Donbas, Ukrajina, Rusko, svět - od 26.12.2016

obrazek
1.1.2017 21:47
Týdenní svodka. USA vyhostilo 35 ruských diplomatů jako odvetu za údajný hackerský útok na servery demokratů, jež měly ovlivnit volby. Rusko prohlásilo, že žádnou opdvetu neplánuje.

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/1997704-usa-vypovedely-35-ruskych-diplomatu-jako-odvetu-za-kyberutoky

Pondělí, 26.12.2016:

1; Všichni jsou to hrdinové, říká doktor Leonid Rošal o těch, kdo zahynuli v letadle cestou na základnu Hmeimim.

2; Úžasné příběhy Rusů v Damašku. V Sýrii jsou na státní úrovni zakázány potraty a geneticky upravované potraviny. Vláda pečlivě chrání děti.

3; Byl zveřejněn text, který se zabývá příčinami úchylné radosti ze smrti lidí z Tu-154. Příčiny škodolibosti těch, kdo se otevřeně raduje z katastrofy ruského letadla Tu-154, na jehož palubě se nacházelo 92 zcela nevinných lidí.

4; Publicistka Olga Tuchanina zveřejnila svou reakci na tragédii Tu-154. Událost a reakce na ni je něco, co je na hranici jejího chápání.

5; V USA změnili Vánoce na „Sváteční čas“. Nejen v USA se globální elity snaží vytlačit tradiční podobu Vánoc z veřejného prostoru a nahrazují ji čímsi beztvarým, co nebude „urážet jinověrce“.

6; Obyvatelé Kyjeva dali v průzkumu najevo, že kategoricky nesouhlasí se škodolibostí ukrajinské propagandy na internetu v souvislosti s havárií Tu-154.

7; Nyní není vhodná doba k rozhovorům o koncertech. Soubor Alexandrovců se vyjádřil k plánům do budoucna v nové situaci. V rámci plánovaného European Tour vystoupí soubor v Praze. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti.

8; Hlavní velitelství ruského letectva informoval o perspektivách nalezení černých skříněk havarovaného letounu Tu-154. Už předtím ministr dopravy Maxim Sokolov prohlásil, že na hledání palubních zapisovačů bude použita speciální technika.

9; Byt Boženy Rynské je v obležení po posměšném vyjádření o obětech letecké havárie. Sousedé zvoní a klepou na dveře a požadují, aby dotyčná vyšla ven a vysvětlila svá skandální prohlášení.

10; Ukrajina se stává psancem. Premiér Izraele zakázal svým ministrům navštěvovat Ukrajinu. Předtím Netanjahu zrušil naplánovanou návštěvu ukrajinského premiéra Vladimira Grojsmana v Izraeli.

11; Arabský fond Mubadala se stane novým akcionářem Rosněfti. Rosněfť může získat nové zahraniční akcionáře, kromě fondu Kataru a Glencore,které se účastnily privatizace společnosti.

12; Británie zesílí letecké údery v Sýrii, hlásí Telegraph. Britské letectvo se v roce 2017 chystá zvýšit množství bojových startů v Sýrii.

13; Islámský stát masově likviduje německé a americké tanky, případně se jich zmocňuje. Islámský stát zveřejnil nové záběry z úderů sovětsko-ruskými raketami na tanky německé a americko-izraelské výroby.

14; Ukrajinská armáda ostřelovala okolí Děbalceva z minometů. Podle údajů zdroje byla palba vedena z pozic ukrajinské armády v okolí obce Luganskoje.

15; SBU vyslechla Savčenkovou po jejím setkání s lídry Doněcké a Luganské republiky. Moje hodnocení tohoto setkání je negativní, prohlásil šéf SBU Vasilij Gricak.

16; Operativní štáb komentoval video se zábleskem na nebi nad Soči. Bylo zjištěno, že video bylo natočeno záměrně zhruba půl hodiny poté, co se letadlo ztratilo z radarů a nemá k havárií žádný vztah.

17; Chci, aby všechno fungovalo i tehdy, když tu nebudu, říkala doktorka Líza, vedoucí fondu „Spravedlivá pomoc“, která zahynula při leteckém neštěstí Tu-154 nad Černým mořem. Byl zveřejněn materiál o osobnosti Jelizavety Glinky, o jejím životě a práci.

18; Partner Boženy Rynské popřál novináři smrt. Igor Malašenko označil dopisovatele RenTV za „zmetka“ a popřál mu, aby shořel v pekle.

19; Leteckou katastrofu Tu-154 zorganizovaly ruské tajné služby, říká Avakovův poradce. Zorjan Škirjak známý svými hloupými a nekonzistentními výroky prohlásil, že tragédie Tu-154 je součástí pomsty Rusku za válečné zločiny.

20; Obyvatelé Soči vypluli na svých člunech a loďkách hledat přeživší, řekl Gubernátor. Šéf Krasnodarského kraje Venjamin Kondraťjev zdůraznil, že včerejší tragédie se dotkla všech obyvatel Soči.

21; Kreml komentoval skandální prohlášení Boženy Rynské. Ve svém komentáři Dmitrij Peskov použil výraz „úchylné projevy šílenství“.

22; V Rusku byl ode dneška zakázán obchod s nepotravinářskými výrobky obsahujícími líh.

23; V Aleppu byly objeveny hroby desítek umučených Syřanů. Veškerá fakta jsou pečlivě dokumentována jako ty nejhorší válečné zločiny teroristů a bude jim věnována maximální publicita.

24; FSB zveřejnila hlavní verze katastrofy Tu-154. Mezi možnými příčinami havárie jsou posuzovány čtyři verze: cizí předmět, který se dostal do motoru, nekvalitní palivo, chyba pilotáže a technická závada.

25; Gazprom se zmocňuje evropského trhu. Podíl společnosti dosáhl rekordních 33,5%. Ruský plynový gigant nadále zvyšuje svůj podíl na evropském trhu.

26; Úřady Doněcké a Luganské republiky předají Savčenkové dva ukrajinské zajatce. Mluví se o tom ve společném prohlášení Alexandra Zacharčenka a Igora Plotnického zveřejněném 26. prosince.

27; Ukrajinská armáda přesunula k Doněcku útvar Akacií a tři protiraketové komplexy Osa. Informoval o tom Eduard Basurin s odvoláním na údaje od rozvědky.

28; Na Jaltě uctili památku obětí havárie Tu-154. Na jaltském nábřeží proběhla vzpomínková akce: Obyvatelé města házeli květiny do vod Černého moře.

29; V Černém moři byl nalezen trup havarovaného letadla Tu-154. Úlomky se nacházejí v hloubce 27 metrů.

30; Rusko a Kazachstán se domluvili na spolupráci v Bajkonuru. Dokumenty byly podepsány na základě setkání prezidentů Ruska a Kazachstánu Vladimira Putina a Nursultana Nazarbajeva.

31; Vojenský komisariát v Dněpropetrovské oblasti odmítl přidělit rakev pro pohřeb vojáka s přezdívkou Šajtan. Když zahyne voják, uniformu mu poskytne vojenská jednotka a rakev dodá vojenský komisariát.

32; Nejvyšší představitel Luganské republiky řekl, jak začaly boje u Děbalceva. Igor Plotnickij připomněl, že ztráty ukrajinské strany činily přes 50 zabitých a kolem stovky zraněných.

33; Část objevených fragmentů letadla Tu-154 byla vyzdvižena z moře na souš. Už byl objeven trup havarovaného letadla.

34; Politika EU ohledně vztahu k Rusku je stále ještě závislá na USA. Evropští politologové stále častěji přiznávají fakt, že zahraniční politiku EU vůči Rusku rozhodně nelze považovat za nezávislou.

35; V prostoru dopadu Tu-154 byl ukončen průzkum 100% mořské hladiny. Na pátrání se podílí 45 plavidel, dvanáct letadel, deset vrtulníků, tři drony a více než 3,5 tisíce lidí.

36; Vypršela lhůta daná Donbasu. Ukrajinští ozbrojenci zahajují blokádu Republik,říká Semenčenko. Ozbrojenci mají v úmyslu přistoupit k rozhodným akcím ohledně organizace obchodní blokády obou Republik.

37; Putin nastražil Spojeným státům a Japonsku Kurilskou minu, píše Nikkei. Pokud tento ruský gambit bude úspěšný, efekt pocítí na vlastní kůži všechny země Asijsko-tichomořského regionu.

38; Ukrajinské ministerstvo zahraničí si pozvalo izraelského velvyslance k podání vysvětlení. Během setkání ukrajinská strana vyzvala, aby „nadále nebyla podněcována protiukrajinská hysterie“.

39; FSB: Pád Tu-154 byl zachycen na video. Od ministerstva pro mimořádné situace přišla informace o objevení několika velkých úlomků Tu-154. Zpočátku si mysleli, že byla nalezena hlavní část trupu. Ani po prozkoumání podstatných částí trupu není důvod k názoru, že byl spáchán teroristický čin nebo diverze. Vzhledem k tomu, že z Moskvy letěl bez jakýchkoli problémů a po doplnění paliva v Soči došlo ke katastrofě, hlavní vyšetřovací verze je nekvalitní palivo. Takřka okamžitě po pádu letadla byly odebrány vzorky leteckého kerosinu v Adleru na expertizu.

40; Trumpovy kroky po jeho zvolení svědčí o jeho upřímném přání zlepšit vztahy s Ruskem, říká expert. Jsem přesvědčen, že Trump a Putin se setkají brzy po Trumpově inauguraci v lednu 2017, řekl Earl Rasmussen.

41; Šéf aparátu prezidenta Rosněfti byl nalezen mrtev v centru Moskvy. Tělo Olega Jerovinkina bylo objeveno v automobilu v centru Moskvy dnes ráno. Příčiny smrti jsou předmětem vyšetřování.

42; Byly zveřejněny záběry z vytahování úlomků havarovaného Tu-154 z moře. Záchranáři ministerstva pro mimořádné události za pomoci ocelových lan zvedají na člun několik fragmentů havarovaného letadla.

43; V Tatarstánu budou prověřována slova šéfa místního „Jabloka“ o havárii Tu-154. Prokuratura Tatarstánu prověří výroky lídra republikového útvaru politické strany Jabloko Ruslana Zinatullina o havárii Tu-154, zdali nebyla naplněna skutková podstata podněcování nenávisti na základě znaků příslušnosti k sociální skupině.

44; V Afghánistánu Rusko poprvé narazilo na politický islám podporovaný zvenčí, říká Dmitrij Sablin. Nutnost bojovat proti teroristům a extremistům je nyní aktuální jako nikdy předtím. Dnes tento boj probíhá v Sýrii.

45; Byla identifikována první oběť letecké katastrofy Tu-154. V Moskvě, kam dnes ráno přiletělo první letadlo s těly obětí, byl zahájen proces identifikace.

46; Ukrajinská armáda ostřelovala z minometů okolí kontrolního bodu Alexandrovka na linii dotyku na západ od Doněcka.

47; Krvavé výsledky: Ukrajinská armáda zveřejnila své ztráty za rok 2016. Nebojové (vedlejší) ztráty ukrajinské armády jsou vyšší než bojové.

48; V Nejvyšší radě byl zaregistrován návrh zákona o popularizaci a ochraně ruského jazyka. Poslanec za Opoziční blok zaregistroval v ukrajinském parlamentu návrh zákona na ochranu ruštiny.

49; Rusko položilo základ pro začátek mírového procesu na Blízkém Východě. Expert ve svém komentáři poznamenal, že bez iniciativy Ruska by spojenectví Ruska, Íránu a Turecka nebylo reálné. Vždyť v Sýrii Írán a Turecko podporovaly zcela jiné síly.

50; Z budovy administrativy prezidenta Moldávie byla odstraněna vlajka EU. Kromě toho byl jazyk stránek hlavy státu změněn z rumunského na moldavský.

