Donbas, Ukrajina, Rusko, svět - od 21.3.2016

obrazek
28.3.2016 02:01
Týdenní svodka. Na obrázku historická fotka z demonstrace na Krymu za ruský Krym.

Pondělí, 21.3.2016:

1; Krym není okupován, zaznělo od ukrajinského poslance. Zvukový záznam tajně natočený na městském tržišti už začíná sloužit k honičce na Pinajeva, který je obviňován z šíření protiukrajinské propagandy.

2; Americký prezident dorazil na návštěvu Kuby poprvé za 88 let.

3; Britský podnikatel vyhlásil válku nadnárodním korporacím. Příčina je v obrovské daňové zátěži, která doléhá na bedra britského drobného podnikání.

4; Nemám premiérské ambice, koketuje Jaresko. Ministryně financí Ukrajiny Natalija Jaresko se zatím nechystá opouštět svou funkci.

5; Přesnosti není nikdy dost. Georgij Jans kritizuje šíření protiruských pomluv, které ale nikdy neobsahují přesné údaje, natož důkazy.

6; Porážka Islámského státu v Palmýře je nevyhnutelná. Syrská armáda odřízla hlavní zásobovací trasu teroristů. Teroristé z Islámského státu se ocitli na pokraji katastrofy v Palmýře kvůli nedávno zahájenému útoku syrských ozbrojených sil a Hizballáhu za podpory ruského letectva na východě provincie Homs.

7; Hollywoodská puška místo Kalašnikova. V Lotyšsku nahrazují spolehlivou ruskou zbraň západním šrotem.

8; Dosáhnou Kurdové federalizace? Proč syrští Kurdové projevují takový spěch v otázkách organizace federativního uspořádání a kdo jim pomáhá ustavit vlastní autonomii?

9; Po intervenci ministerstva zahraničí Ruské federace Amnesty International odpověděla na žádost vyšetřit masové vraždy Kurdů v Turecku. V mezinárodní lidskoprávní organizaci Amnesty International prohlásili, že aktivně sledují situaci v dodržování lidských práv na jihovýchodě Turecka.

10; Válka není žádné safari. Velitel batalionu Vostok Alexandr Chodakovskij poskytl interview o jednotkách zvláštního nasazení a strašlivých podmínkách vojenské práce ve válečné situaci.

11; Stínová CIA zveřejnila družicové snímky a informace o odchodu části sil ruského letectva ze Sýrie. Stratfor zjistil, že více než čtvrtina ruských letadel opustila od 17. března základnu. Spolu s tím americké centrum tvrdí, že za poslední dny Rusko přisunulo další vrtulníky.

12; O fatální chybě Ukrajiny. Byl zveřejněn kritický text o posledních dvou letech Ukrajinského politického směřování. Evropa se ukázala jako nespolehlivý a vypočítavý partner.

13; Nákladní automobil byl zlikvidován v Avdějevce výstřelem z protitankového zařízení. Jsou oběti na životech. V Avdějevce okupované ukrajinskou armádou byl zasažen nákladní vůz ZIL s ukrajinskými vojáky.

14; Ministerstvo pro mimořádné záležitosti začalo formovat novou humanitární kolonu do Donbasu. Kamiony se vydají na cestu 24. března. Kolona dodá potraviny, semena pro jarní setbu, uměleckou a studijní literaturu pro studenty a školáky.

15; Velvyslanectví Ruska v Londýně odpovědělo na propagandu Financial Times. Poprvé za dlouhou dobu diplomatické zastoupení vstoupilo otevřeně do dialogu se západními propagandisty.

16; Čínská centrální banka nalila do ekonomiky 20 miliard a pokračuje v devalvaci jüanu. Národní banka Číny poskytla čínským bankám 130 miliard jüanů a předtím ještě jednou téměř stejnou částku.

17; Oblbující propaganda: Hodina dějepisu v podání ukrajinské televize Kanál 1+1. Goebbelsovi ukrajinští následovníci svého učitele trvale překonávají. Mapa ukazuje „přepadení“ Ukrajiny, Běloruska a Pobaltí ze strany Ruska v roce 1943. „Přepadené“ země mapa znázorňuje v jejich současných hranicích a je ignorován fakt, že byly formálně součástí Sovětského svazu, který v té době naopak čelil agresi ze strany hitlerovského Německa.

18; Stratfor: Rusko nestahuje ze Sýrie obrněnou techniku, dělostřelectvo, komplexy protivzdušné obrany a stíhačky Su-30 a Su-35.

19; Zločinnost stoupla, objasněnost poklesla: Očekávané výsledky přeměny ukrajinské milice v policii. Přezkušování pracovníků ministerstva vnitra a přeměna milice v policii skončili očekávatelný nárůstem kriminality.

20; Ukrajinský dluh vůči Rusku roste každá den o 683 tisíc dolarů. Neochota Kyjeva platit dluh vůči Rusku ve výši 3 miliard dolarů narůstá každý den díky úrokům. Tato informace je obsažena v žalobě podané Ruskem k nejvyššímu soudu Anglie.

21; Severní Korea připravuje novou jadernou zbraň. Píše se o tom ve zprávě severokorejské Centrální informační agentury a informaci potvrzují i v Jižní Koreji.

22; Putin má něco za lubem, říká americký diplomat. Nevím přesně co, ale prostě mu nevěřím. Nesmíme mu důvěřovat, prohlásil bývalý stálý představitel USA při OSN.

23; Ukrajinský neonacista napadl děvčata na Krymu, hlásí vicepremiér Balbek. Ukrajinec, který přijel do Kerče, zastrašoval krymskou mládež represemi ze strany Ukrajiny a otevřeně urážel obyvatele Krymu kvůli jejich volbě ve prospěch Ruska.

24; Další díl oděské módní přehlídky: Saakašvili si zastrčil kalhoty do ponožek. Saakašvili baví publikum svými nepadnoucími obleky a krajně nedbalým způsobem oblékání.

25; Předměstí Doněcka byla dlouhé hodiny ostřelována z minometů ráže 82 mm. Ostřelování bylo zahájeno kolem sedmé hodiny večer a poslední výstřel jsme slyšeli v šest ráno., vyprávěli místní obyvatelé.

26; Savčenková byla uznána vinnou ze smrti ruských novinářů v Donbasu v létě 2014. Tento fakt označil soud za prokázaný.

27; Europoslanci poprvé navštíví Krym s obchodní misí. Delegace europarlamentu na Jaltském mezinárodním ekonomickém fóru, které se bude konat 14. až 16. dubna, projedná perspektivy obchodně-hospodářské spolupráce mezi Ruskem a Evropskou unií.

28; Savčenková páchala zločiny na základě nenávisti k ruskojazyčným lidem, řekl soud. Ukrajinská návodčí vstoupila do zločinného spolčení s Melničukem, aby zorganizovali palbu na civilní osoby, říká se v rozsudku.

29; Savčenková opět začne hladovět po vstupu rozsudku v platnost, říká advokát. Ukrajinská návodčí se chystá už poněkolikáté zahájit svou vězeňskou dietu.

30; Doba opojných historek: Čubarov detailně popsal, jak batalion Krym bude dobývat a osvobozovat poloostrov. Šéf falešného medžlisu Refat Čubarov s fantazií hodnou hollywoodského scénáře vyprávěl, jak přesně bude vypadat ovládnutí a očista Krymu.

31; Po nás potopa: V Zakarpatsku masově likvidují lesy. Během uplynulé zimy se část lesa v Mukačevském okrese změnila na pustinu.

32; Rusko je připraveno použít sílu vůči narušitelům příměří v Sýrii. V případě chybějící reakce USA na kompromisní návrh mechanismu kontroly v Sýrii přistoupí ruská strana k jednostrannému použití pravidel, se kterými počítá dohoda, prohlásil Generální štáb ruských ozbrojených sil v Sýrii.

33; Nedaleko Moskvy policista zastřelil řidiče, který se jej pokusil přejet. V reakci na žádost o předložení dokladů se muž pokusil policistu přejet a zmizet.

34; V Deyr az-Zauru byly vyhozeny do povětří tunely i s teroristy, Islámský stát a an-Nusrá bojují s jinými skupinami. Turci pokračují v dodávkách zbraní ozbrojencům. V důsledku úderů syrského letectva na pozice ozbrojenců v jižní části města Rakka bylo zlikvidováno několik desítek teroristů.

35; USA žádají o setkání Putina a Kerryho, hlásí Peskov. Možnosti přijetí amerického státního tajemníka ruským prezidentem jsou nyní projednávány, upřesnil Putinův tiskový tajemník.

36; Organizátora pařížských teroristických činů drží ve vězení v Belgii za třinácti obrněnými dveřmi. Saláh Abdeslám je držen v podzemní části vězení v belgických Bruggách, kde cely téměř nejsou vytápěné a veškerý nábytek je pevně přišroubován k podlaze.

37; Dětská hřiště je třeba zalít sarinem, říká Božena Rynska. Skandální liberální novinářka prohlásila že by s radostí zalila asfaltem nebo ještě něčím horším všechna dětská hřiště jako věčný zdroj nesnesitelného hluku.

38; Vojáci zahájili zkoušky plášťů neviditelnosti. Inovační systém maskuje vojáky před optickými nebo tepelnými (infračervenými) přístroji a ukazuje je jako kamení.

39; V Donbasu mají být otevřeny nové hraniční přechody. Zvláštní monitorovací mise OBSE vyzývá strany konfliktu v Donbasu, aby otevřely nové přechody podél linie dotyku.

40; V Turecku došlo k výbuchu. Jsou oběti na životech. Tři pracovníci tajných služeb zahynuli v důsledku výbuchu zaminovaného automobilu na jihovýchodě země.

41; Ukrajinskému aktivistovi chtějí napařit sedm let odnětí svobody za otrhaný Porošenkův portrét. Pro vinnický aktivistu Jurije Pavlenka, který je souzen za stržení portrétu Petra Porošenka, žádá obžaloba sedm let odnětí svobody.

42; Nacismus – to je úchylka, která se dá léčit jen silovou cestou. Neočekávané přiznání od šéfredaktora „Cenzor.net“. Šéfredaktor otevřeně protiruského a tvrdě patriotického listu Cenzor.net Jurij Butusov se obořil s kritikou na nacisty, kteří rozehnali přehlídku homosexuálů ve Lvově.

43; Ukrajina doufám, že se jí podaří destabilizovat situaci na Krymu, říká Patrušev. Nebezpečí je spojeno především s politickými výzvami a ekonomickým tlakem ze strany západních oponentů, poznamenal tajemník Bezpečnostní rady Ruské federace Nikolaj Patrušev.

44; Ruské sankce a teroristé srazily turecké příjmy z turistiky o 40%. Zhoršení vztahů s Ruskem v loňském roce a teroristická aktivita zasadily turistickému průmyslu Turecka citelnou ránu.

45; Přívrženci Kurdů házeli světlice a kamení na turecký konzulát v Miláně. Je známo, že útok začal během shromáždění věnovaného svátku Navruz – kurdského nového roku.

46; Turecko se mění na Sýrii, píše Politico. Ankara, kterou Brusel žádá o pomoc při migrační krizi, sama naráží na tvrdou skutečnost. Na jihovýchodě Turecka probíhá občanská válka – stovky tisíc obyvatel jihovýchodu země se stávají běženci, píše list.

47; V Iráku bylo objeveno tělo jednoho z vůdců Islámského státu aš-Šišáního. Vojáci irácké armády objevili deset tel teroristů Islámského státu na východě od Ramádí. Jedno z nich patří veliteli Islámského státu Abú Omaru aš-Šišánímu sdělil velitel operace.

48; Zacharova: Krym sám odešel od Ukrajiny. Obyvatelé Krymu zcela vědomě učinili volbu v neprospěch Ukrajiny, kde probíhala nezákonná výměna moci a začínal vládní chaos a vlády se zmocňovalo zahraničí.

49; Kyjevští vojáci stodvacetkrát ostřelovali území Doněcké republiky. Podle informací ministerstva obrany celkem nepřítel vystřelil 88 min z minometů ráže 120 a 82 mm. Kromě toho ozbrojenci použili různé typy granátometů a střelných zbraní.

50; Íránské jednotky zvláštního nasazení byly přesunuty k Palmýře. Tygři a námořní pěchota dobývají výšinu za městem. Íránský specnaz a afghánská vojenská policie byly přesunuty k Palmýře pro poskytnutí pomoci v rozhodujícím útoku na město okupované Islámským státem. Tygři a syrské vojenské námořnictvo dobývají výšinu poblíž starobylého města.

51; Rusko si vydobylo zpět status velmoci, píše Le Monde. Operace v Sýrii se stala nezpochybnitelným úspěchem pro Kreml. Tím, že ji splnilo, stala se opět klíčovým hráčem na světové aréně.

52; Timošenková hází Savčenkovou přes palubu, protože se bojí konkurence, říká politolog. Soud uznal Naděždu Savčenkovou vinnou ze smrti ruských novinářů a z nezákonného překročení hranice Ruské federace.

53; Více než 60% obyvatel Ruské federace podporuje znovuzvolení Putina prezidentem, říká průzkum. Na otázku Proč by se tak mělo stát, Rusové poukazují na jeho zkušenost na politické aréně, aktivní postoje a na jeho práci na ochraně zájmů země.

54; Kyjev přesunul z Mariupolu na frontu ozbrojence z Azova a více než desítku kusů obrněné techniky.

