Donbas, Ukrajina, Rusko, svět - od 22.2.2016

obrazek
28.2.2016 04:18
týdenní svodka.

Putin veřejnosti: http://medzicas.sk/prejav-ruskeho-prezidenta-k-celemu-svetu/

Pondělí, 22.2.2016:

1; Ukrajinská volba mezi morem a cholerou, píší rakouská média. Předčasné parlamentní volby na Ukrajině mohou paralyzovat celou zemi na několik měsíců. Ukrajinci mají nějaký výběr, ale nepříliš veliký, píše rakouský tisk.

2; Ukrajinští politici nedosáhly na cestě reforem vůbec ničeho, říká český ministr obrany. Činnost předních ukrajinských politiků nevykazuje žádné výsledky, prohlásil český ministr obrany Martin Stropnický.

3; Pravda bodá do očí: Velvyslanectví Ukrajiny v Polsku se naštvalo kvůli promítání filmu „Ukrajina: Masky revoluce“. Ukrajinští diplomaté se opět pokusili skrýt nepříjemnou pravdu o majdanu.

4; Senzační záběry: Avakovův syn prohrává v kartách miliony, které nakradl tatíček. V jednom z nelegálních charkovských hráčských zařízení se každý týden schází velká parta v čele s mužem podobným Alexandru Avakovovi, synovi ukrajinského ministra vnitra.

5; U Marjinky vybuchly pod ukrajinskými vojáky jejich vlastní miny. K incidentu došlo v důsledku neopatrné manipulace s výbušninami.

6; Šéfové ministerstev zahraničí Francie a Německa provedou inspekci stavu v Kyjevě. Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmaier a jeho francouzský kolega Jean-Marc Ayrault v pondělí spolu navštíví Kyjev, aby posoudili s místní mocí krizi v ukrajinské politice a realizaci minských dohod o Donbasu.

7; Pod tlakem syrské armády opustily desítky ozbrojenců pozice v Aleppu a zanechali zabité a raněné spolupachatele na místě. V provincii Latakíja byly osvobozeny další obce.

8; Pokuta pro záložníka fotbalového klubu Lokomotiv za tričko s Putinem bude soudně napadena. Ruský právník Jaroslav Michajlov napadl rozhodnutí moskevského fotbalového klubu Lokomotiv, který pokutovali svého hráče Dmitrije Tarasova ve výši 300 tisíc euro.

9; Ocas vrtí psem: Jak Litva dusí svobodu v EU. Litevská prezidentka Dalia Grybauskaitė zakázala ruskému expertovi Stanislavu Byškovi navštívit Paříž.

10; Druhá fronta proti Moskvě: Ukrajinští radikálové slibují invazi na Donbas v případě rusko-turecké války.

11; Další mez překročená Tureckem: Američtí experti si myslí, že Erdoğan dovedl svou zemi k nebezpečné hranici.

12; Sýrie: Islámský stát dostal rozsudek smrti. Ve městě Hamá bylo podepsáno už 30 dohod o národním smíření. Dnes ráno otřásl městem dvojitý teroristický akt, jehož následkem zemřelo 50 lidí a více než 150 bylo zraněno. Ozbrojenci fakticky obdrželi rozsudek smrti v důsledku celonárodního usmíření, které se na ně nevztahuje.

13; Atomové křižníky jsou převáděny na hyperzvuk. Rusko jako první země na světě vyvinula pro svou flotilu raketovou zbraň šesté generace.

14; Amnesty International obvinila Rusko z do nebe volajících válečných zločinů v Sýrii. Organizace na ochranu lidských práv se sídlem ve Velké Británii tvrdí, že ruské vojenské letectvo údajně záměrně útočilo na civilní objekty a záchranáře.

15; Série krvavých teroristických činů v Sýrii si vyžádala životy 140 lidí. Připomeňme, že včera v Damašku a Homsu došlo k teroristickým činům, k nimž se přihlásil Islámský stát.

16; Export zbraní z Ruska vzrostl za posledních 5 let o 28%. Rusko a USA zůstávají největšími světovými vývozci zbraní. Na třetím místě s velkým odstupem následuje Čína.

17; Saakašvili bude odvolán počátkem března, tvrdí zdroje. Informace ohledně Saakašviliho odvolání potvrdil úřadující zástupce gubernátora Oděské oblasti Alexandr Borovik.

18; Zpěvačka za Ukrajinu bude na Eurovizi zpívat o deportaci krymských Tatarů za Stalina. Ukrajina se pokouší demonstrovat světu svou nenávist k Sovětskému svazu a Rusku při každé vhodné i nevhodné příležitosti.

19; Příměří v Sýrii může být nebezpečné kvůli posílení pozice Džebhát an-Nusrá, říká Puškov. Šéf výboru Státní dumy pro mezinárodní otázky varoval před nástrahami příměří v Sýrii.

20; Ukrajinská armáda tři hodiny ostřelovala okraje Doněcka a oblast letiště z minometů, Palbu směrem k letišti a severním okrajům Doněcka zahájili kolem jedné hodiny v noci.

21; Poškodili jsme majetek vnitřního a vnějšího okupanta, říká vůdce bandy vandalů o napadení poboček ruských bank. Bohužel Kochivskij nechápe, že se jeho ozbrojeným chuligánům podařilo poškodit nikoli „okupanty“, ale zpřetrhat další nitky, které ještě pojily ekonomiku Ukrajiny s Ruskem, a také poškodit image Kyjeva v očích jimi zbožňované EU.

22; Vojáci na Severním Kavkazu obdrželi tišíc kompletů bojového výstroje Ratnik. Modulový komplex bojové výstroje Ratnik je uzpůsoben pro akce při teplotách od -50 do +50 stupňů. Nejnovější výstroj už úspěšně prošla bojovými zkouškami.

23; Ukrajinská armáda ostřelovala pozice Národní policie Luganské republiky u Kalinovky. Ukrajinská strana pokračuje v porušování režimu příměří na linii dotyku.

24; V noci ve Lvově zapálili pobočku ruské Sberbanky. Podle slov místních obyvatel byla do okna úřadu vhozena láhev se zápalnou směsí.

25; Hraniční přechod Marjinka obnovil svou činnost po pětidenní pauze. Ukrajinská strana otevřela hraniční přechod Marjinka pro pohyb osobní dopravy 22. února ráno.

26; Výsledek Třetího Majdanu: Desítky lidí se hřejí na ulicích u ohňů. Aktivisté Třetího Majdanu nadále zůstávají na Majdanu Nezávislosti navzdory snížení teplot v ukrajinském hlavním městě.

27; Sberbank posílí opatření na ochranu v ukrajinských pobočkách v souvislosti s útoky radikálů. Včera ve Lvově neznámí pachatelé zapálili pobočku Sberbanky a také byl zaregistrován pokus o podpálení další pobočky. Pobočce banky č. 3 byla způsobena výrazná škoda, takže její práce byla dočasně pozastavena.

28; Důchodkyně si zlomila nohu,když hájila Leninův pomník v Záporoží. Připomeňme, že včera v Záporoží došlo k potyčkám mezi stoupenci a odpůrci odstranění pomníku vůdce světového proletariátu.

29; Další útok na Sberbanku na Ukrajině – tentokrát v Mariupolu. Vandalové rozbili skla v oknech a dveřích. Zadržet pachatele se opět nepodařilo.

30; Západ má už po krk chaosu na Ukrajině, píší švédská média. Mezinárodní měnový fond nespokojený se situací na Ukrajině už pohrozil, že zmrazí následující splátku pomoci pro Ukrajinu.

31; V Kyjevě odklízejí stanové městečko na Majdanu, V současné době pracovníci komunálních služeb demontují stany, přitom ale protestující prohlašují, že nehodlají centrum Kyjeva opustit.

32; „Viděl jsem, jak v mé zemi probíhá státní převrat za podpory menšiny, jak ozbrojenci páchají protiústavní násilí v centru hlavního města mé země v zájmu USA“, píše očitý svědek dva roky starých událostí, občan Kyjeva Alexandr Skubčenko.

33; Kyjev přesunul k frontové linii raketomety, dělostřelectvo, tanky a ozbrojence z batalionu Dudajeva, hlásí rozvědka Doněcké republiky. Podle informací výzvědných služeb bylo ve směru na Doněck a Gorlovku, konkrétně ve městech Arťomovsk a Selidovo, objeveno devět tanků, 16 obrněných vozidel, jeden raketomet Uragan a šest samohybných houfnic.

34; Turecký premiér doufá, že Rusové znovu budou jezdit na rekreaci do Turecka. Turecko zažívá potíže v turistickém sektoru kvůli napětí ve vztazích s Ruskem, prohlásil premiér země Ahmet Davutoğlu.

35; Ve Státní dumě počítají s tím, že Eurovize nepřipustí do soutěže ukrajinskou politickou propagandu. Jedná se o písni Džamaly o deportaci krymských Tatarů.

36; V Iráku vojáci zlikvidovali 46 ozbrojenců Islámského státu a odrazili útok v okolí Ramádí. Uskupení Islámský stát ráno zaútočila na základnu brigády na silnici. Vojáci za podpory letectva koalice útok odrazili. Oblast, kde k útoku došlo, byla nedávno na teroristech vybojována.

37; V centru Kyjeva došlo ke rvačce, jsou zranění a zadržení. Iniciátoři potyčky byli zadrženi. Vysvětlili policistům, že se pokoušeli silou zastavit aktivisty Třetího majdanu opustit náměstí.

38; Porošenko slíbil Ukrajině nový start. Ukrajinský prezident slíbil svým občanům obměnu vlády a urychlení pohybu směrem do Evropské unie.

39; Syrská armáda vede útok na silnici v Aleppském kotli ovládanou ozbrojenci Islámského státu. Už dříve se objevovaly informace, že v noci na 22. února teroristé přepadli kontrolní stanoviště syrské armády v okolí města Hanaser.

40; Timošenková požaduje svolání mimořádného zasedání Nejvyšší rady kvůli odvolání Jaceňuka. Odpoledne to prohlásila během mimořádné tiskové konference.

41; Podle výňatků ze stenografického záznamu zasedání Bezpečnostní rady Ukrajiny ve dnech odchodu Krymu z Ukrajiny Jaceňuk přiznával, že Ukrajina nemá ani peníze ani bojovou schopnost, aby o Krymu bojovala.

42; Na Záporožskou jadernou elektrárnu dorazilo palivo od americké společnosti Westinghouse. Ministr energetiky Ukrajiny Vladimir Děmčišin očekává, že společnost Westinghouse v roce 2016 uskuteční pět dodávek paliva pro ukrajinskou elektrárnu z potřebných třinácti. V roce 2015 uskutečnilo dvanáct ze třinácti dodávek Rusko.

43; Kancelář strany PARNAS v Moskvě byla evakuována kvůli hrozbě výbuchem. Neznámí pachatelé zavolali do moskevské kanceláře PARNASu a sdělili, že v budově je uložena bomba.

44; Ve městě Rovno vypálili kanceláře Automajdanu a Una-UNSO. Ve vyhořelé budově se nacházejí kanceláře řady dalších veřejných organizací.

45; Syrská armáda znovu získala kontrolu nad silnicí života do Aleppa. Syrská armáda a domobrana opět získaly kontrolu nad jedinou trasou spojující Aleppo s dalšími provinciemi.

46; Porošenko označil Třetí Majdan za ruský projekt a nezdařenou provokaci. To neznamená, že lid nevidí nedostatky, ale hájí reformy, dodal ukrajinský prezident.

47; Pracovníci, kteří pracovali na londýnské Olympiádě, už čtvrtý rok čekají na svou výplatu. Minimálně jedenáct pracovníků, kteří pomáhali zajišťovat pořádek během letní olympiády v roce 2012 v Londýně, dosud nedostalo výplatu za svou práci.

48; Ministerstvo obrany Litvy oznámilo eskortování ruského IL-20 stíhačkami NATO. Jak bylo sděleno na stránkách ministerstva obrany Litvy, v období od 15. do 21. února stíhačky NATO provádějící misi v zemích Pobaltí musely dvakrát do vzduchu kvůli eskortování ruského vojenského transportního letadla IL-20.

49; Jak se mohla taková sebranka dostat k moci? Bývalý ukrajinský premiér komentoval informace Porošenkova poradce o Děbalcevu. Bývalý premiér Ukrajiny Nikolaj Azarov komentoval prohlášení poradce prezidenta Ukrajiny Jurije Birjukova o tom že Porošenko během likvidace Děbalcevského kotle přikazoval ukrajinským médiím „lhát, lhát a ještě jednou lhát“.

50; Ukrajinská vláda rozhodla o předčasném absolvování pro frekventanty vojenských vysokých škol. Jak sdělila vláda, přijetí tohoto rozhodnutí umožní doplnit důstojnický sbor ve vojenských jednotkách a orgánech vojenského řízení.

51; „Jestli fandím Putinovi? Samozřejmě!“, říká prezident Formule 1. Ruský prezident dělá to, co považuje za správné, a dokáže svá rozhodnutí obhájit, myslí si prezident Formule 1 Bernie Ecclestone.

52; Během rozebírání barikád Třetího Majdanu se Azov popral s Revolučními pravými silami. Mezi ozbrojenci pluku Azov a představiteli Revolučních pravých sil došlo ke rvačce během demontáže barikád na Majdanu. Sdělil to ozbrojenec Azova Nazar Kravčenko.

53; Europoslanec usvědčil západní média ze lži o akcích ruského vojenského letectva v Sýrii. Francouzský politik a poslanec Europarlamentu Jean-Luc Mélenchon si myslí, že západní tisk neinformuje o operaci ruského letectva v Sýrii objektivně.

54; V důsledku přestřelky ukrajinské armády a nacionalistů v okolí Granitného zahynulo pět lidí, sedm bylo zraněno, říká ministr obrany Doněcké republiky. Už dříve ministerstvo opakovaně informovalo o ozbrojených srážkách mezi extremistickými trestními jednotkami Kyjeva a pravidelnými jednotkami ukrajinské armády.

55; Rusko a USA se dohodly na přerušení palby v Sýrii. Ruská federace a Spojené státy americké podepsaly projekt, podle kterého režim přerušení palby v Sýrii vstoupí v platnost 27. února.

56; Nejdůležitější vítězství syrských ozbrojených sil je osvobození tepelné elektrárny Aleppo. Byly zveřejněny natočené záběry z této operace.

57; Nacisté napadli Třetí Majdan. Jsou zranění a zadržení, bylo zveřejněno video. 22. února přes den došlo na Majdanu nezávislosti v hlavním městě Ukrajiny ke rvačce mezi aktivisty Třetího Majdanu a jejich odpůrci – nacistickými ozbrojenci z pluku Azov.

58; Erdoğan se pokouší diktovat USA své podmínky, ale má to marné, říká politolog. Erdoğan nemá právo se vměšovat do syrského konfliktu, ale mezinárodní právo v posledních pěti letech málokdo dodržuje – obzvláště Turecko, myslí si politolog.

59; EU připomněla Ukrajině nutnost reforem. Ukrajinská vláda už odvedla podstatný kus práce, aby se posunula na cestě reforem, poznamenala oficiální představitelka šéfky diplomacie EU Federiky Mogherini Maja Kocijančić.

60; Příšerné podrobnosti o využívání dětí Islámským státem – zpráva Centra pro boj s terorismem. Počet dětí a mladistvých zverbovaných k Islámskému státu vzrostl v lednu 2016 oproti lednu 2015 na dvojnásobek. Mnozí z nich jsou využíváni jako sebevražední atentátníci.

61; Ukrajinská armáda zahájila palbu na předměstí Doněcka a Gorlovky, přicházejí zprávy o bojích. Ukrajinská vojska dnes večer opět ostřelovala předměstí Doněcka a Makejevky.

62; Fotogenická bitva o Kensabu. Syrští váleční zpravodajové předčili Hollywood svými záběry z bitvy o Kensabu, pevnost teroristů v provincii Latakíja.

63; Ukrajina se rozhodla rozvinout televizní a rozhlasové vysílání na Krym. Národní rada Ukrajiny pro rozhlasové a televizní vysílání vytvořila pracovní skupinu, jejímž cílem je šíření ukrajinských televizních kanálů a rozhlasového vysílání do jižních oblastí země a na Krym.

64; NATO využilo události na Ukrajině k překonání vnitřní krize, říká stálý představitel Ruské federace. Rychlost, se kterou NATO přerušilo prakticky veškerou spolupráci s Ruskou federací, svědčí o tom že Aliance měla své úkoly ohledně překonání krize identity, myslí si stálý představitel Ruska při NATO Alexandr Gruško.

65; Islámský stát stěhuje své štáby kvůli úderům ruského letectva. Teroristé se schovávají v obytných čtvrtích a jsou přesvědčeni, že letectvo nebude střílet na obyvatelstvo.

66; Francie obvinila Ukrajinu z torpédování Minska-2 kvůli politické nestabilitě. Francouzský ministr zahraničí diplomaticky obvinil vedení Ukrajiny z umělých překážek pro Minsk-2 kvůli nedostatečné politické stabilitě a nedostatečně pevné moci.

67; Je to totální fiasko, komentovali na Západě píseň Ukrajiny pro Eurovizi. Ukrajinu na Eurovizi bude zastupovat zpěvačka Džamala s písní o deportaci Tatarů v roce 1944. Čtenáři západních médií si myslí, že taková politizace Ukrajincům nesvědčí.

68; Rusko a USA navrhly zahájit příměří v Sýrii od 27. února. Rusko a USA podepsaly dohodu, podle které režim přerušení palby v Sýrii vstoupí v platnost 27. února. Příměří se ale nebude vztahovat na Islámský stát , Džebhát an-Nusrá a další teroristické formace.

69; Washington ztrácí půdu pod nohama v boji proti Islámskému státu, říká americký generál. Teroristická uskupení podobná Islámskému státu získaly takové formy a funkce, že USA strategicky prostě nedokáží adekvátně odpovědět, prohlásil bývalý velitel sil USA na Blízkém Východě.

70; Jsem připraven pozvat Kerryho do Doněcka, říká Zacharčenko. Ke změně formátu rozhovorů o situaci na Donbase ale není důvod, zdůraznil nejvyšší představitel Doněcké republiky Alexandr Zacharčenko.

71; Kritická situace v Aleppu – probíhají prudké boje o „silnici života“. Vládní vojska se snaží vytlačit Islámský stát. Nejbližší hodiny budou kritické pro syrskou armádu a spojenecké formace, protože čím déle bude silnice pod kontrolou ozbrojenců, tím výhodnější to bude pro Islámský stát a další teroristická uskupení v provincii Aleppo a nebezpečnější pro syrskou armádu.

