Donbas, Ukrajina, Rusko, svět - od 28.3.2016

obrazek
4.4.2016 01:09
Týdenní svodka.

Pondělí, 28.3.2016:

1; Ruská centrální banka odebrala licence dalším dvěma bankám. Tentokrát šlo o dvě moskevské banky Mosvodokanalbank a Smartbank. Obě banky spadají pod pojištění vkladů.

2; Vyostření v Donbasu. Tuhé boje u Dokučajevska, výbuch skladu munice ukrajinské armády u Marjinky a srážky u obce Širokino. U Dokučajevska v Doněcké republice došlo v neděli 28. března k boji mezi ukrajinskými okupačními vojsky a jejich neznámými nepřáteli.

3; Alternativa k dnešní vládě neexistuje, říká Jaceňuk. Ukrajinský premiér sebevědomě prohlásil, že není dnes nikdo, kdo by jej mohl nahradit.

4; Nový Majdan v Kyjevě: Před administrativou prezidenta Ukrajiny v Kyjevě se sešly stovky lidí v čele s poslancem Mustafou Najemem.

5; Bez Islámského státu: Palmýra prožívá první den po osvobození. Začínají se objevovat první záběry z osvobozeného města, které umožňují udělat si představu, co cítí dnes vojáci, když stojí pod věčným syrským nebem na kamenech, kterým je čtyři tisíce let.

6; Ukrajinská armáda ostřelovala předměstí Gorlovky a jasinovatské kontrolní stanoviště. Noc byla velmi rušná, opět nás ostřelovali. Miny padaly jak na okraje obce, tak i do její centrální části, říkají v administrativě obce Zajcevo.

7; Ella Pamfilova byla zvolena šéfkou Ústřední volební komise. Bývalá zmocněnkyně pro lidská práva v Ruské federaci Ella Pamfilova stanula v čele Ústřední volební komise v Rusku.

8; Západ raději ignoruje roli Ruska při osvobození Palmýry od Islámského státu, píše Independent. USA a Velká Británie mlčí jako hrob ohledně osvobození syrské Palmýry spojenými silami syrských a ruských vojsk.

9; SBU zakázala Otaru Kušanašvilimu vstup na Ukrajinu. Ruský novinář nevstoupí na Ukrajinu v průběhu příštích tří let.

10; Vězíme až po krk v problémech, říká předseda Nejvyšší rady. Vladimir Grojsman slíbil, že Rada projedná odvolání generálního prokurátora Ukrajiny Šokina během zítřka.

11; Krymské úřady žádají kvůli možným provokacím na hranici obyvatele poloostrova, aby nejezdili na Ukrajinu. Takzvaní aktivisté blokády Krymu likvidují poslední zbytky zákonnosti v pohraniční službě. Možnost provokací namířených proti občanům Ruské federace podstatně vzrostla.

12; Skandální ukrajinský novinář byl připuštěn ke každodenním tiskovým konferencím Dmitrije Peskova. Hlavní dopisovatel ukrajinské informační agentury Roman Cimbaljuk byl zařazen do seznamu novinářů, kteří budou v každodenním styku s tiskovým tajemníkem Vladimira Putina.

13; Obrana podle představ Pobaltí: Lotyšsko už postavilo tři kilometry stěny na hranici s Ruskem. Připomeňme, že plot bude mít výšku 2,7 metru.

14; Političtí živočichové Obama a Merkelové házejí Kyjev přes palubu, říká bývalý ministr obrany Ukrajiny. Západ opouští Ukrajinu a nutí ji uskutečnit volby v Donbasu do poloviny letošního roku.

15; Koho veze Porošenko do Ameriky? Politici se už domluvili na novém dělení Ukrajiny.

16; Svět se postavil do fronty na Su-35. Náklady na operaci v Sýrii se i s úroky vrátí v podobě zbrojních kontraktů. Od zemí Asie a Afriky přišla do Federální služby pro vojensko-technickou spolupráci po syrské operaci celá řada žádostí o nákup letecké techniky.

17; Operace ruského letectva v Sýrii zbořila všechny perspektivy turecké energetiky, říkají experti. Ankara počítala s tím, že Damašek a Kurdové budou poraženi v syrském konfliktu a že se změní rozložení sil v regionu v její prospěch.

18; Obama odmítl Erdoğanovi osobní setkání. Prezident Turecka počítal se setkáním s Obamou během své návštěvy USA, avšak ve Washingtonu došli k závěru, že neexistuje potřeba osobního setkání obou prezidentů.

19; V Aleppu jde do tuhého. Teroristé se připravují k útoku, v Idlíbu a Dará se bandy vybíjejí mezi sebou. Teroristé útočí v provincii Deyr az-Zaur a ve Východní Gutě. V důsledku řežby mezi bandami Džabhát an-Nusrá a Usad aš-Šarkíja v jihozápadním okolí Dará bylo zabito třicet ozbrojenců.

20; Obnova zničené Palmýry si vyžádá pět až sedm let, říká Michail Švydkoj. Ruští restaurátoři mají obrovskou zkušenost s obnovou podobných památek, zdůraznil představitel prezidenta Ruské federace pro mezinárodní kulturní spolupráci.

21; Mini-Majdan v Charkově. Účastníka shromáždění za odvolání generálního prokurátora zkopali. Shromáždění se účastnilo jen asi padesát lidí a vše se jinak obešlo bez incidentů.

22; Příjezd šéfa CIA do Moskvy není spojen se stahováním ruského letectva ze Sýrie, říká ministerstvo zahraničí Ruské federace. Fakt, že Brennan byl v Moskvě, nebyl nijak utajován, upřesnil náměstek ministra zahraničí Ruské federace Oleg Syromolotov.

23; Evropská unie nebude automaticky prodlužovat sankce proti Rusku, říká velvyslankyně Řecka. Je zapotřebí projednání a Řecko se toho bude účastnit, prohlásila řecká diplomatka.

24; Proti Vladimiru Putinovi se chystá dezinformační kampaň, která má ambice stát se senzací, říká Peskov. Některé veřejné organizace, nevládní organizace a speciální služby se už zapojily do volební kampaně v Rusku, zdůraznil tiskový tajemník ruského prezidenta.

25; Porošenko přednesl projev během své návštěvy Donbasu. Zcela cynicky slíbil, že bude bránit mír a pořádek v ulicích Slavjanska a Kramatorska.

26; Stíhačky NATO doprovázely letadlo Sergeje Šojgu na nebi nad Pobaltím. Letadlo ministra obrany Ruska nad neutrálními vodami Pobaltí letělo s eskortou stíhaček Su-27.

27; Důchodový věk v Bělorusku bude zvýšen o tři roky na 58 let u žen a 63 let u mužů. Vicepremiérka Běloruska Natalja Kačanova oznámila úmysl vlády zvednout věk odchodu do důchodu o tři roky.

28; Jaceňuk je hlupák a totální budižkničemu, říká Timošenková. Za odvolání premiéra se mělo hlasovat už před půl rokem, myslí si šéfka Baťkivščiny.

29; V Kyjevě byl instalován automat na rozlévání vodky a koňaku. Podle slov místních obyvatel si pro vodku z automatu chodí lidé během obědové pauzy.

30; Hudební skupinu Voskresenije (Vzkříšení) na koncertě na Krymu zaházeli vejci. Frontman skupiny na začátku koncertu oznámil, že jeden z muzikantů nebude na scéně přítomen, protože nechtěl jet do „okupovaného Krymu“.

31; Želví „hedvábná stezka“. Ukrajinský vlak se zasekl v Číně. Neutěšené výsledky ukrajinského experimentu, který měl popřít všechny zákony geografie a zdravého rozumu, jsou nyní rozebírány experty.

32; Ruský specnaz se účastnil osvobození Palmýry, říká Generální štáb ozbrojených sil Ruské federace. Osvobození Palmýry má strategický význam v boji proti terorismu v S7rii, prohlásili na Generálním štábu.

33; Ukrajinská armáda ostřelovala za přítomnosti představitelů OBSE dvě ženy u Stanice Luganské, hlásí národní policie Luganské republiky. Kyjevští vojáci za přítomnosti představitelů Zvláštní monitorovací mise OBSE ostřelovali dvě civilní osoby, které překračovaly linii dotyku v okolí Stanice Luganské.

34; Překvapení pro dlužníky. Obyvatelé Dněpropetrovska, kteří neplatí nájemné, nebudou smět vyjet za hranice. Během květnových svátků se může 385 neplatičů z Dněpropetrovska stát vězni ve vlastní zemi.

35; Děkujeme, prezidente Putine! Čtenáři světových médií vyjadřují radost z osvobození Palmýry. Mnozí vyjádřili vděk Rusku a zároveň odsoudili politiky a novináře za pokusy zamlčet velké vítězství nad teroristy.

36; Vláda Ruské federace nebude do roku 2018 zvyšovat daně. Premiér Ruské federace Dmitrij Medveděv slíbil, že vláda nebude reagovat na výzvy ke zvýšení daní a že daňová zátěž nebude do roku 2018 vůbec růst.

37; Rusko a Brazílie se domluvily na kontraktu na dodávku protiletadlových raketových dělostřeleckých komplexů Pancir-S1. Podpis této smlouvy je velmi důležitým prvkem vzájemné součinnosti ve vojensko-technické sféře mezi oběma zeměmi.

38; Fidel Castro prohlásil, že Kuba nepotřebuje žádné dárky od USA. Fidel Castro komentoval návštěvu prezidenta USA Baracka Obamy na Kubě.

39; Porošenko žádá Západ o peníze na obnovu Donbasu. Podle jeho slov do regionu bude muset být povolán mírový kontingent.

40; Rusko projednává s Brazílií ještě dodávku bojových transportních vrtulníků. Strany také projednávají otázku vytvoření systému následného servisu ruských vrtulníků v Brazílii, prohlásil vedoucí delegace Rosoboroneksportu na zbrojní výstavě FIDAE-2016 Sergej Ladygin.

41; Porošenko oznámil připravenost uskutečnit volby na „ukrajinském“ Donbasu“. Jsme ochotni spolupracovat s tou reprezentací, která bude zvolena ukrajinským Donbasem, napsal na své stránce na Twitteru.

42; Ukrajinská armáda za posledních 24 hodin 250-krát ostřelovala frontové zóny Doněcké republiky. Použita byla bojová vozidla pěchoty, různé typy granátometů a stelných zbraní.

43; Průměrná mzda na Ukrajině v lednu 2016 činila 149 dolarů. Sděluje to tisková služba Penzijního fondu Ukrajiny.

44; Nový velitel pozemních vojsk Ukrajiny se jmenuje Popko. Prezident Ukrajiny jmenoval Sergeje Popka velitelem pozemních vojsk ukrajinské armády.

45; Hrozba jaderné války mezi USA a Ruskem významně poklesla, říká státní tajemník USA. Zároveň přiznal představitel státního departmentu, že je třeba se posouvat vpřed ve spolupráci na zajištění jaderné bezpečnosti.

46; Do Sýrie odletělo 98 ruských vojáků se psy kvůli odminování Palmýry. Na žádost syrské strany byl za účelem očištění Palmýry od min nastražených teroristy do Sýrie vyslán oddíl ženistů z mezinárodní jednotky protiminového centra Ozbrojených sil Ruské fedrace

47; Vojenská strategie Ruské federace v Sýrii se ukázala jako správná, říká francouzský generál. Rusko je jedinou zemí, která udržuje kurs na urovnání situace v Sýrii, myslí si francouzský generál Dominique Trinquand. Poznamenal, že celý svět pochopil, že strategie Moskvy v Sýrii je dobrou strategií.

48; Navalnyj se v Moskvě tajně setkal s ideology ukrajinského majdanu. Setkání se uskutečnilo 15. března v hotelu Merkurij na ulici Bachrušina v centru Moskvy.

49; V Nikolajevské oblasti na polygonu zahynul mobilizovaný voják. Ve věci bylo zahájeno trestní řízení podle článku úmyslná vražda.

50; Vyostření situace v Aleppu. An-Nusrá útočí a zabíjí civilní obyvatelstvo. Rusko připravuje humanitární konvoj. Po minometném ostřelování Aleppa ze strany islamistů z An-Nusrá od obce Chrajtan přešli ozbrojenci do útoku na pozice kurdských oddílů domobrany ve čtvrti Šejch-Maksúd.

51; Americký voják zastřelil dítě nedaleko letecké základny Bagram. Chlapec držel v ruce předmět podobající se automatické pušce, sdělil představitel policie Zaman Mamodzaj.

52; Rusko na výstavě v Chile předvede unikátní reaktivní granáty. Poprvé v rámci výstavy FIDAE-3016 budou předvedeny světově unikátní granáty RPG-30 a mnohocílový granát RMG.

53; Estonsko obvinilo Rusko z narušení vzdušného prostoru. Hlavní štáb sil obrany Estonska tvrdí, že ruské vojenské letadlo An-26 údajně narušilo vzdušnou hranici země.

54; Ruský nacionalista uprchlý z Azova byl zadržen nedaleko Petrohradu. Šestadvacetiletý Vladislav Tarankevič spěšně opustil základnu národní gardy, když zjistil, že ho čeká strategická operace na poloostrově Čongar.

55; Saúdové za poslední tři roky přišli o svůj podíl na klíčových trzích s ropou. Za poslední tři roky Saúdové snížili svůj podíl na devíti z patnácti klíčových trzích s ropou, píše Financial Times.

56; Senátor Sablin komentuje opět situaci na hranici Krymu. Aktivisté blokády Krymu z organizace Akser zahájili na hranici s poloostrovem společné hlídkování s ukrajinskými pohraničníky.

57; Ukrajinská generální prokuratura zadržela úřadujícího šéfa Národní policie Čerkaské oblasti za úplatek. Kromě toho byl zadržen i zástupce ředitele institutu postgraduálního vzdělávání Ukrajinské národní akademie vnitra.

58; Ukrajinská armáda za posledních 24 hodin ztratila u Avdějevky jednoho ozbrojence, čtyři další byli zraněni, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republik. Podle informací ministerstva příčinou události byla neznalost krajiny a chybějící informace o situaci u velitele, který přivedl své vojáky přímo do palby jiné jednotky ukrajinské armády.

59; Rusko pomůže Syřanům, ale oni sami musí dokončit osvobození země od teroristů, říká ministerstvo zahraničí Ruské federace.

60; Mlčení Západu o osvobození Palmýry je jen přiznání vlastní nemohoucnosti, říká Puškov. Šéf výboru pro mezinárodní otázky Státní dumy Ruské federace Alexej Puškov komentoval chybějící reakci Západu na osvobození Palmýry od ozbrojenců Islámského státu.

61; Armáda USA je děsivě slabá, říkají americká média. Americká média probírají výroky vysoce postavených armádních činitelů o nedostatečné bojové připravenosti ozbrojených sil země. Armáda USA nedosahuje úrovně svých rivalů na východě, myslí si experti.

62; Ruské „krokodily“ loví v hejnech zbytky Islámského státu. Syrští vojenští zpravodajové zveřejnili video, na kterém je zachycena práce skupiny bojových vrtulníků Mi-24 ruského letectva.

63; Ve Volyňské psychiatrické klinice pěstovali konopí. V jedné z kanceláří lékařského zařízení bylo objeveno a zabaveno 205 keříků cannabisu.

64; Na Ukrajině navrhují vybírat peníze za přelet družic nad teritoriem Ukrajiny. Tato iniciativa se objevila na stránkách ukrajinského prezidenta Petra Porošenka v pondělí 28. března.

65; Výzva Petra Porošenka vyslat mírové síly do Donbasu je průhledná, říká místopředseda Státní dumy. Prohlášení ukrajinského prezidenta demonstruje neochotu Kyjeva pod jakoukoli vykonstruovanou záminkou plnit algoritmus úkonů předepsaný Minskými dohodami, myslí si místopředseda Státní dumy Ruské federace Sergej Železňak.

66; Blok Petra Porošenka opouští koalici. Frakce Blok Petra Porošenka schválila rozhodnutí přerušit své členství v koalici, prohlásil poslanec této frakce Alexej Gončarenko.

67; V USA Jsou v okolí Capitolu slyšet výstřely, hlásí média. Budova Capitolu je v tuto chvíli uzavřena.

68; Příslušníci ruského specnazu a syrští výsadkáři hrají fotbal v ulicích Palmýry. Na internetu se objevilo video, jak syrští vojáci ve volném čase hrají fotbal s ruskými příslušníky jednotky zvláštního nasazení na ulicích osvobozené Palmýry.

69; Střelec z Capitolu byl zadržen, byl zraněn policista. V důsledku incidentu byl zraněn jeden policista, ale jeho život není ohrožen.