55; Kyjev se chystá k útoku na Doněckou republiky v okolí Jasinovaté, Dokučajevska a Staromichajlovky, hlásí rozvědka. Prakticky podél celé linie dotyku stanovené Minskými dohodami byl zaznamenán příjezd čerstvých ukrajinských jednotek.

56; Charkované se bezu ruského jazyka ve školách neobejdou. Ukrajinsky mluvit nikdo nechce. Na stránkách Charkovské městské rady se objevila petice, ve které občané města požadují obnovit povinné vyučování ruského jazyka ve školách.

57; Některé body Minska-2 nebyly realizovány kvůli postojům Kyjeva, říká italský senátor. Dnes v Evropě očekávají reálné ukončení palby v Donbasu, aby mohli usednout za stůl a popřemýšlet nad hledáním reálného řešení této otázky.

58; Předvolební boje v USA: Stoupenci a odpůrci Trumpa demonstrují a perou se mezi sebou. Po celých Spojených státech jsou demonstranti proti kandidátu Donaldu Trumpovi zatýkáni, rozháněni střelbou a slzotvorným plynem.

59; Škoda v důsledku ztráty Krymu činila více než bilion hřiven, říká hlavní vojenský prokurátor Ukrajiny Anatolij Matios.

60; Londýnská policie se připravuje na teroristické činy spáchané ozbrojenci, kteří se vracejí ze Sýrie.

61; Ukrajinský soud povolil zatčení náčelníka Generálního štábu ruských ozbrojených sil.

62; Ukrajinská ekonomika spadla za rok 2015 o 10%. Vyplývá to z informací Státní statistické služby Ukrajiny.

63; Dva ukrajinští vojáci zahynuli, když jejich ZIL najel na jejich vlastní minu u města Jasinovataja.

64; Ztráty ukrajinské armády u Jasinovaté byly za čtyři dny 10 vojáků., hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky. Patnáct lidí bylo zraněno.

65; Útoky Islámského státu v Africe nutí Evropu kupovat plyn v Rusku.

66; Ukrajina nebude mít vliv na EU v otázce sankcí proti Ruské federaci, píše Stratfor. Nehledě na výzvy Petra Porošenka neoslabovat sankce, není názor Ukrajiny ani zdaleka hlavním rozhodujícím faktorem.

67; Americký milionář vložil peníze do rublových státních obligací Ruské federace. Rogers zalitoval, že mnoho ruských obligací je nyní pod sankcemi, proto je pro něho jako občana USA těžké koupit většinu státních obligací Ruska. Tuto situaci nazval absurdní.

68; V Sýrii byli dopadeni ozbrojenci podezřelí z likvidace Mi-8 ruského letectva během operace na záchranu pilotů Su-24. Během bojů syrská vládní vojska odrazila útok ozbrojenců Džabhat an-Nusrá.

69; V Rostově na Donu policisté zlikvidovali zločince, který začal střílet z okna obytného domu. Před útokem evakuovali lidi z okolí a v bytě vypnuli elektřinu i plyn.

70; V Hambruku pět migrantů znásilnilo sedmiletou holčičku. Policie vyšetřuje znásilnění sedmileté holčičky v Centrálním přijímacím místě pro běžence.

71; Plány na organizaci státního převratu v Rusku jsou prakticky potvrzeny, říká Sergej Markov. Známý politolog a předseda nedávno vytvořeného Byzantského klubu o tom informoval v interview pro list Kultura.

72; Příbuzní a přátelé sbírají peníze na léčení studenta vojenské univerzity Dmitrije Izmajlova. Ministr obrany Ruské federace Sergej Šojgu rozhodl, že je třeba pacienta poslat na léčení do Německa. Jde o komplikovanou zlomeninu třetího a čtvrtého krčního obratle s poraněním míchy.

73; Lékaři oděské záchranné služby vyjíždění bez potřebných léků. Na skladě záchranné služby se nachází pouze 25 preparátů.

74; Ukrajinská armáda večer ostřelovala severní a západní část Doněcka – Volvo-centrum a Trudovskije.

75; Rychlá odplata. Syrská armáda poslala na onen svět vrahouny z Islámského státu a osvobodila obec Kafr Sadžit. Podle informací kurdských aktivistů ozbrojenci popravili členy zhruba třiceti kurdských rodin.

76; Ukrajinská bída: Už se krade i písek z pláží v Oděse. Svědčí o tom video kolující na internetu.

77; Ukrajinští vojáci plánovali vyhodit do povětší štáb brigády v Arťomovsku jako pomstu svým velitelům za nezodpovědná rozhodnutí vedoucí ke smrti jejich kamarádů.

78; Velení sil zvláštních operací ukrajinské armády připravuje diverze na chemických objektech u Gorlovky, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky.

79; Jaceňuk souhlasí se svým odvoláním, ale má podmínku. Národní frontě musí zůstat dvě ministerstva.

80; Únik dat z bezpilotníků donutila ukrajinskou armádu vzdát se jejich používání.

81; Komerční letecké spojení mezi USA a Kubou začne ještě v roce 2016. Další krok bude obnova pravidelného námořního spojení.

82; Ukrajinská armáda utrpěla porážku u Jasinovaté mimo jiné proto, že použila v boji aplikaci určenou pro strikeball.

83; Teroristé zaútočili na základnu vojenské mise v Bamaku v Mali. Žádná známá teroristická organizace se k odpovědnosti ale nepřihlásila.

84; Velitel Sokolů pouště: Palmýra bude osvobozena v nejbližší době..

Zdroj: rusvesna.su

 

Úterý, 22.3.2016:

1; Saakašviliho televizní stanice předvedla šamanské tanečky na podporu Savčenkové. Akce s ukrajinskou vlajkou pod heslem svobodu Nadě proběhla nedaleko velvyslanectví Ruské federace.

2; Plány Medžlisu na dobytí Krymu čeká fiasko, říká vicepremiér krymské vlády. Příprava agrese vůči poloostrovu, o které mluvil už dříve šéf Medžlisu Refat Čubarov, nepřesáhne meze ústních prohlášení, myslí si vicepremiér vlády Krymu.

3; Saakašvilimu se chystá odvolání. Tento názor vyjádřil velezkušený ukrajinský aparátčík a bývalý poradce Janukoviče a zástupce šéfa administrativy Prezidenta Ukrajiny Andrej Portnov.

4; Události na Ukrajině se stanou předmětem zkoumání Výboru OSN proti mučení. Asociace advokátů Ruska za Lidská práva připravila pro Výbor OSN proti mučení osmdesátistránkovou zprávu.

5; Moskva je pro Kyjev agresorem i drahým přítelem. Porošenko se navzdory velkohubé rétorice o ruském agresorovi bojí vypovědět smlouvu o přátelství. Představuje mimo jiné jedinou garanci rusko-ukrajinských hranic.

6; Likvidace Moldávie jako Státu je naplánována na rok 2018. Do médií se dostal plán okamžitého připojení Moldávie k Rumunsku nejpozději v roce 2018.

7; Pentagon chystá pro Islámský stát obklíčení. Čím se operace USA na dobytí iráckého Mosulu podobá druhému útoku?

8; Ukrajinská obhajoba: Proč advokáti Savčenkové pracovali v neprospěch svého klienta? V Doněckém městském soudu končí trestní proces s Naděždou Savčenko, která je obviněna z napomáhání vraždě korespondentů VGTRK Antona Vološina a Igora Korněljuka.

9; Na ruských pultech se začalo objevovat ovoce a zelenina ze Sýrie. Syrské ovoce a zelenina mají částečně nahradit zemědělskou produkci z Turecka, jejíž dovoz byl zakázán.

10; Putin předvedl celému světu, čím se liší ruská „okupace“ od americké. Západní svět, který je zvyklý na americkou metodu vojenské „pomoci“, nyní s otevřenou hubou kuká, co dělá Rusko, a zapomíná, že Putin dělá jen to, co sliboval od samého začátku.

11; Proč rostou ceny ropy? Ekonom, analytik a známý blogger Oleg Makarenko komentuje, proč v tomto období můžeme pozorovat růst cen ropy.

12; Co mají Rusové za lubem? Poté, co „vyřešil“ syrskou otázku, zahleděl se Kreml směrem k Severní Africe: Tam také na civilní obyvatelstvo útočí islámští radikálové. Někteří evropští analytici si myslí, že Rusové plánují zesílit politickou podporu zemí Magrebu.

13; Propuštění Savčenkové by pro Kyjev nebylo výhodné. Zavřená Savčenková je bezedný zdroj důvodů pro rusofobní výpady a obviňující verdikt povzbudí další kolo protiruské kampaně.

14; Proč strava likviduje vojáky ukrajinské armády snad ještě efektivněji než nepřátelské kulky? Pro nikoho není novinkou, že zásobování ukrajinské armády už nemůže fungovat hůř. Některé jednotky dostávají životně nutné věci jen díky dobrovolníkům.

15; Fejgin se obrátil na OSN ve věci osvobození Savčenkové. Naděžda Savčenko byla uznána vinnou ze smrti ruských novinářů v Donbasu. Advokát návodčí Mark Fejgin zahájil řadu mezinárodních procedur na její propuštění.

16; Známý americký investor poprvé koupil obligace Ruska. Známý investor Jim Rogers poprvé koupil ruské obligace federální půjčky. V poslední době poptávka po cenných papírech Ruské federace ze strany nerezidentů skutečně vzrostla.

17; Zpěvačka Zemfira na svém koncertě v Litvě nekompromisně požádala o odstranění ukrajinských vlajek.

18; Zmaří USA proces národního usmíření v Sýrii? Tři týdny po začátku platnosti režimu přerušení palby v Sýrii se ukázalo, že slabým článkem v křehkém příměří jsou právě Spojené státy.

19; Porážka Islámského státu v Palmýře je nevyhnutelná. Syrská armáda odřízla hlavní zásobovací trasu teroristů. Teroristé Islámského státu se ocitli na pokraji katastrofy v Palmýře k vůli nedávno zahájenému útoku syrských ozbrojených sil a Hizballáhu s podporou ruského letectva na východě provincie Homs.

20; Savčenková byla zproštěna obvinění z ostřelování obyvatel Luganské republiky. Doněcký soud přerušil trestní řízení ukrajinské návodčí v obvinění z atentátu na život šesti civilních obyvatel Luganské republiky.

21; Dmitrij Sablin: Západu se nepodařilo zlomit národní duch Srbů navzdory desetiletím tlaku. Naše pozice se nezměnila, prohlásila první poradkyně stálého zastoupení Srbska při OSN Ana Ilić.

22; Ukrajinská armáda okupovala Avdějevskou tuberkulózní léčebnu. Nemocné poslali umírat domů. Kromě toho ukrajinští vojáci pokračují ve vyhánění osamělých starých lidí z jejich domů kvůli tomu, aby je mohli obsadit a umístit tam své jednotky.

23; Šéf SBU je degenerát, říká vedoucí Administrace prezidenta Ruské federace na adresu Gricaka. Slovo „blbeček“ přesně charakterizuje náčelníka SBU Ukrajiny, který se domnívá, že za teroristickým činem v Bruselu stojí Rusko, poznamenal šéf administrace prezidenta Ruské federace Sergej Ivanov.

24; Po teroristických činech v Bruselu byli zadrženi tři občané Běloruska, píší média. Podle slov vysoce postaveného pracovníka policie Běloruska zadržení před několika lety odjeli do Evropy a nejspíš tam byli zverbováni.

25; Doněcký soud Rostovské oblasti Ruské federace si myslí, že převýchova ukrajinské návodčí je možná jen v podmínkách izolace od společnosti.

26; Mogheriniová se rozplakala během oznámení o teroristických činech v Bruselu. Nejvyšší představitelka Evropské unie pro zahraniční věci Federica Mogherini se rozplakala během informování o teroristických činech v Bruselu a přerušila svůj projev.

27; Savčenkovou odsoudili ke 22 letům a čtyřem měsícům odnětí svobody. Byla uznána vinnou ze smrti ruských novinářů a z nezákonného překročení ruské hranice. Své zločiny páchala kvůli své nenávisti vůči ruskojazyčným lidem, konstatoval soud.

28; Savčenková může počítat s podmíněným propuštěním nejdříve za dvanáct let. Soud jí ale do trestu započítal dobu, kterou již strávila ve vězení.

29; Advokát Savčenkové Mark Fejgin vyzval Rusy k neprodlenému „Majdanu“. Jak poznamenává řada právních expertů, přísnost rozsudku byla vyvolána mimo jiné absolutně nekompetentní obhajobou, kterou vedl advokát Mark Fejgin.

30; Na ministerstvu obrany Ukrajiny provedou reatestaci všech řídících pracovníků. Všichni vedoucí oddělení budou prověřováni na detektoru lži.

31; Ztráty ukrajinské armády v Donbasu od počátku března činily takřka 200 lidí. Ke ztrátám dochází především kvůli neustálým vzájemným potyčkám, porušováním bezpečnostních opatření a nekontrolovanému vedení palby dělostřelectva, tanků a střelných zbraní.

32; Ukrajina nikdy neuzná rozsudek nad Savčenkovou, říká Porošenko.

33; Na Ukrajině zahájí trestní řízení proti soudci ve věci Savčenkové, říká advokát. Soudce Leonid Stěpaněnko nemůže jezdit za svými příbuznými do Luganské oblasti, protože by jej mohly policejní orgány zadržet za účelem trestního stíhání, prohlásil advokát Ilja Novikov.

