Donbas, Ukrajina, Rusko, svět - od 14.3.2016

obrazek
21.3.2016 16:26
Týdenní svodka. Dva roky od připojení Krymu k Rusku. Na obrázku krymská prokurátorka Poklonskaja, jež je zodpovědná za právní podklady k připojení.

Pondělí, 14.3.2016:

1; V Ankaře zablokovali přístup na Facebook a Twitter po teroristickém činu. Toto opatření je obvyklá praktika po velkých teroristických činech. Předtím turecké úřady zavedly omezení na komentování teroristického činu v Ankaře ve všech médiích.

2; Turecké ministerstvo zdravotnictví informuje o 125 raněných při teroristickém činu v Ankaře. Devatenáct zraněných se nachází ve vážném stavu.

3; Američtí kovbojové nespatřovali v Rusku „říši zla“. Britský list Sunday Times pořídil interview s americkými kovboji, kteří vyučují toto nelehké řemeslo ruské kolegy.

4; Kvůli přesným úderům ruského letectva ozbrojenci přesedlávají z džípů na motocykly. Bandité se chystají rozpoutat válku v Aleppu. Z Turecka byly dodány zaminované automobily pro sebevražedné atentátníky. V provincii Deyr az-Zaur pokračuje armáda v zatlačování Islámského státu.

5; Námořníci z Ukrajiny čím dál častěji dezertují do Ruska, zpravidla na Krym.

6; Zástupci armád z Ruska a USA projednali výsledky příměří v Sýrii. Uskutečnily se rozhovory náčelníka ruského Centra pro usmíření znepřátelených stran v Sýrii se sídlem v Hmejmim s náčelníkem Koordinačního Centra USA se sídlem v Amánu o dodržování režimu přerušení palby.

7; Vegan se stává potenciálním teroristou. FBI vyzývá mladistvé, aby donášeli na své kamarády – ochránce zvířat.

8; Války teroristů: Ozbrojenci z Džejš al Fatáh vyhrožují, že vyženou z Idlíbu uskupení An-Nusrá. Uskupení Džejš al-Fatah v Idlíbu dala poslední šanci ozbrojencům Džebhat an-Nusrá, aby přestala potlačovat demonstrace, které jsou proti ní organizovány a které ji mohou zbavit podílu na operacích zahájených v březnu 2015.

9; Informační válka: Vrtulníky Ruské federace rozbombardovaly starobylou Palmýru, píší anglická média. Informační válka proti Rusku je hlavním tématem britského tisku za poslední týden. Nezapomněli ani na situaci na ropném trhu a roli Ruska na něm. Ale samozřejmě se věnovali i otázce opuštění či neopuštění Evropské unie.

10; Černý pás nebývá vzletovou dráhou. Rozhodl se Petr Porošenko pro další dobrodružství už bez podpory Evropy a USA? Logika napovídá, že ne. Ale ukrajinská politická „logika“ znemožňuje jakoukoli prognózu.

11; „Cherson je turecká země“. V Chersonské oblasti se objevují prapodivné nápisy. Během posledních dvou měsíců komunální služby měst Geničesk, Cherson, Čaplinka a Kachovka v Chersonské oblasti Ukrajiny nestíhají odstraňovat ze stěn podivné nápisy na soukromých domech a státních institucí.

12; Litva se učí bojovat. S kým ale a proč? Litevské ozbrojené síly uskutečňují velká cvičení s názvem „Úder blesku“. Hlavní část manévrů se odbývá přímo v ulicích Klaipėdy.

13; Ruští vojáci se proletí po nebi nad Německem. Pozorovatelský let bude probíhat v dohodnuté trase v rámci Dohody o otevřeném nebi z letadla An-30B.

14; Zakladatel sítě VKontaktě je šokován odhaleními Snowdena. Pavel Durov poznamenal, že před zveřejněním materiálů bývalého pracovníka amerických tajných služeb měl idealistickou představu o USA a Velké Británii jako o zemích, kde úřady v žádném případě nemohou špehovat své občany.

15; Získali jsme od Evropy ponižující podřadnou smlouvu, říká Ljaško. Lídr Radikální strany Ukrajiny Oleg Ljaško označil dohodu o zóně volného obchodu s Evrospkou unií, kvůli které on sám řádil na Majdanu v roce 2014, za ponížení. Kromě toho vyzval k obnově vztahů s Ruskem.

16; Ruské letectvo likviduje Islámský stát u Palmýry. Syrská armáda útočí a osvobozuje výšiny od teroristů. Drtivé údery ruského letectva v okolí Palmýry pokračovaly i dnes.

17; Příliv zahraničních měn do Ruska se snížil na sedmileté minimum. Pád cen na energetickém trhu vedl k silnému omezení přílivu zahraničních měn do Ruska. Svědčí o tom údaje Ruské centrální banky o stavu zahraničního obchodu.

18; V Ženevě očekávají obnovení mezisyrských rozhovorů. Nepřímé rozhovory mezi úřady Sýrie a představiteli opozice budou dnes obnoveny ve Švýcarsku.

19; Estoncům je doporučováno močit ve sprše. V zemi odstartovala šokující reklamní kampaň vyzývající občany vykonávat malou potřebu v koupelně, aby se snížila spotřeba vody.

20; Dva domy na předměstí Gorlovky byly pobořeny v důsledku ostřelování ze strany ukrajinské armády. Palba byla vedena ze dvou stran z minometů, děl bojových vozidel pěchoty a granátometů. Informace o počtu zraněných se upřesňují.

21; Proč turecká média děsí veřejnost válku s Ruskem? Při zohlednění cenzury panující v tureckých médiích je vidět, že Erdoğanův režim přímo schvaluje a podporuje zprávy zaměřené na eskalaci panických nálad ve společnosti.

22; Na velvyslanectví USA věděli o chystaném teroristickém činu v Ankaře. Podle slov amerických diplomatů informaci o připravovaném teroristickém činu dostali od tureckých úřadů, které o tom informovala rozvědka.

23; Turecko letecky zaútočilo na pozice Kurdů v Iráku. Letecké údery byly provedeny ve 4:00 hod moskevského času na pozice Kurdské strany pracujících na severu Iráku.

24; CSU Angely Merkelové utrpěla ponižující porážku v regionálních volbách. Kancléřčina strana přenechala ve třech důležitých spolkových zemích Německa své pozice pravicovým populistům.

25; Severní Korea pohrozila, že smete New York z povrchu země. List Washington Post uvádí slova severokorejských vědců o tom, že vodíková bomba Severní Koreje je podstatně větší než ta, která byla svého času vyvinuta v SSSR.

26; Krymu velmi sluší, když je skutečně ruský. Ruský byl i dříve, nevzdával se, mluvil rusky a hlasoval pro komunisty. Protože chtěl zpět, domů, do prostředí ruské kultury.

27; V USA zbankrotovala první banka v roce 2016. Banka North Milwaukee State Bank ze stát Winsconsin vyhlásila bankrot. Stala se tak první bankou, jejíž činnost byla ukončena v roce 2016.

28; Marija Zacharova vyprávěla o fantaziích ukrajinských „žurnalistů“. Oficiální představitelka ruského ministerstva zahraničí komentovala informace ukrajinských médií o incidentu, který měl údajně proběhnout na setkání normandské čtyřky.

29; Rusko úspěšně odpálilo raketu ExoMars-2016 s aparáty rusko-evropské mise z kosmodromu Bajkonur.

30; Peskov odpověděl na prohlášení polského ministra obrany o „teroristickém činu“ s letadlem Kaczyńského u Smolenska. Předtím polský ministr prohlásil, že příčinou letecké katastrofy u Smolenska 10. dubna 2010 se údajně stal teroristický čin proti polskému vedení.

31; Erdoğanovo nebo Prokrustovo lože? Generální ředitel Centra politické informace Alexej Muchin uvažuje, může-li zvýšené teroristické nebezpečí znamenat konec Erdoğanova režimu. (Prokrustovo lože – symbol pro násilné uzpůsobování reality vlastním potřebám)

32; Hlavní velitel vojenského námořnictva Ruské federace Čirkov požádal o uvolnění z funkce. V současné době jeho povinnosti vykonává velitel Severní flotily admirál Vladimir Koroljov, který bude s největší pravděpodobností také jmenován novým hlavním velitelem ruského vojenského námořnictva.

33; Saakašvili buduje stranu a chystá se na volby do Nejvyšší rady. Brzy budeme mít politický program – ve skutečnosti volební. Chceme vybudovat demokratickou, evropskou stranickou organizaci, prohlásil zástupce Saakašviliho Borovik.

34; V Kyjevě vybuchl granát muži, který se chtěl pochlubit kamarádům svými vojenskými dovednostmi. Následkem výbuchu utrpěl těžká zranění.

35; „Úspěch“ dekomunizace na Ukrajině: Sovětská symbolika podražila. Předměty se sovětskou symbolikou jsou předmětem obchodu. Obchodníci se neobtěžují skrývat před policí a sběratelé předpovídají zvýšení poptávky.

36; Glazjev: Růst ruské ekonomiky o 6% je možný už v roce 2016. Podle názoru prezidentova poradce má Rusko značný potenciál ekonomického růstu.

37; Pro ministerstvo obrany Ruské federace probíhá vývoj neviditelných mostů. V Rusku probíhá vývoj silničních mostů, které budou pro moderní technické prostředky neviditelné.

38; Ukrajinská armáda zahájila palbu na čínské a ruské novináře u Gorlovky. Pod palbou se ocitly natáčecí skupiny VGTRK, Prvního kanálu, televizní stanice Zvezda a čínské státní informační agentury Sinhua.

39; Finsko je v šoku z počtu svých občanů, kteří bojují v řadách Islámského státu. V poměru k počtu obyvatel Finska je počet bojujících občanů jeden z nejvyšších v Evropě.

40; Turecká média publikují fotografii předpokládané sebevražedné atentátnice, která provedla teroristický čin v Ankaře. Novináři tvrdí, že dívka studovala na fakultě turistiky a hotelnictví a byla spolupracovnicí opozičních novin.

41; Falešné hlasy z Donbasu: Hrstka bývalých obyvatel Doněcka, kteří se považují za „doněcko-kyjevské“, se odvažují chodit na shromáždění a mluvit jménem obyvatel Donbasu.

42; Vojáci ukrajinské armády zavraždili civilní obyvatelku kvůli žádosti, aby skončili s ostřelováním z jejího dvora, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky. Podle předběžných informací příčinou vraždy obyvatelky byly její požadavky, aby se skončilo s ostřelováním z palebných pozic umístěných na jejím dvoře.

43; Generální štáb Ukrajiny a SBU zahájily vyšetřování ohledně početných ztrát ukrajinské armády u Jasinovaté.

44; Saakašvili dementoval zprávu o plánech na vytvoření vlastní strany. S Borovikem jsem neprojednával žádné otázky ohledně vytvoření strany. Žádná strana se nyní neplánuje. Není to pravda, řekl.

45; Vojáci ukrajinské armády u Gorlovky se vzbouřili a vzali jako rukojmí své velitele, protože si nepřáli bojovat. Skupina ukrajinských vojáků dislokovaných v okolí obce Rozovka poblíž Gorlovky vzala své velitele jako rukojmí, sdělil Eduard Basurin.

46; Sevastopolský biker: První vyjednavač s Mamčurem v Belbeku jsem byl já. Korespondent Alexandr Čalenko si povídal s lídrem sevastopolských „Nočních vlků“. Dmitrij Siničkin vyprávěl o své účasti na událostech Ruského jara ve městě ruských námořníků.

47; Je to příklad odporného a nepředstavitelného pokrytectví, říká starosta Londýna v odpovědi na výzvu Baracka Obamy Britům, aby zůstali v EU. Hlavním argumentem Baracka Obamy zůstane to, že Británie v rámci EU bude mít větší vliv na mezinárodní politiku, poznamenal londýnský starosta Boris Johnson.

48; Americký miliardář: Světové centrální banky vedou svět k socialismu. Centrální banky v celém světě mají v úmyslu předávat finanční aktiva státu, prohlásil známý světový investor, finančník a analytik Marc Faber v interview pro televizní stanici CNBC.

49; V Rovenské oblasti došlo k hromadné přestřelce mezi obyvateli dvou vesnic. Podle předběžných informací byli zranění tři účastníci.

50; U Charkova trénuje ukrajinská armáda „útočný boj a ochranu opěrných stanovišť“. Ukrajina se pokouší předvádět svaly.

51; Porošenko oznámil kandidatury na post premiéra Ukrajiny. Podle slov tiskového tajemníka uvažuje Porošenko o třech směrech vývoje. Jedním z nich je i přechodná „technokratická“ vláda.

52; Vojáci ukrajinské armády se vzájemně zabíjejí a mrzačí ve vzájemných sporech a Kyjev to vede jako bojové ztráty, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky. Velení ukrajinské armády záměrně zamlčuje pravdivé informace o nebojových ztrátách ukrajinské armády, aby zamaskovalo bezmoc svých jednotek v zóně ATO.

53; Fejgin navrhl Savčenkové, aby se vzdala jeho služeb. Později Fejgin na své stránce na Twitteru zveřejnil dopis od Savčenkové, ve kterém prohlásila, že falešný dopis jménem Porošenka nemá žádný vztah k jejímu rozhodnutí přerušit suchou hladovku.

54; Írán může získat jaderné zbraně během deseti až patnácti let, říká ministerstvo obran Izraele- Írán se bude snažit získat jadernou zbraň a učiní veškeré kroky k jejímu vytvoření přes obnovu ekonomiky, prohlásil ministr obrany Izraele Moše Ja´alon.

55; Putin řekl, jak v zemi vychovávat ke kultuře řízení vozidel. Většinu nehod na silnicích má na svědomí agresivní způsob řízení některých řidičů a jejich přezírání dalších účastníků silničního provozu.

56; V OSN vyzvali Írán, aby dal občanům svobodu výběru náboženství. Svoboda vyznání a víry předpokládá výběr občanů a záruku rovné ochrany v souladu s mezinárodním právem, prohlásil speciální zpravodaj OSN pro Írán Achmed Šahíd.

57; Velitelé brigády ukrajinské armády naplánovali atentát na inspektora z SBU, píše ministerstvo obrany Doněcké republiky. Velitelé 56. zvláštní mechanizované brigády ukrajinské armády plánovali atentát na plukovníka bezpečnostní služby Igora Levadného, který přijel na inspekci na Donbas.

58; Byly zveřejněny působivé záběry: Ruské letectvo a jednotky vládních vojsk používají těžké plamenometné systémy plamenomety „Solncepjok“ a raketomety Uragan a likvidují Islámský stát u historické Palmýry.

59; Do konce roku bude Krym zásoben platebními kartami Mir. Na poloostrově bude během roku vydáno 600 tisíc až jeden milion platebních karet. Jejich emise byla již zahájena.

60; Možná byste konečně mohli začít řídit svůj stát, říká bývalá státní tajemnice USA ukrajinské vládě.

61; V Kyjevě muž se sekerou napadl kolemjdoucí. Zločinec udeřil místního obyvatele sekerou do hlavy.

62; Porošenko podepsal nařízení o odvolání Saakašviliho, píší média. Dokument byl podepsán s otevřeným datem vstupu v platnost.

63; Práce ruského letectva a syrských ozbrojených sil: Ozbrojenci v provincii Kunejtra masově dezertují a připravují se ke složení zbraní. Syrská armáda působí na nezákonné ozbrojené formace nejen zbraněmi, ale i slovem, že v podmínkách příměří bude vše aktuálnější.

64; Kyjev zahájil přesun branců na frontu kvůli nedostatku vojáků. Velení ukrajinské armády v souvislosti s chybějícími vojáky začalo přesouvat do zóny bojových akcí brance - záklaďáky.

65; Rusko může Íránu poskytnout úvěr ve výši 2,5 miliardy dolarů. Tepelnou elektrárnu o výkonu 1,4 tisíce megawattů plánují postavit ve městě Bandar-Abbas. Druhý projekt je elektrifikace železniční trati Garmsar – Inče Burun, prohlásil ministr energetiky Ruské federace Alexandr Novak.