51; Rusko nesouhlasí s navrácením Donbasu Ukrajině za současné vládní moci, říká expert. Co se týče voleb v Donbasu, Kyjev se jich bojí a dělá všechno, aby tento proces co nejvíce oddálil, myslí si Alexej Česnakov.

52; Je to naše společná ztráta: V zahraničí vzpomínají na doktorku Lízu a soubor Alexandrovců. Zpráva o smrti doktorky Lízy a hudebníků souboru Alexandrovci způsobila bolest v srdcích nejen v Rusku.

53; Při havárii Tu-154 zahynul talentovaný tenor souboru Alexandrovci Oganěs Georgian narozený v roce 1967 v Lugansku. Nad obětmi katastrofy truchlí lidé po celém světě nezávisle na národnosti či barvě pleti.

54; Boršč na Ukrajině podražil na dvojnásobek. Zhoršení ekonomické situace, rozvrat vztahů s Ruskem a propad kursu hřivny se staly příčinou dvojnásobného nárůstu cen na Ukrajině.

55; Na místě dopadu Tu-154 v Černém moři byly v pondělí nalezeny tři velké fragmenty trupu letadla.

56; Ve vládě Ukrajiny prohlásili, že blokáda Donbasu plánovaná veterány ATO je nezákonná. Tuka prohlásil, že tento postup nebyl dohodnut ani s jedním státním úřadem.

57; Ukrajina v panice očekává uznání Krymu. Poslanec Státní dumy Ruské federace Andrej Kozenko komentoval prohlášení lídra v Rusku zakázaného (krymskotatarského) Medžlisu Refata Čubarova, že čtyři státy bývalého SSSR jsou ochotny uznat spojení Krymu s Ruskem.

58; Francouzská média prozradila, co přinutilo Turecko stát se spojencem Ruska v Sýrii. Ve skutečnosti se Turecko zřeklo podpory „umírněné opozice“, což znamenalo obrat v syrském konfliktu.

59; Mise ukončena: Kolomojskij zavřel propagandistický kanál skupiny „1+1“. Projekt se měl původně stát hlasem země směrem k mezinárodnímu společenství.

60; Jatka v Idlíbu: Neznámí bojovníci likvidují šéfy syrských ozbrojenců a jejich základny. V oblastech okupovaných bandami „umírněné opozice“ probíhá nová vlna útoků na vůdce nejrůznějších uskupení.

61; Petice požadující odebrání ruského občanství Boženě Rynské získala už kolem třiceti tisíc podpisů. Důvodem pro vytvoření petice byla nadšená reakce této osoby na smrt novinářů NTV při pádu Tu-154 v Černém moři.

62; Velitel vojsk koalice vedené Spojenými státy řekl, kdy bude osvobozen Mosul a Rakká. V současnosti síly syrské opozice vedou operaci na zablokování města Rakká a jeho osvobození.

63; U Mariupolu byl zlikvidován ukrajinský ozbrojenec. Oznámila to buňka neonacistické organizace „Svoboda“.

64; Čím silnější jsou pozice Gazpromu v Evropě, tím silnější je panika v Bruselu. Podíl Gazpromu na plynovém trhu Evropy dosáhla rekordních 33,5%.

65; Protiruská fronta se tříští, píše Stratfor. Brexit ve Velké Británii je projevem rozporů uvnitř EU a vítězství Donalda Trumpa ohlašuje přelom ve vztazích Ruska a USA.

66; Dva vojáci ukrajinské armády ztratili orientaci a zmizeli v oblasti kontrolované silami Luganské republiky.

67; Velitel posádky Tu-154 chtěl uskutečnit přistání na hladině moře, říká zdroj. Svědčí o tom druh poškození ocasní části letadla.

Zdroj: rusvesna.su

 

Úterý, 27.12.2016:

1; Vysmívali byste se, kdyby havarovalo ukrajinské letadlo? Výsledky průzkumu v ulicích Doněcka a Moskvy nepřekvapily.

2; OSN se stala klubem, kde je příjemné trávit čas, ale žádné problémy se tam neřeší, říká Trump. Trumpa trápí to, že není využit obrovský potenciál organizace.

3; Ruské letectvo podpořilo tureckou armádu ustupující před údery Islámského státu v provincii Aleppo. V neděli ruské vojenské letectvo poprvé zaútočilo na pozice islamistů v okupovaném městě Al-Báb.

4; Potápěči vyzdvihli černou skříňku havarovaného Tu-154. Palubní zapisovač byl dopraven do Moskvy a dešifrován.

5; Svět se před mým vítězstvím nacházel ve stavu sklíčenosti, neexistovala žádná naděje, prohlásil bez falešné skromnosti nově zvolený prezident USA.

6; V Moskvě lupič zranil policisty a vzal rukojmí. Pět lidí včetně tří pracovníků kriminální policie bylo zraněno při zatýkání zločince.

7; Ukrajina dostala 60 lodí z Rakouska na základě 27 let starého kontraktu. Společnost Ukrajinská paroplavba oficiálně sdělila, že získala 60 nákladních bárek typu Europe-IIB na základě kontraktu z roku 1989.

8; Boj se stíny. Jak Litva bojuje s „rukou Moskvy“. Litva bojuje proti hračkám prodávaným v tamních obchodech – vojáčkům v barvách ruské armády, vnímaným jako ideologická diverze.

9; Izraelský ministr obrany vyzval Židy, aby odešli z Francie. To není vaše země. Opusťte Francii, přijeďte do Izraele, prohlásil Avigdor Lieberman.

10; V Nigérii dav zlynčoval k smrti sebevražednou teroristku, které se nepodařilo aktivovat na svém těle výbušné zařízení.

11; Kanaďané truchlí nad obětmi letecké katastrofy Tu-154. U plotu velvyslanectví v Ottawě zapalují svíčky a nechávají vzkazy v ruštině a angličtině se slovy podpory pro pozůstalé.

12; National Interest informoval o nejsmrtonosnějších sovětských zbraních. Ačkoli SSSR už neexistuje, jeho dědictví je živé dodneška. Je to konstruování a výroba prvotřídních zbraní.

13; „Příměří“ V Doněcké republice. Neobvyklý typ reportáže: Divák videa uvidí přesně to, co viděl autor během natáčení.

14; Plyn začne z kontinentální části Ruska na Krym proudit už dnes. Plynovod „Kubaň“-Krym“ bude uveden do provozu v úterý, 27. prosince.

15; Dnes, 27. prosince, se slaví den záchranáře. Dnes pracovníci a veteráni ministerstva pro mimořádné události slaví svůj profesní svátek, ke kterému jim poblahopřál Vladimir Putin.

16; Moskevští kadeti pomáhají doněckým. Vedení Prvního Moskevského kadetského sboru poslalo dárky na Donbas a pozvalo Doněcké do Moskvy.

17; Donbas předal Kyjevu zajaté ženy. Připomeňme, že na předání dvou Ukrajinek se šéfové Doněcké a Luganské republiky dohodli s poslankyní Nejvyšší rady Naděždou Savčenko.

18; V Ivano-Frankovsku se účastník ATO s nožem vrhal na kolemjdoucí. O incidentu informovala místní policie.

19; Rusko chce rozvrátit EU zevnitř, říká prezident Bulharska. Odcházející prezident Bulharska se rozhodl, že za sebou hlasitě bouchne dveřmi, a obvinil Rusko z financování protievropských stran.

20; Ukrajinští vojáci zranění u Děbalceva jsou ve vážném stavu, říkají lékaři. Ozbrojence posílají do nemocnic v Dněpropetrovsku s velkými ztrátami krve, kde dostávají vydatné transfúze.

21; Moskevský soud uznal Majdan z roku 2014 za státní převrat. Autorem podání byl poslanec Nejvyšší rady Ukrajiny Vladimir Olejnik.

22; Putin odstartoval dodávky plynu na Krym. Byl zahájen provoz plynovodu z kontinentální části Ruska na poloostrov.

23; Lugasnká republika zveřejnila ztráty Republiky v bojích u Děbalceva. Jde o období od 18. do 25. prosince. Šest mrtvých, sedm zraněných dva nezvěstní.

24; Ruská centrální banka: Ruská ekonomika začala ve čtvrtém čtvrtletí 2016 růst.

25; Savčenková oficiálně představila své politické hnutí. Předtím byla vyloučena ze strany „Baťkivščina“ (Vlast) a byla zbavena členství v ukrajinské delegaci Parlamentního shromáždění Rady Evropy.

26; Na úlomcích havarovaného Tu-154 nejsou stopy po výbušninách, říká zdroj. Vyjádřil se i k tomu, proč pilot nevyslal signál SOS: Byli ve stresu, v situaci, kdy jde o sekundy, je tento signál zbytečný.

27; Šéf Doněcké republiky obvinil Porošenka z blokování výměny zajatců. Prezident Ukrajiny uměle protahuje Minský proces, zdůraznil Alexandr Zacharčenko.

28; Božena Rynska oznámila přepadení. Do našeho bytu se pokusili vniknout přes balkón, upřesňuje skandální novinářka. Lidé ale jen protestují proti jejím nevkusným výrokům k tragédii Tu-154.

29; Parasjuk vzal zpět svá slova o vrahovi ruského velvyslance. Skandální poslanec Vladimir Parasjuk není v reálu takový hrdina jako v sociálních sítích.

30; Oleg Carjov pozval Savčenkovou na Krym. Pokud bude muset Savčenková odjet z Ukrajiny, může přijet ke mně na Krym na návštěvu, upřesnil Politik.

31; Blokáda Krymu a Donbasu je jen speciální operace na vytěsnění ukrajinského zboží. V kontextu Semenčenkových slibů, že zablokuje Donbas, připomněl Anatolij Šaríj na „úspěch“ Čubarovovy blokády Krymu.

32; Před svým pádem udělal Tu-154 manévr v rychlosti přes 500 km/h, říká zdroj. Z dosud nevyjasněných příčin letělo letadlo s vysoko zvednutou přídí.

33; Ukrajina je zemí Křováků, říká Timošenková. Dnes obchodujeme jen se surovinami a získáváme z exportu ubohých 18 miliard dolarů.

34; Co znamená uznání událostí v Kyjevě z roku 2014 za státní převrat? Dorogomilovský soud v Moskvě uznal události roku 2014 na Majdanu v Kyjevě za státní převrat.

35; Ministr obrany Moldávie byl odvolán, protože si v rozporu s neutralitou země zakotvenou v ústavě zahrával s NATO a vyzýval ke sjednocení Moldávie a Rumunska. Ministr Šalaru byl opakovaně obviňován z korupce.

36; Žádná blokáda Donbasu rukama „veteránů ATO“ nebude, říká Turčinov. Podle jeho slov nebudou žádné improvizované opevněné body na linii dotyku.

37; Ukrajinská armáda ostřelovala z minometů tři obce Doněcké republiky v okolí Jasinovaté. V jedné z nich byli zástupci OBSE.

38; Příčinou referenda na Krymu byl státní převrat na Ukrajině, řekl soud. Obyvatelé Krymu byli zbaveni základních lidských práv a byli nuceni hledat záchranu u jiného státu.

39; Rubl má rezervu stability. Mluvit o tom, že měnový trh Ruska má blízko k tomu, aby znovu potopil kurs rublu, neodpovídá skutečnosti.

40; Unikátní ukrajinská civilizace – to je Repin, Dostojevskij a Čajkovskij, říká Juščenko. Exprezident Ukrajiny Viktor Juščenko učinil revoluční objev v dějinách umění a kultury.

41; Hranice Doněcké republiky jsou spolehlivě zajištěny. A my odtud nikdy neodejdeme. Vojáci Doněcké republiky oslovili novoročními blahopřáními obyvatele Donbasu.

42; Lvovský Exit: Poslední hřebík do ukrajinské rakve zatlučou propolští separatisté. Polsko a Polskem podporované komunity v poslední době stále častěji dávají najevo, že Východní Halič je polské historické území.