34; Trump: Ekonomika USA je na pokraji zhroucení. Miliardář a kandidát na prezidenta USA za republikánskou stranu Donald Trump v interview pro list The Washington Post prohlásil, že ekonomika USA byla dovedena do vyloženě zoufalého stavu.

35; Výsadková vojska Ruska byla cvičně uvedena v pohotovost.

36; Poradce ministra vnitra Ukrajiny obvinil Islámský stát a Putina z teroristických činů v Bruselu s cílem odpoutání pozornosti od Savčenkové. Zorjan Škirjak podezírá organizátory výbuchů v Bruselu z toho, že schválně zorganizovali výbuchy v den vyhlášení rozsudku nad ukrajinskou vrahyní Naděždou Savčenkovou.

37; Syrská armáda osvobozuje nové obce od Islámského státu a zmocňuje se vyvýšenin. Syrské armádě se podařilo odrazit veškeré útoky ozbrojenců hned v několika směrech v okolí Deyr az-Zauru a v okolí vojenského letiště a přinutit bandy teroristů k ústupu.

38; V Jekatěrinburgu exekutor mařil práci záchranné služby, dětské nemocnice a soudu. Exekutor hledal dlužníka, který pracoval u záchranné služby, a nastavil si automatické informování na telefonu,který kvůli tomu zvonil každých 30 vteřin.

39; Tři úředníci Europarlamentu byli zraněni při teroristických aktech v Bruselu. Předseda Evropské komise pro záležitosti migrace se nacházel v krizovém centru pro koordinaci bezpečnostních služeb EU s cílem odvrácení dalších úderů.

40; Ukrajinská armáda přes den ostřelovala severní předměstí Gorlovky Zajcevo z minometů.

41; Turčinov oznámil úspěšný test ukrajinské rakety. Před vědce a konstruktéry byl postaven úkol zajistit výrobu ukrajinských raket bez využití komponent ruské výbory.

42; Sebevražedný atentátník Islámského státu zaútočil na pozice syrské armády u Palmýry. Vojenští dopisovatelé Syrské armády publikovali video s následky odpálení sebevraha.

43; Falešné MIGy: V Chorvatsku se rozhořel grandiózní skandál kvůli prodeji vadných stíhaček ze strany Ukrajiny. Vyšetřování bylo zahájeno po poruchách na čerstvě opravených letadlech.

44; Savčenková vyznává protilidské hodnoty, říká místopředseda Státní dumy. Podle slov poslance Státní dumy Ivana Melnikova Naděžda Savčenko je kvintesencí toho nejfašističtějšího, co existuje dnes v kyjevském protiukrajinském režimu, což velmi brzy pochopí i v Evropě.

45; Ministryně financí Ukrajiny prohlásila, že je ochotna vytvořit technokratickou vládu. Takovou vládou chápe Jaresko partu lidí bez politické příslušnosti, kteří by nikomu nepodléhali.

46; Ukrajinská armáda přes den vystřelila na jasinovatské kontrolní stanoviště více než deset min. Ozbrojené jednotky Ukrajiny dnes přes den vystřelilo na pozice Doněcké republiky v úseku silnice Doněck – Gorlovka v okolí Jasinovaté více než deset min.

47; OBSE zaregistrovala přesun raketového zařízení třídy země-vzduch na okupovaném území Donbasu. OBSE odhalila raketový systém třídy země-vzduch pohybující se severovýchodním směrem, dále dva nákladní vozy s municí, které se pohybovaly hned za ním.

48; Teroristické činy v Bruselu byly odpovědí na politiku EU na Blízkém Východě, píše veterán Alfy. Úsilí a možnosti tajných služeb Francie a Belgie neodpovídají té úrovni teroristické hrozby,která na území těchto zemí panuje.

49; V Sýrii ozbrojenci ostřelovali ruské humanitární kolony. Sdělili to v centru pro usmíření znepřátelených stran.

50; Mrtvoly a spálená vojenská techniky Islámského státu postupně polní poušť u Palmýry a Karjatejnu. Vojenští zpravodajové vládních vojsk publikují záběry od Palmýry a Karjatejnu na východě provincie Homs.

51; Rozhodovat o výměně Savčenkové bude Putiny, říká Peskov. Porošenko vyzval Vladimira Putina, aby vyměnil Savčenkovou za Jerofejeva a Alexandrova.

52; Savčenková oznámila pokračování suché hladovky od 6. dubna. Už dříve prohlašovala, že zahájí hladovku hned po vynesení rozsudku.

53; Evropská unie zahájila nákupy břidlicového plynu v USA. Zhruba před rokem a půl byl americký plyn pro Evropu nevýhodným zbožím.

54; Moskva a Washington uzavřely tajnou dohodu o Sýrii, píše Huffington Post. Rusko projevilo v Sýrii flexibilitu a strategický přístup a umožnilo zmateným americkým partnerům neztratit tvář.

55; Islámský stát vyhrožuje Západu novými teroristickými činy. Západní země zapojené do protiteroristické koalice očekávají další ještě hrozivější teroristické činy, prohlašuje Islámský stát. Ráno došlo v Bruselu k výbuchům, při kterých zahynulo 34 lidí.

56; Kyjev se poněkud ztrácí ve svých požadavcích ohledně Savčenkové. Prezident Ukrajiny Petr Porošenko prohlásil, že Kyjev je připraven vyměnit Naděždu Savčenko za dva Rusy, přitom ukrajinské ministerstvo zahraničí požaduje její neprodlené propuštění na svobodu.

57; Alexej Čalyj odstoupil z funkce. Žádost o dočasné přerušení pravomocí předsedy Zákonodárného sboru Sevastopolu bylo předloženo poslancům samotným Alexejem Čalým.

58; Turecko podvedlo Evropu jako malé dítě. Pomoc Ankary Evropě vypadá jako krajně nevýhodný podnik, který přinese prospěch jen turecké vládě. Evropská unie definitivně přišla o svou autoritu, píše polský list.

59; Státní tajemník USA si myslí, že rozsudek nad Savčenkovou odporuje Minským dohodám.

60; VTB24: DO další vlny oslabení dolaru zůstávají dva týdny. V nejbližších týdnech bude pokračovat prudké oslabování dolaru, myslí si analytik VTB24 Alexej Michejev.

61; Na Asadově straně v Sýrii bojují i severokorejští bojovníci. Severokorejské jednotky, které údajně bojují v Sýrii, jsou smrtelně nebezpečné, prohlásil šéf delegace Nejvyššího výboru pro rozhovory. Podle jeho slov za Damašek bojují i Afghánci a Íránci.

62; Timošenková snažně prosí Obamu a Merkelovou, aby pomohli k propuštění Savčenkové. Lídryně ukrajinské strany Baťkivščina Julija Timošenko prosí prezidenta USA Baracka Obamu a kancléřku Německa Angelu Merkel, aby se zapojili do vyjednávacího procesu o propuštění ukrajinské vraždící sadistky Naděždy Savčenkové.

63; Raketomet Smerč zlikvidoval ozbrojence u Palmýry. V Deyr az-Zauru a Homsu utrpěl Islámský stát katastrofální ztráty. V Hamá byl zabit jeden z vůdců na-Nusrá. V Provincii Homs byly v důsledku leteckého úderu syrského letectva na silnici mezi Palmýrou a El-Suchne zlikvidovány dva autobusy se zhruba padesátkou teroristů a tři nákladní automobily se zbraněmi a municí.

64; Ivanofrankovsk: Diktatura homosexuálů a banderovci – moc zajímavá procházka po městě. Spisovatel a publicista Vsevolod Něpogodin v těchto dnech pobýval v Ivano-Frankovsku a zveřejnil mnoho fotografií ze své cesty, které doplnil poznámkami s jiskřivým humorem.

65; Výbuchy v Bruselu stlačily akciové indexy Evropy. Burzovní evropské indexy zareagovaly na sérii teroristických činů v Bruselu, v jejichž důsledku zahynulo více než tři desítky lidí, silným pádem.

66; Evropu obchází hrůza: V Belgii jsou desítky mrtvých, Francie obklíčila velká nádraží a postavila kordony na silnicích. Veřejná doprava v Bruselu nefunguje, bylo uzavřeno metro a železniční nádraží.

67; Šéf SBU obvinil Rusko z podílu na teroristických činech v Bruselu. Prohlásil, že by se nedivil, kdyby za dnešními výbuchy v Bruselu byly ruské tajné služby.

68; Moskvané nosí květiny k velvyslanectví Belgie. Moskvané soucítí s Belgičany a nosí květiny k budově velvyslanectví země na ulici Malaja Molčanovka. Soustrast vyjádřil i prezident Vladimir Putin.

69; Je to za hranicí lidského chápání, říká Zacharova o prohlášení šéfa SBU o podílu Moskvy na teroristických činech v Bruselu. Je mi neskutečně líto lidí, jejichž životy závisejí na rozhodnutích takovýchto nelidských stvůr, prohlásila oficiální představitelka ruského ministerstva zahraničí.

70; Zemědělsko-průmyslový sektor zůstane předním odvětvím ruské ekonomiky i v roce 2016. Oslabení Rublu a zavedení embarga na dodávky zeleniny a ovoce z Evropy podpořily prudký růst zemědělsko-průmyslového sektoru v Rusku.

71; Proč teroristé zaútočili zrovna na Brusel a zrovna teď? Zorganizováním výbuchů na letišti a v bruselském metru islamistické teroristické podsvětí posílá světovému společenství hned několik vzkazů.

72; Na Ukrajině došlo k výbuchu. Jsou oběti na životech. V popelnici u obytného domu v Kirovogradě explodovala ručně vyrobená bomba nacpaná předměty zvyšujícími účinky výbuchu.

73; Na síti se objevilo nové video z havárie Boeingu v Rostově na Donu. Video bylo pořízeno jako kopie a odpovídá záběrům z pozorovací kamery, které se objevily v prvních hodinách po havárii.

74; Islámský stát se přihlásil k odpovědnosti za teroristické činy v Bruselu. Příslušné prohlášení se objevilo na Amac News Agency, které je spojeno s teroristickým uskupením.

75; V důsledku bruselských výbuchů se zatřásly domy, říkají očití svědkové. Všude zhasla světla a začal se valit kouř. Oheň vidět nebylo. Spatřil jsem nejméně šest těžce zraněných, včetně dětí. Všichni leželi v kaluži vlastní krve.

76; Soud odmítl uznat poslaneckou imunitu Savčenkové. Savčenková nedisponuje imunitou delegáta Parlamentního shromáždění Rady Evropy, proto soud nevidí důvod k přerušení trestního stíhání.

Zdroj: rusvesna.su

 

Středa, 23.3.2016:

1; Z vlaku Kyjev – Dněpropetrovsk bylo evakuováno 359 cestujících kvůli hrozbě výbuchem. Z rychlíku, který ráno vyjel z Kyjeva, byli evakuováni cestující kvůli zprávě o uložení bomby.

2; Na zločiny Savčenkové se nevztahuje amnestie, říká ministerstvo zahraničí Doněcké republiky. Z našeho pohledu měla být Savčenková odsouzena na delší dobu, prohlásili na ministerstvu.

3; Obyvatele okupované Luganské oblasti uvěznili za fotografii na internetu. Během vyšetřování chlapec zcela přiznal vinu, čemuž se nejspíš nelze divit, když každý Ukrajinec dobře zná metody práce podřízených Avakova a SBU.

4; Rusko zůstává nad věcí: Částečné stažení ruské skupiny ze Sýrie přineslo spoustu pozitivních výsledků. V tuto chvíli je Rusko hlavní mírovou silou na světě.

5; Ukrajinská armáda v noci zahájila minometné ostřelování předměstí Doěncka a Gorlovky.

6; Ruská a krymsko-tatarská spisovatelka Diana Kadi ironizuje prohlášení Refata Čubarova o dobytí ruského Krymu prostřednictvím bleskové války vedené virtuálním batalionem „Krym“.

7; Po Blízkém Východě je největší hrozbou pro svět Rusko, řekl expremiér Austrálie. Tony Abbott, známý svými rusofobními výroky, tentokrát prohlásil, že nikdo nepotřebuje mohutnou stranu v čele s vojenským diktátorem, která bude všem poroučet.

8; Ruští specialisté bedlivě sledují cvičení vojenského námořnictva USA „ICE Exercise (ICEX 2016) s účastí dvou mnohocílových atomových ponorek. Našim ponorkám bude muset být dovoleno totéž.

9; Chodorkovskij se může stát hlavní postavou nového případu kolem JUKOSu. Nové důkazy ukazující na nezákonnost získání podílu ropné společnosti topmanagementem JUKOSu, byly odhaleny policejními orgány Ruské federace.

10; V Kremlu popřeli fámy o smrti šestého ruského vojáka v Sýrii. Peskov upřesnil, že v Kremlu nemají k dispozici informaci o ztrátách utrpěných ruskou skupinou v S7rii, kromě těch, které byly oznámeny dříve.

11; Následky srážky tureckého plavidla se stavěným Kerčským mostem. V důsledku incidentu byly prohnuty tři piloty sloupu číslo 80. V tuto chvíli se upřesňuje výše škody. Poté bude na majitele nákladní lodi podána žaloba.

12; Přeji Putinovi a soudcům, aby jejich děti týrali stejně jako moje dítě, říká matka Savčenkové. Utrpení, které způsobila její dcera dvěma rodinám ruských novinářů, žena vůbec nebere v úvahu a svolává hromy a blesky na hlavu Putina, soudců a prokurátorů.

