Donbas, Ukrajina, Rusko, svět - od 29.2.2016

obrazek
6.3.2016 14:01
Týdenní svodka. V Paříži se sešla kvůli jednání o míru na Ukrajině tzv. Normandská čtyřka.

Pondělí, 29.2.2016:

1; Předčasné parlamentní volby skončí rozpadem Ukrajiny, říká Jaceňuk a připomněl, že on a jeho vláda jsou legitimní.

2; Ruští novináři zveřejnili důkazy, že Turecko pomáhá teroristům. Ze strany Turecka přes hranici přišlo zhruba 200 ozbrojenců a velké množství islamistů projelo na upravených dodávkách.

3; SBU zadržela šéfa občanského sboru „Azov-Krym“ Stanislava Krasnova. Předběžně je obviněn z nezákonného držení zbraně.

4; Vůdce Islámského státu vyhlásil pátrání po uprchlé manželce – Němce. V Iráku teroristé Islámského státu pátrají po jedné z žen vůdce uskupení Abú Bakra al-Bagdádího.

5; Jaceňuk nalezl viníky politické krize. Premiér Ukrajiny Arsenij Jaceňuk prohlásil, že odpovědnost za politický chaos ve státě nese prezident Porošenko a koalice.

6; Saúdská Arábie vyhrožuje Rusku a Sýrii plánem „B“. Saúdové prohlásili, že Asad nemá v Sýrii co dělat.

7; Ruští vojáci uskuteční pozorovací lety nad Španělskem a Portugalskem. Pozorování se bude konat v období od 29. února do 3. března z letišť „otevřeného nebe“ v Lisabonu a Getafe s ruským letadlem An-30B.

8; Bulharské zemědělství kvůli ruskému embargu přišlo o 167 milionů dolarů. Bulharsko je velmi zainteresované na co nejdřívější obnově plnohodnotných obchodních vztahů s Ruskem, avšak tento proces není možný bez účasti dalších zemí EU.

9; Ozbrojenci Azova obklíčili SBU v Kyjevě a zorganizovali nepokoje kvůli zatčení vůdce uskupení „Azov-Krym“. Sdělili, že očekávají vysvětlení příčin zadržení Stanislava Krasnova.

10; Rusko a USA zmrazili palbu v Sýrii. Podaří se postavit vyjednávací most nad blízkovýchodní propastí?

11; Proč „osmanský sultán Erdogán“ prohrává válku v Sýrii? Erdoğanovy agresivní akce proti Sýrii se změnily v nevyhlášenou válku, která v konečném důsledku ohrožuje samotnou existenci Turecka.

12; Památku hrdinných výsadkářů 6. roty uctilo „Bojové bratrství“ masovým pochodem. 28. února 2016 se v Moskvě konal vzpomínkový pochod věnovaný výsadkářům 6. roty 104. pluku 76. Pskovské divize, kteří zahynuli v průběhu protiteroristické operace v Čečně.

13; Svoboda slova v Moskvě: Dokáže to Kyjev napodobit? Je vůbec možné v centru Kyjeva shromáždění s ruskými vlajkami a hesly „Buzina je hrdina“ a „Sláva Rusku“?

14; Turci maří mírový proces: Pokračuje přesun ozbrojenců a dělostřelecké ostřelování Sýrie ze strany tureckých ozbrojených sil. Ozbrojené provokace Ankary ohrožují režim příměří v Sýrii.

15; Vrhali nás do bojů jako potravu pro kanóny, říká zajatý voják ukrajinské armády. Zdaleka ne každý voják, který stál na ukrajinské straně fronty si nepřeje sloužit své ukrajinské vlasti.

16; Turecké obrněné vozidlo bylo zlikvidováno kurdským granátometem. Kurdové zveřejnili záběry z likvidace policejního obrněného vozidla za použití protitankového granátometu.

17; Ruské televizní stanice zažalovaly americké pirátské retranslátory. Americké společnosti jsou obviňovány z nedovoleného šíření televizních programů a zneužití obchodních značek na území USA.

18; Merkelová považuje migranty za nejtěžší zkoušku. Nehledě na 1,2 milionu žadatelů o azyl v Německu, kancléřka nadále považuje zvolenou cestu řešení problému za správnou.

19; Jaká je vlastně role „aktivistů“ v ukrajinské politice? Jedním z nejpřetřásanějších rusko-ukrajinských otázek posledních týdnů zůstává blokáda pohybu kamionů z Ruska ze strany tzv. „aktivistů“.

20; Připravuje se setkání Putina s vedením ropných společností. Konkrétní téma setkání nebylo oznámeno, ale dá se předpokládat, že ruský lídr projedná se šéfy ropných společností situaci na světovém ropném trhu a zmrazení těžby v případě dohody s OPEC.

21; Virus zika v Abcházii a americká základna v Gruzii – je to jen shoda náhod? Pentagon se snaží aplikovat stejné zakamuflované válečné lékařsko-biologické objekty i v dalších státech v prostoru Společenství nezávislých států.

22; Číně vyhovuje krize západního hospodářství. Západní ekonomika prožívá další krizi a čínským podnikatelům tyto těžké časy vyhovují. S překvapivou rychlostí skupují zahraniční společnosti včetně amerických.

23; Ukrajinská armáda ostřelovala pozice Národní policie Luganské republiky. Ukrajinská armáda v zóně kontrolované Národní policii opakovaně porušoval podmínky příměří včetně palby z minometů a tankových děl, které měly být staženy v souladu s Minskými dohodami.

24; Kdo a jak si spletl ruskou a americkou hymnu? Při ceremoniálu předávání medailí v rychlobruslení v Soulu si organizátoři spletli ruskou hymnu. V poslední době k podobným událostem dochází podezřele často.

25; Sekundu před vypuštěním rakety Falcon 9 z kosmodromu na mysu Canaveral na Floridě centrum řízení letů vydal příkaz havarijního přerušení startu.

26; V čem tkví příčina chronické nedůvěry USA vůči Rusku? Rusko se nechystá budovat svůj vlastní politický systém ani podle amerického ani v širším smyslu slova západního vzoru.

27; „My s nikým nechceme bojovat“. Iosif Kobzon zazpíval pro ruské vojáky v Sýrii. Národní umělec vystoupil před vojáky ruského letectva na letecké základně Chmejmim spolu s ústředním vojenským orchestrem ministerstva obrany Ruské federace.

28; Zařízení Mistralů bylo odevzdáno Rusku. Ruská radioelektronická aparatura namontovaná původně na vrtulníkových lodích Mistral byla kompletně předána zpět Rusku.

29; Fondový (akciový) trh Číny se první den po summitu G20 propadl o 4% a nachází se na patnáctiměsíčních minimech.

30; Triko s Putinem nebude pro Dmitrije Tarasova překážkou pro vstup do národního mužstva, říká Leonid Sluckij. Jsou to vnitřní záležitosti klubu – ať si to tam vyřídí. Pokud vůbec je co. My všechny hráče hodnotíme výhradně podle podaného sportovního výkonu, vysvětlil hlavní trenér fotbalového národního mužstva Ruska.

31; Neznámý pachatel napadl nožem děti u školy v Číně. Sedm bylo zraněno. K tragédii došlo u vchodu do budovy základní školy.

32; Ukrajinská armáda ostřelovala okraje Gorlovky z minometů. Ukrajinští vojáci zahájili palbu na obec Zajcevo z minometů ráže 82 mm.

33; Rusové si nepřejí zrušení sankcí proti Turecku. Podle nového průzkumu VCION se většina občanů Ruské federace vyslovuje proti zrušení protitureckých sankcí. Kromě toho Rusové mluví o tom, že kompromis s Tureckem je zatím nemožný.

34; V Rusku byla prodloužena bezplatná privatizace obydlí. Vladimir Putin podepsal federální zákon, který počítá s prodloužením bezplatné privatizace do 1. března 2017.

35; Ekonomika Ruska vzrostla v lednu o 0,1%. Úhrnný vnitřní produkt Ruska podle výsledků ledna vzrostl o 0,1% ve srovnání s prosincem s vyloučením sezónního faktoru. O měsíc dříve byl růst nulový, vyplývá z každoměsíčního monitoringu ministerstva pro hospodářský rozvoj.

36; Proč se Kadyrov loučí? Kam hodlá dosavadní nejvyšší představitel Čečny investovat svůj politický kapitál?

37; Ruské tanky předvedly v Sýrii vysokou odolnost, říká Uralvagonzavod. Při přímém zásahu americké protitankové rakety TOW-2 tank T-90 nejen přežil, ale prakticky nebyl poškozen, prohlásil Vjačeslav Chalitov, zástupce vedoucího jednoho z největších ruských podniků.

38; Lidé se konečně nebojí vyjít na ulici, píše Spiegel o příměří v Sýrii. O změnách k lepšímu informují mnohé agentury. V AFP poznamenali, že v centru Damašku panuje mimořádně veselá nálada.

39; Špatné raketě něco vadí. Dnešní start Falconu selhal kvůli loďce v Atlantickém oceán. Přerušení startu vyvolané přítomností plavidla v zóně Atlantického oceánu zavřené pro dopravu, vedla k přehřátí systému a havarijnímu zastavení startu, hájí se ve společnosti SpaceX.

40; Britská ropná a plynová společnost žaluje Jaceňukovu vládu u soudu. Britská společnosti JKX Oil & Gas Plc. Oznámila záměr obrátit se na soud a zažalovat ukrajinskou vládu o 270 milionů dolarů.

41; Islámský stát přisouvá síly a připravuje se na útok na sever od Rakká, říkají Kurdové. Ozbrojenci přisunuli posily a připravují se znovu zaútočit na pozice Kurdských sil sebeobrany v této oblasti.

42; Akce Turecka porušují rezoluci Rady bezpečnosti OSN, říká Kadrí Džamil. Turecko svými akcemi vůči Sýrii porušuje rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN, myslí si tajemník strany „Národní vůle“ a člen vedení „Fronty za změny a osvobození“ Kadrí Džamil.

43; Ozbrojenci napadli z území Turecka pozice Syrské vládní armády za podpory dělostřelectva „Osmanů“. An-Nusrá se pokoušela o průlom u Damašku.

44; Pro blbce zákony neplatí: Radikálové pokračují v blokádě ruských kamionů na Ukrajině. Přitom na ministerstvu infrastruktury tvrdí, že tranzit ruských kamionů podle stavu z rána 29. února probíhá bez překážek.

45; Úředníci ministerstva obrany Ukrajiny se chystají odminovat Donbas během patnácti let za miliardy hřiven. V době, kdy se Donbas stále více distancuje od Kyjeva, ukrajinské ministerstvo počítá peníze za jeho odminování.

46; V Moskvě chůva mávala hlavou zabitého dítěte a vyhrožovala, že se odpálí u stanice metra. Žena ze Střední Asie krutě zavraždila čtyřletou holčičku, kterou měla hlídat. Poté zapálila byt. „Přeji si vaši smrt, tolik jste nás ničili!“, křičela žena.

47; Hedgeové fondy vsadily na růst cen ropy.

48; Elektřina na Ukrajině zdraží o 25%. Ke zdražení dojde už zítra a od 1. září čeká Ukrajinu další růst cen za bydlení.

49; Měnové války Číny. Národní banka Číny zveřejnila nový kurs jüanu. Navzdory nedávnému prohlášení hlavního čínského bankéře o tom, že příčiny pro další devalvaci čínské měny neexistují, se kurs jüanu vůči dolaru opět snížil.

50; Miller podal Putinovi zprávu o 66% gazifikaci Ruska. Šéf Gazpromu Alexej Miller na setkání s prezidentem Ruska Vladimirem Putinem oznámil, že v průměru v zemi dosáhla úroveň zásobování plynem hranici 66%.

51; Ukrajinská armáda za poslední týden téměř 670-krát ostřelovala frontovou zónu Doněcké republiky, především s použitím těžké výzbroje.

52; Itálie a Řecko podpořili nový projekt Gazpromu „Posseidon“. Vlády Itálie a Řecka podpořily projekt výstavby plynovodu od Černého moře na jih Itálie, který dostal název „Posseidon“. Oznámil to šéf Gazpromu Alexej Miller na setkání s prezidentem Putinem.

53; Půl milionu lidí v Sýrii přišlo o přístup k humanitární pomoci. Dodávky potravin, lékařských preparátů a další mimořádně naléhavé pomoci jsou systematicky narušovány, prohlásil nejvyšší komisař OSN pro lidská práva Zaíd Raad al-Hussein.

54; Na šachtě Severnaja došlo k dalšímu obrovskému výbuchu. Připomeňme, že zával v šachtě Severnaja ve Vorkutě došlo 25. února. V okamžiku havárie se v šachtě nacházelo 110 lidí, osmdesát z nich bylo dopraveno na povrch. Celkem při havárii zahynulo 36 lidí.

55; Ukrajinská armáda za posledních 24 hodin takřka třistakrát ostřelovala Doněckou republiku. Hlavní úder byl veden na Kominternovo, hlásí ministerstvo obrany Republiky. Během ostřelování nepřítel čtrnáctkrát použil minomety ráže 120 mm, 143-krát použil minomety ráže 82 mm.

56; Francouzské úřady zahájily likvidaci tábora migrantů v Calais. Na likvidaci se podílí dvacet pracovníků soukromé společnosti. Tábor bourají buldozery. Podle slov ministra vnitra Bernarda Cazeneuve budou úřady aktivně postupovat v rozmisťování migrantů.

57; Dne 3. března proběhne výměna zajatců mezi Luganskou republikou a Kyjevem. Zatím se mluví o výměně jednoho za dva.

58; Automatické prodlužování protiruských sankcí už nebude, slibuje maďarský premiér. EU uskuteční seriózní diskuse ohledně plnění minských dohod Ruskem. Automatické prodlužování pak nedává smysl.

59; Ukrajinská strana ve Společném centru kontroly a koordinace v Donbasu zahájila výrobu falešných svědectví o porušování Minských dohod ze strany Doněcké republiky, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky. Představitelé ukrajinské strany ve Společném centru poskytují OBSE vědomě lživé informace o zvýšení množství ostřelování ze strany Doněcké republiky.

60; Vůdce muslimů v Lotyšsku šokoval své spoluobčany tím, že se stal teroristou Islámského státu a odjel do Sýrie. Přidal se k islamistickým teroristům a vychvaluje cestu džihádu, který chápe jako ozbrojený boj proti nevěřícím. Muž také schvaluje teroristické činy v Paříži.

61; Více než sto ukrajinských vojáků obdrží medaili „Za chrabrost v zajetí“. Ministerstvo obrany Ukrajiny vyznamená více než sto bojovníků 28. mechanizované brigády ukrajinské armády medailemi za „Chrabrot v zajetí“.

62; Skandál: Hlavní narkopolicista Ukrajiny předvedl v televizním vysílání master-class ve výrobě drog. Čin hlavního bojovníka proti drogové kriminalitě na Ukrajině vyvolal bouřlivou negativní reakci na sociálních sítích.

63; Ministerstvo zahraničí Ruské federace odpovědělo na dezinformaci o porušování syrského příměří ze strany Ruska a syrských vládních sil. Veškeré informace o údajném porušování režimu přerušení palby v Sýrii ze strany syrské armády a ruského vojenského letectva jsou pečlivě prověřovány, prohlásil náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabov.

64; Prohlášení Rijádu o „Plánu B“ porušují rezoluci OSN, říká syrské ministerstvo zahraničí. Slova saúdského ministerstva zahraničí o alternativních akcích v Sýrii jsou pokusem zmařit režim příměří, prohlašuje syrské ministerstvo zahraničí.

65; Turecko je znepokojeno „případy porušení lidských práv“ na Krymu. Turecko je znepokojeno případy porušování lidských práv na jihovýchodě Ukrajiny a v Autonomní republice Krym ve vztahu ke krymsko-tatarské menšině.

66; Kličko nevidí u Azova ani nacistickou symboliku, ani porušování lidských práv. Novinář televizní stanice Al-Jazeera nedostal ze starosty Kyjeva Vitalije Klička žádný komentář o tom, že mezinárodní organizace pro ochranu lidských práv obviňují ukrajinskou moc z četného porušování lidských práv.

67; Rusko bude muset snášet sankce až do prezidentských voleb v USA. Fed ani Evropská centrální banka nezjišťují reálnou situaci ve světové ekonomice. Tyto instituce mají katastrofálně nízkou úroveň znalostí.

68; V Moskvě se objeví památník ukrajinského spisovatele a novináře Olese Buziny. Pomník bude zřízen za dobrovolné příspěvky. Pro práci na pomníku byl určen předseda komise Veřejné komory Ruské federace pro kulturu, sochař Andrej Kovalčuk.

69; Byznys po ukrajinsku: Kyjev navrhl Moskvě placený doprovod kamionů přes své území. Cena doprovodu bude 1.170 ukrajinských hřiven.

70; V Donbasu explodoval nákladní vůz ukrajinské armády. Jeden voják zahynul, další se dostal do zajetí. Podle slov mluvčího ATO ukrajinské úřady vyvíjejí úsilí pro jejich návrat.

71; Vystupujete proti svrchovanosti zákona, rozčilují se turečtí poslanci nad Erdoğanovým prohlášením. Prezident Turecka Erdoğan vyjádřil nesouhlas s rozhodnutím Ústavního soudu země, na jehož základě byli propuštěni dva turečtí novináři z opozičního listu Cumhuriyet.

72; Migranti prorazili beranidlem zábranu na hranici Řecka a Makedonie. Migranti, kteří se soustředili na hranici Řecka a Makedonie v okolí obce Idomeni, prorazili hraniční zábrany pomocí beranidla.

73; Německo vypracovává „Marshallův plán“ pro Ukrajinu. Společná ukrajinsko-německá skupina pracuje na „nové strategii pro stabilizaci a rozvoj Ukrajiny“, řekl šéf skupiny poslanec bundestagu Karl-Georg Wellmann.

74; Zmínky o „plánu B“ pro Sýrii je nečestná hra. Náměstek ministra zahraničí Ruské federace Sergej Rjabkov obvinil ty, kteří říkají, že Moskva má záložní plán pro Sýrii, z pokusu o zamření příměří.

75; V bojích proti Islámskému státu o „Silnici života“ zahynul velitel speciálních vojsk Hizballáhu. Jeden z nejznámějších velitelů libanonského hnutí Hizballáh Alí Ahmed Fajád zahynul během tvrdých bojů o „Silnici života“ v Aleppu na severu Sýrie.

76; Za to může Putin: Prezident Putin je náhle podezřelý ještě i z únosu Boeingu nad Jihočínským mořem. 8. března 2014 na nebi nad Jihočínským mořem se ztratilo letadlo Malaysia Airlines letící na trase MH 370 z Kuala Lumpur do Pekingu.

77; Za osm měsíců bylo zatčeno a uvězněno více než 30 pracovníků SBU. Oznámil to na tiskové konferenci v pondělí vedoucí aparátu předsedy SBU Alexandr Tkačuk.

78; Turecké dělostřelectvo ostřelovalo teritorium Sýrie. Ostřelování pozic teroristů nacházejících se na sever od města Aleppo bylo uskutečněno v rámci akcí koalice vedené Spojenými státy.

79; Příměří funguje jen na třetině syrského území, říká Erdoğan. Příměří v Sýrii se dodržuje jen na třetině jejího území, myslí si prezident Turecka. Předtím ruští zástupci prohlásili, že režim přerušení válečných akcí na území Sýrie se vcelku dodržuje.

