Donbas, Ukrajina, Rusko, svět - od 28.11.2016

obrazek
5.12.2016 03:37
Týdenní svodka. Pavel Přeučil: "Zvláštní paradox: v Aleppu zabíjejí hodné islamisty zlí Rusové, v Mosulu zabíjejí zlé islamisty hodní Američané!"///Zda se, ze o tom ma tuseni jen opravdu malokdo : " Drobné ukrajinské vítězství však bylo přebito dvěma Jelcinovými trumfy. Prvním byla prosazená formulace, že „smluvní strany budou vzájemně uznávat a respektovat územní celistvost a nedotknutelnost existujících hranic v rámci SNS". Což znamenalo, že pokud stát ze Společenství vystoupí, hranice garantovány nebudou. „To byl zádrhel, který si ukrajinská delegace zřejmě neuvědomila a nevědomky tak zabetonovala svoje členství v SNS," podotýká Soldán

http://www.dotyk.cz/publicistika/pred-ctvrtstoletim-prevzalo-rusko-stafetu-sssr-20161210.html?cast=2#kapitola

Pondělí, 28.11.2016:

1; Putin se nyní bude zabývat německými volbami. Poté, co se úspěšně vypořádal s americkými volbami, bude se muset pustit do německých, aby odvrátil znovuzvolení Merkelové, píše německý list Focus.

2; Výhonky Majdanu v Bělorusku. O situaci, která se blíží až absurdnímu divadlu, píší běloruská média. Jedna z obyvatelek Brestu si oficiálně stěžovala na svatojiřskou stužku umístěnou v taxíku, kterou řidič odmítl sundat.

3; Obamova administrativa schválila rekordní počet exportních zbraňových kontraktů v historii USA. Obamova administrativa za osm let schválila po linii Foreign Military Sales obchodní smlouvy na dodávky zbraní do zahraničí za celkovou částku 278 miliard dolarů.

4; Jak umírají Nikolajevské loděnice. Pýcha sovětské výroby lodí, hlavní jižní loděnice někdejší Ruské říše, pomalu umírají. Zabíjí je ukrajinská nezávislost.

5; Saúdská Arábie požaduje snížení těžby od nečlenských zemí OPEC. Ministr energetiky, průmyslu a minerálních zdrojů Saúdské Arábie Chálid al-Faleh prohlásil, že státy, které nepatří do Organizace zemí vyvážejících ropu, musí snížit výrobu.

6; Chci se sblížit s Ruskem a Čínou, prohlásil filipínský prezident. O nic neprosím. Vystačíme si sami. Ale chtěl bych být s Ruskem a Čínou, protože se mi nelíbí to, co se s Filipínami děje dnes.

7; Státní department USA varuje před hrozbou teroristických činů v Evropě. Úřad doporučil americkým občanům, aby dodržovali ostražitost, zvláště na akcích spjatých s Vánoci.

8; Mezinárodní olympijský výbor se zastal ruských paralympioniků. MOV považuje kritéria, která stanovil Paralympijskému výboru Ruska Mezinárodní paralympijský výbor, za příliš tvrdá.

9; Kerry se pokouší dohodnout s Ruskem o Aleppu ještě před nástupem Trumpa do funkce, píše Washington Post. Odcházející státní tajemník se zoufale snaží dosáhnout dohody s Ruskem o ukončení obklíčení Aleppa, píše list.

10; Noční ostřelování měst Doněcké republiky: bylo vystřeleno 260 nábojů a min, poškozeno bylo několik budov. Ukrajinské ozbrojené formace včera večer ostřelovaly hraniční přechod Majorsk na severním okraji Gorlovky.

11; Putin podepsal výnos o znání vojenských hodností krymských vojáků. Výnos nabývá platnosti dnem podpisu.

12; Vladimir Putin provedl kádrové změny v silových strukturách. Jde o ministerstvo obrany, FSB a ministerstvo vnitra.

13; Nikdy jsem neříkal, že jsem zabíjel ruské vojáky, rozčiluje se Ramzan Kadyrov. Nejvyšší čečenský představitel zdůraznil, že podobná prohlášení o jeho osobě jsou drzou lží.

14; Šéf Ruské pošty je překvapen rozruchem kolem jeho odměny ve výši 95 milionů rublů. Generální ředitel Federálního státního podniku „Pošta Ruska“ Dmitrij Staršinov je nespokojen s přehřátou situací kolem kontroly zákonnosti jeho mnohamilionové odměny ze strany Generální prokuratury Ruské federace.

15; V USA narůstá sociální roztříštěnost. Drtivá většina americké populace si myslí, že rozkol mezi občany zastávajícími rozdílné názory na klíčové problémy společenského života se v roce 2016 významně prohloubil.

16; Na Ukrajině odebrali ze zásobníků první miliardu kubických metrů plynu. Celkový objem plynu v zásobnících se tak snížil o 7%.

17; Gazprom dosáhl denního rekordu v dodávkách plynu do EU. Gazprom nadále zvyšuje dodávky plynu do Evropy v souvislosti s brzkým nástupem zimní sezóny a nárůstem poptávky po plynu v této oblasti. V pátek byl opět obnoven denní rekord.

18; Byly zveřejněny další podrobnosti ze zadržení bývalého ministra Uljukajeva. O událostech z 15. listopadu informoval advokát exministra na zasedání soudu projednávajícího odvolání obviněného proti domácímu vězení. Už je známo, že soud ponechal toto rozhodnutí beze změny.

19; V Kyjevě byl zaminován pivovar a je požadováno výpalné. Anonym požaduje výpalné od vlastníka podniku, jinak aktivuje bombu.

20; „Tygři“ a syrská armáda osvobodili už 45% východního Aleppa a vyčistili deset městských částí od ozbrojenců. Obrana protureckých islamistů z Džejš al-Fath se hroutí uvnitř východní „kapsy“ Aleppa, ozbrojenci ztrácejí jednu čtvrť za druhou pod náporem syrské armády a jejích spojenců.

21; Naplno projevené velikášství, říká psycholog o freskách s Porošenkovou tváří. Připomeňme, že na freskách v domácím chrámu Porošenkových je vyobrazen on sám a jeho rodina v podobě patricijů.

22; Dvě tisícovky případů ostřelování, pokus o průlom ze strany ukrajinské armády. 27. listopadu se ukrajinští ozbrojenci z 36. brigády pokusili zaútočit na pozice armády Doněcké republiky v okolí obce Kominternovo.

23; Mzdy v Ruské federaci začaly růst v důsledku odchodu migrantů. Růst reálných mezd v Rusku začal po dosažení určité rovnováhy na trhu poptávky a nabídky, která byla vyvolána odchodem pracovních migrantů, kteří začali opouštět zemi v souvislosti s devalvací rublu.

24; Bylo zveřejněno, kdo bude v čele delegace Ruska na pohřbu Fidela Castra. Tiskový tajemník Vladimira Putina Dmitrij Peskov zdůraznil, že delegace v čele s předsedou Státní dumy Vjačeslavem Volodinem bude dostatečně reprezentativní.

25; Generální prokurátor Lucenko přečetl obvinění z velezrady vůči Janukovičovi při vypnutém spojení se soudem v Rusku. Došlo k tomu v průběhu soudního zasedání, na kterém se předpokládá videovýslech bývalého prezidenta Ukrajiny v případu zločinů na Majdanu.

26; Le Monde: Velvyslanec Ruska ve Francii je „car“. Vlivný francouzský list předložil svým čtenářům neočekávaně pozitivní a dokonce pochvalný článek o činnosti ruského velvyslance v Paříži Alexandra Orlova.

27; Národní policie zlikvidovala diverzní skupinu ukrajinské armády, která plánovala teroristické činy v Luganské republice. Vojáci Národní policie Luganské republiky v okolí obce Želobok v Slavjanosrbském okrese zlikvidovali diverzní skupinu ukrajinské armády, která plánovala teroristické činy na území Republiky.

28; Videovýslech Viktora Janukoviče. Bývalý prezident Ukrajiny Viktor Janukovič v síni Rostovského oblastního soudu odpovídal na dotazy soudce Svjatošinského soudu v Kyjevě.

29; V Murmansku se může objevit pomník Fidela Castra. Osobnost kubánského lídra Fidela Castra si zaslouží, aby byl v Murmansku, kde pobýval před více než padesáti lety, vybudován pomník nebo alespoň pamětní deska na jeho počest.

30; Vláda Ukrajiny navrhuje pustit do země migranty výměnou za bezvízový styk s Evropskou unií. Zoufalé úřady Ukrajiny jsou ochotny na sebe vzít kvóty jako členská země EU, ale samozřejmě nezapomněli požádat o další peníze od evropských „přátel“.

31; Celá severní část Východního Aleppa je pod kontrolou syrské armády. Syrská armáda a její spojenci osvobodili více než 20 z 45 čtverečních kilometrů Východního Aleppa. Ovládli obrovskou plochu městských čtvrtí a kontrolují takřka polovinu celé rozlohy Východního Aleppa. Informuje o tom tisková služba libanonského Odporu.

32; Rusko informovalo o tom, že nemá nic společného s leteckým úderem na turecké vojáky v Sýrii. Rusko a sám prezident Putin potvrdili, že tam nebyla žádná ruská letadla. Existují veškeré záznamy a důkazy, které se nyní pečlivě studují, prohlásil turecký vicepremiér 28. listopadu.

33; Hackeři vystavili na internetu stenografický záznam rozhovoru mezi Bidenem a Porošenkem. Stojí za to si text rozhovorů, které se konaly 12. srpna 2016, přečíst opravdu celý. Zajímavé je, že se mluvilo o tom, že podmínkou pro obdržení nové tranše úvěru od MMF bude podmíněnou znárodněním Kolomojského PrivatBanky.

34; Janukovič prohlásil, že během Majdanu projednával s opozicí formování úřednické vlády. Podle jeho slov bylo jednou z variant jmenování Jaceňuka předsedou úřednické vlády.

35; Pouze čtvrtina Ukrajinců věří, že Porošenko dokáže vyvést zemi z krize. Zároveň většina respondentů na otázku, kdo může za vzniklou ekonomickou situaci na Ukrajině, odpověděla, že za vše může korupce v nejvyšších orgánech moci.

36; Putinovo poselství Federálnímu shromáždění bude zvláštní, prozradil Peskov. Tiskový mluvčí prezidenta Ruska Dmitrij Peskov prohlásil, že poselství Vladimira Putina Federálnímu shromáždění bude po obsahové stránce hodně zvláštní.

37; Putin odvolal úředníky zvolené do Akademie věd. Prezident nastolil otázku, zdali mohou úředníci zároveň vykonávat vážná vědecká bádání a přitom plnit své povinnosti ve státní službě.

38; V Havaně proběhl ceremoniál rozloučení s Fidelem Castrem. Po zahájení ceremoniálu byly po celé zemi vlajky spuštěny na půl žerdi.

39; Co chce Janukovič říct a čeho se bojí ukrajinská moc? Čeho se bojí mocní na Ukrajině a proč nemají zájem na veřejném výslechu Janukoviče?

40; Janukovič během výslechu u soudu otevřeně lže, říká Generální prokuratura Ukrajiny. Ve Svjatošinském soude v Kyjevě pokračuje soudní zasedání ve věci pěti bývalých pracovníků zvláštních jednotek Berkut.

41; Vláda Německa sponzorovala předvolební kampaň Clintonové, píše Die Welt. Němečtí daňoví poplatníci, aniž by o tom věděli, zasponzorovali předvolební kampaň kandidátky demokratů Hillary Clinton.

42; OECD zlepšila prognózy ohledně růstu ruské ekonomiky. Podle listopadové zprávy OECD zlepšila organizace prognózu růstu HDP Ruské federace na roky 2016 a 2017. Letos dojde k propadu o 0,8%, v příštím roce se očekává stejně velký růst. Dosavadní odhady byly -1,7% a 0,5%.

43; Na americké univerzitě došlo ke střelbě. Neznámý střelec zahájil palbu v areálu státní univerzity v Ohiu v USA.

44; Trump vyhrožuje, že zpřetrhá vztahy s Kubou. Nově zvolený prezident USA Donald Trump hrozí zrušením dohod s Kubou, pokud vedení země neučiní opatření na zlepšení života občanů a dvoustranných vztahů.

45; Ljaško ostře vystoupil proti přílivu migrantů na Ukrajinu. Pokud Eurokomise do Nového roku neposkytne bezvízový režim, země musí zavést vízový režim pro země Evropské unie, vyzývá Ljaško.

46; Janukovič se omluvil rodinám obětí na Majdanu. Bývalý prezident Ukrajiny Viktor Janukovič během výslechu požádal o odpuštění rodiny osob, které utrpěly újmu během nepokojů v Kyjevě v roce 2014.

47;Evropská unie má v úmyslu uzavřít hranice pro Ukrajince v obavě před radikály, říká Medvedčuk. Dialog mezi Evropskou unií a Ukrajinou o liberalizaci vízového režimu byl spuštěn už v roce 2008 a v roce 2010 EU navrhla Ukrajině plán na získání bezvízového režimu.

48; Výslech Janukoviče u soudu. V Rostovském soudu Ruské federace svědek Janukovič začal vypovídat o zločinech na Majdanu v únoru 2014.

49; Kyjev udělal všechno možné, aby „cestovní mapa“ nebyla do 29. listopadu odsouhlasena. Ukrajinská strana učinila všechno možné pro protahování procesu vypracování cestovní mapy plnění Minských dohod, prohlásil Denis Pušilin.

50; Janukovič se dosud považuje za prezidenta. Prezident Ukrajiny Viktor Janukovič, který ostudně utekl do Ruska, se dosud považuje za ukrajinského prezidenta.

51; Janukovičova tisková konference. Po výslechu ve Svjatošinském soudu v Kyjevě se konala tisková konference bývalého prezidenta Ukrajiny Viktora Janukoviče.

52; Tisíce běženců utíkají z Východního Aleppa před palbou ozbrojenců. V pondělí 28. listopadu se ozbrojenci „umírněné opozice“ snaží zabránit odchodu civilního obyvatelstva z oblastí Aleppa obsazených vládními silami.

53; Západní model vývoje je neefektivní, říká ruské ministerstvo zahraničí. Výsledky voleb v USA a v řadě zemí Evropy ukazují na neefektivnost západního sociálně-ekonomického modelu vývoje, prohlásil ředitel odboru pro Severní Ameriku ruského ministerstva zahraničí Georgij Borisenko.

54; Výslech Viktora Janukoviče neodhalil nové okolnosti případu ohledně střelby na Majdanu, řekl prokurátor Alexej Donskoj.