66; Skandální vyšetřování: Informační válka Ukrajiny proti Rusku a Bělorusku – důstojníci ukrajinské armády, nacisté a kurátoři z Pentagonu. Správa informačních technologií ukrajinské armády: Její nezveřejněné určení je organizace a provedení informačně-psychologických operací na strategické úrovni.

67; Starosta Lvova odmítl funkci premiéra Ukrajiny. „Oni nadělali kdoví co, v zemí je bída a teď „Svépomoc“ má zachraňovat situaci. Prosím vás jak?“, rozčilil se Sadovyj.

68; Na Ukrajině se rozhořel skandál s konáním šampionátu země v horském lyžování v Zakarpatsku. Když nebude sníh, budou muset jezdit po holé zemi.

69; To nebude na dlouho, píše Stratfor o přátelství Kyjeva a Ankary. Jakékoli pokusy Ukrajiny a Turecka spolupracovat ve vojenské sféře nepovedou k úspěchu, protože tyto země jsou příliš odlišné jak v politické, tak i v kulturní oblasti, jsou přesvědčeni analytici amerického výzkumného centra.

70; Antimajdan žádá Vyšetřovací výbor o prověření zákonnosti Navalného akcí. Antimajdan také žádá policejní orgány USA, aby z hlediska práva ohodnotily akce Navalného a pracovníků Navalného nekomerční organizace FBK ohledně porušování pravidel přístupu k informacím na stránkách Celní služby USA.

71; Ukrajinská armáda obnovila ostřelování obce Zajcevo u Gorlovky.

72; V kyjevském pětihvězdičkovém hotelu se dva Jihoafričané otrávili ústřicemi. Hospitalizována je také číšnice restaurace.

73; Rusko zahajuje stahování hlavních vojenských sil ze Sýrie. 15. března začne stahování hlavní části vojenského kontingentu ze Sýrie. Tento úkol Vladimir Putin zadal ministru obrany Ruské federace Sergeji Šojgu.

74; Šojgu shrnul operaci ruského vojenského letectva v Sýrii. Kontrolu nad zajištěním režimu přerušení palby mělo na starost více než 70 bezpilotníků a všechny prostředky rozvědky, sdělil Šojgu.

75; Rusko bude pokračovat v dodávkách zbraní syrským úřadům, hlásí Rada federace. Rusko zahájí stahování svých vojsk ze Sýrie 15. března, ale nevzdává se svých závazků na dodávky zbraní a bojové techniky syrské vládě.

76; Státní department odmítl komentovat stahování ruských vojáků ze Sýrie. Chtěl bych se zdržet komentářů o stahování ruských jednotek ze Sýrie, aby byla možnost tento proces sledovat a hodnotit, řekl představitel státního departmentu John Kirby.

77; Krysí válka: Islámský stát a An-Nusrá mění taktiku. Podzemní chodby mají být dovedeny ke kanalizačnímu systému velkých měst, která jsou strategicky důležitá pro teroristy v syrských provinciích.

78; Asad poděkoval Rusku za pomoc v boji s terorismem. Prezident Sýrie Bašár Asad během telefonického rozhovoru s Vladimirem Putinem poděkoval Rusku za pomoc v boji proti terorismu a humanitární součinnost, která byla poskytnuta civilnímu obyvatelstvu země.

79; V Sýrii zůstanou ruské vojenské základny. Jednotka ruského letectva bude stažena ze Sýrie, ale letecká a námořní základna zůstanou. Budou dohlížet nad dodržováním příměří.

80; Rusko v případě nutnosti může opět zvýšit svou vojenskou přítomnost v Sýrii, říká Rada federace. Předseda výboru Rady federace pro obranu a bezpečnost řekl, že Rusko bude nadále sledovat situaci v Sýrii. Prezident Ruské federace může kdykoli rozhodnout o zvýšení vojenské přítomnosti.

81; USA očekávají podrobné informace o stažení ruských leteckých sil ze Sýrie. V americké obranném ministerstvu vnímají informace o stažení ruského letectva ze Sýrie, ale považují za předčasné akci komentovat.

82; Byl zveřejněn plný text setkání Vladimira Putina se šéfy ministerstva obrany a ministerstva zahraničí ohledně syrské otázky. Prezident poznamenal, že úkoly, které byly ministerstvu obrany zadány, byly splněny.

83; Byli zatčeni hasiči, kteří ignorovali výzvu k zásahu v Domě odborů 2. května 2014. Policie a prokuratura obnovila další vyšetřování událostí z 2. května 2014 v Oděse.

Zdroj: rusvesna.su

Úterý, 15.3.2016:

1; Ruská federace může pokračovat v boji proti Islámskému státu i po stažení sil ze Sýrie, říká expert. V Sýrii nejspíš zůstanou ruské prostředky protivzdušné ochrany, letecká skupina bude zredukována, prohlásil viceprezident Centra politických studií Jevgenij Bužinskij.

2; Putin telefonicky informoval Obamu o stažení skupiny ruského letectva ze Sýrie.

3; Zranění vedoucí ukrajinských modrých přileb v Pobřeží slonoviny: Major Jelena Ljachova utrpěla střelné poranění během výkonu svých povinností.

4; Stažení ruského letectva ze Sýrie: Uvědomělí Ukrajinci by měli začít šít ruské vlajky. Známý vojenský dopisovatel Dmitrij Stěšin se podělil o svůj názor na stažení skupiny ruského letectva ze Sýrie.

5; Vítězství ruské diplomacie: V Ženevě jsou připraveni na pokračování mezisyrských rozhovorů. Nepřímé rozhovory mezi syrskou vládou a představiteli opozice se mají obnovit v nejbližší době.

6; Savčenková na svobodě by se stala problémem pro Ukrajinu. Vitalij Treťjakov o tom, co bude dělat ve své vlasti a v Evropě „ukrajinská Johanka z Arku“.

7; Na vraždě Němcova nejvíc ze všech vydělal Kasjanov, říká Vasserman. Známý publicista a politolog Anatolij Vasserman řekl, pro koho byla výhodná vražda ruského liberálního opozičníka Borise Němcova.

8; „Terorismus vzkvétal, za všechno může Rusko“ – senátor Sablin o obviněních ze strany polského ministerstva obrany. Ministr obrany Polské republiky prohlásil, že letecká katastrofa u Smolenska v dubnu 2010, při které zahynul prezident Lech Kaczyński, byla teroristickým činem zaměřeným na to, aby zbavila Polsko lidí, kteří je vedou k nezávislosti.

9; Ukrajinské špičky se pokoušejí najít zájemce o Jaceňukovo místo. V Kyjevě vybírají náhradu za Arsenije Jaceňuka. Kandidáti jsou tři: ministryně financí Natalja Jaresko, předseda Nejvyšší rady Vladimir Grojsman a starosta Lvova Andrej Sadovyj.

10; Putin tvrdě přehrál Obamu v Sýrii. Během týdne tam začne sezóna písečných bouří. Putin donutil USA zahájit kampaň proti Islámskému státu a sám si šel odpočinout.

11; Evropský soud odmítl právo pojmenovat dítě ruským jménem. Ruskojazyčné rodině v Lotyšsku bylo odepřeno právo pojmenovat dítě Miron, protože v zemi je možný pravopis nelotyšských vlastních jmen jen podle lotyšských jazykových pravidel.

12; Mrtvá kuřata amerického byznysu. Poprvé za 35 let americký byznys vymírá rychleji než jak rychle roste.

13; Turecké zemědělství je paralyzováno ruskými sankcemi, Výroba ovoce, zeleniny a dalších výrobků v turecké provincii Západní Anatolie se takřka zastavila.

14; Střelbou na Rymarském náměstí se zrodil „Azov“. Dva roky po vraždě devatenáctiletého Charkovana Arťoma Žudova a jedenatřicetiletého obyvatele Dněpropetrovska Alexeje Šarova není případ vyřešen. Zločinci se nedostali před soud.

15; Rada federace nemusí rušit ustanoveni o využití ruského letectva v Sýrii, říká Valentina Matvijenko. Předsedkyně Rady federace Valentina Matvijenko prohlásila, že po Radě federace není požadováno zrušení povolení operace ruského letectva v Sýrii.

16; Anglosasové si vykrmili Ukrajinu jako učenlivého následovníka. Původním úkolem „majitelů celého světa“ bylo vychovat si poslušného otroka, který bude bez řečí plnit veškeré rozkazy svého pána. Ale jejich chráněnec si osvojil jejich manýry a stal se zněj vyděrač přesně podle vzoru svých pánů.

17; Stažení vojsk ze Sýrie. Jasné je jedno: Jde o krok vstříc připravované turecké invazi vyvolané záhadným výbuchem, od kterého se distancovaly všichni kurdští radikálové.

18; Tuka plánuj zahájení výstavby další zdi na hranicích s Ruskou federací. Oznámil to šéf Luganské okupační vojensko-občanské administrativy Georgij Tuka ve vysílání ukrajinské televizní stanice.

19; Roboti byli vysláni na Mars. Ruská federace a Evropa připravují nástupní platformu pro ovládnutí Rudé planety.

20; Rusko se vrací ze Sýrie – se štítem nebo na štítě? Válečný zpravodaj Alexandr Koc, který se nedávno vrátil ze Sýrie odpověděl na osm „naivních“ otázek o stažení ruských vojsk ze Sýrie.

21; Putin znovu přechytračil Obamu, píší americká média. Pro Washington bylo rozhodnutí Ruska o stažení podstatné části ruského letectva ze Sýrie naprosto neočekávané.

22; Dmitrij Rogozin označil připojování písmene „s“ k ruskému jménu za podlézavost. Evropský soud upřel ruskojazyčné rodině v Lotyšsku právo dát svému dítěti ruskou podobu jména Miron.

23; V Porošenkově administrativě odmítají informaci o odvolání Saakašviliho. Informuje o tom tiskový tajemník prezidenta Svjatoslav Cegolko.

24; Speciální operace v Dagestánu: Bylo zadrženo čtrnáct členů turecké extremistické skupiny. Ruské tajné služby odhalily na území republiky činnost organizace Nurdžular (Nursíja).

25; Evropská unie zcela plní pokyny USA: Banky Evropy dostaly pokyn nenakupovat obligace Ruské federace. Úřady Evropské unie doporučily bankám, aby se neúčastnily nákupu státních obligací Ruska. Připomeňme, že předtím totožný pokyn dostaly i americké banky.

26; Indie a Rosněfť podepíší kontrakty za 2 miliardy dolarů. Indické státní společnosti ONGSC Videsh, Indian Oil Corporation, Oil India a Bharat PetroResources podepíší s ruskou Rosněftí dohody o hodnotě dvou miliard dolarů.

27; Od protestů k Islámskému státu – pět let syrské války. Kdy začalo ozbrojené povstání opozice proti Bašáru Asadovi, v kterou chvíli se do konfliktu zapojilo Turecko a jaká je role Ruska v nastolení režimu přerušení palby? Byl zveřejněn přehled klíčových momentů syrské krize.

28; Stažení ruského letectva ze Sýrie je pozitivní znamení, říká íránský ministr zahraničí. Rozhodnutí Moskvy stáhnout část ruské skupiny ze Sýrie svědčí o tom, že není nutné se uchylovat k síle kvůli podpoře režimu příměří.

29; Na letecké základně Hmeimim začala příprava na odsun části sil ruského letectva. Vojáci ze základny Hmeimim se zabývají nakládáním majetku a zařízení do letadel vojenského dopravního letectva. Probíhá také příprava letadel na dálkový přelet na různá letiště v Ruské federaci.

30; Za noc ukrajinská armáda ostřelovala Doněcké letiště, Spartak a Kominternovo. Nepřítel použil minomety ráže 82 a 120 mm.

31; Skandální vyšetřování: Informační válka Ukrajiny proti Rusku a Bělorusku: Důstojníci ukrajinské armády, nacisté a kurátoři z Pentagonu. Správa informačních technologií je neoficiálně určena provádění informačně-psychologických operací na strategické úrovni.

32; První skupina ruských letadel odletěla ze Sýrie do Ruska. Šlo o letadlo Tu-154 a polyfunkční bombardéry Su-34, informuje ministerstvo obrany.

33; Státní duma projedná dokument o odsouzení Gorbačova a Jelcina. Předložili jsme do parlamentu o materiál o odsouzení celého režimu Gorbačova a Jecina, prohlásil lídr LDPR Vladimir Žirinovskij.

34; Jednotné Rusko se obrátí na Generální prokuraturu se žádostí o posouzení sletu ruských opozičníků v Litvě. Výroky účastníků opozičního „Fóra svobodného Ruska“, které proběhlo v Litvě, zasluhuje právní kvalifikaci ze strany příslušných orgánů ohledně porušení zákonodárství Ruské federace, myslí si ve straně Jednotné Rusko.

35; Peskov: Počet bojových startů v Sýrii se výrazně snížil, velký kontingent již není potřeba. Tiskový tajemník Vladimira Putina odpověděl na otázku, zdali je možné říci, že ruská letecká skupina už nebude útočit na cíle v Sýrii.

36; Až tisíc ruských vojáků zůstane v Sýrii. V každém případě velká část poradenského aparátu bude pokračovat ve své práci na území Sýrie i po odsunu hlavní části ruské skupiny vojsk, sděluje vojensko-diplomatický zdroj.

37; Diplomaté z Velké Británie a jeden Američan byli přistiženi při sledování vojenských objektů v Rusku. Ruské tajné služby informovaly o pokusech vojenských diplomatů Velké Británie a občana USA shromažďovat informace o ruském letectvu.

38; Raketa zlikvidovala vůdce Islámského státu v Palmýře. Tygři dobyli strategickou výšinu 853 u města. Dopoledne po tvrdém boji s Islámským státem se bojovníci syrské útočné brigády „Tygři“ za podpory brigády „Jestřábi Pouště“ zmocnili kontroly nad kótou 853 na západní frontě u Palmýry.

39; Před budovou Nejvyšší rady stojí smuteční fotografie ukrajinských politiků a stávkují farmáři, U budovy Nejvyšší rady aktivisté od rána požadovali nepřijetí zločinných zákonů o blokádě Krymu, Doněcké a Luganské republiky. Kromě toho u budovy ještě demonstrují farmáři.

40; Dnes krátce po poledni Sýrii opustila druhá skupina ruských letadel.

41; V Berlíně během jízdy explodoval automobil. Místo události bylo ohrazeno, obyvatelé okolních domů nemají opouštět byty a přibližovat se k oknům. Pokračuje speciální operace na vyšetření okolností této mimořádné události.

42; Vítáme tě, Králíku, v třetím roce. Lídr frakce Blok Petra Porošenka Jurij Lucenko prohlásil, že frakce Samopomošč pohřbila myšlenku vytvoření nového kabinetu tím, že odmítla vstoupit do koalice.

43; Ruské letectvo pokračuje v úderech na teroristy v Sýrii, hlásí ministerstvo obrany Ruské federace. Oznámil to náměstek ministra obrany Ruské federace Nikolaj Pankov nacházející se na letecké základně Hmeimim.

44; Protiletecká ochrana Národní policie Luganské republiky sestřelila bezpilotník ukrajinské armády, který se nacházel v osmikilometrové zóně poblíž linie dotyku a prováděl rozvědku pozic Národní policie Luganské republiky.

45; Ukrajinská armáda obnovila ostřelování Doněcké filtrační stanice, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky. V okamžiku zahájení ostřelování se v areálu filtrační stanice nacházeli pozorovatelé z mise OBSE a důstojníci Společného centra pro kontrolu a koordinaci režimu příměří v Donbasu.

46; Brzy odpoledne přistála u Voroněže první letadla vracející se ze S7rie. Před samotným přistáním proletěly stíhací bombardéry Su-34 nad letištěm v přehlídkové formaci v malé výšce.

47; Ozbrojenci Islámského státu veřejně pálí křesťanské knihy. Připomeňme, že v roce 2015 teroristé zničili více než 100 tisíc křesťanských knih a rukopisů, které nazývají knihami nevěřících.

48; Gorbačov vyzval k rozpuštění LDPR. První prezident SSSR takto zareagoval na návrh poslanců strany, aby posoudili jeho politickou činnost jako zločinnou.

