na 38,2%, vyplývá z informací Ruského exportního centra.

26; Jednotky intenzivní péče jsou zavaleny vojáky ATO, říká primář nemocnice v Dněpropetrovsku. Tradiční průpovídka „Ztráty nejsou“ slýchaná od velení ukrajinské armády nezní příliš přesvědčivě v souvislosti s poraženeckými informacemi ukrajinských lékařů.

27; Velitel Admirála Kuzněcova vysvětlil hustý kouř z křižníku, který vyvolal zájem západních médií, tím, že takový vzniká u všech neatomových křižníků.

28; Novinář New York Times označil Melanii Trumpvou za prostitutku. Tato věta zazněla 12. února na jedné z veřejných akcí Týdne mody v New Yorku.

29; Naše srdce se naplňují zlobou. Čičerina věnovala klip Givimu a Motorolovi. Známá rocková zpěvačka věnovala skladbu „Rvať“ hrdinům, kteří zahynuli při obraně lidu Donbasu.

30; Rusko se v lednu přiblížilo k bezdeficitovému rozpočtu. V souvislosti se zvýšenými cenami ropy byl deficit rozpočtu Ruské federace za leden minimální.

31; Juniorské reprezentační mužstvo v ledním hokeji porazilo Turecko 42:0 po třetinách 15:0, 12:0 a 15:0.

32; Příměří oni nedodržují a pracují nenápadně. Byla zveřejněna reportáž z Avdějevky. Vojenští dopisovatelé pracují na reportážích z frontových pozic bojovníků Národní policie Doněcké republiky v okolí průmyslové zóny v Avdějevce.

33; „Timošenková je matkou korupce a populismu!“, říká Grojsman o své hlavní politické odpůrkyni. Podle jeho slov Timošenková dvacet let dělala všechno pro to, aby zlikvidovala Ukrajinu, a vždycky jí v tom někdo překážel.

34; Americký plavec Phelps bral antiepileptika, říkají hackeři Fancy Bears, Připomeňme, že Phelps je třiadvacetinásobným vítězem Olympijských her.

35; Skandální novinář Ganapolskij slíbil Prilepinovi kulku do čela. Náš romantik se strnulým úsměvem bude ležet na doněcké dlažbě s kulkou v čele, zvrací svou nenávist ukrajinský „novinář“.

36; Byl zavražděn bratr Kim Čong Una, píší média Jižní Koreje. Kim Čong Nam byl zřejmě zavražděn na letišti v Malajsii.

37; V Kremlu řekli, jak Putin reaguje na kritiku a urážky. K tomuto tématu se vyjádřil tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Prezident nemá rád osobní urážky, ale je přístupný konstruktivní kritice.

38; Ukrajinská armáda utrpěla ztráty při pokusu zaútočit na jižním úseku fronty. Nepřítelem byla atakována vyvýšenina Děrzkaja u obce Kominternovo.

39; SBU díky náhodě objevila skrýš s dokumenty ON-UPA. Místo nálezu je symbolické – kovová konev na mléko zakopaná ve sklepě opuštěného domu.

40; Západ ztratil přední pozice v řadě obranných odvětví. Nezápadní země významně navýšily možnosti využití vojenské síly na krátkou i dlouhou vzdálenost. Od hranic.

41; Ruský fotograf dostal prestižní cenu World Press Photo za reportáž z Donbasu. Od začátku války v roce 2014 pravidelně jezdil na Donbas a fotografoval, co se tam děje.

42; Inflace v Rusku zpomalila na 5%. Meziroční inflace se v lednu snížila na 5%, vyplývá z informací Ruské centrální banky.

43; Ukrajina zavedla protikrizová opatření v energetice. Předtím šéf ministerstva energetiky a uhelného průmyslu sdělil, že je připraven návrh na zavedení výjimečného stavu v energetice v souvislosti s nedostatkem antracitu.

44; V centru Kyjeva došlo k mohutnému výbuchu. Od vzniklého ohně začal na kolemjdoucích hořet oděv.

45; Ukrajinský voják se v zóně ATO pokusil o sebevraždu. V současné době je nešťastník hospitalizován. Fakt sebevraždy je jako vždy samotným velením jednotky utajován.

46; V NATO oznámili podmínku pro vstup Ukrajiny do Aliance. Debata o vstupu Ukrajiny do NATO je možná jen po uskutečnění reformy ozbrojených sil v zemi.

47; Ukrajinská armáda zahájila palbu na okolí Jasinovaté a sever Doněcka. Podle informací zdroje v silových strukturách Doněcké republiky bylo z pozic ukrajinské armády vystřeleno nejméně 15 min. Ostřelování pokračovalo i večer.

48; Ukrajinská ekonomika se zvedá s kolen, říká Grojsman. Ukrajinská ekonomika se v roce 2016 po dvou letech recese údajně vrátila k růstu.

49; Parasjuk vyzval tajné služby, aby zabily Medvedčuka. Když mluvil o blokádě, poznamenal, že to není jen na oko a dalším krokem bude úplná blokáda Ruska.

50; V Kyjevě vykradli byt rusofobní spisovatelky pro děti Larisy Nicoj (Larysa Nitsoi).

51; Kyjev je připraven k jakýmkoli kompromisům kvůli propuštění zajatců v Donbasu, říká SBU ústy Jurije Tandita.

52; Zajcevo – reportáž z linie fronty. Nepřítel aktivně používá různé typy zbraní včetně zakázaných.

53; Ukrajinská armáda ostřelovala Doněckou filtrační stanici. Doněcká filtrační stanice se dostala do zóny ostřelování. Byly zaznamenány dopady munice poblíž skladu chlóru.

54; K výbuchu v chemičce v Doněcku došlo kvůli dělostřeleckému ostřelování ze strany ukrajinské armády. Jeden mrtvý. Počet zraněných není dosud upřesněn.

55; USA použily v Sýrii munici s ochuzeným uranem. Američtí vojáci použili munici s radioaktivní příměsí – ochuzeným uranem – proti ozbrojencům Islámského státu.

57; Afghánistán byl první boj s mezinárodním terorismem. 15. února 2017 ve 13:00 v Den památky vojáků internacionálů na Poklonné hoře v Moskvě se bude konat akce Nesmrtelný batalion.

58; Plavidlo ruské vojenské námořní flotily bylo pozorováno u břehů USA. Loď byla odhalena 70 mil od pobřeží Delaware v mezinárodních vodách.

59; Měla válka vliv na váš osobní život? Neočekávaná anketa v Doněcku v den svatého Valentýna. Odpovědi byly dost neočekávané. 14. únor je také dnem osvobození Rostova na Donu od německých fašistů.

60; Většina Američanů věří ve vůdcovské schopnosti Donalda Trumpa. Většina Američanů považuje prezidenta Trumpa za rozhodného vůdce, který plní své předvolební sliby.

61; Moskevský aktivista LGBT se na hlavním náměstí Doněcka pokoušel uříznout si vlastní genitálie. V tuto chvíli jsou aktivista a jeho průvodkyně vypovězeni za hranice Republiky.

62; USA přesunuly do Evropy padesátku vrtulníků kvůli “zadržování Ruska“ v rámci operace NATO „Atlantická rozhodnost“.

63; Porošenko provedl rozsáhlé změny ve vedení SBU. Porošenko vyměnil náčelníky správ SBU v Chersonské, Sumské, Nikolajevské, Těrnopolské a Záporožské oblasti.

64; Ukrajina uspořádá nejlepší Eurovizi, říká Kirilenko. Vicepremiér Ukrajiny Vjačeslav Kirilenko vyjádřil přesvědčení, že země zorganizuje nejlepší Eurovizi v historii.

65; Trump očekává, že Rusko vrátí Krym a začne se zabývat zmírňováním napětí v Donbasu.

66; Vykovaná srdce Doněcka. Kováři poblahopřáli Doněckým ke Dni zamilovaných. Aktivisté veřejné organizace „Cech kovářů Donbasu“ už deset let pořádají akci na počest Dne svatého Valentýna.

67; Rusko tajně rozmístilo rakety s plochou dráhou letu, píše New York Times. Zdroje tvrdí, že Rusko disponuje dvěma bataliony křídlatých raket, z nichž jeden je dislokován na polygonu Kapustin Jar.

68; Su-24 ruského letectva opět vystrašily americký torpédoborec Porter v Černém moři. Právě přišla zpráva, že tři ruské frontové bombardéry Su-24M opět vyděsily americké námořníky na torpédoborci Porter.

69; Stovky raket ruského letectva a „Tygři“ srovnávají se zemí pozice Islámského státu na východě provincie Aleppo. Syrská armáda za podpory ruského letectva pokračuje v úspěšném útoku na východě provincie Aleppo a osvobozuje nové obce.

70; USA uskutečnily starty mezikontinentálních balistických raket z jaderné ponorky. Starty byly provedeny ve 14:30 a 17:20 moskevského času, kdy v Kalifornii bylo ještě brzké ráno.

71; USA nemají v úmyslu rušit protiruské sankce, zní z Bílého domu, Oznámil to oficiální zástupce Bílého domu Sean Spicer.

72; Ve Státní dumě komentovali prohlášení Bílého domu o vrácení Krymu. Konstatovali tlak na Donalda Trumpa, který mu brání plnit své předvolební sliby. Jedním z nich bylo zvážení uznání Krymu za ruský.

73; Nordea Bank: Ruské banky se připravují na růst kursu dolaru. Ruské banky nevěří dalšímu posilování rublu, poznamenávají analytici Nordea Bank.

74; V Radě federace vysvětlili, proč u Trumpa začali mluvit o vrácení Krymu Ukrajině. Jednou z příčin takovéhoto prohlášení je situace, která vznikla v poslední době kolem Trumpa. Bílému domu poradili, aby nekladl Rusku nepřijatelné a nesplnitelné požadavky

75; Kosovo začíná budovat svou vlastní armádu. Parlament samozvané republiky Kosovo schválil v úterý večer rezoluci o vytvoření plnohodnotných ozbrojených sil.

76; Ukrajinská televize se v Den svatého Valentýna drsně vysmála nejvyšším představitelům země. Část vtipů byla daleko za hranicí dobrého vkusu.

Zdroj: rusvesna.su

 

Středa, 15.2.2017:

1; Kyjev vyjádřil radost nad prohlášením Bílého domu o Krymu. Tiskový tajemník prezidenta Ukrajiny Svjatoslav Cegolko pozitivně hodnotí prohlášení Bílého domu ohledně Krymu.

2; Vývoj takových stíhaček jako T-50 je nutný, říká expert. Už jsou známy termíny prvního letu stíhačky páté generace T-50 s novým motorem.

3; Biblická cesta Kyjeva do NATO. Vzniká dojem, že Ukrajina se dostává do uzavřeného kruhu a nemá další plán cesty.

4; Ministerstvo obrany Ruské federace odpovědělo na obvinění USA z nebezpečném nalétávání na torpédoborec Porter. Zástupkyně Pentagonu prohlásila, že je znepokojena průlety bojových letadel Ruska s vypnutými transpondéry v Černém moři. Ruské ministerstvo odpovídá, že k žádným incidentům nedošlo. Veškeré lety ruských letadel probíhaly nad neutrálními vodami Černého moře v souladu s pravidla a požadavky na bezpečnost.