80; V Německu pokutovali Facebook za porušování práv spotřebitelů. Pravidla a podmínky sociální sítě nedostatečně jasně upravovala, nakolik může společnost disponovat intelektuálním vlastnictvím uživatelů, konkrétně fotografickými materiály a videonahrávkami, a předávat je třetím osobám.

81; Drony Islámského státu. Kurdové a syrská vládní armáda ukázaly sestřelené bezpilotníky teroristů. Kurdové a bojovníci syrské armády v těchto dnech sestřelili několik bezpilotníků patřících ozbrojencům Islámského státu.

82; Za Porošenka by v případě předčasných voleb hlasovalo 9% Ukrajinců, říká průzkum. Nynější prezident Ukrajiny, lídr strany Baťkivščina Julija Timošenko a lídr Radikální strany Oleg Ljaško tvoří trojku lídrů v předvolebních průzkumech.

82; Další zrada: Šéf občanského sboru Azov-Krym je agentem FSB, říká SBU. Podle slov představitele SBU předal Krasnov ruské straně seznamy bojovníků Azov.

83; Ve francouzském táboře pro utečence házeli na reportéra v přímém přenosu kamení. Stalo se to, když dělníci začali odstraňovat stany.

84; Ukrajinská armáda ostřelovala západní okraj Doněcka, zraněna byla žena. Civilní občanka Doněcké republiky byla zraněna v důsledku ostřelování ze strany ukrajinských vojáků. Ti stříleli na obec Trudovskije v Petrovském obvodě na západě Doněcka.

85; Jak se USA chystají čelit vojenské síle Ruska. Obranný rozpočet USA na rok 2017 je jedním z prvků, který uskutečňuje strategii Third Offset ve snaze čelit Rusku a Číně. Zvláštnostem tohoto programu se věnoval komentátor japonského listu JB Press.

86; USA pomohou iráckým silám vybojovat na Islámském státě Mosul, říká Pentagon. Pomoc Washingtonu kromě výcviku a přípravy vojsk se bude týkat logistické a inženýrské podpory. V souhrnu bude větší než při osvobozování Ramádí, prohlásil šéf Pentagonu Ashton Carter.

87; Syrská krize změnila svět: Zapojí se do ní země organizace dohody o kolektivní bezpečnosti Bělorusko, země Střední Asie a Arménie? V Sýrii pokračuje politický boj mezi zeměmi a bloky, kde jsou úzce propleteny globální ambice a regionální bezpečnost.

88; Porošenko se nechce dělit ani o kousek své moci a prohlašuje, že nepřipustí předčasné volby. Poznamenal, že předčasné volby prohloubí politickou krizi a zhorší podmínky pro uskutečnění reforem.

89; Dvacet voják USA řádilo v litevském akvaparku. Večer v sobotu 27. února museli policisté lázeňského města Druskininkai pacifikovat opilé vojáky USA z posádky Rukla, kteří řádili v rekreačním centru Aqua, řekli listu „Balitijskije Novosti“ na městském komisariátu policie.

90; Saakašvili označil ukrajinskou moc za mafii a darmojedy. Šéf Oděské oblastní státní administrativy Michail Saakašvili se znovu blýskl skandálním prohlášením.

91; Akce Turecka na hranicích Sýrie mohou zmařit příměří, říká ministerstvo obrany Ruské federace. Stahování obrněné techniky a upevňování pozic v pohraničních oblastech je ze strany turecké armády provokačním krokem, který může vést ke zmaření režimu přerušení palby a režimu příměří v Sýrii.

92; Čím skončí Putinova schůzka s naftaři? Největší hráči světového trhu neztrácejí naděje na dohodu o snížení nabídky suroviny.

93; V Europarlamentu jsou šokováni bordelem v ukrajinské Nejvyšší radě. V Europarlamentu vyjádřili „velké překvapení“, že v ukrajinské parlamentu předseda nemůže pohrozit poslancům pozastavením funkcí v případě potyčky mezi poslanci, neboť v Radě nefungují vůbec žádná pravidla.

94; Americká koalice projednala možnost pozemní operace v Sýrii. Koalice vedená Spojenými státy posoudila možnost provedení pozemní operace v Sýrii.

95; Ruská letadla zaútočila na teroristy Džebhat an-Nusrá v Sýrii. S cílem stabilizace situace ruská letadla bombardovala raketami útočící ozbrojence An-Nusrá na severu provincie Aleppo.

96; USA nemají žádné důkazy o porušování příměří v Sýrii ze strany Ruska, říká Bílý dům. USA nedisponují žádnými informacemi, které by mohly umožnit obvinit Rusko z porušování režimu přerušení palby v Sýrii, prohlásil oficiální představitel Bílého domu Josh Earnest.

97; V USA došlo ve škole k další střelbě. Tři žáci byli zraněni. K místu incidentu míří dva vrtulníky s lékařskou pomocí.

98; Rusko, KLDR a Hizballáh jsou nepřátelé USA, říká Bílý dům. Sankce USA budou zaměřeny na nepřátele země v oblasti národní bezpečnosti, prohlásil oficiální představitel Bílého domu Josh Earnest.

99; Ve Státní dumě s myslí, že OSN by měla prověřit dodržování lidských práv v Turecku. Nejvyšší komisariát OSN pro lidská práva by se měl začít zajímat o situaci nikoli na Krymu, ale v Turecku, prohlásil poslanec Státní dumy Alexandr Siďakin.

Zdroj: rusvesna.su

 

Úterý, 1.3.2016:

1; Erdoğanova skrytá válka proti Kurdům bude horší než ta syrská, říká ochránce lidských práv. Intenzitu násilí ze strany policie ve vzbouřených oblastech na jihovýchodě Turecka je možné srovnat se syrským konfliktem jak co do rozsahu, tak i co do množství obětí mezi civilním obyvatelstvem.

2; Návrhy na pozemní operaci v Sýrii nejsou plánem „B“, říká státní department. Myšlenka Saúdské Arábie o možnosti uskutečnění pozemní operace proti teroristům v Sýrii není zaměřena na dosažení politického řešení občanské války.

3; Americká koalice nejednala o možnosti pozemní operace v Sýrii. Koalice vedená Spojenými státy v boji proti Islámskému státu neprojednávala možnost pozemní operace v Sýrii. Přístup Washingtonu k tomuto problému zůstává nezměněn, sdělil představitel státního departmentu.

4; Ukrajinské jednotky večer ostřelovaly z minometů severní a západní okraj Doněcka – Staromichajlovku, Žabičevo a okolí Volvo-centra.

5; Německý ministr zahraničí řekl, kdy se mají konat volby v Donbasu – v první polovině tohoto roku.

6; „Tygři“ útočí na Islámský stát, z Jordánska se k An-Nusrá připojila kolona automobilů s výzbrojí a municí.

7; Plán „B“: Sýrie se rozdělí na čtyři části. Dokáží na Západě udělat z Islámského státu umírněnou politickou sílu a přenechat mu část syrského území?

8; Syrské usmíření: Bývalí ozbrojenci podepisují dohody o míru a 1.200 obyvatel opouští bandity okupované město. Bývalí členové vojenské formace „Svobodná syrská armáda“ mohou využít amnestie a jsou součástí dohody. Výměnou odevzdali své zbraně a podepsali smlouvu o ukončení bojových akcí proti vojákům vládních vojsk.

9; Odchod Jaceňuka by vrhl Ukrajinu do plnohodnotné občanské války. Boj mezi prezidentem a premiérem Ukrajiny však pokračuje.

10; Od okamžiku ustavení režimu příměří v Sýrii uplynuly tři dny. Dají se už činit určité závěry. Příměří se vcelku dodržuje. Bojové akce jsou vedeny pouze proti Islámskému státu, An-Nusrá a dalším subjektům, které na dohodu o příměří nepřistoupily. V přeshraničním ostřelování severních (kurdských) oblastí Sýrie pokračuje i turecká armáda.

11; Novorusko bude. Nelze dát na zklamání malověrných. Opakovaně vznikají osobnosti, které byly zpočátku nadšeny touto myšlenkou a poté se zklamaly, všechno opustily a dokonce házejí na Republiky Novoruska špínu. Proč se tak děje? Je to jen výsledek nereálných očekávání.

12; Marshallův plán pro Ukrajinu bude k ničemu. V německém parlamentu zaznělo důležité politické prohlášení, Německo jako „lokomotiva“ EU údajně pracuje na analogii Marshallova plánu pro Ukrajinu.

13; Státní department vyzval Američany, aby nejezdili do Turecka. Americké úřady vyzývají Američany aby se vyvarovali cest do Turecka, kvůli nedávnému teroristickému činu v centru Ankary, při kterém zahynulo 29 lidí, a také kvůli nárůstu hrozeb ze strany extremistických uskupení.

14; Kurdové vedou boje proti ozbrojencům Islámského státu v provinciích Aleppo, Hasaka, Rakká a Hamá. Ozbrojenci pokračují v napadání civilních obyvatel v osvobozených městech.

15; Protesty německých rodičů proti sexualizaci dětí. Došlo k potyčkám s policií. V německém Stuttgartu došlo k protestní akci proti nově zavedeným novinkám ve školních osnovách, které se týkají jednopohlavních manželství. Rodiče trvají na tom, aby se s žáky středních škol tato témata neprobírala.

16; Jachtu s mumií na palubě objevili filipínští rybáři. Tělo kapitána bylo odhaleno poblíž radiotelefonu, jako by se v momentě své smrti pokoušel vyslat nouzový signál. Suchý oceánský vítr, vysoká teplota a slaný vzduch změnil tělo v mumii.

17; Proč vyhrožuje Ukrajina Donbasu válkou? Ukrajinská nezávislost puká ve všech směrech. Ze smyšlených vítězství si dělají legraci už nejen Rusové, ale i Evropané. A sami Ukrajinci si stále častěji kladou jednoduchou otázku: Proč v zemi neustálých vítězství je život stále složitější?

18; Koncepce měkké síly – odpověď na hybridní války. Ruští vojenští teoretici mají v úmyslu čelit hybridním válkám analogickými metodami a jsou připraveni vyvinout koncepci „měkké síly“.

19; V Rusku bude možná zaveden systém povinného nestátního důchodového pojištění. Od roku 2019 může v Rusku začít fungovat nový mechanismus spojený s důchodovými odvody – povinné nestátní důchodové zabezpečení. Tento návrh zákona připravuje ministerstvo financí.

20; Více než tisíc obyvatel provincie Dará si vybralo příměří. Více než 1.200 obyvatel syrské provincie Dará, kteří dříve odporovali vládním vojskům, podepsalo s vládou dohodu o příměří.

21; Aktivita v průmyslu Číny klesla na minimum za poslední čtyři roky. Index obchodní aktivity (Purchasing Managers Index) ve zpracujícím průmyslu podle únorových výsledků spadl na čtyřleté minium.

22; Svoboda slova po turecku: Turecké úřady pozastavily vysílání nezávislé televizní stanice IMC TV během interview s novinářem opozičního listu Cumhuriyet. Programový ředitel IMC TV označil akci prokuratury za nezákonnou.

23; Dva bojovníci Doněcké republiky byli zraněni v důsledku ostřelování Doněcka ze strany ukrajinské armády. V noci byl ostřelován Petrovský obvod Doněcka a obec Spartak na severním předměstí Doněcka.

24; Žirinovského strana navrhuje zavedení státního monopolu na alkohol, cukr a léky. Poslanci LDPR navrhují předat tyto resorty pod správu státu kvůli jejich obrovským obratům a vysokému podílu kriminality.

25; Raketové komplexy S-400 Triumf byly zařazeny do výzbroje v Západní Sibiři. Zařízení je určeno pro vysoce efektivní zasahování letadel strategického a taktického letectva, balistických raket, nadzvukových cílů a dalších prostředků leteckého útoku.

26; Kyjev přesunul do Luganské oblasti ozbrojence z krymsko-tatarského nacionálního batalionu, hlásí Národní policie Luganské republiky. Na kontrolních stanovištích v oblasti Lisičanska a Zolotoje byly rozvědkou objeveny vlajky krymského medžlisu.

27; Turistický průmysl Egypta přišel o 1,3 miliardy dolarů kvůli katastrofě ruského A321. Problémy turistického průmyslu v Egyptě vedly k prudkému snížen devizových příjmů a pádu kursu egyptské libry na černém trhu.

28; Indie zvolila ruský „Štorm“. Nová indický letadlová loď bude postavena podle ruského projektu.

29; Erdoğan dovedl zemi na pokraj propasti, říkají turečtí ochránci lidských práv. Turecký prezident a vládnoucí strana utlačují soukromé podnikání, svobodu slova a vyvíjejí tlak na všechny, kdo nesouhlasí s režimem, jsou přesvědčeni představitelé turecké organizace „Iniciativa svobodné mysli“.

30; Jsme připraveni prolévat krev za svobodu Evropy – patetické prohlášení ukrajinského poslance pro EU. Šéf frakce Bloku Petra Porošenka v Nejvyšší radě vystoupil v Bruselu s dojemným apelem k Evropanům, ve kterém je snažně prosil, aby si uvědomili, že Ukrajinci a Evropané jsou jedné krve.

31; Na bulharských benzinových čerpadlech obchodují s benzínem zakoupeným od Islámského státu. Ruské a americké tajné služby pomohly odhalit schéma nelegálních dodávek nafty a benzinu do přístavů bulharských měst Varna a Burgas.

32; Na Ukrajině mladého muže odvezli na hřbitov, svázali jej a zapálili. Navzdory těžké újmě na zdrví se trestní stíhání vede podle paragrafu vydírání.

33; Byl vypraven první osobní vlak mezi Luganskou a Doněckou republikou. Dnes z Luganské republiky vyjel první osobní vlak číslo 604/603 na trati mezi Luganskem a Jasinovatou. Na území Doněcké republiky dorazí zítra.

34; Janukovič se možná vrátí na Ukrajinu jako legitimní prezident. Advokát exprezidenta Ukrajiny zdůraznil, že Viktor Janukovič má v úmyslu vrátit se na Ukrajinu a v tomto smyslu budou podniknuty právní kroky.

35; Strategie protivzdušné obrany USA ustrnula v minulosti, říkají experti. Všechny předpoklady Washingtonu, jak se bude rozvíjet situace s jadernými zbraněmi, se ukázaly jako chybné. Nyní se USA řídí zastaralými koncepcemi ve vztahu s Ruskem,Čínou a dalšími zeměmi.

36; V Iráku vojáci zahájili útok na oblasti ovládané Islámským státem. Cílem zahájené operace je odříznout zásobovací trasy ozbrojenců a posílit kontrolu kolem teroristy ovládaného města Mosul.

37; The Washington Journal: Naftaři z USA snižují výrobu. Poprvé za mnoho let největší výrobci spojených států začali snižovat těžbu plynu i ropy v souvislosti s nízkými cenami a nadbytku suroviny na světových trzích, píše americký list.

38; Třetí větev energomostu na Krym může být spuštěna už dnes, říká Čalyj. Předseda zákonodárného shromáždění Sevastopolu vyjádřil naději, že se spuštěním třetí větve energomostu budeme moci zapomenout na problémy s elektrikou energií na poloostrově.

39; Lavrov: Chemický terorismus: surová realita našich dní. Konvence o zákazu chemických zbraní ne zcela úplně řeší úkol čelit chemickému terorismu, prohlásil Sergej Lavrov na Konferenci pro odzbrojení v Ženevě.

40; Dnes u budovy věznice, prokuratury a Ševčenkovského soudu v Kyjevě neonacističtí radikálové pálí ohně a požadují od ukrajinských úřadů propuštění jejich soukmenovce, vůdce trestní jednotky Azov-Krym Stanislava Krasnova.

41; Na trase mezi obcemi Novotoškovskoje a Gorskoje na dočasně okupovaných územích Luganské republiky explodoval automobil ukrajinské armády s vojáky 80. brigády. Jsou oběti na životech.

42; Na Ukrajině může topení zdražit o 80%. Zdražení poplatků za teplo proběhne podle toho, jak vláda chválí rozhodnutí o nových cenách plynu pro komunální energetické podniky.

43; Moskevský prospekt v Kyjevě možná přejmenují na Banderův prospekt. Prospekt generála Vatutina by mohl být přejmenován na prospekt Romana Šucheviče.

44; Ve vzduchu je ticho: Na ruské letecké základně Chmejmim už čtvrtý den nestartují letadla. Vystydlé motory letadel jsou připomínkou, že Moskva i Damašek drží dveře k syrskému míru otevřené.

45; Ukrajinský svět“ V Oděse na Věčném ohni u památníku neznámého námořníka v Aleji Slávy opilá skupina opékala šašlyk.

46; Zahraniční novináři se dostali pod palbu z tureckého území v Latakíji. K incidentu došlo během cesty do obcí, které už podepsaly dohodu o příměří a kam se vraceli civilní obyvatelé, upřesnili na ruském ministerstvu obrany.

47; Na putinovském „Karateli“ by se rád projel i Batman, píší britská média. Šéf FSB Ruské federace Alexandr Bortnikov předvedl prezidentu Putinovi nové obrněnce z podniku ZIL.

48; Západ žádal Ukrajinu, aby neprovokovala Rusy v dnech spojení Krymu s Ruskem, prozradil šéf krymsko-tatarského medžlisu Čubarov. Ve dnech, kdy na Krymu byla přijímána historická rozhodnutí o spojení s Ruskou federací, západní velvyslanci prý volali předsedovi organizace s prosbou, aby neprovokovali ruské vojáky k aktivnějším akcím.

49; Kyjevští policisté znovu stříleli po automobilu. Kyjevská hlídková policie použila v úterý palné zbraně k zastavení automobilu.

50; Goldman Sachs odmítl alokovat státní obligace Ruska kvůli politickému tlaku ze strany Bílého domu. Jedna z největších investičních bank světa, skupina Goldman Sachs může v nejbližší době stáhnout objednávku na alokaci ruských státních obligací kvůli tlaku ze strany amerických úřadů.

51; V Kyjevě a Oděse byli zadrženi drogoví kurýři s nákladem za dva miliony dolarů, který schovávali v bonbónech značky Roshen. Oznámila to ukrajinská pohraniční služba.

52; V důsledku ostřelování ze stany ukrajinských vojáků byl na západním okraji Doněcka zničen dům. Z civilních obyvatel nebyl nikdo zraněn.

53; Teroristé začali porušovat režim příměří od prvních hodin jeho platnosti, říká Asad. Syrská armáda nepřikročila k odvetným akcím, aby udržela šanci na trvání dohody o přerušení bojových akcí, prohlásil prezident Sýrie Bašár Asad.

54; Na okupovaném území Luganské republiky se střílelo po mobilní skupině pro boj s pašeráctvím. Na dočasně okupovaném území Luganské republiky mezi Trjochizbenkou a Lopaskinem došlo k útoku na mobilní skupinu „Sčasťje“.

55; Chůva, která v Moskvě uřízla hlavu děcku , už patnáct let trpí těžkou schizofrenií. Podle slov představitele Správy ministerstva vnitra Samarkandské oblasti jsou příbuzní této ženy šokováni krutou vraždou, ale na druhou stranu je to nepřekvapilo.

56; SBU zahájila čistky obyvatelstva v Arťomovsku v okolí Gorlovky, hlásí rozvědka Ministerstva obrany Doněcké republiky.

57; Parlament Katalánska vypracovává zákony pro odtržení od Španělska. Prezidium parlamentu Katalánska v úterý zahájilo procedury na vypracování zákonů, jejichž cílem je vytvoření právní základny pro odtržení autonomního oblasti od Španělska.

