Donbas, Ukrajina, Rusko, svět - od 8.2.2016

obrazek
14.2.2016 16:43
Týdenní svopdka. Konflikt se opět rozhořel, až na desetinásobek, zejmíéna v okolí Gorlovky a Doněcka, nasazena i těžká technika. Ukrajina dosud nesplnilatalřla ani ň z Minských dohod. Kupříkladu nevyměnila zajatce a nepokročila příliš ohledně větší svrchovanosti Donbasu.

Pondělí, 8.2.2016:

1; Jaceňuk se domnívá, že politickou krizi Ukrajina potřebuje. Předseda ukrajinské vlády dodal, že vládní tým je „jediným organismem, který během posledních 12 měsíců uskutečňuje těžká, složitá, ale pro blaho země správná rozhodnutí“.

2; Ve Lvově avizují pochod na Kyjev – sestřelit vládu. Kolem 1000 představitelů UNA-UNSO, trestních batalionů Karpatská seč, Tornado, Ajdar a Pravý sektor avizovalo včera na demonstraci v centru Lvova konání protivládní protestní akce v Kyjevě.

3; Nizozemci jsou připraveni říci NE asociaci s Ukrajinou, říká francouzský poslanec. Evropané pochopili, že nejsou schopni platit za všechny, a už mají dost „politiky bez hranic“.

4; Příští dva týdny mohou být pro Ukrajinu rozhodující, říká ministr hospodářství. Pokud by v ukrajinské ekonomice nebylo tolik lobbingu a neprůhledných machinací, mohla by země daleko rychleji postupovat vpřed, myslí si Ajvaras Abromavičus.

5; Jednotky speciálního nasazení z Čečny utrpěly ztráty v Sýrii. Instruktoři z NATO trémují bojovníky Islámského státu, prohlásil Kadyrov. Ramzan Kadyrov učinil senzační prohlášení o instruktorech NATO,kteří cvičí Islámský stát, o tajných akcích čečenské jednotky zvláštního nasazení proti ozbrojencům v Sýrii a dalších podrobnostech speciálních operací.

6; Posedlost Západu „svrháváním režimů“ vytvořila krizi, říká Alexej Puškov. Předseda zahraničního výboru ruské Státní dumy Alexej Puškov je přesvědčen, že právě posedlost Západu výměnami politických režimů v jiných státech je příčinou současné vleklé politické krize.

7; S takovými „přáteli“ raději nemít žádné nepřátele: Ukrajina se chystá bojovat proti Islámskému státu. Jsou ale na Blízkém Východě na Ukrajinu zvědaví?

8; Západ se bojí toho že Rusko přenese syrský úspěch na nová válečná teritoria, říká politolog. Kanál BBC vysílal televizní show o jaderné Třetí světové válce, kterou představitelé ruských vládnoucích kruhů označili za válečnou psychózu.

9; Osmanská říše hyne v zárodku: Erdoğan se mění v politického ztroskotance. V konečném důsledku povede Erdoğanova politika k dosažení přesně opačných efektů, než zamýšlel.

10; Syrská armáda zahájila úspěšný útok na východ od Aleppa. Ve stejnou dobu uskutečnila syrská armáda dělostřelecké a raketové ostřelování okolí Roaty. Proslýchá se, že na nejbližší dobu je plánována operace na osvobození tohoto území od teroristů.

11; Pobaltští politici se radovali z porážky NATO v simulované válce s Ruskem. Americké strategické výzkumné centrum RAND Corporation ukázalo, že v případě ruské agrese budou vojska NATO v regionu poražena během tří dní.

12; Gubernátor Latakíje ocenil roli ruského letectva v úspěších syrské armády. Útok vládních vojsk na bašty radikálních islamistů je důkazem skvělé společné práce syrské armády a jednotek ruského letectva, myslí si gubernátor provincie Latakíja Ibrahím Hodr as-Sálim.

13; Je třeba radikálně vyměnit výtahy, prokurátory a prezidenty, říká Ljaško. Skandální politik si myslí, že kromě výtahů je třeba na Ukrajině vyměnit i prokurátory, soudce, celníky, prezidenta a úředníky. K čertu s těmi všemi!

14; Saakašvili: pokud Ukrajincům dáme zbraně, obsadí celé Rusko. Nejdůležitější je zlikvidovat prvních padesát ruských tanků. Bývalý prezident Gruzie Michail Saakašvili si myslí, že ukrajinská armáda je schopná obsadit celé Rusko.

15; Automobil s potravinami pro členy trestních jednotek v Donbasu najel na minu. Tři vojáci byli zraněni. Je to už druhý případ výbuchu miny pod ukrajinskými okupanty za poslední týden.

16; Světové ceny ropy rostou. Během elektronického obchodování na Londýnské a Newyorské burze světové ceny ropy rostou. Svědčí o tom informace z trhů.

17; Polsko se pokouší zachránit před migranty zvýšením počtu hlídek na hranicích s Německem. Tímto způsobem místní úřady chtějí ochránit zemi před nezákonným průnikem běženců z Německa.

18; Sportovci z USA mohou bojkotovat Olympiádu v Riu 2016. Národní olympijský výbor USA zvažuje možnost odmítnutí účasti americké výpravy na olympijských hrách v Brazílii.

19; Generální štáb ruských ozbrojených sil prověří vojska Jižního vojenského okruhu. Generální štáb dostal za úkol vytvořit dvě pracovní skupiny, z nichž jedna zahájí prověrku orgánů vojenského vedení, vojsk a spojů, druhá pak prověrku připravenosti systému řízení protivzdušné ochrany.

20; Sever Doněcka byl ostřelován z minometů. Ukrajinští vojáci v neděli večer ostřelovali doněcké letiště, obec Žabičevo a okolí Volvo-centra na severním okraji hlavního města Doněcké republiky.

21; Ukrajinská korupce způsobila pád obligací. Zatímco výnosy obligací na celém světě padají a jejich ceny podle toho rostou, na Ukrajině probíhá přesný opak: Obligace se propadly na rekordní minimum.

22; Poslanci navrhli Vladimiru Putinovi zrušit smlouvu o přátelství s Tureckem. Turci prosadili ve smlouvě velmi těžké podmínky včetně bodu o vytvoření Náhorního Karabachu. Turky je potřeba vychovat, nic na tomto světě netrvá věčně, myslí si poslanci Komunistické strany Ruské federace.

23; Jak doplňují dobrovolníky do syrské domobrany. Udržet území dobytá od teroristů je velmi složitý úkol, který padá na bedra takzvaných syrských oddílů domobrany.

24; V Čečně byla zahájena cvičení důstojníků – motostřelců. Na výcvikových střediscích Gvardějec, Kalinovskij a Alpijskij bude uskutečněna řada vzorových praktických tréningů palebné přípravy.

25; Ukrajinská armáda ostřelovala pozice Národní policie Luganské republiky. Ostřelování bylo vedeno z bojových vozidel pěchoty.

26; Erdoğan označil Putina za okupanta Sýrie. Prezident Turecka považuje ruského prezidenta Vladimira Putina za „v podstatě okupanta“ Sýrie. Prohlásil to v interview pro jeden z tureckých listů.

27; Nemocnost na chřipku a choroby dýchacích cest se v Lugansku snížila na třetinu. Ode dneška bylo rozhodnuto o obnově výuky ve školách ve městě.

28; Počet ropných vrtů v USA se snížil na minimum za posledních šest let. Počet vrtů za účelem těžby ropy se za minulý týden v USA výrazně snížil v souvislosti s pádem cen této suroviny.

29; Na Taiwanu dva dny po zemětřesení vyprostili ze sutin dva přeživší. Desítky lidí jsou dosud považovány za nezvěstné.

30; Ozbrojenci Islámského státu popravili 300 obyvatel iráckého Mosulu. Většina obětí exekuce provedené teroristy byli pracovníci policie, vojáci a občanští aktivisté.

31; Bloomberg: Rekordní množství investorů investuje své prostředky do ropy. Expertní názory na ceny ropy se mohou rozcházet, ale nejprůkazněji o budoucích tendencích mluví to, že investiční manažeři nyní mají tendenci věřit ropě víc než kdykoli jindy.

32; Tymčuk našel v Doněcku „příslušníky ruské námořní pěchoty“. Známý ukrajinský fantasta, koordinátor tzv. skupiny „Informační odpor“ odhalil v Doněcku „jednotku ruské námořní pěchoty“ s tanky a pěchotními bojovými vozidly.

33; Humanitární genocida: Kyjev zpřísňuje blokádu Donbasu. Jak přežít, když tvou vlast přeřízli napůl ostnatým drátem a kontrolními stanovišti, když do jiné země je snazší se dostat než překonat 50 km mezi Gorlovkou a Arťomovskem, vyprávějí obyvatelé Donbasu.

34; Velká Británie se připravuje na možnou válku Ruska a NATO. Britská armáda bude trénovat schémata přesunu zbraní a živé síly do zóny možného konfliktu.

35; V Turecku byly obnoveny boje v „hlavním městě Kurdů“. V posledních měsících se čtvrť Súr – centrum Diyarbakıru, považovaného za hlavní město tureckých Kurdů změnila na místo soupeření ozbrojenců kurdské strany pracujících a turecké armády a policie. Přes den turečtí vojáci ostřelovali pozice Kurdů.

36; Žoldáci z USA trénují vojáky ukrajinské armády v Severodoněcku, hlásí Národní policie Luganské republiky.

37; USA promarnili vojenskou převahu nad Ruskem, říkají američtí experti. Pentagon zpackal program „Bojových systémů budoucnosti“ a nadarmo promarnil roky, během nichž Rusko dokázalo dotáhnout vojenský potenciál na úroveň spojených států, píše list The National Interest.

38; Na Ukrajině narůstá soupeření mezi Pravým sektorem a ukrajinskou armádou, hlásí Národní policie Luganské republiky Ozbrojené střety mezi neonacisty a vojáky ukrajinské armády svědčí o přání Pravého sektoru vymanit se zpod péče Kyjeva a o jeho snaze smést současnou vládu.

39; Většina řidičů schvaluje zavedení platby za průjezd velkých nákladních vozidel po dálnicích. Většina majitelů osobních dopravních prostředků (62%) schvaluje systém vybírání peněz od provozovatel nákladní dopravy na principu „kdo víc ničí cesty, ať také víc platí“.

40; Zachránit a zachovat: Obnova Iverského kláštera v Doněcku byla přerušena palbou ukrajinských ozbrojených sil. Klášter s přilehlým hřbitovem nedaleko Doněckého letiště se už dávno stal symbolem cynismu ukrajinského dělostřelectva.

41; Ukrajinská armáda za posledních 24 hodin třiašedesátkrát ostřelovala území Doněcké republiky. Ostřelovány byly Staromichajlovka, Trodovskije, Aexandrovka, Vesjoloje, Spartak, Žabuňki a také severní a západní okraje Doněcka.

42; Barack Obama a jeho rodina nejsou spokojeni s kvalitou Wi-Fi v Bílém domě. Bílý dům je stará budova, v níž je mnoho mrtvých zón, kde nefunguje Wi-Fi, řekl prezident USA a dodal, že tento problém občas dost vytáčí jeho dcery.

43; Evropa by měla klečet na kolenou před Putinem, aby se vyřešila migrační krize, píší německá média. Místo toho Angela Merkel znovu jela do Ankary na rozhovory s Erdoğanem, rozčiluje se německý list der Tagesspiegel.

44; Tři lidé zahynuli a další tři byli zraněni v Doněcké republice za poslední týden v důsledku ostřelování ze strany ukrajinské armády. Ostřelování ze strany ukrajinské armády zničilo za poslední týden 22 obytných domů a poškodilo plynovod. Poškozena byla i budova školy.

45; Kyjev za poslední týden přesunul k linii dotyku více než 200 kusů vojenské techniky, hlásí rozvědka Doněcké republiky. V okolí Doněcka, Mariupolu a Gorlovky byl zaregistrován příjezd dvou Uraganů, 24 Gradů, 49 tanků, 79 obrněných transportérů a 14 samohybných houfnic.

46; Mistraly budou vybaveny ruskou technikou. Dvě vrtulníkové lodě typu Mistral po jejich předání Egyptu budou do značné míry vybaveny technikou z Ruské federace, prohlásil velvyslanec Ruska v Káhiře Sergej Kirpičenko.

47; Lukašenko: Rusko schválilo rozhodnutí o podpoře ekonomiky Běloruska. Prezident Ruska a premiér nejen slíbili, ale také schválili podporu běloruského hospodářství za všech okolností, prohlásil běloruský prezident.

48; V Rusku bylo zaznamenáno nejnižší množství vražd a sebevražd za posledních 26 let. V množství vražd vede Moskevská a Sverdlovská oblast, nejméně vražd bylo konstatováno v Čečně a Severní Osetii.

49; Glazjev: Vláda by měla využít zkušenosti Margaret Thatcherové. Poradce prezidenta Ruska pro ekonomiku Sergej Glazjev prohlásil, že v rámci realizace rozsáhlého plánu privatizace je nutné využít západní zkušenost.

50; Rozvědka Doněcké republiky objevila ozbrojence Islámského státu na jihu Donbasu. V okolí obce Granitnoje byl zjištěn výskyt ozbrojenců z jednotky tzv. mezinárodního mírového batalionu „Džochara Dudajeva“.

51; Canal+ bude už potřetí vysílat film o Majdanu. K tomuto kroku se vedení televizní stanice rozhodlo na základě nebývalého zájmu vyvolaného snímkem u diváků.

52; Doněcká republika se za minulý týden ocitla téměř 900-krát v palbě ukrajinské armády a nacionalistických batalionů. Jednotky ukrajinské armády za minulý týden 882-krát ostřelovaly frontové okresy Doněcké republiky podél celé linie dotyku, a to i včetně těžkého dělostřelectva.

53; Přání přejmenovávat města ukazuje reálné záměry Kyjeva vůči Donbasu, říká Zacharčenko. Iniciativa ukrajinských politiků ohledně „dekomunizace“ názvů obcí v Doněcké a Luganské republice názorně ukazuje skutečné ponižující vztah Kyjeva k Donbasu a přání přepsat historii.

54; Turecko se neodhodlá k rozsáhlé vojenské invazi do Sýrie, říká politolog. Turecko se mže jen pokusit obsadit nějaká území poblíž hranice a pokusit se je pokrýt dělostřelectvem ze strany vlastního území, ale i to je dobrodružství, myslí si Vladimir Jevsejev.

55; Národní banka Ukrajiny: V roce 2016 export zboží do Ruska spadne o 30%. Ztráty v důsledku snížení exportu ukrajinského zboží do Ruska v důsledku omezujících opatření a ekonomických faktorů budou činit 1,3 miliardy dolarů, prohlásili představitelé ukrajinské národní banky.

56; V indické škole leopard napadl lidi. V Indii v neděli ráno osmiletý leopard pronikl do areálu mezinárodní školy.

57; Strategický signál: Náhlá prověrka bojové připravenosti Ozbrojených sil byla vyhlášena na jihu Ruska. Ozbrojené síly Ruska v jižních částech země byly uvedeny do plné bojové pohotovosti.

58; V Jekatěrinburgu bylo zadrženo sedm lidí, kteří patří k Islámskému státu a kteří plánovali teroristické činy v Moskvě a Petrohradě. Ke skupině zadržené v Jekatěrinburgu patřili občané Ruska a zemí Střední Asie.

59; Washington odpověděl na Erdoğanovo ultimátum. USA nejsou spokojeny s politikou, kterou Erdoğan praktikuje.

60; Američtí vojáci se zúčastní přehlídky ke Dni nezávislosti Estonska. Kolem 70 amerických vojáků a čtyři obrněné transportéry se zúčastní přehlídky na počest Dne nezávislosti Estonska.

61; Instruktoři NATO pokračují ve výcviku ukrajinských vojáků. V rámci společných cvičení Fearless Guardian instruktoři z USA, Kanady a Litvy trénují vojáky prvního batalionu 24. zvláštní mechanizované brigády ozbrojených sil, sdělila tisková služba ministerstva obrany Ukrajiny.

62; Merkelová prohlásila, že je v šoku z ruských leteckých úderů v Sýrii. Kancléřka Německa Angela Merkel prohlásila, že je v šoku z utrpení desítek tisíc civilních osob v Sýrii, které je údajně vyvoláno ruskými leteckými útoky.

63; Sýrie se stala hanbou pro USA a Putinovým vítězstvím, píší New York Times. Podle názoru listu veškerá prohlášení USA jsou pouhými slovy, ale ve skutečnosti drží taktovku v Sýrii Vladimir Putin díky absenci jakékoli alespoň trochu rozumné politiky prezidenta Obamy.

64; Koukej vypadnout, zabili jste mi tátu v Doněcku! V Záporoží řidič minibusu odmítl vézt veterána ATO, který se pokoušel jet zdarma na základě předložení osvědčení pro účastníky bojových akcí v Donbasu.

65; Syrská armáda se probojovává do blízkosti hranice s Tureckem a připravuje se k útoku na nejdůležitější baštu teroristů na sever od Aleppa. Byly osvobozeny další obce a dobyty strategické vyvýšeniny.

66; Rakouská policie tajila znásilnění desetiletého chlapce migrantem. Rakouská policie sdělila, že podrobnosti o znásilnění desetiletého chlapce běžencem z Iráku byly utajovány s cílem ochránit oběť.

67; InformNapalm je název projektu speciálních struktur ministerstva obrany Ukrajiny.

68; Ukrajinští vojáci ostřelují vlastní pozice, aby mohli obvinit armádu Doněcké republiky z porušení příměří, říká Basurin. Rozvědka Doněcké republiky také zaznamenala přítomnost natáčecích štábů ukrajinských televizních stanic na pozicích, ze kterých ukrajinští vojáci vedli nejprudší ostřelování.

69; Ruská armáda – obrození. V Rusku pokračuje vojenská reforma zacílená na zvýšení bojové připravenosti ozbrojených sil.

70; Ve Sverdlovském okrese Luganské republiky byla odhalena skrýš ukrajinské diverzní skupiny se zbraněmi a municí. Podle operativních informací byl úkryt zbraní určen pro organizování provokací fungující agenturou nepřítele proti civilnímu obyvatelstvu v přestrojení za vojáky Národní policie.

71; Islámský stát se bude pokoušet vytvářet diverzní skupiny v Rusku, říká expert. Bdělost a informovanost občanů o teroristické hrozbě spolu s akcemi policejních orgánů a tajných služeb je podstatnou složkou národní bezpečnosti.

72; Krvavá bitva o Retjan: Syrské tanky, mrtvoly ozbrojenců, boje v rozvalinách a jednotka zvláštního nasazení Hizballáhu. 5. února byla Syrská armáda v důsledku intenzivních srážek se skupinami ozbrojenců nucena odstoupit z jihu Retjanu, ale už 7. února zahájila rozhodný útok.

73; Otřesné hygienické podmínky přinutily ukrajinské vojáky jít pěšky z polygonu na prokuraturu. Vojáci vypovídají, že se nemají kde umýt, natož si vyprat oblečení.

74; Ve snaze očernit Rusko obětoval britský ministr zahraničí svou pověst a statistiku OSN. Masový exodus běženců ze Sýrie sužované terorismem a občanskou válkou určitě nezačal 30. září 2015, kdy Rusko zahájilo dosud trvající leteckou kampaň. Kdo je tedy skutečným viníkem?

75; Kyjev musí zákonodárně zakotvit zvláštní status Donbasu, říká Gryzlov. Změny v ústavě musí být dohodnuty s Donbasem, přitom je ještě nutná záruka, že příslušná pasáž ústavy bude odkazovat na platné znění článků zákona o zvláštním statusu.

76; Zhroucení fondových trhů v Evropě: Řecká burza se propadla na minimum za posledních 25 let. Evropské fondové indexy uzavíraly obchodování v pondělí prudkým snížením, přičemž řecký index spadl na minimum od roku 1990.

77; Ivano-Frankovsk zrušil smlouvy o partnerství s ruskými partnerskými městy. Ruským starostům byly odeslány dopisy s odůvodněním tohoto kroku.

78; Šéf Azova málem zahynul. Automobil s Bileckým byl účastníkem vážné dopravní nehody. Podle předběžných informací byla příčina nehody kluzká vozovka.

79; Objevily se podrobnosti o ukrajinských žoldácích v Islámskému státě v Sýrii. Turecko předalo ozbrojencům chemické zbraně. Ve východní části provincie Aleppo syrská armáda ovládla strategickou výšinu Barlachin a vytlačila odtamtud ozbrojence Islámského státu.

