Donbas, Ukrajina, Rusko, svět - od 14.11.2016

obrazek
21.11.2016 09:48
Týdenní svodka. Rusko vystoupilo ze Sorosem založeného mezinárodního soudu ICC v Haagu a ten rozhodl, že je Rusko oficiálně ve válce s Ukrajinou. V Praze proběhlo shromáždění na podporu obyvatel Donbasu.

http://zahranicni.ihned.cz/evropa-slovensko/c1-65521130-situace-na-krymu-se-rovna-mezinarodnimu-ozbrojenemu-konfliktu-uvedl-mezinarodni-trestni-soud

https://levaperspektiva.cz/clanky/v-praze-probehlo-shromazdeni-na-podporu-obyvatel-lidovych-republik-donbasu/

Pondělí, 14.11.2016:

1; Trump uskutečnil telefonický rozhovor se Si Ťin-pinem. Připomeňme, že nedávno zvolený prezident USA vždy tvrdě kritizoval politiku čínského vedení.

2; Byly zveřejněny předchozí „úspěchy“ teroristů zadržených v Petrohradě. Teroristé původem ze Střední Asie zadržení v Petrohradě utekli k Islámskému státu před trestním stíháním ve své vlasti.

3; Putin schválil smlouvu s Arménií o vytvoření spojené skupiny vojsk. Příslušný dokument byl zveřejněn 14. listopadu na oficiálním internetovém portálu právních informací.

4; Noční ostřelování Republik Donbasu. Ukrajinská armáda využívala těžké dělostřelectvo. Dvakrát byl ostřelován hraniční přechod v okolí Stanice Luganské.

5; Co bude chtít Obama ještě uzavřít? Marija Zachorova položila žertovnou otázku. Oficiální představitelka ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharova komentovala informaci o tom, že odstupující prezident USA se obrátil na řecké úřady s požadavkem uzavřít přístavy pro ruské lodě.

6; V Polsku exhumují ostatky prezidenta Kaczyńského. Už dnes ostatky Lecha Kacyńského a jeho manželky byly dopraveny do ústavu soudní medicíny. Jejich studium zabere čtyři dny, poté se bude konat nový pohřeb.

7; Ve státní dumě navrhují vydat ruské pasy obyvatelům Doněcké a Luganské republiky. O přípravě příslušného návrhu novinářům řekl člen mezinárodního výboru Státní dumy spisovatel Sergej Šargunov.

8; Clintonovi se rozvádějí, píší média. O tom, že neúspěšná prezidentská kandidátka Hillary Clinton podala u soudu návrh na rozvod s manželem Billem, informuje americký tisk.

9; Trump je nadšen z Ruska, říká chůva jeho dětí. On velmi miluje ruský národ a považuje jej za velmi moudrý. Dokonce si chtěl v Rusku koupit dům, říká pětaosmdesátiletá Srbka, která pracovala osm let v Trumpově rodině.

10; Vyšetřovací výbor Ruské federace sdělil obvinění čtyřem velitelům batalionů ukrajinské armády. Ukrajinské velitele obviňují z organizace použití zakázaných prostředků a metod vedení války.

11; Ruský specnaz se naučí vidět skrz stěny. Nejnovější přístroj vidí skrz několik cihlových nebo betonových stěn v celkové tloušťce až 60 cm. Člověka přístroj odhalí podle srdeční činnosti a dýchání.

12; Trumpův tým „zradil“ ideály Majdanu. Trumpovi stoupenci dosvědčují, že jeho tým nejen nevítá svržení Janukoviče v únoru 2014, ale považuje to za velmi destruktivní událost iniciovanou nadnárodním oligarchou Sorosem. Podle slov aktivistů blízkých k americkému prezidentovi už nepřipustí opakování takovýchto událostí.

13; Za prezidentování Donalda Trumpa mohou být But i Jasrošenko vydáni do Ruska. Konstantinu Jarošenkovi a Viktoru Butovi odpykávajícím si trest na základě vykonstruovaných rozsudků svitla naděje na pozitivní posun v jejich případech.

14; Ruská centrální banka odebrala za poslední tři roky 291 bankovních licencí. Přitom hlavním porušením zákona bylo předání nevěrohodných výkazů (zpráv o činnosti). Oznámila to šéfka centrální banky Elvira Nabiullina.

15; Kyjev se připravuje na nový Majdan. Zítra bude uzavřen Kreščatik. Na ulicích bude prováděna povrchová prohlídka, budou použity detektory kovů.

16; Šéf Opozičního bloku začal mlátit Ljaška v přímém přenosu přímo v Nejvyšší radě. Došlo k tomu poté, co Ljaško obvinil Bojka z toho, že jezdí do Moskvy pro pokyny z Kremlu.

17; V předvečer nového Majdanu Avakovova náměstkyně odstupuje. Chatija Dekanoidze zůstávala v úřadě jako poslední vysoce postavený představitel „gruzínských Varjagů“.

18; Saakašviliho chráněnkyně Maruševskaja odchází z Oděské celnice. Připomeňme, že gruzínský bývalý gubernátor jmenoval sedmadvacetiletou Maruševskou na toto odpovědné místo před rokem.

19; Timošenková vyzývá lidi, aby přišli na Majdan. Oznamuje to oficiální zdroj Nejvyšší rady Ukrajiny.

20; Budeme mluvit s Ruskem o míru, ale z pozice síly jako za Reagana, říká Trumpův poradce. Rudolf Giuliani popřel prohlášení ruských oficiálních míst o tom, že udržovali během volební kampaně s ruskými oficiálními místy. On prý o ničem takovém neví.

21; Sovětské šampaňské bude po Novém roce o 10% dražší kvůli zvýšení spotřební daně a šampaňské a šumivá vína.

22; Při výslechu ukrajinští diverzanti poskytli doznání. Záběry s přiznáním diverzantů zadržených na Krymu zveřejnilo v pondělí centrum veřejných styků FSB Ruské federace.

23; Návštěva Moskvy bude první zahraniční cestou nového moldavského prezidenta Igora Dodona. Už dříve jej jeho kritici nazývali „proputinským“ kandidátem.

24; V Kremlu zveřejnili obsah Putinova „kouzelného dopisu“ Trumpovi. Připomeňme, že právě takto charakterizoval poselství ruského lídra sám nově zvolený prezident USA.

25; Za posledních 24 byli v důsledku ostřelování ze strany ukrajinské armády zabiti dva vojáci armády Doněcké republiky.

26; Osoby zadržené v případu Motorolovy vraždy poprvé vypovídají. Z videozáběrů je jasné, jak ukrajinské tajné služby verbovaly mladé lidi, kteří byli využiti k realizaci teroristických činů a diverzí na území Doněcké republiky.

27; V Polsku došlo k hromadné rvačce Poláků a Ukrajinců. Polská média se jako obvykle snaží zakrýt národnostní základ konfliktu s občany „spřáteleného státu“ a tvrdí, že jde o běžný občanský spor.

28; Jsou pokusy o zorganizování Majdanu v Kišiněvě. Značná část Dodonových odpůrců přišla do centra Kišiněva s vlajkami sousedního Rumunska.

29; Herec Nikita Džigurda, který může být deportován z Ruska za porušení migračního režimu, prohlásil, že má v úmyslu se stát novým prezidentem Ukrajiny.

30; Ukrajinská armáda ráno ostřelovala z minometů západní předměstí Doněcka. Ukrajinští vojáci dnes ráno zahájili palbu z minometů na sídliště Trudovskije v Petrovském obvodě Doněcka.

31; V Kyjevě byl unesen zrádce, který přešel na stranu kyjevské junty. Kyjevská policie pátrá po Iljovi Bogdanovovi, který se ztratil včera. Hledaný se prohlašuje za bývalého pracovníka FSB, který nedávno přešel na stranu Ukrajiny. Ruské tajné služby popírají jakoukoli souvislost této osoby s FSB a informují, že šlo o pracovníka celní služby.

32; Nabiullina: Ekonomika Ruska stojí na prahu nového modelu růstu. Šéfka Ruské centrální banky Elvira Nabiullina ve svém vystoupení před Státní dumou prohlásila, že za dva roky období adaptace na režim sankcí začalo hospodářství země testovat nový model ekonomického růstu.

33; Aksjonov se diví ukrajinskému „know-how“ ohledně vějířovitého odpojování plynu. Nejvyšší představitel Krymu Sergej Aksjonov považuje prohlášení úřadů ukrajinského města Geničesk o vypracování harmonogramu vějířovitého vypínání plynu v případě nástupu silných mrazů za nesmyslné.

34; Avakov schválil odstoupení Dekanoidze, Ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov vyhověl demisi šéfky Národní policie Chatiji Dekanoidze.

35; Nový moldavský prezident Igor Dodon potvrdil úmysl obnovit strategické partnerství s Ruskem.

36; Schizofrenik Ilja Kiva při obhajobě Avakovovy lolity přiznal účast na sexuálních orgiích. Skandální bývalý šéf drogové policie Ukrajiny Ilja Kiva při pokusu obhájit čest nové Avakovovy náměstkyně Anastasiji Dějevové, jejíž nahé fotografie kolují po internetu a staly se příčinou skandálu, přiznal, že se čas od času rád účastní orgií.

37; Úderná letadla amerického letectva A-10 a F-15 byla poprvé spatřena nad syrským Idlíbem. Let stíhačky Thunderbold a stíhacího bombardéru F-15E byl zaznamenán na kameru ozbrojenci ve venkovské krajině syrské provincie Idlíb.

38; Putin poblahopřál Dodonovi k vítězství ve volbách a pozval jej k návštěvě Ruska, sdělila tisková služba Kremlu.

39; Ukrajinský voják odmítl bojovat proti Donbasu a požádal v Rusku o azyl. Ruští pohraničníci v Rostovské oblasti zadrželi ukrajinského vojáka Jevgenije Sergijenka, který se dostal na teritorium Ruské federace a dobrovolně se vzdal.

40; De facto je Krym ruské území, říká moldavský prezident. Nově zvolený prezident Moldávie Igor Dodon mluvil o potřebě opatrného přístupu k otázce možného uznání Krymu za ruský.

41; Majdanu se dostane tvrdé odpovědi, říká Avakov. Avakov se obrátil na příslušníky policie a Národní gardy v souvislosti s demonstracemi.

42; Neodborná manipulace se zbraněmi a technikou vedlo ke smrti tří ozbrojenců ukrajinské armády, hlásí Národní policie Luganské republiky. Tři vojáci zahynuli v důsledku nedodržení požadavků bezpečnosti při manipulaci se zbraní a technikou, další dva byli zraněni.

43; Gazprom hledá možnosti ochrany před ukrajinskou pokutou. Specialisté Gazpromu hledají možnosti jak se ochránit před pokutou ve výši 3,37 miliard, kterou se Kyjev pokouší přinutit ruskou společnost zaplatit za údajné porušení antimonopolního zákonodárství.

44; Islámský stát informuje o likvidaci úderného vrtulníku amerických ozbrojených sil. Vrtulník USA zajišťující vzdušnou podporu během útoku na pozice Islámského státu byl sestřelen v okolí Mardžábu.

45; Děkujeme Putinovi a Aksjonovovi za plyn, píší obyvatelé ukrajinského Geničeska na plotech a sloupech ve městě.

46; Stíhačka Mig-29 havarovala u letadlové lodě Admirál Kuzněcov v Sýrii, informují Fox News. Palubní mnohocílová stíhačka čtvrté generace Mig-29KR z ruské letadlové lodě Admirál Kuzněcov nacházející se u syrských břehů údajně havarovala ve Středozemním moři.

47; Bezvízový režim pro Ukrajinu blokují tři země, tvrdí zdroj. Zabrzdit poskytnutí bezvízového režimu Ukrajině se pokouší několik evropských zemí, především Francie, Německo a Belgie.

48; USA nejsou schopny odrazit ruský jaderný úder, proto je závod v jaderném zbrojení neperspektivní, píše National Interest. Nová ruská mezikontinentální balistická raketa RS-28 Sarmat je schopna zničit zemi o velikosti Francie, ale to není důvod pro USA, začít nový závod v jaderném zbrojení, myslí si americký vojenský expert.

49; Ruské ministerstvo obrany potvrdilo havárii MiGu-29 u Admirála Kuzněcova v Sýrii.

50; Neonacistovi Maximu Marcinkevičovi zvanému Tesák a dalším spolupachatelům obviněným z extremismu, chuligánství, loupeží a záměrném ničení cizího majetku prodloužil Babuškinský soud v Moskvě o půl roku vazbu.

51; Máme tu svoje Rusko. Obyvatelé Brighton Beach hovoří o volbách a životě ruskojazyčné diaspory. V mnoha amerických státech pokračují protesty proti zvolení Donalda Trumpa prezidentem.

52; Mzda kyjevských metařů bude o polovinu vyšší než u policistů. V Kyjevě si stěžují, že ve městě je katastrofální nedostatek metařů.

53; Do charkovské nemocnice dopravili celou četu ozbrojenců ATO. Tři jsou ve vážném stavu. Za dva dny bylo do charkovské nemocnice dopraveno 26 vojáků ze zóny ATO.

54; Do Státní dumy byl předložen návrh zákona o zákazu studia nezletilých dětí státních úředníků navštěvovat školy v zahraničí. Zákaz má vstoupit v platnost 1. ledna 2017. Docházka do ruských škol v zahraničí bude samozřejmě nadále možná.

55; Sprška bomb. Ruské a syrské letectvo podniká mohutné nálety na teroristy. Ozbrojenci „umírněné“ opozici natočili na kameru letecké údery letadel a vrtulníků ruského a syrského vojenského letectva na pozice teroristických band.

56; Neznámý Trump. Bylo zveřejněno senzační interview u roku 1990 s budoucím prezidentem USA, kde předpovídá svržení prezidenta Gorbačova.

57; Putin varoval Merkelovou před riziky odebírání plynu pro Evropu přes Ukrajinu. Prezident Ruska Vladimir Putin projednal se spolkovou kancléřkou Německa Angelou Merkel situaci kolem tranzitu ruského plynu pro evropské spotřebitele přes Ukrajinu, informuje tisková služba Kremlu.

58; Porošenko si vybral podomní obchodníky a ne normální lidi, říká Saakašvili. Bývalý gubernátor Oděské oblasti Michail Saakašvili ve vysílání ukrajinské televize vysvětlil, proč on a bývalá šéfka národní policie Ukrajiny Chatija Dekanoidze odešli ze svých pozic.

59; Jaceňukova „Zeď“ je plná děr od kanců a vy tu zmiňujete tanky? Co se děje na hranici Charkovské oblasti se slavnou „Evropskou zdí“ bývalého premiéra Jaceňuka?

60; Lavrov a Kerry projednali nutnost politického řešení v Sýrii. Podle informací ruského ministerstva zahraničí se obě strany domluvili na pokračování dvoustranných expertních konzultací při hledání cest normalizace situace v Sýrii a především v Aleppu.

61; Putin uskutečnil telefonický rozhovor s Trumpem. Putin znovu poblahopřál Trumpovi k vítězství ve volbách a popřál mu úspěch v realizaci jeho předvolebního programu.

62; Ukrajina může zmizet z povrchu země, varuje Saakašvili. Bývalý gubernátor Oděské oblasti Michail Saakašvili prohlásil, že pokud zůstane zachována stávají dynamika sociálně ekonomických ukazatelů Ukrajiny, může země brzy přestat úplně existovat.

63; Putin a Trump mají v úmyslu normalizovat rusko-americké vztahy. Připomíná se, že byla zdůrazněna důležitost vytvoření spolehlivého základu dvoustranných kontaktů cestou rozvoje jejich obchodně-ekonomické složky.