13; V Rusku jsou očekávány sebevražedné atentátnice z Turecka, píší média. Šestnáct žen, které samy sebe nazývají „Kjadži al-Biru“, absolvovaly přípravu na území Turecka a přes evropské země vyjely do Ruska, aby spáchaly teroristické činy.

14; Ukrajinská armáda ostřelovala školu na předměstí Gorlovky. Na teritorium školy v Zajcevu dopadlo kolem deseti min ráže 82 mm.

15; Rusové přišli ve spořícím penzijním systému o 200 miliard rublů, tvrdí ruská vicepremiérka Olga Goloděc. V nestátních fondech občané Ruska podle výsledku loňského roku údajně přišli o 200 miliard rublů.

16; Liberální opozičník a homosexuál vyzývá Rusy, aby si uvědomili svou nicotnost. Novinář rozhlasové stanice Echo Moskvy otevřeně přiznává svou netradiční sexuální orientaci se nechal unést geopolitickou tirádou, která měla za úkol ukázat velikost Evropy a Ukrajiny ve srovnání s Ruskem.

17; Konzulát Ruska v Oděse byl terčem vajíčkové kanonády. V ruské diplomatické misi rozhodli dočasně pozastavit činnost konzulátu.

18; Kdepak fašismus na Ukrajině... V Babím Jaru vandalové spálili věnec, který sem položil izraelský ministr. Došlo k tomu před více než dvěma týdny, ale veřejnost se o tom dověděla až dnes, protože místní úřady událost zamlčovaly.

19; Australané odmítli projekt stlačování plynu v ceně 40 miliard dolarů. Pád cen energetických nosičů přinutil ropnou a plynovou společnost Woodside Petroleum z Austrálie pohřbít své plány na realizaci projektu na stlačení plynu Browse v ceně 40 miliard dolarů.

20; Ukrajina zaútočí, ale bude to její poslední útok, říká Zacharčenko. Ostřelování neustává, Nepřítel usilovně přisouvá pohonné hmoty, maziva a munici. Frontové pozice jsou přímo přecpány bojovou technikou, poznamenal šéf Doněcké republiky.

21; Pravý sektor vyhrožuje úřadům Oděsy dalším „Druhým květnem“. Extremisté si přitom dovolují obviňovat z této tragédie místní policii a požadovat spravedlivé vyšetření.

22; Šéf zahraničně-politického úřadu USA John Kerry dorazil do Moskvy.

23; Státní dluh Ukrajiny překonal rekord. Růst státního dluhu probíhal na pozadí půjček Mezinárodního měnového fondu a dalších oficiálních věřitelů.

24; Hlavní mešitu v Madridu podpálili po teroristických činech v Bruselu. Aktivisté ultrapravicového uskupení vrhali na hlavní mešitu města signální rakety.

25; Vojáci ukrajinské armády chystají teroristický čin proti účastníkům štábní inspekce v Donbasu, která chce vyšetřit příčiny vysokých ztrát v řadách ukrajinské armády.

26; V důsledku přestřelky mezi ukrajinskými vojáky a žoldáky z Gruzie byl zraněn důstojník ukrajinské armády.

27; Výdaje na obsluhu ukrajinského státního dluhu vzrostly téměř na dvojnásobek. Ministryně financí Ukrajiny Natalija Jaresko sdělila, že v roce 2015 výdaje na obsluhu státního dluhu vzrostly o 36,5 miliardy hřiven.

28; Syrská armáda získala kontrolu nad historickou částí Palmýry. Palmýra přešla pod kontrolu ozbrojenců v květnu minulého roku. Předtím velvyslanec Sýrie v Rusku prohlásil, že díky podpoře ruského letectva se dokázala syrská armáda připravit na osvobození města.

29; Na Ukrajině bylo zahájenou stíhání soudců z případu Savčenkové. Generální prokuratura hrozí, že se obrátí na Interpol ve věci procedury dálkového odsouzení ruských prokurátorů a soudců.

30; Černobylci požadují od Jaceňuka přiznané úlevy a peněžní dávky. Dne 23. března účastníci protestní akce zablokovali provoz na ulici Gruševského v Kyjevě, kde se nachází budova ukrajinské vlády.

31; Byl zadrženo turecké nákladní plavidlo, které nabouralo do pilíře Kerčskkého mostu. Plavidlo bylo zadrženo v přístavu Taganrog.

32; Opilí ukrajinští vojáci v Donbasu umlátili k smrti svého kolegu. Během konfliktu seržantovi zlámali žebra a zhmoždili hrudník, poznamenali v brigádě.

33; Do Dněpropetrovska dopravili tři ukrajinské vojáky, kteří se staly obětí miny u Avdějevky.

34; Evropská unie vyzvala k propuštění Savčenkové bez jakýchkoli podmínek. Mogheriniová poznamenala, že totéž se týká dalších ukrajinských zločinců, konkrétně Olega Sencova a Alexandra Kolčenka.

35; Ukrajinská armáda ostřelovala jasinovatské kontrolní stanoviště z těžkých minometů od Avdějevky. Na cíl bylo vystřeleno kolem pěti min.

36; Ukrajina v Minsku navrhla odvrhnout presumpci neviny v otázce amnestie. Ukrajina pokračuje v popírání lidských práv.

37; V Německu syrští uprchlíci zachránili lídra neonacistů. Místní lídr německých neonacistů Stefan Jagsch, který se vyslovuje proti přijímání běženců, měl dopravní nehodu a na pomoc mu přispěchali syrští běženci, kteří jej vytáhli ze zdemolovaného auta.

38; Kolomojského kolega dostal za únos člověka rok a půl podmíněně. Verdikt byl vynesen za únos poslance Nejvyšší rady, předsedy Státní agentury pozemkových zdrojů Sergeje Rudika v září 2014.

39; Útok na Palmýru: Tanky a letectvo uskutečňují údery, Islámský stát přisouvá posily. Dobytí Palmýry ukáže celému světu, že syrská armáda je jedinou silou v Sýrii, které je schopna úspěšně bojovat proti Islámskému státu a dalšími teroristickými skupinami.

40; Situace na Donbasu se zhorší, pokud bude odloženo politické urovnání, varuje Gryzlov. Existuje naprostá nutnost politického urovnání na Ukrajině, konkrétně realizace voleb v Donbasu.

41; Bývalý šéf Evropské komise: Evropská unie by už měla přestat démonizovat Rusko. O tom, co se nyní děje v Evropě, a proč se všechna rozhodnutí ohledně politiky Evropské unie vůči Rusku se nepřijímají v Bruselu, ale v Berlíně.

42; Volby v Donbasu se mohou konat v prvním pololetí roku 2016, říká Gryzlov. V dané etapě je už reálná možnost vyřešit otázku s volebním zákonodárstvím a provést volby v Donbasu, myslí si zástupce Ruské federace v kontaktní skupině pro Ukrajinu.

43; Savčenková má problémy s psychikou a ne s chutí k jídlu. Šéf LDPR je přesvědčen, že ukrajinská návodčí operuje s hladovkou a na cele má vlastní ledničku.

44; Pracovníci ministerstvo státní bezpečnosti u Stachanova odhalili skrýš ukrajinských diverzantů s velkým množstvím zbraní a munice. Probíhají další akce na odvracení teroristických aktů a likvidace nezákonného pohybu zbraní na území Luganské republiky.

45; Centrální banka dementovala zprávu vicepremiérky o ztrátě 200 miliard rublů v penzijních fondech v důsledku špatných investic.

46; Evropský soud překáží v boji s teroristy, říká londýnský starosta. V souvislosti s tragédií v Bruselu se ve Velké Británii vyostřily spory o účelnosti zachování členství země v EU.

47; Před našima očima se rodí nový svět. Jaký vlastně bude? Zdánlivě předčasné úvahy, ale vývoj pokračuje velmi rychlým spádem.

48; Nesplněná naděje ukrajinský sadistů. V rozsudku nad Savčenkovou nacionalisté mají možnost nahlédnout do své budoucnosti. Rozsudek vyvolal očekávanou bouřlivou vlnu hněvu a nářky ze strany stoupenců Majdanu na obou stranách ukrajinsko-ruské hranice.

49; T0měř 70% Rusů si myslí, že ruské ozbrojené síly jsou dostatečně vybaveny moderní technikou. Opačného názoru je jen 20 respondentů. Zbytek se nedokázal k otázce vyjádřit.

50; První záběry: Alligator Ka-52 ruského letectva hlídkuje v pobřežní zóně Latakíje. Místní obyvatelé natočili první video z hlídkování pobřežní zóny u města Džebla v provincii Latakíja, kde se nachází ruská základna Chmeimim.

51; Pohraniční služba Ukrajiny obvinila Rusko z narušení vzdušného prostoru země. Tisková služba Státní pohraniční služby Ukrajiny oznámila, že jeden z ruských vojenských vrtulníků Mi-8 dislokovaných na Krymu, narušil vzdušný prostor Ukrajiny v Chersonské oblasti.

52; Syrská armáda se za podpory ruského letectva připravuje k rozhodujícími útoku na Palmýru. Dostat se tak blízko k Palmýře se syrským vládním vojskům podařilo poprvé od okamžiku nuceného ústupu 21. května 2015.

53; OBSE potvrdila ostřelování svého bezpilotníku ukrajinskými vojáky. Speciální monitorovací mise OBSE potvrdila, že 21. března se její bezpilotník dostal do palby ze střelných zbraní nedaleko obce Zolotoje.

54; S široce zavřenýma očima: Šest vážných chyb belgických tajných služeb. Teroristické útoky v Bruselu vyvolaly nemálo otázek vůči policejním strukturám Belgie. Udělaly vše, aby odvrátily tragédii? Měli na to dost peněz?

55; Jihoukrajinská jaderná elektrárna zcela přerušila svou činnost. Všechny tři energobloky Jihoukrajinské atomové elektrárny v Nikolajevské oblasti zastavily svou činnost, sdělili v tiskové službě Energoatomu.

56; V Donbasu se objevili američtí vojáci. Oficiální pobyt zahraničních občanů v řadách ukrajinské armády byl legalizován přijetím zákona o jejich legálním statusu v Nejvyšší radě a jeho podpisem ze strany prezidenta Porošenka.

57; Ukrajinec se pokusil převézt do Ruska 500 milionů rublů v palivové nádrži auta.

58; Islámský stát vycvičil 440 teroristů pro útok na Evropu. Islámský stát plánuje v Evropě mohutné teroristické akty.

59; Clintonová vyzvala Turecko, aby uzavřelo hranici se Sýrií.

60; Evropa je v šoku: Jak ukrajinští „Árijci“ s pochodněmi kondolovali Belgii. Ukrajinci dělající ze sebe nacisty a Árijce, si z nějakého záhadného důvodu myslí, že v Evropě žijí pitomci.

61; Saakašvili navrhl, aby Kolomojskij, Achmetov a další dvě nepohodlné osoby byly zavřeni do vězení.

62; Ministerstvo kultury Ukrajiny nedokázalo vysvětlit, jak sovětští herci ohrožují národní bezpečnost země. Ministerstvo kultury Ukrajiny nedokázalo poskytnout dokumenty, na jejichž základně byla vytvořena tzv. „Černá listina“ 83 kulturních činitelů.

63; Evropské banky se bojí nakupovat ruské státní papíry, protože se bojí zklamat USA, píše Wall Street Journal.

Zdroj: rusvesna.su

 

Čtvrtek, 24.3.2016:

1; Rusko a USA mohou spolupracovat, říká Kerry. V Moskvě bylo zahájeno setkání ministra zahraničí Ruské federace Sergeje Lavrova a státního tajemníka USA Johna Kerryho. Je to už třetí letošní Kerryho návštěva v Moskvě.

2; V Oděské oblasti mučili poslance místní rady, trhali mu zuby a nehty. Muž se nachází v intenzivní péči lékařů s vážnými poraněními. „Muž má vytrhané nehty na rukou i noho, vytrhané zuby a otřes mozku. Bude potřebovat pomoc psychiatra, říkají lékaři.

3; Ministerstvo dopravy rozšiřuje program letů na Krym. Množství měst zahrnutých do programy se může zvýšit z 43 na 57.

4; Syrská armáda a domobrana bojují s teroristy v ulicích Palmýry. Ozbrojenci ustoupili do městských parků a domobrana sleduje jejich pohyb z vyvýšenin.

5; Soud zrušil domácí vězení pro organizátora pogromů na ruské banky v Kyjevě. Vůdce neonacistického batalionu OUN Nikolaje Kochanovského propustili z domácího vězení, bude mít ale omezený pohyb.

6; Hřivny se budou tisknout na papír s příměsí ukrajinského lnu. Podle slov Národní banky Ukrajiny to zlevní výrobu peněz a podpoří národní zemědělské výrobce.

7; Kamiony druhé letošní humanitární pomoci pro obyvatele Donbasu (padesáté v celkovém pořadí od srpna 2014) dorazily do hlavních měst obou republik.

8; V Kyjevě došlo k mohutnému výbuchu. Pozdě večer v Tureckém městečku v Solomenském obvodě Kyjeva došlo k výbuchu. Podrobnosti se upřesňují.

9; Argentinské tango v době smutku za oběti bruselské tragédie naštvalo americké politiky. To je prostě katastrofa, shrnul Obamovo počínání v Latinské Americe kandidát na prezidenta za republikánskou stranu Ted Cruz.