80; Nizozemští socialisté vyzývají občany, aby hlasovali proti asociaci EU s Ukrajinou. Představitelé socialistické strany Nizozemska oznámili svůj úmysl rozvinout kampaň za hlasování proti dohodě o asociaci EU s Ukrajinou.

81; Důkazy o smrti civilních osob v Sýrii v důsledku leteckých úderů ruského letectva žádné nejsou, říká ruské ministerstvo zahraničí. Výběr cílů a akce v rámci operace ruského letectva v Sýrii jsou absolutně transparentní a prohlášení o tom, že ruské letectvo údajně bombarduje civilní obyvatelstvo, jsou zcela neopodstatněná.

82; Sýrie: Gigantický výbuch padákové bomby. Syrští ozbrojenci zveřejnili video zachycující pád a obrovský výbuch padákové bomby v provincii Aleppo. Pro zničení objektu ozbrojenců vojenské letectvo využila speciální typ bomby.

83; Aliance NATO se střelila do vlastní nohy, když přerušila spolupráci s Ruskem, říká stálý představitel Ruské federace. Rusko neustoupilo od dialogu. Rozhodnutí o přerušení spolupráce přišlo ze strany Aliance, zdůraznil stálý představitel Ruské federace při NATO Alexandr Gruško.

84; Kirijenko: Neformální sankce vůči jadernému odvětví Ruské federace budou časem tvrdší než ty formální. Formálně nevyhlášená omezení, na něž naráží v zahraničí ruský jaderný průmysl, někdy přinášejí více problémů než formální, prohlásil šéf Rosatomu Sergej Kirijenko.

85; Policie v Curychu použila slzný plyn a gumové projektily proti kurdským demonstrantům. Kolem 100 demonstrantů házelo kameny, vlajky a další předměty do budovy tureckého velvyslanectví, kvůli čemuž musely místní úřady vyklidit místo události.

Zdroj: rusvesna.su

 

Úterý, 9.2.2016:

1; USA a Jižní Korea zahájily konzultace o rozmístění amerických systémů protiraketové obrany. USA přijímají opatření pro ochranu svou i ochranu spojenců před provokacemi KLDR, prohlásil oficiální představitel Pentagonu Peter Cook. Dodal, že akce KLDR destabilizují situaci v regionu.

2; Včerejšek byl dnem vítězství Donbasu! 26. ledna 1918 (nebo podle nového kalendáře 8. února) sovětská vojska za účasti oddílů vytvořených z dělníků Charkova a Donbasu zcela ovládla Kyjev, hlavní město válečné „Ukrajinské lidové republiky“.

3; Erdoğan žádá od Evropské unie 30 miliard euro a vydírá běženci,píší média. V listopadu minulého roku Erdoğan během setkání s Donaldem Tuskem a Jean-Claudem Junkerem pohrozil, že pokud EU nespojí vyřešení problémů běženců s urychlením rozhovorů o vstupu Turecka do EU, „přijme řadu opatření“.

4; Rusko a Asad jsou blízko k vítězství v Sýrii, říká bývalý agent MI-6. Navzdory prohlášením západních politiků neuvázlo Rusko v syrské bažině, ale přiblížila válku v Sýrii k jejímu ukončení.

5; Proč Turecko zahyne: O rusko-tureckém konfliktu. Šéf Jerevanského klubu Arman Bošjan ve své přednášce řekl, co se skrývá za arménsko-tureckými konflikty, co Rusko potřebuje v Sýrii, a také se dotkl dalších ožehavých otázek.

6; V rozpočtu Ukrajiny nejsou peníze na předčasné volby do Rady, říká ministr financí. Na Ukrajině se rozhoduje o osudu vlády, o nutnosti jejího přeformátování už mluvili vysocí představitelé.

7; Jaroš je agent FSB, on neodešel z Pravého sektoru, byl vyslán, říká ozbrojence z Pravého sektoru. O skandálních podrobnostech Jarošova odchodu mluvil ozbrojenec Pravého sektoru Alexandr Morozov, s přezdívkou „Ronin“.

8; Kyjev hledá způsoby jak uchránit svou armádu před masovou dezercí. Prezident Ukrjainy Petr Porošenko předložil Nejvyšší radě návrh zákona s dlouhým názvem, jehož podstatou je změna řádu zasílání povolávacích rozkazů.

9; Skandálně známá poslankyně Čornovol způsobila opileckou potyčku na „Tarifním majdanu“. Sdělil to jeden z organizátorů „tarifního majdanu“ bývalý poslanec Sergej Kaplin.

10; Prasečí mor dorazil do Žitomirské oblasti. Na území honiteb byly objeveny zdechliny nakažených divočáků.

11; Emiráty jsou připraveny vyslat vojska do Sýrie, ale země nemá normální armádu. Úřady Spojených arabských emirátů prohlásily, že jsou připraveny vyslat pozemní vojska do Sýrie kvůli účasti v boji s Islámským státem v rámci koalice.

12; Ukrajinská nacionální idea: Hledání Jaceňukova mozku. Jaceňuk připomíná obyčejného papouška, který se naučil opakovat nějaké věty, jejichž význam absolutně nechápe.

13; Smrtící chřipka nabírá obrátky: Na Ukrajině zemřelo již 220 lidí. Nejvíce úmrtí je registrováno v Oděské oblasti.

14; Nedaleko syrské hranice byly zaznamenány stovky obrněných vozidel Saúdské Arábie a ministerstvo zahraničí země potvrdilo připravenost vyslat zvláštní jednotky do Sýrie. Očití svědci natočili na video kolonu vojenské techniky patřící armádě Saúdské Arábie. Dnes Rijád také potvrdil připravenost vyslat své jednotky zvláštního nasazení spolu s vojsky americké koalice do Syrské republiky bojovat proti Islámskému státu.

15; Rogozin: MMF zbaběle snížil ztráty vojensko-průmyslového komplexu Ukrajiny od zpřetrhání styků s Ruskou federací. Podle odhadů vicepremiéra Ruské federace mohou ztráty Kyjeva způsobené vypovězením smluv s ruskými odběrateli činit až 2,2 miliardy dolarů.

16; Syrská armáda útočí na Tell-Rifaat a hrozí, že se dostane až k týlovým základnám teroristům. Dělostřelectvo syrské armády ostřeluje okolí Kfar-Najá ležící tři kilometry od obce Tell-Rifaat.

17; Zatímco Obama a Kerry tlachají, Asad a Rusko útočí, píší americká média. Nečinnost amerického politického vedení zhoršuje humanitární katastrofu v Sýrii, píše The Wall Street Journal ve svém redakčním článku.

18; Ruská plavidla vyplula na cvičení do Černého a Kaspického moře. V rámci prověrky vojsk Jižního vojenského okruhu skupiny minolovek nacvičují hledání min a jejich umístění v součinnosti s letadly námořního letectva.

19; Ropné velmoci si utahují pásky: Inflace, růst cen a odmítnutí luxusu. Pád cen ropy donutil dokonce i bohaté země se stabilní životní úrovní utáhnout opasek: Papír pro tisk bankovek a květák začaly být luxusním zbožím.

20; Ukrajinská národní banka: Ruské sankce způsobily pád hřivny. Ukrajinská národní banka pokračuje ve vydávání nejrůznějších verzí devalvace národní měny, avšak mezi nimi nadále chybí přiznání vlastních chyb.

21; Ceny ropy opět rostou. Světové ceny ropy se během úterního obchodování vrátily k pozitivní dynamice a vykompenzovaly ztráty z předchozích dní navzdory trvajícím obavám z globálního přebytku na surovinových trzích.

22; Nedotažený totalitarismus po ukrajinsku. Na vybudování skutečného totalitního systému je Ukrajina příliš slabá, proto se vytvořil kvazitotalitní režim s vesnickým koloritem, který slepě kontroluje jednotlivé sféry života a vrhá vše ostatní do chaosu.

23; Lídři USA, Japonska a Jižní Koreje se domluvili, že budou tlačit na KLDR. Barack Obama, Šinzó Abe a Pak Kun Hje během telefonických rozhovorů dohodli spolupráci na tom, aby sankce proti Pchjongjangu byly přijaty co možná nejdříve a byly účinné.

24; MMF: Ukrajina přišla o 80% příjmů po roztržce s Ruskou federací. Podle odhadů Mezinárodního měnového fondu společnosti vojensko-průmyslového komplexu přišly o 80% příjmů kvůli zpřetrhání vazeb v rámci vojensko-technické spolupráce s Ruskem.

25; Ve státním departmentu nedokázali odpovědět na Erdoğanovu „nevhodnou“ otázku. Oficiální představitel Státního departmentu USA John Kirby během pravidelné tiskové konference nedokázal odpovědět na otázku korespondenta Russia Today Gajane Čičakjan, která připomněla Slova tureckého prezidenta Erdoğana vyslaná směrem k Washingtonu, že „by si USA měly vybrat mezi Tureckem a kurdskou opozicí“.

26; Ukrajinská armáda za posledních 24 hodin šestkrát ostřelovala pozice národní policie Luganské republiky. Ostřelovány byly pozice v obcích Kalinovka, Kalinovo, Sanžarovka a Logvinovo.

27; Satelit vypuštěný KLDR se plácá na oběžné dráze, říká Pentagon. Ve Washingtonu referují o neúspěšném vynesení severokorejské družice na oběžnou dráhu.

28; V Bělehradě za podpory Rockefellerů rozptylují mýty o vztazích s Ruskem. USA a Rockefellerové jsou znepokojeni růstem ruského vlivu v Srbsku a pokoušejí se zlomit veřejné mínění pomocí rusofobní konference, během které vysvětlí, kterým směrem se mají upínat zraky Srbů.

29; Velvyslanec Ruské federace Moskva očekává od Ankary oficiální omluvu za sestřelený Su-24. Rusko také očekává potrestání viníků a náhradu škody, prohlásil velvyslanec v Ankaře Andrej Karlov. Dokud tyto podmínky nebudou splněny, neexistuje možnost normalizace vztahů Ruska s Tureckem.

30; Předměstí Doněcka byla ostřelována z minometů a granátometů. V noci byly ostřelovány obce Žabičevo a Spartak.

31; Lotyšsko připravuje plán úplného zrušení výuky v ruském jazyce. Přechod na výuku výhradně v lotyšském jazyce ve státních a komunálních školách bude uskutečněn k 1. září 2018.

32; Rusko připravuje řadu velkých projektů v Sýrii. Rusko a Sýrie připravily návrh dohody o změně celních tarifů a odvodů u nejpotřebnějšího a nejdováženějšího zboží, prohlásil velvyslanec Ruska v Sýrii Alexandr Kinščak.

33; Výměna zboží mezi Ruskem a Tureckem se už v roce 2015 snížila o čtvrtinu. Pokud v roce 2015 se výměna zboží mezi oběma zeměmi snížila na pouhých 23 miliard dolarů, pak obchod s Tureckem bude klesat i nadále, myslí si velvyslanec Ruské federace.

34; Ve Švédsku policie zatkla podezřelé z přípravy útoku na migranty. V automobilech byly nalezeny železné tyče, sekery a nože, řekl představitel policie.

35; Prověrka bojové připravenosti vojsk Jižního vojenského okruhu je varování pro regionální hráče, říká vojenský expert. Prověrka znovu ukáže možnosti ruské armády a flotily ohledně rychlé reakce na potenciální hrozby, řekl šéfredaktor časopisu „Národní obrana“ Igor Korotčenko.

36; Čelní srážka vlaků v Německu. Jsou oběti. Média informují o osmi mrtvých (údaj z poledne) a sto padesáti zraněných v důsledku velkého železničního neštěstí v Bavorsku.

37; Turecké banky se zamýšlejí nad odchodem z ruského trhu. K prodeji byla nabídnuta největší banka s tureckým kapitálem v Ruské federaci „Credit Europe Bank“.

38; V Doněcku byli zadrženi podezřelí z poškození Leninova pomníku. Samotný pomník na centrálním náměstí Doněcka byl dnes po rekonstrukci znovu odhalen.

39; Jaderný Kim a mýty Pentagonu. Generální ředitel politických informací Alexej Muchin mluví o tom, proč ve Spojených státech tak pozorně sledují novinky z Pchjongjangu.

40; Policie Německa považuje za příčinu havárie vlaků nešťastnou náhodu. Podle informací policie není mezi vyšetřovacími verzemi teroristický čin.

41; V Belgorodě byla zlikvidována první část potravin (salámů) dovezených z Ukrajiny podléhajících sankcím.

42; Teroristický čin v Damašku: Ve čtvrti Masaken byl vyhozen do povětří automobil. Je sedm mrtvých a šestnáct zraněných.

43; Za měsíc bude otevřeno čtvrté letiště Moskvy. Štvrté letiště moskevského leteckého uzlu „Ramenskoje“ bude otevřeno 15. března, sdělil generální ředitel státní společnosti Ramport Aero Tomas Vajšvila.

44; V Minsku bylo zahájeno zasedání politické podskupiny Kontaktní skupiny. Informuje o tom tisková služba vedoucího delegace Doněcké republiky na mírových rozhovorech a předsedy národní rady Denise Pušilina.

45; Následky konfliktu v S7rii jsou srovnatelné s Druhou světovou válkou, říká Čurkin. Je nutné najít politické řešení syrské krize, prohlásil stálý představitel Ruské federace při OSN Vitalij Čurkin. Dále vyzval k tomu, aby se nevyužívalo utrpení civilních obyvatel jako karty v politické hře.

46; Peskov komentoval slova Merkelové o šoku z ruských leteckých úderů v Sýrii. Před třemi lety, když teroristé útočili po celém syrském území a obkličovali syrské ozbrojené sily a legitimní syrskou moc, od nikoho jsme podobná prohlášení neslyšeli, zdůraznil Putinův tiskový tajemník.

47; Průkopník břidlicové revoluce USA se připravuje na vyhlášení bankrotu. Jeden z průkopníků americké břidličné revoluce, firma Chesapeake Energy zaregistrovaná v Oklahomě, se chystá na bankrot.

48; Rusko vyšle v únoru na Donbas tři humanitární konvoje. Kolony kamionů ministerstva pro mimořádné situace Ruské federace dopraví do Doněcka a Luganska potraviny, hygienické potřeby a léky.

49; Kerry obvinil Rusko ze zločinů, které páchají USA. Před jistou dobou byla zveřejněna informace o tom, že americké velení přijímá rozhodnutí o leteckých úderech za podmínky, že počet zabitých civilních osob nesmí přesáhnout padesát.

50; Jak zachránit ekonomiku: Návrhů je mnoho, ale chybí strategie. Nyní je hlavním tématem debat plán ministerstva pro hospodářský rozvoj, který by měl ruské ekonomice umožnit odrazit se ode dna. Plán za 830 miliard – pěkné...

51; Africké uhlí pro ukrajinskou tepelnou elektrárnu vystačí na jeden měsíc. Je zajímavé, že ministr energetiky Děmčišin už prohlásil, že Kyjev už neplánuje nákup uhlí v Jihoafrické republice. Evidentně se toto ekonomické dobrodružství ukázalo jako velmi nevýhodné pro Ukrajinu.

52; Válka je za dveřmi: Turecký premiér prohlásil, že vyšle vojska do Aleppa. Turecký premiér vyzval k vrácení historického dluhu „bratrům z Aleppa“, kteří během První světové války bránili turecká města.

53; V Sýrii nebojuje čečenská jednotka zvláštního nasazení, nýbrž dobrovolníci, říká tiskový tajemník Kadyrova. V Sýrii s nachází výlučně mladí lidé na základě své vlastní iniciativy. Nikdo je tam neposílal. Nemyslím si, že by existovaly nějaké přesné informace o jejich počtu.

54; Počet obětí teroristického činu v Damašku vzrostlo na deset. K odpovědnosti za teroristický čin na severu Damašku, který si vyžádal deset obětí, se přihlásili ozbrojenci z Islámského státu.

55; NATO obvinilo Rusko ze zmaření urovnání v Sýrii. Západ už několikrát obvinil Rusko, že letectvo Ruské federace bombarduje nikoli ozbrojence Islámského státu, ale „umírněnou opozici a civilní objekty. Ruská strana tato obvinění opakovaně odmítla.

56; Rusko žádá o uznání soudu v Haagu za nekompetentní pro posouzení případu JUKOSu. Arbitrární soud neměl kompetence posuzovat požadavky akcionářů, protože smlouva k Energetické chartě nikdy nebyla schválena ruským parlamentem.

57; Fašismus – to není Bileckij a Azov. Fašismus – to je Ukrajina. Fašismus – to je ministr vnitra citující Nietzscheho nad chladnoucí mrtvolou občana zabitého jeho podřízenými.

58; Gruzie se blíží k členství v NATO, říká generální tajemník Aliance. Gruzie má roční národní program, má komisi Gruzie-NATO a také má vypracovaný významný balík opatření, poznamenal generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg na tiskové konferenci v Bruselu.

59; Jak lžou přední západní média. USA zorganizovaly další kampaň zaměřenou na usvědčení Ruska z „válečných zločinů“ na základě fotografií ze zničeného Homsu. Že město bylo v tomto stavu už roky předtím, než se Rusko zapojilo do boje proti Islámskému státu, nikdo příliš neřeší.

60; Na Krymu byly pracovníky narkopolicie zlikvidovány nástěnné reklamy na drogy. V centru a dalších částech města byly pomocí barvy zabarvena telefonní čísla a ICQ adresy dealerů psychoaktivních látek.

61; Otřesné hygienické podmínky a alkoholismus se staly příčinou úmrtí dvaceti vojáků ukrajinské armády, téměř 40 trpí popáleninami. Příčinou nebojových ztrát je nízká úroveň morálně-psychické odolnosti vojáků.

62; Více než milion Syřanů žije už pět let v obklíčení, píše se ve zprávě OSN. Ve zprávě se poznamenává, že podle informací humanitárního pracoviště OSN zveřejněných v prosinci 2015 žilo tehdy kolem 400 tisíc Syřanů.

63; USA vyzývají k pohnání Obamy před soud za válečné zločiny. Na stránkách Bílého domu se objevila petice s výzvou, aby byl prezident souzen jako válečný zločinec a aby byl uskutečněn proces před Mezinárodním trestním soudem v Haagu.

64; Přední vojenští experti projednají v Dolní sněmovně ruského parlamentu poměry sil v Sýrii. 10. února 2016 proběhne ve sněmovně kulatý stůl, během něhož experti posoudí hlavní aspekty konfliktu v Sýrii.

65; Kyjev nemá žádné zákonné důvody považovat Luganskou a Doněckou republiku za teroristické organizace, říká právník. Tento názor vyjádřila vedoucí projektu „Nezapomeneme, neodpustíme!“ veřejného hnutí „Mír pro Luganskou oblast“ docentka Anna Soroka.

66; Americká rozvědka obviňuje syrskou vládu z použití chemických zbraní v letech 2014 a 2015. Chlór byl využit v těchto letech proti skupinám syrské opozice, říká se v materiálu ředitele národní rozvědky Jamese Clappera pro Kongres.

67; Doněcká republika předala Kyjevu návrhy na výměnu zajatců, ale žádná reakce nenásledovala, říká ombudsmanka. Doněcká lidová republika zaslala ukrajinské straně několik návrhů na výměnu zajatců, avšak Kyjev za celé tři týdny vůbec nereagoval.

68; V USA si myslí, že Rusko a Čína ohrožují americké kosmické systémy. Ředitel národní rozvědky USA prohlásil, že Rusko a Čína se údajně zabývají vývojem protikosmických zbraňových systémů, které budou namířeny na americké systémy rozmístěné v kosmu.

69; Senzační interview: Vraždy Olese Buziny a Kalašnikova je naše práce, říká ozbrojenec Pravého sektoru. Morozov také prohlásil, že extremisté jsou odpovědní i za výbuch v charkovském obchodě Roshen.

70; Jeden z vůdců Al-Káidy byl zlikvidován v Latakíji. Teroristická skupina Fronta An-Nusrá (syrské křídlo Al-Káidy) oznámilo smrt jednoho ze svých vůdců řídícího fronty ozbrojenců v Kurdských horách (Džebel al-Akrad) na severovýchodě provincie Latakíja.

71; Expremiér Arménie vyzval země Eurasijského ekonomického svazu, aby vytvořily jednotnou měnu. Při tržním obratu 300 miliard dolarů by neměly státy Eurasijského svazu realizovat operace v dolarech, prohlásil Grant Bagratjan.

72; Země NATO až na samou hranici hysterie šíří nesmyslný mýtus o tom, že Rusko ohrozit země Pobaltí jadernými zbraněmi, posteskl si ministr zahraničí Ruské federace Sergej Lavrov.

