Donbas, Ukrajina, Rusko, svět - od 21.11.2016

obrazek
27.11.2016 23:38
Týdenní svodka. Uvnitř film Olivera Stonea Ukrajina v ohni s českými titulky. Lidové noviny: Putinova popularita dorovnává historické rekordy Počínání Vladimira Putina v čele Ruska se nelíbí jen 14 procentům Rusů, zatímco 86 procent si jej naopak pochvaluje, což je vůbec nejvíce od roku 2008. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky nezávislé středisko (prozápadní neziskovka) Levada zveřejnilo na svém webu. Putinova popularita se po vrcholu v roce 2008 snížila s nástupem hospodářské krize a v letech 2012 a 2013 klesla k 63 a 61 procentům. Po anexi Krymu na jaře 2014 opět vystoupala k 85 procentům. Více než polovina dotázaných, 56 procent, si nyní pochvaluje, že se věci v Rusku ubírají správným směrem. Naopak čtvrtina (26 procent) hovoří o slepé uličce. Zbytek se zdržel vyjádření. Více Rusů přesvědčených o správnosti zvolené cesty bylo v dějinách podobných průzkumů Levady jen v listopadu 2014, a to 59 procent. Boduje i ministr obrany a moskevský patriarcha Premiéra Dmitrije Medvěděva chválí 52 procent Rusů, zatímco 47 procent je s ním nespokojeno. V případě celé vlády je poměr přívrženců a kritiků 50 ku 49 procentům, u Státní dumy, dolní komory parlamentu, je ale poměr opačný: 44 ku 54 procentům. Dotázaní měli také možnost sami uvést pětici nejdůvěryhodnějších politiků. Většina - 59 procent - si vybrala Putina, kterého s výrazným odstupem následuje ministr obrany Sergej Šojgu (27 procent), ministr zahraničí Sergej Lavrov (25 procent), předák nacionalistů Vladimir Žirinovskij a premiér Medvěděv (oba 16 procent). Pět procent dotázaných mezi politiky zahrnulo také hlavu pravoslavné církve, moskevského patriarchu Kirila. Žádnému politikovi nevěří 14 procent Rusů, 11 procent prohlásilo, že se o politiku nezajímá.

Oliver Stone: Ukrajina v ohni s českými titulky: https://www.youtube.com/watch?v=8CKXapWpAfQ

 

Rozhovor olivera Stonea s Januzkovyčem: https://www.youtube.com/watch?v=4kBjJxZ9yC0

http://www.lidovky.cz/putinova-popularita-dorovnava-historicke-rekordy-veri-mu-86-procent-rusu-1rk-/zpravy-svet.aspx?c=A161124_074330_ln_zahranici_bri

http://www.securitymagazin.cz/zpravy/cesky-rozhlas-zverejnil-seznam-ceskych-dezinformacnich-webu-1404053853.html

Pondělí, 21.11.2016:

1; Kvalitní stravování bez sovětských státních norem nelze zajistit. Lidé jsou záměrně zastrašováni GMO, aby se smířili ještě škodlivějším ingrediencím, například drcené kůže živočichů (kolagenu) místo pečlivě prověřené sójové bílkoviny.

2; Tanec na hrábích - národní zábava ukrajinských patriotů. Kam zavede Ukrajinu kopírování Hitlerových postupů?

3; Agónie obamismu. Intriky odcházejícího prezidenta. Odcházející prezident USA kuje pikle proti nově zvolenému prezidentovi.

4; Rusko porazí nepřítele novými fyzikálními principy. V Rusku jsou vyvíjeny bojové hlavice na novém fyzikálním principu pro nejaderné účely srovnatelné s účinky jaderného zásahu.

5; Proč Ukrajinci dostávají rozum až v Rusku? Občanská válka byla předurčena už samotnou povahou ukrajinského projektu státnosti.

6; Británie už nevládne mořím. V britském námořnictvu je děsivě málo lodí, píše The Guardian. Královská vojenská námořní flotila Velké Británie disponuje neskutečně malým množstvím plavidel a může narazit na ještě větší problémy, pokud vláda neurychlí práci na plánech na modernizaci flotily.

7; Kdo stojí za masovými protesty v USA? V USA po volbách neutuchají masové protestní akce.

8; v Rusku se mohou objevit nové registrační značky aut. Připravuje se mohutná reforma registračních značek aut a motocyklů.

9; Rusko obnoví „Objekt 100“ na Krymu. Komplex „Sotka“ byl v roce 1996 předán ukrajinským ozbrojeným silám. Poté byla divize počátkem nového století kolem sídliště Oboronnoje rozkradena a veškerý kovový materiál odvezen.

10; Hořké překvapení pro Kyjev. Na Valném shromáždění OSN v New Yorku se stalo něco, co Kyjev nečekal a čekat nemohl. V OSN možná ještě neudeřila „krymská bouře“, ale rozhodně šlo o její předzvěst. Pro příslušnost Krymu k Rusku hlasovalo více států než v historickém roce 2014.

11; Obama vysvětlil, čím se USA odlišují od Ruska a Číny. Odcházející prezident Barack Obama označil Rusko a Čínu za důležité mocnosti, ale v globálním měřítku má Washington „více odpovědnosti“.

12; Není nic strašného n atom, že bezvízový režim nebude, říká propagandista Majdanu. Imitace pohybu do Evropy je odpovědí na stejnou imitaci bezvízového režimu pro Ukrajince ze strany Evropy, prohlásil ukrajinský politik Roman Bessmertnyj.

13; Putin: Trestní případ proti Uljukajevovi posílí pracovní atmosféru v Rusku. Prezident Ruské federace Vladimir Putin komentoval zatčení bývalého ministra pro hospodářský rozvoj Alexeje Uljukajeva a poznamenal, že tato událost nepoškodí pracovní atmosféru v zemi.

14; Sarkozy odstoupil z prezidentských voleb. Bývalý francouzský prezident poblahopřál svým soupeřům Françoisovi Fillonovi a Alainu Juppému, kteří se dostali do druhého kola primárek.

15; Zruší Trump restart vztahů s Kubou? Vztahy Washingtonu a Havany se mohou pro Trumpa poté, co vychválil svůj talent obratného vyjednavače, stát obtížnou zkouškou.

16; Smečka schizofreniků... Známý liberální novinář přiznal hlavní příčiny neúspěchu ruské opozice. Byla zveřejněna analýza ruské opozice připomínající spíše psychiatrickou diagnózu.

17; Krym bude mít své reprezentační fotbalové mužstvo. Prezentace Krymského „nároďáku“ se bude konat v Simferopolu 9. prosince 2016.

18; Na Krymu byli zatčeni další dva ukrajinští diverzanti. Soudní zasedání proběhlo v uzavřeném režimu. Podezřelí stráví ve vazbě dva měsíce.

19; Bloomberg: Evropa prodlouží sankce proti Rusku o šest měsíců. Summit Ukrajina-EU, který proběhne v Bruselu 24. listopadu, skončí přijetím rezoluce o zachování a prodloužení sankcí, jejichž lhůta vyprší 31. ledna příštího roku.

20; Západ se dostal do konfliktu s obecně lidskou mravností. 20. listopadu oslavil Patriarcha Kirill své sedmdesáté narozeniny. U příležitosti jubilea představený Ruské pravoslavné církve vyjádřil svůj vztah k situaci s postavením křesťanů na Blízkém Východě, ke zvolení nového prezidenta USA a k evropskému multikulturalismu.

21; Mezi předvolební rétorikou a politikou je nutně určitý rozdíl, říká Putin o Trumpovi. Všichni dobře chápeme, že mezi předvolební rétorikou a reálnou politikou je velký rozdíl, připomněl novinářům ruský prezident.

22; Noční ostřelování měst Doněcké republiky. Bylo vystřeleno 128 dělostřeleckých nábojů a min, byl poškozen obytný dům v Doněcku. Bez elektřiny zůstala obec Nikolajevka na jihu Doněcké republiky.

23; Na Ukrajině chtějí soudit „praštěného“ starostu Klička. Poslanec Jurij Levčenko podal podněty na protikorupční prokuratuře a Národním protikorupčním úřadě Ukrajiny s požadavkem prověřit Klička ohledně překročení služebních pravomocí.

24; Vy jste fakt slepí! Graham Phillips kritizuje pozorovatele OBSE. Nezávislý britský novinář Graham Phillips pobýval v obci Styla v Starobešenském okrese Doněcké republiky, který byl předtím ostřelován ze strany ukrajinské armády. Pozorovatelé OBSE záměrně zavírají oči před evidentními fakty a vymlouvají se, že jsou neprokazatelná a je třeba je prošetřit.

25; Na ruské letecké základně Hmeimim v Sýrii se objeví druhá vzletová a přistávací dráha. Na letišti ruské letecké skupiny v Hmeimim bude vytvořena nová infrastruktura v souvislosti s jeho předáním Rusku na časově neomezenou lhůtu, vysvětlil předseda výboru Rady federace pro obranu a bezpečnost.

26; V centru Kyjeva se ozval výbuch. Podle slov svědků neznámý pachatel hodil na ulici podomácku vyrobenou bombu.

26; Pokud se Rusko Rozhodne, utopíme se v krvi, řekl zakladatel Azova Bileckij. Pokud by se nedej Bože Rusko rozhodlo převést konflikt do horké fáze jako v létě 2014, tj. v době Děbalceva, pak se opět budeme topit v krvi – stejně jako v zimě 2014, děsí se poslanec Nejvyšší rady.

27; V Rusku demokracii vymáchali v záchodě, říká Porošenko. Nejvyšší představitel Ukrajiny ve svém vystoupení na počest Dne důstojnosti a svobody opět promluvil o Rusku, Putinovými slovy.

28; V Luganské oblasti spáchal ukrajinský voják sebevraždu na pozorovací stanici. O další nebojové ztrátě v ukrajinské armádě informoval oficiální zástupce Národní policie Luganské republiky major Andrej Maročko.

29; Ať se u nás Evropská unie poučí,jak milovat Evropu, říká Porošenko. Tento neočekávaný návrh prezident Ukrajiny zveřejnil při svém vystoupení u příležitosti Dne důstojnosti a svobody.

30; V Rusku mohou zavést progresivní zdanění fyzických osob. Ruská vláda projednává otázku zavedení progresivního zdanění příjmů fyzických osob.

31; Je to plivanec a urážka obyvatel Oděsy, říká Putin o gubernátorství Saakašviliho, Ten člověk nedostal ani pracovní vízum v USA. Univerzity ho nechtěly zaměstnat. A plnit povinnosti gubernátora Oděsy – to dokáže? A vůbec – to nemáte dost slušných profesionálních Ukrajinců?

32; Ministerstvo obrany Ukrajiny oznámilo pokračování „lživého seriálu z dílny FSB“. Mluvčí ukrajinského ministerstva obrany komentoval informaci o zatčení dalších dvou ukrajinských diverzantů na Krymu.

33; Teď není doba na pálení pneumatik, komentuje SBU pokusy o nový Majdan. Moc, která se dostala do vysokých funkcí díky uměle vyprovokovanému národnímu vzdoru, se nehodlá jen tak vzdát, jako to udělal Janukovičův tým.

34; V Rusku byla vyvinuta unikátní transformační anténa pro pozorování Země z kosmu. Ve strukturách „Ruského kosmického systému“ byla vyvinuta anténa pro perspektivních kosmické aparáty.

35; Lobby homosexuálů Ukrajiny šíří dezinformaci, že homosexualitu si vymysleli Rusové, aby zničili Ameriku. To, z čeho obviňují Rusy a komunisty v posledních desetiletích, už daleko přesahuje hranice zdravého rozumu.

36; Věrní stoupenci Hillary Clinton ve velkém objednávají vúdú figurky Donalda Trumpa. Komentátor Stanislav Stremidlovskij zjistil úsměvný obrázek, když porovnal množství objednávek na panenky vúdú zvoleného prezidenta Donalda Trumpa a jeho soupeřky Hillary Clinton, o kterou není prakticky zájem.

37; V okupované obci Rubežnoje zaútočili na štáb Pravého sektoru. Jak poznamenali v Pravém sektoru, v souvislosti s incidentem byl mezi členy uskupení vyhlášen „výjimečný stav“.

38; Za posledních 24 hodin ukrajinští vojáci pětsetkrát porušili režim příměří, hlásí velení Doněcké republiky. Jednotky nepřítele použily dělostřelecké náboje, granátomety, ozbrojená bojová vozidla pěchoty a různé druhy střelných zbraní.

39; Ukrajina nebude neutrálním státem, říká vicepremiérka pro otázky evropské integrace Ivanna Klimpuš-Cincadze ve svém vystoupení v rámci mezinárodního fóra pro otázky bezpečnosti HISF-2016 v kanadském Halifaxu.

40; Na internetu byl zveřejněn skandální film „Ukrajina v ohni“. Snímek získal hlavní cenu na festivalu v Itálii.

41; Německá podnikatelská sféra požaduje přehodnocení protiruských sankcí. Německá podnikatelská sféra, která operuje v Rusku a dalších východoevropských zemích, vyzývá k revizi sankční politiky vůči Rusku, řekl německý expert Wolfgang Büchele v listu Handelsblatt.

42; A další zrada: NATO nebude bránit Ukrajinu, říká generál NATO Petr Pavel. Na Ukrajinu jako na nečlena Aliance se nevztahuje platnost pátého článku Severoatlantické dohody.

43; „Azov“ demonstruje v centru Kyjeva. Neonacisté z „Azova“ a jeho strany „Národní korpus“ konají pochod v centru Kyjeva.

44; Jaroš se domlouvá s Porošenkem o vytvoření další armády. Prezident Ukrajiny Petr Porošenko nevylučuje myšlenku vytvoření „dobrovolnické“ nebo „rezervní“ armády, prohlásil bývalý vůdce Pravého sektoru Dmitrij Jaroš.

45; Ukrajinská společnosti Antonov vyplatí na základě rozhodnutí soudu ruskému ministerstvu obrany 2,7 milionu dolarů. Arbitrážní soud v Moskvě rozhodl o povinnosti ukrajinské státní společnosti zaplatit 180,3 milionu rublů ruskému ministerstvu obrany.

46; Třetí výročí Euromajdanu a dědictví Polska. Známý politolog Semjon Uralov se zamýšlí nad třetím výročím „revoluce důstojnosti“. V rusko-ukrajinském sektoru Facebooku nyní probíhá kolektivní reflexe vztahu k událostem, které proti sobě postavily Rusko a Ukrajinu v míře neznámé od občanské války. Události přinesly pouze samá negativa. Kvůli čemu vlastně? Aby jedna vládnoucí skupina vystřídala druhou? Aby nová politická elita plivala do tváře veškerému obyvatelstvu?

47; Ukrajinský rozpočet. To se to všechno ztratilo? Vláda Ukrajiny už vůbec nemůže normálně fungovat bez další půjčky od MMF.

48; Tři roky poté. Janukovič píše o nevyhnutelnosti Majdanu a roli USA. Převrat na Ukrajině byl nevyhnutelný, ale technologie, které byly použity v tu dobu, byly předem naplánované, prohlásil bývalý prezident Ukrajiny Viktor Janukovič.

49; Americký soud zamítl revizi případu Rusa Viktora Buta. Odvolací soud v New Yorku zamítl revizi případu ruského byznysmena Viktora Buta, sdělil advokát Alexej Tarasov.