64; Trump vrátí zahraniční politiku na cestu politického realismu, říká expert. Podle jeho slov je to pro Ameriku do určité míry revoluce, protože politický realismus se pro USA stal zapomenutou doktrínou.

65; USA za Trumpova prezidentství přijdou o status světového lídra, říkají americká média. Prezidentství Donalda Trumpa v USA zahájí epochu ztráty pozice světového lídra, myslí si stálý autor Washington Post Jackson Diehl.

66; Hostování skončilo. Proč odešla Dekanoidze? Ukrajinský politik Vadim Rabinovič komentoval odchod šéfky národní policie Ukrajiny Chatije Dekanoidze: Další „Varjag“, který k nám přišel, aby za naše peníze a s využitím naší důvěry zlikvidoval všechno, čeho se dotkl.

Zdroj: rusvesna.su

 

Úterý, 15.11.2016:

1; USA rozšířily sankce proti Rusku. Na seznam sankcí byl přidán Ruslan Balbek, Konstantin Bacharev, Andrej Kozenko, Svetlana Savčenko, Pavel Šperov a Dmitrij Belik, sdělilo ministerstvo financí.

2; Vojenská operace USA v Sýrii je vyloučena, říká Obama. Prezident USA Barack Obama si myslí, že se situace v Sýrii v současné době liší od situace v Libyi v roce 2011, a proto opakování operace podle libyjského scénáře není možné.

3; Achedžakova odpověděla Lobkovovi na vtip o Trumpovi. Vtip se zmínkou o herečce Lie Achedžakovové a Donalda Trumpa zveřejněný redaktorem televizní stanice Dožď Pavlem Lobkovem vyvolal bouřlivou reakci na internetu a uraženost samotné Achmedžakovové.

4; Trump přehodnotí řadu vojenských dobrodružství NATO. Panika pokračuje. Kdo nám bude říkat, co máme dělat? Takto v Moskvě komentovali dopis generálního tajemníka NATO Stoltenberga adresovaný Trumpovi zveřejněný v britském tisku.

5; Ekonomický kolaps Ukrajiny dovedl Ukrajince ke konzumaci prošlých potravin. Na Ukrajině vznikla extrémní poptávka po likvidovaných potravinách, tj. po potravinách s prošlým datem spotřeby. Určitě ne proto, že by se jim zvýšila životní úroveň...

6; Americký Majdan probíhá podle technologie „barevných revolucí“, říká politolog. V posledních dnech v řadě velkých měst probíhají protesty tisíců Trumpových odpůrců.

7; Přízrak Třetího Majdanu nabývá reálných obrysů. Požadavky protestujících občanů Ukrajiny jsou oprávněné, což mnozí chápou, jakož i to, že vládnoucí režim se nezmění as nevzdá. Pro současné mocné by to znamenalo přímou cestu do vězení.

8; K čemu je Rusku a Arménii společná vojenská jednotka? Vladimir Putin podepsal pokyn, kterým schválil dohodu s Arménií na vytvoření společného vojenské jednotky obou zemí.

9; Zapojení Donbasu do Normandského formátu přinutí Ukrajinu plnit Minské dohody, říká Ruděnko. Iniciativa šéfa Doněcké republiky Alexandra Zacharčenka na zapojení republiky Donbasu do Normandského formátu rozhovorů je možností, jak přinutit Ukrajinu k plnění Minských dohod, prohlásil poslanec Národní rady Doněcké republiky Miroslav Ruděnko.

10; Haag viní Pentagon a CIA z válečných zločinů v Afghánistánu. Důkazní materiál, který je v tuto chvíli k dispozici, umožňuje domnívat se, že CIA a američtí vojáci se v Afghánistánu dopouštěli mučení a dalších válečných zločinů během výslechů.

11; Znásilni Melanii! Trumpovi odpůrci překračují meze. Předtím mezi demonstranty a zástupci médií zněly i opakované výzvy k vraždě nově zvoleného prezidenta.

12; Síla „Kuzněcova“ – rakety, děla, letectvo. Na jedné z ústředních televizních stanic Sýrie uskutečnili virtuální exkurzi po těžkém ruském letadlovém křižníku Admirál Kuzněcov.

13; Na pozici státního tajemníka USA si dělají zálusk dva jestřábi, píší média. Americká média s odvoláním na vlastní zdroje jmenovala nejpravděpodobnější kandidáty na pozici státního tajemníka v administrativě nově zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa.

14; Ministr pro hospodářský rozvoj Ruské federace Alexej Uljukajev byl zatčen Vyšetřovacím výborem a FSB kvůli převzetí úplatku ve výši dvou milionů dolarů.

15; Zadržení Uljukajeva neruší dohodu o privatizaci Bašněfti, Navzdory tomu, že ministr pro hospodářský rozvoj Alexej Uljukajev byl zadržen 15. listopadu za převzetí úplatku ve výši dvou milionů dolarů za expertní posudek,který Rosněfti umožnil koupit balík akcií Bašněfti, nebude dohoda revidována.

16; Osud zrádců. Krymští námořníci v Oděse dosud žijí a bydlí jen na svých lodích. Šest stovek vojenských námořníků, kteří se rozhodli ve prospěch Ukrajiny, dosud nemají kde bydlet a jsou nuceni žít na lodích.

17; Jestli USA opustí Evropu, čeká ji ruský útok, říká bývalý generální tajemník NATO. Bývalý generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen vyzval evropské členy Aliance, aby zvýšili výdaje na obranu kvůli zachování podpory ze strany vedení USA.

18; Odpovídá to poptávce veřejnosti, říká expert o zatčení Uljukajeva. Známý politolog Sergej Markov komentoval hlavní novinku dnešního dne – zatčení ruského ministra pro hospodářský rozvoj za přijetí úplatku ve zvláště významné výši.

19; V okolí Moskvy byl zadržen administrátor „skupiny smrti“ ze sociální sítě „VKontaktě“. Jde o jednu z nechvalně známých komunit, kde jsou mladiství podněcováni k sebevraždám.

20; V očekávání Majdanu: Kyjev se připravuje. V ukrajinském hlavním městě byla přerušena doprava po Kreščatiku a v centru města hlídkují zesílené policejní hlídky.

21; To mě šokuje, říká bývalý velvyslanec USA o zatčení ministra Uljukajeva. Bývalý velvyslanec USA v Rusku, kterému nedávno zakázali vstup do Ruské federace, nalezl v zadržení ministra pro hospodářský rozvoj za převzetí úplatku politické tóny.

22; Rusko povolí mladým „neobčanům“ Lotyšska a Estonska bezvízový vstup do země. Jde o ruskojazyčné mladé lidi, kteří se narodili v těchto zemích po 6. únoru 1992.

23; FSB zadržela ozbrojence připravující teroristické činy v Moskvě. V Moskvě a Ingušsku bylo zadrženo pět členů teroristické skupiny spojené s Islámským státem. Členové bandy připravovali teroristické útoky na území těchto dvou regionů.

24; Média zjistila, kdo nahradí Uljukajeva na ministerstvu pro hospodářský rozvoj. Dočasným pověřeným minstrem pro hospodářský rozvoj Ruské federace se stal jeden z náměstků zadrženého ministra.

25; Poslanec státní dumy poradil „chromým kachnám“ z Ministerstva financí USA, aby uvalily sankce na Nulandovou a Porošenka. Poslanec Státní dumy Ruské federace Andrej Kozenko komentoval rozhodnutí amerického ministerstva financí zařadit jej na sankční seznam této země.

26; Ředitel Institutu aktuální ekonomiky Nikita Isajev se vyjádřil k tomu, co mže znamenat zadržení minstra pro hospodářský rozvoj. Jde o signál politickým i hospodářským kruhům, že nikdo není nedotknutelný.

27; Demonstranti u budovy Nejvyšší rady přehradili ulici Gruševského. Připomeňme, že dnes od rána se v centru ukrajinského hlavního města shromažďují lidé nespokojení s prací nové politické reprezentace.

28; Rusko odpoví na rozšíření sankcí ze strany USA. Rusko je připraveno odpovědět na rozšíření sankcí ze strany USA, byť je dnes zapotřebí se orientovat na pozitivní vztahy Amerikou. Informoval o tom náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov.

29; V Rusku informovali o plánech dobývání Měsíce. Vysazení prvního Rusa na oběžnici Země je plánováno na rok 2031.

30; Telefonický rozhovor Putina a Trumpa vyvolal v EU paniku, píší média. Po vřelém a smířlivém telefonickém rozhovoru mezi Donaldem Trumpem a Vladimirem Putinem Rusko a USA zahajují novou éru „konstruktivní spolupráce“, píše Daily Express.

31; Byly zveřejněny záběry ze zatčení ozbrojenců, kteří plánovali teroristické činy v Rusku. Připomeňme, že nedávno o zatčení pěti členů uskupení spojeného s Islámským státem informovala FSB.

32; Uljukajevovi bylo sděleno obvinění z převzetí úplatku. Informuje o tom Vyšetřovací výbor Ruské federace.

33; Nikdo není nedotknutelný. Ruští politici komentují zadržení minstra pro hospodářský rozvoj. Poznamenejme, že předseda Ruského svazu průmyslníků a podnikatelů Alexandr Šochin vyjádřil pochybnost o Uljukajevově vině.

34; Kyjev žádá Brusel, aby zachránil tranzit plynu přes Ukrajinu. Nejvyšší rada Ukrajiny schválila speciální výzvu adresovanou Evropskému parlamentu, Eurokomisi a zemím Evropské unie, v níž žádám aby Evropa nedopustila výstavbu plynovodů vyhýbajících se území Ukrajiny.

35; Až pět set lidí se do brzkého odpoledne sešlo poblíž Evropského náměstí, tj. ještě před stanoveným časem začátku první z demonstrací. Část z nich se už posunula směrem nahoru po ulici Gruševského směrem k vládní čtvrti.

36; Janukovič podal na Lucenka trestní oznámení za urážlivé výroky. Bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovič chce dosáhnout administrativního potrestání nynějšího generálního prokurátora Jurije Lucenka za urážky na svou adresu.

37; Figurína Porošenka na záchodové míse. Události v centru Kyjeva se postupně nažhavují. Počet demonstrantů se zvyšuje, i když zatím nedošlo k potyčkám. Média tvrdí, že organizátoři protestů nabízejí lidem peníze za účast na demonstracích.

38; Admirál Kuzněcov se přidal k úderům na teroristy v Sýrii. Stíhačky Su-33 nacházející se na palubě letadlového křižníku uskutečnily letecké údery na pozice teroristů. Oznámil to ministr obrany Ruské federace Sergej Šojgu.

39; Budeme vás zabíjet. „Dobrovolník ATO“ slíbil střelbu na Majdanu. Známý „ukrajinský „činitel“ Roman Donik. Dal jasně na srozuměnou, že nová „revoluce důstojnosti“ na Ukrajině se konat nebude. Donik naprosto jasně řekl, že on sám a jeho soukmenovci budou na účastníci Třetího Majdanu střílet.

40; Rusko zahájilo operaci proti Islámskému státu v Idlíbu a Homsu. Ruští vojáci letecky útočí na podniky teroristů v Sýrii, kde se vyrábějí jedovaté látky.

41; Manžel skandální náměstkyně minstra vnitra pro eurointegraci si myslí, že pomlouvační komentátoři už potrestali sami sebe, neboť sami sebe vlastnoručně zahnali do středověku.

42; Uljukajev mlčet nebude. Všechny práskne. Podle názoru doktora ekonomických věd Nikity Kričevského po zadržení ministra pro hospodářský rozvoj Ruské federace vyjde najevo mnoho podrobností z ekonomického života Ruska.

43; Ljaško a Mosijčuk se porvali s Medvedčukovým asistentem. U východu z jednacího sálu Medvedčukův asistent začal útočit na Mosijčuka.

44;Za poslední den 870 případů ostřelování. Na územích pod kontrolou ukrajinské armády bylo zaregistrováno zesílení teroru ze strany ukrajinských vojáků vůči místním obyvatelům.

45; Generální prokuratura Ukrajiny si předvolává Porošenka k výslechu. Generální prokuratura Ukrajiny si pozvala prezidenta Ukrajiny k výslechu v případu zločinů spáchaných na Majdanu v lednu a únoru 2014.

46; Letadla z Admirála Kuzněcova zaútočila na objekty teroristů v Sýrii. Ministr obrany Sergej Šojgu prohlásil, že stíhačky Su-33 z letadlového křižníku Admirál Kuzněcov uskutečnily údery na pozice teroristů v Sýrii.

47; Savčenko začíná budovat politický projekt, říká zdroj. V Baťkivščině už několikrát chtěli Savčenkovou vyloučit z frakce.

48; Uljukajev odmítá přiznat vinu. Odpoledne byl Uljukajev předveden před moskevský soud, který má posoudit otázku jeho domácího vězení.

49; Trumpovo vítězství: Co vlastně bude s „liberálním zvěřincem“ v Rusku? Experti spekulují o tom, co čeká „pátou kolonu“ po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách.

50; Admirál Grigorovič vypustil rakety na cíle teroristů v Sýrii. Fregata Admirál Grigorovič odpálil rakety s plochou dráhou letu na cíle v Sýrii, sdělil minstr obrany Sergej Šojgu.

51; Ukrajinská armáda ostřelovala z těžkých minometů jižní obce Doněcké republiky a okraje Jasinovaté. Ukrajinská armáda přes den ostřelovala z těžkých minometů obce Leninskoje a Kominternovo na jihu Doněcké republiky a obec Vasiljevka v Jasinovatském okrese.

52; Ruské ropné společnosti Lukoil se navzdory sankcím podařilo přilákat 500 milionů dolarů od zahraničních bank na financování svého projektu v Uzbekistánu.

53; Komplex Bastion byl v Sýrii poprvé použit proti pozemním cílům, říká expert. Použití pobřežních raketových komplexů Bastion pro ničení pozemních dílů v Sýrii je první podobnou zkušeností v historii.

54; Litva navzdory zákazu prodala zbraně darované Spojenými státy. Poloautomatické pušky m14 darované Spojenými státy armádě Litvy byly prodány soukromým osobám, ačkoli obě země podepsaly dohodu o zákazu prodeje těchto zbraní.

55; Ozbrojenci z „Legie Svobody“ se snaží vyprovokovat bojové srážky v Luganské republice, říká Národní policie. Nacionalisté z ukrajinského batalionu územní ochrany „Legie svobody“ se pokoušejí vyprovokovat bojové srážky s vojáky Národní policie v okolí Lopaskina.

56; Byly zveřejněny záběry z údery Kalibrů na teroristy v Sýrii. Ministerstvo obrany Ruské federace zveřejnilo video z úderů pomocí Kalibrů na objekty teroristů v Sýrii.

57; U Černigova se muž odpálil granátem. Jedna z verzí je donucení k sebevraždě.

58; USA ohrožuje „nemoc zombie“. Vědci zaregistrovali v USA několik případů Leishmaniózy, parazitární nemoci, která nutí tělo doslova hnít zaživa a rozpadat se na kousky.

59; Uljukajev si u soudu stěžoval na svůj zdravotní stav. Ministr pro zahraniční rozvoj obviněný z korupce u soudu prohlásil, že trpí aterosklerózou a hypertenzí.

60; Jaderná válka s Ruskem je tajemství Trumpova vítězství: Donald Trump a jeho tým zahráli na strunu strachu z války s Ruskem a udělali z této otázky jedno z ústředních témat své předvolební rétoriky.

61; Ukrajinská armáda vedla v podvečer několikahodinovou palbu na jižní obce Doněcké republiky Bezymennoje a Sachanka v Novoazovském okrese.

62; Soud poslal Uljukajeva do domácího vězení. Na základě rozhodnutí Moskevského soudu „Basmannyj sud“ bude ruský ministr pro hospodářský rozvoj Alexej Uljukajev trávit čas v domácím vězení.