73; V Sýrii probíhají prudké boje. V Darájském kotli, v Latakíji a Aleppu syrská armáda vytlačuje ozbrojence. Na severu provincie Aleppo Asadova armáda pokračuje ve vytlačování teroristů k turecké hranici.

74; „Hrdina ATO“,který stál v čele dopravní inspekce v Arťomovsku, byl odsouzen za šikanu místních obyvatel. V Arťomovsku odsoudili za překročení služebních pravomocí „hrdinu ATO“ Konstantina Čalovského, který byl 15. ledna 2014 jmenován náčelníkem arťomovské dopravní inspekce.

75; Ukrajinská armáda a Národní garda po sobě vzájemně střílely v okolí doněckého letiště, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky. Jednotky ukrajinské armády a Národní gardy se pustily do vzájemné přestřelky v okolí obce Peski, sdělil Eduard Basurin.

76; Bývalý ředitel Domodědova byl zatčen v souvislosti s teroristickým činem z roku 2011. Navzdory protestu prokuratury, která se oháněla nesprávnou kvalifikací činů zúčastněných osob v tomto případu, rozhodl soud o vazbě.

77; Ředitel knihovny ukrajinské literatury zůstane ve vazbě. Soud uznal za zákonné prodloužení domácího vězení Natalie Šarionové, která je obviněna z šíření extremistických materiálů mezi návštěvníky Knihovny ukrajinské literatury.

78; Lov na lovce: Syrský tank a ostřelovač zlikvidovali oddíl teroristů. Syrští ozbrojenci se rozhodli nahrát na video svůj hon na jednotku vládních vojsk s přičleněným tankem a vše dopadlo jinak...

79; Spojenec USA v Sýrii přechází na stranu Ruska, píše Jerusalem Post. Pokud Rusko přetáhne na svou stranu amerického spojence – Kurdy, bude mít další nástroj pro tlak na Turecko. Moskvě k tomu může pomoci nerozhodnost USA, píše izraelský list.

80; Sergej Lavrov vyjadřuje údiv nad bezvýhradnou podporou Turecka ze strany Německa. Německá kancléřka označila Rusko za viníka událostí v Sýrii a přitom neřekla, ani slovo o evidentních faktech, že teroristická hrozba v Sýrii je zvyšována pašeráctvím přes tureckou hranici v obou směrech.

81; Tři lidé zahynuli, šest bylo zraněno při leteckých úderech na syrskou nemocnici, hlásí Lékaři bez hranic. V mikroblogu organizace Lékaři bez hranic se mluví o tom, že při leteckých úderech na nemocnici v provincii Daraa na jihu Sýrie zahynuli a byli zraněni lidé. Mezi zraněnými je i pracovnice nemocnice.

82; Ukrajinští okupanti ostřelovali čtyři hodiny západní předměstí Doněcka – Petrovský obvod.

83; „Špína, hlad a svrab“, říkají vojáci 53. brigády ukrajinské armády o svém přežívání. Mobilizovaní vojáci z 53. mechanizované brigády ukrajinské armády vyprávěli, v jakých podmínkách přežívají na polygonu Širokij Lan.

Zdroj: rusvesna.su

 

Středa, 10.2.2016:

1; Politika USA může změnit studenou válku na jadernou, říká americký politolog. Znásobením vojenských výdajů kvůli soupeření s Ruskem provokuje Pentagon další závody v jaderném zbrojení, které mohou vést k otevřenému konfliktu, myslí si Steven Cohen.

2; Rusko odmítlo nový návrh Ukrajiny ohledně restrukturalizace dluhu, píší média. Návrh Ukrajiny na restrukturalizaci dluhu ve výši tří miliard dolarů přišel od ministryně financí Ukrajiny Natalje Jaresko.

3; Ministerstvo financí Ruské federace nenašlo v návrzích na restrukturalizaci ukrajinského dluhu žádné znaky dobré vůle. Rusku nadále nevyhovují návrhy Ukrajiny ohledně restrukturalizaci dluhu ve výši 3 miliard dolarů, prohlásilo ruské ministerstvo financí.

4; Velvyslanec USA v Ankaře byl předvolán na turecké ministerstvo zahraničí kvůli výrokům o syrských Kurdech. Diplomatovi bylo sděleno znepokojení Turecka kvůli postoji USA k dané otázce.

5; USA vynaloží 953 milionů dolarů na „rozvoj demokracie“ v zemích sousedících s Ruskem. Jde o programy boje s korupcí, vytvoření programů energetické bezpečnosti, podpoře demokratické společnosti v zemích sousedících s Ruskem, sdělil zdroj ve státním departmentu USA.

6; Senzační podrobnosti z vyšetřování ohledně Boeingu MH17: V okamžiku sestřelení letadla měla funkční Buk v Donbasu jen ukrajinská armáda, řekl nizozemský poslanec. V případu o Boeingu malajských aerolinií nad Donbasem vyplouvají na povrch nové a stále zajímavější podrobnosti.

7; Francouzská televize vydávalo video z úderů ruského vojenského letectva v Sýrii za úspěchy západní „koalice“. O chybu francouzského redaktora se nejedná: Televizní stanice France 2 z videa ruského ministerstva obrany pečlivě odstranil nápisy v ruském jazyce.

8; Když Pentagon potřebuje peníze, objeví se téma „ruského útoku na Pobaltí“. Aby dosáhli zvýšení vojenského rozpočtu na čtyřnásobek, vypustil Pentagon opět informační šum vytvářející u západních obyvatel dojem, že Rusko plánuje přepadení zemí Pobaltí, myslí si Daniel Ryan.

9; Ekonomická krize v Rusku se neodrazí ve výdajích na vojenské odvětví, říká ekonom. Jak se píše ve zprávě „Vojenská rozvaha 2016“ vypracované Mezinárodním institutem strategických studií, celkové výdaje rozpočtu Ruska na vojenskou oblast činily v roce 2015 5,4% HDP.

10; Čtyři konzervy na čtyři dny – ozbrojenci ATO hladovějí v okolí Slavjanska. Takto je krmí od 16. ledna, kdy přišli na svá stanoviště.

11; Neznámí lidé rozplácli Michailu Kasjanovovi dort o hlavu. Neznámí pachatelé uskutečnili útok na lídra strany PARNAS Michaila Kasjanova v Moskvě.

12; Občan Floridy byl obžalován z napadení restaurace pomocí aligátora. Joshua James si objednal jídlo v restauraci rychlého občerstvení Wendy´s, a místo zaplacení hodil zvíře do okna, přes které obsluha vydává jídlo řidičům.

13; Indická policie byla vyzbrojena praky. Policie Indie dostala do výzbroje praky pro boj s demonstranty při masových manifestacích.

14; NATO propáslo posílení Ruska v Černém moři, říká americký analytik. NATO už nemůže aktivně fungovat v Černém moři a sbírat zpravodajské informace, píše analytik Atlantické rady USA v článku pro Foreign Affairs.

15; V Saúdské Arábii zadržují mzdy kvůli pádu cen ropy. Krácení státních investic dopadlo i na stavební sektor Saúdské Arábie. Díky tomu mnozí velcí developeři nevyplácejí mzdy svým pracovníkům.

16; Msta majdanské moci: Kyjev zahajuje hon na krymské policisty a soudce.

17; Kurdové vybojovali leteckou základnu Ming v Aleppu a syrská armáda osvobodila nové obce v Latakíji. Sály Syrské armády a národní domobrany pokračují v útoku na pozice teroristů a v osvobozování dalších obcí. Nepřítel trpí velkými ztrátami a na mnoha úsecích fronty ustupuje.

18; Blízký Východ se nachází na prahu velkého zlomu. Co stojí za touhou arabských monarchií vpadnout s vojsky do Sýrie?

19; Hrozby premiéra Turecka vrátit historický dluh přibližují válku. Turecký premiér Achmet Davutoğlu prohlásil, že jeho země má v úmyslu ochránit syrské Aleppo.

20; Nadbytek uhlí se ukázal pro Ukrajinu mnohem horší než jeho nedostatek. Problém deficitu uhlí na Ukrajině se náhle ukázal jako vyřešení. A to ale paradoxně postavilo Kyjev před nové problémy, které budou možná ještě horší.

21; NATO plánuje rozmístění vojsk ve Východní Evropě a Pobaltí. Kontingent budou tvořit vojáci z USA, Velké Británie a Německa. Součástí těchto sil budou podle předpokladů listu tvořeny i jednotkami zvláštního nasazení.

22; Sýrie: Nový úder pomocí „Kalibrů“. Byl natočen nový úder pomocí raket s plochou dráhou letu. Syrští ozbrojenci natočili na video. Jak ruská raketa Kalibr NK letí nad jejich hlavami směrem k objektům teroristů.

23; Nejnovější Su-35 v akci u tureckých hranic. Očití svědkové nahráli na video jednu z prvních vojenských operací Su-35 ruského vojenského letectva, které teprve nedávno přiletěly na leteckou základnu Chmejmim v provincii Latakíja.

24; Turecká média sdělila, že rakety byly vynalezeny v Osmanské říši. Vědci Osmanské říše vyvinuli rovněž ponorku, hlásí agentura Anadolu s odvoláním na vědeckého pracovníka Britského centra pro studium islámské kultury.

25; Kremelské šachy – tah Alexeje Ďumina: Problém stability politického systému Ruska byl vždycky hlavní otázkou. Čím silnější byl v Rusku lídr, čím větší a jednotnější byla jeho družina, tím kvalitněji a dynamičtěji se rozvíjela země.

26; OSN zveřejnila hlavní zdroj příjmů Islámského státu. Za finanční zdroje teroristů považuje OSN využití ropy a dalších přírodních zdrojů okupovaných území, vybírání daní, konfiskaci, vykrádání archeologických nalezišť, milodary a výkupné.

27; Západ v dobře promyšleném „šoku“. Západ se snaží obvinit Rusko ze smrti civilních obyvatel Sýrie a z proudu běženců do Evropy.

28; Západní Ukrajina zůstává bez lékařů. Všichni utíkají do Polska. Polsko láká kvalifikované zdravotníky z pohraničních ukrajinských oblastí, což pro tyto regiony začíná být vážným problémem.

29; Hranice tolerance: V Rakousku jsou mnozí lidé smířeni se zločinným chováním běženců. V prosinci 2015 v rakouské Vídni běženec z Iráku zneužil desetiletého chlapce. Zločinec napadl děcko v šatně veřejného bazénu.

30; Igor Markov: Mnozí v Itálii pochopili, že Ukrajina je Somálsko uprostřed Evropy. Bylo zveřejněno zajímavé interview politického komentátora Alexandra Čalenka se známým ukrajinským opozičním politikem a bývalým poslancem nejvyšší rady, který byl na žádost nynější ukrajinské moci zatčen v Itálii za účelem následného vydání na Ukrajinu.

31; Ruská pravoslavná církev vyzve Vatikán, aby začal hájit křesťany na Ukrajině a na Východě. Kromě vojenských koalic se může ve světě objevit i náboženská křesťanská koalice.

32; Donald Trump prakticky zvítězil v primárkách. Kandidát na prezidenta USA, republikán Donald Trump získal po sečtení poloviny hlasovacích lístků více než 33% hlasů, čímž si zajistil vítězství v New Hampshire.

33; Ceny ropy rostou v souvislosti s novinkami z Íránu a Saúdské Arábie. Světové ceny ropy po ztrátě kolem 8% v předchozím obchodování ve středu zase projevují kladnou dynamiku v souvislosti s prohlášeními ministra ropného průmyslu Íránu Bidžána Zangeneha.

34; Velká Británie poskytne NATO pět vojenských plavidel. Lodě budou soužit v Baltském, Severním a Středozemním moři a také v severním Atlantiku.

35; Před 73 lety začala Volyňská jatka. 9. února si Polsko připomene tragické datum – začátek Volyňských jatek. Právě v tento den před 73 lety banditská lůza nazývající se „Ukrajinská povstalecká armáda“ zaútočila na první polskou vesnici Parośla (v dnešní Rovenské oblasti Ukrajiny).

36; „Spravedlivé Rusko“ zahájilo shromažďování podpisů pro odvolání Dmitrije Medveděva. Strana požaduje zrušení dopravní daně a poplatků za generální opravy. Ve straně Spravedlivé Rusko prohlásili, že jde o ultimátum vládě a premiérovi.

37; Krymské ceny likvidují ukrajinskou šablonu. Proč jsou na Ukrajině potraviny dražší než na „okupovaném“ poloostrově?

38; Šéf moskevské policie navrhuje odebírání vzorků DNA migrantům. Identifikace migrantů podle DNA by mohla napomoci podstatnému snížen zločinnosti cizinců v Moskvě, myslí si Anatolij Jakunin.

39; Autobus s civilními občany explodoval na ukrajinském hraničním přechodu. Zahynuli tři lidé, říká zdroj. Kolem 9:00 na kontrolním stanovišti na ukrajinské straně hraničního přechodu Novomichajlovka vybuchl autobus s civilními občany. Podle předběžných informací zahynuli tři lidé a počet zraněných se teprve upřesňuje.

40; Německo tlačí na Ukrajinu kvůli jejímu dluhu vůči Rusku, píše Bloomberg. Ministerstvo financí Německa trvá na tom, aby Kyjev našel přijatelný kompromis ve finančním sporu s Ruskem.

41; Lavrov: Politické vedení Turecko zcela ztratilo orientaci v reálném světě. Moskva vycházela z toho, že zdravý rozum přece jen převládne a Turci pochopí, že Rusko je jejich soused a nic špatného jim neudělalo, prohlásil ministr zahraničí Ruské federace Sergej Lavrov.

42; Obyvatelé celou noc proseděli ve sklepích. Ukrajinská armáda pokračuje v ostřelování Doněcké republiky. Včera večer ukrajinská stana zahájila palbu na obec Trudovskoje na západním okraji Doněcka a na vesnici Kominternovo na Jihu Donbasu.

43; OBSE, Společné centrum pro kontrolu a koordinaci a ministerstvo obrany Doněcké republiky přijely na západní okraj Doněcka kvůli zdokumentování následků ostřelování. Pozorovatelé přijeli do obce Trudovskoje kvůli zdokumentování následků nočního ostřelování ze strany ukrajinské armády.

44; Objevila se nahrávka ze smrtelné policejní honičky v Kyjevě. Připomeňme, že se psalo o medializované dopravní nehodě, při které „chrabří“ ukrajinští policisté zastřelili cestujícího v BMW.

45; Italská letoviska lákají ruské turisty slevami na přelety a systémem all inclusive. Italové spoléhají na úbytek ruských turistů z Turecka a Egypta a chtějí jej využít ve prospěch svých letovisek.

46; Turečtí pohraničníci zabavili běžencům ze Sýrie čtyři pásy s výbušninou a skupinu běženců zadrželi.

47; Oficiální představitelka ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharova dnes vedla další pravidelnou tiskovou konferenci pro zástupce tisku k základním směrům zahraniční politiky Ruska.

48; Kyjev zvažuje možnost odebrání občanství za „nenávist k vlasti“. Studujeme zkušenost ze zbavování občanství kvůli terorismu a nenávist k vlastní zemi, sdělila představitelka Kyjeva v třístranné kontaktní skupině pro usrovnání situace na Ukrajině Irina Geraščenko na sociální síti.

49; Erdoğan cynicky vydírá Merkelovou a hrozí novou Osmanskou invazí. Vnitřní protokoly z rozhovorů tureckého lídra s vedením EU zveřejněné řeckými novináři vzbudily v Evropě rozruch.

50; „Ztichlá“ fronta u Palmýry: Hory, kde jsou všude kolem nepřátelé. Fronta u Palmýry byla ještě před pár měsíci nejžhavějším bodem na mapě Sýrie.

51; Rusko a Irák uzavřou strategickou dohodu. Ruský vicepremiér se vypravil do Iráku na dvoudenní návštěvu, během níž uskuteční zasedání mezivládní komise pro ekonomickou spolupráci.

52; Kadyrov komentoval incident s vrháním dortu na Kasjanova. Lídr strany PARNAS dříve sdělil, e neznámí pachatelé po něm hodili dort v jedné moskevské restauraci. Vyšetřování incidentu provádí hlavní správa ministerstva vnitra v Moskvě.

53; Írán vyjádřil připravenost k rozhovorům s Moskvou a Rijádem. Írán je připraven k jakýmkoli rozhovorům ohledně urovnání trhu s ropou, sdělil úřadující náměstek ministra ropného průmyslu země Masúd Eschafání v Moskvě.

54; NATO bude pokračovat v posilování svých vojenských možností v Černém moři. Oznámil to generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg po příjezdu na setkání ministrů obrany NATO.

55; Tisíce operací jsou v Anglii odloženy kvůli probíhající stávce lékařů. Vláda konzervativců slíbila, že pomůže poskytnout pacientům větší množství lékařských služeb sedm dní v týdnu. Ale lékaři se obávají, že tato novinka se negativně odrazí v jejich platech.

56; Kadrí Džamil: Kurdové mají šanci se účastnit rozhovorů o Sýrii. Jeden z lídrů umírněné opoziční skupiny Moskva-Káhira promluvil o perspektivách mezisyrských rozhovorů v Ženevě.

57; V důsledku přestřelky ozbrojenců Pravého sektoru a ukrajinské armády byl poškozen plynovod v Novoajdarském okrese, hlásí rozvědka Luganské republiky. Další přestřelka mezi jednotkami ukrajinské armády a Pravého sektoru v okolí obce Lobačevo v Novoajdarském okrese vedla k poškození plynovodu.

58; Svou podporu Kurdů zahnaly USA a Rusko Erdoğana do kouta. Britský list Gaurdian se domnívá, že Erdoğan může jít proti Rusku i proti USA a zahájit vojenskou operaci v regionu, což ale povede ke katastrofálnímu rozrůstání syrského konfliktu.

59; Velvyslanec EU vyslovil podmínky pro obnovení Jižního proudu. V případě nového spuštění projektu je jeho realizace možní pouze v případě úplného dodržení norem třetího energetického balíku, prohlásil velvyslanec EU v Ruské federaci Vygaudas Ušackas.

60; Známý homosexuální herec Stephen Fry se pokusil o sebevraždu po besedě s politikem z Ugandy. Rozhovor s tímto člověkem mě zasáhl do hloubi duše. Tak agresivního a zaťatého homofoba jsem v životě nepotkal, komentoval smutně Fry.

61; Ruské ministerstvo zahraničí žádá od Soulu omluvu za slova o ruských prvcích v raketě KLDR. Na ministerstvu si myslí, že podobná obvinění je nutné podložit důkazy a být připraven nést za ně odpovědnost.

62; V Rusku navrhli trestat pracovníky za nepoužití ochranných roušek během epidemií. Kýchající a kašlající pracovníky navrhují pouštět do práce během chřipkové epidemie pouze za podmínky, že budou nosit zdravotní roušky a měnit si je každé tři hodiny.

63; V KLDR popravili šéfa generálního štábu armády, píší jihokorejská média. Podle informací nejmenovaných zdrojů byl severokorejský generál obviněn z korupce.

64; Ministerstvo zahraničí posoudí návrh vypovědět smlouvu o přátelství s Tureckem, říká Zacharova. S tímto návrhem vystoupili poslanci Státní dumy Ruské federace Valerij Raškin a Sergej Obuchov.

65; Poslední varování: Ukrajina riskuje, že zůstane bez podpory MMF. Jsem znepokojena pomalým pokrokem, který předvádí Ukrajina ve věci zlepšení státního řízení, prohlásila ředitelka MMF.

66; Ruské vojenské letectvo totálně zamíchalo s propočty americké rozvědky ohledně Sýrie. Před pouhým půlrokem byl Washington přesvědčen, že dny prezidenta Bašára Asada jsou sečteny, ale pozice syrského prezidenta naopak posílila poté, co ruské letecké akce od základu změnily situaci v zemi.

67; Mikrobus na hraničním přechodu u Doněcka explodoval na protitankové mině, říká Basurin. Obětmi incidentu se stali čtyři lidé, raněno bylo podle svědků více než deset lidí.

68; Ukrajinská armáda neposkytla pomoc obyvatelům Doněcka zraněným v důsledku výbuchu miny na hraničním přechodu Novomichajlovka. Eduard Basurin zdůraznil, že první lékařskou pomoc všem, kteří se dokázali vlastními silami dostat k nejbližšímu kontrolnímu stanovišti Doněcké republiky, poskytovali bojovníci domobrany.