5; První Trumpova prohra: Co se skrývá za odchodem Michaela Flynna? Jaký vliv to bude mít na práci týmu 45. prezidenta v Bílém domě a na vztahy Ruska a USA?

6; Co ohrožuje mír podle verze Mnichovské konference? Mnichovská konference o bezpečnosti zveřejnila zprávu věnovanou globálním hrozbám v nejbližší budoucnosti.

7; Generál řekl, jak se připravují „Lidé cti“ – velitelé armády Doněcké republiky. Náčelník Doněcké vysoké vševojskové velitelské školy generál Tichonov říká, že vychovávají „lidi cti“, tj. skutečné profesionály.

8; Pro totální démonizaci pomajdanovské Ukrajiny stačí jen pár reportáží BBC o nacistických batalionech, kteří usilují o jadernou bombu.

9; Prilepin v Donbasu: Jak je již známo, spisovatel Zachar Prilepin se postaví do čela bojového oddílu v Doněcké lidové republice.

10; Doufám, že nepřekroutili pravdu, říká Rus, jehož tragédie inspirovala Hollywood k natočení filmu. Jak mě Schwarzenegger zahraje, je mi jedno, sdělil v interview.

11; Flynn řekl, o čem mluvil s velvyslancem Ruska. Mnozí tvrdí, že jej tento rozhovor připravil o funkci.

12; Flynna očerňují Obamovi lidé, píší americká média. Členové administrativy Baracka Obamy mnoho měsíců vedli tajnou kampaň na diskreditaci Michaela Flynna.

13; WikiLeaks pátrá po majitelích nahrávky rozhovoru Flynna s ruským velvyslancem. Organizace WikiLeaks prohlásila, že nahrávka rozhovoru Flynna a Kisljaka musí být zpřístupněna veřejnosti.

14; Ministerstvo financí a ministerstvo pro ekonomický rozvoj sníží míru zdanění práce a zvýší nepřímé daně. Ministerstva se rozhodla změnit schéma rozložení daňové zátěže.

15; Arabská televizní stanice Al Jazeera natáčela na frontových pozicích armády Doněcké republiky. Nic už není tak, jako to bylo v roce 2014, kdy jsme byli domobranou. Nyní jsme armádou, říká bojovník Národní policie Doněcké republiky.

16; Kanada ratifikovala dohodu o volném trhu s Ukrajinou. Dokument musí ještě schválit senát a poté bude předložen k podpisu generálnímu gubernátorovi.

17; Na trh vstupuje první létající automobil. Nizozemská společnost zveřejnila předběžnou zakázku na tříkolový gyrocopter Liberty.

18; Vyletěly okenní tabule, poškodilo to střechu. Reportáž ze Staromichajlovky ostřelované ukrajinskou armádou. Ostřelování obce bylo vedeno ze strany pozic ukrajinských vojsk u Krasnogorovky.

19; Na Kamčatce vlny málem odnesly dítě na otevřené moře. Záchranáři sundali z ledové kry desetileté dítě, které se rozhodlo ukázat svou odvahu a poněkud přecenilo své síly.

20; Dolar poprvé od 22. července 2015 zlevnil pod 57 rublů. Rubl pokračuje v posilování navzdory určitému snížení cen ropy a prohlášením amerického Fedu.

21; V Doněcku informovali o následcích silného výbuchu v chemickém podniku. Připomeňme, že k mimořádné události došlo v důsledku dělostřeleckého ostřelování areálu podniku ze strany ukrajinské armády.

22; Ukrajinská vláda vyjmenovala sedm oblastí, kde budou vypínat elektřinu. V sedmi oblastech, na které jako na první dopadne rána energetické blokády, už je naplánováno konání mimořádných zasedání štábů pro mimořádné situace.

23; Doněck protestuje proti „slepým“ pozorovatelům OBSE. Uplynuly už dva roky po podpisu Minských dohod, my jsme pustili na naše území misi OBSE, která vůbec nic nedělá.

24; Vilkul ven! Radikálové zmařili návštěvu poslance v Dněpropetrovsku. Uskutečnil jsem vřelé setkání. Bohužel ne všem se tam podařilo dostat. Zdivočelí náckové se pokoušeli návštěvu zmařit, sdělil poslanec.

25; Pryč se sodomity! Skandál v „Kyjevském patriarchátu“. Novým biskupem odštěpeneckého „Kyjevského patriarchátu“ ukrajinské pravoslavné církve se stal homosexuál.

26; Zacharova odpověděla na výzvu USA k vrácení Krymu Ukrajině: My své území nevracíme. Krym je územím Ruské federace. Téma Krymu není předmětem jednání se zahraničními partnery, řekl tiskový tajemník Vladimira Putina.

27; Ruské ministerstvo energetiky. Ceny ropy mohou ještě v roce 2017 vzrůst až na 60 dolarů za barel.

28; „Zachar Prilepin a stádo prasat“. Byl zveřejněn komentář k reakci liberální veřejnosti na odvážný čin ruského spisovatele.

29; Ostřelovač ukrajinské armády zmařil inspekci OBSE na západě Doněcka. Ukrajinská strana zahájila snajperskou palbu na okolí sídliště Trudovskije, kde měla probíhat inspekce Zvláštní monitorovací mise OBSE.

30; Fotografie Ivanky Trumpové v Oválné pracovně rozhořčila Američany: Vy jste neudělala nic, abyste si zasloužila místo za tímto stolem. Prostě jste se narodila bohatému otci. Žena, kterou nikdo nevolil, by neměla sedět za tímto stolem.

31; Zraněného „kyborga“ zavřeli na tři roky za krádež ukrajinské vlajky. Veterána ATO, který byl dvakrát zraněn v boji, odsoudili na tři roky odnětí svobody za krádež vlajky v hodnotě 65 hřiven.

32; Na hranici s Krymem se „proruští taxikáři“ snaží obsadit základnu dobrovolníků. Národní policie v Chersonské oblasti incident zatím nekomentuje.

33; Žirinovskij: Prilepin hájí Rusy. Je to hrdina. Šéf Liberálně-demokratické strany vyjádřil svůj názor o spisovateli Zacharu Prilepinovi ve světle jeho rozhodnutí stát se zástupcem velitele batalionu armády Doněcké republiky.

34; Lucenko hledá prokurátory – narkomany. Generální prokurátor je krvežíznivý: Dobrovolně či nuceně všichni pracovníci prokuratury musí odevzdat krev, vlasy, nehty.

35; Jednotky ukrajinské armády nadále mají nebojové ztráty. Za posledních 24 hodin zahynulo pět lidí.

36; Je Ukrajina ochotna bojovat proti Rusku? Výsledky odpovědí na tuto anketní otázku jsou obsaženy v reportáží Alexandra Medinského.

37; V Moskvě se zdravotní sestry popraly s ošetřovatelkami z Ukrajiny, které oslavovaly smrt Giviho. Ve vědecko-výzkumném ústavu gerontologickém umravnily zdravotní sestry neonacisticky naladěný pomocný personál z Ukrajiny.

38; „Básnířka“ Polozkova slíbila, že otevře šampaňské, až Prilepinovi „ustřelí palici“. V odpovědi na následnou kritiku označila Polozkova své oponenty za „proradné vojsko z kanálu“.

39; Trump řekl, proč jeho tým je obviňován ze styků s Ruskem. Trump prohlásil, že tvrzení o ruských stycích jeho týmu jsou pokusem zakrýt chyby Hillary Clintonové.

40; Važda Bratra Kim Čong-una – v Malajsii začalo zatýkání. Předtím kolovaly fámy o možném převratu v KLDR a výměně Kim Čong-una za jeho staršího bratra jakožto přechodnou figuru.

41; Tanky Doněcké republiky se mohou probojovat až k Mariupolu, varuje Jarošův spolubojovník. Andrej Gergert prohlásil, že na jihu Donbasu existuje pravděpodobnost tankového průlomu ozbrojených sil Doněcké republiky k Mariupolu.

42; Ukrajina se stane prvkem dohody Ruska a USA,píší polská média. Navzdory prohlášením USA ohledně nutnosti vrácení Krymu Ukrajině Rusko nadále spojuje s Trumpem velké naděje.

43; Ministerstvo financí? Bez intervencí by rubl posílil příliš prudce. Bez operací ministerstva financí spočívajících v nákupu cizích měn by kurs rublu posiloval prudčeji, prohlásil ministr financí Anton Siluanov.

44; Ukrajina a Izrael vytvoří centrum rehabilitace pro ozbrojence ATO. Strany vypracovaly program akcí na přípravu realizace společného projektu na rehabilitaci ozbrojenců ATO.

45; Nesmrtelný batalion: 5 tisíc lidí prošlo s portréty svých přátel, kteří zahynuli v Afghánistánu a v Donbasu. V tento den si připomínají památku vojáků a důstojníků,kteří se nevrátili z krvavých bitev Afghánské války.

46; V Pobaltí se bojí paktu Putin-Trump. Lotyšský politický činitel Vladimir Linderman informoval o politické situaci v zemích Evropské unie. Zvláštní pozornost se věnuje etniku v lotyšském Latgalsku, které je přátelsky naladěno vůči Rusům a Rusku.

47; Skandál s Flynnem je příznakem zbabělé hry Washingtonu, píší americká média. Nyní lidé kritizující odhalování tajných informací během Obamova prezidentství nešetří chválou, když se to týká politického protivníka.

48; Obama byl příliš měkký v otázce Krymu, říká Trump, Prezident USA Donald Trump prohlásil, že jeho předchůdce Barack Obama byl příliš měkký vůči Rusku.

49; Joe Biden si našel novou práci, Na pozici viceprezidenta USA se vyznačoval rusofobními výroky a něžným přátelstvím s Porošenkem a Jaceňukem. Nyní bude pracovat jako přednášející a šéf Centra diplomacie a globálních vztahů v rámci Pennsylvánské univerzity.

50; Pozice Kyjev v Minsku vytváří bludný kruh, říká doněcké ministerstvo zahraničí. Kyjev svým odmítáním Steinmaierova návrhu opět mění vyjednávací proces v bludný kruh.

51; Ruští prankeři doběhli i senátora McCaina. Vtipálci Vovan a Lexus oznámili, že si pohráli i s americkým rusofobním senátorem McCainem a dalšími senátory na téma protiruských sankcí. Podrobnosti budou zveřejněny později.

52; Na Ukrajině byl vyhlášen výjimečný stav v energetice. Rozhodnutí bylo vyvoláno blokádou dodávek uhlí z Donbasu ze strany ukrajinských radikálů.

53; Ukrajina je země malomocných. Civilizované země vedou lety svých letadel mimo území této země. Byla zveřejněna mapa s trasami letů vedoucích okolo Ukrajiny. Zemi se vyhýbají evropská. Ruská i arabská letadla.

54; Ukrajina sníží spotřebu černého uhlí o 350 tisíc tun za měsíc, hlásí ministerstvo energetiky. Zavedení mimořádných opatření v energetice na Ukrajině umožní snížení spotřeby antracitu.

