Dostavba Temelína versus nákup stíhaček

temelinnad
2.2.2012 09:46
Včerejší zveřejnění zvratu v přístupu k nákupu nebo pronájmu nadzvukových letadel pro Armádu ČR, což dosud řešila vláda v utajovaném režimu, je překvapující. Dosavadní horlivost ministra Vondry a premiéra Nečase pro vyhlášení výběrového řízení na největší obranný projekt v dějinách ČR je zastavena, podle slov premiéra řádově na roky - dokud se nezlepší ekonomická situace.

Zelenou dostává najednou varianta pokračování pronájmu Gripenů. Je to způsobeno zřejmě tím, že kupecké počty nejde jednoduše obejít. Pronájem 14 letadel nás stál za 10 let zhruba 20 miliard. Pořízení těchto strojů by nás v tehdejší době vyšlo na miliard 60. Nákup nových strojů by nás dnes vyšel na 80 miliard a více. Pokud by pokračoval pronájem Gripenů nebylo by třeba draze přeškolovat piloty a pořizovat nové prostředky pro zabezpečení provozu a údržby nových  letadel. O realizaci pronájmu má být rozhodnuto do poloviny roku na základě jednání se švédskou vládou.

Nejekonomičtější varianta je samozřejmě zrušit nadzvukové letectvo, stejně jako jsme zrušili tankové vojsko. Stále postrádám od armády odborné zdůvodnění ohrožení, kterým by byla narušena suverenita státu. Tedy kdo nás má potenciálně napadnou ze vzduchu. Slova generálů, že bez nadzvuků to prostě nejde, jsou sice chlapská, ale v současné době působí příliš marnotratně. Vymlouvat se na povinnosti v rámci NATO také nelze.

O tom, co je pravým důvodem zvratu v myšlení vlády, lze jen spekulovat. Nabízí se srovnání nákupu stíhaček s projektem dostavby Temelína, kde se počítá s tím, že v letech 2014 - 2025 bude vynaloženo ze státní kasy 200 až 900 miliard. Jedná se tedy o mnohem nákladnější projekt, který nemůže být zpochybňován průkaznými kalkulacemi, jak to lze zpochybnit v projektu nákupu stíhaček. Vláda může jít „metodou hlavního článku“, kdy si vyhodnotila rizika ztráty popularity při případné další korupci při nákupu stíhaček a vynaložení zbytečných nákladů na obranu, versus získání popularity podporou civilního českého průmyslu, byť ve spolupráci s americkým, ruským nebo francouzským dodavatelem. Takže nás čeká poměrně horké období, kdy bude probíhat boj ve výběrovém řízení o dodavatele, který dá našemu státu nejvýhodnější podmínky. Doufejme, že zvítězí zdravý rozum a ne zarputilé snahy podbízet se cizím státům.

Mimochodem, nákladná dostavba Temelína jen z důvodu dosažení energetické nezávislosti s tím, že Německo i Rakousko nás budou mít čím dál méně v oblibě a se stále rostoucím trendem využívání obnovitelných zdrojů, je také v současné době dost diskutabilní. Nikdo nemůže odpovědně předvídat, co bude svět trápit za 13 let, až se Temelín dostaví.

novotny
Zabývám se problematikou využití poznatků moderního výzkumu a vývoje pro zlepšení stavu naší společnosti.
Klíčová slova: vláda Petra Nečase, Vondra

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.