72; Syrská vláda projedná propuštění zadržených osob s opozicí. Podle úmluvy o příměří v Sýrii se všechny strany konfliktu zavazují pracovat na co nejrychlejším propuštění zadržených osob, zvláště žen a dětí.

73; Putin učinil zvláštní prohlášení o příměří v Sýrii. Už dříve Moskva a Washington vydaly společné prohlášení, v němž je návrh na zahájení příměří v Sýrii od 27. února 2016.

74; Britské letecké údery zasáhly pouhých sedm teroristů Islámského státu. Přitom ani jeden letecký úder rakety Brimstone nezasáhl cíl.

Zdroj: rusvesna.su

 

Úterý, 23.2.2016:

1; Islámský stát se pokouší o odplatu. Syrská armáda zvyšuje aktivitu a útočí téměř ve všech směrech.

2; Putin učinil zvláštní prohlášení ohledně příměří v Sýrii. Už dříve Moskva a Washington vydali společné prohlášení, v němž je obsažen návrh vyhlásit příměří v Sýrii od 27. února 2016.

3; Pokus USA zapojit své evropské spojence do konfliktu v Sýrii ztroskotal, říká analytik. USA potřebují zatáhnout celé NATO do konfliktu na Blízkém Východě, aby ještě více kontroloval aktivity svých evropských partnerů. Ale takováto politika narazí na odpor ze strany Francie i Německa, myslí si Robert Naiman.

4; V Řecku se teroristka pokusila unést vrtulník. Manželka známého řeckého teroristy Nikose Maziotise Panaiota (Paula) Rupa se pokusila unést vrtulník a zorganizovat útěk manžela, který se nachází ve vězení Korydallos v Aténách, sdělila řecká policie.

5; Syrská opozice s výhradami schválila příměří. V pondělí bylo zveřejněno společné prohlášení USA a Ruské federace o Sýrii, které předpokládá příměří mezi syrskými vládními vojsky a ozbrojenými skupinami opozice od 27. února.

6; Asad vydal příkaz o uskutečnění parlamentních voleb v Sýrii 13. dubna 2016.

7; Buďto ekonomika postupně chcípne na kapačkách nebo to riskneme a začneme oživovat. Už více než rok visí ve vzduchu myšlenka, zdali stihne vzniknout v ruské elitě dostatečně velká masa lidí, která bude považovat stávající politiku centrální banky za vražednou pro ekonomiku, než nastane moment, kdy se rozběhnou nevratné procesy.

8; Příměří v Sýrii: Na čem se Putin s Obamou dohodli? Rusko a USA dohodli parametry přerušení palby v Sýrii a další akce v boji proti teroristům.

9; Na Třetím Majdanu nadále zůstávají lidé. Na Náměstí Nezávislosti nadále zůstávají protestující demonstranti.

10; Bylo zveřejněno plné znění společného prohlášení Ruské federace a USA o přerušení bojových akcí v Sýrii. Tisková služba Kremlu publikovala plné znění prohlášení Ruska a USA o dosažené dohodě o přerušení bojů v Sýrii.

11; Ukrajinská armáda pokračuje v ostřelování pozic Armády Doněcké republiky u Doněcka v oblasti Spartaku poblíž letiště.

12; Ministr obrany Ruské federace poblahopřál vojákům a veteránům ke Dni obránce vlasti. Ve své zdravici Ministr označil 23. únor za celonárodní svátek, v němž se odráží upřímná úcta společnosti vůči lidem bránícím vlast a uznání zásluh ruských ozbrojených sil.

13; Velení ukrajinské armády se pokouší skrývat přítomnost amerických vojáků v Donbasu. Americké vojáky přestěhovali ze Severodoněcka do Ščedriščeva po zveřejnění informací v luganských médiích.

14; V Migrační službě Ukrajiny verbují pro Islámský stát. Události na Ukrajině mohou člověka dovést do Ruska nebo do Islámského státu.

15; V Dněprotpetrovsku se zaplavuje metro, je odpojeno odsávání vody. Poslanec městské rady Arťom Chmelnikov prohlásil, že společnost Dněprooblenergo odpojila elektřinu Dněpropetrovskému metrostavu a voda začíná zaplavovat metro.

16; Interview Patriarchy Kirilla o výsledcích návštěvy zemí Latinské Ameriky. Návštěva zahrnovala Kubu, Paraguay a Brazílii. V průběhu cesty Patriarcha Kirill navštívil ruskou stanici Bellingshausen na ostrově Waterloo v Antarktidě.

17; Jižní Osetie vstoupí do Ruské federace přes generální štáb. Jednotky republiky se chystají stát součástí Ozbrojených sil Ruské federace.

18; Jak Británie rozkládá Evropskou unii. Svou intonací, gesty a frázemi premiér Cameron kopal do svých partnerů v Evropské unii. Cítil, že Merkelová a Hollande nemají chuť odporovat ani navrhnout Evropě aspoň trochu inteligentní alternativu či program akcí.

19; Slovo „Ukrajina“ pochází nejspíš od slovesa „ukrást“. „Svobodnaja pressa“ píše v článku o zvláštnostech privatizace na Ukrajině a o předstíraném boji mezi Avakovem, Jaceňukem a Saakašvilim. Je to ale všechno jen jakési představení. Ve skutečnosti jsou Porošenko s Jaceňukem dávno domluveni.

20; V Sýrii probíhá velmi podivná válka s terorismem. Naráží na sebe různé „zvláštní operace“. Ve skutečnosti v současné době v Sýrii válčí hned tři „protiteroristické koalice“, z nichž každá chápe odlišně, koho má v Sýrii považovat za teroristu.

21; Mor a cholera na vás oba: Komu má vlastně Rus fandit v předvečer Třetího Majdanu? Ať už hlavně Porošenka smetou zákonné prezidentské volby, kde bez jakýchkoli pochyb utrpí drtivou porážku od umírněného kandidáta.

22; Jak Soros lže o akcích Ruska v Sýrii a za co mu Porošenko propůjčil řád? Soros evidentně dost nepozorně sleduje úspěchy ruských politiků a vojáků v oblasti bojů proti mezinárodnímu terorismu včetně Islámského státu. Redakce RV podrobně rozebírá rozdíly mezi jeho prohlášeními a skutečností.

23; Kyjevský obvod Doněcka: Život za neustálého ostřelování. Obchody tu žádné nezůstaly, ani doprava nefunguje. Lidé se už přestali schovávat, snad jen když to začne létat příliš blízko, tak zamíří do sklepů, přiznávají místní obyvatelé.

24; Nový skandál z dílny WikiLeaks: Tajné služby USA odposlouchávaly Merkelovou, Pan Ki-muna, Berlusconiho i Sarkozyho. Některé ze zveřejněných dokumentů mají nejvyšší míru utajení ze všech dosud publikovaných materiálů.

25; Obyvatelé Šachťorska dostali klíče od domů postavených jako náhrada za domovy zničené ukrajinským dělostřelectvem. Vláda Doněcké republiky rekonstruuje vše, co ukrajinští vojáci zničí.

26; Ukrajinský ministr obrany ozbrojil Jaceňuka samopalem amerických gangsterů. Poltorak věnoval Jaceňukovi automatickou pistoli Thompson ráže 11,43 vzor 1928, oblíbenou zbraň gangsterů v USA z dob prohibice a přidal k tomu 203 nábojů.

27; V Severní Koreji vzdali čest památce sovětských vojáků, kteří osvobodili zemi. V Pchjongjangu se konalo slavnostní položení květin k Památníku sovětských vojáků u příležitosti Dne obránce vlasti.

28; Dnes znovu bráníme Donbas. Zacharčenko poblahopřál obráncům Vlasti: Současní obránci Donbasu ctí hrdinství svých dědů a pradědů a inspirují se jejich příkladem při boji proti ukrajinským okupantům.

29; Je čas zapomenout na Ukrajinu. Dokážu pochopit ukrajinské rusofoby, kteří vidí slovní spojení „Sberbank Rossiji“ a jejich ruka sahá po cihle, ale nedokážu pochopit,proč ruská státní banka do této chvíle funguje v nepřátelsky naladěné zemi, jejíž poslanci oficiálně prohlásili Rusko za agresora.

30; Bitva o „Silnici života“ v Aleppu pokračuje. Syrská armáda zatím bez úspěchu útočí na pozice Islámského státu. Zásobovací trasa syrských vládních sil je dosud přerušena kvůli pokračujícím prudkým bojům.

31; Nová studená válka: Jak zareaguje Rusko v případě reálné vojenské hrozby: Zkušenost se symetrickými odpověďmi na vojenské provokace ruské ozbrojené síly už dávno mají, a lekce získané v minulosti si velmi dobře vštípily.

32; Z budovy vlády tunelem. Kyjevská vláda připravuje podzemní trasy pro svůj odchod. Národní vláda Ukrajiny se chystá utéct před národem. Na střechách vládních budov hlídkují ostřelovači a podzemní tunely jsou připravovány k využití.

33; V USA je rozhovor Putina a Obamy nazýván „zvonkem naděje“. V OSN společné prohlášení Ruska a USA považují za dobrý signál.

34; Islámský stát přechází do protiútoku na Šaddádí v Sýrii. Bylo zajato 30 kurdských bojovníků, 150 obyvatel města se stalo rukojmími. Ozbrojenci se pokusili obnovit kontrolu nad touto obcí, kterou dobyly kurdské oddíly Národní sebeobrany (YPG) a Syrské demokratické síly (SDF).

35; Kadyrov zveřejnil Jašinovu zprávu dříve než sám Jašin a nazval ji blábolem. Už dříve zástupce předsedy strany PARNAS Ilja Jašin prohlašoval, že 23. února zveřejní zprávu, ve které bude analyzovat situaci v Čečně pod vedením Kadyrova.

36; Pobavit Evropu písní o Tatarech? Proč Kyjev dělá z deportace show? Z události tragické pro krymské Tatary chce Kyjev udělat estrádní číslo,které zazní spolu s písněmi transvestitů a homosexuálních rockerů.

37; V Sýrii Rusko háji i svou bezpečnost, říká Kadyrov. Prezident Ruska zvolil správnou strategii, když se postavil za legitimní syrskou vládu, a ruský lid jej musí podpořit, prohlásil nejvyšší čečenský představitel.

38; Li-Ion baterie budou zakázány pro přepravu v letadlech. Standardní baterie používané v notebookách a fotoaparátech, zařadili experti ICAO mezi požárně rizikové a zavedli zákaz jejich převozu, dokud pro ně nebude vyvinut ohnivzdorný obal.

39; Éra nadvlády letadlových lodí USA končí,píše Washington Post. Zatímco Rusko a Čína vytvářejí složité obranné systémy s využitím nových technologií, USA fungují podle navyklých schémat a sázejí na zastaralé druhy zbraní, píše list.

40; Na Ukrajině byly vydány poštovní známky propagující homosexualismus. Propagace homosexuality nyní probíhá na Ukrajině i prostřednictvím poštovních známek.

41; V Nizozemsku vykolejil osobní vlak. Počet obětí a zranění se upřesňuje.

42; Kyjev přesunul k hranicím Doněcké republiky ostřelovače, tanky a samohybné houfnice. Oznámil to na tiskové konferenci ministerstva obrany Eduard Basurin.

43; Severní Korea vytlačil a Rusko z první pozice na žebříčku nepřátel USA. Podle průzkumu provedenému výzkumnou společností Gallup vystřídala Rusko včele žebříčku nepřátel USA Severní Korea.

44; Je třeba dodělat zákon o volbách v Donbasu, říká německý ministr zahraničí. Ostřelování by nemělo být záminkou k tomu, abychom se nepřipravovali na volby, řekl Steinmaier v Kyjevě.

45; Vladimir Putin položil věnec ku Hrobu Neznámého vojína. Ceremoniálu se zúčastnili veteráni Velké vlastenecké války, Dmitrij Medveděv, Valentina Matvienko, Sergej Naryškin. Sergej Ivanov, Dmitrij Rogozin. Sergej Šojgu a další státní a političtí činitelé.

46; Syrská vláda si vyhrazuje právo odpovědět na porušení příměří. Damašek prohlašuje, že podporuje mírové iniciativy mezinárodního společenství, ale vyhrazuje si právo zahájit odvetnou palbu.

47; V Luganské oblasti byl zavražděn starosta okupovaného Starobelska. V pondělí, dne 22. února ve voze záchranné služby zemřel v důsledku utrpěných zranění hlavy starosta Starobelska Vladimir Živaga.

48; Byl jmenován nový ministr zahraničí Doněcké republiky. Výnosem nejvyššího představitele Doněcké republiky byl Alexandr Kofman uvolněn z funkce a výkonem funkce byla pověřena Natalja Nikonorova.

49; Jsem Putinův pěšák. Řeknou-li, že mám sloužit dál, tak budu sloužit, říká Kadyrov. Na jaře 2016 vyprší Kadyrovovi funkční období. V souvislosti s tím politik prohlásil, že je připraven opustit pozici nejvyššího představitele republiky.

50; Šojgu vyznamenal nejlepší letce syrské operace. Ministr obrany Ruské federace armádní generál Sergej Šojgu v úterý poblahopřál účastníkům vojenské operace v Sýrii ke Dni Obránce vlasti a rozhodl o vyznamenání a mimořádném povýšení řady vojáků.

51; V 10:00 hod. ukrajinská armáda začala ostřelovat Doněck a jeho předměstí. Místní obyvatelé informují o začátku ostřelování z tanků a houfnic.

52; Vojáci ukrajinské armády jsou prověřováni ohledně svrabu, zavšivení a dalších obtíží spojených s tristní hygienickou situací na frontě.

53; Turek udal svou ženu úřadům kvůli urážce Erdoğana. Muž zdůraznil, že v takové situaci by udal i svého otce.

54; Přijel, vyfotil (se) a utekl. Historie půlhodinové selfie-výpravy Ilji Jašina. Natáčecí skupina televizní stanice Groznyj se projela po trase,kterou projel po čečenském hlavním městě místopředseda strany Parnas, a zjistila, jakým způsobem tvořil svou zprávu o politické situaci v Čečně.

55; Ukrajinští kamioňáci požadují obnovu tranzitu z Ruska. Ukrajinští řidiči kamionů demonstrují před budovou ministerstva infrastruktury s požadavkem navrácení ukrajinských nákladů z Ruska.

56; Kurdský „Stalin“ děkuje ruskému letectvu. Generál Hussejn Yazdanpanah velící oddílům kurdské domobrany Pešmergu vypráví o zvůli tureckých úřadů a vyjadřuje vděčnost ruskému letectvu.

57; Čas změn: Jak akce ruského letectva v Sýrii změnily geopolitickou mapu Blízkého Východu? 23. února, v Den Obránce Vlasti, se hodí shrnout výsledky akcí ruské skupiny v Sýrii. Vždyť syrská kampaň, především díky ruským vojákům, si konečně může vybrat oddechový čas.

58; V Doněcku proběhla výstava vojenské techniky ke Dni Obránce Vlasti.

59; S teroristy v Sýrii žádné příměří nebude, říká Puškov. Předseda výboru pro mezinárodní otázky Státní dumy Ruské federace Alexej Puškov komentoval ve svém mikroblogu na Twitteru nadcházející příměří v Sýrii.

60; Marija Zacharova věnovala báseň letcům, kteří zahynuli v Sýrii. Příběh s letounem Su-24 pohnul mým nitrem, přiznala se Zacharova.

61; Kyjev udělal z majdanské tragédie komediální frašku, píší německá média. Ukrajinským politikům hrozí osud jejich „oranžových“ předchůdců, myslí si Der Standard. Úroveň nedůvěry vůči mocným na Ukrajině vzrostla na 70%.

62; Švédská dívka byla osvobozena ze zajetí Islámského státu kurdskou jednotkou zvláštního nasazení, píší média. Operace na záchranu mladistvé dívčiny proběhla v okolí iráckého Mosulu.

63; Kyjevská špionážní fraška se dostala do slepé uličky. Byla zveřejněna analýza rozložení politických sil v Kyjevě po neúspěšném pokusu zbavit se Jaceňuka.

64; Očekávají se nové čistky ve frontových městech Donbasu. Do Marjinky dorazila jednotka ukrajinského ministerstva vnitra „Sokol“, která je vytvořena speciálně pro vyhledávání a zavírání nespolehlivých občanů, sdělil Eduard Basurin.

65; USA zbytečně utratili 400 milionů dolarů na stíhačky F-22. Ohromné výdaje Pentagonu na využití F-22 v syrském konfliktu se ukázaly jako naprosto nerentabilní. Letadlo nedostalo ani jedinou možnost předvést získaná vylepšení, poznamenává americký tisk.

66; Prolomení iPhonu: Gates podpořil FBI, ale Zuckerberg se postavil za Apple. Bill Gates, zakladatel společnosti Microsoft, podpořil požadavek amerických úřadů vůči společnosti Apple na prolomení iPhonu teroristy Saída Farúka.

67; Na Jašina házeli falešné dolary. Během prezentace zprávy o Ramzanu Kadyrovovi byl místopředseda strany Parnas Ilja Jašin symbolicky zaházen falešnými dolarovými bankovkami.

68; Mezi vandaly , kteří útočili na banky v Kyjevě, byl odhalen Bělorus, bojovník OUN. Bývalý vězeň, běloruský nacionalista, byl zadržen v Kyjevě jako účastník pogromů páchaných u příležitosti výročí Majdanu.

69; Japonský premiér odmítl Obamovu radu, aby nejezdil do Ruska. V telefonickém rozhovoru mezi prezidentem USA Barackem Obamou a japonským premiérem se americký prezident pokoušel rozmluvit Šinzó Abemu návštěvu Ruska.

70; Alexandr Rozenbaum pořádá koncert na letišti Chmejmim v Sýrii. V Den Obránce Vlasti na letecké základně Chmeijmim v Sýrii, kde jsou umístěny jednotky ruského letectva, vystoupí Alexandr Rozenbaum a Soubor písní a tanců Černomořské flotily.

71; V odpoledních hodinách ukrajinská armáda obnovila ostřelování okolí Doněckého letiště z minometů ráže 82 mm.

72; Bitva o „Silnici života“: Islámský stát útočí na město Hanasser, jednotka zvláštního nasazení byla přesunuta k podpoře syrské armády. Probíhají prudké boje, Islámský stát vede mohutný útok na město Hanasser kontrolované vládou poté, co se za poslední dva dny teroristům podařilo přerušit dvě zásobovací trasy syrské armády.

73; Islámský stát se zmocnil města Hannasser u „Silnice života“ Hamá – Aleppo. Na severovýchodě provincie Hamá teroristé z Islámského státu po těžkých bojích se syrskou armádou a domobranou Národních sil obrany zcela dobyli strategické město Hanasser.

