Donbas, Ukrajina, Rusko, svět - od 7.3.2016

obrazek
15.3.2016 10:50
Týdenní svodka.

Pondělí, 7.3.2016:

1; Patriarcha Kirill označil Rusko za hlavní sílu hájící křesťany. Zájmy Vlasti jsou zájmy lidu a v současné situaci je ochrana Ruska ochranou křesťanstva, prohlásil Patriarcha Moskevský a vší Rusi Kirill.

2; Zaman: Z původního opozičního listu nezbyla ani stopa. Bývalí pracovníci listu spustili nový projekt, aby v Turecku nenechali zmizet svobodu tisku.

3; V předvečer 8. března: Rozehnání ženské demonstrace gumovými projektily v Istanbulu. Demonstranti chtěli strhnout pozornost na problémy tureckých žen.

4; Turecko nechce být Pákistánem, myslí si spisovatel Šamir Israel o příměří v Sýrii. Příměří, ke kterému vedla rusko-americká jednání a také přímá domluva mezi Putinem a Obamou, zatím žije.

5; Turecko, Katar a Muslimské bratrstvo jmenovaly svého člověka do čela syrské opoziční koalice. Volby v politickém výboru Koalice a vítězství kandidáta turecko-katarské aliance.

6; Myslím si, že nakonec Doněcká i Luganská republika e stanou součástí Ruska, říká Garik Sukačov v rozhovoru o ideologických sporech a situaci na Ukrajině.

7; Unikátní lvovské fresky se rozpadají vinou úřadů. Polští novináři bijí na poplach. Už čtvrt století městské úřady Lvova provozují v kostele záchod, kde v důsledku vlhkého prostředí trpí unikátní fresky. A děje se tak za vlády ateistických komunistů, ale za vlády „demokratické evropské moci“.

8; Boj proti zvrhlému nacismu. Nacismus je ideologie zvrhlíků, slabochů, nepřizpůsobivých a neschopných zoufalců, kteří se snaží pomstít všem ostatním za to, že je k nim svět nespravedlivý.

9; Na půl roku byl uvězněn autor petice (vtípku) „Připojit Lotyšsko k Rusku? Spojené státy nejsou proti!“

10; Rapper Guf dostal zákaz vstupu na Ukrajinu. Organizátoři koncertu v Kyjevě mají podezření, že dalšího interpreta z Ruska nepustili do země kvůli jeho loňské návštěvě na Krymu.

11; EU uzavře „Balkánskou cestu“ pro migranty. Evropská unie se zavazuje pomoci Řecku v těžké situaci, která v zemi vznikla v důsledku přílivu běženců.

12; Nová Námořní doktrína Ruska: Arktida a Atlantik. Rusko je už z definice velkou námořní velmocí. A po nepatrné přestávce ruská flotila opět hrdě vyplula do světových oceánů díky nejnovějším plavidlům a zbraním.

13; Humanitární situace v Sýrii: Ruská pomoc a neúspěch OSN. Díky příměří svitla Syřanům zbaveným přístupu k humanitární pomoci určitá naděje.

14; Ukrajinská armáda ostřelovala Kalinovku z granátometů, hlásí národní policie Luganské republiky. Palba byla vedena od městečka Luganskoje.

15; Cena ropy míří k 40 dolarům. Světové ceny ropy pokračují v pondělí v růstu v souvislosti se zprávami o omezování počtu vrtných souprav v USA.

16; KLDR pohrozila Spojeným státům a Jižní Koreji spravedlivým preventivním jaderným úderem. Podobná reakce severokorejských úřadů byla vyvolána uskutečněním rozsáhlých společných vojenských cvičení Soulu a Washingtonu.

17; Rubl v souvislosti s růstem cen ropy podražil na hodnoty, které jsou v letošním roce rekordní.

18; První tanker s íránskou ropou dorazil do Evropy. Tanker plul do španělského přístavu 17 dní.

19; V USA bylo námořníkům povoleno být obézní. Vojáci, kteří neuspěli v testu fyzické přípravy, dostanou ještě jednu šanci. Kromě toho se změkčují požadavky na maximální objem tuku v organismu amerického námořníka.

20; Ruské letectvo v Sýrii útočí výhradně na teroristické skupiny, hlásí ruské ministerstvo obrany. Jde o pozice Islámského státu, Džebhat an-Nusrá v provinciích Rakká, Homs a Deyr az-Zaur.

21; Na Krymu znesvětili Stalinovu pamětní desku. Pamětní deska byla věnována pobytu Stalina na Krymské (Jaltské) konferenci. Pachatelé počmárali desku červenou barvou a vedle velkými písmeny napsali VRAH.

22; Clintonová: Je nutné omezit přístup Američanů ke zbraním. USA vybudovaly kulturu, ve které lidé neustále sahají po zbrani, přiznala s lítostí kandidátka na prezidenta.

23; Londýnský starosta srovnal odchod Británie z Evropské unie s propuštěním z vězení. Z beder britského byznysu by se svalilo velké břemeno, je přesvědčen Boris Johnson.

24; Podle předběžných průzkumů Ukrajina prohrává referendum v Nizozemsku. Velvyslanec pro zvláštní úkoly ukrajinského ministerstva zahraničí Dmitrij Kuleba prohlásil, že Ukrajina prozatím prohrává referendum o asociaci s Evropskou unií naplánované na 6. dubna v Nizozemsku.

25; Obama podepisuje příkazy o sankcích a EU za ně platí, píší italská média. Hrozba třetího majdanu na Ukrajině, Obamovo nařízení o prodloužení sankcí vůči Rusku a situace v Sýrii jsou hlavní témata, kterým se věnují italská média.

26; EU navnadila Turecko bonusy za pomoc při řešení migrační krize. Podle informací diplomatického zdroje jde kromě slíbených 3 miliard také o zrušení krátkodobých víz a aktivizaci rozhovorů o vstupu Turecko do EU.

27; Italský pilot slíbil, že způsobí havárii civilního dopravního letadla, pokud od něho odejde žena. Hrozba vyšla najevo jen několik minut před odletem jeho letadla z Itálie do Japonska.

28; Za posledních 24 hodin ukrajinská armáda stoosmdesátkrát ostřelovala území Doněcké republiky, hlásí ministerstvo obrany.

29; Do nemocnic Charkovské oblasti každodenně přibývá až dvacet ukrajinských vojáků, hlásí národní policie Luganské republiky. Počty nebojových ztrát ukrajinské armády roste, vzrůstá i počet případů užívání lihových nápojů a drogových látek.

30; Nesporný úspěch Jaceňukovy pohádky na dobrou noc. Žádná pohádka tak rychle neuspí. Díky Arseniji Petroviči, alespoň nějaký užitek z vaší strany.

31; EU prodlouží individuální sankce proti Rusům a Ukrajincům bez projednání. Sankce proti občanům Ruska a Ukrajiny, které Evropská unie považuje za odpovídající kvůli podrývání teritoriální celistvosti Ukrajiny, budou ve čtvrtek formálně prodlouženy.

32; Polsko vybuduje na hranicích s Ukrajinou pozorovací věže. Kromě toho v Pohraniční službě mají v úmyslu posílit ochranu hranice na jihu Polska a obnovit činnost karpatského a Sudetského odboru, které byly likvidovány v prosinci 2013.

33; Před budovou ruského velvyslanectví v Kyjevě se opět schází shromáždění. Tiskový atašé ruské diplomatické mise Oleg Grišin upřesnil, že zatím se vše obešlo bez incidentů.

34; Američtí „tuleni“ (síly zvláštního nasazení amerického námořnictva SEAL) si stěžují na nedostatek pušek. Podle prohlášení vojáků používají zbraně na střídačku, dostávají je pouze na dobu plnění bojového úkolu a pak je odevzdávají následující skupině.

35; Turecko záměrně posílá migranty do Evropy, říká francouzský diplomat. Idea svobodného pohybu v Evropě je ničena v důsledku přílivu migrantů a neochoty řady zemí je přijímat. Turecko záměrně přilévá oleje do ohně.

36; FSB poradila Ukrajincům, aby zkontrolovali doklady ještě u okénka, kde jim je vydají. Občané Ukrajiny se často nemohou dostat na Krym kvůli nedbalosti ukrajinských úředníků.

37; Rozvědka Doněcké republiky zaregistrovala bojové srážky mezi námořní pěchotou ukrajinské armády a zahraničními žoldáky. Dnes o tom informoval zástupce ministerstva obrany Doněcké republiky Eduard Basurin.

38; Demonstranti před velvyslanectvím Ruské federace v Kyjevě si spletli adresu, říká gubernátor Sevastopolu. Akci by bylo potřeba uskutečnit u budovy administrace prezidenta Ukrajiny, myslí si gubernátor Sevastopolu.

39; Na tádžicko. Afghánské hranici došlo k bojovým srážkám. Jsou oběti na životech. Na území pohraničního kontrolního bodu „Pjandž“ byla při nezákonném překročení státní hranice Tádžikistánu odhalena ozbrojená skupina devíti lidí.

40; Mezi pozorovatele OBSE málem dopadla mina během inspekce v Doněcké republice. Inspektoři museli opustit místo a vrátit se do Doněcka.

41; Ve Státní dumě nevylučují růst ceny ropy na 200 dolarů. Pokus zadusit Rusko ropnou válkou končí.

42; S kým je lepší se domluvit? S šejky nebo s americkým Fedem? Investoři očekávají březnové setkání zemí produkujících ropu. Ale přinese to úlevu na trh? Co se dá očekávat od klíčových hráčů?

43; Vojenská cvičení USA a Jižní Koreje mají bezprecedentní charakter, což vyvolává znepokojení, říká ruské ministerstvo zahraničí. Jižní Korea a USA zahajují rozsáhlá vojenská cvičení, které jsou formálně plánovaná, ale která mají bezprecedentní povahu co do množství a druhů použitých zbraní a také co do typu nacvičovaných operací.

44; Vůdci nás zabíjeli! Ozbrojenci Islámského státu prozradili, proč dezertovali z uskupení v Sýrii. Muž prohlásil, že vůdcové Islámského státu nevěřili svým bojovníkům a zacházeli s nimi velmi krutě.

45; Na Ukrajině se vytvořila fronta zájemců o premiérské křeslo. Po zveřejnění únorové zprávy o činnosti vlády Ukrajiny v čele s Arsenijem Jaceňukem v Nejvyšší radě začaly debaty ohledně odvolání vlády a premiéra.

46; Ukrajinská armáda v trhla do nárazníkové zóny u silnice Jasinovataja – Gorlovka a ostřeluje soukromé dopravní prostředky. Silové struktury Republiky přijímají opatření pro odvrácení dalšího ostřelování a posunům nepřítele směrem k pozicím Doněcké republiky.

47; Islámský stát bojuje proti Islámskému státu ve městě Rakká, boje probíhají i mezi bandami v Homsu. Syrská armáda osvobozuje obce v provincii Latakíja a Hamá.

48; Erdoğan kritizoval EU za to, že Turecko dosud nedostala tři miliardy euro za účelem přijímání běženců. Evropská unie žádá Turecko, aby bojovalo s přílivem nelegálů, výměnou za tři miliardy euro a aktivizaci rozhovorů o vstupu země do EU. Přitom je turecký prezident nespokojen s tím, že Ankaře peníze do této chvíle nebyly vyčleněny.

49; Uzavřený kruh: Ozbrojený teror v USA není možné zastavit, protože to nikdo nechce, říká expert. USA měla už dávno omezit své občany v otázce držení zbraní, avšak ani úřady ani smi občané si to nepřejí.

50; Pentagon vyzval KLDR, aby se po hrozbě použití jaderné síly vyvarovala provokací a ostrých prohlášení. USA a Jižní Korea zahajují rozsáhlá vojenská cvičení, která KLDR vnímá jako projev agrese. Pchongjang už dříve pohrozil preventivním jaderným úderem na USA a Jižní Koreu v případě ohrožení bezpečnosti země.

51; Porošenko požádal dopisem EU a USA, aby zesílily tlak na Rusko ohledně propuštění Savčenkové.

52; Silnice Jasinovataja – Gorlovka je uzavřena kvůli ostřelování ze strany ukrajinské armády, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky.

53; Syrští Kurdové obvinili Turecko z dělostřeleckého ostřelování. Turecké dělostřelectvo ostřelovalo město Tell-Rifát v syrské provincii Aleppo, v jehož důsledku několik příslušníků kurdské domobrany bylo zraněno, sdělil šéf uskupení Oddíly národní sebeobrany Rêdûr Xelîl.

54; V Žitomirské oblasti byl vypálen dům novináře a poslance oblastní rady za stranu Baťkivščina Alexandra Nikolajčuka – bojovníka s jantarovou mafií.

55; Jednotka zvláštního nasazení Tygři a ruské letectvo útočí na poslední výšinu před vstupem do Palmýry. Bojovníci zvláštní jednotky pod velením Hrdiny Sýrie generála Suhejla Al-Hasana a spojenecké jednotky dokázaly postoupit do Džebel Quassun v západní části Palmýry.

56; Sýrie: Ruské protitankové řízené střely byly použity proti džihádomobilům Islámského státu. Ty neměly sebemenší šanci. Vojenští zpravodajové syrské armády pokračují v dokumentování likvidace techniky teroristů na video.

57; Vlajková loď ukrajinské námořní flotily „Getman Sagajdačnyj“ se vypravila do Turecka kvůli vojenskému vybavení pro Ukrajinu.

58; Islámský stát zaútočil na město v Tunisku: Padesát obětí na životech. K incidentu došlo nedaleko od populárního rekreačního střediska Džerba.

59; Do nového parlamentu Slovenska se dostala fašistická strana, říká český prezident. Český prezident vyjádřil podiv nad tím, že strana získala 8% hlasů ve volbách.

60; V Mariupolu byla kancelář mise OBSE obehnána plotem z ostnatého drátu. V kanceláři byla přijata opatření zvyšující bezpečnosti mise.

61; Cílem cvičení NATO je obklíčit Rusko, říká politolog. Na severu Norska 2. až 9. března probíhá základní část vojenských cvičení NATO pod kódovým označením „Chladná odpověď“ za účasti 15 tisíc vojáků.

62; Důstojník švédské rozvědky vyhrožoval kolegům jménem Ruska, píše list Expressen. Důstojník švédské rozvědky byl obviněn z toho, že svému nadřízenému, kolegům a členům jejich rodin telefonicky vyhrožoval jménem ruské rozvědky.

63; Jednu ze nejtajnějších vojenských základen USA je možné si prohlédnout na Google Earth. Washington využívá tuto základnu pro zkoušky bezpilotních aparátů a menších letadel amerických ozbrojených sil.

64; Michail Saakašvili se zmínil o „paralelních světech“ Arsenije Jaceňuka. Michail Saakašvili komentoval nespokojenost Arsenije Jaceňuka s oděskou celnicí a obvinil jej z nepokryté lži a odtržení od reality.

65; Záhadná hladovka Naděždy Savčenkové. Ukrajinská návodčí Naděžda Savčenko, která se nachází v moskevském nápravném zařízení kvůli obvinění z napomáhání k vraždě ruských novinářů, držela podle informací svých advokátů hladovku 80 dní.

66; Ceny ropy překonaly hodnotu 40 dolarů – poprvé od prosince 2015.

67; Turecko je znepokojeno uzavřením koridoru mezi svým územím a Aleppem. Turecko je znepokojeno hrozbou pro svou bezpečnost ze Sýrie a Iráku, prohlásil premiér země Ahmet Davutoğlu a poznamenal, že Ankara by si přála citelnější roli NATO na tureckých hranicích.

68; Dostanu se z vězení na základě vlastních podmínek, říká Savčenková. Vraždící pseudoletkyně prohlásila, že vyjde z vězení podle vlastních představ.
69; Armádu Doněcké republiky krmí mraženými myšmi, tvrdí ukrajinská média. Ukrajinská média nepřestávají zvyšovat míru idiotismu ve svých propagandistických materiálech a šokovat lehkověrné publikum senzacemi vycucanými z prstu.

70; Jak zopakovat „ruský ekonomický zázrak“? Jak dosáhnout růstu, aniž by se rozkolísal systém? O své úvahy se v interview podělil zástupce předsedy Vněšekonombanky Andrej Klepač.

71; Ozbrojenci Islámského státu popravili jednoho z vlastních vůdců. S každým dnem zesiluje boj uvnitř teroristických uskupení prohrávajících v bojích se syrskou armádou.

72; Ukrajinské kamiony na podporu svých ruských kolegů zablokovaly silnici u Lvova. Řidiči požadují ukončení blokády pohybu ruských nákladních automobilů.

Zdroj: rusvesna.su

 

Úterý, 8.3.2016:

1; Severní korea je v těžké situaci, přesto si drží válečnickou rétoriku.  Změníme USA ve spáleniště: KLDR uvedla jaderné zbraně do bojové pohotovosti. Úřady Severní Koreje prohlásily, že vojenské manévry nepřátel jsou vnímány jako nejotevřenější provokace pro rozpoutání jaderní války.