49; Výbor Nejvyšší rady odmítl ustanovení o odvolán Jaceňuka. Podle názoru výboru porušuje dokument ústavu Ukrajiny, zákon o vládě a stanovy Nejvyšší rady.

50; Gazprom se obrátil na Stockholmskou arbitráž a požaduje od Naftogazu 31,8 miliard dolarů. Celková suma požadavků ruského plynového holdingu vůči ukrajinské společnosti tak vzrostla na téměř 32 miliard po doplnění platby za neodebrané objemy ve třetím kvartále minulého roku.

51; Džebhat na-Nusrá prohlásila, že zahájí útok v Sýrii během 48 hodin. Agentura AFP uvádí slova jednoho z vůdců teroristického uskupení o tom že po stažení ruského letectva ze Sýrie ozbrojenci plánují rozsáhlý útok.

52; Pozice ukrajinských vojáků ve věznicích je horší než u běžných vězňů. Ukrajinská moc se zbavuje nepohodlných „hrdinů ATO“. Ukrajinská moc se jakýmkoli způsobem snaží zbavit banditů z trestních batalionů poté, co je nechala vykonat špinavou práci.

53; Hlavní velitel ruského letectva: Ruské letectvo úspěšně splnilo bojové úkoly v Sýrii. Za celou dobu operace na likvidaci teroristů neprovedli letci žádný chybný úder, zdůraznil generálplukovník Viktor Bondarev.

54; Ukrajinská armáda vystřelila na území Doněcké filtrační stanice více než 10 min, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky. Předtím navštívili filtrační stanici představitelé OBSE a Společného centra pro kontrolu a koordinaci za Ruskou federaci.

55; Syrští vojáci získali kontrolu nad dvěma strategickými výšinami v těsné blízkosti Palmýry. Během speciální operace byly zlikvidovány tři pozorovací stanoviště teroristů Islámského státu.

56; Porošenko oznámil další vítězství na cestě ke světlé evropské budoucnosti. Je to už páté takové Porošenkovo „vítězství“ za půl roku.

57; Teď máme plyn a silnice a za vlády Ukrajiny to byla učiněná hrůza. Obyvatelé Kamenky za dlouhé roky, kdy byl Krym součástí Ukrajiny, slyšeli jen samé plané sliby.

58; Berlínská policie popírá, že výbuch automobilu má vztah k terorismu. Zaznívají neoficiální předpoklady, že může jít o kriminální vyřizování účtů mezi motorkáři.

59; Glazjev: Na oživení ekonomiky na úroveň roku 2013 je zapotřebí 19 bilionů rublů.

60; V Nejvyšší radě Ukrajiny byl zaregistrován návrh na přerušení diplomatických vztahů s Ruskem. Mezi iniciátory návrhu zákona je i syn vůdce UPA Jurij Šuchevič a skandálně známý Vladimir Parasjuk.

61; Rusko vyhrálo v Sýrii navzdory předpovědím USA, říká expert. Moskva měla jasný cíl, kterému byla podřízena veškerá strategie v Sýrii. A hlavně dokázala tohoto cíle dosáhnout, píše komentátor agentury Reuters Josh Cohen.

62; Ve Lvovské oblasti odřízli římskému papeži ruku. Ve městě Drogobyč ve Lvovské oblasti neznámí pachatelé uřízli ruku u sochy římského papeže Jana Pavla II, která je umístěna u vchodu do kostela.

63; FIFA odstranila z online obchodu trička s mapou Ruska bez Krymu, která byla věnována mistrovství světa ve fotbale v roce 2018.

64; Ostřelování novinářů v Zajcevu mělo záměrný charakter, říká ministerstvo obrany Doněcké republiky. V pondělí se skupina novinářů dostala do palby v okolí Zajceva. Nikdo nebyl zraněn.

65; Osud Republiky se bude rozhodovat výhradně v Donbasu, řekl šéf Doněcké republiky Alexandr Zacharčenko.

66; Operace ruského letectva v Sýrii – čísla a fakta. 14. března vydal prezident Ruska Vladimir Putin příkaz stáhnout letecké skupiny ze Sýrie a prohlásil, že úkoly, které ruští vojáci dostali, byly splněny.

67; Údery ruského letectva zlikvidovaly potenciál Islámského státu, říká britský poslanec. Rusko risklo svou účast na syrském konfliktu. A soudě dle všeho, nebylo toto úsilí zbytečné, poznamenal člen parlamentu Velké Británie Daniel Kawczynski.

68; Spojené státy obnovily po padesáti letech poštovní a letecké spojení s Kubou.

69; Během speciální operace v Bruselu byl zraněn policista. Federální policie provádí speciální operaci ve čtvrti Forest.

70; Pokud OBSE, EU a USA nezastaví své ukrajinské chráněnce, pak se situace může vymknout kontrole. Šéf Doněcké republiky vysvětluje příčiny zvýšeného počtu bojových srážek podél linie dotyku a mluví i o tom, jaká bude reakce Doněcké republiky na rostoucí provokace ze strany ukrajinské armády.

71; Na zasedání výboru Rady pronikli lidé v maskáčích. V úterý odpoledne řada lidí v maskáčové uniformě, kteří se označovali za „představitele finančního majdanu“, pronikli na zasedání Nejvyšší rady.

72; USA se nechystají rušit sankce proti Rusku, prohlašuje státní department. USA nikdy neuznají okupaci Krymu a jeho přičlenění k Rusku. Sankce zůstanou, prohlásila asistentka státního tajemníka USA Victoria Nuland.

73; Putin: Nelze dopustit takovou situaci s migranty v Rusku jako v EU. Přítomnost migrantů v Rusku nesmí vytvářet problémy na trhu práce a vyvolávat podráždění občanů, prohlásil prezident Ruska Vladimir Putin. Příslušným ministerstvům a úřadům přikázal pečlivě kontrolovat situaci.

74; Sýrie: Cesta do propasti po kolena v krvi. Vojenský korespondent Dmitrij Stěšin vzpomíná, jak se Sýrie nacházela v mučivé agónii a před čím tuto nešťastnou přátelskou zemi zachránilo Rusko.

75; Ukrajina s USA a Evropskou unií připravují seznam Savčenkové, na kterém mají být všichni, kdo mají co do činění se soudním procesem s Naděždou Savčenko. Oznámil to prezident Petr Porošenko během setkání s ministrem zahraničí Litvy Linasem Linkevičiusem.

76; Rusko nestahuje vojska ze Sýrii proto, aby se někomu zalíbilo, říká Lavrov. Rozhodnutí o stažení vojsk ze Sýrie bylo přijato prostě proto, že úspěšně splnila svou misi.

77; Jásot Islámského státu nad „porážkou ruského medvěda“ je předčasný. Včerejší prohlášení prezidenta Ruska Vladimira Putina o stažení hlavní části vojenského uskupení ze Sýrie bylo naprosto neočekávaným obratem v řešení a urovnání syrského konfliktu.

78; Světové společenství by mělo být Rusku vděčné za operaci v Sýrii, říká expert. Šéfredaktor britského časopisu Markus Papadopulos řekl, že světové společenství by mělo být vděčné ruské vládě za to, že napomohla prakticky úplnému zničení Islámského státu v Sýrii.

79; Timošenková posílá poslance do Ruska. Ukrajinští poslanci se mají spojit a vyrazit do Ruska, aby podpořili Naděždu Savčenko při vynesení rozsudku.

80; Pentagon potvrdil likvidaci jednoho z vůdců Islámského státu Aš-Šišáního. Behem speciální operace USA v okolí města Eš-Šaddád v severovýchodní syrské provincii Haseke byl zlikvidován ozbrojenec Islámského státu Batirašvili, který přijel z Gruzie do Sýrie,a by bojoval na straně teroristů.

81; Armáda USA podporuje Donalda Trumpa. Soudě dle výsledků předběžných výsledků, volí armáda USA Donalda Trumpa. Mezi demokratickým i kandidáty s odstupem 5% následuje senátor Bernie Sanders.

82; Je to naprostý politický idiotismus, komentovali ve Státní dumě ukrajinský návrh zákona o přerušení diplomatických styků s Ruskem. Poslanci Nejvyšší rady známí svou agresivní rusofobií přidají další článek do řetězu destruktivních akcí, které způsobují škody ukrajinskému obyvatelstvu.

83; Velká Británie vysvětlila, proč její diplomaté pozorovali letiště v Rusku. V diplomatické misi prohlásili, že vojenští atašé byli na rutinní služební cestě.

84; Svou politikou Erdoğan vyděsil všechny turisty, píše Die Zeit. Obsazenost istanbulských hotelů se v roce 2015 snížila o 50 procent. Snížil se i počet autobusových zájezdů.

85; Protiruská prohlášení Polska uvádějí USA a EU do stavu zuřivosti,píší média. Varšava plánuje v červenci 2016 trvat na přijetí dohody o trvalém umístění sil NATO na svém území. Avšak ne všechny země Aliance jsou ochotny podpořit polské požadavky, píše evropský list.

86; Ukrajinská armáda zahájila palbu v okolí jasinovatského kontrolního stanoviště a u Dokučajevska poblíž Mariupolu.

87; Ukrajinská armáda večer zahájila palbu na severní předměstí Gorlovky. Nepřítel vede palbu z pozic v sousední vesnici Žovanka, použil minomety, granátomety různého typu a střelné zbraně.

88; MMF zatím nemůže úvěrovat Ukrajinu, říká Nulandová. Může za to politická nestabilita v zemi, prohlásila Victoria Nuland.

89; Rusko trvá na výměně zajatců „všichni za všechny“. Minskými dohodami o Donbasu je stanovena výměna zajatců na základně principu „všechny za všechny“, zdůraznil představitel Ruské federace v kontaktní skupině pro Ukrajinu Boris Gryzlov.

90; Stažení skupiny ruského letectva ze Sýrie je pro Washington překvapení, říká Státní department USA. Rozhodnutí prezidenta Ruska Vladimira Putina o stažení ruského letectva ze Sýrie bylo pro USA neočekávané, protože Rusko o svém úmyslu předem neinformovalo, prohlásili ve státním departmentu.

91; Jordánsko už v lednu vědělo o stažení skupiny ruského letectva ze Sýrie, píší média. Stažení ruských vojsk ze Sýrie byl naplánován během setkání v Moskvě mezi jordánským generálporučíkem Mašáalem Muhamedem Al-Zabenem a jeho syrským kolegou generálem Fahidem Džasem Al-Fredž s ministrem obrany Ruské federace Sergejem Šojgu.

92; Rusko stahuje vojska ze Sýrie kvůli válce na Ukrajině píší německá média. Německá média reagují na sdělení o stažení ruských vojsk z území Sýrie různě.

93; Raketomet Smerč zlikvidoval srocení Islámského státu v Palmýře. Vojáci získali kontrolu nad klíčovou ropnou trasou v Deyr az-Zauru. Leteckou základnu Hmeimim opouštějí ruská letadla, což je výsledkem společného rozhodnutí dohodnutého mezi Sýrií a Ruskou federací o snížení počtu ruských vojsk v Sýrii.

Zdroj: rusvesna.su

 

Středa, 16.3.2016 (dnes kvůli nemoci stručněji):

1; Americký generál: Stažení ruských sil vytváří možnosti síly podporované Spojenými státy.

2; Ruské letectvo pokračuje v úderech na islámský stát, poznamenal oficiální představitel Pentagonu Peter Cook.

3; Boje u Palmýry: Protiútok Islámského státu málem stál život ruské novináře.

4; Turecko využije stažení ruských vojsk v Sýrii ke svým vlastním cílům.

5; Jaceňuk je předposlední ukrajinský premiér. Odchod vlády znamená začátek závěrečné etapy ukrajinské historie.

6; Vzniklo podezření, že za výbuchy v Ankaře mohou stát Erdoğanovy tajné služby.

7; Čína obchází námořní blokádu USA. Čína se rozhodla posílit ekonomickou expanzi jednotkami Čínské národně-osvobozenecké armády.

8; Senátor USA: Kampaň ruského vojenského letectva značně poznamenala dynamiku syrského konfliktu.

9; Americké a evropské sankce proti Ruské federace budou trvat až do navrácení Krymu Ukrajině.

10; Evropští politici: Ruská kampaň v Sýrii byla úspěšná.

11; Rusko se vrací k tříletému rozpočtu. Následující dokument bude vypracován pro léta 2017 až 2019.

12; Odchod Ruska ze Sýrie nebude mít vliv na sankční režim USA, říká Nulandová.

13; Operace v Sýrii posílila geopolitickou pozici Ruska. Byla součástí geopolitického boje za obnovu multipolárního světa.

14; Stažení vojsk ze Sýrie ukázal, že všechny trumfy v syrském konfliktu drží Putin, píší francouzská média.

15; První návštěvníky přijímá první „Iglú-hotel“ v Rusku.

16; Rusko v únoru nakoupilo americké obligace za pouhé 4,8 miliardy dolarů. Od prosince 2014 Rusko postupně snižuje objemy investic do amerických státních obligací.

17; Argentina potopila čínskou rybářskou loď. Ve vztazích Argentiny a Číny došlo k nepříjemnému incidentu, který hrozí přerůst v komplikaci spolupráci obou zemí.

18; Islámský stát přišel o 20% území a 40% příjmů. Za posledních 14 měsíců se situace pro teroristickou skupinu silně zhoršila.

19; Ukrajinská armáda opět zmařila inspekci mezinárodních pozorovatelů v okolí Doněcké filtrační stanice. Nepřítel použil minomety, kulomet velké ráže, automatický granátomet a střelné zbraně.

20; Krym oslavuje dva roky od připojení k Rusku. Progresivní lidstvo přijalo v klidu připojení Krymu k Rusku na konci 18. století, ale bolestně vnímá připojení Krymu na počátku 21. století.

21; Čína schválila nový, v pořadí už třináctý pětiletý plán.

22; Ukrajinská armáda ostřelovala předměstí Gorlovky a Doněcka. Ostřelování Zajceva a Spartaku bylo vedeno z minometů, granátometů a střelných zbraní.

23; Za dva roky byla na Krymu vytvořena mohutná skupina úderných a obranných struktur schopných čelit námořním, vzdušným i pozemním silám potenciálního nepřítele.

24; Proč „celý svět“ lituje Savčenkovou a ne zavražděné ruské novináře. Dnes pojem „celý civilizovaný svět“ označuje jen úzký okruh politických lídrů západních zemí. Považovat je za maják mravní orientace by byla velmi hloupá chyba.

25; Ruské ministerstvo financí odmítlo splácet státní dluh z Rezervního fondu. Ministr financí Anton Siluanov považuje tento nápad v podmínkách deficitního rozpočtu za nesmyslný.

26; Šéf Sberbanky Gref si myslí že ruský rubl je podhodnocený.

27; Simferpopolský taxikář vyprávěl, jak zachraňoval Porošenka před rozzuřeným davem. Lidi začali vylamovat dveře, auto jsem musel zablokovat. Porošenko slíbil vzniklou škodu uhradit, ale své slovo nedodržel.

28; Téměř 40% Němců a Italů považují Krym za součást Ruska. Zajímavé je, že v USA 42% respondentů nevědělo, na co se tazatel ptá, a nedokázali vůbec odpovědět.

29; „Ruská agrese byla oficiálně prohlášena za hlavní hrozbu v nové koncepci obrany Ukrajiny. V dokumentu podepsaném Porošenkem se mluví o tom, že Rusko sleduje cíl zničit Ukrajinu a zmocnit se jejího území.

30; Stařičcí členové fašistické legie SS pochodovali ulicemi Rigy. Akce, která tradičně vyvolává rozhořčení antifašistických organizací na celém světě, se účastnilo více než tisíc lidí.

31; Tisíce obyvatel Krymu vyšly do ulic, aby oslavili druhé výročí znovupřipojení k Rusku. Krym a Sevastopol se znovu staly ruskými regiony po referendu z 16. března 2014, při kterém většina obyvatel hlasovala pro vstup do Ruské federace.

32; Osudové setkání pro ropný trh se bude konat v Dauhá 17. dubna. Sejdou se zástupci největších zemí těžících ropu.

