Dušan Spáčil: K ocenění pro Karla Sýse

obrazek
8.6.2018 08:55
Nad zcela nedávnými protikomunistickými poryvy médií, osobností veřejného života a mínění veřejnosti. Fotka je z jedné protikomunistické demonstrace na Staroměstském náměstí v Praze.

Jaroslav Lemák: "Už před více než dvaceti lety jsem tvrdil, že mezi básníky dnes nic lepšího nemáme. A pokud ho prezident ocení, a ne ministr kultury či jiný tajtrlík, bude to ocenění umělce vpravdě národního. Umělce, který se kdysi nadechl a letěl, a v tomto “bordelu na kvadrát” stále svou prací a slovem vysílá více než tři vzkazy dnešním spáčům a zbabělcům. Jeho vidění současné apokalypsy podle Joba je nejen až drastické, ale i opojné jako sklenka vína, kterou právě vychutnáváme společně s hezounkou dívenkou. Ti “umělci” z ČT nezasluhují nic jiného než shovívavý úsměv!"

Dušan  Spáčil: "Nad jednostranností tohoto televizniho blábolu o Karlu Sýsovi /,ČT,168 hodin, Sýs nebo Sís,jde o díl 3. června http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10117034229-168-hodin/218452801100603/obsah/624424-sys-jako-sis/ se mi udělalo lehce nevolno. Čímž vůbec nechci říct, že by tento básník měl dostat vyznamenání - zejména pokud se státní vyznamenání bere jako ocenění za boj za současný režim.To si určitě nezaslouží, protože polistopadový vývoj K.S. jednoznačně, a dle mého názoru často i hodně nespravedlivě, kritizuje. Vlastně mě jeho politické názory taky iritují - ale zároveň jsem ho vždy rád četl, čtu a určitě (byť občas s vrtěním hlavou) budu číst, protože psát tak jako on a inovativně uvažovat dovede jen málokdo. To poznal na začátku Sýsovy kariéry i takový mistr jako byl, nyní až zbožštělý, básník Jaroslav Seifert (mimochodem také většinu života komunista a bytostný levičák). Jenže z tohoto televizního výblitku - nemohu to nazvat jinak - se nic takového nedozvíte. Bez začervenání Vám řeknou jen snůšku jednostranných keců. Ano Sýs podepsal antichartu! (Ale podepsaly ji i desítky jiných umělců, Karlem Gottem počínaje, Bohumilem Hrabalem a Vladimírem Neffem pokračuje a Petrem Jandou zdaleka nekonče.) Že se Sýs stal na sklonku totáče zasloužilým umělcem?! (Ano, ale tím byli -namátkou - i Miroslav Horníček, Miloš Kopecký, František Vláčil, Rudolf Hrušinský a desítky a možná stovky dalších. Přímo ve stejném roce ZU dostal třeba Ota Hofman či Vladimír Harapes.) 

Ano, Sýs také šéfoval Kmen a Tvorbu - (Ale tyto časopisy pod jeho vedením zdaleka nehrály roli významné hlásné trouby totalitní propagandy. Už proto, že za Sýse a jiného ostrakizovaného básníka Čejky. se mohli do těchto médií pomalu vracet i někteří zakázaní a - jak napsal nedávno v Divokém víně jeden z mála publicistů, kteří se Sýse zastali- levicový analytik Štěpán Kotrba : "při Sýsových básních okresní tajemníci se propadali do kanálů nočního města." ) Že Sýs myslel svou aktivitu ve prospěch socialismu vážněji než různí maskovaní pragmatici a že si zachoval tento názor i dále? Sakra, ale není názorová kontinuita a poctivost spíše mravní přednost?! (Dobře, opravdu by asi neměl dostat nějakou havlovskou medaili, to nechme stranou.Já bych ho na takové vyznamenání také nenavrhoval.) Ale maji renomovaní pánové jako Jiri Peňas či Petr Blažek o politicích nejrůznějšího spektra nemluve skutečně zapotřebí hlásat o vynikajícím básníkovi fráze, které jakoby vypadly z článků Rudého práva o Ztroskotancích a zaprodancích(jen obrácených naruby), a nepřiznat komu čest, tomu čest?! Musí Miloš Kadlec z jakéhosi webu manipulatori.cz o Sýsových knížkách literatury faktu (třeba Akce Heydrich či Praha zednářská) tvrdit, že to jsou demagogické komunistické bláboly, když právě v těchto knihách Karel píše nejen vtipně a s hlubokou znalosti věci, ale uplatňuje i názory hodně daleko od komunistických dogmat?. Neusvědčuje Kadlec sám sebe, že je ještě horším manipulátorem? Tyto Sýsovy knížky jsou mimochodem čtenářsky oceňovanými bestsellery - opravdu chcete lidem tvrdit, že si je kupují jen lidé z komunistické sekty? Nemůžu to říct jinak: dámy a pánové z České televize, milí komentující experti, styďte se. Ne Sýs - to vy mnohem víc plynule navazujete na tradici Zdeňků Nejedlých, Ivanů Skálů,Janů Klimentů a jiných sekerníků kultury za totality!"