55; Němečtí politici požadují nové sankce proti Rusku. Předseda výboru bundestagu pro zahraniční politiku Norbert Röttgen (CDU) a poslankyně za stranu „Svaz 90/Zelení“ (Bündnis 90/Grüne) Franziska Brantner požadují zavedení nových sankcí proti Rusku, informuje list Der Spiegel.

56; Ve Lvově velitel policejní roty Roman Borisenko zmlátil svého přímého podřízeného, hlídkového policistu, třiadvacetiletého poručíka policie Vitalije Cendrovského. Ten svého nadřízeného zažaloval. Borisenko byl postaven mimo službu a probíhá služební vyšetřování.

57; Janukovič prohlásil, že jeho svědectví zvrátí případ „Euromajdan“. Janukovič během výslechu v režimu videokonference v případu nepokojů v Kyjevě ukázal tři svazky a ještě nedokončený čtvrtý svazek s vlastními důkazy o zločinech na Majdanu.

58; Národní banka Ukrajiny prognózuje pro rok 2017 finanční nestabilitu na Ukrajině. Snížení objemu mezinárodních rezerv se může stát hrozbou pro finanční stabilitu Ukrajiny v roce 2017. Oznámila to šéfka Národní banky Ukrajiny Valerija Gontareva při setkání s představiteli velkých bank.

59; Sněžení v Saúdské Arábii vede ke katastrofám. Největší množství sněhu napadlo v centrálních a severních regionech Království Saúdské Arábie a také v oblastech hraničících s Jordánskem.

60; Ukrajinská nacistka učí své děti kanibalismu. Známá ukrajinská neonacistka Viktorija Rezničenko je přesvědčena o tom, že jíst lidi je naprosto normální, a učí to své nezletilé děti.

61; Zacahrova označila kritiky tance Taťjany Navky za pokrytce a lháře. Ruská krasobruslařka na sebe přivolala skandál poté, co ve dvojici s hercem Andrejem Burkovským předvedla na show „Doba ledová“ číslo věnované tématu holocaustu.

62; Íránské plavidlo pohrozilo zbraněmi americkému vrtulníku. Američtí vojáci poznamenali, že posádka vrtulníku nepocítila ohrožení, ale podobné epizody mohou vyvolat vyostření situace.

63; Polský prezident je vystrašen rozmístěním ruských zbraní u Kaliningradu. Prezident Polska Andrzej Duda vyjádřil znepokojení v souvislosti s rozmístěním ruských zbraní v Kaliningradské oblasti a prohlásil, že to dokazuje nutnost posílení obranyschopnosti regionu.

Zdroj: rusvesna.su

 

Úterý, 29.11.2016:

1; Tajemství Porošenkovy fresky. Obraz svým stylem připomíná některá z děl ruského malíře 19. století Makarova, u kterého na plátnech s biblickými náměty byl vedle Krista vyobrazen v antickém oděvu car Alexandr III. A jeho rodina.

2; Ukrajina uzavřela s Pákistánem kontrakt ve výši 600 milionů amerických dolarů na modernizaci a technickou obsluhu tří set dvaceti tanků T-80UD, které byly prodány v 90. letech. Je třeba připomenout, že tyto tanky se na Ukrajině nevyráběly a nevyrábějí. Vyráběly se v ruském Omsku, a proto má Ukrajina maximálně stovku starých korpusů těchto tanků a možná několik stovek motorů k nim.

3; Netřeba odsuzovat Janukoviče. On prostě nemohl uvažovat a postupovat jinak, říká Jurij Tkačov.

4; Kerry se mění v jednoho z hlavních poražených v Sýrii. Obamova administrativa počítá poslední dni do hromadného odchodu.

5; Děti prosí ozbrojence, aby odešli, a ruští důstojníci konají fórum pro usmíření západního a východního Aleppa. V pondělí, 28. listopadu se v Aleppu konala akce „Děti za mír. Ruští důstojníci a svaz inženýrů konali fórum pro usmíření západu a východu Aleppa.

6; Ustojí Trump obrovský tlak globálních podvodníků? Trump označil pokusy o přepočítávání hlasů amerických voličů za podvod a požaduje okamžité uznání výsledků hlasování.

7; Obyvatelé Aleppa oslavují vítězství syrské armády. V neděli a v pondělí Syrská armáda učinila obrovský průlom v průběhu útočné operace na osvobození Aleppa.

8; Soud nad historií aneb proč žalovat mrtvé. Historie se nyní nezajímá jen o mocné tohoto světa, ale i o život řadových lidí. A pak je cenné každé svědectví.

9; Ruská obrněná technika bude vybavena systémem CruiseControl, který průběžně sleduje rychlost motorových vozidel. Nejnovější inteligentní systém tak při špatné viditelnosti umožní zabránit vzájemným srážkám mnohatunových kolosů převážejících raketovou techniku.

10; Rusko je srdce světa. Pokud padne, zemře celý svět,říká belgický politolog. V poslední době má Rusko krajně napjaté vztahy se zeměmi politického Západu. Avšak i zde má věrné přátele a spojence.

11; Na londýnských školách zavedli toalety pro unisex. V londýnských školách se od nynějška nedělí záchody jen na hochy a dívky, ale i na ty, kteří si ještě nejsou jisti...

12; Letadlo s brazilskými fotbalisty havarovalo v Kolumbii. Na palubě se nacházelo 72 cestujících a devět členů posádky.

13; Rusko odpoví na sankce zavedené Kanadou. Omezení zavedená Kanadou vůči poslancům Státní dumy zvoleným za Krym negativně ovlivní vztahy mezi Moskvou a Ottawou,prohlásili na ruském velvyslanectví.

14; V ruských školách se může objevit předmět Pravoslavná kultura,píší média. Zavedení nového oboru bylo iniciováno ruským ministerstvem školství. Experti musí zveřejnit svůj verdikt do 30. listopadu. Očekává se, že rozhodnutí bude schváleno.

15; Byli nalezeni živí lidé po katastrofě v Kolumbii. Původně se psalo, že všichni na palubě zahynuli.

16; Kuba se loučí s Fidelem Castrem. Rozloučit se s Comandantem na havanské Náměstí Revoluce přišly desítky tisíc Kubánců.

17; Proč začal Janukovič mluvit a komu to může vadit. Co na toto téma říkají na Ukrajině? Exprezident Ukrajiny vyprávěl o posledních dnech Majdanu a obvinil své bývalé spolustraníky. Experti říkají, že má ještě daleko více kompromitujících materiálů.

18; Dávku v nezaměstnanosti v Rusku zvýší na 8 tisíc rublů. Ministerstvo práce Ruské federace zvýší sociální podporu v nezaměstnanosti na 7,5 až 8 tisíc rublů. Přestože probíhají práce na příslušném návrhu zákona, ke zvýšení nejspíš nedojde dřív než v roce 2018.

19; „Chirurg“ navrhl Putinovi změnit znak Ruska. Podle makety představené Nočními vlky představuje nový znak vyobrazení dvojhlavého orla v paprscích slunce zarámované obilnými klasy. V horní části znaku je pěticípá hvězda jako symbol vítězství.

20; USA potřebují lidi, kteří věří v dobré vztahy s Ruskem, říká Trumpův poradce. Ve skutečnosti lidé, kteří zcela nechápou a nevěří v potenciál rusko-amerických vztahů, jsou odsouzeni k neúspěchu, myslí si poradce nově zvoleného prezidenta.

21; Na sociálních sítích se lidé baví nad fotografií prezidenta-patricije. Někteří přiznávají, že už zapomněli některé výrazy z pravoslavné věrouky, které si teď v nových souvislostech ve spojení s Porošenkovou oslavnou rodinnou freskou znovu připomínají.

22; Ruská pravoslavná církev komentovala možnost zavedení výuky pravoslavné kultury ve školách. Experti v nejbližších dnech mohou schválit zavedení nového předmětu pro žáky prvních až jedenáctých tříd.

23; Následkem atentátu bylo zraněno sedm osobních strážců filipínského prezidenta. Rodrigo Duterte se stal ve světě známým díky svým nekompromisním prohlášením na adresu USA a Evropy, a v neposlední řadě také v souvislosti s vyjádřením přání spolupracovat s Ruskem a Čínou.

24; Vovan a Lexus si vystřelili tentokrát z Klička. Dovolat se Kličkovi bylo podle dvojice prankerů obtížnější než Porošenkovi. Brzy bude obsah rozhovoru zveřejněn.

25; Moskva zrušila připravované rusko-chorvatské ekonomické fórum. Ekonomické fórum bylo zrušeno po návrhu Záhřebu na adresu Kyjeva, aby byly využity „chorvatské zkušenosti z mírové reintegrace okupovaných území“.

26; Kreml komentoval „Chirurgův“ návrh na změnu ruského státního znaku. Prezidentova administrativa prý zatím žádný oficiální materiál nedostalo, ale pokud nějaký dopis přijde, bude prezident informován, řekl Peskov.

27; Syrská armáda za podpory ruského letectva úspěšně útočí v Západním Aleppu. Po včerejších velkých vítězstvích na frontě v Aleppu v úterý ráno vojska pokračovala v úspěšném útoku na pozice band s cílem úplného osvobození města od ozbrojenců.

28; Ekonomická situace Ruska je prakticky ideální, říká Šuvalov. První vicepremiér Igor Šuvalov prohlásil, že makroekonomická situace v Rusku je prakticky ideální. Nejsou žádné makroekonomické problémy. Jen je třeba se ještě více zaměřit na kontrolu inflace, řekl Šuvalov na konferenci o vytvoření vlídného investičního klimatu v Rusku.

29; Kyjev chce vzít Minsku status platformy pro rozhovory. Předsedkyně výboru Nejvyšší rady pro mezinárodní záležitosti Anna Gopko si stěžuje, že Minsk otevřeně podporuje Kreml.

30; V Německu požadují, aby byli Rusové odříznuti od „euroshoppingu“ jako trest za osvobození Východního Aleppa. Nelze připustit, aby lidé odpovědní za válečné zločiny přilétali do Mnichova nebo do Paříže na vánoční nákupní výlety, rozčilují se poslanci bundestagu. Opět se jedná o dvojici poslanců Norbert Röttgen za CDU a Franzisku Brantner za Zelené, kteří vyzvali k rozšíření seznamu „pachatelů ruských zvěrstev v Sýrii a jejich pomahačů“.

31; Zhroucení západní propagandy. BBC přiznává, že Syřané hledají bezpečí u Asada. Uživatelé Twitteru to okamžitě zaznamenali a neskrývají údiv: „Cože? Sním či bdím? Tohle že píše BBC?“

32; Kdepak fašismus na Ukrajině... V Užgorodu polili pomník obětem holocaustu červenou barvou. Gubernátor Zakarpatska Moskal podle ukrajinského zvyku okamžitě zmínil ruského prezidenta a prohlásil, že vandalové jsou nevědomými spojenci Vladimira Putina.

33; Vídeň zaplavily odporně páchnoucí migrující ploštice z Asie. Obyvatelé rakouského hlavního města bijí na poplach. Na fasádách budov, v průjezdech a na veřejných místech se mračna ploštic vydávajících nepříjemný zápach.

34; Glazjev: Politika Ruské centrální banky přivodila ruskému hospodářství škody ve výší 10 bilionů rublů, prohlásil poradce prezidenta Ruska Sergej Glazjev v interview pro list Kommersant.

35; Člen heraldické rady při prezidentu Ruské federace Alexandr Děrevščikov navrhl šéfovi Nočních vlků, aby zapřáhl motorku za trojku koní, místo aby se snažil měnit státní znak Ruska.

36; Střelba a honička v Oděse. Byl zraněn muž. Bylo vyhlášeno pátrání. Dnes nedaleko Kyjevského obvodního soudu v Oděse na ulici Varněnskaja tři neznámí pachatelé zmlátili muže. Poté jej střelili do břicha.

37; „Největší konstrukce na světě“. Porošenko pateticky odhalil oblouk nad Černobylskou jadernou elektrárnou postavený za evropské peníze. Dnes u Černobylské jaderné elektrárny probíhají slavnostní akce u příležitosti instalace ochranného oblouku nad zničeným čtvrtým energoblokem.

38; Další zrada: Evropská unie odložila bezvízový režim pro Ukrajiny na příští rok. Na který měsíc kterého roku má ukrajinská moc bezvízový režim slibovat, aby se znovu tak trapně nespletli, není zatím známo.

39; Fitch prognózuje růst cen ropy na 60 dolarů. Mezinárodní ratingová agentura Fitch prognózuje do roku 2019 postupný růst ceny ropy značky Brent a WTI na 60 dolarů za barel.

40; V Minsku bylo zahájeno setkání ministrů zahraničí normandské čtyřky. Jednou z hlavních otázek setkání se může stát pokus odsouhlasit „cestovní mapu“ pro Donbas.

41; Americký voják napadl nožem ženu v Japonsku. Voják ze základny americké armády Misawa ve stejnojmenném japonském městě v prefektuře Aomori napadl nožem ženu.

42; Válka s Ruskem je hroznější než Černobyl, hřímá Porošenko. Prezident Ukrajiny Petr Porošenko označil havárii v jaderné elektrárně za méně hroznou událostí než je současná „ruská agrese“.

43; Trump navrhl, aby byli lidé, kteří spálí americkou vlajku, zbavováni občanství USA. Nově zvolený prezident USA Donald Trump pohrozil, že bude zbavovat občanství nebo posílat do vězení demonstranty, kteří pálí americké vlajky.

44; Na Kubě byl zadržen umělec, který oslavoval smrt Fidela Castra. Známý kubánský umělec v oboru graffiti Danilo Maldonado byl zadržen policií ostrova po zveřejnění videa v sociálních sítích, na kterém oslavoval smrt lídra Kubánské revoluce Fidela Castra.

45; Číňané koupí nejstarší americkou burzu. Chicagská akciová burza zveřejnila detaily v souvislosti s jejím nadcházejícím převzetím čínskými investory. Oficiální Peking za tímto kontraktem však nestojí. Přesto má tento obchod velký ohlas u veřejnosti.

46; V Doněcké republice vedení města Jasinovataja odmítlo fámu o evakuaci obyvatel sídliště Krutaja Balka.

47; Ukrajinské tajné služby plánují uskutečnění teroristického činu na nebezpečných objektech infrastruktury Donbasu, hlásí ministerstvo státní bezpečnosti Luganské republiky. Ministerstvo disponuje operativními informacemi o připravovaných diverzích v Donbasu, sdělila tisková služba ministerstva.