74; V Doněcku probíhá lov ukrajinských bezpilotníků. Obyvatelé Doněcka byli dnes rozrušeni v důsledku palby slyšitelné v mnoha oblastech města.

75; Ruské letectvo zahájilo údery na pozice Islámského státu u města Hanasser. Město Hanasser ležící u strategické silnice Hamá – Aleppo bylo dobyto ozbrojenci hodinu předtím v důsledku útoku a prudkých bojů se syrskou armádou.

76; Performer Pavlenskij byl převezen z psychiatrického centra do Butyrského vězení. Jeho manželka na sociálních sítích řekla, že to bylo pro Pavlenského v psychiatrickém centru zajímavé.

77; Tyčinky Mars a Snickers jsou v Německu stahovány z prodeje kvůli nalezenému kousku plastu v jedné z tyčinek. Jde o tyčinky s dobou spotřeby od 19. června 2016 do 8. ledna 2017.

78; Ministerstvo obrany Ruské federace vytváří koordinační centrum pro příměří na letecké základně Chmejmim. Jak sděluje tisková služba ruského ministerstva obrany, začalo fungovat Koordinační centrum pro příměří mezi znepřátelenými stranami na území Sýrie.

79; Útočník ukrajinského národního mužstva přechází do ruského klubu. Odchovanec Šachťora Jevgenij Selezňov, který hrál za Dněpr a Arsenal, bude hrát za krasnodarskou Kubaň, sdělují média.

80; Na Ukrajině zrušili hygienické normy schválené za dob SSSR. Rozhodnutí vlády vstupuje v platnost 1. ledna 2017.

81; Celá Evropská unie pochopila Erdoğanovu psychickou labilitu, říká šéfredaktor časopisu Politics First. Prezident Turecka Recep Tayyip Erdoğan se pokouší vzkřísit Osmanskou říši a sám je psychicky labilní osobnost.

82; Část Syrské opoziční armády není ochotna připojit se k příměří bez účasti Džebhat an-Nusrá. O odmítnutí připojit se k příměří, pokud se nebude vztahovat i na Džebhat an-Nusrá v Sýrii oznámilo několik brigád, sděluje libanonská televizní stanice s odvoláním na jednoho z velitelů islamistické organizace Achrar aš-Šám.

83; „Tygři“ a ruské letectvo vypalují pozice Islámského státu kolem „Silnice života“ v Aleppu. Syrské jednotky zvláštního nasazení zahájily rozsáhlý protiútok ve venkovské krajině na jihovýchodě Aleppa poté, co se teroristé Islámského státu zmocnili strategicky důležitého města Hanasser.

84; Islámský stát je výsledkem boje USA o plyn z Kataru, říká Robert Kennedy. Skutečným jablkem sváru v Sýrii byl projekt, který měl Katar změnit v hlavního dodavatele planu pro Evropu.

85; Saúdové se připravují na válku. Probíhá evakuace občanů a diplomatické mise z Libanonu. Po odmítnutí Libanonu vojensky pomoci Saúdské Arábii doporučuje tato země svým občanům vzdát se cest do Libanonu a vyzývá ty, kteří se tam nacházejí, k návratu.

86; 70% Ukrajinců neschvaluje situaci v zemi. Kolem 70% občanů Ukrajiny si myslí, že se země posouvá nesprávným směrem. Svědčí o tom výsledky sociologického průzkumu provedeného Goršeninovým institutem.

87; V britské elektrárně došlo k mohutnému výbuchu. Na místo incidentu byly vyslány záchranky a záchranné vrtulníky.

88; V Donbasu se bojuje. Okraje Doněcka, Gorlovky a Jasinovaté pod palbou ukrajinské armády. Ukrajinští okupanti zahájili intenzivní minometné a granátometné ostřelování ze směru od obcí Peski a Voďanoje. Miny a granáty vybuchují na okrajích Okťabrského obvodu hlavního města Doněcké republiky, u Volvo-centra a u Doněckého letiště.

89; Řízený chaos: K čemu jsou potřební teroristé a kdo za nimi stojí? Od samého počátku byly Spojené státy, země NATO, Turecko, Saúdská Arábie a další arabské monarchie nejen zainteresovány na destabilizaci situace v Sýrii, ale přímo se tohoto procesu účastnily.

90; Ve Španělsku byli zadrženi tři verbíři pro Islámský stát. Tři verbíři byli zadrženi ve městě Ceuta pro podezření z verbování ozbrojenců do Islámského státu. Další byl zadržen v marockém městě Nador.

91; Jak Obama odevzdal Putinovi Blízký Východ, píše Daily Beast. Pokud by prezident Obama disponoval vůdcovskými schopnostmi a strategickým viděním, bylo by možné syrské tragédii zabránit, tvrdí Mádžíd Naváz v článku pro Daily Beast.

92; Jeden člověk zahynul na místě výbuchu v britské elektrárně. Minimálně jeden člověk zahynul během výbuchu v elektrárně v britském městě Didcot, hlásí BBC.

93; Turecko očekává zelenou od USA pro svou válku s Ruskem, říká Paul Craig Roberts. Bylo zveřejněno nové interview amerického politika Paula Craiga Robertse o situaci v Sýrii, o rusko-tureckém konfliktu a možném zatažení Arménie do nové války.

94; Premiérem Litvy byla odhalena „ruská stopa“ ve stávkách učitelů. Ve dvou stech školách v Litvě probíhá časově neomezená stávka učitelů. Požadují zvýšení mezd a protestují i pro ti tzv. mzdovým nůžkám, které byly zavedeny kvůli krizi.

Zdroj: rusvesna.su

 

Středa 24.2.2016:

1; CIA a Pentagon vyzvaly Obamu k vytváření nepříjemností Rusku, píší americké noviny. Šéfové Pentagonu a CIA navrhují posílení podpory ozbrojenců bojujících proti syrské vládě.

2; Bitva o „silnici života“ pokračuje. Za posledních 36 hodin se teroristé z Islámského státu zmocnili kolem deseti vesnic ležících kolem strategické silnice, po které se uskutečňuje zásobování města Aleppo.

3; Známý „automajdanovec“ Sergej Pojarkov se vyjádřil o „prodejných krysách Majdanu“. Na Majdanu prý byla spousta prodejných krys, které se pro Ukrajinu ukázaly jako nebezpečnější než Putin.

4; Na Ukrajině se bude odsuzovat za popírání hladomoru. Návrh zákona počítá s trestem za veřejné popírání holocaustu a „genocidy“ krymských Tatarů.

5; Nový čínský radar zbaví americké stíhačky neviditelnosti, píše The National Interest. Vysokofrekvenční radar umožní obejít technologii snížení pozorovatelnosti takových amerických letadel jako stíhačky F-22 a F-35, ale také bombardérů B-2.

6; Washington dal Ankaře na srozuměnou, že NATO na pomoc nepřijde. Poté, co se domluvily s Ruskem na příměří v Sýrii, daly USA Turecku najevo, že nepodpoří úmysl Ankary vyslat vojska do Sýrie, prohlásil bývalý americký diplomat Jim Jatras.

7; V Sýrii slouží opravdoví muži, říká ruský generál. Naši letci během vojenské operace v Sýrii předvádějí nejvyšší mistrovství bojové přípravy. Nechť je provází úspěch, nechť se co nejdříve živí a zdraví vrátí ke svým rodinám.

8; Ve štábu tzv. ATO prohlásili, že vytlačili domobranu z okraje Avdějevky. Vedení tzv. ATO veřejně přiznalo porušení Minských dohod.

9; Konflikt v Donbasu musí skončit vojenskou operací, říká ministerstvo vnitra Ukrajiny. Podle názoru Ivana Varčenka, poradce ministra vnitra Ukrajiny Arsena Avakova, musí konflikt v Donbasu skončit vojenskou operací.

10; Zpěvačka „tančila na hrobech“ krymských Tatarů. Nejvyšší představitel Krymu Sergej Aksjonov označil za nepřípustnou politizaci Eurovize, natož pak využití tragédie krymských Tatarů.

11; Obyvatelé Záporoží hromadně ničí měřiče tepla. Takto se lidé snaží snížit své výdaje za teplo.

12; V obci Roveňki v Luganské republice proběhla přehlídka věnovaná Dni obránce Vlasti.

13; Novinář Israel Šamir píše o tom, jak bude probíhat příměří v Sýrii. Válka proti Islámskému státu a An-Nusrá bude v každém případě pokračovat. Mise ruských leteckých sil ještě nebyla splněna.

14; Na hranici s Lotyšskem se objevila busta Stalina, píše rakouský list. Ve vojensko-historickém skanzenu Pskovské oblasti byla instalována busta „sovětského diktátora“.

15; V Íránu naznačili, že Rusko může zahájit boj s terorismem v Iráku a v Jemenu. Podle informací agentury Sputnik Velájatí naznačil možnou přítomnost ruského vojenského letectva v Jemenu.

16; Pět tisíc džihádistů se vrátilo do Evropy. Ředitel policejní služby Evropské unie sdělil, že do Evropy se vrátilo až 5 tisíc teroristů, kteří prošli výcvikem v Sýrii a Iráku.

17; Tichý oceán – kapitulace či válka? USA oficiálně potvrdily, že Čína umístila bojové jednotky na sporných ostrovech.

18; Tygři vytlačili Islámský stát ze strategické obce Rasm Nafal a důležitých kopců poblíž „silnice života“ vedoucí do Aleppa, které se zmocnili v pondělí teroristé z Islámského státu.

19; Promítání nebude: V Petrohradě zmařili promítání filmu o Majdanu. V Petrohradě neznámí pachatelé poškodili zámky v kanceláři strany Jabloko, kde se mělo konat promítání propagandistického filmu „Zima v ohni“ o nepokojích a jatkách na Majdanu v Kyjevě v letech 2013 až 2014.

20; U Damašku teroristé z Armády Islámu likvidují ozbrojence z Adžnád Aš-Šám. Probíhá válka mezi dvěma největšími uskupeními ve Východní Gutě.

21; Ruská armáda je hradba, kterou se žádnému okupantovi nepodařilo prolomit, myslí si expert. Kdyby nebylo armády, vypořádali by se s námi v podmínkách vyostřené krize krutě a cynicky.

22; Hrdina Sýrie plukovník Suchejl daroval šavli důstojníkovi ruských ozbrojených sil. Jak informují vojenští zpravodajové, stalo se tak na znamení vděku za pomoc Sýrii a Syrské armádě.

23; Moskva se chystá „přivítat“ sponzora trestních jednotek – ukrajinského herce Zelenského. Pokud už fungujícímu poslanci Nejvyšší rady Ukrajiny zakázali vstup do Ruska, pak nic nebrání tomu, aby byla spuštěna podobná procedura vůči klaunovi Zelenskému.

24; AvtoVaz bude dodávat auta Lada do Sýrie, Libanonu a Izraele. Největší ruský výrobce automobilů se vrátí na syrský trh. První dodávky vozů Lada z Ruska se očekávají už počátkem března.

25; Slovenský premiér považuje protiruské sankce za nonsens. Robert Fico vyzval k co nejrychlejšímu zrušení omezení zavedených vůči Rusku zeměmi Západu. Připomeňme, že slovenský premiér spolu s českým prezidentem patří k důsledným stoupencům zrušení sankcí proti Rusku.

26; Rusko navrhlo Radě bezpečnosti přijetí rezoluce na podporu rozhodnutí o příměří v Sýrii. Je ve společném zájmu, aby rezoluce byla co nejdříve přijata, prohlásil náměstek ministra zahraničí Ruské federace Gennadij Gatilov.

27; Na Ukrajině je krajně nebezpečné vyjadřovat proruské názory, píše Amnesty International. Kromě toho v mezinárodní organizaci na ochranu práv zdůrazňují, že ekonomické a politické problémy Ukrajiny jsou nesmírně hluboké.

28; Na Ukrajině důstojník ukrajinské armády vystřelil smluvnímu vojákovi do hlavy. K incidentu došlo kvůli neopatrné manipulaci se zbraní a oba účastníci byli údajně střízliví.

29; Letadlo s cestujícími se ztratilo v Himálaji. Spojení s letounem bylo ztraceno prakticky okamžitě po startu.

30; Japonsko uskutečnilo první zkoušky „neviditelného“ letadla. Jeho vývoj přišel Japonsko na 357 milionů dolarů.

31; Státnímu tajemníkovi USA se nelíbila myšlenka zmrazení těžby ropy, na které se domluvily Rusko, Saúdská Arábie, Venezuela a několik dalších zemí. Myslí si, že trh se musí regulovat sám.

32; Ukrajinská armáda ostřelovala pozice Národní policie Luganské republiky z granátometů a střelných zbraní. Střílelo se ze směru od obce Laganskoje.

33; Letadlo ztracené v Nepálu havarovalo. Úlomky letadla byly objeveny v obtížně přístupné krajině na západě země.

34; Obyvatelé Latakíje: Potřebujeme mír. Ale ne na kolenou. Byly zveřejněny zajímavé výpovědi obyčejných občanů z válkou postižených měst.

35; Obnova železniční trati Jasinovataja – Avdějevka byla přerušena kvůli dalšímu ostřelování ze strany ukrajinské armády. Po každém ostřelování ze strany ukrajinské armády ministerstvo dopravy Republiky znovu zahajuje práci na obnově trati.

36; Ukrajinská televizní stanice vysílala mapu země bez Krymu. Televizní stanice v Melitopolu ukázala mapu, na které nebyl Krym zahrnut do území Ukrajiny. Ministerstvo informační politiky Ukrajiny žádá vysvětlení.

37; USA označily koridor z Turecka do Aleppa, po kterém ozbrojenci dostávají zbraně, za „humanitární“. Zvláštní představitel prezidenta USA prohlásil, že Rusko pracuje na přerušení koridoru z Turecka do Aleppa, po kterém podle jeho slov proudí především humanitární pomoc.

38; Putin a Asad projednali příměří v Sýrii. V telefonickém rozhovoru prezidenti Ruska a Sýrie zdůraznili důležitost pokračování nekompromisního boje s Islámským státem, Džabhát an-Nusrá a dalšími teroristickými uskupeními.

39; V Oděse z kanceláře Baťkivščiny ukradli techniku a dokumenty. Předseda oděské pobočky Baťkivščiny tvrdí, že nejde o obyčejnou loupež, ale o politickou diverzi.

40; Turecký ministr kritizoval dohodu o příměří v Sýrii. Ministr dopravy, moří a komunikací Turecka Binali Yıldırım zkritizoval ve středu dohodu o přerušení palby v Sýrii dosaženou mezi Ruskem a USA.

41; Islámský stát se hroutí, ozbrojenci vkládají bomby do Koránů a nutí bojovat děti, říká plukovník Warren. Islámský stát rychle ztrácí pozice jak v Sýrii, tak v Iráku. V současné době se ozbrojenci uchylují ke stále zvrácenějším prostředkům provedení teroristických činů. Nyní se rozhodli vkládat bomby do kopií svatého Koránu.

42; Strategická raketová vojska Ruska dostanou „zabijáky americké protivzdušné obrany“. Na jaře se v Rusku uskuteční vypuštění dvou nových mezikontinentálních balistických raket, „Rubež“ nahrazuje „Topol“ a „Sarmat“ nahradí „Satanu“.

43; U památníku nebeské setniny v Chmelnickém byly rozházeny květiny a věnce. Zdaleka ne všem lidem na Ukrajině se líbí uctívání „nebeské setniny“ ve dnech druhého výročí Majdanu“.

44; Britská libra se propadla na minimum od roku 2009. Kurs britské libry prudce poklesl poté, co starosta Londýna Boris Johnson oznámil svou podporu stoupencům vystoupení Velké Británie z Evropské unie.

45; Timošenko: Proti Baťkivščině byly zahájeny rozsáhlé represe. Timošenková prohlásila, že silové struktury obdržely pokyn „prakticky zlikvidovat tuto politickou sílu“. Ji samotnou prý očekává osobní pronásledování.

46; V USA se už neradují z „otevřeného nebe“ pro ruská letadla, píše Washington Post. Lety ruských průzkumných letadel nad teritoriem USA podle Dohody o otevřeném nebi staví Bílý dům do obtížné pozice.

47; Kyjev chce změnit okupovaná území Luganské republiky na úložiště radioaktivních odpadů Západu. Jde o využití „pohřebiště“ radioaktivních materiálů a odpadů umístěné v okolí vesnice Solidarnoje v Beloukrajinském okrese Luganské oblasti.

48; Saúdská Arábie vítá dohodu o příměří v Sýrii. Příslušné prohlášení učinil král Saúdské Arábie v rozhovoru s Vladimirem Putinem.

49; Mein Kampf se stal bestsellerem v Německu. Kniha Adolfa Hitlera se prodává poprvé od roku 1945.

50; Kazachstán nebude zrazovat těžbu ropy. Zmrazování těžby ropy na úrovni ledna, které navrhuje Rusko a někteří členové OPEC, neodpovídá plánům Kazachstánu, prohlásil náměstek ministra energetiky Kazachstánu Aset Magauov.

51; Ukrajina odblokuje tranzit ruských kamionů od 25. února, tvrdí Jaceňuk. Navíc Jaceňuk přikázal v počátcích zajistit i bezpečnost přesunu nákladních aut s ruskými poznávacími značkami po území Ukrajiny.

52; Erdoğan: Příměří jen „namaže máslo na Asadův chléb“. Příměří v Sýrii je v zásadě pozitivní a dává možnost našim syrským bratřím, aby se nadechli, ale na druhou stranu podporuje Asadův Režim, prohlásil prezident Turecka.

53; V Charkovské oblasti byly zničeny pomníky Lenina a Marxe. Obětí vandalů byly pomníky v obcích Lipcy a Čerkasskije Tiški.

54; V Kyjevské oblasti byl objeven obrovský arsenál munice ze zóny ATO. Ze skrýše bylo zabaveno 150 granátů, 87 kusů munice pro granátomet a více než 20 tisíc nábojů pro střelné zbraně.

55; Následkem minometného ostřelování ze strany ukrajinské armády zahynul bojovník, byli zraněni civilní obyvatelé Doněcké republiky. Dnes o tom informoval zástupce ministerstva obrany Doněcké republiky Eduard Basurin.

56; Američtí vojáci jedou na Donbas, aby se účastnili ATO. První skupina deseti amerických vojáků v nejbližší době vstoupí do ukrajinské armády kvůli své účasti v ATO v Donbasu.

57; V Kazachstánu bylo zadrženo jedenáct lidí zverbovaných Islámským státem. Skupina náboženských extremistů byla zadržena už 19. února ve městě Aktöbe. Členové skupiny plánoval odjezd do zóny bojů na území Sýrie.