50; V Kyjevě probíhá shromáždění u příležitosti výročí Majdanu. Ukrajina si v pondělí připomněla Den důstojnosti a svobody věnovaný třetímu výročí začátku protestních akcí v Kyjevě na podzim roku 2013, které vedly k výměně vládnoucí moci v zemi.

51; Naštvaný Němec: Vždyť oni nám o Rusku drze lžou! Rusové jsou úžasní! Ve své výzvě k občanům Německa na berlínské demonstraci u Kancléřského úřadu vyprávěl Owe Schattauer o své neuvěřitelné cestě do Ruska a o psychologii ruských lidí, která jej osobně velmi překvapila.

52; Studenti kyjevské vysoké školy uspořádali protest proti „příšerným podmínkám studia“. Studenti Kyjevské národní univerzity I. K. Karpenka dnes uspořádali před budovou školy němý protest proti podmínkám studia.

53; Obětí leteckého úderu koalice vedené Spojenými státy v provincii Rakká se stalo deset civilních osob. Na severu provincie Rakká letectvo tzv. „mezinárodní koalice“ vedené Spojenými státy spáchala další zločin na Syřanech.

54; Výročí Majdanu: V Kyjevě bylo uzavřeno centrum města. 21. listopadu nazývají na Ukrajině Dnem důstojnosti a svobody, ačkoli při vzpomínce na tři roky staré události by měli Ukrajinci spíše truchlit než oslavovat.

55; Polsko hodlá čelit Rusku pomocí vojsk teritoriální obrany. Polský ministr obrany poznamenal, že vojska teritoriální obrany jsou nejefektivnějším způsobem boje proti akcím ze strany Ruské federace.

56; Výtržnosti na Majdanu. V den třetího výročí Majdanu ukrajinští se nacionalisté a další nespokojení obyvatelé pokoušejí opět pálit pneumatiky a prát se s policií.

57; Kurs rublu bude při ceně 40 dolarů za barel v roce 2017 činit 63-64 za dolar. Může ale zpevnit v případě zvýšení ceny ropy.

58; Kyjev avizoval setkání ministrů zahraničí normandské čtyřky. Prezident Ukrajiny Petr Porošenko projednal s kancléřkou Německa Angelou Merkel přípravu „cestovní mapy“ ohledně realizace Minských dohod.

59; Na Majdanu začaly nepokoje. Aktivisté se okusili pronést na hlavní náměstí ukrajinského hlavního města pneumatiky.

60; V Kyjevě začaly pogromy. Účastníci akce věnované třetímu výročí Euromajdanu rabují kancelář strany Viktora Medvedčuka „Ukrajinská volba“.

61; Nejvyšší soud Čečny přidal ukrajinskému nacionalistovi další měsíc vězení. Nejvyšší soud Čečny odsoudil občana Ukrajiny Stanislava Klycha, který si již odpykává dvacetiletý trest v kolonii s přísným režimem, k jednomu měsíci odnětí svobody za pohrdání soudem.

62; Cena ropy Brent poprvé od 1. listopadu překročila 49 dolarů za barel. Světové ceny ropy v pondělí večer pokračují v růstu, vyplývá z informací trhů.

63; Eurozóna už nefunguje, říká poslanec Evropského parlamentu za Francii, člen parlamentní frakce „Evropa národů a svobod Jean-Luc Schaffhauser.

64; SBU unesla na Krymu dva ruské vojáky. SBU nezákonně zadržela a odvezla z území Ruské federace na Ukrajinu dva ruské vojáky, proti kterým se v tuto chvíli snaží vyfabulovat trestní případ.

65; Při protestech v Kyjevě utrpěla dívka těžké zranění. Mladá dívka se vážně zranila po pádu z výšky. Jeden z „aktivistů“ dostal pneumatikou po držce.

66; Život bez úvěru MMF. Na Ukrajině lezou na povrch informace o komplikacích v boji proti korupci. Úkol prověřit elektronická majetková přiznání úředníků může Ukrajinu dostat do svízelné situace, píší dopisovatelé agentury Reuters.

67; To nevymyslíš: Ve Lvově budou „vědci“ hledat „Boha na Majdanu“. Na Ukrajinské katolické univerzitě se uskuteční „vědecko-praktická konference“ pod slibným názvem „Bůh na Majdanu: realita nebo mýtus?“.

68; Je velmi nepříjemné slyšet, že před Majdanem bylo lépe, říká Gavriljuk. Poslanci a „kozákovi“ Michailu Gavriljukovi je smutno, když slyší, že Majdan nepřinesl žádné pozitivní výsledky.

69; Státní department USA vyzývá Rusko, aby nerozmisťovalo komplexy Iskander v Kaliningradu. USA vyzývají Rusko, aby nerozmisťovalo komplexy Iskander a S-400 v Kaliningradské oblasti, protože to údajně destabilizuje evropskou bezpečnost.

Zdroj: rusvesna.su

 

Úterý, 22.11.2016:

1; Heroická speciální operace v Aleppu: Ruští a syrští vojáci zachránili o víkendu civilní obyvatele. Úkolem vojáků byla záchrana dvou rodin zablokovaných v oblastech východního Aleppa nacházejících se pod kontrolou teroristů.

2; Třetí výročí Majdanu: Co si o tom myslí prostý Ukrajinec. Dnes Ukrajina slaví třetí výročí začátku Euromajdanu, tj. datum krvavého masakru, zbídačení a neustálých lží, které proměnily zemi v páchnoucí bažinu, v níž se hemží odporní plazi.

3; Trump řekl, čím se bude zabývat prvních sto dní ve funkci. Nově zvolený prezident USA Donald Trump, který se ujme svých pravomocí 20. ledna, zveřejnil video, ve kterém promluvil o reformách, které má v úmyslu uskutečnit během prvních sto dní svého prezidentství.

4; Státní department USA varoval před nebezpečím teroristických aktů v Evropě. Státní department vydal oficiální varování před nebezpečím teroristických činů po celé Evropě během nadcházejících adventních svátků.

5; Poláci se vypravili na Ukrajinu pro svoje majetky. S čím ale mohou Poláci na Ukrajině počítat? K ukrajinským soudům bylo podáno množství restitučních žádostí.

6; Vztahy Ukrajiny se zeměmi Společenství nezávislých států se dostaly do stádia rozpadu. Snaha poštvat země společenství proti Moskvě skončilo pro Kyjev destrukcí obchodních styků.

7; Byli jsme krok od katastrofy, říká Aksjonov o energetické blokádě. Před rokem v prvních hodinách po odpálení sloupů elektrického vedení se Krym nacházel krůček od zničení energetické soustavy, píše nejvyšší představitel republiky Krym Sergej Aksjonov.

8; Hackeři atakovali bankomaty v Rusku, Evropské unii a Společenství nezávislých států. Mezinárodní skupina kybernetických zločinců zaútočila na bankomaty ve více než deseti zemích včetně Ruska, zemí SNS a členských států EU.

9; Spouštění nové lodi je vždy svátek, a to jak pro loďaře, tak i pro námořníky. Ještě nejsou ocelové paluby, nadstavby, není ještě dosaženo výtlaku 3.400 tun, není ještě raketová výzbroj, ale plavidlo už tu je.

10; Ruský šachový velmistr vede v zápase o světovou šachovou korunku. Šestadvacetiletý obyvatel Simferopolu Sergej Karjakin zvítězil v osmé partii nad stávajícím držitelem titulu z Norska.

11; Stoupenci nezávislosti Kalifornie učinili první krok k referendu. Členové hnutí Yes California předložili návrh na referendum do kanceláře generálního prokurátora státu.

12; Noční ostřelování měst Doněcké republiky. Bylo vystřeleno 140 nábojů a min. Ukrajinská armáda zahájila palbu na sídliště Jelenovka na jihozápad od Doněcka. V důsledku ostřelování bylo přes sto odběratelů bez elektřiny.

13; Rusko rozmístilo na Kurilech raketové komplexy Bal a Bastion. Nejnovější pobřežní raketové komplexy byly rozmístěny na ostrovech Iturup a Kunašir.

14; Co lze očekávat od zahraniční politiky USA s příchodem Donalda Trumpa? Vítězství Donalda Trumpa inspiruje stále větší množství lidí novými zajímavými nápady, které začínají prosakovat přes clonu největších médií.

15; Rozhovory o sjednocení Kypru skončily neúspěchem. Před začátkem minulé série rozhovorů turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu mluvil o poslední možnosti domluvit se na sjednocení Kypru.

16; Známá americká umělkyně Alice Bruderer zveřejnila sérii obrázků věnovaných vojenské technice. Jsou na nich bojová letadla a tanky představené jako prehistorické obludy.

17; Osmaosmdesátiletá Němka byla odsouzena do vězení za popírání holocaustu. Ve své závěrečné řeči na konci soudního přelíčení stará dáma prohlásila, že tábor Osvětim nebyl koncentrační, ale pracovní a lidi tam nelikvidovali v plynových komorách.

18; V Rusku proběhly první zkoušky rakety pro „jaderný vlak“. První zkoušky mezikontinentální balistické rakety pro bojový železniční komplex „Bagruzin“ se konaly na kosmodromu Pleseck před dvěma týdny, sdělil zdroj.

19; Uljukajevovi s v domácím vězení udělalo špatně a byla přivolána sanitka. O výjezdu rychlé lékařské pomoci k bývalému ministrovi Alexeji Uljukajevovi obviněnému z úplatkářství informovala Veřejná dohlížecí komise Moskvy.

20; Vláda Ruské federace stanovila tempo růstu tarifů za energie na rok 2017. Ruská vláda potvrdila růst tarifů na „komunální služby od 1. ledna 2017. Už tradičně se růst bude lišit region od regionu.

21; Nalákali je na hraniční přechod prostřednictvím najatých osob. Podrobnosti z únosu ruských vojáků na Krymu. Zdroj v Černomořské flotile Ruské federace informoval, jak pracovníci SBU nalákali ruské vojáky k hraničnímu přechodu, kde je poté unesli.

22; Kde jste, vy hrdinové? O výročí Majdanu. Ani nespokojenost chudnoucích milionů Ukrajinců, extrémní korupce kyjevských úředníků, běsnění banderovců, a stokrát opakované lži stále více bohatnoucího Porošenka nejsou schopny spustit třetí Majdan, myslí si publicista Eduard Birov.

23; „Nahá Avakovova náměstkyně“ byla jmenována do funkce bez výběrového řízení. Připomeňme, že čtyřiadvacetiletá Anastasija Dějevová, která se proslavila svými erotickými fotografiemi po celém světě, se stala prakticky druhým nejdůležitějším náměstkem ukrajinského ministra vnitra.

24; V noci v Kyjevě hořela televizní stanice Inter. Neznámí pachatelé hodili do budovy láhve se zápalnou směsí.

25; V Porošenkově administrativě komentovali Kučmova halasná slova o Minských rozhovorech. Připomeňme, že exprezident Ukrajiny oznámil své přání ukončit svou činnost v této oblasti. Problém ale je, že na ukrajinské straně je jediný, koho lze vůbec brát alespoň trochu vážně.

26; V Kremlu komentovali slova Sergeje Glazjeva, který srovnal stav ruské ekonomiky s infarktem. Ve svém vystoupení na fóru poradce hlavy státu Sergej Glazjev prohlásil, že ruský ekonomický systém je podobný pacientovi s infarktem myokardu.

27; Jsou to ruští občané a to je hlavní, říká Peskov o vojácích unesených na Krymu. Už dříve komentoval únos ruských vojáků na Krymu pracovníky ukrajinské SBU ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

28; V případu plukovníka Zacharčenka byla zabavena další miliarda rublů, říká zdroj. Tyto peníze byly nalezeny v důsledku nových prohlídek.

29; Generální konstruktér Antonova odjíždí z Ukrajiny do Ázerbajdžánu. Ano, takto jsem se rozhodl. Je to zcela promyšlené. Doufám, že se mi podaří realizovat letecké projekty v zájmu Ázerbajdžánu, prohlásil před novináři Dmitrij Kiva.

30; Stíhačky NATO F-18 španělských ozbrojených sil byly poslány do vzduchu v Torrejónu a Zaragoze kvůli Su-35 ruského letectva.

31; Putin podepsal dohodu o jednotné skupině vojsk Ruska v Abcházii. Prezident Ruska Vladimir Putin ratifikoval dohodu o sjednocené skupině vojsk Ozbrojených sil Ruska a Republiky Abcházie.

32; Švédsko se bude bránit „ruské agresi“ raketami z muzeí. Kvůli boji s „potenciální ruskou agresí“ stahuje Švédsko z vojenských muzeí protilodní rakety a příslušná odpalovací zařízení.

33; Pogrom na oděské celnici. Bandité v maskáčích si přišili pro zadržený náklad. Připomeňme, že šéfka oděské celnice Julija Maruševskaja (chráněnkyně bývalého gubernátora oblasti Michaila Saakašviliho) se nyní nachází v procesu odstoupení.

34; Na Ukrajině soud uvalil na unesené ruské vojáky vazbu. Soud v Nikolajevě uvalil dvouměsíční vazbu na dva ruské vojáky zadržené na hranici s Krymem s možností zaplacení kauce.

35; Ozbrojenci Islámského státu sestřelili útočný dron amerických ozbrojených sil. Teroristé Islámského státu zlikvidovali americký útočný a špionážní dron MQ-9 Reaper v okolí města Tel Afar na západ od Mosulu.

36; OPEC může už dnes dosáhnout dohody. Expertům Nejvyššího výboru OPEC se podařilo pohnout vpřed v rozhovorech o detailech dohody o omezení těžby ropy. Někteří z nich optimisticky hodnotí šance na uzavření dohody na listopadovém setkání kartelu.

37; Nejnovější americký torpédoborec Zumwalt se porouchal v Panamském kanálu. Podle předběžných informací vznikly na lodi problém s tepelnými výměníky v integrovaném pohonném systému.

38; V oděském supermarketu ochranka krutě zmlátila zákazníka, který se už čtvrtý den nachází v nemocnici.

39; Únos ruských vojáků označili ve Státní dumě „nehoráznou provokací“. Ve Státní dumě požadují od Kyjeva okamžité propuštění ruských vojáků zadržených nezákonně na Krymu a označují událost nejen za provokaci, ale i za závažný zločin.

40; Na Kurilech mohou rozmístit protivzdušný raketový systém S-400, říká vojenský expert. Kromě protilodních pobřežních raketových komplexů může Rusko instalovat na Kurilských ostrovech nejnovější protivzdušný raketový systém S-400, myslí si šéfredaktor časopisu Arsenal Otěčestva“ Viktor Murachovskij.

41; V Oděse se neznámí lidé pokoušejí okupovat kluziště Umka. Místo události hlídá policie.

42; V SBU surově zbili ruské vojáky. Byly zveřejněny záběry z jejich únosu. SBU zveřejnila video se skandálním únosem ruských vojáků Alexandra Baranova a Maxima Odincova na hraničním přechodu Čongar z 20. listopadu.

43; Putin: Ruský HDP klesne za celý rok 2016 o pouhých 0,3%. Vladimir Putin vystoupil na „Akčním fóru“ Všeruské národní fronty, kterému předsedá, a promluvil o stavu ruského hospodářství.

44; Vojáci ukrajinské armády ve Lvovské oblasti obchodovali s municí: Kapitáni byli zadrženi při činu.