43; Doněcká a Luganská republika jsou ochotny provést výměnu zajatců s Kyjevem podle vzorce 690 za 47, říká ombudsmanka. K tomuto kroku lídři Republik přistoupili v naději, že aktivizují proces propuštění obyvatel Donbasu ze zajetí.

44; Rusko a Japonsko zjednodušují vízový režim. Vízové formality mezi Ruskem a Japonskem se od 1. ledna 2017 zjednodušují. Informuje o tom Ministerstvo zahraničí Ruské federace.

45; Fekální útok: Božena Rynska házela po protestujících aktivistech kočičí exkrementy. Brala kočičí hovínka holýma rukama a zuřivě je házela na aktivisty, kteří polepili okna jejího bytu portréty novinářů z Tu-154, z jejichž smrti se úchylná veřejně radovala.

46; Byly dešifrovány rozhovory posádky Tu-154. Experti rozšifrovali automatický zapisovač z havarovaného Tu-154 ministerstva obrany Ruské federace.

47; Start i pád Tu-154 byly zachyceny na video. Vyšetřovatelé zajistili též videonahrávky z přistání letadla v Soči a průběh kontroly cestujících.

48; Islámský stát připravuje teroristické činy na Ukrajině, říká SBU. Skupina se chystá odpálit bombu na veřejném místě v autě.

49; Ceny ropy překročily 56 dolarů za barel. Ceny ropy rostou v souvislosti s očekáváním omezení těžby zeměmi OPEC a dalšími účastníky dohody o snížení těžby.

50; Koalice vedená USA podporuje Islámský stát, říká Erdogan. Podle slov tureckého prezidenta síly koalice neplní své povinnosti ohledně boje proti Islámskému státu.

51; Šokující ohavnost. Pravý sektor odklidil květiny před konzulátem Ruska v Oděse a vyvěsil tam protiruské plakáty. Škodolibé poznámky a komentáře „uvědomělých“ Ukrajinců na téma havárie Tu-154 nejspíš ještě nejsou úplným dnem mravního pádu na Ukrajině.

52; Smrtelná epidemie na Ukrajině: Posměch ohledně havárie Tu-154 a otravy Bojaryšnikem. Šaríj znectil kyjevská média. Ukrajinský novinář a videoblogger Anatolij Šaríj komentoval reakci ukrajinských médií na tragédii Tu-154 nad Černým mořem.

53; Čína a silný dolar jsou klíčové hrozby pro rok 2017. V roce 2016 měly na rozvíjející se trhy největší vliv výkyvy měnových kursů v souvislosti s referendem ohledně Brexitu a amerických prezidentských voleb.

54; Lavrov varoval Kerryho před následky dodávek zbraní ozbrojencům v Sýrii. Ministr zahraničí Ruské federace Sergej Lavrov varoval státního tajemníka USA Johna Kerryho před možnými důsledky dodávek protiraketových komplexů ozbrojencům.

55; Analýza černé skříňky Tu-154 zúžila seznam možných příčin havárie, říká ministerstvo obrany.

56; Porošenko se chystá obchodovat se zbraněmi vlastní výroby. Ukrajinská vláda se chystá poskytnout podniku „Leninskaja kuznica“ právo na export a import vojenského zboží.

57; Blokáda Donbasu je výsledkem vnitropolitického kvasu na Ukrajině, říká Lukaševič. Idea ukrajinských radikálů ohledně humanitární blokády Donbasu je výsledkem zesílení vnitropolitického kvasu na Ukrajině, myslí si stálý představitel Ruské federace při OBSE Alexandr Lukaševič.

58; Na Ukrajině bude probíhat výcvik „mírových jednotek“ pro Donbas, říká Avakov. Na vytvoření mezinárodního centra bylo naplánováno dodatečných 30 milionů dolarů finanční pomoci.

59; V Krasnogorovce u Doněcka byli místní obyvatelé natolik přesyceni neustálou šikanou ze strany ukrajinských okupantů, že podpálili saunu s neonacisty. Výsledkem byli tři mrtví. Ale proč zrovna v Krasnogorovce a ne třeba ve Slavjansku nebo Konstantinovce?

60; Absurdní divadlo: USA mají v úmyslu zavést sankce vůči Rusku kvůli vměšování do voleb. Oficiální místa říkají, že administrativa už jen dolaďuje detaily tohoto opatření.

61; Proč verze o utajování teroristického útoku neobstojí? Renomovaný politolog Sergej Markov se vyjádřil k internetové hysterii „gaučových expertů“ kolem havárie Tu-154.

62; Působivý flashmob: Damašek zpívá Kaťušu. Sýrie blahopřeje Rusku k Vánocům a Novému roku zpěvem tří ruských písní hned po ukončení bohoslužby v Kristově Chrámu.

Zdroj: rusvesna.su

 

Středa, 28.12.2016:

1; Evropa ignorovala šovinistické výstřelky ukrajinského majdanu, píší německá média. Evropským zemím chybí přiznání něčeho, co je evidentní: Po Majdanu se Ukrajina nestala demokratickým státem, nýbrž jeho opakem.

2; Evropě v roce 2017 hrozí politická apokalypsa,píše The Guardian.

3; Na území Ukrajiny a Moldávie došlo k zemětřesení. Obyvatelé Oděsy referují, že se u nich třásly lustry a „pochodovaly“ gauče.

4; Henry Kissinger radí Trumpovi zrušit sankce a uznat Krym. Je to signál celému světu: Přezouvejte se – a je jedno, jestli ve skoku, za běhu nebo jinak.

5; Ukrajina přišla minimálně o 200 milionů dolarů, říká expert o spuštění dodávek plynu z Ruska na Krym. Plyn z Ruska je lacinější než těžba na Černomořském šelfu, a to i se započtením přepravy.

6; Moldavskému exministru obrany připravují celu s portrétem Drákuly. Nový prezident Moldávie Igor Dodon odvolal ministra obrany, který si zahrával s NATO.

7; Ukrajinu může zachránit už jen znárodnění Porošenkovy firmy Roshen. Krach PrivatBanky může definitivně zničit Ukrajinu jako stát.

8; Jak by mělo Rusko reagovat na veřejné jásání nad ztrátami? Prosinec končícího roku 2016 nevejde do historie kvůli ztrátám, které jsou velmi těžké, ale daleko více úchylným chováním zuřivých rusofobů, které jejich nenávist ke všemu ruskému připravila nejen o rozum, ale i o poslední zbytky svědomí, dokáží-li veřejně jásat nad lidskými tragédiemi.

9; Stěhování národa: Proč Izrael vyzývá židovské obyvatelstvo k opuštění Francie? Ministr obrany Izraele Avigdor Lieberman vyzval židy, aby odjeli z Francie do své „historické vlasti“.

10; Už jsou známy kandidatury na funkci velvyslance USA v Rusku. Trump může do Ruska jako velvyslance poslat znalce ruské duše.

11; Ve vleku vyšetřovacích verzí katastrofy Tu-154. Vyšetřovací skupina úplně nevylučuje ani možnost teroristického činu. Pro takovou verzi je ale potřeba nashromáždit dostatek indicií a důkazů.

12; Dvojí americká zahraniční politika. Bílý dům zavede sankce proti Rusku kvůli kybernetickým útokům. Zatímco nově zvolený americký prezident se snaží o zlepšení vztahů s Moskvou, administrativa odcházejícího prezidenta USA Baracka Obamy má v úmyslu zavést nové sankce proti Rusku.

13; Byla objevena těla dalších tří obětí havárie Tu-154. V oblasti dopadu letounu bylo nalezeno 223 fragmentů těl obětí.

14; Kyjevští hasiči utrpěli škodu kvůli boji s Islámským státem. Protiteroristická operace proti Islámskému státu připravila ukrajinské záchranáře o požární žebřík.

15; Dluhy na mzdách na Ukrajině dosáhly tříletého maxima. Dlužné mzdy na Ukrajině k 1. prosinci 216 činily v součtu 2,004 miliardy hřiven.

16; Ukrajina chce odmítnout laciná ruská hnojiva. Navzdory výhodnosti obchodu s Ruskem Ukrajina ruší další obchodní vazby.

17; Skandál v Kyjevské zoologické zahradě. Vedení krade, zvířata hladoví. Zvíře si nemůže stěžovat, že ho nekrmí. Stěžují si propuštění pracovníci zahrady.

18; Poradce šéfa Doněcké republiky předpovídá Porošenkův brzký útěk z Ukrajiny do Ruska. Politolog Alexandr Kazakov, který je oficiálním poradcem Alexandra Zacharčenka, vyjádřil názor, že už v lednu Porošenko vyšle své vyjednavače k Putinovi, aby zachránil sebe a svůj kapitál v případě svého útěku do Moskvy.

19; V New Yorku z Trump Tower evakuovali lidi kvůli balíčku s hračkami. Podezřelá taška byla prověřena pyrotechniky.

20; Chtělo by to, aby další soud proběhl na Ukrajině, říká Oleg Carjov. Bývalý poslanec Nejvyšší Rady a pozdější předseda parlamentu Novoruska promluvil o následcích rozhodnutí soudu o uznání Majdanu za státní převrat.

21; Amerika je připravena stěžovat si na Rusko u WTO. Ve zprávě Administrativy obchodního zastoupení USA se říká, že úřady jsou připraveny bojovat proti porušování zásad WTO ze strany USA.

22; „Je to jen Putinův soukromý soud“, šílí v Kyjevě v důsledku rozhodnutí soudu ohledně Majdanu. Na ministerstvu spravedlnosti Ukrajiny si pospíšili, aby rozhodnutí moskevského soudu o uznání ukrajinského Majdanu za státní převrat označili za „jeden z aktů ruské propagandy“.

23; Systém „Vulkán“ (Air Volcano Mine System): Pentagon se chystá zaminovat Evropu. Armáda USA vykopala z hrobu zbraň z dob studené války – systém distančního minování „Volcano“.

24; Senátor Klincevič během ruské talk show vystrkal ukrajinského politologa ze studia. Zástupce Ukrajiny odmítl uctít památku obětí havarovaného Tu-154.

25; Byly zveřejněny záběry práce potápěčů v místě havárie Tu-154. Video z práce specialistů ruského ministerstva pro mimořádné události zveřejnila tisková služba Jižního záchranného útvaru ministerstva.

26; Byla nalezena druhá černá skříňka havarovaného Tu-154. Palubní zapisovač byl už vyzdvižen ze dna Černého moře.

27; Rusko a Turecko odsouhlasily plán příměří v Sýrii, píší média. V případě úspěchu dohody o režimu přerušení palby se Moskva a Ankara stanou garanty urovnání.

28; Pozorovatelé OBSE se nechali evakuovat dál od Děbalceva. V médiích přiznali, že ze strany ukrajinské armády v tento den probíhaly údery z raketometů a dělostřelectva ráže 152 mm.

29; Byl jmenován nový prokurátor Krymu. Státní rada republiky odsouhlasila kandidaturu někdejšího zástupce prokurátora Olega Kamšilova předloženou generálním prokurátorem Ruské federace Jurjem Čajkou.

30; Generální prokuratura usvědčila firmu Rosnano z porušení zákona. Dozorový úřad požaduje od vedení Rosnano, aby zvážil otázku odpovědnosti příslušných pracovníků.

31; Ostřelovači z ukrajinské armády zahájili palbu na pozice Národní policie Luganské republiky. Snajperská skupina nepřátele byla zjištěna v okolí obce Novoalexandrovka.

32; Obyvatelé okupovaného Donbasu odjíždějí do Doněcké republiky kvůli drakonickým cenám energií na Ukrajině. Informovala o tom zplnomocněnkyně pro lidská práva Doněcké republiky Darja Morozova.

33; Novoroční blahopřání pro děti padlých vojáků Doněcké republiky. 27. prosince se v sále doněckého centra „Čikago“ konala novoroční slavnost pro děti padlých vojáků.