33; Nové referendum o Krymu je možné. Ale jen spolu s referendem o Jihovýchodní a centrální Ukrajině. Stoupenci západní orientace požadují nové referendum na Krymu pod záštitou OBSE.

34; Krymská prokurátorka Natalja Poklonskaja se vyjádřila o těch, do chce přijít na Krym s válkou. Šance mají nulové. Nepustíme si sem žádné extremisty. A jestli někdo bude chtít zkusit své štěstí, prázdných cel máme připraveno dostatek.

35; Vojenský korespondent Graham Phillips byl zadržen kvůli natáčení shromáždění nacistů v Rize. Známý vojenský dopisovatel se pokoušel natočit nezávislou reportáž o průvodu přestárlých členů Legie SS v hlavním městě Lotyšska.

36; Ani jsem si nedokázal představit, jak může velení ponížit účastníky ATO. Vojáky 93. brigády ukrajinské armády odmítlo velení vyznamenat z důvodu nedostatku hrdinství. Jejich provinění je, že se nenechali zabít a přežili.

37; Cikáni pálí v Tule pneumatiky a házejí na policisty kameny. Ve čtvrti Plechanovo v Tule skupina cikánů zorganizovala vzpouru po neúspěšném pokusu nelegálně se připojit k plynovodu.

38; Prodej majetku ukrajinských bank na Krymu vynese deset miliard rublů. S touto sumou počítá ruský fond ochrany vkladatelů pro účely vyrovnání s vkladateli.

39; Další zrada: Za zhoršení života na Ukrajině Ukrajinci neobviňují Rusko, ale Jaceňuka a Porošenka. Jaceňuka obviňuje 33% dotázaných, Porošenka 24%. A bývalého prezidenta Janukoviče pouhých 4,5%.

40; Marija Zacharova se vysmála slovům britského ministra o „bití manželky“. Podle Hammondových slov vítat stažení ruských vojsk ze Sýrie je totéž jako chválit muže za to, že přestal bít svou manželku. Zacharova kontrovala: Patrně je to něco z ministrovy vlastní zkušenosti, nebo že by šlo o nesprávný překlad?

41; Vychvalovaná stíhačka F-35 přináší Spojeným státům jen ztráty, říkají experti. Pentagon pokračuje v utápění kolosálních částek v projektu F-35, aniž by napravil kritické závady letadla.

42; Merkelová připomíná pianistu na Titaniku, píše německý politik. Pianista na Titaniku také hrál až do konce, protože to prostě šlo...

43; Rusko a Egypt obnoví letecké spojení, říká Lavrov. Obnova leteckého spojení nezabere mnoho času, říká ruský ministr zahraničí.

44; Rozhodnutí o stažení ruského letectva ze Sýrie bylo pro naše západní partnery překvapení, říká stálý představitel Ruska při Evropské unii. Celkově byla reakce a Putinovo rozhodnutí pozitivní.

45; Ukrajinská armáda ostřeluje Novoalexandrovku, hlásí Národní policie Luganské republiky. Ukrajinská armáda střílí z bojových vozidel pěchoty, obrněných transportérů, ale také z granátometů a střelných zbraní.

46; Uljukajev věří v růst ekonomiky a připravuje ji na cenu ropy ve výši 35 až 40 dolarů za barel.

47; V Kyjevě ozdobili obchod ruským státním znakem. Ukrajinští „patrioti“ zuří. Dvouhlavého orla umístili na vitríně obchodu „Imperátorský porcelán“. Tento fakt vyvolal další vlnu rusofobie mezi ukrajinskými „patrioty“.

48; Občané Moldávie ukradli z italského muzea obrazy Rubense a Tintoretta. Deset Moldavanů uloupilo ve Veroně sedmnáct obrazů z renesanční doby. Celková cena obrazů se odhaduje na 15 milionů euro.

49; V Záporoží demontují největší ukrajinský Leninův pomník. Zdroje tvrdí, že v parku kolem pomníku byly nalezeny výbušniny.

50; Ukrajinští vojáci u Gorlovky se pokoušejí prodat americký radar.

51; „Imperátor“ Palpatin vynesl ze zasedacího sálu Oděské městské rady Saakašviliho zástupce Borovika, který obdržel mandát teprve dnes.

52; Další a další skupiny ruských letounů opouštějí Sýrii a míří na svá stálá stanoviště na území Ruska, hlásí ministerstvo obrany Ruské federace.

53; Proč nás krmí hůř než psy a zahraniční vojáky přecpávají ananasem a rybami v aspiku? Na jednom a tomtéž polygonu ve Lvovské oblasti dostávají ukrajinští vojáci šedohnědou neidentifikovatelnou hmotu a Američany a Kanaďany krmí rybami, pečeným masem a dvěma desítkami různých druhů ovoce a zeleniny.

54; V Doněcké republice bylo zahájeno vydávání pasů republikového vzoru. Jako první dostal pas nejvyšší představitel Republiky Zacharčenko.

55; Neonacisté uspořádali pochodňový průvod proti „maďarským okupantům“ v Zakarpatsku. Neonacisté z Pravého sektoru, pluku Azov a dalších uskupení uspořádali v Užgorodu pochodňový průvod proti politickým silám Maďarska, které se údajně snaží odtrhnout Zakarpatsko od „Velké“ Ukrajiny.

56; V Sýrii ozbrojenci verbují aktivně malé děti. Desítky školáků zahynuly za poslední měsíc v této válce. V podmínkách tragického nedostatku lidí na všech frontách skupina Džejš al-Fatah v syrské provincii Idlíb začala verbovat malé děti.

57; Třetina vojenské techniky ukrajinské armády v okolí Marjinky se ukázala jako nefunkční, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky. Bojeschopnost kyjevských vojáků dislokovaných v okolí okupovaného města Marjinka na západ od Doněcka, je podkopána nedostatečným materiálně technickým zabezpečením.

58; Proti dohodě EU a Turecka vystoupilo více než 100 tisíc Španělů. Požadavek na vládu Španělska, aby nepodporovala dohodu mezi EU a Tureckem, dokázal získat více než 100 tisíc podpisů.

59; S Grahamem Phillipsem v Lotyšsku bylo zahájeno trestní řízení. Proti známému novináři Grahamu Philipsovi zadrženému za natáčení shromáždění nacistů v Rize zahájily lotyšské úřady trestní řízení.

60; Kyjevští okupanti za přítomnosti OBSE zlikvidovali automobil Národní policie Luganské republiky. Obec Novoalexandrovka byla ostřelována z obrněných transportérů, bojových vozidel pěchoty, ale také z granátometů a střelných zbraní.

61; Ukrajinská armáda ostřeluje čtvrť Zajcevo. Ukrajinští okupanti zahájili palbu na obec Zajcevo nedaleko Gorlovky, sdělil představitel místní administrativy.

62; Kyjev připravuje vyslání mírových sil pod záminkou odminování území Donbasu. Průzkumné práce pyrotechnické skupiny probíhá mimo rámec Minských dohod a je zaměřena na diskreditaci Zvláštní monitorovací mise OBSE v otázkách odminování.

63; Graham Philips byl propuštěn na svobodu. Lotyšská policie propustila známého novináře Grahama Philipse zadrženého kvůli natáčení shromáždění nacistů v Rize.

64; Írán bude schopen zahájit práce na vytvoření atomové bomby, říká expert. Nyní nejsou žádné náznaky, že by Írán na něčem takovém pracoval, ale může k tomu dojít v budoucnosti. Proto se svět musí vyrovnat s krizovou situací s Íránem a KLDR.

65; Ozbrojenci Islámského státu prohlašují, že sestřelili letadlo iráckých ozbrojených sil. Lehké motorové letadlo, na jehož palubě se nacházelo pět členů posádky, letělo do města Havidža, aby ostřelovalo pozice ozbrojenců.

66; Hackerskému útoku byly vystaveny desítky ruských bank. Zločinci rozesílaly škodlivé dopisy jménem Centrální banky a využívali databázi sestavenou z materiálů bankovních služebních dokumentů. Proto mohlo být rozesílání adresné.

67; Syrští Kurdové mohou v nejbližší době vyhlásit vytvoření autonomie. Podle slov představitele Kurdského demokratického svazu v Moskvě Abd Saláma Alího se vyhlášení bude konat doslova v nejbližších dnech.

68; Porošenko si nejspíš myslí, že síly ATO „osvobodily“ dvě třetiny Donbasu. „Dnes už tam žádná separatistická shromáždění neprobíhají. Je to naše společné vítězství, zdůraznil Porošenko.

69; Moci v Oděse se zmocnila zlodějská kamarila, říká Saakašvili. Gubernátor Oděské oblasti komentoval dnešní útok na svého zástupce, poslance Oděské městské rady Sašu Borovika.

70; Gruzínský sen vs. Švýcarská banka. Bývalý předseda vlády Gruzie se pokouší získat zpět svých 100 milionů dolarů. Bývalý premiér Gruzie a miliardář Bidzina Ivanišvili, který patří na seznam tří set nejbohatších lidí planety podle Forbesu, zažaloval jednu z největších švýcarských bank Credit Suisse u ženevské prokuratury.

71; Rusko dodalo zbraně iráckým Kurdům. Zbraně byly předány za přítomnosti ruského velvyslance a zástupce náčelníka generálního štábu pešmergy.

72; Ruské letectvo zahájilo masivní útok na Islámský stát v Palmýře a kryje útok syrské armády. Dnes večer ruské útočné letouny a bombardéry zajišťují krytí ze vzduchu pro vojáky syrské armády, kteří útočí na pozice teroristů Islámského státu u Palmýry.

73; Obama vyzval Putina, aby propustil Savčenkovou. Prezident USA Barack Obama během telefonického rozhovoru s prezidentem Ruské federace Vladimirem Putinem mluvil o nutnosti propustit ukrajinskou členku trestního batalionu Naděždu Savčenko, která je držena v Rusku ve vazbě.

74; Osm zemí Evropské unie vystoupilo proti spuštění „Severního proudu – 2“. Své podpisy pod dokument připojili premiéři České republiky, Estonska, Maďarska, Lotyšska, Polska, Slovenska, Rumunska a prezidentka Litvy. V Eurokomisi však obdržení dopisu zatím neobdrželi.

75; Ukrajinská armáda za posledních 24 hodin vystřelila na obec Zajcevo více než dvacet min. Nepřítel vedl palbu z pozic v obci Žovanka a využíval různé typy granátometů a střelných zbraní. Informace o zraněných se upřesňuje.

76; Velvyslanec Ruska projednal s nejvyšším představitelem iráckého Kurdistánu dodávky zbraní. Už dříve na setkání velvyslance a prezidenta iráckého Kurdistánu zazněly otázky ekonomické a kulturní spolupráce.

77; Ve veřejné sněmovně Rusé federace prezentují rozsáhlý projekt „Hvězda našeho Velkého Vítězství“. 17. března 2016 proběhne v této komoře kulatý stůl, během něhož experti projednají základní aspekty formování patriotických hodnot u obyvatelstva země.

78; Turecké úřady zakázaly oslavy kurdského Nového roku. Turecké úřady vyhlásily zákaz oslav Navruzu, který je kurdskou obdobou Nového roku.

79; Na Ukrajině byly rozkradeny peníze, které byly vyčleněny Spojenými státy a Evropou na reformu Generální prokuratury. Na Generální prokuratuře Ukrajiny se začali zabývat hledáním grantů USA a EU na reformu úřadu ve výši 2,2 milionu dolarů.

80; Soud v USA povolil druhý pokus o popravu odsouzeného. Nejvyšší soud amerického státu Ohio považuje za přípustné uskutečnění opakované popravy odsouzeného vraha Romella Brooma po selhání prvního pokusu kvůli neschopnosti lékařů namíchat smrtící injekci.

81; V Nejvyšší radě Ukrajiny chtějí pokutovat nošení svatojiřské stužky. Pokuta za nošení stužky má být 850 až 2550 hřiven.

82; Kocouři-diverzanti odpojili část Lvova od elektřiny. B oblasti, kde k incidentu došlo, přestaly fungovat i semafory.

83; Palmýra: Dokud ruské letectvo likviduje Islámský stát, Hizballáh přisouvá velké síly pro rozhodující útok.

84; Na letecké základně İncirlik v Turecku byla vyhlášena nejvyšší úroveň pohotovosti. Na základně, kde se nacházejí letadla Spojených států, Velké Británie, Německa, Saúdské Arábie a Kataru, byl vyhlášen stav nejvyšší pohotovosti. Zdroj říká, že v souvislosti s nejnovějšími informacemi od rozvědky.

85; Rozjíždí se kampaň na podporu vyhlášení 18. března, dne připojení Krymu k Rusku, za celostátní svátek a volný den.

86; USA konstatují značné snížení násilí v Sýrii, říká státní tajemník. Příměří, které začalo platit v Sýrii, se vcelku dodržuje, zdůraznil oficiální představitel Státního departmentu USA Mark Toner.

87; Důstojníci ukrajinské armády berou úplatky ve výši 30 tisíc hřiven za převedení vojáků ze zóny ATO. Podle spolehlivých svědectví podobná korupční schémata přinášejí zisk veliteli a náčelníkovi štábu 56. brigády.

88; Slabé letectvo stáhne na dno celou americkou armádu, říká americký generál. Vojenské letectvo USA se o válce v Perském zálivu v roce 1991 neustále zmenšuje a zastarává. Piloti ztrácejí svou kvalifikaci a nejsou schopni válečných kampaní.

89; Sevastopol – štáb Ruského světa pro útok na Ukrajinu. Právě v Sevastopolu, hlavním městě Krymu a jednom z hlavních ruských měst, sídlí mise, která má poskytovat ostatním Rusům pomoc při osvobozování z tzv. „egyptského zajetí“. Jedná se především o Ukrajince.

90; Ukrajina začíná budovat železniční tratě vyhýbající se území Doněcké a Luganské republiky. 15. března bylo podepsáno příslušné memorandum. Termín dokončení projektu se ale neuvádí.

91; Ukrajinská armáda ostřeluje jasinovatské kontrolní stanoviště. Ukrajinská armáda opět zahájila palbu na pozice ozbrojených sil Doněcké republiky v okolí jasinovatského rozcestí.

Zdroj: rusvesna.su

 

Čtvrtek 17.3.2016 (se zpožděním kvůli nemoci):

1; Obama přikázal zablokovat aktiva a veškerý majetek KLDR v USA.

2; Gazprom se chystá na íránské projekty. Novinářům to sdělil ruský ministr energetiky Alexandr Novak.

3; Kolem 90 tisíc obyvatel jihovýchodu Turecka se stalo uprchlíky kvůli operaci proti Kurdům. Ve třech oblastech na jihovýchodě Turecka byla zahájena nová vojenská operace proti členům v Turecku zakázané Kurdské strany pracujících.

4; Turečtí vojáci pomáhají ozbrojencům Islámského státu zraněným v Sýrii.

5; Záporožští „dekomunizátoři“ s velkými problémy odstranili Leninův památník.

6; Turecko dodalo ozbrojencům rakety TOW. Probíhají prudké boje u Palmýry. Tygři odrazili protiútok Islámského státu u Deyr az-Zauru. Syrské zvláštní jednotky zlikvidovaly diverzní skupiny Džebhát an-Nusrá.

7; Zacharova vysvětlila „náhlý“ odchod ruských vojsk ze Sýrie. Řada zahraničních politiků a západních médií prohlašovala, že rozhodnutí ruského prezidenta o stažení vojenského kontingentu ze Sýrie bylo pro ně neočekávané. Důvod byl ale prozaický: Šlo o dočasnou, nikoli dlouhodobou operaci.

8; Sýrie za Minsk. Stažení ruských vojsk ze Sýrie v rámci rusko-americké dohody představuje hrozbu pro Porošenka.

9; Američané požadují od Ruska vrácení Krymu Ukrajině, protože neuznávají výsledky referenda z března 2014. Uvědomují si ale, že Texas, Kalifornie a Havaj byly k USA připojeny nezákonně, natož na základě referenda?