69; Kramatorsk. První výročí ostřelování města ukrajinskou armádou. 10. února 2016 to je přesně rok od okamžiku obludné provokace ze stany ukrajinské armády, která stála život řady civilních obyvatel města Kramatorska.

70; Rusko podalo u OSN žádost o rozšíření ekonomické zóny v Arktidě. 9. února ministr přírodních zdrojů a ekologie Ruské federace Sergej Donskoj prezentoval v OSN žádost o rozšíření ekonomické zóny Ruska v Severním Ledovém oceánu.

71; Džemilev: Krymskotatarský bojový batalion bude v březnu, zbraně dodají Turci. Nechvalně známý rusofobní poslanec, na kterého je v Rusku vydán zatykač, se pochlubil, že už v březnu může být ukončeno formování krymskotatarského batalionu. Zbraně prý Džemilevovi slíbil turecký prezident.

72; Vůči Saakašvilimu bylo zahájeno vyšetřování? Jeho video ze zóny ATO ukazuje na porušení několika článků trestního zákoníku, řekl mluvčí Lysenko.

73; Írán navrhl, aby se za ropu platilo v jüanech. Írán může vést fakturaci za ropu dodávanou na světové trhy nejen v eurech, ale i v čínských jüanech a dalších silných světových měnách.
74; Pracovníci ministerstva vnitra a vojáci ukrajinské armády si po sobě zastříleli u Volnovachy, říká rozvědka Doněcké republiky. Pracovníci ministerstva vnitra Ukrajiny stříleli na vojáky ukrajinské armády u Volnovachy, Sdělil to Eduard Basurin s odvoláním na informace rozvědky.

75; Opoziční blok: Ukrajinská vláda záměrně devalvuje hřivnu. Pomocí devalvace a inflace vláda může naplnit rozpočet, myslí si ekonom a člen Opozičního bloku Viktor Skarševskij.

76; Ve středu odpoledne byly zveřejněny záběry z napadení Kasjanova. Na síti se objevily záběry z dortového útoku na ruského opozičního politika Michaila Kasjanova.

77; Skandál: Ukrajinská média prohlašují, že v metodice pro učitele je Porošenko nazván překupníkem. V metodice se dále tvrdí, že na Ukrajině je vláda pod kontrolou sionistů.

78; Kadyrov zveřejnil provokativní fotografii s dortem. Fotografie se objevila v Instagramu Ramzana Kadyrova hned druhý den poté, co neznámí útočníci napadli lídra ruské strany PARNAS Michaila Kasjanova v jedné z moskevských restaurací a rozmázli mu o hlavu dort.

79; Kyjevští okupanti přes den ostřelovali obec Svobodnoje na jihu Doněcké republiky z těžkých zbraní. Střely ráže 152 mm dopadly několik desítek metrů od školy, ve které střepiny a tlaková vlna poškodily skleněné výplně oken.

80; Žoldáci ukrajinské armády z Polska a Pobaltí rozpoutali ostřelovačský teror v Donbasu. Ukrajinští vojáci rozpoutali ostřelovačský teror tím, že soustředili podél linie dotyku ostřelovače z Polska a Pobaltí za účelem ostřelování Republiky.

81; Situace v Donbasu se nadále zhoršuje, říká OBSE. Konkrétně jde o to, že protahování procesu odminování vede k obětem mezi civilním obyvatelstvem, poznamenal představitel OBSE.

82; Pro ty, kdo sprostě pomlouvají Rusko: Kdo změnil Aleppo v trosky? V posledních dnech lze pozorovat násobné zesílení protiruské propagandy ze strany Západu. Šéf státního departmentu USA John Kerry, kancléřka Německa Merkelová, ministr zahraničí Velké Británie Hammond a další prostě dostali z Washingtonu povel „trhej!“.

83; V Moskvě byla otevřeno oficiální zastoupení Syrského Kurdistánu. Jeho pracovníci nechtějí jen hájit zájmy Kurdů v Sýrii a Rusku, ale také napomáhat vyřešení syrské krize.

84; Independent: Množství rezervací na dovolenou v Turecku pokleslo o 40% Podle údajů největší mezinárodní cestovní kanceláře TUI poklesl počet rezervací na letní dovolenou v Turecku letos o 40%, píše britský list.

85; Ukrajinská armáda za posledních 24 hodin téměř stotřicetkrát ostřelovala teritorium Doněcké republiky, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky. Během ostřelování nepřítel třiašedesátkrát použil minomety ráže 82 mm a 120 mm, sedmačtyřicetkrát střílel z bojových vozidel pěchoty a dvanáctkrát z granátometů a střelných zbraní.

86; Islámský stát bojuje proti ozbrojencům Armády Islámu u Damašku a syrská armáda spolu s Kurdy pokračují v útoku. V Aleppu byl po pokusu hnutí „Fadžr Aš-Šám Al-Islamíja“ odrazit pokračující útočnou operaci syrské armády na severu provincie zabit vojenský lídr hnutí Nimr Aš-Šukrí.

87; Civilní občan byl zraněn při dělostřeleckém ostřelování obce Svobodnoje na jihu Doněcké republiky, říká zdroj. V důsledku dělostřeleckého ostřelování obce Svobodnoje v Tělmanovském okrese na jihu Doněcké republiky ze strany ukrajinských vojáků byl zraněn civilní obyvatel.

88; Spisovatel a politik Eduard Limonov píše o tom, že svět je unaven obyčejnými lídry a vyžaduje neobyčejné.

89; Pentagon obvinil Rusko z bombardování dvou nemocnic v Aleppu. Západ opakovaně vyjadřuje obvinění na adresu Ruska, že letecké útoky nejsou vedeny proti ozbrojencům Islámského státu, aniž by se obtěžoval je dokládat jakýmikoli konkrétními důkazy.

90; Sýrie se měla stát epicentrem nové světové války, ale vyjednávání tuto hrozbu odstraňují, říká představitel umírněné syrské opozice, bývalým vicepremiérem a lídrem strany Národní vůle Kadri Džamil.

91; Tři ukrajinští vojáci byli zranění výbuchem nástražné miny u Doněckého letiště. Jeden z nich zemřel.

92; Krvavá žeň: Desítky vůdců ozbrojenců byly zlikvidovány v Aleppu a Daraa. Protiteroristická operace v Sýrii vede ke stále větším ztrátám mezi nejvyšším vedením teroristických skupin.

93; V Moskvě se v souvislosti s „dortovým útokem“ vytvořila fronta ze zájemců o koupi dortu z Grozného, říká asistent Kadyrova. Dodávky dortů z Grozného do Moskvy nebyly ještě zahájeny, řekl tiskový tajemník nejvyššího představitele Čečny.

94; Turecko znovu přilévá olej do ohně syrské krize, říká expert. V souvislosti s útokem syrských vojsk na pozice ozbrojenců v provincii Aleppo turecké úřady oznámily připravenost zapojit se do vojenského konfliktu.

95; Moskva donutila Erdoğana spolknout hořkou pilulku. Na turecko-syrské hranici se rýsuje děsivý scénář: 30 tisíc syrských běženců se shromáždilo u zavřeného hraničního přechodu Báb as-Salam.

96; Terorista Islámského státu se převlékl do ženských šatů a pokoušel se dezertovat z armády. Prapodivná žena vzbudila podezření u iráckých policistů a člen bandy byl odhalen.

97; Ukrajina se může vrátit do stavu nezvladatelné krize, říká ministryně financí. Ukrajině se podařilo dosáhnout stability v minulém roce, proto je potřeba pokračovat v reformách a držet se tvrdé rozpočtové politiky, myslí si ministryně financí Jaresko. Přitom podle výsledků z roku 2015 činil propad HDP Ukrajiny 10,5%.

98; Ve Východní Evropě budou letos vytvořeny dva nové štáby NATO. Vedení Aliance do konce roku plánuje zvýšení jejich počtu na osm.

99; Třetí světová válka nebude EU se nechce bojovat za Ukrajinu, říká úředník NATO. Severoatlantická aliance se vyhýbá ozbrojené intervenci do konfliktu v Donbasu, protože mnoho zemí EU, které jsou členy NATO, nechtějí bojovat za Ukrajinu.

100; Pentagon přiznal, že nemá k dispozici žádné informace o údajné přítomnosti ruských pozemních sil v Sýrii. USA nemají informace o tom, že by v Sýrii měly být ruské pozemní síly, přiznal oficiální představitel Pentagonu.

101; NATO rozšíří svou vojenskou přítomnost ve Středozemním a Černém moři. Ministři obrany 28 členských zemí NATO na středečním setkání v Bruselu schválil rozšíření vojenské přítomnosti Aliance ve východním Středozemí a v Černém moři.

102; Miniaturní tank: Ruský terénní vozítko Šerp vyvolalo nadšení u západních médií. Vozítko připomínající hračku je schopno se přesouvat po libovolném povrchu včetně ledu či vody a slibuje skvělou zábavu, jsou přesvědčeni novináři.

103; Rusko se nemusí omlouvat za své akce v Sýrii, říká Čurkin. Akce v Sýrii jsou transparentní, prohlásil Vitalij Čurkin. Dodal, že ruská přítomnost v této zemi je zákonná – na pozvání syrské vlády.

104; Spojenectví s teroristy: Syrská umírněná opozice odhaluje svou skutečnou tvář. V souvislosti s útokem syrských vládních vojsk a kurdských oddílů národní domobrany dochází k přeformátování vojenského křídla syrské umírněné opozice.

105; Saakašvili odmítá ochranu SBU: Nikoho a ničeho se nebojím. Michail Saakašvili prohlašuje, že napsal dopis šéfovi SBU Vasiliji Gricakovi, v němž žádá o odvolání poskytnuté ochranky sestávající z pracovník speciální jednotky Alfa.

106; Policie zabavila Kyjevanovi patriotické granáty. Bojové granáty byly obarveny barvami ukrajinské vlajky.

Zdroj: rusvesna.su

 

Čtvrtek, 11.2.2016:

1; Syrská armáda obnovila kontrolu nad částí hranice s Tureckem. Jeden z hlavních úkolů syrské armády je návrat kontroly nad celou hranicí s Tureckem, aby byly odříznuty zásobovací cesty pro teroristy ze sousedního státu.

2; Vojensko-průmyslový komplex USA je životně zainteresován na světovém teroru, říká bývalý pracovník Reaganovy administrativy. Vláda USA je viníkem zločinů proti lidskosti, myslí si pracovník rozpočtové administrativy ve vládě Ronalda Reagana, ekonom a politolog Paul Craig Roberts.

3; Polsko chce bojovat proti Islámskému státu. Ministr obrany Polska učinil toto prohlášení po setkání s americkým kolegou.

4; Saúdský král Salmán jede do Moskvy. Co se bude projednávat? Na polovinu března je naplánována návštěva krále Saúdské Arábie Salmána ben Abdel Azíze v Moskvě. Sdělil to asistent prezidenta Ruska Jurij Ušakov.

5; Hlavním nebezpečím není Islámský stát, ale sami Američané, říká bývalý šéf rozvědky USA. Podle názoru šéfa americké rozvědky Jamese Clappera teroristické skupiny typu Islámský stát jsou hrozbou číslo jedna jen pro USA.

6; Šéfka MMF uskutečnila „konstruktivní rozhovory“ s Porošenkem. Prezident Ukrajiny, jak prohlásila Christine Lagarde, ji ujistil svou podporou reforem včetně reformy vládnutí a boje s korupcí.

7; Ukrajina dříve či později zahájí válku, říká zástupce velitele brigády Prizrak major Alexej Markov a popsal aktuální situaci na frontě a mnoho dalšího.

8; Luganská republika: Záběry ze zadržení ministra výstavby a bytové politiky jednotkou zvláštního nasazení. Funkcionář a obchodník byli zadrženi pracovníky ministerstva pro státní bezpečnost 10. února 2016 pro podezření z velkých krádeží rozpočtových prostředků.

9; Rakousko bude muset uzavřít hranice pro běžence, hlásí ministerstvo zahraničí. Jedním z hlavních následků takového kroku je podle slov rakouského ministra Sebastiana Kurze by byla ochota Řecka rychleji než dosud kývnout na pomoc Evropské unie při řešení migrační krize.

10; V Dněpropetrovské oblasti uprchl zločinec při honičce a přestřelce ze soudní síně. Během honičky syn odsouzeného dvakrát vystřelil směrem k policistům.

11; Zbavování ukrajinského občanství je myšleno především pro lídry Novoruska. Kyjev oznámil přípravu návrhu zákona o zbavení občanství těch Ukrajinců, kteří budou páchat teror a projevovat nenávist vůči své zemi.

12; V Dolní sněmovně Ruské federace experti projednali aktuální situaci a možné scénáře syrského konfliktu. Projednávání se účastnili známí vojenští experti, členové Dolní komory Ruské federace, vědci-orientalisté, političtí činitelé a novináři.

13; USA uzavírají Rusko do kruhu revolucí. Na „rozvoj demokracie“ v postsovětských zemích Státní department vyčlenil miliardu dolarů.

14; Antimajdan požaduje odvolání funkcionářky Rospotrebnadzoru za neadekvátní počínání na sociálních sítích.

15; Ukrajina je řízena člověkem najatým Spojenými státy. Bylo zveřejněno interview s bývalým pracovníkem americké rozvědky, který přijel pomáhat Donbasu.

16; Proč se NATO chystá rozmístit 1.00 vojáků ve Východní Evropě a Pobaltí? NATO projednává plán, podle kterého bude uskutečněno rozmístění několika stovek vojáků v zemích Východní Evropy a Pobaltí, píše list The Telegraph.

17; MMF si připravuje cestu k opuštění Ukrajiny. Západ už má po krk financování Ukrajiny. Mezinárodní měnový fond požaduje od Kyjeva nemožné: omezit korupci.

18; Útok syrské armády na Kinsibbu nahání hrůzu ozbrojencům. Hlavní pevnost teroristů brzy padne. Syrská armáda je na cestě k dobytí hlavní pevnosti teroristů na severu Latakíje.

19; Letectvo Sýrie dovezlo humanitární pomoc do ozbrojenci obsazeného Deyr az-Zauru. Náklad upevněný na padákových plošinách byl shozen z výšky 4.000 metrů do oblastí nacházejících se pod kontrolou vlády administrativního centra stejnojmenné provincie na severovýchodě Sýrie.

20; Americká rozvědka oznámila vytvoření chemické zbraně Islámským státem. Teroristická skupina už použila hořčičný plyn (yperit) v Sýrii a Iráku, hlásí Independent s odvoláním na ředitele národní rozvědky USA Jamese Clappera.

21; FBI jedná se čtyřmi ozbrojenými demonstranty v Oregonu. Budova okupovaná muži ze států Ohio, Nevada a Idaho je obklíčená obrněnými automobily. FBI přes ampliony vyzývá demonstranty, aby vyšli ven s rukama nad hlavou.

22; Ruští diplomaté v Sýrii: Jsou tu jen dobrovolníci. Většina diplomatických misí opustila Sýrii kvůli pokračujícímu konfliktu, avšak ruské velvyslanectví pokračuje v práci navzdory obtížím.

23; Pierre Richard se projel v noci moskevským metrem a vyjádřil dobrý pocit z toho, že tam nejsou reklamy. Francouzský herec srovnal moskevské metro s muzeem, kde jsou soustředěny historické a architektonické, přičemž každá ze stanic je svým provedením neopakovatelná.

24; Letadlo s ruskými turisty mimořádně přistálo v Dominikánské republice. Posádka se rozhodla vrátit na letiště, odkud startovala, kvůli technické poruše. Na palubě letadla společnosti Orenair se nacházelo 351 cestujících a dvacet členů posádky.

25; Kasjanovův dort: Dělat z rozplácnutí dortu o hlavu atentát a útok na svůj život by nenapadlo nikoho – samozřejmě kromě ruských liberálních politiků...

26; Chybou Američanů je, že neznají ruskou historii, říká veterán CIA. Veterán CIA Ray McGovern si myslí, že je to hlavní chyba Washingtonu při budování vztahů s Moskvou.

27; USA mají v úmyslu poslat do Jižní Koreje útočnou ponorku. Rozhodnutí vyslat jadernou ponorku amerického námořnictva „Severní Karolina“ bylo přijato po vypuštění rakety s družicí vládou KLDR. Není také vyloučeno, že do Jižní Koreje bude vyslána i letadlová loď typu Nimitz.

28; Konečný cíl je vytvořit z Ukrajinců „Bílý Islámský stát“. Vytvoření „bílého Islámského státu“ z Ukrajinců je hlavním cílem událostí v této bývalé sovětské republice, je přesvědčen populární blogger a vojenský dopisovatel Andrej Filatov, který pracoval v Donbasu i v S7rii.

29; Z Lenina udělají Lennona... Ve městě Izjum v Charkovské oblasti přistupují k plnění zákona o dekomunizaci kreativně: Několik ulic a jedno náměstí se rozhodli pojmenovat jmény celebrit, které v tomto městě nikdy nebyly.

30; Na Chodorkovského byl vydán mezinárodní zatykač přes Interpol. Příslušné rozhodnutí bylo adresováno centrální kanceláři Interpolu v Lyonu.

31; Společnost miliardáře Buffeta stlačila ceny ropy. Ceny ropy se dnes opět snižují, ale tentokrát nejsou příčinou fámy o OPEC ani prognózy největších bank nebo Mezinárodní energetické agentury. Ceny ropy stlačila společnost miliardáře Buffeta.

32; Ministerstvo financí Ruské federace: Uměle oslabovat rubl nebudeme. Ministerstvo financí Ruské federace odmítlo fámy o připravované devalvaci a prohlásilo, že vylučuje možnost záměrného oslabení kursu rublu.

33; Ukrajinská armáda ostřelovala pozice národní policie Luganské republiky. Náboje byly vystřeleny od Svetlodarska.

34; Hillary Clinton je „hrdinkou“ posměšných memů na internetu, protože žádá od každého jeden dolar na svou kampaň. Američanka jménem Maddy dostala dopis z adresy HillariClinton.com, ve kterém po ní žádají příspěvek na volební kampaň ve výši jednoho dolaru.

35; Americký generál ztratil vědomí na tiskové konferenci v Pentagonu. Generálmajorovi vojenského letectva USA se udělalo špatně a začal přepadávat dopředu, až dopadl čelem na tribunu.

36; Aleppo bombardovaly americké bombardéry. V Pentagonu prohlásili, že ruská letadla údajně ve středu přes den rozbombardovala v Aleppu dvě nemocnice. Ministerstvo obrany Ruské federace prohlásilo, že ruská letadla v okolí Aleppa v ten den vůbec nestartovala.

37; Ruské letectvo zlikvidovalo baštu teroristů a devět nákladních vozů se zbraněmi.

38; V centru Doněcka v noci hořela tržnice „Krytyj rynok“.

39; Místní domobrana dobyla leteckou základnu Minnech na severu Sýrie, říká zdroj. Letecká základna Minnech byla před třemi roky okupována skupinou Džebhat an-Nusrá. Oddíly domobrany a kurdské síly dnes ráno nepřítele vytlačily.

40; Moskva navrhla zastavit palbu v Sýrii od 1. března, píše Associated Press. Agentura tvrdí, že USA trvají na neprodleném zastavení palby.

41; USA jsou zklamány rozhodnutím Ruské federace o opatřeních na dodávky kukuřice a sóji. USA jsou hluboce zklamány rozhodnutím ruské strany zavést dočasná omezení na dodávky kukuřice a sóji ze Spojených států, prohlásil tiskový tajemník amerického velvyslanectví v Ruské federaci William Stevens.

42; Ministerstvo zahraničí Ruské federace potvrdilo připravenost Moskvy jednat o přerušení palby v Sýrii. Podle názoru Moskvy odpovědnost za zmaření prvního kola mezisyrských rozhovorů nese syrská opozice vytvořená v Rijádu.

43; Rusko nehodlá měnit strategii vojenské operace v Sýrii, říká ministerstvo obrany Ruské federace. Ruská federace se nechystá měnit strategii své vojenské operace v Sýrii a pomáhat tak USA organizovat předání moci v Sýrii. Cílem naší operace v Sýrii je likvidace terorismu, zdůraznil Igor Konašnekov.

44; Likvidace otevřených ropných zásobníků Islámského státu. Ruské letecké síly zlikvidovaly otevřené zásobníky ropy teroristů Islámského státu v syrské provincii Aleppo.

45; Ukrajinský politický proces vstoupil do fáze degradace, říká Puškov. Kromě umanutého přání stát se součástí západní aliance nemá Ukrajina Západu co nabídnout, zdůraznil šéf zahraničního výboru Státní dumy Ruské federace.