55; Libye může zmařit plány OPEC. Libyi se za poslední měsíc podařilo podstatně navýšit těžbu ropy, což se stalo další ranou pro dohodu v rámci OPEC.

56; Pentagon vyzval země NATO, aby zvýšily výdaje na obranu. Země NATO v roce 2016 zvýšily obranné výdaje o 10 miliard dolarů.

57; Ukrajina, Doněcká a Luganská republika dosáhly dohody o stažení zbraní v Donbasu. Oznámil to zvláštní představitel OBSE v Kontaktní skupině.

58; Polsko se dusí. Smog může být impulsem pro revoluci. Dvě hodiny denně a ulici v Krakově se rovná 3.700 cigaretám za rok, říkají lékaři.

59; Chaos a zmar. National Geographic je zaskočen měřítkem nelegální těžby jantaru na Západní Ukrajině. Měsíční krajina. Vypadá to jako zákopy z První světové války. Země vypadá tak, jako kdyby se tu prohnalo tornádo. Takto vidí Ukrajinu National Geographic.

60; Německo by si poradilo s Ruskem i samo. Ale je to škoda peněz, píší německá média. Německo by v krajním případě mohlo vytvořit armádu rovnající se nebo i převyšující silu té ruské.

61; Radikálové vyhrožují, že vezmou pod svou kontrolu ukrajinskou energetiku. Mluvil o tom jeden z organizátorů blokády, bývalý velitel trestního batalionu Donbas Anatolij Vinogrodskij.

62; NATO se musí chystat na obranu před Ruskem, říká Pentagon. Posílili jsme alianci a budeme se bránit, prohlásil Mattis.

63; Ukrajina trvá na svých podmínkách voleb v Donbasu. Krajina trvá na tom, že bez rozhodnutí otázek bezpečnosti a uzavření hranice Donbasu s Ruskem nemůže být o volbách řeč.

64; Bombardéry Islámského státu: Teroristé pokračují v leteckých úderech v Sýrii i v Iráku. Teroristická skupina testuje svou novou vojenskou techniku.

65; V Sýrii byl zlikvidován jeden z polních velitelů Islámského státu. Jde o likvidaci ozbrojence jménem Abú Zubejr at-Tunisí.

66; Zacharčenko vyzval Západ, aby zatlačil na Porošenka kvůli stahování zbraní. Dále uvedl fakta ohledně přítomnosti těžké obrněné techniky ukrajinských vojáků v okolí linie dotyku.

67; Ukrajinská armáda ostřeluje okolí Jasinovaté, Ukrajinská vojska zahájila palbu z těžkého dělostřelectva na okolí Jasinovaté a obce Spartak.

68; Jak se „ruská hrozba“ stala v USA zbraní v boji proti Trumpovi. 13. února Flynn opustil funkci a přiznal, že poskytl Bílému domu neúplnou informaci o svých kontaktech s ruským velvyslancem.

69; Dobrovolníka ATO odmítli obsloužit v ukrajinském jazyce. V Chersonu se rozhořel další jazykový skandál.

Zdroj: rusvesna.su

 

Čtvrtek, 16.2.2017:

1; Stažení zbraní v Donbasu a odpor Kyjeva. Vladislav Dějněgo vyjádřil pochybnosti, že Kyjev bude dodržovat dohody o stažení zbraní.

2; USA mohou vyslat vojska do Sýrie. Ministerstvo obrany USA může doporučit . aby poprvé byla vyslána pravidelná vojska USA do Sýrie.

3; Kanada poskytne pomoc ukrajinské armádě. Vláda Kanady v současné době studuje potřeby Ukrajiny.

4; V USA se letadlo srazilo s jelenem. Po incidentu se letadlo vrátilo na letiště, odkud startovalo, a lidé nacházející se na palubě byli evakuováni.

5; USA se pokoušejí pomocí dezinformací vtáhnout Rusko do konfliktu. Americký senátor John McCain obvinil Rusko z porušení smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu.

6; V Dněpropetrovsku míso valentýnek rozdávali vojáci povolávací rozkazy. Originální blahopřání dostali v den svatého Valentýna obyvatelé Dněpropetrovska.

7; Nesmrtelný batalion. Pět tisíc lidí prošlo Moskvou na památku obětí války v Afghánistánu a v Donbasu. Akce skončila minutou ticha. K Pomníku vojákům internacionalistům položili květiny.

8; Noc „dlouhých nudlí“ (nudle je v Rusku synonymem dezinformace). Hlavním úkolem smečky, která v Kyjevě uzurpovala moc, je zabránit lidem, aby se proti nim sjednotili.

9; Ukrajinci jsou připravováni na odpojení elektřiny kvůli obchodní blokádě Donbasu. Podle slov premiéra Ukrajiny Vladimira Grojsmana v případě nutnosti může dojít k hromadnému odpojování elektřiny.

10; Likvidace Ukrajiny je zaručena, zní v pořadu Pravda s Grigorijem Kvasňukem. Geraščenko odevzdává Turčinova jako vratnou láhev aneb deset minut pravdy z Nejvyšší rady.

11; Vědci nalezli Churchillovo pojednání o existenci mimozemského života. Churchill byl prvním premiérem Velké Británie, který měl poradce pro vědu, kterou se snažil rozvíjet.

12; „Trump zradil Rusko“, „Marně ho velebili a doufali v něho“. „Amerika je pro ně znovu nepřítel“. Komentáře podobného typu zaplňovaly sociální sítě. Radost Ukrajiny ohledně Trumpových slov o Krymu je ale předčasná.

13; Matka ruského pilota Jarošenka žádá Trumpa o milost pro syna. Klečím a snažně Vás prosím, abyste projevil milosrdnost vůči mému synovi.

14; Kyjevanům účtují naprosto šílené objemy spotřebovaného tepla, říká ministr výstavby a bydlení Ukrajiny. Masově jsou vydávány faktury, které až dvouapůlnásobně převyšují skutečnou spotřebu. Takhle to nejde, zdůrazňuje Alexej Kučerenko.

15; Kongres USA obdržel návrh zákona zakazující Trumpovi rušit sankce proti Rusku. Mezi autory návrhu je neúnavný John McCain.

16; Grojsman slíbil, že dosáhne velkého růstu cen. Uživatelé internetu poznamenávají, že Grojsman poprvé řekl pravdu a přitom v předstihu splnil sliby, k nimž se zavázal. Jen není zcela jasné, co tím vlastně měl skutečně na mysli.

17; Po internetu kolují záběry zvláštního způsobu podávání ruky ze strany Trumpa. Donald Trump má ve zvyku při podávání ruky dotyčného strhnout na sebe.

18; USA bude muset spolupracovat s Ruskem včetně Krymu, píší New York Times. Posílení Číny objektivně nutí Washington jít do spojenectví s Moskvou a k tomu je potřeba uznat Krym za ruský.

19; Venezuela odpojila vysílání televizní stanice CNN. V Caracasu zdůraznili, že vysílání CNN jsou přímým útokem na mír a stabilitu venezuelského lidu.

20; Rozvědka USA utajila před Trumpem tajné informace, píší média. Toto rozhodnutí bylo vyvoláno pochybnostmi o spolehlivosti a obezřetnosti hlavy státu.

21; Rusko snížilo investice do obligací USA o téměř dvě miliardy dolarů. Rusko podle prosincových čísel významně snížila investice do amerických pokladničních poukázek.

22; Klimkin informoval o silném vzkazu od Trumpa. Všichni jsme pracovali na tom, abychom dostali takovýto silný vzkaz.

23; Ruské ministerstvo zahraničí zveřejnilo recept na kotletu po krymsku. V jídelně ruského ministerstva zahraničí původní kotletu po ukrajinsku nazvali kotletou po krymsku.

24; Hra severokorejských mocných. Co je vlastně známo o Kimově rodině? Záhadná vražda bratra nejvyššího představitele Severní Koreje přitáhlo zájem o KLDR . jednu z nejuzavřenějších zemí na světě.

25; Jako v krematoriu: V Kyjevě natřeli průjezd domu „vlasteneckými“ barvami. Úroveň patriotismu některých občanů hraničí s absurditou.

26; Šéf generálního štábu ruských ozbrojených sil uskuteční setkání s americkým kolegou. Dnešní setkání se stane prvním osobním kontaktem zástupců ruských a amerických ozbrojených sil na takovéto úrovni od ledna 2014.

27; Ukrajinská armáda ostřelovala okolí Jasinovaté z Gradů. Kromě toho nepřítel použil pro ostřelování obcí Doněcké republiky těžké dělostřelectvo, tanky, děla bojových vozidel pěchoty a minomety.

28; Hovořit s Ruskem z pozice síly nemá smysl, říká Šojgu. Rusko očekává od Pentagonu vysvětlení ohledně prohlášení Jamese Mattise o úmyslu vést s Ruskem dialog z pozice síly.

29; Místo civilní obrany přikázali občanům USA připravovat se na zombie apokalypsu. Povinnost obyvatel Illinois připravit se na útok zombie je nyní dána zákonem. Autoři zákona říkají, že tento druh přípravy je zároveň přípravou na jiné druhy katastrof.

30; Nastudujte si dějiny Ruska. Ve Státní dumě odpověděli šéfovi Pentagonu. Jamesi Mattisovi poradili nastudovat si historii Ruska, aby neopakoval chyby z minulosti.

31; Pokud máme ATO, neseme za lidi z Donbasu odpovědnost my a nikoli „agresor“, říká ukrajinský politik Roman Bessmertnyj. Pokud nebyl vyhlášen válečný stav, nese Ukrajina za obyvatele Donbasu odpovědnost.

32; V Sýrii rozhodujeme my a nikoli Rusko, říká Asad. Rusko se nevměšuje do rozhodování syrských úřadů.

33; Budeme Rusy zabíjet po desítkách tisíc, řekl Avakov v interview pro německý list Die Welt. Nejsem přesvědčen o tom, že putinovský režim přežije ztráty, které půjdou do desítek tisíc mrtvých, tvrdí Avakov.

34; Nastaly složité časy , drazí moji... Byly zveřejněny detaily McCainova rozhovoru s prankery. John McCain se přiznal, že dělá všechno pro udržení protiruských sankcí.

35; Ve Státní dumě navrhují, aby byl zaveden státní monopol na alkohol. Ve Státní dumě si myslí, že je nutné zavést v Rusku státní monopol na výrobu etanolu.

36; Trump čeká, že vrátíme Krym. A my čekáme, že se USA začnou zabývat svými vlastními záležitostmi, říká Sablin. Poslanec Státní dumy Dmitrij Sablin komentoval nedávné prohlášení Bílého domu ohledně Ruska a Krymu.

37; McCain popřál ukrajinské armáda úspěch v co nejrychlejším dobytí Doněcka. John McCain už dříve opakovaně vyzýval úřady USA, aby Kyjevu dodaly smrtící zbraně.

38; Situace je napjatá. Ukrajinská armáda za posledních 24 hodin vystřelila na pozice Národní policie Luganské republiky 136 min.

39; Už je známo, kdo nosí Trumpův jaderný kufřík. Nosič kufříku je bývalý absolvent vojenské akademie West Point Ricardo Turner, který pracuje jako vojenský asistent u Trumpa.