48; Ruští vojáci zastavili úder americké koalice na syrskou armádu, říká americký generál. Vyšetřování potvrdilo, že telefonát příslušníků ruské armády zastavil úder koalice na syrská vojska, který si nakonec vyžádal 83 životů (dříve se uvádělo pouze 60).

49; V Luganské republice byl zadržen luganský blogger extremista, který spolupracoval s ukrajinskými tajnými službami. Zatčenému Eduardu Něděljajevovi bylo sděleno obvinění z vlastizrady.

50; Francouzský ministr zahraničí označil zrušení sankcí vůči Rusku za kontraproduktivní. Evropská unie nesmí rušit sankce proti Rusku, protože to zabrání urovnání krize v Donbasu, prohlásil francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault.

51; V Rusku se slova nerozcházejí s činy, říká hlavní velitel libyjské armády. Podle jeho názoru Rusko dobře chápe reálnou situaci.

52; NATO nikdy neuzná Podněstří, říká Stoltenberg. Členské země NATO nikdy neuznají nezávislost Podněstří, prohlásil v úterý generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

53; Když USA informovaly Rusko o úderu v Deyr az-Zauru, spletli se v souřadnicích, říká Pentagon. USA upozorňovaly Ruskou federaci na úder v Deyr az-Zauru v září, ale „spletli se“ v místě úderu, prohlásil před novináři na tiskové konferenci vedoucí vyšetřování brigádní generál Richard Coe.

54; Na Saur Mohyle byly zahájeny práce na výstavbě kaple na památku domobranců, kteří padli v bojích o památník v roce 2014. Sdělila to dnes tisková služba ministerstva bydlení a výstavby Doněcké republiky.

55; Turecká armáda vstoupila do Sýrie, aby svrhla Asada, říká Erdogan. Turecko zahájlo vojenskou operaci v Sýrii, aby svrhlo prezidenta Bašára Asada. Doslova prohlásil, že chtějí „ukončit panování krutého tyrana Asada, který v zemi zavedl státní teror“.

56; Voják ukrajinské armády zemřel po zbití u vojenské jednotky. Byl ve městě, přišel k jednotce poněkud opilý. Když velení odhalilo zápach alkoholu, došlo ke konfliktu. Zraněnému vojákovi byla lékařská pomoc poskytnuta až druhý den, což způsobilo, že zemřel na krvácení do mozku.

57; Byly zveřejněny působivé záběry velmi přesných zásahů ruského letectva natočené z dronů.

58; Ukrajinští námořníci se už čtyři měsíce nemohou vrátit do vlasti. Řecká firma, pro kterou pracovali, zbankrotovala. Loď s posádkou nechali v afrických vodách na pospas osudu.

59; Kyjev určil zakázané zóny pro lety nad teritoriálními vodami Krymu. Zóny jsou nad neutrálními vodami a nad ruskými teritoriálními vodami na jih od poloostrova. Informuje o tom Rosaviacija.

60; Putin je symbolem boje za mnohopolární svět, říká Maduro. Prezident Venezuely Nicolas Maduro během setkání s předsedou Státní dumy Vjačeslavem Volodinem označil ruského prezidenta za symbolem boje za mnohopolární svět.

61; Ozbrojené mise OBSE v Donbasu není třeba, řekl Lavrov. Ministr zahraničí Ruské federace Sergej Lavrov prohlásil, že militarizované mise OBSE v Donbasu není zapotřebí a tato otázka není aktuální.

62; Ceny ropy spadly o 4% v souvislosti s neschopností zemí OPEC dospět k dohodě o omezení těžby ropy.

63; Kyjev zmrazuje proces mírového urovnání v Donbasu a využívá k tomu absenci jasných signálů ze Západu. Absence významných posunů při rozhovorech v normandském formátu je dáno pozicí ukrajinské moci, která si přeje válku s Donbasem.

64; V úterý se v Minsku konalo nové kolo ministerského setkání v normandském formátu o urovnání ukrajinské krize. V Doněcké republice zveřejnili hlavní výsledek setkání ministrů zahraničí normandské čtyřky: Strany potvrdily platnost minských dohod.

Zdroj: rusvesna.su

 

Středa, 30.11.2016:

1; Režisér Ivan Ochlobystin požádal Zacharčenka o poskytnutí občanství Doněcké republiky. Ukrajina v roce 2014 zakázala řadě ruských kulturních činitelů vstup do země, mezi kterými je i Ivan Ochlobystin.

2; Trochu zchladit horké hlavy v NATO: Rusko přezbrojuje svá vojska na hranici s Evropou. Od začátku roku 2016 bylo vojskům Západního vojenského okruhu posláno více než 1,5 tisíce nových vzorů zbraní.

3; Neházejte nás prosím přes palubu, žadoní Jaceňuk. Bývalý premiér Ukrajiny Arsenij Jaceňuk vyzval světové lídry, aby neukončovali podporu jeho země.

4; V USA probíhá masové zatýkání lidí demonstrujících proti Trumpovi, Přesné množství zatčených není známo.

5; Ukrajinský politik chce vytvořit koncentrační tábory pro obyvatele Donbasu. Ukrajinský politik, bývalý poslanec Eduard Leonov prohlásil, že obyvatele Donbasu sympatizující s Republikami je nutné izolovat v koncentračních táborech a podrobit převýchově.

6; Americká média oznámila, kdo chce zabránit Trumpovi ve zlepšení vztahů s Ruskem. Nově zvolený prezident USA Donald Trump, který začíná realizovat předvolební hesla o zlepšení vztahů s Ruskem, narazí na odpor hned na několika frontách, píše Politico. Jedná se hlavně o členy Kongresu, evropské spojence, experty na národní bezpečnost, ale také o některé poradce nového amerického prezidenta. V Moskvě naopak počítají s tím, že dojde k uznání Krymu za ruský a ke zrušení sankcí, dále ke snížení vojenské a politické přítomnosti USA ve Východní Evropě a Střední Asii.

7; Jak znásilňují Ukrajinu. Rozprodat zemi po kouskách je málo. Ještě je třeba znásilnit vlastní lid a pozvat si k tomu migranty, které nechtějí v Evropě...

8; Dvojitá zrada: Volby ve Francii budou vlastně soubojem samých „Putinových přátel“. Rusům nefandí Fillon, Rusům fandí větší polovina Francie. Fillon jen pochopil trend, ale rozhodně jej nevytvořil.

9; Syrská armáda za podpory ruského letectvo pokračuje v útoku v Aleppu. Po nedávných vítězství v Aleppu pokračuje od úterního rána úspěšný útok na pozice band s cílem úplného osvobození města od ozbrojenců.

10; Západ nespěchá s pomocí osvobozeným obyvatelům Aleppa, říká ruské ministerstvo zahraničí. USA, Velká Británie, Francie a OSN ještě neadresovali ani jedinou výzvu k poskytnutí humanitární pomoci pro 90 tisíc obyvatel Aleppa, kteří byli osvobozeni před dvěma dny.

11; Trump jede na dobročinnou cestu po USA. Nově zvolený prezident USA Donald Trump zahájí svou dobročinnou cestu po státech v Ohiu, které navštíví už tento týden, píše agentura Bloomberg s odvoláním na tři představitele prezidentova přechodného týmu.

12; USA schválily dodávku raket s plochou dráhou letu do Polska. Státní department USA souhlasil s dodávkou sedmdesáti raket s plochou dráhou letu třídy vzduch-země JASSM-ER do Polska pro vybavení letadel F-16. Příslušný kontrakt bude uzavřen ke konci tohoto roku.

13; Za blokádu Kuby by měly být USA souzeny v Haagu, říká prezident Nikaraguy. Ekonomické, obchodní a finanční embargo bylo Spojenými státy zavedeno proti Kubě v roce 1962. Od roku 1992 Valné shromáždění OSN projednává rezoluci vyzývající ke zrušení tohoto embarga.

14; Zázrak v Aleppu: Ozbrojenci tloustnou v důsledku hladu a úderů ruského letectva. Na čerstvých fotografiích ozbrojenci okupující Východní Aleppo vypadají jako blahobytní lidé. Ani trochu nepřipomínají „hladovějící“, jak je nazývají západní média.

15; Kuba bude pokračovat ve Fidelově kursu, říká Raúl Castro. Kubánský lídr Raúl Castro ve svém vystoupení na závěr ceremoniálu loučení s Fidelem Castrem v Havaně slíbil, že kubánský lid bude ve svém boji pokračovat.

16; Více než milion lidí se rozloučilo s Castrem v Havaně. Přes milion lidí byl přítomno v Havaně na masové akci věnované památce lídra Kubánské revoluce Fidela Castra.

17; Odchod Itálie z EU je nový strašák pro Západ. Kolem 20% dotázaných investorů se obává, že v nejbližších 12 měsících může Itálie následovat Velkou Británii a zahájí proceduru vystoupení z Evropské unie.

18; Porošenko žije ve světě nadějí, které mu poskytuje alkohol. Pranker Lexus odhaluje tajemství. Alexej Stoljarov řekl, proč se mu tak líbí střílet si z ukrajinských politiků a co mu brání udělat totéž Puitnovi.

19; V Chersonu se objevily protiruské billboardy. Podle záměru autorů mají nejspíš signalizovat nesmiřitelný vztah patriotických Ukrajinců vůči své minulosti ve svazku s Ruskem. Ale výsledek je primitivní a vulgární.

20; Kam poletí Porošenko? Porošenko nemá na vybranou. Buďto zlikviduje radikály nebo radikálové zlikvidují jeho. Z tohoto důvodu Petr Alexejevič má – jako nikdo jiný – eminentní zájem na tom, aby vyšla najevo pravda o událostech na Majdanu.

21; Ministerstvo obrany Ukrajiny zveřejnilo ztráty ukrajinské armády v Donbasu. V dokumentu jsou přiznány pouze ztráty ukrajinské armády. Počty obětí z řad tzv. dobrovolnických a teritoriálních formací zůstávají neznámé.

22; Jaceňuk označil Porošenka za svého nepřítele. Bývalý premiér Ukrajiny srovnal prezidenta Ukrajiny s tankem a zlověstně mu připomněl existenci protitankových raket.

23; Jak Rusové a Ukrajinci slouží v Zahraniční legii. Pro Francouze a zástupce jiných národností jsme my všichni – Bělorusové, Ukrajinci, Rusové a dokonce i Moldavané – prostě Rusové. Rusky mluvíme, narodili jsme se v bývalém Sovětském svazu, takže jsme pro ně Rusové. Podrobněji se tím nikdo nezabývá.

24; Noční ostřelování měst Doněcké republiky. Bylo vystřeleno 145 nábojů a min, poškozen obytný dům. Obytný dům byl poškozen v důsledku nočního ostřelování Dokučajevska ze strany ukrajinské armády. Kromě toho se pod palbou nepřítele ocitl hraniční přechod Majorsk na severu Gorlovky.

25; Investice na Krymu vzrostly o 23% a dosáhly 26 miliard rublů. Celkový objem investic do ekonomiky Krymu podle výsledků z ledna až září 2016 vzrostl téměř o čtvrtinu a dosáhl hodnoty 26,14 miliard rublů.

26; Ivan Ochlobystin získal pas Doněcké republiky. Známý ruský režisér a herec už dříve žádal Šéfa Doněcké republiky, aby mu bylo poskytnuto občanství Republiky.

27; Rusko nikomu nic nedluží. Uklidněte se, přátelé i nepřátelé. Ano, Rusko už tradičně odpovídá za celý postsovětský prostor, ale vydírat Moskvu, dojit ji jak bezbrannou krávu a ještě jí vyčítat necitlivost si už nikdo nedovolí.

28; Žirinovskij označil Erdoganova slova o Asadovi za obyčejnou vyčuranost: Já vám pomůžu odstranit Asada a vy mě za to rychle přijmete do EU.

29; U soudu se Janukovič choval jako malý zlodějíček, aby si zachránil kůži, říká Oleg Carjov. Známý politi se vyjádřil ke zbabělosti prezidenta Ukrajiny, který se bojí odhalit světu pravdu o tom, kdo ve skutečnosti zabíjel lidi na Majdanu.

30; Na Státní automobilové inspekci v Dněprodzeržinsku se vylilo dvacet tun fekálií. K události došlo v ulici Trituznaja.

31; Pracovní Europolu náhodně vystavil na internet vyšetřování proti teroristům. V souborech nechráněných žádnými hesly byly obsaženy informace o 54 různých případech vyšetřování včetně jmen a telefonních čísel podezřelých.

32; U afrického pobřeží byla unesena loď s ruskými a ukrajinskými námořníky. 29. listopadu v teritoriálních vodách Beninu byla unesena řecká loď plující pod panamskou vlajkou s osmnácti Rusy a dvěma Ukrajinci na palubě, sdělila zástupkyně ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharova.

33; Rusko vyhrožuje, že bude sestřelovat ukrajinské rakety nad Krymem, píší ukrajinská média. Ukrajinská média bijí na poplach: Rusko údajně slíbilo, že bude sestřelovat ukrajinské rakety a pálit po odpalovacích zařízeních.

34; Merkelová se taví proti vstupu Turecka do EU. Ankara podala oficiální přihlášku ke vstupu do Evropské unie už v roce 1987. Od té doby do EU vstoupily i země se složitou ekonomickou situací, jako jsou Rumunsko nebo Bulharsko.

35; V Lotyšsku pokutovali jachtaře za účast na soutěži na Krymu. Surfař a jachtař Janis Preiss zůstal bez peněžní odměny, který lotyšské úřady zadržovaly už od roku 2015.

36; Grojsman donutí Ukrajince platit za teplo podle průměrných ukazatelů měřičů. Pro všechna města platí, že účtovat platby je třeba podle měřičů. Ale pokud v domech nejsou měřiče, berte průměr z okolních domů a výsledek účtujte tam, kde měřiče nemají,prohlásil předseda ukrajinské vlády.

37; Kreml komentoval Erdoganovo prohlášení o svržení Asada. Slova prezidenta Erdogana o svržení syrského prezidenta Bašára Asada neodpovídají postoji Moskvy ohledně urovnání situace v Sýrii. Kreml očekává, že Ankara svůj postoj vysvětlí, řekl novinářům tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

38; Poslanec Geraščenko vymyslel jak potrestat Ochlobystina za pas Doněcké republiky. Skandálně známý poslanec Nejvyšší rady prohlásil, že posílá výzvu velvyslancům 28 zemí s požadavkem zapsat Ivana Ochlobystina na seznam osob, které mají zakázaný vstup do zemí civilizovaného světa.