58; Nejnovější ponorka „Velikij Novgorod“ doplnila Vojenskou námořní flotilu Ruské federace. Ponorka projektu 636.3 „Velikij Novgorod“ postavená v podniku „Admiraltějskije verfi“ bude spuštěna na vodu 18. března.

59; Ukrajinští ostřelovači dostali příkaz střílet po pracovnících médií, říká finský novinář. Podle jeho slov mezinárodní konvence pro ochranu novinářů v zóně konfliktu v Donbasu fungují „výběrově“.

60; Ukrajinští státní zaměstnanci dostali zákaz kritizovat státní moc. Vláda Ukrajiny požaduje od státních zaměstnanců, aby se zdrželi veřejné kritiky orgánů státní moci a jejich funkcionářů.

61; Maxim Ševčenko vyzval k uskutečnění pochodu na památku obětí jelcinovského režimu. Domnívá se, že by k pochodu mohlo dojít v den výročí střelby na moskevský „Bílý dům“.

62; Cítím zápach hořících pneumatik... Juščenko předpověděl Ukrajině „skutečný Třetí Majdan“. Oba Majdany nedaly vzniknout novému hnutí, které by se mohlo stát oporou ukrajinského národa. V takovém případě očekává zemi „opravdový Majdan“, myslí si bývalý prezident Ukrajiny Viktor Juščenko.

63; NATO bude cvičit jaderné údery bezprostředně u ruských hranic. Vojensko-politický blok NATO uskuteční vojenská cvičení pod názvem „Chladná odpověď“ v Norsku.

64; Jednotky ukrajinské armády zahájily přestřelku s ozbrojenci nacionálních batalionů u Mariupolu. Dnes o tom informoval zástupce ministerstva obrany Doněcké republiky Eduard Basurin s odvoláním na informace rozvědky.

65; Luganská a Doněcká republika mají v úmyslu vytvořit společnou vojenskou jednotku. Armádní jednotku ozbrojených sil Doněcké republiky a Národní policie Luganské republiky budou formovat z nejzkušenějších a nejlépe připravených příslušníků domobrany, aby takto vytvořen jednotka mohla odrazit jakýkoli vpád ukrajinských vojáků.

66; Syrské letectvo udeřilo na Islámský stát poblíž libanonské hranice. Syrská letadla letecky zaútočila na místa nahromadění ozbrojenců Islámského státu a hraničních přechodů Martabíja, Az-Zamraání a Abú Hdejš v hornaté krajině Kalamun, kde se nachází mnoho dočasných táborů teroristů.

67; Pět nejbohatších Ukrajinců, kteří se dostali na seznam Forbes. Do seznamu se dostalo pět Ukrajinců, z nich tři jsou původem z Dněpropetrovska.

68; USA nemají dostatek plynu, aby nahradily Rusko u evropských spotřebitelů. Energetický sektor USA je regulován soukromými společnostmi, které chtějí prodávat plyn těm, kdo zaplatí více, a nikoli těm, kdo je výhodný pro Washington v geopolitickém smyslu, píše americký list Foreign Policy.

69; Rada ministrů Doněcké republiky potvrdil dočasné nařízení o vydávání republikových pasů. Sdělil to dnes šéf administrativy nejvyššího představitele Doněcké republiky Maxim Leščenko.

70; Sýrie: Raketa teroristů byla proti tanku T-72 opět neúčinná. Ozbrojenci uskupení Achrar aš-Šám natočili na video neúspěšný útok na tank T-72 v provincii Hamá.

71; Iniciativu na zmrazení těžby ropy podpořilo už více než 15 zemí.- Šéf ruského ministerstva energetiky Alexandr Novak sdělil, že návrh na zmrazení těžby ropy na lednové úrovni v tuto chvíli podpořilo nejméně patnáct zemí těžících ropu.

72; Kyjev dostává takřka veškerou vojenskou pomoc, o kterou si řekne, říká americký generál. V rámci NATO byla provedena inventura potřeb ukrajinské armády, podle jejíchž výsledků byly uspokojeny takřka všechny žádosti Kyjeva, prohlásil nejvyšší velitel Spojených ozbrojených sil Aliance.

73; Ukrajinské jednotky ostřelovaly západní okraje Doněcka z minometů. Poškozena byla trafostanice a částečně přerušena dodávka proudu do Petrovského obvodu, hlásí administrativa.

74; Ozbrojenci Kyjeva zahájili ostřelování severního předměstí Gorlovky, hlásí místní administrativa.

75; V Brazílii byl zadržen viceprezident Facebooku. Argentinský občan Diego Jorge Dzodan byl zadržen v úterý ráno v São Paulu, když šel do práce.

76; Rakousko spustilo antireklamu pro migranty z Afghánistánu. Rakouské úřady mají v úmyslu přesvědčit migranty z Afghánistánu, kteří podali více než 20% všech žádostí, aby nežádali o azyl v zemi.

77; Přežili jsme ostřelování Latakíje díky ruským vojákům, říká řecký novinář. V Latakíji ruští vojáci vyvedli pracovníky médií z oblasti ostřelování, řekl řecký novinář. Podle jeho slov pokračovaly údery právě v těch místech, kde se původně nacházeli.

78; Kvůli svérázné diplomacii zabředá Erdoğan stále více do bláta, píší turecká média. Neschopnost tureckého prezidenta správně vyjádřit své myšlenky a přání co nejvíc poškodit Rusko jej staví do nepříjemné pozice.

79; Cena elektřiny na Ukrajině je dnes téměř dvaapůlkrát vyšší než v Doněcké republice, říká ministerstvo uhelného průmyslu Republiky.

80; Pluk ministerstva vnitra Ukrajiny Kyjev byl přistižen při pašování cigaret z Doněcké republiky. Nákladní vůz byl na cestě do Kyjeva. Cena nákladu byla více než 4 miliony hřiven.

81; Polsko schválilo návrh zákona o umístění zahraničních vojsk na svém území. Návrh zákona předpokládá změny zákona o pobytu zahraničních vojsk na území Polska a o pravidlech jejich přesunů. Dále pak určuje, kdo a kdy vydává souhlas s přítomnosti zahraničních vojsk v zemi.

82; Turecká armáda zničila hrobku muslimského světce v Iráku. Turecké ozbrojené síly rozbombardovaly muslimskou svatyni na území Iráku s hrobkou šejcha Al-Islama.

83; Ruský opozičník Kasjanov navrhuje vrácení Krymu Ukrajině. Podle jeho slov připojení Krymu k Rusku bylo nezákonné, byla to anexe, což je uvedeno v mezinárodním právu. Proto by mělo být „zjednáno právo“.

84; Průměrná mzda na Ukrajině klesla téměř o tisíc hřiven. Statistický úřad toto snížení nazval „typickým jevem“. Průměrná mzda na Ukrajině nyní činí 5.230 hřiven.

85; Mučení a kaše s červy. Ženy, které pobývaly v ukrajinském zajetí, vypovídají o celách SBU. Kyjev používá mučení a další kruté metody pro vydolování přiznání či svědectví civilních osob zadržených na základě obvinění z vlastizrady nebo napomáhání terorismu.

86; Dva ukrajinští vojáci byli zraněni v důsledku výbuchu granátu na polygonu u Charkova. V důsledku výbuchu byl zraněn student inženýrsko-letecké fakulty a důstojník-instruktor.

87; Teroristická uskupení u Damašku začala bojovat vzájemně proti sobě. Několik desítek ozbrojenců bylo zabito nebo zraněno. Mnozí teroristé se nechtějí zapojovat do bojů na straně An-Nusrá, protože doufají v amnestii a návrat k mírovému životu.

88; Usáma bin Ládin odkázal téměř 29 milionů dolarů na džihád, říká americká rozvědka. Svědčí o tom jeden z odtajněných dokumentů, který tajné služby USA považují za poslední vůli teroristy.

89; Německý ministr zahraničí se snaží přímět Kyjev k tomu, aby začal plnit minské dohody, říká Zacharčenko. Ministerstvo zahraničí Německa se snaží popostrčit Ukrajinu ke splnění politické části Minska-2, konkrétně k práci na zákonu o volbách, prohlásil šéf Doněcké republiky Alexandr Zacharčenko.

90; Výstavba Krymského energomostu byla pozastavena kvůli unikátnímu archeologickému nálezu. Podle předběžných informací nález pochází ze 7. až 8. století před naším letopočtem a výzkumníci předpokládají, že je to dílo z rukou předřeckého obyvatelstva nebo dokonce civilizace dosud neznámé.

91; V tureckém Diyarbakıru došlo k výbuchu. Jeden člověk zahynul a tři byli zraněni. V přízemí jedné z budov ve městě Diyarbakır na jihovýchodě Turecka explodovala podomácku vyrobená bomba.

Zdroj: rusvesna.su

 

Středa, 2.3.2016:

1; Ukrajinská armáda ostřelovala pozice ozbrojených sil Doněcké republiky v okolí Mariupolu.

2; Nejvyšší představitel Doněck republiky vyjmenoval podmínky voleb v Republice. Berlín a Paříž by měly přimět Kyjev ke splnění závazků ohledně Minska-2, prohlásil Alexande Zacharčenko.

3; Ukrajinská armáda ostřelovala západní okraje Doněcka a Krasnogorovku z těžkých zbraní zakázaných Minskem-2.

4; Společnost SpaceX už počtvrté odkládá start Falconu-9. Start rakety z mysu Canaveral je znovu odložen kvůli silnému větru a v současnosti probíhají konzultace s meteorology, aby mohl být určen přesný čas startu.

5; Izraelské ministerstvo obrany prohlásilo, že syrská vláda údajně použila chemické zbraně během příměří. Přitom Damašek už předtím souhlasil s tím, že všechny zásoby chemických zbraní předá pod mezinárodní kontrolu pro následné zničení, aby se předešlo jejich případné zneužití v chaosu občanské války ozbrojenci islamistů.

6; Ozbrojenci Azova ostřelovali starostu Belozerského. Starosta nezpanikařil a z konfliktu vyšel jako vítěz.

7; To bude tu půdu prodávat i s lidmi nebo už bez nich? Ukrajinská obhájkyně lidských práv o Jaceňukově záměru. Ukrajinský premiér oznámil úmysl v rámci uskutečňování pozemkové reformy prodat jeden milion hektarů země nacházející se dnes ve státním vlastnictví.

8; Raketa „Točka“ zlikvidovala štáb Islámského státu. Syrská armáda útočí v Latakíji, Kurdové zatlačují Islámský stát v Aleppu a městě Hasaka. V provincii Aleppo oddíly kurdské domobrany nadále udržují kontrolu nad východní částí obce Ašrafíja a odráží útoky ozbrojenců.

9; Šel jsem do kuchyně a do místnosti, kde byla moje žena vletěla střela, říká obyvatel Doněcka o příšerném ostřelování Petrovského obvodu v Doněcku. Začal jsem křičet: „Jsi živá?“ Sám jsem špatně slyšel, protože to se mnou také otřáslo. Potom jsem zaslechl: „Ano, jsem živá“. Vrhl jsem se otevřít dveře, ale byly zaklíněné, vzpomíná Alexandr.

10; Sýrie: Krvavé pomsty An-Nusrá a zesílení teroru. Rukama ozbrojenců hynou vojáci syrské armády i civilní obyvatelé. S podporou dělostřelecké palby ozbrojenci útočili na pozice Syrské armády. To vypovídá o vzrůstající aktivitě teroristů a plnění slibů jejich vůdců, že na příměří odpovědí terorem a provokacemi.

11; Uglegorsk se stal našim Rubikonem, říká Zacharčenko. Bylo zveřejněno interview nejvyššího představitele Doněcké republiky Alexandra Zacharčenka pro Vladislava Šurygina.

12; Čtvrtý den příměří: Ostřelování novinářů a ticho na letecké základně Chmejmim. Dne 1. března se naplnily první čtyři dny od chvíle, kdy zavládl dlouho očekávaný režim přerušení palby v Sýrii.

13; Jaceňuk a Porošenko aplikují na Ukrajině praxi sociálního darwinismu. Místo evropských mezd a důchodů slibovaných na Majdanu, dostala Ukrajina pouze evropské poplatky a ceny.

14; Bílý dům označil Rusko, KLDR a Hizballáh za nepřátele USA. A co dál? Rusko, KLDR a Hizballáh jsou protivníky USA v oblasti národní bezpečnosti, prohlásil oficiální představitel Bílého domu Josh Earnest.

15; Obyvatelé Krymu litují ztráty svobody a tolerance, hlásá ukrajinská televize. Současná životní úroveň na Ukrajině nemůže přivábit obyvatele Krymu na svou stranu. Ale mezi trumfy Kyjeva je „bezprecedentní svoboda“. Prohlásil to ukrajinský politolog Konstantin Matvijenko.

16; Nové kolo rozhovorů o Ukrajině začalo dnes, hlásí běloruské ministerstvo zahraničí. Předpokládá se, že na zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu v Minsku se bude projednávat otázka snížení napětí v Donbasu.

17; Generální prokuratura Ukrajiny čeká Janukoviče se „sexuálním dárkem“. Řekl to prokurátor Kucenko a postěžoval si, že Janukovič se vracet nechce ani s takovýmto lákadlem.

18; Rvačka starosty s Pravým sektorem – všední den ukrajinské politiky. Perou se ukrajinští poslanci a to nejen v Nevyšší radě. Ani orgány místních samospráv nezůstávají za Kyjevem pozadu. Zasedání městské rady Města Smela v Čerkaské oblasti skončila rvačkou.

19; Členové posádky mezinárodní kosmické stanice se vracejí na Zemi. Kapsle „Sojuz TMA-18M“ s posádkou stanice přistála v Kazachstánu.

20; Super-úterý v USA: Trump a Clintonová se staly lídry prezidentských voleb. Sčítání hlasů ve všech dvanácti státech, kde se konaly prezidentské primárky ještě pokračuje, ale experti už přesvědčivě mluví o fixaci úspěchu hlavních kandidátů obou stran.

21; Ukrajinská vláda: „Vždyť jsme je také pěkně podusili!“ Několik dní za sebou ukrajinští experti jásali nad faktem, že v Rusku od 1. dubna vzrostou spotřební daně na benzin a naftu.

22; Washington odmítl uznat likvidaci křesťanů ozbrojenci Islámského státu za genocidu. Oficiální představitel Bílého domu Josh Earnest v odpovědi na otázku novinářů řekl, že USA zatím nejsou ochotny uznat systematickou likvidaci křesťanů v Iráku a Sýrii ozbrojenci Islámského státu za genocidu.

23; Rusko využívá běžence jako zbraň proti EU, říká nejvyšší velitel NATO. Utečenecká krize, kterou trpí Evropská unie, byla vytvořena leteckými údery Ruska v Sýrii, je přesvědčen nejvyšší velitel sil NATO v Evropě Philip Breedlove. Jeho inteligence asi nestačí na to, aby vzal v úvahu, že migrační vlna začala mnohem dříve než akce ruského letectva v Sýrii.

24; Hrozí Minsku majdan? Bělorusko přece jen obdrží letos úvěr ve výši 1,1 miliardy dolarů z Eurasijského fondu stabilizace a rozvoje.

25; Kadyrov řekl, pro koho je výhodná smrt Němcova. V nedávném interview Ramzan Kadyrov komentoval vraždu skandálního ruského opozičního politika Borise Němcova a dospěl k závěru, že nejvíce z ní těží ti, kteří si z něho udělali svou ikonu.

26; Ukrajinská armáda ostřeluje pozice národní policie Luganské republiky z minometů a děl bojových vozidel pěchoty. Za uplynulých 24 hodiny byly pozice bojovníků Republiky šestkrát ostřelovány palbou ukrajinských vojáků.

27; Moody´s zahájilo útok na Čínu. Mezinárodní ratingová agentura Moody´s Investors Service snížila výhled úvěrového ratingu Číny na negativní.

28; Lavrov a Kerry projednali první výsledky příměří v Sýrii. Diplomaté se domluvili na koordinaci akcí Ruska a USA, především po vojenské linii, aby posílili režim příměří.

29; Zalekli se ozbrojenců z Azova: V Kyjevě byl v noci propuštěn z vazby šéf útvaru „Azov-Krym“ Krasnov. Zpočátku o propuštění Krasnova informoval takzvaný občanský výbor Azov, který vystavil na Twitteru fotografii svého soukmenovce v restauraci. Poté informaci potvrdili v SBU.

30; Bojovníci Novoruska týrají zajaté členy Pravého sektoru ruskými dějinami. Voják ozbrojených sil Novoruska řek novinářům, jak v Donbasu převychovávají nezletilé ukrajinské radikály.

31; Ve Staromichajlovce byl v důsledku ostřelování poškozen obytný dům. 2. března ráno ukrajinští vojáci zahájili palbu na západní předměstí Doněcka.

32; Třetina Ukrajinců je pro válku v Donbasu, říkají výsledky sociologického průzkumu. Velká část dotazovaných (34%) považují útok ukrajinských vojsk za variantu pro řešení situace v Donbasu.

33; Soud vzal do vazby chůvu, která uřízla hlavu čtyřleté dívence. Představitel Vyšetřovacího výboru upřesnil, že v současné době se na svobodě nacházejí iniciátoři tohoto děsivého zločinu. Sama Bobokulova se během zasedání usmívala a mávala na novináře rukou.

34; Rusové považují Gorbačova za špatného politika a zločince, říkají výsledky sociologického průzkumu. Nehledě na to, že značná část respondentů připouští, že ve své činnosti se Gorbačov řídil zájmy občanů (46%), výsledky jeho činnosti hodnotí Rusové velmi kriticky.

35; Specialista na bombardování svateb obviňuje Rusko z nepřesnosti, kroutí hlavou Rogozin v reakci na prohlášení nejvyššího velitele NATO. Ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin komentoval prohlášení nejvyššího velitele ozbrojených sil NATO v Evropě Philipa Breedlova o nepřesných leteckých úderech v Sýrii.

36; Čubajs požádal o 89 miliard rublů z Fondu Národního blahobytu na projekty s Indií. Šéf Rosnano Anatolij Čubajs zaslal prezidentovi Ruska Vladimiru Putinovi dopis, v němž žádá o vyčlenění 89 miliard rublů na vytvoření rusko-indického fondu.

37; Virus Zika se dostal až na Slovensko.Místní obyvatelka se vrátila z cesty do Jižní Ameriky. Cítila se špatně, a tak se obrátila na nemocnici, kde odebrané vzorky při analýze prokázaly přítomnost viru Zika.

38; Starosta Nice navštívil Krym a domluvil se na rozvoji spolupráce. Během setkání s vedením Jalty byl podepsán dokument o záměrech v oblasti rozvoje přátelských vztahů a obnovení partnerských vztahů mezi Jaltou a Nice.

39; Turecko nepouští lodě NATO do svých teritoriálních vod. Plavidla NATO umístěné v Egejském moři proto, aby zastavily příliv nelegálních migrantů do Evropy, nemohou zahájit svou činnost v tureckých vodách.

40; Ministerstvo infrastruktury Ukrajiny mluví o katastrofálních následcích nezákonné blokády ruských kamionů nacionalistickými radikály. „Jsme tranzitní zemí, obrovská část naší ekonomiky závisí na tranzitu“, přiznali ukrajinští úředníci. Pouze neonacističtí radikálové tvrdohlavě pokračující v blokádě ruských kamionů o tom nemají nejmenší tušení.