46; Na Ukrajině v tuto chvíli nikdo neodpovídá za kurs hřivny, říká Jaresko. Přitom v současné době hřivnu oslabuje projednávání ultimáta MMF.

47; Presumpce neviny na Ukrajině nefunguje. Obvinit ze separatismu lze prakticky každého, říká Morozova. Podsunout separatismus na Ukrajině mohou komukoli, zdůraznila zplnomocněnkyně pro lidská práva Doněcké republiky Darja Morozova.

48; Ukrajina nyní žije v očekávání změn, komentuje Oleg Carjov. Dnes všichni klíčoví hráči na Ukrajině chápou, že situace se dostala do bodu, kdy beze změny už nelze dál, a připravují své scénáře, myslí si Oleg Carjov.

49; Krize není překážkou výpalnictví. Oligarcha Fridman zaútočil na největšího výrobce krůtího masa v zemi. Ve skutečnosti Alfa Group zahájila proces zaměřený na vyrabování finančních zdrojů „Eurodonu“.

50; Medveděv: Zavedení protisankcí se ukázalo jako výhodné pro ruské zemědělce. Velmi rychle se zorientovali v situaci a dokázali zaplnit uvolněná místa na trhu, prohlásil premiér.

51; V Kremlu vysvětlili odvolání šéfa správy Vyšetřovacího výboru Ruské federace pro Čečnu. Dmitrij Peskov odpověděl na otázku, zdali je odvolání Sergeje Děvjatova spojeno s vyšetřováním vraždy Němcova.

52; Letka „Nočních lovců“ zaútočila na nepřítele na Krymu. Vrtulníky Mi-28 „Noční lovec“ a Ka-52 „Alligator“ patřící letectvu Jižního vojenského okruhu, kde probíhá prověrka bojové připravenosti, nacvičovaly údery na nebi nad Krymským poloostrovem.

53; Abromavičus se nedostavil na zasedání protikorupčního výboru Nejvyšší rady. Už dříve litevsko-ukrajinský ministr, který oznámil své odstoupení, prohlašoval, že se bojí jít do Rady, kde by ho mohli zmlátit.

54; Erdogan: Trpělivost Turecka ohledně přílivu syrských běženců je u konce. OSN musí přestat radit Turecku, aby přijímala běžence. Mohou si brát i jiné země, prohlásil turecký prezident.

55; Na Kasjanova házeli ve Vladimiru vajíčka. Představitel „liberální ruské opozice“ Michail Kasjanov byl už podruhé za dva dny atakován pomocí potravin.

56; Ruské letectvo dostalo modernizovaný strategický bombardér Tu-95MS vytvořený jako nosič nových zbraní. Má dolet srovnatelný s bojovými možnostmi letadel novějších generací.

57; Trump: Rusko musí pokračovat ve své operaci v Sýrii. Kandidát na prezidenta USA v interview pro CBS prohlásil, že je spokojen s účastí Ruska v boji proti Islámskému státu.

58; Rubl padá, ale Ruská centrální banka nehodlá zasahovat. Oslabení ruské měny pokračuje, ale Ruská centrální banka nemá v úmyslu intervenovat a utrácet zlaté a měnové rezervy na podporu rublu.

59; Teroristé zanechali v Daraa všechno, čím je zásobovali jejich patroni: zbraně, techniku i výstroj. Novináři pobývali v opuštěné polní nemocnici skupiny Fronta An-Nusrá.

60; Na Ukrajině zakázali dalších patnáct ruských televizních stanic. Ukrajinští úředníci vysvětlili, že tyto stanice ukazují Michaila Porečenkova, Ivana Ochlobystina, Lva Leščenka, Georgije Lepse, Alexandra Rozenbauma a Iosifa Kobzona...

61; Kyjevská policie nabourala další hlídkové vozidlo a zavinila dopravní nehodu. Chrabrá policie Kyjeva pokračuje v porušování pravidel silničního provozu, způsobuje nové havárie a ohrožuje životy těch, které má chránit.

62; V Saúdské Arábii došlo k ozbrojenému útoku na školu. V důsledku ozbrojeného napadení školy v Saúdské Arábii zahynulo šest lidí.

63; Vědci vysvětlili, jací „migranti“ pracovali na stavbách v Římské říši. Archeologové přišli na to, že někteří „migranti“ žijící v Říme v dobách rané Římské říše pocházeli z dalekých koutů říše – ze Severní Afriky nebo z alpských svahů.

64; Na Krymu byli zadrženi čtyři stoupenci Hizb ut-Tahrír, říká Poklonskaja. Obviněni jsou podle článků o terorismu. Probíhá vyšetřování.

65; V rámci náhlé prověrky na Krymu vzlétly stíhačky. Během prověrky na povel z velitelského stanoviště divize odstartovalo stíhací letectvo a do bojové pohotovosti byly uvedeny jednotky protivzdušných raketových vojsk.

66; Navalnyj podal trestní oznámení na Putina. Alexej Navalnyj podal u Tverského soudu v Moskvě administrativní trestní oznámení, v němž obviňuje Putina z porušení zákona o boji proti korupci.

67; Putin v Sýrii: Džudista v geopolitice. Využívá slabin svých nepřátel pro dosažení svých cílů s minimem vlastních nákladů a úsilí.

68; Dne 4. února ve zprávách televizní stanice France-2 vysílali reportáž o chirurgické přesnosti leteckých úderů mezinárodní koalice na pozice Islámského státu. Ovšem s drobnou vadou na kráse: Šlo o záběry ruských bombardérů, které byly už předtím publikovány ministerstvem obrany Ruska. O omyl nešlo, neboť ze záběrů byly důsledně odstraněny všechny nápisy v azbuce.

69; Mučení sledování, vraždy: Politolog o temných stránkách Obamova prezidentství. Špehování spojenců, vražda libyjského prezidenta Muammara Kaddáfího, vznik Islámského státu a nadále „fungující“ kriminál v Guantánamu.

70; Kolona ukrajinské vojenské techniky vyjela na Donbas. Státní pohraniční služba Ukrajiny prohlašuje, že obrněná technika má posílit pohraniční jednotky na východě.

71; Byl zahájen zkušební provoz na železniční trati Čína – Kazachstán – Turkmenistán – Írán. Zkušební kontejnerový vlak vyjel kvůli dolaďování pravidelného provozu po nové železniční trati. Celková délka trasy činí kolem 10 tisíc kilometrů.

72; Koncentrace vojsk na Krymu byla zvýšena v souvislosti s cvičením. S cílem prověrky bohové připravenosti v Jižním a Centrálním vojenském okruhu byly vytvořeny polní mobilní řídící body, zvýšena koncentrace vojsk, sdělil ministr obrany Sergej Šojgu.

73; Nalezeno východisko: Prohodit barvy na vlajce a upravit první sloku hymny navrhuje ukrajinský poslanec. V situaci, kdy se země řítí do propasti a bourání pomníků ne a ne pomoci, je zapotřebí se bez odkladu začít zabývat otázkou hymny a vlajky.

74; Lavrov a Kerry se sešli v Mnichově. Rusko předalo návrhy na nastolení příměří v Sýrii a očekává odpověď od Spojených států. John Kerry chce projednat humanitární situaci.

75; Spojenectví s teroristy: Syrská „umírněná opozice“ odhaluje svou skutečnou tvář. V souvislosti s útoky syrských vládních vojsk a kurdských oddílů národní sebeobrany dochází k přeformátování vojenského křídla syrské „umírněné opozice“.

76; Třetí linie energomostu na Krym má být spuštěna 24. dubna. Deficit elektrické energie v obytném sektoru činí zhruba 114 megawattů, proto Krym dostane dodatečný objem z Krasnodarského kraje o velikosti 230 MW, prohlásil šéf „Krymenergo“ Viktor Plakida.

77; Rusko zúžilo prostor pro americký manévr v Sýrii, píše Stratfor. Když 24. listopadu Turecko sestřelilo ruské vojenské letadlo Su-24, nezničilo jen vztahy mezi Ankarou a Moskvou, ale poskytlo Rusku důvod pro posílení svého vojenského potenciálu v Sýrii.

78; Minsk-2 má narozeniny. Zrada Novoruska nebo past pro Ukrajinu? V současnosti Rusko, Ukrajina, Donbas a Evropa, dá-li se to tak nazvat, oslaví první výročí existence Minska-2.

79; Shell je přesvědčen o nutnosti realizace projektu „Severní proud 2“. Projekt „Severní proud-2“ bude realizován navzdory politickým diskusím, prohlásil předseda ropného gigantu Shell v Rusku Olivier Lazar.

80; Nizozemský poslanec: Dohoda o asociaci Ukrajiny s EU je nevýhodná pro všechny. Poslanec parlamentu Nizozemska Harry van Bommel zastupující Socialistickou stranu, kritizoval dohodu o zóně volného obchodu Ukrajiny a EU. Jeho interview bylo publikováno na stránkách politické strany.

81; V Moskvě byl zadržen neonacista, který se zabýval verbováním do trestního batalionu Azov. Muž podezřelý ze spáchání několika skupinových znásilnění, se zabýval verbováním do trestního praporu Azov a přepravou naverbovaných mužů na Ukrajinu.

82; Na Krymu fungovala buňka „Hizb ut-Tahrír“. Jeden z členů extremistické strany Hizb ut Tahrír al Islámí, která je v Rusku zakázaná, organizoval místní buňku organizace na území Jalty a Alušty, sdělili na prokuratuře. V případu byli zadrženi čtyři lidé.

83; Turecký premiér navštíví v pondělí Ukrajinu. Během návštěvy se turecký premiér Achmet Davutoglu sejde se svým ukrajinským kolegou, sdělil předseda ukrajinské vlády Arsenij Jaceňuk.

84; Bombardér Tu-160 se může změnit na stíhačku. Ministerstvo obrany schválilo rozhodnutí o obnově výroby bombardéru Tu-160 „Bílá labuť“ v modernizované variantě.

85; Rakety Točka-U dopadly na hlavy teroristům. Ozbrojenci sami vykládali, jak to proběhlo. Teroristé ukázali fragmenty taktických raket TRK Točka, které dopadly na jejich pozice v provinciích Idlíb a Aleppo.

86; Ukrajina si vezme půjčku od Turecka ve výši 50 milionů dolarů. Termín splatnosti je pět let.

87; USA jsou obviňovány z přípravy další oranžové revoluce na Černém kontinentě. Američtí diplomaté jsou obviňováni z přípravy spiknutí s cílem svržení prezidenta Malawi, státu na jihovýchodě Afriky.

88; U Damašku ozbrojenci ostřelovali lékařská auta Červeného kříže, která přepravovala nemocné civilní obyvatele. Ozbrojenci z band skrývajících se v V Madaji zahájili palbu na humanitární auta, která přijela evakuovat těžce nemocné obyvatele čtvrti. Operace na záchranu lidí byla zmařena.

89; Britka, která si „spletla“ cestovní pas s toaletním papírem, byla deportována z Thajska. Přiznala se, že nedomyslela následky.

90; Hlavní vojenská prokuratura Ukrajiny vyšetřuje hned několik trestních případů proti poslanci a bývalému veliteli batalionu Semenčenkovi.

91; Ukrajina stojí na prahu radikálního zlomu. Známý ukrajinský politik a předseda bývalého parlamentu Novoruska Oleg Carjov nahlíží do politické kuchyně nynější Ukrajiny: přehlídka obskurních tajných spojenectví politického establishmentu připravených se na život a na smrt servat o zbytky odumírající ukrajinské státnosti.

92; V Dagestánu se zřítil vojenský nákladní vůz Ural z osmdesátimetrového srázu. Zahynuli dva příslušníci Vnitřních vojsk Ministerstva vnitra Ruské federace.

93; Ukrajinské celnice jsou předávány cizincům. Jaceňuk je přesvědčen, že to zjednoduší proceduru celního odbavení a zvýší příjmy do rozpočtu.

94; „Smerč“ pálil po shluku teroristů. Ozbrojenci se pokoušeli přeběhnout na stranu syrské armády, ale byly postříleni vlastními vojenskými vůdci. Ve městě Daraa armáda likviduje Frontu an-Nusrá. V okolí Kalaz-Tahtání v provincii Latakíja se více než dvacet ozbrojenců převléklo do uniformy syrské armády a pokusilo se přeběhnout na stranu vládních vojsk...

95; Západ vysílá Ukrajině fatální signál. Politické třenice uvnitř vládnoucí koalice na Ukrajině jsou důsledkem korupce, ve které uvízla ukrajinská moc, a pokusy tento systém změnit obvykle končí nezdarem, píše šéf ukrajinské redakce Deutsche Welle.

96; Premiér Bavorska o politice Angely Merkel v souvislosti s běženci: Je to vrcholně nespravedlivé. Politika kancléřky Německa Angely Merkel vůči běžencům ukazuje, že nevládne zákon a spravedlnost, ale něco zcela opačného.

97; Už jen jediný ozbrojený farmář hájí budovu v Oregonu. Podle informací médií se tři ze čtyř ozbrojených farmářů hájících administrativní budovu v americkém státě Oregon vzdali pracovníkům FBI.

98; Pravý sektor se usídlil v Estonsku. V Estonské republice zahájilo svou činnost sdružení pod názvem Parem Sektor Eesti/Leegion, v překladu Pravý sektor Estonsko/Legie.

99; Medveděv: Bezpečnostní hrozby se z regionálních staly globálními. Terorismus se globalizoval a je dnes hlavní hrozbou pro lidstvo, prohlásil premiér Ruské federace Dmitrij Medveděv.

100; Teroristé v Sýrii jsou šokováni přímým dopadem bomby do jejich zákopu. Bylo zveřejněno video samotných teroristů zachycující dopad bomby do zákopu: Je slyšet zvuk letící bomby a třesk výbuchu. Vystrašený kameraman natáčí následky a ohledává mrtvoly svých spolubojovníků.

101; USA mění svou strategii soupeření s Ruskem a Čínou. Pentagon demonstroval snahu přeorientovat USA na soupeření s velkými státy, a to s Ruskem a Čínou. Za tímto účelem vojenské ministerstvo klade velký důraz na vývoj průlomových vojenských technologií.

102; Ozbrojené přepadení obchodně-průmyslové komory v Nikolajevě. Neznámí pachatelé obsadili kancelář prezidenta obchodně-průmyslové komory pod hrozbami zbraní.

103; Ukrajinská armáda mohutně ostřeluje předměstí Doněcka. 11. února večer ukrajinská armáda zahájila ostřelování předměstí Doněcka – Trudovskoje a Alexandrovka. Ozbrojené srážky jsou hlášeny také v prostoru Peski-Okťabrskij.

104; Dodá Londýn protivzdušné komplexy syrským ozbrojencům pro boj s ruským letectvem? Syrská opozice požádala Velkou Británii o protiletadlové komplexy pro jejich využití proti ruskému letectvu v Sýrii, sdělila televizní stanice Sky News Arabia.

105; Historické setkání hlav katolické a pravoslavné církve: Kuba čeká. Patriarcha Kirill dnes zahájil svou návštěvu zemí Latinské Ameriky.

Zdroj: rusvesna.su

 

Pátek, 12.2.2016:

1; Jeden z vůdců Islámského státu Abú Jásir a více než 40 ozbrojenců bylo zabito v Sýrii. Oddíl syrského národního odporu zaútočil na velitelské stanoviště teroristické skupiny Islámský stát ve městě Abú Kemal na hranici s Irákem.

2; V centru Záporoží byl z granátometu ostřelován obytný dům. Ozvěny ATO nadále znějí v různých regionech Ukrajiny. Tentokrát se v důsledku události jeden člověk dostal se zraněním do nemocnice.

3; Anatolij Vasserman o ukrajinském nacismu, majdanech a minských dohodách. Doněcká národní univerzita uskutečnila konferenci po Skype se známým novinářem, publicistou a politickým konzultantem Anatolijem Vassermanem, který nedávno obdržel ruské občanství.

4; Islámský stát může vytvořit v Libyi nástupní plošinu pro úder na Evropu. V Libyi je mnoho oblastí, kde teroristé mohou organizovat výcvikové tábory pro útoky na Evropu. Podle názoru britských úředníků je to dnes už otázka času.

5; Syrská armáda svírá obklíčení kolem Města Darája, poblíž Kinsabby se připravují sebevražední atentátníci na teroristické činy. V provincii Latakíja za asistence tureckých tajných služeb byl zorganizován přesun skupiny ozbrojenců do okresu Kinsabba pro uskutečnění teroristických činů za účasti sebevražedných atentátníků.

6; Turecký zlý sen v Sýrii se naplňuje, říká CNN. Ozbrojenci podporovaní Tureckem ztrácejí pozice v bojích se syrskou armádou.

7; Kořeny hybridní války. Ruský vojenský teoretik J. E. Messner je zakladatelem koncepce hybridní války.

8; Turecko se připravuje na válku se Sýrií. Byly zveřejněny důkazy. Informace o tom, že Turecko důsledně koncentruje svá vojska na hranici se Sýrií, jsou opakovaně potvrzovány.

9; Saúdská Arábie se definitivně rozhodla poslat do Sýrie svou armádu. Saúdové také pokrytecky požadují od Íránu, aby zastavil podporu zákonného prezidenta Sýrie Bašára Asada a jemenských povstalců Huthistů.

10; Tisková konference Sergeje Lavrova a Johna Kerryho o výsledcích rozhovorů o Sýrii v Mnichově. Ministr zahraničí Ruska Sergej Lavrov odpověděl na otázky představitelů médií ohledně rozhovorů se státním tajemníkem USA Johnem Kerrym a zvláštním vyslancem OSN pro Sýrii Staffanem de Misturou.

11; Zakarpatsko je tak daleko za horami, že k nám informace z Kyjeva nedolehnou,říká Moskal. Takto gubernátor Zakarpatska komentoval novinku o odstoupení ministra hospodářství Ukrajiny Ajvarase Abromavičuse.

12; Spirála banánové historie. Novinář Michail Šachnazarov říká, proč Ivan Bunin považoval Lotyšskou elitu za „zcela šťastnou ve své omezenosti“.

13; Nato zahajuje Studenou válku 2. Na čem se dohodli ministři obrany členských zemí Aliance v Bruselu?

14; Lavrov: Domluvili jsme se, že celý Sýrie bude zabezpečena humanitární pomocí. Účastníci mezinárodní skupiny pro podporu Sýrie souhlasili s tím, že do každé obsazené oblasti Sýrie bude otevřen humanitární koridor, prohlásil ruský ministr zahraničí.

15; Ozbrojenci Islámského státu už použili chemické zbraně a mohou je vyvézt i za hranice stávajícího konfliktu, hlásí CIA. Ředitel CIA John Brennan prohlásil, že ozbrojenci z teroristické skupiny Islámský stát se mohou pokusit vyvézt chemické zbraně za hranice Sýrie a Iráku.

16; Příměří v Sýrii je nutné nastolit rychleji, než si přeje Rusko, říká Hillary Clinton. Rusové prostě jen chtějí získat čas, ale je potřeba je předběhnout, nebo Rusko bude pokračovat v bombardování, prohlásila poněkud nelogicky Hilalry Clinton.

17; Ženy z Ukrajiny jedou rodit do Luganské republiky – šok místodržícího Georgije Tuky. Náhle vyšlo najevo, že ženy z Luganské oblasti neprchají před „ruským světem v Luganské republice, ale naopak tam jedou rodit.

18; Vojenská zpravodajka Sova: Křehká kráska na frontové linii v Donbasu. Válečná zpravodajka Sova známá svými reportážemi z těch nejžhavějších bodů Donbasu vypráví Gennadiji Dubovému a lidech, s nimiž se setkala ve válce, a o cestách, kterými prošla.

19; Doufám, že se to tentokrát obejde bez květin a odnášení, říká Jaceňuk o své nadcházející zprávě v Nejvyšší radě. Podle slov ukrajinského premiéra lze od poslanců Nejvyšší rady čekat úplně cokoli.

20; Litva: Tradice Holocaustu jsou živé. Několik „patriotů“ zveřejnilo seznam doporučení, jak je třeba naložit s „nespolehlivými kolaboranty“. Kdo se s těmito doporučeními seznámil, byl v šoku. Vypadá to, že Litva kráčí vstříc novým „Křišťálovým nocím“.

21; Kandidát na prezidenta USA mluvil o „ruské hrozbě“ v Evropě. Bernie Sanders si myslí, že americká administrativa musí aktivněji spolupracovat s NATO v souvislosti s hrozbami v Evropě vycházejícími z Ruska.