45; Bal a Bastion mohou kompletně zajistit bezpečnost Kuril. Pobřežní raketové komplexy Bal a Bastion rozmístěné na jižních Kurilech vedle už přítomných komplexů protivzdušné obrany jsou schopné zcela zajistit bezpečnost ruských ostrovů, myslí si expert.

46; Ruské ministerstvo obrany tvrdě odpovědělo na výhrady Státního departmentu ohledně Iskanderů v Kaliningradské oblasti. Hrozbu pro bezpečnost nepředstavuje Ruská federace, ale zvětšování vojenské infrastruktury USA v Evropě. USA by neměly poučovat Rusko, jak zajistit bezpečnost svého teritoria.

47; Porošenko se klepe strachy před obratem USA směrem k Rusku, píší Financial Times. Petr Porošenko se během své návštěvy Bruselu bude dožadovat všestranné podpory Ukrajiny ze strany Evropské unie.

48; Nacismus na pochodu. Ukrajinský ministr kultury promluvil o genetické podřadnosti obyvatel Donbasu. Ukrajinský ministr kultury Jevgenij Niščuk prohlásil, že ve městech Donbasu je část obyvatelstva „náplava“, a proto se tam ukrajinská kultura dostává jen velmi pomalu.

49; V USA volitelé za demokratickou stranu přemlouvají republikány, aby nehlasovali pro Trumpa. Demokraté přiznávají, že těžko mohou změnit výsledek voleb, ale chtějí vyprovokovat diskusi o tom, jestli USA potřebují kolegium volitelů a nepřímé prezidentské volby, informuje Politico.

50; V Krivém Rogu byl surově zbit účastník ATO. V sobotu večer 19. listopadu v Dolgincevském obvodě Krivého Rogu tři neznámí muži zbili demobilizovaného vojáka ATO.

51; Na internetu budí zájem „oživlá mrtvola“ po leteckém úderu v Sýrii. Propagandisté nechvalně známé „humanitární organizace Bílé helmy“ natočili a zveřejnili šokující video, které by mohlo být klidně konkurencí režisérů a kameramanů Hollywoodu. Vše je evidentně naaranžováno: „Oběť“ klidně leží, dva „záchranáři“ zaujali pozice a nehybně čekají na pokyn. V jednu chvíli (patrně po signálu z režie) se scéna dává do pohybu: „Oběť“ začíná křičet a „záchranáři“ dramatickými pohyby „vyprošťují oběť“ zpod sutin a vlečou mimo záběr.

52; Trump se chystá být prezidentem dvě funkční období. Nově zvolený prezident si myslí, že administrativa, kterou v těchto dnech buduje, bude pracovat dvě funkční období.

53; Když hovoří Rusko a USA, Německo by mělo mlčet, píší německá média. Německo, jakož i celá Evropská unie by měly mlčet a počínat si velmi zdrženlivě, myslí si novinář listu Frankfurter Allgemeine Zeitung Wolf Poulet.

54; Zběsilý mnich, převlékač kabátů a další „nováčci“ Trumpova týmu. Americký liberální tisk v posledních týdnech nemilosrdně kritizující Trumpa získal nové fackovací panáky.

55; Putin prohlásil údaje o vojensko-technické spolupráci s jinými státy za státní tajemství. Prezident Ruska Vladimir Putin zařadil mezi státní tajemství i informace o státní politice v oblasti vojensko-technické spolupráci Ruské federace se cizími státy.

56; Soud stanovil datum videovýslechu Janukoviče. Janukovič a Šuljak budou přítomni na oblastním soudu v Rusku.

57; Tři vojáci ukrajinské armády zahynuli při dopravní nehodě u Nikolajeva. Další jeden voják byl zraněn. Opel Vectra se čtyřmi ukrajinskými vojáky v plné rychlosti narazil do cisterny Scania.

58; Ruské letectvo nahání hrůzu. Vzdušný konvoj nad Sýrií vylekal ozbrojence. Bandité prohlásili, že v doprovodu stíhaček je letí bombardovat strategický raketový bombardér Tu-160 „Lebeď“.

59; V Nejvyšší radě řekli, za koho chtějí vyměnit ruské vojáky unesené pracovníky SBU. Myslím si, že se nám ti dva budou hodit. Obracím se na vojenskou prokuraturu Ukrajiny s požadavkem, aby byli tito zrádci dopraveni do Kyjeva k uskutečnění soudního procesu a zahájit rozhovory o jejich výměně, prohlásil Mosijčuk.

60; Sankce EU na dodávky paliva do Sýrie se netýkají ruského letectva, hlásí ministerstvo obrany. Konašenkov připomněl, že Rusko je jednou z předních zemí světa těžících ropu.

61; Z vojsk NATO nemají na předměstích Petrohradu určitě radost, píše Forbes. Nálepka nepřítele, kterou dala Rusku současná administrativa USA, odporuje americkým zájmům, myslí si komentátor Forbes Loren Thompson.

62; USA by neměly budovat státnost jiných zemí, říká Trump. Donald Trump v průběhu předvolební kampaně prohlašoval, že nemá v úmyslu zabývat se politikou výměny režimů v jiných zemích.

63; U Mariupolu probíhají prudké boje. Ukrajinská armáda má velké ztráty, hlásí dobrovolnice ATO Galina Almazova.

64; V Černigově se lidé vyzbrojení puškami na strikeball pokoušeli vniknout na území vojenské jednotky. Podezřelí byli předáni policistům.

65; Více než 80% Ukrajinců žije dnes hůře než před Majdanem, vyplývá z průzkumu. 81,9% respondentů dotázaných centrem pro sociální výzkumy „Sofija“ konstatovalo zhoršení svého života po Euromajdanu.

66; Poslat peníze z Ukrajiny do Ruska bude dvakrát dražší. Tarify pro převody v dolarech a eurech z Ukrajiny do Ruska přes platební systém MoneyGram vzrostou na dvojnásobek.

67; Poláka, který urazil Rusko, zbili během vysílání. Natáčení pořadu „Právo hlasu“ věnovaného situaci na Ukrajině skončila rvačkou účastníků.

Zdroj: rusvesna.su

 

Středa, 23.11.2016:

1; S rozšiřováním nepospícháme, říká generální tajemník Šanghajské organizace pro spolupráci. Předtím turecký prezident Erdogan prohlásil, co si myslí o vstupu své země do ŠOS a o odmítnutí jejího evropského směřování.

2; Státní department je proti. USA považují vojenskou smlouvu Ruska a Abcházie za nezákonnou. USA považují dohodu o vytvoření jednotné skupiny vojsk Ruska a Abcházie za nezákonnou, prohlásil oficiální představitel státního departmentu John Kirby.

3; V Polsku ztloukli dva Ukrajince. V polském městě Rudnik nad Sanem zbili místní obyvatelé dva Ukrajince. K incidentu došlo v sobotu 19. listopadu večer. Jeden z Ukrajinců má v důsledku rvačky zlomenou ruku.

4; Třiadvacetiletá obyvatelka Lvova Anna Kalynčuk stanula v čele Ukrajinského lustračního odboru, oznámil ukrajinským médiím ministr spravedlnosti Pavel Petrenko.

5; Trump by rád urovnal vztahy s Putinem, ale bez „restartu“, píší New York Times. Nechci používat tento termín poté, co se stalo, tedy po volebním neúspěchu Hillary Clinton.

6; Japonsko odpovídajícím způsobem zareaguje na rozmístění raket na Kurilech. Japonsko učiní příslušná opatření v souvislosti s informací o rozmístění raketových komplexů Ruska na ostrovech Iturup a Kunašir, prohlásil před novináři japonský ministr zahraničí Funio Kisida.

7; Výblitek amatérského genetika Niščuka je znak fašizace Ukrajiny. Ukrajinská politička a poslankyně Nejvyšší rady Ukrajiny Jelena Bondarenko komentuje slova ministra kultury Ukrajiny o geneticky nečistém Donbasu.

8; Šéf Šanghajské organizace pro spolupráci: Rusko se vyrovná s jakýmikoli sankcemi. Generální tajemník ŠOS nepochybuje o tom, že Rusko se dokáže vypořádat s jakýmikoli sankcemi.

9; Erdogan bude moci vládnout dalších 13 let. V Turecku se připravují dodatky k ústavě, které předpokládají významné prodloužení prezidentského volebního období.

10; Hlavní město Kazachstánu by mohli přejmenovat na počest Nazarbajeva. V parlamentu země navrhli, aby se v Ústavě připomněl přínos prvního prezidenta a vůdce národa Nursultana Abiševiče Nazarbajeva.

11; Na internetu bylo zveřejněno video, jak v Čeljabinsku hokejový brankář potěšil publikum velmi kvalitním krasobruslařským vystoupením během zápasu. Brankář jihouralského klubu v přestávce tréningového zápasu předvedl na hudbu několik tanečních prvků a sklidil bouřlivý potlesk diváků zimního stadionu.

12; Darujte prosím trochu ropy. O nepříliš zdvořilém návrhu Kuby vůči Rusku. V souvislosti s nedávným sblížením s USA se Kubánci rozhodli obrátit s nezdvořilým návrhem na bezplatné dodávky ropy na svého dávného přítele – Rusko. Má na to Moskva kývnut, a pokud ano, tak za jakých podmínek?

13; Život je krásný! Výročí euromajdanu oslavil Ljaško v luxusním hotelu Karlových Varů. Významní aktivisté euromajdanu raději sdílejí „důstojnost a svobodu“ se sobě podobnými pány v drahých lázních a nikoli v ulicích s rychle chudnoucím a rozzlobeným národem.

14; Ministerstvo obrany Ruské federace nechá opravit tanky T-34, které se staly symbolem vítězství. Ministerstvo objednalo opravu tří strojů. Bude provedena oprava systému řízení, palubní elektroniky, výměna palivových a mazivových filtrů.

15; Ostřelování po celé linii fronty. Pod palbou ukrajinské armády se ocitly okraje Jasinovaté, západ Doněcka a jih Republiky. V důsledku ostřelování byl poškozen obytný dům.

16; Rusové nepovažují ekonomickou krizi za katastrofu. Podle průzkumu Institutu sociologie Ruské akademie věd Rusové překonávají krizi pomocí využití samozásobitelských hospodářství. K tomuto způsobu se uchyluje pětina populace.

17; Twitter díky náhodě zablokoval účet svého zakladatele. Ani sám Jack Dorsey ani tisková služba společnosti neupřesnili, za jaké vyjádření Twitter automaticky zablokoval svého pána.

18; Výbuch v chemičce v USA - Kansasu. Úřady evakuují obyvatele města. Hned o incidentu byla provedena nucená evakuace několika čtvrtí kolem podniku. Škola v městečku byla zavřená po celý den.

19; „Teple se oblečte a vezměte si s sebou dobrou náladu“ – těmito slovy zval Mustafa Najem před třemi lety na Majdan. Za co vlastně Majdan bojoval? 21. listopadu 2013 demokraticky naladěný Paštunoukrajinec Mustafa Najem zveřejnil na sociální síti výzvu „Sejdeme se ve 22:30 u pomníku Nezávislosti. Čím to skončilo, vědí dnes už všichni.

20; Porošenko podpořil odstranění ruského jazyka z ukrajinských pasů. Příslušná petice na stránkách ukrajinského prezidenta díky patriotům získala 25 tisíc podpisů.

21; V Německu byl zastřelen ruský mistr světa v kick-boxu. Musa Musalajev byl několikanásobným mistrem světa v kick-boxu, os roku 2010 do roku 2013 vykonával funkci poradce prezidenta Tatarstánu pro otázky tělesné výchovy a sportu.

22; Podíváme se na ostré hochy z USA ve funkci instruktorů. Kadyrov vyprávěl o nejnovějším centru pro přípravu jednotek zvláštního nasazení. Je to obrovské městečko, které nemá obdoby. Rozkládá se na ploše více než 400 hektarů. Zároveň se staví kolem čtyřiceti tréningových objektů – vzletová a přistávací dráha, střelnice, bazény...

23; USA předávají Číně vedení ve světovém obchodu. USA se zříkají vedoucího postavení v obchodní smlouvě v Transpacifickém partnerství a předávají Číně prvenství a možnost zaujmout uvolněné místo ekonomického lídra.

24; V Kremlu řekli Japoncům o raketách na Kurilech. Připomeňme, že v Tokiu nervózně zareagovali na informaci o rozmisťování pobřežních raketových komplexů Bal a Bastion na Kurilských ostrovech.

25; Ukrajinská armáda přišla až o pět lidí zabitých při pokusu o průlom obranné linie Doněcké republiky. Ztráty mezi vojáky Doněcké republiky činí tři zraněné.

26; Marija Zacharova odpověděla na slova ukrajinského ministra o geneticky méněcenném Donbasu. Připomeňme, že ve vysílání ukrajinské televize Jevgenij Niščuk prohlásil, že v Donbasu a v Záporoží nemají lidé žádnou genetiku, protože tyto regiony byly osídleny uměle. Zacharova správně odhadla, že fašizující výrok bude Evropa zcela ignorovat.

27; Timošenková řekla, kdo organizuje „plán Šatun“. „Hlavní Šatun sedí v prezidentské kanceláři na Bankovní ulici“,prohlásila šéfka Baťkivščiny.

28; Na Ukrajině spustili motory „přízračného plavidla“. Fotografie z kontrolního spuštění motorů raketového křižníku „Ukrajina“ se sovětských dob vyvolaly v sociálních sítích nadšení. Vzhled křižníku Ukrajina je ale stejně zanedbaný jako samotná země tohoto názvu, komentují jízlivě někteří uživatelé sociální sítě.

29; Moskva požádá Kyjev o vydání bývalého šéfa banky „Trust“. O tom, že minulý víkend na letišti Borispol byl zadržen Ilja Jurov se veřejnost dověděla už včera večer.

30; Kyjev nechá Luganskou republiku od 1. prosince bez pitné vody. Na Ukrajině prohlašují, že jsou připraveni přerušit dodávky pitné vody do Luganské republiky kvůli dluhům na platbách za elektřinu.

31; Byl zveřejněn obrazový záznam, jehož autor upozorňuje na evidentní neshodu s videomateriálem „o zadržení únosců bývalého pracovníka FSB Ilji Bogdanova“ z 18. listopadu. Prakticky okamžitě si uživatelé sociálních sítí všimli zrežírované povahy „operativního záznamu“ SBU.

32; Evropský parlament schválil rezoluci o boji proti ruským médiím. Schválený dokument má doporučující charakter a není pro členské země EU závazný.

33; Generální prokuratura Doněcké republiky vytvořila odbor pro vyšetřování válečných zločinů ukrajinské armády v Donbasu. V současné době se specialisté vyšetřovací správy Generální prokuratury zabývají shromažďováním maximálního množství materiálů pro zahájení trestních řízení vůči ukrajinským vojákům.

34; Ljaško chce prověřit Porošenka, Grojsmana a poslance Rady ohledně zdravého rozumu. Kvůli nekompetentní moci trpí všichni Ukrajinci,prohlásil šéf Radikální strany, když představoval návrh, který zaváže státní úřadníky, aby se podrobili kontrole na drogovou závislost a psychického zdraví.

35; V Neapoli pořezali fanoušky kyjevského Dynama. Podle informací listu Gazzetta dello Sport došlo v Neapoli ke dvěma incidentům, během nichž byli zraněni fanoušci kyjevského Dynama. K podobnému incidentu došlo i v Kyjevě, kde byli obětmi italští fanoušci.