39; Vojska protivzdušné obrany na Krymu byla uvedena do zesíleného režimu, říká zdroj. Předtím ruské ministerstvo zahraničí označilo plány Kyjeva na uskutečnění raketové střelby poblíž Krymu za provokaci.

40; Facebook odstranil zprávy svého zakladatele Zuckerberga. Mimo jiné zmizel jeden z Zuckerbergových postů, ve kterém zareagoval na volby v USA a na roli Facebooku v šíření vymyšlených zpráv a teorií spiknutí.

41; Autor dopingového skandálu Rodčenkov sám přemlouval sportovce k používání zakázaných látek, oznamuje vyšetřovací výbor. Připomeňme, že udání Rodčenkova o údajném ruském státním systému použití dopingu se stala hlavním argumentem pro zákaz účasti ruských sportovců na Olympiádě a Paralympiádě.

42; Bylo zveřejněno video, na kterém v Krivém Rogu kapitán policie neuvěřitelně sprostě nadává podřízeným. Zástupce náčelníka správy hlídkové policie Krivého Rogu nešetří vulgárními výrazy, když „vysvětluje“ svým podřízeným nutnost navštěvovat výcvik kvůli zvýšení kvalifikace.

43; Noční můra rusofobů. Ceny ropy vykazují nevídaný růst. Ceny ropy překročily hranici 50 dolarů za barel a připsaly si více než sedmiprocentní nárůst po prohlášení ministra pro ropný průmysl Saúdské Arábie Hálida al-Faliha. Ten řekl, že Království je ochotno přistoupit na ústupky vůči Íránu.

44; Den svatého Bezvíza. Až historici za sto let budou studovat zaprášené archivy ukrajinského tisku našich dní, budou si lámat hlavu, kdo to byl ten „Bezvíz Veliký“, na nějž tak dlouho marně čekaly miliony Ukrajinců.

45; Ukrajina může kvůli Donbasu přijít o svou suverenitu, říká ukrajinský politik. Mezinárodní praxe ukazuje, že rychlé řešení konfliktu je možné pouze vojenskou cestou. Navzdory všem reformám v ukrajinské vojenské sféře není dnes země připravena na vojenské řešení konfliktu.

46; Turčinov požaduje zavedení vízového režimu s Ruskem. Musíme vycházet ze zájmů země. Bezvízový režim musíme mít s Evropou a vízový režim bez jakýchkoli výjimek s Ruskem, sní šéf Rady pro národní bezpečnost a obrany Ukrajiny.

47; Známu americký politolog požádal o ruské občanství. Paul Craig Roberts dal na srozuměnou, že ho naštvala protiruská propaganda v amerických médiích. Patří k velké skupině lidí vystupujících za snížení dvoustranného napětí a odvrácení jaderné války.

48; Svět stojí na pokraji nejrozsáhlejší krize, z níž je už jen jediné východisko – světová válka. Nadcházející krize udělá tlustou čáru za epochu, která začala v polovině 18. století v Evropě a vedla k dominanci Západu.

49; Ochlobystin odpověděl Geraščenkovi, který se domáhá zákazu jeho vstupu do Evropy a USA. Připomeňme, že proudy žluči ze strany skandálně známého poslance na adresu ruského režiséra a herce byl vyvolán zprávou o udělení občanství Doněcké republiky Ivanu Ochlobystinovi. Režisér připomněl Geraščenkovi jeho podíl na smrti několika lidí v důsledku zveřejnění jejich jmen a telefonních čísel na jeho stránkách Mirotvorec. „Já ho neodsuzuju, jen jím hluboce pohrdám“,napsal 50; Ochlobystin na své stránce v sociální síti.

50; Izraelská letadla zaútočila raketami na předměstí Damašku. Útok byl veden z libanonského vzdušného prostoru.

51; Nejvyšší představitel Doněcké republiky oznámil plány na zahájení výroby vlastních autobusů v Republice. Do výroby chce zapojit mladé specialisty.

52; Ať si Ukrajina nezahrává s naší protivzdušnou obranou. Ve Státní dumě komentovali prohlášení o raketových střelbách Ukrajiny v okolí Krymu. Poslanec Michail Šeremet zdůraznil, že nikomu není dovoleno narušovat vzdušný prostor Ruské federace.

53; Putin jmenoval nového ministra pro hospodářský rozvoj. Novým ministrem pro hospodářský rozvoj se stal Maxim Oreškin, který předtím vykonával funkci náměstka ministra financí.

54; Cvičné střelby Ukrajiny u Krymu: Moskva je znepokojena, Kyjev trvá na svém. Ukrajina nadále počítá s uskutečněním cvičení s raketovými střelbami poblíž Krymu, nehledě na znepokojení ruské strany a výzvy ke zrušení těchto plánů.

55; Ukrajinské raketové cvičení připomíná hysterii, říká Iljasov. Cvičení ukrajinské armády s využitím raket u hranic Krymu vypadá jako hysterie, jako pokusy zastrašit krymské obyvatelstvo, prohlásil předseda krymského parlamentu Remzi Iljasov.

56; Na Ukrajině zveřejnili detaily plánovaného cvičení u hranic Krymu. Zkoušky protivzdušných řízených raket středního doletu se uskuteční 1. a 2.prosince na jihu Ukrajiny, prohlásil ve středu pro RIA Novosti šéf tiskové služby vzdušných sil Ukrajiny Roman Jurčilo.

57; Pařížský soud přikázal Ukrajině, aby vyplatila ruské Tatněfti více než 112 milionů dolarů. Ve společnosti si myslí, že Ukrajina dobrovolně vyplatí kompenzaci ještě před zahájením právních kroků na vymožení pohledávky.

58; Putin získal novou tajnou zbraň – gigantického osminohého zabijáka, píše Daily Express. Britská média informovala o tajné novince v Rusku o obrovském jedovatém osminohém zabijákovi, který je schopen paralyzovat člověka na vzdálenost několika desítek metrů.

59; V Polsku se vylekali ozbrojeného ukrajinského podsvětí. Polský právník, novinář a politolog Stanisław Michalkiewicz prohlásil, že v Polsku existuje hrozba vytvoření ozbrojeného ukrajinského podsvětí.

60; Generálovi ukrajinské armády Ivanu Těrebuchovi, který bude velet raketovým střelbám plánovaným na 1. a 2. prosince poblíž Krymu, připomněli, že má na Krymu (v Sevastopolu) byt.

61; Syrská armáda a její spojenci pokračují ve vítězném útoku v Aleppu. Syrská armáda pokračuje v dobývání Aleppa. Byla dobyta důležitá čtvrť.

62; USA zabránily Putinovi v obsazení Kyjeva, říká Kerry. Rusko podle názoru státního tajemníka USA zaplatilo obrovskou cenu za své činy na Ukrajině.

63; Spolustraník Angely Merkelové vyzval Němce k protestům u ruského velvyslanectví. Volker Kauder prohlásil, že nechápe, proč u ruského velvyslanectví neprobíhají protesty.

64; Ukrajinská armáda ostřelovala z těžkých zbraní průmyslovou zónu u Jasinovaté.

65; Rubl prudce posiluje v důsledku nárůstu ceny ropy. Rubl na Moskevské burze ve středu večer podstatně posílil ve vztahu k dolaru i euru v reakci na růst cen ropy.

66; Ukrajinci dluží za energii spotřebovanou v domácnostech téměř 17 miliard. V říjnu obyvatelstvo zaplatilo 3,65 miliardy hřiven, což činilo méně než 60% sumy předepsané za tento měsíc.

67; Syrská armáda vybojovala na ozbrojencích téměř polovinu území Aleppa. Vládní síly Sýrie získaly od ozbrojených skupin už kolem 40% území V Aleppu, sdělil zvláštní vyslanec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura.

68; Porošenko je podezřelý z organizování několika nájemných vražd včetně vraždy svého bratra, se kterým se nerozdělil o svůj byznys a dlouho s ním vedl spor.

69; Putin a Erdogan projednali po telefonu rusko-turecké vztahy. Kromě toho Putin a Erdogan v telefonickém rozhovoru projednali syrskou problematiku včetně situace v Aleppu.

70; V Čečně byly uzavřeny všechny obchody prodávající alkohol. Vlastníci obchodů na prodej alkoholu odmítli licence, které jim v Čečně byly vydány.

71; Sebevražední atentátníci, rakety a mrtvoly. Útok Turků v Aleppu se zadrhává. Erdoganova operace Štít Eufratu na severu provincii Aleppo probíhá s velkými problémy. Vojska Ankary a proturečtí ozbrojenci trpí velkými ztrátami v důsledku palby teroristů, ale i od Kurdů.

72; V Dněpropetrovsku hodili do kanceláře neonacistů granát. K výbuchu došlo na parkovišti před kanceláří neonacistické strany „Národní korpus“ vytvořené na základě „Azova“.

73; Cena ropy Brent se poprvé od 24. října dostala nad 52 dolarů. Světové ceny ropy ve středu pokračují v růstu.

74; Proruský obrat. Americká média píší o novém trendu v evropské politice. Vítězství Françoise Fillona v primárkách pravicových a centristických sil ve Francii svědčí o tom, že v Evropě sílí hnutí zaměřené na sblížení, nikoli na nepřátelství s Ruskem.

75; Rusko může zaútočit raketami na ukrajinskou armádu, hlásí ukrajinské ministerstvo obrany. Rusko může zaútočit raketami na vojenské objekty v případě uskutečnění raketových střeleb nad Krymem z ukrajinské strany.

76; V Rostovské oblasti zadržely dva dezertéry z ukrajinské armády. Pohraničníci zadrželi dva ukrajinské vojáky při překročení státní hranice s Ruskem, sdělila tisková služba Pohraniční správy FSB v Rostovské oblasti.

77; V Donbasu byl zlikvidován ozbrojenec Pravého sektoru. V Donbasu byl zlikvidován útočník z Pravého sektoru Eduard Zebin s přezdívkou „Fizik“.

Zdroj: rusvesna.su

 

Čtvrtek, 1.12.2016:

1; Na internetu se včera objevily záběry z přípravy ruských vojsk na ukrajinské raketové střelby.

2; Kyjev by neměl překrucovat výsledky Minských dohod, říká Lavrov. Mír v Donbasu stále není obnoven, situace zůstává složitá, Kyjev by měl přestat překrucovat výsledky Minských dohod, prohlásil ruský ministr zahraničí Seregej Lavrov.

3; V kavárně v centru Charkova došlo kolem 21:20 místního času k výbuchu. Na místě bylo několik zraněných.

4; Lavrov vysvětlil, proč Rusko přesunulo Iskandery ke Kaliningradu. Přesun raketových komplexů Iskander do Kaliningradské oblasti byl vyvolán destruktivními kroky NATO, prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v odpovědi na otázku, za jakým účelem Rusko posílilo skupinu vojsk v pohraniční zóně.

5; Co pohledávají rusofobové v ruské televizi? Doněcký novinář Konstantin Dolgov se pokusil najít odpověď na otázku, proč do ruských televizí zvou fanatické odpůrce Ruska z Ukrajiny.

6; V pořadu Pravda se mluvilo o Janukovičových tajemstvích a nucené ukrajinizaci ruskojazyčného obyvatelstva na Východní a Jižní Ukrajině. Padla i otázka, jaká je souvislost mezi Fidelem Castrem a banderovci.

7; Syrská armáda pokračuje v dobývání Aleppa. Byla obsazena důležití čtvrť města.

8; Ruští školáci vyhráli čtyři medaile na Celosvětové olympiádě robotů v Indii. Ruští školáci získali v Novém Dillí dvě zlaté, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili.

9; Černobylský oblouk ochrání svět před špinavou bombou „Azova“. Ač to zní divně, o konstruktivní spolupráci s mezinárodním protičernobylským konsorciem se zasloužil i Péťa Porošenko.

10; Odpálení rakety směrem na Krym se dá těžko hodnotit jinak než jako akt agrese. Ukrajina potvrdila uskutečnění raketových střeleb poblíž Krymu.

11; Britové mají hrůzu z ruské Armaty, ale je to tajné. Britská média získala tajný dokument britského ministerstva obrany, z jehož každé řádky doslova čišela hrůza z ruského tanku T-14 Armata.

12; Hlídky na strážních věžích budou nahrazeny termovizí. Nejnovější komplex kontroly okolí zbaví vojáky protivných služeb.

13; Návrh zákona schválený v USA omezí pohyb ruských diplomatů. Tento článek se do předlohy dostal s jedním z bodů o financování amerických tajných služeb ve finančním roce 2017.

14; Sergej Lavrov: Ruská ekonomika stojí pevně na nohou a úspěšně se adaptovala na nízké ceny ropy.

15; Erdogan může tak nanejvýš snít o „svržení tyrana Asada“. Rusko a Turecko, jak nás v posledních dvou dnech přesvědčovali politologové, se málem dostaly na hranici dalšího konfliktu. Tentokrát kvůli osudu prezidenta Sýrie Asada.

16; Jak se zachovat ke kyjevskému buranovi Turčinovovi? Rusko má jak odpovědět na normální útok, ale jak má reagovat na bezdomovce, který nasere někomu před dveře?

17; V Kremlu potvrdili připravenost sestřelovat ukrajinské rakety. Diplomatická nóta předaná Ukrajině skutečně obsahovala informaci o tom, že ruská strana bude sestřelovat ukrajinské rakety během střeleb plánovaných na 1. a 2. prosince.

18; Ukrajina zahájila cvičení s raketovými střelbami. Zdroj v silových strukturách Krymu sdělil, že plavidla Černomořské flotily Ruské federace zaujala pozice nedaleko západního pobřeží poloostrova.

19; Velení Ukrajinských vzdušných sil informovalo o průběhu střeleb u Krymu. Podle tvrzení ukrajinských vojáků ke střelbám dochází v dostatečné vzdálenosti od Krymského vzdušného prostoru.

20; Na internetu se objevily záběry následků výbuchu u štábu „Azova“ v Dněpropetrovsku. Připomeňme, že k výbuchu došlo ve středu nedaleko kanceláře „Národního korpusu, tj. strany, který byla vytvořena na základě neonacistického uskupení Azov.

21; Syrská opozice vede rozhovory s Ruskem bez účasti USA, píší Financial Times. Lídři syrské opozice za prostřednictví Turecka uskutečňují s Ruskem rozhovory o zastavení bojů v syrském Aleppu, do kterých vůbec není zapojen Washington, tvrdí zdroj.

22; Aksjonov informoval o situaci na Krymu v souvislosti s raketovými střelbami Ukrajiny. Nejvyšší představitel Krymu zdůraznil, že jsou činěna opatření, aby byla zajištěna bezpečnost obyvatel ruského poloostrova.