2; Ve Státní dumě navrhují vyslat do Kyjeva jednotku zvláštního nasazení. Ve straně LDPR si myslí, že jsou nutná ostrá opatření na ochranu diplomatů na Ukrajině. V souvislosti s nepokoji u velvyslanectví Ruska v Kyjevě strana žádá o odvolání ruského vyslance do Moskvy.

3; Ve Lvově byl zaminován Banderův pomník. Ve Lvově neznámí aktivisté podruhé „zaminovali“ pomník vůdce OUN Stěpana Bandery. Na základě telefonátu k pomníku vyjeli pyrotechnici, ale žádnou nálož nenašli.

4; Kdo rozpoutal syrský konflikt? Jak Asad překřížil cestu katarskému plynovodu a proč Američané vytvořili Islámský stát?

5; Savčenková měla být propuštěna před 8. březnem, ale v Kremlu si to rozmysleli, říká poradce šéfa SBU. SBU disponovala informací o propuštění Naděždy Savčenko a těšila se, že před 8. březnem bude na svobodě.

6; Ukrajinské kamiony na podporu ruských kolegů přehradily silnici u Lvova. Řidiči požadují ukončení blokády pohybu ruských náklaďáků.

7; Ztráty USA v operaci proti Islámskému státu činily 19 lidí. Z celkového počtu obětí mezi piloty amerického letectva činily bojové ztráty méně než polovinu, sdělila ministryně ozbrojených sil Deborah Lee James.

8; Maďarsko zamítlo plán přesídlení migrantů z Turecka do Evropské unie. Předpokládalo se, že určité množství migrantů ze 160 tisíc mělo být přesídleno z Turecka do zemí Evropské unie.

9; Zákon „Savčenko“ je trestní noční můra Ukrajiny. Nezávislá Ukrajina vítá desítky tisíc zločinců předčasně propuštěných podle návrhu zákona předloženého poslankyní a návodčí Savčenkovou.

10; Erdoğanův režim zkusí všechno, aby zmařil příměří v Sýrii: Nové provokace Ankary. 4. března byly zveřejněny fotografické a filmové dokumenty, které svědčí o pravidelných dodávkách zbraní a munice z Turecka ozbrojencům teroristických skupin Achrar aš-Šám a Džebhat an-Nusrá.

11; USA vyhlásí Krymu věčný šach. Washington stanovil svou taktiku vůči poloostrovu.

12; USA se snaží dostat Turecko pod kontrolu. USA zahájily výstavbu nové letecké základny na severu Sýrie. Je to druhá základna budovaná na území kontrolovaném Kurdy.

13; Turecké vydírání Evropy se může ukázat jako efektivní pro Ankaru. Ankara pokračuje v tlaku na EU s cílem získání miliard euro finanční pomoci.

14; Povstání ve městě Rakka pokračuje. Islámský stát ztratil už deset čtvrtí. Podle oficiálních informací Damašku zveřejněných za poslední dva dny dokázaly oddíly odporu osvobodit celkem deset čtvrtí města od teroristů Islámského státu.

15; Žena na politickém poli. Chlap v sukních nebo karikatura silnějšího pohlaví? Bylo zveřejněno interview o problémech žen nosících kalhoty v politice.

16; Prezident Ruska Vladimir Putin poblahopřál ženám k jejich dnešnímu svátku. Nejvyšší představitel státu oslovil ženy blízké našim srdcím.

17; Běženci jsou pro Západ a Merkelovou jen bezplatnou otrockou pracovní silou, píše německý novinář. Vedoucí mezinárodní agentury DONi novinář Janus Putkonen vyjádřil svůj postoj k poslednímu prohlášení Angely Merkel o záměrech držet se vyrovnaného rozpočtu, který nepočítá s novými úvěry.

18; Vydírání se podařilo: Turecko se s EU domluvilo na tom, že přeruší proud běženců z Blízkého Východu do Evropy výměnou za penze a eurointegraci.

19; V noci ukrajinská armáda ostřelovala pozice národní policie Luganské republiky z bojových vozidel pěchoty a protileteckých systémů.

20; Natahovali na skřipci, bodali jehly pod nehty a házeli do jam s mrtvolami: Ukrajinská armáda předčila Gestapo v krutosti. Byly zveřejněny výňatky z referátu „Válečné zločiny ukrajinských vojáků: mučení a nelidské zacházení“.

21; Rána jistoty: Ukrajině bylo sděleno že už ji nečekají v NATO. K už tak tragickému (pro „uvědomělé“ Ukrajince) prohlášení šéfa Eurokomise Jeana-Clauda Junckera, že Ukrajinu nepřijmou v nejbližších 25 letech do EU, přibyl další šokující úder ohledně perspektiv přijetí do NATO.

22; Nové komplexy „Pancir-S“ spolehlivě uzavřou nebe kolem Moskvy. Komplexy Pancir-S dorazily na místa stálé dislokace z polygonu Ašulu v Astrachaňské oblasti a začaly hlídat vzdušnou bezpečnost Moskvy.

23; Samozvaní lídři falešného „medžlisu“ jsou připraveni zlikvidovat až polovinu krymských Tatarů kvůli uskutečnění svých šílených ambicí. Ruská a krymskotatarská spisovatelka Diana Kadi píše o ješitných teroristech, o deportaci z roku 1944 a ukrajinské válečné propagandě.

24; Na hranicích Ruska a Ukrajiny opilí „ajdarovci“ vyvolali přestřelku. Jsou zranění. Opilí ozbrojenci blahopřejí ženám k 8. březnu tím, že jim trhají pasy a střílejí po policistech.

25; Bývalý velvyslanec USA řekl, kým nahradí „Králíka“ (Jaceňuka). Jeho dosavadní činností není spokojeno více než 85% občanů.

26; Je odporné dívat se, jak se Evropa klaní Erdoğanovi, píše komentátor Guardianu. Brusel zavírá oči před despotismem, cenzurou a krutostí Ankary a slibuje jí vstup do Evropské unie výměnou za pomoc s běženci a zachování stability v Turecku v prostředí hořícího Blízkého Východu.

27; Opilý tankista odřízl od elektřiny dvě desítky domů ve Stanici Luganské, hlásí Národní policie Luganské republiky. Opilý ukrajinský tankista během přesunu obrněné techniky do Stanice Luganské, porušujícího Minské dohody, povalil sloup elektrického vedení.

28; Nizozemsko slibuje, že v létě zveřejní přesné místo výstřelu rakety, která sestřelila Boeing MH-17. USA předaly Nizozemsku veškeré informace, které se vztahují k vyšetřování sestřelení malajského letadla.

29; Pracovníci SBU a policisté organizovaly v charkovské oblasti hony na dezertéry z ukrajinské armády, říká národní policie Luganské republiky.

30; Pitomá komedie pro důvěřivé Ukrajince: Naděžda Savčenko údajně procházející hladovkou prohlásila, že se nechystá umřít. Jakým způsobem chce Savčenková absolvovat „suchou hladovku“ (smrt nastává po třech až pěti dnech) a přitom zůstat naživu, nijak nevysvětlila.

31; Íránské letectvo uskutečnilo testovací start balistických raket. Zkoušky balistických raket se uskutečnily pod heslem „Demonstrace síly, pevné bezpečnosti ve stínu jednoty, jednotného názoru a jednotného jazyka.

32; Další piknik u ruského velvyslanectví v Kyjevě. Předchozí podobné shromáždění skončilo útokem na dvůr velvyslanectví a auta zaparkovaná u budovy diplomatického zastoupení.

33; U Palmýry byla zlikvidována kolona Islámského státu, Turci ostřelovali pozice Syrské armády, 80 ozbrojenců Islámského státu bylo zastřeleno kvůli dezerci. V provincii Daraá byl velitelem skupiny Fursan al-Harak kontrolující tuto oblast podepsána žádost o zařazení do režimu přerušení palby.

34; Zanechte válčení, vraťte se k rodinám, vyzývá Ukrajinou zapomenutý bojovník ukrajinské armády. Ukrajinská strana nespěchá s osvobozením bojovníka ukrajinské armády ze zajetí, kterého zachránili vojáci národní policie po jeho zranění u města Sčasťje.

35; Kerry se rozhodl, že soud se Savčenkovou porušuje Minské dohody. Státní tajemník je znepokojen stavem Savčenkové a vyzval k jejím propuštění domů.

36; Akce ruského letectva v Sýrii zaměřené na likvidaci infrastruktury teroristického uskupení Islámský stát pozitivně působí na boj s terorismem v Iráku, prohlásil prezident Iráku Fuád Masúm.

37; Jak ozbrojenci Islámského státu připravují novou generaci teroristů. Na teritoriu kontrolovaném Islámským státem žije kolem 31 tisíc těhotných žen, které chtějí v budoucnu využít pro vybudování nové generace teroristů.

38; Ljaško navrhl vyměnit Savčenkovou za Porošenka. Lídr Radikální strany Oleg Ljaško se účastnil akce na podporu Naděždy Savčenkové a prohlásil, že je nutné ji vyměnit za nikomu nepotřebného prezidenta Petra Porošenka.

39; Ve Státní dumě vyjádřili podezření, že generální tajemník NATO přišel o rozum. Předseda parlamentního výboru pro mezinárodní otázky naznačil, že protiruské výroky generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga vypadají jako blábolení šílence.

40; Na nejnovější americké stíhačce F-35 nalezli kritickou závadu. Systémové chyby v programovém vybavení amerického letadla vypovídají o tom, že radar pracuje s výpadky nebo se úplně vypíná.

41; V Charkově se radikálové pokoušeli napadnout feministky. Radikálové se pokusili rozprášit pepřový sprej směrem k děvčatům, ale byli vytlačeni policisty.

42; Tvůrce zakázaného preparátu, který byl odhalen v krvi Šarapovové, řekl, že to není doping. Vynálezce meldonia, lotyšský profesor Ivar Kalvinš prohlásil, že jeho preparát není doping.

43; Francouzské letectvo ohlásilo doprovod dvou ruských strategických bombardérů Tu-160 na kanálem La Manche. Ruská letadla zůstávala nad mezinárodními vodami,poznamenal náčelník štábu francouzské armády André Lanat.

44; OSN a Německo vyzývají k plnění Minských dohod. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun uskutečnil setkání s kancléřkou Německa Angelou Merkel, na kterém projednali situaci na Ukrajině.

45; Ministerstvo obrany Doněcké republiky zaregistrovala za posledních 24 hodin přes 230 případů ostřelování ze strany ukrajinské armády. Ukrajinští vojáci za posledních 24 hodin 237-krát ostřelovali Doněckou republiku. Na republiku bylo vystřeleno více než 30 min různé ráže.

46; Turecko zahájilo dělostřelecké ostřelování Sýrie a prohlašuje, že jde o odvetnou palbu na Islámský stát.

47; Ukrajinská armáda se pokouší o průlom v okolí Jasinovaté. Ukrajinská okupační vojska v současné době zkoušejí prolomit linii obrany Doněcké republiky u města Jasinovataja na sever od Doněcka. Probíhají boje.

48; Ruští novináři se dostali do palby v okolí Jasinovatského kontrolního stanoviště. Ukrajinská armáda vede intenzivní palbu. Ukrajinská okupační vojska pokračují v palbě na síly Doněcké republiky na silnici v okolí města Jasinovataja na sever od Doněcka. Ostřelování pokračovalo až do večera.

49; Vyšetřovatelé z Německa obdrželi tajné dokumenty Islámského státu. Dokumenty se týkají přijímání džihádistů z Německa do řad Islámského státu, kteří se už dříve vypravili do Sýrie a Iráku.

50; Ukrajinští okupanti se pokoušejí odříznout Doněck od Gorlovky a útočí na Jasinovatské kontrolní stanoviště, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky. Ukrajinští vojáci provádějí intenzivní útoky v okolí Jasinovaté a pokoušejí se přerušit dopravní spojení mezi Doněckem a Gorlovkou.

51; Linkový autobus s civilními cestujícími se už 7. března dostal v okolí Jasinovatského kontrolního stanoviště pod palbu ukrajinské armády, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky.

52; Zacharova velmi ostře zkritizovala Kerryho prohlášení ve věci Savčenkové. Na stránkách Státního departmentu bylo zveřejněno prohlášení státního tajemníka USA Johna Kerryho s výzvou neprodleně propustit obviněnou.

53; Pokud máme něco vyřešit, potřebujeme k tomu Rusko, říká šéf ministerstva zahraničí Německa. Bez Ruska by nebylo dohody o íránském jaderném programu a ani pokroku při urovnání v Sýrii a na Ukrajině, prohlásil šéf ministerstva zahraničí Německa Frank-Walter Steinmeier.

54; V centru Lvova našli u popelnic tři granáty. Místo nálezu na ulici bylo ohrazeno a je hlídáno.

55; V bitvě o syrský Stalingrad se rozhoduje o osudu Sýrie: Plavidlo teroru míří ke dnu. Dříve byla v Aleppu soustředěna veškerá ekonomická síla země a nyní kromě symbolické role má obrovský vojenský a strategický význam.

56; Ukrajina přechází do režimu státního terorismu: Jaroš chce vytvořit strukturu, která bude unášet a trestat lidi v Rusku a v Donbasu. Na Ukrajině bude vytvořena analogie izraelské politické rozvědky Mossad známé řadou úspěšných trestních operací proti Palestincům.

57; V Helsinkách bylo zaregistrováno prudké zvýšení hladiny radioaktivního cesia. Ve Finsku jsou čtyři jaderné elektrárny, ale na žádné z nich nedošlo k poruchám. Přicházejí informace, že zaregistrovaná hladina izotopu cesia 137 tisíckrát přesahuje normu, což ovšem stejně nestačí na ohrožení organismu.

58; Na internetu jsou populární záběry, na nichž ruští piloti ohromují Syřany manévry vysoké pilotáže. Na fotografiích je vidět stopy letadel na nebi ve tvaru srdcí, kterými piloti poblahopřáli Syřanům ke dni sv. Valentýna.

59; V Dněpropetrovsku byl zadržen podvodník z Velké Británie. Jedenapadesátiletý Brit Paul Casini, který žil v Dněpropetrovsku, se rozhodl postěžovat si na své sousedy a zavolal policii.

60; Pomsta za Savčenkovou: V Nejvyšší radě mají v úmyslu přerušit diplomatické styky s Ruskem. Ukrajinští poslanci mají v úmyslu iniciovat přerušení diplomatických vztahů s Ruskem.

61; Bylo zveřejněno video z Jasinovatského kontrolního stanoviště, u kterého se rozhořely boje mezi ukrajinskou armádou a bojovníky Armády Doněcké republiky.

62; OBSE musí vyšetřit ostřelování novinářů v Donbasu, říká Rada pro lidská práva. Ukrajinská armáda předtím ostřelovala kontrolní stanoviště u Jasinovaté z minometů a granátometů. V okolí se nacházela skupina ruských novinářů.

63; V centru Dněpropetrovska hoří hotel Kaspij. Podle slov pracovníků hotelu nejsou žádní zranění.

64; Pentagon by měl začít něco dělat a ne si stěžovat na Rusko, říkají americká média. Rusko zmodernizovalo své vybavení v rámci Dohody o otevřeném nebi a Pentagon tento moment prošvihl, píše americký list.

65; Kurdové obvinili Achrar aš-Šám z použití fosforové munice v Aleppu. Jedna ze čtvrtí Aleppa byla ostřelována municí, obsahující chemické látky, nejspíše žlutý fosfor, sdělují kurdské Oddíly národní sebeobrany.

66; Letecké údery ruského letectva prorážejí cestu „Tygrům“ a syrské armádě k branám Palmýry a rozvracejí obranu Islámského státu.

67; Slovinsko uzavírá své hranice pro tranzit migrantů. Přístup do Slovinska bude poskytnut pouze migrantům, kteří budou chtít žádat o azyl a lidem, kteří přijíždějí do země z humanitárních důvodů.

Zdroj: rusvesna.su

 

Středa, 9.3.2016:

1; Dva ruské kamiony prorazily blokádu ukrajinských radikálů. Neonacisté z ukrajinské strany Svoboda prohlásili, že zablokovali v Černigovské oblasti Ukrajiny dva nákladní vozy s ruskými registračními značkami, ale auta blokádu prorazila.

2; Turecko chce smířit Ruskou federaci a Evropskou unii kvůli bezletové zóně v Sýrii, říkají analytici. Tvrdá vyjednávací pozice Turecka na summitu s Evropskou unií je spojena mimo jiné se snahou Ankary tlačit na Brusel. Aby politici vybudovali vztahy s Moskvou.

3; Američtí a francouzští vojáci uskuteční pozorovací let nad Ruskem. Lety budou probíhat od 9. do 13. března 2016 v rámci dohody o otevřeném nebi.

4; Turečtí pohraničníci ostřelují syrské běžence, hlásí ochránci lidských práv. Mezinárodní organizace Amnesty International sdělila, že turecké bezpečnostní síly ostřelovaly běžence, mezi nimiž byly i děti. Ankara také odmítla pustit do země ranění civilisty ze Sýrie.

5; Kyjev buduje nacistický „Východní val“. Je zajímavé, jakými raketami se ukrajinská strana války pokouší vylekat Rusko.