58; Za urážku Erdoğana čeká vynikajícího tureckého fotbalistu vězení. Bývalého útočníka tureckého národního mužstva ve fotbale Hakana Şüküra mohou odsoudit k odnětí svobody za urážku vládnoucího prezidenta země.

59; Tisková konference Ministerstva obrany ohledně operace ruského letectva v Sýrii. Oficiální představitel Ministerstva obrany Ruské federace Igor Konašenkov poskytl další tiskovou konferenci pro novináře ohledně operace ruského letectva v Sýrii.

60; Nové jednotky NATO přijíždějí do Estonska. V Estonsku očekávají příjezd jednotek z Německa, Polska a dalších spojeneckých zemí z NATO, řekl velitel Obranných sil Estonska generálporučík Riho Terras.

61; Turecké úřady obviňují Rusko z napomáhání Islámskému státu. Turecký premiér Ahmet Davutoğlu prohlásil, že Rusko, syrští Kurdové, vláda Bašára Asada a Islámský stát spojily své úsilí a nyní vytvářejí „pásmo teroru“ na hranici s Tureckem.

62; „Tygři“ likvidují Islámský stát. „Silnice života“ je poseta mrtvolami a rozstřílenými vozidly ozbrojenců. Vojenští zpravodajové syrské armády zveřejnili video z útoku na ozbrojence a výsledky bojů. Po stranách silnice jsou zničené struktury, které bandité využívali jako palebné pozice. Na silnici hned vedle stojí vyhořelé automobily s kabinami zalitými krví.

63; V Minsku byly ukončeny rozhovory kontaktní skupiny. Sdělila to tisková služba vedoucího delegace Doněcké republiky na minských rozhovorech Denise Pušilina.

64; Na Facebooku bude možné vyjádřit radost, vztek a smutek. Sociální síť Facebook ve středu doplní možnost vložit znak smutku, vzteku a ještě dalších čtyř emocionálních hodnocení pod zveřejněné posty.

65; Egyptský prezident uznal havárii ruského A321 za výsledek teroristického činu. Prezident Egypta Abd al-Fattáh as-Sísí uznal, že havarované ruské letadlo A321 bylo 31. října na Sinaji obětí teroristického činu.

66; Erdoğan: Rusko pokračuje v narušování vzdušných hranic Turecka. Rusko pokračuje v narušování vzdušného prostoru Turecka, prohlásil turecký prezident tři měsíce po incidentu s ruským Su-24.

67; Aleppo a Deyr az-Zaur jsou ostřelovány teroristy. Jsou oběti na životech. Ve městě Aleppo ve čtvrti Džamajet Az-Zachrá zahynulo pět lidí od střepin munice vystřelené ozbrojenci. Pět dalších bylo zraněno.

68; Více než deset podnětů přišlo do centra pro příměří znesvářených stran v Sýrii. Ruští vojáci přikročili k aktivní práci s těmito dopisy. Veškeré podněty přicházely z konkrétních míst a týkají se konkrétních problémů.

69; Snowden úspěšně studuje ruštinu. Advokát Edwarda Snowdena vyprávěl o úspěších bývalého pracovníka amerických tajných služeb při studiu ruštiny.

70; Důstojníci centra smíření v Sýrii mají velkou zkušenost z mírových operací. Rusko přikročilo ke konkrétní práci na usmíření v Sýrii a počítá s analogickým postupem i u USA, prohlásil dnes pro novináře oficiální představitel ministerstva obrany Ruské federace Igor Konašenkov.

71; USA budou zadržovat Rusko pomocí „exotických zbraní“, píše Washington Post. Úředníci Pentagonu začali otevřeně hovořit o využití posledních vymožeností v oblasti umělé inteligence pro vojenské cíle.

72; Zrozeni pro vítězství: Jednotky zvláštního nasazení ozbrojených sil Doněcké republiky v akci. Byla zveřejněna videoreportáž o tom, jak vypadá a funguje elitní jednotka centra pro zvláštní účely ozbrojených sil Doněcké republiky.

73; Fanoušci Fenerbahçe SK nepřijedou do Moskvy. AN jeden fanoušek z Turecka nepřijede do Moskvy na odvetný zápas mezi Lokomotivem a Fenerbahçe SK, sdělil tiskový atašé tureckého klubu Necati Mete.

74; Příměří neznamená konec války. O seznamech teroristických uskupení. Při přijímání podmínek přerušení palby Damašek dostává možnost uvolnit zdroje z dočasně zklidněných oblastí a vrhnout je do útoku proti islamistům.

75; Herec Zelenskij si rozmyslel svou cestu do Moskvy. V Rusku představitelé hned několika veřejných hnutí vyzvali k bojkotu premiéry filmu s jeho účastí.

76; Na Rakká je ještě příliš brzy. Analýza situace na frontách v Sýrii. Málokdo si dokázal dopředu představit plány rusko-syrské koalice a tím spíš reálný stav Asadových vojsk.

77; Obyčejný satanismus: Na Ukrajině zapálili chrám Moskevského patriarchátu- V důsledku požáru byla závažně poškozena centrální část chrámové stavby, shořela část refektáře.

78; Syrská vojska útočí na baštu Islámského státu. Byl zabit jeden z vůdců „Nur ad-Din Zankí“.

79; Důkazy o propojení Ankary a Islámského státu byly zveřejněny v tureckých novinách. Byly zveřejněny přepisy rozhovorů příslušníků turecké armády s vysoce postaveným činitelem teroristické skupiny, který odpovídal za překračování turecko-syrské hranice.

80; Peking je světovou metropolí miliardářů. Čínské hlavní město předehnalo New York v množství dolarových miliardářů, kteří ve městě žijí.

81; Nacionalisté podporují kyjevského policistu, který zastřelil mladistvého. „Aktivisté“ mluví o tom, že zabitý mladík byl „opilý“, zatímco vyšetřovatelé zjistili, že se nedopouštěl žádných přečinů.

82; V Budapešti protestují proti odhalení pomníku antisemitskému politikovi. Demonstranti hlasitou hudbou znemožňovali bývalému premiérovi země Péteru Borossovi a poslanci vládní strany Fidesz Gergely Gulyásovi pronést projev při odhalování pomníku.

83; V Kyjevě bude demontován pomník Nikolaje Ščorse. Pomník vybudovaný v roce 1954 je na Státním seznamu ukrajinských památek.

84; Propaganda pro Islámský stát: Ve městě Hanasser se Asadova armáda, ruští a íránští vojáci dostali do velkého obklíčení. Od včerejška sociální média syrských ozbrojenců a jejich sympatizantů vytrubují do celého věta o ohromném množství zajatých bojovníků Syrské armády v okolí silnice Aleppo – Hamá, které údajně zajali příslušníci Islámského státu.

85; Kolomojského společnosti zažalovaly v Haagu Rusko. Několik společnosti kontrolovaných podnikatelem Igorem Kolomojským se obrátilo na haagský arbitrážní soud.

86; První smlouva o výstavbě protivzdušné obrany v Polsku byla podepsána Pentagonem. Realizace prvního projektu výstavby struktur protivzdušné obrany na severu Polska se plánuje na duben 2018.

87; Zacharova prohodila Slova v Erdoğanově výroku o ztraceném přátelství. Jeho větu „Škoda, že Rusko kvůli dvěma pilotům přišla o takového přítele jako Turecko“ opravila na „Rusko kvůli Turecku přišlo o dva piloty“.

88; Uživatele sítě VKontaktě pokutovali za výzvu ke svržení Porošenka. Výše pokuty byla stanovena na 8.500 hřiven.

89; U Petrohradu se zřítil vrtulník, hlásí ministerstvo pro mimořádné situace. K havárii došlo v Lomonosovském okrese Leningradské oblasti. Několik lidí bylo zraněno.

90; Ceny ropy zamířily opět vzhůru po zveřejnění informací o snížení zásob ropných produktů v USA.

91; USA se vzdají myšlenky na Asadův odchod, píše The Guardian. USA mění svůj kurs v Sýrii o 180 stupňů. A brzy se dá čekat zcela odlišná rétorika, myslí si Mary Dejevsky.

92; Jednotka zvláštního nasazení drtí Islámský stát, postupuje uvnitř města Hanasser, obsazuje vyvýšeniny u „silnice života“ v provincii Aleppo. Uvnitř města Tygři a spojenecké formace dobyli centrální obvod poté, co se probojovali do města. Tato bitva je v současné době hlavní akcí vládního protiútoku.

93; K čemu povede válka mezi Apple a USA? Soudní proces mezi společnosti Apple Inc. a policejními orgány USA ohledně ochrany informací možná přiměje společnosti k vývoji techniky, která bude imunní vůči vládním zásahům.

94; Britský soud podpořil žalobu ruských úřadů vůči uprchlému bankéři Pugačovovi. Nejvyšší soud Anglie a Walesu uznal zákonnost rozsudku proti bývalému senátorovi Sergeji Pugačovovi ohledně vymožení 75,6 miliardy rublů ve prospěch státní Agentury pro pojištění vkladů.

95; Toto je dílo Erdoğanových psů a teroristů. Obyvatelé Sýrie ukázali, co se stalo s jejich domovy. Bez dosavadní podpory z Turecka teroristé rychle ztrácejí pozice jednu za druhou.

96; Gazprom, DEPA a Edison zkoumají možnost dodávek plynu po dně Černého moře. Šéfové největších energetických společností podepsali memorandum o vzájemném porozumění v otázce dodávek zemního plynu z Ruska po dně Černého moře přes třetí země do Řecka a z Řecka do Itálie.

Zdroj: rusvesna.su

 

Čtvrtek, 25.2.2016:

1; Rusko si stěžovalo u WTO na ukrajinský zákaz tranzitu ruských kamionů. Kyjev ignoruje mezinárodní závazky v rámci WTO a Společenství nezávislých států, říká se ve zprávě Ministerstva pro ekonomický rozvoj Ruské federace.

2; Turecké ozbrojené síly uskutečnily nálety na Irák, píší média. Turecké stíhačky zasáhly pozice Kurdské strany pracujících v okolí města Kandil, píší média s odvoláním na vojenský zdroj.

3; Ponorky Alexandra Něvského poprvé předvedly raketovou část s Bulavou. Jaderná ponorka Alexandr Něvský dorazil do kamčatského města Viljučinsk minulý podzim a stal se novým křižníkem, který byl zařazen do výzbroje ponorkových sil Tichooceánské flotily za posledních dvacet let.

4; Nigerijští piráti unesli Rusa a drží jej jako rukojmí. Nigerijští piráti unesli dva členy posádky plavidla francouzské společnosti MV Bourbon navzdory záchranné operaci nigerijského námořnictva.

5; Budova policie v Dněpropetrovsku je zavalena živými rybami a ponožkami. Demonstranti protestující proti vzniku živelných trhů na Nádražním náměstí přinesli k budově Kirovského obvodního oddělení policie Dněpropetrovska živé ryby, spodní prádlo, cigarety, pirátská CD a ponožky.

6; Luganští policisté, kteří nadále slouží Ukrajině, se tlačí ve vazebních celách. Ukrajinská televize referovala o tom v jakých nelidských a nedůstojných podmínkách jsou nuceni žít pracovníci policie, kteří se nechali zlákat sliby Kyjeva a šli sloužit na území pod kontrolou Ukrajiny.

7; Ukrajinská armáda porušuje Minsk-2 a okupují neutrální pásmo. Zmocnili se Širokina a okraje Avdějevky. Při pohledu na tyto události je zřejmé, že ukrajinská okupační vojska v Donbasu překračují neutrální zónu stanovenou Minskými dohodami a přibližují se k území pod kontrolou Doněcké republiky, čím provokují její vojáky.

8; Jaceňuk schválil doživotní penzi rodičům běloruského nacisty. Ukrajinská vláda na svém zasedání schválilo výnos o doživotním stipendiu na památku Michaila Žizněvského.

9; Krvavý pastor je připraven vrhnout zemi do nové války. Novým premiérem Ukrajiny se může stát Alexandr Turčinov. V těchto dnech byly odtajněny dokumenty, v nichž Turčinov je popisován jako jediný stoupenec silové konfrontace s Ruskem o Krym v únoru 2014. Za jakých podmínek by se mohl stát premiérem?

10; Ukrajinská armáda zahájila palbu na okraje Doněcka a Gorlovky. Večer 24. února a v noci na 25. února ukrajinská okupační vojska začala ostřelovat Donbas.

11; Atény našly originální způsob jak obejít turecké průlivy. Rusko neztratí přístup ke Středozemnímu moři, pokud Turecko uzavře pro ruská plavidla Bospor a Dardanely. Své území jako tranzitní v případě vyostření rusko-tureckých vztahů nabídlo Řecko.

12; Bojkot ukrofašisty. Herec Zelenskij není v Rusku vítán. 24. ledna aktivisté hnutí Antimajdan vyjádřili svůj protest proti novému filmu „Osm nejlepších setkání“ s Vladimirem Zelenským v hlavní roli.

13; Kyjev se stal nejnebezpečnějším městem Evropy. Hlavní město Ukrajiny trůní v čele žebříčku kvůli pravidelným protestům neonacistů, kvůli vandalismu a prudkému nárůstu kriminality.

14; Sergej „Krest“ (Kříž), dobrovolník z Německa, bude bránit a obnovovat Donbas. Etnický Rus, kdysi žijící v Kazachstánu, který emigroval do Německa, nyní bojuje v brigádě Vostok.

15; Příměří v Sýrii je největší porážkou Turecka. Rusko-americké dohody o Sýrii budou mít velký vliv na sousední země, v první řadě na Turecko. Erdoğanovi se nelíbí dohoda Putina a Obamy, ale z celé řady příčin nemůže zmařit jej plnění.

16; V Kurdské straně pracujících slíbili Turecku brzký začátek „Kurdského jara“. Březen se stane měsícem odporu. Toto jaro se tane Kurdským jarem. Jinak se agrese Ankary zadržet nedá. Kurdská mládež vytváří nová hnutí, která budou určitě velmi radikální.

17; V Čem může spočívat „plán B“ americké CIA a Pentagonu ohledně Sýrie? Šéfové Pentagonu a CIA si myslí, že Rusko nebude dodržovat příměří v Sýrii, a požadují od administrace prezidenta USA zesílení tlaku na Moskvu, konkrétně rozšíření podpory syrským povstalcům, kteří bojují proti Asadovu režimu.

18; Patří stíhačka PAK FA k páté generaci? Někteří západní experti si myslí, že nejnovější ruská stíhačka PAK FA nemá na to, aby byla řazena mezi letadla páté generace, ale kritéria pro stíhačku páté generace neexistují a podle řady objektivních ukazatelů americké F-22 a F-35 jsou dokonce horší než stará ruská letadla.

19; Námořníci z Ruska a Ukrajiny nesmějí rok opustit plavidlo zadržené v Jižní Koreji. Dluh majitele lodi na mzdách činí 120 tisíc dolarů, na lodi docházejí potraviny a voda. Dluh vůči podniku za opravu činí 35 tisíc, proto plavidlo nepouštějí na moře.

20; Ministerstvo financí Ruské federace navrhuje obnovení mechanismu podpory rublu při nízkých cenách ropy. V případě růstu cen ropy nad 50 dolarů za barel část ropných a plynových příjmů rozpočtu bude směrována do rezervního fondu a při snížení cen pod 50 dolarů by se měna měla prodávat s cílem ochrany rublu před dočasnými šoky.

21; Ropné manévry Ameriky. OPEC navrhuje Washingtonu, aby se připojil k dohodě o omezení těžby.

22; Ve státním departmentu USA byla konečně vysvětlena slova o „humanitárním koridoru z Turecka“. Trasa z Turecka do Aleppa se používá pro dodávky humanitární pomoci, obchodního zboží a civilní dopravu, myslí si zahraničně politický úřad USA.

23; Syrská opozice oznámila podmínky dodržování příměří. Přerušení palby na dva týdny dá možnost druhé straně potvrdit, že své závazky bere vážně, píše se v prohlášení.

24; Zpráva Bellingcat dost nepřesvědčivě obvinila Rusko ze sestřelení Boeingu v Donbasu. Zpráva skupiny aktivistů o příčinách katastrofy malajského Boeingu v červenci 2014 se hemží slovy „možná“ a „pravděpodobně“ a také podivnými fotografiemi a vývody.

25; Start americké rakety Falcon 9 byl znovu odložen. Společnost SpaceX se už počtvrté pokusí usadit raketu na mořskou plošinu.

26; Peking znovu obvinil média z šíření fám o devalvaci jüanu. Čínské úřady nepřestávají hledat viníky pádu kursu národní měny, který začal v létě 2015. Nyní ministerstvo financí odmítá možnost další devalvace, ale trh tomu nevěří.

27; V Indonésii sedm lidí zahynulo při výbuchu v elektrárně. K výbuchu došlo v tunelu v okolí města Karo. Píše se, že explodoval generátor. Kromě sedmi mrtvých dalších šest lidí bylo zraněno.

28; Ozbrojenci Islámského státu přísahali pomstu Zuckerbergovi za zrušené účty. Zakladatel světově nejpopulárnější sítě Facebook Mark Zuckerberg se může stát cílem ozbrojenců Islámského státu.

29; Islámský stát nakupuje komponenty pro své bomby v Turecku, píše se v britské zprávě. Značná část chemikálií a detonátorů se k teroristům dostává z Turecka a Iráku a mezi dodavatele patří i USA a Japonsko.

30; Ruská centrální banka odmítá podporovat kurs rublu a snaží se nezasahovat do procesu změny kursu rublu kvůli vysoké nestabilitě cen ropy. Centrální banka si myslí, že to jen zvýší rizika, prohlásila první místopředsedkyně Centrální banky.

31; V důsledku ostřelování ze strany ukrajinské armády byly poškozeny tři domy v obci na jihu Doněcké republiky. Z okupované vesnice Čermalyk byla ostřelována vesnice Naberežnoje. Poškozeny byly tři domy, z nichž jeden dostal přímý zásah.

32; Syrská armáda získala znovu kontrolu nad městem Hanasser, říká zdroj. Několik dní na severu Sýrie probíhaly prudké boje o strategické město stojící na nejdůležitější silnici, po které se zásobuje Aleppo.

33; Blokáda tranzitu ruských kamionů v Zakarpatsku bude pokračovat, prohlašují radikálové „medvědí blokády“. Organizátoři tzv. „Medvědí blokády“ se nechystají podřídit Jaceňukovu rozhodnutí o obnově tranzitu ruských kamionů přes území Ukrajiny a hrozí rozhodnými a překvapivými akcemi.