41; Výstavba energomostu na Krym pokračuje podle harmonogramu, říká Aksjonov. Žádná prodlení při výstavbě nejsou, sdělil nejvyšší představitel Krymu Sergej Aksjonov. Navíc připouští že energomost bude předán do používání dříve než za rok.

42; Mechanismus odmítnutí dolaru je připraven k aktivaci. Procedura swapu rubl-jüan byla úspěšně vyzkoušena a je připravena k aktivaci, sděluje Ruská centrální banka.

43; Ukrajinská armáda ostřeluje předměstí Doněcka. Byl poškozen obytný dům. Kolem 13:00 ukrajinští vojáci zahájili palbu na obec Spartak.

44; Turecká televize označilo Rusko za hlavního nepřítele Turků. Nyní si většina Turků myslí, že právě Rusko a nikoli Izrael představuje hlavní hrozbu pro jejich zemi.

45; Peskov: Fond blahobytu není Putinova osobní kasička. Tiskový tajemník prezidenta Ruské federace komentoval informaci o tom, že šéf Rosnano Čubajs žádá z prostředků fondu 89 miliard rublů na spuštění rusko-indického fondu.

46; Nepracující Rusové nebudou muset platit povinné zdravotní pojištění, říká ministerstvo zdravotnictví. Ministerstvo zdůraznilo, že stávající zákonodárství nepočítá se samostatnou platbou příspěvků na povinné zdravotní pojištění.

47; USA zavedly sankce proti ruské oceli. Ministerstvo obchodu USA se rozhodlo ochránit vlastní slévárny před ruskými konkurenty. Nyní za studena válcovaná ocel z Ruska bude zatížena antidumpingovými dodatečnými cly.

48; Ukrajinec se pokusil odeslat poštou sádlo prošpikované municí. V plastikové nádobě s mletým sádlem bylo schování 5 patron pro minomety ráže 82 mm, ve sklenici se zavařeninou čtyři patrony ráže 12,7 mm a v krabičce od kávy se nacházel střelný prach.

49; Ozbrojenci Džebhat an-Nusrá útočí na kurdské čtvrti v Aleppu. Teroristé útočí na pozice syrské národní domobrany a na Kurdy, ostřelují kurdské čtvrti z raketových komplexů a minometů.

50; Prokurátor žádá odsouzení Savčenkové na 23 let odnětí svobody. Obžaloba tudíž nežádá nejpřísnější potrestání, ke kterému mohou být v Rusku odsouzeny ženy, tj. na 25 let. Kromě toho byla Naděžda Savčenko odsouzena k pokutě 100 tisíc rublů.

51; Deutsche Bank: Rubů je jedna z nejvíce podhodnocených měn.

52; Otázky poskytnutí bezvízového režimu Gruzii a Ukrajině se budou posuzovat odděleně. Evropská komise se rozhodla posuzovat obě země zvlášť.

53; Eduard Limonov u příležitosti Gorbačovových narozenin: Narodil se Michail Gorbačov, bývalý generální tajemník KSSS, bývalý první prezident SSSR, který se dopustil řady státních zločinů...

54; Kontaktní skupina parafovala dohody o bezpečnosti v Donbasu. Dnes odsouhlasený dokument zakotvuje konkrétní termíny splnění prací, podmínky jejich provedení a povinnosti stran ohledně jejich realizace, poznamenali v tiskové službě šéfa delegace Doněcké republiky na mírových rozhovorech.

55; Gubernátor Zakarpatska přejmenoval Leninovu ulici na Lennonovu. Další ulici Moskal přejmenoval na počest československého prezidenta Tomáše Masaryka.

56; V Rusku začali vyvíjet stíhačku šesté generace. V roce 2016 se plánuje dokončení zkoušek stíhačky páté generace T-50 a dodat první sériově vyrobené stroje ozbrojeným silám.

57; Rusko očekává rozpad, pokud odmítne vrátit Krym Ukrajině, říká Džemilev. Vůdce tzv. medžlisu a poslanec za v¨frakci Blok Petra Porošenka Mustafa Džemilev prohlásil, že Rusko čeká rozpad, pokud odmítne vrátit Krym Ukrajině, sděluje tisková služba politické strany.

58; Rusko jedná s 24 zeměmi světa o zavedení bezvízového režimu, říká Zacharova. Probíhá jednání o zjednodušení vízových formalit se čtyřiceti zeměmi světa, z toho u 24 o úplném zrušení vízové povinnosti.

59; Je Moldavsko připraveno bojovat s Ruskem a Podněstřím? Pokud by v Podněstří nebyli ruští vojáci, Moldávie by bez problémů vstoupila do NATO, prohlásil ministr obrany země.

60; Ukrajinská armáda za posledních 24 hodin 150-krát ostřelovala území Doněcké republiky, hlásí ministerstvo obrany.

61; Rozpad Schengenu by uštědřil drtivou ránu evropskému automobilovému průmyslu. Vážné problémy vytvoří automobilovému průmyslu jakákoli opatření týkající se omezení svobody překračování hranic.

62; Zacharova komentovala protiruské prohlášení moldavského ministra obrany. V Moskvě vyvolalo údiv prohlášení moldavského ministra obrany Anatolije Šalaru. Oznámila to na tiskové konferenci oficiální představitelka ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharova.

63; V důsledku ostřelování severního předměstí Doněcka Spartak byly poškozeny tři soukromé domy. Vyhořela také jedna garáž.

64; Evropa dala Ukrajině dva týdny na novou koalici a vládu. Korupce a oligarchie na Ukrajině nejsou překonány. Není možné se domlouvat o strategii se zemí, kde vláda ztratila podporu parlamentní většiny, napsal Lucenko.

65; Turecký klub Galatasaray byl odstaven na rok od účasti v evropských soutěžích.

66; Dva kmeny v Nigérii zažalovaly ropnou společnost Shell. Nigerijské kmeny Bille a Ogale si stěžují na četné úniky ropy v deltě řeky Niger, kvůli kterým nemají členové kmenů přístup k čisté pitné vodě.

67; V Sýrii byl zlikvidován vůdce čečenských ozbrojenců a ostatní se schovávají u Turkomanů a utíkají k Islámskému státu. Čečenští teroristé nadále umírají v Sýrii a jsou nuceni se spojovat vzájemně nebo s turkomanskými ozbrojenci, aby vůbec přežili.

68; V důsledku přestřelky mezi ukrajinskými ozbrojenci u Dzeržinska zahynulo dvacet lidí. Přestřelka mezi ukrajinskou armádou a nacionalistickými bataliony v okolí okupovaného Dzeržinska na severozápad od Gorlovky byla příčinou smrti 20 ukrajinských vojáků.

69; De iure a de facto: Ústava a stávající moc ne Ukrajině nejsou legitimní, úvěry MMF je možné neposkytnout, říká Oleg Carjov. Známý ukrajinský politik a předseda bývalého parlamentu Novoruska mluví o tom, že Janukovič se stále ještě může vrátit a plnit svou historickou misi – vyhlásit prezidentské a parlamentní volby.

70; Turecko dementovalo informaci o odmítnutí pouštět lodě NATO do svých teritoriálních vod. Turecké úřady považují informaci belgické televizní společnosti, že nepouštějí plavidla NATO, za provokaci. Turecko flotilu NATO samo pozvalo.

71; Velvyslanec Ukrajiny požaduje vysvětlení, proč starosta Nice navštívil Krym. Velvyslance Ukrajiny ve Francii Olega Šamšura rozhořčilo setkání starosty Nice Christiana Estrosiho se starostou Jalty Andrejem Postěnkem.

72; Ozbrojenci Islámského státu zcela zničili Palmýru. Ozbrojenci teroristického uskupení Islámský stát kompletně zničili starobylou Palmýru. Zjistili to švédští novináři.

73; Ukrajinská armáda ostřelovala Kujbyševský obvod Doněcka z minometů. Ukrajinská armáda zahájila palbu na obec Okťabrskij v Kujbyševském obvodě.

74; Kronika bezvýchodnosti: V Dněpropetrovsku se demonstrovalo „proti všemu“. Aktivisté z hnutí „Euromajdan-Dněpr“ dnes zahájili „sociální protest proti bídě země“.

75; Prezident se domluvil se společnostmi na zmrazení těžby ropy. O dosažení dohody na zmrazení těžby ropy na lednové úrovni informoval prezident Vladimir Putin na setkání se členy vlády.

76; Smrt v přímém přenosu: Ozbrojenec Islámského státu natočil svou smrt kulkou ostřelovače. Terorista Islámského státu natočil na kameru svou smrt kulkou ostřelovače během útoku na pozice kurdské domobrany v Sýrii.

77; Turecku zbývají tři roky, Evropa se zhroutí za dvacet let, říká Žirinovskij. Politik je přesvědčen, že evropská demokracie není schopna ochránit členské země.

78; V Charkově zločinec s revolverem napadl školáky. Dnes v Charkově na dětském hřišti neznámý pachatel v maskáčové uniformě vyhrožoval revolverem třem mladistvým, kteří mířili ze školy domů.

79; USA pokračují v tlaku na Rusko, aby vrátilo Krym Ukrajině, říká americký velvyslanec. Velvyslanec USA v Moskvě John Tefft znovu obvinil Rusko z nezákonného připojení teritoria Krymu. Diplomat prohlásil, že americké úřady se nechystají rušit své sankce proti Rusku.

80; Přízračná tramvaj z Užgorodu, která rozdrtila auto hlídkové policie s veteránem bosenské války za volantem. Ukrajinští novináři vytvořili senzační příběh o tom, jak v Užgorodu tramvaj narazila do policejního auta, za jehož volantem byl veterán bosenské války.

81; Ukrajinská armáda zahájila palbu na předměstí Doněcka a Gorlovky. Je registrována bojová aktivita v okolí Mariupolu. Ukrajinská armáda dnes ostřelovala pozice ozbrojených sil Doněcké republiky na předměstích Doněcka Gorlovky.

82; Ve Státní dumě považují slova amerického velvyslance o navrácení Krymu Ukrajině za provokaci. Předtím americký velvyslanec v Moskvě John Tefft prohlašoval, že USA budou nadále vyvíjet sankční tlak na Rusko kvůli tomu, aby vrátilo Krym Ukrajině.

83; Pod rouškou pozemkové reformy si ukrajinská vláda vymyslela „aféru století“, říká Medvedčuk. Ukrajinské úřady pod zástěrkou pozemkové reformy plánují rozprodej zemědělských pozemků oligarchům a mezinárodním korporacím.

84; Ministerstvo obrany Ruské federace komentovalo prohlášení nejvyššího velitele NATO o akcích Ruska v Sýrii. Ministerstvo obrany Ruské federace komentovalo prohlášení nejvyššího velitele NATO v Evropě o tom, že Rusko údajně používá migraci běženců do Evropy jako zbraň. Největší příliv migrantů do Střední a Západní Evropy se konal několik měsíců před zahájením leteckých operací Ruska v Sýrii.

85; V USA nezletilec vystřílel svou rodinu, protože nechtěl jít do školy. V USA šestnáctiletý mladík střílel na svou babičku, mladší sestru a šestiletého synovce jen kvůli tomu, že nechtěl vstávat z postele a jít do školy. Sedmašedesátiletá babička utrpěla dvě střelná zranění, dvanáctiletá sestra a šestiletý synovec utrpěli škrábnutí a dvouletá sestra a matka vyvázly bez zranění.

86; Ukrajinská špiónka zadržená ministerstvem státní bezpečnosti Luganské republiky se nachází v lepších podmínkách než Ukrajina poskytuje svým vlastním vojákům. Marija Varfolomejevna používá luxusní lesk na rty, ve tváři má zdravý ruměnec, čisté učesané vlasy, brýle tytéž, které měla před zadržením, nejsou ani poškrábané.

Zdroj: rusvesna.su

 

Čtvrtek, 3.3.2016:

1; Bezpečnostní síly Iráku osvobodily od Islámského státu pět vesnic a zlikvidovaly minimálně 24 ozbrojenců teroristického uskupení Islámský stát v provincii Salah ed-Dín na severu země.

2; Do charkovské nemocnice přivezli 18 těžce zraněných ukrajinských vojáků ze zóny ATO.

3; Ve státním departmentu nedokázali vysvětlit, proč za dva roky Nizozemsko nedostalo od USA informace o sestřelení Boeingu MH-17. Během každodenní tiskové konference oficiální představitel Státního departmentu USA Mark Toner prohlásil, že mu není známo, jakým způsobem probíhá spolupráce mezi Washingtonem a nizozemskými vyšetřovateli.

4; Obama prodloužil sankce proti Rusku. V nařízení prezidenta USA se poznamenává, že platné sankce mají zůstat v platnosti i po 6. březnu 2016.

5; USA riskuje, že ztratí trh se zbraněmi ve prospěch Ruska, varuje americký generál. „Rusko beru vážně, řekl generál a poznamenal, že považuje Moskvu za hrozbu číslo jedna.

6; Islámský stát nadále rozšiřuje svůj vliv v Libyi, varuje OSN. Teroristické uskupení využívá mocenského vakua v politice a bezpečnosti a rozšiřuje svůj vliv na západě, východě a jihu země, zatímco finanční zdroje Libye se ztenčují.

7; V Kyrgyzstánu připomněli roli Ruska v urovnání konfliktu v Sýrii a zmínili 500 občanů bojujících za Islámský stát. Podle slov poslance parlamentu dnes vznikla hrozba pro bezpečnost Kyrgyzstánu v podobě extremismu a terorismu.

8; Vicepremiér Krymu obvinil Turecko z financování podvratné činnosti Medžlisu. Informace o podílu Turecka byly získány z blízkého okolí lídra medžlisu Mustafy Džemileva, sdělil vicepremiér krymské vlády Ruslan Balbek.

9; Byli zlikvidováni dva lídři An-Nusrá, čtyři tanky a dvanáct lehkých ozbrojených vozidel. Syrská armáda pokračuje v útoku v Latakíji a Aleppu. Oddíly kurdské domobrany pokračují v tvrdých bojích o plnou kontrolu Ašráfíje. V Aleppu jednotky syrské armády v důsledku soustředěného útoku ovládly obec Fach.

10; Jak se zbavit Ukrajiny, ptají se přední americká média. Tradičně tolerantní Nizozemci uskuteční referendum o otázce asociace Ukrajiny a EU. A soudě dle výsledků průzkumů, řeknou Ukrajincům, aby se pakovali, píše komentátor The Wall Street Journal.

11; Blízkovýchodní teroristé dostali ukrajinské požehnání. V Chersonské oblasti Ukrajiny se významně zvýšil příliv občanů ze zemí tzv. vysoké teroristické aktivity – Libye, Iráku, Sýrie, Súdánu a Afghánistánu.

12; Bojové bratrstvo se stalo jedním z lídrů mezi neziskovými organizacemi v Rusku ohledně informační otevřenosti. Mezinárodní centrum protikorupčních studií a iniciativ Transparency International připravilo zprávu o informační transparentnosti ruských neziskových organizací.

13; Návrat krále: Churchill z Mežigorje. Chtělo by se popřát stále ještě možnému prezidentovi Janukovičovi: Pokud mu Bůh dá ještě jednu šanci, neopakujte své dvakrát zopakované chyby z let 2004 a 2014.

14; Turecko háže rukavici USA: NATO nezvládlo kurdskou otázku. Nechá Turecko Spojené státy bez letecké základny kvůli podpoře Kurdů?

15; Irák je na pokraji obludné katastrofy: Islámský stát může zbořit „Saddámovu přehradu“. Čtyřicet kilometrů na severozápad od Mosulu se nachází „Saddámova přehrada“, kterou je třeba neustále udržovat. Pokud k tomu nedojde, oblast zasáhne katastrofa nevídaných rozměrů a počet obětí půjde do milionů.

16; Severní Korea vypustila šest raket směrem do Japonského moře. Start se uskutečnil z okolí města Wonsan na východním pobřeží země. Specialisté nevylučují, že severokorejští vojáci ve skutečnosti odzkoušeli střelby z dělostřeleckých zbraní.

17; Sedm ozbrojenců Islámského státu bylo zabito v Libyi. Zvláštní operace bezpečnostních sil se konala v okolí Sabrata na západě země. Tři pravděpodobní extremisté se dokázali skrýt před jisticí.

18; Imám v Dánsku vyzýval k zabíjení nevěřících. Kromě toho prohlašoval, že ženy usvědčené z nevěry je třeba ukamenovat.

19; Na Ukrajině „nejsou fašisti“ – srdečně vítáme! Autoři videonahrávky, kde se střídají záběry turisticky atraktivních míst se záběry z neonacistických pochodňových průvodů, názorně ukázali nepravdivost oblíbeného tvrzení kyjevských propagandistů o nepřítomnosti fašistů na Ukrajině.

20; Islámský stát udeří na Afriku. Destabilizace v Alžírsku nechá Evropu a Turecko bez energetických zdrojů.

21; Normandská čtyřka se dnes sešla v Paříži. Představitelé Ruska, Ukrajiny, Německa a Francie projednali uskutečnění voleb v Donbasu, otázky bezpečnosti a humanitární otázky.

22; V Číně zakázali „nevhodné scény“ v televizi. Jde o scény, v nichž se předvádějí jednopohlavní vztahy, mimomanželské styky, milostné vztahy mezi nezletilými.

23; Brit odletěl do Německa na ženský pas. Brit Josh Reed přiletěl do Německa omylem na pas své přítelkyně a bezpečnostní služba letiště si ničeho nevšimla.

24; Ukrajina se stala nežádoucím morálním problémem Evropy. Trpělivost Bruselu ve vztazích s Kyjevem se nachýlila ke konci.

25; Očekávané rozhodnutí: Amerika o rok prodloužila sankce proti Rusku. Včera prezident USA Barack Obama podepsal nařízení o prodloužení sankcí proti Rusku na další rok. Je pravděpodobné, že režim sankcí ze strany USA bude zachován ještě dlouho.

26; Migranti si zašili ústa na znamená protestu. Íránští migranti si zašili ústa na znamení protestu proti likvidaci tábora pro migranty ve francouzském městě Calais, informuje The Mirror.

27; Lotyšsko se schová před Ruskem za třímetrový plot. Jakékoli ohrazení s výjimkou třímetrového plotu je možné fyzicky překonat, vysvětlil zvolenou výšku náčelník státní ochrany hranic Lotyšska.

28; Celá řada zemí Evropské unie má v úmyslu přehodnotit protiruské sankce, říká zdroj. Vlivný list The Wall Street Journal s odvoláním na diplomatické zdroje říká, že tato otázka byla projednávána oficiálními představiteli zemí EU.

29; V syrském městě Hamá se více než třicet obcí připojilo k režimu zastavení palby. Dohoda, která je předkládána k podpisu představitelům místní moci, zahrnuje body o nepoužití zbraní proti vládním vojskům a o souhlasu s návratem státní moci do regionu.

30; Ukrajinská armáda zahájila palbu na pozice Národní policie Luganské republiky v okolí města Luganskoje z granátometů a děl bojových vozidel pěchoty.

31; Ruské diplomatické zastoupení v Rakousku zorganizovalo pro zahraniční velvyslance degustaci vodky. Vodka je jedním z uznávaných diplomatických nápojů, pomáhá navazovat dobré pracovní kontakty, řekl v uvítacím projevu ruský diplomat. Na recepci přišlo mnoho hostí z USA, zemí EU a Společenství nezávislých států.

32; Ministerstvo financí Ruské federace uskutečnilo nejúspěšnější aukci na prodej obligací za poslední dva roky. Ruské obligace se těší dobré poptávce navzdory všem negativním ekonomickým faktorům.