63; „Avakovova lolita“ potvrdila pravost skandálních fotografií a promluvila o štvanici na svou osobu. Skandální náměstkyně ministra vnitra Ukrajiny Anastasija Dějeva prohlásila, že byla vystavena zrežírovanému pronásledování.

64; Německý list Der Spiegel ve službách Islámského státu. Jak Evropanům lžou o situaci v Aleppu a Mosulu. Vlivný německý list se nestydí využívat záběry propagandistického vida teroristů Islámského státu k tomu, aby ukázal svým konzumentům „blahobytný“ obrázek z Mosulu a obvinil Rusko ze „zločinů“ v Aleppu.

65; To, co se stalo, je mimo moje chápání, říká Medveděv o Uljukajevově případu. Ruský premiér Dmitrij Medveděv prohlásil, že zatčení ministra pro hospodářský rozvoj Alexeje Uljukajeva obviňovaného z převzetí úplatku je za hranicemi jeho chápání.

66; Existuje tajný plán „Šatun“ na rozpad Ukrajiny? Plán je prostý: My budem bojovat, oni se vzdají a my zvítězíme. Toť vše.

67; Vysoce postavenému policistovi v Kyjevě ukradli Lexus s celým arzenálem zbraní. V pátek 11. listopadu prasynovci někdejšího gruzínského prezidenta Eduarda Ševardnadzeho ukradli Lexus LS se zbraněmi.

68; Všichni jste berani, oslovila Savčenková poslance. Poslankyně Naděžda Savčenko obvinila poslance z nespravedlnosti vůči odsouzeným a z toho, že nedokážou dodělat zákon známý pod jejím jménem.

69; Uljukajevovo zatčení je signál pro „beztrestné elity“. Nikdo není nedotknutelný, říká poslanec. Ve společnosti je poptávka po očistě a obnově elit. Aby země pokračovala ve směru, kterým ji vede prezident, je zapotřebí čestných a pracovitých lidí, kteří milují Rusko více než sebe sama.

70; Putin odvolal Uljukajeva. Prezident Ruska Vladimir Putin uvolnil ministra pro hospodářský rozvoj Alexeje Uljukajeva z funkce v souvislosti se ztrátou důvěry.

71; National Interest navrhl Trumpovi plán ohledně Ukrajiny. Právě události na Ukrajině se staly příčinou maximálního zhoršení rusko-amerických vztahů od dob Studené války.

72; Agentura Fitch zlepšila prognózu ropnému a plynovému sektoru v Rusku na rok 2017 z negativního na stabilní, vyplývá ze zprávy ratingové agentury.

73; Skandál se „svlékací náměstkyní“ Avakova dorazil do Velké Británie. Úkolem slečny Dějevové, které je zachycena nahá na fotografiích, je urychlení integrace Ukrajiny do EU. I tohle je vlastně jeden z možných způsobů, ironizuje britský tisk.

74; Novoazovský okres Doněcké republiky zůstal v důsledku ostřelování ze strany ukrajinské armády bez proudu. Dodávky elektřiny do Novoazovského okresu Doněcké republiky byly dnes narušeny v důsledku ostřelování ze strany ukrajinských vojáků.

75; Uljukajevovu vinu potvrzují „stopy na prstech ruky“, hlásí Vyšetřovací výbor. Vyšetřování v případu ministra pro hospodářský rozvoj Ruské federace Alexeje Uljukajeva disponuje řadou závažných důkazů včetně audio a videozáznamů, sdělil tiskový odbor Vyšetřovacího výboru Ruské federace.

76; National Interest odhalil hlavní problém americké armády. Je zvykem si myslet, že dnes americká armáda nemá ve světě konkurenci. Čísla tomu skutečně odpovídají. Ale umí tato armáda ve skutečnosti bojovat? Je udržitelné dosavadní štědré financování této armády?

77; Zombie-vrazi. V Sýrii připravují novou generaci sebevražedných atentátníků. Výuka se tradičně skládá ze tří etap. První je, že se do dětských hlaviček natluče radikální silám. Dětem vštěpují nenávist k cizím hodnotám a jiným náboženstvím, čímž z nich dělají náboženské fanatiky.

78; Poslankyně za Blok Petra Porošenka Irina Lucenko nazvala svou kolegyni Naděždu Savčenko „kozou“.

79; V Řecku propukly nepokoje kvůli Obamově návštěvě. Během srážek anarchisté házejí na policisty láhve se zápalnou směsí, policie odpovídá slzným plynem.

80; Porošenko prohlásil, že mluvil s Trumpem. Informuje o tom tisková služba ukrajinského prezidenta.

81; Britská vojenská floitla zůstane bez raket, píše Telegraph. Ministerstvo obrany Velké Británie přiznalo, že kvůli krácení financování plánuje ponechat bojová plavidla bez protilodních raket.

82; Dva Trumpovi poradci opustili přechodnou administrativu, píší New York Times. Dva poradci nově zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa opustili dočasnou administrativu, kde se vyměnilo vedení.

83; V Nejvyšší radě chtějí zbavit Saakašviliho ukrajinského občanství a vydat jej do Gruzie. Poslanec Vadim Rabinovič vyzývá k vydání ex-gubernátora Oděské oblasti Michaila Saakašviliho do Gruzie.

84; Žádná operace „Satun neexistuje, říká Timošenková. Lídr frakce Baťkivščina Julija Timošenko si myslí, že žádná operace Šatun neexistuje. Dnes o tom informovala před novináři v kuloárech Nejvyšší rady.

85; Pokud bude Trump bojovat s teroristy, stane se spojencem Sýrie, řekl Asad. Nově zvolený prezident USA Donald Trump se stane „přirozeným spojencem“ Sýrie, pokud bude bojovat proti teroristům, jako to dělají Rusko a Írán.

Zdroj: rusvesna.su

 

Středa, 16.11.2016:

1; V USA mají v úmyslu uvalit sankce proti Sýrii a jejím spojencům. Ve Sněmovně reprezentantů Kongresu vysvětlili, že sankce budou zaměřeny proti celým sektorům hospodářství.

2; V případu Uljukajev jde všechno naprosto transparentně a prakticky není prostor pro pochybnosti.

3; Ukrajina se postupně probouzí z šoku po amerických volbách. Poslední události ve světě jsou Ukrajinou vnímány jako jedna zrada za druhou.

4; Litva byla napomenuta ohledně tří starých pušek. USA vyjádřili výtku vůči jednomu ze svých neoddanějších vazalů.

5; Stíhačky MiG-39 a vrtulníky Ka-27 z Admirála Kuzněcova byly poprvé zaregistrovány nad Sýrií.

6; Obama ani Bush nedostanou předvolání k soudu. Ačkoli... Mezinárodní trestní tribunál v Haagu zveřejnil každoroční zprávu o předběžném vyšetřování, ve které se uvádí, že CIA a američtí vojáci v Afghánistánu se dopouštěli mučení a dalších válečných zločinů.

7; Ukrajina je země s nevyrovnanou psychikou. Televizní pořad pravda s novým tématem.

8; Už je známo, kdo by mohl nahradit Uljukajeva. Operativní vyšetřování bylo vedeno vůči ministru pro hospodářský rozvoj a nejen proti němu.

9; Protesty proti Obamovu příjezdu do Řecka: Molotovovy koktejly, požáry, slzný plyn. V Athénách policie použila slzný plyn a dělbuchy proti demonstrantům protestujícím proti příjezdu prezidenta USA Baracka Obamy do země.

10; Trump si sedne za vyjednávací stůl s Ruskem a předloží mu „ukrajinský návrh“, píše National Interest. Po příchodu do Bílého domu je třeba vypracovat absolutně nový přístup k Rusku. USA musí vyvinout efektivní iniciativu pro vyřešení krize na Ukrajině, protože to odpovídá dlouhodobým zájmům všech stran.

11; Setkání s Putinem v Peru je cenná šance, říká premiér Japonska. Japonský premiér Sindzo Abe nadcházející setkání s prezidentem Putinem tento měsíc v Peru označil za cennou šanci.

12; Kudrin: Sankce proti Rusku budou postupně slábnout. Bývalý ministr financí Ruské federace a šéf Cetnra strategických studií Alexej Kudrin prohlásil, že sankce proti Rusku budou postupně slábnout, ačkoli zrušeny mohou být třeba až za několik let.

13; OSN schválila protiruskou rezoluci ohledně Krymu. Pro dokument hlasovalo 73 zemí, 23 se vyslovilo proti, 76 se zdrželo.

14; Gigantický radar ochrání Rusko ze severu. Nová radiolokační stanice kontroluje vzdušný prostor nad Arktidou a nejbližší kosmický prostor v okruhu čtyř až šesti tisíc kilometrů a pokrývá hlavní směry, odkud hrozí raketový útok.

15; Bývalý vicegubernátor Petrohradu byl zadržen v souvislosti s výstavbou Zenit-Arény. Podle názoru vyšetřovatelů se Marat Aganěsjan podílel na krádeži více než 50 milionů rublů v průběhu výstavby nešťastného stadionu.

16; V Evropě proběhlo mistrovství v kopání hrobů. Podle pravidel turnaje museli soutěžící vykopat hroby přesných rozměrů – 150 cm do hloubky, 200 cm do délky a 90 cm do šířky. Akce se uskutečnila na Slovensku.

17; Alexandr Prochanov: Trumpe, přijeď! Donalde Trumpe, nos neprůstřelnou vestu! Donalde Trumpe, nedůvěřuj bankéřům z Wall Streetu! Donalde Trumpe, přijeď do Ruska. Je tu spousta sněhu, krásné novoroční stromečky a také slavní mužové! Určitě se Ti tu bude líbit, Trumpe.

18; Noční ostřelování měst Doněcké republiky. Bylo vystřeleno 128 nábojů a min. Jižní obce jsou bez plynu a elektřiny. Vedle těžkých zbraní a minometů byly při ostřelování obytných oblastí ze strany ukrajinských ozbrojenců použity granátomety, střelné zbraně a ozbrojená bojová vozidla pěchoty.

19; Zatčení Ukjukajeva nebude na překážku ekonomickému rozvoji Krymu. Šéf Krymu prohlásil, že realizace Federálního cílového programu rozvoje Krymu a Sevastopolu nijak neutrpí kvůli stíhání bývalého ministra pro hospodářský rozvoj Uljukajeva.

20; V Simferopolu byl zadržen předpokládaný ukrajinský rozvědčík. U předpokládaného pracovníka Hlavní správy rozvědky Ministerstva obrany Ukrajiny byl zabaven granát, pistole a součástky pro výrobu bomby.

21; Bylo svoláno naléhavé mimořádné zasedání vlády Ruské federace. Kabinet se sešel 16. listopadu ve 12:00 hod.

22; Rozsudek nad Navalným v případu Kirovles byl zrušen. Prezídium Nejvyššího soudu Ruské federace poslal podklady případu k novému posouzení.

23; Vyšetřovací výbor Ruské federace zahájil trestní stíhání proti „ajdarovci“ původem z Ruska. Dmitrij Fedotov bojoval v trestním batalionu proti obyvatelům Doněcké republiky.

24; Dvě třetiny Rusů chtějí znova vidět Putina v prezidentské funkci, vyplývá z výsledků průzkumu. Pouhých 26% respondentů se domnívá, že se v roce 2018 v Rusku může objevit nový lídr.

25; Spisovatel Taras Burmistrov se vyjádřil k prvnímu telefonickému rozhovoru nejvyšších představitelů Ruska a Spojených států. Označil jej za příchod nové epochy v mezinárodní politice.

26; Ukrajina se chystá těžit ruský plyn a ropu Černém moři. Plány Kyjev jsou „děsivé“ jen do chvíle, než si člověk uvědomí, že Ukrajina nedisponuje infrastrukturou pro těžbu těchto surovin v Oděské oblasti.

27; Hráč kyjevského Dinama přijal občanství Ruska. Lisovoj je velmi perspektivní fotbalista. Podle hráčova profilu, kterému bude 12. ledna 2017 teprve 19 let, má za sebou 26 zápasů za juniorský reprezentační tým Ukrajiny.

28; Protesty v Kyjevě. Majdan před Národní bankou. V hlavním městě Ukrajiny už druhý den pokračují protestní akce.

29; V Kyjevě nazvali protiukrajinské hlasování Běloruska v OSN za ránu nožem do zad. Zvláště úkorně vnímala Ukrajina trojí hlasování: Arménie, Kazachstánu a Běloruska, stěžuje si místopředsedkyně Nejvyšší rady Irina Geraščenko.

30; Uljukajevovi navlékli elektronický náramek. Toto opatření pro domácí vězení není přímo povinné, ale sudkyně rozhodla o nutnosti elektronického sledovacího prostředku.

31; Do Rosnana přišli udělat prohlídku. V tiskové službě společnosti upřesnili, že vyšetřovací procedury se provádějí vůči jednomu z manažerů, jehož jméno zůstane prozatím v utajení.

32; Rusko vypovědělo dohodu o Mezinárodním trestním soudu v Haagu. Příslušný pokyn vydal prezident Ruské federace Vladimir Putin.

33; „Alfa Grupp“ má v úmyslu rozvíjet finanční byznys na Ukrajině. Složitá situace na Ukrajině „Alfa Grupp“ nijak neděsí. Finanční konglomerát má v úmyslu v zemi provádět svou podnikatelskou činnost.

34; Bill Clinton po rozhovoru s Hillary vyhodil telefon oknem. O incidentu novinářům řekly zdroje z bezprostřední blízkosti manželů Clintonových.

35; Střídání u moci? O tom jsme nikdy neslyšeli. Merkelová už počtvrté kandiduje na pozici kancléřky. Připomeňme, že Angela Merkel se kancléřkou Německa stala v roce 2005.

36; Revize dohody o nákupu Bašněfti Rosněftí se konat nebude, říká antimonopolní služba. Toto rozhodnutí vlády je naprosto pochopitelné a zákonné, prohlásil šéf Federální antimonopolní služby Igor Arťomov.

37; V okupovaném Dzeržinsku ukradli čtyři sanitky darované Porošenkem. V sociálních sítích navrhují, aby se prověřil osud prezidentem darovaných aut i v dalších městech.

38; V Poltavské oblasti vykradli Gogolovo muzeum. Gogol se obrací v hrobě, komentují novinku uživatelé sociálních sítí.

39; Gazprom zvýšil export plynu do Evropy o 11%. Dodávky plynu do vzdáleného zahraničí od 1.ledna do 15. listopadu 2016 se zvýšily o 10,8% ve srovnání s analogickým obdobím předchozího roku. Informuje o tom tisková služba Gazpromu.

40; V důsledku přímého zásahu střely ukrajinské armády byl poškozen obytný dům poblíž doněckého letiště.. Ukrajinští vojáci dnes přes den zahájili palbu na obec Vesjoloje poblíž doněckého letiště. Přímým zásahem byla poškozena střecha soukromého domu.

41; Nevysvětlitelné vzruchy vyřadily z činnosti vědecké přístroje v Božím hrobě v Jeruzalémě. Kromě toho podle svědectví výzkumníků vychází z hrobky neznámá vůně.

42; V Kremlu vysvětlili ruské odmítnutí účasti na Římském statutu Mezinárodního trestního soudu. Rozhodnutí Ruska nepodílet se na Římském statutu Mezinárodního trestního soudu se vysvětluje národními zájmy.

43; Ukrajina byla zařazena mezi nejzkorumpovanější země Evropy. Vyplvá to z výsledků výzkumu Transparency International.

44; Ukrajinské tajné služby připravují obludný teroristický čin v Luganské republice, hlásí ministerstvo státní bezpečnosti. Zaminovali chladicí kanál Lugasnké tepelné elektrárny.