36; Proč Trump už nechce zavřít Hillary do vězení, jak sliboval? Trump po svém vítězství ve volbách výrazně změnil rétoriku vůči Clintonové.

37; Vláda Ukrajiny chce vypovědět dohodu s Ruskem o vracení letecké techniky nacházející se v opravě v podnicích druhé země. Ukrajinská vláda už dnes potvrdila návrh tohoto zákona.

38; Před budovou ruského velvyslanectví v Londýně probíhá shromáždění na podporu operace v Sýrii. Shromáždění drží v rukou transparent se slovy podporu Rusku bojujícímu v Sýrii proti terorismu.

39; Putin označil únos ruských vojáků za věrolomnost. Prezident Ruska Vladimir Putin považuje operaci ukrajinských tajných služeb na zadržení dvou ruských vojáků na hranici s Krymem za věrolomnost.

40; Trump udělil šokující důtku americkým mediálním bossům. Všichni, kdo vedli otevřenu jednostrannou informační politiku během předvolební kampaně,dostali od Trumpa jasný vzkaz. Na setkání je označil za lháře a nepoctivé žurnalisty.

41; Západní demokracie degeneruje, komentoval Putin rezoluci Evropského parlamentu ohledně ruských médií. Rezoluce Europarlamentu ohledně činnosti ruských médií je degradace představ o demokracii, prohlásil Vladimir Putin.

42; Velké vítězství: Facebook uznává pasy Doněcké republiky. Oznámil to veterán domobrany Doněcké republiky Anatolij Geljuch, kterému byl po předložení doněckého pasu obnoven účet u facebooku.

43; V jednom z moskevských autobusů objevili bombu. Na místo události přijel pyrotechnik.

44; V ukrajinské armádě byl připravován vojenský převrat, říká bývalý velitel batalionu Donbass. Vojenská prokuratura zahájila kontroly a prohlídky v jednotkách ukrajinské armády, kde slouží bývalí dobrovolníci.

45; Ukrajina nemůže za současné politické garnitury splnit Minské dohody, říká Pušilin. Veškeré kroky při realizaci politických bodů Minských dohod ze strany Kyjeva jsou při současné politické moci v Kyjevě pochybné.

46; Putin: Rusko si neklade za cíl dosáhnout zrušení západních sankcí. Nebyli jsme to my, kdo je zavedl. To ať si vyřeší v USA a Západní Evropě, řekl Putin.

47; Írán pohrozil Spojeným státům „odpovědí“ v případě prodloužení sankcí. Nejvyšší lídr Íránu ajatolláh Alí Chameneí prohlásil, že prodloužení amerických sankcí vůči Íránu na dalších deset let bude porušením dohody ohledně íránského jaderného programu a v takovém případě sáhne Írán k odvetným opatřením.

48; Ukrajinská média „zadrželi“ Olega Carjova. Všechna se odvolávala na prohlášení jakéhosi Olega Chvoščevského, předsedy tzv. „Svazu Podněstřanů na Ukrajině“.

49; Doněck promluvil o nutnosti přijetí jasných pravidel jednání v Minsku. Vyjednávací proces v minských podskupinách potřebuje jasná pravidla.

50; Kavkazský syndrom: NATO se leklo sjednocení sil Ruska a Abcházie. USA už poněkolikáté žádají Rusko o plnění povinností vyplývajících z dohody o příměří s Gruzií.

51; Proč se budu dívat na film „28 panfilovců“? Doněcký novinář Konstantin Dolgov se vyjádřil k zítřejší premiéře národního filmu.

52; Ruská informační hrozba je mýtus, říká Puškov. Rezoluce o boji proti ruským médiím schválená ve středu Evropským parlamentem vytváří mýtus o ruské informační hrozbě a svědčí o neschopnosti europoslanců čelit pravdě jinak než restrikcí. Ze všeho čiší krize liberální elity v EU.

53; U Doněcka explodoval sklad munice ukrajinské armády. K mohutnému výbuchu došlo u Doněcka. V Avdějevce explodoval sklad munice ukrajinských okupačních vojsk.

54; Vysoce postavená delegace z Turecka navštívila Krym. Na Krym přijela delegace z Turecké republiky, jejímiž členy byli poslanci, představitelé politických kruhů, nevládních organizací a obchodních struktur.

55; Prohlášení ministra kultury Ukrajiny o genetice obyvatel Donbasu vyvolalo skandál. Znějí výzvy k odstoupení. „Proč bych měl odstupovat? Za to, že miluji Ukrajinskou kulturu a dávám jí veškerý svůj čas od rána do noci?“

56; Ruští pohraničníci na hranici s Luganskou republikou zahájili palbu po narušitelích, kteří se snažili propašovat sádlo. K incidentu došlo na okraji Rostovské oblasti.

57; Bez ní se odsud nehnu. Poslanec se u soudu přikoval pouty k neonacistce Zaveruše (Vita Zaverucha). Radikálové zablokovali soud. Poslanec za frakci Národní fronta Jurij Timošenko se přikoval pouty k neonacistce Vitě Zaveruše v síni Odvolacího soudu Kyjeva a prohlásil, že bez ní z budovy neodejde.

58; Rezoluce Evropského parlamentu přenáší konflikt s Ruskem na vojenské soupeření, říká europoslanec. Podle slov poslance Javiera Couso může tato militaristická optika zvolená Evropským parlamentem v budoucnu vést k vyhrožování a vraždám. Tento dokument je nebezpečný a představuje frontální útok na mediální svobody.

59; Francouzka ruského původu se zbavila zlodějské bandy Arabů pomocí spršky ruských nadávek. Nejdříve ztuhli, zašeptali „Bacha, jsou to Rusové“ a pak zdrhli, přičemž se neustále ohlíželi.

60; Americká média ukázala, které evropské země jsou v dosahu ruských raket. Instalace raketových komplexů v Kaliningradské oblasti může kardinálně změnit situaci především v Pobaltí, píše Washington Post.

61; Ukrajina oznámila úmysl stáhnout 36. listopadu své síly z okolí Stanice Luganské, říká Dějněgo. Představitelé Ukrajiny vyjádřili ochotu stáhnout 26. listopadu síly a prostředky z okolí Stanice Luganské.

62; Současná armáda USA je pouhý ubohý stín někdejší síly, píše National Interest. Vojenská moc USA trvale slábne, píše viceprezident Lexington Institute Dan Gouré.

63; Výslech Janukoviče musí probíhat v otevřeném režimu. Jakékoli pokusy učinit jej uzavřeným jsou nezákonné, prohlásil advokát exprezidenta Ukrajiny Vitalij Serďuk.

64; Svým pokusem otevřít hraniční přechod Zolotoje Kyjev jen předvedl svou neschopnost dohodnout se, říká Národní policie Luganské republiky. Provokační pokus Kyjeva jednostranně otevřít hraniční kontrolní stanoviště na linii dotyku v okolí Pervomajsk-Zolotoje vypovídá o neschopnosti ukrajinské moci dohodnout se.

65; Kyjev požaduje vyšetření spálení ukrajinské vlajky v Moskvě. Ministerstvo prohlašuje, že je krajně rozhořčeno spálením vlajky Ukrajiny před budovou kulturního centra během protestní akce, ke kterému došlo 22. listopadu.

66; Ukrajinská armáda zahájila dělostřeleckou palbu na území Doněcké republiky. Ukrajinská vojska 23. listopadu večer ostřelovala území Doněcké republiky.

67; Britský torpédoborec, který plul za Admirálem Kuzněcovem, se vrátil do přístavu na vlečném laně. Duncan, který 21. listopadu v rámci skupiny čtyř plavidel NATO vyplul na cvičení, byl zpozorován obyvateli Devonportu, jak je ve středu 23. listopadu vlečen na laně.

Zdroj: rusvesna.su

 

Čtvrtek, 24.11.2016:

1; Probíhají boje u Doněcka a Gorlovky. Masivní ostřelování po celé délce fronty. Tento týden zůstávala vysoká intenzita ostřelování. Ukrajinská armáda začala častěji používat raketomety Grad. Armáda Doněcké republiky začala častěji reagovat a likvidovat minometné a dělostřelecké pozice ukrajinské armády.

2; V Moskvě byla zmařena prezentace propagandistického filmu o Majdanu. Bývalý obyvatel Kyjeva Andrej Saveljov, který ve věku 16 let odjel bojovat na Donbas na straně domobrany (s přezdívkou Vandal), zmařil prezentaci agitačního filmu o Majdanu, která probíhala v Ukrajinském kulturním centru.

3; Rusko nás neohrožuje, říká ministerstvo obrany Finska. Finský ministr obrany Jussi Niinistö prohlásil, že nevnímá rozmisťování ruského raketového komplexu v regionu Baltského moře jako přímou hrozbu.

4; Perestrojka a psychiatrie. Američané v očekávání apokalypsy. Americké obyvatelstvo rozdírané rozpory a rozdělené v důsledku voleb stále více připomíná pozdně sovětskou éru prudkým snížením kritičnosti a tendencí věřit panickým fámám.

5; Byl zveřejněn plný záznam ze zmlácení polského nacionalisty, který urazil Rusko. 22. listopadu během natáčení pořadu „Právo hlasu“ na televizní stanici TVC byl zmlácen polský nacionalistický novinář Tomasz Maciejczuk, který si dovolil urazit Rusko a ruský lid.

6; Mýtus o právní společnosti. Rusko často kritizují za údajně nízkou úroveň důvěry, na rozdíl od otevřené a vstřícné Evropy či USA. Oni tam prý nemají to, co Rusové ve své zemi...

7; Erdoganův bratranec uznal Krym. Delegace vysoce postavených úředníků z Turecka navštívila Krym.

8; V Evropě se stal putinismus módnějším než jednota, píše francouzský list. Podle názoru novináře listu Challenges vytvořil Putin na Západě „novou ruskou internacionálu“ ze svých přátel a ultrapravicových politiků, kteří často souznějí s „mladým a svalnatým“ ruským lídrem.

9; Kdo a proč jmenuje mladé holky na klíčové posty Ukrajiny? V průběhu posledního roku jsou na vedoucí místa na Ukrajině jmenována mladá děvčata bez jakékoli pracovní zkušenosti. Expertise domnívají, že dívky slouží jako krytí pro zkušené úředníky, poslance a podnikatele, kteří nechtějí být příliš vidět.

10; Ukrajinská armáda ostřelovala pozice Národní policie Luganské republiky z děl a minometů. Ze směru od obce Novozvanovka bylo pětkrát ostřelováno okolí vesnice Kalinovo. Palba byla vedena z děl ráže 122 mm, protitankových granátometů SPG a automatických granátometů AGS.

11; Rusko skupuje laciné zlato. Rusko za uplynulý měsíc významně navýšila objem nákupu zlata. V říjnu centrální banka získala 1,3 milionu uncí (40 tun) tohoto kovu, což je maximální objem od roku 1998.

12; Američané se bojí mluvit v rodině o politice. Více než polovina Američanů se bojí mluvit o politice u rodinného stolu v Den díkůvzdání, který se slaví ve čtvrtek.

13; Lotyšští školáci budou ochránění před agenty Moskvy. Byl schválen zákon tvrdě trestající neloajální učitele.

14; Veškeré volby ve světě vyhrál Putina, píší italská média. Ruský „car“ je skutečným vítězem voleb v USA, Moldávii, Bulharsku a primárek ve Francii, píše komentátor Il Giornale Livio Caputo.

15; Obama naposled dal milost krůtě. Odcházející prezident USA prohlásil, že bude k ptákům blahosklonný i po skončení svého volebního období v Bílém domě.

16; V hlavním městě Doněcké republiky shořelo delfinárium. V noci z 23. na 24. listopadu v doněckém parku Ščerbakova vznikl silný požár.

17; Polský nacionalista zbitý v ruském televizním studiu se omluvil za svá slova na adresu Ruska. Poté, co jsem dostal na budku, byl jsem ochoten k dialogu, ale oni byli všichni strašně agresivně naladěni. Nepodařilo se natočit pořad a všechno skončilo.

18; Podněcovat nespokojenost a napomáhat rozkolu elit v Ruské federaci. Kybernetičtí aktivisté zveřejnili tajné pokyny Rady pro národní bezpečnost a obranu Ukrajiny. Ukrajinští kyberaktivisté ze skupiny „Sprut“ (Chobotnice) získali a zveřejnili k otevřenému přístupu zaprotokolované usnesení ze zasedání Ukrajinské bezpečnostní rady.

19; V Sevastopolu byl za špionáž ve prospěch Ukrajiny zadržen důstojník Černomořské flotily. FSB upřesnila, že kapitán druhého stupně ve výslužbě shromažďoval tajné zprávy o činnosti Černomořské flotily.

20; Velká Británie podpořila Severní proud 2. Zvláštní představitel britského ministerstva zahraničí pro otázky změn klimatu David King prohlásil, že Velká Británie je zainteresována na výstavbě plynovodu Severní proud 2, proto ji podporuje a nepokouší se ji blokovat.

21; Ukrajina a Gruzie nedostanou bezvízový styk do léta. Mechanismus pozastavení bezvízových režimů, bez jehož zavedení není možné zrušení víz pro Ukrajinu a Gruzii, nebude nejspíš schválen v tomto roce a bude odložen po volbách ve Francii.

22; Speciální operace a mohutný výbuch v Ingušsku. Jsou oběti na životech mezi příslušníky specnazu. 24. listopadu ráno byla v Nazrani zahájena operace, během níž zahynuli dva příslušníci silových struktur. Později došlo v jiné části města k mohutnému výbuchu.

23; Vojenské plavidlo ruské námořní flotily zachránilo tonoucí ukrajinské rybáře. Na palubě rybářské lodě,která se ocitla v nouzi, se nacházelo sedm členů posádky z Ukrajiny. Dva z nich potřebovali lékařskou pomoc.

24; Vzpoura volitelů v USA. Už šest lidí odmítá hlasovat pro Trumpa. Takovéto činy volitelů se mohou stát dalším argumentem ve prospěch těch, kteří požadují přímou volbu prezidenta USA.

25; „Přerušený let“. Tragédie ruského Su-24M na nebi nad Sýrií. Přesně před rokem turecká stíhačka sestřelila na nebi nad Sýrií ruský frontový bombardér Su.-24M. Pilot Oleg Peškov byl zastřelen ozbrojenci ze země.

26; Padesátý osmý humanitární konvoj z Ruska dorazil na Donbas. Do Doněcké a Luganské republiky byly dodány léky, dětská strava a kroupy.

27; V Lucku shořel Památník obětí boje za nezávislost. Policie tvrdí, památník začal hořet od zapálených svíček.

28; Ukrajinské železnice zkomolily název jedné z evropských zemí. Společnost Ukrzalyznycja nesprávně napsala název Moldávie na železniční mapě na nádraží ve Lvově. Používat lze starší název Moldavia nebo modernější Moldova. „Moldovia“ je ale nesmysl.

29; Navzdory sankcím. V moskevské oblasti otvírají největší ruskou mléčnou farmu v Rusku. 25. listopadu 2016 bude v Naro-Fominském okrese Moskevské oblasti slavnostně otevřena farma s čtyřmi tisíci kusy mléčného skotu.

30; Europarlament hlasoval pro pozastavení rozhovorů o vstupu Turecka do EU. Včera šéfka evropské diplomacie Federica Mogherini prohlásila, že zavedení trestu smrti v Turecku bude signál, že Ankara nechce být členem evropské rodiny.