34; Marija Zacharova: Akce Turecka na hranici se Sýrií jsou agresí. Turecko zhoršuje situaci na hranici se Sýrií a už to nejsou jen provokace, ale agrese, prohlásila oficiální představitelka ruského ministerstva zahraničí.

35; V centru Kyjeva hoří pneumatiky, demonstranti slibují blokování ulic. Shromáždění před budovou kyjevské radnice začalo zapálením pneumatik.

36; Fondový trh Číny se znovu propadl v důsledku obav o možný deficit likvidity ve finančním systému země.

37; Americký list prozradil, jak zničit stíhačku F-35. Vývojáři amerických „neviditelných stíhaček páté generace nedokázali odstranit slabá místa, píše list The National Interest.

38; Vláda USA varuje banky před nákupem ruských státních obligací. Americká vláda doporučila velkým bankám v zemi, aby se zdržely investic do ruského dluhu. S odvoláním na spolehlivé zdroje o tom informuje The Wall Street Journal.

39; Ukrajinský ostřelovač ostřeloval auto primáře nemocnice v Jasinovaté. K incidentu došlo na silnici Jasinovataja – Gorlovka nedaleko od pozice hlídky dopravní policie Doněcké republiky.

40; Desítky lidí, kteří byli zneužíváni jako živé štíty pro ozbrojence Islámského státu, byly osvobozeny v Iráku. Teroristé zneužívali jako živý štít na západě od Ramádí deset rodin včetně dvaceti dětí.

41; První velké vítězství Saúdské Arábie nad břidlicovým byznysem USA. Rozhodnutí OPEC nesnižovat kvóty těžby ropy se dlouho zdálo neužitečné, jelikož břidlicové společnosti USA zvýšily efektivitu a pokračovaly v činnosti, přestože prakticky netvořily zisk.

42; Džemilovovu synovi zamítli podmíněné propuštění. Syn nechvalně známého poslance byl v Rusku odsouzen na pět let odnětí svobody kvůli zabití z nedbalosti.

43; Ozbrojenci z Azova útočí na studio televizní stanice Inter v Kyjevě. Radikálové z trestního pluku Azov zablokovali televizní stanici Inter a už prohlásili svou akci za časově neomezenou.

44; Na západní hranici Ukrajiny stoj ve frontách více než 350 kamionů. Ve čtvrtek bylo zrušeno ukrajinskou stranou omezení tranzitu nákladních vozů s ruskou registrací.

45; Sankce ze strany Ruska mohou vést k bankrotu řady tureckých exportérů. Pokusy Ankary nalézt alternativní odbytiště a snížit ztráty vzniklé zákazem dovozu turecké zeleniny a ovoce do Ruska se ukázaly jako neúspěšné.

46; Byla zveřejněna desítka největších dovozců zbraní na světě: Indie, Saúdská Arábie, Čína, Spojené arabské emiráty, Austrálie, Turecko, Pákistán, Vietnam, USA a Jižní Korea.

47; Doufáme, že díky podpoře přátel z Ruska se do naší země vrátí mír, myslí si o nadcházejícím příměří prostí Syřané. Ze všech koutů Sýrie přicházejí do koordinačního centra, vytvořeného z iniciativy Ruska v Latakíji, oznámení o přání připojit se k režimu přerušení palby.

48; V Charkovské oblasti byl zadržen bývalý policista, který zaminoval železniční most. Diverzanta se podařilo zadržet na místě činu.

49; Neonacista-rusofob Korčinskij vyzval ke spálení Moskvy a přeměně Kremlu v ruiny. Skandální provokatér a vůdce utraradikální strany Bratstvo Dmitrij Korčinskij prohlásil ve vysílání ukrajinské televize, že válka v Donbasu neskončí, dokud neshoří Moskva.

50; Turecko ostřeluje Sýrii, aby ochránila teroristy, říká Asadova poradkyně. Ostřelování ze strany Turecka, které Ankara hájí s poukazem na ohrožení vlastních hranic, je zaměřeno na podporu teroristů v Sýrii, myslí si Asadova poradkyně Busejna Šaaban.

51; Švédsko odmítlo vstup do NATO. Bezpečnostní politika země zůstává beze změny.

52; Ve Lvově malují „černou mapu“ kaváren a obchodů, kde hrají ruské písně. Členové Ukrajinské haličské strany“ jsou přesvědčeni, že během ruské okupace poslouchat ruskou hudbu ve veřejných provozovnách je zločin.

53; Na šachtě ve Vorkutě došlo k závalu. Pod zemí se nachází kolem devadesáti lidí. Činnost šachty byla přerušena, informace o zraněných nejsou k dispozici.

54; Zacharova komentovala prohlášení britského ministra zahraničí ohledně syrských Kurdů. Ten vyjádřil znepokojení nad spoluprací mezi silami syrských Kurdů, režimem prezidenta Asada a ruského vojenského letectva. Zacharova zdůraznila, že tyto tři strany spojuje boj proti teroristům.

55; Řecké ministerstvo zahraničí odvolalo velvyslance z Vídně kvůli konferenci o běžencích. Předtím ministerstvo zaslalo Rakousku protest, že představitelé Atén nebyli na konferenci pozváni.

56; Bitva o „silnici života“. „Tygři“ a syrská armáda útočí na Islámský stát zboku, likvidují ozbrojence a osvobozují nové obce. Za posledních 24 hodin syrská armáda uskutečnila několik rozsáhlých protiútoků na obce na hranicích provincií Hamá a Aleppo na severu Sýrie, v nichž se nacházeli ozbrojenci Islámského státu.

57; V Nejvyšší radě si myslí, že Ukrajinu zachrání Saakašvili. V interview pro Le Temps poslankyně Nejvyšší rady Světlana Zališčuk obvinila premiéra z těsných vztahů s oligarchy a pohrozila dalším majdanem.

58; Ruské ministerstvo zahraničí zaslalo protest velvyslanci Polska v souvislosti se zneuctěním pomníku sovětských vojáků.

59; Plán B ohledně Sýrie žádný nebude, říká Lavrov. Prakticky okamžitě po uzavření dohod o Sýrii USA prohlásily, že projednávají plán B pro případ zmaření příměří.

60; Na Navalného hodili dort. Skandální opozičník si neodpustil udělat z toho sebepropagaci, když fotografii vystavil na Instagramu.

61; Turecko si toho na sebe bere moc. Ruské ministerstvo zahraničí připomnělo Ankaře podpis pod dohodami v rámci mezinárodní skupiny na podporu Sýrie.

62; Uprchlý poslanec Státní dumy Ponomarjov vyčítá majdanistům, že nebojovali o Krym. Ukrajina měla na Krymu střílet, pak by nemusela bojovat v Donbasu.

63; Putin chystá dolaru zlaté překvapení, píše Die Welt. Skoro nikdo si nevšiml, jak aktivně Rusko zvyšuje své zásoby zlata. Nejpravděpodobněji se Putin neřídí ekonomickými úvahami, ale snahou oslabit panství dolaru.

64; Polští nacionalisté navrhují postavit zeď na hranici s Ukrajinou kvůli ochraně před migranty. Polská organizace „Národní hnutí“ vystoupila s iniciativou postavit stěnu na polsko-ukrajinské hranici, aby se zabránilo přílivu nelegálních migrantů.

65; Doněck je ostřelován. Ukrajinští okupanti ostřelovali z minometů okolí doněckého letiště.

66; V domě v centru Kyjeva spadly stropy. Pod sutinami je až několik desítek lidí.

67; V domě Ivana Bubenčika, který se přiznal ze střelby do policistů na Majdanu, byla provedena prohlídka. Sám Bubenčik nebyl v okamžiku prohlídky domu přítomen. Byli tam jen jeho příbuzní.

68; OSN shodila humanitární náklad ozbrojencům Islámského státu u města Deyr az-Zaur. Část nákladu se rozbila. Zástupce generálního tajemníka OSN Steven O´Brian už dříve prohlásil, že část humanitární pomoci Celosvětového potravinového programu OSN byla shozena ze vzduchu na město Deyr az-Zaur.

69; Bylo zveřejněno společné prohlášení Vladimira Putina a Alexandra Lukašenka ohledně výsledků minského setkání.

70; Americká vojska v Evropě jsou připravena „bojovat s Ruskem a zvítězit nad ním“, říká velitel kontingentu NATO v Evropě Philip Breedlove.

71; Latakíja bez války. První dny mírového života, první kroky k národnímu usmíření. Všechny klíčové obce v severní části provincie Latakíja během bojů v únoru 2016 přešly pod kontrolu vládních vojsk a oddílů národní domobrany.

72; Gubernátor Sevastopolu tvrdě odpověděl na odmítnutí UNESCO považovat Krym za ruský. Pro studium artefaktů Chersonesu budou vědci UNESCO muset žádat povolení od Ruska, zdůraznil gubernátor Sevastopolu.

73; Televizní stanice Inter žádá Porošenka o ochranu. Televizní stanice Inter požádala prezidenta Ukrajiny Petra Porošenka o ochranu před nátlakem. Píše se o tom v prohlášení stanice.

74; Ukrajina je banditský stát, říká Zacharčenko. Beztrestnost střelby do pracovníků policie na Majdanu v únoru 2014 změnila Ukrajinu v banditský stát.

75; Sýrie se obrátila na OSN v souvislosti se shozením humanitárního nákladu ozbrojencům Islámského státu v Sýrii. Je známo, že letadlo s humanitární pomocí „Celosvětového potravinového programu“ chránila ruská vojenská letadla.

76; Španělé chtějí zrekonstruovat zničený chrám u Doněcka. Svatoiverský chrám ležící na území Doněckého Iverského kláštera byl silně poničen během ostřelování.

77; Vláda Kanady chce zakázat zbavování občanství lidem obviněným z terorismu. Liberální vláda Kanady chce zrušit zákon, který umožňuje zbavit občanství osoby obviněné z terorismu.

78; Na šachtě ve Vorkutě zahynuli dva lidé. Záchranná operace pokračuje, probíhá evakuace horníků.

79; Ústavní soud Turecka uznal za nezákonné uvěznění novinářů opozičního listu. Prokuratura Istanbulu už dříve požadovala doživotní vězení pro šéfredaktora listu Cumhuriyet Cana Dündara a šéfa kanceláře těchto novin v Ankaře Erdema Güla.

80; Řidič jen zázrakem unikl smrti při ostřelování stanoviště silniční policie v Jasinovaté. Na internet se dostaly záběry z ostřelování okolí Jasinovaté ukrajinskými okupanty.

81; USA jsou vystrašené z plánů prodeje ruských stíhaček do Íránu. USA posuzují s velkou skepsí otázku kontraktu Ruska s Íránem o koupi polyfunkčních stíhaček, jehož podpis je plánován na rok 2016, sdělil státní tajemník John Kerry.

82; Ve svatoiverském klášteře poblíž doněckého letiště se konala první bohoslužba za poslední dva roky.

83; V centru Petrohradu v souvislosti s požárem evakuují hotel Okťabrskaja. Na místě požáru pracuje šest hasičských sborů. Požár je již lokalizován.

84; EU zavádí totální kontroly na svých hranicích. Od nynějška absolutně vše, co překračuje hranice Evropské unie, bude podrobeno kontrole na policejních nebo protiteroristických základnách EU.

85; Jestli Asad zůstane u moci, není možné zastavit válku, myslí si státní tajemník Kerry.

86; Masivní ostřelování Zajceva u Gorlovky ze strany ukrajinské armády.

87; „Tygři“, domobrana a libanonský Hizballáh osvobodili důležitou obec Šalala al Kabira poblíž „silnice života“ od ozbrojenců Islámského státu. Pokračuje začišťování strategické silnice.

88; Americký „expert“ obvinil Rusko ze sestřelení Boeingu MH 17. Britská média rozšířila prohlášení amerického novináře, který obvinil Moskvu z únosu letadla MH 370 nad Indickým oceánem a sestřelení MH 17 na východě Ukrajiny.

89; Propřekonání migrační krize je nutných 600 miliard euro, říká bývalý viceprezident Eurokomise. Problém běženců je možné řešit, pokud země EU vyčlení pro Turecko, Libyi, Jordánsko, Egypt, Tunisko a Maroko pomoc ve výši 4% HDP EU, myslí si bývalý viceprezident Eurokomise Siim Kallas.

90; Írán a Indie uskuteční společná vojenská cvičení. Koncem ledna vojenské námořnictvo Íránu uskutečnilo manévry „Velájat-94“ v teritoriálních vodách Íránu v Hormuzském průlivu, Ománském moři a Indickém oceánu.

Zdroj: rusvesna.su

 

Pátek, 26.2.2016:

1; Ukrajina by měla na Eurovizi přivézt píseň o událostech v Oděse, říká vicepremiér Krymu Ruslan Balbek. Ukrajinu letos na mezinárodní písňové soutěži představí dvaatřicetiletá zpěvačka krymskotatarského původu Susana Džamaladinova,která vystupuje pod pseudonymem Džamala s písní o deportaci Tatarů za Stalina.

2; Cena ropy značky Brent stoupla nad 35 dolarů za barel. Jak poznamenává Financial Times, v podnikatelském prostředí je konsenzus ohledně toho, že cena 34 dolarů je příliš nízká.

3; Jsem zraněný! Mám na to potvrzení!: Opilý zástupce velitele trestního batalionu se vrhal na policisty v centru Kyjeva. „Hrdina ATO“ se dostal do hledáčku policistů po informaci o překročení rychlosti automobilem Range Rover v ulici Olginské v centru ukrjainského hlavního města.

4; V Kyjevě bude vybudován „Park sovětské okupace“. Pro příslušný návrh rozhodnutí hlasovalo 78 poslanců při potřebných 61.

5; Účastníci Třetího Majdanu nadále zůstávají v centru Kyjeva. Demonstranti určili datum národního shromáždění na 28. února.

6; Nacismus neprošel: V Donbasu starosta a jeho zástupci natloukli ozbrojencům z Azova. 24. února v Belozersku se na dočasně okupovaném území Doněcké republiky konal průvod neonacistů tzv. „občanského sboru pluku Azov“.

7; Zmaření příměří v Sýrii může skončit celosvětovým chaosem. Plán B ohledně Sýrie, o kterém hovoří USA, znamená válku všech proti všem.

8; Latakíja bez války: První dny mírového života, první kroky k národnímu usmíření. Všechny obce v severní části provincie Latakíja přešly během bojů v únoru roku 2016 pod kontrolu vládních vojsk a oddílů domobrany.

9; Kyjev se zamyslel nad odplatou. Avakovův poradce slibuje, že Ukrajina získá Donbas a Krym zpět vojenskou cestou.

10; Bojové vrtulníky likvidují ozbrojence v Darájském kotli. V Deyr az-Zaur byly vyhozeny do povětří podzemní chodby a zlikvidován štáb teroristů. Kurdové likvidují spojence Islámského státu u Šaddádí. V Latakíji se syrské armádě podařilo znovu získat kontrolu nad obcemi Ajn AL-Bajdá, Šejr ad-Dabá a Ruvejsa na severu provincie.

11; „Dobytí“ Širokina odráží přípravu k nové válce. Obsazení obce Širokino ukrjainskou armádou chápou na ministerstvu obrany Doněcké republiky tak, že si Kyjev vymýšlí různá „vítězství“, aby pozvedla bojového ducha vojáků.

12; Ukrajina se vymyká kontrole. Veřejné vědomí nadále degraduje.Skupiny místních „aktivistů“ při nečinnosti úřadů dělají všechno možné pro to, aby se investoři vyhnuli Ukrajině velkým obloukem.

13; Washington ochladl vůči Kyjevu, říká Parubij. Realizace programů pomoci Ukrajině zažívá komplikace kvůli nedůvěře USA vůči úřadům země ohledně provedení reforem, myslí si místopředseda Nejvyšší rady.

14; Ruská hrozba: Na ministerstvu obrany Ruské federace byla nazvána příčina útoků CIA a Pentagonu na Rusko. Oficiální představitel ministerstva obrany Ruské federace Igor Konašenkov zareagoval na slova amerického kolegy Jamese Clappera, který označil Rusko a Čínu za hlavní hrozby pro USA.

15; Výbušná situace: Příměří v Sýrii obsahuje v sobě nálož připravenou kdykoli vybuchnout. Proces národního usmíření v Sýrii nabírá na obrátkách, ale má v sobě „čertovo kopýtko“ stovky armád, divizí, brigád, batalionů a dalších drobných uskupení s nabubřelými názvy, které lze těžko nazvat jinak než teroristy.

16; Policie USA zatkla školáka, který se ukázal jako třiadvacetiletý občan Ukrajiny. Školák“ se aktivně účastnil společenského života školy ve městě Harrisburg v Pennsylvánii a měl slušný školní prospěch.

17; Jedna oběť byla nalezena pod troskami domu v Kyjevě. Bylo nalezeno tělo záchranáře, ale přístup k němu je omezený kvůli hrozbě zřícení a závalu. Už dříve se záchranářům podařilo vyprostit šest lidí. Pátrací práce pokračují.

18; Pedofila propustili v Mariupolu kvůli Naděždě Savčenkové. Čtyřiapadesátiletý pedofil Nikolaj Šekerli se dostal na svobodu díky zákonu iniciované v Nejvyšší radě Naděždou Savčenko.

19; Válka nás zocelila, říká doněcký lékař. Dopisovatel Alexandr Čalenko mluvil s doktorem medicíny a vedoucím Doněckého popáleninového centra a ředitelem akutní a rekonstrukční chirurgie Emilem Fistalem.

20; Estonsko je odsouzeno k věčnému sousedství s Ruskem, jelikož Tallin není schopen změnit zákony fyziky a zeměpis.

21; Bomba znovu přerušila Jašinovu prezentaci. Prezentace zprávy zástupce předsedy opoziční strany PARNAS Ilji Jašina o situaci v Čečně ve čtvrtek v Petrohradě byla přerušena kvůli informaci o uložené bombě.

22; Babij Jar zrazený „hrdiny Ukrajiny“. Před 75 lety byli Kyjevané a sovětští váleční zajatci postříleni v Babím Jaru hitlerovci za asistence ukrajinských nacistů.

23; Kyjevští vojáci ostřelovali pozice Národní policie Luganské republiky. Ostřelováno bylo okolí obce Kalinovka. Střílelo se od městečka Luganskoje.

24; Ukrajina potřebuje zahraničního pána. Na Ukrajině se Evropa změnila v jakéhosi „Babaje“, noční strašidlo, kterým rodiče děsili neposlušné děti.

25; USA hledá PR agenturu pro reklamu reforem na Ukrajině. Veřejná soutěž na poskytnutí služeb ohledně vysvětlování reforem na Ukrajině bude vyhlášena do konce měsíce.