40; Zmar a zpustošení. Rio půl roku poté. Olympijské Rio půl roku po Hrách vypadá jako hora rozvalin.

41; Občan USA ukrajinského původu napadl Moskvana trubkou. Ke konfliktu došlo mezi jednatřicetiletým občanem USA původem z Ukrajiny a sedmadvacetiletým Moskvanem.

42; Polsko jde do boje: ministr obrany Macierewicz je připraven vracet Krym. Požadavek USA vrátit Krym Ukrajině našel u polského vedení plné pochopení.

43; Porošenko odsoudil uhelnou blokádu. V souvislosti s blokádou byly ukrajinské úřady nuceny zavést mimořádná opatření v energetice s cílem úspory zdrojů.

44; Generální tajemník OSN řekl o svém vztahu ke spojení Krymu s Ruskem. Teritoriální celistvost členských zemí OSN je jedním z hlavních principů organizace.

45; Každý čtvrtý voják, který zahynul v Afghánistánu, byl Ukrajinec, říká Porošenko. Oznámil to na shromáždění věnovaném Dni uctění památky účastníků bojových akcí na území jiných států.

46; Tkačov: Posílení rublu je rána pro ekonomiku Ruska. Šéf ministerstva zemědělství Ruské federace Alexandr Tkačov prohlásil, že posílení rublu má negativní vliv na ruskou ekonomiku.

47; Stále stejná metodika: Jak jsou řízeni ukrajinští „novináři“? Byly zveřejněny pokyny,které zbavují ukrajinské „novináře“ nutnosti samostatně přemýšlet.

48; Putin: Kyjev není ochoten k mírovému řešení otázky Donbasu. Cílem vyostření vztahů v Donbasu ze strany Kyjeva je pokus zmařit Minské dohody.

49; Kyjev připravuje krvavou provokaci za účasti finských novinářů. Provokace se připravuje pro vytvoření lživých obvinění Doněcké republiky z ostřelování. Provedení akce je plánováno nedaleko Doněcka.

50; Nechtěl bych, aby moje rodina žila tak jako lidi v Donbasu, řekl ozbrojenec ATO, Když mluvil o všedních dnech války, podřekl se účastník ATO ohledně vztahu obyvatel Donbasu ke svým údajným „osvoboditelům a ochráncům“.

51; USA nebudou ukrajinské armádě dodávat smrtící zbraně, říkají experti. Nyní USA poskytují vojenskou pomoc Kyjevu, ale oficiálně pouze v podobě výstroje a zařízení.

52; Radikálové blokující spojení s Donbasem vyzvali k ozbrojenému odporu. Organizátoři obchodní blokády Donbasu hrozí v případě násilného rozehnání likvidací železničních magistrál v Donbasu.

53; Prankeři vystrašili senátora McCaina ruským hackerem Abyrvalgou. Prankeři také republikánovi nakecali, že ruské úřady na něho poštvali Lexuse a Vovana.

54; Ukrajinská armáda ostřelovala přečerpávací vodovodní stanice v centru Gorlovky. Personál stanic byl okamžitě evakuován.

55; NATO vždy vystupovalo na obranu demokratických zemí, říká Pentagon. Rusko je připraveno obnovit spolupráci s Pentagonem, ale pokusy o dialog z pozice síly nemají perspektivu.

56; Zacharčenko a Plotnickij uspořádají společnou tiskovou konferenci v Lugasnku. Téma tiskové konference nebylo zveřejněno.

57; V Kyjevě byl napaden ředitel Institutu národní paměti. Útočnici nevyslovili žádné konkrétní požadavky.

58; Vy jste tyto země nepřipojovali, tak je ani neodřezávejte, vzkazuje Porošenko účastníkům blokády Donbasu. Rada pro národní bezpečnost a obranu pořádá zasedání ohledně neutralizace ohrožení energetické bezpečnosti Ukrajiny.

59; Evropská unie kritizovala blokádu Donbasu. Evropa také vyzvala Kyjev, aby prioritně vyřešil tento problém.

60; Státní tajemník USA komentoval výsledky setkání s Lavrovem. Ve čtvrtek uskutečnili Lavrov a Tillerson první setkání v předvečer ministerského zasedání G20 v Bonnu.

61; Ukrajinské ministerstvo zahraničí chce zakázat sítě „VKontaktě“ a „Odnoklassniki“. Tyto sociální sítě jsou dnes plně kontrolovány a řízeny tajnými službami Ruské federace, prohlašuje Škirjak.

62; Deutsche Bank prověřil účet Donalda Trumpa ohledně spojení s Ruskem. V Deutsche Bank, která poskytovala Donaldu Trumpovi miliardové úvěry, proběhla vnitřní prověrka účtu amerického prezidenta.

63; Luganská a Doněcká republika zveřejnily své podmínky politického urovnání v Donbasu. V rámci Minského vyjednávacího procesu požadují vytvoření reálného systému samosprávy v Donbasu.

64; Není možné překonat všechny názorové rozdíly mezi Ruskem a USA za jedno sezení, říká ruský ministr zahraničí Lavrov.

65; Trump nikdy nebyl proruský. On prostě jen provokoval Hillary Clinton. Za poslední dva týdny administrativa Donalda Trumpa stačila učinit řadu prohlášení, které lze hodnotit jako protiruská.

66; Demokraté si vymysleli vměšování Ruska po své porážce ve volbách v USA, říká Trump. Prezident USA Donald Trump prohlásil, že demokraté si vymysleli téma ruského zasahování do voleb až po těžké porážce v prezidentských volbách.

67; Blokáda Donbasu. Radikálové začali uzavírat i silnice. Dnes bylo otevřeno první kontrolní stanoviště poblíž obce Zolotoje na okupovaném území Luganské republiky.

68; Radikálové „vyzdobili“ velvyslanectví Polska v Kyjevě portrétem Bandery. Protestují tak proti antiukrajinské pozici Polska a myslí si, že Ukrajinci sami mají právo si určovat své hrdiny.

69; NATO by mělo platit Ukrajině za ochranu před Ruskem a ne vyprávět o úvěrech z MMF, říká Bessmertnyj.

70; Na internetu se objevil soubor her pro ukrajinské patrioty. Hrát si na ukrajinského patriota není vůbec snadná práce.

71; Ruská výzvědná loď byla opět zaznamenána u břehů USA. K objevení takové lodí došlo za prezidentství Donalda Trumpa poprvé.

72; V Kyjevě hledají nové policisty pomocí vývěsek na sloupech. Slibují vysokou mzdu a výcvik podle mezinárodních standardů.

73; Fanouškům Eurovize prodali v Kyjevě neplatné elektronické vstupenky.

74; USA ochrání Japonsko a Jižní Koreu, říkái Tillerson. Washington bude využívat veškerý svůj arsenál včetně jaderných zbraní pro ochranu svých spojenců Japonska a jižní Koreje před KLDR.

75; Bývalý šéf Fedu Alan Greenspan: Nadešel čas vrátit se ke zlatému standardu. USA nemohou zrekonstruovat infrastrukturu. Na to není v rozpočtu prostě dost peněz.

76; U Gorlovky se rozhořely boje. Ukrajinská armáda zaútočila na okraje města. Ukrajinská armáda ostřeluje okraje Gorlovky.

77; SBU zahájila trestní řízení proti ruskému spisovateli Prilepinovi.

78; Zachar Prilepin o konfliktu s básnířkou Polozkovovou: Samozřejmě že té blbce odpustím. Spisovatel řekl, proč odjel na Donbas a proč nechce jít do politiky.

79; Ukrajina a MMF přehodnotí ceny za plyn pro obyvatelstvo. MMF a Ukrajina se dohodly na přehodnocení cen plynu pro obyvatelstvo za nových podmínek. Podmínky vstoupí v platnost od 1. dubna.

80; Dopravník lží. Jak Amnesty International, Guardian a BBC počítali oběti mučení v Asadově tajném vězení. Nějací divní lidé s nezřetelnými tvářemi dokreslují schéma vězení, uvádějí odporné skutečnosti, které mají vystrašit západního konzumenta. „Sice jsme je neviděli, ale víme, že existují“ – tak vypadají na „fakta“ v západní žurnalistice.

81; Tanky ukrajinské armády ostřelovaly Avdějevku, aby zakryly následky výbuchu na skladě munice. U Avdějevky došlo k výbuchu na skladu munice ukrajinské armády.

82; Trump: Tvrdost vůči Rusku odporuje zájmům USA. Prezident USA Donald Trump prohlásil, že by chtěl s Ruskem mluvit a vyhnout se tvrdému kursu ve vztazích mezi oběma státy.

83; Porošenko se rozhodl, že silou rozežene veterány ATO blokující cesty na Donbas. Vyplývá to z jeho dnešního pokynu potvrzujícího rozhodnutí Rady pro národní bezpečnost a obranu.

84; Trump: Americká média mi brání v tom, abych se domluvil s Putinem. Prezident USA Donald Trump na tiskové konferenci ve Washingtonu prohlásil, že mu americká média brání ve vyjednávacím procesu.

85; Trump provokoval novináře na tiskové konferenci. Kritizoval je za nepravdivé zprávy a prohlásil, že lidé už tisku nevěří.

86; Záběry z bojů: Ruské Su-25 a „Tygři“ drtí Islámský stát na východě provincie Aleppo. Byla dobyta důležitá vyvýšenina. Syrská armáda a ruské letectvo osvobozují strategickou vyvýšeninu nedaleko letecké základny Kuveires v provincii Aleppo.

87; Porošenko plánuje odvolání šéfa SBU. Na funkci šéfa ukrajinské tejné služby protlačují Pavla Děmčinu, který řeší otázky obchodního okolí prezidenta.

88; Ukrajinská armáda ostřelovala Jasinovatou z těžkého dělostřelectva.

89; Ukrajinská armáda přidělila do zóny ATO rezavé náklaďáky z 50. let. Jednotce ukrajinské armády v Donbasu přidělili nákladní automobily z dob Velké vlastenecké války.

90; U Gorlovky vzplály boje. Ukrajinská armáda zaútočila na okraje města. Probíhají poziční boje.

91; Kvůli blokádě Donbasu jdou horníci do armád Republik, říká ukrajinská rozvědka. Jednotky ozbrojených sil Doněcké a Luganské republiky doplňují místní obyvatelé, kteří zůstali bez práce kvůli blokádě.

Zdroj: rusvesna.su

 

Pátek, 17.2.2017:

1; Pomluva médií na Trumpovu adresu ohrožuje budoucnost Ameriky, píše The Nation. Mohutná informační kampaň zahájená proti Trumpovi ohrožuje nejen budoucnost americké demokracie, ale i celý světový řád, myslí si sloupkař časopisu The Nation Steven Cohen.

2; USA mohou vytvořit blízkovýchodní NATO, říká politolog. USA mohou na Blízkém Východě vytvořit analogii Severoatlantické aliance zaměřenou proti Íránu a nepřímo ohrožující i Rusko. Členy takové aliance by mohly být Saúdská Arábie, Sjednocené arabské emiráty, Egypt, Jordánsko a další státy arabského světa.