34; Počty ostřelování se zvýšily na pětinásobek. Pro ukrajinskou stranu je nějaká dohoda o přerušení palby cárem papíru.

35; Národní banka Ukrajiny v panice rozprodává dolary. Regulátor podniká mimořádná opatření v pokusu uklidnit paniku na měnovém trhu.

36; Deficit rozpočtu Krymu se podařilo snížit na pouhou šestinu. Poslanci Státní rady Krymu potvrdili rozpočet na příští rok.

37; V Německu přiznali, že Evropská unie se nachází v hluboké krizi. Konkrétně o tom mluvil německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.

38; Skromná novoroční tabule a zprávy od tajných služeb – takto bude prezident Ruské federace vítat Nový rok.

39; Zachar Prilepin: Zdá se mi, jako by se Putin vznášel nad některými lidmi jako nějaká postava z amerických komiksů – rychlý a nepolapitelný, na něhož střílejí ze svých praků.

40; Kdo je pro vás větší hrdina, Žukov nebo Bandera? Ukrajinský novinář Alexandr Medinskij se rozhodl provést průzkum v ulicích Kyjeva. Značná část lidí se bála svůj názor vyjádřit, někteří odpovídali vyhýbavě, jiní otázku ani nechápali.

41; Jde o morální teror, říká Klincevič o akcích neonacistů v Oděse. Pravý sektor vyházel květiny zanechané občany u ruského konzulátu v Oděse na znamení smutku nad obětmi letecké havárie Tu-154.

42; V Oděse přinesli k budově národní policie mršiny psů. Posílají nás z kanceláře do kanceláře. K čemu je nám policie?, zlobí se účastníci protestní akce.

43; Kyjevský soud odložil případ Janukovič. V projednávání případu byla vyhlášena přestávka na neurčitou dobu, prohlásila ve středu soudkyně Pečorského obvodního soudu v Kyjevě.

44; Deficit důchodového fondu Ukrajiny dosáhl 150 miliard. Za zbídačení Ukrajinců mohou populisté, myslí si Grojsman.

45; Cesta do Evropy: Charkovský traktorový závod je postupně rozebírán do šrotu. Pracovníci Charkovského traktorového závodu hlásí likvidaci výrobních kapacit podniku.

46; Pod kontrolu Doněcké republiky se musí dostat celé území bývalé Doněcké oblasti, říká Zacharčenko. Alexandr Zacharčenko poznamenal, že území, které je v současné době pod kontrolou ukrajinské armády, je dočasně okupovaným územím.

47; Obyvatelé Děbalceva, kteří v průběhu bojů přišli o střechu nad hlavou, dostali klíče od 32 nových bytů.

48; Nabiullina: Centrální banka udrží inflaci při jakémkoli kursu rublu. Šéfka centrální banky Elvira Nabiullina v interview pro televizní stanici Rossija 24 prohlásila, že rubl zůstane stabilním při jakémkoli vývoji situace.

49; Trump obvinil Obamu z komplikování předání moci. Donald Trump obvinil Baracka Obamu z vytváření překážek pro hladké předání moci.

50; Není třeba nám dělat přednášky, odpovědělo srbské ministerstvo zahraničí Ukrajině. Ministr zahraničí Srbska Ivica Dačić tvrdě odpověděl na kritiku Kyjeva v souvislosti s hlasováním Srbska v OSN o rezoluci ohledně dodržování lidských práv na Krymu.

51; Znárodnění PrivatBanky znamená brzký krach ukrajinské ekonomiky, říká Zacharčenko.

52; Na internetu se uživatelé sociálních sítí baví fotografiemi ze slavnostního ceremoniálu otevření školních záchodků na jedné ze škol Oděské oblasti.

53; Teroristé ostřelovali velvyslanectví Ruska v Damašku. Ruské ministerstvo zahraničí hodnotí událost jako provokaci.

54; V USA se obávají nepokojů při Trumpově inauguraci. Tajné služby jsou znepokojeny možností srážek mezi skupinami Američanů,kteří jsou stále ještě silně rozděleni v důsledku nedávných voleb a jejich výsledku.

55; Porošenkova obliba spadla na pětinu své původní výše. Pouhých 11,9% Ukrajinců by bylo ochotno znovu hlasovat pro stávajícího prezidenta Petra Porošenka v prezidentských volbách.

56; Ekonomický růst v Doněcké republice v roce 2016 přesáhl 50%, říká Zacharčenko. Růst ekonomiky Doněcké lidové republiky podle výsledků roku 2016 činil 52%.

57; Návrat Donbasu k Ukrajině není možný, říká zplnomocněný zástupce Luganské republiky. Podle názoru Vladislava Dějněgo je to výsledek činnosti ukrajinské moci.

58; Zacharova: Historie Obamovi neodpustí jeho chování podle zásady „po nás potopa“. Odcházející administrativa USA si nenechá ujít jedinou příležitost, aby na závěr ještě alespoň trochu poškodila vztahy s Ruskem.

59; Rusko čeká ekonomický rozkvět a „láska investorů“, píše Bloomberg. Jedním z prioritních směrů pro mezinárodní kapitál bude v nadcházejícím roce právě Rusko.

60; Každý druhý Ukrajinec stále ještě doufá, že se Ukrajina stane členem EU. Ve srovnání s předchozím výzkumem ale Ukrajinci vnímají perspektivy členství v EU více pesimisticky.

61; Teroristům od Západu: V Aleppu byly objeveny obrovské sklady zbraní z USA a Evropy. Vojenský zdroj poskytl fotografie a videí zabavených střelných a protitankových zbraní a munice.

62; Americký plukovní dostal 12 let za dětské porno. Soud odsoudil plukovníka americké armády k dvanácti letům vězení za šíření dětské pornografie.

63; Expert: Drobné podnikání to v Rusku stále ještě nemá snadné, ale situace se bude zlepšovat. Ekonomická situace se v příštím roce bude zlepšovat, ale zůstane přece jen ještě složitá.

64; Britský vědecký časopis „Journal of Intelligence and Terrorism Studies“ skončil kvůli obvinění ze styků s Ruskem. Vědecký časopis založený v Cambridgeské univerzitě ve Velké Británii byl zrušen kvůli předpokládaným stykům s Kremlem.

65; Nikdo nedokáže vytvořit Rusku neřešitelné problémy, které by nedokázalo překonat, prohlásil prezident Ruska Vladimir Putin.

66; Za hranicí zákona a daleko za hranicí lidské morálky, komentuje předsedkyně Státní dumy Irina Jarovaja karikaturu v Charlie Hebdo věnovanou tragédii Tu-154. Karikatura Charlie Hebdo je čirý extremismus.

67; Ruští ženisté pokračují ve své nebezpečné práci při odminovávání města Aleppo. Byly zveřejněny fotografie z této nebezpečné práce.

Zdroj: rusvesna.su

 

Čtvrtek, 29.12.2016:

1; Andrej Fursov: Obama prožívá hysterii, protože si uvědomil svou neúspěšnost. Administrativa Bílého domu a osobně Obama spustili stroj na výrobu dalších a dalších protiruských sankcí.

2; Porošenko podezírá Dědu Mráze ze spolupráce s ruskými tajnými službami. Po celé Ukrajině lze v souvislosti s politikou dekomunizace pozorovat výměnu Dědů Mrázů za Santa Clause.

3; Boženě Rynské hrozí pět let v ženské věznici. Výroky bloggerky a bohémky budou rámci trestního řízení prověřeny v ohledně jejího duševního zdraví.

4; O užitku ukrajinství pro Rusy. Byl zveřejněn poučný text o podstatě ukrajinství. Kdo říká, že Ukrajinci jsou takoví a Rusové „makoví“, v podstatě nic nepochopil.

5; Avakovův poradce: Nový druh marihuany byl zaveden na moji počest. Kalifornská marihuana se stala jedním z důvodů, proč jej Chatija Dekanoidze odvolala.

6; Ještě trochu a Porošenko se vrhne do náruče Ruska. Eurointegrace Ukrajiny skončila dříve, než začala.

7; Turčinov si pospíšil se svými výroky o průlomu v Donbasu. Šéf Luganské republiky Igor Plotnickij označil prohlášení tajemníka Rady pro bezpečnost a obranu Ukrajiny Alexandra Turčinova, že ukrajinská armáda zlepšila své pozice, za pustou lež.

8; Ruské letectvo a syrská armáda odrážejí Islámský stát na vzdálenost deseti kilometrů od letecké základny T-4 u Palmýry.

9; Proč EU už několikrát nechal čekat Ukrajinu na bezvízový styk? Situace s bezvízovým stykem ukazuje, že ve vztazích Ukrajiny a EU není vše tak jednoduché.

10; V Novosibirsku turistky z Itálie utrpěly podchlazení kvůli pořízení selfie fotografie. Místní záchranáři pak museli hosty z Evropy opět zahřát.

11; Siluanov slíbil Rusům růst příjmů. Ministr financí zveřejnil prognózu na nadcházející rok 2017.

12; V USA havaroval vojenský vrtulník. Jsou oběti na životech. Vrtulník AH-64 Apache se zřítil do zálivu Galveston a klesl ke dnu.

13; Rusko, Turecko a Írán si rozdělí Sýrii na zóny vlivu, píše Reuters. Tato dohoda údajně umožní vytvořit autonomie v rámci federální struktury kontrolované Asadem.

14; Čím se zapíše do historie uplynulý rok 2016 v zemích bývalého SSSR? Končící rok byl bohatý na významné události. Všechny – a to jak velké, tak malé – ukázaly, co se na postsovětském prostoru mění.

15; Ukrajina začala prudce čerpat plyn ze zásob. V souvislosti s nástupem zimního období a určitého ochlazení začala Ukrajina rychle spotřebovávat plyn z podzemních zásobníků.

16; Hlavní fáze vyhledávacích prací namístě havárie Tu-154 byla ukončena. Všechny hlavní fragmenty havarovaného letounu byly objeveny a už dopraveny na speciální plochu v Soči.

17; Na ministerstvu zdravotnictví Ruské federace řekli, s jakými druhy rakoviny se vypořádá nový „fantastický“ preparát. Včera o druhém stádiu klinických zkoušek revolučního preparátu informovala ministryně zdravotnictví Veronika Skvorcova.

18; Trump navrhl Američanům, aby se zabývali vlastními problémy. Zvolený prezident USA Donald Trump prohlásil, že Amerika musí víc pozornosti věnovat vlastním problémům.

19; Třetí černá skříňka havarovaného letadla Tu-154 je silně poškozená. Navzdory poškození bude obsah dešifrován.

20; Jeden neúspěch za druhým. Jaký byl rok 2016 pro Ukrajinu? Končící rok neprobíhal pro Ukrajinu příliš jednoduše. Negativní tendence pomajdanovského období se jen zhoršily.

21; Trump si píše sám svou inaugurační řeč, říká zdroj. Za vzor si zvolený prezident vybral vystoupení exprezidentů Johna Kennedyho a Ronalda Reagana.

22; Kolomojského televizní stanice obvinila Porošenkovu administrativu z pokusu o nepřátelské převzetí. Televizní stanice „1+1“ oznámila pokus o zrušení vysílací licence.

23; Ukrajinská armáda ostřelovala frontové zóny Doněcké republiky z minometů a granátometů. Nepřítel využil také ozbrojená bojová vozidla pěchoty a střelné zbraně.

24; Ukrajinci proklejí Porošenka a ne Putina, říká kyjevská novinářka. Pokud Porošenko zavede vízový režim s Ruskem, nebudou lidé nadávat na „krvavého Putina“, ale budou proklínat Porošenka, který to všechno spískal.

25; Na východě Ukrajiny probíhá válka, říká šéf SBU. Šéf tajné služby Ukrajiny lituje, že vyřešit problém by bylo jednodušší, kdyby byl vyhlášen válečný stav.

26; V Mariupolu způsobil policista smrtelnou dopravní nehodu. Další Avakovův odchovanec z řad „nových“ policistů zabil člověka.