31; Na plenární schůzi Europarlamentu, která končí dnes, 24. listopadu, dokonce ani neplánovali projednání otázky poskytnutí bezvízového režimu Ukrajině. Toto datum oznamoval vždy jen Porošenko.

32; HDP Ruska se vrátil k růstu. Ekonomika Ruska v říjnu vzrostla o 0,1% po očištění od sezónních faktorů – ve srovnání s poklesem o 0,2% v září. Za deset měsíců činil propad 0,7%, vyplývá ze zprávy Vněšekonombanky.

33; Nové provokace ukrajinské armády. Rozvědka Doněcké republiky registruje posilování pozic ukrajinské armády poblíž linie dotyku, a to včetně těžkých zbraní.

34; Vlivná ukrajinská televizní stanice TSN omylem nazvala Putina prezidentem Ukrajiny. Občané nezávislé Ukrajiny s údivem zjistili, že „prezident Ukrajiny Vladimir Putin komentoval zadržení dvou krymských dezertérů ukrajinskými policisty“.

35; Nejvyšší představitel Doněcké republiky udělil titul Hrdiny Republiky zdravotní sestře, která zachránila na frontě desítky životů. Podle slov hlavy státu za dobu konfliktu v Donbasu bylo vyznamenáno kolem dvaceti sestřiček.

36; Luganská elita v roce 2014 zradila své občany, říká Valerij Bolotov. Bývalý šéf Luganské republiky Valerij Bolotov promluvil o tom, jak v roce 2014 v Republice začalo „ruské jaro“.

37; Ukrajinská armáda zahájila palbu z minometů na jižní obce Doněcké republiky. Podle informací zdroje vedl nepřítel palbu z pozic v okolí obce Širokino. Informace o zraněných a škodách se upřesňují.

38; Putin si vystřelil z malého chlapce. V rozhovoru s chlapcem, který vyhrál zeměpisnou soutěž, mu položil otázku, kde končí hranice Ruska. Na chlapcovu odpověď, že v Beringově úžině, reagoval slovy, že ruské hranice nekončí nikde, neboť vedou kolem dokola celého státu.

39; Dvorkovič: Pád cen ropy se odrazil na obratu zboží mezi Ruskem a EU víc než sankce. Obchodní výměna Ruska s Evropskou unií za poslední čtyři roky poklesla na polovinu kvůli snížení cen surovin, řekl vicepremiér Arkadij Dvorkovič na rusko-německé surovinové konferenci.

40; Nový generální tajemník OSN poděkoval v ruštině Putnovi. Prezident Ruské federace Vladimir Putin přivítal zvoleného generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese v Moskvě a poznamenal, že jeho návštěva Ruska není první.

41; V Doněcké republice odmítli obvinění ze strany Ukrajiny z ostřelování hraničního přechodu Marjinka. Ministerstvo obrany Doněcké republiky popírá obvinění státní pohraniční služby Ukrajiny z ostřelování kontrolního stanoviště Marjinka v Donbasu příslušníky domobrany.

42; Turecko slíbilo, že odpoví na smrt svých vojáků v Sýrii,. Turecko zareaguje na smrt svých tří vojáků v důsledku leteckého úderu na severu Sýrie, ze kterého generální štáb Turecka předtím obvinil syrskou armádu, prohlásil turecký premiér Binali Yıldırım.

43; Porošenko prohlašuje, že projednával s Trumpem Krym i Donbas. Prezident Ukrajiny Petr Porošenko prohlásil, že během telefonického rozhovoru s nově voleným prezidentem USA Donaldem Trumpem se dotkli otázek spojených s Krymem a Donbasem.

44; Ruské ministerstvo obrany vyzvalo USA, aby nebránily boji proti terorismu. Rok operace ruských ozbrojených sil v Sýrii byl poznamenán takovými úspěchy, o jakých koalice zemí vedených Spojenými státy může jen snít, prohlásil oficiální představitel ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov.

45; SBU uskutečnila prohlídku v oděském námořním terminálu patřícím ruskému podnikateli.

46; Ukrajinské ministerstvo zahraničí komentovalo odklad projednání bezvízového režimu. Další protahování procesu projednání mechanismu pozastavení bezvízového režimu bude svědčit o institucionální slabosti EU, řekl ukrajinský minstr zahraničí Pavel Klimkin.

47; Ljaško slíbil, že oběsí na prvním stromě toho, kdo zruší zákaz exportu dřeva. Lídr Radikální strany Oleg Ljaško slíbil, pověsí na první borovici toho, kdo se pokusí zrušit moratorium na vývoz kulatiny.

48; Šéfka Ukrajinské národní banky se bojí, že přijde o podporu MMF. Šéfka Ukrajinské národní banky Valerija Gontareva obvinila národní politiky z tlaku na vládnoucí moc, což může vést ke ztrátě podpory MMF a křehké makroekonomické stability.

49; Hračky pro „Kinder-vajíčka“ montují malé děti z Rumunska, píše The Sun. Novináři britského listu The Sun provedli vyšetřování, během něhož zjistili, kdo a kde sestavuje obsah populárních čokoládových vajec s hračkou uvnitř.

50; V České republice shořel autobus, ve kterém jeli Ukrajinci. V České republice nedaleko města Nymburk shořel autobus Neoplan, jehož cestujícími byli obyvatelé Zakarpatské oblasti. Nikdo nebyl zraněn. Autobus shořel kompletně. Příčinou požáru byla porucha motoru. Hasicí přístroj v autobusu byl nefunkční. Podle jednoho z cestujících ani jeden z projíždějících motoristů nenabídl pomoc.

51; Syrská armáda letecky zaútočila na turecké vojáky v provincii Aleppo, říká generální štáb Turecka. Generální štáb hlásí smrt tří vojáků v důsledku leteckého úderu syrských ozbrojených sil v provincii Aleppo.

52; Ljaško poslal Evropskou unii k čertu. Chybějící rozhodnutí o bezvízovém režimu pro Ukrajince je selháním Evropské unie, prohlásil poslanec.

53; Summit Ukrajina-EU zklamal naděje Kyjeva, říká politolog. Osmnáctý summit Ukrajina-EU se konal ve čtvrtek v Bruselu.

54; Syřané připomněli Turkům sestřelený ruský Su-24. Turecká média obviňují Rusko ze msty za sestřelený Su-24.

55; V Europarlamentu vyjmenovali země, které se vyjadřují proti bezvízovému režimu s Ukrajinou. Předseda Europarlamentu Martin Schulz prohlásil, že mechanismus pozastavení není možno odsouhlasit kvůli postoji takových členských zemí EU, jako je Francie, Německo, Belgie, Itálie nebo Německo.

56; Kyjev dostal na summitu Ukrajina-EU jen další dávku slibů. 18. summit Ukrajina EU, který se konal ve čtvrtek v Bruselu, podle očekávání nepřinesl žádné velké průlomy ve vztazích mezi Kyjevem a Evropskou unií.

57; Fotbalový zápas mezi ozbrojenci a bojovníky syrské armády skončil remízou. Dnes, 24. listopadu se v Aleppu konal fotbalový zápas mezi ozbrojenci a syrskými vojáky. Zvítězilo „přátelství“, říká vojenský zdroj.

58; Porošenko sliboval Ukrajincům cestování do Evropy bez víz jen s ukrajinským pasem na 24. listopadu. Senzace se nekonala.

59; Generální tajemník NATO vyzval Rusko, aby přistupoval k rozšiřování Aliance s větším klidem. Podle názoru generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga rozšíření Severoatlantické aliance na Východ vůbec není provokace vůči Rusku, takže by na ně mělo reagovat trochu klidněji.

60; Ministerstvo práce: Příjmy Rusů začnou růst v roce 2017. Dnešní skromnost mnoha Rusů je dnes nikoli módou, ale vynucenou nutností. Příjmy obyvatelstva se do této chvíle snižovaly.

61; Rusko v reakci na agresi zamíří jaderné zbraně na objekty NATO po celém světě, říká Klincevič. Upřesnil, že pokud mluvíme o jaderných zbraních, mluvíme o jaderné munici, která může být rozmístěna na nosiči pozemním stacionárním i mobilním, námořním nebo vzdušném.

62; Virtuální výslech: Změní Janukovičovo svědectví v případu Majdanu situaci na Ukrajině? 25.listopadu Viktor Janukovič stane před soudem. Ale jen virtuálně a jako svědek.

63; Dvojí standardy se pro Západ staly normou, říká Lukaševič. Dvojí metr v oblasti svobody vyjadřování názoru je pro západní země už dávno normou chování.

64; Syrská armáda prolamuje obranu teroristických band ve Východním Aleppou. Byly osvobozeny nové čtvrti. Po několika dnech prudkých bojů proti bandám džihádistů dokázala syrská armáda obsadit nové čtvrti v okolí Hananu, který byl od léta 2012 pevností teroristických formací ve východní části města.

65; Americká armáda opět utrpěla ztráty v Sýrii. Bylo upřesněno, že k incidentu došlo v okolí města Ajn-Issa na severu Sýrie.

66; V americkém Kentucky došlo ke střelbě. Jsou oběti na životech. Zranění byli neprodleně dopraveni do nemocnice, jejich životy už nejsou ohroženy.

Zdroj: rusvesna.su

 

Pátek, 25.11.2016:

1; Rusko buduje globální systém námořního sledování. Systém vyvinutí ruskými specialisty je schopen zviditelnit oblasti světových oceánů a odhalit tam ponorky, lodě a také nízko letící vrtulníky a letadla.

2; Evropská unie přeceňuje svou schopnost kontrolovat myšlení svých občanů, říká expert. Opatření na boj proti ruským médiím předepsané v rezoluci jsou absolutně bezzubá a jen ukazují bezmoc a slabost EU.

3; Je na čase proti Porošenkovi zavést sankce za sabotování Minského procesu, říká politolog. Kyjev se rozhodl pokračovat v sabotování do té doby, než si vyjasní pozici ohledně Donbasu administrativa nového prezidenta USA Donalda Trumpa.

4; Ukrajinská stíhačka Su-27 polekala vojáky a mále havarovala při přistání. Stíhačka málem škrtla o zem a ohrozila vojáky pozorující manévr.

5; Ukrajinský ministr nevzdělanosti a genetika obyvatel Donbasu. Před pár dny si pan ministr ukrajinské kultury Niščuk dovolil urážlivá slova o „genetice“ obyvatel Novoruska. Ale jen tím předvedl totální neznalost historie.

6; Syřané připomněli Turkům ruský Su-24. Turecká média obviňují Rusko ze msty za sestřelený Su-24.

7; Proč Merkelová sezvala geopolitickou „elitu“? Na večeři k Merkelové, která dnes určuje politické počasí v EU, se sešli dobře známí „hrdinové“ světové geopolitické „smetánky“.

8; Pod zástěrkou zadržování Ruska se NATO zaměřuje na migranty. Skutečným cílem přeskupování flotily NATO je pokus zastavit jeden z proudů migrantů, kteří zaplavují Evropu.

9; Savčenková v přímém přenosu odevzdala vzorek pro test na drogy. Jenom jí bylo divné, proč to tetují zrovna na vlasech.

10; Putinovu administrativu čekají změny,píší média. Už je známé, jakým způsobem proběhne reforma administrativy ruského prezidenta.

11; Černomořská flotila obdržela šestou ponorku vyzbrojenou „Kalibry“. V NATO bývají ponorky tohoto typu nazývány „černými dírami“.

12; S Ruskem se takhle zacházet nesmí, kritizuje francouzský prezidentský kandidát Hollandovu politiku. V Trumpových stopách jdou nyní mnozí kandidáti na zvolení do čelných funkcí v Evropě.

13; Průměrná teplota v evropských domácnostech v zimním období. Paradoxně platí, že čím bohatší země, tím nižší průměrná teplota udržovaná v domácnostech (od 15,2 stupňů ve Velké Británii přes 18,5 stupně v ČR až po 19,4 stupňů v Rumunsku). Německý výrobce termostatů zveřejnil přehled, který by z Ukrajiny během této zimy udělal teoreticky nejbohatší evropskou zemi.

14; Ruské ministerstvo pro hospodářský rozvoj a ministerstvo financí by se mohly sloučit po roce 2018.

15; Pomsta za ruský Su-24 sestřelený před rokem? Syrská armáda už podruhé letecky zaútočila na turecké síly v Aleppu. Mnozí v Ankaře tvrdí, že jde o pomstu za frontový bombardér Su-24 ruského letectva sestřelený loni touto dobou.

16; Admirál Kuzněcov vytřel zrak „pýše americké flotily“, píší německá média. Nejnovější americký „neviditelný“ torpédoborec Zumwalt vnímaný jako „pýcha americké flotily zcela přišel o svou bojeschopnost a mobilitu v důsledku poruchy během průchodu Panamským průplavem.

17; Ozbrojenci použili v Aleppu chemické zbraně, říkají ruští vojáci. Ruští vojenští experti dokázali použití bojové otravné látky Yperit syrskými ozbrojenci proti civilnímu obyvatelstvu.

18; Ostřelování měst Doněcké republiky. Byl zcela zničen obytný dům,ostřelována je Doněcká filtrační stanice. Kromě toho ostřelování ze strany ukrajinské armády vedlo k požáru obytného domu na sídlišti Alexandrovka v Petrovském obvodě na západě Doněcka.

19; „Viceadmirál Kulakov“ odtáhl zachráněnou ukrajinskou loď k molu. Velké protilodní plavidlo Severní flotily „Viceadmirál Kulakov“ odvlekl ukrajinskou rybářskou loď, která se ocitla v nouzi, na kotviště v okolí řeckého ostrova Kréta.

20; Kozáci mohou být zákonem zakázáni. Ve Státní dumě se pracuje na návrhu, který by reguloval nošení kozácké uniformy. Podle dokumentu právo nosit identifikační znaky budou mít pouze zástupci organizací zapsaných v oficiálním registru.

21; Kolegium volitelů musí poslat do prezidentské funkce Clintonovou, píše Washington Post. V americké ústavě se vůbec neříká, že volitelé jsou jakkoli omezeni ve své volbě, tvrdí komentátor vlivného listu.

22; Šuvalov: Propad příjmů Rusů skončil. První vicepremiér Igor Šuvalov prohlásil, že pád úrovně příjmů Rusů skončil, ačkoli ukazatel zatím ještě nezačal růst tak, jak by si přála vláda.

23; Co všechno včera hořelo. Ohnivá hrůza v Izraeli a mohutný podzemní požár v Kyjevě. Včera se město Haifa pralo s ohnivým živlem. Oheň zachvátil oblast, ve které žije až milion lidí. Z největšího severoizraelského města byly evakuovány desítky tisíc obyvatel.

24; Vicepremiér Rogozin bude všestranně podporovat ruský DOSAAF (Společnost pro spolupráci s armádou) v otázkách upevňování obranyschopnosti země a vlastenecké výchovy mládeže.

25; Ve Švýcarsku při dopravní nehodě zahynula vnučka Platona Lebeděva. Na ruském velvyslanectví už potvrdili smrt devatenáctileté vnučky jednoho s protagonistů případu JUKOS. Řidič luxusního BMW nezvládl řízení a vůz se vřítil do jezera poblíž švýcarského Lugana.

26; Japonsko zaslalo Rusku protest kvůli raketovým komplexům na Kurilech. Na ruském ministerstvu zahraničí řekli, že rozmístění raketových komplexů má plánovaný charakter a je zaměřeno na upevnění obranyschopnosti země.