26; Ukrajinská agónie: Slepice bez hlavy pobíhá po dvoře. Kam až bylo třeba dovést lidi, aby se na časy vlády notoricky známých zlodějů a pobudů vzpomínalo se slzami dojetí.

27; Druhá německá fronta v Sýrii proti Rusku. Na počátku syrské války se Německo distancovalo od jakýchkoli politických nebo vojenských iniciativ a přenechávalo vůdcovství Velké Británii a Francii. Ale v posledních měsících Berlín tato prázdná místa již zaplnil.

28; USA předají Rusku historické dokumenty ukradené v 90. letech. Dokumenty z 18. až 20. století ukradené z ruských archivů objevili pracovníci vyšetřovací služby ministerstva vnitřní bezpečnosti USA, informuje list Kommersant.

29; Experti kritizují bojeschopnost NATO. Ozbrojeným silám řady klíčových členských zemí škodí nedostatek financování, vojska trpí ostrým deficitem funkční techniky, poznamenávají autoři výzkumu.

30; Mezikontinentální balistické rakety dorazily do Moskvy na nácvik ke Dni Vítězství. Dnes ráno, 27. února projely po Moskevském silničním okruhu automobily s mezikontinentálními balistickými raketami.

31; Sebevražda v důsledku zoufalství a zklamání: Dva migranti se pokusili oběsit v centru Atén. S použitím košil a šál se dva mladí lidé před očima veřejnosti oběsit na stromě.

32; USA čeká nefalšovaný Armageddon, říkají američtí vědci Američtí a mexičtí vědci znovu varují před nebezpečím devastujících zemětřesení v Jižní Kalifornii.

33; Kvůli verbování pro Islámský stát se hledá Moskvanka s příjmením Kotik („Kocourková“). Žena umisťovala na své stránce v sociální síti „Odnoklassniki“ (Spolužáci) obrázky a texty mající extremistický charakter.

34; Velká Británie nadále poučuje Rusko, ale nevydává zločince. Šéf Vyšetřovacího výboru Ruské federace Alexandr Bastrykin vyjádřil údiv nad neochotou Británie plnit žádosti o vydávání zločinců.

35; Do Atlantického oceánu vyplul historicky největší americký torpédoborec typu USS Zumwalt.

36; Rusko je připraveno dodat Íránu vrtulníky Ansat v jakékoli úpravě. Kazaňský vrtulníkový závod (součást holdingu „Vertoljoty Rossiji“) je připraven dodat Íránem požadované vrtulníky Ansat v jakékoli úpravě.

37; Ukrajinští radikálové pokračují v blokování ruských kamionů. Šéf radikální strany Svoboda Ťagnibok obvinil Kyjev z upřednostnění byznysu před národními zájmy Ukrajiny.

38; Gazprom uzavře Turecku plyn podle ukrajinského scénáře, píše německý list Deutsche Wirtschaftsnachrichten. Podle verze listu vzniklá situace připomíná vývoj události na Ukrajině: Ankara se také nechce domluvit s Moskvou na ceně plynu.

39; Dosud není znám osud 26 horníků šachty Severnaja. Byla nalezena těla čtyř obětí, 80 lidí bylo vyvezeno na povrch, hledání zbylých horníků pod zemí pokračuje. V hloubce kolem kilometru se v okamžiku výbuchu nacházelo 110 horníků.

40; Poslanci odmítli uctít památku Němcova povstáním ze svých lavic. Uctít tímto způsobem památku zavražděného poslance a funkcionáře ruského parlamentu navrhl Dmitrij Gudkov.

41; Byl zavražděn charkovský byznysmen blízký Kernesovi. Jurin Diment byl zastřelen na hřbitově, kde je pochována jeho matka.

42; Islámský stát je krok od uzavření v kotli. Tygři vytlačili ozbrojence ze strategických obcí u „Silnice života“. Dnes ráno jednotky zvláštního nasazení osvobodily důležité obce Minája a Žukchá u strategické dálnice. Vojska útočí, aby opět otevřeli zásobovací trasu pro provincii Aleppo z centrální Sýrie.

43; Al Dardarí: Obnova Sýrie bude blaho a čest pro celý svět. Sýrie je obětí obludného konfliktu. Avšak i dnes je možné posilovat ekonomiku země, aniž by se čekalo na konec války.

44; Na Majdanu odklidili poslední stan. Demonstranti opustili centrální náměstí hlavního města Ukrajiny.

45; Rusko se stává Třetím Římem, říká italský spisovatel. Italský spisovatel a novinář Gennaro Sangiuliano je autorem italského bestselleru o ruském prezidentovi „Putin. Život jednoho cara“.

46; Sedm tanků ukrajinské armády se vydalo na sever, hlásí OBSE. Hlídka OBSE odhalila tanky ukrajinské armády mimo místa jejich uložení a narazila u ukrajinských vojáků na zákaz monitorování.

47; Break dance na píseň o Leninovi – v centru New Yorku. Američtí pouliční tanečníci zatančili break dance na píseň „A znovu pokračuje boj“ interpreta Lva Leščenka.

48; Výměna Erdoğana za Asada. USA a Rusko se rozhodly pozměnit politickou mapu Blízkého Východu.

49; Čeho se bojí dospělí Američané. Proč občané Spojených států vidí hrozby národní bezpečnosti jinde, než ve skutečnosti jsou?

50; Tank T-90 přežil přímý zásah americkou protitankovou střelou TOW. Ozbrojenci tzv. Svobodné syrské armády zasáhli raketou TOW tank T-90. Radovali se předčasně. Posádka naskákala zpět do vozu a odjela.

51; Z amerického letadla byli vyloučeni všichni Ukrajinci. V Miami na Floridě odmítli vpustit do země cestující z Ukrajiny s platnými vízy. Lidé museli nocovat na podlaze v letištní místnosti.

52; Za nevyhovění migrantům budou belgické úřady pokutovány. Vláda stanoví pro místní úřady kvóty na rozmístění běženců a ty, kteří odmítnou nucený příjem žadatelů o azyl, bude pokutovat částkou 75,- euro na den za každého běžence.

53; Putin udělal z armády Ruské federace smrtonosnou sílu, píše The National Interest. Západní analytici prohlašovali, že reforma ruské armády porodila jen papírového tygra, ale skutečnost ukázala něco jiného, píše list.

54; Dva bojovníci Doněcké republiky byli zraněni v důsledku ostřelování ze strany ukrajinské armády. Ukrajinští vojáci přesunuli k linii dotyku více než 50 kusů dělostřelectva a tanků.

55; Není pochyb o tom, že Krym bude opět ukrajinský, říká Avakov. Ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov vyprávěl ve vysílání ukrajinské televizní stanice o tom, jaká příprava probíhá v Národní gardě, v armádě a na policii za účelem znovudobytí Krymu.

56; Na tureckou základnu přiletěla čtyři bojová letadla Saúdské Arábie. Vláda Saúdské Arábie poslala na leteckou základnu İncirlik čtyři stíhací bombardéry. Očekává se, že vojenská letadla se zúčastní vzdušné operace proti ozbrojencům teroristické skupiny Islámský stát.

57; Pochod milionů proběhl v Bagdádu. Na náměstí Tahrír se sešly desítky tisíc lidí, kteří požadují politické změny v Iráku. Většina aktivistů měla v rukou irácké národní vlajky.

58; Turecko udělalo chybu, když neuvěřila v ruské sankce, píší média. Problémy turistického sektoru v Turecku a importérů tureckých potravin se rozšířily i na bankovní sféru, kde začala krize důvěry, píše Al-Monitor. Turecké společnosti ještě dlouho budou pociťovat efekt ruského embarga.

59; Ukrajinská armáda za posledních 24 hodin 231-krát ostřelovala území Doněcké republiky. Byla zraněna žena. Sdělilo to dnes ministerstvo obrany Doněcké republiky.

60; Oděští kamioňáci zadrželi bandu vykradačů kamionů. Kvůli nečinnosti policie se ředitel oděské přepravní společnosti „OOO Euro Star“ rozhodl projevit vlastní iniciativu a zafinancovat operaci na dopadení lupičů.

61; V Turecku na hranici se Sýrií havaroval bezpilotník. K incidentu došlo v okolí města Yayladağı, sděluje turecká agentura DHA. Komu bezpilotník patřil, není zatím známo.

62; Pravý sektor zablokoval Privatbanku v Čerkassech. Vedení banky se již obrátilo na policejní orgány.

63; Na tanku pro vodku: V Chersonské oblasti vojáci ukrajinské armády zničili silnici ve vesnici. Několik posledních měsíců v Chersonské oblasti pokračují vojenská cvičení.

64; Tiger Force odblokovali „Silnici života“ u města Hanasser a zlikvidovali ozbrojence Islámského státu. Před několika desítkami minut v jihovýchodní části provincie Aleppo syrské jednotky zvláštního nasazení (Tygři) a spojenecké formace odblokovali strategickou zásobovací trasu Hanasser – Aleppo poté, co zlikvidovali teroristy Islámského státu v přilehlých obcích.

65; Putin: FSB odvrátila teroristické útoky v Rusku. Nejvyšší představitel státu poděkoval pracovníkům tajných služeb a vyzval je, aby se zaměřili na ty, kdo verbují občany Ruské federace do řad teroristů.

66; Nepřátelé se už za kopečky připravují k nadcházejícím volbám v Rusku, říká Putin. Během vystoupení na zasedání kolegia FSB prezident Ruska Vladimir Putin zdůraznil, že vnější pokusy o vměšování do průběhu voleb, které se už nejednou uskutečnily v řadě zemí, jsou přímým ohrožením suverenity.

67; V saku a spodkách: Bývalý šéf ukrajinské rozvědky si udělal ostudu v přímém vysílání, kdy při vstávání z křesla bylo vidět, že si pro interview jen oblékl sako a spoléhal na to, že jej kamera bude zabírat jen od pasu nahoru. „Ještě že měl alespoň ty spodky“, komentují událost uživatelé sociálních sítí.

68; Obrněný vůz „Karatel“ a další nejnovější techniku tajných služeb předvedli Vladimiru Putinovi a ministru obrany Sergeji Šojgu.

69; Na Krymu nabízejí azyl Tatarům které se na Ukrajině pokoušejí naverbovat do trestního batalionu. V Chersonské a Záporožské oblasti, kde žijí krymskotatarské rodiny, probíhá aktivní verbování do batalionu, jehož cílem je boj za navrácení Krymu k Ukrajině.

70; Nové radiostanice pro ruské ozbrojené síly osmkrát zvýší rychlost předání informace. Radiostanice, které bude vyrábět „Spojená přístrojová korporace“, jsou odolné proti poruchám a dokáží pracovat v podmínkách radioelektronického rušení nepřítele.

71; V Nikolajevě policejní auto nabouralo soukromý Renault. Síla nárazu byla tak velká, že se renault převrátil na střechu a pak ještě zpět na kola.

72; Jsem rád, že jsem všechny pobavil, komentuje bývalý šéf ukrajinské rozvědky svůj skandál se slipy. Bývalý rozvědčík říká, že v události nevidí nic trestuhodného.

73; Hrdinové Sýrie: V bojích za „Silnici života“ položilo život přes 70 bojovníků syrské armády a domobrany. Množství zabitých ozbrojenců Islámského státu není v tuto chvíli známo, ale utrpěli podstatně vyšší ztráty.

74; Turecko je připraveno vytvořit vlastní systém protivzdušné ochrany. Turecko nevylučuje možnost zahraniční spolupráce při vývoji vlastního národního projektu systému protivzdušné ochrany.

75; Saakašvili vyhnal ze zasedání pracovníka SBU. Předseda Oděské oblastní státní administrativy Michail Saakašvili během ekonomické rady pro rozvoj oblasti požádal představitele SBU, aby opustil sál.

76; V nabídce je nový raketový komplex TOW. Syřané prodávají na Facebooku zbraně. V Sýrii je možné získat jakoukoli zbraň, stačí jen zajít na Facebook a zavolat na uvedené telefonní číslo.

77; Další zrada: V Kyjevě vydali studentům Bogomolcovy Univerzity NMU propustky s mapou Ukrajiny bez Krymu. Po zveřejnění fotografií těchto karet jim je sebrali.

78; V Aleppu probíhají boje o každou ulici. Syrská armáda vytlačuje teroristy. 27. února vstupuje v Sýrii v platnost režim přerušení palby.

79; Krev za krev: Teroristé z Islámského státu zveřejnili kruté záběry z okupovaného Hanasseru. Následující den ukázala Syrská armáda jejich mrtvoly. Na kameru se jeden z banditů chvástal a vyhrožoval bojovníkům vládních vojsk, druhý den už mu do smíchu nebylo.

80; V kosovském parlamentě dvakrát za jediný den použili slzný plyn. Aktivisté opozice vyhrožují totálním zmařením zasedání, na kterém se jedná o volbě prezidenta.

81; Humanitární pomoc pro Islámský stát. Na radnici Deyr az-Zaur potrvdili informaci, že humanitární náklad OSN dopadl do části města nacházející se pod kontrolou ozbrojenců Islámského státu.

82; Už netrpělivě očekáváme ty „osvoboditele“. Na Krymu komentují prohlášení Avakova o přípravě Národní gardy pro znovudobytí poloostrova. Avakovova prohlášení o přípravě zvláštních jednotek Národní gardy pro operaci na dobytí Krymu je jen sebezviditelňující akcí kyjevských mocných zaměřená na zaoceánské kolegy, myslí si vicepremiér vlády Šeremet.

83; Porošenko přikázal posílit armádu na hranici s Krymem. Porošenko prohlásil, že Krym byl, je a zůstane nedílnou součástí Ukrajiny a země, která jej ukradla, bude přinucena ukradené vrátit.

84; Zmaření příměří v Sýrii může vést ke katastrofě, míní politolog. Řada zemí může využít příměří pro posílení ozbrojených uskupení a přesuny zbraní a munice, prohlásil syrský politický komentátor Hussam Skhib.

85; Avakov hovoří o navrácení Krymu v naději na peníze, říká gubernátor Sevastopolu. Všechna tato prohlášení jsou nutná jen proto, aby odůvodnil zvýšení výdajů na obranyschopnost Ukrajiny, myslí si gubernátor Sevastopolu.

86; Jaceňuk odstupuje, píší média. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk souhlasil s tím, že opustí svou funkci a podá demisi.

87; Ukrajina dluží obyvatelům Doněcké republiky mzdy ve výši 1,8 miliardy rublů. Mzdové dluhy ukrajinských společností vůči obyvatelům Doněcké republiky dosáhly 1,8 miliardy rublů. Lidé nedostávají mzdy od roku 2014.

88; Daily Mail zveřejnil záběry z vykradeného soukromého sídla bývalého generálního prokurátora Ukrajiny. Zloději nepohrdli ani zásuvkami či zárubněmi dveří. Dům byl obsazen (a vykraden) demonstranty Majdanu v únoru 2014.

89; Avakov a prezidentova administrativa popírají odvolání Jaceňuka. Kromě toho informaci o odstoupení odmítlo i okolí samotného premiéra.

90; Jakákoli informační válka končí skutečnou válkou, říká senátor Sablin. 25. února se v rámci projektu Antimajdan-Analytika konala prezentace zprávy ze série expertních prací věnovaných různým aspektům přípravy a realizace barevných revolucí.

91; Pobaltí vystupuje proti výstavbě „Severního proudu – 2“. V Rize se konalo neformální setkání premiérů tří pobaltských zemí, na kterém se projednávaly aktuální otázky bezpečnosti v regionu.

92; Přeživší horníci z šachty Severnaja vyprávěli o své záchraně. Opustit šachtu bylo složité hlavně kvůli zakouření, říkali horníci.

93; Bělorusko dostane úvěr ve výši 2 miliard dolarů od eurasijského fondu stabilizace a rozvoje. Rozhodnutí o poskytnutí půjčky je definitivní.

94; Všechno šlo dolů: V Nejvyšší radě shrnuli výsledky Jaceňukova premiérství. Příjmy Ukrajinců se snížily na polovinu, výdaje na bydlení vzrostly na pětinásobek a export se propadl o dvacet miliard.

95; Většina skupin syrské opozice souhlasí s příměřím, říká státní tajemník. Přitom Mark Toner neupřesnil počet těchto skupin a jejich názvy s poukazem na to, že o tom nechtějí veřejně mluvit.

Zdroj: rusvesna.su

 

Sobota, 27.2.2016:

1; Rada bezpečnosti OSN přijala rezoluci Ruska a USA o Sýrii. Rada bezpečnosti jednohlasně schválila rezoluci na podporu přerušení palby v Sýrii, jejíž návrh byl oběma zeměmi předložen den předtím.

2; V Sýrii oficiálně vstoupil v platnost režim přerušení palby. Jde o příměří mezi vládními silami a opozičními skupinami.

3; Více než polovina Britů podporuje vystoupení z EU, říkají výsledky průzkumu. Nejaktivněji se do průzkumu zapojovali lidé vyššího věku a muži.

4; Donbas, Rusko! „Mroži věnovali plaveckou akci výročí Ruského jara. Kapitáni klubů zimního plavání „Nordstream“ a „Záře Novoruska“ Michail Meňšikov a Dmitrij Pavlenko zorganizovali 23. února 2016 extrémní pětadvacetiminutovou plaveckou akci ve vodách Kerčského průlivu.

5; Ukrajinská armáda se snaží vyprovokovat odvetnou palbu. Příměří v Donbasu stále více připomíná válku.

6; Válka v Sýrii pokračuje. V Damašku vládní vojska likvidují jednotky An-Nusrá, v Deyr az-Zauru přišel Islámský stát o více než 100 ozbrojenců. Včera ve 12:00 hod damašského času bylo zastaveno přijímání žádostí o zařazení ozbrojených formací do režimu přerušení bojových akcí.

7; Věděl jsem, že Rusko čeká osud Jugoslávie. Srbský příslušník domobrany vypráví o své osobní válce proti NATO a ukrajinskému režimu.

8; Ruští důstojníci jezdí po Sýrii a setkávají se s ozbrojenci opozice. Jak Rusko pomáhá nastolení míru v Sýrii. 22. února prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Barack Obama dosáhli veledůležité dohody ohledně Sýrie, jejíž realizace může zahájit novou stránku v mírovém urovnání mnohaleté krize.

9; Syrské příměří je spojeno s moha riziky. O půlnoci v Damašku vstoupila v platnost dohoda o příměří v Sýrii, jehož garanty jsou Rusko a USA s požehnáním Rady bezpečnosti OSN.

10; Nejvyšší představitel krymskotatarského medžlisu radí prorusky naladěným obyvatelům Krymu, aby raději utekli do Rjazaňské nebo Tverské oblasti. Šéf nelegálního medžlisu a ukrajinský poslanec Refat Čubarov vyhrožuje prorusky naladěným obyvatelům Krymu.