33; Nejvyšší soud Krymu zahájil projednávání žaloby Natalie Poklonské na zákaz „medžlisu krymsko-tatarského lidu“. Už dříve prokurátorka prohlásila, že její úřad má důkazy svědčící o tom, že lídři medžlisu uskutečňují protistátní a extremistickou činnost.

34; Ruská centrální banka odebrala licence dalším dvěma bankám – Bankirskij Dom (Petrohrad) a „Akcija“ (Ivanovo). V bankách byla spuštěna dočasná správa.

35; Bojovník Doněcké republiky byl zraněn v Doněcku v důsledku ostřelování ze strany ukrajinské armády. Nepřítel vedl palbu na západní okraje Doněcka z minometů automatických granátometů a střelných zbraní.

36; Útok vzduch-vzduch. Byly zveřejněny neuvěřitelné záběry ze vzdušného boje za účasti Mig-31. Unikátní záběry byly natočeny z kabiny pilotů ve výškách od pěti do osmi tisíc metrů.

37; Zabijáckou chůvu a vražedkyni novinářů Savčenkovou je třeba zavřít do společné cely. Známý publicista Vsevolod Něpogodin se vyjádřil k psychologickým paralelám u „sadistů v sukních“.

38; Dvě ženy hodili granáty do policejní stanice v Istanbulu. Údaje o zraněných se upřesňují.

39; Drtivá většina občanů Ruska, zvláště mládež, budou hlasovat pro Putina, říkají výsledky průzkumu. Při prezidentských volbách by většina občanů (74%) podpořila kandidaturu Vladimira Putina. Je to maximum za poslední čtyři roky, říkají sociologové Všeruského centra pro studium veřejného mínění (VCIOM).

40; Na Olympiádě v Riu bude soutěžit družstvo běženců a bude mít svou vlajku i uniformu. Na slavnostním zahájení půjdou hned za družstvem pořádající země – Brazílie.

41; Doněcká filtrační stanice zastavila činnost kvůli ostřelování ze strany ukrajinské armády. 2. března večer v souvislosti s aktivizací bojových akcí byla zastavena činnost Doněcké filtrační stanice. Kvůli ohrožení životů byli pracovníci filtrační stanice evakuováni.

42; Jde o šílenou ženu, říká Peskov v komentáři slov vraždící chůvy o pomstě Putinovi. Předtím Gülčechra Bobokulova, která uřízla hlavu čtyřleté holčičce prohlásila, že to udělala proto, aby se pomstila Putinovi, který bombarduje Sýrii.

43; Francie vydírá Velkou Británii následky svého případného odchodu z EU. Britsko-francouzské vztahy čekají výrazné změny, pokud Velká Británie opustí EU, prohlašuje ministr hospodářství Francie Emmanuel Macron.

44; Nová šokující zvěrstva Islámského státu: Dvanáctiletá dívka popravila pět žen v Iráku. Média už překřtila dívku-teroristku na Džihádí Jane.

45; Porošenko se rozhodl, že oslaví Ševčenkovy jmeniny s Erdoğanem. Prezident Ukrajiny příští týden cestuje do Turecka.

46; Mezi Luganskou republikou a Kyjevem se konala výměna zajatců. Další výměna zajatců proběhla podle vzorce jeden za dva.

47; Jednotka zvláštního nasazení během útoku zlikvidovala obě teroristky v Istanbulu. Dva policisté byli zraněni během zvláštní operace na likvidaci dvou žen, které předtím ostřelovaly policejní okrsek v istanbulském okrese Bayrampaşa.

48; IHS: Ceny ropy vzrostou na 40 až 50 dolarů už ve druhé polovině roku 2016. Dohoda o zmrazení těžby ropy bude napomáhat obnovení rovnováhy na ropném trhu, myslí si experti.

49; V Sýrii byl zabit vůdce uskupení Achrar aš-Šám, píší média. V bojích bylo zlikvidováno deset členů uskupení.

50; Kyjev se snaží osvobodit své zajatce, ale nechce plnit Komplex opatření jako celek, říká Zacharčenko. Ukrajinské úřady využívají připravenost Doněcké a Luganské republiky k výměnám zajatců, aby osvobodili své vojáky, ale neprojevují jakýkoli zájem na politickém urovnání konfliktu v Donbasu.

51; OSN vyzývá Ukrajinu k zadržení účastníků blokády Krymu. Kromě toho OSN vyzývá k zajištění veřejné bezpečnosti a svrchovanosti práva v jižních částech Chersonské oblasti.

52; Z jídelníčků veřejného stravování v Německu byly vyloučeny vepřové párky, aby neurážely muslimy. Spolustraníci kancléřky Německa Angely Merkel zahájili boj o zachování tradičního pokrmu.

53; Volby v Donbasu nelze vnímat odděleně od zvláštního statusu Donbasu a amnestie, říká Zacharčenko. Téma voleb v Donbasu je pevně spojeno s otázkami úprav ukrajinské ústavy, amnestie účastníků konfliktu a dalších bodů Komplexu opatření pro splnění Minských dohod.

54; USA zaostávají v modernizaci za Ruskem a Čínou, říká americký generál. Čína bude mít mnoho technologií, které předčí ty, které měla Amerika dosud, a ruské vojenské letectvo předvádí rakety s plochou dráhou letu a letadla, která v USA dosud nikdo nespatřil v akci.

55; Putin dosud nedostal pozvání na oslavu dne osvobození Bulharska od osmanského jha, ale Erdoğana také nepozvali. Je to suverénní rozhodnutí bulharské strany, řekl tiskový tajemník prezidenta Ruské federace Dmitrij Peskov.

56; Francie potřebuje výměnu prezidenta a zrušení sankcí proti Rusku, říká Sarkozy. Bývalý prezident prohlásil, že nikdy neviděl zemi ve stavu takového stresu, a vyzval ke zrušení sankcí proti Rusku, k pomoci farmářům a k nalezení nového prezidenta.

57; Makarevičův koncert v Petrohradě zrušili kvůli anonymním hrozbám. Anonymní telefonáty s požadavkem na zrušení koncertu liberálního hudebníka přicházely do Paláce kultury od neznámých lidí, kteří se představovali jako „Patrioti Leningradu“.

58; Teroristé poškodili rozvodné stanice v syrské provincii Hamá. Ozbrojenci vystřelili rakety na elektrickou rozvodnou stanici Al-Zará, v důsledku ostřelování bylo vyřazeno několik generátorů.

59; Němečtí právníci obviňují Facebook z rozněcování mezinárodního nepřátelství a z antisemitismu. Na důkaz svých obvinění tentokrát advokáti poskytli materiál o objemu 300 stran a komentářů na sociální síti, v nichž je možné odhalit svastiku a další symboliku spojenou s nacismem.

60; Ukrajinský soud ignoruje trestní oznámení rodin obětí letecké katastrofy boeingu MH-17 v Donbasu. 17. července 2014 byl v Donbasu sestřelen Boeing 777 letecké společnosti Malaysia Airlines na trase MH-17.

61; Kyperský úředník si postěžoval prezidentovi na příliš vysokou mzdu. Kyperský úředník Marios Droušiotis považuje za nepřípustné, aby dostával peníze za to, že nepodepsal ani jeden dokument a nedostal ani jeden pokyn od vedení úřadu.

62; Za dobu platnosti režimu příměří se ukrajinská armáda posunula do nárazníkové zóny o 1 až 1,5 km, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky. Ukrajinští vojáci využili režim přerušení palby v Donbasu, aby se posunuli až o kilometr a půl do nárazníkové zóny.

63; Městská rada Mariupolu odmítla „Hrdiny ATO“ ve prospěch maršála Žukova. Minule přejmenování schvalovaly pouze dvě procenta obyvatel města.

64; Centrální banka: Pád ekonomiky Ruska se zastaví už ve druhém čtvrtletí roku 2016, říká se v pravidelném bulletinu odboru výzkumu a prognózování Centrální banky Ruské federace.

65; Ruští vědci z Národního výzkumné technologické univerzity vytvořili prototyp jaderné elektrické baterie (monočlánku), která je schopna fungovat padesát let.

66; Ukrajinská armáda za posledních 24 hodin téměř 400-krát ostřelovala území Doněcké republiky. Situace se vyostřila. Palba byla vedena z obcí Peski, Krasnogorovka, Marjinka, Žovanka, Opytnoje, Gnutovo a Novotroickoje.

67; Návrh Evropského parlamentu na reformu Nejvyšší rady učiní z demokracie atrapu, říká expert.

68; Ukrajinská armáda udělala všechno, aby zmařila integraci Ukrajiny do Evropské unie, řekl dnes předseda Centrálního odborového svazu Itálie a člen celosvětové federace odborů Paolo Leonardi.

69; Na Ukrajině se mohou během pěti dnů zastavit veškeré vlaky. Zásoby paliva pro dieselové lokomotivy vystačí pouze na několik dnů.

70; „Heboučká koťátka“ místo Bandery: Kyjevané jsou proti přejmenovávání Moskevského prospektu na počest vůdce ukrajinských nacionalistů. Kyjevané, kterým se nelíbí iniciativa vedení města o přejmenování Moskevského prospektu na počest Stěpana Bandery, si vymysleli název ulice, který nebude u nikoho vyvolávat negativní emoce: „Prospekt Heboučkých koťátek“.

71; Obama může zrušit sankce vůči Ruské federace kdykoli, hlásí velvyslanectví USA. Prodloužení sankcí ze strany prezidenta Obamy je rutinní krok, automatické obnovení rozhodnutí, které bylo přijato před rokem, prohlásil tiskový tajemník velvyslanectví USA v Rusku William Stevens.

72; Internet se baví nad fotografiemi ukrajinské velvyslankyně ve Velké Británii na audienci u anglické královny. Předmětem posměchu bylo její neuvěřitelně nevkusné oblečení.

73; Na Krymu vědí, jak obejít západní sankce. Za dva roky strávené v Ruské federaci se Krym dokázal adaptovat na západní sankce zaměřené na poškozován místní ekonomiky.

74; SBU začala na sever od Gorlovky zadržovat obyvatele okupovaného Donbasu po jejich cestách do Doněcké a Luganské republiky, hlásí ministerstvo obrany.

75; Diktátorská vláda prezidenta Erdoğana zdiskreditovala Turecko v očích mnoha zemí, píše The Independent. Brutální akce vlády vůči vlastnímu lidu, styky s teroristickou skupinou Islámský stát a diktátorská vláda prezidenta Erdoğana zcela zdiskreditovala zemi.

76; Vůdce jednotky Azov-Krym ztratil vědomí během sdělení podezření z podílu na terorismu a vlastizradě.

77; Pentagon má strach z letů ruských bezpilotníků nad Spojenými státy. Pro Spojené státy je účast na mezinárodní dohodě o otevřeném nebi nevýhodná, protože Rusko se o USA dovídá mnohem více než naopak.

78; Krymské úřady vítají zprávu OSN o blokádě poloostrova. Na základě rozhodnutí prokuratury republiky Krym byli organizátoři potravinové a energetické blokády Krymského poloostrova zařazeni mezi hledané osoby.

79; Albánští extremisté převrátili nákladní auto se srbským zbožím v Kosovu kvůli odmítnutí Srbska přijmout kosovské školní učebnice. Odmítnutí bylo vysvětleno tím, že tato literatura podporuje růst albánského terorismu.

80; Kyjev obdrží novou splátku, pokud vynaloží úsilí na vyřešení otázky dluhu vůči Rusku, říká MMF. Mezinárodní měnový fond posoudí, nakolik svědomitě Ukrajina přistupuje k řešení sporu ohledně dluhu ve výši tří miliard dolarů vůči Ruské federaci.

81; Budu se až do konce bít za pravdu a nic mě nemůže zlomit!: Jurij Michajlovič Apuchtin, jeden z tvůrců nejlepších sovětských tanků, který je zavřený v cele oligarchického kyjevského režimu, se obrací ke svým stoupencům.

82; Rusko a Čína jsou hlavní výzvy pro USA, říká Pentagon. Politika Ruska v Evropě je na seznamu pěti hlavních výzev, které se nacházejí v centru pozornosti Pentagonu, prohlásil ministr obrany USA Ashton Carter.

83; Neuznávám ani svou vinu, ani rozsudek, ani ruský soud, zní poslední slovo Savčenkové. Kromě toho se v dopise upřesňuje, že po rozsudku Savčenková hodlá prodloužit svou hladovku o dalších deset dní.

84; Eurokomise schválila dohodu o výstavbě Jižního plynového koridoru. Dohoda stanoví, jak společnost TAP bude plynovod, který bude součástí Jižního plynového koridoru, budovat a řídit, a určuje příslušné závazky smluvních stran.

85; Čtvrtina Nejvyššího velení polských ozbrojených sil odešla kvůli boji se sovětským dědictvím. Ministr obrany Polské republiky prohlásil, že vojáci, kteří zahájili svou službu v SSSR, nemohou počítat s jakoukoli kariérou.

86; Kyjev přesunul k frontě v Donbasu těžké dělostřelectvo a munici.

87; Erdoğanovy chyby: Ve snaze podpálit Sýrii riskuje, že shoří sám. Byla zveřejněna úvaha o tom, jak Erdoğan ztratil podporu Spojených států.

88; Patnáctileté islamistka bodla nožem do krku policistu na Hannoverském nádraží. Po útoku si dívka počínala chladnokrevně – začala si upravovat šátek na hlavě a nevšímala si krvácejícího muže.

89; Konference francouzského prezidenta se změnila na posuzování jeho kalhot a sexuálního života. Diváci online přenosu setkání prezidenta Francie Françoise Hollanda dali přednost hodnocení sexuálního života prezidenta a jeho vnějšímu vzhledu.

90; Ačkoli na Ukrajině pokračují zuřivé boje, mluví se nyní jen o Sýrii, píší francouzská média. Podle slov francouzského politologa kyjevská moc vnímá slabost své armády a nemožnost uskutečnění vnitřních reforem. Chápou rovněž, že Krym je ztracen na dlouho.

91; Policie zabránila znesvěcení pravoslavného kříže na místě výstavby chrámu v parku Torfjanka. Dne 3. března moskevští policisté přikázali odstranit stanový tábor, který se nacházel v parku Torfjanka už osm měsíců bez povolení příslušných úřadů.

92; Turčinov oznámil vývoj ukrajinské zázračné zbraně. Země potřebuje nové moderní zbraně, které ochrání Ukrajinu před agresorem, zastaví jej a v případě potřeby jej i zničí, zdůraznil Turčinov.

93; V Paříži začalo setkání ministrů zahraničí normandské čtyřky. Ministři zahraničí normandské čtyřky (Rusko, Ukrajiny, Německo a Francie) projednají uskutečnění voleb v Donbasu, otázky bezpečnosti a humanitární aspekty.

94; Ukrajina se nestane členem EU a NATO dříve než za dvacet let, říká šéf Eurokomise. Junker poskytl svůj komentář v souvislosti s referendem ohledně zóny svobodného trhu mezi Ukrajinou a Evropskou unií, které se v Nizozemsku bude konat v dubnu.

95; Hlavní svědek obžaloby ve věci oděských „antimajdanovců“ odvolal svá svědectví, která poskytl ve stadiu vyšetřování pod nátlakem.

96; Ukrajinský ministr si udělal ostudu na setkání ministrů zahraničí normandské čtyřky v Paříži. Ukrajinský ministr zahraničí Pavel Klimkin se pokusil usednout na místo svého německého kolegy Franka-Waltera Steinmaiera.

97; Rusko uznalo pasy Doněcké a Luganské republiky, říká zdroj. Obyvatelé Donbasu, kteří dostali osobní průkazy republikového vzoru Doněcké a Luganské republiky, mohou bez překážek překračovat státní hranici svých republik s Ruskem.

98; Specialisté skupiny USA pro příměří v Sýrii neumí arabsky, ale berou telefony a obviňují ruské letectvo a syrskou armádu. Specialisté „horké linky“ Koordinační skupiny pro přerušení bojových akcí vytvořené Spojenými státy neovládají arabštinu v míře dostatečné pro získání informace o faktech porušení režimu příměří.

99; USA očekávají od Ukrajiny splnění Minských dohod v plném objemu, říká státní department. Určitého pokroku Kyjev již dosáhl, prohlásil představitel Státního departmentu. Ale podle jeho slov je nutné ještě více udělat pro uskutečnění reforem.

100; Během Obamovy návštěvy Havany vyháněli z hotelů americké turisty. Rozhodnutí kubánských úřadů vysídlit z havanských hotelů občany USA bylo motivováno nutností uvolnit dodatečné kapacity pro Obamovu delegaci.

Zdroj: rusvesna.su

 

Pátek, 4.3.2016:

1; Šéf KLDR se rozhodl uvést do pohotovosti jaderné zbraně. Země přehodnotí národní vojenskou doktrínu, aby byla připravena zasadit preventivní údery v souvislosti se stávající situací, prohlásil Kim Čong-un.

2; Příčinou odstavení jaderného reaktoru v USA byl ptačí trus. Expertíza ukázala, že příčinou odstavení reaktoru byl elektrický oblouk mezi vodiči v důsledku přítomnosti ptačího trusu v napájecí síti.

3; Aleppo pod palbou: Ozbrojenci „opozice“ útočí na pozice Syrské armády a zabíjejí civilní obyvatelstvo. Za posledních 24 hodin se ozbrojenci třikrát pokusili zaútočit na pozice syrské armády. Podle prohlášení nejvyšších diplomatických kruhů USA patří tyto skupiny k umírněné opozici, která zatím ještě nesouhlasí s jednáním o příměří.

4; Minské dohody: Je nevyhnutelně nutný výhybkář. Jsou evropští politici skutečně ochotni přiznat, že mírové urovnání maří kyjevská strana?

5; Lavrov promluvil o výsledcích setkání ministrů zahraničí normandské čtyřky o ukrajinské krizi. V Paříži skončilo další setkání ministrů zahraničí Ruska, Ukrajiny, Německa a Francie. Podle Lavrova je klíčem k urovnání přímý dialog Kyjeva a Donbasu. Ten si ale Kyjev nepřeje.

6; USA hrozí Moskvě „věčnými sankcemi“. Změkčí Brusel omezení vůči Rusku Spojeným státům navzdory?

7; Syrská armáda a Kurdové pokračují ve vytlačování Islámského státu a Fronty An-Nusra. Byla přerušena zásobovací cesta ozbrojenců v Aleppu.

8; Další Minské dohody Ukrajinu zničí, zní z Hlasu Ameriky. Západ a Rusko stále více tlačí na Ukrajinu a požadují plnění veškerých podmínek Minských dohod, zatímco sami Ukrajinci považují tyto dohody za zhoubné pro jejich zemi, hlásí The Voice of America.

9; Rozhovory v ruském Centru v Sýrii: Ve 42 obcích byly podepsány dohody o přerušení palby. 3. března se konaly rozhovory mezi představiteli ministerstva pro usmíření v Sýrii, duchovenstvem a veliteli ozbrojených formací provincie Homs.

10; Breivik si stěžuje na nelidské podmínky ve vězení. Terorista odsouzený za masovou vraždu si myslí, že podmínky jeho pobytu v norském vězení odporují Evropské konvenci pro lidská práva.

11; Říše dobra: Sedm let za výhrůžky Obamovi. Muž byl odsouzen k sedmi letům odnětí svobody. Soud také obvinil pachatele z napadení pracovníka bezpečnostní služby, který prováděl šetření ve věci písemného vyhrožování na prezidentovu adresu.