70; V květnu tohoto roku mohou ceny ropy vyrůst k 50 dolarům, říká Crédit Suisse. V průběhu roku 2016 bude poptávka po ropě růst navzdory řadě negativních faktorů, myslí si ekonom švýcarské banky.

Zdroj: rusvesna.su

 

Úterý, 29.3.2016:

1; Ukrajinské úřady by měly pečlivě a nestranně vyšetřit vraždu Grabovského, píše Human Rights Watch. Ukrajinské úřady by měly vyšetřit všechny možné verze vraždy advokáta Grabovského a věnovat pozornost tomu, že už dříve advokát dostával výhrůžky spojené s kauzou, na které pracoval.

2; Ljaško má v úmyslu se stát premiérem Ukrajiny. Skandální ukrajinský politik Oleg Ljaško prohlásil, že se chystá stanout v čele vlády, píší ukrajinská média.

3; K Palmýře Islámský stát přisouvá posily a automobily se sebevražednými atentátníky. Syrská armáda útočí na Karjatajn. Teroristé Islámského státu nadále udržují obranu v oblasti skladů situovaných v kopcích Tlul el-Džamus dvanáct kilometrů od Tadmoru. Vedou palbu z kulometů velkých ráží a minometů na jednotky syrské armády.

4; Islámský stát chystá útoky na mateřské školky v Turecku, píší média. Teroristické činy mohou být uskutečněny ve školách, mateřských školkách a mládežnických centrech, které navštěvují evropské děti.

5; Ukrajinská armáda ostřelovala v noci předměstí Doněcka.

6; Rusko představí více než 350 vzorů vojenské techniky na výstavě v Chile. V areálu FIDAE budou předvedena letadla MiG-39-M/M2, Su-30MKI, Su-35, Raketové komplexy Pancir-S1 a Igla-S, samopaly Kalašnikov a bojové dopravní vrtulníky typu Mi.

7; Ukrajina potřebuje soukromou armádu, říká vůdce Azova. Poslanec a neonacista, vůdce pluku Azov Andrej Bileckij oznámil plány na vytvoření ukrajinské soukromé armády, která by bal ještě lepší než Black Water.

8; Myšlenka odevzdat Podněstří Ukrajině může rozbourat Východní Evropu. Stoupenci sjednocení Moldávie a Podněstří nakonec vymysleli, co se já stát s neposlušným a v blokádě se nacházejícím Podněstřím: Odevzdat Ukrajině výměnou za část území důležitých pro Rumunsko.

9; Co lze čekat od následujícího prezidenta USA? Co říkají Trump, Clintonová a Cruz? Jsou kandidáti na post prezidenta USA připraveni se domlouvat a hledat mírové cesty řešení syrského konfliktu, nebo slibují této trpící blízkovýchodní zemi válku a chaos?

10; Asad a ruské letectvo si vybírají směr hlavního úderu. Jak se bude odvíjet útok vojsk Syrské armády po osvobození Palmýry?

11; O hygieně mozku: Jak bojovat s ukrajinskou propagandou? Jak si udržet svůj myšlenkový aparát v čistotě a důstojnosti v podmínkách, kdy jeho závity jsou pod tlakem stovek ukrajinských rádoby novinářů a tisíců majdanovských sektářů?

12; Turecko zaútočilo na Kurdy v Aleppu a krylo tak ústup Islámského státu. Syrská armáda úspěšně útočí. Prudké boje v Dará mezi skupinami „Džabhat an Nusrá“ a „Liva Šuchada Jarmuk“, které je větví Islámského státu.

13; Španělsko otevřelo přístav pro ruské vojenské námořnictvo navzdory nesouhlasu EU. Někteří evropští poslanci na podnět z USA vyjádřili protest proti parkování ruských vojenských plavidel v přístavu španělské Ceuty.

14; Turecko chce zakázat satiru na Erdoğana dokonce v Německu. Německá televizní stanice odvysílala satirickou píseň, ve které se odsuzuje situace se svobodou slova v Turecku. Poté si turecké ministerstvo zahraničí předvolalo velvyslance Německa Martina Erdmanna.

15; Zachraňte nás! Obyvatelé šíitských vesnic v Sýrii děkují Rusku, Putinovi a ruskému letectvu a prosí o zastavení genocidy: Žádáme, abyste zastavili příchod posil pro ozbrojence a dělostřelecké ostřelování, kterému jsme vystaveni z nejrůznějších typů zbraní. Zastavit lov lidí ze strany ostřelovačů, jejichž oběti jdou do desítek. Většina obětí jsou ženy a děti.

16; Japonský experiment se zápornými úrokovými sazbami zcela selhal. V lednu 2016 se Japonská centrální banka rozhodla převést úrokové sazby do záporného pásma protože si úřady myslely, že to umožní podpořit chřadnoucí ekonomiku a dosáhnout růstu cen.

17; Brankář ukrajinského národního mužstva odmítá mluvit rusky. Prý tak vyjadřuje úctu své zemi.

18; V Egyptě bylo uneseno civilní dopravní letadlo. Neznámí pachatelé unesli letadlo společnosti EgyptAir, na jehož palubě jsou desítky cestujících.

19; Savčenkovou prý plánují vyměnit za Buta a Jarošenka, tvrdí zdroj. V současné době probíhají konzultace po neoficiálních kanálech o možnosti výměny. Ruská strana navrhla seznam svých občanů, mezi nimiž jsou Rusové, jejichž činnost se obvykle nepublikuje.

20; Terorista dovolil občanům Egypta opustit unesený letoun. Podle posledních údajů se vyjednavačům podařilo přesvědčit únosce, aby propustil všechny pasažéry kromě pěti cizinců a členů posádky.

21; Na palubě uneseného letadla nebyli žádní Rusové, oznámilo ruské ministerstvo zahraničí.

22; V Rusku omezili úroky z krátkodobých půjček. V Rusku od 29. března vstoupila v platnost omezení činnosti mikroúvěrových organizací. Nyní lze získat překlenovací úvěr jen do výše 30 tisíc rublů na dobu jednoho měsíce.

23; Rogozin se vyjádřil k plánům Ukrajiny sestřelovat družice odmítající platit peníze za přelet ukrajinského teritoria: Budou je snad sestřelovat prakem?

24; Únosce letadla předal dopis pro ženu, která žije na Kypru. Připomeňme, že únosce přinutil pilota na trase Alexandrie.Káhira změnit kurs a přistát na letišti Larnaka.

25; Nejvyšší rada hlasovala pro odvolání generálního prokurátora Šokina. Příslušné usnesení podpořilo 289 poslanců.

26; Ukrajinská armáda ostřelovala Kyjevský obvod Doněcka a předměstí Gorlovky.

27; Únos egyptského letadla: Motivy únosce jsou ryze osobní, říká prezident Kypru. Všechno je jako vždy spojeno se ženou, sdělil nejvyšší představitel Kypru.

28; Minský majdan je blíž než si myslíme. Světlice, zamaskované tváře, červeno-černé prapory. Pokud něco vypadá jako kachna, plave jako kachna a křičí jako kachna, pak to asi fakt bude kachna...

29; Od Konstantinopolu k Istambulu: Atatürkovo evropanství a Erdoğanův neoosmanismus. Vymoženosti Mustafy Kemala Atatürka se zdály být neochvějné – než se dostal k moci Erdoğan...

30; Řádění neonacistů na akci v Nikolajevě: Banderovci v maskách tloukli staré lidi. Neonacisté v maskách napadli obyvatele Nikolajeva, kteří přišli položit květiny k památníku osvoboditelů v Den osvobození Nikolajeva od fašistických okupantů.

31; Washington se nezabývá perspektivou výměny Savčenkové za Buta a Jarošenka, říká velvyslanectví USA. Připomeňme, že o takových rozhovorech informoval nejmenovaný zdroj.

32; Ve státním departmentu USA odmítli poblahopřát Asadovi k osvobození Palmýry. Oficiální představitel Státního departmentu John Kirby odmítl poblahopřát oficiálním kruhům v Sýrii k osvobození města od teroristů.

33; Mosijčukovi se zaseklo hlasovací zařízení. Igor Mosijčuk nehlasoval pro odvolání generálního prokurátora Ukrajiny Šokina. Skandální poslanec tvrdí, že se mu zaseklo tlačítko.

34; Egyptské úřady se omluvili Ibrahímovi Samachovi, který byl nespravedlivě obviněn z únosu letadla. Média sdělují, že dříve zveřejněné informace o totožnosti muže, který unesl letadlo, se nepotvrdily.

35; Tajemství červeného kufříku Kerryho bylo odhaleno: Byly tam podklady pro jednání s Lavrovem.

36; Ministerstvo pro hospodářský rozvoj Ruska hlásí, že ruský HDP přestal klesat. Ekonomika Ruska zastavila pokles po nepatrném snížení v lednu, říká se ve zprávě ministerstva. Zastavil se i propad průmyslové výroby.

37; Bylo zveřejněno předsmrtné video s prohlášením advokáta Grabovského. Na snímku natočeném únosci Grabovského advokát slibuje ukončení obhajoby Rusa Alexandrova před ukrajinským soudem.

38; Francouzská média spočítala všechny medaile pro účastníky operace ruského letectva v Sýrii. Objednávka ministerstva obrany Ruské federace na výrobu 10.300 medailí svědčí o rozsahu ruské operace v Sýrii, píše list Le Parisien.

39; Zvláštní jednotka se chystá zaútočit na unesený letoun. Policie požaduje od televizních stanic, aby přerušily natáčení, novináři jsou odváděni z areálu letiště Larnaka.

40; Bylo zveřejněno jméno ruského člena speciální jednotky, který zahynul v Palmýře. Podle novinářů jednoho z orenburských listů byl ruský Rambo, který na sebe strhl palbu teroristů jejich krajan Alexandr Prochorenko.

41; Posádka uneseného letadla byla osvobozena, únosce se vzdal. Ministerstvo zahraničí Kypru na své stránce v Twitteru sdělilo, že únosce letadla byl zatčen.

42; Ukrajinská armáda ostřelovala okolí Doněcké filtrační stanice. Situace se vyostřila poté, co pozorovatelé OBSE před několika dny přestali hlídkovat na tomto území, řekl zdroj v silovém ministerstvu Doněcké republiky.

43; V Moldávii bylo otevřeno „muzeum sovětské okupace“. Ceremoniálu se zúčastnil velvyslanec USA v Moldávii.

44; Reuters: Příliv turistů do Turecka se za únor 2016 snížil o deset procent v důsledku teroristických činů.

45; Kyjev přesunul těžké dělostřelectvo a raketomety ke Gorlovce a Doněcku, hlásí rozvědka Doněcké republiky. Rozvědka zaregistrovala přítomnost deseti samohybných houfnic ráže 152 mm a tří raketometů Grad v obcích Veršina na severozápad od Gorlovky a Zorjanoje u Doněcka.

46; Ukrajinská policie: Pod vlivem drog za volantem i se zbraněmi. V Těrnopolu se hlídkující policistka v pracovní době nacházela za volantem ve stavu narkotického opojení.

47; Su-34 se stal legendou. Svět se staví do fronty na ruské zbraně po operaci v Sýrii. V první řadě se symbolem úspěšné práce proti Islámskému státu pro blízkovýchodní země stal Su-34 – polyfunkční stíhací bombardér využívaný též jako frontový bombardér.

48; Šéf Oděské oblastní státní správy požaduje od prezidenta Ukrajiny Petra Porošenka, aby zareagoval na odvolání oděského prokurátora a zástupce generální prokurátora Davida Sakvarelidzeho.

49; Obsah řečového záznamníku Boeingu havarovaného v Rostově na Donu nebude zveřejněn. Mezistátní letecký výbor rozšifroval více než hodinu rozhovorů na řečovém záznamníku havarovaného Boeingu včetně závěrečné fáze letu.

50; Ukrajinu zničí korupce, říkají západní média. Politická krize na Ukrajině dosáhla svého vrcholu. Probíhá věčný boj mezi parlamentem a vládou, mezi premiérem a prezidentem, navíc prakticky už neexistuje parlamentní koalice. Toto vše na pozadí korupce, jejímuž rozmachu by záviděli i Janukovičovi spolupracovníci.

51; Na hranici Polska a Německa došlo k velkému výbuchu. Zraněno bylo osm lidí. K výbuchu došlo na tržišti v polské vesnici Osinów Dolny nedaleko německé hranice.

52; Uzavření stránek Sputnik v Lotyšsku je projevem nepokryté cenzury, říká ruské ministerstvo zahraničí. Agentura Sputnik dostalo vyrozumění o uzavření svých internetových stránek v národní doméně Lotyšska. Takovéto kroky vůči zpravodajské agentuře jsou v rozporu s evropskými hodnotami a demokratickými svobodami.

53; Putin: Export vojenské produkce v roce 2015 činil 14,5 miliardy dolarů, což je více než se plánovalo. Podle ruského prezidenta si Rusko udržuje druhé místo na světovém trhu s vojenskou technikou a zbraněmi.

54; Noví lídři USA změní svůj vztah k Rusku, říká expert. Americká vládní elita projde procesem transformace, jehož výsledkem bude vznik nové generace politiků, kteří nebudou zatíženi ideologickou nenávistí k Rusku, což poskytne možnost navázat rovnoprávnou spolupráci.

55; Medveděv pohrozil vládě. Ruský premiér požádal ministerstvo financí a ministerstvo zemědělství, aby si během tří dnů ujasnila výplatu subvencí pro zemědělce do regionů. Medveděv slíbil potrestání odpovědných osob v případě nesplnění tohoto nařízení.

56; Homosexuálové pro Ukrajinu: Nizozemští úchylové agitují pro hlasování ve prospěch Ukrajiny v referendu. Tito aktivisté vytvořili stránku RainbowVote, kde vyjmenovávají plusy kladného hlasování.

57; V Oděse byl zadržen gruzínský prokurátor za úplatek. Bylo zahájeno trestní řízení podle článku 368 ukrajinského trestního zákoníku.

58; Rusko nestáhlo vojska ze Sýrie, ale jen vyměnilo zbraně, říká představitel izraelské armády. Kromě toho zmínil, že je spokojen se součinností armád Ruska a Izraele.

59; Na ruské pohraničníky házeli z ukrajinské strany hranic petardy. Neznámí pachatelé z ukrajinské strany se pokoušeli prorazit plot sloužící jako dělicí linie mezi Ruskem a Ukrajinou a házeli pyrotechniku na ruské pohraničníky, kteří je při tom přistihli.

60; Doněcká republika se loučí s ukrajinskou minulostí. Doněcké republice se podařilo vytvořit efektivní státní úřady a pod kanonádou z ukrajinské strany zajistit mírový život. V mnoha aspektech mladá republika předstihuje Ukrajinu.

61; NATO potvrdilo doprovod letadla ruského ministra Šojgu nad Pobaltím. Letadlo ministra obrany Ruské federace Sergeje Šojgu bylo při letu do Kaliningradu nad neutrálními vodami Pobaltí v pondělí doprovázeno ruskými Su-27, ve dvou kilometrech letěly i stíhačky NATO Eurofighter.

62; Erdoğan ztratil spojení s realitou, píší německá média. Turecký diplomat vyprávěl o požadavcích Ankary, které byly předloženy německému velvyslanci v souvislosti se satirou na Erdoğana na německé televizní stanici. Mezitím redakce satirické show pokračuje ve vtipech na adresu tureckého prezidenta.

63; Klíče od světového nebe má jen Bůh, říká Putin. Prezident Ruska se stal majitelem přesné kopie pro spuštění radiolokační stanice.

64; Ukrajinská armáda ostřelovala severní předměstí Gorlovky – Zajcevo.

65; Jednotky ukrajinské armády večer vystřelily deset min na obec Sachanka na jihu Doněcké republiky. Nepřítel pálil z pozic v okupovaném Širokinu a využíval také granátomety, kulomety velké ráže a střelné zbraně.

66; V Záporoží museli ozbrojení policisté pacifikovat dav kupujících, kteří útočili na obchod s použitým textilem. Desítky Záporožců každé úterý vytvářejí obrovskou frontu u vchodu do obchodu s levným oblečením v Kommunarovské čtvrti Záporoží.

67; Advokát Buta a Jarošenka považuje jejich výměnu za Savčenkovou za rozumnou. Obhájce rovněž prohlásil, že považuje takovou výměnu za pravděpodobnou. Pokud jsou USA skutečně připraveny dostat Savčenkovou z vězení, pak jsou v tuto chvíli k tomu ideální podmínky, dodal advokát.