11; Příměří je nutné, ale nelze zapomínat,jak ozbrojenec opoziční „Svobodné syrské armády“ snědl srdce syrského vojáka, říká senátor Sablin. Jakýkoli mír je vždy lepší než válka. Válka se přece vede kvůli míru. Ale jsou určité hrozby: Ozbrojenci neustále přecházejí ze skupiny do skupiny a je nebezpečí, že dosavadní teroristé se najednou začnou nazývat „Svobodnou syrskou armádou“, aby se na ně vztahovalo příměří.

12; V Černigově bojovníkovi ATO sebrali byt kvůli dluhům v zahraničních měnách. Zatímco muž bojuje v zóně ATO v Donbasu, jeho rodinu vyhánějí z bytu.

13; USA jsou připraveny obvinit Rusko ze zmaření příměří, říká Puškov. Předseda Výboru Státní dumy pro mezinárodní otázky zareagoval na slova prezidenta USA Baracka Obamy a představitele Pentagonu o režimu příměří v regionu.

14; Řecko: My nejsme evropský Libanon. Řecko odvolala velvyslance v Rakousku poté, co Vídeň nepozvala jeho zástupce na konferenci o běžencích konanou 24. února, které se účastnily balkánské země.

15; Třiadvacetiletého Ukrajince, který se v USA vydával za školáka, obviňují z obtěžování nezletilých. Ke stávajícím obviněním přibyla obvinění ze zneužívání a sexuálního napadání.

16; „Krabička pastelek aneb rozděl a panuj po americku“. Vidíte-li, jak hnědí, modří, žlutí či rudí vystupují proti ruské vládě, bezpečně za nimi vždy spatříte americké „bílé“.

17; Teroristický čin na východě Afghánistánu. Deset obětí na životech. K teroristickému činu došlo ve městě Asadabád v provincii Kunar na východě Afghánistánu. Podle informací médií za výbuchem stojí sebevražedný atentátník.

18; Němcovova smrt je důvodem pro spekulace. Vražda známého opozičníka nijak neovlivnila politickou situaci v zemi, ale v osobě Němcova demokraté ztratili vyjednavače schopného konsolidovat opozici, myslí si politologové.

19; Kolomojského televizní stanice bude u soudu protestovat proti zákazu seriálu „Kuchňa“ (Kuchyně). Ukrajinská televizní stanice je nespokojena s tím, že šéf Goskina zakazuje zábavný seriál oblíbený u milionů Ukrajinců a přitom dovoluje promítat film o činnosti stalinské NKVD.

20; V Kyjevě nasazují viníkům dopravních nehod pouta. V centru Kyjeva poblíž stanice metra Lukjanovskaja došlo k dalšímu konfliktu policie s řidičem podezřelým ze zavinění dopravní nehody.

21; Osudy Sýrie a Ukrajiny jsou těsně propojeny. Pokud budeme nazývat věci pravými jmény, vznikla na dvou bojištích mezi Ruskem a USA strategická pauza s jasně viditelným vývojem událostí nepříjemným pro USA.

22; Ukrajinská armáda ostřelovala severní okolí Doněcka. Nepřítel vedl palbu z pozic v okupovaných obcích Peski a Opytnoje.

23; Jak bude zlikvidován Pravý sektor. V poslední době se ve všech médiích Ukrajiny, samozřejmě kontrolovaných vládou, stále častěji objevují informace o různých zločinech za účasti představitelů Pravého sektoru.

24;Nejnovější zbraně Ruska změnily průběh boje s Islámským státem, píše britský list Independent. Ruské vojenské technologie a výcvik syrských vojáků pomáhá armádě Bašára Asada úspěšně bojovat s ozbrojenci. Díky pomoci Ruska se podstatně snížily ztráty vládních vojsk, píše Independent.

25; Francouzi šikanovali ukrajinské turisty na pokyn Američanů. Pokračuje anabáze skupiny Ukrajinců, kterou nevpustili do USA přestože měli veškeré doklady v pořádku. „Takové ponížení a bezmoc jsem v životě nezakusila. Mluvili s námi velmi hrubě, jako bychom byli nějací zločinci“, říká jedna z šikanovaných žen.

26; Banány a mrkev místo kosmu. Ukrajinským oligarchům a spolu s nimi i ukrajinské průmyslové výrobě nezůstává více než dva roky života. Američané ústy velvyslance Pyetta přece předem oznámili, že Ukrajina bude agrární velmocí... Ukrajina začátkem 90. let stála na prahu kosmu a nyní si místo kosmu vybíráme mezi banány a mrkví, říká Andrej Zolotarev, vedoucí analytického centra „Třetí sektor“.

27; Byli jsme svědky zrození nového kandidáta na prezidenta Ukrajiny, říká poslanec. Šéf oděské oblastní administrativy Michail Saakašvili řekl, že jeho politické ambice na Ukrajině jsou vyšší než post předsedy vlády.

28; Kde je hranice mezi opozičníkem a zrádcem? Prohlášení poslance Státní dumy Ilji Ponomarjova o tom, že ukrajinští vojáci měli klást odpor a střílet v únoru 2014 na Krymu, nutí k úvahám o hranicích přípustnosti ve slovech a činech a také o tom, kudy prochází hranice mezi opozičním činitelem a zrádcem.

29; Kolik stojí shromáždění na Ukrajině? Zorganizovat demonstraci je možné během jediného dne, ale je nutný člověk s organizačním talentem a 10.000 dolarů.

30; Výbuch v syrském městě Hamá. Ozbrojenci ve městě odpálili automobil, dva lidé zahynuli.

31; Chladné léto 2016: V Chersonu hromadně propouštějí vrahy a lupiče z vězení. S nově nabytou svobodou vrazi a lupiči pokračují v dosavadním způsobu své „obživy“ v přepadávání a loupežích.

32; 27. únor je svátkem Sil zvláštních operací. Profesní svátek byl určen výnosem prezidenta Ruské federace Vladimira Putina ze dne 26. února 2015.

33; Můj čas na pozici nejvyššího představitele Čečny uplynul. Ramzan Kadyrov se rozhodl obrátit na vedení země s prosbou, aby našli jiného člověka na jeho místo. Podle jeho slov dosáhl své hranice.

34; „Rusko nemá hranice, jen horizont“ – názor publicisty. Pokud u Evropana podřízení moci mělo vždy povahu donucení, pak u Rusů je služba vlasti uvědomělá dobrovolná volba.

35; Islámský stát zaútočil na syrsko-turecké hranici. Kurdská domobrana prohlásila, že Islámský stát zaútočil na město Tell-Abjád nacházející se na syrsko-turecké hranici.

36; Liberální opozice pochoduje na památku Němcova. V den výročí smrti vysoce postaveného činitele epochy 90. let, který se stal po odchodu Jelcina opozičním politikem, proběhne v Moskvě průvod na jeho památku.

37; Čekáme na rozkaz. Plukovník ukrajinské armády prohlásil, že ukrajinská armáda je připravena osvobodit Donbas. Plukovník vojenské rozvědky ukrajinské armády nacházející se v zóně ATO prohlásil, že ukrajinští vojáci jsou připraveni k aktivním akcím na osvobození Donbasu a čekají příslušné rozhodnutí vojensko-politického vedení země.

38; V Kábulu došlo k mohutnému výbuchu. O výbuchu informuje agentura Reuters. Informace o místě výbuchu, jeho příčině a možných obětech zatím žádné nejsou. Rovněž není známo, kdo se přihlásil k odpovědnosti za tuto událost.

39; Novináři REN TV jsou zablokováni v syrském městě Kobani. Natáčecí skupina REN TV je odříznuta od světa v syrském městě Kobani kvůli náhlému útoku Islámského státu na sousední město.

40; Turecko se ocitne v epicentru syrského tornáda, říká bývalý diplomat. Za krátkou dobu Turecko zničilo u svých arabských sousedů svou image vzorové země. Sousedé v regionu nebudou pomáhat Ankaře v případě její intervence v Sýrii. A pro Turecko by to měl být velmi varovný signál.

41; V Provincii Hamá došlo ke třem teroristickým aktům sebevražedných atentátníků. Zahynulo šest lidí.

42; Zacharova tvrdě odpověděla představiteli Státního departmentu na výzvu Rusku, „aby si hledělo svého nebo drželo hubu“. Oficiální představitelka ruského ministerstva zahraničí prohlásila, že styl komunikace amerických diplomatů vůči Rusku je nepřípustný, a poradila americkému diplomatovi Marku Tonerovi, aby pozorněji naslouchal prohlášením ruských představitelů armády.

43; Opoziční skupina Svobodné syrské armády obvinila oficiální Damašek z porušení příměří. „Jde o pozemní útok vládních vojsk v provincii Latakíja a nikoli o použití ozbrojených sil, prohlásil představitel opoziční skupiny patřící pod Svobodnou syrskou armádu.

44; Ukrajinská armáda vyvěsila na kontrolních stanovištích vlajky krymsko-tatarského medžlisu, říká ministerstvo obrany Doněcké republiky. Vlajky krymsko-tatarských extremistů byly vyvěšeny na kontrolních stanovištích ukrajinské armády v zóně konfliktu v Donbasu.

45; Představitelé ukrajinského Automajdanu blokují ruské nákladní vozy poblíž běloruské hranice. Akce aktivistů Automajdanu byly obnoveny na běloruské hranice poblíž hraničního přechodu Domanovo-Mokrany. Ministerstvo infrastruktury Ukrajiny prohlašuje, že akce mají mírumilovný charakter.

46; Ukrajinský ministr zahraničí prohlásil, že Rusko bude nuceno se zamyslet nad vrácením Krymu. Řekl to v internetovém interview v rámci projektu Krymská otázka.

47; Teroristé Islámského státu ostřelovali Deyr az-Zaur. Zahynuly tři děti. Teroristé ostřelovali dvě čtvrti města z minometných děl.

48; Kyjev za tři měsíce investoval 30 milionů hřiven do rozvoje propagandistického televizního vysílání na Donbas, říká ministerstvo spojů Doněcké republiky. Nehledě na pumpování obrovských prostředků do informačního zpracování obyvatelstva Donbasu drží si Doněcká republika své pozici v televizním i rozhlasovém vysílání.

49; Kyjev intenzivně využívá pomoc zemí NATO pro přípravu ukrajinské armády, hlásí národní policie Luganské republiky. Sdělil to zástupce náčelníka Sboru Národní policie plukovník Igor Jaščenko.

50; Ozbrojenci Džejš al-Islám ostřelovali z minometů obytné čtvrti Damašku. V současné době nejsou k dispozici údaje o obětech nebo zraněných mezi civilním obyvatelstvem v důsledku minometného ostřelování, sdělil syrský vojenský zdroj.

51; Islámský stát a „Islámská armáda“ (Džejš al-Islám) se vzájemně zabíjejí u Damašku, syrská armáda osvobozuje nové oblasti v provincii Aleppo. Ozbrojenci jsou pod palbou v Homsu i Deyr az-Zauru.

52; Ukrajinští okupanti ostřelovali severní a západní okraj Doněcka. Ukrajinští vojáci dnes přes den ostřelovali obce Spartak poblíž Doněckého letiště a obec Trudovskije v Petrovském obvodě na západě hlavního města Doněcké republiky.

53; Poslance městské rady Dněpropetrovska zbil manžel jeho kolegyně. Poslance Dněpropetrovské městské rady za Opoziční blok Sergeje Suchanova zbil na ulici manžel jeho kolegyně Svetlany Jepifancevové.

54; Teroristé Islámského státu mohou snadno proniknout na britské atomové ponorky, říká expert. Dostat se na palubu ponorky programu Trident, pýchy britského námořnictva, není pro teroristy nijak zvlášť těžké.

55; V Donbasu byl zadržen podezřelý z vraždy starosty okupovaného Starobelska. Na dočasně okupovaném území Luganské republiky zadrželi podezřelého z vraždy starosty Starobelska Vadimira Živagy, oznamuje národní policie Ukrajiny.

56; Francouzští farmáři vypískali Hollanda na zemědělské výstavě. V Paříži na zemědělské výstavě farmáři vystoupili s protestem a prohlašovali, že jejich podnikání je ohrožováno odvetnými opatřeními Ruské federace na protiruské sankce Evropské unie.

57; Ozbrojené síly Pákistánu zlikvidovaly 15 ozbrojenců Tálibánu. Šest ze zabitých bylo původem z Uzbekistánu.

58; Kadyrov v nejbližší době zůstane ve své funkci, shodují s politologové. Experti vyjmenovávají mnoho důvodů, proč by měl Kadyrov nadále vést Čečnu.

59; Ministerstvo obrany Ruské federace komentovalo prohlášení Philipa Breedlove o připravenosti USA zvítězit nad Ruskem. Poslední prohlášení pana Breedlove v americkém kongresu o „připravenosti USA bojovat proti Rusku a zvítězit nad ním v Evropě“ udivilo mnohé dokonce i v samotné Evropě, poznamenal oficiální představitel ministerstva obrany Ruské federace generálmajor Igor Konašenkov.

60; Desítky tisíc Angličanů vyšlo v Londýně do ulic na demonstraci proti programu jaderného zadržování Trident. Podle názoru demonstrantů existují vhodnější způsoby jak utratit daně poplatníků.

61; „Silnice života“ byla odblokována. Tiger Force zlikvidovali všechny teroristy z Islámského státu. Syrská vojska právě kompletně osvobodila strategickou dálnici Aleppo – Hamá v úseku Salamíja - Hanasser.

62; Na pochodu za Němcova ruští liberálové zpívali hymnu Ukrajiny a požadovali svobodu pro Savčenkovou. V centru Moskvy na pochodu na počest výročí smrti známého ruského liberála Borise Němcova jeho stoupenci vyvěsili ukrajinské vlajky a plakáty s požadavkem propuštění ukrajinské návodčí Naděždy Savčenko.

63; Politika USA na Blízkém Východě prožívá fiasko, říkají americká média. Cíle zahraniční politiky USA na Blízkém Východě byly stanoveny nesprávně. Tyto chyby vedly k neúspěchu vojenských kampaní v Iráku a růstu počtu teroristů Islámského státu v Sýrii, píše americký list National Interest.

64; Ruští vojáci na základně Chmejmim zaregistrovali ostřelování obytných čtvrtí v Damašku. Centrum pro usmíření znepřátelených stran, které bylo vytvořeno na ruské letecké základně Chmejmim v syrské provincii Latakíja, zaregistroval ostřelování obytných částí Damašku ze strany teroristů.

65; Jaceňuk je slepý a hluchý, říká Azarov. Slova premiéra Ukrajiny Arsenije Jaceňuka o nespokojenosti s jeho činností pouze ze strany oligarchů je příklad do nebo volajícího cynismu, prohlásil bývalý předseda ukrajinské vlády Nikolaj Azarov.

66; Lavrov a Kerry projednali příměří v Sýrii. Lavrov a Kerry také projednali perspektivy obnovy mezisyrského vyjednávacího procesu za asistence Mezinárodní skupiny pro podporu Sýrie.

67; Kurdové obvinili Turecko z narušení příměří v Sýrii a vyzvali světové společenství, aby tyto akce odsoudilo. Současně s útokem ozbrojenců Islámského státu na město Tell-Abjád pokračovalo Turecko v dělostřeleckém ostřelování pohraničních syrských oblastí, které jsou pod kontrolou Kurdů, prohlásil šéf zastoupení syrského Kurdistánu v Moskvě Rodi Osman.

68; Ukrajinská armáda ostřelovala obec Vesjolyj nedaleko Doněckého letiště. Sdělil to nejvyšší představitel Kujbyševského obvodu Doněcka Ivan Prichoďko.

69; „Silnice života“ po bojích: Mrtvoly teroristů a spálená technika Islámského státu. Vojenští zpravodajové jednotek zvláštního nasazení Tiger Force a Hizballáhu zveřejnili šokující záběry strategické silnice po těžkých bojích. Na silnici stojí zničené džihádomobily teroristů a spálená obrněná technika.

70; Americká televizní stanice našla v Sýrii teroristy ještě nebezpečnější než Islámský stát. Teroristé Islámského státu ovládají pouze ta teritoria, která mají pod kontrolou, zatímco Džebhat an-Nusrá, syrská pobočka Al-Káidy má za cíl boj proti samotným USA po vítězství nad Islámským státem, sděluje americká televizní stanice.

71; Americký novinář odhalil Erdoğanovy plány ohledně Sýrie a Kurdů. Nezávislost syrských Kurdů je pro prezidenta Turecka děsivým snem.

72; V Rusku probíhají zkoušky „neviditelných“ tanků.Unikátní vzory tanků Armata budou zařazeny do výzbroje v letech 2016 až 2017.

73; Islámský stát se naposledy nadechne, říká analytik. Teroristická organizace Islámský stát se hroutí pod tíhou vojenského a ekonomického tlaku. Extremistům nezbývá mnoho času, myslí si irský analytik.

Zdroj: rusvesna.su

 

Neděle, 28.2.2016:

1; Pobaltí počítá se zvýšením kontingentu NATO. Kontingent vojáků NATO, kteří se nacházejí v regionu na rotačním základě, musí být zvýšen, stejně jako arzenál těžkých zbraní včetně tanků, prohlásil ministr zahraničí Lotyšska.

2; Liberálové „pohřbili“ Němcova na třech hřbitovech. Novináři se ptali účastníků pochodu na památku Němcova, na kterém hřbitově je jejich ideový vůdce pochován.

3; Zuckerberg si najal 200 moderátorů pro ochranu běženců na německém Facebooku. Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg prohlásil v pátek v Berlíně, že sociální síť přijímá dodatečná opatření k tomu, aby utlumil „rozněcování nenávisti“ vůči migrantům.

4; V Centru pro usmíření znepřátelených stran v Sýrii se vyjádřili k tomu, jak probíhal první den příměří. Frontoví korespondenti hlásí: Od rána 27. února po oficiálním začátku příměří v provincii Homs naprosté ticho na všech úsecích fronty.

5; Palmýra: Tady příměří není vůbec znát. První noc režimu přerušení palby vojenští korespondenti nezaznamenali žádné změny.

6; Známý ruský cestovatel uskuteční v Arktidě kursy přežití pro příslušníky jednotek zvláštního nasazení. Známý ruský cestovatel Viktor Simonov poznamenal, že kursy trvají asi 20 dní. Podle jeho slov má zájem o dlouhodobou spolupráci s ruskou armádou.

7; USA vyslaly do boje proti Islámskému státu bitevník ze 70. let vyvinutý pro boj s tankovými armádami SSSR. Pentagon se rozhodl odložit vyřazení letadla, které bylo vytvořeno pro boj se sovětskými obrněnými jednotkami.