12; Do Evropy zadními vrátky – eurointegrace Ukrajiny. Ukrajinský velvyslanec požádal Poláky, aby umožnil Ukrajincům bezproblémový vjezd do Polska a legalizoval tím pašování pracovní síly.

13; V Moskvě evakuovali Kurské nádraží. Anonymní zpráva o hrozbě výbuchu přišla v 7:20 moskevského času. Podle slov neznámého volajícího se bomba nachází v úschovně zavazadel. Proběhla úplná evakuace cestujících a pracovníků nádraží.

14; Ukrajina nadále bude porušovat lidská práva navzdory požadavkům OSN. Pokud poslední tři roky OSN zavírala oči před porušováním lidských práv ze strany Kyjeva, pak dnes se situace již změnila. Po Ukrajině chtějí potrestání účastníků blokády Krymu a viníků tragédie v Oděse. Avšak Kyjev může tyto požadavky nadále ignorovat. Má k tomu dobré důvody.

15; Erdoğanův syn opustil Itálii, aby se vyhnul zatčení. Prezidentův syn, který zde dělal vědeckou aspiranturu, vycestoval do Turecka a vzal s sebou celou rodinu.

16; Pentagon slíbil, že Pchjongjangu odpoví jaderným úderem. V reakci na prohlášení Pchjongjangu o připravenost použít jaderné zbraně slíbil Pentagon, že zničí jaderný arsenál KLDR.

17; „Zdvořilí lidé“ udělali na západní novináře dojen během prohlídky okolí Damašku. Pod ochranou ruské jednotky zvláštního nasazení si novináři prohlédli okolí Damašku.

18; Za problémy EU může Rusko, říká strážce státních financí Německa. Wolfgang Schäuble si myslí, že prezident Ruska Vladimir Putin se snaží rozštěpit Evropskou unii.

19; OPEC nepotvrdila setkání v Moskvě 20. března. Zdroje v organizaci nepotvrzují informaci o setkání zemí OPEC a zemí mimo kartel 20. března v Moskvě.

20; Ukrajinská armáda ostřelovala Kalinovku a Lozovoje v Luganské republice. Palba byla vedena z protitankových granátometů, kulometů a střelných zbraní.

21; Ruská centrální banka odebrala licenci Rusavtobance. Ruská centrální banka pokračuje v čistce bankovního systému v zemi. 4. března byla odebrána licence moskevské Rosavtobance a byla ustavena dočasná správa.

22; Norsko rozbilo své „ropné prasátko“. Norské úřady odblokovali ropný fond, který byl vytvořen před dvaceti lety pro případ zhoršení surovinové konjunktury a ekonomického propadu.

23; Rubl dosáhl svého maxima od začátku letošního roku. Poslední den obchodování začal růstem kursu rublu vůči dolaru a euru. Na moskevské burze rubl obnovil své maximum od počátku tohoto roku v souvislosti s růstem cen ropy.

24; Výbušnina na Kurském nádraží nabyla nalezena. Nádraží, kde ráno po anonymním telefonátu o uložené bombě bylo evakuováno kolem tisíce lidí, již funguje v normálním režimu.

25; Clintonová se pokouší upoutat voliče povídačkami o mimozemšťanech. Kandidátka na prezidenta USA slíbila odtajnění řady materiálů, které se týkají UFO, samozřejmě pokud vyhraje volby.

26; Javlinskij: Vyhraji prezidentské volby proti Putinovi. Chronický opozičník povstal z politické neexistence a neoznámil nic menšího než své prezidentské ambice.

27; Vyhrožoval mi Avakovův syn, říká ukrajinská novinářka. Novinářka televizní stanice ICTV řekla, jak skončil pokus reportérů natočit materiál o návštěvě syna ministra vnitra Ukrajiny soutěž krásy.

28; Ukrajinská armáda v noci ostřelovala západní okraje Doněcka z minometů. Na ministerstvu obrany Doněcké republiky zdůraznili, že ukrajinská armáda využívá režim příměří ke stahování techniky k linii dotyku a pro přípravu provokačního ostřelování.

29; Ukrajina přišla jen v lednu o 200 milionů dolarů v důsledku obchodních omezení ze strany Ruska. Ztráty exportních příjmů Kyjeva kvůli obchodním omezením zavedeným Moskvou činily za leden 200 milionů dolarů, sdělila šéfka ukrajinské národní banky Valerie Gontareva.

30; Vrtulník ruského ministerstva vnitra nouzově přistál v Ivanovské oblasti. Mi-8 patřící ministerstvu se čtyřmi osobami na palubě se ztratil na hranici Ivanovské a Vladimirské oblasti.

31; Další zrada: OSN vyzvala Ukrajinu, aby uznávala dokumenty Doněcké a Luganské republiky. Ukrajinské ministerstvo zahraničí prohlásilo, že je kategoricky proti doporučení OSN, aby uznávalo dokumenty o narození, smrti či manželství vydané v republikách Donbasu.

32; Kyjev se noří do tmy. Jde ale o tmu duchovní, intelektuální, kulturní a historickou. Duševní trpaslíci a trpaslice strhávají cedule s „nevhodnými“ názvy ulic, likvidují pomníky a mlátí staré lidi.

33; Generální prokuratura Ukrajiny byla požádána, aby se zabývala výhrůžkami Avakovova syna na adresu novinářky. Poslankyně za Porošenkův blok je rozhořčena pokusem syna ukrajinského ministra vnitra bránit novinářce v profesní činnosti.

34; Nové nebezpečí na nebi nad Ukrajinou – Turčinov oznámil testovací starty nově vyvinutých raket. Ukrajina v nejbližší době plánuje testovací starty raket vytvořených výlučně ukrajinskými podniky, pochlubil se tajemník Rady pro národní bezpečnost a obranu.

35; Čína bude v roce 2030 spotřebovávat půl bilionu kubických metrů plynu. V roce 2020 vzroste spotřeba na 290 miliard, o dalších deset let později už na 480 miliard kubických metrů.

36; Evropská unie o rok prodloužila sankce proti Janukovičovi a jeho okolí. Sankce byly prodlouženy vůči osobám, které jsou odpovědné za nezákonné přivlastnění ukrajinských státních prostředků nebo za zneužití svého úředního postavení.

37; Jak probíhá pátrání po chuligánovi, který zbil starého muže při pochodu na počest smrti Borise Němcova? Novinář se pozastavuje nad laxností úřadů pátrajících po proukrajinských ozbrojencích, kteří zbili bezbranného seniora kvůli jeho kritice Stěpana Bandery.

38; Syn vraždící chůvy byl zverbován do Sýrie, aby se přidal k teroristům, tvrdí zdroj. Připomeňme, že v Uzbekistánu byl vzat do vazby syn Gülčechry Bobokulovové, která v Moskvě uřízla hlavu čtyřleté holčičce.

39; „Navěky bratři“. O vztazích Islámského státu a Ukrajinského státu. Nadšenci z Doněcka vyrobili zajímavé video, které vypráví o tom, co spojuje Ukrajinu a Islámský stát.

40; Za posledních 24 hodin ukrajinská armáda skoro 200-krát ostřelovala území Doněcké republiky. Nepřítel vedl palbu z pozice v obcích Peski, Marjinka, Žovanka, Opytnoje, Něvelskoje, Voďanoje, Zamožnoje a Pavlopol.

41; Ministerstvo obrany USA rozmístilo na okupovaných územích Luganské oblasti dvě stanice radiorozvědky, hlásí Národní policie Luganské republiky. Dnes o tom informoval zástupce náčelníka sboru Národní policie plukovník Igor Jaščenko.

42; Při havárii Mi-8 u Ivanova zahynuli dva lidé. Vrtulník uskutečnil nouzové přistání na hranici mezi Ivanovskou a Vladimirskou oblastí poblíž vesnice Varvarino v Jurjev-Polském okrese. Na palubě byli čtyři lidé. Dva byli dopraveni do nemocnice se zraněními.

43; Bavorský export trpí velkými ztrátami kvůli sankcím vůči Rusku. Bavorští exportéři aktivně prosazují zrušení protiruských sankcí, jelikož škody v důsledku odvetných opatření jsou příliš vysoké, píše německý list Tagesspiegel.

44; V Oděské škole řádí pedofil-exhibicionista z řad „hrdinů ATO. Ukrajinská veřejná organizace „Sociální kontrola“ odhalila v jedné z oděských škol pedofila-exhibicionistu, kterým je pětadvacetiletý voják ukrajinské armády a bývalý účastník tzv. ATO.

45; Ukrajinská blokáda je nesmyslná a bezohledná. Silniční války strany Svoboda se marně snaží vysvětlit, proč ukrajinští nacionalisté obnovili blokádu ruských kamionů.

46; Šéf obchodní komory Velké Británie: Bude nám lépe mimo EU. Dlouhodobé perspektivy Velké Británie mimo Evropskou unii budou mnohem pozitivnější, než jak předpokládaní odpůrci Brexitu.

47; Turecko potřebuje Krym a ne falešný medžlis, říká Diana Kadi. Rusku a krymsko-tatarská spisovatelka Diana Kadi odhaluje pravou podstatu tureckého financování tzv. „medžlisu“.

48; Je třeba je zabíjet. Bez milosti. Jsou jako plíseň, říká ukrajinská lékařka o běžencích z Donbasu. Na internetu vznikl skandál, jehož příčinou se stala slova Natalie Nikolajevové, ukrajinské lékařky z města Nikolajev, která slouží v Národní gardě.

49; Jatka v Těrnopolské oblasti: Ukrajinský „šáhid“ odpálil sebe a jedenaosmdesátiletého muže. Ukrajinský voják odpálil granát, poté, co stačil předtím ještě zranit dalšího člověka.

50; Ke Stanici Luganské stahují tanky a minomety, hlásí Národní policie Luganské republiky. Ukrajinská armáda rozmístila ve Stanici Luganské další dva tanky, bojové vozidlo pěchoty a čtyři minomety ráže 120 mm.

51; Ukrajinská armáda používá obyvatele Avdějevky a Krasnogorovky jako živý štít, říká Zacharčenko na dnešní tiskové konferenci v Doněcku.

52; Moskva nesouhlasí s hodnoceními mise OSN vůči Doněcké a Luganské republiky, říká ruské ministerstvo zahraničí. Moskva vyjádřila nesouhlas s řadou hodnocení, včetně hodnocení ohledně opatření přijatých úřady Doněcka a Luganska ve vztahu k ochraně práv obyvatelstva, prohlásili na ministerstvu zahraničí.

53; Evropští lídři požádali Putina, aby zapůsobil na syrské úřady. Německá kancléřka prohlásila, že všichni politici, kteří se zúčastnili telefonické konference o Sýrii, souhlasili s tím, že politický proces v zemi musí začít co nejdříve.

54; Obojživelná reaktivní letadla Albatros budou předána do výzbroje ruské vojenské námořní flotily. V roce 2020 získá námořní letectvo Černomořské flotily do výzbroje protiponorková obojživelná letadla A-40 Albatros.

55; Dívenka z řad běženců z Donbasu dostala od Putina štěně čivavy.

56; BBC: Na Západě touží potrestat Rusko za úspěšnou operaci v Sýrii. Úspěchy ruského letectva v Sýrii a diplomatický průlom Moskvy odhalily skutečné cíle mnoha blízkovýchodních hráčů.

57; Ve Varšavě se objevila ulice „Obětí NATO“ a park „Vraždy v Oděse“. Proruští Poláci „deamerikanizovali“ ulice Varšavy podle vzoru probíhající ukrajinské „dekomunizace“ a „desovětizace“.

58; V Donbasu stále častěji střílí z Gradů, říká OBSE. Pozorovací mise OBSE informovala o množících se případech použití raketometů a obvinila ukrajinskou armádu z přisouvání zbraňové techniky k linii dotyku.

59; Ukrajinští vojáci vybuchují na vlastních minách. Absence map a barbarský přístup ukrajinských vojáků k zaminovávání včetně příkopů frekventovaných silnic v hustě osídlených oblastech nejednou vedly k obětem na životech i ve vlastních řadách.

60; Ukrajina zhatila setkání normandské čtyřky. Názorné potvrzení toho, že Kyjev pokračuje v sabotování plnění Minska-2, můžeme vidět na setkání normandské čtyřky v Paříži. Ukrajina odmítla kompromis nejen s Ruskem, ale i s Německem a Francií.

61; Evropská unie nebude existovat, ale Ukrajina zůstane, říká Oleg Ljaško. Nebude žádná EU, nebude Schengen, nebude možná ani žádné NATO, předpovídá budoucnost Ljaško.

62; Novak: Devalvace se neodrazí na ceně energomostu na Krym. Pád kursu rublu nebude mít vliv na cenu výstavby energomostu na Krym, prohlásil ministr energetiky Ruska Alexandr Novak ve vysílání televizní stanice „Rossija-24“.

63; Shromáždění u kanceláře posledních tureckých opozičních novin. Svoboda slova po turecku: Poslednímu listu, který vyjadřuje názor odlišný od oficiálního, hrozí uzavření.

64; Velitelské stanoviště 54. brigády ukrajinské armády bylo přesunuto do Zajceva, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky. Velitelské stanoviště se tak v rozporu s minskými dohodami ocitlo blíže než dva kilometry od hranic Doněcké republiky.

65; Už jsou skoro v Evropě: Čtvrtina (29,2 %) zemědělců na Ukrajině oře dosud svá pole s koňmi. Ukrajina směřuje mílovými kroky do Evropy, ale do té středověké...

66; Peníze Američanů odcházejí do Roskosmosu, říká John McCain. Vědí o tom všichni kromě ministryně ozbrojených sil USA Debory James.

67; Turecko bezplatně oblékne ukrajinskou armádu. Vláda Ukrajiny schválila návrh dohody s vládou Turecka o předání oděvů a uniforem pro ozbrojené síly za celkovou částku 809,73 tisíc dolarů.

68; Východní povídačky: Teroristé začali nahrávat na video zrežírované boje, by mohli obvinit syrskou armádu ze zmaření příměří.

69; Washington podezírá své „syrské přátele“ z přátelství s Ruskem. „Demokratické síly Sýrie“ spojující Kurdy a Araby a využívající podporu Spojených států úspěšně odolávají extremistům...

70; Kyjev se zabývá zpeněžováním historie. Určité politické síly na Ukrajině jsou už mnoho let pohrouženi do studia historie za účelem předkládání kompenzačních požadavků na reparace. Jejich adresátem má být především Rusko, ale směřují například i do Mongolska na základě „genocidy ukrajinského národa ve 13. století zločinným režimem Mongolské říše“.

71; Oddíl teroristů překročil syrskou hranici z Turecka. Ministerstvo obrany Ruské federace ukázalo video, na kterém oddíl teroristů překračuje hranici Sýrie z tureckého území.

72; Doněcká filtrační stanice byla opět spuštěna po zastavení činnosti v důsledku ostřelování ze strany ukrajinské armády. Dnes o tom informovali v tiskové službě komunálního podniku „Voda Donbasu“.

73; Odmítnutí ruských raketových motorů přijde USA na miliardy, říká ministryně ozbrojených sil USA. Předčasné odmítnutí ruských raketových motorů může zvýšit cenu startu amerických družic o částku 1,5 až 5 miliard dolarů a navíc dezorganizuje odvětví.

74; Lídři EU podpořili harmonogram pro Sýrii. Putin, Cameron, Merkelová, Hollande a předseda rady ministrů Itálie Matteo Renzi při telefonické konferenci vyjádřili připravenost spolupracovat na řešení humanitárních problémů Sýrie.

75; Blokáda pokračuje: Fronta ruských kamionů se prodloužila o dalších 250 metrů. Navzdory všemu nacionalisté z ukrajinské strany Svoboda pokračují v blokádě pohybu nákladních vozů s ruskými značkami ve Lvovské oblasti.

76; „Pekelné plameny“ sežehly sebevražedného atentátníka Islámského státu a jeho „džihádomobil“ u syrsko-turecké hranice. Nedaleko města Tell-Abjád poblíž turecké hranice se teroristé pokusili zaútočit na pozice kurdských oddílů domobrany (YPG) za pomoci džihádomobilů napěchovaných výbušninou. Byli zlikvidováni, než stačili napáchat jakékoli škody.

77; Obyvatel Mariupolu se vydával za bojovníka ATO, aby zapůsobil na děvčata. Muž vysvětlil, že si opatřil maskáče proto, aby se snáze seznamoval s děvčaty.

78; Turecké ministerstvo zahraničí vysvětlilo, proč porušuje vzdušný prostor Řecka. Řecký novinář se zeptal tureckého ministra zahraničí Çavuşoğlu, jaký přínos pro zlepšení vztahů znamená neustálé, každodenní porušování řeckého vzdušného prostoru tureckými vojáky.

79; Po Sýrii bude následovat rozpad Evropy, píše Die Zeit. Pokud Syrské příměří zůstane zachováno, bude to znamenat začátek rozdělení Blízkého Východu mezi Rusko a USA, po kterém přijde na řadu Evropa, myslí si německý list.

80; Má Evropa záchranný plán? Jak se evropští úředníci chystají ochránit Evropu před migranty?

81; Co si ve skutečnosti myslí Turecko o válce s Ruskem, o invazi do Sýrie a o sestřeleném Su-24? Byly zveřejněny výsledky besedy s vysoce postaveným tureckým úředníkem, který poodhalil ruskému novináři, orientalistovi a turkologovi, co si Turecko o těchto tématech myslí ve skutečnosti.

82; Hygienická a epidemiologická služba Ukrajiny očekává příchod viru Zika. Se svými obavami se svěřil hlavní hygienik a epidemiolog Kyjeva. V souvislosti s nedávným zrušením hygienických norem na Ukrajině přijatých za sovětských dob se však dá daleko spíše očekávat nikoli exotický virus ze zemí Jižní Ameriky, ale stará dobrá cholera.

83; Ředitel Federální služby bezpečnosti pro kontrolu narkotik Viktor Ivanov prohlásil, že zisky z prodeje narkotik se legalizují přes ruské banky.

84; Ukrajinu brzy zaplaví vlna migrantů z Ruska, říká Turčinov. Turčinov také prohlásil, že nadešel čas pro přijetí rozhodnutí ohledně zavedení vízového režimu s Ruskem.

85; Putin mazaně rozehrál slabé finanční karty, píší Washington Times. V obtížné finanční situaci si Rusko dovoluje zvyšovat cenu ropy cestou pouhých rozhovorů a přitom si udržovat vysokou úroveň těžby.

85; „Bláznův snový svět“ – Alexej Puškov ve svém obvyklém ironickém tónu komentoval Turčinovova slova o proudu běženců z Ruska.

86; Vicepremiér Ruské federace Dmitrij Rogozin oznámil, že vědecká družice Lomonosov byla dopravena na kosmodrom Vostočnyj.

87; Ukrajina vybuduje nový val, který bude neproniknutelný pro letectvo. Kyjev navrhuje Evropě a Turecku, aby společně vyvinuly obranný systém typu protivzdušné ochrany proti jaderné hrozbě ze strany Ruska.

88; V Rusku byl zadržen Rus podezřelý z práce pro Islámský stát. Muž byl zadržen na základě příkazu vydaného polskými úřady. Je podezřelý ze shromažďování prostředků a nákupu vojenské výzbroje pro Islámský stát,dále také z verbování nových členů pro toto teroristické uskupení.

Zdroj: rusvesna.su

 

Sobota, 5.3.2016:

1; Porošenko a Jaceňuk chtějí na Ukrajině vyhladit běžence z Donbasu. Pozastavili jim výplatu sociálních dávek a důchodů.