68; Rusové a celý svět bouřlivě zareagoval na ostudu Baracka Obamy na Kubě. Na internetu se objevilo obrovské množství fotokoláží na toto téma.

69; Nejvyšší rada Ukrajina schválila zákaz nových ruských filmů. Úpravy zákona schválené Radou počítají také se zákazem vysílání na ukrajinských kanálech filmů, jejichž autoři jsou fyzickými nebo právnickými osobami „státu-agresora“ (Ruska).

70; Kanadské ministerstvo zahraničí vyzvalo ke zpřísnění protiruských sankcí. Sankce proti Rusku jsou efektivní jen proto, že je zavedlo mnoho zemí, myslí si kanadský ministr zahraničí. Nedávno Kanada znovu rozšířila sankční seznam ruských společností a fyzických osob.

71; V Afghánistánu havarovala americká stíhačka F-16. Pilot se úspěšně katapultoval a dostal se do rukou koaličních sil, sdělili v Pentagonu.

72; Ruská vojenská podpora urychlí politické urovnání v SÝrii. Podle slov syrského prezidenta ruská účast vede k urovnání situace v zemi. Bašár Asad rovněž zdůraznil postoj syrské vlády.

73; Ve Lvovské oblasti opilý řidič najel na památník ozbrojenců OUN. Tři lidé byli hospitalizováni.

74; Rusko hraje konstruktivní roli v příměří v Sýrii, říká Pentagon. Rusko hraje důležitou roli při urovnání situace v Sýrii a má největší vliv na nejvyššího představitele země Bašára Asada, prohlásil tiskový tajemník Pentagonu Peter Cook.

75; U města Machačkala explodovaly dva automobily ministerstva vnitra. Jsou oběti na životech. V automobilech Ural a UAZ se nacházelo 26 lidí.

76; V Oděse soudce přistižený při úplatku zahájil střelbu a utekl. Během provádění vyšetřovacích úkonů soudce kladl odpor pracovníkům národního protikorupčního úřadu a použil střelné zbraně.

77; Porošenko zklamal naděje Ukrajiny na boj s korupcí, píší německá média. Nehledě na početné sliby Petra Porošenka dva roky po majdanu se boj s korupcí a demokratické reformy na Ukrajině nepohnuly z místa.

78; Raketová vojska strategického určení přesunula na pozice kolem 20 odpalovacích zařízení Topol. Při cvičeních u Irkutska raketová vojska trénují přesun raketových komplexů na bojové pozice a jejich maskování.

79; Pentagon evakuuje z Turecka rodiny vojáků a diplomatů. Jde o lidi, kteří se nacházejí v provinciích Muğla, İzmir a Adana. Jsou to členové rodin vojáků a civilních pracovníků Pentagonu.

80; Humanitární speciální operace: Ruské letectvo zachraňuje obklíčené Syřany v Deyr az-Zauru.

81; Známý ukrajinský hudebník se vyslovil pro ochranu ruského jazyka. Hudebník označil za chybné rozhodnutí dělit ukrajinské umělce na „svoje“ a „cizí“.

Zdroj: rusvesna.su

 

Středa, 30.3.2016:

1; Obama a Erdoğan se nejspíš neformálně setkají, říká Bílý dům. Prezident USA Barack Obama a turecký prezident Erdoğan tento týden pravděpodobně uskuteční neformální schůzku.

2; Rusko zůstalo lídrem v objemech peněžních převodů na Ukrajinu. Růst objemů peněžních převodů na Ukrajině bylo možné pozorovat z Izraele, Kanady, Číny a Polska.

3; Na síti se objevily první záběry z místa teroristického činu v Dagestánu, kde byly včera večer vyhozeny do vzduchu dva automobily ministerstva vnitra.

4; Rusko se izolovalo od projednávání jaderné bezpečnosti, říká Bílý dům. Rusko, které odmítlo účast na summitu o jaderné bezpečnosti, se izolovalo od možnosti projednat tuto otázku, prohlásil před novináři zástupce asistenta prezidenta USA Ben Rods.

5; Prezidentka Brazílie zrušila návštěvu ve Washingtonu. Situace v její zemi se radikálně změnila.

6; Kolomojskij byl nucen uzavřít propagandistickou hlásnou troubu Ukrajiny. Televizní stanice Ukraine Tody, která byla zamýšlena jako protiváha Russia Today a měla působit na západní publikum, byla uzavřena.

7; Kvůli čemu jel šéf CIA do Moskvy? Připomeňme, že po linii tajných služeb je zvykem řešit nejdelikátnější otázky včetně těch, které jsou spojené s mezinárodní politikou.

8; Turecko v hledáčku Iskanderu? Experti: Rusko přesunulo na leteckou základnu Hmeimim legendární operativně taktické raketové komplexy.

9; Zdroj v silových ministerstvech Dagestánu potvrdil, že cílem útoku v Machačkale byli pracovníci policie převelení z Krasnojarska.

10; V USA řekli, že protiruské sankce jsou namířeny proti centrům moci. Americký ministr financí prohlásil, že ekonomické sankce jsou mocnou politickou zbraní.

11; Ukrajinská armáda za noc vystřelila na severní okraje Gorlovky a Doněcka skoro 30 min. Nepřítel vedl palbu z pozic v okupovaných obcích Žovanka a Peski. Informace o škodách a zraněných osobách se upřesňují.

12; Průmysl Japonska klesá nejrychlejším tempem od tsunami z roku 2011. Japonští úředníci budou říkat, že jejich tiskařský stroj a politika záporných úrokových sazeb pracují efektivně, ale jejich čerstvá statistika ukazuje, že situace v ekonomice nemá daleko ke katastrofě.

13; Pirátské zajetí je tvrdá, ale užitečná zkouška přežití, říká osvobozený námořník o měsíci, který strávil v neprostupných džunglích. Ivan Rudnyj strávil měsíc v zajetí u nigerijských pirátů a dokázal přežít navzdory extrémně těžkým životním podmínkám. Už po návratu do vlasti se přiznal, že myšlenky na blízké a příbuzné mu pomáhaly, aby neklesal na mysli.

14; Tisíce Britů hlasovaly pro vyhnání Camerona z Británie. Skoro 30 tisíc lidí podepsali petici s požadavkem zakázat premiérovi Davidu Cameronovi vracet se do Londýna z dovolené ve Španělsku.

15; Estonci se běženců bojí více než Ruska, vyplývá z průzkumu. „Co považujete za větší hrozbu pro Estonsko – krizi s běženci v Evropě nebo možnou agresi ze strany Ruska?“, zněla otázka sociologického výzkumu.

16; Další zrada: Stovky účastníků ATO zůstaly po návratu z Donbasu bez práce. Veterány ATO odmítají přijímat zpět do práce. Na jejich místech pracují už jiní.

17; Rusko může zakázat veškeré turecké výrobky. Šéf Rosselchoznadzoru Sergej Dankvert nevyloučil zavedení dodatečných omezení na dovoz turecké zeleniny a ovoce do konce dubna.

18; V Charkově se nesetkala s pochopením dívka pomalovaná barvami ukrajinské vlajky. Lidé na ulici ji označovaly za zmanipulovanou majdanem a posílali ji nevybíravými slovy bojovat do „Antiteroristické operace“ na Donbas.

19; Dva vojáci Doněcké republiky zahynuli při nočním ostřelování Doněcka. V důsledku sniperského ostřelování ze strany ukrajinské armády v Petrovském obvodě Doněcka byli zabiti dva bojovníci armády Doněcké republiky.

20; V Turecku házeli odpadky na ruské volejbalistky. Přitom si ještě hlavní trenér tureckého klubu Galatasaray dovoloval neslušná gesta na adresu volejbalistek a trenérů klubu „Dinamo“.

21; Svobodná syrská armáda vytváří „Armádu Jihu“ za účelem vytlačení Islámského státu a Na-Nusrá. Ozbrojenci terorizují obyvatele Aleppa a připravují teroristické činy u Damašku. V Aleppu probíhá neustálé ostřelování ze strany ozbrojenců i v době všeobecného příměří, což přivádí civilní obyvatelstvo do varu. Lidé se už nacházejí na hranici povstání.

22; V Primorje havaroval Su-25. Ministerstvo obrany Ruské federace potvrdilo informaci o pádu vojenského letadla.

23; V USA udělali z Ukrajiny žebráka, přiznává oligarcha Firtaš. Jeden z nejbohatších lidí Ukrajiny otevřeně přiznal, že jeho země přešla pod vnější řízení USA.

24; Porošenko osobně napomáhá korupci, vyplývá ze zprávy britských expertů. Úroveň zkorumpovanosti ukrajinské státní správy dosáhla nevídané úrovně, přičemž růstu korupce přes „kmotrovskou“ politiku napomáhá sám prezident Ukrajiny, jsou přesvědčeny britští ekonomové.

25; Majitel místního hospodářství prozradil podrobnosti pádu Su-25 v Primorje. D“chodce prohlásil, že mu shořely všechny zásoby, a celkovou škodu odhadl na tři miliony rublů. Generál mi slíbil, že všechno uklidí, všechno mi zase postaví a nahradí.

26; Marija Zacharova odpověděla na veršované dílo opozičního novináře a básníka Dmitrije Bykova rovněž ve verších.

27; Hrozby na adresu Ukrajiny ze strany Běloruska žádné nejsou a nebudou, říká Lukašenko. Minsk touží provádět mírumilovnou politiku zaměřenou na normalizaci situaci na Ukrajině, poznamenal prezident Běloruska Alexandr Lukašenko.

28; Islámský stát se přihlásil k odpovědnosti za výbuch automobilů ministerstva vnitra v Dagestánu. Na incidentu v Dagestánu se podílela místní buňka Islámského státu, sdělil zdroj blízký teroristické organizaci. Při výbuchu jeden člověk zahynul a dva byli zraněni.

29; Nejsem nadšen přítomností NATO u našich hranic, ale nevěřím v možnost války, říká Lukašenko. Po setkání s představiteli ministerstva obrany USA Lukašenko prohlásil, že Bělorusko nebude bojovat za své spojence za hranicemi své země.

30; V důsledku ostřelování bylo zničeno deset domů, zraněni obyvatelé Novoalexandrovky, hlásí národní policie Luganské republiky. Kyjevští vojáci ostřelovali obec Novoalexandrovka a pobořili deset domů. Několik lidí bylo zraněno.

31; Bělorusko obdrželo první tranši od Eurasijského fondu ve výši půl miliardy dolarů. Ministerstvo financí Beloruska oznámilo příchod první tranše úvěru od Evrasijského fondu stabilizace a rozvoje.

32; Ani mručení ruského medvěda nemusí udržet USA v NATO, píše National Interest. V USA se stále častěji zamýšlejí nad odchodem z NATO, píše komentátor listu National Interest.

33; Okupantům u Avdějevky vydali kulomety Maxima vzor 1943. Kulometčík z ukrajinské armády ukázal kulomet Maxima, který byl nedávno dodán velením.

34; Chladné přijetí. Je možné jen neformální setkání Obamy a Erdoğana. Představitel Bílého domu prohlásil, že odmítnutí oficiálního setkání nelze brát jako neúctu k Turecku.

35; Prezident Ruské federace potvrdil trestní sankci za vytváření finančních pyramid.

36; Trumpovi bude pomáhat Janukovičův poradce. Donald Trump pozval do svého předvolebního štábu bývalého technologa politické moci od Janukoviče.

37; Nejnovější bojový robot ochrání jaderné objekty Ruska. Robototechnický komplex je určen pro vedení vojskové rozvědky, pro odhalování a likvidaci pevných i pohyblivých cílů, pro palebnou podporu jednotek, pro hlídkování a ochranu objektů raketových vojsk strategického určení.

38; Mustafa Najem se v přímém přenosu pohádal se svým oponentem. Padala ostrá slova.

39; V Rusku bylo na žádost ministerstva spravedlnosti zrušeno hnutí „Stop cham“.

40; Americká politika v ukrajinské slepé uličce. Další pokus svrhnout Arsenije Jaceňuka a jmenovat nového premiéra opět selhala. Předpokládalo se, že 30. března Porošenko pojede do USA s novou vládou. Nějak se to nepovedlo.

41; Vedení volejbalového klubu „Dinamo“ požádalo o pomoc kozáky při odvetném zápase, aby nedocházelo k excesům vůči ruskému mužstvu.

42; Narkomanská ATO: Velitel batalionu šíří mezi vojáky drogy. V tankovém batalionu 14. mechanizované brigády ukrajinské armády velitelé prodávají narkotika vlastním vojákům.

43; V Rusku navrhují zmrazování profilů nebožtíků v sociálních sítích. S touto iniciativou přišel poslanec zákonodárného shromáždění Petrohradu Vitalij Milonov.

44; Policista zahynul při výbuchu automobilu v Dagestánu. Ministerstvo vnitra Dagestánu potvrzuje smrt policisty při výbuchu automobilu. Je to už druhý případ podobné smrti pracovníka ministerstva vnitra v Dagestánu za posledních 24 hodin.

45; USA mohou ukončit masakr v Donbasu, říká Lukašenko. Běloruský prezident připomněl, že už dávno navrhoval, aby se Washington připojil k urovnání krize na Ukrajině.

46; V Moskvě bylo zadrženo kolem dvaceti stoupenců Islámského státu. Během operace FSB a policie bylo zadrženo kolem dvou desítek lidí, kteří jsou podezřelí ze spojení s teroristy.

47; Ochranka Ljaška a Timošenkové cynicky ignoruje požadavky „nové policie“. Ukrajinský novinář řekl, jak nová policie marně vyžaduje dodržování zákonů od tělesných strážců poslanců.

48; Kvůli chybějícím 14 tisícům smluvních vojáků aktivizoval Kyjev přesun stovky záklaďáků na Donbas k 72. brigádě ukrajinské armády, hlásí rozvědka Doněcké republiky.

49; Druhá skupina ruských ženistů se vydala do Sýrie za účelem odminování Palmýry. První skupina odletěla už počátkem týdne.

50; Struktura připravující mediální útoky na Rusko je spojena s americkými úřady, říká expert. Mezinárodní konsorcium novinářských výzkumů, které připravuje mediální útok na Rusko a jeho prezidenta, je spojen s vedením USA, prohlásil ředitel Centra aktuální politiky Andrej Tatarinov.

51; Oděský novinář Arťom Buzila zavřený koncem dubna 2015 za „separatismus“ se dostal 30. března na svobodu.

52; Inflace v Rusku zpomalila na 7,5%. Po prudkém nárůstu inflace v roce 2015 se kvůli pádu rublu a zavedení odvetných sankcí tempo růstu cen v Rusku podstatně zpomalilo.

53; Bašár Asad: Ekonomické škody vzniklé v důsledku konfliktu v Sýrii činily 200 miliard dolarů. Prezident Sýrie Bašár Asad odhadl škody způsobené občanskou válkou, která probíhá od roku 2011, na 200 miliard dolarů.

54; Ukrajinští okupanti ostřelovali obec Grigorjevka na jihu Doněcké republiky, hlásí zdroj. Už dříve ministerstvo obrany Doněcké republiky sdělilo, že ukrajinská vojska za posledních 24 hodin 515-krát ostřelovala frontové území Doněcké republiky.

55; Hrdinného dědečka-partyzána, který odpálil okupanty sklenicí medu, odsoudili k patnácti letům odnětí svobody. V únoru 2015 se pokusil svůj čin zopakovat, ale byl na udání zrádců zadržen policií.

56; Ruská podpora byla základem vojenských vítězství Sýrie, říká Asad.

57; Rusko předvedlo v Sýrii mimořádně dobré vojenské možnosti, přiznává Pentagon ústy náměstka ministra obrany USA Roberta Worka.

58; V Rusku představili projekt na vytvoření ruské jaderné baterky. Způsob získání vysoce obohaceného radioizotopu nikl-63 vyvinutý ruskými specialisty je spojovacím článkem mezi ideou vytvoření tzv. beta-voltaických zdrojů napájení.

59; Stoupenci Islámského státu zadržení v Moskvě byli občany Turecka. V současné době je zjišťována totožnost zadržených a zjišťuje se také míra napojení na Islámský stát.

60; Krvavý teror obytných čtvrtí v Aleppu, Damašku, Idlíbu a v Latakíji. Jen za uplynulých 24 hodin byla na obytné čtvrti Fuá v provincii Idlíb nezákonnými ozbrojenými formacemi třikrát vedena palba z minometů, během které byli zraněni čtyři civilní obyvatelé provincie.

61; USA rozmístí ve Východní Evropě obrněnou tankovou brigádu. Pentagon plánuje zajistit přítomnost obrněných tankových sil ve Východní Evropě.