6; Neporazitelné obránkyně Ruska. V ruské armádě poblahopřáli ženám-vojačkám k 8. březnu.

7; Z Evropské unie se stává Turecká unie. Jak známo problém s nekontrolovatelnou migrací obyvatel blízkovýchodních států a Afriky do EU je jednou z hlavních hrozeb, se kterou se nyní EU potýká.

8; Jak ruští důstojníci smiřují Syřany. Vojenský zdroj vypráví o práci Centra pro usmíření a o výsledcích jeho činnosti. Materiál obsahuje informace o tom, čeho všeho se ruským důstojníkům podařilo dosáhnout za krátkou dobu existence Centra pro usmíření znepřátelených stran v Sýrii.

9; Chystá Kyjev teroristické činy? Na Ukrajině navrhují unášení občanů Ruska pro následnou výměnu za návodčí Savčenkovou.

10; V Deyr az-Zaur má Islámský stát velké ztráty, An-Nusrá ostřeluje pozice syrské armády, která palbu opětuje. Islámský stát je rozpolcen kvůli přerušení výplat ozbrojencům. V posledních dnech se vládním vojskům povedlo získat kontrolu nad kótami 946, 949 a 1201 v provincii Homs.

11; Statistika proti ukrajinské armádě: Masová dezerce, sebevraždy a další nebojové ztráty. Mobilizacemi ukrajinská armáda ani nestíhá tyto ztráty kompenzovat. A kvalita vojáků už ani nemá kam klesat.

12; V Europarlamentu navrhli zavedení sankcí proti Putinovi. Poslanci zveřejnili „Seznam Savčenko“, na který kromě prezidenta Ruska zapsali ještě dalších 28 lidí. Politici jim chtějí zakázat vstup na území Evropské unie, zmrazit jejich aktiva a konfiskovat majetek.

13; USA a Německo budou pokračovat v tlaku na Rusko až do splnění Minských dohod. Přitom ministr zahraničí Německa prohlašoval něco o pokroku při plnění Minských dohod a zmínil důležitou roli Ruska v rozhovorech o urovnání situace na Ukrajině.

14; Oni by zabíjeli, kdyby mohli. Ruští liberálové a ukrajinští extremisté jsou věčnými bratry. Celé mírové hnutí ruské opozice, veškerá prohlášení o neuznání „anexe Krymu“ a o odsouzení „ruské invaze“ jen kosmeticky zakrývají fakt, že ukrajinští vládnoucí extremisté a jejich pomahači v Moskvě požadují bianco šek na vraždění civilních občanů včetně dětí.

15; Nic jiného než bankrot. Čtyři scénáře ukrajinského bankrotu. Ukrajina má nulovou šanci obnovit svou ekonomiku. Ministerstvo pro hospodářský rozvoj Ukrajiny zveřejnilo údaje, které hovoří o tom, že procesy recese v ekonomice země se obnovily. Ránu výrobní sféře zasadily obchodní a dopravní omezení vůči Rusku.

16; Šéf Stratfor radí připravit se na válku. V každém století proběhne systémová válka. A 21. století nebude výjimkou, sdělil listu Business Insider, zakladatel analytické společnosti Stratfor George Friedman.

17; Západ nemá nové nápady na vyřešení krize na Ukrajině a staré nápady nefungují. Když nazrál čas na skutečné splnění minských dohod, Evropa náhle zjistila, že Kyjev se je nikdy nechystal splnit.

18; V budově Medžlisu na Krymu bude otevřeno muzeum. Sevastopolský odvolací soud předal republice do užívání budovu fondu Krym poslance Nejvyšší rady Ukrajiny Mustafy Džemileva.

19; V Srbsku byl v patnácti okresech vyhlášen výjimečný stav kvůli záplavám.

20; Ropná strategie Ruska do roku 2035: Poptávka po ruské ropě prudce vzroste. Ruské ministerstvo energetiky vypracovalo generální schéma rozvoje ropného odvětví do roku 2035. Zvažuje se zde několik scénářů, ale ani jeden z nich nepočítá s růstem těžby ropy, přestože poptávka v Evropě bude růst.

21; V důsledku ostřelování ze strany ukrajinské armády byly poškozeny tři domy v obci na jihu Doněcké republiky. Střílelo se od okupované vesnice Čermalyk.

22; Bojové vozidlo pěchoty zbilo norského občana během cvičení. Řidič zahynul při srážce s bojovým vozidlem NATO během cvičení, které probíhá v gubernii Nur-Trøndelag.

23; Savčenková byla převezena k soudu k „poslednímu slovu“. Obviněná se chystá prohlásit, že nedůvěřuje ruskému soudu, nebude napadat rozsudek a hned po jeho vynesení bude pokračovat v hladovce.

24; Slovinsko uzavřelo své hranice pro běžence. Balkánská migrační cesta už neexistuje. Slovinsko bude do země pouštět jen ty, kteří budou mít v pořádku doklady pro vstup do schengenské zóny, prohlásil premiér země.

25; Na „banderovském baráku“ se hroutí „minská střecha“. Západ nepřestane podporovat a hájit nacisticko-banderovský Kyjev ani když demonstrativně zmaří Minsk. Určitě si k tomu najde nějaký důvod. Dokud Banderie předvádí větší lásku k Evropě než k sobě samé, Evropa ji bude hájit.

26; Rubl nedokázal odvrátit pokles. Navzdory značnému posílení cen ropy počátkem týdne spadla cena černého zlata opět pod 40 dolarů. Což vyvolalo oslabení rublu vůči dolaru a euru.

27; Dnes kyjevský soud projedná případ Rusů Jerofejeva a Alexandrova. Jednání bylo přeloženo z 3. na 9. březen. Předtím nemohli být Jerofejev a Alexandrov převezeni k z věznice k soudu „z technických příčin“.

28; Letecké údery ruského letectva připravuje cestu Tygrům a syrské armádě k branám Palmýry. Během posledního týdne ruské letectvo přesunulo svou pozornost na frontu na východě provincie Homs.

29; Rozsudek v případu Savčenkové bude vynesen 21. března, říká soud. Savčenková předtím slíbila, že bude pokračovat v „suché hladovce“ až do vynesení rozsudku.

30; Žádná jednáno o výměně Savčenkové neprobíhala a neprobíhají, říká ruské ministerstvo zahraničí. Soud má v úmyslu vyhlásit rozsudek v případu ukrajinské příslušnice armády Naděždy Savčenkové 21. března. Před rozhodnutím soudu žádné rozhovory o její výměně nejsou možné, prohlásila oficiální představitelka ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharova.

31; V Bangladéši havaroval An-26. Na palubě se nacházeli čtyři členové posádky. Jsou oběti na životech. Původně přišla informace, že posádku tvořili Rusové. Šlo ale pravděpodobně o Ukrajince.

32; Shromáždění na podporu Savčenkové u ruského velvyslanectví pokračují. Ty předchozí končily vandalskými útoky a nepokoji.

33; Havarovaný An-26 se ukázal jako ukrajinský. Patřil kirovogradské letecké společnosti „Urga“.

34; Ukrajinský ostřelovač ostřeloval nemocnici v Doněcku. V noci na 9. března ukrajinský ostřelovač z ostřelovací pušky ostřeloval nemocnici č. 21 v Kujbyševském obvodu Doněcka.

35; Peskov komentoval nápad europoslance zavést sankce proti Putinovi. Polský poslanec Europarlamentu navrhl zavést sankce proti ruskému prezidentovi v souvislosti s případem Savčenková. Nemůžeme souhlasit s pokusy vměšovat se do soudního řízení, které v naší zemi probíhá v přísném souladu s ruskou legislativou. Jakékoli komentáře jsou nepřípustné, prohlásil Peskov.

36; Ukrajinští ostřelovači obnovili ostřelování jasinovatské silnice. Dnes se OBSE nemůže dostat ke kontrolnímu stanovišti na jasinovatské silnici, protože ukrajinští ostřelovači obnovili v okolí intenzivní palbu, sděluje ministerstvo obrany Doněcké republiky.

37; V Aleppu syrská armáda zlikvidovala výcvikový tábor teroristů, u Palmýry, Karajtínu a Deyr az-Zauru utrpěl Islámský stát značné ztráty. V obci Salba v provincii Hamá dorazily u iráckého území tři skupiny banditů Islámského státu o síle až 120 ozbrojenců na dvaceti vyzbrojených autech. Do Aleppa z Turecka přijela nová skupina banditů. Ve Východní Gutě utrpěla syrská armáda ztráty v důsledku ostřelování ze strany ozbrojenců.

38; Na palubě havarovaného An-26 v Bangladéši nebyli žádní Rusové, říká konzulát Ruské federace. Podle předběžných údajů v havarovaném letadle An-26 byli občané Ukrajiny.

39; Makedonie hned po Slovinsku uzavírá své hranice pro migranty. Podle policejních zpráv 8. března do Makedonie z území Řecka migranti nepřicházeli. Předtím slovinské úřady sdělily, že uzavírají hranice pro tranzit migrantů.

40; Bylo zveřejněno video z jasinovatského kontrolního stanoviště, u kterého se rozhořely boje mezi ukrajinskou armádou a Armádou Doněcké republiky.

41; Masivní ostřelování ze strany ukrajinské armády. Byl zraněn civilní občan, byly poškozeny obytné domy. V důsledku nočního ostřelování obce Nikolajevka na jihu Doněcké republiky utrpěl civilní občan střepinové poranění břišní dutiny. Poškozeno bylo pět domů.

42; Spojené státy se chystají na snížení těžby ropy. Podle prognózy Úřadu pro energetické informace amerického ministerstva energetiky se těžba ropy na hlavních nalezištích v zemi začne snižovat už od dubna 2016.

43; Nazarbajev navštívil McDonald´s kvůli zahraničním investorům. Kazašský prezident navštívil 5. března první provozovnu McDonald´s v zemi a popovídal si s personálem restaurace rychlého občerstvení.

44 ;USA koupí v Rusku dalších osm raketových motorů RD-181. V rámci spolupráce na programu RD-181 specialisté společnosti Orbital na konci února navštívili podnik Eněrgomaš.

45; V důsledku výbuchu v muničním skaldu ukrajinské armády zahynul ukrajinský voják, hlásí rozvědka Luganské republiky. K incidentu došlo večer 8. března v muničním skladu 92. mechanizované brigády ukrajinské armády v okupované obci Gejovka ve Stanično-Luganském okrese Luganské republiky.

46; Do budovy ruského velvyslanectví v Kyjevě létaly kameny a lahvičky s jodem. Předtím k budově velvyslanectví Ruské federace v Kyjevě, kde probíhá další shromáždění za propuštění Savčenkové, přijeli ozbrojenci z Národní gardy.

47; Veterán americké armády se pokoušel vstoupit do řad Islámského státu. V lednu 2015 muž napsal své ženě dopis, ve kterém sdělil, že se chce stát sebevražedným atentátníkem.

48; Individuální sankce proti Rusům byly schváleny v EU. Sankce Evropské unie vůči 146 občanům Ruska a Ukrajiny budou prodlouženy do 15. září, sdělil evropský zdroj. Avšak formálně toto rozhodnutí bude muset potvrdit Rada Evropské unie.

49; Islamisté použili chemické zbraně v Sýrii, zraněni byli kurdští bojovníci v Aleppu. V důsledku útoku islamistů byli čtyři vojáci hospitalizováni v ústřední nemocnici v Aleppu s intenzivním podrážděním očí, slzením, podrážděním dýchacích cest a hlubokými popáleninami kůže.

50; Ukrajinská armáda přesunula k frontě raketomety Smerč, tanky a další obrněnou techniku. Rozvědka Doněcké republiky zaznamenala nahromadění zbraní, vojenské techniky a živé síly ukrajinské armády poblíž linie dotyku.

51; V Těrnopolské oblasti „hrdina ATO“ vyhrožoval, že vyhodí do vzduchu bar, kam ho nepustili kvůli nevhodnému zevnějšku. Podnikatel z vesnice Mšaněc zavolal policistům a řekl, že v jeho kavárně mladý člověk ve vojenské uniformě vyhrožuje výbuchem bomby.

52; Obama mírní sankce vůči Kubě. Ve čtvrtek 17. března má Bílý dům v úmyslu oznámit opatření, která budou směřovat k usnadnění turistiky a obchodu s Kubou.

53; KLDR není schopna vybavit rakety jadernými hlavicemi, míní experti. Severní Korea bude potřebovat ještě minimálně pět až sedm let na vytvoření termojaderné hlavice, poznamenali experti a zdůraznili, že prohlášení nejvyššího představitele KLDR není ničím jiným než vyjádřením úmyslu.

54; V České republice se převrátil autobus s dětmi. Desítky zraněných. K havárii došlo padesát kilometrů od Prahy. Autobus jel vysokou rychlostí po zledovatělé vozovce, což mohlo být příčinou dopravní nehody. Zraněné rozvezli do okolních nemocnic.

55; Útok ukrajinské armády na kontrolní stanoviště u Jasinovaté skončil neúspěchem a vedl k velkému počtu úmrtí ukrajinských vojáků, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky. Ministerstvo ohodnotilo ostřelování ze strany ukrajinské armády jako hloupou provokaci.

56; Nápad europoslanců zavést sankce proti Putinovi připomíná pokusy komára o souboj se slonem, říká šéf Ingušska. Iniciativa poslanců europarlamentu na zavedení sankcí proti Vladimiru Putinovi je politicky nekorektní, prohlásil nejvyšší přestavitel Ingušska Junus-Bek Jevkurov.

57; V boji proti Rusku jsou Spojené státy ochotny podpořit kohokoli, říkají americká média. Ve vojenských kruzích, v analytických centrech a v mainstreamových médiích USA dominují tzv. bojovníci studené války, kteří dělají všechno pro to, aby narušili rusko-americké vztahy, píše bývalý pracovník státního departmentu.

58; Bývalý premiér Polska odmítl stát v čele ukrajinské vlády. Lezsek Balcerowicz nepovažuje za možné být na Ukrajině premiérem, ale rád by pomohl s reformami.

59; To není chlap... Akce poslance Parasjuka vrhá hanbu na celý parlament Ukrajiny, říká Klincevič. Poslanec Nejvyšší rady, který si vylil vztek na ruské státní vlajky, udělal ostudu celému ukrajinskému parlamentu.

60; V Oděse demonstranti podporující Savčenkovou házeli na konzulát Ruské federace vejce a poprali se s policií.

61; V Německu vystavili Izraeli účet za záchranu dvou špionů. Izraelští špioni sledovali ze břehu pohyb německé ponorky po kanálu spojujícímu Baltské a Severní moře. Plavidlo vyplulo z přístavu v Kielu, kde se nedaleko nachází komuna Quarnbek.

62; Sankce proti Rusku budou věčné, říká Rogozin. Snaha Ruska vytvořit materiální základ národního uvědomění a nezávislosti země bude na Západě vždy narážet na odpor.

63; Německé úřady si myslí, že proces se Savčenkovou odporuje Minských dohodám. Německé úřady vyjádřili své znepokojení ohledně spravedlnosti procesu s ukrajinskou návodčí Naděždou Savčenko, obviněnou v Rusku v případu smrti novinářů VGTRK v Donbasu.

64; Na Zakarpatsku auta se zahraničními značkami zablokovala pohyb na ukrajinsko-slovenské hranici. Majitelé jsou nespokojeni s novým nařízením, že potvrzení o opravě automobilu není důvodem pro odklad překročení hranice.

65; Teroristé unesli syrského bývalého plukovníka, který stál v čele výboru pro příměří v obci Etbaa. Podle informací ministerstva obrany Ruské federace se plukovník do 7. března nacházel ve vězení v obci Busra aš-Šám.

66; Vrah školačky utíkající z Gorlovky prozradil motivy vraždy. Obyvatel Kislovodska podezřelý z vraždy dívky z Gorlovky, zveřejnil zprávu na sociální síti „VKontaktě“, v níž se přiznal k vraždě.

67; Doněcká republika bude v Minsku požadovat projednání agrese ukrajinské armády v Jasinovaté. Doněck předloží k projednání v Kontaktní skupině v Minsku situaci v okolí Jasinovaté, kde v posledních pěti dnech ukrajinská armáda aktivizovala bojové akce.

68; Syrská armáda úspěšně útočí na Islámský stát, rozšiřuje nárazníkové pásmo kolem „Silnice života“ v Aleppu. Syrské ozbrojené síly získaly plnou kontrolu nad obcemi Šabíb, Habríl, Al-Kalájat a Sirada po svém útoku na východ od strategické dálnice Hanasser – Aleppo, která byla přerušena Islámským státem.

69; Obama prodloužil sankce proti Íránu o jeden rok. Americký prezident Barack Obama prodloužil platnost stávající sankce USA proti Íránu, které byly zavedeny už v roce 1995.

70; Poslanec Parasjuk strhl z budovy konzulátu Ruské federace ve Lvově vlajku. Skandální poslanec Vladimir Parasjuk během akce na podporu Savčenkové strhl ruskou vlajku z budovy generálního konzulátu ve Lvově.