3; Pentagon se připravuje na pozemní operaci v Sýrii, Americké vedení pracuje na plánu zahájení pozemní operace v Sýrii.

4; Pentagon zaujal pozici síly. Aliance nadále pokračuje v programu „zadržování ruské agrese“.

5; Válka podle připraveného plánu. Kyjev využívá pauzy v Minském vyjednávacím procesu. Ukrajinská moc začala využívat taktiku, která umožňuje zbavovat se odpovědnosti za porušení Minských dohod, myslí si na doněckém ministerstvu zahraničí.

6; Rusko splatí poslední dluh za SSSR v roce 2017. Poslední splátka Bosně a Hercegovině bude vyplacena v nejbližších měsících.

7; Nebeský zabiják v akci. Nejnovější Su-25S předvedl extrémní pilotáž. Bylo zveřejněno úžasné video. Su-35S je polyfunkční vysoce manévrovatelná stíhačka generace 4++ určená pro získávání nadvlády ve vzduchu.

8; Viceadmirál amerického loďstva odmítl funkci poradce pro národní bezpečnost. Robert Harvard odmítl nabídku amerického prezidenta Trumpa na funkci poradce pro národní bezpečnost.

9; Čína a Rusko se domluvily na posílení spolupráce v rámci BRICS. Rusko a Čína budou v blízké budoucnosti aktivněji kooperovat v rámci BRICS.

10; Ruské lékaře zahrnou do jednotné databáze, V Rusku se objeví federální registr pracovníků ve zdravotnictví.

11; USA v Arktidě. 1. února v Kodani skončilo zasedání Pracovní skupiny Arktické rady pro Program ochrany arktického mořského prostředí.

12; V Německu navrhují udělit migrantům volební právo. Komisařka německé vlády pro otázky migrace navrhla přiznat migrantům omezená volební práva.

13; V Evropské unii bude vytvořena společná armáda. Europoslanci hlasovali pro vytvoření společné evropské armády a posílení centralizace EU.

14; Teroristický čin Islámského státu v Pákistánu. Desítky obětí na životech, stovky zraněných. Sebevražedný terorista se odpálil v jednom ze súfijských chrámů v jižní provincii země.

15; Putin komentoval hromadné odvolání gubernátorů. Včera večer se prezident Ruské federace setkal s odvolanými šéfy pěti regionů.

16; Indiáni požadují od Trumpa suverenitu. V USA žije 566 federálně uznaných indiánských kmenů.

17; Šéf Samsungu byl uvězněn v případu korupce. Šéf Samsungu Lee Čche Jong byl zadržen v případu spojeném s halasným korupčním skandálem kolem jihokorejského prezidenta.

18; V CIA rozhodli, co udělat s Trumpovým poradcem odvolaným pro kontakty s Rusy. Připomeňme, že generál Flynn opustil pozici poradce prezidenta USA po obviněních z kontaktů s Ruskem.

19; Únik kyseliny sírové v německém podniku. 150 zraněných. Pomalu se pohybující mrak přinutil místní obyvatele zůstávat v uzavřených místnostech.

20; Zpráva OSN: V Donbasu se jako mučení praktikuje znásilňování. Některé ze zdokumentovaných případů by mohly být válečným zločinem, připomíná se ve zprávě.

21; Aeroflot byl označen za největší leteckou společnost na světě. Ruská společnost dostala rating AAA.

22; Ostřelování měst Doněcké republiky. Bylo vystřeleno několik stovek nábojů, poškozen byl obytný dům. Kromě toho ukrajinská strana vystřelila desítky kusů munice ze zbraní bojových vozidel pěchoty a z granátometů.

23; Na náměstí Majdanu popraskala dlažba. Na internetu vyzývají kyjevské úřady k uzavření Majdanu, aby tam nikdo nevyskákal novou revoluci.

24; Dánský pedofil si objednal 346 videí se znásilňováním dětí. Násilí se na objednávku dánského zvrhlíka podrobovaly děti od tří let věku.

25; Protestující zemědělci zablokovali Porošenkovu kolonu, Rozezlení zemědělští pracovníci se rozhodli popadnout býka za rohy a zablokovali silnici z Konče-Zaspy na Kyjev.

26; Ozbrojenec z ATO se zastřelil ve vlaku Mariupol-Lvov cestou domů. Ozbrojenec narozený 1974 pocházel z Poltavské oblasti. Střelil se do hlavy přímo ve vlakovém kupé.

27; Ukrajinský specnaz se chystá zaútočit na „veterány ATO“ blokující silnice z Ukrajiny na Donbas. Petr Porošenko svým výnosem potvrdil rozhodnutí Rady pro národní bezpečnost a obranu Ukrajiny o rozehnání „veteránů ATO“ blokujících Donbas silovou cestou.

28; Zacharčenko a Plotnickij pomohou Kyjevem okupovaném Donbasu. Oblasti Donbasu nacházející se pod kontrolou ukrajinské moci se ocitly na hranici humanitární a ekologické katastrofy.

29; Putin: Ekonomické výsledky uplynulého roku překonaly očekávání. Prezident Ruska Vladimir Putin prohlásil, že v roce 2016 ekonomika vykázala výsledky, které byly lepší, než se očekávalo. Například inflace očekávaná ve výši 6,1% skončila na úrovni 5,4%.

30; Doněcká a Luganská republika jsou připraveny osvobodit Kyjevem kontrolované oblasti Donbasu vojenskou cestou. Alexandr Zacharčenko zdůraznil, že Doněcká republika nikdy nezapomněla na své krajany.

31; Kdyby tě tam raději zabili... V Kyjevě řidič autobusu vysadil veterána ATO. Nejodpornější bylo, že několik cestujících řidiče ještě podpořilo, stěžuje si rozčilený ukrajinský patriot.

32; Na dnešní tiskové konferenci v Lugasnku Alexandr Zacharčenko a Igor Plotnickij učinili několik závažných prohlášení. Například nevyloučili vojenské řešení krize v Donbasu.

33; Polští nacionalisté: Za přátelství s Ruskem a za Ukrajinu bez Bandery. Lídr největší nacionalistické strany v Polsku promluvil o tom, proč ukrajinští nacionalisté nikdy nebudou bratry těch polských. Ukrajinský nacionalismus je postaven na nenávisti.

34; Ukrajina zpacká Eurovizi, píší západní média. Odchod týmu, který připravoval realizaci Eurovize na Ukrajině vypovídá o vážných potížích, myslí si na Západě.

35; U Doněcka a Gorlovky se rozhořely boje po prohlášení šéfů Doněcké a Luganské republiky o připravenosti k válce. Na pozadí společného prohlášení šéfů obou republik lze na frontě pozorovat náhlé vyostření vojenské situace.

36; Ukrajinská policie získala kontrolu nad všemi silnicemi u hranic s Doněckou republikou. V Kyjevě tvrdí, že jde o cvičení.

37; Prezident Moldávie Dodon požádal NATO, aby opustilo zemi,. Podle jeho slov své upozornění přednesl i ve štábu Severoatlantické aliance.

38; Ministerstvo pro hospodářský rozvoj: Posílení rublu má sezónní charakter, říká minstr Maxim Oreškin.

39; Kyjev je rozhořčen zprávou mise OBSE. Na ukrajinském ministerstvu jsou rozhořčeni, že zpráva ignoruje nepodložená tvrzení ukrajinské propagandy.

40; Obyvatelé Oděské oblasti dostali šokující složenky za teplo. Na Ukrajině pokračuje topná sezóna a Ukrajinci nadále dostávají horentní účty za vytápění.

41; Alexandrovci vystoupili poprvé od letecké katastrofy, která stála životy desítek umělců. Obnova kolektivu v co nejkratším termínu byla jedním prioritních úkolů ministerstva obrany Ruské federace.

42; Rusko se nedívalo na novou administrativu USA přes růžové brýle. Rusko nemá důvod pociťovat zklamání z americké administrativy Donalda Trumpa, prohlásil tiskový tajemník prezidenta Ruské federace Dmitrij Peskov.

43; Velení Doněcké republiky potvrdilo informaci, že Avdějevku ostřelovaly ukrajinské tanky. 16. února ostřelovala ukrajinská armáda Avdějevku z tankových děl. Byl poškozen činžovní dům a zahynul jeden civilní obyvatel.

44; Vojáci ukrajinské armády masově dezertují od Avdějevky. Ze 72. brigády ukrajinské armády za poslední týden dezertovalo více než 20 vojáků.

45; V Kremlu komentovali Zacharčenkovo prohlášení o osvobození Donbasu. Zacharčenko prohlásil, že doufá v mírové řešení konfliktu v Donbasu, ale Kyjevu připomněl, že řešení může být i vojenské.

46; Pět ukrajinských vojáků zahynulo v důsledku „přátelské palby“ u Avdějevky. V důsledku ostřelování vlastních pozic nedaleko Avdějevky zahynulo pět vojáků ukrajinské armády.

47; Městská rada Melitopolu vyzvala Porošenka, aby ochránil ruský jazyk. Melitopolská městská rada hlasovala pro podporu návrhu zákona na ochranu ruského jazyka od poslance Balického.

48; Ruské letectvo dokáže odrazit jakýkoli útok, říká Šojgu. Náhlá prověrka uskutečněná v únoru potvrdila obranyschopnost Vzdušných a kosmických sil Ruské federace.

49; Zacharčenko a Plotnickij podepsali program na pomoc obyvatelům okupované části Donbasu. Podpis dokumentu se konal v Lugansku ve sloupovém sále budovy administrativy šéfa republiky.

50; Zacharčenko: Nevydám příkaz ke stahování zbraní, dokud tak neučiní Ukrajina. Alexandr Zacharčenko a Igor Plotnickij se setkali s prvním zástupcem šéfa OBSE na Ukrajině Alexandrem Hugem.

51; U Ljaška vypracovali strategii návratu Donbasu. Podle Ljaškových slov tato strategie bude v nejbližší době představena veřejnosti.

52; Mezi Semenčenkem a Národní policií v Donbasu došlo k incidentu. Na místo události byla přivolána operativní vyšetřovací skupina policie.

53; Ruští „Medvědi“ Tu-95MS zasypaly Islámský stát nedaleko města Rakká střelami s plochou dráhou letu. Byly zlikvidovány tábory a tréningová centra teroristů a také velitelské stanoviště, které řídilo jeden z velkých oddílů Islámského státu.

54; U Doněcka se rozpoutal boj. Ukrajinská armáda vede ostřelování z těžkého dělostřelectva. Ukrajinská vojska dnes večer zahájila palbu na severní předměstí Doněcka.

55; Ukrajina plánuje obsazení řady obcí „šedé zóny“ v Donbasu, říká Zacharčenko. Ukrajinští vojáci do konce roku chtějí obsadit další řadu obcí v šedé zóně v Donbasu.

56; Byly zveřejněny záběry průletu Su-24 ruského letectva nad americkým torpédoborcem Porter. Evropské velení armády USA zveřejnilo fotografie průletu ruských bombardérů Su-24 nad torpédoborcem USS Porter.

57; Majdan v Minsku: Běloruská opozice pořádá v centru Minska úřady nepovolený „Pochod rozzlobených Bělorusů“.