62; Výbor Nejvyšší rady pro zahraniční záležitosti schválil rozhodnutí o přerušení diplomatických styků s Ruskem. Teď už zbývá jen získat podporu tohoto rozhodnutí v parlamentě, poznamenal Parasjuk.

63; Po Sýrii Rusko zdokonalí svá letadla a bude ještě nebezpečnější, píší americká média. Syrská operace poskytla Rusku možnost otestovat svá letadla v bojových podmínkách. Přitom bylo zjištěno mnoho chyb a nedostatků, což Rusku umožní je odstranit a svá letadla učinit ještě lepšími.

64; Internet se baví: Saakašvili mluvil naprosto neznámým jazykem. Jeho pokus vést tiskovou konferenci v ukrajinštině pro něj skončil trapasem.

65; Rusko je výzvou a hrozbou pro nás všechny, říká britské ministerstvo zahraničí. Během své návštěvy Gruzie Philipp Hammond prohlásil, že Rusko údajně narušuje pravidla mezinárodního systému a označil je za výzvu a hrozbu pro všechny země.

66; Manželka organizátora Majdanu Mustafy Najema ve vysílání ukrajinské televize prohlásila, že hlavní vymožeností vývoje po Majdanu spočívá v tom, že se Ukrajinci přestali bát umírat za Ukrajinu.

67; Porošenko zavedl sankce podle seznamu Savčenkové. Porošeno uvedl v platnost sankce proti osobám zúčastněným na procesu s ukrajinskou sadistickou návodčí Savčenkovou a teroristy Olegem Sencovem a Alexandrem Kolčenkem.

68; Ministr zahraničí Německa vyzval Turecko, aby ctilo svobodu slova a evropské hodnoty. Pokud chce Turecko spolupracovat s Evropskou unií, pak Ankara musí ctít evropské hodnoty.

69; Asad se vyjádřil k politickému urovnání, ke kurdské otázce a k osudu Sýrie. Prozatímní výsledky rozhovorů o urovnání v Sýrii dávají naději na jejich úspěšný konec a dosažení dohod o vytvoření vlády národní jednoty.

70; V Nejvyšší radě si myslí, že jmenování cizinců do vlády odporuje ústavě. Podle Geraščenkových slov by kvůli pozvání zahraničních občanů do ministerských funkcí musela být změněna ústava.

71; Jatka v Sýrii: Ozbrojenci Achrar aš-Šám zlikvidovali tanky Islámského státu. Byly zabity desítky teroristů. Prudké boje vedly k velkému množství raněných a zabitých na obou stranách. Achrar aš-Šám zveřejnil fotografie vypálených tanků Islámského státu.

72; Oděský ozbrojenec: Soudce zahájil palbu na operativce Národní protikorupční kanceláře. V Oděse soudce Malinovského obvodu, který byl přistižen při přebírání úplatku ve výši půl milionu hřiven, začal střílet na detektivy Národního protikorupčního úřadu a poté utekl.

73; Ukrajinská armáda opět ostřeluje pozice armády Doněcké republiky na předměstí Gorlovky.

74; Vstup Ukrajiny a Gruzie do NATO vyvolá výbuch, říká představitel Ruské federace. Vstup Ukrajiny a Gruzie do NATO destabilizuje situaci a postaví Evropu na pokraj krize, jejíž rozměry si dnes ani není možné představit.

75; Teroristé ničí Aleppo. Situace v provincii Aleppo se nadále zhoršuje. Byly zveřejněny letecké záběry z bezpilotníků přímo z Aleppa.

76; Obyvatelé Doněcké republiky mohou s pasy své země pobývat v Rusku po neomezenou dobu.

77; Bitva o jantar: V Rovenské oblasti nelegální sběrači jantaru zbili policisty. Sedm policistů skončilo v nemocnici.

Zdroj: rusvesna.su

 

Čtvrtek, 31.3.2016:

1; Gruško: Bez strašení Ruskem by NATO neudrželo kontrolu nad Evropskou unií. Vlasy vstávají hrůzou na hlavě, když člověk slyší mluvit některé „experty“ o touze Ruska vtrhnout do Pobaltí. Prý jen koordinované akce NATO brání ruským tankům vtrhnout do Evropy.

2; Ruské letectvo během noční operace zlikvidovalo více než 60 teroristů a čtyři velitelská stanoviště, zbraně a techniku, sdělili v tiskové službě ministerstva obrany Ruské federace.

3; Turečtí vojáci verbují ozbrojence do Džebhat an-Nusrá, říká ministerstvo obrany Ruské federace.

4; V Kyjevě došlo k útoku na automobil poslance Parasjujka. Do jeho zaparkovaného auta hodili granát RGD-5.

5; Poslanec za Opoziční blok Vasilij Nimčenko pronesl před svým vystoupením v zasedacím sále ukrajinského parlamentu velmi neslušná slova.

6; Ukrajinská armáda včera večer vystřelila 63 min na frontovou oblast na jihu Doněcké republiky v obcích Granitnoje a Širokino.

7; Britské ministerstvo zahraničí vyzvalo Ukrajinu ke splnění Minských dohod. Kromě toho ministr zahraničí Velké Británie řekl, že Rusko je v ukrajinském konfliktu agresorem.

8; Na Ukrajině může být ministrem každý drobný zlodějíček, řekl Saakašvili. Ani jedna ukrajinská vláda nebyla vytvářena podle tak korupčních principů, jako ta, která se tvoří dnes, prohlásil gubernátor Oděské oblasti.

9; Turecko verbuje ozbrojence pro útok na Aleppo. V Karjatejnu a Deyr az-Zauru probíhají prudké boje. Ozbrojenci Islámského státu, kteří utekli z Palmýry, nadále udržují své obranné pozice v okolí Araku a As-Suchna.

10; Od dubna Ukrajina už nedostane slevy na plyn, říká Novak. Platnost slevy na plyn pro Ukrajinu, která byla poskytnuta ruskou vládou na první čtvrtletí 2016 ve výši 17,77 dolaru za tisíc kubíků, vyprší 31. března 2016.

11; V Dagestánu byl zadržen podezřelý z útoku na policejní kolonu. Policisté jej podezírají z napojení na Derbentské kriminální podsvětí.

12; V USA se bude vyznamenávat medailemi za boj proti Islámskému státu. Vyznamenání i samotná kampaň se jmenuje „Neochvějná rozhodnost“.

13; U Mariupolu zahynul „Francouz“ z pluku Azov. „Van Gogh“ byl zraněn. Zabitý ozbrojenec, který patřil ke skupině kryjící rozvědčíky. Se pokoušel zmocnit spadlého bezpilotníku.

14; Americký B-1 a ruský Tu-160. Který strategický bombardér je lepší? Navzdory tomu, že B-1 a Tu-160 byly vyvinuty pro odlišné cíle, mají mnoho společného.

15; Propagace sebevražd: Ministerstvo vnitra vyšetřuje činnost sebevražedných spolků na sociální síti VKontaktě. Na sociálních sítích funguje mnoho spolků, které plánovitě a organizovaně propagují sebevraždy mezi nedospělými uživateli.

16; Už nejsou místa. Zájemci o službu v ruské armádě se staví do fronty. Je jich o 30 tisíc více než je plánovaný nábor.

17; Útok na Karjatajn: Ruské letectvo v noci lovil ozbrojence z Islámského státu a ráno začala útočit syrská armáda. Po Palmýře pokračuje Syrská armáda v útoku na El-Karjatajn za aktivní podpory ruského letectva.

18; Moskva jasně vysvětlila, proč odmítá účast na summitu bezpečnosti ve Washingtonu. Považuje jej za nadbytečný. Samotnou spolupráci v této oblasti samozřejmě neodmítá a také v ní pokračuje.

19; Nesplnitelná mise ukrajinského prezidenta Porošenka v USA. Čím skončí Porošenkova návštěva Ameriky, je ve hvězdách.

20; Turečtí pohraničníci střílejí na běžence ze Sýrie, píší Times. Mezi lidmi zabitými tureckými pohraničníky jsou děti.

21; Rusko poprvé dopravilo humanitární pomoc obyvatelům Aleppa. Vrtulníky dopravily čtyři tuny humanitárního nákladu do překladiště na jihu od Aleppa. Poté převezli pomoc nákladními vozy do obce Al-Ballat na předměstí Aleppa, kde se bude rozdělovat.

22; Starosta Moskvy označil turecké fanoušky za kozly. Sergej Sobjanin označil chování tureckých fanoušků, kteří házeli na ruské volejbalistky odpadky, za nesportovní a přirovnal je ke kozlům.

23; Pomozte, čím můžete. Porošenko v USA žádá o zbraně a přemlouvá k posílení protiruských sankcí. První platforma pro veřejné vystoupení Petra Porošenka byla poněkud zvláštní. Šlo o fórum se slibným názvem „Pokračující boj Ukrajiny za svobodu“. Ve své pozici si ale nemůže moc vybírat.

34; Úřady v Primorje nahradí důchodci, na jehož pozemek spadlo letadlo Su-25, veškerou škodu. Včera majitel vyhořelé stodoly oznámil úhyn padesáti slepic a požádal o kompenzaci ve výši tří milionů rublů.

35; Ukrajinská armáda ostřelovala severní okraj Doněcka z těžkých minometů. Pod palbou byl také Dokučajevsk ležící na jih od Doněcka.

36; Pirátská republika Ukrajina. Ukrajina se stává mezinárodním útočištěm pro veškeré uprchlé zločince a další osoby s temnou minulostí – pro extremisty všech odrůd.

37; V Pentagonu slíbili brzkou porážku Islámského státu . Jsme více než kdykoli v minulosti přesvědčeni o tom že se blíží porážka Islámského státu na všech bojištích, prohlásil náměstek ministra obrany USA.

38; Ruská ekonomika v letech 2015 až 2018 poklesne o 0,5%, ale v roce 2019 vzroste o 2,5%. Znamená to, že za jediný rok ruské hospodářství vyrovná veškeré dosavadní ztráty.

39; V Kyjevě opilý policista zahájil palbu na ulici. Třicetiletý podnapilý kapitán nové ukrajinské policie začal střílet na bulváru Družby.

40; Spolupráce s tajnými službami a tureckou armádou bylo na úrovni, říká otevřeně ozbrojenec Islámského státu. Novinářům se podařilo získat nové materiály svědčící o těsném propojení Turecka s teroristy.

41; Státní department USA se omluvil za radu nepohledným Američanům. Netaktní prohlášení bylo publikováno na oficiální stránce úřadu na Twitteru před začátkem jarních prázdnin v USA.

42; Čína se chystá předehnat USA v dovozu ropy. V roce 2016 může Čína zaujmout první místo v objemu dovážené ropy a předehnat tak USA. Oznámil to viceprezident čínské ropné obchodní společnosti Unipec Čchun Fulyan.

43; V řeckém přístavu se popraly stovky syrských a afghánských běženců. Nepokoje vznikly po útoku skupiny Afghánců na ženu ze Sýrie. Situace se velmi brzy vymkla kontrole.

44; Ukrajinská armáda ostřelovala Gorlovku z Gradů. Zraněni byli civilní občané. Důkazy o ostřelování byly již předány orgánům OBSE.

45; Saakašvili pokračuje v tlaku na personální přestavbu na generální prokuratuře. Ti, kdo jmenovali Stojanova prokurátorem oděské oblasti, by měli být potrestáni, zastrašuje Saakašvili.

46; Ukrajina se ocitla ve špatné společnosti. Proč CIA a MMF označily Ukrajinu za zhroucený stát a co má tato země společného se Súdánem, Jemenem a Venezuelou?

47; V Moskvě chtějí výši pokut pro řidiče odvíjet od ceny vozidla. Je nutné zvýšit sankční pokuty pro řidiče a navázat výši pokuty na cenu automobilu, prohlásil místostarosta hlavního města Ruské federace Maxim Liksutov.

48; Ruští experti prověří bezpečnosti egyptských letišť. Specialisté nebudou prověřovat bezpečnost letišť, na které nelétaly ruské letecké společnosti, například letiště v Alexandrii.

49; Ochranka tureckého prezidenta se pokouší zpěvem překřičet výkřiky typu „Erdoğan je terorista“. Na internetu se objevilo video ukazující „pěvecké“ výkony Erdoğanovy ochranky v USA.

50; V Polsku se chystají odstranit 500 sovětských pomníků. Sovětské památníky symbolizují panství komunistického systému v Polsku, a proto musí být zničeny, myslí si v Polsku.

51; Soud v Haagu dal za pravdu Šešeljovi ve všech bodech obžaloby. Lídr srbských radikálů strávil v cele tribunálu jedenáct let kvůli obvinění ze zločinů proti lidskosti.

52; Černomořská flotila dostane nové lodě s „Kalibry“. V roce 2016 Černomořská flotila Ruské federace bude doplněna třemi novými plavidly, vyzbrojenými raketami s plochou dráhou letu „Kalibr“.

53; Nové požadavky MMF vůči Ukrajině: Výměna vlády a další zvyšování cen za bydlení. MMF stále ještě neztratil naději na to, že dohodnuté reformy, na základě kterých Kyjevu slibují peníze, budou realizovány. Přitom soudě dle povahy prohlášení, bude MMF prosazovat ty správné lidi v křeslech ministrů.

54; Peskov odpověděl na prohlášení Porošenka o jaderných zbraních na Krymu. Rusko nebude s nikým projednávat své počínání na vlastním území, zdůraznil tiskový tajemník Vladimira Putina.

55; Tisíce demonstrantů v ulicích Paříže organizují potyčky s policií. V Paříži dnes proběhl mnohatisícové shromáždění proti pracovním reformám, které navrhuje vláda země.

56; Co se stane, pokud Ukrajina přeruší diplomatické styky s Ruskem? Kyjevský režim už třetí rok kraluje v disciplině s názvem „Abych naštval souseda, střelím se do nohy“.

57; Šojgu navrhl západním partnerům aby se připojili k odminovávání Palmýry. S tímto návrhem přišel ministr obrany Ruska na setkání s ministrem zahraničí Srbska Ivicou Dačićem.

58; Iniciativy hraničící s šílenstvím nejsou v poslední době v Kyjevě vzácností, říká Peskov. Tiskový tajemník prezidenta Ruské federace Dmitrij Peskov komentoval rozhodnutí poslanců Nejvyšší rady Ukrajiny přerušit diplomatické styky s Ruskem.

59; V důsledku ostřelování Gorlovky bylo zraněno pět místních obyvatel v obci Golmovskij. Mezi nimi jsou staří lidé, kteří jsou paralyzovaní, sdělil Eduard Basurin.

60; Postoj Gazpromu Kyjev dráždí. Kyjev je „poněkud rozladěn“ nesouhlasem Ruska s prodloužením zimního plynového slevového balíčku pro Ukrajinu, prohlásil šéf Naftogazu.

61; Na Ukrajině byl vytvořen úřad, který se spolu s Američany zabývá únosy a mučením lidí v Donbasu, vyplývá ze svědectví zadrženého špiona SBU. Tzv. „Šestá správa“ byla vytvořena teprve nedávno. Přijali tam všechny zájemce, kteří provádějí společné operace s Američany zaměřené na likvidaci a únosy lidí v Donbasu. Unášejí lidi a vyslýchají je.

62; Porošenkova návštěva USA začala trapasem. Přijel pozdě na své vystoupení na fóru, ale mohou za to američtí dispečeři.

63; Krátery v silnicích, domy poseté střepinami, zničené komunikace – masivní ostřelování Gorlovky. Palba na obec Golmovskij na severním okraji Gorlovky byla vedena z tankových děl, z prostředků těžkého dělostřelectva a z minometů.

64; Porošenko je žádán o přejmenování Ukrajiny na Kyjevskou Rus. Vrátit naší zemi historický název „Kyjevská Rus“, aby už nikdo nemohl říkat, že jsme nikdy nebyli nezávislí, říká se v textu petice.

65; Ukrajinský granát poškodil budovu administrativy v obci Zajcevo. Byla zraněna místní obyvatelka.

66; Útok Turecka na Su-24 byl agresí i vůči Sýrii, říká Asad. Turecké ozbrojené síly 24. listopadu 2015 sestřelily ruský bombardér Su-24 a pilot byl při katapultáži zabit. Bašár Asad toto považuje i za napadení Sýrie, protože letadlo bylo sestřeleno nad jejím územím.

67; Šéf SBU o zadrženém ukrajinském špionovi: Jeho cesta nebyla oficiální. V ukrajinské kontrarozvědce se distancovali od svého kolegy zadrženého v Moskvě a slíbili, že jej v nejbližší době propustí.