45; Než udeřil v Sýrii, promluvil Putin s Trumpem a využil Bushovu zkušenost, píší polská média. Poté, co se uskutečnil telefonický rozhovor Vladimira Putina s Donaldem Trumpem, Rusko prakticky okamžitě zahájilo masové ostřelování pozic Islámského státu.

46; Trump jmenoval pravoslavného křesťana šéfem své administrativy. Čtyřiačtyřicetiletý Pribus, pravoslavný Američan německo-řeckého původu je aktivním farníkem chrámu Svaté Sofie ve Washintonu.

47; Formulace Mezinárodního trestního soudu ohledně Krymu a Donbasu odporují realitě, říká Kreml. Formulace Mezinárodního trestního soudu, který přirovnal události na Krymu a v Donbasu k vojenskému konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem, odporují realitě, ale odchod Ruska z jurisdikce mezinárodního trestního soudu s tím není nijak spojen.

48; Spojenectvím Ruska a USA nejvíce utrpí Ukrajina, říká bývalý šéf britské rozvědky. Trump zvažuje možnost dosažení dohody s Vladimirem Putinem.

49; Porošenko promluvil o úspěšných testech nové ukrajinské rakety. Prezident Ukrajiny Petr Porošenko je spokojen s výsledkem dosavadních zkoušek nové ukrajinské rakety.

50; Clintonová po své porážce ve volbách propadla hysterii, píší americká média. Demokratická kandidátka se nemohla předstoupit před své stoupence, protože v takovém stavu se na veřejnosti nemohla objevit. Poté, co jí došlo, že prohrála, zmocnila se jí nezvladatelná zuřivost. Pracovníci bezpečnostní služby Hillary Clintonové tvrdí, že začala řvát, vykřikovat nepublikovatelné nadávky, ničit nábytek a házet předměty po svých asistentech a personálu. Uklidnit se ji podařilo až po několika hodinách, píše Breitbart.

51; SBU předstírá výsledky své činnosti pomocí bezobsažných prohlášení, říká generální prokuratura Doněcké republiky. Prohlášení SBU o podezření pracovníků prokuratury Doněcké republiky z terorismu postrádá jakýkoli praktický smysl, prohlásili dnes v tiskové službě Generální prokuratury Republiky.

52; Mezinárodní trestní soud nesplnil původní očekávání, říká Vybornyj. V Mezinárodní trestní soud byly vkládány velké naděje, ale neosvědčil se, myslí si místopředsedkyně výboru Státní dumy pro bezpečnost a boj proti korupci Anatolij Vybornyj.

53; Prostě odmítnutí zbytečných závazků: Rusko opustilo jurisdikci Mezinárodního trestního soudu. Tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov vysvětlil, že je tento krok podmíněn národními zájmy Ruska.

54; Irácké síly osvobodily legendární asyrské město, které teroristé změnili v ruiny. Irácká vojska před několika dny vytlačily ozbrojence Islámského státu ze starobylého města Nimrúd (Kalchu).

55; V případu Uljukajeva je jen jeden podezřelý a jeden čin, říká Vyšetřovací výbor. Oznámila to šéfka správy pro styk s médii Vyšetřovacího výboru Ruské federace Svetlana Petrenko.

56; Ozbrojenci Islámského státu dostali zákaz sestřelovat letadla koalice vedené Spojenými státy. Příkaz byl podepsán místním vůdcem ozbrojenců Abú Muaviem.

57; Na Ukrajině končí svou činnost největší server na sdílení souborů ex.ua. Uživatelé byli požádáni, aby své soubory z archivů odstranili do 30.11.2016.

58; Zase si vystřelili z Porošenka? Na seznamu šéfů zemí, s nimiž Trump vedl rozhovor, Ukrajina není. Připomeňme, že včera večer ukrajinský prezident prohlásil, že měl dlouhé telefonické rozhovory s nově zvoleným prezidentem USA.

59; V Čerkassech se muž snažil prodat granátomet přes internet. Podezřelý byl zadržen policií.

60; Velký ukrajinský podnik požaduje od Porošenka mír s Ruskem. Zmijevský strojírenský závod v Charkově se obrátil na prezidenta Ukrajiny Petra Porošenka s výzvou obnovit ekonomické styky s Ruskem. Je to nutné, abychom dosáhli bývalé úrovně odbytu firmy.

61; V Minsku odpověděli na obvinění ze strany Ukrajiny o „noži v zádech“. Bělorusko nezměnilo svou pozici ohledně Ukrajiny, ale hlasování v OSN o návrhu rezoluce o stavu lidských práv na Krymu, jehož autorem je Kyjev, nemá k otázce územní celistvosti žádný vztah.

62; Čubajs komentoval prohlídku v Rosnano. Šéf Rosnano Anatolij Čubajs komentoval prohlídku v korporaci a trestní případ o zpronevěře miliardy rublů, které bylo zavedeno proti top manažerovi společnosti NTPharma a starsotovi Pereslavl-Zalesského Denise Košurnikova.

63; Konečné cíle Ruska ohledně budoucnosti Donbasu. Známý politolog Alexandr Kazakov se vyjádřil ke zvláštnostem „doněcké strategie“ Ruska.

64; V USA bylo údajně objeveno nejvydatnější naleziště ropy. Geologická služba USA objevila v Texasu největší nevyužívané naleziště ropy a plynu za celou historii Spojených států, říká se ve zprávě úřadu.

65; Teroristé Islámského státu zlikvidovali americké tanky a obrněné vozidlo tureckých ozbrojených sil v Aleppu. Teroristé zveřejňují záběry z ostřelování tanku M-60 americké výroby řízenými raketami.

66; Medveděv navrhl přejmenovat kávu „americano“ na „rusiano“. Ruský premiér Dmitrij Medveděv na zasedání Eurasijské mezivládní rady navrhl změnu označení nápoje.

67; Ukrajinští hlídkoví policisté musí plnit plán ohledně uložených pokut. Na internetu se objevily screenshoty, na kterých velitel jednoho z batalionů stanoví svým podřízeným normu, kolik pokut mají za který přestupek uložit.

68; Hrdinský čin Ukrajince: Zazpívat ukrajinskou hymnu u Kremlu, v noci, šeptem a za neustálého ohlížení. Další „hrdinský čin Ukrajinských partyzánů“ v samém srdci země-agresora: Obyvatel Kyjeva Andrej Titarenko zazpíval ukrajinskou hymnu na Rudém náměstí v Moskvě.

69; Porošenko hovořil s Bidenem. Prezident Ukrajiny Petr Porošenko uskutečnil telefonický rozhovor s viceprezidentem Spojených států Joe Bidenem, sdělil tisový tajemník ukrajinského prezidenta Svjatoslav Cegolko.

70; V Černigově navrhli pojmenovat ulici na Trumpovu počest. Černigovská městská rada obdržela petici se žádostí nazvat jednu z ulic na počest nově zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa.

71; Švédsko obvinilo USA z narušení vzdušného prostoru. Americké letadlo narušilo vzdušný prostor Švédska v Baltském moři v pátek, sděluje se na stránkách švédských ozbrojených sil.

72; Selektivní soustrast. Jak syrské opozici odpouštějí zločiny v Aleppu. Na východě Aleppa narůstá odpor místních obyvatel vůči „umírněným“ teroristickým skupinám.

73; Ve Státní dumě bylo dosaženo rekordu v délce zasedání. Předchozí rekord z 2. listopadu – 10 hodin a 27 minut – byl ale jen o dvě minuty kratší.

74; V Doněcké republice se prudce zvýšila intenzita bojů po vítězství Trumpa. Ukrajinská armáda se pokusila o průlom u Doněcka. Ostřelování se znásobilo. Působí to, jako by ukrajinská armáda chtěla vystřílet vše, co bylo nastřádáno za předchozí dlouhé měsíce pozičních bojů, a pak zavelí k ústupu.

75; USA odvolávají z Kyjeva pracovníky tajných služeb. Ukrajinu spěšně opustili pracovníci amerických tajných služeb, kteří byli nastěhováni v budovách Generální prokuratury a SBU.

76; Na internetu boduje videoklip o rusko-americkém přátelství, jehož podstatou je srovnání Putina a Trumpa: Co kdybychom měli také takového prezidenta, jako je Putin?

77; Suverénní země přijímají suverénní rozhodnutí, komentuje státní department ústy Johna Kirbyho vystoupení Ruska z Římského statutu Mezinárodního trestního soudu.

78; Pranker Lexus potvrdil svůj rozhovor s Porošenkem. Svůj rozhovor brzy zveřejním, ale nepředstavil jsem se jako Donald Trump a nerozmlouval jsem jako prezident USA, řekl Lexus.

79; Ulice budou zality krví kvůli odvolání Avakova, zní šokující hrozby poradce ministra vnitra Ukrajiny. Odvolání Arsena Avakova z postu ministra vnitra Ukrajiny povede k tomu, že se země ponoří do chaosu a ulice se zalijí krví.

80; Trumpův tým potvrdil prezidentův rozhovor s Porošenkem. Ve středu se na stránkách ukrajinského prezidenta objevila zpráva, že Porošenko uskutečnil telefonický rozhovor s Trumpem.

81; Bývalý šéf Ukrajinské národní banky. MMF rozvrátil ukrajinské banky a nyní je nechá umírat. Protestní akci v Kyjevě, požadavky demonstrantů a stabilitu ukrajinského měnového systému probrala v exkluzivním interview Evelina Zakamskaja s bývalým šéfem Ukrajinské národní banky Sergejem Arbuzovem.

82; Sankce neměly vliv na ruský ropný sektor, píše Fitch. V říjnu 2016 těžba ropy v Rusku činila 11,2 milionů barelů za den, což je pro současné Rusko rekordní číslo.

83; Trump učiní velkým na Blízkém východě RUSKO. Zvolený prezident USA je schopen zvrátit rozložení sil na Blízkém Východě dokonce i v případě, kdy jeho reálná politika bude méně agresivní než předvolební rétorika.

84; Saakašvili prohlásil, že Porošenko jej chce zbavit ukrajinského občanství. Bývalý gubernátor Oděské oblasti Michail Saakašvili prohlásil, že Petr Porošenko přikázal svým politickým partnerům, aby dosáhli zrušení jeho ukrajinského občanství.

Zdroj: rusvesna.su

 

Čtvrtek, 17.11.2016:

1; Je možný kompromis mezi Donbasem a Ukrajinou? Známý politolog Alexandr Kazakov komentoval možnost opětovného spojení Donbasu s Ukrajinou.

2; Státní department odmítl poskytnout důkazy pro svá tvrzení o ruském bombardování v Sýrii. Státní department USA odmítá dokazovat svá tvrzení o ruském bombardování v Sýrii a odvolává se na anonymní zprávy k tomuto tématu, prohlásil představitel státního departmentu John Kirby.

3; Moskva odmítá mezinárodně-právní dědictví 90. let. Jaké jsou motivy takového rozhodnutí?

4; Rvačka s policií, rajčata a vajíčka. Radikálové se pokusili zmařit koncert Potapa a Nasti v Kyjevě. Neonacisté vyvolali rvačku s policií u Paláce „Ukrajina“.

5; Ukrajina obklopená nepřáteli: I ty, Polsko? Vlastně mohu jen poblahopřát našim politickým úderníkům. Naštvali jste všechny. Úplně všechny. Dokonce i své spojence v protiruské frontě. A Poláci jsou národem s dobrou pamětí.

6; Politici Ukrajiny nezvládli impeachment prezidenta. Historie s impeachmentem prezidenta Ukrajiny, která začala v úterý 15. listopadu na zasedání Nejvyšší rady, měla neočekávané pokračování a skončila ještě týž den.

7; Ukrajina se chlubí upravenými starými sovětskými raketami. Na Ukrajině znovu s patosem mluví o zkouškách „nové, přesné a velice výkonné rakety“.

8; Desítky ozbrojenců „An-Nusrá“ byly zlikvidovány stíhačkami z Admirála Kuzněcova. Minimálně 30 ozbrojenců skupiny Džebhat an-Nusrá bylo v syrské provincii Idlíb zlikvidováno v důsledku úderů palubních stíhaček Su-33 z křižníku Admirál Kuzněcov.

9; Rusko snížilo investice do obligací USA o 12,6 miliardy dolarů. Rusko v meziročně snížilo investice do amerických státních cenných papírů o 12,6 miliardy dolarů V září se tento parametr snížil o 11 miliard. Vyplývá to z informací ministerstva financí USA.

10; Moskva a Damašek se mohou stát partnerskými městy. Ve Státní dumě se připravují podklady pro zvláštní status rusko-syrské spolupráce.

11; Sedm dní s Trumpem. Co vlastně všechno stihl nový prezident? Za první týden po vítězství v prezidentských volbách v USA Donald Trump už stihl mnohé udělat, slíbit, a dokonce i změnit postoj k některým otázkám.

12; Na Ukrajině zatčení Uljukajeva vyvolává obrovskou závist. V Rusku v průběhu týdne došlo k sérii zatčení vysoce postavených úředníků za korupční trestné činy. Všechna tato fakta svědčí o tom, že boj s korupcí v Ruské federaci je veden systematicky. A jak to vypadá na Ukrajině?

13; Rusko vyzvala Radu bezpečnosti OSN, aby nezametala pod koberec problémy kosovských Srbů.

14; Po senzační zprávě o zadržení úřadujícího federálního ministra za vydírání a převzetí úplatku v obzvláště velkém rozměru (2 miliony dolarů) vzniklo mnoho povyku i po informaci o provedení prohlídky v kanceláři firmy Rosnano.

15; Senát USA obdržel návrh zákona o přímé volbě prezidenta. Autorka předlohy o zrušení kolegia volitelů označila současný volební systém v USA za „zastaralý a nedemokratický“.

16; Poslední rok Angely Merkel. Merkelová obětovala vztahy s Ruskem na oltář „atlantické solidarity“ a nyní nová americká administrativa přehodnocuje komplex vztahů s Ruskem. A teď babo raď...

17; Palba po celé délce frontové linie v Donbasu. 300 dělostřeleckých nábojů a min ukrajinské armády bylo vystřeleno na území Doněcké republiky. Vedle těžkých děl a minometů ukrajinská armáda použila i ozbrojená bojová vozidla pěchoty a střelné zbraně.

18; Už je známo, kdy Trump přijede do Ruska. Po několika poradách uvnitř týmu nově zvoleného prezidenta bylo přijato rozhodnutí posečkat s návštěvou, oznámil vysoce postavený zdroj v Republikánské straně USA.

19; Prezident Filipín: Můžeme opustit Mezinárodní trestní soud hned po Rusku. Rodrigo Duterte, který se proslavil po celém světě halasnými prohlášeními, dodal, že pokud se Rusko a Čína rozhodnou vytvořit „nový řád“, Filipíny budou první, kdo jej podpoří.

20; Bývalá Trumpova manželka bude tím nejlepším velvyslancem USA v České republice, řekl český prezident. O svém přání stát se americkou velvyslankyní v České republice Ivana Trumpová informovala před pár dny v interview pro New York Post.

21; Clintonová se poprvé po své volební porážce objevila na veřejnosti. Přítomní v sále poznamenali, že bývalá státní tajemnice vyšla před televizní kamery prakticky bez líčení a vypadala unaveně.

22; Rusko je připraveno se stát světovou továrnou. Rusko se přiblížilo v konkurenceschopnosti Číně, což pro velké společnosti činí výhodným přenést výrobu do Ruské federace, informuje Bloomberg.

23; Většina Ukrajinců označila Porošenka a Grojsmana za korupčníky. Drtivá většina dotázaných (86%) negativně hodnotila pokusy ukrajinských úřadů vykořenit korupci.