27; Vzpoura migrantů v Bulharsku: „mírumilovní lékaři“ házeli na policii kameny. Veřejnost je vyzývána, aby masově sdílela video, na kterém běženci, kteří podle „vítačů“ přinášejí do Evropy kulturní obohacení, vrhají kameny na policisty.

28; Bělorusko chce zvýšit ceny za tranzit ruské ropy o 20%. Ve společnosti Transněfť už potvrdili, že takové návrhy již obdrželi. Budou je však zpochybňovat.

29; Byly zveřejněny záběry ze záchrany ukrajinských rybářů ruským vojenským plavidlem „Viceadmirál Kulakov“.

30; Erdogan pohrozil Evropské unii, že otevře hranice pro migranty. Hranice budou otevřeny po schválení rezoluce s výzvou na zmrazení rozhovorů o vstupu Turecka do EU Evropským parlamentem, slíbil Erdogan.

31; Dnes předal Vladimir Putin ruský pas Stevenu Seagalovi. Na dnešek byla naplánována také řada pracovních schůzek prezidenta Ruska, řekl Dmitrij Peskov. Podle prezidentových slov není v ruském občanství amerického herce žádná politika.

32; Výslech Janukoviče byl zmařen Pravým sektorem. Viktor Janukovič dorazil k rostovskému soudu podle všech předchozích dohod. V nejbližší době bude stanoveno nové datum výslechu exprezidenta Ukrajiny.

33; Putin slíbil podporu zemědělství. Prezident Ruské federace Vladimir Putin prohlásil, že podpora zemědělských výrobců musí být zajištěna vládou ve střednědobé perspektivě. Dále poznamenal, že vývoz zemědělské produkce činil 16,5 miliardy dolarů.

34; Kreml avizoval velkou Putinovu tiskovou konferenci. Přihlášky k akreditaci se přijímají od ruských médií, která jsou registrována u Roskomnadzoru, a od zahraničních novinářů akreditovaných při ruském ministerstvu zahraničí.

35; Démonizací Putina Západ pouze zesiluje jeho popularitu, píše francouzský tisk. V poslední době zaplavila Západ opravdová vlna „putinofilie“ – obdivu k ruskému prezidentovi, přičemž za to nemůže jen ruská propaganda, ale hlavně touha po silném vůdci, která je na západě citelná.

36; Bylo zveřejněno nové datum Janukovičova výslechu. Připomeňme, že dnešní videovýslech byl zmařen kvůli tomu, že příslušníci Pravého sektoru nedovolili převézt ke kyjevskému soudu obviněné bývalé příslušníky Berkutu.

37; Britský expert v případu Litviněnko byl nalezen mrtev. Vdova po expertovi na radiaci prohlásila, že v poslední době byl vědec zachvácen myšlenkami o jakési chybě,které se dopustil během svého výzkumu.

38; Požárníci zapalují Paříže. Francouzské hlavní město je paralyzováno protestem. Pařížští policisté byli kvůli prevenci pogromů převedeni na zvláštní režim práce.

39; Turecká armáda letecky zaútočila na syrské město El-Báb, které je v rukou teroristů z Islámského státu, píše Reuters.

40; Ukrajinské rádio bylo varováno kvůli urážce účastníků Majdanu. Národní rada Ukrajiny pro televizní a rozhlasové vysílání napomenula ukrajinskou rozhlasovou stanici za pravdivé hodnocení událostí na Majdanu v letech 2013 až 2014 z úst ochránkyně lidských práv Taťjany Monťan.

41; Pravý sektor vysvětlil příčiny blokování odjezdu bývalých berkutovců z Lukjanovského. Podle slov mluvčího Pravého sektoru dobrovolníci a veřejné organizace musí na sebe brát povinnosti, které odmítá plnit stát.

42; SBU: Ruské tajné služby hromadně verbovaly ukrajinské vojáky na Krymu. Podle slov představitele ukrajinské tajné služby většina vojenských námořníků zůstala věrna přísaze a dobrovolně oznámila svému vedení a SBU pokusy o naverbování.

43; Rusko se v říjnu stalo hlavním dodavatelem ropy do Číny. Rusko předběhlo Saúdskou Arábii ohledně dodávek za posledních deset měsíců, čím opět získalo prvenství v měsíčních dodávkách ropy.

44; Byl zadržen generál Federální služby Ochrany Gennadij Lopyrev na základě výsledků vnitřní prověrky, která proběhla na kavkazských pracovištích. Generálovi už bylo sděleno oficiální obvinění.

45; Znovu jste podělaní strachy, říká novinář o zmařeném Janukovičově výslechu. Známý mediální expert Anatolij Šaríj komentoval zmaření soudního zasedání za účasti bývalého prezidenta Ukrajiny Viktora Janukoviče ze strany Pravého sektoru.

46; Avakov odmítl rozehnat extremisty, kteří zmařili soudní výslech Janukoviče. Ministerstvo vnitra částečně sdílí motivy protestujících u Lukjanovské věznice. Proto nebyla použita síla.

47; Ruská plavidla mohou být zásobována v řeckých přístavech, sdělil zdroj na řeckém ministerstvu obrany.

48; Kolomojskij se dostal do nejvyššího vedení strany UKROP. Stal se šéfem Komise vnitrostranické kontroly.

49; Generála FSO zadrželi kvůli úplatku. Při prohlídce byla objevena miliarda rublů. Náčelník severokavkazské správy FSO Gennadij Lopyrev byl zadržen přímo při přebírání velkého úplatku.

50; Erdogan pohrozil Evropě, že tam vypustí migranty. Turecko otevře hranice pro běžence, pokud Evropská unie bude pokračovat v nepřátelské politice vůči Ankaře, prohlásil prezident země.

51; Trump přilákal 5,1 miliardy dolarů na akciové trhy USA. Od 17. do 23. listopadu celkový přísun peněžních prostředků do investičních fondů, které se specializují na USA, přesáhl 5,1 miliardy dolarů. Účastnici trhu uvěřili v dlouhodobý růst akciového trhu při prezidentství republikána Trumpa.

52; Avakov:Donbas bude osvobozen Národní gardou. Vojensko-politické vedení Ukrajiny navzdory vojenským porážkám a tristnímu stavu svých vojsk pokračuje ve zveřejňování svých plánů na silové řešení konfliktu v Donbasu.

53; Oni se ani nepokoušeli dopravit berkutovce k soudu k výslechu Janukoviče, říká advokát. Bývalé bojovníky Berkutu obviněné z nepokojů v Kyjevě v roce 2014 se ani nepokoušeli převézt v pátek na soudní přelíčení v Kyjevě, jehož součástí měl být výslech exprezidenta Ukrajiny Viktora Janukoviče.

54; Generální štáb ukrajinské armády odmítl komentovat informace o raketových střelbách v oblasti Krymu. Ve státní letové službě Ukrajiny „Ukraeroruch“ se rovněž drželi jakýchkoli komentářů. Rosaviacija sdělila, že Ukrajina se jednostranně rozhodla uskutečnit 1. a 2. prosince raketové střelby ve vzdušném prostoru Ruska v okolí Simferopolu.

55; Turecká delegace avizovala Erdoganovu návštěvu na Krymu. Během návštěvy stavby Chrámové mešity v Simferopolu to oznámil šéf turecké delegace a šéf turecké Asociace eurasijských vlád Hasan Cengiz.

56; Ukrajina má skutečně v úmyslu uskutečnit raketové střelby v okolí Simferopolu. Ukrajina schválila rozhodnutí uskutečnit střelby v suverénním vzdušném prostoru Ruska v okolí Simferopolu.

57; Rusko by nemělo reagovat na prohlášení Ukrajiny o střelbách počátkem prosince v okolí Simferopolu, říká Lebeděv. K ozbrojenému konfliktu mezi oběma zeměmi nikdy nedojde, myslí si místopředseda Státní dumy za LDPR Igor Lebeděv.

58; Bývalý prezident Ukrajiny Viktor Janukovič, kterého dnes nemohli vyslechnout ohledně Majdanu kvůli tomu, že radikálové zabránili převozu bývalých příslušníků Berkutu z věznice k soudu, uspořádal tiskovou konferenci.

59; Janukovič se vyslovil pro zachování územní celistvosti Ukrajiny. Bývalý prezident Ukrajiny Viktor Janukovič se během tiskové konference vyslovil pro územní celistvost Ukrajiny a setrvání Donbasu v jejím rámci.

60; Janukovič jmenoval svou hlavní chybu během Majdanu: Neměl dost odvahy zavést válečný stav.

61; Kyjev shromáždil devět miliard od Ukrajinců pro ATO. Od roku 2014 bylo vybráno v rámci válečné sbírky 21 miliard hřiven.

62; Televizní stanice „Dožď“ (Déšť) oznámil zmizení své natáčecí skupiny v Doněcku. Korespondenti se přestali ozývat.

63; Syrská armáda prolamuje obranu teroristických band ve Východním Aleppu. Byly osvobozeny nové čtvrti.

64; Rosaviacija nebude přerušovat letový provoz nad Krymem kvůli ukrajinským raketovým střelbám. Otázka uzavření vzdušného prostoru nad Krymem není na pořadu dne. Lety nad poloostrovem budou probíhat v normálním režimu.

65; Janukovič označil ztrátu Krymu za výsledek Majdanu. Bývalý prezident Ukrajiny označil oddělení Krymu za negativní událost, ale ocenil důsledný postoj Vladimira Putina ohledně ochrany ruskojazyčných obyvatel Krymu.

66; Mohutný výbuch v Aleppu. Byl zlikvidován sklad munice teroristů. Váleční zpravodajové sdělují, že objekty ozbrojenců se staly cílem pro syrskou armádu. Proto byl zlikvidován velký sklad munice.

67; Janukovič vysvětlil, co se skrývá za prohlášeními o ruských vojácích v Donbasu. Kyjev v minulosti opakovaně obvinil Moskvu z vměšování do ukrajinských věcí. Důvodem falešného obvinění je snaha svést všechny své neúspěchy na Rusko a vytvořit na něj tlak.

68; Rusko požaduje od Ukrajiny, aby přerušila přípravy na střelby v okolí Krymu. Ruská federace ční veškerá opatření pro zajištění bezpečnosti vzdušného prostoru Krymu.

69; Ministerstvo obrany si předvolalo ukrajinského atašé kvůli připravovaným střelbám nedaleko Krymu. Ruské ministerstvo vyjádřilo protest v souvislosti se zavedením nezákonných omezení pro využívání vzdušného prostoru nad vodami Černého moře.

70; V Sýrii byla rozbombardována turecká základna v Aleppu. Je mnoho obětí, hoří obrněná technika. Dnes letadla syrské armády už potřetí bombardovala turecké vojáky a ozbrojence „Svobodné syrské armády“ v provincii Aleppo.

71; Natáčecí skupina televizní stanice Dožď „ztracená v Doněcké republice, se brzy vrátí domů, říká zdroj. Předtím televizní stanice Dožď sdělila, že se korespondenti Sergej Jerženkov a Vasilij Polonskij, kteří dostali akreditaci pro práci v Doněcku, přestali ozývat.

72; Janukovič vysvětlil, proč jej Nejvyšší rada odstavila od moci. Bývalý prezident Ukrajiny Viktor Janukovič prohlásil, že poslance Rady, kteří hlasovali pro jeho odstavení od moci, dezinformovali ve smyslu, že údajně utekl ze země.

73; Rvačky, tlačenice a střelba. V USA začal „černý pátek“ (období výprodejů). Ještě se nestačily otevřít dveře supermarketů a zprávy amerických médií o „černém pátku“ se podobají zprávám z válečných bojišť.

74; Syrská armáda ovládla a vyhodila do povětří velký tunel ozbrojenců u Damašku,sděluje vojenský zdroj, který poskytl i fotografie a video natočené syrskými vojáky.

75; Turčinov neuvěřitelně hulvátsky odpověděl Rusku ohledně raketových střeleb nad Krymem. Tajemník Rady pro národní bezpečnost a obranu Ukrajiny Alexandr Turčinov svým obvyklým buranským způsobem odpověděl Rusku na protest ohledně plánovaných raketových střeleb na území Krymu. Prohlásil mimo jiné, že vzdušný prostor Ruska končí uprostřed Kerčského průlivu, proto hysterie ohledně raketových střeleb nad Krymem postrádá zdravý rozum.

76; Natáčecí štáb televizní stanice Dožď byl vyhoštěn z Republiky za porušení zákona týkajícího se novinářské činnosti na teritoriu země, sdělilo ministerstvo státní bezpečnosti Doněcké republiky.

77; V tureckém Gaziantepu došlo k výbuchu. Mohutný výbuch otřásl městem Gaziantep v jihovýchodní části země, informují média Ankary a místní obyvatelé. Příčina výbuchu zatím nebyla zjištěna.

Zdroj: rusvesna.su

 

Sobota, 26.11.2016:

1; Putin a Trump se nacházejí na třetím místě v žebříčku Time. Americký časopis tradičně počátkem prosince oznámí „osobnost roku“. Zatím ještě probíhá hlasování čtenářů.

2; Rusofobní strana války USA napadá Rusko, píše Cohen. Pouhá myšlenka na to, že nově zvolený prezident USA Donald Trump by mohl urovnat vztahy s Ruskem, vyvolala prudkou nevoli na straně amerických rusofobních politiků a médií, která je podporují.

3; Syrská armáda prolamuje obranu teroristických band ve Východním Aleppu. Byly osvobozeny nové čtvrti. Po několika dnech prudkých bojů proti bandám džihádistů dokázala armáda dobýt několik čtvrtí v obvodě Hanano, který byl od léta 2012 baštou teroristických band ve východní části města.

4; Rusofobní hysterii financují lidé, kteří hovoří rusky. Protiruské nálady podporují oligarchové vesměs původem z východní části Ukrajiny, protože se obávají konkurence ruských oligarchů.

5; Nebezpečná hra. Ukrajina b raději neměla uskutečnit raketové střelby poblíž Krymu. Ukrajinské ozbrojené síly se chystají organizovat raketové střelby v ruském vzdušném prostoru poblíž Krymu už 1. a 2. prosince.

6; A co když bude zítra válka? Švédové se učí základům přežívání kvůli strachu z ruského vpádu. Kolem třetiny Švédů se obává ruského vpádu do země. Svědčí o tom výsledky průzkumu Transatlantic Trends. Ve Stockholmu startují kursy, na kterých si zájemci mohou osvojit návyky na přežití v podmínkách války.

7; Konec evropské pohádky. Summit Ukrajina-EU udělal tlustou čáru za eurofantaziemi Ukrajinců.

8; Na pomoc Sýrii dorazilo egyptské vojenské letectvo, píše As-Safír. Letadla egyptského armádního letectva poprvé dorazila do Sýrie na leteckou základnu v provincii Hamá, píše libanonská agentura As-Safír a řada dalších arabských periodik.

9; Mustafa Džemilev zradil agenturu SBU výměnou za svobodu svého syna. Je možné, že v podobné činnosti Džemileva kromě přání osvobodit syna je ještě nějaká ta uraženost vůči Ukrajině, která ani v dobách ukrajinského Krymu neuznávala „Medžlis“.

10; Půl miliardy – a můžete se stát Porošenkovým sousedem. Jak po Majdanu žijí ukrajinští politici-miliardáři? V polouzavřené čtvrti u Kyjeva si ukrajinští činitelé zařídili život privilegované třídy.