10; Syrská armáda útočí, Uragan a letecké údery zlikvidovaly velké množství ozbrojenců ve městě Rakká a v Palmýře. Podle spolehlivých informací do oblasti Golanských výšin v provincii Kuneitra dorazily z území Izraele posily pro an-Nusrá původem ze Saúdské Arábie.

11; Porošenko je vyzýván, aby zakázal zpěvačce Zemfiře vstup na Ukrajinu. Ještě nedávno ukrajinští diváci velmi milovali rockovou zpěvačku za její první epizodu s ukrajinskou vlajkou. Po druhé epizodě ji začali nenávidět.

12; Mezinárodní měnový fond: Levná ropa nebude napomáhat růstu světové ekonomiky. Ekonomové dlouho všechny přesvědčovali, že pád cen ropy bude pomáhat růstu ekonomiky.

13; Veškeré diskuse o výstavbě mostu na Krym byly ukončeny, říká Peskov. Formát výstavby cesty na Krym se už neprojednává. Diskuse skončily, most se už staví, zdůraznili v Kremlu.

14; Fotbaloví rozhodčí budou potřebovat neprůstřelné vesty kvůli nevhodným Porošenkovým dárkům pro ukrajinské fotbalisty, říká poslankyně Státní dumy Ruské federace.

15; Další „zrada“: V Nejvyšší radě prohlašují, že mnoho ukrajinských neonacistů jsou vlastně agenti ruské FSB. Předseda Výboru Nejvyšší rady pro otázky národní bezpečnost a obranu poslanec Sergej Pašinskij si myslí, že mnozí představitelé ultrapravicových organizací na Ukrajině jsou agenty FSB.

16; V Záporoží policista během odevzdávání zbraně postřelil sám sebe. Policie říká, že šlo o nešťastnou náhodu.

17; Palmýra – začátek pouličních bojů. Úspěšný útok syrské armády na Palmýru se rychle rozvíjí v důsledku dobytí strategických výšin nad městem. Islámský stát riskuje ztrátu oblastí, které spojují teritoria pod jeho kontrolou.

18; Pobořené domy, poškozené plynové vedení, zničený majetek – to jsou jen některé následky hrůzného nočního ostřelování Makejevky. V důsledku velmi silného nočního ostřelování ze strany ukrajinské armády v Makejevce v Doněcké republice byly poškozeny i přenosové trasy pro elektřinu, nízkotlaké plynové vedení, poškozeno bylo téměř dvacet domů včetně budovy mateřské školky.

19; Ve vojenské jednotce Nikolajevské oblasti našli tělo zabitého vojáka ukrajinské armády. Voják měl prostřelenou bradu.

20; Turecko je sponzorem Islámského státu. Byly zveřejněny nezvratné důkazy kontaktů Ankary s teroristy. Brožury o tom, jak svrhnout Bašára Asada byly čerstvé, natištěné tureckou typografií. Pasy zanechané teroristy, vstupní víza – všechno bylo turecké.

21; Deutsche Bank očekává nový propad cen ropy v létě. Stabilizace trhu s ropou z posledních týdnů může být jen krátkodobá. Ceny mohou kopírovat scénář z loňského roku a už v nejbližších měsících mohou obnovit svůj pád, myslí si analytik Deutsche Bank Michael Hsueh.

22; Bitva o Palmýru: Tygři a syrská vládní armáda útočí na Islámský stát za podpory ruského letectva.

23; Ukrajinští výrobci byli obviněni z porušování evropských norem při výrobě potravinářské produkce určené na export do Evropské unie.

24; Ukrajinští vojáci začali masově vykrádat humanitární náklady na okupovaných teritoriích- V okolí Dzeržinska byla odhalena činnost organizované zločinecké skupiny v rámci 57. motorizované brigády a 17. motorizovaného batalionu.

25; Ukrajinská armáda připravuje přesun protileteckého komplexu Tunguska k linii fronty na jih od Doněcka. Dále přesunula osmnáct kusů dělostřelectva, devět tanků, čtyři bojová vozidla pěchoty a minometnou četu k linii dotyku v okolí Doněcka a Mariupolu.

26; Ukrajinská armáda přišla ve dvou nebojových incidentech v Donbasu o devět lidí (osm zraněných, jednoho zabitého). Špatná koordinace akcí velitelů ukrajinské armády a neodborná manipulace s výbušným zařízením.

27; Dohoda EU a Turecka ohledně migrantů je rozhodnutím o kolektivním vyhošťování, říká OSN. Prohlášení o vracení všech běženců a migrantů jsou v rozporu s dřívějším ujišťováním o posouzení každého případu zvlášť, poznamenal nejvyšší komisař OSN pro lidská práva.

28; Bylo obnoveno zásobování Makejevky elektřinou narušené v důsledku ostřelování ze strany ukrajinské armády. Připojit elektřinu nebylo možné pouze k jednomu domu, protože je zcela rozbořený.

29; Bývalého lídra bosenských Srbů Karadžiče odsoudili ke 40 letům odnětí svobody. Byl uznán vinným ze zločinů proti lidskosti během bosenské války v letech 1992 až 1995 a také z genocidy muslimského obyvatelstva v Srebrenici.

30; Ukrajinští celníci ukradli býčí sperma za 85 milionů hřiven. Náklad byl určen pro kosmetický průmysl.

31; Lavrov a Kerry projednali osud Savčenkové. Ministr zahraničních věcí Ruska Sergej Lavrov a státní tajemník USA John Kerry během svého setkání projednávali téma Naděždy Savčenko.

32; Homosexuál nemůže být ukrajinským patriotem, říká starosta Ivano-Frankovska. Ruslan Marcinkiv prohlásil, že milovat svou zemi může pouze věřící člověk.

33; Ukrajincům čím dál častěji odmítají vydávat evropská víza. Procento odmítnutí vydat vízum Ukrajincům v členských zemích Schengenu vzrostlo z 1,7% v roce 2013 na 3,4 v roce 2015.

34; Ruské letectvo za tři dny uskutečnilo 41 startů v okolí Palmýry. Od 20. do 23. března bylo uskutečněno 41 startů v okolí Palmýry a útoky byly vedeny na 146 vojenských objektů teroristů, sdělili v tiskové službě ministerstva obrany.

35; Děsivá čísla: Podle OSN v Donbasu zahynulo již 9 tisíc lidí a více než 21 tisíc bylo zraněno v důsledku probíhajícího konfliktu. V márnicích na Ukrajině kromě toho leží kolem tisícovky neeidentifikovaných těl.

36; Opozice zuří: Rusové se nechystají povstat proti Putinovi. Rusové navzdory všemožným prognózám a ekonomické krizi pokračují v podpoře své vlády.

37; Zvláštní operace v Palmýře: Syrská armáda postupuje městskou zelení a zahradami, Hizballáh útočí na hrad. V současné chvíli se syrské ozbrojené síly snaží prolomit obranu nepřítele a dostat se do jižního sektoru tohoto starobylého pouštního města.

38; Jaceňuk slíbil policii část Janukovičových peněz. Zbývá jen spočítat, kolik milionů se ztratí cestou.

39; Na dnešek připadá tragické výročí zahájení bombardování civilního obyvatelstva Srbska vojsky NATO. Za dobu bombardování činil počet přímých obětí více než 1.700 lidí včetně téměř 400 dětí. Zhruba 10 tisíc lidí bylo vážně zraněno.

40; Kaddáfí a Asad varovali Evropu před teroristickou hrozbou už před několika lety.

41; Horší než Sýrie: Ukrajina se stala světovým lídrem v tempu inflace. Ukrajinská měna ztrácela v roce 2015 hodnotu rychleji než kterákoli jiná světová měna. Celoroční výsledek je 49%.

42; Šok v Kyjevě: Charkov a Cherson půjdou ve stopách Krymu. V Charkovské a Chersonské oblasti je vysoká pravděpodobnost zopakování krymského scénáře. Prohlásila to poslankyně Ukrajiny Viktorija Sjumar ve vysílání televizní stanice ATR.

43; Boje u Jasinovaté a Avdějevky probíhají plnou silou s použitím těžkého dělostřelectva a tanků, říká zdroj.

44; V důsledku slabé přípravy ukrajinských vojáků přišla ukrajinská armáda v Donbasu za poslední týden o tři bezpilotníky a osm amerických radiostanic.

45; Ukrajinští vojáci navrhují střílet vládu bez vyšetřování a soudu. Rozkol mezi ukrajinskou vládnoucí mocí a polovojenskými formacemi se nadále prohlubuje.

46; U Palmýry zahynul hrdinskou smrtí důstojník ruského specnazu. Důstojník Sil speciálních operací zahynul v Sýrii při plnění bojového úkolu navádění ruského letectva na objekty teroristů v okolí Palmýry.

47; USA popírají hořkou pravdu o svém zaostávání v kosmu, píše Huffington Post. USA přišly o technologie dopravy člověka do kosmu. Kdežto Rusko a Čína pokračují v rozvoji tohoto směru, což může postavit Washington do závislosti na kosmických programech Moskvy a Pekingu.

48; V Argentině pálí americké vlajky. Obyvatelé protestují proti Obamově návštěvě. Tisíce lidí vyšly na ulice Buenos Aires a protestují proti návštěvě prezidenta USA Baracka Obamy v Argentině.

49; Přítomnost ruského specnazu v Sýrii Státní department nepřekvapila. Velitel ruské skupiny v Sýrii už dříve sdělil, že ruské zvláštní jednotky operují na teritoriu země a provádějí průzkum pro ruské letectvo.

50; Ukrajinská armáda večer ostřelovala Turodovskije na západě Doněcka. Byl poškozen činžovní dům.

Zdroj: rusvesna.su

 

Pátek, 25.3.2016:

1; Lavrov: Moskva lituje zamrzlých vztahů ve spolupráci s EU. S lítostí jsme zaregistrovali nedávno zveřejněné principy vzájemných vztahů EU a Ruska, tím spíš výzvu všem státům světa, aby zaváděly protiruské sankce, prohlásil ministr.

2; Hlavní vojenský prokurátor Ukrajiny potvrdil smrt advokáta Grabovského. Oficiální Kyjev potvrdil smrt advokáta Jurije Grabovského, který zastupoval zájmy Rusů Jerofejeva a Alexandrova.

3; Ukrajince vyděsily dva obrněné transportéry poblíž hranice. Ukrajinští pohraničníci „už zase“ našli ruská vojska na hranicích.

4; Pravý sektor se chystá vyhazovat obytné domy v okolí Jasinovaté do povětří, hlásí rozvědka Doněcké republiky. Zničené domy chtějí prezentovat jako výsledek ostřelování ze strany armády Doněcké republiky. Na místo už se sjely štáby novinářů ukrajinských televizních stanic.

5; Na Kurilách budou rozmístěny nejnovější raketové komplexy a bezpilotníky. Pobřežní raketové komplexy Bal a Bastion, bezpilotníky nové generace budou rozmístěny na Kurilských ostrovech v roce 2016.

6; Jeden bojovník armády Doněcké republiky zahynul, sedm bylo zraněno střepinami v důsledku ostřelování ze strany ukrajinské armády v posledních 24 hodinách.

7; Vyšetřovací výbor je blízko k důkazu o nezákonném převzetí JUKOSu. Vyšetřovatelé jsou blízko k důkazu o nezákonném získání akcií JUKOSu jeho akcionáři.

8; Nejnovější ruský bojový robot útočí na cíl protitankovými raketami. Donedávna byly záběry z takové střelby ještě tajné.

9; Rosaviacija: Rozvoj leteckého spojení s Tureckem nemá smysl. Rozvíjet v současných podmínkách letecké spojení s Tureckem nemá smysl, myslí si šéf Federální agentury letecké dopravy Alexandr Něraďko.

10; Útok na Islámský stát na všech frontách. V Egyptě bylo zlikvidováno 60 ozbrojenců. Během vojenské operace v Egyptě se armádě podařilo zlikvidovat několik základen extremistů z Ansar Bejt al-Makdís, která slíbila věrnost Islámskému státu.

11; Padesát žen a dětí bylo osvobozeno ze zajetí u Islámského státu v Sýrii. Bojovníci kurdské domobrany osvobodili v S7rii velkou skupinu jezídských dětí a žen, které byly v zajetí Islámského státu rok a půl, sdělili v zastoupení syrského Kurdistánu v Moskvě.

12; V reakci na počínání NATO umístí Rusko u západních hranic dvě divize. NATO pokračuje v navyšování svého vojenského potenciálu v Evropě. Taková situace nás nemůže zneklidnit. Jsme jen nuceni na ni reagovat, zdůraznil ministr obrany Ruska.

13; Oddělení, referendum a připojení – to není anexe, říká profesor práva Hamburské univerzity o připojení Krymu. Profesor Reinhard Merkel z Hamburské univerzity, učitel filozofie práva a popularizátor této vědy, si myslí, že připojení Krymu anexí nebylo.

14; Unesenému advokátovi dvou zatčených Rusů věšeli na nohu výbušninu, pak jej zastřelili a zakopali. Byly zveřejněny podrobnosti z vraždy advokáta Jurije Grabovského, který hájil u soudu Rusy Alexandrova a Jerofejeva.

15; Belgie obnovuje letecké údery na Islámský stát. Příslušné rozhodnutí bylo přijato po útocích na letišti a v metru v Bruselu.