68; Putin: Je třeba učinit závěry z migrační krize v Evropě. Prezident Ruska Vladimir Putin prohlásil, že Ruská federace musí učinit závěry z migrační krize v Evropě, kde v migrantském prostředí rostou radikální nálady.

69; Ukrajina negarantuje svým občanům přežití, říká Zacharova. Na Ukrajině neexistuje skutečné soudnictví a stát nezaručuje svým občanům život, o čemž svědčí vražda advokáta Jurije Grabovského.

70; Lídr Srbů Šešelj požaduje od Haagského tribunálu 14 milionů euro jako kompenzaci.

71; Generální štáb ruské armády publikoval podrobnosti o osvobození Palmýry. Náčelník Hlavní správy Generálního štábu generálporučík Sergej Rudskoj oznámil detaily operace při osvobození Palmýry.

72; Zacharova je překvapena mezinárodní reakcí na osvobození Palmýry. Reakce mezinárodního společenství na osvobození Palmýry byla divná a opožděná.

73; Forbes zveřejnil jména hlavních boháčů Ukrajiny. Majetek nejbohatších lidí na Ukrajině spočítalo ukrajinské vydání časopisu.

74; Británie má přímý vztah ke krizi v Sýrii, říká Zacharova. Rusko opakovaně vyzývalo ke společném urovnání v Sýrii i Vekou Británii, která ale blokovala obnovení setkání ministrů zahraničí a obrany ve formátu 2+2.

75; V Sýrii dnes bojuje Erdoğanova armáda, říká Asad. Válka, kterou syrská vláda vede na svém území proti ozbrojencům Islámského státu, je válkou proti Erdoğanovi, který podporuje a sponzoruje teroristy, myslí si Bašár Asad.

76; V Turecku byl zadržen ozbrojenec, který zavraždil pilota Su-24. Ten se vrátil ze Sýrie, kde bojoval na straně ozbrojenců proti vládním vojskům, a byl zadržen ve středu večer v İzmiru na západě Turecka v jedné z restaurací.

77; Ministerstvo obrany doplnilo seznam válečných zločinců z ukrajinské armády o jména velitelů, kteří ostřelovali Makejevku 23. března 2016.

78; Počet zraněných v důsledku ostřelování ze strany ukrajinské armády na severu Doněcké republiky vzrostl na deset lidí. Kromě toho byly poškozeny zdi a krov tří patrových činžovních domů, palác kultury a byla narušena funkce vodovodu.

79; FSB zadržela ukrajinského špiona. Podplukovník SBU přijel do Ruska kvůli účasti na operaci pod záminkou náboru do FSB.

80; V tureckém Diyarbakıru došlo k výbuchu. Cílem útoku byl vojenský automobil. Zahynuli při něm čtyři policisté. Čtrnáct dalších bylo zraněno.

81; Prohlášení britského ministra zahraničí o Rusku je čirý populismus, říká Jevkurov. Philipp Hammond označil Rusko za výzvu a hrozbu pro všechny země navzdory společným zájmům v boji proti terorismu.

82; U Gorlovky byl zlikvidován ukrajinský Godzilla. Zbývaly mu pouhé tři dny do demobilizace.

83; Zacharova: Bourání památníků v Polsku a akce Islámského státu v Palmýře jsou dvě strany jedné mince. Teroristé ničili památky v Palmýře z ideologických pohnutek. Stejným principem se řídi i Varšava, prohlásila oficiální představitelka ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharova.

84; Asad je připraven uskutečnit předčasné prezidentské volby, bude-li si to lid přát. Požadavek na provedení předčasných prezidentských voleb nebyl nastolen jako součást současného politického procesu, ale na přání občanů Sýrie mohou být volby uskutečněny, prohlásil Bašár Asad.

85; Ministerstvo zahraničí Ruské federace prostuduje informace o zadržení vraha pilota Su-24, říká Zacharova. Dnes turecká média oznámila zadržení ozbrojence Alparslana Çelika, který se přihlásil k odpovědnosti za vraždu Olega Peškova.

86; Šojgu nabídl srbským ženistům, že mohou pomoci při odminovávání Palmýry. Palmýru opustilo více než 100 tisíc běženců a dokud nebude uskutečněno odminování, nebudou se moci vrátit domů.

87; Ukrajinská armáda vystřelila 25 min na obec Sachanka na jihu Donbasu.

88; An-Nusrá v nejbližších dnech zahájí mohutný útok na Aleppo. Podle slov ozbrojence zajatého v okolí Ašrafíja kromě radikálních fanatiků a žoldáků se součástí Fronty an-Nusrá stala i část oddílů vojáků ze Svobodné syrské armády.

89; Další zrada: Porošenko odmítl přerušení diplomatických vztahů s Ruskem. Podle jeho slov je zapotřebí se zaměřit na splnění Minských dohod.

90; Ruská liberální média ve službách Ukrajiny: Redakční politiku kanálu Dožď určovali ukrajinští policisté a Porošenkova administrativa. Telefonní rozhovory novináře s představiteli ukrajinských úřadů z roku 2015 byly publikovány na stránkách Cyberberkutu.

91; Ministerstvo obrany Doněcké republiky za posledních 24 hodin zaregistrovalo 28 případů porušení režimu přerušení palby ze strany ukrajinské armády.

92; Rusko bude vnímat likvidaci památníků v Polsku jako urážku, říká Klincevič. První místopředseda výboru Rady federace pro obranu a bezpečnost Franc Klincevič řekl, že přání polských úřadů zničit pomníky nemá žádné racionální vysvětlení.

93; Rosněfť přežije pád cen ropy i kolem deseti dolarů za barel. Rusý ropný gigant dokáže fungovat i v případě, že ceny ropy spadnou na úroveň 10 dolarů za barel.

94; Kyjev dostane peníze od MMF jen v případě, že bude ustavena nová vláda, říká ministerstvo zahraničí Ukrajiny. Přitom ministr zahraničí Ukrajiny poznamenal, že USA podporují nikoli někoho konkrétního na funkci premiéra, nýbrž vůli k reformám.

95; Iráčtí vojáci rozhodují o osudech zajatých ozbrojenců Islámského státu hlasováním na Instagramu.

96; Západ děkuje ruskému členu jednotky zvláštního nasazení, který zahynul v boji s teroristy Islámského státu. Evropané a Američané zdá se začínají chápat, že právě ruští vojáci vlastně sami bojují proti teroristům, a to i za cenu obětování vlastních životů.

97; V syrském Homsu došlo k dvojitému teroristickému činu, Jsou zranění. Dvě bomby explodovaly v okolí Ad-Daháb. Jsou zranění mezi civilním obyvatelstvem.

98; Obyvatelé Kyjeva se vzbouřili proti řádění batalionu Ajdar. Během shromáždění došlo k potyčce nejdříve s policií pokoušející se demonstranty vyhnat od budovy Nejvyšší rady, poté i ke konfliktu s mži v maskáčích, kteří se odmítali představit.

99; Ukrajinská armáda zahájila palbu na předměstí Doněcka. V okolí jasinovatského kontrolního stanoviště probíhá intenzivní boj.

100; Do oblasti výstavby Kerčského mostu vplulo nezákonně nákladní plavidlo pod zahraniční vlajkou. Plavidlo, které vytvořilo situaci nebezpečnou pro mořeplavbu, plulo pod vlajkou karibské země Svatý Kryštof a Nevis. Na palubě se nacházelo jedenáct lidí. Kapitán byl občanem Ruské federace.

101; Erdoğan prohlásil, že v Sýrii je třeba vytvořit zóny očištěné od terorismu. Takové zóny podle jeho názoru umožní mnoha syrským běžencům vrátit se do vlasti. A jestli to bude zapotřebí, je Turecko ochotno je pustit na své území.

102; V Moskvě došlo k útoku na ukrajinského politologa Kovtuna. Dva lidi s vlajkou Novoruska zaútočili na ředitele kyjevského Centra výzkumu veřejných procesů „Expert“ Vjačeslava Kovtuna.

103; Moskal sprostě vynadal důchodcům, kteří za ním přišli. Důchodci přišli za šéfem oblastní administrativy Zakarpatska s požadavkem, aby zajistil zvýhodněné jízdné ve veřejné dopravě.

104; V Británii muftí vypráví dětem o židovském spiknutí. Muftí na svých přednáškách s dětmi ve věku 4 až 11 let hovoří i o zhoubnosti britských tradic pro křehké duše a o nutnosti zahalování tváří žen.

Zdroj: rusvesna.su

 

Pátek, 1.4.2016:

1; Ukrajinci jsou jako bezdomovci, říká Ljaško. Lídr radikální strany charakterizoval stávající ekonomickou situaci v zemi drsnými pojmy.

2; V tom nynějším bordelu je už možné všechno. Ukrajinská novinářka přišla do Nejvyšší rady v extrémně krátkých šortkách a vyvolala tím v novinářské obci značný skandál.

3; Aktivisté „StopChama“ se pokusili nalepit nálepku na autobus OMON, ale byli zadrženi. Pracovníci policie aktivistům domluvili, ale oni nereagovali. Proto byli zadrženi a dopraveni na oddělení vnitřních věcí Tverskoje.

4; Kyjev posílá lidi na minová pole – prohlášení národní policie Luganské republiky o situaci v Pervomajsku a v obci Zolotoje. Ukrajinské úřady v zájmu zmaření minských dohod pokračují v záměrné destabilizaci v regionu.

5; Státní department odmítl reagovat na Porošenkovu výzvu, aby se připojil k seznamu „Savčenková“. Americký zahraničně-politický úřad tradičně nekomentuje potenciální zavedení sankcí.

6; Trenér Galatasaray vysvětlil nezdvořilé gesto na adresu krasnodarského klubu Dinamo. Podle slov trenéra tureckého volejbalového klubu Galatasaray nebyl určen volejbalistce Košeljovové, ale někomu jinému. Výmluva je to vyloženě slabá, když uvážíme, že kromě gesta létaly směrem k mužstvu i odpadky.

7; Ukrajinská armáda aktivizovala bojové akce v Doněcké republice a použila mohutné samohybné houfnice Pion. Ukrajinská armáda pokračuje ve vyostřování situace na linii dotyku a snaží se převést konflikt do horké fáze.

8; Nejnovější korveta ruského vojenského námořnictva veze rakety s plochou dráhou letu Kalibr do Sýrie. Plavidlo vyplulo v těchto dnech ze Sevastopolu a míří k břehům Sýrie za účelem plnění svých úkolů.

9; Pentagon je připraven na vytvoření vojenských základen v Pobaltí. Spojené státy a jejich spojenci se usalašili poblíž ruských hranic – na moři, ve vzduchu i na souši. Pobaltské vlády neskrývají radost. Jejich protiruská hysterie nalezla odezvu ve Washingtonu a zvítězila nad obezřetností „staré“ Evropy.

10; Šílený Mišiko (Michail Saakašvili) a jeho cesta k prezidentské funkci. Dobrodružství by mohlo skončit úspěchem, kdyby nebylo slabomyslnosti a nerozvážnosti srdnatého „bojovníka s korupcí“ a kokainem.

11; Přece jen něco vyžebral: USA vyčlení pro Ukrajinu 335 milionů dolarů na vojenskou pomoc. Viceprezident USA Joe Biden prohlásil, že prostředky půjdou na přípravu ukrajinských vojáků, angažování nových poradců a také na nesmrtící zbraně.

12; Obama se přece jen setkal s Erdoğanem ve Washingtonu. S Erdoğanem se před začátkem summitu setkal i viceprezident USA Joe Biden.

13; Krym chystá šach-mat ideologům energetické blokády, říká Meňajlo. Krymský poloostrov postupně navyšuje kapacitu energetických zdrojů,prohlásil gubernátor Sevastopolu Sergej Meňajlo.

14; Obyvatelé Doněcké a Luganské republiky mohou přicházet na vysoké školy v Bělorusku s maturitním vysvědčením ze svých republik. V odboru práce se zahraničními občany v Běloruské státní univerzitě sdělují, že začít studovat na univerzitě je možné s vysvědčením z Doněcké a Luganské republiky hned po ověření pravosti dokumentu.

15; Ospalý Západ nestíhá za turbo-Putinem, píše Die Zeit. „Muž činu z Moskvy“ potřeboval pouhé tři hodiny na zahájení operace v Sýrii. Barack Obama, „tupohlav z Washingtonu“, na to potřeboval celé tři roky.

16; Na jasinovatské kontrolní stanoviště bylo v noci vystřeleno dvanáct min. Byl ostřelován sever Doněcka. Ukrajinští okupanti uskutečnili ostřelování z minometů ráže 120 mm na úsek silnice Doněck – Gorlovka v okolí jasinovatského kontrolního stanoviště.

17; Čínská národní banka vrhla do ekonomiky dalších 22 miliard dolarů. Jüan dosáhl maxima na letošní rok. Čínská centrální banka pokračuje v podpoře oslabující ekonomiky ohromnými dávkami peněz přidělovanými bankám.

18; Putinovi svět nikdy neodpustí, že se postavil na stranu zla. Já sám Sýrii nezradím, říká Erdoğan. Turecký prezident prohlásil, že historie Putinovi neodpustí přátelství s Asadem, a také se vyjádřil, že nevydá části Sýrie na pospas teroristům.

19; Obama je připraven poskytnout Ukrajině úvěr, ale s podmínkami. Tranše o velikosti jedné miliardy dolarů bude převedena jen tehdy, pokud Kyjev splní americké podmínky, prohlásil americký prezident.

20; Ukrajinská armáda vystřelila desítky min na obec Sachanka na jihu Doněcké republiky. Palbu na obec vedli z pozic ukrajinské armády v obci Širokino z minometů ráže 82 mm.

21; Reálné příjmy Ukrajinců se propadly v roce 2015 o 22% oproti roku 2014., sdělila státní statistická služba Ukrajiny.

22; Ruští ženisté budou muset odminovat 180 hektarů v osvobozené Palmýře.

23; Pracovníci CIA zapomněli výbušninu ve školním autobuse. V USA v průběhu nácviku odhalování výbušnin jedna z umístěných bomb zůstala nenalezena ve školním autobuse, který dva dny poté vezl děti do školy.

24; Zmuchlaný Porošenko na setkání s Obamou rozesmál uživatele internetu. „Vyžehlete mu sako aspoň ve fotoshopu, píší komentátoři pod oficiální fotografií ze setkání amerického a ukrajinského prezidenta.

25; V Moskvě byli zadrženi členové uskupení, které verbovalo muslimy k Islámskému státu. Budoucí ozbrojence vysílali do Sýrie za peníze věnované věřícími. Zadrženo bylo celkem šest lidí.

26; Do Číny přijela první kolona nákladních automobilů podle zjednodušených pravidel. Ruské nákladní vozy byly do Číny přepraveny podle nových zjednodušených pravidel přepravy přes Kazachstán. První kolona dorazila do města Urumči.

27; Nizozemsko je proti ukrajinským „kohoutům“ v EU. Všechno spěje k tomu, že 6. dubna dojde k největší zradě Ukrajinců od začátku tohoto roku. Čekáme, kdy bude na Ukrajině sedmnáct milionů Nizozemců prohlášeno za Putinovy agenty.

28; Za nejužitečnějšího hráče ukrajinského mistrovství byl vyhlášen Rus Denis Kočetkov.

29; Jak řekne velitel, tak budu postupovat, řekl Kadyrov o své účasti ve volbách nejvyššího představitele Čečny. Úřadující šéf Čečny Ramzan Kadyrov zdůraznil, že je připraven bez řečí splnit jakékoli nařízení ruského prezidenta Vladimira Putina.

30; Západ nemůže rvát peníze do zkorumpovaného bahna Ukrajiny, píší The New York Times. Západ a Mezinárodní měnový fond už si nemohou dovolit cpát peníze do Ukrajiny kvůli tamní vzkvétající korupci a chybějícím reformám, píše americký list.

31; Turecko střílelo do běženců ze Sýrie, říká Amnesty Intarnational. Připomeňme, že příslušnou informaci předtím publikoval list Times s odvoláním na Syrské pozorovací centrum pro lidská práva.

32; Je to poslední návštěva Porošenka v USA jako prezidenta. 31. března byl v americkém hlavním městě zahájen summit o jaderné bezpečnosti. Washington pozval kolem padesáti odborníků z celého světa za účelem projednání vzniklých problémů.

33; V centru Paříže došlo k výbuchu. Přicházejí zprávy o evakuaci občanů.

34; Belgický manažer hotelu byl zadržen kvůli vtípku o vzetí rukojmích. Za vtip mu hrozí citelná pokuta.

35; Sestra zavražděného ukrajinského advokáta identifikovala jeho tělo. Kolegové advokáta spojují jeho vraždu s jeho profesní činností.

