Drzé čelo lepší poplužního dvora?

holocaust exekuce
6.11.2015 11:31
Tři státy Pobaltí – Lotyšsko, Estonsko a Litva – uzavřely včera v Rize dohodu o společném postupu proti Ruské federaci při vznášení požadavků o náhradu okupační škody za období 1940 až 1991, kdy byly součástí Sovětského svazu.

Takový požadavek se zdá poněkud nejapným jen při letmém nahlédnutí na rozvinutost hospodářství těchto zemí v předválečném období a v závěru jejich sounáležitosti v sovětském svazku. Ani jedna ze zemí Pobaltí nepatřila mezi rozvinutější v Evropě.

V roce 1941 na území těchto států vstoupila osvoboditelská, jak dnes v Pobaltí rádi říkají, vojska Wehrmachtu a jednotky SS a začalo vyvražďování tamních Židů, čekalo místní obyvatelstvo, aby si mohlo odnést kabát a jiné oblečení po mrtvých. Nesvědčí to jen o morálce, ale i výši panujícího „blahobytu“.

A když už jsme u této temné etapy dějin národů Pobaltí, napadá, zda není na místě otázka, jak se vypořádali v Lotyšsku, Litvě a Estonsku s důsledky aktivního podílu na holocaustu? Když už tedy vytahují své požadavky.

Kdo navštívil Pobaltí s nějakým zájezdem v sedmdesátých nebo osmdesátých letech, vracel se naopak zpravidla překvapen rozdílem mezi tamní zkušeností a poznatky z jiných částí SSSR, zejména Ruska. Všechny tři tehdy svazové republiky prožily značný hospodářský a sociální rozvoj. Jsou Vilnius, Tallinn či Riga připraveny započítat do zisků a ztrát také všechno to, co jim po období Sovětského svazu zůstalo?

Záměry Lotyšska, Estonska a Litvy velmi  připomínají naše přísloví: Drzé čelo lepší poplužního dvora. Není to ale už příliš drzosti?

 

Foto: Židovské oběti Němců a jejich místních kolaborantů se před exekucí nejdříve musely svéct. Místní obyvatelstvo si potom rozebíralo jejich oblečení.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

schlimbach

Mě to vůbec nepřekvapuje - v rámci EU se dějí stále šílenější věci a magoři a psychopati bohužel, zatím mají navrch -(