71; Státní department požaduje, aby Savčenková byla neprodleně navrácena na Ukrajinu. Návrat se m týkat nejen ukrajinské návodčí Naděždy Savčenkové, ale také ostatní občanů Ukrajiny, kteří si odbývají trest odnětí svobody na území Ruska, prohlásil oficiální představitel Státního departmentu Mark Toner.

72; Syrská armáda se chystá k útoku na město Al-Karajtín v provincii Homs. Vládní vojska se již probojovávají do blízkosti města.

73; Ukrajinská armáda aktivizoval použití bezpilotníků pro korekci palby na jihu Donbasu. Ozbrojenci Pravého sektoru nyní pracují na obnově dalších tří bezpilotníků.

74; Údaje amerického ministerstva energetiky podpořily růst cen ropy a posílení rublu. Rubl posílil večer svůj růst vůči euru a dolaru na Moskevské burze v souvislosti s prudkým růstem ceny ropy.

75; Sestra Naděždy Savčenkové vyzvala, aby se neútočilo na velvyslanectví Ruské federace. Vera Savčenko poznamenala, že ukrajinští konzulové v Rusku by mohli čelit odvetě.

76; K Savčenkové nepustili lékaře kvůli jejímu vyzývavému chování v soudní síni, řekl Lavrov. Podle jeho slov soudkyně Doněckého městského soudu, kde se projednává případ Savčenkové, byla původně ochotna poskytnout ukrajinským lékařům přístup k obviněné už 9. března.

77; Ultrapravicového europoslance vyhnali ze zasedání kvůli rasistickým výrokům na adresu Turků. Poprvé v historii Europarlamentu byl poslanec donucen opustit jednací síň.

78; Jaresko v křesle premiérky Ukrajiny – fáma nebo reálná perspektiva? Ve frakci Opoziční blok nápad jmenovat Jaresko premiérkou nevítají a vysvětlují to tím, že získala občanství Ukrajiny teprve v roce 2014.

79; Sevastopol: Místo Ševčenka památník Olese Buziny. Je třeba chápat, že na Ukrajině Taras Ševčenko je něčím víc než básníkem. Jen tím se dá vy¨světlit taková pieta všech politických Ukrajinců vůči této osobnosti.

80; V Petrohradě bylo během demonstrace na podporu Savčenkové zadrženo devět lidí. Během neohlášené demonstrace na podporu ukrajinské návodčí Naděždy Savčenko, na který přišlo kolem dvaceti lidí, zadržela policie devět z nich.

81; Vzdejte se nebo budete zlikvidováni. Poslední varování ozbrojencům v Karajtíně. Dnes ráno byly syrskými ozbrojenými silami shozeny letáky na obytné čtvrti obcí Tel-Bisa, Teyr Maala a El-Karajtín v provincii Homs.

82; Irák je ochoten jednat o zmrazení těžby ropy na setkání v Moskvě. Irák je připraven jednat o plánu zmrazení těžby ropy s klíčovými hráči na tomto trhu.

83; Bylo velkou chybou donutit Ukrajinu vybrat si mezi EU a Ruskem, píší německá média. Podle názoru autora článku je záchvat neodbytné upřímnosti u politika svého druhu opožděným přiznáním velké chyby, které se Brusel dopustil, když Ukrajince donutil vybrat si mezi Ruskem a Evropskou unií.

Zdroj: rusvesna.su

 

Čtvrtek, 10.3.2016:

1; Rozhodnutí o bezvízovém režimu EU a Ukrajiny nebylo ještě schváleno, říká expert. Eurokomisař pro otázky migrace a občanství už dříve prohlásil, že Ukrajině zbývá splnit ještě několik podmínek, aby dosáhla zrušení víz pro cesty do Evropské unie.

2; Babí léto světové politiky: Známý ukrajinský politik, předseda bývalého parlamentu Novoruska se vyjadřuje ke zvláštnostem politické situace v Rusku a na Ukrajině v kontextu blížících se prezidentských voleb v USA.

3; Kyjevský soud odblokoval důchodové účty bývalého premiéra Azarova. Vyplývá to z rozhodnutí soudu ze 4. února 2016.

4; Porošenko prohlásil, že je připraven vyměnit Savčenkovou. Prezident Ukrajiny Petr Porošenko prohlásil, že souhlasí s výměnou ukrajinské příslušnice ozbrojených sil Naděždy Savčenko, která je souzena v Rusku.

5; Novináře VGTRK deportují kvůli hrozbě národní bezpečnosti z Litvy. Novináři VGTRK se pokusili natočit interview s ruskými občany v rámci prvního Fóra svobodného Ruska, které se konalo ve Vilniusu.

6; Porošenko má v úmyslu garantovat podporu Turecka v „krymské otázce“. Porošenko vyzval k zesílení tlaku na Moskvu kvůli propuštění ukrajinské návodčí Naděždy Savčenkové.

7; V Oděse došlo k výbuchu. V Malinovském obvodě Oděsy došlo na ulici k explozi.

8; Porošenko navrhl Turecku, aby se účastnilo privatizace na Ukrajině. Ukrajina a Turecko se také domluvily na prohloubení spolupráce v obranném a leteckém průmyslu.

9; KLDR vystřelila balistické rakety směrem do Japonského moře. Start raket byl uskutečněn z oblasti kolem města Wonsan na východním pobřeží KLDR.

10; Turecko se připravuje utratit na obranné projekty 5,9 miliardy dolarů. Turecká moc se snaží zbavit závislosti země na dovozu zbraní.

11; Erdoğan prohlásil, že Rusko nemělo přijímat žádost o zapojení do operací v Sýrii. Turecký prezident vyjádřil nespokojenost s tím, že Moskva přijala rozhodnutí pomoci S7rii v boji proti terorismu.

12; Osobní data více než 20 tisíc ozbrojenců Islámského státu se dostala do rukou novinářů. Dokumenty předal televizní stanici jeden z bývalých členů uskupení.

13; V Německu požadují soud nad Savčenkovou. 9. března v Berlíně proběhlo shromáždění s požadavkem soudit Savčenkovou.

14; Hladovka Savčenkové: Běloruský opozičník Pavel Karnazyckij kriticky hodnotí pseudohladovku ukrajinské návodčí.

15; Mat šachovnicí přes hlavu. Kasparov a Rynska napadli ruské novináře. Ti se pokoušeli promluvit s účastníky Fóra svobodného Ruska ve Vilniusu.

16; O unikátním estonském obranném průmyslu. Na výstavě ve Spojených arabských emirátech bylo překvapením, že Estonsko je vůbec nějak spojeno s přítomností obranného průmyslu, nemluvě o tom, že by (podle slov ministra) nějaké estonské společnosti byli „vzorem jeho vývoje“.

17; Abú Bakr al-Bagdádí je zločinec číslo jedna. Co vlastně ví svět o vůdci nejpříšernější teroristické skupiny současnosti?

18; V Srbsku hyne pravoslavný chrám: Úřady záměrně nechávají zatopit klášter Gračanica poblíž města Valevo.

19; Spojenectví Záporožců s tureckým sultánem. Jede se Porošenko do Turecka domlouvat o Krymu? Dvoustranné vztahy mezi Ukrajinou a Tureckem se prudce aktivizovaly od konce minulého roku. Není těžké si dát dohromady, že se to kryje s ochlazením vztahů Ankary a Moskvy.

20; Ukrajinská armáda znovu zaútočila na jasinovatský opěrný bod. V činnosti byla těžká výzbroj a obrněná technika. V noci na 10. března ukrajinští okupanti zaútočili na pozice Armády Doněcké republiky v okolí jasinovatského opěrného bodu a na Doněckém letišti. Útok byl zahájen ostřelováním ze strany pozic ukrajinské armády v Avdějevce.

21; Bude zapotřebí dobýt Kyjev rotou zvláštního nasazení? Co stojí za útokem na velvyslanectví Ruska na Ukrajině? Ukrajinští politici využívají majdanovské technologie, aby změřily vyjednávací proces v rámci Minska-2.

22; Erdoğanova žena se zastala harémů. Harémy osmanských sultánů jsou školou života, řekla první dáma Turecka.

23; Turecký básník se omluvil „velkému ruskému národu“. Turecký básník Husejn Hajdar v básnické podobě požádal Rusy o odpuštění za sestřelené letadlo a smrt pilota.

24; Představitelka Luganské republiky postoupila do finále soutěže Mistress World 2016. Valerie s účastní soutěže pod vlajkou svého národa nehledě na to, že USA oficiálně neuznává.

25; Ukrajinští poslanci mají v úmyslu přerušit diplomatické styky s Ruskem. Vypadá to, že soud s ukrajinskou návodčí Naděždou Savčenkovou extrémně vyhrotil i beztak složité rusko-ukrajinské vztahy.

26; Nesmrtelný pluk: Kodex cti účastníků hnutí. Podle slov organizátorů letos vlastenecká akce zahrne obyvatele nejen velkých měst, ale i menších obcí.

27; Twitter zablokoval účty aktivistů Anonymous bojujících proti Islámskému státu. Twitter zablokoval kolem 125 tisíc postů spojených s Islámským státem. Avšak aktivisté hackerské skupiny Anonymous, která také bojuje proti islamistům na sociálních sítích tvrdí, že byly odstraněny i jejich profily.

28; V USA jsme se necítili bezpečně, říká autor filmu o Snowdenovi. Natáčení filmu o bývalém pracovníku CIA Edwardu Snowdenovi byly přesunuty z USA do Německa kvůli obavám z možného zasahování americké Agentury národní bezpečnosti do natáčecích procesů, řekl režisér.

29; Kurdové odblokovali silnici na Deyr az-Zaur a Hasaku, vybojovali na Islámském státu velké území u Šadádí. Demokratické síly Sýrie pokračují v postupu směrem na jih od města Aš-Šadádí po převzetí kontroly nad vesnicí Kaškaš Az-Zijánat.

30; Skandál v Kolínské filharmonii. Začal jsem hrát divadelní hru, nemyslel jsem si, že by byla příliš avantgardní. A zhruba za dvě minuty začal v sále takový – řekněme – chaos, řekl íránský hudebník. Důvodem neklidu byl hudebníkův íránský původ.

31; USA se musí naučit spolupracovat, říká prezidentský kandidát. Bernie Sanders si myslí, že pokusy USA organizovat výměnu režimů v jiných zemích vedly například k růstu protiamerických nálad v Latinské Americe. Podle jeho slov akce USA vůči Kubě, Nikaragui a Guatemaly byly chybné.

32; Egyptské úřady zakáží ženám zakrývat si tvář. Mnozí veřejní činitelé návrh zákona podporují a myslí si , že oděv zcela zakrývající tvář není požadavkem islámu, nýbrž jen tradicí.

33; Oděsané se odměnili nacionalistům. Ze sousedního domu angažovaní občané Oděsy házeli na „patrioty“ vejce.

34; Moody´s přestane během roku 2016 přiřazovat Rusku národní rating.

35; Ukrajinu očekává stávka učňáků. V některých školách je už výuka přerušena.

36; Dostat se z Krymu do Moskvy bude možné za 18 hodin. V roce 2019 budou krymské železnice modernizovány a obnoveny po jejich bezohledném využívání ukrajinskými vládci, kteří do nich vůbec neinvestovali.

37; Euro vykázalo nejhorší výsledky mezi světovými měnami za poslední měsíc. Od 10 února zlevnilo euro vůči dolaru o téměř tři procenta.

38; Pozice národní policie Luganské republiky byly ostřelovány z minometů ráže 120 mm. Nepřítel použil rovněž granátomety a děla bojových vozidel pěchoty.

39; V noci byla předměstí Doněcka podrobena minometnému ostřelování. Obce Žabičevo a Miněralnoje v Jasinovatském okrese byly ostřelovány z minometů ráže 82 mm, z granátometů a střelných zbraní.

40; Gruzie připouští zrušení víz s Ruskem už v roce 2016. Během nadcházejícího setkání představitelé Ruska a Gruzie mají v úmyslu projednat otázky vízového režimu, existující problémy v této oblasti a také úkony, které je třeba v této oblasti učinit.

41; V noci bylo ruské velvyslanectví v Kyjevě napadeno Molotovovými koktejly. Ukrajinští „obránci Savčenkové“ nepřestávají v pokusech zlikvidovat ruské velvyslanectví v Kyjevě. V noci na 10. března se rusofobní radikálové pokusili podpálit budovu diplomatického zastoupení.

42; Rogozin: Sankce proti Rusku jsou navždy. Vicepremiér Dmitrij Rogozin prohlásil, že sankce proti Rusku budou platné navždy, proto je potřeba přestat si v tomto ohledu všímat postojů USA a Evropské unie.

43; Kerry tvrdí, že USA nikdy neměly plán B pro Sýrii. Lidé hovořili o možnosti plánu B, pokud by základní plán selhal. Ale nikdo nepřišel s konkrétními body takového plánu, hájí se státní tajemník.

44; Ukrajinská armáda ostřelovala obec Spartak z minometů a granátometů. Palba byla zahájena kolem čtvrté hodiny v noci. Informace o zraněných a o škodách jsou upřesňovány.

45; Za jejich smrt může Savčenková, zní na shromáždění u velvyslanectví Ukrajiny v Moskvě. Na rozdíl od akcí z poledních dní v Kyjevě, probíhá toto shromáždění mírumilovně a v rámci zákona.

46; Kyjevský soud opětovně obstavil důchodový účet Azarova. Předtím odvolací soud schválil rozhodnutí o zrušení obstavení bývalého premiéra Ukrajiny Nikolaj Azarova, ale prokuratura podala opakovanou žádost o obstavení.

47; V Jižní Koreji „darovali“ Sachalin Japonsku. Ruský ostrov Sachalin na mapě v jedné ze školních učebnic Jižní Koreje označili jako území Japonska.

48; Rusko samo organizuje útoky na svá velvyslanectví a konzuláty, píší ukrajinští „experti“. Útoky na diplomatická zastoupení mohou legitimizovat invazi, myslí si v ukrajinském výzkumném centru.

49; Lavrov: Savčenková se cítí dobře, věnuje se tělocviku. Ruský ministr zahraničí upřesnil, že byl soud připraven povolit ukrajinským lékařům navštívit obviněnou, ale neučinil tak kvůli jejím urážlivým výpadům.

50; Řádící dav demonstrantů likviduje bankomaty ve Francii. Demonstrace proti reformě Zákoníku práce přerostla v nepokoje a vandalismus.

51; Kurdové útočí na Islámský stát ve městě Hasaka a syrská armáda v Aleppu. Bojovníci An-Nusrá bojují proti sobě vzájemně v Idlíbu. „Zdvořilí lidé“ dodali opět humanitární pomoc do okolí Damašku. Ve městě Kunejtra se místní vůdci připojili k příměří.

52; Na Ukrajině je vše na prodej: Turecko projevilo zájem o uhelné doly. Turecká strana vyjádřila zájem na privatizaci ukrajinských uhelných dolů, sděluje tisková služba ukrajinského ministerstva energetiky.

53; Bývalá státní tajemnice USA poslala nespokojené Ukrajince do Libérie. Condoleeza Rice je přesvědčena, že po návratu z Libérie bude každý Ukrajinec rád, že je Ukrajinec.

54; Porošenko k Savčenkové: Rád bych vás viděl v rekonstruované vládě. Advokát ukrajinské vraždící návodčí upřesnil, že Porošenko vidí Savčenkovou jako ministryni v nějakém silovém ministerstvu. Připomeňme však, že ruský státní žalobce vidí Savčenkovou v nejbližších 23 letech v nápravném zařízení.

55; Ruské ministerstvo zahraničí omezilo vycházení ruských diplomatů a jejich rodin z budovy velvyslanectví v Kyjevě. Sdělil to ministr zahraničí Sergej Lavrov.

56; Moskva požaduje od Kyjeva kompenzaci za útoky na diplomatické mise. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Rusko bude požadovat kompenzaci od Ukrajiny v souvislosti s útoky na budovu ruského diplomatického zastoupení v Kyjevě.

57; Vandalové, kteří házeli na ruské velvyslanectví Molotovovy koktejly, byli vyslechnuti a propuštěni. Kyjevští policisté propustili radikály, kteří se v noci na 10. března pokoušeli podpálit budovu ruského velvyslanectví.

58; Na amerického ideologa svobodného nošení zbraně vystřelil jeho čtyřletý syn. V USA na jedenatřicetiletou Jamie Gilt, která je zuřivou aktivistkou za právo nošení zbraně, vystřelil její vlastní čtyřletý syn.

59; Lekce z války jsou důležité pro posílení míru a důvěry mezi národy, říká Putin. Rusko musí udržovat památku a pravdu o Velké vlastenecké válce, z níž čerpáme ponaučení i pro aktuální situaci a dění, prohlásil prezident Ruské federace na ceremoniálu předávání státních vyznamenání.

60; Prudce klesá ruský dovoz výrobků ze vzdáleného zahraničí. Za dva měsíce tohoto roku se snížil o 17,1%.

61; Syrská armáda dobyla důležité výšiny nedaleko opevněné pozice Islámského státu v Homsu. Zvláštní jednotky syrské armády zlikvidovaly dvě pozorovací stanoviště a zmocnily se dvou výšin na jihozápad od města Karajtín v provincii Homs.