58; Porošenko a Tillerson uskutečnili rozhovory ohledně Donbasu. Státní tajemník Rex Tillerson vedl rozhovor s prezidentem Ukrajiny Petrem Porošenkem.

59; Dillí projevuje zájem o ruské zbraně, Rusko se zúčastní tendrů na dodávku 400 stíhaček pro indické letectvo.

60; V Luganské republice se rozpoutal boj. Ukrajinská armáda ostřeluje Bachmutku. Ukrajinská vojska ostřelovala pozice ozbrojených sil Luganské republiky v okolí silnice Bachmutka.

61; Čínští investoři se zaměřili na Deutsche Bank. Skupina Čínských investorů získala podíl v německé Deutsche Bank a stala se jedním z největších akcionářů banky.

62; Na Ukrajině chtějí zablokovat ruské platební systémy. Porošenko svým výnosem z 13 února uvedl v platnost rozhodnut Rady pro bezpečnost a obranu Ukrajiny o hrozbách pro kybernetický prostor a o neodkladných opatřeních na jejich neutralizaci.

63; Velká Sedmička vyzvala Ukrajinu, aby ukončila blokádu Donbasu. Dopravní blokáda podkopává energetickou bezpečnost pro miliony lidí.

64; V OBSE odmítli přijmout od Luganské republiky dokumenty o stažení zbraní. Představitel Luganské republiky Vladislav Dějněgo vysvětlil, že podle dohod dokumenty musí být zástupcům Zvláštní monitorovací mise předány do 18. února. OBSE se tak snaží bránit procesu stažení těžkých zbraní do míst uskladnění.

65; Putin nenávidí Ukrajinu, říká Porošenko. Jakákoli dohoda o Ukrajině bez její přímé účasti jen zhorší situaci.

66; Ukrajinská armáda masivně ostřeluje území Doněcké republiky. Nejintenzivnější palba je vedena směrem na Jasinovatou.

67; Břidličné společnosti USA budou muset vypláznout peníze. Břidličné společnosti USA narazí na růst nákladů na průzkum ropných nalezišť.

68; Jste okupanti a ne osvoboditelé! Obyvatelé Doněcké republiky se obrátili na ukrajinskou armádu.

69; Ukrajina oznámila stažení zbraní. Náčelník generálního štábu ukrajinské armády Viktor Muženko oznámil, že ukrajinská strana dodržuje dohody o příměří.

70; Na Krymu zadržela FSB ozbrojence z Isljamovova batalionu. Pracovníci pohraniční služby zadrželi člena radikální skupiny Asker, který se pokoušel nezákonně proniknout na Krym.

71; Voják ukrajinské armády odpálil granát v kavárně. Ukrajinský voják se chtěl pochlubit granátem, ale omylem vytáhl pojistku.

72; Ukrajinskou důchodkyni pokutovali ve výši několika důchodů za prodej jablek. Důchodkyně z Vinnice byla pokutována ve výši 11 tisíc hřiven za to, že prodávala jablka z vlastní zahrady. Průměrná výše měsíčního důchodu činí 1900 hřiven.

73; Syrská armáda zlikvidovala jednoho z vůdců teroristické skupiny An-Nusrá. Operace na likvidaci vůdce ozbrojenců byla uskutečněna ve městě Deráa na jihu Sýrie.

74; NATO usiluje o dialog s Ruskem z „předvídatelné pozice“, říká Stoltenberg. Generální tajemník NATO oznámil, že NATO „tvrdě trvá na nutnosti dialogu s Ruskem“.

Zdroj: rusvvesna.su

 

Sobota, 18.2.2017:

1; V Donbasu byl zlikvidován ozbrojenec z trestního batalionu OUN s přezdívkou „Primus“. Jeho soukmenovci slibují pomstu.

2; Ukrajina je nejeuroptimističtější země, říká Porošenko. Ukrajinský prezident vyzval k tomu, aby se neopakovaly chyby minulosti a ukázalo se agresorovi,kde je jeho místo.

3; Americká média nalezla v referendu v Nizozemsku „nepravé Ukrajince“. Mezi „nepravými“ byl i v Nizozemsku žijící politolog Vladimir Kornilov a jakýsi emigrant z Moskvy Nikita Anaňjev.

4; Trump pořádá anketu, aby zjistil, která z amerických médií jsou nejprolhanější. Anketa je umístěna na Trumpových osobních stránkách a obsahuje 25 otázek.

5; Ukrajince si pletli s mongolskou delegací. Postřehy z první Trumpovy modlitební snídaně. Sázeli na vítězství Clintonové a Trump je pro ně hrozba, protože chce navázat dialog s Moskvou.

6; Kyjev je na roztrhání. Před čím varoval Putin své partnery? Ve svém čtvrtečním vystoupení na každoročním kolegiu FSB ruský prezident Vladimir Putin obzvláště vyzdvihl otázku situace v Donbasu.

7; Rusko se nevzdá ani Krymu ani Kuril. Ale dohodne se se Západem, říká polský historik. Restart v americko-ruských vztazích samozřejmě nastane. Otázka je jen, jaká bude cena.

8; Budoucnost Ukrajiny a Donbasu lze demonstrovat na příkladu Moldávie a Podněstří. Vztahy Ruské federace a Moldávie na konci roku 2016 a na počátku roku 2017 jsou reálným příkladem, jak se bude ve svém důsledku vše odehrávat na Ukrajině.

9; Banda kyjevských hipsterů jde po Ukrajincích a Polácích. Už je známo, koho ukrajinské ministerstvo zahraničí označilo za „třetí sílu“, která vnáší rozpory do polsko-ukrajinských vztahů.

10; Ředitel FBI uspořádal uzavřenou tiskovou konferenci věnovanou Rusku. Předtím FBI podpořila CIA v otázce „vměšování“ Ruska do voleb prezidenta v USA.

11; Pro Polsko bude jednodušší se smířit s Ruskem než s Ukrajinou. Dějiny nás rozdělují. Znepokojuje nás kult Stěpana Bandery, říkají Poláci.

12; Blokáda Donbasu povede k válce všech proti všem a úplné destrukci Ukrajiny. Národ se už dávno nachází na hranici reality a s velkými obtížemi snáší nové reformy. Už stačí jen malý impuls, který přivede lidi na Majdan.

13; V USA otvírají výstavu o blokádě Leningradu. Výstava s názvem „Blokáda Leningradu: hrdinství a tragédie“ bude otevřena od 18. února do 4. června 2017.

14; Pozvání Gruzie na setkání zemí NATO se stalo varovným momentem, říká expert. A dodává: Je zajímavé, že nepozvali Ukrajinu.

15; Na Trumpovo auto hodili kámen. Tajné služby pátrají po pachateli.

16; Agentura Moody´s zlepšilo prognózu ratingu Ruska na stabilní. Přední mezinárodní agentura očekává potenciál růstu HDP až 2%.

17; Na Ukrajině se vysmáli setkání Grojsmana s „lidem“. To ty šťastné babičky přivezli z Evropské unie? Rozjásaní kolemjdoucí se podle všeho mají radost z prudkého poklesu životní úrovně na Ukrajině.

18; Slyšíme těžké zbraně. Ozbrojené srážky v okolí Doněcka. Nepřítel pálí z těžkého dělostřelectva od Avdějevky.

19; Trump označil za nepřítele lidu největší západní média, především to slízly CNN, NBC a The New York Times.

20; Kytička pro Hrdinu. V Bulharsku uctili památku Giviho a Motoroly. Oznámil to Svaz dobrovolníků Donbasu.

21; Dvaadevadesátiletý Mugabe zvítězí ve volbách i po smrti, říká manželka prezidenta Zimbabwe. Na konci minulého roku jej nominovala vládnoucí strana Zimbabwe, kterou vede sám Mugabe.

22; Ruské vojáky v Sýrii přivítali „Kaťušou“. Důstojníci ruského Centra pro usmíření v Syrské Arabské republice přivezli přes 26 tun humanitární pomoci.

23; Generální štáb ukrajinské armády přepočítal ztráty v ATO, Samozřejmě opět bez „dobrovolníků“, nezvěstných osob, nebojových ztrát a bez „těch, kteří zemřeli až potom“.

24; Putinova upřímná nenávist a hřích Ukrajiny: O čem vlastně mluvil Porošenko v Mnichově? Během panelové diskuse „Budoucnost Západu: rozpad nebo návrat?“ prezident Ukrajiny opět obvinil Rusko ze všech hříchů světa.

25; V Novosibirsku darovali Navalnému vězeňský mundúr. 18. února ráno došlo u štábu skandálního opozičníka k sérii drobných protestních akcí.

26; V Luganské republice oznámili vítěze první soutěže novinářů. Během slavnostního aktu šéf Luganské republiky předal nejlepším novinářům diplomy a finanční poukázky.

27; V Oděské oblasti zbili pravoslavného kněze páčidlem. K dalšímu loupežnému útoku na jeden z vesnických chrámů Ukrajinské pravoslavné církve Moskevského patriarchátu došlo v obci Vasiljevka v Oděské oblasti.

28; Dej sem granáty! Boj ozbrojenců batalionů „Donbass“ a „Azov“ v Charkově zastavil až specnaz. Jeden zraněný, devět zadržených. Po přestřelce se ozbrojenci v maskáčích z „Donbassu“ zabarikádovali v mateřské školce. Za účelem dobytí dorazil specnaz „KORD“ (Útvar rychlého nasazení).

29; Ukrajinská armáda se snaží prolomit obranu Doněcké republiky u obce Peski. Od 18. února ráno probíhá intenzivní ostřelování pozic armády Doněcké republiky. Zvláště po poledni probíhaly prudké boje v okolí obce Peski.

30; Rusko je připraveno pomoci v rozšifrování údajů z Boeingu sestřeleného v Donbasu. Rusko je připraveno poskytnout pomoc mezinárodním vyšetřovatelům při dešifrování informací z radiolokátoru Boeingu.

31; Bratr, Milenka nebo gangsteři? Kdo vlastně zabil Kim Čong-Nama? V každém případě se vražda staršího bratra šéfa Severní Koreje řadí mezi nejpodivnější atentáty současnosti.

32; V USA poslali do vzduchu dvě F-15 kvůli eskortování letadla nedaleko Trumpovy rezidence. Letadlo, které neodpovídalo na výzvy, proletělo v pátek nedaleko od rezidence prezidenta USA Donald Trumpa.

33; Rusko musí nést odpovědnost za své činy na Ukrajině, říká Pence. Řekl to ve svém vystoupení na Mnichovské konferenci o bezpečnosti.

34; V Oděské oblasti byl ostřelován civilní autobus na lince Oděsa-Kyjev. Jeden zraněný.

35; Na třetí výročí Majdanu se v Kyjevě sešlo jen asi 200 lidí. Ukrajinci ignorují akce věnované třetímu výročí „revoluce důstojnosti“.

36; Ukrajinská armáda zahájila palbu na předměstí Doněcka během činnosti polní kuchyně. Tento fakt svědčí o neplnění závazků ohledně stahování těžkých zbraní ze strany ukrajinského velení.