23; Kirgizský prezident: Ruská vojenská základna musí ze země zmizet. „Myslím si. Že jsme zcela správně vypoklonkovali leteckou základnu USA. Kirgizstán by se měl v budoucnu opírat výhradně o vlastní síly. A to se týká i ruské základny, prohlásil Almazbek Atambajev.

24; Začali couvat. Ukrajina posunula hranici nebezpečných zón za hranice vzdušného prostoru Ruské federace. Novým letovým varováním vydaným v noci na 1. prosince posunul Kyjev hranice nebezpečných zón pro lety civilních letadel na západ za hranice Ruské federace, informovali v Rosaviacii.

25; Aktivita v ruském průmyslu vzrostla na maximum za posledních pět let. Index ekonomické aktivity v ruském průmyslu v listopadu 2016 vzrostl na 53,6 bodu, což je rekord za posledních 68 měsíců, vyplývá z informací IHS Markit.

26; Jaceňuk koupil v Miami 24 luxusních vil. Ukrajinský blogger Oleg Torgalo sdělil, že bývalý premiér Ukrajiny Arsenij Jaceňuk koupil v Miami 24 vil v ceně od jednoho do pěti milionů dolarů za každou z nich.

27; Vladimir Putin předem oznámil, že hlavní pozornost v jeho poselství Federálnímu shromáždění Ruské federace bude věnována ekonomice, sociálním otázkám a vnitřní politice.

28; Finsko obnovilo obchodně-ekonomické kontakty s Ruskem. Sankční led taje od severu...

29; Erdogan vysvětlil Putinovi, jak myslel svá slova o svržení Asada. Telefonický rozhovor ruského a tureckého prezidenta se konal 30. listopadu.

30; Ostřelování po celé délce frontové linie v Doněcké republice. Byla zraněna civilní obyvatelka, byly poškozeny domy, bez proudu je filtrační stanice. Celkem vystřelila ukrajinská armáda od včerejšího večera 280 dělostřeleckých nábojů a min na okraje Doněcka, Gorlovky, Jasinovaté a na jižní obce země.

31; Nový ministr pro hospodářský rozvoj slíbil restart ministerstva. O úkolech, které stojí před ministerstvem, informoval ve svém vystoupení před pracovníky svého úřadu.

32; Putin: Boj s korupcí není žádná show. Ve svém poselství pro Federální shromáždění prezident věnoval zvláštní pozornost aktuálnímu tématu boje proti korupci.

33; Putin přikázal provedení daňové reformy. Musíme nastavit náš daňový systém tak, aby splňovala hlavní cíl – stimulaci ekonomické aktivity, růst hospodářství a investic, zdůraznil ruský prezident.

34; Porošenko se pochlubil úspěšným odpálením raket poblíž krymských břehů. Připomeňme, že tato velkohubá prohlášení ukrajinského prezidenta kontrastují s tím, že Ukrajina nakonec přesunula zónu svých cvičných střeleb dále od území ruského Krymu.

35; V Mexiku se probudila sopka Popocatépetl. Sopečný prach už pokryl přistávací dráhu a areál letiště Puebla.

36; Rusové nedopustí poškozování svých zájmů, říká Putin. Vladimir Putin speciálně poznamenal, že Moskva je připravena na spolupráci s novou americkou administrativou na rovnoprávném a vzájemně výhodném základě.

37; Ukrajina přerušila dodávky vody do Luganské republiky. Situace je v podstatě pod kontrolou, ale následky dalších projevů „ukrajinské uvědomělosti“ značná část obyvatel přece jen pocítí, říkají v Republice.

38; Více než tisíc případů ostřelování. Zničeny jsou obytné domy. Za posledních 24 hodin v důsledku ostřelování ze strany ukrajinské armády byli zraněni dva civilní obyvatelé a jeden voják Armády Doněcké republiky.

39; Předal jsem americkým tajným službám kompromitující materiál na Porošenka, říká poslanec Nejvyšší rady. Poslanec Národní rady Alexandr Oniščenko nacházející se mimo území Ukrajiny prohlásil, že předal Spojeným státům kompromitující materiál na prezidenta Ukrajiny.

40; Vedení syrské opozice komentovalo informace o rozhovorech s Ruskem. Nedávno list Financial Times sděloval, že lídři syrské opozice údajně jednají s Moskvou za tureckého zprostředkování, přičemž Washington byl z procesu vyloučen. Nejvyšší výbor pro vyjednávání syrské opozice nedisponuje informací o rozhovorech ohledně zastavení vojenských akcí v Aleppu, sdělil oficiální zástupce této struktury Rijád Naasan Aga.

41; Během cvičení v Oděse prošel granát dlaní vojáka a uvízl uvnitř ruky. Tento incident už poněkolikáté výstižně ukazuje úroveň přípravy budoucích vojáků „nejsilnější armády Evropy“.

42; Zákaz dovozu zahraniční produkce se stal příčinou kulinářské revoluce v Rusku. Americká televizní stanice CNN informovala o kulinářské revoluci v Rusku, kterou umožnil zákaz dovozu zahraniční produkce.

43; Proč se nedaří nový majdan a kdy je možné očekávat další? Známý ukrajinský politik a šéf někdejšího parlamentu Novoruska Oleg Carjov jednoznačně říká, že na rozdíl od toho posledního nemá nový majdan kdo financovat. Majdan z let 2013 a 2014 byl financován ukrajinskými oligarchy a samozřejmě i ze zahraničí. Oba zdroje vyschly.

44; V centru Oděsy našli zuhelnatělé tělo. V centrálním parku kultury a oddychu Tarase Ševčenka v Oděse byla nalezena zuhelnatělá mrtvola člověka, vedle níž byly nalezeny pozůstatky shořelého invalidního vozíku.

45; Avakov komentoval střelby u Krymu citací vulgárních a hlavně trapných zkratek o Putinovi. To nejsměšnější na tom je, že ve skutečnosti v noci na 1. prosince byly střelby přesunuty dál od poloostrova.

46; Savik Šuster zavírá svou televizní stanici. Nedokázal čelit konkurenci stanic financovaných oligarchy, proto prosí, aby jej oligarchové podpořili.

47; Nemáme takové zbraně, abychom mohli střílet na Krym, říká ministr obrany Ukrajiny. Ukrajina nemá v úmyslu střílet po Krymu ani v případě raketového úderu ze strany Ruska během cvičných střeleb nad Černým mořem.

48; Letadlo NATO sleduje střelby u Krymu. Letadlo Boeing E-3A –AWACS s kruhovou rotační radarovou anténou ve čtvrtek zahájilo pozorování situace na Krymu v souvislosti s raketovými střelbami na západ od poloostrova.

49; Vladimir Putin stanovil nový cíl pro hospodářský růst. Prezident Ruska Vladimir Putin v rámci svého vystoupení s poselstvím pro Federální shromáždění přikázal vládě vypracování rozsáhlého akčního plánu, který by umožnil dosažení ekonomického růstu přes 3%.

50; Ukrajinská armáda ostřelovala sídliště Zajcevo. Hoří domy. Oznámil to šéf místní administrativy Gorlovky Ivan Prichoďko.

51; Avakovův poradce Ilja Kiva vyzval k nastolení totalitního režimu. Ideální stát je pro bývalého šéfa drogové policie parlamentní republika, ale k nastolení pořádku na Ukrajině bude zapotřebí totalita.

52; Důraz na vnitřní politiku v poselství prezidenta je svědectvím o posílení Ruska na světové scéně, říká krymský politik. Poslanec Státní dumy Andrej Kozenko komentoval poselství ruského prezidenta Vladimira Putina pro Federální shromáždění.

53; Rusko neuznává exteritorialitu jurisdikce USA, vyplývá z koncepce zahraniční politiky. Rusko neuznává exteritoriální realizaci americké jurisdikce nad rámec mezinárodního práva, říká se v nové koncepci zahraniční politiky Ruské federace, která byla podepsána prezidentem Vladimirem Putinem.

54; Ukrajina porušuje vlastní zákony, když přerušuje dodávky vody obyvatelům Luganské republiky, říká Dějněgo.

55; Rusko slíbilo odpověď na ukrajinské střelby poblíž Krymu. Raketové střelby v rámci cvičení odstartovaly ve čtvrtek na jihu Ukrajiny.

56; Ukrajinský voják unesl bojové vozidlo pěchoty a vzdal se vojákům Luganské republiky. K incidentu došlo v okolí Kirovska.

57; Smrt banderovcům. Polští ultras začali vyrábět protiukrajinská trička, která zatím šíří jen mezi svými a ve volném prodeji se zatím neobjevují.

58; Rusko omezí své jaderné síly pouze v případě recipročních kroků USA, říká expert. Další omezování jaderných potenciálů zmíněné v nové zahraničně-politické koncepci Ruské federace je možné jen v případě vstřícných kroků USA a jejich spojenců v NATO patřících do jaderného klubu, tj. Francie a Velké Británie.

59; Ostřelovači ukrajinské armády ostřelovali elektrikáře, kteří přijeli opravit závadu na filtrační stanici. Jeden z dělníků byl zraněn. Ukrajinský ostřelovač zahájil dnes palbu na montážní partu, která přijela do areálu Doněcké filtrační stanice za účelem prací na opravě elektrického vedení.

60; V Kyjevě jdou nacisté k Porošenkovi. Na Majdanu nezávislosti se sešlo několik stovek zástupců neonacistických organizací u příležitosti tzv. Pochodu milionů.

61; Prudký nárůst cen ropy pokračoval. Barel ropy Brent se poprvé od října loňského roku vyšplhal až na 54,4 dolaru.

62; Ljaško označil Evropany za parazity. Poslanec je přesvědčen, že Evropská unie, když viděla, že návrh na zrušení moratoria na vývoz nezpracovaného dřeva nenašel podporu v parlamentu, vyslal posla, který obchází a zpracovává poslance.

63; Ozbrojenci z batalionu územní obrany „Oděssa“ zavraždili místního obyvatele a vypálili jeho dům. Skupina ozbrojenců 18. batalionu teritoriální obrany „Oděssa“ je podezřelá z vraždy obyvatele Ukrajinou okupované části teritoria Luganské republiky.

64; Americká koalice přiznala, že zbila 173 civilních osob. Koalice pro boj proti skupině Islámský stát došla k závěru, že za dobu realizace operace během leteckých úderů zahynulo 173 civilních obyvatel, říká se tiskovém prohlášení koalice.

65; Boje a ostřelování v Doněcké republice. Ukrajinská armáda se pokouší prolomit obranu a zmocnit se neutrálních území. Počet případů ostřelování za den nadále narůstá. Už je složité případy ostřelování i počítat, protože boje už několik týdnů probíhají celých 24 hodin. Byly i pokusy diverzních skupin ukrajinské armády zmocnit se území Doněcké republiky.

64; Pentagon je rozhořčen postojem Ruska k ukrajinským raketovým střelbám. Pentagon si myslí, že prohlášení Moskvy o Ukrajině odpoutává mezinárodní společenství od reálného problému, kterým je „ruská agrese“.

65; Zakarpatsko pohrozilo odchodem Ukrajiny. Maďarská komunita Zakarpatska se vyslovila pro vytvoření maďarské územní autonomie v rámci Ukrajiny.

66; Porošenkova televizní stanice se zabývá finančními machinacemi, píší německá média. Sedm bývalých a nynějších pracovníků televizní stanice řekli listu, že na každého z nich byly vydány dvě bankovní karty na posílání výplaty.

67; Porošenko dal osobně pokyn k mé likvidaci, říká Leščenko. Poslanec poznamenal, že spolu se svým advokátem učiní všechna opatření, aby na Ukrajině nebyly prováděny protizákonné akce.

68; Koncepce schválená Putinem pomůže překonat krizi v odzbrojování, říká expert. Koncepce potvrzená prezidentem Ruské federace dává naději na překonání krize v globálním jaderném odzbrojení, která vznikla kvůli soupeření Ruska a USA.

69; USA pomohou Ukrajině najít ztracené břehy, říká poslanec. Američtí vyšetřovatelé pomohou s odhalováním korupčních schémat ve vyšších patrech ukrajinské moci, prohlásil poslanec Alexandr Oniščenko.

70; V Čerkassech byla obsazena budova oblastní administrativy. Dnes během manifestace u budovy Čerkasské oblastní administrativy vtrhli extremisté do místnosti a z oken kanceláří mávali zapálenými světlicemi.

71; Britské společnosti se zachraňují před Brexitem v Dublinu. Centrální banka Irska potvrdila, že řada britských finančních společností zažádala o licence s cílem zachování přístupu k jednotnému evropskému trhu po dokončení procesu vystoupení Velké Británie z Evropské unie.

72; Trump pohrozil americkým společnostem, které přesouvají podnikání do zahraničí. Trump přijel ve čtvrtek do Indiany, kde nedávno vedení společnosti Carrier oznámilo zachování výroby v zemi, což Trump aktivně prosazoval.

73; Vojáci ukrajinského centra pro odminovávání utrpěli zranění při cvičeních na polygonu v Chmelnické oblasti v důsledku výbuchu.

Zdroj: rusvesna.su

 

Pátek, 2.12.2016:

1; Přestřelka na ukrajinsko-polské hranici. O incidentu referoval ministr financí Alexandr Daniljuk.

2; V České republice byli zadrženi ukrajinští ozbrojenci. Rozsáhlé akce na odhalení a zatčení skupiny se podílelo 250 a českých policistů a více než stovka kriminalistů z jiných zemí.

3; Inženýr z ukrajinského ministerstva obrany se pokusil vyvézt do Ruska výkresy letadel Antonova. Doličné předměty byly zabaveny a předány pracovníkům SBU v Charkovské oblasti.

4; Válka na prodej. Nejvyšší funkcionáři, úředníci a politici, kteří se naučili vydělávat na válce, budou do posledního dechu podněcovat válečný konflikt, aby nepřišli o zdroj svých špinavých zisků.

5; Kyjev si udělal ostudu svými střelbami v okolí Krymu. Ukrajinský prezident informoval o prvních, podle jeho názoru úspěšných startech raket v okolí Krymu.

6; Syrská armáda útočí v Aleppu a teroristické bandy se spojují do koalice. Ozbrojenci v Aleppu ztrácejí stále více území pod náporem vládních vojsk,která pokračují ve svém masivním útoku na různých úsecích fronty v největším městě Sýrie.

7; Luganská republika přivítala písňovou štafetu. Obyvatelé Luganska zazpívali doslova před namířenými hlavněmi ukrajinských ostřelovačů. Luganská republika se zapojila do písňového flashmobu,který začal v Záporoží, kde na nádraží zazpívali „A na Zarečnoj ulice vesna“.