8; Rusové a Američané: Kdo je připraven prodat svou vlast? V USA a v Rusku novináři v průběhu experimentu navrhovali kolemjdoucím za peníze říci něco hodně špatného o své zemi. Američané většinou souhlasili, v Rusku se nikdo takový nenašel a někteří reagovali „strč si ty prachy do p.....!“

9; V ukrajinském generálním štábu spočítali ztráty Ruska v případě „plnohodnotné války“ s armádou Ukrajiny. Podle slov představitele ukrajinského vojenského úřadu „Ukrajina už umí bojovat“.

10; Ukrofantomové dlouho nežijí: Kam zavede Ukrajinu boj se sovětským dědictvím? Úřady Ukrajiny pokračují z posledních sil v boji proti hrdinné minulosti ukrajinského lidu a maže z mapy i z paměti lidí všechno, co neodpovídá kánonu „uvědomělého ukrajinství“.

11; Dvojsečná zbraň konspirologie: O reakci na setkání Patriarchy Kirilla a papeže Františka. Setkání je v každém případě vítězstvím pravoslavné diplomacie. Veřejnost, ale i mnoho expertů, však v podmínkách informační války často zaměňují příčinu a následek, černé a bílé, domněnky a fakta.

12; Ukrajina zdvojnásobila počty vojáků v armádě, ale nemá nikoho, kdo by je vedl do boje. Při všech institutech a akademiích Ukrajiny jsou organizovány tříměsíční kursy pro poddůstojníky.

13; Na Němcovově hrobě dokonce nejsou ani květiny. Organizátoři akcí věnovaných výročí vraždy bývalého ruského vicepremiéra Borise Němcova dokázali shromáždit kolem 7,5 tisíce účastníků průvodu místo deklarovaných padesáti tisíc A k hrobu politika nepřišel prakticky nikdo z jeho politických příznivců a kolegů.

14; Vznikly nové problémy s realizací projektu Hedvábné stezky Ukrajinou. Na Ukrajině to není první případ sebezviditeňovacích projektů, které pak zůstanou na papíře.

15; Vůdce An-Nusrá požaduje od teroristů, aby aktivizovali útoky a nebáli se ruského letectva. Syrská Al-Káida Džebhat an-Nusrá odmítla v pátek přerušení bojových akcí v Sýrii a naopak vyzvala své ozbrojence, aby zesílili útoky proti vládě a jejím spojencům.

16; Polovina ukrajinských výsadkářů neskákala s padákem a nedržela samopal ani dvakrát v životě, svěřil se jeden z „kyborgů“. Takzvaný „Kyborg“ z 80 aeromobilní brigády Taras Ličko, který se účastnil bojů proti domobraně o Luganské letiště, se svěřil se svými poznatky ohledně stavu ukrajinské armády.

17; Plán příměří Ruska a USA a jeho smysl pro Blízký Východ. Pokud dosažená dohoda bude skutečně uvedena v život a režim přerušení palby začne fungovat a bude dodržován, bude to obrovský geopolitický úspěch Ruska ve 21. století.

18; Lotyšsko začíná žít v podmínkách hybridní války. Lotyšské zákonodárství a soudní praxe velmi rychle spějí k doktríně „hybridní války“.

19; V Indii muž ubodal manželku, děti a rodiče. Muž v Indii nožem zabil 14 členů své rodiny včetně osmi dětí a poté se oběsil, sdělil list Indian Express.

20; Obyvatelé německého města jsou evakuováni kvůli bombě z dob 2. světové války. Stavební dělníci nalezli pětisetkilogramovou bombu v německém městě Freiburg ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko. V souvislosti s nálezem byli evakuováni obyvatelé přilehlých domů a pracovníci univerzitní kliniky.

21; Mnohatisícová demonstrace Britů proti jadernému programu Trident. 27. února vyšly v centru Londýna tisíce lidí na protestní akci proti modernizaci britského jaderného programu, jehož cena přesahuje 150 miliard liber.

22; Šestadvacet horníků šachty Severnaja nemá šanci přežít, hlásí ministerstvo pro mimořádné události. V prostoru šachty, kde se nacházelo 26 horníků, jsou příliš vysoké teploty a není tam kyslík. Kromě toho epicentrum nového výbuchu bylo přesně tam.

23; Válka nebo propaganda? V Kyjevě se nemohou dohodnout, jakým způsobem získají zpět Krym.

24; Bojový granát hodili na policisty v Černigovské oblasti. Ve městě Bachmač v Černigovské oblasti při pokusu o zadržení kvůli kontrole dokladů hodil muž na policisty granát.

25; Ukrajinská armáda v noci ostřelovala území Doněckého letiště. Nepřítel vedl palbu z minometů ráže 82 mm.

26; Není nic podlejšího, ubožejšího a nelidštějšího než těžit z něčí smrti. Avšak ať je to sebeodpornější, nyní se to pro mnohé marginály a sociopaty stalo jedinou normou. Byla jsem jak na psychiatrii: Oni přímo hodovali na kostech Němcova, komentuje nedobrovolná účastnice „demonstrace“ v Petrohradě u příležitosti výročí smrti Němcova.

27; Proč Indie dala přednost americkým vrtulníkům Apache Longbow před ruskými Mi-28NE? Kvůli technickým parametrům to být nemohlo, dokazuje Michail Rastopšin, kandidát technických věd.

28; Pětadvacet let války v Perském zálivu. Očitý svědek vzpomíná, čím začínaly otřesy v arabském světě.

29; V šachtě Severnaja nikdo nepřežil. Kvůli lokalizaci požáru může být šachta zatopena.

30; Arabský svět nenávidí USA, říká syn Johna Kennedyho. Nejde o jejich nenávist k naším „svobodám“. Oni nás nenávidí za to, že jsme zradili své vlastní ideály v jejich zemích a vyměnili je za ropu, myslí si Robert Kennedy jr.

31; Útok na syrské město z tureckého území. Do ruského centra pro usmíření přišla informace o tom, že z tureckého území došlo k napadení syrského města Ett-Tell el-Abbjád.

32; Erdoğan nedokáže vtrhnout do Sýrie, píše turecký list. Pomocí invaze do Sýrie chtělo Turecko dosáhnout záruky, že Ankara bude mít právo hlasu ohledně budoucnosti Sýrie, ale vše, co Turecko nyní dokáže, je vést dělostřelecké ostřelování území sousedního státu.

33; Turecké obrněné vozidlo bylo zasaženo kurdským granátometem. Policisté se zabývali hlídkováním, když Kurdové zahájili palbu z granátometu. Jsou oběti na životech.

34; Putin ochrání svět před kosmickými hrozbami. Švýcarští novináři dospěli k závěru, že Rusko je nadále vojensky silná velmoc schopná udržovat jadernou paritu s USA a podílet se na urovnání syrské krize a na ochraně planety před jinými hrozbami kosmického měřítka.

35; Výbuch v Užgorodě: Do kavárny hodili granát. Policie pátrá po pachateli.

36; Ukrajinská armáda přesunula tři jednotky raketometů Grad ke Stanici Luganské, hlásí národní policie Luganské republiky.

37; Iráčtí vojáci odrazili útok Islámského státu na Bagdád. Vojáci překazili pokus ozbrojenců Islámského státu přepadnout obvody El-Abádí a El-Hitavin v západní části území.

38; U moci se dnes nachází samý dobytek, říká ukrajinský umělec o vedení země. Antin Mucharskij prohlásil, že nevzdělaní lidé s nízkou kulturní úrovní se dostali na Ukrajině k moci a přenášejí své korytářská pravidla na celou společnost.

39; Na Krymu předčasně zapojují třetí větev energomostu. Obyvatelé byli upozorněni na možné omezení dodávek elektřiny.

40; Rusko požaduje od USA vysvětlení v souvislosti s ostřelováním syrského území z Turecka. Centrum pro usmíření na základně Chmejmim se obrátilo s žádostí o vysvětlení v souvislosti s ostřelováním teritoria Sýrie ze strany Turecka, které je součástí protiteroristické koalice vedené Spojenými státy.

41; Ukrajinský osel a evropská mrkvička. Evropě která vydírá Ukrajinu nekonečným polopříjímáním mezi asociované členy, jde jen o tlak na Rusko.

42; Ve Švýcarsku probíhá referendum o deportacích cizinců, kteří se dopustili trestného činu. Iniciátorem plebiscitu je pravicová švýcarská strana, která se dožaduje omezení imigrace.

43; Lékař SS bude souzen za mučení v Osvětimi. Prokurátoři si myslí, že bývalý zdravotnický pracovník jednotek SS Hubert Zafke se podílel na masových vraždách v plynových komorách během výkonu služby v táboře od září 1944.

44; Cameron je vyděšený z „ruské hrozby“ v případě vystoupení země z EU. Za další hrozbu pro Spojené království považuje jaderný program Iráku, terorismus a migrační krizi.

45; Německo odmítá uznávat pasy běženců z teritorií nacházejících se pod kontrolou Islámského státu, píší média.

46; Rusko a Ukrajina: Jsou vztahy blízkých národů navždy zničeny? Navzdory všem excesům a zločinům ukrajinských nacionalistů a nehledě na zuřivou rusofobii, kterou chrlí ukrajinská média, si polovina Rusů nadále myslí, že jako celek jsou Ukrajinci naši přátelé, i když se v poslední době nechali zavát trochu divným směrem.

47; Ministerstvo obrany Ukrajiny: Ruskou armádu porazíme. V případě plnohodnotné války s Ukrajinou Rusko ztratí až 20 tisíc vojáků, přičemž ukrajinské ztráty budou činit pět až šest tisíc lidí.

48; „‪#‎Ramzanneuchodi‬“ (Ramzane neodcházej): Uživatelé sociálních sítí podpořili nejvyššího představitele Čečny Ramzana Kadyrova.

49; Veškerá prohlášení o vítězství nad Ruskem jsou jen zbožným přáním namastit si kapsy, říká gubernátor Sevastopolu. Gubernátor Sevastopolu Sergej Meňajlo komentoval prohlášení ukrajinského ministerstva obrany o tom, že ukrajinská vojska v případě konfliktu s Ruskem slavně zvítězí.

50; Dva vojáci ukrajinské armády zahynuli při přestřelce s ozbrojenci nacionalistické vojenské formace Ajdar v okolí okupovaného Dzeržinska, hlásí rozvědka Doněcké republiky.

51; Řež u syrsko-turecké hranice: Útok Islámského státu odrazila kurdská domobrana. V sobotu teroristé Islámského státu zahájili rozsáhlý útok u turecké hranice na severu provincie Rakká a pokusili se dobýt zpět strategické syrské město Tell-Abjád.

52; Ministerstvo obrany Doněcké republiky předpovídá dezinformační kampaň o „vítězstvích“ ukrajinské armády na okrajích Doněcka. Poslední ostřelování severního a západního okraje Doněcka umožňuje předpovědět, že propagandisté budou šířit dezinformace o obsazení těchto oblastí ukrajinskou armádou.

53; Krvavá dopravní nehoda v Nikolajevě: Ukrajinská policie pokračuje v zabíjení občanů. V Nikolajevě vinou policisty došlo k tragické havárii, při které přišli o život čtyři lidé.

54; Ozbrojenci z Džebhat an-Nusrá v Sýrii ostřelovali oddíl domobrany „Sokolové pouště“. Jsou oběti na životech. Ozbrojenci z Džebhat an-Nusrá ostřelovali z minometů oddíl národní domobrany, v důsledku čehož mnoho lidí zahynulo nebo bylo zraněno, říká se v informačním bulletinu Ministerstva obrany Ruské federace.

55; Turecko se v Sýrii spálilo. Turecká vláda se nemůže vyrovnat s mnoha šedými zónami v domácí i zahraniční politice. Ankara ztratila veškeré výhody na mezinárodní aréně a situace v Sýrii se pro ně vyvíjí tím nejhorším možným směrem.

56; V Liverpoolu došlo ke srážce mezi antifašisty a ultrapravicí. Byl zraněn policista. V centru Liverpoolu probíhaly v neděli dvě akce – shromáždění antifašistů a vystoupení ultrapravice proti migrační politice Velké Británie. Tři hodiny po začátku akcí došlo mezi jejich účastníky ke srážkám.

57; V Soulu pustili při vyznamenávání ruského rychlobruslaře americkou hymnu. Ta zněla několik vteřin, než organizátoři, kteří pochopili svou chybu, operativně pustili hymnu ruskou.

58; Jednotky ukrajinské armády ostřelovaly z minometů severní okraj Doněcka. Palba byla vedena z obcí Peski a Opytnoje.

59; Turecko popírá ostřelování města Tell-Abjád v Sýrii. Předtím Kurdové obvinili Turecko z porušení příměří v Sýrii.

60; Erdoğan je rozezlen kvůli rozhodnutí Ústavního soudu o propuštění zatčených novinářů. Prezident Turecka Erdoğan vyjádřil nesouhlas s rozhodnutím Ústavního soudu o propuštění dvou novinářů zadržených na základě obvinění z vyzrazení státního tajemství.

61; Novinky z ukrajinské „dekomunizace“: Ve městě Umani rozbili bustu Aristotela. Policie se o události dověděla ze sociálních sítí.

62; Syrská opozice obvinila Turecko z narušení příměří v Sýrii. Příměří v Sýrii se vcelku dodržuje, k nejvážnějším porušením dochází na severu Sýrie na hranici s Tureckem, sděluje člen vedení Fronty za změny a osvobození Kadrí Džamil.

63; Ukrajinští radikálové mají v úmyslu zničit ruské hospodářství blokováním kamionů. Extremisté z ukrajinského neonacistického spolku „Svoboda“ začali blokovat v Žitomirské oblasti ruské nákladní vozy jedoucí od Běloruska.

64; Putin se rozhodl obejít sankce pomocí západních bank, píší média. Jak tvrdí německý list Die Welt, bylo byl to pro EU a USA politické fiasko.

65; Rusko formuje na hranici s Ukrajinou „Uralsko-lvovskou brigádu“, tvrdí „gubernátor“ Luganské oblasti. Podle Tukových slov tvoří základ této brigády občané Ukrajiny.

66; Ukrajina se dostala do pasti a vrací se sto let zpátky k Petljurovi, říká Azarov. Vláda na Ukrajině ztrácí podporu, ale protože je rukojmím nepravé cesty, nemůže nic dělat.

67; Ozbrojenci v Sýrii zesílili teror, Islámský stát je odsouzen k totální likvidaci. Pokračují boje oddílů kurdské domobrany s ozbrojenci Islámského státu v okolí Ras el-Ajn, Tell-Hamis a Tell-Tamer v provincii Hasaka. Na silnici Salamíja-Hnejfis bylo několik lidí zraněno v důsledku výbuchu miny nastražené bandity.

68; Ukrajinská armáda za posledních 24 hodin stodvacetkrát ostřelovala území Doněcké republiky. Byl zraněn voják, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky.

69; Porošenko promluvil o své cestě na Krym v roce 2014. Jeho pokus „rozptýlit mlhu kremelské propagandy“ utrpěla fiasko. Nakonec musel za výkřiků „Rusko!“ a „Porošenko ven z Krymu!“ utéci před rozhněvaným davem.

70; Obyvatelé Čečny vyzvali Kadyrova, aby zůstal ve funkci nejvyššího představitele republiky. Účastníci občanského fóra přijali rezoluci s rozhodnutím obrátit se na prezidenta Ruska Vladimira Putina s prosbou, aby podpořil kandidaturu Ramzana Kadyrova v nadcházejících volbách prezidenta Čečny.

71; Teroristé ostřelovali severní čtvrti Latakíje. Jsou oběti na životech. Zdroj poznamenává, že ostřelování bylo vedeno z kopců na hranicích s Tureckem, kde se ukrývají ozbrojenci Džebhát an-Nusrá a dalších banditských formací spojených s Erdoğanovým režimem.

72; Tiger Force: „Silnici života“ brzy otevřou. Je nutné ji jen očistit od mrtvol ozbrojenců Islámského státu. Včera byla brigádou zvláštního nasazení a spojeneckou formací za aktivní podpory ruského letectva začištěna poslední část strategické dálnice Aleppo – Hamá v úseku Salamíja – Hanasser.

73; Byl zveřejněn Top 5 ruských zbraní, které měly premiéru v Sýrii. Vojenská operace ruského letectva v Sýrii proti teroristům Islámského státu dokázala změnit průběh vojenské kampaně. Přitom Rusko dokázalo předvést nejnovější moderní zbraně, které překvapily vedení armád mnoha zemí světa.

74; Je římský papež Putinův agent? Ukrajinci požadují od Pontifika, aby se držel jejich verze války v Donbasu. Celosvětový kongres Ukrajinců vyjádřil rozhořčení nad výrokem římského papeže Františka o příčinách války v Donbasu.

75; USA, Turecko a Saúdská Arábie zasadili Rusku úder ze všech zbraní informační války. Tak často využívaná a u našich západních partnerů oblíbená politika dvojích standardů byla znovu využita ve vztahu k operaci ruského letectva v Sýrii.

76; Současná Evropa demonstruje krach politiky Angely Merkel, píší média. Evropské země postupně odmítají ideu jednoty a začínají posilovat kontrolu na vnitřních hranicích. Příčinou byl nesprávný politický kurs německé kancléřky.

77; Natáčecí skupina REN TV, která se ocitla v izolaci v důsledku náhlého útoku ozbrojenců v syrském městě Kobani, byla odblokována.

78; Putin je v syrském hlavním městě neuvěřitelně populární. V syrském hlavním městě je možné obrazy ruského prezidenta spatřit na nejrůznějších předmětech.

79; Jaceňuk se zasazuje o prodej jednoho milionu hektarů státní půdy na otevřené aukci. Premiér poznamenal, že je třeba pokračovat v pozemkové reformě.

80; Pro přístup k poště Lavrova bych udělal cokoli, říká šéf CIA. Informace, které jsou uchovávány v poštovních schránkách vysoce postavených diplomatů, je logicky nejžádanějším cílem pro zahraniční rozvědku, myslí si bývalý šéf CIA Michael Hayden.

81; Američtí vojáci se pustili do vojenské přípravy iráckých Kurdů. Američtí vojáci cvičí kolem čtyř tisíc lidí, sdělil generální konzul USA v Irbílu.

Zdroj: rusvesna.su

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes hypertextové tlačítko Kateřina Amiourová, poté na tlačítko blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy. K březnu 2020 je jich přes 800 - a vesměs neztratily nic na své aktualitě!!
Klíčová slova: Donbas, EU, Rusko, Sýrie, Turecko, Ukrtajina, USA

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.