27; Rogozin předal ruský pas ukrajinskému vědci. Vicepremiér poznamenal, že v Rusku do obranné rodiny ochotně přijmou i další vysoce kvalifikované specialisty z Ukrajiny.

28; Arménie oznámila tři mrtvé vojáky na hranicích s Ázerbajdžánem. V důsledku incidentu na hranici zahynuli i vojáci z ázerbajdžánské strany.

29; Bojovníci se smrtí. Ruští ženisté v Aleppu pokračují ve své nebezpečné práci na odminování města.

30; Ministr dopravy informoval o prvních výsledcích vyšetřování havárie Tu-154. Konala se oficiální tisková konference, na které byly zveřejněny některé detaily z průběhu vyšetřování letecké katastrofy.

31; Jeff Monson pomohl Sergeji Lavrovovi přednést rapovaný text. „Dneska země NATO postupují divně“, znějí slova textu. V ruštině se rýmují: «Сегодня страны НАТО действуют странновато».

32; V Rusku byli zadrženi příslušníci Islámského státu, kteří připravovali teroristické činy v Moskvě. Pracovníci FSB uskutečnili speciální operaci v Dagestánu.

33; Na ministerstvu obrany informovali o deseti vteřinách „zvláštní situace“ na palubě Tu-154. Ministerstvo slíbilo uskutečnit vyšetřování v souvislosti s únikem záznamu rozhovorů posádky havarovaného letounu do médií.

34; Nový rok přivítáme na pozicích. Bojovník Armády Doněcké republiky vřele popřál mír, zdraví a štěstí všem obyvatelům obou republik Donbasu.

35; Budovatelé Krymského mostu vztyčili novoroční strom vysoký šest metrů a ozdobili jej hračkami, girlandami a hashtagy ze sociálních sítí.

36; Rusko musí být připraveno na odpojení od světového internetu, říká Putinův poradce. Rusko si takto musí zajistit vlastní segment internetu, aby zajistil ochranu před možnými kroky Západu.

37; Ministr financí Ruské federace hodnotí šance na vymožení tří miliard dolarů ukrajinského dluhu jako velmi vysoké.

38; Rusko sníží svou vojenskou přítomnost v Sýrii, říká Putin. Přitom Moskva bude plnit dohody včetně výstavby základen v Tartusu a Hmeimim.

39; Pokus ukrajinské armády o průlom. Jsou mrtví. Za uplynulých 24 hodin v důsledku ostřelování ze strany ukrajinské armády zahynul jeden voják Národní policie Doněcké republiky.

40; Byla podepsána dohoda o přerušení palby v Sýrii, říká Putin. Dnes došlo k události, na kterou jsme nejen čekali, ale na níž jsme intenzivně pracovali, zdůraznil prezident.

41; Byly zveřejněny závěry ze zadržení ozbrojenců Islámského státu, kteří připravovali teroristické činy v Moskvě na Nový rok. Na videu pracovníci tajných služeb provádějí operaci na zadržení podezřelých v jednom z bytů v Dagestánu.

42; Světová ekonomiky vzroste v roce 2017 v reálném vyjádření o 2,5 až 3%.

43; Středověké souboje na Ukrajině byly uznány za sportovní disciplinu. Přitom světově uznávané Brazilské Jiu Jitsu (BJJ) a rafting mezi sportovní discipliny zařazeny nebyly.

44; V Doněcku ubyl otevřen sportovní komplex Sparta. Slavnost u této příležitosti se konaly v hale zařízení a účastnily se jí desítky sportovců.

45; V případu vraždy velvyslance Ruské federace byla vyslechnuta občanka Ruska. Během výslechu žena potvrdila, že se skutečně nějakou dobu stýkala s Altıntaşem.

46; Končící rok byl pro EU děsivý. Ten příští bude ještě horší. Dvě referenda, dvojí odstoupení, dvě další zklamání – těchto šest globálních událostí doslova svléklo EU donaha.

47; Skončete s oslavováním UPA. Polsko dalo Ukrajině ultimátum. Polsko ultimativně doporučilo Ukrajině, aby upustila od oslav 75. výročí vzniku UPA.

48; Přerušení palby v Sýrii potvrzuje status Ruska jako mírové síly. Podepsané dokumenty ohledně režimu přerušení palby v Sýrii jsou diplomatickým, vojenským i politickým vítězstvím.

49; Ukrajinský voják spáchal v charkovské nemocnici sebevraždu. Podrobnosti z incidentu policisté slibují na později.

50; Každoroční export zbraní z Ruska musí přesahovat 14 miliard dolarů, prohlásil Rogozin.

51; Pravoslavná delegace z Ruska se na V8noce málem dostala do minometné palby. Vánoční bohoslužbu vedl biskup Jefrem a Patriarcha Antiochijský a celého Východu Johann X. sloužil bohoslužbu v Aleppu.

52; Doněcká republiky za celou dobu konfliktu v Donbasu jako gesto dobré vůle propustila a předala ukrajinské straně 80 zajatců.

53; Putin přikázal omezit požadavky bank ohledně spotřebitelských úvěrů. Vladimir Putin přikázal centrální bance Ruska a vládě, aby připravily opatření, která by umožnila omezit banky.

54; V Kyjevě výrostci s nožem přepadli jeptišku. Podle informací policie mladiství nejprve zbili dvaašedesátiletou ženu a potom jí pod hrozbou nožem sebrali kasičku s milodary.

55; Pod diverzanty ukrajinské armády při pokusu o průlom obrany sil Doněcké republiky v okolí Jasinovaté, explodovala mina.

56; Šokující byznys: Ozbrojenci prodávali obyvatele Aleppa na orgány. Ozbrojenci vytlačení vládní armádou z Aleppa masově obchodovali s lidskými orgány na nelegálních trzích.

57; Ukrajina předala Doněcké a Luganské republice 15 zajatců. Mezi propuštěnými bylo osm mužů a sedm žen. Mezi bývalými zajatci jsou i těžce nemocní lidé.

58; Rada pro bezpečnost a obranu Ukrajiny zavedla nové sankce proti Rusku. Týkají se osob údajně nezákonně zvolených do Státní dumy na území Krymu.

59; Teroristé znovu ostřelovali velvyslanectví Ruska v Damašku. Ozbrojenci vedli palbu ze čtvrti Damašku, která je dosud pod jejich kontrolou.

60; V Luganské republice žák druhé třídy zachránil život svého ročního bratříčka při požáru a dostal medaili od Igora Plotnického.

61; Dekomunizace 2016: Jak se Kyjev rozloučil s Leninem a Dědou Mrázem. Končící rok se stal pro Ukrajinu rokem dekomunizace, což je svérázné radikální loučení se „sovětskými přežitky“.

62; Sýrie poděkovala Rusku za podporu suverenity. Bašár Asad vyjádřil upřímný vděk lidu Ruska a jeho politické reprezentaci za podporu suverenity Sýrie.

63; Ministerstvo státní bezpečnosti zadrželo ukrajinského špióna. Pro podezření ze špionáže byl zadržen Leonid Michajlovič Syčov.

64; Dvacet tisíc Srbů zazpívalo na stadionu píseň na památku havárie Tu-154. Před začátkem basketbalového utkání mezi moskevským CSKA a bělehradským klubem Crvena Zvezda zazpívali uctili srbští fanoušci oběti katastrofy.

65; USA vypověděly 35 ruských diplomatů. Dali jim 72 hodin na to, aby se sbalili. Jsou obviňováni z porušení pravidel diplomatické činnosti. Jinými slovy ze zasahování do amerických voleb.

66; Ukrajina uspořádala srdceryvnou show z předávání zajatců. Politická prostitutka (poradce šéfa SBU) Jurij Tandit přivezl z celého území Ukrajiny manželky a matky Ukrajinců zadržovaných na území Doněcké republiky, aby učinil psychologický dojem a vynutil si propuštění těchto lidí.

67; Na hranici s Ruskem vrána ukradla Estonci pas. Vrána se zmocnila pasu Estonce při vyřizování dokladů na rusko-estonské hranici.

68; Ve Státní dumě komentovali uzavření ruských diplomatických misí v USA. Rozhodnutí USA o uzavření diplomatických misí a vypovězení ruských diplomatů je prostě jen agónie odcházejícího týmu Baracka Obamy.

69; O čem média mlčí: Zákulisní část rozhovorů v Minsku. Jedna dáma z ukrajinské delegace obvinila Pušilina a Dějněga z toho, že se uprostřed noci pokoušeli vniknout do jejího hotelového pokoje s nekalými úmysly.

70; USA zavedly sankce proti Rusku kvůli kybernetickým útokům. Pokyn prezidenta vstoupil v platnost 29. prosince ve 12:00 washingtonského času (20:00 hod. v Moskvě).

71; Sankce USA proti Rusku jsou nutná a přiměřená odpověď, říká Obama. Všichni Rusové musí být akcemi Ruska zneklidněni, píše se v Obamově prohlášení zveřejněném na stránkách Bílého domu.

Zdroj: rusvesna.su

 

Pátek, 30.12.2016:

1; Útok na policejní hlídku v Nové Moskvě. Byl zabit pracovník Ruské gardy. Podle předběžných informací útok spáchala skupina pěti až sedmi lidí.

2; Bandité,kteří zavraždili příslušníka Ruské gardy, byli zadrženi. Pokračuje pátrání po ostatních.

3; Kličko se převlékl za Dědu Mráze a poblahopřál Ukrajincům k Novému roku a Vánocům.

4; Veterán Berkutu umravnil neonacistu v Oděse. Sergej Stěrněnko napadal příslušníka specnazu provokativními otázkami.

5; Nové sankce USA odporují duchu diplomacie, říká Trumpův bývalý poradce. USA ve čtvrtek zavedly vůči rozvědkám a řadě soukromých osob z Ruské federace sankce a obvinily je z vměšování do voleb.

6; Krach nastává vždycky náhle. Historie to ukazuje zcela jasně. K totálnímu krachu velkých civilizací zpravidla nevedly ekonomické nebo politické příčiny, ale především hluboký mravní rozklad a degradace morálních hodnot.

7; Ukrajinská armáda utrpěla při pokusu o průlom pozic ozbrojených sil Doněcké republiky velké ztráty. Eduard Basurin vystoupil s mimořádným prohlášením.

8; Aleppo: Ruští vojáci, obrněné transportéry a služební psi. Byla vydána reportáž o hrdinské práci ruských vojáků v osvobozeném syrském velkoměstě.

9; Syrské příměří: Rusko, Turecko a Írán dokázaly to, čeho nebyly schopny USA a Evropa. V noci na dnešek ve většině oblastí Sýrie, kde ještě včera probíhaly boje, utichla střelba.

10; Automobil zmizelého řeckého velvyslance s ohořelým tělem byl nalezen v Brazílii. V Riu de Janeiro byl objeven automobil zmizelého velvyslance Řecka, uvnitř bylo ohořelé tělo.

11; Skoncujte se separatistou! Ukrajinští ozbrojenci zastřelili ředitele hotelu u Dněpropetrovska. Vojáci byli uznáni vinnými a dostali vysoké tresty odnětí svobody.

12; „Novoroční pozdrav od Obamy“ nezpůsobí žádné reálné škody. Odcházející Obamova administrativa hrozí Rusku sankcemi na odchodnou za jakési mýtické hackerské útoky.

13; Po Aleppu: Konflikt s Tureckem je nevyhnutelný. Objednatelé této války potřebují v Sýrii koridor z Jordánska do Turecka pro výstavbu ropovodů a plynovodů.

14; Pan Juščenko, Marko Vovčok a „literatura“ pasáků prasat. Co představuje ze své tvorby ukrajinská literatura ve své originální podobě?

15; Když jsou zavřeny všechny dveře: Ukrajina mezi Evropou a Eurasií. Oděský novinář Jurij Tkačov píše o tom, jak se v poslední době před Ukrajinou zabouchly veškeré dveře.