24; Že tu není fašismus? Ukrajinští fanoušci spálili vlajku Srbska na stadionu. Ve výsledku Charkov riskuje ztrátu práva pořádat zápasy ukrajinského národního mužstva ve fotbale.

25; Nižním Novgorodu byl zlikvidován ozbrojenec Islámského státu. Ve čtvrtek, 17. listopadu o tom informovala tisková služba regionální správy FSB.

26; Před předáním Ukrajině byl Krym pouští. Fantazie ukrajinského diplomata. „Krym prožíval úpadek, když byl součástí Ruska. Byla to poušť bez života, bez zemědělství“, tvrdí velvyslanec Ukrajiny v Srbsku.

27; V Rusku byla zablokována sociální síť LinkedIn. Roskomnadzor zařadil profesionální sociální síť do registru narušitelů zákona o osobních údajích.

28; Ljaško požaduje, aby Timošenková byla zbavena občanství. Tahle moskevská kukačka oblečená do ukrajinských vyšívanek se pokoušela cizíma rukama realizovat putinovský plán na uchvácení moci, prohlásil Ljaško v kuloárech Nejvyšší rady.

29; Islámský stát a Tálibán budou využívat Trumpovu rétoriku pro nalákání nových ozbrojenců. Od Afghánistánu až po Alžír plánují džihádisté využití šokujícího vítězství Donalda Trumpa jako prostředku propagandy se záměrem přitáhnout nové bojovníky do svých řad.

30; Arménský prezident se vyjádřil k Iskanderům v Jerevanu. Nejvyšší představitel státu Serž Sargsjan vysvětlil přítomnost ruských raketových komplexů Iskander na vojenské přehlídce v Jerevanu 21. září.

31; Výsledky nočního ostřelování: byly poškozeny obytné domy, plynovod, trafostanice. V Petrovském obvodě Doněcka byl poškozen jeden dům na ulici Gorkého 17 a distribuční plynovod na sídlišti Trudovskije. Na předměstí Gorlovky v důsledku přímého zásahu vyhořel obytný dům.

32; V legendárním podniku Antonov docházejí specialisté. Ještě tak pět let a na obranných podnicích nezůstane jediný člověk, který by dokázal přistoupit k soustruhu a něco na něm vyrobit, přiznávají na Ukrajině.

33; Ruská centrální banka slíbila dokončení očisty finančního sektoru. Centrální banka sdělila, že v nejbližších měsících bude dokončena očista finančního sektoru od slabých a neživotaschopných mikrofinančních organizací, pojišťovacích společností a nestátních penzijních fondů.

34; Govoruchin označil slovo „rossijanin“ za odporné. Známý filmový režisér a poslanec Státní dumy za „Jednotné Rusko“ připomněl, že obyvatelé země po staletí sami sebe nazývali Rusy („russkij“).

35; Devět set případů ostřelování a Grady u linie dotyku. Během posledních 24 hodin bylo na území Doněcké republiky vystřeleno 490 kusů munice jen z různých typů granátometů, velká část z nich na sídliště Zajcevo na předměstí Gorlovky.

36; Lukašenko říká, že jeho země je připravena zorganizovat volby v Donbasu. Běloruský prezident to oznámil na tiskové konferenci v Minsku.

37; Nemáme vlastní ekonomiku, říká prezident Lotyšska. Nejvyšší představitel státu také přiznal, že za 25 let nezávislosti Lotyšsko nedokázalo vyřešit celou řadu otázek, mezi nimiž je i zdravotnictví a školství.

38; Na Ukrajině označují havrany přilétající z Ruska za „příživníky“ a „migranty“. Ukrajinský list v komentáři každoroční ptačí migrace označil ptáky přilétající z Ruska „ruskými příživníky“ a „okřídlenými migranty“.

39; Ukrajinská „zázračná raketa“ se ukázala jako obyčejná munice pro Smerč. Zkouškami „nové“ ukrajinské munice se pochlubil Porošenkův poradce, avšak jeho hrozivé pasáže evidentně neodpovídají skutečným parametrům „zázraku ukrajinského obranného průmyslu“.

40; Zacharova slibuje, že americkým novinářům vymezí na tiskových konferencích ministerstva zahraničí „zvláštní místo“. Takto komentovala diplomatka hysterickou reakci oficiální představitele Státního departmentu USA Johna Kirbyho na otázku novinářky ohledně důkazů pro tvrzení o ruských úderech na nemocnice v Aleppu.

41; „Mistrovský kousek“ o svobodě slova v podání USA: Urazit a odmítnout odpovědět. Šéfa tiskové služby státního departmentu USA Johna Kirbyho vyvedl z míry dotaz novinářky ruské televizní stanice.

42; po Trumpově vítězství se američtí demokraté zaměřili na ústavu. Po triumfu Donalda Trumpa v prezidentských volbách v USA se opět začalo mluvit o nutnosti přehodnotit unikátní volební systém v zemi.

43; Syrský Expres: Pět velkých výsadkových lodí ruského vojenského námořnictva proplulo Bosporem a Gibraltarem. V pondělí proplula přes Bospor velká výsadková loď Baltské flotily Alexandr Šabalin a rovněž zamířil k břehům Sýrie s vojenským nákladem.

44; Smutné Obamovo loučení s Evropou. Rozlučková cesta odcházejícího prezidenta USA Baracka Obamy do Evropy se v mnohém ohledu stala příznačnou. Je to například jeho šestá cesta v prezidentské funkci do Berlína. Tak často do hlavního města Německa nejezdil žádný americký prezident.

45; Ruskojazyční obyvatelé by neměli dostávat vzdělání a práci, říká neonacistka Farion. Podle slov členky nacionalistické strany Svoboda, která je známá svými skandálními rusofobními prohlášeními, by se neměla věnovat pozornost těm divným lidem, kteří se nedokáží integrovat do ukrajinské společnosti.

46; V Burger Kingu se objevilo kafe „russiano“ Jedna z restauračních sítí rychlého stravování fungujících v Rusku dala na doporučení premiéra Dmitrije Medveděva a přejmenovala ve svém menu kávu „americano“ na „russiano“.

47; Na Majdanu něco spískali, hajzlové, a my tu teď musíme bojovat, zaznělo ve výzvě příslušníka ATO. Postarší voják ukrajinské armády si nebral servítky a řekl, co si myslí o západoukrajinském etniku (tzv. „huculech“) poskakujícím na Majdanu.

48; Ukrajinská armáda ostřelovala nemocnici č. 21 v Doněcku. Ukrajinská armáda dnes přes den zahájila palbu na areál nemocnice č. 21 ležící v obci Okťabrskij v Kujbyševském obvodě Doněcka.

49; Rodina ruského důstojníka, který zahynul v Sýrii, napsala dopis francouzskému prezidentovi. „Kolik krve bude nutno ještě prolít, abyste pochopili, že jen společně mohou naše národy zastavit a porazit tento mor naší doby?“, píše se v citovaném poselství adresovaném přímo Hollandovi.

50; Pranker Vovan zveřejnil nahrávku podvodného rozhovoru s Porošenkem. 17. listopadu ruský pranker Vovan (Vladimir Kuzněcov) zveřejnil patnáctiminutovou nahrávku telefonického rozhovoru s prezidentem Ukrajiny Porošenkem, který si myslel, že hovoří s nejvyšším představitelem Kirgizie Almazbekem Atambajevem.

51; Francie varovala před hrozbou rozpadu EU. Aby bylo možné se vyhnout takovému scénáři, musí Francie i Německo více podporovat hospodářský růst a zaměstnanost.

52; EU předběžně schválila bezvízový styk s Ukrajinou,píší média. Země Evropské unie předběžně schválili dokument o bezvízovém režimu s Ukrajinou.

53; Ukrajinští ozbrojenci ostřelovali nemocnici plnou dětí v Doněcku. Nemocnice č. 21 je situována v Kujbyševském obvodě Doněcka doslova na frontové linii. Od nemocnice k pozicím ukrajinské armády a trestních batalionů je té méně než 1,5 km.

54; OPEC se znovu pokusí dohodnout na snížení těžby ropy. Zástupci jedenácti zemí – klíčových hráčů na světovém ropném trhu uskuteční v pátek řadu konzultačních setkání.

55; Síla Hizballáhu. Přehlídka vojsk Odporu proběhla v Sýrii. Hizballáh uskutečnil velkou vojenskou přehlídku v syrském městě Al-Kvasir. Libanonský odpor předvedl mohutný vojenský arzenál.

56; V Nejvyšší radě vyzvali ke kontrole psychického zdraví u vedení Ukrajiny. Poslanci vyzvali ke každoroční kontrole stavu psychického zdraví prezidenta, premiéra, členů vlády a poslanců a také testu na závislost na alkoholu či drogách.

57; Šéf Národní rozvědky USA odstoupil. Ředitel Národní rozvědky USA James Clapper podal žádost o uvolnění z funkce.

58; Minské dohody nemají perspektivu, řekl šéf Národní rozvědky USA. Ředitel Národní rozvědky USA James Clapper ve čtvrtek řekl,l že u Minských dohod o Ukrajině nevidí žádné velké perspektivy.

59; Ruské letectvo uskutečnilo úder pomocí střel s plochou dráhou letu na teroristy v Sýrii. Letadla s raketami vzlétla z jednoho z letišť na území Ruska a po dvojím tankování ve vzduchu urazila více než jedenáct tisíc kilometrů.

60; Národní policie Luganské republiky uskutečnila tanková a dělostřelecká cvičení. Obsahem plánovaného tréningu byl nácvik řízení palby u tanků a děl. Cvičení se konalo na jednom z vojenských polygonů v Republice.

61; Putin a Trump na billboardu v Černé Hoře slibují, že učiní svět velikým. Reklamní plochy s portréty prezidenta Ruska Vladimira Putina a nově zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa se objevily v Černé Hoře.

62; Ukrajinská armáda zahájila palbu u Mariupolu. Na předměstích Doněcka a Gorlovky probíhají boje. Ukrajinská vojska zahájila palbu na pozice doněckých ozbrojených sil v Novoazovském okrese. V Zajcevu a poblíž Jasinovatského hraničního stanoviště probíhají boje.

63; Kongres USA vyzval k vyšetřování role Ruska v prezidentských volbách. Člen výboru pro dohled a vládní reformu Sněmovny reprezentantů, demokrat Elijah Cummings si myslí, že Kongres USA musí uskutečnit vyšetřování role Ruska při nedávných všeobecných volbách v USA.

64; Zbraně z Ukrajiny nelegálně proudí do Běloruska. Minsk vidí úsilí Ukrajiny bránit nezákonnému přesunu zbraní přes hranici, ale mluvit o úplném vyřešení problému považuje za předčasné, prohlásili ve Státním hraničním výboru Běloruska.

65; Obama: Rusko je vojenská supervelmoc. Prezident USA Barack Obama během společné tiskové konference s kancléřkou Německa Angelou Merkel v Berlíně označil Rusko za vojenskou supervelmoc.

66; Bojovou techniku Ukrajiny je nejvyšší čas odevzdat do šrotu. Média šokují Ukrajince. Zatímco daleko od fronty se soukromé i státní společnosti chlubí nejnovějšími technickými novinkami obranného průmyslu, ukrajinská armáda bojuje s technikou patřící do šrotu.

67; Trump může opustit Bílý dům předčasně, říká americký politolog. Zvolený prezident USA Donald Trump může předčasně opustit Bílý dům, protože není vyloučeno, že Kongres proti němu vyhlásí impeachment.

68; Ukrajina byla ponížena. V Radě federace komentovali předběžné rozhodnutí EU ohledně bezvízového režimu pro Ukrajinu. Senátor poznamenal, že zrušení víz může být užitečné pouze pro vetešníky a obchodníčky, kteří tuhle lacino koupí a támhle draho prodají.

69; Saakašvili prozradil, čím jej Porošenko zklamal. Bývalý gubernátor Oděské oblasti Michail Saakašvili vysvětlil, čím konkrétně jej zklamal Petr Porošenko. Ukrajina potřebuje reálné změny a nikoli jejich imitaci.

70; Skandální náměstkyně ministra vnitra Avakova pracovala před svým jmenováním pouze dva roky. Čtyřiadvacetiletá náměstkyně ministra vnitra Avakova Anastasija Dějevová uvádí ve svém životopisu sedm let pracovní stáže.

71; Start kosmické lodi Sojuz MS-30. Na kosmodromu Bajkonur proběhla příprava startu dopravní pilotované lodi nové modifikace Sojuz MS-30. Start s posádkou na palubě proběhl úspěšně. Dnes, 17. listopadu 2016 ve 23:20 moskevského času byl uskutečněn start raketového nosiče Sojuz-FG s pilotovanou lodí nové modifikace Sojuz MS-30.

72; Trump je schopen zbourat sankční režim proti Rusku,píše Politico. Vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách může vést k tomu, že sankční režim vůči Rusku se zhroutí ještě před jeho oficiálním nástupem do funkce.

73; Situace na Ukrajině zůstane i po předání moci v USA prioritou, říká Státní department. Mezi dalšími úkoly připomněli situaci v Sýrii, urovnání konfliktu v Jemenu a jaderný program Severní Koreje.

74; EU schválila rozhodnutí, kdy začne platit ukrajinský bezvízový režim. Bezvízový režim pro Ukrajinu a Gruzii vstoupí v platnost současně se zahájením fungování nového mechanismu pozastavení „bezvízového režimu“, jehož schvalování právě končí.

75; Rada federace komentovala Obamova slova, v nichž nazval Rusko vojenskou supervelmocí. Senátor Alexej Puškov si myslí, že úřadující prezident USA Barack Obama se v otázce vztahů s Ruskem snaží napodobovat Donalda Trumpa.

Zdroj: rusvesna.su

 

Pátek, 18.11.2016:

1; Tanky Armata budou vyzbrojeny vojenskými drony. Bezpilotník pod názvem Pterodaktyl poletí za bojovým vozidlem jako přivázaný balónek.

2; Rozhovor Porošenka s prankerem označili v Nejvyšší radě za „světovou ostudu“. Poslanec Sergej Leščenko v komentáři rozhovoru prezidenta Ukrajiny Petra Porošenka s prankerem Vovanem mluvil o světové ostudě.

3; „Žlutomodrej hadr“ – slova charkovského úředníka o ukrajinské vlajce vyvolala skandál. Na charkovský městskou radu se obrátili se žádostí, aby byl úředník volán k odpovědnosti.

4; Otevře Trump „druhou frontu“ v nové světové válce? Začala logická, přirozená a dávno očekávaná synchronizace řady akcí vedení USA a Ruska ohledně přeformátování stávajícího modelu uspořádání světa.

5; Nové vydání pořadu Pravda lze charakterizovat jako „Útoč na vlastní, aby se druzí smáli!“, „Každý párek považuje sám sebe za gigantickou klobásu“, „Uvědomělý Ukrajinec má v sobě geneticky zakódován nevděk a sklon ke zradě“.

6; Politika po americku: Značka New Balance zvolením Trumpa utrpěla. Zbývá zjistit, kdo si objednal takový podraz – Nike nebo Reebok?

7; Rusku a Číně bylo navrženo vybudovat nový světový řád. Prezident Filipín Rodrigo Duterte prohlásil, že pokud se Rusko a Čína rozhodnou vytvořit „Nový světový řád“, Filipíny jej jako první podpoří.

8; Polské letectvo v čele agrese NATO proti Rusku. V souvislosti s agresivní politikou NATO bije do očí fakt, že právě Polsko funguje jako takřka hlavní strůjce protiruských provokací.

9; Už jen možnost pohrát s s Porošenkem ukazuje na degradaci Ukrajiny. Prezident Ukrajiny se znovu stal obětí ruských vtipálků – prankerů.