10; Američtí kurátoři zemědělských reforem vnucují Ukrajině smrtící recepty. Naděje Ukrajiny stát se zemědělskou velmocí roztála nejspíš s posledním letošním sněhem.

11; V Doněcké a Luganské republice jsou vytvářeny normy pohybu dokumentů pro registraci vlastnických práv. V Doněcké republice byla vytvořena meziresortní komise pro legalizaci dokumentů, v Luganské republice uvedli do oběhu formulář pro evidenci nemovitostí.

12; Večeře v muslimských tradicích: Skandál na britské vysoké škole. V londýnské ekonomické škole se konala slavnostní večeře, na které byli muži a ženy odděleny. Dokonce i vstupenky na tuto akci bylo nutno objednávat na dvou různých telefonních číslech podle pohlaví hosta.

13; Kandidáti na prezidenta USA komunikují na úrovni pubertálních školních dětí. Lingvisté poznamenávají, že prudce klesá úroveň předvolebních projevů u všech prezidentských kandidátů.

14; Ukrajinci jsou vědomě a záměrně oblbováni a měněni na voličské stádo, které dobré jen k tomu, aby pravidelně naházeli do uren volební lístky a legitimizovali tím postavení elit.

15; Kdo stojí za krvavými teroristickými činy v Turecku? Vnucuje se otázka, zdali za výbuchy nemohou být Erdoğanovy tajné služby. Pokud se to někomu zdá jako spiklenecká teorie, nechť se zamyslí nad organizací výbuchu Islámským státem nebo Džebhat an-Nusrá.

16; Prognóza hospodářského růstu USA v roce 2016 byla zhoršena na 2,2%. Původně Fed předpovídal 2,4%.

17; Na Ukrajině musí učitelé sami vybírat peníze na organizování školních olympiád. V rozpočtu ministerstva školství na to nejsou peníze.

18; Export z Japonska do USA se propadl na pětileté minimum. Amerika je pro Japonsko tradičně hlavním obchodním partnerem. Velká část zboží japonské výroby míří právě do USA, ale prudký pád exportu Japonska do USA může signalizovat velké problémy.

19; Graham Phillips byl deportován z Lotyšska a míří do Moskvy. Deportovali mě a dali zákaz vstupu do Lotyšska na tři roky. Z toho je vidět, jak Lotyšská vláda podléhá nacistům, napsal známý novinář na své stránce na Twitteru.

20; V Dagestánu byli zadrženi ozbrojenci spojení s Islámským státem, kteří připravovali teroristické činy. V skrýši teroristů byly nalezeny čtyři podomácku vyrobené bomby a zhruba tuna výbušnin.

21; Dva civilní občané byli zraněni na předměstí Gorlovky v důsledku ostřelování ze strany ukrajinské armády.

22; Kyjevské provokace vedou k eskalaci konfliktu v Donbasu. Zaregistrovali jsme změnu pozic ukrajinských vojáků v okolí Avdějevky, říká zástupce šéfa Zvláštní monitorovací mise OBSE Hug.

23; Vzpoura cikánů v Tulské oblasti: Byla zahájen zvláštní operace OMON. Spolu s příslušníky zvláštních služeb byla na místo události vyslána zvláštní technika. Obec je obklíčena.

24; Na Krymu začalo cvičení protivzdušných komplexů s účastí letectva. Cvičení se účastní letadla Su-30 SM a Su-24, protiponorková obojživelná letadla Be-12 námořního letectva Černomořské flotily.

25; V očekávání teroristických činů: Německo uzavřelo velvyslanectví a konzulát v Turecku. Němci se obávají teroristického útoku na svá diplomatická zastoupení v Ankaře a Istanbulu.

26; Proč se rozpadl Sovětský svaz? Špičky SSSR zradily ty ideály, o kterých přesvědčovaly své občany. Byla zveřejněna úvaha spisovatele Sergeje Lukjaněnka, jak by se lidem dnes žilo, pokud by se nerozpadl Sovětský svaz. Jak lidé hlasovali tenkrát a jak by hlasovali teď?

27; Plynaři hlásí, že technika nezákonného připojování k plynovodu v Tulské oblasti byla propracovaná.

28; Kremlu se nelíbí Trumpův předvolební klip se smějícím se Putinem. Doufáme že z volebního procesu v USA Rusko vynecháte, prohlásil Dmitrij Peskov.

29; Myšlenku Kurdů o federalizaci Sýrie musí posoudit celý národ, říká Dmitrij Peskov. Procesu federalizace se musí účastnit všechny náboženské a etnické skupiny nacházející se na syrském území, poznamenal tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

30; Bývalý šéf Pravého sektoru navštívil Avdějevku. Jaroš nemohl vynechat příležitost ukázat se na jednom z nejexponovanějších míst na linii dotyku, kde ukrajinská armády systematicky porušuje Minské dohody.

31; „Oni serou přímo na ulici!“, říkají obyvatelé Tulské oblasti o cikánském řádění. Lidé žijící v sousedství s cikánským táborem, který zorganizoval nepokoje kvůli plynu, jsou rozhořčeni chováním cikánů.

32; Putin: Rusko použije protivzdušnou obranu v Sýrii proti jakýmkoli cílům, které bude považovat za hrozbu. Ruské systémy protivzdušné obrany budou nepřetržitě hlídkovat a budou použity proti jakýmkoli cílům, které budou ohrožovat vojáky.

33; Glazjev: Daňové ráje způsobují státu škody ve výši jednoho bilionu rublů. Podle názoru poradce prezidenta přichází ruský státní rozpočet o zhruba jeden bilion rublů v důsledku vyvádění prostředků do daňových rájů.

34; Západ se ze stahování Ruska ze Sýrie raduje předčasně, píše Guardian. Mnozí na Západě se rozhodli, že s odchodem vojenské techniky ze Sýrie ukončí Kreml podporu Asada. Mezitím se ale ukazuje pravý opak.

35; Holanďanům rozdávají protiukrajinský toaletní papír. Obyvatelé Nizozemska obdrželi ruličku toaletního papíru s textem vyzývajícím k hlasování proti asociaci Ukrajiny s Evropskou unií.

36; Ukrajinská armáda ostřelovala soukromé automobily na silnici Jelenovka–Dokučajevsk z granátometů.

37; Bojovníci Armády Doněcké republiky vztyčili svou vlajku v průmyslové zóně u Avdějevky. Ozbrojené síly Doněcké republiky úspěšně uskutečňují očistu průmyslové zóny u Avdějevky od ukrajinských okupantů.

38; Iráčtí Kurdové podpořili rozhodnutí syrských Kurdů v otázce vytvoření federativního území. To, že syrští Kurdové vyhlásili federalizaci, odpovídá přáním světového společenství, proto je třeba toto rozhodnutí respektovat, prohlásil člen politického byra Iráckého Kurdistánu Saádí Pira.

39; Kvůli neprofesionalitě velitelů a neexistujícímu bojovému duchu vojáků byly ze zóny ATO staženy jednotky dvou brigád. Ukrajinské velení schválilo rozhodnutí stáhnout jednotky 72. a 93. zvláštní mechanizované brigády ze zóny bojových akcí v Donbasu.

40; Noční můra Islámského státu: Rusko přesunulo do Sýrie bojové vrtulníky Ka-52 „Alligator“ a Mi-28N „Noční lovec“.

41; Kurdové si zvolili vedení ve federativním regionu v Sýrii. Koordinovat činnost ustavující rady samozvaného demokratického systému Rojavayê Kurdistanê (Západ Kurdistánu) na severu Sýrie bude orgán složený z 31 lidí.

42; Generální tajemník NATO přislíbil posílení sil Aliance v Lotyšsku. Přítomnost NATO v Lotyšsku bude posílena více než kdykoli v minulosti. Návrhy budou podány v nejbližších týdnech, prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

43; Porošenko předal vedení EU sankční seznam zahrnující osoby mající co do činění s případem Savčenková. Sdělil to Porošenkův tiskový tajemník Svjatoslav Cegolko.

44; U Oděsy byl zastřelen bývalý poslanec oblastní rady. Na podnikatele nejdřív stříleli a pak po něm hodili útočný granát.

45; Ozbrojené síly Ruska jsou největší výzvou pro zájmy USA, říká americký generál. Rusko je vedle Spojených států jediná země, která je schopna nasměrovat strategické síly v mnoha regionech najednou, prohlásil předseda výboru náčelníků štábů amerických ozbrojených sil generál Joseph Dunford.

46; USA nejsou připraveny na válku s Ruskem a Čínou, říká vojenský expert ze štábu amerických pozemních vojsk.

47; Šéf Rovenské oblasti žádá vyslání vojsk kvůli nelegální těžbě jantaru. Místní úřady se nedokáží vypořádat s nelegálními těžaři této vzácné suroviny.

48; Demontáž největší ukrajinské Leninovy sochy v Záporoží trvala celých 29 hodin. Poslední fázi provázely tóny ukrajinské hymny.

49; V Oděse soudce přerazil nos místnímu aktivistovi. K incidentu došlo po skončení soudního přelíčení.

50; Ministerstvo obrany Doněcké republiky odmítlo prohlášení Kyjeva o chystané mobilizaci v Republice.

51; Syrská vojska se probojovala na teritorium historického komplexu starověké Palmýry. Ozbrojenci Islámského státu utrpěli velké ztráty a ustupují do okolí Ukejrabat.

52; V Kyjevě napadli neonacisté z Azova stařičké komunisty. V Kyjevě 17. března neonacisté z polovojenské organizace Azov napadli shromáždění komunistů tvořené převážně důchodci.

53; Od 1. července 2016 budou moci pas Doněcké republiky dostat všichni občané republiky, říká náčelník migrační služby ministerstva vnitra Doněcké republiky Vladimir Krasnoščoka.

54; Cena ropy značky WTI poprvé od 7. prosince překročila 40 dolarů za barel.

55; Putin potvrdil smrt pěti rusých vojáků v Sýrii.

56; Dvě ruská letiště (Domodědovo a Kazaň) se dostala na základě hodnocení cestujících na seznam nejlepších letiště světa.

57; Islámský stát zveřejnil video s údajně zabitým ruským vojenským poradcem. Teroristé Islámského státu tvrdí, že se jim dostalo do rukou tělo zabitého ruského vojenského poradce, který byl zabit nejspíš v Palmýře. Nakonec se ukázalo, že jde o ženistu ze syrské jednotky zvláštního nasazení.

58; Vznik a posílení Islámského státu je výsledkem politiky USA, říká syrský velvyslanec v Moskvě.

59; Velká Británie zdvojnásobí pomoc při přípravě ukrajinské armády a při uskutečňování reforem v obranném sektoru.

60; Merkelová, Hollande a Porošenko prohlásili, že sankce proti Rusku budou v platnosti, dokud nebudou splněny minské dohody. Evropští lídři také požadovali, aby Moskva Ukrajině okamžitě vydala ukrajinskou návodčí Savčenkovou, která má na svědomí mimo jiné smrt dvou ruských novinářů.

61; Zacharčenko vysvětlil Nulandové nemožnost ustavení příměří jen v jednostranném režimu. Předtím Nulandová požadovala, aby Rusko, Doněcká a Luganská republika jako první splnily své závazky ve sféře bezpečnosti stanovené Minskými dohodami.

62; Většina obyvatel Polska negativně hodnotí situaci v zemi. Podle výsledků veřejného průzkumu si 48% obyvatel Polska myslí, že ekonomika země se nachází v krizi.

63; Rusko předvedlo v Sýrii příklad efektivního boje proti terorismu, říká expert. Rusko názorně předvedlo, že je schopno efektivně bojovat proti terorismu a v případě nutnosti kdykoli svůj úspěch zopakovat, myslí si profesor mezinárodního práva georgetownské univerzity Daud Hairalla.

64; Zacharova komentovala zákaz ruských televizních stanice na Ukrajině. Řada médií informovala o zákazu vysílání mnoha ruských televizních stanic na Ukrajině včetně dětského kanálu nebo kanálu indických filmů.

65; Naďa je ukrajinská hrdinka! Matka ukrajinské návodčí souzené v Rusku není spokojena s navrhovaným pozemkem a žádá kyjevské úřady o přidělení kvalitního pozemku v ukrajinském hlavním městě.

66; Ve městě Rovno opilý „hrdina“ ATO vlezl do muzeálního letadla Jak-50 a vyhrožoval, že všechny zastřelí.

67; Syrská vojska bojují na přístupových cestách k Palmýře.

68; Na teroristické činy ve velkých tureckých městech Ankara odpovídá takovými operativními a připravenými útoky na Kurdy, že se vkrádá myšlenka, zdali za výbuchy nestojí Erdoğanův režim.

69; Severní Korea vystřelila balistickou raketu do Japonského moře. Je to už druhý incident za poslední týden. 10. března dvě rakety krátkého doletu dopadly do vody na jihovýchod od přístavního města Wonsan.

70; „Vězni z Guantánama“ byli zadrženi v Moskvě u velvyslanectví USA. 17. března proběhla u velvyslanectví USA v Moskvě protestní akce.

71; Díky ruskému letectvu jsme na prahu osvobození Palmýry, říká syrský velvyslanec v Moskvě.

72; U „silnice života“ byl zlikvidován vůdce Islámského státu v Homsu. Ve městě Hamá byla zlikvidována automobilová kolona teroristů. V Deyr az-Zaur byl vyhozen do povětří tunel plný ozbrojenců Islámského státu.

73; Už skoro sto let obyvatelé Donbasu čelí pokusům násilně vnutit místním obyvatelům ukrajinskou ideologii a vytěsnit ruskou kulturu a sebeurčení.

74; Ukrajina se rozhodla pro válku s Ruskem. K čemu povede schválení nové obranné koncepce a umělé strašení „hrozbou z Východu“?

75; Tanky a jednotky zvláštního nasazení se probíjejí k Palmýře. Armáda vytlačuje ozbrojence Islámského státu z výšin kolem města. Vládní vojska Sýrie spolu s oddíly národní domobrany a bojovníky libanonského Hizballáhu pokračují v útoku na Palmýru a osvobozují stále nové strategické výšiny kolem přístupových cest k městu.

Zdroj: rusvesna.su

 

Pátek, 18.3.2016:

1; „Hodní Ukrajinci a hrdinové-mstitelé“. Kteříkoli Ukrajinci se mohou zítra sebrat a odejít do „dobrovolnického batalionu“, vzít samopaly, vypravit se do sousední ulice a v nějakém domě postřílet všechny jeho obyvatele včetně žen a kojenců, když o nich prohlásí, že jsou teroristé, separatisté nebo nepřátelé Ukrajiny.

2; Nejnovější zrada: Ukrajinu všichni zradili. Mediální expert Anatolij Šaríj se vyjádřil k tomu, jak bolestně dochází Ukrajincům, že za nimi nestojí celý svět.

3; Svatý Vladimír se stane symbolem Paříže a ruské velikosti, píše Le Monde. Výstavba nového pravoslavného chrámu Nejsvětější Trojice v centru Paříže, která byla pozorně sledována Kremlem i Elysejským palácem, se stala svědkem celé řady peripetií, ať už architektonických, tak i geopolitických.

4; Nebezpečnější než „Kalibr“. Rusko zahájilo zkoušky nadzvukové rakety Cirkon. Na podzim 2015 ostřelování pozic Islámského státu v Sýrii raketami Kalibr způsobil v západním tisku zděšení. Nyní ruské lodě dostanou superzbraň nepostřehnutelnou pro radary.

5; V den Ozbrojených sil Ruské federace bude v Priamuří odhalena pamětní deska letce-hrdiny Olega Peškova.

6; Centrální banka Číny zvýšila kurs jüanu naráz o 0,5%, což byl největší skok od listopadu 2015.

7; Bašár Asad se po dlouhé pauze setkal s obyvatelstvem v Damašku u příležitosti spouštění nového projektu výstavby sociálního bydlení v syrském hlavním městě.

8; Londýn přispěchá na pomoc „okupované“ Ukrajině, říká Daily Telegraph. Spojené království plánuje podpis nové obranné smlouvy s „okupovanou Ukrajinou, informuje Daily Telegraph. Londýn takto pomůže ukrajinskému lidu obhájit územní celistvost státu.