11; Trump je připraven jít v Churchillových stopách. Čím se vlastně Trump Churchillovi podobá?

12; Ukrajina je návrat do hluboké minulosti. Dnešní ukrajinský stát je jakási ještě předstátní struktura, která sama sebe přesvědčila o své síle, která se dokáže nějakým kouzlem sama organizovat a odhodit přitom veškeré moderní formáty sociálního a politického řádu.

13; Výsledky voleb odrážejí vůli národa navzdory snahám Kremlu. Obamova administrativa došla k závěru, že navzdory pokusům Kremlu zmařit prezidentské volby jejich výsledky věrně odrážejí vůli amerického lidu.

14; Brzy ráno bylo oznámeno,, že zemřel Fidel Castro. Vůdci kubánské revoluce bylo devadesát let.

15; Saakašvili odevzdal vzorek na drogový test v přímém přenosu. Bývalý gubernátor Oděské oblasti s stal osmým dobrovolníkem mezi ukrajinskými politiky, který souhlasil s touto procedurou.

16; Neonacistka Zaverucha v nemocnici vyhrožuje, že si podřízne hrdlo, pokud ji odvezou do vězení. Kromě toho dvacetiletá neonacistka obviněná z vraždy dvou policistů prohlásila, že zahajuje časově neomezenou suchou hladovku. Poslanec Nejvyšší rady za Národní frontu již označil Zaveruchu „holkou pitomou“ a „dítětem“.

17; „Na ministerstvu státní bezpečnosti nás psychicky šikanovali“. Natáčecí štáb televizní stanice Dožď se vrátil do Ruska. Korespondenti se nacházejí na území Ruska a už se spojili s redakcí televizní stanice.

18; Rusko přinutilo Západ, aby se „svíjel v panice“, píší čínská média. Je velmi zábavné dívat se, jak Europarlament přijímá rezoluci proti ruské „propagandě“ a demonstruje tak svůj strach z ruských médií. Rusko několika pohyby dokázalo přimět Západ kroutit se jako had.

19; Fidel Castro bude zpopelněn 26. listopadu. Kubánský lídr skonal včera večer ve věku devadesáti let.

20; V důsledku nočního ostřelování ze strany ukrajinské armády byly v Doněcké republice poškozeny čtyři domy. Počet domů zničených nebo silně poškozených v Doněcké republice v důsledku ostřelování z ukrajinské strany se už dávno počítá na tisíce.

21; V USA se „tančilo na hrobě“ po zprávě o Castrově smrti. V ulicích Miami znějí písně, imigranti, kteří uprchli z Kuby, tančí, zpívají a vyvádějí na oslavu smrti Fidela Castra.

22; Ukrajinská armáda přešla do útoku u Širokina. Jsou hlášeny ztráty. Nepřítel utrpěl ztráty při pokusu zaútočit na pozice Armády Doněcké republiky u obce Voďanoje u Mariupolu.

23; Ukrajinská armáda zahájila útok u Mariupolu, bylo zlikvidováno bojové vozidlo pěchoty a zabiti nepřátelští vojáci. Aktivizace bojových akcí byla zahájena po včerejším Avakovově prohlášení, že kyjevské okupační síly dokáží za dva roky obsadit Donbas.

24; Železniční jízdenky na Ukrajině zdraží o 20%. Hned po drakonických cenách za energie a růstu cen na základní životní potřeby čeká Ukrajince citelné zvýšení ceny vlakových lístků. V roce 2017 budou o pětinu dražší.

25; Den vzpomínky na Hladomor. Dnes na Ukrajině zase budou překrucovat dějiny. Rusko v roce 2008 odmítlo uznat hladomor na Ukrajině za genocidu. V dubnu 2010 odmítl uznat hladomor za genocidu ukrajinského národa i poslanci shromáždění Rady Evropy.

26; Epocha „Comandante“. Charismatického lídra zbožňovali v SSSR a nenáviděli v USA. CIA opakovaně podnikala pokusy o fyzické odstranění Fidela. O jeho život usilovala více než šestsetkrát, ale on jakoby zázrakem zůstával živý a nezraněný.

27; Kyjev navzdory svému prohlášení o své připravenosti zmařil odpoutání sil u Stanice Luganské. Zástupci Společného centra pro kontrolu a koordinaci příměří a OBSE potvrdili neochotu Ukrajiny zahájit dnes odpoutání sil a prostředků v okolí Stanice Luganské.

28; Spolupředseda rusko-kubánské mezivládní komise a vicepremiér Ruska Dmitrij Rogozin vyjádřil soustrast kubánským partnerům přátelům v souvislosti se skonem vůdce kubánské revoluce Fidela Castra.

29; Výsledky hlasování o prezidentovi USA budou ve státě Winsconsin přepočteny. Dosáhnout přepočítání hlasů voličů se povedlo jedné z kandidátek na post prezidenta USA – představitelce americké strany zelených Jil Steinové.

30; Situace v Doněcké republice zůstává krajně napjatá.

31; Kvůli Donbasu se Ukrajina dostává v prioritách Západu do pozadí, píše Die Welt. Zrušení sankcí a spolupráce Donalda Trumpa a Vladimira Putina je noční můrou pro ukrajinskou vládu, píše Die Welt.

32; Syrská armáda získala definitivní kontrolu nad velkou baštou ozbrojenců ve východním Aleppu. Syrská armáda vedla boje s ozbrojenci v Masakin-Hanano ve východní části Aleppa podobu několika posledních dní.

33; Kuba Fidela Castra skončila spolu s ním. V srpnu 2006 byl celý svět v očekávání jeho smrti a pohřbu, ale Fidel všechny zklamal. Slabě hýbal rukou, když zdravil svět z nemocničního pokoje, ale nezemřel.

34; Lepší než doping. Američtí sportovci pomocí kokainu hubli pro Olympiádu v Riu, píší média. Tato informace je obsažena v dokumentech získaných hackery, kteří prolomili korespondenci WADA.

35; Železnice vedoucí mimo území Ukrajiny bude dokončena o rok dříve. Elektrifikovaná trať bude sestávat ze dvou kolejí, po kterých budou jezdit osobní i nákladní vlaky.

36; V Madridu došlo k hromadné rvačce stoupenců a odpůrců Fidela Castra. Část shromážděných přišla k budově kubánského diplomatického zastoupení, aby vyjádřila soustrast v souvislosti s úmrtím lídra kubánské revoluce. Druhou akci uskutečnila platforma „Cuba Democracia ¡Ya! “ (Demokracie na Kubě hned teď!).

37; U Volnovachy se dostala zbloudilá průzkumná skupina ukrajinské armády k pozicím sil Doněcké republiky a utrpěla ztráty. V operativním velení sdělili, že pět členů ukrajinské jednotky bylo zabito a osm zraněno při nezdařeném pokusu zaútočit na pozice Doněcké republiky.

38; Ukrajinská armáda zahájila palbu na pracovní četu elektromontérů v okolí obce Zolotoje, hlásí národní policie Luganské republiky. Palba byla vedena z automatických zbraní a granátometů.

39; Ljaško vyjádřil soustrast v souvislosti s úmrtím Fidela Castra. Ljaško vyjádřil soustrast bratrskému lidu v souvislosti se smrtí legendárního lídra Fidela Castra.

40; OBSE konstatovala nepřítomnost 79 kusů techniky ukrajinské armády v místech skladování, hlásí Národní policie Luganské republiky. Podle informací Národní policie chybějící vojenská technika je soustředěna a zamaskována na pozicích ukrajinské armády podél linie dotyku.

41; V Charkově zbili aktivistu místního Euromajdanu. V Charkově dva neznámí pachatelé zbili „aktivistu“ místního Euromajdanu, hudebníka Vasilije Rjabka.

42; Kubánskou revoluci uskutečnili ukrajinští nacionalisté, tvrdí Mosijčuk. Skandálně známý poslanec za radikální stranu Igor Mosijčuk v souvislosti se smrtí Fidela Castra na své facebookokvé stránce prohlásil, že Kubánská revoluce by nebyla možná bez ukrajinských nacionalistů.

43; Moje srdce je z oceli. Byly zveřejněny nejznámější citáty“comandante“ Fidela Castra. „Měl jsem za sebou 82 lidí, když jsem zahajoval revoluci. Kdybych to musel někdy zopakovat, stačilo by mi jich patnáct a možná deset. Není totiž důležité, kolik vás je. Vítězství – to je vytrvalost.

44; U Oděsy nájezdníci buldozerem zničili vinice francouzského vinaře Christofa Lacarina.

45; Porošenko vyzval ukrajinské podnikatele, aby vytvořili muzeum hladomoru.

46; Rusko si může do budoucna pronajmout leteckou základnu v Íránu. Íránský ministr obrany Hossein Dehghan prohlásil, že Islámská republiky Írán může poskytnout ruským bojovým letadlům možnost využití letecké základny v Hamadánu.

47; Krev stydně v žilách hrůzou, když britští vojáci vyrábějí oběti bombardování ruského a syrského letectva. Ukazovat herce v roli obětí agrese režimu v Sýrii se nestydí v BBC. A ministerstvo obrany Velké Británie vyrábějí videa, ze kterých divákům stydne krev v žilách.

48; Fidel Castro byl krutým diktátorem, říká Trump. Nově zvolený prezident USA Donald Trump označil lídra Kubánské revoluce Fidela Castra za diktátora a slíbil, že bude napomáhat blahobytu na Kubě.

49; V Oděské oblasti policie našla u příslušníka ATO arzenál zbraní a munice. U restaurace v obci Fontanka voják vyhrožoval občanům granátem, který potom ukryl ve svém autě.

50; Castro je maják pro osvoboditele v zemích po celém světě, říká Asad. Prezident Sýrie Bašár Asad vyjádřil soustrast v souvislosti se smrtí vůdce Kubánské revoluce Fidela Castra.

51; Europarlament by si měl přestat vyskakovat, říká Erdogan. Europarlament neřídí Turecko,prohlásil prezident Turecka v komentáři rezoluce Evropského parlamentu s výzvou pozastavit rozhovory o vstupu Turecka do EU.

52; Cirkus a hysterie, kritizoval novinář Michael Sainato americká média. Americký tisk si snad vůbec nevšiml, že prezidentská kampaň už skončila. Demokratická média nadále agitují pro poraženého kandidáta a úroveň protiruské rétoriky překročil veškeré do té doby představitelné hranice.

53; V USA došlo ke střelbě v obchodním centru. Budova obchodního centra ve městě Coral Springs na Floridě je uzavřeno. Jsou oběti na životech.

54; Výbuchy v táboře jednotek zvláštního nasazení USA a Velké Británie v Sýrii. Je mnoho zabitých a zraněných. Silné výbuchy se ozývají ve vojenském táboře v Al-Hasek, kde američtí a britští příslušníci jednotek zvláštního nasazení připravují bojovníky „Kurdských sil obrany“. Informuje o tom řada protureckých médií a aktivistů syrské opozice.

55; V Kremlu zavtipkovali a na Západě se lekli, píší západní média. Vtípek Vladimira Putina o Rusku bez hranic pochopila západní média naprosto vážně a pospíšila si označit tento výrok za expanzivní.

56; Europarlament podkopal důvěru Turků v EU, říká turecký premiér. Pozice Europarlamentu,který schválil rezoluci s výzvou k pozastavení rozhovorů o vstupu Turecka do Evropské unie, podkopala i tak už klesající důvěru tureckého lidu k Evropské unii, prohlásil turecký premiér Binali Yıldırım.

57; Státním tajemníkem USA se může stát kongresman s proruskými názory. Kongresman předsedá podvýboru sněmovny reprezentantů pro Evropu, Eurasii a nově vznikající rizika. Konkrétně podporoval právo Krymu na oddělení od Ukrajiny.

58; Trump má smělý plán ohledně Ruska, píše Daily Express. Britský podnikatel Aaron Banks, jehož západní média označují za hlavního sponzora Brexitu, prohlásil, že Trump a Putin budou spolupracovat, jelikož Trump má v úmyslu bojovat proti radikálním islamistům.

59; Ztráty v důsledku výbuchů v táboře specnazu USA už překročily 40 lidí. Objevila se informace o velkém množství mrtvých a zraněných. Bylo také zveřejněno, že k objektu nikoho nepouštějí a že elitní vojska USA utrpěla značné ztráty.

60; Moskvané nosí květiny k velvyslanectví Kuby a vzpomínají na „Comandanta“. Vůdce Kubánské revoluce Fidel Castro zemřel ve věku 90 let v pátek ve 22.29 hod. místního času, sdělil jeho bratr a kubánský prezident Raúl Castro v kubánské televizi.

61; V Kyjevě bylo od počátku roku ukradeno 326 poklopů z kanalizace a vodovodního řadu, informuje tisková služba Kijevvodokanalu.

62; Štáb Hillary Clintonové se zúčastní přepočítávání hlasů ve Wisconsinu. Předvolební štáb Hillary Clintonové se bude podílet na přepočítávání hlasů voličů v americkém státě Wisconsin, sdělil poradce bývalé kandidátky pro právní otázky Marc Elias.

63; Pokusy o přepočítávání hlasů je podvod, říká Trump. Nově zvolený prezident USA Donald Trump označil pokusy o přepočítávání hlasů z prezidentských voleb za podvod a požaduje neodkladné uznání výsledků voleb.

64; Polský nacionalista dostal 50 tisíc rublů za své napadení v ruské televizi. Polský novinář Tomasz Maciejczuk dostal kompenzaci ve výši 50 tisíc rublů od televizní stanice TVC poté, co jej udeřili při vysílání pořadu „Právo hlasu“.

65; V Kyjevě byl zadržen známý dobrovolník ATO. V Kyjevě na železničním nádraží Darnica zadržela policie známého dobrovolníka ATO Alexeje Cistana. Ve vlaku ukradl z tašky jednoho z cestujících velkou částku peněz. Jiní cestující krádež viděli a hnali se za zlodějem. Na nádraží jej dohnali a předali do rukou policie.

Zdroj: rusvesna.su

 

Neděle, 27.11.2016:

1; Pravda o síle USA: Mohou Spojené státy zvítězit nad Ruskem v Donbasu nebo v Sýrii? Možná jste to ještě neslyšeli, ale prý to byli Američané, kteří zvítězili nad fašisty a poprvé letěli do kosmu...

2; Životní úroveň prudce klesá a co se týče eurointegrace – to je totální propadák, říká aktivista Majdanu. Historku s bezvízovým režimem potřeboval režim Petra Porošenka jen k tomu, aby odpoutala pozornost od krachu reálné eurointegrace a pádu životní úrovně, prohlásil bývalý konzul Ukrajiny v Istanbulu Bogdan Jaremenko.

3; Ukrajina postavila na hranici s Krymem pomník padlým účastníkům ATO. Ke krymské hranici je to jen šest kilometrů. Pomník obsahuje 21 příjmení bojovníků ukrajinské armády, jednotek ministerstva vnitra a dobrovolnických batalionů. Podle jakých kritérií byli ale vybráni, není známo.

4; V Moskvě bylo zmařeno promítání filmu o hladomoru. Ke vchodu do Ukrajinského centra v Moskvě přišli nelhostejní lidé s plakáty „Mýtus hladomoru je lež a tanec na hrobech“.