37; Lavrov: Je třeba obnovit vojenskou spolupráci s NATO. Včera večer se ruský ministr setkal s generálním tajemníkem Aliance Jensem Stoltenbergem.

38; Turecké ministerstvo obrany obvinilo NATO z neplnění závazků. NATO v současné době neplní své závazky na jihovýchodním křídle.

39; Obyvatelé některých zemí NATO chtějí být pod ochranou Ruska, vyplývá z průzkumu. Přednost Rusku by dali například Bulhaři, Řekové nebo Turci.

40; Rusko nezruší sankce proti EU, než budou splněny Minské dohody, říká lišácky Lavrov. Může-li být podmínkou pro zrušení evropských protiruských sankcí plnění Minských dohod, může to platit i obráceně: „My přece také chceme, aby se plnily Minské dohody“, řekl Lavrov.

41; Porošenko uvedl v platnost rozhodnutí Rady pro bezpečnost a obranu Ukrajiny ohledně blokování internetových stránek. Příslušný pokyn z 13. února byl zveřejněn na stránkách prezidenta.

42; V Mnichově začalo setkání ministrů zahraničí normandské čtyřky – Ruska, Německa, Francie a Ukrajiny.

43; Porošenko zpackal své vystoupení v Mnichově, píší ukrajinská média. Ukrajinský list Evropská pravda označilo vystoupení prezidenta Ukrajiny Petra Porošenka na Mnichovské konferenci za propadák, protože místo o budoucnosti Západu, jak znělo téma konference, mluvil jen o konfliktu v Donbasu.

44; Putin podepsal výnos o uznání pasů Doněcké a Luganské republiky. Držitelé zmíněných dokladů od této chvíle získávají možnost cestovat do Ruska a zpět bez víz.

45; USA si musí Ruska vážit, říká bývalý ministr národní bezpečnosti. USA musí respektovat roli Ruska jako světové velmoci.

46; Na Krymu se konala shromáždění za uznání Republik Donbasu. Porošenkovi se nepodaří uniknout před odplatou za válečné zločiny v Donbasu, prohlásili účastníci shromáždění.

47; EU dělá všechno pro to, aby zrušila víza pro Ukrajinu, říká Hahn. Zdůraznil také, že i nadále bude podporovat proces vnitřních reforem na Ukrajině.

48; Porošenko připravuje prohlášení v odpověď na Putinův výnos o pasech Doněcké a Luganské republiky.

49; Doněcká republika poděkovala Rusku za uznání dokumentů pro obyvatele Donbasu. V Doněcku vítají rozhodnutí ruských úřadů o uznávání dokumentů Doněcké a Luganské republiky.

50; V Jasinovaté byl v důsledku ostřelování poškozen sloup elektrického vedení, které zásobuje elektřinou přečerpávací stanici Jihodonbaského vodovodu.

51; USA nedokázaly odpálit nosnou raketu Falcon-9. Start nosné rakety Falcon 9 s kosmickou lodí Dragon a nákladem pro Mezinárodní kosmickou stanici zrušili 30 vteřin před odpálením.

52; Jsme nedílnou součástí Ruského světa, říká Plotnickij o Putinově výnosu. Igor Plotnickij učinil prohlášení ohledně výnosu ruského prezidenta Vladimira Putina o uznání dokladů obyvatel Donbasu.

53; V batalionu Somali jmenovali Jegora Volčkova (přezdívka „Synok“) do funkce nového velitele místo Giviho. Včera, 17. února 2017 uplynulo devět dní od okamžiku smrti velitele batalionu Armády Doněcké republiky „Somali“ Michaila Tolstych.

54; Putin oznámil odstoupení od Minských dohod, říká Turčinov. Podpisem výnosu o uznání pasů prezident Ruska po právní stránce uznal Republiky, prohlásil tajemník Rady pro bezpečnost a obranu Ukrajiny.

55; Uznání pasů Doněcké a Luganské republiky je dalším cynickým důkazem ruské okupace, říká Porošenko. Kromě toho Porošenko označil uznání pasů Doněcké a Luganské republiky za porušení norem mezinárodního práva.

56; Šéf Doněcké republiky oznámil připravenost Doněcka k jakýmkoli krokům pro mírové řešení konfliktu v rámci Minského procesu. Doněck nikdy nezpochybňoval Minský proces a dokumenty schválené v jeho rámci.

57; Ukrajinský ministr zahraničí není zcela spokojen s výsledky setkání normandské čtyřky v Mnichově. Potřebujeme jasný výsledek a nikoli jen pár prohlášení.

58; MiG-31 vzlétl až na hranici „blízkého kosmu“. Kamery na trupu výškové stíhačky MiG-31 natočily, jak letadlo stoupá do výše přes 21 tisíc metrů.

59; Porošenkovo vystoupení diskredituje ideu Mnichovské konference, říká Klincevič. Porošenkovo vystoupení na Mnichvské konferenci o bezpečnosti diskredituje samu myšlenku konání konference, myslí si první místopředseda výboru Rady federace pro obranu a bezpečnost Franc Klincevič.

60; Tvrdý boj: Sebevražedného bojovníka Islámského státu to roztrhalo na kusy po pokusu o průnik k ženskému oddílu domobrany v Sýrii. Kurdští domobranci natočili na kameru tvrdý boj zblízka a okamžik útoku sebevražedného bojovníka Islámského státu v syrské provincii Rakká.

61; Alexandr Zacharčenko o výnosu prezidenta Ruska o uznání dokumentů Doněcké republiky. Jedná se o další důkaz, že Rusko podporuje a bude podporovat právo svých krajanů bojovat za svůj život, za svou kulturu, svůj jazyk a za svou čest a důstojnost.

62; Velmi prudké boje na Svetlodarském oblouku u Děbalceva. Pozice ukrajinské armády jsou srovnávány se zemí.

63; Normandská čtyřka schválila nové příměří v Donbasu. Ministři zahraničí normandské čtyřky schválili termín začátku nového příměří v Donbasu.

64; Požár ve vojenské jednotky ve městě Sumy. Zahynulo několik vojáků. V obci Gluchov v Sumské oblasti v důsledku požáru u vojenské jednotky 52. brigády ukrajinské armády zahynulo několik vojáků.

65; Uznání dokumentů Doněcké a Luganské republiky odporuje logice Minska-2, říká ukrajinské ministerstvo zahraničí. Ukrajinský ministr zahraničí Pavel Klimkin poznamenal, že ukrajinská strana velmi dobře chápe, proč Rusko takto postupuje.

66; Doněcká filtrační stanice je bez proudu v důsledku ostřelování. Kolem 21:00 místního času byla přerušena dodávka elektřiny v důsledku ostřelování ze strany ukrajinské armády.

67; Proč Rusko uznalo pasy Doněcké a Luganské republiky? Výnos prezidenta Ruské federace přišel na vrcholu další blokády.

68; V kyjevské kavárně došlo ke střelbě. Jsou zranění. Policisté nedokázali zraněné vyslechnout kvůli jejich těžkému stavu. Probíhá pátrání po střelcích.

69; U Doněcka, Gorlovky a na jihu Doněcké republiky vzplály boje. Ukrajinská armáda používá minomety a dělostřelectvo. Boje s použitím minometů a dělostřelectva se rozhořely v okolí Letiště a sídliště Trudovskije.

70; Okupovaná Avdějevka je znovu bez proudu. Avdějevka a Avdějevská koksovna jsou opět bez dodávek elektřiny.

71; Dělostřelectvo Doněcké republiky zlikvidovala radiové centrum a sklad munice ukrajinské armády u Doněcka. Ke dvěma nepříjemným událostem došlo na pozicích ukrajinských okupačních vojsk u Doněcka poblíž obce Avdějevka.

Zdroj: rusvesna.su

 

Neděle, 19.2.2017:

1; NATO čeká bez spolupráce s USA zánik, říká Rasmussen. Rasmussen označil Washington za jediného člena NATO, jehož vojenská moc může garantovat dosahování aliančních cílů.

2; Rusko ohrožují „úspěchy“ Ukrajiny, říká Grojsman. Ukrajinský premiér Vladimir Grojsman obvinil Rusko z „intenzivního informačního útoku“ na jeho zemi.

3; Po Putinově výnosu o dokumentech může Rusko uznat i Republiky, říká expert. Pokud Ukrajina bude pokračovat v politice genocidy ve vztahu k obyvatelům Doněcké a Luganské 
republiky, Rusko bude dále zvyšovat jejich podporu.

4; Rusko vlastní lidi nenechává na holičkách. Politolog Andrej Tichonov říká, že uznání pasů Doněcké a Luganské republiky Ruskem je logickou odpovědí na obnovení protiruského kursu ze strany Washingtonu.

5; Putinův výnos je velkým krokem k uznání obou republik, říká Parlament Luganské republiky.

6; Obvinění vycházejí z módy. Jak se mluví o Rusku na Mnichovské konferenci: V posledních letech bylo téma Ruska na každoročních Mnichovských konferencích o bezpečnosti vždy hlavním tématem.

7; Ruský létající motocykl uskutečnil své první lety v Moskvě. Unikátní vynález ruských inženýrů představuje velký pilotovaný dron schopný převážet náklady do hmotnosti až 120 km.

8; Britská média se snaží zničit reputaci Ruska, říká anglický spisovatel o filmu BBC. Autor knih o fotbalových fanoušcích a scénárista filmu „Chuligáni“ Dougie Brimson komentoval vydání skandálního snímku BBC.

9; Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo záběry z likvidace velitelského stanoviště velkého oddílu teroristů v okolí hlavního města Islámského státu Rakká.

10; Uznání Doněckých a Luganských dokumentů Ruskem je velké vítězství. Ale ještě budeme vzpomínat na rok 2016 jako na rok relativního klidu.

11; Fukušima: Nejhroznější jaderná katastrofa pokračuje. Pokud bychom seřadili havárie na jaderných elektrárnách podle velikosti, pak havárie fukušimské jaderné elektrárny by zaujala první místo. Dokonce ještě ani neskončila.

12; Ruská ropa dobývá Východ. Jedna z nejznámějších značek ruské ropy byla poprvé prodána do Jižní Koreje.

13; Jak se George Soros pokouší měnit svět. Trump je dnes podle všeho hlavní příčinou 
Sorosova „hlavobolu“.

14; Američan Mitrione se odmítl utkat s Jemeljaněnkem. Hlavní souboj v show Bellator 172 v USA mezi Fjodorem Jemeljaněnkem a Mattem Mitrionem se nebude konat kvůli nemoci Američana.

15; Rusko nevytlačilo USA z Blízkého Východu, ale zlomila jejich hegemonii. Staré aliance v regionu budou zrušeny a místo nich přijde mnohopolární řád vybudovaný Ruskem a Tureckem.

16; Erdogan se vrhl na pomoc strážníkovi, který se dostal pod autobus. V minulosti prezident Turecka hrdinsky zachránil muže před sebevraždou.

17; Parasjuk se nabídl k prodeji za 50 hřiven. Skandálně známý ukrajinský poslanec Vladimir Parasjuk prodává automobil Toyota s nápisem Fuck Roshen.