22; Noční ostřelování Doněcka. Byly zaznamenány zásahy obytných domů. V západní části Doněcka byly zaznamenány zásahy obytných domů. Údaje o zraněných a o škodách se upřesňují.

24; Hollande vyzval Rusko, aby přerušilo své akce v Sýrii. Je nutné přerušit bombardování, protože prý kvůli nim tisíce civilistů jsou nuceny opouštět své domy, prohlásil francouzský prezident.

25; Ruští telefonní vtipálci si vystřelili z Erdoğana. Zavolali mu jménem Porošenka. Turecký prezident jej vřele pozdravil a oslovil jej „drahý příteli“.

26; Rusofobní extrémisté blokují průjezd ruských kamionů do Zakarpatska. Neonacisté ze Zakarpatska už vydali strašlivé prohlášení, v němž oznamují vytvoření kontrolních stanovišť na vjezdu do Zakarpatské oblasti za účelem nevpuštění nákladů „ruského okupanta“ do země.

27; Geniální animátor podpořil návrat Krymu k Rusku. Legendární animátor, autor „Ježka v mlze“ Jurij Norštejn prohlásil, že absolutně podporuje návrat Krymu do lůna Ruské federace, mimo jiné proto, že se tak podařilo odvrátit oděský scénář.

28; V důsledku ostřelování ze strany ukrajinské armády byla poškozena část železniční trati v Jasinovaté, hlásí ministerstvo dopravy Doněcké republiky. V důsledku výbuchu dělostřeleckého granátu bylo poškozeno 15 cm kolejnice. Oprava se plánuje ještě na dnešek.

29; Římský papež odletěl na Kubu, aby se setkal s patriarchou Kirillem. Na letiště v Havaně měl přistát kolem 14:00 hod. místního času.

30; Poblíž Gorlovky v důsledku ostřelování ukrajinskou armádou shořel dům. Ostřelování zesiluje každým dnem bez ohledu na režim příměří.

31; Marija Zacharova prozradila, o čem debatovali Lavrov a Kerry. Oficiální představitelka ruského ministerstva zahraničí Zacharova prohlásila, že politické urovnání v Sýrii bylo hlavním tématem pracovních setkání ministra zahraničí Ruska Sergeje Lavrova v Mnichově.

32; Omezující opatření vůči Turecku neměla žádný negativní vliv na cenovou hladinu v Rusku, hlásí centrální banka Ruské federace.Ceny rajčat a pomerančů, jejichž dovoz z Turecka činil značný podíl na trhu, se naopak snížily, píše se ve zprávě banky.

33; Deset přikázání uvědomělého Ukrajince od Olese Buziny. Před deseti lety Oles Buzina, který disponoval pronikavým vhledem do toho, co představuje současné ukrajinství, popsal všechno to, co vidíme dnes. Za to jej uvědomělí Ukrajinci nenáviděli – věděl o nich všechno.
1. Uvědomělý Ukrajinec je povinen být tupcem. Pokud uvědomělý Ukrajinec není tupcem, automaticky se stává židem nebo Rusákem.
2. Uvědomělý Ukrajinec musí být vychytralý a zároveň splňovat bod 1.
3. Uvědomělý Ukrajinec musí být spořivý: Všechno, co vidí, musí dotáhnout k sobě domů, s nikým se o nic nedělit, ani s dalšími uvědomělými Ukrajinci.
4. Uvědomělý Ukrajinec musí mluvit výhradně ukrajinsky. Tento jazyk musí být natolik nesrozumitelný Rusákům a židům, že nebude nic špatného na tom, když ani samotný uvědomělý Ukrajinec mu nebude rozumět.
5. Uvědomělý Ukrajinec musí být hluboce věřící. Je povinen věřit, že všechno na světě, kromě židů a Rusáků vynalezli Ukrajinci.
6. Uvědomělý Ukrajinec musí rozvíjet vlastní kulturu. To znamená, že přitom musí ničit kulturu cizí, zvláště kulturu židů a Rusáků.
7. Uvědomělý Ukrajinec musí vést zdravý sexuální život, ale jen s osobami opačného pohlaví patřícími k jeho národu – nejlépe s manželkou nebo kmotrou. Nejlepší jméno pro opravdovou ukrajinskou ženu je Oksana, nejlepší jméno pro ukrajinskou kmotru je Galja. Osoby ženského pohlaví s jinými jmény musí být považovány za neplnohodnotné Ukrajinky. 
8. Každý uvědomělý Ukrajinec musí být Haličanem. To neznamená, že nutně musí žít v Haliči. Naopak – nejlepší je pro uvědomělého Ukrajince žít v Kyjevě v orgánech moci nebo v jejich blízkosti a přitom neustále opakovat, že skutečná Ukrajina se nachází v Haliči.
9. Uvědomělý Ukrajinec musí bojovat se zrádci národa. Pokud zjistí, že on sám je zrádcem, je povinen se prát sám se sebou a preventivně na sebe donášet. Pokud z nějakých důvodů nemůže na sebe donášet, je povinen udat kohokoli jiného kdekoli jinde.
10. Uvědomělý Ukrajinec je povinen bojovat za nezávislost Ukrajiny. Nejvyšší formou nezávislosti Ukrajiny je její nezávislost na uvědomělých Ukrajincích.

Poznámka: Pokud se uvědomělý Ukrajinec nebude držet těchto deseti přikázání, bude podroben nejvyššímu trestu – vysídlení do své historické vlasti, tj. do Haliče. Trest vysídlení do Haliče v žádném případě nesmí být změněn na vysídlení do Moskvy, na Sibiř nebo dokonce do Kanady či NATO.

34; Nedaleko Gorlovky zahynul civilní občan v důsledku výbuchu nástražné miny umístěné ukrajinskými vojáky.

35; Cestující z Boeingu, kteří zažili hrůzu z nouzového přistání v Dominikánské republice, se vrátili do Ruska.

36; „Janičář“ chce přepadnout Rusko: Turci na sociálních sítích vyprávějí o zahájení všeobecné mobilizace. Situace by nezasluhovala takovou pozornost, kdyby nebylo informací o soustřeďování vojenských jednotek na hranici se Sýrií.

37; Turecká novinářka byla odsouzena na dva a půl roku vězení za urážku Erdoğana. Novinářka dostala nepodmíněný trest za výroky na své stránce na Twitteru.

38; Medveděv: Žádné rozhovory o státním dluhu Ukrajiny v Mnichově nejsou naplánovány. Rusko kategoricky nesouhlasí s postojem ukrajinských úřadů, které navrhují restrukturalizovat ukrajinský dluh na stejném základě jako u komerčních držitelů eurobondů, a požaduje jeho splacení.

39; Poslanec vládnoucí jihokorejské strany vyzval k vraždě Kim Čong Una. K fyzickému odstranění lídra KLDR vyzval v pátek jeden z poslanců parlamentu Jižní Koreje.

40; V důsledku nočního ostřelování na severu Gorlovky bylo poškozeno šest obytných domů. Ukrajinští vojáci při ostřelování v noci na 12. února poškodili šest obytných domů v obci Zajcevo na severním okraji Gorlovky.

41; Bastyrkin označil insidery (úředníky zasvěcené do neveřejných státních informací) za spoluviníky devalvace rublu. Předseda Vyšetřovacího výboru Ruské federace Alexandr Bastyrkin navrhuje zdokonalit zákonodárství o odpovědnosti za manipulace s trhem a nezákonné využívání insiderské informace.

42; Rozvědka Luganské republiky odhalila ukrajinský protiletadlový raketový komplex S-300 pouhých 38 km od linie fronty u vesnice Petrenkovo v Novoajdarském okrese.

43; Podrobnosti z blokády ruských kamionů v Zakarpatsku. Organizátoři protiprávní blokády už slíbili, že jejich svévolná akce potrvá neomezenou dobu.

44; Obětí ostřelování Doněcké republiky ze strany ukrajinské armády se stalo šest lidí. Dalších šest bylo zraněno.

45; Ukrajinská armáda záplatuje své nebojové ztráty v Donbasu rezervními jednotkami, říká Basurin. Ukrajinské velení je nuceno kvůli velkému množství nebojových ztrát přisouvat k linii dotyku rezervní jednotky ukrajinské armády.

46; USA pokračují v podpoře ukrajinské armády formou dodávek zbraní. Oznámil to velvyslanec USA na Ukrajině Geoffrey Pyatt.

47; Experti nevyloučili možnost recese v USA. Může ji vyprovokovat pokles na finančních trzích, který je schopen podstatně proměnit psychickou náladu investorů.

48; Ukrajina poprvé prožije zimu bez ruského plynu – Jaceňukovo „vítězství“. Fakt, že reverzní plyn z Evropy je také z Ruska a navíc je dražší, ukrajinskou moc neznepokojuje.

49; Moskva a Kyjev si vyměnily dočasné kvóty na tranzitní přepravu, hlásí ministerstvo infrastruktury Ukrajiny. Vyměnili jsme si určité množství povolení, abychom úplně nezastavili náš tranzit do Asie, prohlásili na ukrajinském ministerstvu.

50; Ukrajinská televizní stanice obdržela výstrahu kvůli seriálu, který ukazuje ozbrojence UPA jako bandity. Během prověrky bylo zjištěno porušení části druhého článku 9 zákona Ukrajiny „O televizi a rozhlasovém vysílání“, konkrétně jsou ozbrojenci tzv. UPA opakovaně nazýváni členy banditských formací.

51; Patriarcha a Papež. V čem je rozdíl? Během honů na křesťany byli po stovkách i tisících sváženi do Říma, kde byli v Koloseu a dalších římských arénách během různých pohanských svátků podrobováni mučení.

52; „Chystáte se omlouvat ruskému prezidentovi?“ Ruští telefonní vtipálci Vovan a Leksus odhalili detaily svého telefonického rozhovoru s tureckým prezidentem, který si myslel, že hovoří s Porošenkem a Jaceňukem.

53; Rusko odmítne dolar při svých obchodech se zeměmi Eurasijského ekonomického svazu. Rada Eurasijské ekonomické komise na dnešním zasedání potvrdila koncepci formování společného trhu s plynem v zemích Eurasijského ekonomického svazu do roku 2025.

54; Integrace s Ruskou federací je jediný způsob boje s vojenskou expanzí Ukrajiny, myslí si Dějněgo.

55; Kasjanovova ochranka vyvolala potyčku s novináři v Nižním Novgorodě. V Nižním Novgorodě ochranka skandálního opozičníka Michaila Kasjanova vyvolala potyčku s novináři,kteří se pokoušeli dostat na tiskovou konferenci opozičního politika.

56; Policisté zmařili „dorting“ Kasjanova v Nižním Novgorodě. Do města dorazil Kasjanov hned po návštěvě Vladimiru, kde před setkáním se zástupci médií čelil kanonádě vajec. Při této akci jej aktivisté vyzývali, aby odjel do zahraničí.

57; Netransparentní a ztrátové: Ukrajina se chystá k rozprodeji státních aktiv.

58; Při nejvyšším soudu Doněcké republiky byl vytvořen vojenský tribunál. Pro vyšetření případů porušení práva ze strany vojáků byl při Nejvyšším soudu Doněcké republiky vytvořen vojenský tribunál.

59; V důsledku srážek v Diyarbakıru se 50 tisíc lidí stalo běženci. V tureckém Diyarbakıru pokračují pouliční srážky policistů a kurdských aktivistů. Podle slov starosty města kvůli pokračujícím bojům více než 50 tisíc obyvatel uteklo ze svých domovů.

60; Evropská unie vyzvala Ukrajinu, aby neprodleně předložila konkrétní a přesvědčivé výsledky boje s korupcí. Kyjev musí vynaložit mnohem více úsilí na budování politického konsensu uvnitř demokratických institucí, říká se ve výzvě zveřejněné reprezentací Evropské unie na Ukrajině.

61; Syrská armáda a Hizballáh obsadily důležitou oblast v Aleppu a poprvé za tři a půl roku se probojovávají k turecké hranici.V důsledku úspěšné vojenské operace po obsazení dolů Tannura se syrská vojska poprvé za tři a půl roku dostala k hoře Simeon na severozápadě Aleppa. Tato hora je nejdůležitější součástí Aleppa kvůli blízkosti k turecké hranici.

62; Strach z ruských ponorek nutí USA, aby se vrátily na leteckou základnu na Islandu. Možné zvýšení přítomnosti amerických vojáků nebo sil NATO na severu Atlantiku a na Islandu odpovídá základům vzájemných závazků Reykjavíku a Washingtonu v oblasti obrany.

63; Humanitární operace v Kesabě osvobozeném od ozbrojenců: Radost obyvatel, vlajky Ruska a Sýrie, portréty Putina a Asada. V Kesabě žije velká arménská obec, město se nachází u hranic s Tureckem a právě ono bylo obsazeno teroristy, kteří znásilňovali a zabíjeli křesťanské obyvatele, prodávali je do otroctví a znesvěcovali místní křesťanské svatyně.

64; Evropu ohrožují humanitární problémy a krize morálky, říká ministerstvo obrany Německa. Humanitární a migrační krize, a také krize morálky mohou vést k tomu, že se rozpadne schengenský prostor, prohlásila ministryně obrany Německa Ursula von der Leyen.

65; Soud odmítl projednávat Navalného trestní oznámení na Putina. Opozičník Alexej Navalnyj podal trestní oznámení na prezidenta Ruské federace Vladimira Putina kvůli situaci s vyčleněním prostředků z Fondu národního blahobytu ruské ropné společnosti SIBUR.

66; Druhá vlna chřipky zaplaví Rusko v březnu. Na ministerstvu zdravotnictví si myslí, že místo prasečí chřipky přijde kmen B.

67; Pokud Německo nezačne šetřit, čeká ho řecký scénář, píší média. Německo musí urychleně přejít na režim úspor státních peněz, jinak objem státního zadlužení může přesáhnout 200% HDP, což povede vytvoření díry ve státním rozpočtu země.

68; Asad prohlásil, že existuje riziko invaze Turecka a Saúdské Arábie do Turecka. Možnost invaze není vyloučena, myslí si prezident Sýrie.

69; Timošenková navrhla přepsání ústavy Ukrajiny a změnit formu vládnutí. Podle jejího názoru se Ukrajina ocitla v hluboké krizi, z níž ji může vyvést pouze kompletní výměna vedení.

70; Ceny ropy vzrostly o 6% v souvislosti se zprávami, že členské země OPEC jsou ochotny vyjednávat s jiným výrobci o snížení těžby.

71; Ankara a Rijád se zcela ztrácejí v syrské otázce, říká politolog. Turecko a Saúdská Arábie hovoří o příměří a v tentýž moment prohlašují, že jsou připraveny na invazi a okupaci syrských území. Nejspíš tedy nemají žádnou strategii dalšího postupu.

72; Reformy vyžadují odvahu, ale nedělat nic je ještě horší. Ruská centrální banka znovu odmítla snížit klíčovou sazbu a varovala, že v případě zesílení inflačních rizik nevylučuje zpřísnění úvěrové politiky.

73; Soud vysvětlil, proč odmítl přijmout Navalného trestní oznámení na Putina. V rámci administrativního procesu nelze předkládat žádné požadavky prezidentu republiky, poznamenala soudkyně Taťjana Molitvina.

74; Ruská centrální banka vydělala 10 miliard dolarů na růstu cen zlata. Několik let ruská centrální banka skupovala rekordní objemy zlata a ignorovala pád cen.

75; Rusko poslalo 50 tun jídla, hraček a léků do teroristy obklíčených syrských měst. Dvě ruská letadla Il-76 dodala kolem 50 tun humanitární pomoci obyvatelům zóny ozbrojeného konfliktu v Sýrii. Jde o potraviny, léky, oblečení, školní potřeby a také hračky a sladkosti pro děti.

76; Írán zveřejnil záběry s plačícím zadrženým příslušníkem americké pěchoty.

77; Ceny ropy prudce vzrostly. Ceny březnových objednávek ropy WTI se zvýšily o 10,8% na 29,02 dolarů za barel.

78; Vladimir Putin: Film „Důstojníci“ se stal součástí naší historie. Prezident Ruské federace Vladimir Putin vyzdvihl význam filmu „Důstojníci“ při výchově mládeže a nazval jej důležitou událostí v kulturním a veřejném životě země.

79; Asad odmítl obvinění OSN z válečných zločinů. Prezident Sýrie Bašár Asad prohlásil, že odmítá obvinění OSN na adresu Damašku z válečných zločinů, jelikož větší část zpráv je zpolitizovaná a neobsahuje žádné důkazy.

80; Je to neskrývaný banditismus. Ve Státní dumě komentovali zadržování kamionů jedoucích z Ruské federace do Zakarpatska. Akce nacionalistů odporují nejen normám mezinárodního práva, ale i elementárním lidským mravním měřítkům, prohlásil Leonid Sluckij.

81; Ozbrojenci Islámského státu se pokoušeli dezertovat převlečení do ženských šatů. Předpokládá se, že ozbrojenci byli tak vyděšeni přibližováním iráckých vojsk k jejich základně, že si rychle oholili vousy, převlékli se do hidžábů a pokoušeli se skrýt tím, že se zamíchají do davu civilistů.

82; Interpol odmítl ruskou žádost vyhlásit zatykač na Chodorkovského.

83; Rozhoří se kvůli Sýrii Třetí světová válka? Alarmující novinky z posledních dní o tom, že Turecko připravuje invazi do Sýrie, a USA se Saúdskou Arábií mají v úmyslu zahájit tam pozemní operaci, mohou vyústit v největší ozbrojený konflikt od Druhé světové války.

84; Syn ministra vnitra Ukrajiny je zapleten do korupčního skandálu. Ukrajinská média informovala o účasti Avakovova syna Alexandra na státních nákupech s využitím korupčních schémat.

85; První jednotky ukrajinské armády ukončily přípravu podle standardů NATO. Cvičení pro vojáky jedné z mechanizovaných brigád Ukrajiny vedli instruktoři z USA, Kanady a Litvy, kteří mají za sebou účast v bojových operacích, sdělili na ukrajinském ministerstvu obrany.

86; Su-27 předvedl svou bojovou připravenost na Krymu. Ministerstvo obrany Ruska publikovalo video s průletem Su-27 nad územím Krymu.

87; Extremisté, kteří organizovali blokádu ruských kamionů v Zakarpatsku, si stěžují na tlak ze strany místních obyvatel. Organizátoři nelegální blokády ruských nákladních automobilů na hranici v Zakarpatsku si stěžují, že proti nim místní příznivci Ruska organizují provokace.

88; Ruské hory v Latakíji – syrská armáda se připravuje k útoku. Syrští vojenští zpravodajové doprovázející syrská vojska, natočili panoramatické video okolí Ruských hor v Latakíji a nazvali je Na cestě k osvobození Kinsnibby a Latakíje.

89; USA se v Evropě zabývají výpalnictvím a nikoli vytvářením sytému bezpečnosti, říká americký analytik. USA cíleně vytvářejí a prosazují obraz Ruska jako vnějšího nepřítele, ačkoli veškerá informační kampaň proti Rusku připomíná fiasko, kterému dodali fasádu věrohodnosti a normality, myslí si americký analytik Finian Cunningham.

90; Biden a Porošenko souhlasí, že Ukrajina musí provést reformy, které požaduje MMF. Pro rychlé přijetí reforem je nutná jednota mezi ukrajinskými politickými silami, poznamenává se ve zprávě Bílého domu.

91; Kolem stovky příslušníků jednotky zvláštního nasazení SBU útočí na Správu hlídkové policie v Oděse. V budově správy hlídkové policie Oděské oblasti v ulici Akademika Koroljova probíhá zvláštní operace. Objekt je obklíčen zvláštní jednotkou SBU.

92; V Doněcku si připomněli 98. výročí vytvoření Doněcko-Krivorožské republiky. Více než tisícovka obyvatel Doněcké republiky se sešla dnes na slavnostním shromáždění u památníku Arťoma (Fjodora Sergejeva) v centru Doněcka u příležitosti 98. výročí vytvoření Doněcko-Krivorožské republiky.

94; Na Kubě probíhá první historické setkání Patriarchy Kirilla a Římského papeže. Na úvod se políbili a společně se vyfotografovali.

95; USA prohlásily, že Rusko využívá Islámský stát jako záminku pro účast v syrském konfliktu. Ruské vojenské letectvo provádí operaci v rámci boje proti teroristům v Sýrii na žádost prezidenta země Bašára Asada.