16; V Paříži demonstranti zaútočili na budovu policie. Důvodem nespokojenosti shromážděných bylo zbití jednoho ze studentů policisty během protestní akce 24. března.

17; Co zbylo z Palmýry. Byly zveřejněny letecké záběry z bezpilotníku, které ukazují, jak nyní vypadá starobylá Palmýra – město, které je zapsané na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

18; Ukrajinská armáda za posledních 24 hodin stodvacetkrát ostřelovala frontové oblasti Doněcké republiky, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky. Nejintenzivnější ostřelování zažily Spartak, Vesjoloje, Straromichajlovka, Trudovskije, okolí letiště a Volvo-centra na okraji Doněcka a Jasinovaté, dále Dokučajevsk a Kominternovo na jihu Donbasu.

19; Jeden z bruselských teroristů se ukázal jako bratr známého belgického sportovce. Otec už vyjádřil obavy, že protizákonná činnost mladšího syna zničí sportovní kariéru staršího.

20; Pentagon už utratil více než bilion na nelétající F-35. Odhad výdajů Pentagonu na program F-35 byl zvýšen na 1,12 bilionu dolarů, přičemž za tyto peníze se ještě nepodařilo zvednout do vzduchu ani jednu zcela dokončenou stíhačku.

21; Rusko předvedlo v Sýrii fantastickou válku, říká americký televizní kanál. Ještě před několika lety si Západ ani nedokázal představit, nakolik Rusko uspěje v reformě své armády a ve vývoji nových zbraní. Operace v Sýrii ukázala, že je všechno jinak, říká Vice News.

22; Ukrajinský specnaz chystá diverze na průmyslových objektech Doněcké republiky. Rozvědka domobrany Doněcké republiky zaregistrovala příjezd jednotek ukrajinského specnazu do okupované části Jasinovatského okresu za účelem přípravy diverzí na průmyslových podnicích Doněcké republiky.

23; Putin jmenoval Kadyrova úřadujícím nejvyšším představitelem Čečny. Volby šéfa regionu proběhnou v září a Kadyrov se jich bude moci zúčastnit.

24; Výměna Savčenkové za zadržené ruské občany je možná, říká šéf administrativy Kremlu. Rozhodnutí o výměně ukrajinské sadistky Naděždy Savčenko za Rusy zadržené na Ukrajině může učinit pouze prezident Ruské federace Vladimir Putin, prohlásil šéf administrace Kremlu Sergej Ivanov.

25; Armáda Sýrie útočí u Palmýry, byly osvobozeny výšiny, blíží se písečná bouře. 25. března ráno syrští vojáci a Hizballáh osvobodili západní ovocné sady, ale nadále narážejí na tvrdý odpor ze strany teroristů Islámského státu u jižní brány Palmýry a u východních sadů.

26; Vojáci ukrajinské armády připravují teroristický čin proti Pravému sektoru kvůli vraždě důstojníka u Avdějevky.

27; Cestující letu Dubaj – Kyjev oznámil přítomnost výbušniny na palubě letadla. Na místě pracují pyrotechnici.

28; Soud propustil podezřelého z Bzinovy vraždy na svobodu. Pečorský obvodní soud Kyjeva propustil Andreje Medveďka z vazby na svobodu s omezeným režimem.

29; Pevnost Palmýra byla za podpory letectva Ruské federace dobyta syrskou armádou. Dnes, 25. března oddíly vládních vojsk za podpory leteckých úderů ruského letectva a armády Sýrie pronikly na horu a získaly kontrolu nad větší částí nepřístupné pevnosti známé jako Palmýrský hrad.

30; Vojáci ukrajinské armády chystají vzpouru proti velitelům kvůli neochotě vojáků bojovat v Donbasu. Podněcovatele vzpoury se chystá podpořit většina vojáků.

31; V Polsku byla zahájena demontáž pomníku generála Čerňachovského. Čerňachovskij byl nejmladším generálem armády a nejmladším velitelem frontu v historii Ozbrojených sil SSSR. Zahynul 18. února 1945 ve věku 38 let při osvobozování Polska.

32; V Bruselu došlo k novému výbuchu. Zatím se mluví o jedné oběti.

33; Nedaleko divadla v Moskvě našli tašku s granátem. Podle předběžných informací se jedná o útočný granát.

34; V Pentagonu si myslí, že USA zlikvidovali ministra financí Islámského sátu. V důsledku úderu koalice bylo zlikvidováno několik klíčových teroristů. V Pentagonu předpokládají, že mezi nimi byl i Hadží Imán, který odpovídá za finance Islámského státu.

35; V Bruselu byla ukončena speciální operace. Během ní v bruselské čtvrti Schaerbeek byl zadržen jeden člověk.

36; Velení ukrajinské armády v Avdějevce skrývá těla více než dvaceti zemřelých vojáků. Za uplynulých 24 hodin nepřítel utrpěl ztráty, které jsou rovněž utajovány nadřízeným štábem.

37; V Chersonu hodili poslankyni městské rady za límec chcíplého sledě. Do té doby sbírala poradkyně starosty v sociální síti lajky na podporu své iniciativy.

38; NATO se zabývá neexistující „ruskou hrozbou“, říká Puškov. Evropa zabředla do ideologických klišé, kterých se musí co nejdříve zbavit, myslí si šéf výboru Státní dumy pro mezinárodní otázky Alexej Puškov.

39; Tygři a Syrská armáda vstoupili do Palmýry. Syrský specnaz Tygři se za podpory Sokolů pouště, Hizballáhu a syrské námořní pěchoty probojoval do starobylého města přes jižní bránu po očištění větší části Sadů Palmýry od teroristů. Islámský stát utrpěl vysoké ztráty.

40; Islámský stát nemá už naději na záchranu. Operace na osvobození Palmýry a Deyr az-Zauru ještě nejsou dokončeny, ale jejich výsledek je předem znám.

41; Zahraniční fondy aktivně investují do ruského fondového trhu. Svědčí o tom informace Emerging Portfolio Fund Research. Jen za poslední týden příliv prostředků do fondů činil 152 milionů dolarů.

42; Ukrajinská armáda začala z vyhazováním domů u Jasinovaté do povětří, aby tak pro přítomná média zinscenovala ostřelování ze strany Doněcké republiky.

43; Ukrajina musí mít jaderné zbraně, hřímá Ljaško. Také si myslí, že odmítnutí jaderných zbraní po rozpadu SSSR bylo ze strany Ukrajiny chybou.

44; Podstatou rozsudku nad Karadžičem je obhajoba protisrbské politiky. Mezinárodní tribunál pro bývalou Jugoslávii uznal bývalého lídra bosenských Srbů Radovana Karadžiče vinným ze zločinů proti lidskosti během bosenské války v letech 1992 až 1995. Politolog Pavel Kandel si myslí, že rozsudek činí z tribunálu politický orgán.

45; SBU si udělala ostudu v den svého svátku, když nedokázala zadržet soudce Nejvyššího hospodářského soudu Viktora Švece za přijetí úplatku.

46; Oleg Carjov byl na Ukrajině vyhlášen jako hledaná osoba. Je obviněn z činů směřujících ke svržení ústavního řádu.

47; Porošenko podepsal nařízení o demobilizaci 45.000 vojáků. Ukrajinský prezident podepsal nařízení, na jehož základě by měli být v nejbližší době propuštěni do zálohy vojáci ukrajinské armády a Národní gardy, kteří byli mobilizováni během tzv. 4. vlny mobilizace.

48; Ozbrojenci Islámského státu zaútočili taktickými raketami na plynařský závod ve Furkulusu. Chtějí se tak pomstít za Palmýru. Syrská armáda už osvobodila větší část okolí Palmýry a vstoupila i do samotného města Tadmur. V souvislosti s tím zoufalí vůdcové Islámského státu přikázali zaútočit taktickými raketami na plynařský podnik ve Furkulusu.

49; Řeči o tom, že budou zrušeny sankce proti Rusku po splnění Minska-2 jsou hospodské kecy. Zacharova připomněla, že podle Minských dohod jsou smluvními stranami Doněcká a Luganská republika na jedné straně a Kyjev na straně druhé. Požadovat plnění Minska od Ruska je stejně hloupé jako je požadovat například od Francie, která je rovněž jedním z garantů dohod.

50; Během fotbalového zápasu na stadionu v Bagdádu došlo k výbuchu. Jsou desítky obětí. Zraněno bylo minimálně 60 lidí.

51; Rada pro národní bezpečnost a obranu Ukrajiny potvrdila sankční seznam „Savčenko-Sencov“. RNBO za předsednictví prezidenta Petra Porošenka projednala a potvrdila sankční seznam proti lidem, kteří měli co do činění s organizací soudu v Rusku se sadistickou návodčí Naděždou Savčenko.

52; Islámský stát se přihlásil k odpovědnosti za výbuch na stadionu v Iráku. Sebevražedný atentátník uvedl v činnost bombu po fotbalovém zapasu ve vesnici na jih od Bagdádu.

53; Markin se vysmál Porošenkovi po jeho prohlášení o více než 200 teroristických aktů silami SBU. Oficiální představitel Vyšetřovacího výboru Ruské federace Vladimir Markin s ironií komentoval Porošenkovo velkohubé prohlášení.

54; Porošenko přiznal šéfovi SBU Vasiliji Gricakovi titul armádního generála.

55; Rozsáhlé letecké údery ruského letectva šokovaly Islámský stát u Palmýry. Tygři a Sokolové dobyli leteckou základnu a 550. brigádu. Syrská armáda vybojovala na Islámském státu leteckou základnu Palmýry po bleskové útočné operaci a mohutných úderech ruského letectva.

56; Majdan začal požírat své vlastní děti, píší rakouská média. Prezident Ukrajiny Petr Porošenko, který zapojil do soutěže o křeslo premiéra svého stranického kolegu a předsedu Nejvyšší rady Vladimira Grojsmana, tím zaútočil na stávajícího premiéra Arsenije Jaceňuka.

57; Do Oděsy přivezli dvanáct raněných z Avdějevky. Pet z nich se nachází ve vážném stavu.

58; Reakce na vraždu Grabovského ukazuje na stav Ukrajiny. Nová tragédie na Ukrajině – vražda advokáta Jurije Grabovského, který obhajoval ruského vojáka Alexandra Alexandrova zatčeného na Ukrajině, ukazuje bezednost ukrajinské krize.

59; V boji proti teroru se syrská armáda chystá otevřít Aleppskou frontu. Hned po Palmýře vládní vojska a patrioticky naladěné formace Sýrie v nejbližší době mohou otevřít druhou frontu ve směru na Aleppo.

60; Irácká armáda osvobodila od Islámského státu okres poblíž syrské hranice. Iráčtí vojáci dokázali ovládnout okresy Um-al-Diban a Um Džurais, čímž odřízli klíčovou zásobovací cestu pro ozbrojence Islámského státu.

61; Právníci, kteří jdou proti ukrajinské moci, jsou extrémně ohrožení, říká Amnesty International o vraždě Grabovského. Únos a vražda Jurije Grabovského je třeba vyšetřit efektivně a nestranně, viníky spravedlivě potrestat.

62; Soud Evropské unie zavázal Ukrajinu k výplatě 6,3 milionu hřiven soudních výloh Janukovičovi a jeho dvěma synům z procesu majetkových sankcí zavedených proti nim Evropskou unií.

Zdroj: rusvesna.su

 

Sobota, 26.3.2016:

1; Ultimáta Západu – to už není nějaký tlak, ale otevřená válka. A Putin to perfektně chápe, když už si otevřeně dělá legraci z Kerryho, který přiletěl letos už s třetím „návrhem, který se neodmítá“.

2; Opilý Marokánec zlomil policistovi v Šeremeťjevu nos. Byl naštvaný, že zmeškal let Moskva – Casablanca.

3; Existuje rozhodnutí, že Savčenková bude vydána na Ukrajinu, tvrdí Timošenková. Šéfka Baťkivščiny, která má značnou zkušenost s otázkami kriminálu, prohlásila, že má informace o dohodě ohledně budoucnosti ukrajinské sadistické návodčí.

4; Rusko by se mělo probrat, říká Sergej Ivanov o Roce ekologie. Nebudeme čekat na rok 2017, ale chceme začít pracovat dřív, protože upřímně řečeno za jeden rok všechny ekologické problémy Ruska se vyřešit nepodaří, zdůraznil šéf kremelské administrativy.

5; Do syrského města Hamá bylo dopraveno více než 100 tun ruské humanitární pomoci. Ruská humanitární pomoc byla dopravena do obcí Fan el-Vastání a Fan eš-Šamalí, které byly nedávno osvobozeny od teroristů.

6; Vysílání teroristů do Evropy je součástí politiky Turecka, zní senzační prohlášení jordánského krále. V médiích se objevil přepis rozhovoru jordánského krále Abdulláha II. s americkými kongresmany, ve kterém monarcha vypráví o sázce Ankary na radikální islamisty.

7; Ukrajinská vláda málem způsobila druhý Černobyl. Zastaralé zařízení ukrajinských jaderných elektráren neumožňuje realizaci smělých myšlenek úředníků, které často hraničí s šílenstvím.

8; Islámský stát chystá Evropě jadernou apokalypsu: Byl zabit člen ochranky jaderné elektrárny, jeho přístupová karta byla ukradena.

9; Útok na Palmýru. Boj za starobylé město Palmýru vstoupil do rozhodujícího stádia.

