Donbas, Ukrajina, Rusko, svět - od 17.1.2017

obrazek
23.1.2017 12:20
šestidenní svodka. Trump byl inaugurován americkým prezidentem, připravuje se schůzka s Putinem, jež se ale má odehrát až diobře připravená za několik měsíců.

Úterý, 17.1.2017:

1; Jsem přímo zainteresován v tom, aby vyšetřování nebylo objektivní, říká Pašinskij. A svým činem jsem to všem potvrdil, poznamenal poslanec, kterému hrozí stíhání za incident spojený se střelbou.

2; Ruští inspektoři prověří velení námořní pěchoty USA v Německu. Ruská skupina inspektorů v úterý plánuje prověřit velení sil námořní pěchoty USA v německém městě Boblingen.

3; Ukrajina může žalovat Rusko třeba každý den, říká bývalý zástupce generálního tajemníka OSN. Sergej Ordžonikidze poznamenal, že Rusko, Čína a USA neuznávají povinnou jurisdikci mezinárodního soudu.

4; Sankce sjednotili ruský lid kolem prezidenta, říká Trumpův poradce. Sankce USA měly přesně opačný efekt kvůli povaze ruských lidí, kteří jsou schopní jíst sníh, aby přežili, poznamenal poradce.

5; Skrytá hrozba. USA a Čína se chystají k válce o Tichý oceán. Mnozí si myslí, že Trumpovi se navzdory přání nepodaří zmařit vztahy USA s Čínou.

6; Pokaždé, když už si začínáme zvykat na „specifické“ zprávy z Ukrajiny, vždy se opět najde něco, čím uvědomělí Ukrajinští patrioti ty proklaté „Rusáky“ překvapí. Tentokrát neuvěřitelně přepjatým propagandistickým videoklipem s „bojovnicí“ ukrajinské armády, mrazem a všudypřítomným zmarem.

7; Ve městě Sumy to prodavačka elegantně nandala ukrajinskému rusofobnímu patriotovi, který ji otravoval s otázkou, proč mluví rusky (psím jazykem).

8; Postupná sebeotrava Ukrajiny. Prostý lid generuje politickou elitu, která jej zabíjí, aby ji mohl nenávidět.

9; Bitva o Deyr az Zaur. Ruské letectvo masivně útočí na Islámský stát a syrská armáda vede protiútok. V Deyr az-Zauru pokračují prudké srážky mezi Islámským státem a Syrskými vojsky.

10; Trump a Putin se nacházejí na cestě k velké dohodě. Co bude chtít Trump od Putina a co Putin od Trumpa?

11; Proč Srbsko vyhrožuje vpádem vojsk na Kosovo? Srbsko vyšle ozbrojené síly na Kosovo v případě ohrožení srbského obyvatelstva ze strany Albánců.

12; Syrská armáda se za podpory ruského letectva probojovává k plynovým nalezištím u Palmýry. Oddíly syrské armády a libanonského Hizballáhu útočí na východě provincie Homs.

13; Le Penová slíbila uznání Krymu za ruský v případě svého vítězství ve volbách. Šéfka Národní fronty Marine Le Pen pohovořila o rozhodnutích, která budou přijata v případě jejího vítězství ve volbách prezidenta Francie.

14; Židovka dostala v zásilce od amerického internetového obchodu Amazon „pozdrav od Hitlera“. Pracovník firmy, který si tento nejapný žertík dovolil, byl okamžitě propuštěn. K nápadu tímto způsobem zažertovat vedlo dotyčného pracovníka nápadné příjmení poškozené.

15; Nejvyšší soud Londýna dnes zahájí projednávání žaloby Ruska proti Ukrajině v souvislosti s nesplaceným dluhem ve výši 3 miliard dolarů. Očekává se, že zasedání soudu bude probíhat do 20. ledna.

16; Ukrajinské přístavy budou přejmenovány. Názvy připomínají „okupaci“ ze strany nenáviděného Ruska. Přejmenování čeká dva přístavy v Oděské oblasti a jeden v Nikolajevské.

17; „Příšerná organizace“ připomněla Trumpovi protiruské výroky z minulosti. Televizní stanice CNN připomněla Trumpovi, co říkal před začátkem prezidentské kampaně.

18; Rusko odmítlo kšeftovat s USA ohledně sankcí. Zástupce ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov prohlásil, že Moskva nejedná s Washingtonem o podmínkách zrušení sankcí.

19; Rusové jsou přesvědčeni, že armáda dokáže ochránit zemi v případě ohrožení. V prosinci minulého roku prezident Ruské federace Vladimir Putin prohlásil, že je Rusko v současné době silnější než kterýkoli potenciální agresor.

20; Joe Biden přijel do Kyjeva, ale nepřivezl pro Ukrajinu žádné naděje, píší francouzská média. Americký viceprezident Joe Biden přijel do Kyjeva několik dní předtím, než bude muset složit svou funkci.

21; Ukrajina za žádných okolností nesejde s cesty eurointegrace, říká Porošenko. Na setkání se zahraničními velvyslanci se tradičně mluvilo o Rusku.

22; V Berlíně jsou zaskočeni Trumpovými prohlášeními o NATO. Přestřelka mezi Trumpem a německou vládou se dostává na novou úroveň.

23; Moskva projedná s Trumpem výměnu Buta a Jarošenka. Ruská federace doufá, že za vlád nového prezidenta USA se SA přestanou zabývat únosy ruských občanů z třetích zemí.

24; Pomůžeme, jak budeme moci. USA se chystají rozvíjet demokracii v Tunisku. Přitom vláda republiky přijímá zvýšený zájem USA s velkou obezřetností.

25; OPEC očekává růst cen ropy na úroveň 70 dolarů za barel. Generální tajemník Organizace zemí vyvážejících ropu Mohammed Barkindo prohlásil, že se vrátí stabilita na ropný trh.

26; Ukrajinská armáda ostřelovala předměstí Dokučajevska. Byla poškozena kotelna a plynovod.

27; Británie opustí společný evropský trh. V očekávání příslušného prohlášení premiérky Theresy May poklesl kurs britské libry vůči dolaru pod hodnotu 1,20.

28; V USA chtějí vyměnit Porošenka za Klička nebo Vakarčuka, říká ukrajinský novinář. Mezi kandidáty na post prezidenta Ukrajiny je i bývalý šéf SBU Valentin Nalivajčenko.

29; V Turecku byl zadržen „Istanbulský terorista“. Připomeňme, že o silvestrovské noci občan Uzbekistánu v nočním klubu v Istanbulu zavraždil 39 lidí.

30; Ukrajina přišla o miliardu dolarů kvůli obchodní válce s Ruskem, říká náměstek ministra. Ve skutečnosti je veškerý export z Ukrajiny, který procházel po železnici či silnici přes území Ruské federace, zablokován.

31; Bylo zastaveno hledání malajského Boeingu. Úřady prohlásily, že se smutkem přijímají rozhodnutí, které vyvolá bolest příbuzných a blízkých tehdejších obětí.

32; Rusko v roce 2016 významně posílilo export ropy a plynu. Federální celní služba zveřejnila statistiku ohledně exportu ropy a plynu z Ruska za leden až listopad.

33; Lavrov promluvil o cynických pokusech USA zverbovat ruské diplomaty. Jednomu diplomatovi podstrčili do auta deset tisíc dolarů. Peníze byly zaregistrovány přes naše účetnictví.

34; Na Ukrajině byly zahájeny výcvikové akce rezervistů. Více než tisícovka lidí operativních rezerv ze všech regionů Ukrajiny bude zdokonalovat své vojenské návyky a bojovou koordinaci.

35; Lukašenko označil Viber za běloruský produkt. Jsem přesvědčen, že mnozí z vás používají programové zabezpečení naších vývojářů, například Viber.

36; Tým KamAZu zvítězil na rallye Dakar. Závod trval dva týdny a účastnily se jej více než tři stovky posádek. Celkem ujeli 8.782 km.

37; Lavrov: V Trumpových slovech jsem neviděl návrh na odzbrojování výměnou za zrušení sankcí. V jeho větě jsem zaznamenal trochu jiný smysl než ten, který rozebírá nyní většina komentátorů.

38; Za posledních 24 hodin bylo v důsledku ostřelování ze strany ukrajinské armády poškozeno deset domů. Zahynul jeden voják Armády Doněcké republiky.

39; Porošenko požádal nejvyššího představitele Čínské lidové republiky, aby „zastavil ruskou agresi“. Ukrajinský prezident prokazuje politickou pružnost: vede rozhovory s každým, kdo se mu na půdě „fóra“ připlete do cesty.

40; BBC proti Trumpovi – je to ubohá agitka. Včera večer na britské televizní stanici vyšel „dokumentární“ film pod žlučovitým názvem „Je Trump kandidátem Kremlu?“

41; Bez obav, ale i bez nadšení. Lavrov promluvil o perspektivách dialogu s Trumpovou administrativou. Nejvíce ze všeho novináře na velké tiskové konferenci ruského ministra zahraničí zajímaly vztahy se zeměmi Západu, především USA.

42; Opilý příslušník ukrajinské armády střílel na své kolegy. Sedm jich zahynulo, hlásí Národní policie Luganské republiky. Nárůst nebojových ztrát v řadách ukrajinské armády vzniká v důsledku špatného morálně-psychologického stavu vojáků.

43; U Děbalceva se novináři dostali pod palbu ukrajinské armády. Situace na frontě zůstává krajně napjatá. Nepřítel pokračuje v každodenním porušování režimu zastavení palby.

44; Avakov má v úmyslu zmocnit se hranice Donbasu a Ruska za pouhý týden. Oznámí vám plán a za týden či dva budete muset zajistit státní hranici, řekl Avakov.

45; U Kyjevského starosty Klička svedli smog ve městě na komíny a počasí. Úřady se pokoušejí přesvědčit Kyjevany, že zápach spáleniny v hlavním městě Ukrajiny nemá vůbec žádnou souvislost se spalovnou odpadů.

46; Ukrajinské ministerstvo zahraničí je rozhořčeno prohlášení Marine Le Pen o Krymu. Le Penová prohlásila, že v případě svého vítězství v prezidentských volbách uzná Krym za ruské území.

47; Porošenko prohlásil, že se setká s Trumpem hned po inauguraci. Byl jsem jedním z prvních lídrů, kterému Trump volal po vítězných volbách, chlubí se Porošenko.

48; Jsou horší než prostitutky, řek Putin o objednatelích podvrhů proti Trumpovi.

49; Šéf banky VTB: Sankce USA se začnou změkčovat už během roku 2017. V roce 2017 mohou ekonomické sankce USA vůči Rusku zeslábnout, myslí si šéf VTB Andrej Kostin.

50; Velitel trestního batalionu Donbass předpověděl rozpad Ukrajiny kvůli splnění Minských dohod. Poskytnete-li zvláštní status Donbasu, zítra to máte na Volyni a za chvíli třeba ve Vinnici.

51; Do Nejvyšší rady přinesli vodku vyrobenou v Doněcké republice. Poslanec Igor Lapin přinesl do Rady láhev vodky doněcké výroby, kterou získal na okupovaném území Donbasu.

52; V Luganské republice vyzývají novináře, aby se účastnili první republikové soutěže. Na ministerstvu komunikace a spojů Luganské republiky komentovali podmínky a termín konání novinářské soutěže v Republice.

53; Zacharčenko obvinil OBSE z neobjektivnosti. Šéf Doněcké republiky poznamenal, že po návštěvě OBSE na pozicích domobrany ukrajinská armáda zahájila přesně mířenou palbu.

54; Moldávie neuzná Krym za ruský, říká Dodon. Svůj postoj jsem neměnil, neměním a nebudu měnit, řekl nový moldavský prezident.