8; Jsme připraveni spolupracovat s kteroukoli zemí v boji proti Islámskému státu, říká Trump na svém prvním shromáždění po vyhraných volbách.

9; Ukrajina má v úmyslu odpojit v prosinci Luganskou republiku od elektrické energie. Elektřinu v Luganské republice dostává Stanice Luganská a přilehlé obce, což v součtu činí více než 12 tisíc odběratelů.

10; Je třeba respektovat vůli lidí, kteří si přejí spojení s Ruskem, říká kandidát na rakouského prezidenta. Kandidát na prezidenta Rakouska za Rakouskou svobodnou stranu Norbert Hofer v interview pro agenturu APA vyzval k uznání Krymu za ruský.

11; Totální absence svědomí. Kyjev metodicky zabíjí obyvatele Donbasu. Ukrajinská strana vyhlásila úplné přerušení zásobování vodou celé řady okresů v Luganské a Doněcké republice.

12; Putin sehrál klíčovou roli v rozhodnutí OPEC o snížení těžby ropy, informují zdroje agentury Reuters.

13; Pan Ki-mun se omluvil za mírové sbory OSN, které vyvolaly epidemii cholery na Haiti. V důsledku epidemie onemocnělo kolem 700 tisíc Haiťanů a nejméně 8,4 tisíce lidí zemřelo.

14; Ukrajinský voják ukradl bojové vozidlo pěchoty a vzdal se vojákům Luganské republiky. K incidentu došlo v okolí Kirovska.

15; Turecký parlament ratifikoval dohodu s Ruskem o Tureckém proudu. První větev plynovodu je počítána pro dodávky plynu na turecký trh, druhá pro tranzit do Evropy.

16; Druhý den cvičení na jihu Ukrajiny: Co Kyjev slibuje? Včera ukrajinské vedení zbaběle přesunulo oblast střeleb dál od Krymu. Na dnešek byly avizovány nové starty raket.

17; Skandál v USA: Známá televizní redaktorka označila Trumpova syna za autistu. Po prudké reakci Melanie Trumpové se musela redaktorka Rosie O´Donnell omluvit za svá slova a vedení Youtube muselo stáhnout provokační video.

18; Zahraniční tajné služby připravovaly útoky v Rusku, hlásí FSB. FSB upřesnila, že objevili v Nizozemsku ukrajinské servery pro uskutečňování těchto útoků.

19; Ostřelování měst Doněcké republiky. Byl zraněn dělník z pracovní čety energetiků. Bylo vystřeleno 430 reaktivních, dělostřeleckých nábojů a min. Z pozic ukrajinské armády bylo vystřeleno několik desítek nábojů ze zbraní bojových vozidel pěchoty. Byly použity rovněž granátomety a střelné zbraně.

20; Vojenský rozpočet Japonska na rok 2017 dosáhne rekordu. V příštím roce může vojenský rozpočet Japonska dosáhnout rekordní výše 5,1 bilionu jenů (44,64 miliardy dolarů) v souvislosti s tím, že se země snaží vyrovnat s problémy bezpečnosti ze strany čínské flotily.

21; V Bělorusku prověřují dopravní policisty na detektorech lži. Každý pracovník, který bude aspirovat na prodloužení smlouvy, bude muset touto procedurou projít, vysvětlil ministr vnitra Běloruské republiky.

22; Hollande odmítl kandidovat v prezidentských volbách. Současný prezident Francie oznámil, že se nezúčastní prezidentských voleb na jaře 2017.

23; Na Ukrajině učí školáky v hodinách pracovní výchovy vyrábět protiruské hračky. Jednoduchou dřevěnou hračku, jejíž myšlenka byla ukradena z ruských lidových řemesel, nazval učitel pracovní výchovy „Putinův šmytec“.

24; SBU obvinila Ochlobystina z terorismu. 2. prosince se Služba bezpečnosti Ukrajiny pochlubila zahájením trestního stíhání vůči ruskému herci a režisérovi pro terorismus a podporu myšlenek „ruského světa“.

25; Šokující výsledky průzkumu německé televize: 80% Němců věří Putinovi. 83% Němců prohlásilo, že by Merkelová neměla Putinovi překážet.

26; Saakašvili vyhlásil peněžní sbírku na „přeměnu Ukrajiny ve velmoc“. Vyhlašujeme začátek sbírky finančních prostředků na rozvoj „Hnutí nových sil“ a realizaci našich ambiciózních plánů na přeměnu Ukrajiny v supervelmoc, prohlašuje podnikavý gruzínsko-ukrajinský politik.

27; V Donbasu byl pozorován vojenský dron americké armády. Dálkový americký dron startoval z letecké základny Sigonella na Sicílii a pohyboval se podél linie dotyku v okolí Doněcka.

28; Ukrajina v tichosti ukončila raketové střelby. O „úspěšném završení zkoušek protiletadlových řízených raket“ informoval šéf Generálního štábu ukrajinské armády. Přitom neexistují žádné důkazy byť o jediném startu rakety z 2. prosince.

29; Porošenko versus oligarchové. Jak skončí soupeření na Ukrajině? Velcí podnikatelé na Ukrajině obviňují prezidenta země z korupce. K čemu tyto spory mohou vést?

30; U břehů Turecka explodoval tanker. Podle předběžných informací došlo k výbuchu během odčerpávání ropy. Na místě je jeden mrtvý a několik zraněných, jejich počet je prozatím neznámý.

31; Čína zaujme místo Spojených států v Latinské Americe. Zatímco Donald Trump tvoří plány na deportaci nelegálních migrantů z Latinské Ameriky a oznamuje svůj úmysl vypovědět obchodní smlouvy, Čína se snaží zaujmout místo Spojených států v tomto regionu.

32; Dva důstojníci spáchali sebevraždu v zóně ATO. Případy dezerce a nebojových ztrát jsou pečlivě utajovány před nadřízeným velením ukrajinské armády.

33; Výslech bývalého velitele vnitřních vojsk Ministerstva vnitra Ukrajiny Šuljaka v případu Euromajdanu. Důstojník měl být vyslechnut už v pondělí hned po prezidentu Janukovičovi.

34; Porošenko jmenoval zplnomocněnce pro rehabilitaci vojáků zraněných v ATO. Prezident Ukrajiny se svérázně stará o vojáky ukrajinské armády,kteří umírají nebo jsou těžce zraněni při zločinné operaci Kyjeva v Donbasu.

35; Dobíjel ho nožem. Bojovník ukrajinské armády před svou dezercí do Luganské republiky zabil svého velitele. Tiskové centrum ATO na své oficiální stránce na sociální síti potvrdilo dezerci vojáka ukrajinské armády přes linii dotyku.

36; USA už nebudou svrhávat režimy a vlády, říká Trump. Naším cílem je stabilita a nikoli chaos. Proto chceme zrekonstruovat svou zemi, prohlásil Trump ve svém vystoupení na shromáždění ve státě Ohio.

37; Avakova napadli kvůli změně sektorů raketových střeleb. Takovými formulacemi jako „aby nebyly narušeny hranice Ruské federace“ se proti Putinovi nebojuje.

38; Servis v podání ukrajinských drah: Cestující ukrajinského vlaku byli zasypáni sněhem v nevytápěném vagóně. Cestující ukrajinského vlaku jedoucího z Moskvy do Oděsy si na sobě vyzkoušeli všechny výhody služeb ukrajinských drah. Ve vlaku byla teplota pod nulou. Vysvětlili, že na vytopení tohoto vagónu nezbylo uhlí, ale přejít do jiného vagónu cestujícím neumožnili.

39; V roce 1991 Ukrajina nehlasovala pro nezávislost, nýbrž pro zachování „zmenšeného SSSR. Prezident Ukrajiny je nespokojen se sociology, kteří svými výzkumy připomínají pětadvacet let lží na státní úrovni.

40; Kyjev znemožňuje obnovu dodávek elektřiny do Doněcké filtrační stanice, hlásí ministerstvo výstavby Doněcké republiky. Ukrajinská strana neposkytla garance bezpečnosti pro provádění prací na obnově dodávek elektřiny do Doněcké vodárny. Rozhovory s Kyjevem byly bezvýsledné.

41; Erdogan poradil Turkům, aby měnili dolary za zlato. Slíbil, že pak vzroste kurs turecké liry vůči dolaru.

42; Účastníkům Majdanu byly na vrcholu nepokojů rozdány zbraně, svědčí bývalý velitel ukrajinských vnitřních vojsk. V pátek zahájil Svjatošinský obvodní soud v Kyjevě výslech Stanislava Šuljaka v trestní věci, v níž soudí bývalé vojáky speciálních jednotek Berkut obviněné ze smrti lidí během Majdanu v únoru 22014.

43; Kličko mi nabízel peníze za podporu Majdanu, říká bývalý velitel vnitřních vojsk Ukrajiny. Podle jeho slov mu navrhli, aby odjel,pokud se nedokáže připojit k Majdanu.

44; V důsledku ostřelování Doněcké republiky ukrajinskou armádou bylo za týden poškozeno 47 domů, hlásí velení. Jen za minulý týden ukrajinští vojáci více než v 11 tisících případů ostřelovali frontové území Doněcké republiky.

45; Ukrajinská armáda zahájila palbu z Gradu na jihu Doněcké republiky. Předtím na Ministerstvu obrany Doněcké republiky prohlásili, že ve čtvrtek ukrajinští vojáci ostřelovali z raketometů Grad obec Belaja Kamenka.

46; V Machačkale zbili bloggera Alexandra Sidorova, který hájil homosexuály a uspořádal osamělý protest na jejich obranu.

47; Ukrajinský Naftogaz začal sčítat ztráty po dohodě o Tureckém proudu. Naftogaz odmítl realizaci drahého projektu rekonstrukce objektů své infrastruktury.

48; Ukrajina uzavřela s Polskem vojenskou smlouvu. Strany se domluvily na spolupráci při operacích jednotek zvláštního nasazení, při vývoji zbraní a v dalších oblastech.

49; Alfa-banka: Proti ruským bankám se připravují nové kybernetické útoky a dezinformace, které budou připravovat půdu pro činnost hackerů.

50; Ukrajina a Polsko budou společně bojovat proti Severnímu proudu 2. Petr Porošenko prohlásil, že Kyjev a Varšava se domluvily na společných krocích zaměřených na zabránění výstavbě Severního proudu 2.

51; V důsledku ozbrojené agrese ze strany Ukrajiny za týden v Doněcké republice zabito šest lidí a dalších šest bylo zraněno.

52; Tohle je nový fašismus! V Estonsku probíhá politické pronásledování aktivistů Nesmrtelného pluku. Estonská moc vede skutečnou válku proti organizátorům Nesmrtelného pluku.

53; V Charkově se střílelo na automobil Avakovova spolustraníka. Neznámí pachatelé vypálili dávku na džíp Olega Širjajeva.

54; Lavrov obvinil USA ze situace, která vznikla v Aleppu. Přitom Rusko podle Lavrovových slov je nadále připraveno ke kompromisu při urovnání situace v Aleppu.

55; Generální štáb ukrajinské armády informoval o cílech raketových střeleb nedaleko Krymu. Ukrajinská armáda odzkoušela techniku obnovenou a modernizovanou v ukrajinských podnicích.

56; V Aleppu se ruští důstojníci zúčastnili masového štafetového běhu „Štafeta míru“. Akce se zúčastnilo kolem 3.500 lidí.

57; Ukrajina odmítla vyplatit kompenzaci za obrácení běloruského letadla. Státní podnik Ukraeroruch vysvětlil, že nebyl iniciátorem vrácení letadla.

58; Ukrajinský ostřelovač zranil civilního obyvatele v Gorlovce.

59; Jsou sice horší, ale zase o dost dražší, píše Bloomberg o nových plavidlech americké vojenské námořní flotily. Výbor Senátu USA pro ozbrojené síly zapochyboval, zdali se vyplatí vkládat miliardy do programu na vývoj nových plavidel.

60; Neúspěch „bojové operace“ Kyjeva proti Ruské federaci. Fregata vyhnala ukrajinské policisty. Hlídková fregata „Pytlivyj“ zabránil pokusu ukrajinských pohraničníků proniknout na vrtnou soupravu společnosti Čornomorněftěgaz.

61; Co se může odehrát na nadcházejících volbách v Jižní Osetii? Byl zveřejněn analytický text o politické situaci u hlavního spojence Ruska v Zakavkazsku.

62; V Oděse radikálové vyplenili přijímací kancelář poslance za Opoziční blok. Baranskij spojuje napadení své kanceláře výhradně se svou politickou činností.

63; Britský vědec oznámil příchod nejděsivějších časů. Vědec označil současné technologie a sociální sítě za sociálně destruktivní.

64; USA vyčlení Ukrajině na vojenskou pomoc 350 milionů dolarů. Návrh zákona má být odsouhlasen Senátem a Sněmovnou reprezentantů v nejbližších dnech.

65; Syrská armáda osvobodila region Západní Guta a získala sedm tanků a jedenáct bojových vozidel pěchoty od ozbrojenců. Po ukončení odvozu ozbrojenců z města Han aš-Ších syrská armáda ovládla celý region Západní Guta.

66; Ruští ženisté se vypravili do Sýrie kvůli odminování Aleppa. V posledních měsících se situace v Aleppu neobyčejně vyostřila. Ve městě i v okolí probíhají těžké boje.

67; V Paříži byli vzati rukojmí. Ozbrojený lupič vzal rukojmí v jedné z turistických agentur Paříže.

68; V Doněcké republice doufají v možnost provedení výměny zajatců s Kyjevem ještě do novoročních svátků. Dnes o tom informoval šéf delegace Doněcké republiky na Minských rozhovorech, předseda Národní rady Denis Pušilin.

69; Kongres vyčlení na boj proti „ruské agresi“ 4,3 miliardy dolarů. Sněmovna reprezentantů Kongresu USA podle očekávání schválila výdaje ve výši 4,3 miliardy dolarů pro boj s „ruskou agresí“.

70; Civilní obyvatel Gorlovky zrněný ukrajinským ostřelovačem zemřel.

71; Centrální banka: Ruské společnosti budou muset v prosinci 2016 vyplatit 14 miliard dolarů. Ruská centrální banka odhaduje maximální objem splátek zahraničního dluhu ruských společností a bank na 14 miliard dolarů.

72; Kongres USA zakázal financování vojenské spolupráce s Ruskem. Sněmovna reprezentantů Kongresu USA schválila obranný rozpočet omezující spolupráci s Ruskem ve vojenských otázkách.