9; Jak funguje západní propaganda. Pohled zevnitř. Americký novinář Tony Gosling prohlásil, že i když USA obviňují Rusko z propagandy, ve skutečnosti je to Amerika podává informace tak, jak se jí zlíbí.

10; Válka v Donbasu byla pečlivě naplánována a financována. „Diktátorské“ zákony Janukoviče byly pouhou záminkou po aktivizaci protestů a není pochyb o tom, že kdyby jich nebylo, byly by nalezeny jiné „důvody“ pro masové protesty, což potvrzují i sami poslanci Nejvyšší rady.

11; Ruská centrální banka odňala licenci moskevské StarBance. V bance byla ustavena dočasná správa.

12; Pentagon označil Rusko za hrozbu č. 1. Šéf Pentagonu vyjmenoval pět globálních hrozeb pro bezpečnost USA. Rusko uvedl na prvním místě.

13; Krize v Turecku: Svrhnou vojáci Erdoğana z „tureckého trůnu“? Hluboká ekonomická krize ideologická polarizace společnosti, existence celé řady vojenských hrozeb a politika vlády vedly k tomu, že budoucnost Erdoğanova režimu je čím dál mlhavější.

14; V důsledku ostřelování byl poškozen dům na západě Doněcka. Nepřítel použil minomety ráže 82 mm, granátomety různé typu a střelné zbraně.

15; V USA policisté zastřelili muže, který na ně ukázal prstem. Policisté se hájí tím, že podezřelí se příliš rychle otočil a natáhl jejich směrem ruce, jako by měl zbraň. Poté policisté zahájili likvidační střelbu.

16; Miniaturní San Marino chce nakrmit Rusko parmezánem. Do Ruska budou obnoveny dodávky sýrů a masné produkce z Evropy. San Marino není pod ruskými sankcemi. Rosselchoznadzor je ale proti tomu, aby se přes Maličkou zemi do Ruska dostávala produkce z celé sankcionované Evropy.

17; Je to velmi vážné, říká Azarov o válce Ukrajiny s Ruskem. Expremiér Ukrajiny vyzývá současnou kyjevskou moc, aby si přestala hrát s ohněm, podporovat hysterii a provokovat Rusko.

18; Krym začíná být ruský i pro celý svět. Vztah světového společenství k návratu poloostrova k Rusku se mění. Tento nesporný fakt uznávají západní politici, podnikatelé i obyvatelstvo.

19; Rusko dodá Alžírsku 40 „Nočních lovců“. Alžírsko se stalo prvním zahraničním odběratelem ruských vrtulníků Mi-28NE s dvojitým řízením, které se vyznačují vysokou manévrovatelností a palebnou silou.

20; V Turecku byl odhalen zaminovaný automobil. Auto napěchované výbušninami bylo objeveno u vládní budovy v provincii Diyarbakır.

21; V Gazpromu se vyjádřili k perspektivám „Tureckého proudu“. Připomeňme, že v polovině ledna šéf ministerstva energetiky Alexandr Novak nevylučoval, že práce na projektu Tureckého proudu bude moci být v roce 2016 obnovena.

22; Asadovu budoucnost musí určit syrský lid, říká generální tajemník OSN. Pan Ki-mun také vyzval všechny účastníky ženevských rozhovorů, aby zapomněli na jednotlivé partikulární zájmy a zamysleli se nad budoucností země a jejích obyvatel.

23; „Neandrtálci zosnovali odpornou štafetu“, říká Saakašviliho zástupce o svém vynesení ze sálu městské rady Oděsy. Neandrtálec Grigorjev z Porošenova bloku na svém facebooku umístil video, ve kterém navrhoval dalším městským radám, aby pokračovaly v této odporné započaté štafetě.

24; Ukrajina žádá od WTO právo vývozu do země, kterou označuje za agresora. Pro ukrajinský plebs se hraje divadlo na téma bojkotu zboží vyrobeného v Rusku a přerušení diplomatických vztahů, ale na státní úrovni si Ukrajina nepřeje přijít o výhodné obchodní vztahy s Ruskem.

25; Dědictví po Borisi Němcovovi bylo odhadnuto na částku jedné miliardy dolarů, říká advokát Alexandr Karabanov.

26; Poslední Obamovo hostování: Proč jede na Kubu? Obama se stane prvním prezidentem Spojených států za 88 let, který vstoupí na kubánskou zem. Lze od této návštěvy očekávat nějaký průlom?

27; Na počest svátku (Navrácení Krymu) odložila Natalja Poklonskaja uniformu a setkala se s novináři v civilních šatech. V ten den slaví také své 36. narozeniny.

28; Porošenko se pochlubil, že s někým vede rozhovory „o deokupaci Krymu“. Zmínil se o rozhovorech v rámci tajemné skupiny „Ženeva plus“, o které nikdo na světě kromě něho nic neví.

29; Stavba století. Budovatelé Kerčského mostu vyprávějí o postupu prací.

30; Další zrada: Na kyjevském letišti bylo objeveno letadlo ruské firmy Transaero.

31; Přestřelka v centru Ankary: Jsou oběti na životech. 18. března neznámý pachatel zahájil střelbu v centru tureckého hlavního města.

32; Projekt „Jižní proud“ je definitivně uzavřen, říká Dmitrij Peskov. Projekt byl ukončen kvůli postoji Eurokomise, zdůraznil tiskový tajemník Vladimira Putina.

33; Šéfka evropské diplomacie vyzvala všechny země OSN k zavedení sankcí proti Ruské federaci kvůli Krymu. Frederica Mogherini se rozhořčuje kvůli „válečné výstavbě a zhoršení situace v oblasti lidských práv na poloostrově“.

34; Udělám všechno pro to, aby se kolaps Ruska lišil od SSSR, říká Chodorkovskij. Nechvalně známý oligarcha sdělil, že se vrátí do Ruska, jakmile se nynější politický režim začne hroutit.

35; Kreml komentoval výzvu Evropské unie k zavedení sankcí proti Rusku. Podle slov prezidentova tiskového tajemníka Dmitrije Peskova Rusko nikdy s nikým nebude projednávat problematiku svých regionů.

36; Ukrajinská vláda povolila prodej ukrajinské krve do zahraničí. Rozšíří to exportní potenciál Ukrajiny a zvýší objemy výroby léčiv, myslí si ve vládě.

37; Putin navštívil Krym. Nejvyšší představitel Ruské federace si na ostrově Tuzla prohlédl staveniště nového mostu a později uskuteční setkání k otázkám rozvoje regionu.

38; V Tádžikistánu proběhlo společné tádžicko ruské vojenské cvičení.

39; Ratingová agentura S&P: Počet bankrotů drobných a středních bank v Rusku se může zvýšit, ale nebude to mít podstatný vliv na bankovní systém Ruska.

40; To už se nedá nazvat ani cirkusem, to už je blázinec, říká šéf Doněcké republiky o Nejvyšší radě. Výstřelky v ukrajinském parlamentu v poslední době začaly mít trvalý charakter.

41; V Rusku žije přes čtyři miliony ukrajinských občanů, říká ministerstvo zahraničí Ukrajiny. Za rok hranice Ukrajiny překročí kolem jednoho milionu občanů Ruské federace.

42; V Charkově hořela kasárna Národní gardy. V 13:20 místního času přišlo hlášení o požáru nebytových prostor v kasárnách Národní gardy na adrese „ulice Proskury 1“.

43; Hummer s ukrajinskými vojáky najel na ukrajinskou minu u Volnovachy. Zahynuli tři lidé. Další dva byli zraněni.

44; V Charkově byli hlídkoví policisté přistiženi při krádeži auta Daewoo.

45; USA dělají chybu, když označují Rusko za hrozbu, říká analytik. Západní politici se snaží ukázat Rusko jako agresora a pak sami začnou svému výmyslu věřit. Avšak ve skutečnosti je spolupráce s Moskvou daleko výhodnější než boj proti němu, píše americký list New York Times.

46; Ulice Chersonu zdobí „separatistické“ graffiti. Úřady panikaří. Zatímco oficiální Kyjev ujišťuje, že obyvatelé Cherskonské oblasti stojí za myšlenkami majdanu a eurointegrací, stačí se projít po ulicích a seznámit se se skutečnými pocity obyvatel města.

47; V nejvyšší radě vytvořili Spolek pro boj s „ruským světem“. Do spolku se přihlásilo deset poslanců, z nichž pět jsou členové „Národní fronty“.

48; Automobilový provoz po Kerčském mostě začne 12. prosince 2018. Železniční část až v roce 2019.

49; Dozvuky incidentu v Tule: Cikáni pláčou do kamer a zapomínají připomenout, že to byli oni, kdo si nelegálně postavili své domy a nelegálně se napojili na plynovod.

50; Centrální banka Ruska: Neexistuje žádné riziko nezaplacení zahraničního dluhu Ruska. Ani v jednom ze svých scénářů nevidí centrální banka Ruska riziko ve splácení zahraničního dluhu. Během tiskové konference o tom informovala šéfka Elvira Nabiullina.

51; Byly vytvořeny podmínky pro definitivní porážku ozbrojených formací Islámského státu v Palmýře, říká štáb ruských ozbrojených sil. Jednotky syrských ozbrojených sil získaly kontrolu nad strategickými výšinami a hlavními cestami, čím odřízly zásobovací trasy pro doplnění munice pro ozbrojence, sdělují v generální štábu Ruské federace.

52; V důsledku ostřelování ze strany ukrajinské armády bylo v Doněcku poškozeno více než 8,5 tisíce obytných domů a více než 500 objektů sociální infrastruktury, z nichž 18 bude muset být kompletně zbořeno.

53; Ruské letectvo provádí masivní bombardování Islámského státu u Palmýry a podporuje útok syrské armády. Podle slov náčelníka hlavního operativního řízení Generálního štábu ozbrojených sil Ruské federace generálporučíka Sergeje Rudského ruské bojové letectvo každodenně uskutečňuje až 25 bojových startů.

54; Před pěti lety, 17. března 2011 vydala administrace tehdejšího ruského prezidenta příkaz nevetovat rezoluci, která dala zelenou likvidaci Libyjské Džamáhíríje.

55; Cena ropy Brent poprvé od prosince překročila hodnotu 42 dolarů za barel. Ceny ropy rostly v pátek v souvislosti se snížením kursu dolaru a snižováním těžby v USA.

56; Je nutné zajistit plnění Minských dohod, říká generální tajemník NATO. Jens Stoltenberg se ve svém vystoupení na bruselském fóru vyslovil pro politické urovnání konfliktu v Donbasu a aktivizaci úsilí o zajištění plné implementace těchto dohod.

57; Ruskou výzvědnou ponorku přistihli u břehů Francie, píší média. Ruskou ponorkou, kterou francouzští vojáci zahlédli v lednu v Biskajském zálivu nedaleko od vlastní základny atomových ponorek, může být BS-64 „Podmoskovje“.

58; Stahování ruského letectva ze Sýrie: Které síly zůstávají a co bude s vojenským potenciálem skupiny? Pro ochranu vojenské základny Ruska v Latakíji zůstávají stíhačky Su-35 a mnohocílové stíhačky Su-30. Sýrii rovněž neopustí eskadrila frontových bombardérů Su-24 a útočných vrtulníků Mi-24 a Mi-35.

59; Jak Turecko bojuje proti Kurdům žijícím v jižních provinciích země. Ankara vede bojové akce na celém jihovýchodě země, v jejichž důsledku hynou civilní obyvatelé. To už dávno není nějaká antiteroristická operace, ale plnohodnotná vyhlazovací válka.

60; Rozvojová banka BRICS vydá obligace v jüanech v hodnotě jedné miliardy dolarů.

61; V USA zaregistrovali zkoušky nejnovější nadzvukové zbraně. V Rusku byly zahájeny zkoušky nadzvukové rakety s plochou dráhou letu „Cirkon“, jejíž rychlost přesáhne pětkrát až šestkrát rychlost zvuku, píše americký list National Interest.

62; Armáda Doněcké republiky nacvičuje protiútok v Donbasu. Rozsáhlých cvičení se zúčastní více než 60 kusů vojenské techniky.

63; Tři ukrajinští vojáci zahynuli u Avdějevky při pokusu smontovat „útočný bezpilotník“ Spolu se strojem shořelo i zařízení včetně dvou radiostanic Motorola americké výroby.

64; Švédově se bojí, že v případě ruské agrese zůstanou bez vody a elektřiny. Ve švédské Službě veřejné bezpečnosti si myslí, že země není připravena na krizovou situaci.

65; Přezíravá neúcta a pokrytectví, komentuje ruské ministerstvo zahraničí prohlášení Evropské unie o Krymu. Výzva adresovaná členům OSN, aby zavedli omezující opatření vůči Rusku, je projevem neúcty vůči obyvatelstvu Krymu.

66; Poslanci Europarlamentu chystají provokaci v Zakarpatsku, říká gubernátor. Předseda Zakarpatské oblastní státní správy Gennadij Moskal prohlásil, že proruští poslanci Europarlamentu chystají v Zakarpatsku provokaci.

67; Porošenko oznámil nové datum zavedení bezvízového režimu s EU. Řekl to v Kyjevě 18. března během společného prohlášení s komisařem EU pro otázky humanitární pomoci a krizových reakcí Christosem Stilianidesem.

68; V Petrohradě byla spuštěna na vodu ponorka „Velikij Novgorod“. V předvečer Dne ponorkového námořnictva a 110. výročí ruské podmořské flotily byla v Petrohradě spuštěna na vodu pátá dieselelektrická ponorka „Velikij Novgorod“.

69; Po leteckých úderech ruského letectva dobyli „Tygři“ nové výšiny u Palmýry. Syrská armáda a její spojenci neustále postupují směrem k Palmýře pod vzdušným krytím ruského letectva.

70; Byl zveřejněn Sankční seznam lidí spojených s procesem se Savčenkovou, obsahující 46 jmen. Petr Porošenko předal seznam vedení Evropské unie.

71; V Bruselské čtvrti Molenbeek probíhá speciální antiteroristická operace, je slyšet střelbu.

72; Ukrajinská házenkářka získala ruské občanství. Sportovkyně dostala ruský pas z rukou vicepremiéra Ruska a prezidenta házenkářské federace po prvním zápase olympijského kvalifikačního turnaje mezi týmy Ruska a Polska.

73; V Moskvě se konalo množství akcí věnovaných druhému výročí znovuspojení s Krymem. Jen na slavnostní koncert přišlo 100 tisíc lidí.

74; Poslankyně Čornovol potřebuje neodkladnou psychiatrickou péči, říká advokát. Známý ukrajinský advokát Andrej Smirnov vyjádřil obavy o duševní zdraví poslankyně Čornovol, která se zviditelnila řadou skandálních výstřelků.

75; Ukrajinská armáda zahájila ostřelování Doněckého letiště a okolí Volvocentra.

76; Situace s referendem je v Nizozemsku katastrofální. Čeká nás Haag, říká ukrajinský poslanec. Ukrajinské ministerstvo zahraničních věcí chybně pracuje s Nizozemskem, kde příští měsíc proběhne referendum ohledně dohody o asociaci Ukrajiny a EU.

77; V Bruselu byl zatčen hlavní podezřelý z organizování teroristických činů v Paříži Saláh Abdeslám. Pátrání po teroristovi trvalo belgické a francouzské policii kolem čtyř měsíců.

Zdroj: rusvesna.su

 

Sobota, 19.3.2016:

1; V USA byly nalezeny mrtvé malé děti ukrajinského pianisty. Bývalá manželka hudebníka utrpěla několik bodných ran.

2; Chersonské úřady panikaří: Separatistické graffiti v ulicích města. Zatímco oficiální Kyjev tvrdí, že obyvatelé Chersonské oblasti jako jeden muž stojí za idejemi majdanu a eurointegrace, stačí se projít po ulicích aby člověk zjistil skutečné tužby lidí.

3; Ukrajinská armáda včera večer ostřelovala předměstí Doněcka a Gorlovky.

4; Páté výročí Kaddáfího vraždy: USA vytvořily veškeré podmínky pro rozkvět Islámského státu v Libyi a Severní Africe.