96; V Evropě pošlapali svobodu slova: Představitel ruských médií vystoupil na konferenci OBSE. Klíčovou částí vystoupení byla výzva ke kolegům ze západních médií týkající se historie s ruskojazyčnou Lizou z Berlína, jejíž zprávy o znásilnění migranty se objevily v lednu v médiích.

97; Ukrajinský svět: V městské radě Chersonu došlo za zvuků hymny ke rvačce. Jednomu z poslanců přinesli prasečí uši.

Zdroj: rusvesna.su

 

Sobota, 13.2.2016:

1; Asad nemá šanci vyřešit konflikt v Sýrii vojenskou cestou, říká státní department USA. Prezident Sýrie Bašár Asad nedokáže vyřešit konflikt v Sýrii vojenskou cestou, prohlásil představitel státního departmentu USA Mark Toner.

2; EU už nepovažuje Ukrajinu za vzorného žáka, píše Le Monde. V poslední době v Evropě přibývá stoupenců normalizace vztahů s Ruskem a v této souvislosti je nápadné, že chybí jakékoli výsledky dodržení dohod ze strany Ukrajiny.

3; Římský papež a patriarcha Kirill podepsali společné prohlášení o výsledcích setkání. Patriarcha Moskevský a vší Rusi Kirill a Římský papež František podepsali společnou deklaraci ohledně jejich setkání na Kubě.

4; Turecko znovu obvinilo Ruskou federace z náletů na civilní objekty v Sýrii. Ministr zahraničí Turecka Mevlüt Çavuşoğlu znovu obvinil Rusko z leteckých útoků na občanské objekty v Sýrii, včetně nemocnic a škol.

5; Přesvědčení, že Británie a EU se domluví, roste, říká Merkelová. Evropská unie bude muset přistoupit na kompromis, aby odsouhlasila změny, po kterých volá Velká Británie, prohlásila kancléřka Německa Angela Merkel.

6; Patriarcha a Papež litují, že manželství je přirovnáváno k jiným druhům soužití. Patriarcha Moskevský a vší Rusi Kirill a Římský papež František jsou znepokojeni tím, že tradice otcovství a mateřství ustupuje a je vytlačována ze společenského vědomí jinými formami soužití.

7; Rusko si údajně brousí zuby na Island. Za skřeků propagandistické hysterie obnovují Spojené státy své vojenské základny v Evropě a budují nové.

8; Erdoğan v létě pošle do Evropy další tři miliony běženců. Turecko požaduje od EU dalších několik miliard euro.

9; Bitva o Aleppo – rozhodující boj syrské války. Pokud politici v Moskvě ustojí tento tlak, pak vojáci mají šanci vyřešit všechny úkoly ohledně osvobození Aleppa.

10; Syrští ozbrojenci dostali rakety Grad od zahraničních sponzorů. Syrští ozbrojenci v těchto dnech obdrželi od zahraničních sponzorů „humanitární pomoc“ v podobě raket Grad třídy země – země. Tuto informaci zveřejnila agentura Reuters s odvoláním na dva významné velitele ozbrojenců.

11; Timošenková obdržela podporu Spojených států. Julija Timošenko a o nic méně odporná figura – bývalý šéf SBU Valentin Nalivajčenko, který se nikdy neřadil mezi spojence expremiérky, se rozhodli spojit své síly.

12; Přišli býci s charakterem šakalů, říká politolog o honu na ruské kamiony. Radikální aktivisté na západní Ukrajině zorganizovali nefalšovaný hon na kamiony s ruskými poznávacími značkami.

13; Kasjanov se pět hodin skrýval ve špajzu. A jeho ochranka zmlátila děvče. Skandální opozičník se spolu se dvěma svými gorilami schoval ve spižírně nižněgorodského hotelu. Evidentně se tito „chrabří muži“ zalekli dalších útoků dorty a vejci.

14; Podlý a zákeřný úder: Turecké dělostřelectvo zahájilo palbu na syrská vojska, která osvobodila město Kesab od teroristů Islámského státu. Toto vše proběhlo v situaci, kdy se účastníci mnichovských rozhovorů domluvili na přerušení palby v Sýrii.

15; Proč Merkelová byla šokována akcemi Ruska v Sýrii a jak to souvisí s její oblibou? Nejdůležitější je zamyslet se nad tím, kde a při jaké příležitosti tak mluvila – při oficiální návštěvě Turecka...

16; Pohyb ruských kamionů v Zakarpatsku byl odblokován. Aktivisté byli rozehnáni policií, říká Moskal. Gubernátor Zakarpatska sdělil, že o přerušení akce žádali i ukrajinští přepravci, kteří se báli odvetných opatření na rusko-ukrajinské hranici. Nakonec ruské kamiony dojely na hranici v doprovodu policie.

17; Zlatá horečka. Jak roste poptávka po zlatě. Ve světě začala šíleným tempem růst poptávka po zlatě, přičemž nakupující se nespokojují úpisy, ale chtějí mít v rukou fyzické zlato v podobě prutů a tyčí.

18; Kerry pohrozil Asadovi invazí amerických vojsk do Sýrie. Pokud Asad poruší své závazky a Íránci či Rusové jej nedonutí splnit to, co slíbili, pak členové světového společenství nebudou sedět se založenýma rukama jako debilové a koukat se na to, prohlásil Kerry.

19; Ukrajinská armáda ostřelovala pozice Národní policie Luganské republiky. Ostřelovány byly pozice Národní policie v Marjevce.

20; V domovině ruského letce Peškova sestřeleného v Sýrii instalovali pamětní desku. Mramorová pamětní deska byla instalována v Aleji slávy hrdinů Sovětského svazu v obci Kosicha v Altajském kraji.

21; Situace na syrských frontách po vyhlášení o blížícím se příměří: V provincii Daraa během útoku jednotek vládních vojsk bandité ustupují, což bylo potvrzeno odposlechem radiové komunikace. Ozbrojenci dostali povel ustoupit ze svých pozic.

22; Ukroboronprom dodává ukrajinské armádě starou sovětskou techniku. Přiznává to otevřeně zástupce generálního ředitele Ukroboronpromu.

23; Saakašvili mi navrhoval, abych se stal premiérem, říká Avakov. Hlavní policajt Ukrajiny Arsen Avakov tvrdí, že pár dní před slavným házením sklenic mu Saakašvili navrhoval, aby se postavil do čela vlády.

24; Historické setkání Patriarchy a Papeže. Prohlášení Patriarchy Kirilla a Římského papeže Františka může od základu změnit vztahy obou církví. V dokumentu je zmínka o množství témat – konflikt na Ukrajině, pronásledování křesťanů na Blízkém Východě, jednopohlavní sňatky a potraty.

25; V Německu se konalo setkání normandské čtyřky ohledně Ukrajiny. Ve složení účastníků tentokrát došlo k jedné změně. Za Francii místo odstoupivšího Laurenta Fabiuse zastupoval politický ředitel francouzského ministerstva zahraničí Nicolas de Rivière.

26; Rusko ukončilo řádění USA na Blízkém Východě, píší Financial Times. Urovnání syrského konfliktu se stalo hlavním zahraničně politickým úspěchem Ruska a vyústilo v kompletní zhroucení mnohaleté strategie USA na Blízkém Východě, píše britský list.

27; Medveděv: „Severní proud – 2“ musí být realizován. Bohužel stejně jako u několika dalších velkých projektů se některé země snaží tento projekt uměle politizovat, zdůraznil ruský premiér.

28; Zachovaný symbol Doněckého letiště byl přenesen do centra města, Jednu z mála zachovaných pamětihodností Doněckého letiště přenesli do centra města. Poškozená kovová brána živě symbolizuje připomínku zvěrstev páchaných ukrajinskou armádou a obětí v Doněcku.

29; Nebezpečná exkurze: Starobylé Aleppo, o které jsme přišli. Informovaní lidé vědí, že ve světě zůstalo už jen jediné orientální město s autentickou starobylou zástavbou, a to je Staré město v Damašku. Nejprve byl zničen Starý Bagdád, pak přišla řada na starobylé syrské Aleppo.

30; Vztahy Ruská federace – NATO spadly do časů nové studené války, říká Medveděv. Ruský premiér také poznamenal, že snad nebude nutné nechat věci dojít až do třetí světové války, aby někdo pochopil nutnost spolupráce.

31; Ukrajinská armáda: Špína a svrab. Zásobování vojsk přehodil Kyjev z generálů na gubernátory.

32; V syrském konfliktu Erdoğan utřel nos. Poslední události v Sýrii se staly fatálními pro blízkovýchodní politiku prezidenta Turecka Erdoğana, protože rozmetaly veškeré jeho plány a navíc jej rozhádaly s jeho spojenci, píší americká média.

33; V Oděse byl zadržen americký pedofil. Občana USA zadrželi v hotelovém pokoji, kde spolu s ním se nacházel pětiletý chlapec, pravděpodobně oběť jeho zvrhlých choutek.

34; Kyjev uzavřel hraniční přechod Marjinka mezi Doněckou republikou a Ukrajinou. Sdělil to zdroj v policejních orgánech republiky.

35; Ukrajinští policisté stíhali odcizené hlídkové vozidlo s desetiletým chlapcem za volantem. V Dněpropetrovsku policejní hlídka s majáčky a sirénou uháněla přes celé město za dalším hlídkovým vozem, který řídilo desetileté dítě.

36; Ruské plavidlo vyzbrojené „Kalibry“ bylo vysláno k břehům Sýrie. Malé raketové plavidlo „Zeljonyj Dol“ a námořní minolovka „Kovrovec“ z Černomořské flotily směřují do Středozemního moře za účelem splnění úkolů stálé skupiny ruského vojenského námořnictva.

37; V roce 2016 jsou na Ukrajině plánovány tři vlny zdržování komunálních služeb. I bez toho zchudlé Ukrajince očekávají tři vlny zdražování komunálních služeb. Trojí zdražení proběhne do konce tohoto roku.

38; Ruské kamiony nadále nepouštějí na hraniční přechody v Zakarpatsku. Během noci byly pokusy několika kamionů s ruskými značkami dostat se do hloubi oblasti, ale zastavili je účastníci akce. Nyní na hraničních přechodech žádné ruské kamiony nejsou, sdělil gubernátor Moskal.

39; Západ sklízí hořké a jedovaté plody, které sám sázel, říká Marija Zacharova. Oficiální představitelka ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharova komentovala vystoupení francouzského premiéra Manuela Vallse na mnichovské konferenci o bezpečnosti.

40; Irácké ozbrojené síly zlikvidovaly pět velitelů Islámského státu v provincii Salah ed-Din. Podle informací zdroje ozbrojenci zaujímali různé vedoucí funkce ve struktuře místního řízení. Jeden zabitý odpovídal za získávání financí, další byl asistentem velitele Islámského státu na západě Salah ed-Dinu.

41; Není třeba se vzájemně strašit, říká Medveděv o možné pozemní operaci v Sýrii. Po dosažení mnichovských dohod o syrském urovnání se situace už změnila k lepšímu, myslí si ruský premiér Dmitrij Medveděv.

42; Ukrajinská armáda ostřelovala autobusové nádraží v Petrovském obvodu Doněcka. Sdělil to dnes šéf administrativy obvodu Maxim Žukovskij.

43; EU oznámí 15. února zrušení sankcí proti Lukašenkovi, píší média. Sankce, jak se očekává, budou zrušeny ve vztahu k prezidentovi a jeho okolí.

44; V Nižním Novgorodě proběhlo shromáždění Antimajdanu proti příjezdu Michaila Kasjanova. Na Leninově náměstí se sešlo několik stovek zástupců různých veřejných organizací města a běžných občanů, kterým není lhostejný osud vlasti.

45; Ukrajina se dostala do pasti vlastní vlády, píší média. Ukrajina se nemůže vyhrabat ze začarovaného kruhu. Chápe, že nynější vláda ji dovede do propasti, ale přitom se bojí ji svrhnout, píše americký list.

46; Avakov sdělil, že mže nechat Ukrajinu bez podpory MMF. Podle Avakovových slov nechce dělat kroky, jejichž následky donutí šéfku MMF rozhodit rukama a připravit zemi o podporu zahraničních partnerů.

47; Záchranáři objevili těla pracovníků Ministerstva vnitra, kteří zahynuli při dopravní nehodě v Dagestánu. Nákladní vozidlo Ural se zřítilo do propasti v okolí dagestánského města Šauri ve čtvrtek 11. února. Příčinou nehody mohla být technická závada.

48; Dvojvládí na Ukrajině: Avakov hájí své bataliony, které Porošenko považuje za hrozbu pro současnou moc. Šéf ministerstva vnitra Ukrajiny Arsen Avakov prohlásil, že trestní jednotky patřící k jeho ministerstvu nejsou hrozbou pro současnou ukrajinskou moc.

49; Kasjanov: Západ a NATO nejsou naši nepřátelé, ale naši spojenci! Toto excentrické prohlášení učinil skandální bývalý premiér v rámci svého předvolebního stranického turné v Nižním Novgorodě.

50; Kolem 7,5 tisíce lidí bylo evakuováno ze tří obchodních center v Moskvě. V současné době jsou všechny prostory v budovách prověřovány kynology.

51; Medveděv předvedl konzistentnost Putinových mnichovských tezí. Premiér Ruské federace Dmitrij Medveděv na Mnichovské konferenci o bezpečnosti vyzval západní země ke spolupráci, ale přitom dal na srozuměnou, že Rusko nehodlá obchodovat se svými životními zájmy.

52; Šíitské jednotky zvláštního nasazení „Kataib Hizballáh“ se přesouvají k irácké hranici, aby zastavily invazi Saúdské Arábie. Na zveřejněných záběrech je možné vidět pásový obrněný transportér, džípy a pick-upy plné bojovníků s kulomety velké ráže, ale také sanitku.

53; Saúdská Arábie přesunula vojska a stíhačky na tureckou vojenskou základnu. Saúdská Arábie vyslala vojska a stíhačky na vojenskou základnu İncirlik v Turecku kvůli chystané pozemní invazi do Sýrie, píší britská média.

54; Západ začíná chápat nepřijatelnost počínání Kyjeva, říká Lavrov. Realizace klíčových politických bodů Minských dohod nezačala kvůli odmítání Kyjeva čestně projít svou část cesty, prohlásil ministr zahraničí Ruské federace Sergej Lavrov.

55; Turecký premiér připustil provedení operace proti syrským Kurdům. V případě nutnosti můžeme podniknout v Sýrii takové akce, jaké jsme uskutečnili v Iráku a Kandile, prohlásil turecký premiér.

56; Turecko zahájilo masivní ostřelování Kurdů v Aleppu. Turecko zahájilo masivní dělostřelecké ostřelování kurdských pozic v Sýrii, sděluje mnoho kurdských zdrojů v sociálních sítích.

57; Zemřel tvůrce „Gradu“ a „Smerče“ Gennadij Děněžkin. Autor raketometů, hrdina socialistické práce Gennadij Děněžkin zemřel ve věku 85 let.

58; Ukrajinská armáda ostřeluje okolí Gorlovky. Ukrajinská armáda dnes večer zahájila ostřelování části obce Zajcevo nacházející se pod kontrolou Doněcké republiky.

59; Událost celocivilizačního rozměru: reakce na setkání patriarchy Kirilla a papeže Františka. Je to historická a radostná událost pro všechny křesťany na planetě, protože očekávání spojená s tímto setkáním byla velmi vysoká, myslí si řeholní kněz Stefan.

60; Masivní letecké údery: Ruské letectvo a syrská armáda bombardují teroristy v Darájském kotli a v Homsu. Sociální média teroristů tvrdí, že na jejich opevněné body a místa soustředění letecky masivně útočí ruské vojenské letectvo.

61; V Žitomirské oblasti extremisté zablokovali ruské kamiony. Extremisté oznámili policii a SBU, že provádějí časově neomezené blokování ruských kamionů.

62; Sýrie: Byla dobyta obec Tannura, ozbrojenci prožívají paniku kvůli úderům ruského letectva a útokům syrských vojsk, které utahují smyčku kolem Aleppa. Dnes je jeden z nejhorších dnů od okamžiku zahájení revoluce, říká mediální aktivista a dodává, že v sobotu napočítali 46 náletů na Tel Rifát. Nikdy dříve jsme takhle mohutné vzdušné nálety neviděli, shrnul situaci.

63; Turecko vyslalo po ostřelování pozic Kurdů v Aleppu k hranici se Sýrií vojenské letectvo, dokládají očití svědkové. Podle sdělení kurdských a syrských sociálních médií turecké ozbrojené síly nechaly odstartovat vojenská letadla, která se přiblížila k syrské hranici poté, co turecké dělostřelectvo zahájilo palbu na pozice Kurdů a Demokratické fronty podporované Spojenými státy.

64; Ukrajinští vojáci zaminovávají silnice kolem obcí v Donbasu, hlásí rozvědka Doněcké republiky. Rozvědka Doněcké republiky zaregistrovala zaminovávání silnic poblíž obcí na Donbasu.

65; Vytvoření nových vojenských štábů NATO odporuje dohodám s Ruskem, říká bývalý generální tajemník aliance. Vytvoření nových vojenských štábů NATO na východním křídle odporuje Základnímu aktu Rusko-NATO, myslí si bývalý generální tajemník NATO Javier Solana.

66; Kurdové zveřejnili záběry z ostřelování svých pozic tureckým dělostřelectvem. Kurdská domobrana natočila na video ostřelování svých pozic a vrtulníkové základny Mennagh.

67; Evropská unie nemůže připustit novou studenou válku proti Rusku, myslí si rakouské ministerstvo zahraničí. Podle slov rakouského ministra zahraničí Sebastiana Kunze nynější generace ví o studené válce jen z knih, a tak by to mělo také zůstat.

68; Ukrajinská armáda za posledních 24 hodin více než osmdesátkrát ostřelovala území Doněcké republiky, hlásí ministerstvo obrany. Nepřítel vedl ostřelování z pozic v obcích Marjinka, Peski, Žovanka, z měst Krasnogorovka, Avdějevka a z vesnice Gnutovo.

69; Země Východní Evropy vstoupily do otevřené konfrontace s Merkelovou, píší média. Maďarsko, Polsko, Česká republika a Slovensko oznámily svou připravenost blokovat tzv. Balkánskou trasu, aby se vyhnuly proudu migrantů do svých zemí.

70; Ukrajinská moc začlenila gruzínské žoldáky do nacionalistického batalionu „Kyjevská Rus“. V nejbližší době se očekává příjezd batalionu na Donbas.

71; Zacharova vyprávěla anekdotu založenou na reálných událostech – o Rusovi, Angličanovi a Němci. Různá hodnocení syrského konfliktu vyjádřené ministry zahraničí Německa, Ruska a Velké Británie na Mnichovské konferenci o bezpečnosti připomínají anekdotu, myslí si oficiální představitelka ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharova.

72; Jerevan obvinil Baku z pokusu o zmaření karabašského urovnání. Ázerbajdžán opovrhuje jasnými výzvami mezinárodního společenství a pokračuje v hrubém porušování třístranné dohody o přerušení palby, prohlašuje tisková služba arménského ministerstva zahraničí.

73; Města v provincii Aleppo a Dará byla znovu ostřelována teroristy. Zahynuly dvě děti a osm lidí bylo zraněno. Na jihovýchodě provincie Aleppo ve městě As-Sfera teroristé dvanácti náboji ostřelovali obytné čtvrti.

74; Nejnovější letadlová loď USA může zastarat dřív než bude dostavěna, píší americká média. Rakety vyvinuté Ruskem a Čínou na likvidaci letadlových lodí zcela neutralizují přednosti americké letadlové lodi nové generace, píše komentátor amerického časopisu The National Interest.

75; Turecký premiér jmenoval důvod ostřelování letecké základny na severu Aleppa. Představitelé vojenského křídla strany syrských Kurdů „Demokratický svaz“ musí opustit krajinu v okolí města Aazas na severu Sýrie, prohlásil turecký premiér Achmet Davutoğlu.

76; Úspěchy syrské armády uvrhly Ankaru do zoufalství, píše Independent. Horečně se snaží zachránit své pozice v syrském konfliktu a mohou tak učinit zoufalý krok, který zkomplikuje i beztak zamotanou situaci v Sýrii, píše britský list.

Zdroj: rusvesna.su

 

Neděle, 14.2.2016:

1; Byla dobyta obec Tannura, ozbrojenci prožívají paniku z úderů ruského letectva a útoku syrských vojsk, která stahují smyčku kolem Aleppa.

2; Americká média označila dohodu o Sýrii za vítězství pro Vladimira Putina. Přerušení vojenských akcí v Sýrii, byť se zdá výhodné pro Washington, ve skutečnosti hraje do karet Moskvě, myslí si Wall Street Journal.