36; Puškov přirovnal Ukrajinu k hrochovi. Šéf výboru Státní dumy Ruské federace na své stránce v Twitteru citoval část básně Korneje Čukovského a vedl paralelu se současnou situací na Ukrajině.

37; V Libanonu bylo ze sexuálního otroctvo osvobozeno 75 syrských žen. Bezpečnostní služby Libanonu odhalily největší místní buňku obchodníků s lidmi s cílem sexuálního vykořisťování.

38; „Porošenkova zeď“ v Oděské oblasti nebude. Peníze na obrannou linii proti Rusku Ukrajinci rozkradli a převedli – do Ruska. Informuje o tom tisková služba SBU.

39; Rusové odcházejí, aby zůstali. Israel Šamir komentuje dobytí Palmýry a poselství ruského prezidenta Asadovi.

40; Byla zveřejněna reportáž ukazující Kyjev jako město hrobů a války. Reportáž umožňuje projít se po dnešním Kyjevě a pocítit dusivou atmosféru války a vynuceného vlastenectví.

41; Indonésie zastraší Čínu pomocí Su-35 a F-16, píše Bloomberg. Indonéský ministr obrany Ryamizard Ryačudu oznámil rozmístění amerických stíhaček F-16 na ostrovech v Jihočínském moři a nákup ruských Su-35, aby zastrašil „teritoriální zloděje“.

42; Ukrajinská armáda za posledních 24 hodin více než pětsetkrát ostřelovala frontové oblasti Doněcké republiky. Podle informací ministerstva obrany nejintenzivnější ostřelování s použitím zbraní zakázaných minskými dohodami proběhlo v Gorlovce a okolí.

43; Ukrajinské diverzní skupiny aktivizovaly činnost v okolí Stanice Luganské, hlásí Národní policie Luganské republiky. Ukrajinská armáda využívá režim přerušení palby pro navyšování vojenského potenciálu svých jednotek v zóně ATO.

44; Turecké ozbrojené síly udeřily na pozice Kurdů v Iráku. Každé operace se účastnilo osm stíhaček.

45; Bezjaderný svět zůstal bez svého jádra. Rusko odmítlo svou účast na washingtonském summitu s odůvodněním, že podobná fóra již nepřináší významnější výsledky.

46; Turecko musí Ruské federaci vydat předpokládaného vraha pilota Su-24, říká Klincevič. Turecké úřady dostaly možnost dokázat své přání rozmrazit vztahy s Ruskem a vydat ozbrojence Alparslana Čelika, který se přihlásil k odpovědnosti za vraždu pilota Su-24 Olega Peškova.

47; Kyjev přesunul k frontě raketomety, těžká děla a obrněnou techniku. Rozvědka Doněcké republiky pokračuje v registrování koncentrace sil a prostředků ukrajinské armády podél linie dotyku.

48; Egypt bude platit 55 dolarů za každého turistu. Ministerstvo turistiky Egypta prodlouží platnost a velikost dotací pro charterové lety.

49; Oznam, kde se obchoduje se smrtí! Obyvatelé Krymu pomáhají Federální službě pro kontrolu narkotik bojovat proti drogovým dealerům. 39 oznámení od občanů přišlo na telefon důvěry krymské narkopolicie během této akce, která probíhala v regionu v posledních deseti dnech.

50; Na Ukrajině chtějí zakázat ruské knihy. Ministerstvo kultury navrhuje stáhnout z trhu knihy protiukrajinského obsahu.

51; Kanonenfutter: V Sýrii byla zlikvidována většina ozbrojenců pocházejících z Čečny. Syrští ozbrojenci využili Čečence jako „krmení pro kanóny“, prohlásil Ramzan Kadyrov. Podle jeho slov se počet zájemců o vycestování do Sýrie za účelem účasti v bojích výrazně snížil po zapojení ruského letectva do konfliktu.

52; Saúdové vytvářejí fond národního blahobytu ve výši dvou bilionů dolarů. Saúdská Arábie se připravuje na ukončení ropné éry.

53; Novináři už vědí jména vrahů advokáta, který hájil Rusy zadržené na Ukrajině. Ukrajinský list tvrdí, že podle jeho informací mohlo jít nikoli o politické motivy vraždy, ale o osobní mstu.

54; Porošenko nabídl advokátu Savčenkové pozici Generálního prokurátora Ukrajiny místo Viktora Šokina, který je nyní široce kritizován ve veřejnosti.

55; Díky Rusku se křesťané začali vracet do Sýrie. Obyvatelé křesťanského města Sadád v provincii Homs se začali vracet z Evropy po stabilizaci situace v zemi díky ruským akcím, řekl představitel města Sadád Sulejman Al-Chalíl.

56; Peskov komentoval Erdoğanova slova o obnově vztahů mezi Ruskem a Tureckem. Ankara neučinila ani jediný krok pro normalizaci vztahů s Moskvou, myslí si v Kremlu.

57; Hromadná rvačka na Západní Ukrajině: Sběrači jantaru napadli policisty. Po incidentu bylo několik policistů převezeno do nemocnice se zraněními.

58; An-Nuasrá se s pomocí Turecka snaží zasít chaos v Sýrii. Ozbrojenci z teroristického uskupení, které okupovalo severozápadní provincie Sýrie, dostávají pravidelnou vojenskou pomoc od tureckých vojáků.

59; Rogozin zakázal umisťovat státní zakázky na stavbu lodí do zahraničí. Víc už varovat nebudu, pohrozil vicepremiér.

60; Turecko je hlavním dodavatelem zbraní a techniky pro Islámský stát, prohlásil Čurkin. Diplomat zdůraznil, že rozvědka Turecka řídí práce v tomto směru.

61; Kyjev se snaží omluvit svou sabotáž Minských dohod, říká ruské ministerstvo zahraničí. Zahraničně politický úřad vyjádřil znepokojení ohledně postoje ukrajinských úřadů a vyzvalo Kyjev ke splnění svých povinností.

62; Syrští vojáci našli masový hrob civilních obyvatel na okraji Palmýry. Na okraji města odhalili syrští vojáci společný hrob, kde bylo pohřbeno více než 25 občanů, z nichž většina byly ženy a děti.

63; Cena ruské plynu pro Minsk má činit 80 dolarů, říká běloruský premiér. V tuto chvíli je cena plynu za tisíc kubickým metrů pro Bělorusko na úrovni 142 dolarů. Premiér vysvětlil svůj postoj výkyvy kursu rublu ve vztahu k dolaru.

64; Srbsko odmítlo vstoupit do EU kvůli možným škodám na vztazích s Ruskem. Srbsko patří geograficky a politicky k Evropské unii, ale Bělehrad nemá v úmyslu provokovat zhoršení vztahů s Ruskem, prohlásil ministr zahraničí Srbska Ivica Dačić.

65; Generálové Ruska a NATO soutěžili ve střelbě v klubu DOSAAF. Členové klubu vojenských velitelů Ruské federace a vojenští atašé USA, Švýcarska, Německa, České republiky, D8nska a Rumunska soutěžili v Centrálním sportovně střeleckém klubu DOSAAF. Vítězem se stal český vojenský diplomat Vlastimil Kolárik.

66; Vrah pilota Su-24 byl v Turecku zadržen kvůli obvinění z podvodu, píší média. Ozbrojenec, který se přihlásil k vraždě ruského pilota, je obviněn z šíření falešných peněz a z krádeže financí vybraných jako pomoc syrským Turkmenům.

67; USA utratily 86 milionů dolarů za letadlo, které se ani jednou nevzneslo do vzduchu, píše The Washington Post. V projektu Pentagonu o modernizaci vojenského průzkumného letadla ATR 42-500 bylo objeveno mnoho chyb. Ty pak vedly k tomu, že aparát, za který bylo utraceno několik desítek milionů dolarů, se vůbec nedostal do vzduchu.

68; Senzace od Cyberberkutu: Soros tlačí Ukrajinu do EU. Miliardář tlačí na Nizozemsko a manipuluje názorem Nizozemců. Jak se podařilo zjistit hackerům, americký miliardář George Soros věnuje velké prostředky na uskutečnění propagandistické kampaně na podporu ratifikace dohody o asociaci Ukrajiny a EU.

69; Porošenko lhal Ukrajincům o setkání s Obamou. Setkání Porošenka s Obamou, které by bylo přesnější nazvat „potkáním“, je jen krásná fotograficko-literární mystifikace, která má aspoň trochu zlepšit Porošenkovu image.

70; Prokurátorský majdan: Byla zablokována silnice mezi Oděsou a Kyjevem. Kolem 150 aktivistů proukrajinských organizací zablokovalo dopravu na silnici na protest proti jmenování Nikolaje Stojanova. Pohybují se po úrovňovém přechodu v obou směrech a neumožňují dopravě pohyb.

71; Ukrajinští vojáci večer vystřelili na severní okraje Doněcka 17 min. Jednotky ukrajinské armády vedly palbu z pozic v okolí větrací důlní šachty Butovskaja a okupované obce Opytnoje.

72; Během návštěvy prezidenta Ukrajiny v USA budila pozornost médií dívka, která vítala Porošenka v extravagantních žlutomodrých botách na vysokém podpatku.

73; Úspěchy Ruska generují poptávku po ruských zbraních, říká expert. Objednávky ruských zbraní dosáhly rekordní úrovně za posledních 25 let. Tento růst se dá vysvětlit několika faktory, poznamenal ve vysílání radia Sputnik vojenský expert Igor Korotčenko.

74; Dmitrij Sablin: Sloužit dnes v Ruské armádě je velká čest Mládež sní o tom že se stane „Zdvořilými lidmi“. Dnes v Rusku začal jarní nábor do armády. Podle pokynu prezidenta Vladimira Putina bude přijato do armády více než 155 tisíc lidí.

75; Nový Blízký Východ. Blízký Východ, který se před očima rodí v Sýrii, bude jiný a mnohé země tohoto regionu se budou muset smířit s tímto faktem a změnit svou politiku vůči Sýrii, Íránu a Rusku.

76; Americký velvyslanec poradil Ukrajině, aby se dva roky obešla bez voleb. Velvyslanec na Ukrajině Geoffrey Pyatt radí neuskutečňovat v nejbližší době mimořádné volby do Nejvyšší rady Ukrajiny.

77; Rosoboroneksport uzavřel v roce 2015 rekordní množství kontraktů. Zástupce generálního ředitele Sergej Goreslavskij prohlásil, že nyní je společnost prakticky největší na světě co do objemu vývozu vojenského materiálu.

78; Ukrajince Jurije Pavlenka, který potrhal Porošenkův portrét, zavřeli na čtyři a půl roku do vězení za chuligánství.

79; Ve městě Konotop v Sumské oblasti Ukrajiny neznámí pachatelé zapálili Molotovovými koktejly místní televizní studio.

80; Na „apríla“ Státní department „zažertoval“ o dvaceti dětech a ženách zabitých syrskou armádou u Damašku. Bezpilotník ale americkou lež okamžitě vyvrátil. Prvního dubna ve státním departmentu USA informovali o útoku syrské armády na školu a nemocnici na předměstí Damašku Deyr al-Asafír. Následkem leteckého úderu mělo být zabito více než dvacet žen a dětí.

81; Německo se snaží odvrátit nutnost přiznání k další genocidě. Na pozadí hysterických rozhovorů o Sýrii a děsivých novinek z Korejského poloostrova zůstává takřka mimo pozornost diplomatický souboj mezi Německem a Namibií. Tato africká země požaduje od Němců přiznání kruté genocidy z doby před sto lety a příslušnou kompenzaci.

82; Porošenko počít s bezvízovým stykem s EU do letošního června. Prezident projednal s premiérem Nizozemska perspektivy Ukrajiny.

83; Informace o dohodách s Ruskou federací o odvolání Asada neodpovídají skutečnosti, říká Státní department USA. V USA slíbili, že se vrátí k rozhovorům o Sýrii v polovině dubna.

84; Státní department komentoval incident mezi Erdoğanovou ochrankou a novináři. Násilí vůči civilním demonstrantům je nepřípustné prohlásili ve Státním departmentu USA v komentáři konfrontace mezi ochrankou tureckého prezidenta a novináři ve Washingtonu.

85; Ve Lvově opilý vysloužilec zbil čtyři policisty. Ve Lvově zadrželi policisté opilého místního obyvatele, který v opilosti vyvolal rvačku v obytném domě.

86; V Polsku se obávají ztráty svých pozic v NATO a EU, píše Politico. Andrzeji Dudovi se nepodařilo zorganizovat setkání mezi čtyřma očima s americkým prezidentem na summitu o jaderné bezpečnosti ve Washingtonu.

87; Boj proti mrtvím hrdinům očima prostých Poláků. Institut národní paměti Polské republiky oznámil, že v nejbližší době bude zbouráno kolem pěti set památníků socialistické epochy a přeneseno do muzeí.

88; Bude válka. Givi se vyjadřuje o situaci na frontě a o útoku ukrajinské armády. Každodenně je teritorium Doněcké republiky cílem ostřelování ze strany ukrajinské armády. Už se chystají k plnohodnotnému útoku. Ale vojáci Armády Doněcké republiky se nacházejí v plné bojové pohotovosti.

89; V Charkově odsoudili příslušníky Národní gardy, kteří zbili a pokousali velitele. Kyjevský obvodní soud v Charkově vynesl rozsudek nad třemi příslušníky národní gardy.

Zdroj: rusvesna.su

 

Sobota, 2.4.2016:

1; Státní department USA vyzval Nizozemce, aby hlasovali pro asociaci EU a Ukrajiny. V Nizozemsku se bude 6. dubna konat referendum k otázce smysluplnosti asociace EU a Ukrajiny. Výsledky hlasování budou mít doporučující charakter a nejsou pro vládu závazné.

2; Ukrajina prodává svou námořní flotilu. V roce 2017 má stát v úmyslu nabídnout v privatizaci všechny čtyři lodě této flotily.

3; V Istanbulu plánují obnovu pomníku ruských vojáků, píší turecká média. Turecký parlament posoudí myšlenku obnovy ruského památníku San Stefano v Istanbulu, který byl svého času postaven po ruském vítězství ve válce v letech 1877 až 1878.

4; Uragany zlikvidovaly srocení teroristů deset kilometrů od Palmýry. Islámský stát bojuje s ozbrojenci An-Nusrá a Svobodné syrské armády. V Deyr az-Zauru byl vyhozen do povětří další tunel s ozbrojenci. Teroristé,kterým překáží režim příměří, dělají všechno pro to, aby jej zmařili.

5; Ukrajinská armáda ostřelovala teritorium Doněcké republiky. V okolí jasinovatského kontrolního stanoviště probíhaly včera prudké boje.

6; U Dněpropetrovska funguje výcvikový tábor Islámského státu, říká francouzská senátorka. Podle slov senátorky tuto informaci dostala od šéfa SBU Vasilije Gricaka.

7; Na účastníky Majdanu se střílelo z hotelu Ukrajina, říká se ve zprávě. Spolu s tím se zde zdůrazňuje, že ani mezinárodní vyšetřovací skupina ani ukrajinské vyšetřovací orgány nemají důvod podezírat opozici z této střelby.

8; U Gorlovky zahynul „Baťa“, legendární velitel batalionu. Poté, co prošel dráhu od řadového příslušníka domobrany až k veliteli 3. motostřelecké brigády Ministerstva obrany Doněcké republiky, se stal legendárním velitelem, který povstal spolu s Donbasem se zbraní v ruce ještě týž den, kdy nepřítel vstoupil do našich domovů.

9; Miliarda za hlavu Jaceňuka. Ve Washingtonu řekli, kdy MMF začne Ukrajině posílat peníze.

10; Byl představen ukrajinský tank „Azovec“. Aprílové datum bylo pro tento produkt ukrajinské výlučnosti zvoleno velmi vhodně.

11; Erdogan balancuje na pokraji puče. Čím skončí manévry Turecka mezi USA a Ruskem?

12; Velvyslanec USA navrhuje likvidaci 30 milionů přebytečných Ukrajinců, říká politolog. Prohlášení velvyslance USA v Kyjevě o tom, že Ukrajina se stane agrární supervelmocí, ve skutečnosti znamená taktiku spálené země.

13; Nebezpečnost terorismu, role Mezinárodní agentury pro atomovou energii a zmuchlaný Porošenko – to jsou výsledky posledního summitu o jaderné bezpečnosti. Právě skončený summit o jaderné bezpečnosti se stal také posledním. V Bílém domě se rozhodli, že radioaktivní materiály jsou věcí MAAE. Rusko to tvrdilo odjakživa.