73; Porošenko zveřejnil cíl války v Donbasu. Ukrajinský prezident Petr Porošenko na konferenci v Polsku prohlásil, že jeho země bojuje, aby definitivně pohřbila Sovětský svaz v hlavách některých lidí.

Zdroj: rusvesna.su

 

Sobota, 3.12.2016:

1; Kompromitující materiál na Porošenka je jen částí operace proti němu. Poslanec Nejvyšší rady Alexandr Oniščenko předal americkým tajným službám kompromitující materiál na prezidenta Ukrajiny Petra Porošenka.

2; Lavrov a Kerry v Římě projednali rusko-americké vztahy. Setkání proběhlo v pátek v Římě na půdě mezinárodní konference o problematice Středozemí.

3; Viděla jsem, jak pětileté dítě bojuje o život, komentuje novinářka útok ozbrojenců na Aleppo.

4; Ze známého dobrovolníka ATO se vyklubal pětkrát trestaný zločinec. V Kyjevě koncem listopadu zadrželi známého dobrovolníka ATO Alexeje Cistana pro podezření z loupeže.

5; Pozorovatelé OBSE dostávají 10 tisíc euro za to, že nic nedělají, píše francouzská novinářka. Práce pozorovatelů, kteří mají dohlížet na příměří, zůstává pouze na papíře, shrnuje novinářka.

6; Rusko se připravuje na obranu proti masovému kybernetickému útoku. Útok ze zahraničí na ruský finanční systém, který je připravován na 5. prosince, nebude náhlý a neočekávaný.

7; Americká média informovala o tom, proč Asad vítězí v Sýrii. Inteligentní vnitřní politika mu zajistila podporu značné části obyvatelstva.

8; „Spoření lidí“ je nová politická filozofie Ruska. Poselství Vladimira Putina pro Federální shromáždění dalo na srozuměnou, že v Rusko se konečně objevila naděje na obrat doleva, který umožní vytáhnout zemi z kolejí 90. let minulého století.

9; Ruští ženisté se vypravili do Sýrie odminovat Aleppo. V posledních měsících se situace v Aleppu mimořádně vyostřila. Ve městě a okolí probíhají těžké boje.

10; Majdanská Ukrajina potrestala stařenku za pytlácké rybaření. Za ulovení několika ryb dostala stařenka pokutu ve výši celého měsíčního důchodu. Tihle lidé chtějí vyprávět něco o někdejším „ukrajinském hladomoru“? Měsíc bez jídla pro tu babičku nebude hladomor?

11; Ukrajinskou televizní věž v Čongaru čeká stejný osud jako sloupy elektrického vedení odpálené teroristy z Medžlisu, říká krymský politik. Krymský politik Andrej Kozenko komentoval výstavbu televizní věže, která má zajišťovat ukrajinské vysílání na Krym.

12; Každá svoboda má i druhou stránku. Jak slíbil Vladimir Putin, včera ve svém poselství na společném zasedání prezidentských rad se konal rozhovor o principech vzájemné odpovědnosti zástupců občanské společnost a činitelů umění.

13; Proč se zhroutila ukrajinská provokace s raketovými střelbami? V noci z 30. listopadu na 1. prosince Ukrajina změnila hranice oznámené nebezpečné zóny pro leteckou dopravu v souvislosti s těmito střelbami. Tisk tento krok hodnotí jako výsledek obav z ruské odvetné reakce.

14; Pětadvacet let od jednoho referenda. Po odchodu ze Sovětského svazu měl hned druhý den nastat na Ukrajině ráj na zemi, slibovali zastánci ukrajinské nezávislosti. Ten se ale do dneška nedostavil. Od těch dob se ale způsob obelhávání občanů vůbec nezměnil. Proč také, když pořád funguje?

15; CNN: Hackeři se zmocnili dvou miliard rublů z účtů Ruské centrální banky. Včera FSB sdělila, že se na největší ruské banky chystá kybernetický útok.

16; Během útoku na univerzitu v USA byl zraněn Rus. Útočník nejprve najel v areálu univerzity autem na chodce a potom napadl studenty nožem.

17; „Tygři“ útočí v Aleppu. Ozbrojenci byli vytlačeni z rozsáhlých území. Syrská vojska vedou mohutný útok v Aleppu a získává velká území ve třech obvodech u letiště Neirab.

18; Šéf Sberbanky převlečený za invalidu se pokusil získat úvěr na invalidní vozík. Experiment šéf banky uskutečnil v jednom z oddělení, kterému šéfuje.

19; V důsledku nočního ostřelování ze strany ukrajinské armády bylo v Gorlovce poškozeno deset domů a plynové vedení. Poté se situace v okolí Gorlovky relativně uklidnila.

20; Porošenko si pochvaloval efekt raketových střeleb na jihu Ukrajiny. Kyjev však po tvrdé reakci Moskvy posunul sektor cvičení dále od Krymu. Na Ukrajině se o tom však raději mlčí.

21; Klub „bývalých“. Bývalý prezidenti Ukrajiny pohřbívají Minské dohody. Stále hlasitěji mluví o tom, že Minské dohody se vyčerpaly a musí být nahrazeny novými mechanismy.

22; Pentagon prozradil, proč do Středozemního moře vpluly výsadkové lodě amerického vojenského námořnictva. Přitom ale odmítli sdělit, budou-li se jejich vojenské lodě nacházet vedle ruské skupiny plavidel.

23; V Poltavě soud propustil kyberzločince, na kterého je zatykač ve třiceti zemích světa. Podle evropského zatykače je obviňován z 1.152 zločinů s celkovou škodou 6 milionů euro.

24; Centrální banka Ruska popřela informaci CNN o krádeži dvou miliard rublů z jejích účtů. Informace o krádeži dvou miliard rublů z účtů Banky Ruska v důsledku hackerského útoku neodpovídá skutečnosti.

25; Rozhovor Trumpa s prezidentem Tchaj-wanu vedl k diplomatickému skandálu. Reakce novinářů přinutily Trumpa vysvětlit okolnosti telefonického rozhovoru.

26; V Kyjevě neonacisté unesli aktivistu, který se účastnil v písňovém flashmobu. Okolnosti únosu zveřejnili sami ultrapravicoví radikálové.

27; Výsledky nočního ostřelování ze strany ukrajinské armády: Bylo vystřeleno 280 min, hlavní úder byl veden na Gorlovku. Podle upřesněných údajů bylo poškozeno 16 domů.

28; V Saúdské Arábii požadují popravu ženy, která se vyfotografovala bez hidžábu. „Zabít ji a její tělo potom hodit psům!“, psali v komentářích k fotografii.

29; Proběhla tisková konference ministrů zahraničních věcí Ruska a Japonska, na které ministři shrnuli výsledky setkání.

30; Velký skandál ve vysílání ukrajinské televize. Hosté debatního pořadu utekli ze studia poté, co vyslechli kritiku euromajdanu. Večerní vysílání politické talk-show „Černé zrcadlo“ na televizní stanici Inter bylo předčasně ukončeno. Moderátor pak ještě stihl vynadat kritizujícímu hostu za „zmaření pořadu“.

31; Velká Británie by neměla bránit ruské pomoci obyvatelům Aleppa, prohlásili na ruském ministerstvu obrany. Dále se podivovali, kde zůstala pomoc britská.

32; Trump pozval filipínského prezidenta na návštěvu. Nově zvolený prezident USA popřál Rodrigovi Dutertemu, známému svými protiamerickými výroky, mnoho úspěchů v boji proti drogové scéně.

33; Uloupená Afroditina hlava byla objevena v Ženevě. Švýcarské úřady konfiskovaly kulturní relikvie, které se ztratily ze starobylého syrského města Palmýry.

34; Washington a Londýn by měl zapomenout na epochu studené války, píše Guardian. Britové a Trump by měli přiznat, že ze strany Ruska a Číny nevychází žádná hrozba pro Západ.

35; Kyjev musí obnovit dodávky vody do Luganské republiky, říká Opoziční blok. Opoziční blok se vyslovil kategoricky proti politice genocidy, kterou ukrajinská moc uskutečňuje vůči obyvatelům Donbasu.

36; Jarošova rodina se chopila zbraní. Poslanec zveřejnil rodinné foto se zbraněmi v rukou u každého člena rodiny včetně dětí.

37; Ukrajinská armáda 1.205-krát za 24 hodin porušila režim přerušení palby, hlásí velení Doněcké republiky. Kromě toho bylo v důsledku ostřelování ze strany ukrajinských ozbrojenců za posledních 24 hodin poškozeno 22 domů.

38; Ukrajinská armáda posílila své pozice v Donbasu o Grady, houfnice a tanky, hlásí rozvědka Doněcké republiky. Rozvědka Doněcké republiky pravidelně monitoruje přesuny vojenské techniky Kyjeva do zóny konfliktu.

39; Byly zveřejněny unikátní záběry, jak ozbrojenci předávají Syrské armádě dva sovětské samohybné protivzdušné komplexy Šilka.

40; Ozbrojenci ve východním Aleppu odmítli složit zbraně. Ozbrojenci ve východním oblastech Aleppa se nehodlají vzdát, prohlásil jeden z ozbrojenců skupiny.

41; V USA v nočním klubu zaživa uhořelo několik lidí. Několik lidí zahynulo a desítky byly zablokovány v důsledku požáru nočního klubu ve městě Oakland v Kalifornii.

42; Na Krymu oznámili, proč Ukrajina změnila plány raketových střeleb. Ukrajinská moc na poslední chvíli upustila od provedení raketových střeleb přímo nad Krymem, protože se lekla možných odvetných akcí ze strany Ruska.

43; Téměř sto tisíc obyvatel New Yorku požaduje v petici, aby Trumpova manželka odjela z města. Budoucí první dáma USA prohlásila, že navzdory tradicím se nebude stěhovat do Bílého domu hned po inauguraci.

44; V Aleppu ozbrojenci sestřelili letadlo syrské armády. Teroristické formace kontrolující východní čtvrti syrského Aleppa sestřelily letadlo syrských ozbrojených sil.

45; Britská média pranýřovala Západ za válku v Sýrii. USA a evropští spojenci prodlužovali konflikt v Sýrii, když podporovali „umírněnou“ opozici, aniž by tušili, kdo tito povstalci jsou.

46; „Tygři“ vzali útokem hlavní pevnost band v Aleppském kotli. Byly osvobozeny Al-Báb a Džazmati. V sobotu Syrská armáda rozvinula nový mohutný útok v Aleppském kotli na východě města.

47; Kyjev se chystá rozhodnout otázku Donbasu silovou cestou, těžká vojenská technika stojí zamaskovaná na hranicích, říkají vojáci Luganské republiky. Kyjev pokračuje v posilování vojenského potenciálu pro řešení otázky na jihovýchodě země cestou použití síly, prohlásili v Luganské republice.

48; Vojenské námořnictvo posiluje svou přítomnost ve světových oceánech. V prosinci 2016 se raketový křižník Maršál Ustinov vrátí po opravě a modernizaci do Severní flotily.

49; Rusko je ochotno dojít až do Británie, říká Savčenková. Naděžda Savčenko prohlásila, že s Ruskem se nedá přátelit a že ambice Vladimira Putina se neomezují na Donbas.

50; V Dagestánu bylo zlikvidováno pět ozbrojenců. Pět ozbrojenců bylo zlikvidováno během speciální operace v dagestánské obci Talgi a byl zaveden režim protiteroristické operace.

51; V Německu se lekli ruského „přízračného“ jaderného vlaku. Německý tisk panikaří nad zprávami o úspěšných zkouškách ruského bojového železničního raketového systému „Bagruzin“.

52; Erdogan vyzval Turky, aby se zbavovali dolarů- Prezident Turecka se obrátil na své spoluobčany s výzvou vyměnit dolary za turecké liry nebo zlato, píše Hürriyet.

53; Západ se zachvěl. Ruská nadzvuková bojová hlavice dělá z protiraketové obrany USA neužitečný šrot. Tímto vývojovým skokem si Rusko zajistilo mír na nejbližších 15 až 20 let.

54; Až dojde půda,. Začnou prodávat lidi, říká expert o perspektivách Ukrajiny. Myšlenku zrušení moratoria na prodej půdy na Ukrajině aktivně prosazují zahraniční hráči zainteresovaní na získání černozemí.

55; OBSE v Donbasu. O čem Alexander Hug mlčí? Hug ani tak nemonitoruje skutečné události na linii fronty, jako daleko spíše bezvýsledně pátrá po ruské stopě v Donbasu.

56; Doněck odpověděl na ukrajinské písňové flashmoby jednou z nejheroičtějších písní sovětského filmu. V řadě měst Ukrajiny proběhla série flashmobů, jejichž účastníci zazpívali písně ze sovětských filmů.

57; Syrská armáda osvobozuje další oblast. Byl těžce zraněn vůdce ozbrojenců „Armády Aleppa“. Syrská armáda osvobodila čtvrť Karm-at-Tarráb. Vůdce islamistů z formace „Džejš Halab“ (Armáda Aleppa) byl těžce zraněn v boji.

58; Erdogan navrhl Rusku a Číně, aby přešly na vzájemné zúčtování v národních měnách. Předtím Erdogan vyzval občany Turecka, aby měnili dolary za turecké liry a zlato, čímž mají posílit národní měnu.

59; USA klade Kubě nesplnitelné podmínky, říká americká politička. Jak se budou rozvíjet vztahy mezi Kubou a USA? My sami si klademe tuto otázku, řekla levicová politička Gloria la Riva.

60; „Banderovské kurvy“ a „svině z Pravého sektoru“. Pár slov o polsko-ukrajinském přátelství. Doněcký novinář Konstantin Dolgov analyzuje aktuální stav ukrajinsko-polských vztahů.

61; Ukrajina nepotřebuje prezidenta, říká Timošenková. Julija Timošenko prohlásila, že má kladný vztah ke zrušení funkce prezidenta Ukrajiny.

62; U Dněpropetrovska se převrátil autobus s dětmi. Jsou hlášena zranění. Celkem se ve vozidle nacházelo 49 lidí, z toho 23 dětí.

63; Epocha dominance Západu skončila, píše Washington Post. Na světovou scénu se vrátilo Rusko, sděluje The Washington Post.

64; Zrada! Eurovize se může místo Kyjeva konat v Moskvě,píše Bild. Organizační výbor Eurovize vede rozhovory o možném přenesení soutěže Eurovize 2017 do Ruska, informuje německý bulvární list Bild.