3; USA vyzvaly Turecko, aby zastavilo ostřelování Kurdů. Jsme znepokojeni situací na sever od Aleppa a pracujeme na tom, aby se snížilo napětí ze všech stran, prohlásil oficiální představitel státního departmentu John Kirby.

4; Žijeme v blátě. Jako Orkové. Ukrajinský voják je v šoku z podmínek na polygonu Čerkasskoje. Spousta vojáků odmítá potravu, protože po jídle není kde umýt kotlík, popisuje podmínka.

5; Turecko ostřelovalo pozice syrské armády v Latakíji. V Horské části na severozápadě Latakíje dopadlo 5 střel vystřelených ze strany Turecka.

6; Sýrie: Probíhají boje, v Deyr az-Zauru utrpěl Islámský stát velké ztráty, z Jordánska přišly nové oddíly ozbrojenců. Armáda pokračuje v utahování smyčky kolem Darájského kotle, v Západní Gutě vojáci pokračují v útoku směrem na severní okraj oblasti Fusul-4 Daraja a zmocnili se několika budov.

7; Turecko se natolik bojí Kurdů, že je ochotno je kvůli nim riskovat roztržku s USA. Zajímavé je, že Syrské Kurdy podporují nejen USA, ale také Rusko. A protože bojují proti Islámskému státu, nevadí ani Asadovi.

8; Patriarchu a Papeže spojuje odkřesťanštění světa. Setkání Patriarchy Kirilla a papeže Františka je těžké srovnat s jakýmikoli jinými rozhovory v dějinách, protože symbolický význam faktu rozhovoru hlav katolické a pravoslavné církve je už sám důležitější než jeho obsah.

9; Proč není „Minský mír“ možný? Ukrajina trestá za odlišné smýšlení. Zajatým členům domobrany navrhují vydat se na milost vítěze. Tak hodného vítěze, že i ti, kteří neměli v ruce zbraně, dostávají natvrdo „stalinské“ tresty odnětí svobody. A co pak ti,kteří bojovali se zbraní v ruce? Co čeká je? Doživotí?

10; Kdo a proč krade Rusku jeho letecké údery? Pokud koalice vedená Spojenými státy skutečně aktivně bombarduje Islámský stát, proč pak západní zpravodajské kanály prezentují záběry z ruského bombardování?

11; Miliony Ukrajinců se ocitly na hranici života a smrti. Hlad a chlad – to je největší „úspěch“ Jaceňukovy party dopadající na obyčejné lidi, říkají sami Ukrajinci.

12; Syrská armáda odpověděla palbou na ostřelování Latakíje tureckým dělostřelectvem. Dělostřelectvo Syrské republiky zahájilo odvetnou palbu na místa na tureckém území, odkud bylo vedeno ostřelování vládních vojsk a domobrany v severní Latakíji.

13; Kandidát na prezidenta USA vyzval k poskytnutí vojenské pomoci Ukrajině. USA musí poskytovat vojenskou podporu ukrajinské vládě kvůli tomu, aby se zadrželo Rusko, prohlásil v sobotu účastník prezidentské kampaně John Kasich, který si přeje získat body za rusofobii.

14; V Havaně se konalo setkání patriarchy Kirilla s Fidelem Castrem. Patriarcha poděkoval kubánskému lídrovi za otevření pravoslavného chrámu Kazaňské ikony Matky Boží.

15; Tajné služby Velké Británie našly verbíře a zabijáka Islámského státu na sociální síti. Pozici teroristy se podařilo zjistit podle toho, jak se přihlásil na svůj účet do LinkedIn z tureckého území.

16; Nejvyšší představitel Uniatské církve se zklamal v Papeži Františkovi po jeho setkání s Patriarchou. Lídr ukrajinských uniatů prohlásil, že Vatikán schválil ruskou „agresi“ proti Ukrajině“.

17; Trump a Bush se pohádali kvůli Rusku během televizní debaty. Vojenská operace Ruska v Sýrii nedá spát kandidátům na prezidenta USA.

18; Pokud Nejvyšší rada Ukrajiny přijme rozhodnutí o přeformátování vlády, pak odejde v kompletní sestavě, řekl Jaceňuk. Zatím vláda připravuje plán akcí na následujících 12 měsíců a chystá se bojovat až do konce.

19; Prezident Finska varoval Rusko před hrozbou přílivu běženců. Rusku v podmínkách pokračujícího nekontrolovaného toku migrantů může hrozit role země, přes kterou se migranti budou dostávat do Evropské unie, prohlásil prezident Finska Sauli Niinistö.

20; Timošenková a Nalivajčenko. Jaké jsou perspektivy této aliance? Náhle vzniklé spojenectví Timošenkové a bývalého šéfa SBU Valentina Nalivajčenka vypovídá o tom, že se s podporou zpoza oceánu s novou vervou vrhají do boje o to, co zbylo z Ukrajiny.

21; Kameron u Merkelové propadl panice. Proč britský premiér děsí Evropu „ruskou agresí“? Vypadá to tak, že Západ začal věřit vlastním výmyslům. Tak dlouho strašili lidi smyšlenou „ruskou hrozbou“, až jí sami uvěřili... Výsledkem je, že je Rusko nesmyslně kladeno na roveň Severní Koreje a Islámského státu.

22; Noční ostřelování Doněcka pokračovalo čtyři hodiny. Nepřítel vedl ostřelování z pozic v obci Peski s využitím minometů ráže 82 mm, granátometů a střelných zbraní.

23; Nové loutky: USA vrhají do hry Timošenkovou a Nalivajčenka. USA přešly od slov k činům – předvedli Porošenkovi a Jaceňukovi, že už je připravena nová garda, která je nahradí.

24; Rusko vs. Erdogan. Nejdůležitější je trochu vychladnout, aby se situace nedostala do stavu, kdy „válku nikdo nechtěl, ale přesto byla nevyhnutelná“. Neboť pokud jednou začne, málokomu se vyhne.

25; V Doněcku se objevila umělecká instalace „Miluji Doněckou republiku“. Objekt, který slibuje stát se populárním místem k fotografování, byl odhalen v parku poblíž hlavního náměstí Doněcka.

26; Ukrajinské děti jsou nuceny tančit chorovody smrti při pohřbech členů trestních jednotek. Na Ukrajině nyní vychovávají generaci, která bude nenávidět Rusko a Rusy. K tomu kyjevská moc potřebuje válku v Donbasu. Nejsnáze se naočkuje nenávist na skutečných mrtvolách a skutečné krvi.

27; Putin a Obama projednali po telefonu situaci na Ukrajině. Na oficiální stránce Kremlu se objevila informace o telefonickém rozhovoru obou prezidentů.

28; Po splnění všech bodů Minska-2 se Ukrajina změní v úplně jinou zemi. Každý splněný bod Minských dohod přibližuje dosažení cílů Doněcké a Luganské republiky, díky kterým se Ukrajina změní v úplně jinou zemi.

29; Syrská armáda vyzývá k přerušení bojů u Damašku a Aleppa. Velení syrské armády vyzvalo ke složení zbraní, aby se urychlil proces odzbrojení kvůli urovnání situace a návratu k normálnímu životu.

30; „Proč pro syrské Kurdy je Moskva důležitější než Washington?“, ptá se Washington Post. Posilování vztahů mezi syrskými Kurdy a Moskvou je v určitém ohledu schopno vyvolat u Západu šok a nepochopení, myslí si americký politolog Morgan Kaplan.

31; Civilní obyvatel utrpěl střepinové zranění při minometném ostřelování severního předměstí Gorlovky Zajcevo ze strany ukrajinských ozbrojených sil.

32; Putin navrhl Obamovi, aby se vzdal dvojích standardů. Během telefonického rozhovoru obou prezidentů byla zmíněna důležitá témata. Rozhovor se konal na žádost americké strany.

33; Dnes, 14. února je Den osvobození Luganska od německých fašistických okupantů. Dnes je v Lugansku velký Svátek – skutečně s velkým písmenem na začátku. Obyvatelé města slaví nikoli Valentýna, nýbrž 73. výročí osvobození města od fašistů. Město bylo okupováno sedm měsíců – od 17. července 1942 do 14. února 1943.

34; Automobilový hraniční přechod Marjinka mezi Doněckou republikou a Ukrajinou obnovil svou činnost.

35; Ukrajině mohou hrozit pokuty od EU za blokování ruských kamionů. V předvečer nizozemského referenda o asociaci Ukrajiny a Evropské unie pokračuje Ukrajina v předvádění své debility.

36; Nově vzniklý památník Majdanu v Kyjevě je patrně jedinou odpovědí na krach ekonomiky.

37; Rusko pomohlo syrské vládě k posílení pozic, říká německý poslanec. Operace ruského válečného letectva posílila pozice syrské vlády, myslí si šéf výboru bundestagu pro zahraničí Norbert Röttgen.

38; Volby odpovídající Minsku-2 se nemohou konat dřív než za deset měsíců, říká Dějněgo. Uskutečnění voleb v Donbasu, které by odpovídaly Minským dohodám, není možné dříve než za deset měsíců, a to jen za podmínky, že Kyjev splní své závazky.

39; Místní „atamani“ pokračují v budování soukromých celnic pod zástěrkou „blokády“, vyplývá z reportáže ze Zakarpatska. „Medvědí blokáda“ – tento název dali své akci s nepochopitelnými cíli, která byla už vyhlášena za časově neomezenou. V předvečer nizozemského referenda o „euro-asociaci“ Ukrajiny mohou Evropané se zájmem sledovat, co se na Ukrajině děje.

40; Ministerstvo zahraničí Sýrie označilo ostřelování ze strany tureckých vojsk za přímou podporu teroristů. Ministerstvo zahraničí Sýrie vyzvalo světové společenství, aby přijalo opatření na zajištění bezpečnosti a ukončení zločinů tureckého režimu.

41; Ministr zahraničí Saúdské Arábie si myslí, že Rusko nedokáže zachránit Asada. Už dříve Saúdská Arábie vyhlásila připravenost vyslat do Sýrie svá vojska.

42; Kyjev sám nutí Republiku k pohybu směrem k Rusku, říká Dějněgo. Ukrajinská moc, která se snaží dostat Donbas na hranici přežití, svými akcemi nutí Republiku čím dál víc spoléhat na Rusko.

43;Vinou zahraničních žoldáků se od začátku roku u Mariupolu ztratilo více než 30 civilních obyvatel. Ministerstvo vnitra Ukrajiny považuje zahraniční žoldáky za spoluviníky zmizení více než třiceti civilních obyvatel v okolí Mariupolu od začátku roku.

44; Kyjev přesunul k linii dotyku v Donbasu vojáky a 90 kusů dělostřelectva, raketometů a obrněné techniky, hlásí rozvědka Doněcké republiky.

45; Biden vyzval Turecko, aby ukončilo ostřelování severu Sýrie. Viceprezident USA Joe Biden v telefonickém rozhovoru s premiérem Turecka Achmetem Davutoglu vyzval k přerušení dělostřeleckých úderů na sever Sýrie.

46; Vítěze a poražené v Sýrii určila Moskva, píše The Independent. Syrští vojáci za podpory ruského letectva dosahují úspěchů v boji s ozbrojenci, zatímco Turecko a Saúdská Arábie, kterým pomáhají USA, přišly o svůj vliv na Západ a stále více vyklízejí své pozice.

47; U příležitosti 27. výročí stažení Sovětských vojsk z Afghánistánu se 15. února 2016 na Poklonné hoře a v Kremlu budou konat vzpomínkové akce.

48; Místnosti pro výslechy jsou novým nápadem Protikorupčního úřadu Ukrajiny. V místnostech pro výslechy bude instalováno nahrávací videozařízení Na zřízení takových místností Protikorupční úřad žádá peníze od Evropy.

49; Osud Sýrie je v Putinových rukou, říká ministr zahraničí Velké Británie. Zůstane-li Asad na svém místě nebo ne, bude záviset na akcích Ruska, myslí si ministr zahraničí Velké Británie Philip Hammond

50; Příliv běženců do Ruska je málo pravděpodobný, říká šéf Federální migrační služby. Komentoval tak varování finského prezidenta před možným přílivem migrantů, uzavře-li pro ně Turecko svou hranici s EU.

51; Bylo provedeno velké srovnání cen potravin na obou stranách hranice Donbasu a Ukrajiny. Byla tak vyvrácena ukrajinská propaganda, že v Luganské a Doněcké republice má být podstatně dráže. Ceny v Donbasu jsou buďto srovnatelné nebo dokonce nižší než na Ukrajině.

52; Oficiální představitelka ministerstva zahraničí předvedla velmi slušné výsledky na mistrovství ve střelbě.

53; Kronika blokády: Na výjezdu z Běloruska bylo zablokováno sto ruských kamionů. Celkem se blokády účastní osm ukrajinských oblastí – Volyňská, Rovenská, Lvovská, Zakarpatská, Ivano-Frankovská, Žitomirská, Černovická a Vinnická.

54; Rusko pozastavilo pohyb ukrajinských nákladních automobilů v reakci na akce Ukrajiny. Sděluje se to ve zprávě zveřejněné na stránkách Ministerstva dopravy.

55; V Sýrii zadržely tajné služby nákladní auto se zbraněmi izraelské výroby. V provincii Suvejda byly v nákladním voze objeveny raketové střely izraelské výroby, náboje do granátometů, několik kulometů a patrony.

56; Bylo zveřejněno video s nervózně poskakujícím Saakašvilim. Bývalý prezident Gruzie během interview pro místní televizi neustále nervózně poskakoval.

57; Turecko znovu ostřelovalo Sýrii. Byli zabiti dva kurdští bojovníci.

58; Ochránci lidských práv Human Rights Watch obviňují Saúdskou Arábii z použití kazetových bomb v Jemenu. Saúdská Arábie a její partneři v koalici a také jejich američtí dodavatelé hrubě ignorují globální zákony o munici, které říkají, že kazetové bomby se nesmí používat za žádných okolností.

59; Americká televizní síť NBC News na svém Twitteru sdělila, že ozbrojenci z Islámského státu holí své vousy a schovávají se v domech civilních obyvatel, aby se vyhnuli leteckým úderům.

60; Výročí krvavých jatek v Drážďanech: Hořící ženy, ruiny, děti potulující se mezi mrtvolami a hledající své rodiče – první dějství genocidy budoucího NATO. „Viděl jsem mladé ženy s dětmi na rukou, jak běžely a padaly, jejich vlasy a oděv hořely a ony příšerně křičely do té chvíle, než je pohřbily padající stěny domů“. Přiznaný teroristický útok (vlastní definice americké armády) dosáhla svého cíle. Během několika hodin město přestalo existovat.

61; Senátor Sablin: Patriarcha Kirill a Římský papež chápou svou odpovědnost za osud křesťanů a světa. V noci na sobotu moskevského času došlo k události tisíciletí: Na letišti kubánské Havany se poprvé v historii setkali patriarcha Moskevský a vší Rusi a Římský papež.

62; Jemenští bojovníci zlikvidovali americký tank Abrams patřící Saúdské Arábii. Vojska Revolučního výboru Jemenu zlikvidovala v Saúdské provincii Džizan americký tank Abrams.

63; U Deyr az-Zauru bylo nalezeno masové pohřebiště Syřanů umučených Islámským státem. Byla odhalena těla více než stovky lidí včetně dětí, kteří se stali obětmi islamistů, sdělily místní zdroje.

64; Do Sýrie dorazilo 400 ozbrojenců přes Turecko. Do provincie Aleppo za účelem pomoci teroristům z uskupení Džebhát an-Nusrá byla přes turecké území přesunuta velká skupina ozbrojenců, sdělují média.

65; Syrská armáda získala kontrolu nad strategickými výšinami ve městě Rakká, hlásí v neděli agentura Sputnik s odvoláním na vojenský zdroj.

66; Sýrie požaduje od OSN přijetí opatření proti tureckému ostřelování. Ministerstvo zahraničí Syrské republiky prohlásilo, že dělostřelecké ostřelování syrského území Tureckem je přímou podporou teroristických skupin a útokem na syrský lid.

67; Damašek oficiálně oznámil invazi tureckých vojsk. Kolonu doprovázelo kolem sta ozbrojených lidí – vojáků i žoldáků z Turecka.

68; V Charkově byl zmařen pochod feministek. V centru města došlo k potyčkám.

69; Ukrajina vede konzultace s EU ohledně tranzitu ruské nákladní dopravy. Zasedání ukrajinské vlády ohledně tranzitu ruských nákladů po ukrajinském území se bude konat v pondělí 15. února, sděluje ministerstvo infrastruktury. Ukrajiny.

70; Ukrajinští ozbrojenci vytáhlí vlajky s lebkami na smuteční akci v Oděse věnované památce obětí 2. května 2014. Oděští nacionalisté dnes tradičně přišli zmařit vzpomínkovou akci věnovanou obětem nacistického řádění.

71; Syrská armáda získala kontrolu nad dalšími dvěma obcemi v Latakíji. Jde o vesnice Muzin a Baruma ležící na sever od města Salma, které bylo v minulosti hlavní baštou teroristů v Latakíji.

72; Na západě Doněcka shořely v důsledku ostřelování dva domy. Dva soukromé domy v obci Staromichajlovka na západním okraji Doněcka shořely v důsledku minometného ostřelování z ukrajinské strany.

73; Prohlášení Dmitrije Medveděva pro televizní stanici Euronews. Ruský premiér si myslí, že obvinění Londýna na adresu Moskvy ohledně případu Litviněnka se podobají honu na čarodějnice a rozhodnutí zemí Západu zmrazit vztahy s Ruskem nedávalo smysl.

74; Turecké dělostřelectvo ostřelovalo kasárna kurdské domobrany. Ve městě Afrin na severu provincie Aleppo byla tureckými ozbrojenými silami ostřelována kasárna, sdělil zdroj v domobraně.

75; V Thajsku uřízli ruskému turistovi ucho. Ruský turista chtěl koupit rybu na místním trhu, ale nedomluvil se na ceně s prodavačem. Vznikla rvačka, při které trhovec Rusovi uřízl ucho.

76; Lídr opozice v Turecku vystoupil proti zatahování země do války v Sýrii. Představitel hlavní opoziční Národně-republikánské strany Turecka Kemal Kılıçdaroğlu považuje za nepřípustné využívat tragédii syrských běženců pro politický kšeft.

77; Doněck je opět ostřelován. Centrum operativní součinnosti sděluje podrobnosti o nových případech ostřelování obcí v Donbasu.

78; V Moskvě byl zadržen lídr pravoslavného hnutí „Sorok sorokov“ (Čtyřicet čtyřicítek) Andrej Kormuchin. Při vykládání stavebních materiálů pro výstavbu chrámu (kaple) byl zatčen otec devíti dětí Andrej Kormuchin.

79; Pravý sektor blokuje ruské kamiony v Sumské oblasti Ukrajiny. Nacionalisté zastavují nákladní dopravu s ruskými poznávacími značkami nedaleko města Baturin v Bachmačském okrese.

80; Migranti v Calais vyvěsili vlajku Islámského státu a zneuctili sochu Charlese De Gaulla. Pod sochou se objevila vlajka Islámského státu a kromě toho běženci sochu počmárali nepublikovatelnými nadávkami očerňujícími Francii.

81; Očití svědkové natočili na video okamžik výbuchu benzinové pumpy v Staropromyslovském obvodě v Grozném.

82; Srb ochránil vlajku Doněcké republiky před extremisty. Během Mnichovské konferenci proběhlo několik protestů proti NATO. Na jedné demonstraci organizované levicovými silami byly vyvěšeny vlajky Ruska, Srbska, Doněcké a Luganské republiky.

83; Migranty znásilněná Němka svým trýznitelům ještě poděkovala. Prohlášení mladé ženy šokovalo uživatele sociálních sítí. Dotyčná je tiskovou mluvčí socialistické feministické a antikapitalistické organizace Left Youth. Znásilněna byla 27. ledna v Mannheimu v německém Bádensku-Württembersku.

84; Spisovatel Israel Šamir o příměří v Sýrii a bitvě o Aleppo. Hlavní umění v hazardní hře je schopnost zastavit se, než hra hráče definitivně zničí. Takový moment evidentně nastal v Sýrii.

Zdroj: rusvesna.su

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes hypertextové tlačítko Kateřina Amiourová, poté na tlačítko blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy. K březnu 2020 je jich přes 800 - a vesměs neztratily nic na své aktualitě!!
Klíčová slova: Donbas, EU, Rusko, Sýrie, Turecko, Ukrajina, USA

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.