5; Nová žena skandálního ukrajinského neonacisty ze strany Svoboda Igora Mirošenka byla usvědčena z lásky k Rusku – pózovala v oblečení s nápisy Rossija.

6; V Turecku došlo k novému teroristickému činu. V tureckém městě Adana došlo ke čtyřem mohutným výbuchům.

7; Kanada rozšířila sankční seznam proti Rusku. Čtrnáct společností a pět fyzických osob se dostalo na dva různé sankční seznamy.

8; Vojáci na americké raketové základně brali drogy. Čtrnáct amerických vojáků pracujících v ochrance letecké základny Warren jsou podezřelí z používání různých psychotropních preparátů včetně kokainu.

9; Kvůli obrovským ztrátám v Palmýře přisouvá Islámský stát posily z Iráku a města Rakká. U Damašku bojují ozbrojenci mezi sebou. Syrská armáda společně s oddíly Sil národní obrany města Salamíja očistily od banditů okolí obce Šejch Hilál.

10; Evropská unie a Turecko uzavřely dohodu ohledně migrantů. Podle akčního plánu všichni nelegální migranti, kteří se na řecké ostrovy dostali z tureckého území od 20. března, budou navraceni do Turecka.

11; Nizozemci silně pochybují o „evropské“ Ukrajině. Referendum o asociaci v Nizozemsku se může stát pro Ukrajinu katastrofou.

12; Zvláštní operace Ankary: Podaří se tureckým tajným službám zasít „blbou náladu“ mezi syrskými Kurdy? Turecká vláda konečně realizovala svůj plán vypracovaný tajnými službami země, který má vnést dlouhodobý rozkol do řad kurdského osvobozeneckého hnutí v Sýrii.

13; Vladimir Putin opět přehrál militaristy z Washingtonu, píší západní experti. Chaos, který Spojené sáty zasely ve velké části světa, o sobě nepřestává dávat vědět. A Vladimir Putin, který není zatížen ješitností, obezřetně prosazuje skutečné zájmy Ruska.

14; Uhlí budou nejspíš vozit na velbloudech. Tím, že Ukrajina likviduje železniční spojení s Donbasem, škodí jen sama sobě.

15; Tajní hrdinové Ruska: Isljamov, Jaroš, Parasjuk... Blokáda Krymu zahájená před půl rokem paradoxně přispěla k ekonomické bezpečnosti Krymu.

16; Vitaliji, chystej se do vězení, říká Anatolij Šaríj. Všichni, komu se podařilo vymanit z nezdravé ukrajinské společnosti, jsou tomu upřímně rádi, tvrdí mediální expert.

17; Civilní dopravní letadlo havarovalo v Rostově na Donu. Letadlo letící z Dubaje nedokázalo přistát v podmínkách špatné viditelnosti. Zahynuli všichni cestující i členové posádky.

18; Američtí námořníci byli zraněni v důsledku nevydařeného přistání letadla na letadlové lodi. Během přistání letadla se uvolnilo lano, které zbržďuje letadlo při přistání. V důsledku přistání byli zraněni tři námořníci nacházející se na palubě letadla.

19; Vladimir Putin vyjádřil soustrast rodinám obětí havárie Boeingu v Rostově na Donu. Prezident přikázal, aby se učinilo vše potřebné pro příbuzné obětí leteckého neštěstí.

20; Velitel posádky se na poslední chvíli snažil přistání zrušit, ale bylo už pozdě, rozebírá expert příčiny pádu Boeingu v Rostově na Donu.

21; Kerčský most se postavit nedá, říkají ukrajinští experti. Žádný most tam nevznikne. Rusové budou ty piloty zatloukat celá desetiletí, říká nadšeně specialista.

22; Ukrajinská armáda ostřelovala Zajcevo a okraje Doněcka z protivzdušných systémů a minometů. Nepřítel použil minomety ráže 82 a 120 mm a také granátomety a střelné zbraně.

23; Na palubě letadla havarovaného v Rostově na Donu bylo osm Ukrajinců a 44 Rusů. Letecká společnost FlyDubai upřesnila občanství cestujících havarovaného letadla. Generální konzulát v Dubaji potvrdil občanství šesti členů posádky.

24; Prohlášení šéfa letecké společnosti a zároveň vlastníka havarovaného Boeingu. Letecká společnost FlyDubai zveřejnila videonahrávku v souvislosti s havárií letu FZ981 v Rostově na Donu.

25; Isljamov požádal o zaslání zbraní, Džemilev měl radost z telefonátu. Vtipálci Lexus a Vovan se podělili o podrobnosti svého dalšího vtípku. Známí telefonní vtipálci Lexus a Vovan prozradili podrobností svých akcí. Jsou přesvědčeni, že se jim během blokády Krymu podařilo odvrátit informační diverzi.

26; Aeroflot ruší všechny lety z Rostova a do Rostova. Cestující, kteří měli letenky na dnešek a zítřek, je mohou vrátit bez sankčních poplatků.

27; Úlomky havarovaného Boeingu jsou rozesety po vzletové dráze letiště. Na internetu se objevují první videa z místa havárie civilního dopravního letadla v Rostově na Donu.

28; Polští aktivisté požadují od své vlády uznat sjednocení Krymu s Ruskem. Pro současné Polsko je při otevřeně rusofobní politice oficiální Varšavy taková akce velkou událostí.

29; Teroristický čin v centru Istanbulu. Jsou oběti na životech. Sebevražedný atentátník se odpálil na hlavní turistické třídě v centru Istanbulu. Okamžik výbuchu byl zachycen monitorovací kamerou.

30; Bylo odhaleno tajemství hladovky Savčenkové. Proč Naďežda během hladovky tloustne a nehubne? Savčenkové advokáti poodhalili roušku jejího tajemství: S takovým stravovacím režimem nás ještě všechny přežije.

31; Ve Lvově vojenský instruktor připravil frekventanta o slezinu. V ukrajinské armádě je nejen nebezpečné sloužit, ale i se připravovat ke službě. Výcvik v ukrajinských vojenských vysokých školách může skončit ztrátou orgánů.

32; Kyjev přesunul k Jasinovaté dvě čety ozbrojenců Pravého sektoru, hlásí rozvědka Doněcké republiky.

33; Nové výsadkové lodě Ruska představují hrozbu pro Pobaltí, píší švédská média. Švédský list Svenska Dagbladet si myslí, že státy obvykle nestaví výsadkové lodě pro obranu, ale v okamžiku, kdy se chystají přesunout vojenské síly na cizí území.

34; Ukrajinská armáda skrývá vojenskou techniku u nemocnice ve Stanici Luganské a nechá se krýt personálem a pacienty, hlásí národní policie Luganské republiky. Ukrajinská armáda porušuje Minské dohody a pokračuje v přesouvání zbraní a vojenské techniky k linii dotyku. Navíc je umisťují do blízkosti sociálních objektů.

35; Vyšetřování havárie Boeingu 737-800 zabere dva měsíce, říká Vyšetřovací výbor Ruské federace. Práce na vyšetřování letecké katastrofy byly už zahájeny: Místo dopadu bylo rozděleno na dvanáct sektorů a stav záznamového zařízení byl označen za dobrý.

36; Práce pod palbou. Úřady Doněcké republiky zásobují pracovníky Doněcké filtrační stanice neprůstřelnými vestami a helmami.

37; Při přestřelce mezi ukrajinskou armádou a Pravým sektorem u Gorlovky zahynuli tři okupanti a čtyři byli zraněni. Příčinou incidentu byl pokus nacionalistů vytlačit rotu 72. brigády k linii dotyku, ale ozbrojenci narazili na odpor.

38; Jednotky zvláštního nasazení ukrajinské armády budou chránit trestní bataliony u Mariupolu. Velení ukrajinské armády přesunulo do obce Primorskoje u Mariupolu jednotku zvláštního nasazení za účelem odporu proti nacionalistickým batalionům, které se vymkly kontrole úřadů.

39; SBU zahájila vyšetřování ohledně velkých ztrát ukrajinské armády u Gorlovky. Zvláštní důraz se klade na práci s řadovými vojáky ukrajinské armády, kteří jsou ochotni říci celou pravdu o svých velitelích.

40; V Rusku vyvíjejí technologii zasahování kosmických cílů z ponorek. Technologie umožňující zasahovat kosmické cíle z ponorek se stanou jedním z prioritních směrů budoucí výzbroje ponorek, prohlásil zástupce hlavního velení vojenské námořní flotily viceadmirál Viktor Bursuk.

41; Ve Lvově byl soudem zakázán festival LGBT. Organizátoři se rozhodli vůli soudu ignorovat.

42; Mohutný útok na-Nusrá na Kansabu v provincii Latakíja skončil neúspěchem a velkými ztrátami. Syrské frontové zdroje informovaly 16. března, že v Latakíji syrská armáda pokračovala v operaci na posílení svých pozic v dříve osvobozených vesnicích a výšinách v okolí Kobani na východě provincie.

43; Ukrajinská armáda použila plamenomety při pokusu o průlom obrany Doněcké republiky u Jasinovaté. Útok nepřítele byl odražen jednotkou 11. gardového pluku. V důsledku boje zahynul jeden bojovník Doněcké republiky, pět bylo zraněno.

44; Ve Lvově univerzitní učitelka vyvolala skandál a vyhrožovala policistům. Když zastavili automobil, řidička nechtěla uznat svůj přestupek a začala policisty urážet.

45; Poslanci se pustili do hromadné rvačky, tajemník vyskočil z 1. patra. Prali se stoupenci „Svobody“, ochranka šéfa městské administrativy a bývalého člena Strany regionů Igora Sapožka a jeho přívrženci.

46; Na místě leteckého neštěstí v Rostově pracuje více než 800 lidí. Kolem 850 lidí pracuje na místě letecké katastrofy v Rostově na Donu, sděluje tisková služba ministerstva pro mimořádné události Ruské federace.

47; Na seznamu dvaceti největších plátců daní v Kyjevě je šest ruských společností, ale chybí Roshen. Svědčí o tom informace Meziregionální hlavní správy Státní fiskální služby.

48; Rusko přijme protiopatření, komentovalo ministerstvo zahraničí Ruské federace kanadské rozšíření sankcí. Na ministerstvu zahraničních věcí Ruska se zklamáním vzali na vědomí zprávu o rozšíření protiruských sankcí ze strany Kanady. Na ministerstvu poznamenali, že Rusko nezůstane stranou a schválí protiopatření.

49; Co vedlo k havárii Boeingu v Rostově? Experti a média formulují verze tragických událostí. Letadlo havarovalo při opakovaném pokusu o přistání v podmínkách špatné viditelnosti. Mezi jednotlivými pokusy uběhly více než dvě hodiny. V Moskvě a v Rostově na Donu proběhly akce na památku 62 obětí tragédie.

50; Lvov: Nacisté proti homosexuálům. Ve Lvově v jednom z centrálních hotelů, kde byla zahájena konference k začátku festivalu představitelů LGBT, byli zablokováni účastníci akce.

51; Ruské letectvo a syrská armáda zahájily masivní útok na hlavní město Islámského státu Rakká. Podle slov vysokého důstojníka protivzdušné obrany Sýrie ruská a syrská letadla postupně útočí na pozice a skrýše teroristů.

52; V Kyjevě chtějí zakázat ruštinu. V Kyjevské městské radě byl předložen návrh ustanovení o překonání dědictví sovětské okupace v jazykové sféře, kterým se zavádí totální zákaz používání ruského jazyka v hlavním městě.

53; Najíždění na vlastní miny a „přátelská“ palba jsou hlavní příčiny rostoucích nebojových ztrát ukrajinské armády.

54; Tisková konference ministra pro mimořádné situace Ruské federace Vladimira Pučkova k letecké katastrofě v Rostově na Donu. Hned po události se vypravil na přistávací dráhu, kde letadlo havarovalo a seznámil se s průběhem prací.

55; Pokud Novorusko zavolá, jsem připraven znovu přijet a zapojit se do boje, říká bývalý poslanec Nejvyšší rady Oleg Carjov v interview pro portály Russkaja Vesna a Novorossija.

56; Hned po Sýrii může Rusko ochránit Tunisko a Maroko, píší francouzská média. Od nynějška na základě příkladu Sýrie může Moskva sebevědomě zaručit podporu dvěma státům Maghrebu, které se setkaly s hrozbou islamismu, tj. Tunisku a Maroku, píše Boulevard Voltaire.

57; Savčenkové advokát Mark Fejgin podal trestní oznámení na vtipálky, kvůli nimž jeho klientka přerušila hladovku.

58; Lvov je město nacistů. Účastnice LGBT festivalu spatřila na Ukrajině fašismus. Nacismus na Ukrajině přece jen je. Tento fakt konstatovala zástupkyně LGBT hnutí Marija Kaceva, která přijela do Lvova na festival úchylů.

59; V Berlíně uzavřeli vyšetřování ve věci reportáže o dívce znásilněné migranty. Berlínská prokuratura přerušila vyšetřování vůči dopisovateli Ivanu Blagému v souvislosti s textem o dívce Líze.

60; Byl zahájen útok na Palmýru. Syrská armáda a domobrana zahájily útok na syrskou Palmýru, informuje dopisovatel Jevgenij Poddubnyj z místa událostí.

61; Ukrajinci nosí květiny k ruskému velvyslanectví v Kyjevě. Ke kyticím jsou připevněny cedulky „Normální Kyjevané“.

62; Za podpory ruského letectva jednotka zvláštního nasazení Tygři, námořní pěchota a Hizballáh útočí na Palmýru. V současné chvíli pokračují těžké boje v západní části Palmýry. Syrská vojska během posledních 24 hodin aktivizovala útoky na Islámský stát po nedávném příjezdu námořní pěchoty a jednotek Hizballáhu.

63; Na internetu se objevil zápis rozhovorů z havarovaného letadla v Rostově na Donu. Je možné z něj vyvodit, že až do samotné havárie probíhala radiová komunikace v běžném režimu, piloti nehlásili žádné problémy na palubě.

64; Atomové ponorky projektu 971 budou vyzbrojeny „Kalibry“. Raketa s plochou dráhou letu Kalibr má velkou budoucnost, myslí si náčelník Řízení bojové přípravy ruského vojenského námořnictva kontradmirál Viktor Kočemazov.

65; Pravý sektor si zvolil nového vůdce. Novým vůdcem politické strany Pravý sektor byl zvolen Andrej Tarasenko.

66; Černé skříňky Boeingu havarovaného v Rostově na Donu byly odeslány do Moskvy. Ministr dopravy Ruské federace Maxim Sokolov sdělil, že představitelé FlyDubai už dorazili do Ruska a míří k místu katastrofy.

67; Díky leteckým úderům ruského letectva byly zničeny spojové stanice Islámského státu u Palmýry a Karatjanu. Byly zlikvidovány desítky ozbrojenců. Podle posledních zpráv z fronty u Palmýry letadla ruského letectva provedla masivní útoky na pozice oddílů Islámského státu, které hájily pozice u Džebel Kasjun, zabila 18 teroristů a zničila tři pick-upy s protivzdušnými kulomety.

68; Ukrajinská armáda zahájila palbu na předměstí Doněcka a Gorlovky. Dnes v noci ukrajinská okupační vojska ostřelovala předměstí hlavního města i Gorlovky.

69; Turecko podporovalo teroristy tím, že jim zajišťovalo týl, říká poslanec. Poslední teroristické akty v Turecku jsou spojeny s tím, že se země stala průchoďákem pro různé teroristické organizace na hranici mezi Sýrií a Tureckem, myslí si člen výboru Státní dumy pro mezinárodní záležitosti Adalbi Šchagošev.

70; „Sieg Heil!“ na ulicích Lvova. Neonacisté házeli kameny na prchající policii a slavnostně zahajlovali před novináři. V předvečer referenda v Nizozemsku nejzuřivější aktivisté Ukrajinského Státu se rozhodli „příjemně“ překvapit tolerantní evropskou společnost.

71; Luganští novináři ignorovali tiskovou konferenci zástupce šéfa mise OBSE Alexandra Huga. Hlavní příčina není ve vztahu k misi, ale v jednostranných tendenčních informacích, které tato organizace zveřejňuje.