55; Trump řekl, kdo zfalšoval jeho nízkou oblibu. Zvolený prezident USA Donald Trump komentoval průzkum Gallupova institutu s nízkou oblibou jeho osoby.

56; Před deseti lety zavraždili Jevgenije Kušnarjova. Díky němu mohla být Ukrajina jiná. Byl jedním z mála, kdo důsledně hájil ideu federalizace Ukrajiny.

57; Starý styl KGB. Jak se televizní stanice BBC pokoušela najít důkazy o spojení Moskvy a Trumpa. Televizní stanice BBC odvysílala pořad věnovaný hledání styků zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa s ruskou vládou.

58; Ukrajina odmítla vstup do země starostovi polské Przemyśle. Podle starostových slov neví, proč mu vstup odmítli.

59; Trump: Silný dolar zabíjí ekonomiku USA. Dva komentáře zvoleného prezidenta pro list The Wall Street Journal vedly k pádu kursu dolaru.

60; Ukrajinské ministerstvo zahraničí vysvětlilo žalobu na Rusko u Haagského soudu. Rusko údajně porušilo mezinárodní právo a my požadujeme příslušnou kompenzaci.

61; Putin daroval Dodonovi mapu Moldávie, jejíž hranice zasahují na Ukrajinu a do Rumunska. Dodon označil dárek za zajímavý.

62; Je to zrada. Lucenko prohlásil, že Janukovičova žádost Putinovi o vstup vojsk na Ukrajinu v roce 2014 je pravá. Generální prokuratura Ukrajiny obdržela dopis z OSN s razítkem generálního tajemníka organizace Pan Ki-muna o tom, že žádost Janukoviče adresovaná Putinovi o vyslání vojsk na Ukrajinu v roce 2014 je pravá.

63; Zacharčenko řekl, proč není možné spojení Doněcké a Luganské republiky. Na Minských dohodách jsou dva podpisy šéfů států. V tuto chvíli by sloučení znamenalo změnu minského formátu, což nechceme.

64; Trumpovi odpůrci chtějí organizovat Majdan v USA, říká Putin. Určité síly v USA chtějí zpochybnit legitimitu zvolení Donalda Trumpa a jsou připraveni uspořádat v Americké Majdan.

65; Ve Státní dumě iniciovali vytvoření poslanecké skupiny pro vztahy s Donbasem. Ve státní dumě je řada poslanců, kteří pomáhají Donbasu a jezdí do Republiky s humanitárními misemi.

66; Ukrajinská armáda ostřelovala předměstí Doněcka. Ukrajinská armáda večer ostřelovala z minometů sídliště Spartak v okolí Jasinovaté na sever od Doněcka.

67; V Aleppu ruští vojáci učí Syřany taktice boje ve městě. Během výcviku byly trénovány společné akce jednotek ohledně vedení boje a odražení útoků v městských podmínkách.

68; Ruskou ekonomiku v roce 2017 očekává růst, říká OSN: V roce 2018 se tempo růstu HDP očekává ve výši 1,5%.

69; V USA explodovala elektronická cigareta v ústech obyvatele státu Idaho.

70; Doněcká a Luganská republika v případě obnovení bojových akcí vyhlásí mobilizaci. Pokud ta doba přijde a bude nutná mobilizace, samozřejmě k tomu přikročíme, prohlásili v obou republikách.

71; Kyjev prohlašuje, že v roce 2017 vrhne ozbrojené síly do útoku na Donbas a Krym. Maximálně během dvou týdnů by mělo být dosaženo ruské hranice, řekl Avakov.

72; Polské diplomaty nepustili do Ruska přes běloruskou hranici. Jak sdělili v regionální pohraniční správě FSB, cesta diplomatů měla soukromý charakter.

73; Na Ukrajině se poprvé narodilo dítě tří rodičů. Pracovníci reprodukční kliniky „Naděžda“ (Naděje) oznámili narození prvního dítěte od tří rodičů na světě.

74; Trumpa postavili před výběr mezi Ruskem a americkou rozvědkou. Zvolenému prezidentovi USA Donaldu Trumpovi nezbude než se rozhodnout, kterou pozici zaujme.

75; USA zavedly sankce proti prezidentovi Republiky Srbské. Nedávno zamítli Dodikovi žádost o vízum do USA, kde chtěl navštívit inauguraci Donalda Trumpa.

76; Savčenková navrhla vyměnit Krym za Donbas. Poslankyně Naděžda Savčenko prohlásila, že Ukrajina může dosáhnout vrácení Donbasu cestou odevzdání Krymu.

77; Síť protiruských twitterových účtů přestala během jediného dne fungovat. Některé z těchto anonymních stránek vešly ve známost, když se velká západní média postavila na jejich obranu.

78; Protiruské sankce mohou zeslábnout už na jaře, říká Deutsche Bank. USA zeslabí sankce proti Rusku už v březnu či v dubnu 2017, předpokládají analytici Deutsche Bank.

Zdroj: rusvesna.su

 

Středa, 18.1.2017:

1; Samantha Power věnovala svůj rozlučkový projev v OSN Rusku. Stálá představitelka (velvyslankyně) USA při OSN Samantha Power ve svém posledním projevu v OSN prakticky nemluvila o ničem jiném.

2; Polsko má v úmyslu rozšířit vojenskou spolupráci s USA. Prohlásil to v úterý poradce prezidenta země pro mezinárodní záležitosti Krzysztof Szczerski.

3; V Kirovogradě se před vysláním do ATO oběsil ukrajinský voják. 17. ledna našli v Kirovogradě v parku oběšeného devětadvacetiletého vojáka ukrajinské armády Jevgenije Novosjolova.

4; Ruska si ve světě váží a zároveň se ho bojí, myslí si většina Rusů. Průzkumu se účastnilo 1,5 tisíce občanů starších osmnácti let ve 104 obcích třiapadesáti regionů.

5; V USA dostali Ukrajinci po 25 letech vězení za pašování kokainu. Muži byli zatčeni v listopadu minulého roku u břehů Portorika, které se nachází pod správou USA.

6; Porošenkovy dny jsou sečteny. Délka dalšího setrvání Petra Porošenka ve funkci nyní závisí výhradně na tom, jak rychle se za něj podaří najít náhradu.

7; Francouzský prezidentský kandidát dostal facku během setkání s voliči. Manuela Vallse uhodil devatenáctiletý mladík.

8; Ukrajinská Wikipedie se změnila na sraz banderovců. Premiér Ukrajiny Vladimir Grojsman poručil věnovat úsilí státu na rozvoj ukrajinskojazyčné Wikipedie.

9; Kyjev prohlašuje, že v roce pošle ozbrojené síly do útoku na Donbas a Krym. Státní hranici bude potřeba dostat pod kontrolu do dvou týdnů, prohlásil Avakov.

10; Ukrajině nezbylo nic jiného než naděje, říká politolog. Bidenův příjezd byl jen protokolární a rozlučkový.

11; Ruské ministerstvo obrany vyzývá mezinárodní organizace, aby začaly poskytovat reálnou pomoc lidu Sýrie. Ministerstvo vyzvalo k zaslání léků obyvatelům 73 obcí v Sýrii.

12; V OSN bylo zahájeno vysílání ruské „propagandy na export“. Televizní stanice RT začal oficiálně vysílat v OSN.

13; McCain přiznal Rusku vedoucí postavení na Blízkém Východě. Prezident Vladimir Putin dosáhl pro Rusko pozice hlavního hráče na Blízkém Východě.

14; Ruské výrobky pomohou nakrmit Čínu, píše Wall Street Journal. Rusko má veškeré šance stát se jedním z hlavních dodavatelů potravin do Číny.

15; Su-35 dostaly vysoce přesné zaměřovače do libovolného počasí. Letadla byla vybavena opticko.lokačním systémem, který vidí vzdušného či pozemního nepřítele za jakýchkoli podmínek.

16; Trump řekl, proč je nucen psát na Twitter. Je to jediná možnost jak uvádět na pravou míru lži, polopravdy a manipulace oficiálních médií. Publikovat na Twitteru prezidentovi nepůsobí žádné zvláštní potěšení.

17; Deutsche bank na základě soudní žaloby zaplatí americkým úřadům pokutu ve výši 7,2 miliardy dolarů.

18; Bylo to fajn, ale jen proto, že to bylo naposled, komentoval vystoupení Samanthy Power Alexej Puškov.

19; Muž se pokusil upálit u vchodu do Trumpova hotelu ve Washingtonu. Pokus o sebeupálení byl pravděpodobně protestní akcí proti nástupu Donalda Trumpa do funkce.

20; Obama neočekávaně omilostnil informátora WikiLeaks. Nyní je na řadě Julian Assange, který slíbil, že se vrátí do USA, pokud úřady omilostní Bradleyho/Chelsea Manning/-ovou.

21; Krymské úřady pozvaly Marine Le Penovou na návštěvu poloostrova. My na Krymu vítáme každého, kdo zaujímá pozitivní pozici vůči naší republice.

22; SBU původně nechtěla umožnit Nataše Koroljovové rozloučit se se zemřelou babičkou. Připomeňme, že ukrajinské úřady zakázaly zpěvačce vstup do země na dobu pěti let.

23; Coca-Cola podvedla Lvov – nedodala bezplatné suvenýry. Obyvatelé „kulturního hlavního města Ukrajiny“ uspořádali ostudnou protestní akci v poslední den výměny víček Coca-Coly za suvenýry.

24; Obama věnoval „zelenému“ fondu OSN 500 milionů dolarů. Trump ale může všechny platby zastavit. Za tři dny vyprší Obamovo volební období, ale evidentně se nechystá odejít jen tak.

25; Na Donalda Trumpa byla podána soudní žaloba kvůli sexuálnímu obtěžování. Na otázku, proč právě v předvečer inaugurace, ženina advokátka řekla „A proč ne zrovna teď?“.

26; Itálie vyzvala k návratu Ruska do G8. Letos Itálie předsedá Velké sedmičce a summit organizace se bude konat na Sicílii.

27; Kanadský vědec nazval nový druh můry na počest Trumpa. Hlavu tohoto hmyzu pokrývají zlatavé čupřinky připomínající originální účes 45. prezidenta USA.

28; Google přejmenoval ruskou FSB na „Gestapo Východního Pruska“. Kaliningradské oddělení ruské tajné služby je na mapě označeno jménem nacistických tajných služeb.

29; SBU prohlásila, že povolí Koroljovové přijet na pohřeb babičky. Úřad cynicky prohlásil, že nebudou bránit jejímu příjezdu na Ukrajinu za účelem účasti na pohřbu příbuzné.

30; Kyjev se dobrovolně vzdává Donbasu, říká Peskov. V Kremlu komentovali slova Naděždy Savčenko o tom, že Kyjev by měl uzavřít obchod s Ruskem a odevzdat Krym výměnou za Donbas.

31; Usmaž se v pekle, Obamo! Protestní akce u velvyslanectví USA v Moskvě. Na sociálních sítích se objevily fotografie a video z noční performance.

32; Naftogaz odmítl platit Gazpromu 5,3 miliardy do rozhodnutí soudu. Naftogaz Ukrajiny odmítl zaplatit ruskému Gazpromu dlužnou částku do okamžiku rozhodnutí Stockholmské arbitráže.

33; To je prostě hrůza. V Těrnopolu jsou rodiče šokováni stavem dětské nemocnice. Všechno je staré a ošuntělé, ale to je jen půlka problému. Té špíny! Elektrický sporák v havarijním stavu a lůžka jsou kapitola sama pro sebe.

34; V Itálii došlo k novému mohutnému zemětřesení. Tentokrát byly záchvěvy citelné i v historickém centru Říma.