10; Japonský premiér se stal prvním světovým vůdcem, se kterým se Trump setkal. Setkání se neúčastnila Melania Trump, místo ní si Trump s sebou vzal svou dceru Ivanku s manželem.

11; Putinův kmotr létá do Ruska přímou linkou bez ohledu na zákaz. Ve státní letecké službě sdělili, že Medvedčukovo letadlo je zaregistrováno v Nizozemsku, na které se zákaz nevztahuje.

12; Vláda snížila počet kvót na dočasný pobyt v Rusku. Ve srovnání s rokem 2016 počet povolení k dočasnému pobytu na příští rok klesl o téměř 12%.

13; Ruské ministerstvo financí zveřejnilo hlavní rozpočtové úkoly na rok 2017. V souvislosti s rozpočtovou konsolidací pro příští roky je nutné zajistit zvýšení rozpočtových výdajů v klíčových směrech, prohlásil ministr financí Anton Siluanov.

14; Ukrajince, který se v USA vydával za školáka, odsoudili na dva měsíce. Podle obvinění z podvodu a sexuálních přečinů, které budou projednávány příští týden, mu ale hrozí až 40 let odnětí svobody a deportace.

15; Vyostření situace na frontové linii. Ukrajinská armáda vystřelila na území Doněcké republiky stovky dělostřeleckých nábojů a min. Vedle těžkých zbraní a minometů nepřítel použil ozbrojená bojová vozidla pěchoty a střelné zbraně.

16; Muž se upálil v Austrálii. 26 lidí bylo zraněno, vyhořela banka. Na předměstí australského města Melbourne ve státě Victoria došlo v pátek k tragické události. Muž se pokusil upálit uvnitř budovy banky.

17; V OSN schválili ruskou rezoluci o boji s heroizací nacismu. Proti hlasovaly jen USA, Ukrajina a Palau.

18; Takovým já odpouštím, říká pohrdlivě Timošenková o Ljaškovi. Lídr Baťkivščiny odpověděla na požadavek šéfa Radikální strany, aby byla zbavena občanství.

19; Obama ve světě „za zrcadlem“. O evropském turné odcházejícího prezidenta. Místo toho, aby si balil kufry a rozdával autogramy, vydal se Obama na velké turné po Evropě, aby přesvědčil evropské lídry k odporu proti Rusku a Trumpovi.

20; Drahá demokracie. Státní department USA informoval o rekordních nákladech na Rusko. Je pozoruhodné, že poprvé za posledních pět let se Státní department USA významně zapojil do boje proti Rusku. Na tohoto „agresora“ obětovala Amerika 80 milionů dolarů.

21; Není čím udělat Obamovi radost. O čem hovořili Lavrov a Kerry? Nic pěkného státní tajemník svému veliteli říci nemůže. Poslední velký summit, kterého se Obama účastní, se pro něho evidentně stane dalším velkým neúspěchem.

22; Ukrajina přišla o medaile z Olympiády. Podle výsledků dodatečných kontrol dopingových vzorků odebraných na Olympiádě v Pekingu v roce 2008 odebral Mezinárodní olympijský výbor medaile ukrajinské vzpěračce (Natalja Davydova) a skokanovi o tyči (Denis Jurčenko).

23; Ruská národní banka odebrala licence hned třem bankám – bance Metropol, OLMA bance a Národní hypotéční bance (Nacionalnyj zalogovyj bank). Důvodem odebrání licencí bylo porušení legislativy, snížení kapitálu a pochybné obchody.

24; Uljukajev podal dovolání proti domácímu vězení. Připomeňme, že v úterý poslal soud bývalého ministra přistiženého při převzetí úplatku ve výši 2 milionů dolarů do domácího vězení do 15. ledna. Vladimir Putin uvolnil Uljukajeva z funkce pro ztrátu důvěry.

25; Američan se rozpustil v kyselině vytékající z pramene v Yellowstonu. Turista si chtěl sáhnout na vodu z pramene obsahující velkou koncentraci kyseliny, ale uklouzl, spadl do bublající vody. Než mohli na druhý den jeho tělo vytáhnout, nic z něj nezůstalo.

26; V Oděse hodili Molotovův koktejl do obchodního centra. Jsou zranění. Tři ženy s popáleninami různého stupně byly hospitalizovány ve zdravotnických zařízeních města. Pachatelům se prozatím podařilo zmizet.

27; Před Národní bankou Ukrajiny proběhlo shromáždění požadující dolar za osm hřiven. Několik set demonstrantů přišlo k budově Národní banky Ukrajiny v organizovaných průvodech od Majdanu Nezávislosti a stanice metra Kreščatik.

28; Nás vůbec nepovažují za lidi! V Chersonu zoufalí lékaři napsali výzvu vládě. Lékaři městských poliklinik jsou rozhořčeni restrukturalizací, kterou nazývají „nájezdem lupičů“.

29; Turecko vede rozhovory s Ruskem o nákupu S-400. Turecko poprvé projevilo zájem o raketové komplexy S-400 už v roce 2009.

30; V Poltavě došlo k výbuchu u Pomníku Slávy. Podle předběžných údajů byl odpálen granát. Na místě události objevili pojistku.

31; Spletli adresu. Pentagon omylem odeslal redakci RT dopis s kritikou televizní stanice. Incident vyšel najevo druhý den po skandální odpovědi zástupce Státního departmentu USA Johna Kirbyho korespondentce RT Gajane Čičakjan. Kirby si dovolil agresivní výpad na adresu televizní stanice.

32; Já tuhle naftalínovou moskevskou kukačku snad zabiju, říká Ljaško o Timošenkové. Lidr Radikální strany vyzval šéfku Baťkivščiny k veřejné debatě.

33; Státní duma navrhla změnit ministerstvo pro hospodářský rozvoj na „Rosplan“ – státní plánovací úřad.

34; Bandera nebo Stalin? Koho milují Ukrajinci? Byly zveřejněny výsledky průzkumu. Vyčerpání zdrojů růstu popularity válečného zločince Stěpana Bandery navzdory růstu nacionalistické propagandy v posledních třech letech je spojeno nejspíš s kardinálním neúspěchem toho, co bylo nazýváno „revolucí důstojnosti“. Bandera je hodnocen 35% kladně, 46% záporně. Stalin 22% kladně, 66% záporně. Růst Banderovy podpory se zpomalil, odpůrců ruských a sovětských činitelů je méně než se předpokládalo.

35; V Rusku se objeví nový samohybný protitankový komplex. V podobných komplexech je role obsluhy omezena už jen na vyhledání a zaměření cíle a samotný výstřel. Udržování cíle v hledáčku jako v protitankových komplexech druhé generace už není třeba.

36; V Černé Hoře byla zveřejněna jména Rusů, kteří jsou podezřelí z pokusu o státní převrat. Prokuratura tvrdí, že spiklenci usilovali o převzetí moci opoziční stranou. Neuvádí se však, o kterou opoziční sílu se mělo jednat.

37; Ukrajinská armáda buduje opěrné body podél linie dotyku a využívá drony, hlásí Národní policie Luganské republiky. V Národní policii Luganské republiky informovali o novém porušování Minských dohod a provokacích ze strany ukrajinské armády.

38; Putin a ministerstvo obrany projednávají vytvoření perspektivních druhů zbraní. Putin poznamenal, že se patří například lasery, nadzvukové létající aparáty a robotická technika.

39; Kyjev se chystá vysídlovat obyvatele frontových obcí v Donbasu. Jde především o Marjinku a Krasnogorovku ležící na Ukrajinou okupovaném území Doněcké republiky. Obyvatelé Donbasu vnímají pochybnou iniciativu ukrajinského vicepremiéra Zubka velmi bolestně.

40; Dvěma zástupcům gubernátora Kemerovské oblasti Ruska (Kuzbas) Amana Tulejeva bylo sděleno obvinění z vymáhání akcií za jednu miliardu rublů.

41; „Po Majdanu Ukrajina pláče“. Byl zveřejněn tematický videoklip k třetímu výročí tragických událostí. Konec této smutné historie ale bude šťastný, slibují autoři klipu.

42; Rusko si znovu vydobylo status předního hráče na potravinovém trhu, říká Medveděv. Ruský premiér Dmitrij Medveděv prohlásil, že Rusko se vrátilo do pozice jednoho z předních hráčů na světovém potravinovém trhu.

43; Porošenko se připravuje k vydání Saakašviliho do gruzínského vězení. V okolí prezidenta Ukrajiny Petra Porošenka zvažují variantu vydání bývalého šéfa Oděské oblasti Michaila Saakašviliho, proti němuž je v jeho mateřské zemi vedeno trestní stíhání, do Gruzie.

44; Dětská oslava v USA skončila krvavými jatkami. Policisté, kteří přijeli namísto události, objevili tělo jednadvacetileté mladé ženy a šest zraněných. Šlo o oslavu narozenin jejího dvouletého syna. Tři zločinci začali na nic netušící hosty střílet.

45; Trump zveřejnil jména budoucího generálního prokurátora a šéfa CIA. Nově zvolený prezident USA Donald Trump navrhl do funkce sedmdesátiletého generálního prokurátora USA senátora ze státu Alabama Jeffa Sessionse.

46; Dnes se na kyjevském dopravním okruhu objevil billboard napadající šéfa Radikální strany a poslance Olega Ljaška.

47; Ukrajinská armáda ostřelovala okolí Jasinovaté a jižních obcí Doněcké republiky. Ukrajinská armáda ostřelovala území průmyslové zóny u Jasinovaté a obec Sachanka na jihu Doněcké republiky.

48; SBU oznámila, že zabránila odvezení ozbrojence z trestního batalionu do Ruska. O hrdinné speciální operaci informoval na dnešní tiskové konferenci šéf SBU Vasilij Gricak.

49; Obětí bojových akcí v Doněcké republice se za poslední týden stalo pět lidí. Dalších pět bylo zraněno.

50; CIA se pokouší zabránit ekonomické spolupráci Ruska, Íránu a Sýrie. Americké tajné služby rozesílají ruským bankám varovné dopisy, v nichž ostře „nedoporučují“ spolupráci s íránskými a syrskými společnostmi.

51; Animovaný film o hrdinském činu příslušníka ruské námořní pěchoty v Sýrii je populární na internetu. Film stručně představuje Timošenkovův životopis, poté se věnuje služební cestě do Sýrie a o srážce s ozbrojenci, při níž voják utrpěl smrtelná zranění.

52; Bylo zveřejněno působivé video ze stratu stíhačky Su-33 z paluby Admirála Kuzněcova.

53; Starosta Pereslavle-Zalesského byl zatčen v případu krádeže ve firmě Rosnano. Košurnikov zůstane ve vazbě do 16. ledna 2017, oznámil soudce Artur Karpov.

54; Sberbanka zjistila, kdo stojí za kybernetickými útoky na ruské banky. Policejním orgánům Ruské federace byla poskytnuta informace, týkající se kybernetických útoků, jejichž cílem byla Sberbanka. Byly vedeny z různých míst, ale nitky pak vedly do jednoho místa.

55; Moskevská škola si vzala patronát nad dvěma školami ve frontové oblasti Donbasu. Moskevská škola č. 1238 s prohloubenou výukou angličtiny si vzala pod patronát vesnickou a okresní školu ve frontovém Novoazovském okrese Doněcké republiky.

56; Haag odvrhl Ukrajinu, Rusko odvrhlo Haag. Změny ve vládě na Ukrajině po zvolení Trumpa mohou začít velmi nepříjemnými novinkami. Jde o to, že včera se na internet dostaly dokumenty ze zasedání Nejvyšší rady, které zahájily proces impeachmentu prezidenta Porošeka.

57; V Kongresu USA vyzvali Trumpa, aby odpověděl na „ruskou agresi“. Senátor za stát Maryland Ben Cardin vyzval Donalda Trumpa, aby přivedl Rusko k odpovědnosti za „agresi“.

58; Ministerstvo obrany Ruské federace tvrdě odpovědělo Státnímu departmentu USA. Generál Konašenkov poznamenal, že kdyby sečetl množství údajně vybombardovaných zdravotnických zařízení, pak by v Sýrii už vůbec nic nezůstalo.

59; Bylo zveřejněno video z útoku na budovu, kde se skrývali pskovští výrostci. Na internetu bylo zveřejněno video, na kterém členové SOBR (Zvláštní útvar rychle reakce) útočí na obytný dům ve čtvrti Strugi Krasnyje, kde se dva výrostci schovali po střelbě na policisty.

60; Ministerstvo státní bezpečnosti Doněcké republiky učinilo prohlášení ohledně neonacistů ze skupiny „Misanthropic Division“ zadržených za podíl na Motorolově vraždě.

61; Putin ví o Trumpových plánech víc než Bílý dům, píše Daily Beast. Americkým úředníkům nezbývá než se dohadovat, jestli Donald Trump nedal sliby, které nebudou USA schopny splnit.

62; Švýcarská F-18 se nebezpečně přiblížila k ruskému Il-96. Vojenská letadla se švýcarskou vlajkou se na několik minut na nebezpečnou vzdálenost přiblížila a doprovázela letadlo s ruskou delegací na palubě letící do Peru na summit APEC (Asijsko-Tichooceánská ekonomická spolupráce).

63; Porošenkův dobrovolník ATO informoval o Avakovově přípravě státního převratu. Podle Donikova tvrzení ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov vybudoval uzavřený systém „státu ve státě“, což vytváří předpoklady pro převrat pod zástěrkou nastolení veřejného pořádku.

64; Ukrajinci si myslí, že se stali hlavní obětí po volbách v USA. Novinka o Trumpově vítězství zapůsobila jako ohlušující hrom, který se ozval od Potomaku až po Dněpr.

65; Obama se ve svém rozlučkovém turné pokusí uklidnit spojence, píše politolog. Závěrečné turné prezidenta USA Baracka Obamy má uklidnit partnery v NATO a dát signál novému americkému prezidentovi o tom, jak je třeba ve skutečnosti komunikovat se spojenci, myslí si expert.

66; Porošenka nepozvali na Trumpovu inauguraci. Na sociálních sítích na to uživatelé reagovali s humorem.

67; Patriarcha Kirill se vyjádřil ke svému vztahu k Trumpovi. Patriarcha Moskevský a vší Rusi Kirill komentoval svůj vztah k nově zvolenému prezidentovi USA Donaldu Trumpovi.

68; Na demonstracích v Kyjevě se objevil „Šatun“. Na demonstraci v centru Kyjeva se objevil člověk v kostýmu medvěda v tričku s nápisem „Šatun“. Šatun bývá spojován s hrozbou nového převratu na Ukrajině.

69; Ukrajinská armáda zahájila palbu na Jasinovatou. Ukrajinská armáda dnes večer vystřelila 114 dělostřeleckých náboj a min na teritorium průmyslové zóny u Jasinovaté a obec Spartak v Jasinovatském okrese.

70; Bitva o Aleppo. Tygři, syrská armáda a Hizballáh čistí od ozbrojenců jednu čtvrť za druhou. Na frontě v Aleppu došlo k podstatným posunům ve prospěch syrské armády.

71; Ukrajinská armáda ostřelovala předměstí Luganska. Kyjevští vojáci ostřelovali soukromý sektor na předměstí Luganska – sídliště Bolšaja Vergunka.

72; Nenávist ke křesťanům zesiluje po celém světě, říká Patriarcha Kirill. Být křesťanem je v mnoha zemích planety každým rokem složitější, prohlásil patriarcha Moskevský a vší Rusi.

73; Syrská armáda se připravuje k rozhodujícímu útoku na Aleppo. Podle informací arabských expertů se na východě města může nacházet až 7 tisíc bojovníků.