16; Netanjahu promluvil rusky, když blahopřál svým spoluobčanům k Novému roku. V klipu, který se objevil na sociální síti Facebook, se Netanjahu připojuje ke společnosti mladých „ruských“ Izraelců u stolu.

17; Europoslancům ukázali práci ruského Centra pro usmíření. Tři poslanci Evropského parlamentu se seznámili s prací ruského Centra pro usmíření na letecké základně Hmeimim.

18; USA uzavřely rekreační objekty ruských diplomatů. Ve čtvrtek administrativa prezidenta USA Baracka Obamy zavedla sankce proti devíti ruským institucím, společnostem a fyzickým osobám.

19; Ropa se chystá k novému trháku. Cena objednávek ropy značky Brent s dodávkou v únoru příštího roku přesáhla 57 dolarů za barel.

20; Obama se pokouší zahnat Trumpa do kouta, říká poradkyně prezidenta. Všechno, co jsme slyšeli během voleb, bylo „Rusko, Rusko a zase jen Rusko“, řekla Kellyanne Conway.

21; Rusko utlačuje občany Ukrajiny, stěžuje si ukrajinský velvyslanec při OSN. Ukrajinské zastoupení při OSN vyzvalo všechny členské státy, aby zesílily tlak na Rusko.

22; Obamova politika bude přehodnocena, řekla Trumpova poradkyně Kellyanne Conway. Akce vůči Rusku nemají precedens ani v době studené války.

23; V Rusku zřídili letecké kolegium. Premiér Dmitrij Medveděv podepsal pokyn k vytvoření Leteckého kolegia při vládě Ruské federace.

24; Ruští diplomaté, kteří byli vyhoštěni z USA, nemohou sehnat letenky. Lidé budou muset vítat Nový rok v letadlech.

25; Ovečkin musel lézt přes plot, aby stihl zápas. Ruský hokejista vysvětlil, že automatická brána nefungovala kvůli odpojení elektřiny.

26; Ukrajina byla z 90% dekomunizována. Už bylo přejmenováno více než 50 tisíc ulic, náměstí a parků a skoro tisícovka obcí.

27; Savčenková se chce setkat se Zacharčenkem a Plotnickým v Kyjevě. Naděžda Savčenko nadále překvapuje veřejnost svými novými nápady na urovnání konfliktu v Donbasu.

28; Havárie Tu-154 není teroristickým činem, tvrdí zdroj. Verze o teroristickém činu na palubě letadla ministerstva obrany havarovaného u Soči se nepotvrzuje.

29; Turecká armáda trpí v Iráku i v Sýrii značné ztráty. Vojenští dopisovatelé referují o desítkách zabitých a zraněných.

30; Rusko odpovědělo na Obamovy sankce, tvrdí CNN. Ruské úřady se rozhodly odpovědět na Obamovy nové sankce uzavřením anglo-americké školy v Moskvě, říká CNN. Tato zpráva byla z ruské strany dementována jako lživá.

31; Obyvatelé Doněcka blahopřejí svým obráncům k Novému roku. V hlavním městě Doněcké republiky ani na chvíli nezapomínají, díky komu mohou trávit klidné svátky, a posílají novoroční blahopřání bojovníkům na frontu.

32; V ulicích Moskvy s velkým výskytem chodců jsou před svátky instalovány betonové bloky. V končícím roce teroristé dvakrát použili těžká nákladní vozidla jako zbraň při provedení teroristických činů.

33; Ukrajinská armáda ostřelovala okolí Jasinovaté. Ukrajinská armáda včera večer a v noci ostřelovala z minometů obce v okolí Jasinovaté.

34; Ruský sektor služeb pokračuje v růstu. Index ekonomické aktivity v sektoru služeb Ruska v prosinci stoupl na 56,5 bodu a předčil tak listopadový ukazatel.

35; Armády Ruska a Turecka poprvé zahájily bojovou součinnost při operaci proti Islámskému státu v Sýrii. Údery ruského letectva zlikvidovaly 12 teroristů u města El-Báb.

36; Ministerstvo obrany Ruské federace zveřejnilo záběry z činnosti bojových robotů. Robototechnické komplexy Soratnik a Něrechta jsou určeny pro plnění širokého okruhu úkolů.

37; V Oděse byla zničena výstava na počest příslušníků ukrajinské armády. Fotografická výstava je součástí projektu s cynickým názvem „Pod ochranou ukrajinských vojáků“.

38; Ukrajinec, který se vzdal příjmení Putin, dostal iPhone. Připomeňme, že tuto pochybnou akci spustil bývalý náměstek šéfa PrivatBanky.

39; Na Západě ocenili „trolling“ na Obamovu adresu od ruského velvyslanectví. Velvyslanectví Ruské federace v Londýně originálním „twitem“ odpovědělo na rozhodnutí vyhostit 35 ruských diplomatů z USA.

40; Zacharova: Sdělení o uzavření americké školy v Moskvě je lež. Bílý dům už úplně zblbnul a začal si vymýšlet sankce i proti svým vlastním dětem, prohlásila Zacharova.

41; Uplynulý rok byl charakterizován novou „taktikou“ vedení bojových akcí ze strany ukrajinské armády – obsazováním obcí v neutrální zóně.

42; Ruské ministerstvo zahraničních věcí navrhlo Vladimiru Putinovi seznam odvetných opatření jako reakci na vyhoštění ruských diplomatů. Počítáme, že tyto návrhy budou co nejdříve prostudovány, poznamenal Sergej Lavrov.

43; Rusko a Ukrajina jsou jedna a tatáž země. Rozdělila je jen náhoda, říká trenér „Zenitu“ Mircea Lucescu. Připomeňme, že před svým přestěhováním do Petrohradu fotbalový specialista z Rumunska trénoval doněcký Šachťor.

44; V Kyjevě byly ukradeny dobročinné chladničky. Pokus okopírovat v podmínkách Ukrajiny evropskou tradici „food sharingu“ se jaksi nezdařil...

45; Ukrajina zažaluje Rusko za „porušení přátelství“. Smlouva o přátelství, spolupráci a partnerství mezi Ruskem a Ukrajinou byla podepsána 31. května 1997.

46; Objemy ruského plynu, který prochází přes Ukrajinu, se snížily o 19%. Přečerpávání ruského plynu přes potrubní systém na Ukrajině se podstatně snížilo, říká se v tiskové zprávě Naftogazu.

47; V Kyjevě dětská spisovatelka-rusofobka Larisa Nicoj (Larysa Nitsoi) vyvolala ostudný skandál kvůli ruštině. Pokud mě ještě někdy obslouží v síti Watsons nikoli v ukrajinštině, ale v ruštině, obrátím se na soud a vysoudím si peníze na auto a byt! Zmíněná dáma několikrát vybízela prodavačku, aby mluvila ukrajinsky. Když neuspěla, hodila po ní hrst drobných.

48; Rusko nebude vyhošťovat americké diplomaty, řekl Putin. Ruský prezident místo toho pozval děti amerických diplomatů na novoroční besídku do Kremlu.

49; Navzdory slibům daným v Minsku předala Ukrajina Doněcké republice bývalé zajatce bez pasů. Zástupci Kyjeva celkem pravidelně činí velkohubá prohlášení v zájmu sebepropagace, ale skutky tomu málokdy odpovídají.

50; Medveděv popřál Obamově administrativě, aby „odpočívala v pokoji“. Připomeňme, že Barack Obama a jeho parta opouští Bílý dům 20. ledna a předávají moc Donaldu Trumpovi.

51; Oděský přístavní podnik zastavuje práci a pronajímá výrobní prostory. V současné době akciová společnost hledá společnosti, které by měly zájem pronajmout si celý komplex na dlouhou dobu.

52; Ukrajina předstihla Rusko ve vývoji raketových zbraní, tvrdí Pašinskij. Specialisté jsou ale k takovým prohlášením více než skeptičtí, protože existuje zkušenost, že ukrajinské „novinky“ bývají jen zlehka modernizované výrobky ze sovětské éry.

53; Putin zaslal Trumpovi poselství. Putin vyjádřil naději, že po Trumpově nástupu do funkce podniknou obě strany kroky k normalizaci vztahů.

54; Ukrajina změnila svou armádu na smečku zločinců a alkoholiků. Ukrajinské vojensko-politické vedení mobilizovalo do řad ukrajinské armády kriminální živly, alkoholiky a ubožáky.

55; Obama se pokouší pomocí sankcí proti Rusku ovlivnit Trumpa, říká expert. Obamův tým se pokouší ovlivnit zvoleného prezidenta Trumpa a nadiktovat mu, jaký kurs má sledovat ve vztahu k Rusku.

56; Příliv investic do Ruska vzrostl o 1,4 miliardy dolarů díky Trumpovi. Investoři od momentu zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA investovali do fondů orientovaných na ruská aktiva 1,4 miliardy dolarů.

57; Putin zahanbil Obamu, když odmítl vyhostit americké diplomaty. Překvapivý a neuvěřitelný krok. Takto charakterizovala prezidentovo rozhodnutí komentátorka televizní stanice CNN Jill Doherty.

58; Božena Rynska: 86% Rusů jsou ničemní lidé. Podle jejích slov pocítila radost, když se dověděla o tragédii Tu-154.

59; Jak Obama uměle a narychlo spíchnul případ „ruských hackerů“. Zájmy své země Obama v daném případě zcela jistě nehájí, myslí si expert.

60; V Doněcké republice za rok 2016 obnovili výrobu ve 24 podnicích, které byly zastaveny v důsledku bojových akcí.

61; Jsou to tmáři. V ruské vládě komentovali zákaz ruských knih na Ukrajině. Vicepremiér Dmitrij Rogozin ostrou formou komentoval ukrajinský zákon o omezení dovozu knih z Ruska.

62; Porošenko zůstal bez novoročního blahopřání od Putina. Ukrajina není na seznamu států postsovětského prostoru, jejichž prezidentům Putin poslal novoroční blahopřání.

63; Ukrajinská armáda utrpěla v Donbasu velké ztráty, říká prokurátor. Na frontě jsme přišli o osm vojáků, prohlásil vojenský prokurátor.

64; Kyjev se zdiskreditoval jako účastník minského procesu, říká ukrajinský politolog. V tomto roce se Ukrajina izolovala na domácí i zahraniční půdě.

65; Státní department nenašel způsob jak odpovědět Putinovi na rozhodnutí o amerických diplomatech. Státní department nekomentuje odpověď ruského prezidenta Vladimira Putina na sankce ze strany Washingtonu.

66; Porošenko vyznamenal senátora McCaina řádem. Americký politik dostal vyznamenání za posílení vztahů mezi Ukrajinou a USA.

67; Ukrajinským vojákům povolili sestřelovat ruská letadla. Ostrá střelba se povoluje až po varovné palbě.

68; USA se rozhodly pronásledovat děti ruských diplomatů, říká Čurkin. Sankce USA jsou zaměřeny proti dětem ruských diplomatů, prohlásil před novináři velvyslanec Ruska při OSN Vitalij Čurkin. Oni přece vědí, že objekty, kterých se týkají nejnovější protiruské sankce, sloužily našim dětem. A nyní jsou ve škole vánoční prázdniny...

69; U Děbalceva hnali vojáky ukrajinské armády na jatka, ale techniku si chránili. Miniútok ukrajinské armády v okolí Děbalceva trval celý týden. Přibylo dělostřelectva ukrajinské armády.

70; Ve vládě Ruské federace se vysmáli prohlášení Kyjeva o ukrajinském prvenství v raketových zbraních. Dmitrij Rogozin se vysmál prohlášení poslance Pašinského o tom, že Ukrajina předehnala Rusko ve vývoji raketových zbraní.

71; Turecko vyčlení v průběhu pěti let pro potřeby ukrajinské armády 15 milionů dolarů. Prostředky budou využity na nákup zboží vojenského nebo obojího využití.