62; V Tuecku je vyhlášeno pátrání po sebevražedné atentátníci z Dagestánu. Kristinu Tichonovovou pocházející z Dagestánu podezírají ze styků s Islámským státem. Jak sdělují turecká média, oznámila svým přátelům, že má v úmyslu se odpálit, aby se dostala do ráje.

63; Muslimky byly vyloučeny z přepravy kvůli tomu, že se křivě podívaly na letušku. Představitelé americké letecké společnosti vysadili z letadla dvě muslimky, jejichž chování považovali za výhrůžné.

64; V USA se opět chystají trénovat syrské povstalce. Předchozí pokusy Američanů připravit představitele opozice pro boj s extremisty a Asadovými vojsky zcela selhaly. Větší část vycvičených bojovníků se přidala k teroristům Džebhat an-Nusrá.

65; Glazjev: Moskevská burza je hříčkou v rukou spekulantů. Sergej Glazjev, poradce ruské prezidenta pro ekonomiku, je přesvědčen, že politika centrální banky udělala z Moskevské burzy hříčku pro spekulanty.

66; Záporožské příslušníky Národní gardy, kteří odcházejí na základě demobilizace, žádají, aby vrátili spodky. Takovýto bod v seznamu věcí, které je třeba vrátit, vojáky poněkud zaskočil.

67; V Kislovodsku byl zadržen podezřelý z vraždy školačky, která utekla z Gorlovky. Jde o téhož jedince, který se na sociálních sítích dušoval, že si sáhne na život.

68; Liberálova ostuda. Kasjanov se stal čestným členem „Medžlisu“ za zásluhy ve věci vrácení Krymu k Ukrajině.

69; Ukrajinská armáda z nedbalosti utopila 26 kusů vojenské techniky, hlásí Národní policie Luganské republiky. Kyjevští vojáci z nedbalosti nerespektovali zvláštnosti krajiny a utopili 26 kusů vojenské techniky poblíž obce Gerasimovka ve Stanično-Luganském okrese.

70; Advokát Savčenkové Mark Fejgin prohlásil, že dopis od Porošenka prosbou o přerušení hladovky se ukázal jako podvrh a kremelská provokace. Skutečně se ukázalo, že dopis, ve kterém prezident Ukrajiny mimo jiné nabízí ministerský post, napsali známí šprýmaři Vovan a Lexus.

71; Dmitrij Sablin požaduje zahájení trestního řízení proti Jevgeniji Kiseljovovi za výzvy k únosům Rusů. Televizní redaktor veřejně vyzval k únosům Rusů. Své prohlášení učinil v interview pro novináře UKRLIFE.TV.

72; Ukrajinská armáda více než 400-krát za posledních 24 hodin ostřelovala teritorium Doněcké republiky, hlásí ministerstvo obrany. Situace na linii dotyku v Donbasu se vyostřuje.

73; Engdahl: Rusko zamíchalo Spojeným státům všechny karty ohledně ovládnutí Sýrie. Žádné perspektivy pro mírové urovnání konfliktu v Sýrii neexistují. Jde jej o boj o ropu, který je hlavní příčinou konfliktu na Blízkém Východě.

74; Advokát Savčenkové slíbil, že jeho klientka brzy přizná svou vinu. Telefonní chuligán Alexej Stoljarov si povídal s obráncem ukrajinské návodčí Markem Fejginem, přičemž se vydával za zástupce administrativy Petra Porošenka.

75; Proč Ukrajina potřebuje Rusko více než kdykoli předtím? Britský list Guardian zveřejnil článek profesora politologie Nikolaje Petro o tom, že ekonomické přežití Ukrajiny závisí nikoli na západních finančních injekcích, ale na obnově ruských investic.

76; Jaceňuk dal Porošenkovi ultimátum. Premiér požaduje, aby jej prezident buď podpořil nebo odvolal.

77; Soud v USA zavázal Írán, aby vyplatil kompenzaci ve výši 10,5 miliardy dolarů rodinám obětí z 11. září. Z této sumy má být 7,5 miliardy vyplaceno rodinám obětí z dvojčat Světového obchodního centra a v budově Pentagonu.

78; Nedaleko Jasinovaté bylo zaregistrováno nahromadění ozbrojenců Pravého sektoru, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky. Kolem 300 ozbrojenců radikálního uskupení Pravý sektor odhalila rozvědka Ministerstva obrany u frontové linie na okupované části Jasinovatského okresu.

79; V USA neznámý pachatel zahájil ostrou palbu po kolemjdoucích. Jsou oběti na životech. Pět lidí zemřelo, dalších pět bylo zraněno.

80; Ukrajinská armáda ostřelovala svou vlastní výzvědnou skupinu během překročení frontové linie. Kvůli nekoordinovaným akcím velitelů ukrajinské armády ostřelovali svou vlastní skupinu rozvědčíků, když překračovala hranici.

81; Minský proces se dostal do slepé uličky, dohody neuspokojují Kyjev říká politolog. Podepsané Minské dohody kategoricky neuspokojují větší část vládnoucí elity na Ukrajině.

82; Prohlášení USA o nutnosti tlaku na Rusko jsou nepřípustné, říká ministerstvo zahraničí Ruské federace. Slova ministra obrany USA o nutnosti zadržování Ruska jsou neodpustitelná v podmínkách, kdy probíhá práce na vzájemné součinnosti při dodržování režimu přerušení palby v Sýrii.

83; V Kyjevě bandité v kuklách ubili k smrti podnikatelku. V Darnickém obvodě hlavního města zloději ubili podnikatelku před očima jejích dětí.

84; Porošenkův politický kurs v ukrajinské politice je srovnatelný s „úspěchy“ kambodžského diktátora Pol Pota, říká ministerstvo obrany Doněcké republiky.

85; Medžlis je financován státním departmentem USA, říká Aksjonov. Na Krymu nemá místo organizace, která vyznává radikální a extremistické názory, a už vůbec ne taková, jejíž napojení na státní department USA je zcela očividné, prohlásil šéf regionu Sergej Aksjonov.

86; Francie odhalila u svých břehů ruskou atomovou ponorku, píší média. Na palubě ponorky podle zdroje se mohou nacházet rakety vybavené jadernými hlavicemi.

87; Dokumenty o ozbrojencích Islámského státu, které se dostaly do médií, jsou nejspíš pravé, píše německé ministerstvo vnitra. Britská televizní stanice Sky News už předtím sdělovala, že získala přístup k dokumentům s osobními informacemi o ozbrojencích Islámského státu.

88; Důležitá mise důstojníků z Ruska v Sýrii. Centrum usmíření navštívilo město El Kunejtra. Ve městě se sešli představitelé duchovenstva místních úřadů a samospráv z téměř třiceti obcí. Hovořili s vedením města a ruskými důstojníky.

89; Ve čtrnáctipodlažním domě v obvodě Lefortovo v Moskvě došlo k výbuchu plynu. Jeden člověk zahynul.

90; Extremisté zmlátili oděské „antimajdanovce“ poblíž soudní budovy. Ukrajinští extremisté zbili deset obviněných v případu tragických událostí z května 2014, který se projednával před Malinovským obvodním soudem.

91; Porošenkův tiskový tajemník poradil Fejginovi, aby označil událost s dopisem pro Savčenkovou za provokaci ruských tajných služeb.

92; Odliv kapitálu z Ruska se snížil na pětinu. Od počátku roku se objemy čistého úbytku kapitálu snížily pětinásobně. Svědčí o tom informace Ruské centrální banky.

93; Ruský ministr zahraničí vyzval Kerryho, aby zastavil protiruskou kampaň západních médií. Ministr zahraničí Rusé federace Sergej Lavrov se během telefonického rozhovoru se státním tajemníkem USA Johnem Kerrym ve čtvrtek vyjádřil pro zastavení protiruské kampaně v západních médiích, která je Spojenými státy živena.

94; Ukrajinská armáda vystřelila na teritorium Doněckého letiště přes den zhruba dvanáct min. Nepřítel pálil z pozic v okupované obci Opytnoje za použití granátometů, kulometu velké ráže a střelných zbraní.

95; Islámský stát a An-Nusrá se chystají k rozhodující bitvě o Aleppo. Turci předzásobili ozbrojence chemickými zbraněmi a otevřeli hranice tím, že demontovali části drátěných zábran na čtyřech úsecích syrsko-turecké hranice.

96; V Oděse se střílelo po vymahačích. V důsledku přestřelky zahynuli dva lidé – jeden z vymahačů a jeden z útočníků.

97; Černomořská flotila dostane novou fregatu Admirál Grigorovič. Předseda státní komise pro převzetí plavidla Gennadij Dmitrijev poznamenal, že během státních zkoušek Admirál Grigorovič plně potvrdil veškeré kvalifikační parametry, které byly zadány.

98; Na Ukrajině budou možná už v roce 2017 uzákoněny jednopohlavní sňatky. Ukrajinská vláda plánuje ve druhém kvartále roku 2017 vypracovat návrh zákona o legalizaci registrovaného partnerství pro páry různého i stejného pohlaví.

99; Erdoğan: Kdo žádal Rusko, aby vtrhlo na Ukrajinu? Prezident Turecka ostře kritizoval „nezákonné vměšování“ Ruska do situace v Sýrii a na Ukrajině.

100; Kolem tří stovek kurdských aktivistů bylo zabito během operace Diyarbakıru. Navzdory ukončení operace pokračuje ve městě Súr zátahy na členy Kurdské strany pracujících, zasypávání jimi vykopaných příkopů a rozebírání barikád.

101; Porošenko počítá se znovuovládnutím Donbasu do roku 2017. Podle jeho slov si navrácení Krymu vyžádá více času, ale jiná alternativa než obnova svrchovanosti Ukrajiny nad poloostrovem podle jeho názoru neexistuje.

102; Ukrajinská armáda ostřelovala Doněcké letiště a obec Spartak na severním okraji Doněcka.

103; Petnagon potvrdil dopadení hlavního specialisty pro chemické zbraně v Iráku. Sulejmán Daud al-Bakakr, hlavní specialista Islámského státu pro výrobu chemických zbraní, byl dopaden v Iráku.

104; Na síti se objevila plná verze rozhovoru vtipálků s advokátem ukrajinské návodčí. Obsahuje svědectví o Porošenkově opilství.

105; Při výbuchu plynu v domě v Moskvě bylo zraněno 13 lidí. Jeden člověk zahynul.

106; Bojoví „Krokodýli“ Mi-24 útočí na Islámský stát u Palmýry. Vojenští zpravodajové syrské armády zveřejnili video z útoku bojových vrtulníků Mi-24 proti teroristům Islámského státu.

Zdroj: rusvesna.su

 

Pátek, 11.3.2016:

1; Chyba ve slově zabránila hackerům zmocnit se jedné miliardy dolarů z účtů Centrální banky Bangladéše. Pravopisná chyba, které se hackeři dopustili při pokusu získat miliardu dolarů z účtů Centrální banky Bangladéše, pomohla odvrátit incident a zločinci si přišli „pouze“ na 81 milionů dolarů.

2; Radím odjet z Ukrajiny, říká expert na jaderné reaktory. Experiment se zapojením energobloků ukrajinských jaderných elektráren do vyrovnávání kapacity spojeného energetického systému může vést ke katastrofě.

3; NATO zahájilo politiku dlouhodobého porušování svých závazků vyplývajících ze smlouvy o nešíření jaderných zbraní, říká ruské ministerstvo zahraničí.

4; Putin je neuvěřitelně otevřený a dokonale zdvořilý, říká Obama. Vladimir Putin má zájem na tom, aby byl považován za spolehlivého partnera Washingtonu, prohlásil Barack Obama.

5; Totální propadák: Na Setkání s hercem Zelenským přišlo dokonce ještě méně diváků než se odhadovalo. Podle zveřejněných výsledků za minulý víkend přilákala setkání se sponzorem trestních batalionů na Ukrajině V. Zelenským méně lidí, než se předpovídalo.

6; Syrská armáda útočí na Islámský stát a An-Nusrá. Teroristé ostřelují města a pozice syrské armády. Syrské letectvo pokračuje v pracích na likvidaci vojenské techniky a srocení ozbrojenců v okolí pohoří Džebel-Rmili v provincii Homs. Podle informací hodnověrných zdrojů je známo, že mezi ozbrojenci je mnoho lidí ze severního Kavkazu a Saúdské Arábie.

7; Masová psychóza ukrajinských „Evropanů“: K čemu povede nová eskalace spirály nenávisti vůči Rusku na Ukrajině? Ani fakt, že Savčenková přerušila „suchou hladovku“, nesnížilo míru běsnění radikálů.

8; Prozřel snad bývalý šéf Pentagonu, když vyjmenoval chyby USA ve vztazích s Ruskem? Odpovědnost za zhoršení rusko-amerických vztahů hned po ukončení studené války nesou jednoznačně USA, prohlásil bývalý ministr obrany Spojených států William Perry.

9; Otázka přežití aneb proč není třeba se orientovat v druzích fašismu. Už mnoho let jsou odpůrci zrůdného německého režimu třicátých a čtyřicátých let a jeho pozdějších obdivovatelů zesměšňováni, že nerozlišují mezi fašismem a nacismem. Hovno však zůstane hovnem. Daleko důležitější je totiž to, co obě zrůdné ideologie spojuje: iracionalismus, rasismus, samoúčelné bombastické akce, nedůvěra k intelektuálům, prohlašování jakéhokoli nesouhlasu za zradu a za akt nepřátelství, frustrovaná střední třída, spiklenecké myšlení, zobrazování nepřítele buď jako extrémně silného nebo naopak jako extrémně slabého, vnímání života jako permanentního boje, opovrhování slabými, kult síly, kult smrti, prohlašování vůle „vyvolené“ menšiny za vůli celého národa atd.

10; Organizaci Madeleine Albrightové vyhánějí z Ruska. Činnost amerického „Národního demokratického institutu“ (NDI) na území Ruska byla označena za nežádoucí.

11; Film o Snowdenovi se neodvážila natočit ani jedna filmová společnost v USA, píše Oliver Stone. Všichni tvrdí, že v USA je svoboda sebevyjádření. Ve skutečnosti je „správný způsob uvažování přísně kontrolován, stejně jako média. Proto režisér filmu našel sponzory filmu v Evropě a nikoli v USA.

12; Sraz „bílých stužek“ ve Vilniusu: Rvačky s novináři a sny o nesplnitelném. Liberálním strážcům budoucnosti Ruska vyhovuje setkávání za hranicemi Ruska: Je pak možné se cítit jako politická emigrace a ještě se vyhnout eventuálním projevům nesouhlasu ze strany 86% ruské populace.

13; Amerika zvýší počet doprovodných stíhaček v rámci systému protivzdušné obrany na svém území. Hrozby Severní Koreje se mohou ukázat jako vážnější než se Pentagon snaží předvádět.

14; Jüan dosáhl svého maxima od počátku roku. Čínský jüan dosáhl nejvyšší hodnoty vůči dolaru od začátku roku a v závěru ranního obchodování činila jeho hodnota 6,4877 dolaru.

15; Kavárna SS byla otevřena v Indonésii. Ochutnat sušenky s hákovým křížem a sedět přitom pod fýrerovým portrétem je dnes možné v Indonésii.

16; Byl zadržen zástupce velitele trestní roty Tornado. Dnes bude soud rozhodovat o kvalifikaci trestného činu zástupce velitele roty, který znásilňoval své zajatce.

17; Více jaderných zkoušek, říká Kim Čong-Un. Je to nutné proto, abychom zjistili ničivou moc jaderných bojových hlavic, prohlásil nejvyšší představitel KLDR a zdůraznil, že země musí být připravena zaútočit na nepřítele na zemi, ve vzduchu i pod vodou.

18; Zisková válka: Při stavbě krytů v Donbasu bylo ukradeno 7 milionů hřiven. Úředníci z daleké Volyňské oblasti si namastili kapsy na válce a obohatili se o sedm milionů hřiven.

19; Sýrii je třeba rozdělit na části jako Jugoslávii, říká bývalý hlavní velitel NATO v Evropě. Podle bývalého vysokého úředníka NATO jednotný syrský stát už de facto neexistuje a je na čase se zamyslet nad jeho rozdělením.

20; Dnes na Ukrajině troubili na podporu Savčenkové. Dnes, 11. března ve 14:10 všechny vlaky na Ukrajině zatroubí na znamení podpory ukrajinské vraždící pseudoletkyně.

21; V USA bylo adoptované dítě z Ruska devět let sexuálním otrokem u adoptivních rodičů. Loni třiadvacetiletý Dennis Flynn, který si zachoval ruské občanství, zažaloval své adoptivní rodiče.

22; Rusko neplánuje obnovu železničních spojů s Ukrajinou. Dnes ruské vlaky na území Ukrajiny nejezdí. Všech deset vlaků, které spojují Rusko a Ukrajinu, se vypravuje z Ukrajiny. Ruské vlaky se vypravovat nebudou kvůli nízké poptávce cestujících.