74; Polsko bude požadovat od Ukrajiny peníze podle zákona o restitucích. Celkem jde u prvních čtyř žalob o sumu 1,7 milionů dolarů.

75; Experti hodnotili Trumpovy první personální kroky v administrativě. Ty prý hovoří o jeho plánech se přednostně zabývat otázkami národní bezpečnosti, prohlásili mnozí experti a média..

76; Pokud Trump zlepší vztahy s Ruskem, nebude třeba posilovat NATO, píše Foreign Policy. Odpůrci Donalda Trumpa považují jeho politiku a radikální a nebezpečnou, ale budou muset s touto hysterií skončit.

77; Automajdan oznámil svou účast na masových protestních akcích 21. listopadu v Kyjevě. Považují se za účastníky „revoluce důstojnosti“ a oznámili, že Majdan se konal kvůli „skutečným změnám“, které dosud nenastaly.

78; Šojgu poblahopřál vojákům ke Dni raketových vojsk a dělostřelectva, který připadá na sobotu.

Zdroj: rusvesna.su

 

Sobota, 19.11.2016:

1; Kouřil jsem trávu, abych se v boji neposral strachy. Šokující přiznání Avakovova poradce Ilji Kivy. Potvrzený schizofrenik a bývalý šéf drogové policie přitom jednoznačně označil marihuanu za narkotikum a drogu.

2; Kyjev hledá příčiny Porošenkovy světové ostudy. Ukrajina a Kirgizstán uskutečňují hotové vyšetřování, jak se ruským prankerům mohlo podařit si takhle vystřelit z prezidenta Ukrajiny Petra Porošenka.

3; Je to ještě horší, než když se výpalnictvím zabývali navrátilci z Afghánistánu. Účastníci ATO se po návratu domů stali snadnou kořistí podsvětí. Protože nemají práci, stále častěji se objevují na placených shromážděních a jako nájemní síly při loupeživých nájezdech. Cena 150 až 1000 hřiven za den.

4; Nějak to přetrpět až do kulatého výročí. Kam zavedlo Lotyšsko 98 let nezávislosti? Už více než čtvrt století Lotyšsko spolu s oběma dalšími pobaltskými státy Litvou a Estonskem fungují jako faktor mezinárodní politiky nepřátelský vůči Rusku.

5; Rusko buduje plnohodnotnou vojenskou námořní základnu v Sýrii. Do Tartusu směřují jeřáby a protidiverzní čluny. Moskva plánuje převedení ruského bodu pro materiálně-technické zabezpečení v Tartusu na status vojenské námořní základny, ale dokumenty k tomu ještě nejsou vydány.

6; USA a Ukrajina podpořily heroizaci nacismu. USA často z principu hlasují proti jakékoli ruské rezoluci a Ukrajina ze sebezáchovných důvodů nemohla souhlasit s odsouzením svých vlastních zase nemohla souhlasit s odsouzením svých vlastních nově vytvořených „hrdinů“.

7; Krvavá přetvářka Paříže. Francouzi platí svými životy za Hollandovu syrskou politiku. Na základě analogie s bojem Francie a Ruska bok po boku proti nacismu v letech Druhé světové války rodina Hrdiny Ruské federace A. Prochorenka vyzvala Francoise Hollanda, aby spojil své úsilí s Ruskem v boji proti terorismu.

8; V čem nemá Šaríj pravdu? Nevidí jednu věc: Nemá smysl zabíjet draka ohrožujícího národ, když se hrdina, který draka zabije, pak sám stane takovým drakem. Co dělat, když na Ukrajině stát metodicky likviduje národ i zemi?

9; Anatomie amerického protestu. V USA pokračují demonstrace proti Trumpově vítězství v prezidentských volbách. Jsou ti, kteří protestují proti výsledku demokratických voleb, demokraté?

10; Erdogan obvinil Obamu a prohlásil, že se v USA zklamal. Prezident připomněl, že válka v Sýrii vytvořila vinou USA bezpečnostní hrozbu na jižní hranici Turecka.

11; Stíhačky Švýcarského letectva obklopily letoun ruské delegace. Po dobu deseti minut doprovázely letadlo s kremelskými novináři v těsné až nebezpečné blízkosti – tak, že bylo možné přečíst jejich palubní čísla.

12; Opilý Ukrajinec v kamionu naboural v Moskvě šest automobilů. Řidič z místa havárie ujel, ale už byl dopaden a zadržen pracovníky Státní inspekce pro bezpečnost silničního provozu.

13; V Aleppu ozbrojenci stříleli po civilních obyvatelích, kteří se účastnili protestního shromáždění. Oficiální představitel ministerstva obrany Ruské federace Igor Konašenkov upřesnil, že zabity a zraněny byly desítky lidí.

14; Ukrajinská armáda včera vystřelila 530 dělostřeleckých nábojů na frontové území Doněcké republiky. Informace o zraněných a vzniklých škodách se upřesňují.

15; Manchester United nepustil ruské fanoušky do Oděsy. Anglický fotbalový klub na žádost ukrajinských úřadů anuloval vstupenky koupené ruskými fanoušky na zápas s oděským týmem Zarja. Peníze budou údajně vráceny.

16; Proč se Trump setkal s Kissingerem? Nově zvolený prezident USA projednal světové problémy s bývalým státním tajemníkem USA, nestorem americké zahraniční politiky Henrym Kissingerem, který v roce 2014 odsoudil kyjevskou moc za válku v Donbasu.

17; Jsem připraven bojovat proti korporacím spolu s Trumpem, říká bývalý kandidát na prezidenta USA Sanders. Demokratický senátor, který podporoval Hillary Clinton, slíbil, že se stane spojencem Donalda Trumpa, pokud zvolený prezident bud bojovat proti velkým korporacím v USA.

18; Rakouské úřady chtějí zakázat rozdávání Koránu v ulicích. Ministr zahraničí Rakouska vyzval k zákazu šíření Koránu islámskými fundamentalisty v ulicích rakouských měst.

19; Porošenko nebyl pozván na inauguraci amerického prezidenta. Sociální sítě na to reagují se sžíravým humorem.

20; Byl zveřejněn tematický videoklip k výročí tragických událostí na Majdanu. Konec tohoto smutného příběhu bude podle autora námětu opět šťastný.

21; Lotyšské ministerstvo obrany se chystá odrazit „invazi Rusů“. Zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA vyvolalo paniku v litevském ministerstvu obrany. Na ochranu před ruskými okupanty je připraven oddíl dvaceti dobrovolníků.

22; Obama odmítl dát milost Snowdenovi. Přitom odcházející prezident USA ale poznamenal, že „pan Snowden nastolil důležité otázky“.

23; V Petrohradě se objevilo graffiti s portrétem Hrdiny Ruska Nurbagandova. Portrét dagestánského policisty Magomeda Nurbagandova se objevil v Petrohradě hned vedle vyobrazení hrdiny Doněcké republiky Arsena Pavlova.

24; Byl zveřejněn zdroj Státního departmentu, který jej informoval o „úderech ruského letectva“ na nemocnice v Sýrii. Šlo o tureckou kancelář Syrsko-amerického lékařského sdružení, jejíž sídlo je ve Washingtonu. Připomeňme, že toto téma bylo nastoleno na tiskové konferenci oficiálního představitele Státního departmentu USA Johna Kirbyho a vedla k veřejné´slovní přestřelce mezi ním a dopisovatelkou Russia Today.

25; Porošenko byl vyslýchán šest hodin. Výslech prezidenta Ukrajiny ve věci zločinů během „euromajdanu“ proběhl včera, ačkoli byl původně plánován na 29. listopadu.

26; Všechno otlučte. Ukrajinští patrioti chtěj přetvořit kyjevské metro podle představ „uvědomělých“. V ukrajinském segmentu Facebooku se rozvinula živá debata o tom, zdali je na čase vymazat Lomonosova a Puškina z paměti a z dějin jako celku, konkrétně pak z kyjevského metra.

27; Polští dobrovolníci obnovili 25 náhrobků nad hroby sovětských vojínů-osvoboditelů. V hrobech leží 199 sovětských vojáků, kteří padli během osvobození třítisícového severopolského města Pieniężno od fašistů.

28; Ruský příslušník Pravého sektoru zničil svůj ruský pas, ale nemůže získat ukrajinský. Příslušník Pravého sektoru Oleg Butusin, otec mnoha dětí, se přestěhoval i se svou velkou rodinou z Ruska na Ukrajinu, aby bojoval proti civilním obyvatelům Donbasu. Do této chvíle se mu nedaří získat status běžence a ukrajinské občanství.

29; Západ se definitivně rozštěpil v otázce vztahu k Rusku, píše Time. Poslední návštěva Baraka Obamy ve funkci prezidenta USA v Evropě ukázala, že jak ve Washingtonu, tak i v evropských hlavních městech je přítomen rozkol ohledně vztahu k Rusku.

30; Rusko není supervelmoc, ale „superproblém“, říká lotyšský ministr zahraničí Linkjavičus.

31; Amerika, která prohrála... Prach předvolební kampaně se usadil, poražení sčítají ztráty, vítězové hýří úsměvy a historik a publicista Alexandr Vasiljev hodnotí situaci. Expert komentuje především okázalý smutek a ostentativní zoufalství podporovatelů Hillary Clinton, kteří si vůbec nepřipouštěli, že když jeden z kandidátů logicky prohraje, může to být i ten jejich.

32; Letadlo s ruskými novináři, které bylo nad švýcarským územím doprovázeno švýcarskými stíhačkami, se porouchalo a nyní čeká v Lisabonu. Z Moskvy bylo vypraveno letadlo s potřebnými náhradními díly.

33; Ministryně školství Ukrajiny byla usvědčena z plagiátorství. Vědecké práce úřadující ministryně byly opsány z prací jiných vědců.

34; Moskva očekává vysvětlení ze strany Švýcarska ohledně incidentu se stíhačkami. Moskva žádá Bern o vysvětlení poté, co stíhačky se švýcarskou vlajkou se nebezpečně přiblížily k letadlu ruské delegace směřující do Peru.

35; Dva civilní obyvatelé byli v okolí Volnovachy zraněni při dopravní nehodě za účasti vojenské techniky ukrajinské armády. Už v minulosti rozvědka Doněcké republiky opakovaně informovala o nehodách s účastí vojenské techniky ukrajinské armády,které se staly příčinou smrti a zmrzačení civilních obyvatel Donbasu okupovaných nepřítelem.

36; „Triumfální“ zakázka. Turecko je připraveno ukoupit od Ruska protivzdušné raketové systémy S-400. Turecko plánuje uzavření kontraktu s Ruskem na dodávku protivzdušných raketových systémů S-400 Triumf. Tato otázka bude jedním z témat zasedání rusko-turecké mezivládní komise.

37; Plán Šatun si vymysleli v Nejvyšší radě, říká Saakašvili. Šatun byl vymyšlen, aby občané Ukrajiny neprotestovali proti zkorumpované moci.

38; Konec recese v Rusku je už blízko, píše Die Presse. Navzdory přetrvávajícím geopolitickým rizikům se transatlantické oteplování vztahů a sbližování s Čínou může kladně odrazit na ruské ekonomice, píše rakouský list Die Presse.

39; Dva ozbrojenci ukrajinské armády zahynuli v důsledku neopatrné manipulace s municí. Neopatrná manipulace s municí vedla ke smrti dvou ukrajinských vojáků, sdělil náčelník správy Národní policie Luganské republiky plukovník Oleg Anaščenko.

40; Kyjeva připravuje provokace pod pláštíkem otevření hraničního přechodu u obce Zolotoje, hlásí Národní policie Luganské republiky. Ukrajinská armáda příští týden připravuje provokace v okolí Zolotého, které budou organizovat pod zástěrkou dalšího pokusu jednostranného otevření hraničního přechodu přes linii dotyku, sdělil plukovník Anaščenko.

41; V Dněpropoetrovsku zemřel voják ukrajinské armády Vitalij Šostak zraněný v zóně ATO.

42; MMF odmítl poskytnout Ukrajině další tranši úvěru. Píše se o tom v prohlášení Mezinárodního měnového fondu k výsledkům práce své mise v Kyjevě ve dnech 3. až 17. listopadu.

43; První případy Trumpových personálních rozhodnutí vyvolaly pozdvižení v amerických médiích. Západní média jsou rozrušena v důsledku prvních Trumpových rozhodnutí v personální oblasti v klíčových funkcích nové administrativy.

44; Janukovič trvá na osobní konfrontaci s Porošenkem ve věci Majdanu. Příslušný návrh zveřejnil Janukovičův advokát Vitalij Serďuk. Přitom advokát ujistil, že Janukovič je připraven takovou konfrontaci absolvovat.

45; Krvavý neúspěch v Mosulu. Koalice vedená USA má děsivé ztráty. Vojenský zdroj zveřejnil podrobnosti z krvavé a neúspěšné operace na osvobození iráckého hlavního města Islámského státu. Každá operace má za následek nejen desítky obětí mezi civilisty, ale i mezi koaličními vojáky. Jen americký specnaz přišel už nejméně o 22 lidí.

46; Králem Polska byl prohlášen Ježíš Kristus. Ceremoniál, který navštívilo přes šest tisíc věřících, se konal v chrámu obce Łagiewniki jižně od centra Krakova, informuje polská televizní stanice TVN24.

47; Švýcarské ministerstvo vnitra komentovalo incident s ruským letadlem. Švýcarské ministerstvo obrany prohlásilo, že doprovázení ruského letounu bylo zcela obvyklou kontrolou, informuje agentura Reuters.

48; Civilní obyvatel zahynul kolem 16:00 hod. v důsledku ostřelování obce Zajcevo (předměstí Gorlovky) ze strany ukrajinské armády.

49; Když země Evropské unie potřebují peníze, začnou strašit Německo přátelstvím s Ruskem, píše Time. Přátelství s Ruskem se stalo vyjednávacím nástrojem při rozhovorech mezi Berlínem a jeho partnery v EU.

50; Děvčata z Ruské gardy zachránila lidi z hořícího domu v Kaluze. Tři pracovnice Ruské gardy ve městě Kaluga vytáhly z hořícího domu několik lidí a pak ještě bomby s plynem, aby předešly výbuchu.

51; Jmenování krymského muftího na Ukrajině vyvolalo protest krymských Tatarů. Krymští Tataři odsoudili ukrajinskou volbu Ajdera Rustamova muftím všech muslimů na poloostrově, sdělil poslanec Státní dumy Ruslan Balbek.

52; Hromadná rvačka v Moskvě. Kuřáci proti veřejným aktivistům. V Moskvě došlo k bitce mezi aktivisty, kteří brali kuřákům cigarety, když si mysleli, že kouří na nevhodném místě. Dva z aktivistů dostali od kuřáků nakládačku.

Zdroj: rusvesna.su

 

Neděle, 20.11.2016:

1; Lotyšští Rusové jsou připraveni se postavit proti základně NATO. Liepāja představuje obrovskou vojenskou hodnotu a může se stát součástí ještě daleko složitějšího plánu.

2; Jmenování generála do Bílého domu předznamenává sbližování s Kremlem. Poradcem prezidenta USA pro národní bezpečnost se stal generál Michael Flynn, který vyzývá k tomu, aby USA bojovaly v Sýrii proti společnému nepříteli bok po boku s Rusy.

3; Prokrustovo lože Bílého domu a Trumpovy metamorfózy. Po uplynutí nějakého času od Trumpově přestěhování do Bílého domu se Američané i celý svět mohou stát svědky Trumpovy určité proměny.

4; Vítězství Majdanu: Ukrajina zaostává za Albánií ve financování vědy. V úrovni financování vědy Ukrajina zaostává za takovými zeměmi, jako je Rumunsko nebo Albánie. A v Polsku je na jednoho vědeckého pracovníka vynakládáno třikrát až desetkrát více prostředků než na Ukrajině.