72; Odvážný bojovník Doněcké republiky se u Avdějevky pokoušel sundat vlajku Ukrajiny z pozic ukrajinské armády. Bojovníci Doněcké republiky se pod rouškou tmy připlížili až těsně k pozicím ukrajinských okupačních vojsk a postarali se o pořádný rozruch. Ukrajinští vojáci vybavení termovizí si dlouho mysleli, že jde o zvíře.

73; Putin opět přechytračil Obamu, říkají experti o Putinově rozhodnutí. Západní experti poznamenali, že Vladimir Putin učinil daleko chytřejší tah, když se nepodvolil provokacím odcházejícího Obamy.

74; Tragédii se souborem Alexandrovců jsme vnímali jako svou osobní, říkají srbští fanoušci. Dvacet tisíc Srbů zazpívalo píseň na památku obětí havárie Tu-154.

75; Nebezpečná sekta: V Evropě mladiství běženci přepadávají bezdomovce. V pátek se v Berlíně konalo první zasedání trestního soudu v případu mladistvých, kteří se pokoušeli krutě zavraždit bezdomovce.

76; Výtečný tah, řekl Trump o Putinově rozhodnutí ohledně amerických diplomatů. Prezident Ruska Vladimir Putin prohlásil, že Moskva v reakci na kroky Washingtonu nebude vyhošťovat americké diplomaty.

Zdroj: rusvesna.su

 

Sobota, 31.12.2016:

1; Bude moci Ukrajina sestřelovat letadla nad ruským Krymem? Co si slibuje ukrajinská vláda od toho, že postrkuje ukrajinskou armádu k reálné válce s Ruskem?

2; Nemohou se smířit s růstem vlivu Ruska: Hysterie západních rusofobních novinářů. V bezmocném vzteku „komentátoři“ západních médií vyrábějí stále nová fantaskní obvinění na adresu ruských úřadů a země jako celku.

3; Ukrajinský muzikant vyzval k tvrdé očistě od odpůrců současné vlády a Majdanu. Frontman ukrajinské skupiny „Tanok na majdani Kongo“ Oleg Michajluta mluvil o nutnosti tvrdě se vypořádat s nepřáteli Majdanu.

4; O „ruském fašismu“ a „likvidaci milionů Ukrajinců“. Hůř než v současné Ukrajině už snad ani být nemůže. Reakce na vystoupení Michaila Chazina, které ukrajinská média interpretují jako projev ruského fašismu.

5; Blokáda Donbasu: Proběhl jen další test slabomyslnosti. Donbasu absolutně nic nehrozí, i kdyby ukrajinští vylízanci podnikali jakkoli odhodlané akce.

6; Pan Ki-mun o sobě zažertoval jako o Popelce, které se úderem půlnoci změní celý život.

7; Trump se vysmál CNN a NBC kvůli jejich způsobu informování o událostech spojených s Ruskem. Vždycky jsem věděl, že Putin je nesmírně chytrý, dodal nově zvolený prezident USA.

8; Disponuje pronikavým intelektem, chválí americké televizní stanice Putina, za což by je na Ukrajině zavřeli do kriminálu.

9; Trump není moc velký kamarád s moderními technologiemi, zní z okolí nového prezidenta. Podle jeho postů na Twitteru to tak ale nevypadá.

10; Znovu pokračuje boj: Americká média informovala o útoku „ruských hackerů“ na americké elektrické sítě. USA informovaly o odhalení škodlivého programu připisovaného „ruským hackerům“.

11; Čínský nejvyšší představitel poblahopřál Putinovi a všem Rusům k Novému roku.

12; Putin končí rok 2016 jako vítěz, píší britská média. Putin se nachází v centru přijímání politických rozhodnutí, píše The Guardian. Na Blízkém Východě dnes velí Moskva.

13; Jste pod naší ochranou. Národní policie Luganské republiky blahopřeje Donbasu k Novému roku. Zkouška ohněm u Děbalceva dopadla nadmíru dobře a skončila ostudou pro ukrajinskou armádu.

14; Savčenková je zklamáním roku, říká Oleg Ljaško ve svém shrnutí uplynulého roku.

15; Ukrajina si vzala úvěr na 500 milionů dolarů na nákup plynu. Naftogaz Ukrajiny podepsal úvěrovou smlouvu.

16; Práce na Obamových chybách. Američané řekli, co všechno bude muset Trump napravovat. Donaldu Trumpovi popřáli, aby byl odolný proti lobbistům a nezapomněl na své sliby.

17; Česká republika se připravila k boji s „rukou Kremlu“ v souvislosti s nadcházejícími parlamentními volbami. České ministerstvo vnitra spouští činnost „Centra pro boj s terorismem a hybridními hrozbami“, které bude bojovat především s „ruskou propagandou“.

18; Kyjev se rozhodl vrátit domů Ukrajince Valentina Vygovského odsouzeného v Rusku za špionáž. Předání se má konat za souhlasu všech stran.

19; V USA jsou nyní fakticky dva prezidenti, píší německá média. Obama je ještě u moci, ale Trump už vlastně také, tvrdí Süddeutsche Zeitung.

20; Střelba v centru Kyjeva. Dva postřelení jsou v péči záchranářů. Ke střelbě došlo na ulici Esplanadnaja v hustě osídlené a rušné části Kyjeva.

21; Sergej Šojgu poblahopřál vojákům k Novému roku. Zvláštní vděčnost vyjádřil těm, kdo plní své bojové úkoly daleko od domova.

22; Zdá se, že se demokraté snaží Trumpovi pomstít za vítězství, říká Zacharova. V současné době odcházející administrativa pokračuje v pokusech zhoršit dvoustranné vztahy a vůbec nechápe, že už není kam dál zajít.

23; Putin přikázal vládě vyčlenit subvence na mistrovství dělnických profesí Worldskills.

24; Členové sboru Schiller institutu (Američané) se svatojiřskými stuhami zazpívali ruskou hymnu na památku obětí katastrofy Tu-154.

25; V Itálii propustili dirigenta, který dětem řekl, že žádný Děda Mráz neexistuje. K incidentu došlo během hudebního představení na motivy disneyovského animovaného filmu „Chladné srdce“.

26; Poslankyně Státní dumy Natalja Poklonskaja poblahopřála Rusům prostřednictvím veršů.

27; Byl zveřejněn žebříček nejzuřivějších rusofobů za rok 2016. Televizní stanice Cargrad TV zveřejnila výsledky průzkumu na toto téma. Na prvních místech se objevují taková jména jako Alexandr Něvzorov nebo Matvej Ganapolskij.

28; Navzdory zákazům: Obyvatel Záporoží promítal film „Ironie osudu“ na zeď paneláku. Muž tvrdí, že jen zkoušel, jak funguje jeho projektor.

29; Moskva škádlí Londýn na Twitteru, píše Daily Mail. Ruské velvyslanectví popíchlo Velkou Británii za mlčení ohledně příměří dojednaného v Sýrii.

30; Húthiové prohlašují, že sestřelili saúdský výzvědný letoun u hranic s Jemenem. Ozbrojenci skupiny a loajální vojenské síly sestřelily saúdský výzvědný letoun nedaleko vojenské základny na jihu Saúdské Arábie.

31; Ukrajinští vojáci najeli s obrněným transportérem na civilního obyvatele a nechali jej umírat na ulici. Velení ukrajinské armády nadále utajuje nejen své vlastní ztráty, ale i zločiny páchané ukrajinskými vojáky.

32; Opilý policista naboural do městského novoročního stromu v Mariupolu. Když uviděl své kolegy, opustil auto a snažil se zmizet.

33; Dmitrij Medveděv poblahopřál Rusům k Novému roku. Popřál štěstí, zdraví, lásku a porozumění.

34; Kosmonauti na Mezinárodní kosmické stanici poprvé přivítají Nový rok nad Novým Zélandem.

35; Putin řekl, jak se stát kouzelníkem. Ve svém novoročním projevu řekl, jak je možné se stát kouzelníkem, a popřál Rusům mír a prosperitu.

36; Spojené státy si zvolili za prezidenta podvodníka a potenciálního diktátora, říká Soros. USA nebudou moci hájit a prosazovat demokracii v jiných zemích světa.

37; Tentokrát režim přerušení palby v Sýrii může zafungovat. Syrská armáda a ozbrojené skupiny se dohodly na dodržování režimu přerušení palby na celém území Sýrie.

38; Trump poblahopřál všem včetně nepřátel k Novému roku.

39; Rok bez vítězství. Ukrajinci vyprávějí o „úspěších“ své země. Anatolij Šaríj se ptal Kyjevanů na vítězství v roce 2016. Jednou z nejčastějších odpovědí bylo, že největším vítězstvím je, že tento rok vůbec přežili.

40; První vlaštovky vyjednávání: Kvůli míru s Ruskem bude muset Ukrajina přistoupit na bolestivé kompromisy, říká Kučmův zeť. Vzdát se Krymu, uskutečnit volby v Donbasu, zapomenout na členství v EU a NATO. Tyto návrhy zazněly z ústa ukrajinského oligarchy.

41; Novoroční dárek Porošenka a Turčinova ukrajinským ženám a matkám: 178 zemřelých vojáků ukrajinské armády za poslední dva týdny. Porošenko a Turčinova „vyrovnávají záhyby“ na frontové linii a posílají na smrt své vojáky.

42; Marija Zacharova ve svém novoročním blahopřání přeje Rusům mír a lásku.

43; Putin překvapil všechny okolo svou dobře zrežírovanou velkodušností, když odmítl vyhostit americké diplomaty jako odpověď na Obamovy sankce.

44; Donbas udeřil Ukrajince do nejbolavějšího místa: Chcete lepší budoucnost? Změňte svou přítomnost!

45; Porošenko a McCain přijeli do bunkru v okolí Mariupolu a poblahopřáli vojákům okupačního sboru k Novému roku.

46; Ruské letectvo likviduje Islámský stát u Palmýry. Syrská armáda osvobozuje vyvýšeniny a obce. Oddíly syrské armády za podpory ruského letectva mohutně zaútočily na pozice Islámského státu u letecké základny T-4 u Palmýry.

47; Ruští roboti a psi. Ženisté ruské armády odminovávají Aleppo.

48; Rada bezpečnosti OSN schválila ruskou rezoluci ohledně Sýrie. Pro dokument, jehož autory byly Ruská federace a Turecko, hlasovalo nakonec všech patnáct členských států RB OSN.

49; Ruský specnaz uskutečňuje hon na ozbrojence v Sýrii. Vojáci Sil pro speciální operace Ministerstva obrany Ruské federace uskutečňují vysoce přesné údery na bandy a dopravní prostředky různých uskupení.

50; Trump před svými asistenty prohlásil, že nevidí žádný smysl v konfrontaci s Ruskem. Výdaje odcházející administrativy na další konfrontaci s Ruskem nedávají smysl.

51; Ukrajina utrpěla velké ztráty v exportu vánočních ozdob, když přišla o ruský trh. Ukrajina přeorientovala svá odbytiště na země EU místo Ruska, ale ztratila tím více než 3 miliony dolarů.

52; Novoroční Oděsa: Neonacisté se porvali s Ázerbajdžánci kvůli novoročnímu stromu. Neonacisté z Azova se porvali s Kavkazanem prodávajícím stromky v Oděse. Informuje o tom tisková služba ozbrojenců podporovaných Avakovem.

53; Ukrajinské ministerstvo vnitra zadrželo skupinu osob, které chtěly Nový rok vítat v Černobylské jaderné elektrárně. Čtyři milovníci extrémní turistiky se skrývali v neobydleném domě V Černobylské zakázané zóně.

54; Bašár Asad s rodinou a ruská delegace navštívili o Vánocích pravoslavný klášter a dětský útulek u Damašku.

55; Vyhnat okupanty z Donbasu a vrátit v Novém roce na Donbas mír. Alexandr Zacharčenko začal svůj novoroční projev slovy, že je hrdý, že je jedním z obyvatel Donbasu.