23; Gazprom projednal realizaci „Severního proudu 2“ s evropskými partnery. Gazprom projednal s BASF, ENGIE, ÖMV, Shell a Uniper perspektivy realizace projektu „Severní proud 2“. Ruský plynový gigant přitom obdržel pozitivní signály i od Eurokomise.

24; „Demokratická vražda tří set tisíc obyvatel Tokia v důsledku náletů USA. 10. března 1945 americké bombardéry shodily na spící hlavní město Japonska 500 tun zápalných bomb s napalmem a proměnily město v ohnivé peklo.

25; Dnes je veškerá absurdita a bezzákonnost panující už více než dva roky na Ukrajině prohlašována za podporu Savčenkové.

26; V nemocnici zemřel jeden ze zraněných v důsledku výbuchu plynu v obytném domě v Moskvě. Připomeňme, že celkem v důsledku výbuchu a následného požáru mnohopodlažní budovy na jihu Moskvy bylo zraněno 14 lidí.

27; Zavraždění hladovku vyhlásit nemohou, říká Junna Moric o Savčenkové. „Požaduji osvobození od vražd všechny zavražděné novináře, všechny zabité děti v Donbasu, všechny Srby zabité v Haagu za to, že bránili svou vlast. Až je osvobodí, zamyslím se nad tím, jestli Savčenková nemá náhodou hlad“.

28; Ukrajinská armáda pokračuje v ostřelování Jasinovatského opěrného bodu. Za posledních 24 hodin bylo na oblast vypáleno více než 50 min, v ostřelování pokračují i ostřelovači.

29; Rusko dodá do Íránu S-300 do konce roku 2016, říká šéf Rostechu. Sergej Čemezov upřesnil, že první dodávky proběhnou v září nebo srpnu.

30; Erdoğan zůstal sám se svou neúspěšnou politikou, říká list Time. Prezident Turecka upřednostňuje nevnímat žádný cizí názor. Sází výhradně sám na sebe – a prohrává na všech frontách, píše americký list.

31; Ani ideální vláda nedokáže spolupracovat s nynější Nejvyšší radou, říká bývalý poslanec. Tato vláda přijde do parlamentu a tam sedí frakce Jaceňuka se svými zájmy, frakce Porošenka se svými zase zcela odlišnými zájmy...

32; Ukrajinští námořníci dezertují a tajně se rekreují na Krymu, vyplývá ze zprávy ministertva obrany Ukrajiny. Ať v televizi vypráví o Rusku – okupantovi cokoli, na náladě v ukrjainské flotile to nic nezmění. Námořníci dezertují, velitelé je kryjí, zbylí jezdí na Krym navzdory zákazům SBU.

33; Gubernátor Zakarpatska přikázal odstranit slovo Rusko z vývěsního štítu Sberbanky Ruska v oblasti. Starostům Užgorodu a Mukačeva bylo doporučeno demontovat z vývěsního štítu Sberbanky Ruska název země-agresora a ponechat jen „Sberbank“.

34; Číňané koupí 100 ruských robotů. Společnost z Číny Keysi Microelectronics plánuje nákup 100 robotů od ruské společnosti Promobot, píše list Žen-min ž'-pao.

35; V Paříži byl proveden útok na lyceum, je možné i zajetí rukojmích a teroristický akt. Francouzská média a uživatelé sociálních sítí informují o obsazení lycea ve čtvrti Enghien-les-Bains, které se nachází na severním okraji Paříže.

36; Kurdové se musí účastnit rozhovorů o Sýrii od samého začátku, říká Lavrov. Odmítnutí pozvat Kurdy na mezisyrské rozhovory v Ženevě může posílit separatismus v Sýrii, zdůraznil ruský ministr zahraničí.

37; V důsledku masivního ostřelování ze strany ukrajinské armády bylo v Zajcevu poškozeno více než dvacet domů. Dnešní noc byla „velmi rušná“, říká místní správa.

38; Ukrajinská armáda přesunula k linii dotyku čtyři raketometné soupravy Uragan, hlásí národní policie Luganské republiky. Kromě toho je na pozicích 59. motorizované pěchotní brigády ukrajinské armády zaznamenávána ženijní činnost zaměřená na přípravu palebných pozic pro dělostřelectvo.

39; Policie zadržela ozbrojeného muže u Paříže. Už předtím místní média informovala o obsazení lycea na pařížském předměstí Enghien-les-Bains.

40; Němečtí rybáři si stěžují na protiruské sankce. Rybářům a farmářům v německé spolkové zemi Braniborsko chybí někdo, kdo by kupoval jejich cejny, okurky, vepřové či mléko.

41; Jaceňuk povolil homosexuálům, narkomanům a prostitutkám darovat krev. Vláda takto realizuje národní strategii v oblasti lidských práv.

42; Jednotka zvláštního nasazení Doněcké republiky vztyčila vlajku Republiky nad Avdějevkou. V důsledku speciální operace byla nad průmyslovou zónou Avdějevky vyvěšena vlajka Doněcké republiky.

43; V Polsku rozmlátili pomník fašistů z UPA. Šéf Svazu Ukrajinců v Polsku už prohlásil, že vandaly inspirovalo Rusko.

44; Kurs dolaru spadl pod 70 rublů. Rubl sebevědomě dobývá zpět pozice ztracené v době poklesu cen ropy.

45; Ruská centrální banka požaduje do 1. června spuštění karty Mir. Centrální banka přikázala ruským bankám co nejdřív přejít na plně funkční režim Národního systému platebních karet.

46; Došlo k výbuchu v prachárně ve městě Tambov. Jsou oběti na životech. Podle slov pracovníků došlo v podniku k sérii drobných explozí, po kterých následoval požár.

47; Plody příměří: Syrská armáda vede mohutný útok na Palmýru ovládanou Islámským státem. Boj s teroristy v Sýrii kvůli příměří neslábne.

48; Obrněný Ural-VV přežije i výbuch šesti kilogramů TNT. Automobil určený pro převoz vojáků speciálních jednotek Vnitřních vojsk ministerstva vnitra Ruské federace byl zkušebně ostřelován ze střelných zbraní a pokusili se jej vyhodit do povětří. Automobil si i poté zachoval schopnost pohybu.

49; Aksjonov: Na Krymu prakticky nejsou nezaměstnaní. Na Krymu byla zjištěna nejnižší míra nezaměstnanosti za posledních několik desetiletí, prohlásil nejvyšší představitel republiky Sergej Aksjonov.

50; Kasjanova přivítali v Kazani výkřiky „Nepřítel Ruska!“ Více než padesát lidí drželo v rukou plakáty s nápisy „Kasjanov je vůdcem nul“, „Kasjanove, na Krym se zeptej jeho obyvatel“, „Liberalismus je hrozba pro vlast“.

51; TO není Sýrie, ale Turecko: Džizra zničená tureckými jednotkami zvláštního nasazení je místem genocidy Kurdů. V tureckém městě Džizra už mnoho měsíců probíhá vojenská operace, která si v ničem nezadá s válkou v Donbasu. Úřady v Ankaře prohlásily část obyvatel země za teroristy a fyzicky je likvidují dělostřelectvem a leteckými útoky.

52; Německé ministerstvo zahraničí odpovědělo na výtku ukrajinského velvyslance ohledně přátelských vztahů s Ruskem. Velvyslanec Ukrajiny v Německu si myslí, že politický kurs Německa je vůči Rusku ohledně Minských dohod příliš přátelský. Německé ministerstvo odvětilo, že nedělá rozdíl mezi Ruskem a Ukrajinou. Moskva opakovaně (leč zatím marně) upozorňuje, že Rusko není jednou ze stran vnitroukrajinského konfliktu ani smluvní stranou Minských dohod, nýbrž jejich garantem stejně jako Německo a Francie.

53; Ukrajinská armáda přišla o více než třicet lidí v bojích u Jasinovaté. Situace v okolí Jasinovatského kontrolního stanoviště zůstává složitá.

54; Mlčení Západu o útocích na diplomatické mise Ruska na Ukrajině je bezprecedentní. Ze strany západních zemí nenásledovala žádná reakce na útoky na diplomatické mise Ruska na Ukrajině. V dějinách diplomacie se nic podobného ještě nestalo.

55; Prohlášení nejvyššího představitele Luganské republiky Igora Plotnického o neochotě Kyjeva přijmout zákon o amnestii. Bez všeobecné amnestie není výměna zajatců „všechny za všechny“ realizovatelná.

56; Za jejich smrt nese vinu Savčenková, hlásá plakát v centru Moskvy. Savčenková je žoldák, který se dobrovolně zúčastnil jednoho vojenského konfliktu a opakovaně zabíjela lidi, říká se v prohlášení hnutí, které akci iniciovalo.

57; Putin: V roce 2015 ruské ozbrojené síly obdržely více než čtyři tisíce vzorů zbraní a vojenské techniky. Nové vzory zbraní, mezi kterými jsou letadla, vrtulníky, ponorky, protivzdušné komplexy či radary, už aktivně fungují, prohlásil ruský prezident.

58; V centru Kyjeva se přímo Kličkovi pod nosem propadl na ulici do jámy autobus s dětmi. Ke kuriózní události došlo 11. března ráno v Kyjevě. Nedaleko od velvyslanectví Německa a přímo naproti domu Kyjevského starosty Vitalije Klička se propadla dlažba. V důsledku toho uvízl v jámě autobus, který převážel dětský kolektiv.

59; V Doněcké republice vyzvali OBSE, aby reagovala na obsazení nárazníkové zóny ze strany ukrajinské armády. K vyostření situace v Donbasu došlo výhradně díky obsazení obcí v tzv. nárazníkové šedé zóně ukrajinskou armádou.

60; Doněcká republika předložila v Minsku důkazy přítomnosti Kyjevem nekontrolovaných ozbrojenců v Donbasu. Doněcká republika doufá v adekvátní reakci z ukrajinské strany.

61; Putin projednal s Bezpečnostní radou Ruské federace problém bezpečnosti zahraničních úřadů v souvislosti s útoky na velvyslanectví. Téma bezpečnosti ruských diplomatických úřadů získala zvláštní aktuálnost po chuligánských excesech vůči ruským úřadům na Ukrajině, sdělil představitel Kremlu.

62; Za poslední rok přibylo Ukrajinců, kteří mají pozitivní vztah k Rusku, vyplývá ze sociologického průzkumu. Celkem se průzkumu zúčastnilo dva tisíce respondentů ze všech regionů Ukrajiny. Loni se o Rusku pozitivně vyslovilo 24,7% respondentů, letos 28,4%. Zajímavé jsou i posuny u negativně smýšlejících: Výrazně ubylo „vlažných odpůrců“ Ruska (z 28,3 % na 21%), ale mírně přibylo „zuřivých odpůrců“ (z 38,6% na 41%), z čehož vyplývá, že oč je nenávistníků méně, o to jsou fanatičtější.

63; Ve Vilniusu ve skutečnosti probíhá fórum zločinců. Většina účastníků „Fóra svobodného Ruska“ je v Rusku stíhána za nejrůznější podvody a další skutky uvedené v trestním zákoníku.

64; Operace Turecka proti Kurdům porušuje mezinárodní právo, říká zplnomocněnec ruského ministerstva zahraničí. Vojenská operace proti Kurdům, kterou provádí Turecko na území své země, vede k obětem mezi civilním obyvatelstvem.

65; Ukrajinské reálie: „Kontroloři“ u „Azova“ podnikají nájezdy na oděské trhy a hledají ruské zboží. V“Azovu“ prohlašují, že „šťáry“ budou pokračovat všude na tržištích a obchodních centrech Oděsy.

66; Na fóru nesystémové opozice v Litvě padl návrh na sestřelování ruských letadel v Sýrii. Syrské opozici by měly být dodávány protiletadlové systémy pro boj proti ruskému letectvu.

67; Erdoğan se pohádal s Ruskem z prestižních důvodů, píší Financial Times. Prezident Turecka mohl schválit rozhodnutí o sestřelení ruského Su-24 kvůli tomu, že se cítil uražen Vladimirem Putinem, který podporoval v Sýrii Bašára Asada. A na toho se Erdoğan naštval po nepříjemné události na společné akci.

68; Bitva o Palmýru: Ruské letectvo likviduje Islámský stát termobarickými bombami. Tygři obsadili výšinu, blíží se posily z Hizballáhu. Grandiózní bitva se rozbíhá kolem starobylé Palmýry, byť se ještě nedávno zdálo, že ji Sýrie ztratila navždy. Ale nyní se syrská armáda posouvá do hloubi syrského území.

69; V Nazrani explodoval vedle mešity automobil. V autě, které explodovalo nedaleko mešity, byla uložena podomácku vyrobená bomba, předpokládají vyšetřovatelé.

70; Zacharova: Výzvy amerických úřadů k propuštění Savčenkové jsou do vynesení rozsudku nepřípustné. V soudní proceduře nebyla zjištěna žádná porušení zákona, propuštění Savčenkové není tedy za žádných okolností myslitelné, prohlásila Marija Zacharova.

71; Ruské banky oznámily svůj zájem na posílení styků s Íránem. Velké ruské banky chtějí rychle vybudovat mezibankovní platební systémy s íránskými bankami.

72; V roce 2015 obdrželo ruské letectvo více než 230 letadel. Veškerá technika získaná v roce 2015 prošla zkouškami a byla předána uživatelům pro doplnění výzbroje a tréningové účely.

73; Během speciální operace v Dagestánu byli neutralizováni dva ozbrojenci. Bandité se pokusili uprchnout a zahájili palbu na pracovníky policejních orgánů. Byli však zlikvidováni odvetnou palbou.

74; Kyjev za posledních 24 hodin přesunul k frontě více než 70 kusů těžkého dělostřelectva. Zástupce ministerstva obrany Doněcké republiky Basurin oznámil, že rozvědka Doněcké republiky zaregistrovala přesun 42 samohybných houfnic, 29 tanků a jednoho bojového vozidla pěchoty v okolí Doněcka, Gorlovky a Mariupolu.

75; Známý spisovatel Zachar Prilepin vydal novou knihu o událostech v Donbasu a dalších perspektivách „Ruského jara“.

76; SBU obeslala nejvyššího představitele Luganské republiky, který se má dostavit k výslechu 17. března v 10:00 hod.

77; Ukrajinská armáda 11. března večer ostřelovala předměstí Gorlovky. Hoří dům. Palba byla vedena z minometů, granátometů a střelných zbraní na obytné čtvrti obce Zajcevo na severu Gorlovky.

78; Isljamov prohlásil, že Krym je možné vrátit Ukrajině během tří dnů. Jeden z vůdců krymsko-tatarských extremistů Lenur Isljamov prohlásil v interview pro ukrajinská média, že s pomocí mezinárodního společenství lze vrátit Ukrajině během tří dnů.

79; Saúdského prince Muhammeda ben Najífa vyznamenali nejvyšším francouzským vyznamenáním na jeho žádost. Vyznamenání nemá rozhodně nic společného se zásluhami v boji s terorismem, zjistili novináři.

80; Ministr hospodářství Ukrajiny Abramovičus se vrátil do práce. Ministr pro hospodářský rozvoj Ajvaras Abromavičus, který oznámil své rozhodnutí odstoupit z funkce, se 10. března vrátil k plnění svých povinností.

81; NATO zvolilo nového hlavního velitele sil Aliance v Evropě. Informuje o tom oficiální stránka Aliance.

82; V poli u obce Sartana u Mariupolu na dočasně okupovaném území Doněcké republiky najel traktor na minu ukrajinské armády, sděluje tisková služba národní policie „Doněcké oblasti“.

83; Rusko zaslalo Ukrajině nótu kvůli útokům na svá diplomatická zastoupení. Sdělila to oficiální představitelka ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharova.

84; V Charkově odvezla vítěze soutěže v pojídání blinů záchranka. Muži se udělalo špatně okamžitě po skončení soutěže.

85; Rubl uzavírá týden obchodování na svých ročních maximech. Dolar se propadl pod 70 rublů.

86; Binbanka se omluvila občanovi Nižního Novgorodu za to, že zablokovala jeho bankovní účty na základě informací z ukrajinské pochybné stránky Mirotvorec, kde jej označovali za teroristu.

87; Formbes: Ani Jaresko, ani jiní už nedokáží zachránit Ukrajinu. Zvěsti o tom, že pozici šéfa vlády Ukrajiny může zastávat nynější ministryně financí Natalija Jaresko, zesilují každým dnem. Ale ani Jaresko, ani nikdo jiný už Ukrajinu po všech těch ranách už nespasí.

88; Ukrajinská flotila nyní už existuje jen na papíře, říká gubernátor Sevastopolu. Ukrajinské úřady nevědí, co mají dělat s posádkami vojenských plavidel. Samotná technika se nachází v příšerném stavu.

89; Ukrajinská armáda se pokusila prolomit obranu Armády Doněcké republiky v okolí Jasinovaté. Podle informací zdroje během intenzivního ostřelování se nepřítel dostal do vzdálenosti několika desítek metrů, ale domobrana dokázala útok ukrajinské armády odrazit.

90; Cena ropy WTI poprvé od 7 prosince překročila 39 dolarů. Od počátku týdne podražila zhruba o 5%.