18; V rozhovoru mezi Flynnem a Kisljakem nebylo nic špatného, řekl šéf administrativy Bílého domu. Pribus zdůraznil, že neslyšel o tom, že by měl Flynn nějaké kontakty s ruskou stranou před prezidentskými volbami.

19; Boj v blízkém kosmu: V jakých výškách je schopen bojovat ruský MiG-31? Stroj je schopen zasahovat jakékoli cíle v celé škále výšek a rychlostí a dokonce likvidovat nízko letící družice.

20; Zlý a hodný policajt. Co znamenají protichůdná prohlášení USA na adresu Ruska? Prezident USA Donald Trump a jeho administrativa si zatím ještě neujasnili, z jaké pozice hodlají vést dialog s Ruskem.

21; V noci bylo „veselo“. Palbou ukrajinské armády byly přerušeny dodávky proudu do Kominternova. V Jasinovaté zničil ukrajinský náboj střechu obytného domu. V noci docházelo k ostřelování. V Kominternovu není elektřina. Dopoledne probíhaly práce na opravách.

22; Ruští biatlonisté sborově zazpívali hymnu Ruska poté, co organizátoři „popletli“ hudbu. Více než 15 let uplynulo od doby, kdy v Rusku vrátili hymnu na hudbu Alexandrova, ale organizátoři se nadále „pletou“.

23; Polovina Doněcka zůstala bez vody kvůli ostřelování filtrační stanice. Dodávky vody byly částečně omezeny v pěti obvodech na severu a západě Doněcka.

24; Konflikty v Sýrii, Iráku a Jemenu nemají vojenské řešení, říká íránské ministerstvo zahraničí. Ozbrojený konflikt v Sýrii probíhá od března 2011.

25; Policisté chytili jelena, který se procházel po Petrohradě. Svědkové zaregistrovali na Prospektu Jurije Gagarina v Petrohradě vystrašeného jelena.

26; Plíživá expanze. USA přesunou do Polska tisícovku vojáků. V dubnu tohoto roku USA přesunou kolem tisícovky vojáků na východní hranici NATO do Polska.

27; Vědci vytvořili štít, který zastavuje kulky. Štít dostal svůj tvar od techniky origami a je daleko lehčí než obvyklé policejní štíty.

28; USA jsou znepokojeny uznáním dokumentů Doněcké a Luganské republiky ze strany Ruska. V USA si myslí, že uznání dokumentů Republiky Ruskem odporuje minským dohodám.

29; Rusové nenechávají své lidi na holičkách. Vojenský dopisovatel Dmitrij Stěšin vysvětluje, co znamená pro Donbas uznání jeho dokumentů ze strany Ruska.

30; Ruský herec odmítl hrát ruského separatistu, který zabíjí Ukrajince v hollywoodském filmu. Hrdina amerického filmu vyvraždí mírumilovnou vesnici Ukrajinců a sestřeluje letadla amerického letectva.

31; Důstojná náhrada: Už je známo, kdy se objeví vzor nového systému S-500. Protiletadlový systém je schopen zasahovat nejen balistické, ale i aerodynamické cíle (letadla, vrtulníky a další) a také střely s plochou dráhou letu.

32; Skupina americké letadlové lodi se pohybuje směrem k Jihočínskému moři. Americká skupina plavidel s letadlovou lodí začala hlídkovat v Jihočínském moři.

33; Pro nás to není novinka dne, ale novinka tří let, komentují představitelé Luganské republiky Putinův výnos. Zvláštní důležitost spočívá v tom, že je uznáno, že dokumenty splňují požadavky kladené na dokumenty ruské.

34; Naše domy jsou ničeny, chtějí nás donutit, abychom odešli. Katastrofa obce Kominternovo pod palbou ukrajinské armády. Kominternovo na jihu Doněcké republiky se už mnoho měsíců ostřelováno palbou ukrajinských okupantů.

35; Útok ukrajinské armády na předměstích Doněcka ztroskotal. Nepřítel utrpěl ztráty. Dnes to na tiskové konferenci oznámil zástupce velitele Eduard Basurin.

36; Senátor USA Lindsey Graham slíbil, že Rusko dostane naplácáno na prdel. Politik to oznámil na Mnichovské konferenci o bezpečnosti.

37; Nová učebnice anglického jazyka šokovala obyvatele Lvova. Učebnice obsahuje hovorovou slovní zásobu, obhroublé a politicky zabarvené fráze urážlivé a ponižující pro Ukrajince.

38; Ukrajinská armáda ostřelovala partu dělníků, kteří jeli opravovat poničenou filtrační stanici. Montážní četa vyjela z Jasinovaté na základě garancí obou stran opravovat ostřelováním poškozenou filtrační stanici. Obě znesvářené strany slíbily Společnému centru pro kontrolu a koordinaci příměří, že se zdrží vojenských akcí.

39; Padne-li Donbas, padne i důvěra v Rusko. Filmový herec a publicista Ivan Ochlobystin uvažuje o nebezpečích občanské pověrčivosti v současném Rusku.

40; Zvláštní představitel USA uznal, že Rusko pracuje na snižování napětí v Sýrii. Rusko se pokouší dosáhnout snížení napětí v Sýrii, ale Spojeným státům zůstává řada otázek ohledně možností jejich vlivu.

41; Šokující výsledky ankety Kyjevanů vůči vládnoucí moci. Část starých lidí (většinou žen) se bojí odpovídat nebo odpovídají vyhýbavě, část vyjadřuje formální podporu stávající kyjevské moci, někteří ji i nadšeně podporují. Nikdo si nedovolil na kameru říct jediné kritické slovo. Autor ankety Anatolij Šaríj si klade otázku, zdali se může jednat o skutečnou podporu.

42; Přímo u Porošenkovy administrativy byl vyhlášen nový Majdan. Během odpoledne to na improvizovaném shromáždění u vjezdu do vládní čtvrti oznámil poslanec Nejvyšší rady Sobolev.

43; Na Ukrajině zakázali ruské programové vybavení a Porošenko získal právo blokovat stránky na internetu. Porošenko uvedl v platnost rozhodnutí Rady pro bezpečnost a obranu Ukrajiny zakazující ruské programové vybavení a ruské platební systémy.

44; Putinův výnos jako přinucení k míru. Andrej Babickij rozebral příčiny a následky uznání dokumentů Luganské a Doněcké republiky Ruskem.

45; Litva vyzývá USA, aby podstatně posílily východní křídlo NATO, píše Der Spiegel. Washington má v úmyslu vyslat do Polska tisíc vojáků a velké množství vojenského letectva na odstrašení Ruska.

46; V Arktidě začaly zkoušky nových vzorů vojenské techniky. Během akce budou vyhodnocena nová technická řešení v podmínkách nízkých teplot na vzorech vojenských pásových vozidel.

47; Blokádníci Donbasu mají v úmyslu zablokovat železniční spojení Ukrajiny s Ruskem. Vojensko-politický dobrodruh Semjon Semenčenko oznamuje úmysl zablokovat železniční spojení s Ruskem.

48; Ruské balistické rakety jsou schopny rozbít protiraketovou obranu USA, říká Rogozin. Nové mezikontinentální balistické rakety Ruska dokáží překonat jakoukoli protiraketovou obranu USA.

49; Polsko plánuje, že zkomplikuje zaměstnávání Ukrajinců. Obnovení zákona o podpoře zaměstnanosti podstatně změní proceduru zaměstnávání Ukrajinců.

50; Majdan v Bělorusku: Nové protestní akce. V řadě oblastních center Běloruska dnes znovu proběhly protestní akce proti dani z příživnictví.

51; Byly zveřejněny vzácné záběry: Ruský specnaz trénuje bojovníky syrské armády v horách Kalamun. Ruští vojenští poradci pokračují v dlouhodobém procesu obnovy bojeschopnosti syrské armády po šesti letech těžké války.

52; Co by přineslo pro Ukrajinu uznání Doněcké a Luganské republiky ze strany Ruska? Ukrajinský novinář Alexandr Medinskij uskutečnil anketu v ulicích Kyjeva.

53; Na Internetu se posmívají ukrajinskému ministrovi zahraničí Klimkinovi, jak stojí izolován a ostatní minstři normandské čtyřky se uvolněně baví.

54; Ukrajinská armáda opět ostřeluje Jasinovatou. 18. února dělostřelecký náboj vystřelený z pozic ukrajinské armády v obci Opytnoje zasáhl obytný dům.

55; Dav se v Kyjevě pokouší útočit na budovu Porošenkovy administrativy. V Centru Kyjeva několik tisíc lidí atakuje policejní kordon, který chrání vládní čtvrť a Prošenkovu administrativu.

56; V Barceloně klem 160 tisíc lidí vyšlo do ulic na podporu migrantů. Španělsko je jednou ze zemí, která dosud nesplnila přijaté závazky ohledně přijímání běženců.

57; Británie je ohrožena teroristickými akty ze strany žen a dětí, píší média. V důsledku vojenských porážek Islámského státu vzrůstá hrozba páchání teroristických činů ženami a dětmi, které se vracejí do Velké Británie ze Sýrie.

58; Demonstranti se probojovali do vládní čtvrti v Kyjevě a policie zahájila tvrdé zatýkání.

59; Írán se snaží vytvořit spojenectví s Ruskem na Blízkém Východě. Írán je spolu s Ruskem a Tureckem garantem příměří v Sýrii.

60; V Německu zadrželi Ukrajince na základě rozhodnutí krymských úřadů. V Mnichově zadrželi občana Ukrajiny Jurije Starova, na kterého vydalo mezinárodní zatykač Ukrajinská správa Interpolu na základě rozhodnutí Simferopolského soudu.

61; „To není ukrajinská policie, ale Doněcká republika“, křičí poslanec. Na Majdanu policisté zmlátili poslance. Jegor Sobolev podporující blokádu Donbasu byl zraněn v potyčce s policisty na ulici Bankovaja.

62; Účastník ATO, který se ztratil v Donbasu, zahynul. Osud ozbrojence nebylo do včerejška možné objasnit.

63; Ukrajinská armáda utrpěla výrazné ztráty na vojenské technice u Mariupolu. Byly zveřejněny záběry. Ve štábu ATO oznámili, že zničeno a poškozeno bylo jedenáct kusů vojenské a pomocné techniky.

64; Více než sto plavidel ruské vojenské námořní flotily slouží ve světových oceánech. Hlavní cíl jejich přítomnosti je bezpečnost a stabilita.

65; Starostovi Rigy hrozí pokuta za používání ruštiny. Lotyšské centrum pro státní jazyk má v úmyslu pokutovat starostu Rigy Ušakova za to, že v „Den stínů“ mluvil se školáky rusky. („Den stínů“ je lotyšská tradice, kdy lotyšští školáci mohou osobně sledovat práci známých lidí a politiků, aby se ujistili ve správnosti volby své budoucí profese).

Zdroj: rusvesna.su

 

 

 

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes hypertextové tlačítko Kateřina Amiourová, poté na tlačítko blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy. K březnu 2020 je jich přes 800 - a vesměs neztratily nic na své aktualitě!!
Klíčová slova: Donbas, EU, NATO, Rusko, Sýrie, Turecko, Ukrajina

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.