14; Majdan po indiánsku: Na koních proti ropovodu. Původní obyvatelé státu Severní Dakota v USA vystupují proti výstavbě ropovodu. Představitelé několika kmenů slibují, že vybudují na místě výstavby protestní tábor.

15; Jemenští povstalci dosáhli důležitého vítězství nad Saúdskou koalicí ve městě Taíz. Jemenské povstalecké oddíly houthistů za podpory 48. brigády Republikové gardy Jemenu obsadily čtvrť Vazíja ve městě Taíz po prudkých bojích se silami saúdské koalici a stoupenci Hádího.

16; Na ministerstvu obrany Arménie upřesnili místo dopadu sestřeleného vrtulníku Ázerbajdžánských ozbrojených sil. V Baku popírají ztrátu vrtulníku v průběhu konfliktu v Náhorním Karabachu.

17; Ukrajinská armáda vystřelila na Doněck desítky min. Palba byla vedena z pozic ukrajinské armády v okupované Marjince.

18; Gorlovka pod palbou. Byly zveřejněny záběry ukazující následky ostřelování. Vyostření vojenské situace na linii dotyku získává čím dál větší rozměr.

19; V Karabachu v důsledku ostřelování zahynulo dítě. Ministerstvo Náhorně-Karabašské republiky prohlásilo, že jedno dítě zahynulo a další dvě děti byly zraněny v Karabachu v důsledku použití Gradu ze strany Ázerbajdžánu.

20; Gérard Depardieu degustoval krymská vína v Moskvě. Známý herec vysoce ocenil archivní muškát a stal se majitelem deseti vinných rév.

21; Jantarová lidová republika: Nelegální těžaři jantaru ve městě Rovno využívají během střetů s policií obrněnou techniku. Specnaz použil gumové střely.

22; Obama je zklamán jaderným odzbrojováním a viní z toho Putina. Kvůli tomu, že pan Putin přišel k moci, a kvůli tomu, že jeho strategická koncepce předpokládá prioritu vojenské moci,nedošlo k pokroku ve vztazích s Ruskem, prohlásil Obama.

23; Ukrajina se rozhodla kupovat plyn v Autsrálii. Sice Kyjev nemá potřebnou infrastrukturu a Turecko nepouští takové náklady přes Bospor, ale Ukrajině je to dnes jedno.

24; Prezident Putin vyzval k zastavení palby v Náhorním Karabachu. Prezident Ruské federace je hluboce znepokojen informací o obnovení bojových akcí v Náhorním Karabachu a vyzval znepřátelené strany ke zdrženlivosti.

25; Vicepremiér Rogozin oznámil začátek rekonstrukčních prací ve vojenském námořním podniku ve Feodosii a ironicky komentoval stav průmyslu na Krymu: Vypadá to, jako by Ukrajina krymský průmysl bombardovala.

26; V Sýrii byl zlikvidován vůdce uskupení Achrar aš-Šám. Syrská armáda zlikvidovala na jihu Aleppa vůdce teroristické skupiny Abú Umara al-Mulazima.

27; Ázerbajdžán oznámil velké ztráty arménské armády. Ministerstvo obrany Ázerbajdžánu sděluje, že boje na linii fronty v zóně karabašského konfliktu neustávají.

28; Letadlová Loď „Admirál Kuzněcov“ bude stát v čele středomořské skupiny vojenského námořnictva Ruské federace. Těžká letadlová loď prochází plánovanou opravou a na podzim vypluje do východního středomoří.

29; Ázerbajdžán posílá vojenskou techniku do Náhorního Karabachu. V noci na 2. dubna uskutečnila ázerbajdžánská armáda rozsáhlý útok hned v několika směrech v zóně karabašského konfliktu.

30; Dva bojovníci Národní policie Luganské republiky zahynuli při ostřelování Pervomajska z Gradu. Nejčastěji ze všech porušovali režim příměří ukrajinští vojáci z 54. samostatné motorizované brigády plukovníka A. N. Vojlokova a 92. samostatné motorizované brigády plukovníka V. D. Nikoljuka.

31; Ministerstvo obrany Doněcké republiky zveřejnilo nové informace o velitelích ukrajinské armády, kteří stojí za březnovým ostřelováním měst. Matriál zahrnuje informace o důstojnících, kteří koncem března velel ostřelování Gorlovky, Doněcka, Makejevky a Jasinovaté.

32; Ruské vojenské námořnictvo přinutilo Velkou Británii poprvé od roku 1982 odvolat své lodě od Malvínských ostrovů. Sporné teritorium Velké Británie a Argentiny zůstala bez dohledu královské flotily poprvé od roku 1982.

33; Během bojů v Náhorním Karabachu přišel Ázerbajdžán o dva vrtulníky, tři tanky a nejméně 50 vojáků, říká zdroj – arménský politolog a pedagog z Arcašské státní univerzity Račja Arzumanjan.

34; Jak vypadá izolace: Italští investoři vytvoří na Krymu zemědělsko-průmyslový park. Investoři z Itálie mají zájem na výstavbě skleníkových hospodářství a na vinohradnictví, živočišné výrobě a zpracování zemědělské produkce.

35; Nový špiónský skandál v Německu. Německá média informují o novém špiónském skandálu za účasti německé rozvědky. Der Spiegel informoval o tom, že BND odposlouchávala své kolegy a politiky z mnoha zemí a slídila u mezinárodních organizací.

36; Donbas se pro Kyjev stále ještě nestal stranou pro rozhovory. Ukrajinská armáda znovu ostřeluje Donbas. V noci na 1. dubna se střílelo na Gorlovku a Golmovskij.

37; Počet případů ostřelování Doněcké republiky dosáhl za posledních 24 hodin čísla 250. Podle informací ministerstva obrany během ostřelování nepřítel vystřelil 163 min z minometů ráže 82 a 120 mm, použil tanky, bojová vozidla pěchoty, různé typy granátometů a střelné zbraně.

38; Kolok Apačů sežere Aligátor? Americký AN-64 Apache a ruský Ka-52 Alligator jsou nejznámějšími členy své rodiny. Jejich konkurenti z jiných zemí nemají v boji s nimi žádné šance.

39; Ministerstvo obrany Ázerbajdžánu informuje o prudkých bojích na Karabašské frontě. Tisková služba ministerstva obrany Ázerbajdžánu informuje o bojích ve směru na Fizuli a Terter.

40; Polsko mířilo na komunismus a zasáhlo Rusko, říká Medinskij. Návrh polského Institutu národní paměti zbourat sovětské pomníky vypadá nikoli jako demontáž komunistické symboliky, ale jako pokus zlikvidovat památku na padlé vojáky.

41; Ukrajinští vojáci ostřelovali dvě civilní auta na jasinovatské silnici, říká Basurin. Informace o obětech mezi civilním obyvatelstvem se upřesňují.

42; Porošenko vydírá Evropu možností obnovení bojových akcí v Donbasu, říká Zacharčenko. Představitelé Doněcké republiky opakovaně varovali, že agresivní akce ukrajinské armády v Donbasu podporované kyjevskou mocí, ve skutečnosti diskreditují Německo a Francii.

43; Ukrajina chce rozmístit v Donbasu policejní ozbrojenou misi OBSE. Oznámil to prezident Ukrajiny Petr Porošenko.

44; Myšlenka Kyjeva o umístění bezpečnostní mise OSN v Donbasu odporuje Minským dohodám, říká Zacharčenko. S nikým jsem pozvání policejních misí neprojednával, řekl šéf Doněcké republiky.

45; Arménský svaz dobrovolníků buduje domobranu v souvislosti s eskalací konfliktu v Karabachu. Na příkaz předsedy Arménského svazu dobrovolníků „Erkrapa“ všichni členové organizace starší dvaceti let se shromažďují v oblastních odděleních, aby v případě nutnosti byli vysláni na frontu.

46; Ministerstvo obrany Ázerbajdžánu informovalo o úspěšném útoku a velkých ztrátách na straně arménských vojáků.

47; Ozbrojenci Pravého sektoru ostřelovali školu v Zajcevu protitankovými řízenými raketami. Vyhořelo několik obytných domů, které byly ostřelovány.

48; USA jsou hlavní zlo ve světě, říká Kadyrov. Podle mého za posledních více než sto let se Spojené státy více než stotřicetkrát účastnily konfliktů a vtrhly do padesáti zemí. Ani jeden další stát se s tím nemůže srovnávat, poznamenal Kadyrov.

49; Generální tajemník Organizace Dohoda o kolektivní bezpečnosti Nikolaj Borďuža uskutečnil naléhavé rozhovory s vedením Arménie. Borďuža a vedení sekretariátu Organizace jsou v trvalém kontaktu s vedením Arménie.

50; Ministerstvo obrany Arménie popřelo informace o velkých ztrátách v Karabachu. Tiskový tajemník Ministerstva obrany Arménie Arcrun Ovannisjan prohlásil, že informace o značných ztrátách armády země během vyostření karabašského konfliktu neodpovídají skutečnosti.

51; Kyjev přesunul na frontu těžké dělostřelectvo, tanky a živou sílu. Rozvědka Republiky zaregistrovala příjezd až tří set vojáků do okolí obce Novognatovka na jih od Doněcka nad rámec běžného počtu.

52; Porošenko se opozdil na vlastní vystoupení, domluvil se na poskytnutí úvěru, který Kyjevu slibují už několik let, a také podle slov ukrajinského diplomata Bogdana Jarjomenka poněkud zveličil význam letmého setkání s prezidentem USA Barackem Obamou.

53; Porošenko uvolnil z funkce velitele ukrajinského vojenského námořnictva. Ministr obrany Stěpan Poltorak prohlásil, že rozhodnutí o dalším osudu velitele ukrajinského vojenského námořnictva bude přijato podle výsledků komplexní prověrky.

54; Ruské letectvo vede přesnou palbu. Vrtulníky Mi-28 loví tanky Islámského státu. Bylo zveřejněno nejlepší vojenské video týdne. Televizní stanice Zvezda zveřejnila úžasná videa s vojenskou tématikou.

55; V Oděse došlo k výbuchu. Radikálové zaútočili na Antimajdanovce. Jeden člověk byl zraněn. Kolem 16:30 jeden z aktivistů Kulikova pole utrpěl zranění v důsledku výbuchu neznámé povahy.

56; Syrská armáda dobyla horské pásmo a dostala pod palebnou kontrolu celé území Al-Karjatajnu a okolí.

57; Každý, kdo se pokusí zbavit Rusko suverenity, bude zničen, říká Naryškin. Předseda Státní dumy Sergej Naryškin prohlásil, že západní politici, kteří kují plány proti Rusku, zapomněli na lekce z minulosti.

58; Ministerstvo obrany Arménie popírá, že by Ázerbajdžán získal kontrolu nad řadou vesnic v Karabachu.

59; Ukrajinská moc by se měla kát, říká Zacharčenko. Poznamenal, že návrh zákona o vytvoření Mezioblastního teritoriálního svazu „Donbas“ ukazuje pouze na neschopnost a slabost kyjevské moci a na pokus odvést pozornost veřejnosti od skutečně důležitých rozhodnutí a návrhů zákonů.

60; Ministerstvo obrany Karabachu publikovalo fotografie zabitých ázerbajdžánských vojáků a sestřelených bezpilotníků. Nehledě na prohlášení o úspěšném útoku a likvidaci více než sta arménských vojáků ministerstvo obrany Ázerajdžánu dosud neukázalo ani jednu fotografii nebo video ze svých vojenských úspěchů.

61; Porošenko obvinil americká média z diskreditace Ukrajinského státu. Proti Ukrajině je vedena hybridní válka včetně metody šíření informací, které diskreditují Ukrajinu.

62; Více než dvě stě zabitých. Arménie referuje o obrovských ztrátách Ázerbajdžánu. V noci z 1. na 2. dubna a během dne ázerbajdžánská vojska přišla ve vojenských operacích v Karabachu o více než 200 vojáků, sděluje ministerstvo obrany Náhorního Karabachu.

63; Volejbalistky krasnodarského klubu Dinamo přehrály v Krasnodaru Galatasaray 3:0. Během zápasu fanoušci na tribunách rozvinuli transparenty proti Erdoganovi. V Istanbulu předtím prohrály 2:3.

64; Pokus ozbrojenců o útok na Aleppo ztroskotal, hlásí Ministerstvo obrany Ruské federace. Syrští ozbrojenci se pokusili zahájit útok ve městě Aleppo, ale museli ustoupit. Zahynul kurdský bojovník, zraněni byli dva místní obyvatelé.

65; Prudké boje v Sýrii. An-Nusrá útočí a zabírá obce. Džebhat an-Nusrá zaútočila na pozice Syrské armády. Během prudkých bojů a pod obrovským tlakem islamistů musela vládní vojska za velkých ztrát ustoupit.

66; Bylo zveřejněno video se sestřeleným ázerbajdžánským Krokodilem Mi-24. Obě strany referují o velkých ztrátách nepřítele.

67; Ukrajince, který se rozčiloval nad nedostatečně vlasteneckou Coca-Colou, vyhnali z obchodu. Patriot Ukrajiny se pokusil upozornit prodavače na nevhodné vyobrazení mapy Ukrajiny bez Krymu na etiketě Coca-Coly.

68; Turecko vyjádřilo podporu Ázerbajdžánu v souvislosti s konfliktem v Karabachu. Ministři obrany Ázerbajdžánu a Turecka projednali situaci v zóně karabašského konfliktu.

69; Neuvěřitelní debilové... Na internetu se šíří video zachycující „zábavu“ mladého Parasjuka, když byl ještě studentem.

70; Hudebník Ljube byl v Moskvě hospitalizován se zraněním hlavy. Pavel Usanov byl krutě zmlácen.

71; Ázerbajdžán oznámil zastavení palby v Karabachu. Přestřelka na linii dotyku vojsk skončila. Situace je stabilní, sdělili na ministerstvu obrany Ázerbajdžánu.

72; Atentát na mou osobu je dílem administrativy prezidenta a SBU, říká Parasjuk. Skandální poslanec Parasjuk obvinil z nedávného útoku na svou osobu vládnoucí moc.

73; Turecké ministerstvo zahraničí odsoudilo akce Arménie v Karabachu. Turecko odsoudilo dělostřelecké ostřelování teritoria Ázerbajdžánu ze strany Arménie a vyzvala Jerevan k okamžitému zastavení palby a k návratu k podmínkám příměří.

74; Po porážce v Sýrii bylo jasné, že udeří na Náhorní Karabach, říká Arman Bošjan. Předseda Jerevanského geopolitického klubu Arman Bošjan se vyjádřil k možné roli Turecka v sílícím konfliktu.

75; Následkem výbuchu v Turecku zahynulo šest příslušníků ozbrojených složek. Pět vojáků a jeden příslušník policejní jednotky zvláštního nasazení zahynuli při výbuchu ve městě Nusajbin v provincii Mardin na jihovýchodě Turecka.

76; Arménský parlament podpoří dohodu o vojenské pomoci s Karabachem. Prezident Arménie Serž Sargsjan poručil ministerstvu zahraničí spolu s ministerstvem zahraničí Náhorně Karabašské republiky co nejdříve připravit smlouvu o vojenské vzájemné pomoci.

77; Válka v Karabachu – pomsta Erdogana Moskvě? Turecko opět hraje v regionu své hry.

78; Ukrajinští okupanti večer vystřelili na obec Sachanka více než 50 min. Podle získaných informací bylo ostřelování vedeno z pozic ukrajinské armády ve frontové vesnici Širokino.

79; Porošenko ztrácí pojem o realitě, říká Najem. Známá ukrajinská mediální osobnost, poslanec Mustafa Najem komentoval prohlášení Porošenka ohledně článku v The New York Times o korupci na Ukrajině.

80; Krvavá politika. Co se vlastně děje v Náhorním Karabachu? Důvěryhodné zdroje v Jerevanu zajímavě komentují situaci kolem vyostřeného konfliktu v Náhorním Karabachu.

81; Ukrajinská armáda večer ostřelovala severní okraje Doněcka a Gorlovky. Ukrajinská vojska dnes večer ostřelovala část obce Zajcevo u Gorlovky a okolí bývalého doněckého letiště.

Zdroj: rusvesna.su

 

Neděle, 3.4.2016:

1; Probíhají boje, ázerbajdžánské ozbrojené síly znovu zaútočily na Náhorní Karabach. S nástupem tmy ázerbajdžánská armáda znovu zaútočila proti obraně Náhorně Karabašské republiky.

2; Erdoğan podpaluje Náhorní Karabach. CO stojí za vyostřením situace kolem neuznané republiky?

3; Žádný Jelizavetgrad nebude. Dekomunizace na Ukrajině se proměnila v totální derusifikaci. Dnes se stávají skutečností ty nejpatologičtější rusofobní sny.