35; Putin odstartoval výstavbu nového plynovodu. Rozvoj a rozšíření jamalského centra pro těžbu plynu mění schémata dodávek plynu ruským a zahraničním spotřebitelům.

36; Pušilin srovnal ruský Krym s ukrajinským. Předseda Národní rady Doněcké republiky se podělil o své dojmy z návštěvy Krymu.

37; Zdivočelí příslušníci ukrajinské armády zahájili palbu na ukrajinské policisty. K incidentu došlo na Ukrajinou okupovaném území Luganské republiky.

38; Energetici Doněcké republiky dostali důležitou zásilku humanitárního materiálu z Ruska. Informovala o tom tisková služba Ministerstva uhlí a energetiky Doněcké republiky.

39; V USA se prodávají ruské motocykly Ural s flaškou vodky jako sada. Omezená série „Ural Ambassador Limited Edition“ je věnována 75. výročí Irbitského motocyklového výrobního podniku.

40; Demokraté zahajují totální válku proti Trumpovi, říká politolog. Soudní podání obviňující Donalda Trumpa ze sexuálního obtěžování je součástí politiky totální války.

41; Ať už je to evakuace nebo únos pracovníků na nucené práce, v každém případě směřují Ukrajinci přeplněnými autobusy do Polska. Během čtvrthodiny deset autobusů přecpaných mládeží. Kolem bigboardy a auta s reklamami o práci v Polsku.

42; Tuto noc proletí kolem Země obrovský asteroid Vesta. Bude viditelný celou noc.

43; Můj otec sloužil v SS a jen pokračuji v jeho díle, přiznal se „důchodce“ v ATO. Devětašedesátiletý ozbrojenec Pravého sektoru se podělil o podrobnosti ze své biografie.

44; Prolomení blokády Leningradu. O hrdinském činu, který posílil víru ve Vítězství. Dnes je výročí jednoho z nejdůležitějších momentů Velké vlastenecké války. 18. ledna 1943 bylo obnoveno pozemní spojení města se zbytkem země.

45; Prý je zde pánem Ukrajinec. Dozorčí radu Privatbanky vede turecký bankéř Engin Akçakoca.

46; Savčenkovou obvinili z vlastizrady. Dále bylo navrženo vyloučit Savčenkovou z výboru pro národní bezpečnost.

47; Opět ruští hackeři? Během Bidenova vystoupení v Davosu náhle vypadla elektřina.

48; Dva dny před inaugurací nového prezidenta odcházející černošská hlava státu odmítla předat moc a vyhlásila v zemi mimořádný stav. Naštěstí nejde o Spojené státy, nýbrž o Gambii.

49; Lugansk se nikdy nevrátí k Ukrajině, říká Plotnickij. Dnes je to již samostatný a nezávislý stát.

50; Břidličné společnosti USA a Brazílie podtrhly ceny ropy. Ceny ropy klesají v souvislosti s růstem těžby ropy v USA a odmítnutím Brazílie omezit těžbu.

51; Syrská armáda za podpory ruského letectva útočí na Islámský stát u Palmýry.

52; Bývalý ukrajinský prezident Leonid Kravčuk: Na vývoj jaderných zbraní na Ukrajině bude zapotřebí 100 miliard dolarů.

53; Zacharčenko řekl anekdotu na téma sankcí vůči Krymu. Šéf Doněcké republiky Alexandr Zacharčenko označil západní sankce vůči Krymu za bezzubou zlobu. Asi tak, jako když se baví dva komáři o tom, jak zmlátili slona: „Jojo, taky jsem si dvakrát kopnul...“

54; Rumunské ministerstvo zahraničí ohodnotilo prohlášení prezidenta Moldávie Igora Dodona jako neadekvátní. Šlo především o „bezvýhradnou podporu úsilí o sblížení s EU na základě dvoustranného strategického partnerství pro evropskou integraci“, která zůstává prioritou rumunské zahraniční politiky.

55; Předseda parlamentu Novoruska a bývalý poslanec Nejvyšší rady Ukrajiny Oleg Carjov prohlásil, že Ukrajina se vyhne rozpadu, jen pokud se přikloní k Rusku.

56; Vojenské projekty za Trumpova prezidentství mohou vypadat jako byznysplán, říká expert. Zaručuje to určitou míru předvídatelnosti, myslí si expert.

57; Ruské a turecké letectvo uskutečňují první společnou operaci proti Islámskému státu. Operace dohodnutá se syrskou stranou probíhá na předměstích obce El-Báb.

58; Donbas musí kardinálně změnit politickou situaci na Ukrajině, říká Pušilin. Doněcká a Luganská republiky musí vytvořit předpoklady pro úplnou změnu politické situace na Ukrajině.

59; Chybička se vloudila. Íránec v chladícím voze dojel na Ukrajinu a nikoli do vytouženého Německa. V chladícím zařízení strávil více než tři dny.

60; Muzeum Novoruska vyhlašuje soutěž o nejlepší fotografie z front Donbasu se čtyřnohými přáteli.

61; Savčenkovou vyloučili z výboru pro národní bezpečnost. Toto rozhodnutí bylo schváleno s cílem nepřipustit další šíření informace, která se vztahuje ke státnímu tajemství.

62; Ti, kdo křičí o znovudobytí Krymu, nepůjdou v čele, ale naopak vás nechají na pospas v „kotlech“. Savčenková prohlásila, že se vždy snažila hájit svou zemi a nepovažuje se před ukrajinskými úřady za čímkoli vinnou.

63; Rusko předvádí svaly, říká kandidátka na velvyslance USA při OSN. Rusku, které se zabývá demonstrací síly v zahraniční politice, nelze důvěřovat, prohlásila Nikki Haley.

64; Rusko utrží v roce 2017 více než bilion rublů díky drahé ropě. Dodatečné příjmy ruského rozpočtu v roce 2017 mohou díky růstu cen ropy činit až bilion rublů.

65; V Nejvyšší radě Ukrajiny požadují okamžité zahájení impeachmentu a nové volby. Poslanci Rady obviňují prezidenta z neplnění předvolebních slibů zakotvených v jeho volebním programu.

66; Lavrov: Jsme připraveni na ozbrojení pozorovatelů OBSE. Rusko souhlasilo s ozbrojením pozorovatelů OBSE v Donbasu.

67; Expert: Není třeba se obávat prudkého poklesu kursu rublu. Pro ruskou měnu v roce 2017 čekají nadějné perspektivy.

68; Ukrajina může v roce 2017 přestat existovat. Byly zveřejněny faktory hrozeb. Patroni Ukrajiny opouštějí Bílý dům, a to zcela mění obraz vymyšlený Bidenem a dalšími emisary hájícími Kyjev.

69; Čína informovala o novém režimu vztahů s USA a o partnerství s Ruskem. Vztahy mezi Čínou a Washingtonem procházejí složitým obdobím.

70; Pokud černošský prezident nepředá moc, „pomůže“ mu armáda nepřítele. Jsme připraveni a čekáme na vypršení lhůty dnešní půlnocí, prohlašují vojáci v sousedním státě. Gambijský prezident dostal ultimátum od sousedního Senegalu.

71; Porošenkův režim likviduje nepohodlné, říká Savčenková. Podle jejích slov přesně to teď probíhá s ní.

72; Sportovkyně a krasavice Naumova navštívila batalion Sparta na frontě. Jak známo, Marjana vede populární blog na internetu a vypráví v něm o všem, co vidí během svých cest.

73; Obama řekl, čím se bude zabývat po skončení prezidentského volebního období. Prý by chtěl pobývat někde v ústraní se svou rodinou. Potvrdil, že se zúčastní inaugurace nového prezidenta, se kterým jej pojí pracovní vztahy.

74; Trump vymyslel heslo pro svou prezidentskou kampaň v roce 2020. Současné heslo ho napadlo už v roce 2012. Po současném heslu „Učiňme Ameriku opět velkou“ by nové heslo mělo znít „Zachovejme velikost Ameriky“.

75; Ukrajinská ministryně zdravotnictví utekla ze zasedání výboru Nejvyšší rady. Ministryně zdravotnictví Uljana Suprun odmítla odpovídat na otázky poslanců a utekla z akce.

76; Dalším prezidentem USA bude žena, Latinoameričan, Žid nebo Ind, prohlásil Obama na své rozlučkové tiskové konferenci. Důležité je podporovat možnosti pro všechny.

Zdroj: rusvesna.su

 

Čtvrtek, 19.1.2017:

1; Kapitán ukrajinských námořních sil ubil k smrti opilého podporučíka. Důstojníkovi hrozí sedm až deset let odnětí svobody.

2; V charkovské nemocnici zemřel voják ukrajinské armády s chemickými popáleninami vnitřních orgánů. Byla nařízena expertiza pro zjištění příčiny smrti.

3; V archivu CIA byly objeveny sovětské anekdoty. Proč byl výběr dělán a z jakých zdrojů se čerpalo, se neuvádí.

4; Putin vyslal jemný signál Kyjevu a Bukurešti. Je naděje, že tento náznak (mapa darovaná moldavskému prezidentovi) trochu ochladí teplotu těch nejbujnějších militantních nacionalistů a šovinistických rusofobů v Kyjevě i v Bukurešti.

5; V USA neutichají vášně kolem zprávy CIA, FBI a NSA zveřejněné 6. ledna 2017 pod názvem „Hodnocení činnosti a záměrů Ruska při amerických volbách“.

6; „Válka a mír očima dětí z Donbasu“. Úchvatná výstava byla otevřena s Simferopolu. Přítomny jsou různé žánry – kresby, malby, fotografie, výšivky i mozaiky.

7; Ukrajinský generální prokurátor Lucenko de facto uznal legitimitu Janukoviče jako prezidenta Ukrajiny. Obviňuje jej z velezrady za činy v době, kdy v Kyjevě již vládla fašistická junta – 1. března 2014.

8; Bitva o Deyr az-Zaur: Útok Islámského státu, letecké údery ruského letectva a přesun posil syrské armády. Vojenská letadla ruského letectva během dne stále uskutečňovala údery na útočící bandity a nepopřála jim chvilku oddychu.

9; FBI zkoumá možnost, jestli Trump nedostával peníze od Kremlu. Kromě federálů se na vyšetřování podílí i NSA, ministerstvo spravedlnosti a další instituce.

10; Ruský programátor byl zadržen ve Španělsku na žádost FBI. Ve Španělsku byl na žádost FBI a Interpolu zadržen ruský programátor Stanislav Lisov.

11; Počet kybernetických útoků na NATO podstatně vzrostl, říká Stoltenberg. Podle slov generálního tajemníka NATO generála Jense Stoltenberga výrazně vzrostlo množství kybernetických útoků na systémy a databáze NATO.

12; Italský hotel byl zavalen lavinou. Pod sněhem zůstalo více než dvacet lidí. V Itálii v důsledku sesuvu laviny zůstala pod sněhem budova hotelu Rigopiano.

13; „Federálové zaútočili“ lasery na velvyslanectví USA v Moskvě. V Moskvě se u velvyslanectví USA konala laserová show na počest odchodu Baracka Obamy, na kterou ovšem nebyl pozván.

14; Světové banky uspořádaly rozprodej amerického dluhu. Státní dluh USA je ve světě čím dál méně populární. Centrální banky v roce 2016 pokračovaly v marathonu prodeje cenných papírů USA.

15; Svoboda slova: Facebook zakázal Russia Today publikovat zprávy. Administrativa sociální sítě Facebook částečně zablokovala profil informační agentury Russia Today. Nejtvrdší restrikce je v oblasti zveřejňování obrazového materiálu.

16; Nový prezident Ukrajiny ještě není zvolen, ale už se ví, kdo to bude. Skandální článek Viktora Pinčuka pro Wall Street Journal byl vnímán jako rána do zad. Oligarcha Viktor Pinčuk není namočený v žádných politických skandálech, podílel se na financování předvolební kampaně Hillary Clinton a nenadělal problémy s Donaldem Trumpem.