10; Práce na obnově památek v Palmýře začnou už v dubnu. Začneme pracovat už v dubnu, kdy ve městě bude už úplně bezpečno, prohlásil ředitel státní agentury na ochranu historických památek v Sýrii.

11; Syrští vojáci sundali vlajku islámského státu z pevnosti v Palmýře. Vojáci a domobrana demonstrativně spálili černou vlajku.

12; Neonacista Jaroš slibuje Ukrajině „krvavé jaro“. Přitom nemluví o nějaké reálné hrozbě vycházející od radikálních extremistů ani o prudkém nárůstu zločinnosti v duchu 90. let. Jen znovu fabuluje o mýtické ruské invazi.

13; Jak přinutit ruskou ekonomiku k růstu 5 až 10% za rok? Ruská ekonomika má růstový potenciál 5 až 10% ročně. Je o tom přesvědčen Boris Titov, zplnomocněnec při prezidentovi Ruska pro práva podnikatelů a předseda prezídia Stolypinského klubu.

14; Fašismus od plenek: Ukrajinští vydavatelé šíří v Rusku leporela s vyobrazeními Hitlera. V ruských knižních obchodech se prodává soubor skládacích souprav pro děti s portrétem Adolfa Hitlera.

15; Dostali jsme se do doby kamenné a ne do Evropy, stěžují si obyvatelé Lisičanska. Úroveň života ve městech Luganské oblasti okupovaných Ukrajinou měla letět strmě vzhůru nebo přinejmenším vstříc evropské úrovni. Je-li tomu tak, vyprávějí obyvatelé Lisičanska.

16; Ukrajinec, který v Černigovské oblasti strhl ukrajinskou vlajku z budovy komunálního podniku a hodil ji na skládku, skončil v blázinci.

17; Pravý sektor útočí na opěrný bod u Jasinovaté. Několik bojovníků armády Doněcké republiky bylo zraněno. U Jasinovaté ukrajinská armáda zesílila ostřelování teritoria Lidové republiky přiléhající k linii dotyku.

18; Vyšel poslední papírový exemplář populárního britského deníku Independent.

19; Ukrajinští advokáti požadují posílení ochrany po vraždě svého kolegy. Vedení Národní asociace advokátů připravuje výzvu k nejvyššímu vedení země a policie.

20; V Praze zneuctili vlajky Číny. Čínské vlajky rozvěšené na ulicích, po kterých má projet nejvyšší představitel Číny, byly v noci na sobotu potřísněny černou barvou, sděluje Česká televize.

21; během 24 hodin zahynuli dva vojáci ukrajinské armády. Ukrajinské úřady informují o smrti dvou vojáků ukrajinské armády v zóně ATO.

22; V Černé Hoře bylo zadrženo více než 50 Rusů pro podezření z podílu na mezinárodním organizovaném zločinu, sděluje černohorská televizní stanice RTCG.

23; Islámský stát plánuje teroristické činy proti Rusům. Takové informace byly získány v důsledku výslechu členů uskupení zadržených v Turecku.

24; Pokračuje útok na Palmýru. Byla osvobozena klíčová část města. Syrské ozbrojené síly a jejich spojenci získaly plnou kontrolu nad okresem Al-Amaríja na severu od Palmýry.

25; U Ivano-Frankovska došlo k bombovém u útoku na polikliniku. V noci na 26. března došlo na chodbě okresní polikliniky Tlumačevského okresu v Ivano-Frankovské oblasti k výbuchu neznámého předmětu.

26; Mohutné letecké údery ruského letectva šokovaly Islámský stát u Palmýry. Tygři a Sokoli dobyli leteckou základnu a zajali 550. brigádu. Syrská armáda dobyla na Islámském státu leteckou základnu Palmýry po bleskové útočné operaci a leteckých úderech ruského letectva.

27; Zástupce primáře Dněpropetrovské oblastní nemocnice zranili v ATO. Lékař se vypravil do zóny ATO strávit svou dovolenou. Se zraněním byl dopraven do nemocnice.

28; Policisté v USA zastřelili muže, který trpěl psychickou poruchou. Příbuzní zastřeleného podali žalobu na policii i místní úřady.

29; KLDR vyhrožuje jaderným úderem proti Soulu. Korejská lidová armáda požaduje omluvu od prezidenta Jižní Koreje za společná cvičení jihokorejských vojáků a USA.

30; Armáda Doněcké republiky vytlačuje ukrajinské okupanty z avdějevské průmyslové zóny. Bojovníci armády Doněcké republiky vedou aktivní útok na pozice ukrajinských okupantů v avdějevské průmyslové zóně.

31; Kyjev není schopen nebo si nepřeje plnit Minské dohody, říká Peskov. Ruská strana stále chová naději, že Porošenko podepíše zákony, které musí podepsat, než se situace dostane do fáze horkého konfliktu, prohlásil tiskový tajemník prezidenta Ruské federace.

32; Velvyslanectví Ruské federace v Černé Hoře zjišťuje okolnosti zadržení Rusů. Vyžádalo si informace od policie, prohlásil představitel diplomatické mise.

33; Savčenková je odsouzena a bude si odpykávat trest. Jiná rozhodnutí zatím nejsou. V souladu s ruským zákonem ukrajinská návodčí bude v nápravném zařízení. Jiná rozhodnutí může přijímat pouze hlava státu, prohlásil tiskový tajemník prezidenta.

34; Při ostřelování Makejevky kyjevští ozbrojenci záměrně vedli palbu na obytné bloky, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky. Ukrajinští ozbrojenci záměrně pálili na obytné bloky Makejevky během ostřelování okrajů města v noci na 24. března.

35; Zločinec v Kyjevě zemřel při pokusu utéct policii. Policie u něho našla granát, nože a drogy.

36; Rusko se nachází ve stavu informační války s Anglosasy, říká Peskov. Zabývat se nyní problematikou image nemá smysl, myslí si tiskový tajemník prezidenta Ruské federace.

37; Ukrajina chystá útok na Donbas ve třech směrech. Ukrajinská armáda zvyšuje koncentraci vojsk a organizuje přípravu k útoku ve třech směrech.

38; V centru Charkova zadržela policejní hlídka bezdomovce s puškou. Bezdomovec tvrdí, že pušku našel na smetišti.

39; KLDR vyhrožuje Spojeným státům jaderným úderem. Severokorejská média DPRK Today na svém kanálu You Tube zveřejnily video, na kterém je simulován jaderný úder na USA.

40; Policisté vyšetřují vraždu muslima, který poblahopřál křesťanům k Velikonocům. Ve skotské policii prohlásili, že vražda Asada Šacha v Glasgow mohla být spáchána z náboženských pohnutek, říká agentura AP.

41; Díky, Rusko! Obyvatelé Donbasu děkují za humanitární pomoc. Bylo zveřejněno video s písní věnovanou jubilejnímu padesátému konvoji, který vyslalo Rusko do Donbasu bojujícího za pravdu, svobodu a nezávislost.

42; Bitva o Palmýru. V činnosti je specnaz, tanky, letectvo. Armádní vojenští zpravodajové provázející útočné skupiny vládních sil natočili během útoku armády na Palmýru okupovanou teroristy Islámského státu nová zajímavá videa.

43; Evropská unie je překážkou pro tajné služby, říká bývalý šéf CIA. Tajné služby řady evropských zemí nejsou schopny zajišťovat bezpečnost svých občanů a některé státy by se s tímto úkolem vypořádaly lépe samostatně, myslí si bývalý šéf CIA a NSA Michael Hayden.

44; V Nikolajevě voják ukrajinské armády znásilnil šestiletou nevlastní dceru, zabil svou ženu a poté si podřezal žíly.

45; Ozbrojenci Džebhat an-Nusrá ostřelovali z minometů obytnou čtvrť Aleppa. Celkem bylo na čtvrť vystřeleno 23 min, zahynuli dva obyvatelé, jedenáct lidí bylo zraněno.

46; Ve stockholmských čtvrtích, kde žijí migranti, už dva dny po sobě pokračují nepokoje. Na okraji Stockholmu, kde se usídlili běženci, už druhou noc pokračují nepokoje: Neznámí pálí pneumatiky, házejí po policistech kameny. Ve čtvrti shořela čtyři auta.

47; V boji proti terorismu se syrská armáda připravuje na otevření Aleppské fronty. Hned po Palmýře vládní vojska a vlastenecky naladěné formace Sýrie v nejbližší době mohou otevřít druhou frontu v okolí Aleppa.

48; Ruský „Rambo“ byl obklíčen a zlikvidoval hrdlořezy z Islámského státu, čímž na sebe strhl palbu, píší britská média. Britští novináři byli natolik udiveni posledními minutami života ruského důstojníka a rozhodnutím zemřít, ale nevzdat se, že jej srovnali s kultovním filmovým hrdinou.

49; Výsledky dalšího kola mezisyrských rozhovorů: Proč opozice nepřistupuje na kompromisy? 24. března v Ženevě skončilo další kolo mezisyrských rozhovorů. Proč syrská opozice tolik brání vypracování mírové cesty z hluboké krize, která zachvátila celou Sýrii?

50; V Kirgizii byli zatčeni podezřelí z přípravy státního převratu. Lídři opozičního hnutí Kirgizie Kubanyčbek Kadyrov a Bektur Asanov byli na dva měsíce vzati do vazby v nápravném zařízení Státního výboru národní bezpečnosti.

51; Rusko, Bělorusko a Srbsko by měly vytvořit nový svazový stát. Byl zveřejněn rozhovor s politologem Alexejem Kočetkovem o tom, proč Rusko musí upevnit své zahraničně-politické úspěchy vytvořením efektivní nadnárodní struktury spolu se svými nejbližšími spojenci.

52; Batohy od Avakova: Čínská látka a vodovodní trubky. Na Ukrajině vzniká další skandál.

53; Syrská armáda zaútočila na leteckou základnu Palmýry. Bojovníci Syrské armády a domobrana Sil národní obrany vtrhli dnes večer na území strategické letecké základny Palmýry ležící na západ od města.

54; Pravý sektor oznamuje své ztráty u Avdějevky. V okolí avdějevské průmyslové zóny a jasinovatského kontrolního stanoviště dochází k neustálým bojům.

55; Vůdce Pravého sektoru řekl, které části Ruské federace přejdou pod Ukrajinu. Vůdce Pravého sektoru si myslí, že v Rusku se zvedá vlna národního sebeurčení.

56; Pochod proti strachu v Bruselu byl zrušen kvůli strachu z teroristických činů. Pochod byl přeložen na 27. března.

57; Vojenské dopravní letectvo dokáže dopravit živou sílu a náklad na libovolné místo na světě, říká ministerstvo obrany Ruské federace. V každém letadle Vojenského dopravního letectva je navigátor, který vedle navigace uskutečňuje i míření a vysazování, řekl hlavní navigátor velení Vojenského dopravního letectva plukovník Arťom Filippov.

58; Kapitán amerického vojenského námořnictva byl odsouzeni k odnětí svobody za obchod s tajnými informacemi. Výměnou za tajné informace dala malajská společnost kapitánovi Danielu Dasekovi drahé dárky a zajišťovala pobyty v nejlepších hotelích se službami prostitutek.

Zdroj: rusvesna.su

 

Neděle, 27.3.2016:

1; Erdoğan odsoudil západní diplomaty, kteří byli přítomni u soudu s novináři. Prezident Turecka ostře zkritizoval západní diplomaty včetně generálních konzulů, kteří se v Istanbulu zúčastnili včera zahájeného soudu s dvěma tureckými novináři obviněnými ze špionáže.

2; Nápad bojovat současně proti Asadovi a Islámskému státu je idiotismus, prohlásil Trump. Islámský stát představuje pro USA daleko větší problém než Asad. Prezidentský kandidát je přesvědčen, že pro boj proti ozbrojencům Islámského státu e potřeba je zbavit přístupu k ropě.

3; Dopingové sankce jsou jen špinavou politikou. Pokud tato zkouška zbraní proběhne úspěšně, Světová protidopingová agentura zcela uzavře Rusku přístup na světovou sportovní arénu.

4; Erdoğan doufá, že se zbaví Moskvy. Proč prezident Turecka navrhuje reformu Rady bezpečnosti OSN?

5; Zastavit NATO s co nejmenšími silami. Rusko stahuje k západním hranicím nejbojeschopnější vojenské jednotky.

6; Mýtus o „ruských tancích“ je hrozivější než teroristé. V zemích Pobaltí se v klidu smířili s útokem na Belgii, ale děsí lidi Ruskem.

7; Vražda Grabovského by se měla stát novým případem Gongadzeho. Vražda advokáta Jurije Grabovského, který u kyjevského soudu hájil ruské občany bojující na straně Luganské republiky, je svědectvím degradace celého policejního systému.

8; Krvavý teror v Aleppu probíhá za podpory Turecka, Saúdské Arábie a Izraele. Tajné služby zmíněných zemí pokračují ve financování zločineckých band, v dodávkách zbraní včetně chemických, připravují ozbrojence v táborech a přesouvají je přes své území do Sýrie.

9; Noční lovci ruského letectva útočí na Islámský stát u Palmýry. Byly zveřejněny první záběry bojového nasazení vrtulníků Mi-28N. Vojenští zpravodajové libanonského hnutí odporu Hizballáh zveřejnili první záběry bojového nasazení moderních ruských vrtulníků v Sýrii u města Palmýra.