Zdroj: rusvesna.su

 

Sobota, 12.3.2016:

1; V Alžírsku byl zlikvidován vůdce místního oddělení Al-Káidy. Během speciální operace alžírští vojáci zlikvidovali tři ozbrojence včetně šéfa místní brigády teroristického uskupení Al-Káida v zemích islámského maghríbu Kámila Arabíju.

2; Britská média v očekávání rusko-turecké války. Syrská válka a role Ruska v ní je hlavní téma dominující minulý týden v britském tisku.

3; Exministr obrany Ukrajiny protizákonně odepsal dva bombardéry, které se poté ocitly v soukromých rukou. Ztráta letadel způsobila státu škodu ve výši 24 milionů hřiven, myslí si generální prokuratura.

4; Státní department USA vyzve Ukrajinu, aby chránila ruská diplomatická zastoupení. USA odsuzují jakékoli akce vandalismu zaměřené na diplomatické nebo konzulární úřady na Ukrajině, v Rusku nebo kdekoli jinde ve světě, prohlásili v zahraničně politickém úřadě USA.

5; Ruské diplomaty je třeba evakuovat z Kyjeva do Doněcka, říká politolog. Podle Markovových slov je potřeba obnovit diplomatické vztahy s Ukrajinou pouze po osobních zárukách lídrů západních zemí.

6; U Mariupolu trenér power-liftingu zbil lopatou ozbrojence Pravého sektoru. Ke konfliktu došlo kvůli pokácenému stromu.

7; Porošenkovy hrátky: Ukrajinský prezident řekl Turkům, jak získá mírovou cestou zpět Donbas. Prezident Ukrajiny Petr Porošenko se snaží na sebe upoutat pozornost nesplnitelnými sliby.

8; Vtrhne Saúdská Arábie do Sýrie? Analýza perspektiv konfliktu a sil Saúdského království. Porušení režimu přerušení palby v Sýrii je zcela možné zvláště ze strany jednotlivých představitelů blízkovýchodního regionu – v první řadě Turecka a Saúdské Arábie.

9; Nové ruské zbraně proti Evropě: Na Západě hledají jakékoli záminky, aby mohli Rusko prohlásil za říši zla. Nejvyšší velitel NATO v Evropě generál USA Philip Breedlove si myslí, že Moskva a Damašek záměrně iniciují masový přesun syrských běženců do Evropy.

10; Soukmenovci Naděždy Savčenkové: Pekelný plamen Ajdaru. Svědectví z ukrajinské strany. Melničuk nejen zformoval svůj batalion výlučně ze své iniciativy, ale také vydával zbraně, komu uznal za vhodné.

11; V Homsu utrpěl Islámský stát velké ztráty. Syrská armáda útočí v Latakíji. U Palmýry byla leteckým úderem zlikvidována kolona ozbrojenců. Z Turecka do Anadanu a Hajanu dorazily dvě banditské skupiny ozbrojenců s vlastními „vozítky“ o celkové síle až 60 mužů, kteří se připojili k Džabhat an-Nusrá.

12; FSB zadržela na Krymu Ukrajince z Charkovské oblasti s municí. Krymská pohraniční správa FSB zmařila pokus provézt pašovanou munici přes hranice.

13; Rusko by mělo lépe chránit ukrajinská velvyslanectví, říká ministerstvo zahraničí Ukrajiny. Ukrajinské ministerstvo zahraničí zopakovalo formální slova o nepřípustnosti a odpovědnosti ohledně vandalismu v Kyjevě a Lvově, ale přitom poradilo Moskvě, aby lépe chránilo ukrajinské diplomatické mise v Rusku.

14; USA obviňují Asada z porušení příměří v Sýrii. Oficiální představitel Státního departmentu mluvil o raketových útocích vládních vojsk, jejichž obětmi byli údajně civilní obyvatelé, a vyzval Moskvu, aby zapůsobila na Damašek.

15; Občanské svobody v USA? Ne, o tom jsme nikdy nic neslyšeli... Prezident Obama podpořil právo amerických úřadů na přístup k smartphonům občanů.

16; Nový chemický útok Islámského státu: Útok na město Taza v Iráku. Ozbrojenci vystřelili na město rakety naplněné otravnými látkami. Už byl zaregistrován první případ úmrtí dítěte v důsledku otravy chlórem.

17; Snowden: Chtěl bych se vrátit do USA. Nikdy jsem se nechtěl natrvalo usídlit v Rusku a dal bych přednost návratu do své země, prohlásil bývalý pracovník amerických tajných služeb.

18; Policie na Ukrajině se tváří, jako by nic nevěděla o skandálu s krádeží cizího auta poslankyní Čornovol před budovou Nejvyšší rady. Na místě incidentu byla hlídka, internet je přímo přeplněn videonahrávkami, ale na policie stále opakují, že do cizího auta vnikla „blíže neurčená osoba“.

19; V noci byla ostřelována silnice u Jasinovaté z těžkých děl. Ukrajinská strana použila dělostřelectvo ráže 152 mm a také granátomety a střelné zbraně. Pokračuje ostřelování ze strany ostřelovačů.

20; Moskva odmítla projednávat podmínky propuštění Savčenkové, říká SBU. Na rozhovorech Třístranné kontaktní skupiny v Minsku se ruská strana odmítla bavit o propuštění ukrajinské návodčí Savčenkové, prohlásil poradce šéfa SBU.

21; Erdoğanova „Krymská fronta“. Ukrajina s Tureckem se radí jak dosáhnout „deokupace“ Krymu.

22; Igor Plotnickij pozval vyšetřovatele SBU do Luganska. Zvu vyšetřovací tým SBU do Luganska. Měli by v něm být pracovníci, kteří nejsou zapleteni do únosů lidí, mučení a vražd. Pokud se nějací takoví najdou, nechť si vyřídí služební cestu, prohlásil nejvyšší představitel Luganské republiky.

23; Rozdělit Donbas. Šéf okupované části Luganské republiky zakázal státním zaměstnancům navštěvovat Doněckou a Luganskou republiku. Nový zákaz „gauleitera“ Tuky je jen další cihla ve zdi, kterou ukrajinské úřady staví mezi oběma částmi nespravedlivě rozděleného Donbasu.

24; O práci a osobním životě. Bylo zveřejněno interview s Marií Zacharovovou v „Periscope“. Za dvacet minut jízdy ve služebním automobilu oficiální představitelka ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharova stačila vyprávět o útocích na ruské diplomatické mise na Ukrajině, o tom, jak doprovázela dceru na ministerstvo a o své dovolené na Krymu.

25; Nábor na smluvní službu v ukrajinské armádě ztroskotal. Na Ukrajině byly zveřejněny termíny a objemy sedmé vlny mobilizace. Na smluvní službu u ukrajinské armády se podařilo nalákat jen devět tisíc ze čtyřiceti plánovaných.

26; Krysy zachraňují životy lidí. Krysy, které disponují fenomenálním čichem, odminují pole o velikosti 200 čtverečních kilometrů za pouhých dvacet minut. Ženisté by na takovou práci potřebovali dva dny.

27; Advokát Naděždy Savčenkové hrozí soudem vtipálkům, kteří zaslali Savčenkové dopis Porošenkovým jménem.

28; To je vyloženě směšné! Aksjonov komentuje plány Isljamova na znovudobytí Krymu během tří dnů. Nejvyšší představitel Krymu poradil ukrajinské straně, aby neztrácela čas neužitečnými iluzemi ohledně možnosti získat Krym ozbrojenou cestou.

29; Velení ukrajinské armády schválilo použití těžkých zbraní v okolí Jasinovaté, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky. Velen ukrajinské armády po neúspěšných pokusech o prolomení linie obrany Doněcké republiky v okolí jasinovatského opěrného bodu vydalo příkaz o použití těžkého dělostřelectva.

30; To už není ani Honduras. To už je Súdán, říká ukrajinský novinář o nezákonné těžbě jantaru ve Volyňské oblasti. Pamatujete si, jak Porošenko loni přikazoval, že má být během dvou týdnů ukončena nelegální těžba jantaru? Slušně řečeno se na jeho příkaz vykašlali.

31; Timošenková plánuje uchopení moci na Ukrajině, píší německá média. Podle názoru komentátora Frankfurter Rundschau čeká Julija Timošenko na vhodný moment, aby se na vlně politické krize vrátila do klíčové funkce ve vládě Ukrajiny.

32; Sraz ve Vilniusu jako demonstrace úmyslů nacionálních zrádců. Lidé hledí na fórum národních zrádců ve Vilniusu a pokoušejí se pochopit, o co vlastně šlo. Je třeba si říct, že ve skutečnosti se rozhodli neúčastnit se voleb a na názory voličů tedy můžou kašlat. K moci se přece chtějí dostat jinou cestou...

33; Turecký Diyarbakır je městem mrtvých a zmizelých. Turecko se ukázalo nejen jako země lázní a hotelů s úslužným personálem. V Turecku mají také svůj „Donbas“ určený k likvidaci. Proti Kurdům je vedena plnohodnotná válka.

34; Advokát Savčenkové dostane odpověď,pokud se do nás bude navážet, říká vtipálek Lexus. Advokát Naděždy Savčenkové Fejgin pohrozil vtipálkům, kteří svým vtípkem dosáhli zrušení hladovky, soudním řízením.

35; Mezi ukrajinskými vojáky byli zaregistrováni černošští žoldáci, hlásí rozvědka Luganské republiky. Kyjev porušuje Minské dohody a přesouvá k linii dotyku vojenskou techniku a zahraniční žoldáky.

36; Vtípek s „dopisem od Porošenka“ nespadá pod trestní zákoník. V důsledku akce nedošlo k žádným fatálním následkům, proto není důvod k zahajování trestního řízení, vysvětlili advokáti.

37; Evropská unie udělala chybu, když prodala svou duši Erdoğanovi, píše Handelsblatt. Turecký prezident dal jasně na srozuměnou, že pokud Evropa nebude plnit jeho podmínky, udělá všechno pro to, aby situaci ještě zhoršil.

38; Ukrajinská armáda tajně pohřbívá své vojáky, kteří přišli o život u Jasinovaté, říká ministerstvo obrany Doněcké republiky. Podle upřesněných dat ministerstva obrany Doněcké republiky padlo v bojích u Jasinovaté 31 vojáků a 73 lidí bylo zraněno.

39; „Vyhodili ho z Tbilisi, vykopnem ho i z Oděsy“. Saakašvili čelí žádosti aby opustil funkci gubernátora. V Oděse poslanec za Porošenkův blok Dmitrij Golubov inicioval sběr podpisů za odvolání gubernátora Michaila Saakašviliho.

40; Kypr může zmařit dohodu mezi Tureckem a Evropskou unií, píše Politico. Nikósia zmrazila pět ze šesti bodů dohody mezi Tureckem a EU, která je věnována vstupu Ankary do Evropské unie, píše list.

41; Prohlášení nejvyššího představitele Luganské republiky Igora Plotnického o plánech Kyjeva jmenovat oligarchu Bojka gubernátorem Luganské oblasti. Při pokusu překročit hranici Luganské republiky bude okamžitě uvězněn, a to ze dvou důvodů: Za prvé se podílel na genocidě donbaského lidu v rámci ATO, za druhé je komplicem ukrajinského oligarchy Kurčenka, jehož přítomnost na teritoriu Donbasu je rovněž zakázána.

42; Ukrajinská armáda zahájila evakuaci obyvatel Marjinky během přípravy na útok na západě Doněcka. Na ministerstvu obrany Doněcké republiky dodali, že v souvislosti s vyostřením situace Doněcká republika rovněž přisouvá posily na linii fronty na západě od Doněcka.

43; Rozvědčíci ukrajinské armády narazili na vlastní minu na jihu Donbasu. Jeden zahynul, dva byli zraněni. Na ministerstvu obrany zdůraznili, že příkaz k zaminování tohoto území vydal velitel 23. batalionu.

44; Vítězný postup ruského letectva v Sýrii – Západ panikaří. Ukončení jednoho z nejkrvavějších konfliktů za poslední léta si může Rusko připsat na seznam největších zahraničně politických vítězství.

45; Do kanceláře prezidenta Kosova hodili Molotovův koktejl. Útok byl uskutečněn brzy ráno místního času. Oficiální reakce vedení samozvané republiky na tento incident žádná nebyla.

46; Polovina amerických mladistvých se podle provedeného průzkumu považuje za homosexuály nebo bisexuály. Pouhých 48% mladých lidí v USA se považují za čistě heterosexuální.

47; Rozhodující boje o Palmýru. Ruské letectvo pokračuje v úderech, Tygři útočí, ozbrojenci Islámského státu spěšně evakuují své rodiny. Hlavní pozornost médií je věnována událostem, které nyní probíhají ve městě Palmýra a jeho okolí.

48; Merkelová musí odstoupit! Němci vyrazili na shromáždění v Berlíně. Akce se účastní představitelé opozičních politických stran. Demonstrace se koná v souvislosti s volbami do parlamentu tří polkových zemí 13. března.

49; Ministerstvo obrany Doněcké republiky viní z vyostření situace u Jasinovaté OBSE a ukrajinskou stranu ve společném centru pro kontrolu a koordinaci v Donbasu. Nečinnost ukrajinské strany ve Společném centru a také nečinnost šéfa mise OBSE Alexandra Huga vedla k vyostření situace v okolí jasinovatského kontrolního stanoviště.

50; Ve Francii se školní učitel ocitl na policii kvůli svým názorům na Rusko. Odmítl démonizovat Rusko. Policejním orgánům jej udali rodiče studentky, která chodila za školu a hrozily jí za to problémy.

51; V kubánském školním zeměpisném atlase je Krym uveden jednou jako součást Ukrajiny, a jednou jako součást Ruska.

52; V Polsku 50 tisíc lidí vyrazilo na protivládní demonstraci. Demonstranti jsou rozhořčeni reformami v soudním systému, které prakticky zbavují ústavní soud možnosti zpochybňovat rozhodnutí vlády. Tyto novinky vyvolaly i nesouhlas Evropské unie a USA.

53; Senátor Sablin: Za zády teroristů v Sýrii stojí tajné služby USA? Kataru a Saúdské Arábie. V Moskvě se v tiskovém centru Parlamentních novin konal kulatý stůl „Sýrie – 13 dní bez války“.

54; USA jmenovaly zástupcem generálního tajemníka NATO stoupenkyni změny kursu. Toto rozhodnutí vyvolalo kritiku ze strany senátních „jestřábů“.

55; Prokuratura zahájila prověrku zákonnosti likvidace pomníku Dzeržinského na Ljubjance v roce 1991. Informuje o tom tisková služba Asociace advokátů Ruska za lidská práva.

56; Ukrajinská armáda přesunula k linii dotyku 40 kusů samohybných houfnic, tanky a skupinu ostřelovačů. Basurin sdělil, že rozvědka Doněcké republiky zaregistrovala přesun těchto sil v Avdějevce na sever od Doněcka, v obcích Ivanopolje a Žovanka poblíž Gorlovky.

57; Co si o obyvatelích Donbasu myslí „zápaďák“? Na západní Ukrajině srovnávají obyvatele Donbasu z hlediska mentality s Kavkazany.

58; Vytvořili jsme precedens, jaký neměla ani jedna země světa, říká Jaceňukův poradce. Výsledky práce vlády nazval ohrožením státu a složil funkci. Za poslední rok jsem neměl možnost se setkat s premiérem, abych projednal tyto problémy a způsoby jejich řešení. A tak jsem se rozhodl složit funkci, dodal poslanec.

59; NATO předvede solidaritu s Tureckem pomocí letadla AWACS. Letadlo NATO bude hlídkovat na tureckém nebi, aby demonstrovalo solidaritu Aliance s Tureckem při zajišťování bezpečnosti v souvislosti se syrskou krizí.

60; Americkou vojenskou převahu roztrhali na kousky. Jak se utrácejí peníze z vojenského rozpočtu USA. Pentagon obvinil vojenský koncern Raytheon z podvodu a zvyšování cen a žalují jej o částku jedné miliardy dolarů, přičemž podvod vyšel najevo na základě svědectví jednoho z inženýrů této společnosti.

61; Ukrajinská armáda vystřelila za jediný den na jasinovatský opěrný bod přes čtyřicet min. Podle informací zdroje během ostřelování byl také zaregistrován jeden výstřel z tanku.

62; V Nizozemsku vzrostl počet odpůrců asociace EU s Ukrajinou. Při zohlednění voličů, kteří se ještě nerozhodli, je 33% Nizozemců odhodláno podpořit ukrajinskou smlouvu a 44% bude hlasovat proti.

63; Teroristé prohlásili, že sestřelili ruský Su-34 v Sýrii. Nakonec se ukázalo, že natočené video je slepenec z různých záběrů pořízených v různou dobu na různých místech.

64; V Kyjevě neznámý pachatel hodil bombu do dětského obchodu. Informuje o tom tisková služba kyjevské policie.

65; Hlavní vojenský prokurátor Ukrajiny přiznal, že Savčenkovou zadrželi při vykrádání golfového klubu.

66; Turecké dělostřelectvo ostřelovalo území Sýrie. Ostřelováno bylo okolí obcí Halfeti, Karamezra, Luden, Izzetija a Karakepru.