17; Assange odmítl své vydání do USA. Dříve ale slíbil, že se vypraví do USA, pokud Obama omilostní informátora WikiLeaks Manninga. A Obama příslušný dokument podepsal.

18; Vláda Donalda Trumpa znamená pro Evropu ten nejhorší scénář, vyplývá ze zprávy Europarlamentu. Ve zprávě je Donald Trump charakterizován jako nejméně kvalifikovaný a nejméně zkušený prezident v moderních dějinách Ameriky.

19; OBSE kritizovala volební systém USA. Organizace také vyjádřila své výhrady vůči zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi.

20; FIFA vyloučí ukrajinský Dněpr z mistrovství kvůli dluhům. Předtím kvůli dluhům v dané sezóně přišel Dněpr o šest bodů.

21; Vojenská flotila Ukrajiny zamrzla do ledu v Oděském zálivu. Osud připravil zbytkům neporazitelné ukrajinské flotily další zkoušku. Zamrzla v ledu přímo v rodném přístavu.

22; Kolem třiceti lidí zahynulo v italském hotelu zavaleném lavinou. Záchranáři se až během dopoledne probojovali do zasypané budovy, ale lidé se pomoci už nedočkali.

23; Nová Hedvábná stezka. Do Londýna přijel první vlak z Číny přes Rusko. Připomeňme, že pokus Kyjeva zprovoznit vlastní trasu obcházející ruské území, skončil neúspěchem.

24; Porošenko: Amerika by měla být znovu veliká. Ukrajinský prezident se v tom chystá Trumpovi pomoci.

25; Ukrajinská armáda o Tříkrálové noci ostřelovala předměstí Gorlovky. Byly poškozeny tři obytné domy.

26; Trumpova inaugurace mě zabije, říká exprezident Bush. George Bush starší už 10. ledna varoval zvoleného prezidenta Donalda Trumpa, že nebude moci být na ceremoniálu přítomen.

27; Udělali z nás klauny, říkají ukrajinští policisté o své nelehké službě. Podle slov „avakovských chráněnců“ trpí tím, že od samého začátku je prezentovali jako „zachránce koťat“.

28; Ozbrojenec Azova, který se vrátil z ATO, si koupil letadlo a dva byty. Poznamenejme, že v Rusku „Maljutu“ obviňují z výbuchu na Manéžním náměstí v Moskvě v roce 2007.

29; Trump „vyhnal“ Obamu z muzea Madame Tussaud. Kolekce londýnského muzea voskových figur madame Tussaud byla doplněna o nový exponát.

30; Něco se zvrtlo. Obyvatelstvo trpí bídou, padají banky, podnikání hyne na úbytě. Kasjanov, který se už tři roky zabývá „pomocí ukrajinské armádě“ a který označuje sám sebe za dobrovolníka ATO, se vyjádřil k situaci na Ukrajině.

31; Kličko si udělal ostudu v Davosu. Starosta Kyjeva předvedl hrubou neznalost základů zeměpisu, když významně přecenil velikost Ukrajiny. Podle něho je dvakrát větší než největší země Evropy Francie. Za prvé největší zemí Evropy není Francie, nýbrž Rusko, za druhé rozdíl velikosti území obou zemí činí pouhých 30 tisíc čtverečních kilometrů, což je zhruba 5%.

32; Svinským krokem poženeme nepřítele z naší země, říká Zacharčenko. Šéfové Doněcké a Luganské republiky vystoupili v Simferopolu u památníku Bohdana Chmelnického na shromáždění věnovaném 363. výročí Perejaslavské Rady.

33; Ministr pro hospodářský rozvoj. Změkčení sankcí pomůže rublu. Ruský ministr pro hospodářský rozvoj Maxim Oreškin prohlásil, že zmírnění režimu sankcí bude mít bezprostřední vliv na rubl.

34; Ukrajinci si opět oblíbili ruská auta. V segmentech komerční techniky a autobusů ruští výrobci aut opět zaujímají přední pozice.

35; Porošenko: Krym bude Ukrajině vrácen. Ukrajinský prezident řekl Evropanům opět pár slov o „ukrajinském území“ a „anexi“.

36; Nákladní auto ukrajinské armády mělo nehodu. Jsou oběti na životech a zranění. Pokračuje série informací o nebojových ztrátách v ukrajinských ozbrojených silách.

37; Desítky vojáků USA, Francie a Kanady byly zabity při útoku Al-Káidy v Mali. Útok spáchalo pět sebevražedných atentátníků pomocí nákladního auta naloženého výbušninami.

38; Generální prokuratura Doněcké republiky zahájila trestní řízení proti důstojníkovi ukrajinské armády, který velel ostřelování Gorlovky. V tuto chvíli vyšetřovací orgány Generální prokuratury Doněcké republiky shromažďují a dokumentují materiál a vyslýchají svědky.

39; Americký komentátor srovnal tenistku Williamsovou s gorilou. Přitom z kontextu vyplývá, že tón komentáře byl pozitivní, nikoli ponižující. Komentátor takto nevhodně ocenil enormní nasazení sportovkyně.

40; Nové technologie vs. Člověk. Polovina pracovníků Sberbanky přijde k roku 2025 o své pracovní místo. Zavedení technologií umožní největší ruské bance snížit do roku 2025 počet pracovníků na polovinu.

41; Ukrajinská armáda ohlásila manévry na jihu země. Bude-li se manévrů účastnit i námořní flotila zamrzlá v ledu Oděského zálivu, se neuvádí.

42; Podél hranic se potulují nacisté. O řádění ozbrojenců Ajdaru na hranici s Krymem. Ajdarovci pořádají regulérní výslechy a nátlak. Fakticky tak blokují cesty Ukrajinců na ruský Krym.

43; Ruské ministerstvo zahraničí vyslovilo svá očekávání od Trumpova prezidentství. K inauguraci 45. prezidenta USA Donalda Trumpa dojde 20. ledna. Ruské ministerstvo zahraničí očekává normalizaci vztahů s USA.

44; USA se zcela nepokrytě snažili naverbovat ruské diplomaty, říká Zacharova. Washington se v posledních letech pravidelně snažil verbovat pracovníky ruských zahraničních úřadů v USA.

45; Národní policie Doněcké republiky poskytla video z operace zaměřené na vyhledání a evakuaci těl příslušníků ukrajinské námořní pěchoty, kteří zahynuli v minovém poli.

46; Trumpův tým má v úmyslu podstatně ořezat vládní výdaje. Podle jejich úmyslu se změny dotknou amerických ministerstev obchodu, energetiky, dopravy, spravedlnosti a také zahraničí (státního departmentu).

47; Hromadná rvačka za tónů ukrajinské hymny. Během projednávání otázky odpadu došlo ve Lvovském městské radě k hromadné rvačce.

48; Porošenko se ukázal jako specialista na elektrotechniku. Novináři objevili u ukrajinského prezidenta státní vyznamenání za vědeckou práci v oblasti elektrotechniky. Ve skutečnosti se Porošenko na dané věci podílel jen poskytováním administrativních služeb.

49; Žena se sníženou sociální odpovědností vylákala bývalého příslušníka domobrany do spárů SBU. Během dnešní tiskové konference v Doněcku to řekl Eduard Basurin.

50; Nejvyšší rada byla uzavřena z důvodu nepřítomnosti poslanců. Předseda nejvyšší rady Andrej Parubij uzavřel večerní zasedání ukrajinského parlamentu pět minut po jeho zahájení.

51; V USA byl zveřejněn scénář pro případ vraždy Donalda Trumpa na inauguraci. Televizní stanice CNN odvysílala reportáž o tom, jak by byly rozděleny prezidentské pravomoci v případě, že by byl nově zvolený prezident při inauguraci zavražděn.

52; V Jihoukrajinské jaderné elektrárně došlo k havarijnímu odpojení energobloku. V kondenzátoru turboagregátu došlo k narušení vakua.

53; „Dobrovolníci ATO“ nedaleko Kyjeva (Jagotin) vypálili obchod podnikatele, který odmítl platit výpalné. V obchodě se ve chvíli žhářského útoku nacházeli dva prodavači. Z obchodu zůstaly jen ohořelé zdi.

54; V Luganské republice byla zveřejněna trojice nejlepších státních tištěných médií. Úkoly pro rok 2017: aktivně se rozvíjet, posilovat ekonomickou Stabilitu a udržet si nezávislost.

55; Velké iluze o změně zahraniční politiky USA si za Trumpova prezidentství neděláme, říká místopředseda Státní dumy. Inaugurace 45. prezidenta USA Donalda Trumpa se bude konat 20. ledna.

56; Ruská armáda dostane nadzvukové zbraně. Řízení vojsk se bude řídit novými zásadami.

57; Ukrajině došly peníze na výstavbu „Zdi“ na hranici s Ruskem. Nemáme na projekt financování, řekla gubernátorka Charkovské oblasti Julija Svetličnaja.

58; Fámy o „ruské agresi“ poškodily estonské hospodářství. Uměle vyvolaná panika kvůli možné „ruské agresi“ v Pobaltí se negativně odráží na ekonomickém klimatu.

59; Zástupci ukrajinské armády uskutečnili inspekci v Rostovské oblasti. Inspektoři z Ukrajiny, Dánska a Kanady dokončili prověrku v Rostovské oblasti Ruské federace.

60; Rusko války nezačíná, nýbrž ukončuje, říká šéf Luganské republiky. Šéf Luganské republiky zahájil svůj projev výzvou ke Krymské domobraně.

61; Trump přijel do Washingtonu na inauguraci. V pátek ve Washingtonu proběhne inaugurace 45. prezidenta USA Donalda Trumpa, který zvítězil v listopadových volbách.

62; Rusko testuje raketu pro „jaderný vlak“ v roce 2019. Letní zkoušky rakety pro ruský bojový železniční komplex „Barguzin“ jsou naplánovány na rok 2019.

63; Během hledání trosek Tu-154 byl v moři u Soči objeven americký bombardér. Cílem letu bombardéru bylo bombardování nepřátelských objektů na Černomořském pobřeží 15. listopadu 1942.

64; Putinova slova o prostitutkách vyvolala bouřlivou diskusi. K této diskusi vzniklo na stránkách Reddit přes dva tisíce komentářů. Výrok zněl, že objednatelé kompromitujících podvrhů za účelem diskreditace Donalda Trumpa jsou horší než prostitutky. Některé reakce byly vedeny v duchu, že takové přirovnání si sexuální pracovnice snad ani nezaslouží.

65; V Kyjevě neonacisté zaútočili na policisty. Po nedlouhé potyčce se účastníci rozešli.

66; Kerry přivedl svého psa na poslední tiskovou konferenci ve Státním departmentu. Kerry novinářům slíbil, že pes se bude chovat slušně.

67; Londýnský soud ukončil slyšení v případu ukrajinského dluhu vůči Rusku ve výši 3 miliard dolarů.

68; Medveděv jmenoval Obamovu největší zahraničně-politickou chybu. Zdůraznil, že ke konci Obamova druhého volebního období byly vztahy Moskvy a Washingtonu totálně degradovány.

69; Byl zveřejněn diplom ukrajinské ministryně zdravotnictví Uljany Suprun, která zveřejnění diplomu z Michiganské univerzity kategoricky odmítala s poukazem na to, že jde o tajnou informaci.

70; Děripaska: Růst ekonomiky nebude bez změny politiky Centrální banky. Rozvoji ruské ekonomiky brání nevýrobní politika ruské centrální banky, prohlásil šéf společnosti Rusal Oleg Děripaska.