4; Kdo a proč přilévá oleje do ohně v Náhorním Karabachu? Byl zveřejněn analytický materiál shrnující vývoj konfliktu, jeho historii, předpoklady a roli Turecka v událostech.

5; Nizozemci nepodporují asociaci Ukrajiny. Čtyři dny před referendem podporuje „euroasociaci“ Ukrajiny 43% Nizozemců.

6; Neporazitelná a legendární. O čem vypovídá obrovský zájem o službu v ruské armádě? To nejdůležitější je, že lid miluje silnou armádu.

7; Ruští ženisté jsou již v Palmýře. Kolona více než dvaceti automobilů včetně obrněných transportérů BTR-82A vybavených zneškodňovači roznětek k radiově řízeným náložím urazila více než třísetkilometrovou trasu.

8; Jděte hlasovat, nebo budete chodit po Šuchevičově prospektu, vyzývají rozumné Kyjevany. Hejtman Šuchevič a jemu podobní stále mají určitý vztah k městu Kyjevu: Pomáhali Němcům lovit Kyjevany a zahánět je do roklí typu Babij Jar. Nyní Kyjevané chtějí chodit po ulicích, které by nesly jejich jména.

9; V Náhorním Karabachu pokračují od 5:00 hod. moskevského času bojové akce s využitím těžkých zbraní. Ázerbajdžán pokračuje v agresivních akcích v jižním směru na linii dotyku, praví se ve zprávě Ministerstva obrany Náhorního Karabachu.

10; USA rozmístily dvanáct stíhaček F-15 na Islandu. Kromě toho šest stíhaček F-15 bude dopraveno do Finska v rámci cvičení zemí NATO v květnu 2016.

11; Ukrajinská armáda ostřelovala z těžkých minometů obec na jihu Doněcké republiky. Ostřelování obce Lukovo bylo zahájeno kolem půlnoci. Střelba byla vedena z minometů ráže 120 mm.

12; SU-35 nechává za sebou turecké F-16: Nové možnosti ruské stíhačky. Letci, kteří poprvé vyzkoušeli Su-35, potvrzují, že letadlo porušuje zákony zemské přitažlivosti. Některé vzdušné manévry, které dokáže Su-35, jsou nepředstavitelné u kterékoli jiného bojového letadla.

13; Kyjev by měl zařadit New York Times na sankční seznam, říká Marija Zacharova. Kyjev by měl požadovat zařazení New York Times do nějakého sankčního seznamu. Nejlépe amerického, komentovala ironicky Marija Zacharova Porošenkova slova o hybridní válce proti Ukrajině.

14; Nizozemci uspořádali shromáždění proti Ukrajině. V sobotu v Haagu proběhly akce proti dohodě o asociaci s Ukrajinou.

15; Rusko obsadilo první místo na světovém mistrovství v krasobruslení. Ruska Jevgenija Medveděva se stala mistryní světa, když vybojovalo v Bostonu zlato.

16; Před vystoupením premiéra Srbska došlo v Kosovu k výbuchu. Neznámí pachatelé hodili výbušné zařízení do budovy a poté ji ostřelovali z automatické zbraně. Událost byla kvalifikována jako teroristický čin.

17; U Děbalceva byl nalezen masový hrob ukrajinských vojáků. Během bojů u Děbalceva se velení ukrajinské armády zbavovalo padlých, aby se zakryla velikost ztrát.

18; Pokud se NATO rozpadne, tak ať se rozpadne, říká Trump. NATO bylo vytvořeno proti Sovětskému svazu, který již neexistuje, o žádném trorismu řeč nebyla, prohlásil Trump.

19; Ázerbajdžán ostřeloval Karabach ze Smerče. Ázerbajdžán ostřeloval pozice ozbrojených sil Náhorního Karabachu z raketometů Smerč. Karabašští muži se hromadně zapisují do domobrany.

20; Teroristé s Islámského státu přestali dostávat výplatu, píše Washington Post. Žoldákům Islámského státu v Iráku a Sýrii krátí výplaty na polovinu, polní velitelé se vzájemně obviňují z korupce a zlodějně.

21; Obama není přítelem Ukrajiny. Peněz dává méně než Putin Bělorusku. Na Ukrajině se hluboce urazili na prezidenta USA Baracka Obamu a říkají že se nestal přítelem Ukrajiny.

22; Ukrajina se chce zachránit virtuálním reversem. Proč je Rusko všema deseti pro tuto kyjevskou iniciativu?

23; Karabach informuje o opětovném získání kontroly nad důležitými výšinami. Jednotky Armády obrany Karabachu uskutečnily útok směrem na obec Tališ a osvobodily vyvýšeniny dobyté ázerbajdžánskou armádou.

24; V Záporoží Pravý sektor zničil Porošenkův portrét. V centru Záporoží kolem dvaceti ozbrojenců Pravého sektoru dnes v 10:30 demonstrativně roztrhali portrét Petra Porošenka.

25; Do Oděsy připluly turecké vojenské lodě. Na palubě TCG Salihreis se konalo jednání o programu návštěvy lodí, kterého se za tureckou stranu účastnil velitel výpravy lodí kontradmirál İskender Yildirim a velitelé jednotlivých lodí.

26; Za mohutné podpory ruského letectva syrská armáda útočí na Al-Karjatajn. V Aleppu ozbrojenci zabíjejí ženy a děti. V provincii Dará v obvodech Džallin, Sáh al-Džulan, Tasil a Šejch Saád pokračují boje mezi uskupeními Islámského státu, Džabhat an-Nusrá a Svobodnou syrskou armádou o sféry vlivu v západní části provincie.

27; Budova ministerstva obrany hoří v centru Moskvy. Oheň byl zpozorován v domě na ulici Znamenka číslo 19.

28; Žádná nová vláda Ukrajiny dlouho nevydrží, píše Politico. Změny v Kyjevě neposkytnou výsledek, jelikož výměna kabinetu ministrů není spojena se snahou zlepšit situaci v zemi, ale s osobními antipatiemi prezidenta.

29; Karabach hlásí likvidaci patnácti tanků Ázerbajdžánu. Tiskový tajemník ministerstva obrany Republiky Náhorní Karabach Senor Asratjan popřel prohlášení ministerstva obrany Ázerbajdžánu o likvidaci deseti arménských tanků během nočních srážek.

30; Ázerbajdžán oficiálně oznámil pozastavení bojových akcí. Ozbrojené síly Ázerbajdžánu přistoupily k upevňování dobytých pozic.

31; Je příliš brzy hovořit o oteplení ve vztazích Ruskem, prohlásil Erdoğan. Vztahy Ruska a Turecka se vyostřily poté, co turecká stíhačka F-16 sestřelila v Sýrii ruský bombardér Su-24.

32; Budeme podporovat Ázerbajdžán až do konce, prohlásil Erdoğan. Dnes se konal telefonický rozhovor prezidentů Turecka a Ázerbajdžánu, během něhož Erdoğan dal jasně na srozuměnou, kterou stranu konfliktu podporuje.

33; V loděnici ve Feodosii se budou po modernizaci stavět raketové lodě, říká Rogozin.

34; Ázerbajdžán zastavil palbu, znepřátelené strany hovoří o vzájemných ztrátách. Úřady Náhorního Karabachu prohlašují, že ozbrojené síly Ázerbajdžánu opět zahájily palbu v okolí města Martakert. Ostřelování je vedeno z raketometů Grad a děl ráže 152 mm.

35; Žoldáci z USA se účastnili ostřelování měst republiky, hlásí rozvědka Doněcké republiky.

36; Volný trh mezi Kyjevem a Evropskou unií se ukázal jako mýtus, píší německá média. Ukrajinští podnikatelé doufali, že se jim otevřou evropské trhy, ale k očekávanému nárůstu exportu nedošlo.

37; Karjatajn byl osvobozen od Islámského státu. Boje trvaly 48 hodin, ale ve výsledku museli teroristé ustoupit na jih k irácké hranici.

38; Pokračuje hašení požáru v budově ministerstva obrany Ruské federace. Na místě požáru pracuje 72 jednotek požární techniky.

39; Obama zhatil plán CIA na svržení Asada, píší média USA. CIA měla padesát variant jak zbavit Asada moci, ale Bílý dům je poslal k ledu, když vsadil na „umírněnou opozici“.

40; Karabach znovu čistí zbraně: Do boje jdou téměř samí „staříci“. Jakmile se situace mezi Ázerbajdžánem a Náhorním Karabachem vyostřila, veteráni, kteří strávil své mládí v karabašské válce v 90. letech, se znovu vrhly do předních linií bránit svou zem, jak to činili před lety.

41; Putin spustil válku v Náhorním Karabachu, říká Saakašvili. Saakašvili jako velký specialista na války s Ruskem prohlásil, že eskalace konfliktu v Náhorním Karabachu je Putinova provokace.

42; Na Majdanu byla otevřena kavárna „Karatel“. Pro vrahy obyvatel Donbasu se v kavárně počítá se slevami. Na jídelním lístku je „opolčenec na grilu“.

43; V Karabachu míří na Arménii a přitom střílejí na Rusko. Ázerbajdžánský útok v Karabachu může být zkušebním balónkem s cílem prověřit rozhodnost Ruska plnit své závazky vyplývající z Dohody o kolektivní bezpečnosti (ODKB).

44; Alepo se nachází v pekelném ohni. Ozbrojenci zabíjejí obyvatele a terorizují město. V důsledku útoků teroristů byli znova zabiti civilní obyvatelé a desítky utrpěly zranění různé míry závažnosti.

45; Karabach hlásí účast ozbrojenců Islámského státu v bojích na straně Ázerbajdžánu. Město Martakert v Náhorním Karabachu nadále zůstává pod palbou nehledě na prohlášení Ázerbajdžánu o přerušení bojových akcí.

46; Turečtí žoldáci a instruktoři pomáhají armádě Ázerbajdžánu v útocích na Karabach.

47; Erdoğan a Alijev se připravovali už dávno. Bez ohledu na to, kdo a kolik ztrát utrpěl během vyostření situace v Náhorním Karabachu, je zajímavé se podívat, co nebo kdo tentokrát posloužil jako casus belli, který může přerůst v plnohodnotnou válku.

48; V hořící budově Ministerstva obrany se propadla střecha. Na ministerstvu prohlásili, že byla stržena úmyslně.

49; Divoký muž z Bosporu – objekt ironie Němců. Nová obálka německého časopisu Der Spiegel s podtitulem Divoký muž z Bosporu se může stát novým symbolem, který věrně odráží podstatu chaotické politiky Erdoğana, který vyprodukoval pro Turecko mnoho nepřátel.

50; Ti, co křičí „Sláva Ukrajině“, zahánějí zemi do slepé uličky, říká ukrajinský boxer Usik. Já naše národy neodlišuji, protože jsme Slované. Žádné překážky nejsou, ty má jen někdo v hlavě, vyjádřil svůj názor osmadvacetiletý ukrajinský boxer Alexandr Usik.

51; Ostřelování přerušilo exhumaci těl ukrajinských vojáků u Děbalceva, hlásí národní policie Luganské republiky. Proto bylo dosud exhumováno jen jedno tělo.

52; Íránský specnaz vytlačil skupinu an-Nusrá z Abú Rvel v Aleppu. Ozbrojenci jsou pod palbou syrské armády na nejvyšším bodě na jihu provincie. Během náhlého útoku teroristé z An-Nusra a Džejš al-Fath včera dobyly obec El-Eys a přilehlou výšinu, která má strategický význam na tomto bojišti, neboť je nejvyšším bodem na celém jihu Aleppa.

53; Arménští novináři se dostali pod palbu v Martakertu. V ulicích Martakertu v tuto chvíli prakticky nejsou lidé. Za posledních 24 hodin na město dopadlo 25 střel.

54; Šéfa Interpolu Venezuely obvinili z převozu 360 kg kokainu za hranice. Předpokládá se, že šéf Interpolu využil své postavení a koordinoval své akce uvnitř letiště, aby zajistil odlet letadla s narkotiky, cituje list prohlášení prokuratury.

55; Ukrajinský historik srovnává Leninovy pomníky se svastikou. V Ukrajinském institutu národní paměti byly pomníky z dob sovětské minulosti označeny za „hrozbu pro demokratické hodnoty Ukrajiny“.

56; Rusko bude tvrdě likvidovat pokusy o rozpoutání nové karabašské války. Arméni si myslí, že prohlášení Baku o přerušení palby není ničím víc než informační pastí a podvodem.

57; Strážce Palmýry obětoval život za historické klenoty. Chálid as-Asad, bývalý ředitel muzea, se ve městě narodil. Jeho oddaná služba „Perle pouště“ byla přerušena hroznou mučednickou smrtí.

58; Porošenko prohlásil, že jeho reakce na článek v New York Times byla překroucena. New York Times psaly, že Porošenko není ochoten bojovat s všudypřítomnou korupcí, která se velmi rychle rozšířila od okamžiku vyhlášení nezávislosti země.

59; Palmýra: Ruští ženisté se psy likvidují miny Islámského státu. Ve výzbroji mají automobily KAMAZ a Ural, šest „Uranů“, tři obrněné transportéry typu 80-3 a čtyři psy vycvičené na vyhledávání min.

60; Porošenko odvolal generálního prokurátora Šokina. 29. března Nejvyšší rada Ukrajiny vydala souhlas s odvoláním generálního prokurátora Ukrajiny Viktora Šokina prezidentem země Petrem Porošenkem.

61; Syrská kuchyně je fantastická! Američan se vyjadřuje o vybrané kuchyni ve válečné době. Pokud si myslíte, že v Sýrii nezůstala žádná místa, kde je možné si odpočinout a vychutnávat si život, pak se mýlíte...

62; Islámský stát má mnoho raněných a trpí nedostatkem léků. Náklad léků byl zadržen v provincii Es-Suvejda oddíly domobrany.

63; Ozbrojenec, který se přiznal k vraždě pilota Su-24, odvolal svá slova. Při výslechu u soudu tvrdil,že žádal ozbrojence, kteří byli v daný moment vedle něho, aby na katapultovaného ruského pilota nestříleli.

64; Život v pekle: Obyvatelé Aleppa vyprávějí o krutém teroru na místním obyvatelstvu. Novináři listu Damask online se ptali obyvatel Aleppa a natočili na video následky krutého ostřelování nejlidnatějšího města Sýrie.

65; Za tři měsíce američtí policisté zastřelili 256 lidí. Za rok 2015 bylo policisty zastřeleno 990 lidí.

66; Byl nalezen viník ostudné porážky Semenčenka ve volbách v Krivém Rogu. Jurij Milobog, šéf krivorožského centra Samopomošči, byl dnes vyloučen ze strany.

67; Porošenkova administrativa hlásí důležité novinky o Savčenkové. Dnes, 3. dubna zástupce šéfa prezidentovy administrativy Konstantin Jelisejev oznámil, že v nejbližší době se objeví důležité novinky o Naděždě Savčenko.

68; Ministerstvo obrany Náhorního Karabachu informovalo o 21 usmrcených ázerbajdžánských vojácích. Předtím arménská strana hlásila osmnáct zabitých a 37 zraněných na své straně.

69; Pohřeb účastníka ATO byl zakončen rituálním pálením Porošenkových portrétů. Ničit portréty vlastního prezidenta se stalo na Ukrajině svérázným trendem.

70; Turecko je připraveno na sériovou výrobu tanků Altay. Projekt je realizován podle dohody podepsané v roce 2007 mezi ministerstvem obrany Turecka a společností Otokar.

71; Konflikt v Náhorním Karabachu: Turecko o něm vědělo předem. Politolog Aždar Kurtov píše o tom, proč se opět rozhořely boje v Náhorním Karabachu.

72; Film v ukrajinštině o korupčních spojeních a o Porošenkově neschopnosti řízení. Na pozadí rozsáhlé vládní krize lze v posledních dnech pozorovat informační útok na prezidenta ukrajinského státu Petra Porošenka.

73; Porošenko se redakci New York Times omluvil za svá slova. Porošenko tvrdí, že jeho tvrdá slova na adresu známých amerických novin The New York Times byla nesprávně interpretována.

Zdroj: rusvesna.su

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes tlačítko Kateřina Amiourová - blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy
Klíčová slova: Donbas, EU, NATO, Rusko, Sýriem Turecko, Ukrajina, USA

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

   Zase se perou o Náhorní Karabach. Neblahé důsledky rozpadu Svazu sovětských socialistických republik doutnají snad na celém území tohoto bývalého imperia, včetně jeho okolí. Krev teče a hlavně, že  máme demogracii včetně Pax Americana.