5; Žádné „Minsky“ Ukrajina plnit nehodlá! Minské dohody z let 2014 a 2015, které měly zastavit válku na východě Ukrajiny a navrátit Donbasu normální život, nepřinesly užitek nikomu kromě Alexandra Lukašenka.

6; Na ministerstvu propagandy byl nalezen rukopis, který přesně popisuje, jak zradu národa interpretovat jako vítězství. Ideologický boj se vede už o každý den přežití „revoluce důstojnosti“, neboť každý nový den už je jen horší než ten předchozí.

7; Putin a prezident Filipín se setkali v Peru. Duterte přiznal, že se na setkání s ruským prezidentem velmi těšil.

8; Peruánka se chtěla protlačit k Putinovi, ale byla zadržena ochrankou. Peruánka Julia Castro, která se zabývá výrobou oděvů, se v sobotu během summitu Asijsko-tichooceánské ekonomické spolupráce pokusila darovat Putinovi vlastnoručně vyrobený svetr, ale byla zadržena ochrankou.

9; Doufám, že se za prezidenta Trumpa vztahy s USA zlepší, říká Si Ťin-pching. Předseda Čínské lidové republiky počítá s tím, že výměna administrace s sebou přinese zlepšení dvoustranných vztahů.

10; V Kyjevě dav opilců zbil hlídkovou policistku. V centru Kyjeva na Vasilkovské ulici během vyšetřování dopravní nehody opilí kolemjdoucí zbili policistku – zástupkyni náčelníka roty.

11; Začali si „tykat“: Japonský premiér čeká Putina na oficiální návštěvě. Během setkání se Sindzo Abem ruský prezident poznamenal, že vztahy Moskvy a Tokia se posouvají vpřed.

12; Každý dolar investovaný do Ukrajiny uspoří tisíce, které by byly nutné pro zadržování Ruska, řekl Parubij. Elegantně žebrat o peníze u mezinárodních organizací je dovednost, kterou musí ukrajinský politik ovládat především.

13; V Jemenu pálí po Saúdech z ruských Pečeněgů. Na síti se objevily fotografie jemenského povstalce (húthie) vyzbrojeného kulometem Pečeněg ráže 7,62 mm.

14; A proč se takto nepostupovalo před třemi lety v Kyjevě? Více než 160 demonstrantů, kteří zorganizovali protestní akci v Haagu proti policejnímu násilí a útlaku ze strany vlády, bylo zadrženo v Nizozemsku. Jako důvod stačilo, že si demonstranti přes zákaz úřadů zakrývali tváře.

15; Doněcká vodárna je bez proudu. Všem obyvatelům Doněcka a Jasinovaté se doporučuje udělat si zásobu pitné vody.

16; Ostřelování po celé délce fronty. Pod palbou je Doněck, Jasinovataja i Gorlovka. Ukrajinská armáda večer i v noci vystřelila 308 dělostřeleckých nábojů a min na okraje Doněcka, Gorlovky, Jasinovaté a jižní obce Doněcké republiky.

17; Neočekávejme hned to nejhorší. Barack Obama vyzval Američany, aby poskytli Trumpovi čas.

18; Stoupenci nezávislosti Kalifornie chtějí otevřít velvyslanectví v Rusku, píší média. Iniciativa Yes California, která požaduje odtržení Kalifornie od USA, chce otevřít velvyslanectví v Rusku.

19; Rusko nevyhrožuje, ale jen předvádí svou sílu, říká generál NATO. Rozmístění ruských vojsk u břehů Sýrie ve Středozemním moři není nepřátelské gesto, nýbrž jen demonstrace prostředků, kterými Rusko disponuje, aby dosáhla svých cílů, myslí si předseda vojenského výboru NATO generál Petr Pavel.

20; Okolí Dokučajevska bylo ostřelováno z Gradů. Byly poškozeny obytné domy. Ukrajinští vojáci ostřelovali z raketometů Grad obec Styla poblíž Dokučajevska. Byly poškozeny tři domy.

21; Polské a ukrajinské protesty nezabrání Severnímu proudu, píší rakouská média. Navzdory námitkám ze strany Polska a Ukrajiny hledá rakouský koncern cestičky k realizaci projektu „Severní proud – 2“.

22; Erdoğan prohlásil, že zvažuje vstup Turecka do Šanghajské organizace pro spolupráci, která je alternativou k Evropské unii, a už uskutečnil rozhovory s prezidenty Ruska a Kazachstánu Vladimirem Putinem a Nursultanem Nazarbajevem.

23; Ukrajinští zaklínači Trumpa? Není třeba se vzrušovat. Kanadsko-ukrajinský blogger Oleg Ponomarjov, který se úspěšně vydává za analytika a je známý mnoha svými hloupými politickými prognózami, prohlásil, že Trumpův manévrovací prostor se zužuje a nakonec nebude moci opustit kurs strany.

24; Šokující ostuda SBU. Mediální expert Anatolij Šaríj komentuje halasně probíranou historku s údajným únosem a úžasným osvobozením Ilji Bogdanova – přeběhlíka, kterého na Ukrajině s oblibou nazývají „důstojníkem FSB“, přestože byl jen řadovým celníkem kontrolujícím vyvážené ryby.

25; Náčelník zastřelil podřízeného, aby mu nemusel vydat výplatu. V Kyjevsko-Svjatošinském okrese byl pro vraždu podřízeného zatčen třiatřicetiletý muž.

26; Hromadná rvačka mezi bílými a černými v Texasu. Policie používá násilí. Srážka mezi skupinou na podporu práv bílých a skupinou na odporu práv Afroameričanů proběhla ve státě Texas. Policie zadržela osm lidí.

27; Televizní stanice Zvezda zveřejnila záběry z posledního velkého setkání ruského prezidenta Vladimira Putina za účasti bývalého ministra pro hospodářský rozvoj Alexeje Uljukajeva.

28; Mexičan vykupuje řády z Velké vlastenecké války a vrací je rodinám hrdinů. Mexičana Eduarda Cruize, který je povoláním klenotník, natolik nadchl hrdinský čin sovětského lidu ve Velké vlastenecké válce, že se rozhodl přispět k zachování paměti o hrdinech těch let.

29; Je třeba odmítnout mučení pomocí vody, říká McCain Trumpovi. Rusofobní senátor, kterého mučili vodou během války, tvrdí, že kašle na názor prezidenta USA.

30; Obamova „přítelkyně“ se nyní ocitla mezi Trumpem a Putinem, píše Bild o postavení Angely Merkelové. A co může od obou pánů nyní čekat, zatím není vůbec jasné.

31; Velení Doněcké republiky evakuovalo tělo civilního obyvatele, který zahynul u Gorlovky. Hlídka mise OBSE se na místě v době evakuace neobjevila.

32; Přední dobrovolník a aktivista Majdanu přiznal, že Janukovič byl mnohem čestnější než současná vládnoucí moc. Uplynuly pouhé tři roky a vavříny Majdanu prudce vadnou. Už i ti nejhorlivější přiznávají, že Janukovič nebyl zas tak špatný.

33; Zabarikádujeme se a budem čekat na Rusy, říkají lotyšští dobrovolníci. Skupina dobrovolníků přísahala, že bude svěřenou budovu v Rize hájit do posledního muže.

34; Trump dokáže napravit i ten nejhorší Obamův neúspěch,píše Time. Pokud Trump chce dokázat jiným světovým vůdcům, že ví, co dělá, pak jeho zahraničně-politický kurs musí začít pokusy zlepšit vztahy s Ruskem, píše list.

35; V Krivém Rogu policisté ignorují dopravní nehodu. Na internetu bylo zveřejněno video, na kterém hlídková policie Krivého Rogu nepředvádí příliš chuti do práce, naopak se z místa události kouká ztratit dříve, než ji posádky nabouraných vozů spatří a požádají o spolupráci.

36; Ukrajinská armáda přišla o devět lidí při pokusu o průlom obranné linie Doněcké republiky. Eduard Basurin zveřejnil i výši ztrát ozbrojených sil Doněcké republiky v bojích za posledních několik dní.

37; „Minipropaganda“: Německé rádio učí německé děti nenávidět „špatné Rusko“. Autoři německého rozhlasového pořadu „Kakadu“ pro děti do dvanácti let věnovali jedno z vydání vyprávění o tom, jak „zlé Rusko vede válku na Ukrajině a v Sýrii“.

38; Zápas v rámci mistrovství Ukrajiny mezi mužstvy Arsenal a Oboloň-Brovar skončil hromadnou rvačkou fotbalistů.

39; Ekonomika Ukrajiny už opustila jednotku intenzivní péče a vykazuje znaky uzdravování, říká Porošenko ve svém projevu u příležitosti Dne důstojnosti a svobody.

40; Rada patriarchy Kirilla pro mě znamená mnoho, říká Putin. Ruský prezident promluvil o svých vztazích s nejvyšším představitelem Ruské církve v den jeho jubilea.

41; Souboj ruského a gruzínského zápasníka skončil hromadnou rvačkou. Na konci sportovního souboje gruzínský borec vyprovokoval konflikt, když udeřil Šarafetdinova do obličeje.

42; V očekávání dalšího Majdanu zavírají v centru Kyjeva metro. V předvečer zítřejšího dění v hlavním městě Ukrajiny jsou přijímána zvýšená bezpečnostní opatření.

43; Trump uvažuje o „příteli Ruska a Putina“ pro funkci státního tajemníka. Kongresman, který se zná s prezidentem Ruska, se dostal na seznam kandidátů na funkci amerického ministra zahraničí.

44; Speciální operace u Damašku: Byla zlikvidována teroristická skupina, osvobozeno území. Ozbrojenci opouštějí Han eš-Šejš. Politické vedení syrské armády zveřejňuje záběry ze speciální operace z Východní Guty. Zde, na předměstí Damašku, uchystali vojáci na teroristy past.

45; Dá se za Trumpa vůbec žít? Ukrajinští politici v panice utíkají k velvyslankyni USA. V týmu nově zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa už během předvolební kampaně učinili závěry ohledně ukrajinské moci a určitě se nechystají cokoli prominout.

46; U Doněcka byl zlikvidován velitel rozvědky elitní ukrajinské horské pěchotní brigády. Nedaleko obce Peski u Doněcka byl zlikvidován velitel výzvědné jednotky Konstantin Šramko.

47; Strelkov a Jaroš si vyměnili vzájemně „komplimenty“. Nedávno Igor Strelkov vyjádřil svéráznou „úctu“ vůči Dmitriji Jarošovi tím, že jej nazval „důstojným“ nepřítelem.

48; Obrovské kolony s posilami pro syrskou armádu přijíždějí do Aleppa před masivním útokem. V koloně přijíždějí stovky vojáků syrské armády ze sousedních provincií.

49; Vojáci NATO trénují na litevských polygonech. Rozsáhlá vojenská cvičení Severoatlantické aliance „Železný meč“ zaměřená na odražení případné vojenské hrozby se konají v Litvě.

50; Putin krátce promluvil s Obamou na summitu v Peru. Summit v Peru se stal posledním velkou mezinárodní akcí, které se Obama účastní ještě jako prezident.

51; Marine Le Pen vede nad Sarkozym v popularitě o téměř 30%. V únoru oznámila Le Penová své rozhodnutí ucházet se o funkci francouzského prezidenta.

52; Američtí senátoři trvají na tvrdé pozici vůči Rusku. Američtí senátoři kritizovali prohlášení Donalda Trumpa a jeho spolupracovníků o Rusku a potvrdili svou připravenost uskutečňovat tvrdou politiku vůči Moskvě.

53; Turecká letadla zaútočila na syrské město Manbidž, píší média. Turecká letadla zaútočila na jeden z bodů, kde jsou dislokováni bojovníci vojenské rady Manbidže.

54; Teroristé Islámského státu zlikvidovali v okolí města Al-Báb v provincii Aleppo tři americké tanky, bojové vozidlo pěchoty a buldozer turecké armády.

55; Melania Trump se synem se nebudou stěhovat do Bílého domu, píší média. Manželka zvoleného prezidenta USA Donald Trumpa Melania a jejich syn Barron se po inauguraci v lednu 2017 nebudou stěhovat do Bílého domu.

56; Putin řekl, že jej tajně pokřtil otec Patriarchy Kirilla. Podle Putinových slov před několika lety se Patriarchy zeptal, jak se vlastně dostal do církve, a Patriarcha mu řekl, že křtícím knězem byl jeho otec.

57; Co se ve skutečnosti děje v Donbasu. Odpověď ukrajinské novinářce. Známý doněcký publicista Konstantin Dolgov ironicky komentuje článek ukrajinské novinářky o Donbasu. Prakticky ji usvědčuje z dvojího metru. Novinářka se vysmívá politickému vedení Doněcké republiky za věci, které naprosto běžně dělají i evropští státníci (ochranka, sázení stromů za přítomnosti novinářů apod.).

58; S Trumpovým příchodem začíná stávající světový řád odpočítávat poslední minuty, říká Viktor But. Podle názoru podnikatele vítězství republikána v prezidentských volbách v USA bude mít za následek vítězství naprosto stejných sil i v Evropě.

59; Ozbrojenec ATO spáchal sebevraždu v Krivém Rogu. Voják předtím procházel depresemi a propadl alkoholu.

60; Čím se zabýval Putinv Peru, zatímco v Lisabonu opravovali porouchaný Il-96 s kremelskými novináři? Byla zveřejněna reportáž ruského novináře Dmitrije Smirnova ze summitu APEC v Limě.

61; Lídři summitu APEC se nechali vyfotografovat s peruánskými plášti přes rameno.

62; V Paříži došlo ke srážkám na shromáždění na Erdoğanovu podporu. Ke srážkám došlo mezi nimi a skupinou zhruba 50 Kurdů, kteří vyjadřovali svou nespokojenost s politikou tureckého prezidenta.

63; V okupovaném Kramatorsku byl odhalen bordel, kde obsluhovali nezletilé. Místnost masážního salonu se nacházela v centru Kramatorska, ale uvnitř nebyl ani jeden masážní stůl, jen dvoulůžka.

64; Sarkozy v poli poražených. První výsledky primárek ve Francii. Bývalý premiér Francie François Fillon s velkým náskokem vede v primárkách pravicových a centristických sil. Na druhém místě je bývalý předseda vlády Alain Juppé. Exprezident Nicolas Sarkozy je mimo šanci projít do druhého kola.

65; Trump by měl brát Putina vážně, říká Henry Kissinger. Politik a expert v oblasti mezinárodních vztahů Henry Kissinger prohlásil, že Obamova administrativa používala v komunikaci s prezidentem Putinem přezíravý tón.

66; Severoatlantická aliance nepovažuje Rusko za nepřítele, říká velitel námořních sil NATO. Jak poznamenal viceadmirál Clive Johnstone, NATO se pokouší pochopit Rusko a zároveň nepoškodit své zájmy.

67; Doněcký novinář Denis Selezňov s humorem vypráví o hlavních událostech uplynulého týdne na Ukrajině, konkrétně o reakci ukrajinských „patriotů“ na vítězství Donalda Trumpa a proruských kandidátů v Moldávii a Bulharsku, o masové nespokojenosti Ukrajinců se zlodějskými cenami za energie a o očekávání třetího Majdanu kyjevskou mocí.

68; S Ruskem je potřeba být připraven na vše, říká prezidentka Litvy. Prezidentka Litvy Dalia Grybauskaitė považuje svého ruského kolegu za nebezpečného a nepředvídatelného.

Zdroj: rusvesna.su

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes tlačítko Kateřina Amiourová - blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy
Klíčová slova: Donbas, EU, NATO, Rusko, Sýrie, Turecko, Ukrtajina, USA

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.