71; Ozbrojenci se ocitli v „kotli“ u Damašku a jsou ochotni odevzdat města. Syrská armáda dosáhla v posledních dnech velkých úspěchů v bojích proti ozbrojencům v údolí Vádí Barada.

72; V Evropské unii odlišný názor považují automaticky za výsledek ruské propagandy. Rusko bylo obviněno z pokusu oslabit Západ cestou dezinformací.

73; Ozbrojené síly Senegalu vstoupila na území Gambie. Koaliční vojska zahájila operaci na svržení černošského uzurpátora.

74; Byly zveřejněny unikátní záběry z práce ruské vojenské policie v Aleppu. S čím se musí vypořádat jednotka v Sýrii, prozradil velitel batalionu vojenské policie Ministerstva obrany Ruské federace.

75; Obama napsal Američanům dopis na rozloučenou. Prezident Spojených států, který v pátek odchází z funkce, napsal Američanům rozlučkový dopis.

Zdroj: rusvesna.su

 

Pátek, 20.1.2017:

1; Válka očima nepřítele. Ukrajinská armáda se pokouší útočit u Avdějevky, ale pokus narazil na tvrdý odpor. Bylo zveřejněno video natočené příslušníky ukrajinské armády.

2; Hromadná rvačka s policií, pneumatiky a rusofobie. Tříkrálová noc v Kyjevě. Známý videoblogger Anatolij Šaríj informuje o tom, jak v Kyjevě oslavili výročí začátku masových srážek na Majdanu.

3; Agentura pro dohled nad chudobou Oxfam sdělila, že se loňské prognózy naplnily. Rok 2015 se stal rokem, kdy se majetek nejbohatšího procenta lidí vyrovnal majetku zbylých 99% lidstva. Letos to není už 50:50, nýbrž 51:49. Navíc pouhých osm nejbohatších lidí disponuje bohatstvím jako chudší polovina obyvatelstva Země.

4; Nový scénář „ruské bleskové války“ v Pobaltí je už za hranicí zdravého rozumu. Američtí analytici z listu The National Interest zveřejnili nový scénář „blitzkriegu“ Ruska v Pobaltí. Podle názoru analytiků okupace tří pobaltských států nebude trvat dny, nýbrž pouhé hodiny. Ve štábech NATO prý ani nestačí zaznamenat, co se děje.

5; Záhady kolem Trumpa: Jak si ve skutečnosti bude počínat zvolený prezident? Jaká bude jeho reálná politika na mezinárodní scéně a ve vnitřních záležitostech?

6; Peskov odmítá podíl Ruska a osobně Putina na kybernetických útocích v USA. Stovky a tisíce kybernetických útoků je pácháno i proti našim počítačovým systémům v Ruské federaci, prohlásil Peskov.

7; Ruské letectvo uskutečňuje celou sérii úderů na Islámský stát a syrská armáda podniká protiútok v Deyr az-Zauru. Kromě toho ruské vojenské dopravní letectvo shodilo náklad ozbrojeným obráncům letecké základny v Deyr az-Zauru.

8; Ruské ministerstvo obrany se může zbavit Tu-154, Tu-134 a IL-62M. Sergej Šojgu se chystá zvážit možnost náhrady civilních letounů Tu-134, Tu-150 a IL.62M.

9; Na Ukrajině je vzduch nasycen atmosférou emigrace. Odjet chtějí miliony lidí. Je děsné, když na to pomyslíme, ale občanství jiné země je snem a nedostižným svátkem pro mnohé Ukrajince.

10; Proč MMF nechce dávat peníze Kyjevu? Je znám další důvod: Program pomoci Ukrajině, který realizuje Mezinárodní měnový fond, nepostupuje tak, jak by si činitelé v Kyjevě přáli. Fond požaduje plnění svých požadavků...

11; Nachčiju na ruský konzulát! Výkvět americké inteligence si vyšlápl na protest proti Trumpovi. Močit na ruský konzulát slíbil hollywoodský herec Alec Baldwin.

12; Celých 6,7 milionu hřiven na drobné útraty. Kyjevští činitelé byli přistiženi při rozkrádání rozpočtových prostředků. Byla provedena celá řada prohlídek v místech bydliště a práce. Policisté zabavili cenné dokumenty a peníze.

13; Doufám, že Putin půjde do dalšího volebního období, říká Peskov. Tiskový tajemník prezidenta Putina poskytl interview pro britskou BBC.

14; Ve škole v Aleppu bylo objeveno masové pohřebiště vojáků syrské armády. V bývalém štábu ozbrojenců byla objevena těla 23 zavražděných syrských vojáků.

15; Kyjev si nepřeje návrat neloajálního Donbasu na Ukrajinu, říká ukrajinský expert. Jsou to tři miliony velmi neloajálních voličů, kteří mohou nabourat voličskou mapu Ukrajiny.

16; Lvovský odpad vyprovokuje katastrofu v celé Východní Evropě. Podniky na likvidaci odpadu nezvládají a úložiště tuhého domovního odpadu, která byla využívána dříve, nechtějí se Lvovem spolupracovat.

17; Spojené státy Ruské? „Ruští hackeři“ narušili americký ohňostroj. Slavnostní ohňostroj nad Lincolnovým památníkem ve Washingtonu vyšel ve tvaru „USR“ místo zamýšleného „USA“.

18; George Bush junior maluje v důchodu Putina. Bush mladší je všestranný umělec. Je portrétistou, krajinářem i animalistou.

19; Čubajs: V Davosu panuje hrůza z globální politické katastrofy. Nejvýznamnější světoví lídři a analytici používají při popisu současné situace termíny „idiotské rozhodnutí“ či „debilové“.

20; Ukrajinu v Davosu zastupoval Porošenko a koňak. Je možné, že výběr Tavrije je spojen se švýcarskými kořeny této společnosti a možná i Porošenkovými sympatiemi.

21; Společnost Roshen oznámila uzavření továrny v ruském Lipecku. Rozhodnutí bylo schváleno „z ekonomických a politických důvodů“.

22; Obama zvýšil státní dluh USA na hranici dvaceti bilionů dolarů. V posledních několika letech rostl státní dluh USA tak rychle, že mnozí byli přesvědčeni, že Obama těch 20 bilionů překročí. Ale nepřekročil – dneškem dluh činí „pouhých“ 19.962 miliard dolarů. Za osm let Obamova prezidentství se dluh zvýšil o 88%, tj. o 9,3 bilionu dolarů.

23; V den inaugurace Trump podepíše hned několik dekretů. Konkrétně budou zrušeny některé výnosy prezidentského předchůdce – Baracka Obamy.

24; V důsledku ostřelování kontrolního stanoviště Jelenovka byla zraněna žena. Místní obyvatelka jela autobusem na trase Doněck – Dokučajevsk.

25; V Austrálii vjel osobní automobil do davu. Jsou oběti na životech. Řidič spáchal čin záměrně, dokonce se ani nepokoušel brzdit. V ulici vypukla panika, lidé se schovávali v obchodech.

26; Porošenko: Putin a Asad jsou nezodpovědní lídři. Hospodářství Ukrajiny podle jeho slov roste.

27; Deficit státního rozpočtu Ruské federace činil v roce 2016 3,5% HDP, tj. 2,97 bilionu rublů.

28; Zástupce šéfa OBSE Hug provádí za zvuků kanonády inspekci obce Kominternovo. Později má Hug v úmyslu setkat se se šéfem Doněcké republiky Alexandrem Zacharčenkem.

29; Lukašenko: K dodávkám ropy z Ruska je třeba hledat alternativu. Prezident Běloruska projednal s vicepremiérem „situaci v ropném a plynovém komplexu země, zvláště v souvislosti s počínáním Ruska“.

30; V italském hotelu pohřbeném pod lavinou našli šest živých lidí. Pro evakuaci zázrakem zachráněných lidí byly přivolány vrtulníky.

31; Šuvalov: Americký byznys je zainteresován na okamžité obnově dialogu mezi Ruskem a Spojenými státy. Americký byznys si nepřeje čekat na předpokládané zlepšení rusko-amerických vztahů a usiluje o okamžitou obnovu dialogu.

32; Na Ukrajině to asi nečekali: U Oděsy zmlátili ozbrojence Pravého sektoru za účast na ATO. Jak u mě viděli červeno-černý náramek na ruce, hned začali vyhrožovat, zlobí se člen Pravého sektoru.

33; Sportovkyně a krasavice Marjana Naumova uspořádala v Donbasu soutěž ve zvedání činky. Účastnili se malí chlapci, větší chlapci a dokonce i dívky, řekla známá sportovkyně.

34; Trump poděkoval ruskému rapperovi za komiksový klip o jeho osobě. Producentka začínajícího interpreta zaslala píseň Trumpově tiskové službě a dostala neočekávanou odpověď.

35; Myslet si, že Trump je „náš člověk“ by byla obrovská chyba, říká Peskov. „Není to náš člověk. Je to člověk americký“.

36; Antifašistický odpor: V Chersonu jsou domy účastníků ATO označovány nasprejovanými ukrajinskými vlaječkami s hákovým křížem. Aktivisté Svobodného Chersonu se rozhodli označit takto domy všech, kteří se účastnili ATO v Donbasu.

37; Nás hrůza neobchází. Kreml komentoval Čubajsovo prohlášení o fóru v Davosu. Čubajs tam řekl, že mezi účastníky ekonomického fóra v Davosu panuje atmosféra hrůzy z globální politické katastrofy.

38; Bezplatný saponát na mytí autoskel od Putina pro Kyjev. Ukrajinští patrioti zuří. Ukrajinské „patrioty“ naštvalo v ulicích Kyjeva rozdávání mycího přípravku údajně od ruské strany Jednotné Rusko.

39; Černošský prezident požádal o odložení termínu předání moci. Prezidenta varovali, že vojska jej svrhnou silou, pokud se nevzdá po prohraných volbách své funkce dobrovolně.

40; V Palmýře teroristé Islámského státu zničili fasádu významného římského amfiteátru. Právě v tomto amfiteátru se konal v květnu 2016 koncert orchestru Mariinského divadla pod vedením Valrerije Gergijeva.

41; Ve Washingtonu se rozhořely protestní akce proti Trumpovi. Účastníci, jejichž většinu tvoří mládež, prošla k místu shromáždění uzavřenými ulicemi města.

42; Ve Washingtonu se konal ceremoniál inaugurace 45. prezidenta USA republikána Donalda Trumpa.

43; Charkovské úřady odmítly přejmenovat prospekt hrdinů Stalingradu.

44; Rusko a Sýrie podepsaly dohodu o rozšíření základny v Tartusu. Rusko ji bude bránit ze vzduchu a z moře, Sýrie z pevniny.

45; Ukrajinci přísahali věrnost Trumpovi před velvyslanectvím USA. Jakmile se Donald Trump oficiálně stal prezidentem USA, ukrajinská moc náhle změnila svou rétoriku na jeho adresu.

46; Kreml komentoval uzavření lipecké továrny Roshen. V pátek bylo oznámeno, že Roshen má v úmyslu ukončit výrobu v Rusku v souvislosti s politicko-ekonomickými příčinami.

47; Tartus se mění na plnohodnotnou základnu ruské vojenské námořní flotily, říká admirál Kravčenko.

48; Expert: Obavy kolem Trumpova prezidentství jsou významně zveličené. Daleko větší obavy jsou na místě kvůli ekonomické situaci v Číně.

49; Trumpovi odpůrci zorganizovali masové nepokoje ve Washingtonu. Zhruba sto lidí uskutečnilo v pátek ráno v centru Washingtonu protestní akci proti Trumpovi.

50; Zůstaňte, kde jste. Ukrajinské poslance nepustili na Trumpovu inauguraci a zařadili je na černou listinu. Odmítnutím víz pro ukrajinské poslance věc neskončila.