2; Ruštinu si jako jazyk výuky vybralo v Doněcké republice 97% žáků.

3; Nikdo nechce chránit Miloše Zemana. Poté, co předcházející šéf prezidentovy ochranky byl propuštěn pro nedbalost, nikdo se nepřihlásil do konkursu na nového šéfa.

4; Ukrajinci se smířili se ztrátou Krymu. Skoro tři čtvrtin y Ukrajinců (72% ) považují za nemožný vývoj událostí, kdy by se Krym vrátil pod křídla Kyjeva. Jen něco přes 15% považuje možnost vrácení poloostrova za možné, ale jen ve velmi vzdáleném horizontu.

5; Státní department USA uznal vedoucí roli Ruska v rozhovorech o Sýrii. Účast Ruska na rozhovorech o mírovém urovnání v Sýrii byla užitečná nehledě na rozdíly v názorech na situaci, prohlásil představitel státního departmentu John Kirby.

6; Ukrajinský velitel brigády: Moji podřízení přecházejí na službu do armády Ruska. Kolem padesátky vojáků 10. brigády námořního letectva Ukrajiny, který opustili Krym na jaře 2014, se vrátila zpět, část z nich nyní slouží v ruské armádě.

7; Do Estonska nepustili soubor Alexandrovci. Ministr obrany Estonska Hannes Hanso odmítl vydat povolení Souboru písní a tanců Ruské armády „Alexandrovci“ pro vstup do země.

8; Jeden z vůdců Islámského státu byl zlikvidován v Aleppu. V Dará se k teroristům přidali instruktoři z Turecka a Saúdské Arábie. Do okolí Azaz v provincii Aleppo přišla nová posila z tureckého území v podobě oddílů banditů o celkové síle 300 mužů.

9; Prodej půdy aneb jak znovu okrádají Ukrajinu. Na to, aby se dal předvídat prodej zemědělské půdy oznámený Arsenijem Jaceňukem 28. února, člověk nemusel být jasnovidec.

10; Erdoğan a iráčtí Kurdové: Konec ropného přátelství. Mnohé bylo řečeno o krajně složité situaci, ve které se ocitlo Turecko, ale zřetelně se ukazují i komplikace ve vztazích s USA.

11; Natalja Poklonskaja: „KaZantip“ nemá na Krymu místo. Vypadá to, že odzvonilo festivalu KaZantip pro takzvanou pokrokovou mládež, která se každoročně v létě sjížděla z celé Ukrajiny i ze zahraničí.

12; Premiéra komedie „Osm nejlepších shledání“ se Zelenským propadla o celém Rusku. A to jsme ještě nezačali probírat velmi zajímavý článek ruského trestního zákoníku 205.1 „O napomáhání teroristické činnosti“.

13; Kurdské děti: Před jejich očima ozbrojenci Islámského státu zabili jejich otce, matku i bratra. Ve vesnici Hamam Turkmen u města Tel Abjád, ve které teroristé Islámského státu uskutečnili masové vraždy, byly nalezeny zraněné děti, bratr a sestra, před jejichž očima ozbrojenci zavraždili matku, otce i bratra.

14; K čemu je Jaceňukovi zákon o politické etice? Na Ukrajině se zavádějí pravidla zakazující státním zaměstnancům veřejně kritizovat funkcionáře státních orgánů.

15; Albánci brání vyzdvižení pravoslavného kříže v hlavním městě Makedonie. Byl zbit iniciátor akce. Kámen na místě budoucího vyzdvižení kříže byl instalován minulou sobotu, ve stejný den tři albánští extremisté napadli iniciátora akce, lídra celosvětového kongresu Makedonců.

16; Americká raketa Falcon 9 opět selhala při měkkém přistání. Tři předcházející přistání rakety společnosti SpaceX, která zpracovává technologii vytvoření návratového stupně raketového nosiče na plovoucí plošinu byly také neúspěšné.

17; USA vyšlou do boje s Islámským státem bombardéry schopné provádět jaderné údery, píší média. Letadla B-52 zahájí bombardování v dubnu náhradou za stávající B-1 fungující nyní v Iráku i v Sýrii.

18; Islámský stát financoval lednové teroristické útoky v Indonésii. Připomeňme, že k sérii výbuchů došlo v hlavním městě Jakartě ve čtvrti, kde jsou soustředěny luxusní hotely, velvyslanectví a kancelářské budovy.

19; V Turecku policie tvrdě rozehnala shromáždění na obranu svobody slova. Lidé protestovali proti prohlídkám v redakci populárního listu Zaman a uvalení vnější správy na opoziční noviny.

20; Ukrajinská armáda za poslední noc vystřelila na okraje Doněcka a Gorlovky téměř 40 min. Nepřítel střílel z pozice v obcích Žovanka a Peski a využíval granátomety a střelné zbraně.

21; Nesplnitelná mise: Porošenko slíbil matce Naděždy Savčenko, že ukrajinskou návodčí osvobodí z ruského vězení. Porošenko označil aktivní účastnici trestní operace ukrajinské armády v Donbasu za „symbol Ukrajiny pro celý svět“.

22; Kleptomani Porošenko a Jaceňuk zpustošili Ukrajinu, říká Azarov. Porošenko a Jaceňuk v očekávání trvalých peněžních toků od MMF poslouchali všechny jeho příkazy, čímž zlikvidovali ukrajinskou ekonomiku, myslí si bývalý premiér Ukrajiny Nikolaj Azarov.

23; Ukrajinská armáda ostřelovala pozice Národní policie Luganské republiky z granátometů. Palba byla vedena z Kyjevem okupovaných oblastí od obce Troickoje a z okolí obce Zolotoje.

24; Ruské letectvo v Sýrii překonává síly NATO, uvádí se v tajné zprávě Aliance. Ačkoli USA veřejně kritizují operace Moskvy v Sýrii, informace amerických analytických center ukazují, že ruské ozbrojené síly pracují vysoce profesionálně a přesně.

25; Mladí Banderovci: V ukrajinských školách se konají soutěže tanců a písní věnované vrahům a slouhům nacistů. Ukrajina pokračuje v sestupu do bahna militaristického idiotismu.

26; Tisíce kusů uniforem pro ozbrojence Islámského státu byly zadrženy ve Španělsku. Takové množství uniforem by stačilo na vybavení celé armády, říkají účastníci operace.

27; Většina Ukrajinců začíná nenávidět současný kyjevský režim říká Azarov. 85% Ukrajinců pociťuje ke kyjevskému režimu nedůvěru a nenávist. Pro Porošenka by hlasovalo 10% voličů. Obliba Jaceňukovy „Národní fronty“ se pohybuje v rámci statistické chyby.

28; Ve Švédsku chtějí mužům umožnit odmítnout své dosud nenarozené děti. Tímto způsobem chtějí místní liberálové zrovnoprávnit muže a ženy v právu odmítnout nechtěné těhotenství.V případě veřejného odmítnutí by byl muž zproštěn povinnosti platit výživné.

29; Nejsou peníze, nebudou ani Banderovy prospekty. Dekomunizace v hlavním městě Ukrajiny se zadrhla na banálním nedostatku peněz.

30; Novinář byl obviněn z porušení morálních norem kvůli dovozu monografie o výsledcích Druhé světové války na Ukrajinu. Zpočátku byl ukrajinský novinář, který přivezl z Moskvy vědeckou práci Ruského ústavu strategických výzkumů, zadržen kvůli narušování celní kontroly.

31; Ukrajinští vojáci zahynuli v důsledku výbuchu vlastní miny, potvrzuje OBSE. Chybějící mapy a barbarský přístup ukrajinských vojáků k zaminovávání, včetně příkopů frekventovaných silnic v hustě osídlených oblastech, vedly opakovaně k obětem na lidských životech.

32; Ekonomika Turecka je v dluhové pasti, píše Bloomberg. Za dva měsíce roku 2016 se objem tureckých úvěrů po lhůtě splatnosti zvýšil o 60% ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, píše list.

33; Hraniční přechod Marjinka byl opět uzavřen. Ukrajinská strana bez varování uzavřela průjezd přes kontrolní stanoviště Marjinka.

34; Ukrajinská strana vyrobila razítka pro výrobu falešných dokumentů Luganské republiky, hlásí národní policie. Úřady republiky tvrdí, že razítka budou využívána pro výrobu dokumentů s cílem obvinit Luganskou republiku z porušování Minských dohod.

35; Drtivý jako nikdy, píší americká média o „Bílé labuti“ Tu-160 M2. Tu-160 ve verzi M2 získá nové výpočetní a palubní prostředky kontroly, nový komplex pro radioelektronický boj a systémy řízení zbraní, ale bude nadále plnit i dosavadní funkce: Letadlo se bude zabývat strategickým zadržováním.

36; Saakašvili a Kličko opět baví internet svými logickými nesmysly a přeřeknutími.

37; V Lotyšsku je teď už možné popravit všechny a každého zvlášť. V současném vyostřen vztahů mezi Ruskem a Západem spatřili lotyšští nacionalisté výtečnou možnost zesílit útlak ruské menšiny, uzavřít pro ni veškeré možnosti legálního protestu.

38; Upalovali lidi zaživa, vypalovali domy, aby nebylo kam se vrátit. Turecko povraždilo 137 Kurdů v Džizře. Turecké úřady zlikvidovali 137 Kurdů v tureckém městě Džizra za minulý týden během speciální operace turecké policie zaměřené proti kurdskému obyvatelstvu.

39; Turecké oddíly zvláštního nasazení budují barikády u budovy opozičního listu Zaman. Po včerejším shromáždění na obranu svobody slova v Turecku a jeho následném rozehnání budují úřady barikády a budovu obehnali policejním kordonem.

40; Ukrajina už dohnala a překonala Orwella: Bezzákonnost se zde stala zákonem. Milionům lidí je zde upíráno právo na vlastní rodný jazyk.

41; Běloruský policista zaštítil vlastním tělem dítě před nárazem auta. Bylo zveřejněno video, jak v běloruském Vitebsku policista zachránil školáka v okamžiku nárazu automobilu.

42; Ukrajinská armáda za posledních 24 hodin 230-krát ostřelovala území Doněcké republiky přiléhající k frontové linii. Podle informací Ministerstva obrany ukrajinští vojáci 104-krát ostřelovali pozice Doněcké republiky z minometů ráže 120 mm, 105-krát byly použity minomety ráže 82 mm.

43; V USA vysvětlili odmítnutí dodávat smrtící zbraně Ukrajině. USA nedodávají Kyjevu smrtící zbraně, protože chtějí pro začátek učinit ukrajinskou armádu bojeschopnější, prohlásil asistent ministra obrany USA pro otázky Ruska, Ukrajiny a Eurasie Michael Carpenter.

44; Turečtí instruktoři připravují ozbrojence v Chersonské oblasti, tvrdí krymské úřady. V Chersonské oblasti se realizuje pokus o vytvoření polygonu pro přípravu žoldnéřů provedení bojových operací v otevřen krajině a v městských podmínkách, prohlásil vicepremiér krymské vlády Ruslan Balbek.

45; Hladovka Savčenkové je její volba, říká ruské velvyslanectví ve Velké Británii. Ukrajinská návodčí vyhlásila suchou hladovku kvůli rozhodnutí soudu odložit její vystoupení s posledním slovem z 3. na 9. března. Včera britský ministr vyjádřil znepokojení nad zprávami o Savčenkové.

46; Němci potrestají Merkelovou za pohrdání Německem, píše Independent. Německá kancléřka Merkleová zašla příliš daleko v otázce migrantů. Tento oříšek Německo neskousne, myslí si němečtí voliči.

47; „Já jsem na Majdanu nebyl!“ Ukrajinci se masově distancují od své účasti na „revoluci důstojnosti“. Včerejší zuřiví zastánci „ideálů Majdanu“ se postupně začali zříkat svého podílu na „revoluci“.

48; Asad musí co nejdříve odejít, říká ministerstvo zahraničí Saúdské Arábie. Už dříve saúdský ministr zahraničí Adel al-Džubejr prohlásil, že při neúspěchu politického urovnání situace v Sýrii může být prezident Bašár Asad svržen silou.

49; Erdoğan navrhl vybudovat na severu Sýrie město pro běžence. Turecko se chystá vytvořit infrastrukturu nového města, ale stavební práce by podle Erdoğanova plánu měly být prováděny za podpory mezinárodního společenství.

50; Ministerstvo pro státní bezpečnost odhalilo skrýš ukrajinských diverzantů. Bylo zabaveno kolem 150 kg výbušnin a více než 1.500 kusů munice. Je vůbec možné si představit, kolik utrpení by akce ukrajinských diverzních a trestních oddílů přinesly? – ptá se představitel ministerstva obrany Eduard Basurin.

51; Ministerstvo obrany Doněcké republiky odmítlo obvinění ze strany Kyjeva o ostřelování hraničního přechodu Marjinka. Je to nemožné už jen podle fyzikálních zákonů.

52; Ukrajinští vojáci začali montovat minomety na automobily za účelem ostřelování Doněcké republiky, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky. Vznik těchto mobilních jednotek může znamenat, že ukrajinské vojensko-politické vedení nemá v úmyslu řešit konflikt mírovou cestou a pokouší se rozfoukat doutnající oheň občanské války v Donbasu, zdůraznil Basurin.

53; Rusofobie na postupu: V Černovicích bylo na žádost městské rady z vývěsního štítu Sberbanky odstraněno slovo „Rossija“.

54; Ruské ministerstvo zahraničí vyzvalo k reakci na porušování svobodu sova v Turecku. Situace se svobodou slova v Turecku je kritická. Svědčí o tom odmítnutí Erdoğana uznat verdikt Ústavního soudu o propuštěn vydavatelů opozičních novin Cumhuriyet.

55; Lídři opozice v Sýrii žádají ruské ministerstvo obrany o ochranu proti Islámskému státu. Od počátku fungování Centra pro smíření ruští specialisté uskutečnili 23 setkání s představiteli různých syrských opozičních formací a politických sil, řekl náčelník Centra generálporučík Sergej Kuralenko.

56; Turecká armáda ostřelovala území Sýrie. Sdělilo to centrum pro usmíření znepřátelených stran.

57; Turecká policie použila plastikové projektily proti demonstrantům poblíž kanceláře opozičního listu Zaman. Policisté Turecka nepouštějí pracovníky opozičního tureckého listu do redakční kanceláře. Úřady země zablokovaly přístup ke stránkám vydání a likvidují jeho obsah.

58; Krvavé války teroristů: Sebevražední atentátníci Islámského státu odpálili štáb konkurenčních ozbrojenců v Sýrii. Syrští ozbrojenci zveřejnili záběry s mrtvolami svých kompliců, kteří zahynuli v důsledku výbuchů sebevražedných atentátníků.

59; Islámský stát útočí: Teroristé se opět pokusili přetnout „Silnici života“ u Aleppa. Oddíly Islámského státu znovu zaútočily na „Silnici života“ Hamá – Aleppo a pokusili se přerušit zásobovací trasu vládních vojsk a města Aleppo.

60; Dolar se může změnit v bublinu, píše americký miliardář. V průběhu roku dojde v americké ekonomice k nevyhnutelnému propadu, je přesvědčen investor Jim Rogers. Nebezpečí podle jeho názoru hrozí americké měně.

61; Vrchol cynismu: Vandal, který znesvětil památník sovětských vojáků, obdrží kompenzaci. Obviněný se v dubnu 2015 snažil kladivem otlouct nápisy z pomníku generála Ivana Čerňachovského v polském městě Pieniężno.

62; New York Times označily Erdoğanovo hlavní zranitelné místo, kterým je jeho ješitnost.

63; Lov na teroristy: Ruské rakety dostihují ozbrojence v horách Latakíje. Vojenští zpravodajové pořídili působivá videa z honu na teroristy v horách Latakíje.

64; Americká stíhačka F-22 létá s ukradenou technologií. Ruský vklad do amerických „neviditelných“ letadel.

65; Dokumenty o bezpečnosti podepsané šéfy Luganské a Doněcké republiky byly předány OBSE. Oznámil to zplnomocněný představitel Luganské republiky na Minských rozhovorech Vladislav Dějněgo.

66; Ukrajince s novými identifikačními pasy odmítli vpouštět do Běloruska. Ukrajina totiž ještě ani neiniciovala rozhovory o uznávání kartiček jako dokumentu platného pro překročení hranic.

67; „Admirál Kuzněcov“ v létě stane v čele skupiny lodí ruského vojenského námořnictva ve Středozemním moři.

68; Dnes je Ukrajina vnímána jen jako objekt pro neokolonizaci, říká politolog. Západ nevnímá Ukrajinu jako rovnocenného partnera, ale vidí v ní jen teritorium, které je možné využít ve svém zájmu.

69; Ruska Marjana Naumova vytvořila nový světový rekord v disciplině bench press. Tentokrát se dívenka vypořádala s činkou o hmotnosti 110 kg.

70; NATO nemá agresivní ambice vůči Rusku, říká britský generál. NATO je prý zcela obranná aliance, tvrdí britský generál Adrian Bradshaw. Avšak jeho prohlášení se rozchází se slovy jeho představeného, hlavního velitele ozbrojených sil NATO v Evropě Philipa Breedlove.

71; V Doněcku se chystají uvést do provozu letiště, píší ukrajinská média. Konkrétně se o tom zmiňuje přední ukrajinská informační agentura UNIAN s odvoláním na známého „experta“ Dmitrije Tymčuka.

72; Americké námořnictvo vyčlenilo 267 tisíc dolarů na opravu školy v obci poblíž Lvova, kde budou trénováni ukrajinští ozbrojenci. Soutěž na zadání kontraktu byla vyhlášena už 14. října minulého roku.

73; Krvavá ropa pro Erdoğana: Bezpilotník natočil kolonu Islámského státu na hranici s Tureckem. Informaci poskytl vojenský zdroj v silových strukturách Syrské arabské republiky.

74; Evropská unie dala Kyjevu čas na stabilizaci situace na Ukrajině, říká představitel Luganské republiky v Minsku. V rámci setkání ministrů zahraničí zemí normandské čtyřky konaného v noci z 3. na 4. března ministr zahraničí Francie Jean-Marc Ayrault mluvil o nutnosti uskutečnění voleb v Donbasu v první polovině roku 2016.

Zdroj: ruvesna.su

 

Neděle, 6.3.2016:

1; V Charkovské oblasti policejní automobil naboural do mercedesu, jehož řidič utrpěl pohmoždění páteře.

2; Domobrana v Donbasu prodává Islámskému státu raketomety Grad-P vlastní výroby, blouzní Turčinov. Jsem přesvědčen, že se tak děje za přímého souhlasu a pod kontrolou tajných služeb Ruské federace jako součást hybridní války, kterou Rusko vede proti Turecku a evropským zemím.

3; Prezident Nikaraguy obvinil USA z vyhlášení války Venezuele. Prezident Nikaraguy Daniel Ortega označil prohlášení Washingtonu, že Venezuela údajně ohrožuje národní bezpečnost USA, za vyhlášení války.

4; V Texasu došlo k výbuchu v podniku na zpracování ropy. Podle předběžných informací k výbuchu došlo v důsledku závady jednoho z generátorů v podniku.

5; Sýrie: Teroristé z různých skupin se pustili do krvavých střetů vzájemně mezi sebou. Islámský stát likviduje uskupení An-Nusrá v táboře pro uprchlíky u Damašku a uřezává nohy rukojmím. An-Nusrá útočí na „Armádu islámu“.