56; Teroristé v kostýmech Santa Clausů zabili v Instanbulu přinejmenším 35 lidí. Oznámil to starosta města Vasip Sahin.

57; Rok 2017 bude nejzajímavějším rokem. O začínajícím roce 2017 se dá s jistotou říci, že přinese řadu velmi zajímavých událostí a zvratů.

Zdroj: rusvesna.su

 

 

Neděle, 1.1.2017:

1; Rok 2017 bude pro Rusko a Donbas vítězným. Rusko vstupuje do roku 2017. Před sto lety byl pro zemi děsivý, ale také přelomový.

2; Chraňme se vzájemně, chraňme svou zem. Senátorka Olga Kovitidi o nelehkém přestupném roce 2016 v životě země naplněném důležitými událostmi.

3; Vzorec úspěchu Donalda Trumpa. Politolog Alexandr Dormin se v zajímavém videu vyjádřil o novém prezidentovi USA Donaldu Trumpovi.

4; Rusko letos předvedlo, že je navzdory odporu Washingtonu schopno řešit problémy, které ho zajímají.

5; Končící rok byl pro Ukrajinu ještě daleko krizovější než ten předchozí. Bude ten příští ještě těžší a horší? Ukrajina měří svůj úspěch neúspěchy svého úhlavního „nepřítele“ Ruska. Čím úspěšnější je Rusko, tím šílenější obvinění na jeho adresu padají z ukrajinské strany. Podle tohoto měřítka je Ukrajina v koncích, protože šílenější už ta obvinění snad ani nemohou být.

6; Za článek o Krymu a Donbasu si miliardář Viktor Pinčuk vysloužil označení za nepřítele Ukrajiny.

7; Množství obětí v Istanbulu stouplo na 39 lidí. Dříve se mluvilo o 35 mrtvých a čtyřiceti zraněných.

8; Z běloruské země nikdy nevzejde žádná agrese nebo hrozba, říká Lukašenko. Prohlásil rovněž, že považuje obranu vlasti za nejsvětější povinnost.

9; Lídr KLDR mluvil o vývoji mezikontinentální balistické rakety. Projev Kim Čong Una byl přenášen severokorejskou televizí.

10; Bývalý velvyslanec USA v Rusku McFaul slaví Nový rok ruskou vodkou. Před nástupem Nového roku publikoval na Facebooku fotografii láhve ruské vodky a plné sklenice s ruským znakem.

11; Během novoroční (silvestrovské) noci ukrajinská armáda pětkrát ostřelovala Luganskou republiku. Okolí obce Kalinovka bylo dvakrát ostřelováno ze střelných zbraní ze směru od městečka Luganskoje.

12; Dnes se v Kyjevě uskutečnil pochodňový průvod neonacistů u příležitosti výročí narození Stěpana Bandery. Začátek akce byl v 18:00 hod.

13; Exit 2017. Které Evropské země se mohou v roce 2017 rozhodnout opustit Brusel? Analytický text mluví o Francii, Itálii, Nizozemsku a Rakousku.

14; Forbes oznámil, kdy Kyjev přijde o „snadné peníze“ za tranzit plynu. Stále větší objemy ruského plynu jdou do Evropy přímo.

15; Jihokorejské letadlo omylem shodilo do moře miny, rakety a torpédo. Letadlo P-3CK shodil náhodně do vody protilodní rakety, torpédo a miny.

16; Obama vyhrožuje Evropské unii opakováním „hovězí války“. Úřadům USA v roce 2016 nestačil pokus vyostřit vztahy s Ruskou federací. (Hovězí válka byl dvacet let trvající obchodní spor, kdy se USA přes WTO pokoušely procpat na evropské trhy „hormonální“ hovězí maso).

17; Jednotky ruského letectva se na jihu Ruska aktivně přezbrojují. V roce 2016 byly ve vojenském okruhu vytvořeny nové svazy, které už přikročily k plnění cvičných bojových úkolů.

18; Press-centrum ATO popřáli Ukrajincům k Novému roku výdrž a sílu. Pracovníci tiskového centra ATO se styděli za své tváře a na fotografii si nasadili masky kohoutů. Už třetí rok toto centrum produkuje a šíří lživé zprávy typu „Ztráty nejsou“.

19; Porošenko: Ukrajinská okupace je dočasná. Porošenkovo prohlášení v Mariupolu je v sociálních sítích označováno za senzaci loňského roku a je považováno za freudovské přeřeknutí.

20; Za Obamu se prostí Američané stydí. Občané USA v průzkumu vyjadřovali své názory na úspěchy a zklamání v loňském roce.

21; Od 1. ledna se v Rusku změnila výše spotřební daně na alkohol. Výše daně na vína z ruských surovin se nezměnila, ale spotřební daň na vína zahraniční provenience stoupla.

22; Emir Kusturica je na návštěvě u Zachara Prilepina. Emir Kusturica je jugoslávský a srbský filmový režisér a je známý také jako člen folkové a rockové skupiny The No Smoking Orchestra.

23; Jednou z obětí z nočního klubu v Istanbulu byl i člověk, který přežil dvojitý teroristický akt z 10. prosince.

24; O vojenské situaci v Doněcké republice. Informace z tiskové konference. 31. prosince večer navštívil Mariupol americký senátor John McCain, aby vyjádřil morální podporu ze strany USA.

25; Ukrajinští velitelé odmítali střílet na vlastní města. „Copak s takovým přístupem je možné vyhrát válku?“, rozčiluje se lídr nacionalistů Oleg Ťagnibok.

26; Deprese nebo paranoia. Psychoterapeuti a politologové stanovili Obamovi diagnózu.Na konci svého volebního období oznámil Obama vyhoštění 35 ruských diplomatů a zavedení nových omezení vůči Moskvě.

27; Americké letectvo se připravuje na odpor proti ruským systémům protiraketové obrany. Americké letectvo chce vyvinout mnohocílovou stíhačku páté generace F-35 jako reakci na ruské protiraketové systémy.

28; Ukrajinská armáda o novoroční noci přišla v zóně ATO o sedm lidí, další tři oslepli a pět jich bylo zraněno, hlásí Národní policie Luganské republiky.

29; V Kyjevě na letišti Borispol byl zadržen Rus hledaný Interpolem kvůli podílu na teroristické činnosti. Pohraniční služba poznamenává, že zadržený byl předán policii.

30; Neznámý pachatel zahájil palbu v mešitě v Istanbulu. Podle předběžných informací byli dva lidé zraněni.

31; Opilý řidič z Ukrajiny zabil dvě dívky (14 a 16 let) v Polsku. Řidič z Ukrajiny najel do chodců o silvestrovské noci ve městě Jelenia Góra na západě Polska.

32; Z USA odletělo letadlo s ruskými diplomaty. Letadlo s ruskými diplomaty vyhoštěnými americkou administrativou z USA odletělo z Washingtonu.

33; Zvláštní komise Doněcké republiky nashromáždila tisíc důkazů o zločinech ukrajinské armády proti civilnímu obyvatelstvu. Veškeré shromážděné údaje budou použity v mezinárodních soudních instancích.

34; Spojeným státům neškodí Rusko, nýbrž rusofobie,píše The Nation. Americkou společnost zachvátila křeč rusofobie, nejsilnější od 60. let, kdy začínala Karibská krize.

35; V Kyjevě se dnes večer konal pochodňový průvod na počest 108. narozenin vůdce ukrajinských nacionalistů Stěpana Bandery.

36; V Trumpově okolí pochybují o přiměřenosti sankcí proti Rusku. USA ve čtvrtek zavedly proti ruským tajným službám a řadě soukromých osob Ruské federace sankce v souvislosti s „vměšováním do voleb“.

37; V Německém Kolíně nad Rýnem byly zadrženy stovky migrantů za účelem odvrácení opakování nepokojů z loňské silvestrovské noci. Městská policie v Kolíně nad Rýnem čelí podezření z rasismu.

38; Ukrajinka vyprávěla, jak se jí zázrakem podařilo přežít při teroristickém činu v Istanbulu. Občanka Ukrajiny Natalja Volnova se stala svědkyní útoku na noční klub v Istanbulu.

39; V Oděse byly ukrajinské televizní kanály nahrazeny ruskými. V Oděse v novoroční noc odpojili všechny ukrajinské centrální televizní stanice a spustili ruské. Odpojení má souvislost se změnou zákona o Televizním a rozhlasovém vysílání, která obsahuje seznam televizních stanic, jejichž šíření je povinné v kabelových sítích.

40; V Kongresu USA oznámili připravenost zavést další sankce proti Rusku. Nedávno USA zavedly nové sankce, pod které spadají FSB a řada dalších ruských úřadů.

41; Co čeká Evropskou unii po prezidentských volbách ve Francii na jaře 2017? Na výsledcích prezidentských voleb v mnohém závisí osud hospodářství celé Evropské unie.

42; Skandální ukrajinský poslanec postřelil člověka u Kyjeva. 1. prosince poslanec Sergej Pašinskij postřelil člověka. Podle jeho slov se jen bránil muži, který jej udeřil láhví po hlavě.

43; Trumpovo okolí oznámilo, že bude rušit většinu Obamových příkazů. Budoucí tiskový mluvčí Bílého domu upřesnil, že tyto kroky Obamovy administrativy komplikovaly ekonomický rozvoj.

44; V Polsku kvůli zavraždění místního obyvatele arabskými uprchlíky vznikly masové nepokoje. Masové nepokoje začaly ve městě Ełk na severovýchodě Polska kvůli vraždě místního obyvatele o silvestrovské noci.

45; Nedávali nám ani vodu. Ukrajinští turisté se zasekli ve Spojených arabských emirátech. Třicet ukrajinských turistů, kteří letěli vítat nový rok do Indie a Zanzibaru, uvízli ve Spojených arabských emirátech na dubajském letišti.

46; Trump slíbil, že řekne vše, co ví o kybernetických útocích. Nově zvolený prezident USA Donald Trump v neděli slíbil, že příští týden řekne všechno, co ví o kybernetických útocích.

Zdroj: rusvesna.su

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes tlačítko Kateřina Amiourová - blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy
Klíčová slova: Donbas, EU, MMF, NATO, OSN, Rusko, Sýrie, Turecko, Ukrajina, USA

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

,, ... chyťte je, svažte je, zmučte je, zabte je !

                                                                 Baba Jaga.

   Na přelomu po sobě následujících letopočtů nezbylo, než z cyklickou pravidelností, opět si zopakovat znalost citátů z jedné z nejúspěšnějších pohádek. Loni snad z větší zaujatostí než předloni. Tudíž tak jako dívka zobrazená na úvodní fotografii tohoto přehledu událostí, může připomínat svým sličným zjevem pohádkovou Nastěnku, tak úryvek z monologu Baba Jagy mě upomněl, že se dnešního dne, začíná v české kotlině po kolika vlastně letech opět zavádět cenzura. Před časem se jednalo o boj proti světovému imperialismu a nyní se jako vhodná záminka hodí boj proti světovému terorismu. Boj o mysl občanů započne asi tím způsobem, že bude stanovena ta jediná a správná pravda, ta která bude v souladu s názory vládnoucí moci a jejich posluhovačů. Různé aberace od té PRAVDY, budou úřadem mapovány, ironizovány, pak zakazovány a trestány, konvertité od správné pravdy pak budou kriminalizováni a zavíráni. Samozřejmě, že se nejedná o nic nového ve světě, lidská podstata zůstává stejná. Nová vládnoucí garnitura se chopila moci též za pomocí, lží a podvodů, líbivými řečmi o demokracii a lidských právech. Nyní si potřebuje moc a podvodně nabytý majetek udžet za každou cenu, takže sahá k znevolňování občanů a jejich útlaku. Černo Okýbača opět ovečky zatáča. Ostatně ... kdybys nebyl hlupákem, nestal by ses medvědem."