72; Jeff Monson pod ruskou vlajkou zvítězil nad ukrajinským borcem. K zápasu došlo v rámci mezinárodního turnaje ve smíšených disciplínách Fight Stars 2 v obci Balakovo v Saratovské oblasti.

73; Šokující statistika: Rusko bojuje úspěšněji a šestkrát laciněji než USA. Je 33 miliard rublů utracených Ruskem na operaci v Sýrii (částka, kterou uvedl Putin) astronomickou částkou nebo naopak částkou skromnou?

74; Šéfka národní banky poradila občanům, aby si nevšímali kursu dolaru, Gontareva prohlásila, že není možné změnit dolarizovanou ekonomiku za jediný rok.

Zdroj: rusvesna.su

 

Neděle, 20.3.2016:

1; Turecko do Evropské unie nepatří. Rusko je nesrovnatelně evropštější země, říká Sarkozy. Perspektiva připojení Turecka k EU odporuje zdravému rozumu. Země není v mnohém ohledu neevropskou zemí, prohlásil francouzský exprezident.

2; Jakou peněžní a úvěrovou politiku potřebuje Rusko? Centrální banka e pokouší o cílování inflace a snižovat volatilitu rublu, proto raději neriskuje.

3; Teroristé chystají novou frontu. Do Aleppa se přesouvá obrněná technika, raketomety a ozbrojenci. Pro útok přijely z Turecka oddíly ozbrojenců Džebhat an-Nusrá, kteří absolvovali výcvik v tureckých výcvikových táborech. Jak informuje zdroj, ve výzbroji skupiny je osm obrněných vozidel a až 30 automobilů pick-up s kulomety velké ráže.

4; Švédové chtějí svalit na Rusko odpovědnost za své komplexy. Obvinění švédské kontrarozvědky, podle kterých Rusko vede proti království psychologickou válku, se nedají vysvětlit už ani paranoiou, ale jen tím, že vyostření mezinárodní situace nutí syté Švédy vlézt z ulity, do čehož se jim nechce. Zbývá tedy označit viníka. A tím je samozřejmě Rusko.

5; Ukrajina a Turecko vytvářejí protiruský vojensko-námořní svaz. Kyjev za pomoci Ankary chce uzamknout Ruskou federaci v Černém moři.

6; Svět nesmí dopustit na teritorii Ukrajiny další Černobyl. Vojska s mandátem OSN by měly minimálně dostat pod kontrolu obzvláště nebezpečné objekty počínaje jadernými a konče vodními elektrárnami.

7; Derusifikace ekonomiky: Co čeká ruský byznys na Ukrajině? Pogromy na ruské podniky se mohou stát na Ukrajině masovým jevem.

8; Obama v Havaně oznámí skončení studené války s Kubou, říká expert. Hlavní vystoupení amerického prezidenta, které se bude vysílat v kubánské televizi, musí jasně ukázat, že Washington není nepřítel Havany.

9; Příjmy a výdaje Ukrajinců od nynějška budou bedlivě sledovány, a to prakticky v reálném čase.

10; Nechci být cynický, ale mrtvého dítěte z Donbasu mi líto není, říká Taras Čornovol o katastrofě v Rostově. Včera zněla nejen slova soucitu. Z Ukrajiny zněly i jiné tóny. V sobotu v poledne na stránkách Tarase Čornovola na Facebooku se objevil příspěvek, který sklidil velký ohlas – od odsudků až po aplaus.

11; Británie vzala Ukrajinu pod vojenská křídla. Nikoli náhodou se sdělení o uzavření nové obranné dohody mezi Velkou Británií a Ukrajinou objevilo zrovna 18. března.

12; Srbsko nikdy nepodpoří sankce proti Rusku, zní z Bělehradu. Naše stanovisko se nemění, prohlásila první poradkyně stálého zastoupení Srbska při OSN Ana Ilić.

13; FlyDubai zaplatí 20 tisíc dolarů příbuzným obětí katastrofy v Rostově na Donu. Celkový objem pojistného krytí letecké společnosti FlyDubai činí více než 500 mil., sdělil ministr dopravy Ruské federace.

14; Ukrajinská prostitutka šla pracovat na policii, aby bojovala s prostitucí. Ukrajina se už dávno stala zemí, kde zvítězila absurdita. Psychicky nemocný Ilja Kiva bojuje proti distributorům drog, kněžky lásky stojí v čele boje s prostitucí.

15; Obyvatelé Rostova na Donu stále míří k místu tragédie. Už druhý den pokračuje pokládání květin na letišti Rostova na Donu, kde došlo k havárii Boeingu 737-800 letecké společnosti FlyDubai.

16; Erdoğan utrácí peníze daňových poplatníků na protizákonné akce falešného krymskotatarského medžlisu, rozhořčuje se krymsko-tatarská spisovatelka Diana Kadi nad gigantickou aférou na rusko-ukrajinské hranici.

17; Ukrajinská ministryně obvinila aktivisty LGBT z práce pro ruskou FSB. Ukrajinští politici operativně našli ruku Kremlu ve včerejší potyčce mezi homosexuálními aktivisty a Pravým sektorem.

18; Při rostovské letecké katastrofě zahynuly dvě obyvatelky doněcké republiky.

19; Litva se chystá hájit své separatisty. Za strachem z „ruské agrese“ stojí v Pobaltí stojí to, že místní úřady dobře znají reálný podíl prorusky naladěných občanů. Proto se chystají bojovat právě proti nim.

20; Obyvatelka Lvova kvůli banální pokutě za přecházení na červenou proklela ukrajinské policisty a doporučila jim, aby se vydali zabíjet na Donbas.

21; Evropa se změnila v SSSR, říká francouzský politik. Rusko nastoupilo cestu k obnově své národní identity a Francie se pohybuje opačným směrem, myslí si francouzský politik Christian Vanneste.

22; Je hříchem smát se nemocnému, říká Puškov. Alexej Puškov známý svými ironickými výroky komentoval narůstající protiruskou hysterii v západní společnosti.

23; Kyjev objednal pět tisíc motorů pro pěchotní plamenomety. Vojáci se připravují k městským bojům, hlásí rozvědka Doněcké republiky. Připomeňme, že o použití plamenometů ministerstvo obrany Doněcké republiky informovalo už 19. března. Tehdy ukrajinská armáda uskutečnila další pokus o průlom obrany sil Doněcké republiky u Jasinovaté.

24; Osm ukrajinských vojáků zahynulo u Jasinovaté za poslední tři dny, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky. Podle Basurinových slov velitelé ukrajinských batalionů skrývají své ztráty. To komplikuje zajištění nutné lékařské pomoci raněným a může to vést až k jejich smrti v nejbližší době.

25; To není jeho věc: Britové nejsou nadšeni Obamovými plány přesvědčit je, aby zůstali v EU. Už jen méně než sto dní zbývá do uskutečnění referenda o členství Británie v EU. Těsně před hlasováním navštíví Spojené království prezident USA Barack Obama. Pokusí se přesvědčit Brity, aby zůstali součástí EU.

26; Basurin zve ukrajinské důstojníky do Doněcké republiky. V případě rozmístění představitelů ukrajinské strany na území republiky by mohli registrovat přesnější obraz porušování režimu přerušení palby, myslí si Eduard Basurin.

27; Šťastných lidí v Rusku přibývá, píší Euronews. Za poslední rok se Rusko posunulo v žebříčku z 64. na 56. místo, sdělují Euronews. Ukrajina naopak spadla ze 111. místa na 123. pozici.

28; Savčenkové advokát nám sprostě vynadal a utekl, říkají vtipálci Vovan a Lexus. Osobní setkání vtipálků a Marka Fejgina skončilo bez výsledku.

29; Rižského policistu možná propustí kvůli reakci na leteckou katastrofu v Rostově. Pracovník policie napsal na své facebookové stránce o tom, že „se vlastně nic hrozného nestalo, vždyť tam byli prakticky jen samí Rusové“.

30; Pachatel teroristických činů v Istanbulu je Turek patřící k Islámskému státu. Sebevražedný atentátník, který způsobil výbuch v Istanbulu, má turecký původ a byly zjištěny jeho vazby na Islámský stát.

31; Ukrajinci se urazili: Britský Guardian pracuje pro Kreml. Britský list The Guardian zveřejnil materiál, který rozčilil Ukrajince.

32; Dnes se v okolí letiště v Rostově na Donu konalo smuteční shromáždění na památku obětí havárie Boeingu.

33; V Tbilisi hoří hlavní katedrální chrám Gruzínské pravoslavné církve. Ke vzplanutí došlo během nedělní bohoslužby. Hasiči, kteří dorazili na místo, museli evakuovat všechny věřící z budovy.

34; Porošenkova administrativa jmenovala dva hlavní kandidáty na post premiéra Ukrajiny: Natalja Jaresko a Vladimir Grojsman. Aktivní konzultace k otázce jmenování premiéra budou probíhat počátkem nadcházejícího týdne. Úředník vyloučil možnost objevení třetí kandidatury.

35; Armáda Doněcké republiky obhájila své pozice. Srbský dobrovolník vyprávěl o bojích u Jasinovaté. Srbský dobrovolník Dejan Berić, známý jako „Deki“ mluvil o nedávných bojích v okolí Jasinovaté, o vojenské situaci na frontách v Doněcké republice, o ztrátách mezi vojáky a o příčinách vyostření.

36; Homosexuálové jsou zneužíváni k tomu, aby odřízli Ukrajinu od Evropy, říká velvyslankyně Velké Británie. Velvyslankyně, která má sama menšinovou orientaci, vyprávěla, jak nelehko se žije homosexuálům na Ukrajině, a hlavní homosexuální aktivista Bogdan Globa z toho samozřejmě obvinil Rusko.

37; Dnes, 20.3.2016 syrští vojenští zpravodajové zveřejnili první fotografii s překvapivě malými následky zásahu tanku T-90 ruské výroby americkou protitankovou střelou TOW.

38; V Moskvě proběhlo shromáždění Syřanů na podporu Bašára Asada a akcí ruského letectva.. Účastníci na něm vyjádřili vděk Rusku za pomoc v boji s terorismem v Sýrii.

39; Bývalý velvyslanec USA v Rusku se pře o příslušnost Kaliningradu k Rusku. Michael McFaul se zeptal svých přátel na Twitteru, má-li Německo právo anektovat Kaliningrad.

40; Terorista připravoval útoky v Bruselu. Předpokládaný účastník teroristických činů v Paříži Saláh Abdeslám zatčený v Bruselu prohlásil, že byl po činech v Paříži připraven uskutečnit další teroristické útoky v Bruselu.

41; Lidé v Istanbulu se bojí vycházet na ulici. Po odpálení sebevražedného atentátníka v centru Istanbulu výrazně ubylo ve městě chodců.

42; Ruští důstojníci pokračují ve sledování situace v Sýrii. Množství ozbrojených formací, které oznámily ochotu plnit podmínky příměří, dosáhl čísla 43.

43; Polovina lidí, kteří zahynuli rukou policie v USA, byli invalidé. Prezident fondu RFF J. Ruderman si malí, že v USA ochránce pořádku neučí, jak jednat s lidmi, jejichž možnosti jsou omezeny v důsledku fyzických či mentálních zvláštností.

44; Lotyšsko opět objevilo ruskou vojenskou loď u svých břehů. Lotyšsko tvrdí, že ruská korveta Stěreguščij vplula do výlučně ekonomické zóny.

45; Uprchlý Gruzínec v Oděse – to jsou úplatky a pašeráctví. Uprchlý gruzínský zločinec, který je hledán v Gruzii, páchá bezzákonnost – Saakašvili se zabývá výpalnictvím a vymáhá úplatky.

46; Rusko by se mohlo podílet na obnově Sýrie. Čekáme na naše ruské přátele v Sýrii, prohlásil oficiální představitel syrské opozičního Nejvyššího výboru pro rozhovory.

47; Uvědomělý hladomor neboli Ukrajina bez Ukrajinců. Nové vedení země za dva roky nevytvořilo nic kromě podmínek pro brzké vymizení obyvatelstva.

48; V důsledku leteckých úderů ruského letectva a syrské armády na město Rakka byli zlikvidováni dva vůdcové Islámského státu a desítky dalších teroristů. Včerejší letecké útoky na hlavní město Islámského státu vedly k likvidaci více než 40 teroristů.

49; Dobrými věcmi se člověk neproslaví. Za pomoc běžencům hrozí trest. Migrační krize rozdělila Evropany na dva tábory – na ty, kdo jsou pro běžence, a na ty, kteří jsou proti nim.

50; Londýn očekává teroristické činy. Úřady se obávají, že teroristé, kteří se vrátili ze Sýrie, mohou zorganizovat v Londýně současně až deset útoků podobných těm pařížským.

51; Objevily se první záběry z letů bojových vrtulníků Alligator a Noční lovec v Sýrii nad Latakíjí.

52; Velvyslance USA rozhořčilo napadení gayů ve Lvově. Tyto projevy ve Lvově odporují evropské budoucnosti Ukrajinců, myslí si Pyatt.

53; Porošenko se pokouší prodat lipeckou továrnu Roshen. Celková zadluženost lipecké továrny na daních k 1. únoru 2016 činila 779 milionů rublů.

54; V Kyjevě byl zatčen podezřelý ze zmizení advokáta Grabovského. V tuto chvíli jej mají „v péči“ ukrajinští vyšetřovatelé.

55; Ozbrojenci syrské „umírněné opozice“ zvedli prapory džihádu a přísahali věrnost Frontu an-Nusrá. V severních oblastech provincie Aleppo osídlených Kurdy zůstává situace krajně napjatá a nebezpečná.

56; Kyjevští penzisté se udatně bránili útokům neonacistů z Azova na jejich shromáždění v Kyjevě. Bylo zveřejněno plné video.

57; Putin se ukázal jako zdatnější stratég než Obama, píše britský list. Výsledky operace ruského letectva v Sýrii svědčí o tom, že prognóza prezidenta USA, který v září předpověděl Rusku nezdar, se nepotvrdila a sám Obama se ukázal jako slabší hráč pokeru.

58; Dáreček pro Islámský stát od ruského letectva: bomba, která dokáže vyhnat z podzemí. Ozbrojenci Islámského státu a an-Nusrá široce využívají a stále zdokonalují rozvětvené sítě podzemních komunikací. Některé z nich jsou zděděné z antické a středověké minulosti.

59; Obama se vypravil na dvoudenní návštěvu Kuby s manželkou, dcerami a tchýní.

60; Teplouš Portnikov s taseným mečem povede ukrajinská vojska po Kerčském mostě dobývat Kubaň. Portnikov nevidí tragédii ve výstavbě Kerčského mostu, protože je přesvědčen, že most se bude hodit ukrajinským vojskům pro útok na Kubaň – „kolébku ukrajinské civilizace“.

61; Civilní dopravní letoun Boeing se dnes večer pokusil o nouzové přistání na letišti Vnukovo kvůli poruše motoru. Během letu se ozvala signalizace o vibraci motoru. Přistání se zdařilo.

62; Nemáte rádi „ruský svět“? Vzdejte se cyrilice, navrhuje Ukrajincům bývalý poslanec. Bývalý poslanec Alexandr Donij navrhuje Ukrajincům, aby přešli na latinskou abecedu.

63; Estonsko dostalo od USA protitankové střely. Munice umožňuje likvidovat tankovou jednotku nepřítele o velikosti jedné brigády.

64; Krvavý neúspěch: Mohutný protiútok Islámského státu na Deyr az-Zaur skončil útěkem, mrtvoly ozbrojenců jsou vyváženy na korbách náklaďáků.

65; Válka s Islámským státem se může stát nekonečnou, říká veterán CIA. Válka proti terorismu, kterou vedou Spojené státy, se může ukázat jako nekonečná. Jednou z příčin je chybná interpretace pojmu „terorismus“, myslí si expert.

Zdroj: rusvesna.su

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes tlačítko Kateřina Amiourová - blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy
Klíčová slova: Donbas, EU, NATO, Rusko, Sýrie, Turecko, Ukrajina, USA

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.