Zdroj: rusvesna.su

 

Neděle, 4.12.2016:

1; Jaderná otázka. Teherán v reakci na prodloužení sankcí vypoví jaderné dohody. Pokud se USA vrátí k sankcím, přestaneme dodržovat tuto dohodu, prohlásily íránské úřady.

2; Timošenková obviňuje Porošenka z tajných dohod o Donbasu. Podle jejích slov na sebe prezident vzal povinnosti ohledně urovnání konfliktu v Donbasu, které ukrajinská společnost nepřijme.

3; Vzteklé stařeny pod vlajkou Pravého sektoru odpověděli na písňové flashmoby v Dněpropetrovsku sprostotami. V centru Dněpropetrovska na náměstí před ukrajinským divadlem T. Ševčenka uskutečnili „uvědomělí ukrajinští patrioti“ svůj vlastní „nádražní flashmob“ a zazpívali neuvěřitelně sprostou parodii.

4; Na rozdíl od Trumpa budoucí šéf Pentagonu nedůvěřuje Putinovi, píší New York Times. Nový ministr obrany USA James Mattis má v úmyslu posílit vojenskou přítomnost USA na Blízkém Východě.

5; Na prahu 3. světové války. Bitva o Aleppo a Konec světa. Proroctví a operativní situace na severu Sýrie. Blízký Východ je ve světových náboženstvích považován za místo, kde dojde k poslední bitvě lidstva, k poslední bitvě Dobra se Zlem.

6; Totální zrůda: Psychologický portrét Arsenije Jaceňuka byl vykreslen v novém vydání pořadu Pravda.

7; V čele Pentagonu stane „Vzteklý pes“. Prezident USA Donald Trump prohlásil, že do funkce šéfa Pentagonu jmenuje generála námořní pěchoty ve výslužbě Jamese Mattise.

8; Krvavý útok na Mosul. Uřezané hlavy, podzemní katakomby ozbrojenců a neúspěchy koalice vedené Spojenými státy. S uřezanými hlavy se hraje fotbal, u ohňů z ropy sedí lidé a zvířata černí od sazí.

9; Hrdost okrajových republik Sovětského svazu a děsivá skutečnost. Nezaměstnaní Pobalťané vymírají, Poláci se rozprchli za výdělkem jako instalatéři po celé Evropské unii a Ukrajinci jsou světoví rekordmani ve vylidňování své země.

10; USA posílily protiruskou politiku před nástupem Trumpa do funkce. Kongresem USA schválené rozhodnutí omezit vojenské kontakty s Ruskem kontrastuje s mírumilovným předvolebním postojem zvoleného prezidenta vůči Moskvě.

11; Šéf Pentagonu řekl, jak správně spolupracovat s Ruskem. USA musí podporovat možnosti spolupráce s Ruskem jen v těch směrech, kde se zájmy obou zemí shodují.

12; Hlas Mariupolu se přidal k písňovému flashmobu. V Mariupolu zazpívali oblíbenou sovětskou píseň „Miluji tě, živote“.

13; V Machačkale byl zlikvidován organizátor teroristických činů ve Volgogradu. FSB informovala o ukončení operace na likvidaci teroristy.

14; Na Kubě budou zakázány pomníky Fidelu Castrovi. Bude také zakázané pojmenovávat jeho jménem ulice, parky a kulturní instituce.

15; Západ by měl konečně uznat Asadovo vítězství a svou vinu, píší britská média. Události odehrávající se v Aleppu podle všeho předznamenávají konec aktivní fáze syrského konfliktu.

16; Opevněné stanoviště Národní policie Luganské republiky bylo ostřelováno z granátometu. Pozice Národní policie Luganské republiky se staly terčem ostřelování ze strany ukrajinské armády.

17; Lugasnk uctil památku neznámého vojína. Účastníci projektu „Nezapomeneme, neodpustíme“ uskutečnili u hrobu sovětských vojáků v parku M. Gorkého pamětní shromáždění.

18; Výstava zbraní pod patronátem A. Zacharčenka byla otevřena 2. prosince v doněckém muzeu Velké vlastenecké války.

19; Ruský jaderný torpédoborec se stane neviditelným. Nové plavidlo bude mnohocílové, což definuje charakteristiky jeho zbraní.

20; Novinky z izolace: Nemečtí podnikatelé přijedou na Krym s investičními projekty. Za poslední dobu na poloostrově pobývalo několik delegací z cizích států.

21; Desítky domů na předměstí Doněcka zůstaly bez elektřiny kvůli ostřelování ze strany ukrajinské armády.

22; Trump se dostavil na kostýmovaný večírek v převleku za sebe sama. Hlavní mecenáš Trumpovy volební kampaně – rodina Mercerových pořádala kostýmovaný večírek s názvem Zloduši a hrdinové.

23; Doněck odpověděl na ukrajinské flashmoby jednou z nejheroičtějších písní sovětského filmu.

24; Zpackaná speciální operace ukrajinské policie. Policisté stříleli vzájemně po sobě. Pět jich zahynulo. Zemřeli dva pracovníci státní ochranné služby, dva policisté a pracovník speciální jednotky rychlého nasazení KORD.

25; Putin je vůdcem svobodného světa, říká šéf Dělnické strany USA. Rusko je naší největší inspirací, prohlásil zakladatel a šéf Dělnické strany USA Matthew Heimbach.

26; Nikolajev se připojil k písňovému flashmobu. Na nikolajevském vlakovém nádraží obyvatelé města zazpívali nádhernou píseň Anny German „Naděje je můj zemský kompas“.

27; V Itálii bylo zahájeno referendum, které může zbourat EU. Předběžné výsledky referenda budou známy v pondělí 5. prosince.

28; Primakov kdysi varoval před následky arabského jara,řekl Putin. Prezident také mluvil o tom, jestli se podaří najít společný jazyk s Trumpem.

29; Výsledky ostřelování Gorlovky ukrajinskými vojáky. Místní obyvatelé ukazují místa dopadů nábojů vystřelených na obytný sektor ukrajinskými jednotkami.

30; V Kyjevě se lupič vrhal s kuchyňským nožem na kolemjdoucí. V Darnickém obvodě Kyjeva byl zadržen muž, který se vrhal na kolemjdoucí s nožem s cílem je oloupit.

31; Písně v ruském jazyce na ukrajinských rozhlasových stanicích jsou překrývány překladem do ukrajinštiny. Toto jsou první absurdní výsledky skandálního zákona o kvótách na ukrajinské písně v rozhlasu.

32; Neznámý pachatel zastřelil tři lidi ve finském městě na hranici s Ruskem. Všichni byli zabiti nejspíše z lovecké pušky ranou do hlavy.

33; Vysílací věž Kyjeva na hranici s Krymem je bublina, říkají krymské úřady. To bude ostudy, až se tahle s prominutím „mohutná konstrukce“ zhroutí, prohlásil ministr spojů republiky Krym.

34; V Santiagu de Cuba byl zahájen ceremoniál pohřbu popela Fidela Castra.

35; Zpráva o výbuchu skladu munice v Doněcku je novinářská kachna ukrajinských médií, říká Basurin. Sklady munice se v chemických továrnách neumisťují, komentoval lež ukrajinských médií Eduard Basurin.

36; Doněcká filtrační stanice byla spuštěna navzdory ostřelování. Dodávky elektřiny do Doněcké filtrační stanice byly obnoveny po dvoudenní odstávce kvůli ostřelování ze strany ukrajinské armády.

37; AvakOFF. Demonstrace Automajdanu se přesunula od budovy ministerstva vnitra k Avakovově rezidenci. Účastníci Automajdanu se chystají na protestní akci AvakOFF s požadavkem odstoupení minstra vnitra Arsena Avakova.

38; Rusové a Ukrajinci si společně zazpívali navzdory nacionalistům a nucené ukrajinizaci, komentují německá média. Účastníci akcí lidových zpěvů chtějí mír mezi Rusy a Ukrajinci a jdou proti válce.

39; Zemřel šestý zraněný z přestřelky policie u Kyjeva. Zpackaná speciální operace policie u Kyjeva skončila přestřelkou mezi silovými jednotkami a smrtí teď již šesti lidí.

40; Kyjev přisouvá Akacie a tanky ke Gorlovce a Doněcku. Ukrajinští vojáci posílili své pozice pomocí tanků, samohybných houfnic Akacija, minometů a lidskými posilami.

41; Po ulicích Lvova prošly v sobotu kolony vojáků. Šlo o noční nácvik Pochodu obránců Ukrajiny, který je plánován na 6. prosince.

42; Speciální operace Ruské armády v Aleppu. Kolona KAMAZů zachraňuje běžence. V Aleppu ruská vojska pokračují v humanitární speciální operaci a zachraňuje lidi, kteří zůstali bez střechy nad hlavou a prostředků na přežití.

43; Sebezničení: Šokující rozměry kácení lesů a vývozu kulatiny na Západní Ukrajině. Zatímco bublají vášně ohledně moratoria na vývoz nezpracovaného dřeva, obrovským tempem probíhá divoká těžba a vývoz do zahraničí.

44; Kult smrti v ukrajinském Truskavci. Pohovka jako rakev, skříň jako rakev a bar ve tvaru rakve. Město je zaplaveno výtvory místního truhláře.

45; Elitní dům Avakovova obchodního partnera byl ostřelován z granátometu. Policisté dostali pokyn, aby věc nešířili po internetu.

46; Krym je připraven hostit Eurovizi v roce 2017, říká poslanec. Poslanec poznamenal, že Krym je připraven zaručit, že Eurovize nebude přeměněna v politickou show.

47; Děsivá tragédie: Při dopravní nehodě na silnici Ťumeň – Chanty-Mansijsk zahynulo deset dětí. Autobusem se dětský tým vracel ze soutěže ve sportovní akrobacii z Chanty-Mansijska do Něftějuganska.

48; Hříchy odpustíme on-line. Ve Lvově objednávají modlitbu přes terminál. Ve Lvově je možno objednat modlitbu přes terminál jako platbu za služby a za peníze na účty.

49; Britští vojáci využívají tanky T-72 na ochranu proti Ruské federaci, píší média. Podle informací médií britská armáda uskutečnila podobná cvičení na polygonu Salisbury-Plain v centru Anglie.

50; V tichooceánských tropech došlo k mohutnému sněžení. Na jednom z ostrovů souostroví Havajské ostrovy napadlo rekordní množství sněhu.

51; Proč za dva týdny v USA schválili obrovské množství protiruských zákonů? Kongres USA poprvé za svou historii schválil za pouhé dva týdny obrovské množství protiruských zákonných předloh.

52; Kotel se rozpadá. „Tygři“ za podpory ruského letectva osvobozují další tři čtvrti v Aleppu. Teroristé v Aleppu nadále ztrácejí jednu čtvrť za druhou pod údery Syrské armády na východě města.

53; CNN „přesunulo“ cvičení NATO k ruské hranici. CNN vysílala reportáž o vojenských cvičeních NATO v Norsku 800 km od ruských hranic, ale záměrně budila zdání, že se vše děje přímo na hranici obou zemí.

54; Dánský list vyzývá k zastavení démonizace Moskvy. Podle názoru autora článku po pádu Berlínské zdi Západ nezačal Rusku naslouchat, ale jen mechanicky posunul své hranice na východ.

55; Moldávie podpořila „všesvazový“ písňový flashmob. Dnes obyvatelé Kišiněva zazpívali několik písní v budově vlakového nádraží hlavního města.

56; Sebezničení NATO: Turecké ozbrojené síly bombardovaly Američany a Němce v Aleppu. 1. prosince na tiskové konferenci oficiální představitel Státního departmentu USA Mark Toner čelil nijak příjemné otázce...

57; „Tohle není tvoje válka!“ je hudební výzva k ukrajinské armádě. Video bylo připraveno aktivisty ukrajinského „Odporu“ (Soprotivlenije).

58; Itálie odpověděla: V Římě zazpívali Kaťušu v rámci písňového flashmobu. Písničkový flashmob, který začal na Ukrajině, nabírá na obrátkách.

59; Pravičák prohrál se zeleným. Prezidentem Rakouska se stal ekolog. Nezávislý kandidátů a bývalý šéf strany Zelených získal 53,5% hlasů.

60; Američané požadují zákaz, aby politici bydleli v hotelích Donalda Trumpa. V USA se může objevit zákon, který zakáže zahraničním politikům a diplomatům objednávat si pokoje v Trump International Hotel.

61; Letectvo z Admirála Kuzněcova a rakety Kalibr jsou připraveny ke speciálním operacím u Damašku. Vojenské námořní letectvo z křižníku Admirál Kuzněcov se připravuje na rozsáhlou speciální operaci ve Východní Gutě u Damašku.

62; U vchodu do kyjevského cirkusu Ukrajinci odpovídali na otázku, komu z ukrajinských politiků důvěřují. Výsledek „průzkumu“ ukázal, že ukrajinská politika je skutečně jeden velký cirkus.

63; Zacharova nabídla rezidence ukrajinské elity jako místo konání Eurovize. Poznamenala, že akce by bylo možné uskutečnit v osobních rezidencích místní elity včetně členů politických stran a vlády.

64; V USA v nočním klubu zaživa uhořelo 24 lidí, Ve vyhořelém klubu chyběly systémy protipožární signalizace a automatického hašení požáru.

65; Přátelství Putina a Trumpa nezkazí naše vztahy s USA, říká britský ministr zahraničí. Borise Johnsona nezneklidňuje nadšení, které pociťuje Donald Trump vůči ruskému prezidentovi.

66; Vítězství v Aleppu a ruský specnaz. Kdo zabíjí vůdce ozbrojenců a navádí letectvo? Za nedávnými velkými úspěchy syrské armády ve Východním Aleppu stojí efektivní akce ruského specnazu.

67; Uprchlík z Donbasu se pomstil ozbrojenci ATO tím, že jej knokautoval. Není možné dovolovat uprchlíkům z Donbasu stěhovat se na západní Ukrajinu, prohlásil ozbrojenec, který byl členem Národní gardy.

68; Ruština je jazyk lásky, umění a poezie, říká Mireille Mathieu. Francouzská zpěvačka Mireille Mathieu se stala vyslankyní ruského jazyka ve světě.

69; V Německu migrant znásilnil a zavraždil dceru advokáta a úředníka Evropské komise Dr. Clemense Ladenburgera. Dívka (studentka medicíny Maria Ladenburger) pracovala jako dobrovolník v ubytovně pro běžence.

Zdroj: rusvesna.su

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes tlačítko Kateřina Amiourová - blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy
Klíčová slova: Donbas, EU, NATO, Rusko, Sýrie, Turecko, Ukrajina, USA

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.