5; Jak Fidel zachraňoval ukrajinské děti. V den smrti lídra Kubánské revoluce je důležité připomenout, že Ukrajina Fidelovi vděčí za tisíce dětských životů. Kuba zdarma léčila děti zasažené Černobylem.

6; Dvacetiletý šachový velmistr se v Moskvě zřítil z dvanáctého patra. Vítěz šachového turnaje Moscow Open 2016 Jurij Jelisejev zahynul ve věku dvaceti let.

7; Ukrajinská armáda ostřelovala hraniční přechod Majorsk u Gorlovky. Palba byla vedena z minometů ráže 82 mm. Kromě toho byly použity granátomety různého typu a střelné zbraně.

8; Doněcká republika odebrala akreditaci české organizaci „Člověk v tísni“. Meziresortní výbor Doněcké republiky pro akreditaci humanitárních misí zrušil akreditaci české organizace „People in Need“ kvůli systematickému ignorování požadavků na programy rozdělování humanitární pomoci obyvatelům republiky.

9; Kanadský premiér se vřele vyjádřil o Castrovi a okamžitě byl napadán. Justin Trudeau označil zemřelého Fidela Castra za vynikajícího vůdce.

10; Ruské bojové vrtulníky se dostaly mezi světovou špičku. Bitevní vrtulník Ka-52 Alligator se dostal mezi tři nejrychlejší vrtulníky světa.

11; Vyndali telefony a pózovali před plameny požáru. V nočním klubu ve Lvově došlo k požáru. Jen z budovy nočního klubu bylo evakuováno 250 lidí. Požár hořel na ploše 50 metrů čtverečních.

12; Odchod Fidela Castra zbourá bariéry ve vztazích USA a Kuby, píší američtí experti. USA a Kuba mají skvělou možnost pro normalizaci vztahů, říkají dotázaní američtí experti v komentáři smrti lídra Kubánské revoluce Fidela Castra.

13; Zatímco Rusko zdokonaluje Armatu, Londýn se zbavuje tanků, píší Times. A bojiště závisí hlavně na tancích. Britský tisk vyjadřuje obavy z rostoucího rozdílu v tankovém arzenálu.

14; Za čtyři roky budeme v NATO, slibuje ukrajinský ministr obrany. Viktor Muženko ujistil vedení NATO, že to Ukrajina zvládne.

15; Co lze ještě čekat od „chromé kachny“ Baracka Obamy? V lednu 2017 se v Bílém domě změní osazenstvo. Barack Obama opustí funkci prezidenta USA a předá Oválnou pracovnu Donaldu Trumpovi.

16; „Držíme se z posledních sil“. Teroristické bandy panikaří, kotel v Aleppu je na hranici přepůlení. Váleční dopisovatelé se stali svědky panických rozhovorů ozbrojenců odposlechnutých bojovníky syrské armády. V tutéž chvíli specnaz Tygři kompletně vyčistil od ozbrojenců oblast Hanana na východě Aleppa.

17; Fidel a Kuba bojovali za totéž, co Donbas – za právo rozhodovat o svém osudu, řekl Zacharčenko po Castrově smrti. Nejvyšší představitel Doněcké republiky Alexandr Zacharčenko píše o shodě ideálů lidu Kuby a Donbasu a o tom, jak Fidel inspiroval a inspiruje vojáky Donbasu k boji.

18; Ukrajinská armáda chystá provokaci za účasti polských novinářů, hlásí národní policie Luganské republiky. Kyjevští vojáci připravují provokace na linii dotyku, do kterých chtějí zapojit polské novináře.

19; „Já jsem tě do války neposílala“. Invalidnímu účastníkovi ATO odepřeli bezplatnou lékařskou pomoc. V Pervomajsku v Nikolajevské oblasti žádali od zraněného účastníka ATO příspěvek 5 hřiven na dobročinné účely. Státní peníze prý na jeho léčení nestačí.

20; Finský premiér Juha Sipilä zdůraznil důležitost dialogu s Ruskem. Podle jeho slov zachování mezinárodních styků včetně Ruska podporuje stabilitu ve světě.

21; Losi zamrzli v jezeře se vzájemně zaklíněnými parohy. Ledová smrt je zastihla během vzájemného boje. Inu, to je tak: Když se bojuje, místo aby se spolupracovalo, prohrávají vlastně všichni...

22; Noční ostřelování Doněcké republiky: Bylo poškozeno pět budov. Jedna obec zůstala bez proudu. Celkem ukrajinští vojáci za večer a noc vystřelili 260 dělostřeleckých nábojů a min na okraje Doněcka, Jasinovaté, Gorlovky a jižní obce Doněcké republiky.

23; Obyvatelé Doněcka se nevlídně vyjadřovali o Janukovičovi během jeho tiskové konference. Označovali jej za “kozla“, zbabělce a nečestného člověka. Padaly i ostřejší výrazy.

24; Turecko informovalo o použití chemických zbraní na severu Sýrie ze strany Islámského státu. V generálním štábu Turecka prohlásili, že ozbrojenci Islámského státu použili chemické zbraně proti oddílům opozice na severu Sýrie v zóně přiléhající k tureckým hranicím.

25; V Německu byla podpálena budova, kde se bude konat summit OBSE. Máme podezření, že žhářský útok má vztah k OBSE, prohlašují zástupci policie.

26; Začal Saakašviliho Majdan. Dnes odpoledne na ulici Gruševského vystoupil před lidmi bývalý gubernátor Oděsy, vyzval k vyjádření nedůvěry Nejvyšší radě a požadoval předčasné volby.

27; Ruská invaze. Tentokrát prý ale už opravdu – přes Bělorusko. Když se nedočkali vstupu ruských vojsk na Donbas a ani ruských tanků v Charkově, začal Kyjev obracet svá podezření směrem k Bělorusku.

28; Proč se NATO bojí Kaliningradu víc než zbytku Ruska? Nevelká část ruského území v samotném „srdci“ NATO nutí Alianci prožívat skutečný strach.

29; Rusko věří v pokračování těsné spolupráce s Kubou, říká ruské ministerstvo zahraničí. Podle slov ruského diplomata nebude mít smrt Fidela Castra žádné dopady na rozvoj vztahů mezi Moskvou a Havanou.

30; Ruské ministerstvo zahraničí komentovalo Trumpova slova o zemřelém Castrovi. Tvrdá slova nově zvoleného prezidenta USA ohledně smrti lídra Kubánské revoluce Fidela Castra jsou věcí jeho svědomí.

31; Přes ruské „Okno“ v Tádžikistánu bude možné spatřit objekty v kosmu na vzdálenost pěti tisíc kilometrů. V současné chvíli kosmická vojska provádějí opatření na vytvoření skupiny moderních radiolokačních, radiooptických, radiotechnických a optoelektronických komplexů.

32; Tygři osvobodili další obvod v Aleppu. Obrana teroristických band se hroutí. Oblast ovládaná teroristickými bandami bud už v nejbližších hodinách rozdělena na dvě menší.

33; Eurovize se Ukrajině vzdaluje. Byrokracie, zlodějny a nedodržování termínů jsou příčiny, kvůli kterým může Kyjev přijít o právo organizovat písňovou soutěž.

34; Jak se v Rusku dělají letadla. Byla zveřejněna reportáž z Uljanovska. Montážní dílny Aviastaru je možné co do rozlohy srovnat s menším městem.

35; Kronika současného „hladomoru“: Jak se snižoval počet obyvatel Ukrajiny za dobu nezávislosti. Ve svých vystoupeních u příležitosti tzv. ukrajinského hladomoru Porošenko označil za příčinu ztrátu ukrajinské nezávislosti. Nyní ale hrozí hladomor z přesně opačného důvodu... Za dvacet let od roku 1994 do roku 2014 přišla Ukrajina o 6,7 milionu obyvatel, což činí 13% původního počtu 52,1 milionu. Ztráty za poslední dva roky nejsou ještě oficiálně podchyceny, ale rovněž budou v řádu milionů. Současný počet obyvatel Ukrajiny se odhaduje na 42,6 milionu, z toho na území pod kontrolou Kyjeva jen 36 až 38 milionů.

36; Trump zapojí další země do vyšetřování činnosti fondu Clintonových, píší média. Administrativa nově zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa se pokusí přesvědčit zahraniční vlády, aby zahájily vyšetřování vůči fondu rodiny Clintonových.

37; Velká mocnost. Italský list zveřejnil Putinovo vystoupení. Během svého vystoupení ruský prezident poznamenal, že současný systém mezinárodních vztahů se otřásá v základech a zásady v politice a ekonomice se deformují a mění se ve prospěch zájmů mocných tohoto světa.

38; Známý rockový muzikant Alexandr Skljar se s prezidentem Doněcké republiky Alexandrem Zacharčenkem dostali na linii dotyku v Donbasu do palby.

39; Bývalý velitel „Donbassu“ obvinil Porošenka ze zrady a oznámil vytvoření paralelní armády. Vinogradskij či jak se sám nazývá „podplukovník ve výslužbě“ řekl ukrajinským novinářům, proč označuje nejvyšší vojenské vedení Ukrajiny za zrádce.

40; Ozbrojenci utíkají, kotel v Aleppu je už téměř rozdělen napůl. Oddíly specnazu Tygři, Hizballáhu a Syrské armády během méně než hodiny od okamžiku zahájení mohutného útoku získaly pod svou kontrolu čtvrť Sahur.

41; Půjde Kyjev do války s Ruskem, aby zabránil zveřejnění záhadného obsahu Janukovičových desek na akta? Nakolik je informace, která má být zveřejněna Janukovičem během soudního přelíčení v případu záhadných ostřelovačů významná?

42; V Řecku bylo kvůli pašování cigaret zadrženo ukrajinské plavidlo zachráněné ruskou lodí. Řecké úřady zadržely ukrajinské plavidlo přivlečené na laně ruskou lodí. Na palubě byl objeven velký náklad cigaret, jejichž původ se zjišťuje, sdělila pobřežní stráž Řecka.

43; Jak se to jen mohlo stát? Německý časopis píše o úspěších ruského obranného průmyslu. S příchodem Armaty se všechno změnilo. Nový technický vývoj zastihl Západ nepřipravený. A ze strany vojenských expertů NATO už zaznívají výzvy k urychlení práce na perspektivních vzorech pásové techniky.

44; Smích a slzy ohledně Castra. Co rozdělilo prosté lidi ve vztahu ke „Comandantovi“? Zatímco většina obyvatel španělskojazyčných zení vyjadřovala soustrast kubánskému lidu, Američané kubánského původu v Miami oslavují smrt Fidela Castra písněmi a tanci.

45; Režisér Vladimir Bortko natočí film o Donbasu. Ruský režisér Vladimir Bortko, tvůrce filmů Afghánský zlom („Afganskij izlom“ 1991), Psí srdce, Idiot, Mistr a Markétka, Taras Bulba, natočí film o Donbasu.

46; Saakašviliho příznivci zmlátili novináře, který natočil okamžik rozdávání peněz za účast na shromáždění. Na internetu se objevilo video, na kterém se Saakašviliho příznivci vrhají na ukrajinského novináře, který se pokusil natočit moment vydávání peněz účastníkům shromáždění na podporu nechvalně známého gruzínského politika.

47; Tank T-90 v Aleppu přežil přímý zásah americkou raketou TOW. Ozbrojenci teroristické banky patřící k nezákonné ozbrojené formaci „Svobodná syrská armáda“ zveřejnili záběry nového raketového útoku z amerického protitankového raketového komplexu TOW na tank T-90 patřící syrským ozbrojeným silám.

48; Ozbrojenci pod tlakem syrské armády opustili čtvrtinu Východního Aleppa. Bandy v Aleppu opustili část důležitých oblastí pod hrozbou úplné blokády.

49; Islámský stát není hlavním cílem Ruska, říká Bílý dům. USA dlouhou dobu prohlašovaly, že Rusko vlastně vůbec nebojuje proti Islámskému státu a že hlavním cílem jsou USA.

50; Rusko převzalo od Ukrajiny štafetový kolík písňového flashmobu, při kterém se na ulici zpívají sovětské písně. Podle toho, jak okolí zpívalo s účastníky akce, se nápad všem líbil.

51; Fidel, který změnil svět. Známý doněcký publicista Konstantin Dolgov píše o hlavním dárku, kterým Castro už jen samotným svým životem podaroval každého z nás.

52; V bojích o Aleppo zahynul velitel brigády „Liva al-Kuds“. Muhamad Rafaa dostal nedávno ruské vyznamenání za úspěšné velení brigády během útoku na Aleppo.

53; Rusové si zapamatovali Fidela Castra jako silného vůdce, který se nesklonil před Amerikou. Vladimir Putin označil Castra za upřímného a spolehlivého přítele Ruska. Rusové kladli květiny u kubánského velvyslanectví v Moskvě.

54; V primárkách ve Francii hlasovaly téměř tři miliony Francouzů. Téměř tři miliony lidí hlasovaly v primárkách na francouzské pravici, sdělil novinářům předseda organizačního výboru Thierry Solère.

55; Patriarcha Moskevský a vší Rusi Kirill vyjádřil kubánskému prezidentovi a všemu kubánskému lidu soustrast v souvislosti se smrtí Fidela Castra.

56; Plán revoluce na Kubě vypracovali banderovci, říká poslanec Mosijčuk. Je přesvědčen o tom, že bez pomoci Ukrajinců by Fidel Castro nebyl na Ostrově Svobody u moci.

57; Trump může odmítnout normalizaci vztahů s Kubou, říká poradce. Nově zvolený prezident USA Donald Trump odmítne kurs normalizace vztahů s Kubou, pokud Havana nepřistoupí na určité ústupky vůči Washingtonu.

58; Ve Francii se obávají využití dronů Islámským státem pro nové teroristické činy.

59; Hlavní vojenský prokurátor Ukrajiny odmítl vysvětlit původ svého kapitálu. Hlavní vojenský prokurátor Ukrajiny Anatolij Matios odmítl vysvětlit, odkud má přiznaný majetek, a pokusil se před novináři utéct.

60; Ukrajina stojí na prahu ekonomického růstu, říká Grojsman. Podle názoru ukrajinského premiéra by efektem tohoto růstu mělo být reálné zvýšení životní úrovně Ukrajinců.

61; Ljaško očekává výsledky testu na obsah drog. Skandálně známý poslanec Nejvyšší rady Oleg Ljaško ve vysílání televizní stanice „112 Ukrajina“ odevzdal vzorek pro test přítomnosti drog v organismu.

62; Německý prezident požaduje pozastavení eurointegrace. Joachim Gauck prohlásil v interview pro Die Welt, že eurointegrace postupovala příliš rychlým tempem a že kvůli tomu ne všichni stíhali.

63; V Abcházii vnikla celonárodní panika kvůli informaci o tom, že se v republice objevili homosexuálové. V Gagerském okrese Abcházie se spontánně srocovali občané vystrašení fámami o tom, že se mezi obyvateli republiky vyskytují i homosexuální vztahy.

64; Na internetu se objevila fotografie fresky z domácího chrámu rodiny Porošenkových. Tato fotografie potvrzuje dávno kolující zvěsti o existenci fresek na náměty života rodiny Porošenkových na stěnách domácího chrámu prezidenta Ukrajiny.

Zdroj: rusvesna.su

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes tlačítko Kateřina Amiourová - blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy
Klíčová slova: Donbas, EU, NTO, Rusko, Sýrie, Turecko, Ukrajina, USA

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.