51; Trump dorazil k budově Kongresu USA na ceremoniál inaugurace. Je známo, že Trump má v úmyslu podepsat první prezidentské dekrety ještě v den své inaugurace.

52; Základna v Tartusu může po modernizaci přijímat letadlové lodě. Rusko bude hájit základnu pro materiálně-technické zabezpečení své vojenské námořní flotily z moře a ze vzduchu, Sýrie z pevniny.

53; Mike Pence složil přísahu viceprezidenta USA. Mike Pence se stal 48. viceprezidentem USA složením přísahy na ceremoniálu inaugurace u Capitolu USA.

54; Letecká základna ruského letectva v Sýrii, Vojáci oslavili Tříkrálovou noc modlitbou a koupáním, Na ruské letecké základně Hmeimim v provincii Latakíja proběhly oslavy věnované pravoslavnému svátku Kristova křtu.

55; Tajná služba USA vymyslela pro Trumpa pseudonym. Uvádí se to v pátek na stránkách Share America, která byla vytvořena státním departmentem USA. Trump dostal přezdívku „Mogul“, první dáma Melania Trump je „Muse“ a jeho dcera Ivanka je „Marvel“. Přezdívky tradičně začínají stejným písmenem.

56; Donald Trump se stal novým prezidentem USA. Ceremoniál inaugurace proběhl u budovy Kongresu USA na Capitolském vršku.

57; V Istanbulu ostřelovali z granátometu budovu správy bezpečnosti. Na místo incidentu dorazilo velké množství policistů.

58; Porošenko poblahopřál Trumpovi k inauguraci. Prezident Ukrajiny Petr Porošenko poblahopřál Donaldu Trumpovi k inauguraci jako 45. prezidenta USA.

59; Zprávy z Doněcké republiky: Vyostření situace na frontách, sebevražedné útoky ukrajinské armády vedou k velkým ztrátám. Vyostření během minulého týdne nabralo obrátky. Pokračují pokusy ukrajinské armády proniknout přes naši linii obrany.

60; Už to začalo: Ruský liberál obvinil Obamu ze zhoršení svobod. Liberální politik a bývalý šachista Garri Kasparov tvrdě zkritizoval bývalého prezidenta USA Baracka Obamu.

61; Trump podepsal první dekrety ve funkci prezidenta USA. Konkrétně také dokument, který umožňuje Jamesi Mattisovi stát se šéfem Pentagonu.

62; Voják ukrajinské armády zahynul na polygonu. Na polygonu Širokij Lan zahynul 20. ledna kolem 16:30 dvacetiletý voják povinné vojenské služby.

63; Trumpovo prezidentství předpokládá moc lidu a nikoli elit, říká Kosačov. Nyní bude zemi řídit lid a nikoli washingtonské elity, poznamenal šéf mezinárodního výboru Rady federace Konstantin Kosačov.

64; USA už nebudou dotovat jiné země, říká Trump. Šéf amerického státu vyhlásil změnu přístupu k mezinárodní spolupráci a principům svobodného trhu. Chránili jsme cizí hranice a naše byly nechráněné, dávali jsme peníze cizímu průmyslu a nikoli Američanům. Této politice je konec, prohlásil Trump.

65; V Istanbulu ostřelovali z granátometu kancelář vládnoucí strany v Turecku. Podle předběžných zpráv nejsou oběti na životech ani zranění.

66; Syna Vitalije Klička pokkousal aligátor. Staršího syna Kyjevského starosty Vitalije Klička Jegora-Daniela Klička pokousal v Národním parku Everglades na Floridě aligátor.

67; Trumpova inaugurace: Text psal Karl Marx, inspirovali Stalin a Gagarin. Když prezident USA ve svém prvním projevu po inauguraci cituje Stalina, je více než zajímavé, A nejen to. Konstantin Dolgov analyzuje projev Donalda Trumpa.

68; Nové priority Bílého domu. Od nové protiraketové obrany a boje s Islámským státem až po opuštění Transpacifického partnerství. Donald Trump zveřejnil program nové administrativy.

69; Bílý dům odstranil ze svých stránek část věnovanou ochraně práv homosexuálů. Zpráva Ministerstva práce o ochraně práv pracovníků netradiční sexuální orientace byla rovněž odstraněna.

70; Je čas něco dělat. Inaugurační projev Donalda Trumpa. Pětačtyřicátý prezident USA Donald Trump se obrátil na občany Ameriky s první veřejnou výzvou po vstupu do funkce.

71; Ruskou skupinu s letadlovou lodí v Atlantiku začala sledovat portugalská námořní flotila. NATO bude sledovat ruskou skupinu plavidel na celé cestě podél břehů členských zemí Aliance.

Zdroj: rusvesna.su

 

Sobota, 21.1.2017:

1; V roce 2020 bude ve světě nedostatek ropy. Při zachování snížených objemů investic do ropného sektoru svět brzy pocítí nedostatečnou nabídku ropy.

2; Senát USA potvrdil Mattise ve funkci šéfa Pentagonu. Pro Mattise hlasovala většina senátorů.

3; Na Trumpově inauguraci byla spatřena vlajka Ruska. Nesli ji lidé doprovázející hlavní průvod.

4; V Maďarsku byl vybudován památník ruských vojáků. Na severu Maďarska se v pátek konal ceremoniál odhalení památníku „Anděl míru“.

5; Rusko a soukromé armády, Výběr profesionálů. Válka je pro ně především práce. V Rusku se začíná mluvit o legalizaci soukromých vojenských útvarů.

6; Tři ukrajinští vojáci utrpěli nebojová zranění v Donbasu. K incidentům došlo v důsledku neopatrné manipulace se zbraní.

7; Krvavé přeformátování Ameriky je nevyhnutelné. Ruský politolog Vladislav Isajev píše, proč se Americe za Trumpa nepodaří vyhnout vážným otřesům.

8; Bludy o Ukrajině a Rusku. O záchraně banderovské okupace, domobraně a zákonech Ruské federace. Za poslední tři roky mohly u těch, kdo se zajímají aktivně o ukrajinské téma, vzniknout chybné analogie a mediální obrazy. Například, že když Rusko osvobodilo Ukrajinu od německých okupantů, je povinno osvobodit dnešní Ukrajinu od banderovské okupace.

9; Sociální spravedlnost patrně není z tohoto světa. Kristus se nepokouší měnit státy, nýbrž lidi.

10; Tyran v ATO. V Donbasu velitel krutě bil ukrajinské vojáky, okrádal je a šikanoval. Všichni vojáci, kteří podali žaloby, obviňují kapitána z vydírání peněz, z loupeží a neustálého ponižování.

11; Americká reforma ukrajinského zdravotnictví. Ministryně zdravotnictví Uljana Suprun se ocitla v centru nových skandálů.

12; Nový americký prezident je noční můra ukrajinských policistů. Co myslíte, co by se stalo s příslušníky SS, kdyby najednou neměli za zády Wehrmacht?

13; V Mexiku Trumpovi odpůrci postavili zeď z krabic u velvyslanectví USA. Zeď je pomalována protitrumpovskými hesly, na vrcholu je umístěn panák v podobě 45. prezidenta USA.

14; V USA policie zadržela korespondenta RT. Novinář zadržený při monitorování protestů ve Washingtonu byl propuštěn až po několika hodinách.

15; Palmýra: Světové architektonické památky se staly obětí Islámského státu. V pátek večer se veřejnost dověděla, že ozbrojenci zničili část amfiteátru, kde vystupoval orchestr Mariinského divadla.

16; Trump začal s likvidací Obama care. Prezident USA a Republikánské strana mají v úmyslu co nejrychleji zlikvidovat hlavní Obamovu chloubu – reformu zdravotního pojištění.

17; V Kyjevě by bylo možné natáčet horory, zaútočili bývalý starosta a ministr na Klička. Neexistuje žádné jiné takové hlavní město. U nás na Kreščatiku jsou opuštěné stavby. Je jich 735 a to pouze podle oficiálních údajů, říká Ivan Salij.

18; První tanec prezidentského páru učinil z Melanie Trumpové hvězdu. Uživatelé sociálních sítí soupeřili ve vtipnosti, když srovnávali zevnějšek nové první dámy s podivnými šaty Michelle Obamové v barvě koberce.

19; Všechno budou rozhodovat bez nás! O panice ukrajinských politiků. Kyjev nadále používá rétoriku plnou mýtů. Ani ztráta politické samostatnosti nebo ekonomická katastrofa je nevzrušuje.

20; Při protestech v USA neznámý pachatel zahájil palbu. Došlo ke zranění. On tam prostě ležel, řekl očitý svědek, který se pokoušel poskytnout zraněnému pomoc. Bylo tam tolik krve, že se to nedá popsat.

21; Internet se baví záběry ze souboje George Bushe mladšího s pláštěnkou. Bylo to to nejlepší z celé inaugurace – Bush, který se snažil přeprat pláštěnku.

22; Minsk prodloužil platnost nových tarifů za tranzit ruské ropy. Příslušný dokument byl zveřejněn na právním internetovém portálu Běloruska.

23; V Kremlu komentovali možnost vydání Snowdena. Snowden není hračka, kterou je možné někomu darovat. Je to člověk, poznamenal Peskov.

24; Trumpova inaugurace zvedla ceny ropy. Světové ceny ropy předvedly silný růst po inauguraci prezidenta USA Donalda Trumpa.

25; Peskov promluvil o perspektivách setkání Putina a Trumpa. Nedávno britská média spekulovala na téma možného setkání obou prezidentů na Islandu.

26; Hillary zuří. Bill se nikdy nezmění. Clinton nemohl odtrhnout oči od Ivanky Trumpové. Manželský pár Clintonových baví internet svými pohledy: Bill chlípně čumí na Ivanku a Hillary zírá na Billa „chápajícím“ pohledem.

27; Ukrajinská armáda ostřelovala okraje Doněcka a Jasinovaté. V důsledku ostřelování byla poškozena budova železničního depa.

28; Američané možná budou mít znova možnost osvojovat si ruské děti. Zákon Dimy Jakovleva platný od roku 2013 může být zrušen.

29; V Moskvě jasně řekli, dokdy Iskandery zůstanou v Kaliningradu. Nepřestávají zaznívat prohlášení o údajně existující hrozbě ze strany Ruska. Tiskový tajemník prezidenta Ruska Dmitrij Peskov prohlásil pro BBC, že ruské rakety není možné z Kaliningradu stáhnout, dokud zůstanou rakety NATO v Evropě.

30; Proč nepřátelé Ruska šílí z Trumpa? Známý politolog Sergej Markov shrnuje všechny plusy nového prezidenta USA ve vztazích s Ruskem.

31; Grafoložka rozšifrovala Trumpovu povahu podle jeho podpisu: Má obrovské ambice, je nebojácný, odvážný a energický. Touží po moci, disponuje mimořádnou rozhodností a vytrvalostí. Grafoložka upozorňuje, že není silný jen v útoku, ale i v obraně druhých, především své rodiny. Je tvrdý vyjednavač, přímý, drzý a pevný. Názory svého oponenta příliš neposlouchá. Na druhou stranu je pružný a schopný se přizpůsobit okolnostem. Jedná se o jednu z nejsilnějších osobností mezi hlavami států.

32; Saakašvili musel pozorovat ceremoniál Trumpovy inaugurace z křoví za plotem. Bývalého gubernátora Oděské oblasti a bývalého prezidenta Gruzie Michaila Saakašviliho zpozorovali ve Washingtonu v okolí místa inaugurace.

33; Flashmob po ukrajinsku. Policisté uspořádali veřejné „hromadné dělání kliků“ na počest „veteránů ATO“. Místo toho, aby od USA převzali programy rehabilitace veteránů, na Ukrajině dali přednost kopírování pochybného flashmobu.