10; Studená válka: NATO chce vrátit na evropské nebe letadla U-2. Breedlove prohlásil, že Rusko je dlouhodobou existenční hrozbou pro USA:

11; Budoucnost už je tady: Co dokážou bojové roboty? Moderní armáda je jednou ze sfér, kam se inovace dostanou jako první. Pokrokové technologie se stále aktivněji zapojují do vojenského života. Výjimkou není ani oblast, která se ještě včera zdála být hudbou budoucnosti – robototechnika.

12; Oddíly Islámského státu dezertují z Palmýry a trpí velkými ztrátami. Raněné nechávají na místě. Islamističtí bojovníci pokračují v porušování příměří a v souvislosti s úspěchy vládních sil u Palmýry někteří utíkají, jiní bojují mezi sebou.

13; Syrská armáda kompletně osvobodila Palmýru. Město kompletně přešlo pod kontrolu syrské armády.

14; „Černý seznam“ SBU připomíná výhrůžku. SBU zveřejnila soupis bývalých pracovníků, kteří zradili přísahu a jsou v zemi považováni za zrádce. Na seznamu jsou nejen vojáci sloužící dříve na Ukrajině, ale i běžní občané.

15; Deyr az-Zaur dostal od Ruska humanitární pomoc. V tuto chvíli zhruba 200 tisíc obyvatel města potřebuje hlavně potraviny, léky, palivo a další životně důležité zboží. Pomoc byla shozena ruským letadlem ze vzduchu.

16; Pod ukrajinským vojákem explodovala v okolí Širokina mina. Podle předběžných informací zdroje se ukrajinský voják snažil proniknout k pozicím Doněcké republiky.

17; Michael McFaul poděkoval Rusku za osvobození Palmýry. Bývalý velvyslanec USA v Rusku poděkoval Rusku za osvobození starobylého syrského města.

18; Armáda Sýrie útočí ve městě Hamá, v Deyr az-Zauru a u Damašku. Syrská armáda ostřeluje ozbrojence Islámského státu v Deyr az-Zauru, U Damašku a Aleppa ostřeluje ozbrojence An.-Nusrá. Oddíly Svobodné syrské armády postupují proti odporu ozbrojenců Islámského státu v Dará.

19; Forbes radí Kyjevu, aby přestal věřit pohádkám. Nikdo jim na pomoc nepřijde. Stížnostem na ruskou agresi už nikdo nevěří a Ukrajinci by měli přestat žít ve světě fantazií. Tyto rady udílí Ukrajině donedávna silně protiruský Forbes.

20; Pentagon přišel o svou družic na oběžné dráze. Spojení s družicí Flight 19, která fungovala zhruba dva roky na oběžné dráze Země, bylo ztraceno už 11. února. Velení kosmických sil USA sdělilo, že ukončilo všechny pokusy o obnovu spojení.

21; Co dělal Breedlove v Gruzii? Washington připravuje Tbilisi k boji na dvou frontách – proti Islámskému státu a proti Rusku.

22; Krivoj Rog ve strachu: Do města přijeli nacionalisté připravení zabíjet. V předvečer voleb starosty Krivého Rogu dorazili do města ozbrojení nacionalisté ze všech koutů Ukrajiny. Radikálové jsou připraveni k rozhodným akcím.

23; Na Kurilách vznikne Bastion. Pobřežní raketové komplexy Bal a Bastion spolu s bezpilotníky nové generace se objeví na Kurilských ostrovech už letos.

24; Ruské vojenské námořnictvo 21. století: Perspektivní plavidla i výzbroj. Konec roku 2015 a začátek roku 2016 byl charakterizován nebývalým množstvím zpráv o perspektivních námořních zbraních ze strany představitelů obranného průmyslu a vedení ruského námořnictva.

25; Velení syrské armády potvrdilo osvobození Palmýry za podpory ruského letectva. Velení syrské armády oficiálně oznámilo osvobození Palmýry od ozbrojenců teroristického uskupení Islámský stát za podpory vojenských letadel a vrtulníků ruského letectva a syrských ozbrojených sil.

26; V Palmýře úročí sebevražední atentátníci Islámského státu na armádu ze zálohy. Syrská armáda provádí začišťování a odminování. Syrská armáda v tuto chvíli provádí očistu obytných čtvrtí a letiště Palmýry na jihovýchodě města. Ženijní útvary provádějí odminování území od min a nástražných výbušných zařízení.

27; Turecké úřady varují před možnými teroristickými činy Islámského státu v době Velikonoc. Dnes Velikonoce slaví katolíci a některé další křesťanské konfese západního obřadu. Turecké úřady už vyzvaly občany, aby se připravili na teroristické činy.

28; Pomník Alexandra Mozgového byl odlit a je připraven k instalaci. Vytvoření památníku velitele brigády domobrany Luganské republiky Prizrak Alexeje Mozgového finišuje. Socha je už odlita, zbývají už jen drobné práce na sbroušení švů.

29; Ukrajinská armáda nadále přisouvá tanky a samohybné houfnice do okolí Stanice Luganské. 25. března přijely z obce Sizoje ve stanično-luganském okrese do okolí obce Šarov Kut dvě tankové čety o síle šesti tanků patřících k 28. batalionu oddělené motorizované brigády ukrajinské armády.

30; Z Elbrusu spadl ukrajinský horolezec. Dnes přišla zpráva, že z výšky 5.300 metrů nad mořem se na hoře Elbrus zřítil horolezec z Ukrajiny.

31; Děkujeme Putinovi za osvobození Palmýry, říká velitel Sokolů pouště. Zatímco jiné země podporovaly teroristy, Rusko pomáhalo obyvatelům a armádě Sýrie v boji proti Islámskému státu, řekl velitel oddílu „sokolové pouště“.

32; Kyjev odmítá a bude odmítat dialog s Donbasem, říká Marija Zacharova. Neochota Kyjeva vést přímý dialog s Donbasem brzdí proces plnění Minských dohod, konkrétně v otázce politického urovnání, myslí si Marija Zacharova.

33; Ukrajina má nejvyšší ukazatel inflace na světě, říká CIA. Ukrajina se stala zemí s nejvyšší mírou inflace na světě a obsadila v celosvětovém žebříčku 225. místo.

34; V Sýrii nepodporujeme Asada, ale zachování zákonné vlády, prohlásila oficiální představitelka ruského ministerstva zahraničí. Poznamenala, že syrský prezident nebýval nejlepším přítelem Ruské federace.

35; Brusel byl předkrm. Hlavní chod nás teprve čeká, vyhrožuje hrdlořez Islámského státu Evropě. Ozbrojenec Islámského státu původem z Antverp oslovil vládu a lid Belgie a slíbil nové krvavé teroristické činy.

36; V Doněcké republice údajně budují oddíl bojových trpaslíků. Objevují se poplašné zprávy z psychiatrických zařízení na Ukrajině.

37; V Okupované Avdějevce se za noc během čištění ze strany ukrajinské armády beze stopy ztratilo více než 20 obyvatel. Více než dvacet civilních osob se beze stopy ztratilo v okolí okupované Avdějevky na sever od Doněcka po čistkách prováděných ukrajinskou armádou.

38; Syrská armáda se chystá k útoku na Karjatajn na východě provincie Homs, zatímco ruské letectvo útočí na Islámský stát ze vzduchu.

39; Ukrajinští vojáci pijí, aby nemuseli plnit příkazy velení, říká Basurin. Kvůli opilosti řidičů se na západě zdržela kolona obrněné techniky s vojáky 3. batalionové taktické skupiny 72. brigády ukrajinské armády, která mířila k linii dotyku.

40; Římská zrada: Římský papež vyzval k ukončení války na Ukrajině. Přišla bída na Ukrajince z nečekané strany: Římský papež František vyzývá k co nejrychlejšímu ukončení války na Ukrajině.

41; Nejdůležitější úder na Islámský stát by nebyl možný bez Ruska, říká Steinmaier. Německý ministr zahraničí vysoce ocenil účast Ruska v syrské operaci a označil stávající příměří za největší úder proti Islámskému státu, píše Berliner Morgenpost.

42; Ministerstvo obrany Doněcké republiky zveřejnilo kompromitující materiál na velitele ukrajinské armády, kteří se podíleli na válečných zločinech v Donbasu.

43; Do Ruska je možné jet s pasem Doněcké republiky. V souvislosti s nekonečnými diskusemi o vydávání pasů Doněcké a Luganské republiky, sporů stoupenců a odpůrců tohoto počínání, přišla z oficiálního zdroje zpráva o možnosti vstupovat na základě těchto dokladů na území Ruské federace.

44; Putin poblahopřál Asadovi k osvobození Palmýry od teroristů. Během telefonického rozhovoru s nejvyšším představitelem Sýrie ruský prezident vyzdvihl význam zachování Palmýry pro světovou kulturu, sdělil Dmitrij Peskov.

45; Tisíce Srbů vyšly do ulic Bělehradu proti NATO. Ulice Bělehradu byly dnes podobné lidským řekám. Účastníků protinatovského shromáždění bylo tolik, že nebylo vidět dlažbu.

46; Mýtus o běloruských teroristech v Belgii byl odhalen. Občané Běloruska neměli nic společného s teroristickými akty v Bruselu. Teď naopak jsou už možné soudní dohry s osobami a institucemi, které tuto lživou informaci šířily.

47; SBU umučila „teroristu“. Prokuratura Kramatorska vyšetřuje vraždu místního obyvatele, kterého k smrti umučili dva pracovníci SBU, když se z něho snažili vytlouct přiznání ke spolupráci s úřady Doněcké republiky.

48; Dalšími cíli Armády Sýrie budou Deyr az-Zaur a hlavní město Islámského státu Rakká. Nejvyšší velení syrské armády znovu potvrdilo, že syrská armáda, oddíly národní domobrany a ruské letectvo budou pokračovat v boji proti Islámskému státu a Džebhat an-Nusrá.

49; Výbuch v pákistánském Láhauru – zahynulo přes šedesát lidí. Zraněno bylo více než sto lidí.

50; Nepkoje v Bruselu? Masová rvačka opilých ultras. V centru Bruselu na Burzovním náměstí se shromáždili občané, aby uctili památku obětí teroristického činu z 22. března.

51; Diplomacie v kombinaci s ruským letectvem dělají divy, říká Zacharova. Určitým způsobem se ve světě začíná měnit atmosféra, prohlásila oficiální představitelka ruského ministerstva zahraničí.

52; Odminováním Palmýry se budou zabývat ruští vojáci. Prezident Ruska Vladimir Putin v telefonickém rozhovoru ujistil generálního ředitele UNESCO, že ruský kontingent se bude podílet na odminovávání osvobozené syrské Palmýry.

53; Saakašvili šel do ukrajinské politiky a nadělal si do kalhot. Deklarovaný boj s korupcí totálně selhal. Saakašvili má za sebou nulový výsledek, stal se jen obyčejným populistou, ve kterém se zklamali dokonce i ti, pro které byl dříve ikonou.

54; Nová realita EU: Stránky a nové aplikace pro migranty. Evropská unie prožívá hlubokou migrační krizi, zem EU jsou doslova zaplaveny tisíci běženců a další přicházejí.

55; V Oděse nacisté napadli příbuzné obětí zaživa upálených v Domě odborů před dvěma lety. Příbuzní a přátelé obětí z Domu odborů každou neděli přicházejí na Kulikovo pole, aby uctili památku obětí.

56; Kruté vraždy v Aleppu. An-Nusrá útočí a chystá se použít turecké chemické zbraně. Teroristé z Achrar aš-Šám a An.Nusrá přisouvají posily do Aleppa, připravují chemický útok a znovu krutě ostřelují obytné čtvrti, kde umírají civilní obyvatelé.

57; Poprvé v historii Ukrajiny se šachisté porvali nad šachovnicí. Jak je známo, šachisté jsou národ horkokrevný, který si čas od času vyřizuje své vztahy pomocí pěstních soubojů, ale obvykle se tak děje v uctivé vzdálenosti od šachových klubů.

58; Ukrajinští nacisté a islamisté tlačí Evropu do radioaktivního pekla. Loni byly zaregistrovány pokusy okupovat jadernou elektrárnu na Ukrajině a nyní vidíme pokusy radikálních islamistů proniknout do jaderné elektrárny v Evropské unii.

59; Cruz se distancoval od skandální reklamy s Trumpovou ženou. Skandál se rozhořel poté, co se na síti objevila fotografie prakticky nahé manželky Donalda Trumpa s nápisem „Příští první dáma USA“. Trump z toho okamžitě obvinil svého hlavního soupeře v předvolební kampani.

60; Ruský námořník vyprávěl o životě v zajetí u nigerijských pirátů. Námořník Ivan Rudnyj přiletěl do Murmanska z Petrohradu v neděli večer. Na letišti jej přivítali přátelé a manželka.

61; Počet obětí výbuchu sebevražedného atentátníka v Láhauru vzrostl na 65 lidí. Zraněno bylo více než 280 lidí. K výbuchu došlo nedaleko dětského hřiště většina obětí jsou ženy a děti. K odpovědnosti za výbuch se nepřihlásila ani jedna z teroristických organizací.

Zdroj: rusvesna.su

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes tlačítko Kateřina Amiourová - blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy
Klíčová slova: Donbas, EU, NATO, Rusko, Sýrie, Turecko, Ukrajina, USA

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Vimmer Petr

 

 

https://www.facebook.com/petr.kriz.9484/videos/1028384877221972/