67; Bylo zveřejněno video ze sestřelení syrského Mig-21 v Sýrii v provincii Hamá. Na novém videu je vidět MIG-21 z výzbroje syrské armády a ozbrojenci střílející po něm z protiletadlových raketových souprav. Během letu stroj exploduje.

68; USA nedokáží čelit „jadernému gigantovi Asie“, říkají analytici. Akce Číny v Jihočínském moři vyvolávají obavy jak v zemích regionu, tak i v Evropě a USA. Komentátoři z National Interest a Investor´s Business Daily se pokoušejí zjistit, co američtí diplomaté a armáda mohou proti rostoucí síle Číny nabídnout.

Zdroj: rusvesna.su

 

Neděle, 13.3.2016:

1; Ve Francii proběhly protesty proti turecké agresi vůči Kurdům. Ve Štrasburku uspořádali aktivisté protestní akci proti operaci turecké armády vůči stoupencům Kurdské strany pracujících, v jejímž důsledku trpí civilní obyvatelstvo.

2; Raketomet Smerč zlikvidoval srocení ozbrojenců. V provincii Homs způsobuje syrská armáda Islámskému státu obrovské ztráty. Byl sestřelen vládní MIG-21. Ozbrojenci se snaží kvůli příměří zabít své vůdce. Boje a dělostřelecké ostřelování probíhá v Aleppu a Latakíji. Turecko přesouvá do Aleppa nové oddíly ozbrojenců. V okolí Al-Bír syrská armáda zlikvidovala opěrné body včetně teroristů.

3; Krym se vůbec neměl stát součástí Ukrajiny, říká kandidát na prezidenta Rakouska. Hlavní chyba byla spáchána dávno, když bylo vyhlášeno, že Krym už není ruský, prohlásil Hoffer v interview pro list Die Presse.

4; Je přerušení diplomatických vztahů s Ruskem součástí scénáře „Savčenko-show“? Známý analytik a publicista Andrej Vadžra vysvětluje, proč výzvy poslanců k přerušení diplomatických vztahů s Ruskem nebudou realizovány.

5; Politika USA na Blízkém Východě vyvolává občanské války. Faktická podpora teroristických organizací a nejmilitarističtějších oddílů „opozice“ na celém světě včetně Blízkého Východu ze strany Spojených států destabilizuje situaci v regionu a ohrožuje i beztak křehké příměří.

6; Žijme každý po svém: Zachar Prilepin o sporných názorech a „sakrální moudrosti“. Máme společnou vlast, ale každý z nás vidí její budoucnost diametrálně odlišně.

7; Procesy s politickými vězni uvnitř Ukrajiny jsou přímo i nepřímo spojeny se soudem s návodčí „Ajdaru“ Savčenkovou.

8; Teroristé v Sýrii se maskují jako opozice a využívají příměří k aktivní přípravě na válku. Režim přerušení bojových akcí v Sýrii iniciovaný Ruskem a Spojenými státy platný od 27. února se jako celek dodržuje.

9; Otcovražda. Erdoğan zatlouká poslední hřebík do rakve Atatürkova Turecka. Ještě nedávno nebyl v Turecku bez ohledu na různost názorů ani jediný politik či veřejný činitel, který by si dovolil veřejně zpochybnit velikost zakladatele Republiky.

10; Obama nebude bojovat o Ukrajinu a vrací ji Rusku. Vítězství – to je odmítnutí nepřítele pokračovat v boji. A v tomto případě nepřítel už bojovat odmítá.

11; Dne 9. března turecký básník zveřejnil svou báseň „Sám se omluvím Rusku místo Erdoğana“, v níž se omlouvá Rusku za sestřelené vojenské letadlo.

12; K zemětřesení o síle 5,4 Richtera došlo u břehů Aljašky. Epicentrum zemětřesení leželo 74 kilometrů na jihozápad od města Atka. Ohnisko podzemních impulsů bylo v hloubce 10 km.

13; Boje u Jasinovaté posunuly Donbas na hranici obnovy války. Ministerstvo obrany Doněcké republiky prohlásilo, že ukrajinští vojáci se chystají udeřit na Doněck ze západu.

14; Mezi Rusy a Čečenci neexistovalo nepřátelství. Ruský spisovatel čečenského původu German Sadulajev píše o Kadyrovovi, výsledcích Ruského jara a o výměně vlády v Rusku.

15; Znavený sluncem Puškov o Obamovi. Šéf výboru pro mezinárodní otázky Státní dumy Alexej Puškov označil Baracka Obamu za „odcházejícího prezidenta znaveného Sluncem“.

16; USA vyslaly do boje s Islámským státem padesát let staré útočné letouny OV-10 Bronco, které byly nejvíce využívány během vietnamské války.

17; V noci bylo ukrajinskými vojáky ostřelováno severní předměstí Doněcka a obec Sosnovskoje na jihu Doněcké republiky.

18; Pozice Luganské republiky byly za uplynulých 24 hodin dvakrát ostřelovány, hlásí národní policie Luganské republiky. Palba byla vedena z granátometů, včetně automatických, a z bojových vozidel pěchoty.

19; Neviditelná kupole Pancir-2: Bylo zveřejněno video o tom, co dokáží modernizované protivzdušné raketové komplexy, které v nejbližší době budou zařazeny do výzbroje.

20; Jaceňuk se mě bojí, říká Saakašvili. V interview pro německý list Die Zeit Saakašvili řekl, čeho se ukrajinský premiér bojí.

21; Obama chce přemluvit Brity, aby zůstali v EU. V dubnu pojede americký prezident do Londýna, aby obyvatelům Velké Británie vysvětlil, co je pro ně nejlepší.

22; Litevský potlach Pygmejů – Jurij Loza o „fóru rusofobů“. Ruský hudebník Jurij Loza, který bedlivě sleduje události na Ukrajině a na Donbasu, komentoval na své facebookové stránce rusofobní výrok Alfréda Kocha.

23; V Kyjevě muž zahájil střelbu na kolemjdoucí a na policii. Ozvěny války v Donbasu se postupně dostávají do ukrajinského hlavního města.

24; Říše dobra: Policie rozhání shromáždění pepřovým sprejem. Patrně nikdo z ruských ochránců lidských práv a milovníků silných vyjádření o „policejní zvůli panující v Rusku“ tuto událost komentovat nebude.

25; Írán zveřejnil podmínky, při kterých podpoří zmrazení těžby ropy. Írán zahájí spolupráci s dalšími státy v otázce zmrazení těžby ropy až poté, co úroveň těžby v zemi dosáhne 4 milionů barelů za den.

26; Dnes uplynuly přesně dva roky od shromáždění na Leninově náměstí v Doněcku, které je považováno za začátek protiukrajinského povstání.

27; SBU zahájila proceduru odsouzení Plotnického v nepřítomnosti. Projev o trestním řízení, které se týká „únosu a nezákonného dopravení ukrajinské návodčí do Ruska“ pronesl vedoucí aparátu šéfa SBU Alexandr Tkačuk.

28; Teroristé Islámského státu nutí své sexuální otrokyně polykat antikoncepční tablety. Ozbrojenci Islámského státu kontrolují porodnost a nutí ženy – sexuální otrokyně brát antikoncepční přípravky, aby neotěhotněly a mohly být dále prodávány.

29; Ukrajinská armáda za posledních 24 hodin dvěstěkrát ostřelovala území Doněcké republiky. Zraněni byli čtyři bojovníci v okolí Jasinovaté.

30; Oligarchové sní o svém návratu na Donbas. Jakmile se začaly rýsovat kontury politické budoucnosti Republik, ukrajinští oligarchové okamžitě zamířili ke svým ztraceným korytům.

31; Kasjanov se urazil: FSB nepotrestá Kadyrova. Michail Kasjanov na své stránce v sociální síti dnes komentoval odpověď FSB Ruské federace na jeho žádost.

32; Nejnebezpečnější protivzdušná raketa na světě je ta ruská. Co odlišuje přenosný protiletadlový komplex nové generace „Verba“ od jeho předchůdců a konkurentů v jeho třídě?

33; Doněcká filtrační stanice byla odstavena kvůli ostřelování ze strany ukrajinské armády. Situace s vodou v Doněcku a předměstích se může v nejbližších dnech vyostřit kvůli neustávajícímu ostřelování ze strany ukrajinské armády.

34; Kyjev přesunul k linii fronty u Doněcka a Volnovachy 10 samohybných houfnic, minomety a obrněnou techniku hlásí rozvědka Doněcké republiky.

35; Brutální útok: Turci bijí pálkami běžence v loďce. Pobřežní ochrana Turecka zaútočila na loďku s běženci plující směrem k řeckým břehům.

36; Syrská armáda útočí na pevnost v Palmýře a likviduje Islámský stát termobarickými raketami. Vládní síly útočí na západní část starobylé pevnosti po přípravném útoku termobarickými raketami.

37; Ruský „Prezident-S“ proti Stingeru: Má ruské letectvo spolehlivou ochranu proti americkým protiletadlovým zbraním?

38; Vytvoříme svůj vlastní Mossad a budeme lovit a unášet ruské úředníky, říká ukrajinský propagandista. Takových „projektů“ je ve skutečnosti ještě spousta. „Myšlenka uchvátila masy“.

39; Větší část ozbrojenců Islámského státu opustila irácké město Hit. V iráckém městě Hit byl umístěn klíčový bod pro řízení pohybu na silnicích v centrální části země.

40; Evropská unie se nachází pod tlakem Washingtonu, říká Lavrov. Moskva je pro pevnost a samostatnost Evropské unie v přijímání rozhodnutí, poznamenal ministr zahraničí Ruské federace Sergej Lavrov.

41; Lavrov označil prohlášení generálního tajemníka NATO za nezodpovědná. Ministr zahraničí Ruské federace Sergej Lavrov označil za naprosto nezodpovědná vyjádření generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga o tom že Rusko je viníkem migrační krize v Evropě.

42; Saakašvili: Vadí mi Jaceňuk a Kolomojskij. Gubernátor Oděské oblasti obvinil i Státní daňovou správu Ukrajiny Romana Nasirova z bránění realizaci jednoho ze Saakašviliho hlavních projektů „Otevřený celní prostor“.

43; V Iráku byl zlikvidován velitel Islámského státu, který připravoval sebevražedné atentátníky. V důsledku leteckého úderu koalice v čele s USA byl ve městě Hit zlikvidován verbíř Islámského státu.

44; Milionová shromáždění v Maroku proti nezodpovědným slovům generálního tajemníka OSN o Západní Sahaře jako o okupovaném území. Celonárodní shromáždění proti výrokům generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna o Západní Sahaře proběhlo v hlavním městě Maroka.

45; Člen mírových sborů OSN zastřelil dva své kolegy. K incidentu došlo v Mali. Dva členové sboru zahynuli, jeden další byl zraněn.

46; Vůdce Islámského státu Umar aš-Šišání je ve stavu klinické smrti. Podle informací Al-Arabíja Aš-Šišání už samostatně nedýchá a je odkázán na umělou plicní ventilaci.

47; Lavrov: Turečtí vojáci se opevňují na syrském území. Tyto akce Ankary Lavrov nazval „plíživou okupací“.

48; Deset obětí v důsledku ostřelování Džebhat an-Nusrá. Ozbrojenci teroristické organizace vedou nepřetržité ostřelování z minometů a dělostřeleckých systémů v syrských provinciích Damašek a Idlíb, sdělilo centrum pro usmíření znepřátelených stran na území Sýrie.

49; Turecké úřady zavedou zákaz vycházení ve městě s kurdských obyvatelstvem. Turecké úřady oznámily zavedení čtyřiadvacetihodinového zákazu vycházení ve městě Yüksekova
v provincii Hakkiari poblíž hranic s Irákem a Íránem.

50; Totální schizofrenie: Známý ukrajinský propagandista zahajuje kampaň proti „ruským“ blinům. Nejzábavnější na tom je, že své rozhořčené výroky pronesl v ruštině...

51; Potvrzeno: V provincii Hamá nad městem Kafer-Nbuda (40 km severozápadně od Hamá) byl při plnění úkolů spojených s likvidací teroristů ze země sestřelen MIG-21 patřící syrské armádě.

52; Krvavá jatka v Idlíbu: An-Nusrá zaútočila na tzv. Svobodnou syrskou armádu a zabila mnoho jejích ozbrojenců. Zmocnila se štábu a amerických raket. Syrská Al-Káida zvaná Fronta an-Nusrá zaútočila na síly tzv. umírněné opozice a zmocnila se zbraní, munice a budovy štábu „Svobodné syrské armády“ v provincii Idlíb.

53; Vandalové zaútočili na Monument Slávy ve Lvově. Za poslední dva roky bylo takových útoků už několik – polití barvou, počmárání svastikami.

54; Novináři Russia Today se dostali pod palbu v Sýrii. Natáčecí skupina v tu chvíli zrovna rozmlouvala s místními obyvateli, ale byla nucena přerušit interview a autem opustit místo.

55; Ruské letectvo likviduje Islámský stát u Palmýry. Syrská armáda útočí a osvobozuje vyvýšeniny od teroristů. Drtivé údery ruského letectva a Syrské armády proti ozbrojencům Islámského státu v okolí Palmýry pokračují.

56; Ministerstvo obrany Ruska potvrdilo sestřelení stíhačky MIG-21 patřící syrským ozbrojených silám.

57; Ženu, která se pokoušela zachránit teroristu, zastřelili saúdští policisté. Žena se pokoušela zabránit pracovníkům policie zadržet člověka podezřelého z organizace teroristických činů. Byla ozbrojena samopalem.

58; K silnému výbuchu došlo v centru Ankary. Svědci hovoří o obrovských oblacích kouře.

59; Savčenková je fanatička a sadistka, říká bývalý starosta Užgorodu. Sergej Ratušňak na své facebookové stránce sdělil, že ukrajinská návodčí Naděžda Savčenko se v Donbasu dopouštěla brutálního mučení.

60; Patnáct lidí zahynulo v důsledku teroristického činu v Pobřeží slonoviny. Teroristé se zmocnili rukojmích v hotelu Etoile du Sud. Jsou zprávy o přepadení dalšího hotelu.

61; Poslední Erdoğanovou láskou je Frau Merkel. Turecko dostalo celou škálu odvetných ekonomických opatření od Ruska, Amerika neposkytla Ankaře takovou podporu, s jakou Erdoğan počítal. K jeho velké lítosti však Merkelová není to, co Putin nebo Obama.

62; Počet obětí teroristického činu v Turecku se zvýšilo na 30 lidí. V centru Ankary na autobusové zastávce explodoval automobil naplněný výbušninami.

63; Běženci na řecko-makedonské hranici donutili děti, aby si lehly na koleje. Druhý den po sobě jeden z největších táborů na řecko-makedonské hranici poblíž obce Idomeni poutá pozornost médií.

64; Ukrajinská armáda dnes večer vystřelila na obec Nikolajevka na jihu Doněcké republiky kolem 30 min.

65; V civilním letadle společnosti Air Serbia v Bělehradě byly díky přísným bezpečnostním kontrolám nalezeny rakety, které měly být přepraveny do USA.

66; Zástupci armád Ruska a USA projednali výsledky příměří v Sýrii. Uskutečnily se rozhovory náčelníka ruského Centra pro usmíření znepřátelených stran (Hmeimim) s náčelníkem Koordinačního centra USA (Ammán) o otázkách dodržování podmínek zastavení palby.

67; Ukrajinská armáda vystřelila dnes na jasinovatské kontrolní stanoviště téměř dvacet min a tankových střel.

68; Kronika degenerátů: Jakýsi blázen v kyjevském metru představoval „smrt, která jde v patách za Putinem“ a vybíral peníze pro „hrdiny ATO“. Jak se ukázalo později, performer byl ambulantním pacientem léčeným na schizofrenii.

69; Ve Vilniusu byl odhalen pomník „umělce“, který zapálil dveře FSB. Ve Vilniusu před budovou bývalé KGB byl odhalen památník skandálně známého ruského „uměleckého aktivisty“ Petra Pavlenského.

70; Turci ostřelují kurdské domy na území Sýrie. Do těchto obcí přicházejí hlídkové služby a zvláštní jednotky armády. Obyvatelé měst Kámišlí a Derik bydlí několik metrů od pozic policistů a vůbec nevycházejí ven.

71; Vovan a Lexus se bez problémů dovolali Porošenkovi, když byl v letadle, řekli známí vtipálci v interview britským novinářům.

72; Oligarcha Igor Kolomojskij odmítá prohlášení šéfa Oděské oblastní administrativy Michaila Saakašviliho o své účasti na zrušení akcí v Dněpropetrovsku a Záporoží.

Zdroj: rusvesna.su

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes hypertextové tlačítko Kateřina Amiourová, poté na tlačítko blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy. K březnu 2020 je jich přes 800 - a vesměs neztratily nic na své aktualitě!!
Klíčová slova: Donbas, EU, IS, KLDR, NATO, Rusko, Sýrie, Turecko, Ukrajina

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Vimmer Petr

https://www.facebook.com/michal.sixta1/posts/10201394987953735