34; Západní média jsou vystrašena zlověstným Trumpovým projevem. Nový prezident se nezmínil o „obětech přinesených našimi předky“ ani o „duchu Ameriky“ ani o „jejích hodnotách“.

35; Podněsterské dluhy za plyn může zaplatit Moldávie. Podle názoru prezidenta Moldávie Igora Dodona jsou plynové dluhy Podněstří dluhem celé Moldávie.

36; Ozbrojenci Pravého sektoru znásilnili dívku a obvinili ji ze separatismu, hlásí Národní policie Luganské republiky. Ozbrojenci několik dní znásilňovali dívku a obviňovali ji z napomáhání Luganské republice.

37; Turci s pochopením přijali graffiti s portrétem zavražděného ruského velvyslance Karlova, které se objevilo ve městě Antalya.

38; V Kyjevě byl zastřelen advokát. V noci na 21. ledna v Dněpropetrovském obvodě Kyjeva v ulici Nikolsko-Slobodskaja zastřelili advokáta.

39; Ukrajinská armáda ostřelovala okolí doněcké filtrační stanice během inspekce zástupce šéfa zvláštní monitorovací mise OBSE Huga.

40; Peskov komentoval Trumpova slova o jaderném odzbrojení. Spojovat otázky sankcí proti Rusku ze strany USA a jaderné odzbrojení z expertního hlediska bude těžko možné.

41; Ukrajinský biatlonista upadl těsně před cílovou čárou. Ukrajinský biatlonista Sergej Semjonov upadl přímo na cílovou čáru a dlouho se nemohl zvednout.

42; Evropská unie si zatloukla bránu do ráje svými protiruskými sankcemi, píší rakouská média. Ještě před nějakými čtyřmi roky bylo Rusko rajským odbytištěm a sami Rusové ochotně kupovali všechno kvalitní a drahé. Nyní se již lépe orientují v cenách a změnila se jejich mentalita.

43; Kyjev a Trump. Žádná objetí nebudou. Po nástupu prezidenta USA Donalda Trumpa do funkce narazil Kyjev na očividné riziko, že zcela přijde o podporu USA.

44; Kdo bude na Ukrajině po Porošenkovi? S velkou pravděpodobností Porošenko přestane být prezidentem. Jaké politické skupiny se porvou o moc na Ukrajině?

45; Vojáci ukrajinské armády ukázali, jak provokují domobranu k odvetné palbě. Bylo zveřejněno video, na kterém je zaznamenáno, jak vojáci ukrajinské armády záměrně provokují obránce Donbasu k odvetné palbě.

46; Ve Washingtonu celý den pokračovaly protesty proti zákonně zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi.

47; Zdrcující letecké údery ruského letectva. Dálkové bombardéry útočily na Islámský stát v Deyr az-Zauru. Krytí bombardérům poskytovaly stíhačky Su-30 SM a Su-35S.

48; V konfliktu Ruska a Ukrajiny byla otevřena nová fronta, píší The Times. Rusko a Ukrajina se střetly u Nejvyššího soudu v Londýně kvůli nesplacenému třímiliardovému dluhu.

49; Ruské tajné služby připravovaly atentát na ukrajinského poslance, tvrdí SBU. V Kyjevě pracovníci SBU údajně odvrátili vraždu poslance.

50; Rvačka mezi ženami vznikla v tureckém parlamentu. Projednávání ústavní reformy v tureckém parlamentu přerostlo ve rvačku mezi poslankyněmi.

51; Saakašvili zaútočil na Porošenka a slíbil, že znovu získá kontrolu nad Ukrajinou ještě v tomto roce. Bývalý gubernátor Oděské oblasti Michail Saakašvili komentoval informaci o uzavření továrny Roshen v ruském Lipecku.

52; Televizní stanice BBC „zranila“ Trumpa. Oddělení britské televizní stanice BBC v Northamptonu zveřejnilo informaci o zranění prezidenta USA Donalda Trumpa. Mělo se jednat o střelné poranění ruky. Několik minut po zveřejnění byl příspěvek odstraněn a sděleno, že se účet stanice stal obětí kybernetického útoku.

53; Le Penová předpověděla probuzení Evropy. Le Penová řekla, že v roce 2016 se konečně probudily anglosaské země – zřejmě v narážce na Brexit a Trumpovo zvolení prezidentem USA.

54; Za všechno můžou ruští hackeři. Kanadská média se vysmála paranoii, která zachvátila Západ. Sloupkař kanadského listu Toronto Star Vinay Menon zesměšnil západní paranoidní svalování všech běd světa na ruské hackery.

55; První Trumpův den ve funkci prezidenta USA. Dekrety, záclonky Churchillova bysta. Nový prezident USA Donald Trump začal provádět změny v dosavadním fungování země už v prvních minutách svého vládnutí.

56; Jaký by byl svět bez Ukrajiny? Doněcký novinář Konstantin Dolgov se pokusil představit, jaká by byla světová civilizace bez ukrajinského státu.

57; Clintonová poděkovala účastníkům protestů proti Trumpovi. Hillary Clinton vystoupila na podporu „pochodu žen“, který se uskutečnil v USA.

58; Prudké boje v Deyr az-Zauru. 100 leteckých útoků ruského letectva a protiútok syrské armády. Vojenská letadla ruského letectva, dělostřelectvo a pěchota syrské armády začaly útočit na pozice Islámského státu na sever a jih od letecké základny v Deyr az-Zauru.

59; V Nejvyšší radě mají v úmyslu poskytnout ukrajinskému jazyku výlučný status. Návrh zákona o státním jazyku počítá s výlučný používáním ukrajinského jazyka prakticky ve všech sférách.

60; Pochod proti Trumpovi ztroskotal na příliš velkém počtu účastníků. Sdělila to agentura AP s odvoláním na anonymního zástupce z řad úřednictva hlavního města.

61; Tvář Michelle Obamové se stala symbolem Trumpovy inaugurace. Uživatelé sociálních sítí a média si všimli nespokojené až naštvané tváře Michelle Obamové během inaugurace Donalda Trumpa.

62; Madonna zahrnula Trumpa v přímém přenosu nadávkami. Televizní stanice CNN vypnula přenos projevu zpěvačky Madonny kvůli nepublikovatelnému slovníku.

63; Trump vyhlásil válku nepoctivému tisku. Podle jeho slov se média snažila interpretovat události tak, jako by mezi ním a rozvědkou bylo nepřátelství.

64; Na Arménské jaderné elektrárně došlo k havárii. Dodávky elektřiny trafostanici a prvnímu energobloku Arménské jaderné elektrárny byly v sobotu přerušeny v důsledku havárie.

65; Ukrajinská armáda dělostřelectvem ostřelovala Jasinovatou. Byl poškozen mnohopatrový dům. Na místě ostřelování pracují zástupci ministerstva pro mimořádné události.

Zdroj: rusvesna.su

 

Neděle, 22.1.2017:

1; Černošský prezident opustil zemi. Bývalý prezident vstoupil na palubu letadla, na kterém nebyly žádné identifikační znaky, a odletěl neznámým směrem. Jedná se samozřejmě o bývalého prezidenta Gambie, který se po prohraných volbách nechtěl vzdát moci a učinil tak až pod hrozbou vstupu armády ze sousedního Senegalu.

2; Účastníkům protestu proti Trumpovi hrozí až deset let vězení. Demonstrantům zadrženým během nepokojů ve Washingtonu hrozí dlouhé tresty odnětí svobody. Mezi zadrženými jsou odpůrci i příznivci Donalda Trumpa.

3; „Tak jak je na Ukrajině? Nic zajímavého – pořád se střílí“. Přibližně tak zní téma nového dílu pořadu „Pravda“.

4; Utrpení majdanovských „intelektuálů“. Mnozí ideologové Majdanu začínají mít tušení, že výsledky jejich „revoluce důstojnosti“ dovedly Ukrajinu ke zmaru.

5; Evropa se bojí nejen „ruských hackerů“, ale i „ruských podvrhů (fejků)“. Co jsou to vlastně ty „fejkové zprávy“? Čím tak strašně znepokojily evropskou elitu?

6; Po úspěchu v Sýrii se Putin zaměřil na Libyi, píší švýcarská média. Ruský prezident Vladimir Putin chce i nadále rozšiřovat sféru svého vlivu ve Středomoří.

7; Apokalyptičtí jezdci na Ukrajině. Vypadá to, jako by Bůh trestal ukrajinský lid jeho vlastní elitou za nějaké opravdu těžké hříchy. Ukrajinská „elita“ to je univerzální katastrofa plně srovnatelná s invazí sarančat, suchem, hladomorem, válkou, morem a epidemiemi všemožných chorob dohromady.

8; Steinmaier považuje zvolení Trumpa za konec politické epochy 20. století. Ministr řekl, že se nedá odhadnout, jak bude vypadat svět v budoucnosti.

9; Syrská armáda vytlačuje Islámský stát z důležité obce Al-Báb v provincii Aleppo a specnaz připravuje útok na město Rakká. Tuto noc syrská armáda získala plnou kontrolu nad strategickou obcí Suran po prudkých bojích s ozbrojenci Islámského státu.

10; Jak ukrajinská armáda pronásleduje Savčenkovou. Korespondence 72. centra pro zvláštní operace. Jak probíhá formování image Naděždy Savčenko jako protistátního činitele?

11; Trumpova vláda začala vraždou Udo Ulfkotteho. Německý reportér Udo Ulfkotte byl pozván Donaldem Trumpem na osobní rozhovor. Na setkání nedorazil zakrátko byl nalezen mrtev ve svém domě. Bylo mu 56 let. Tento novinář veřejně ukazoval, že CIA platí novinářům v Německu, Francii, Velké Británii, Austrálii a na Novém Zélandu, aby produkovali falešné příběhy, a že se CIA pokouší démonizovat Rusko.

12; Co dělají britské tanky v tunelu pod Lamanšem? Možnost využití tunelu pod Lamanšským průlivem zvyšuje mobilitu ozbrojených sil Velké Británie.

13; Bílý dům požene k odpovědnosti média, jejichž reportáže o inauguraci byly lživé. Trumpův tiskový tajemník označil za obzvláště odpudivým a nezodpovědným chybné sdělení reportéra z Bílého domu, podle kterého z Oválné pracovny odstranili bustu Martina Luthera Kinga.

14; Španělští piloti budou sledovat Rusko na nebi v Pobaltí. K hlídkování na nebi nad pobaltskými zeměmi se připojí piloti španělského letectva.

15; V Astaně zveřejnili detaily nadcházejících rozhovorů o Sýrii. Podle informací ministerstva zahraničí proběhne setkání v hotelu Rixos President Astana.

16; Jsou země, které se netají tím, že mají po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu strach (Mexiko, Japonsko, Pobaltí, Ukrajina, Německo, Francie). Jiné země tuto změnu nepokrytě vítají (Turecko, Filipíny, Sýrie, Rusko). Bude hodně záležet na tom, splní-li nový americký prezident své předvolební sliby.

17; První americké rakety s plochou dráhou letu JASSM-ER dorazily do Polska. Předtím byly informace, že Varšava a Washington podepsaly dohodu o zahájení dodávek těchto raket z USA do Polska.

18; Dolar nevyhnutelně přijde o status mezinárodní rezervní měny, píší německá média. Svědčí o tom změna finančních nálad na Blízkém Východě.

19; Uvidíme, jak se zachová. Římský papež zmínil Trumpa a Hitlera v jediném prohlášení. Římský papež František varoval věřící před nárůstem populismu ve světě a o s tím spojených nebezpečích.

20; Už je známo, kdo bude hlavním vojenským vyjednavačem za Rusko v Astaně. Představitelé ruské armády potvrdili svou účast na rozhovorech o Sýrii.