6; Šéfka ukrajinské policie osobně navrhla nacistovi z Azova, aby jí dělal prvního náměstka. Poměrně dlouho u¨s ním už spolupracuji.

7; Merkelová vyzvala k urychlení procesu potrestání migrantů, kteří spáchali nějaký zločin. Kancléřka Německa také zdůraznila nutnost nesnižovat pravděpodobnost spáchání zločin migranty, ale na druhou stranu neodsuzovat všechny jako celek.

8; Jaroš přiznal, že demonstranti na Majdanu měli střelné zbraně. Bývalý šéf Pravého sektoru řekl, kdo na barikády zbraně přinášel.

9; Proč je Kyjev připraven bojovat v Donbasu dalších 25 let? Je to pro něho výhodné: Evropa se stala Porošenkovým rukojmím.

10; Na jihu Sýrie byl zadržen automobil s velkou dodávkou zbraní pro ozbrojence. Automobil s protitankovými minami, raketami a municí jel z provincie Dará do pouštní oblasti provincie Suvejda.

11; Pan „Ataman“ Turčinov vyhrožuje Kremlu vysoce přesnými zbraněmi odplaty. Nejzáhadnější otázka zní: Jak to mají s doletem. Sovětská X-55 má dolet minimálně 2.500 km a ukrajinský Koršun 280 km.

12; OSM vyzývá Kyjev, aby uznal pasy „separatistů“: Čas pracuje pro upevnění pozic republik Donbasu. Kromě toho experti z OSN vyzývají ukrajinské úřady, aby nevypínaly zásobování Doněcké či Luganské republiky a Krymu vodou nebo elektřinou se záměrem ekonomického nebo politického tlaku.

13; Ukrajina posledních 25 let vlastně jen přemýšlela, komu bude výhodnější se prodat, říká politolog. Dnes Ukrajina platí za to, že se celé čtvrtstoletí nesnažila být subjektem světové politiky.

14; Ukrajina není Evropa: Západní partneři už řekli své slovo. 3. března nastal den vystřízlivění pro ukrajinský režim. Evropští a světoví partneři řekli vše, co si myslí o politice současné ukrajinské moci.

15; Trump chce zpřísnit zákony ohledně boje proti terorismu. Miliardář prohlásil, že v případě vítězství ve volbách bude dodržovat zákony v oblasti boje s terorismem a má v úmyslu je ještě zpřísnit.

16; V Oděse se koná pochod ultras, ve Lvově pochodňový průvod. Lvov a Oděsa se včera nacházely v moci fotbalových ultras poté, co spolu fotbalová mužstva remizovala.

17; Amerika chce urychlit vývoj nadzvukové zbraně. Americká armáda se bojí zaostávat v závodech ve zbrojení. Generálové trvají na nutnosti předstihnout soupeře. Jen tak budou USA moci beztrestně likvidovat objekty v hloubi ruského teritoria.

18; Toto je konec demokracie v Turecku, říká novinář listu Zaman. V posledních dnech se turecký list Zaman, který nesouhlasí s politikou vládnoucích cil, nachází v centru pozornosti.

19; Jižní Korea a USA uskuteční historicky největší společné cvičení, které je vnímáno jako varování pro Severní Koreu.

20; Pozice Luganské republiky byly ostřelovány pětkrát za posledních 24 hodin. Střelba byla vedena ze střelných zbraní a granátometu, ostřelovány byly Lozovoje, Kalinovka a Moloďožnoje.

21; V Kislovodsku byla zavražděna uprchlice z Donbasu. O pohřešování své dcery informovali rodiče, kteří sdělili, že dívka se nevrátila domů z procházky.

22; Co drží ukrajinskou ekonomiku nad vodou? Je na čase přiznat něco, co bije do očí: Píše se rok 2016 a ekonomika Ukrajiny se stále ještě nezhroutila. Tak velký stát má značnou setrvačnost. Co nedokázaly zničit ze sovětského dědictví ukrajinské vlády za 23 let samostatnosti, nezničí ani banderovský póvl za pouhé dva roky...

23; Rusko se postavilo na stranu tureckých novinářů. V souvislosti s rozehnáním davu protestujících kolem budovy tureckého listu vyzvalo ruské ministerstvo zahraničí Západ, aby vyhodnotil akce tureckých úřadů, a připomnělo, že v zemi se potlačuje svoboda tisku a demonstruje se pohrdání (ústavním) soudem.

24; Tankisté pluku „Azov“ testují „inovovaný“ tank Azovec. Ukrajinští vývojáři vojenské techniky oznámili začátek testování inovovaného tanku „Azovec“.

25; Turečtí pohraničníci bijí syrské běžence, píší britská média. Na turecké hranici jsou syrští běženci vystavováni šikaně, bití a jsou předáváni do rukou pašeráků lidí, píše britský list The Independent.

26; Putin poblahopřál Valentině Těreškovové k narozeninám. První žena ve vesmíru slaví své 78. narozeniny.

27; Aby byla propuštěna pseudoletkyně Savčenko, bylo na Ukrajině navrženo zastavit tranzit ruského plynu. Ukrajina musí okamžitě zastavit tranzit ruského plynu, aby bylo dosaženo propuštění Naděždy Savčenko, požaduje člen nacionalistické strany Svoboda.

28; Šachta Severnaja bude dnes zaplavena. Dodávka vody byla zahájena po poledni, celá operace bude trvat 60 až 80 dní.

29; Rusko plánuje testování „zbraně odplaty“ v Arktidě, píše Die Welt. Podle informací listu z ponorky třídy „Borej“ v Arktidě má být uskutečněn start šestnácti raket s plochou dráhou letu dlouhého doletu, které jsou nazývány zbraní odplaty. Tento scénář může být i zkouškou jaderného úderu proti USA.

30; Pentagon ochromuje ozbrojené síly USA. Obranný resort USA dělá chybu, když volí nikoli pružné a univerzální moderní ozbrojené síly, ale drahé, vysoce sofistikované projekty budoucnosti, píše představitel americké armády.

31; Na frontu jede pojízdná umývárna-prádelna „Zuřivý Ukr“. Z Kyjeva na Donbas míří mobilní komplex, který má sloužit pro ukrajinské vojáky ve službách ATO v Donbasu.

32; Americká námořní flotila dostane „superhrobku“ za 15 miliard dolarů. Ruské rakety Cirkon dělají z americké letadlové lodi Gerald Ford „pohřebištěm letadel“.

33; Ukrajina připravuje transporty přes Severskij Doněc, hlásí Národní policie Luganské republiky. Kyjevští vojáci umístili poblíž linie dotyku v Stanici Luganské další dvě soupravy raketometu Grad.

34; Porošenko klade „nezávislou“ Ukrajinu pod kontrolu Polska. Ukrajině předepsali nový kurs šokové terapie. Petr Porošenko zvažuje bývalého vicepremiéra a ministra financí Polska Leszka Balcerowicze jako jednoho z možných kandidátů na post ukrajinského premiéra.

35; Ruské kamiony jsou jako japonská letadla po Pearl Harboru, blábolí ukrajinský nacionalista o blokádě. Ukrajinští nacionalisté se srovnávají s Američany a stěžují si na chování policie a všudypřítomné „proruské“ občany (titušky), kteří maří blokádu ruských kamionů.

36; Islámský stát vydal nové video s hrozbami na adresu Ruska. Ozbrojenci dodali, že jsou vojáky vůdce Islámského státu Abú Bakra al-Bagdádího.

37; Vojenská plavidla Ruska v Bosporu nervují Turky, píše Independent. Plavidla ruské námořní flotily, které proplouvají často podél Bosporského průlivu, vyvolávají velký zájem skupiny nadšenců v Istanbulu.

38; Občané syrského města Rakká povstali proti ozbrojencům Islámského státu. V sobotu zdroje v syrských vládních kruzích sdělily, že místní obyvatelstvo povstalo proti ozbrojencům Islámského státu ve městě Rakká.

39; Hraniční přechod Marjinka je nadále zavřený. Pohyb přes hraniční přechod Marjinka na západ od Doněcka je nadále zastaven.

40; Kyjev bude povolávat do ukrajinské armády zločince, říká národní policie Luganské republiky. V souvislosti s nevydařenou mobilizační kampaní se kyjevské úřady uchýlí k prověřenému způsobu: Doplní řady armády o zločince.

41; Putin se směje: Francouzi kritizují Hollanda za udělení řádu saúdskému princi. Rozhodnutí prezidenta Hollanda vyznamenat prince Saúdské Arábie Muhammada ibn Naíf al-Saúda řádem Čestné legie se setkalo s kritikou ze strany francouzských politiků.

42; Začala akce na podporu vraždící návodčí Savčenkové: Kyjev, Charkov, Talinn. V mnoha ukrajinských městech, ale také v Talinnu a dokonce v Petrohradě odstartovaly akce na podporu pseudoletkyně Savčenkové.

43; Britská rozvědka shromažďuje tajné kompromitující (důkazní) materiály na Putina, píše Daily Mail. Tyto materiály se mají stát základem obvinění z válečných zločinů a čtenáři britského listu už přejí MI6 hodně úspěchů při doručení předvolání.

44; Odpálení sebevražedného atentátníka u Bagdádu si vyžádalo životy 29 lidí. Mezi obětmi je jedenáct civilistů, ostatní jsou iráčtí policisté.

45; Německo si nepřeje vidět Turecko v EU. Přihlášku o členství v Evropské unii podalo Turecko už v roce 1987. V roce 2015 Západ slíbil urychlení procesu zavedení bezvízového režimu mezi Ankarou a EU výměnou za pomoc s běženci.

46; Co je s tou hladovkou? Savčenková nepotřebuje hospitalizaci a nucenou výživu, říká advokát. V těchto chvílích už probíhají pokrytecké akce na podporu „umírající“ pseudoletkyně.

47; Ukrajina: Místo bezvízového režimu nastoupil režim bezpeněžní. V Bruselu dlouho přemýšleli, jak skloubit formální bezvízový styk s Ukrajinou se zachováním omezení vstupu Ukrajinců do zemí EU.

48; V noci v Kyjevě bylo napadeno velvyslanectví Ruska v Kyjevě. Účastníci napadení prohlásili, že svou akci věnovali Naděždě Savčenkové.

49; V Íránu byl miliardář odsouzen k trestu smrti za úplatek. Babakovi je vyčítáno utrácení peněz získaných za prodej ropy navzdory sankcím.

50; Ozbrojenci Islámského státu se přihlásili k odpovědnosti za teroristický čin v Iráku. Sto kilometrů na jih od Bagdádu na kontrolním stanovišti poblíž města Hilla sebevražedný atentátník vyhodil do vzduchu nákladní auto narvané výbušninami. Zahynulo 35 lidí, 34 bylo zraněno.

51; Ukrajinská armáda ostřelovala generála Ruské federace ve Společném centru pro kontrolu a koordinaci u Doněcka, říká Basurin. Už dříve se ruští představitelé SCKK několikrát stali cílem ostřelování ze strany ukrajinské armády.

52; U linie fronty bylo objeveno 40 tanků ukrajinské armády, hlásí rozvědka Doněcké republiky. Rozvědka Doněcké republiky zaregistrovala nahromadění zbraní, vojenské techniky a živé síly v okolí Doněcka a Gorlovky.

53; Protestní nóta byla zaslána na ukrajinské ministerstvo zahraničí po nočním útoku na velvyslanectví Ruska. V noci na neděli neznám pachatelé zaútočili na automobily zaparkované vedle budovy ruského velvyslanectví. Kromě toho pachatelé hodili do areálu velvyslanectví dýmovnice a světlice.

54; Velvyslanectví Ruska v Kyjevě bylo cílem házení vajec. Akce na podporu pseudoletkyně Savčenkové přerostla v útok na ruské velvyslanectví.

55; Na ministerstvu obrany Doněcké republiky oznámili zvýšení nebojových ztrát mezi ukrajinskými vojáky o 60%. Nebojové ztráty mezi vojáky ukrajinské armády v současné době je o 60% vyšší než koncem roku 2015.

56; Na Majdanu oběsili figurínu Putina. Akce na podporu vraždící návodčí Savčenkové nabírá obrátky. Velvyslanectví Ruska je ostřelováno vejci a na Majdanu zinscenovali oběšení Putina.

57; Šéf WhatsApp polopatě vysvětlil ukrajinskému úředníkovi, proč SBU nemže proniknout do Messengerů. Zakladatel Messengeru WhatsApp Jan Koum objasnil na Twitteru šéfovi Národní protikorupční kanceláře Ukrajiny Arťomovi Sytnikovi, že SBU opravdu nemůže číst informace z korespondence uživatelů WhatsApp a Viber.

58; Fakt ostřelování ruských pozorovatelů byl potvrzen Společnou komisí pro kontrolu a koordinaci. Skupina přestavitelů SCKK z ruské strany v čele s generálmajorem Rustamem Muratovem byla ostřelována ze strany ukrajinských vojáků v okolí Jasinovatského kontrolního stanoviště.

59; V Kyjevě probíhá útok na ruské velvyslanectví. Akce na podporu vraždící pseudoletkyně Savčenkové se vymkla kontrole. Demonstranti zahájili útok na velvyslanectví Ruska poté, co na ně naházel vejce.

60; Kolomojskij připravuje v Oděse gruzínskou vzpouru proti Saakašvilimu. Oděský „gubernátor-legionář“ Michail Saakašvili obvinil ukrajinského oligarchu Igora Kolomojského z organizování placených protestů v Oděse.

61; U tureckých břehů se potopilo plavidlo. Osmnáct obětí. Podle zprávy informační agentury Anadolu dnes na západě Turecka se u pobřeží města Didim potopila loď, která převážela migranty. Zahynulo osmnáct lidí.

62; Pravoslavné vyhnat, s Ruskem bojovat. Na Majdanu opět zazněla extremistická hesla. Protestní akce na podporu tzv. letkyně Savčenkové v Kyjevě podle očekávání přerostla v protiruský nacionalistický protest.

63; „Bývalý extremista“ byl zatčen v Británii za aféry na eBay. Muž, který dříve pomáhal radikálům absolvovat výcvik za hranicemi, dostával na eBay peníze za prodej herních konzolí a mobilních telefonů, přičemž nedodal klientům ani jeden přístroj.

64; Lekce sebezničení od vojáků USA: vyhodit do povětří svou letadlovou loď, potopit svou ponorku. Vždycky byl dostatek velice sporných rozhodnutí, obtížných situací a kuriozit v ozbrojených silách západních zemí.

65; Ozbrojenci Džebhat an-Nusrá ostřelovali Turecko. Teroristé syrského uskupení Džebhat an-Nusrá se pokoušejí vyprovokovat turecké vojáky a vyvolat odvetnou palbu.

66; V Londýně protestují proti násilí Turecka na Kurdech. Protestující obviňují Turecko z napomáhání Islámskému státu a požadují zastavení útoků na Kurdy.

67; V britském parku byla objevena velká skrýš s výbušninami. Areál parku je nyní uzavřen před návštěvníky.

68; Islámský stát zahájil hon na představitele, kteří přistoupili na příměří. Turecké připravuje sebevražedné atentátníky pro Sýrii. Ozbrojenci Islámského státu opět zaútočili na „Silnici života“, ale poté, co utrpěli ztráty v živé síle, opět ustoupili.

69; Skandál na pohřbu „hrdiny ATO“ v Těrnopolu V Těrnopolu pohřbívali ukrajinského vojáka Jurije Gorajského, který zahynul v Donbasu. Na pohřbu došlo ke skandálu: Nebožtíkova žena vyhnala z pohřbu šéfa Těrnopolské oblastní administrativy Stěpana Barnu a šéfa Zbražské okresní administrativy Anatolije Kačku.

70; Hitlerjugend za účelem výcviku mladých mudžáhidů Islámského státu. Islámský stát aktivně využívá metody nacistického Německa při přípravě nové a ještě krutější generace mudžáhidů z dětí na okupovaných územích.

71; Byly zveřejněny šokující záběry, jak ruské letectvo zlikvidovalo bojové vozidlo pěchoty a tank sebevražedných atentátníků Islámského státu na „Silnici života“ Hanasser-Itrija. Vojenští korespondenti natočili na video následky nezdařeného útoku teroristů Islámského státu na kontrolní stanoviště vládních vojsk v okolí strategické silnice Aleppo – Hamá.

72; Na automobil ukrajinského poslance oblastní rady Alexandra Matuseviče hodili granát. Došlo k výbuchu palivové nádrže.

73; Když „Zdvořilí lidé“ bývají nezdvořilí. Příslušníci ruské jednotky zvláštního nasazení vyváděli novináře mimo oblast palby. Kameraman jordánské informační agentury Al-Hadath natočil na video okamžik minometného ostřelování skupiny novinářů v syrské provincii Latakíja, ke kterému došlo počátkem tohoto týdne.

74; Jsem proti tomu, aby se Turecku dávaly miliardy Euro, říká český prezident. Evropská unie potřebuje efektivní ochranu hranic. Nepřijatí běženci se sotva rozhodnou vrátit do balkánských zemí, myslí si český prezident Miloš Zeman.

75; Jsme vděční těm, kdo nás nepovažuje za teroristy, říká šéf Hizballáhu. Hizballáh bojuje proti teroristickým skupinám takřka od samého počátku krize v Sýrii.

76; V důsledku minometného ostřelování obytné čtvrti Aleppa Šejch Maksúd zahynulo 13 lidí a více než 40 bylo zraněno, píše syrský vojenský zdroj.

77; Američané začali budovat druhou leteckou základnu u Turecké hranice. USA prakticky dokončili výstavbu základny v Ramilánu a začali stavět novou leteckou základnu na jihovýchod od Kobani.

78; Hlídkové plavidlo ruského vojenského námořnictva „Smetlivyj“ vyplulo ze Sevastopolu do Sýrie. V současné době plní v rámci Středomořské skupiny na základně rotace bojové úkoly 15 lodí a pomocných plavidel.

79; Ljaško je připraven se stát premiérem. Na dotaz novinářů, bude-li kandidovat na křeslo premiéra, Ljaško odpověděl, že má ještě vyšší ambice.

80; NATO rozšiřuje misi ve vodách Řecka a Turecka. Plavidla NATO už sbírají informace a provádějí monitoring Egejského moře. Nyní jejich činnost bude rozšířena a zasáhne i teritoriální vody, říká se ve zprávě Aliance.

81; Dezertovalo 80 zahraničních žoldáků Islámského státu. V poslední době přibylo případů dezerce zahraničních žoldáků z Islámského státu.

82; Savčenko – Bohyně nebo biblická Judith? Na stránkách charkovského aktivisty „Baba i Kit“ je vystavena fotografická koláž, na které je Savčenková zobrazena s mečem v jedné ruce a uťatou hlavou ruského prezidenta Vladimira Putina v druhé.

83; Protestní akce probíhá i v Moskvě u velvyslanectví Ukrajiny. Akce probíhá jako odpověď na útoky na ruské diplomatické zastoupení v Kyjevě a má na rozdíl od nich mírumilovný charakter.

84; Ruská pozorovací letadla se stala nebezpečně bystrozrakými. V Pentagonu už nechtějí pouštět ruská letadla na pozorovací lety nad USA.

Zdroj: rusvesna.su

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes hypertextové tlačítko Kateřina Amiourová, poté na tlačítko blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy. K březnu 2020 je jich přes 800 - a vesměs neztratily nic na své aktualitě!!
Klíčová slova: Donbas, EU, KLDR, Rusko, Sýrie, Turecko, Ukrajina, USA

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.