21; Zástupci syrské opozice dorazili do Astany na rozhovory. Delegace zákonné syrské vlády dorazí do Astany později.

22; Herec Steven Baldwin požádal svého bratra, aby přestal parodovat Trumpa. Prý to je už směšné a urážlivé vůči Američanům.

23; Média se předhánějí, aby co nejpodrobněji referovala o tom, jak strávil Barack Obama první den jako řadový Američan. Podle informací většiny médií věnoval exprezident celý den odpočinku a golfu.

24; Během chvilky jsme připraveni znovu spustit provoz v továrně Roshen, říkají úřady Lipecké oblasti Ruské federace. Přežijeme, prohlásil gubernátor Lipecké oblasti Oleg Koroljov.

25; Zabiják letadlových lodí Admirál Nachimov se stane nemohutnějším plavidlem ruské vojenské námořní flotily. Admirál Nachimov dnes stojí „špalcích“ v podniku Sevmaš. Prochází hlubokou modernizací, která skončí v roce 2020.

26; Melania Trump napsala svůj první post na Twitteru jako první dáma Spojených států. Melania zahájila svou „twitterovou kariéru“ a Donaldu Trumpovi přidali omylem milion registrovaných členů.

27; Evropská unie je mrtvá. Jen o tom ještě neví, říká Le Penová. Projekt EU zkrachoval ve všech směrech, myslí si šéfka Národní fronty.

28; Zemětřesení o síle osmi stupňů otřáslo Tichým oceánem u břehů Papuy – Nově Guineje. Nyní místní úřady varují před hrozbou cunami.

29; „Kyborgové“ na Doněckém letiště v roce 2014 přinutili Putina žádat o příměří, aby si mohl odvézt své mrtvé a zraněné, fabuluje šéf generálního štábu ukrajinské armády. Podle Muženkových slov se „obrana letiště“ stala příkladem neohroženosti pro jiné země.

30; V únoru Ukrajincům vypnou internet. Světová síť tak přijde o největší experty na ruskou ropu a brzký krach Ruska. Příčinou akce je boj o trhy a přerozdělení trhu internetových služeb. Internet bude vypnut 3., 11.-12. a 20. února.

31; Spojovali jste tyto země, abyste je zase rozhazovali? „Spojovatel“ zemí Porošenko odpovídá všem, kdo navrhuje, aby se Ukrajina vzdala Krymu a Donbasu.

32; Severní Korea vyhlásila všeobecnou mobilizaci „pro boj“. Mobilizace může mít souvislost s výměnou prezidentů v USA.

33; Itálie zažaluje „Charlie Hebdo“. Skandální francouzský týdeník se vysmíval obětem pádu laviny v Abruzzo.

34; Americká televizní scenáristka označila Trumpova syna za potenciálního „školního střelce“. Okamžitě se na ni navalila lavina kritiky kvůli žertování o jatkách ve školách.

35; Nic nebylo. Britské ministerstvo utajilo nevydařený start balistické rakety Trident. Raketa vystřelená z ponorky Vengeance u pobřeží Floridy se odchýlila od nastaveného kursu a letěla směrem k pobřeží USA.

36; Euromajdanovec skrývající se před ruskými psychiatry se pokusil o sebevraždu. Sergej Sacharčuk, který se označoval za oběť trestní psychiatrie v minulosti spálil pas Ruské federace v Oděse.

37; NATO, připrav se. Nový ruský tank T-90M se může ukázat jako opravdové monstrum, píší americká média. Americký list The National Interest nadále opěvuje sílu ruských zbraní.

38; Doněck uctil památku obětí tragédie na sídlišti Bosse. Před dvěma lety ukrajinští ozbrojenci ostřelovali zastávku hromadné dopravy v Leninském obvodě Doněcka. Obětí tohoto válečného zločinu se stalo třináct civilních osob a dalších dvacet bylo zraněno.

39; Porošenko se definitivně zbláznil, říká Anatolij Šaríj. Porošenko udělal ostudu celé Ukrajině a znehodnotil ukrajinské občanství tím, že ocenil Vladimira Žemčugova jako Hrdinu Ukrajiny. Ten přišel o ruce při výbuchu miny, kterou v tu chvíli nastražoval ke sloupu elektrického vedení. V důsledku této diverzní akce byly přerušeny dodávky proudu civilnímu obyvatelstvu Luganské oblasti.

40; Ukrajinský voják střílel v bytě v Arťomovsku. Informují o tom místní obyvatelé a potvrzuje to i tisková služba okupační ukrajinské policie.

41; V Berdičevu byla odhalena skrýš s granáty. 25 granátů a roznětek zabavili pracovníci pyrotechnické služby Hlavní správy národní policie Žitomirské oblasti.

42; Ruská válečná loď vyvolala nebývalý poprask v Japonsku. Na břehu se vytvořila obrovská fronta místních obyvatel, kteří si přáli se podívat na palubu lodi, na které byl uspořádán „Den otevřených dveří“.

43; I na vaší ulici se může převrhnout náklaďák s tankovými náboji. Dopravní nehoda nákladního automobilu USA v Polsku. V důsledku události byl jeden zraněný převezen do nemocnice.

44; Dvaadvacet ruských biatlonistů bylo zproštěno obvinění z používání dopingu. Zbylých sedm sportovců dostalo další čas na svou obranu.

45; Ukrajinská armáda ostřelovala obec Dolgoje. Poškozeny byly dva obytné domy. Obec Dolgoje byla ostřelována z protitankových granátometů a kulometu velké ráže.

46; Připravte se na složité a neklidné období, varuje německý ministr zahraničí. S příchodem Donalda Trumpa začal ve světě „globální nepořádek“ myslí si Steinmeier.

47; Život je boj! Kadyrov oslovil „gaučová vojska“. V krátkém videu říká, že život je boj a že hlavním nepřítelem každého člověka je on sám.

48; Theresa May odmítla odpovídat na otázku o neúspěchu startu balistické rakety. Už předtím média informovala, že na ministerstvu obrany Velké Británie utajili informaci o nepovedeném testu balistické rakety Trident II D5.

49; Saakašvili se zlobí na ukrajinská média kvůli fotografii v křoví. Přitom bývalý gubernátor Oděské oblasti prohlašuje, že ukrajinské televizní stanice vyzýval, aby jej natáčely.

50; Porošenko jede do Estonska a Finska jednat o Donbasu a Arktidě. Na programu rozhovorů jsou otázky míru v Donbasu a pro Ukrajinu jistě velmi aktuální otázka Arktidy.

51; Německo vyzývá k vyloučení Ruska ze dvou následujících Olympiád. Šéf Německého olympijského výboru vyzval k vyloučení Ruska ze Zimní Olympiády 2018 a letní Olympiády 2020.

52; Rusko,Írán a Turecko v Astaně pracují na výsledném dokumentu ohledně Sýrie. V neděli v Astaně probíhají třístranné konzultace delegací ministerstev zahraničí Ruské federace Turecka a Íránu – tři lidi za každou zemi.

53; Trump vyjádřil údiv kvůli masovým protestům. Prezident USA Donald Trump vyjádřil svůj údiv ohledně masových protestů, které probíhaly celý den po jeho inauguraci.

54; Na internetu koluje video zachycující hysterický záchvat amerického liberála. V okamžiku, kdy dotyčný pochopil, že prezidentství Donalda Trumpa je neodvratné, popadl jej neuvěřitelný amok. Padl na kolena a velmi hlasitě vydával naprosto nelidské zvuky.

55; Rusko zničí britskou armádu za jediný den, píší britská média. Daily Mail se odvolává na experty Centra pro historické analýzy a výzkum konfliktů.

56; Republika v číslech. V Luganské republice pokračuje výrazný růst daňových příjmů do rozpočtu. Nový projekt „Republika v číslech“ je realizován ministerstvem komunikací a spojů a dalšími ministerstvy a úřady Luganské republiky.

57; Zacharčenko poblahopřál Trumpovi radou ohledně Ukrajiny. Zacharčenko vyjádřil naději, že Trump zachová rozumný egoismus i v ukrajinské otázce. Zůstat na Ukrajině znamená zvýšit rizika a výdaje. Proč? Je lepší donutit Kyjev sednout si za vyjednávací stůl s námi.

58; Americký herec vyhlásil po Trumpově inauguraci čtyřletou stávku. Je to „umělecký projekt“, ke kterému se má podle přání autora připojit i veřejnost.

59; Ukrajinská armáda ostřelovala ruské důstojníky Společného centra pro kontrolu a koordinaci příměří řízenými protitankovými raketami a střelnými zbraněmi. Oznámila to Národní policie Luganské republiky.

60; Facebook označí za „fejkomety“ všechny, kdo bude pochybovat o slovech Washingtonu, píše DWN. Není však známo, jakými kritérii se budou organizace při určování jejich důvěryhodnosti řídit.

61; Trumpovi odpůrci se bojí diktatury a věří Angele Davis, píše USA Today. Jedním z hlavních řečníků na „ženském pochodu“ proti novému americkému prezidentovi byla Angela Davis.

62; Kdo protestuje proti Trumpovi? Muži v růžovém, ženy v kostýmech ve tvaru ženského přirození a John Kerry. Nezpochybnitelné prvenství v debilitě patří účastnicím, které z nějakého důvodu rozhodly přijít v kostýmech připomínajících ženské pohlavní orgány. Možná to byla reakce na nikdy nepotvrzená Trumpova slova o tom, za co bude ženy chytat, kdy bude chtít.

63; Ukrajinská armáda střílí naslepo a málokdy zasahuje cíl. Navzdory tomu, že už třetím rokem probíhá v Donbasu válka, na Ukrajině zcela chybí systémová státní podpora letecké rozvědky.

64; Senát USA chce zablokovat zrušení sankcí proti Rusku, píše Politico. Podle slov amerických politiků se senát vynasnaží nepřipustit dohodu mezi šéfem Bílého domu a ruským vedením.

65; Syrská armáda za podpory ruského letectva pokračuje v úspěšném útoku na Islámský stát u Palmýry. V bojích na východě provincie Homs konečně nastal zlom ve prospěch vládních vojsk.

66; Zástupce šéfa Zvláštní monitorovací mise OBSE potvrdil fakt rozmístění pozic ukrajinské armády poblíž Doněcké filtrační stanice. Hugovo prohlášení bylo učiněno dnes na tiskové konferenci v Doněcku.

67; Kyjev vyprovokovává pohraniční incidenty v Černém moři, hlásí pohraniční služba FSB. Zástupce šéfa Pohraniční služby FSB Ruské federace referuje o situaci na ruské námořní hranici.

68; Jazyková diktatura je jednou z příčin odchodu Krymu z Ukrajiny, řekl Puškov. Nejvyšší rada zaregistrovala návrh zákona o státním jazyku.

69; Letectvo protivzdušné ochrany. Od pístových letadel až po dálkové stíhací letouny. 22. ledna se v Rusku připomíná den Letectva protivzdušné obrany.

70; V Rumunsku znovu vzplály mnohatisícové protivládní protesty. Protest byl vyhlášen v sociálních sítích a stanoven na 17:00 hod, ve všech velkých městech země.

71; Bývalý prezident Gambie odletěl ze země a vzal s sebou více než 11 milionů dolarů. Informuje o tom AFP s odvoláním na administrativu nového prezidenta.

72; K čemu povede vystoupení USA z Transpacifického partnerství? Největší znepokojení ohledně zrušení Transpacifického partnerství projevuje Japonsko.

Zdroj: rusvesna.su

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes tlačítko Kateřina Amiourová - blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy
Klíčová slova: Donbas, EU, MMF, NATO, Rusko, Sýrie, Turecko, Ukrajina, USA

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.