Mer Tauri: "Ta nenávist je fakt velká. Tolik jedu v jednom textu. A už ne jen k samotnému Sysovi, ale i k prezidentovi, Rusku, celé spolecnosti... "  http://i-kanon.cz/2018/06/07/zapominani-a-sys/

Dušan Spáčil znovu:" Já tomu nějak nerozumím, proč se Sýs stal etalonem partajníka, aparátčíka, který masově znemožňoval jiným publikovat. Rád bych se třeba pana Wiendla zcela seriózně zeptal, jak k tomu došel? Osobní zkušenost s tím pan docent Wiendl asi nemá, doktorát si dělal v roce 1993. Nebo ano? V mé osobní zkušenosti prostě Sýs tohle postavení nemá a nemá ho ani v paměti literátů z mého okruhu. Naopak vím, že mnohé prosadil - dokonce neměl ani nijak dogmatické komunistické názory. Nepopírám, nebyl jsem člověk z disentu a samizdatové sféry, relativně klidně jsem publikoval ve Světě v obrazech, básničky jsem skoro nepsal, jen hudební texty, Ale nedá se říci, že bych se s lidmi poškozenými komunistických režimem či vystupujícími proti němu nestýkal. V té době samozřejmě byla větší či menší propast mezi těmi co v literatuře mohli a co ne. Ale Sýs, Žáček,Šimon, Čejka byli takovým kompromisem- na rozdíl od Skálů, Kozáků a spol. byli vnímáni jako relativně progresivní část oficiální literatury - jako skupina, která může pomoci leccos dobrého udělat.Kde se to zlomilo? Matně si vzpomínám, že kromě Sýsovy komunistické umanutosti za to asi mohlo setkání na Bítově, kde si "noví" do Sýse a Čejky personifikovali svůj odpor proti Svazu spisovatelů (asi proto, že ti¨starší spisovatelé byli na opovrženíhodného nepřítele už moc staří, zmatení a komičtí)."

Profil Dušana Spáčila: https://www.facebook.com/dusan.spacil?fref=ufi

Karel Sýs s Petrem ŽAntovským v Debatním klubu o literaatuře:  https://www.youtube.com/watch?v=dJA_I4lf4bk

Karel Sýs pravidelně píše do  přílohy L.U.K. (literatura - umní - kultura)  Haló novin. 

K antikomunistickému hnutí u nás: http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/senator-stetina-rusi-komunisty-ale-nejen

Pozn., kupodivu k antikomunistickému hutí patří i tzv. Levicové lumpenkavárna,  jež sama sobě připadá levicová, a kde, když její členové dělají do školy referáty na komunistická témata, tak shánějí někoho, kdo by jim řekl pár drbů z knihy ne od Marxe, ,od Lenina, od Stalina, ale o Marxovi,  o Leninovi, o Stalinovi. Ale samozřejmě  v rámci korektní práce se zdorji titíž zabanovali publikování blogu Vaše Věc na svých stránkách, protože Parlamentní listy píší jen fake news. 

 

 Hudbička: https://www.youtube.com/watch?v=uf8_4DM2GkE

amiourful
Bioranger, členka Rómské demokratické strany, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství
Klíčová slova: antikomunismus., Karel Sýs

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

      Překotně chvátající současná doba, poskakuje stále zběsileji. Jako poslední z výkřiků, výdobytků to moderní politoloigie, se nyní například propaguje a již i prakticky uskutečňuje metoda efektivnějšího využití komiksu, zřejmě, aby to či ono sdělení i ti blbí jedinci,  snáze a rychleji pochopili. Moderní metody, prostředky a formy ponechám mladým, zvláště, kdy pero ani jiná kresba není mojí doménou. Nezbývá mi než  svoji úvahu o zdejším  současném antikomunismu prostě napsat.     

    Sigmunde Freude, Freude vždycky na tě dojde. Pozorováním různých mnohdy až fanatických výlevů ze strany zdejších antikomunistů, lze odůvodněně dojít k závěru, že tyto mají mnohdy charaskter až paranoidně schizoidní. Jedná se se o dobový příznak, který již literárně podchytila ve svém zpracování lidových pohádek spisovatelka Božena Němcová konkretně pak v klasické již pohádce ,, O chytré horákyni".Na straně jedné by tedy komunismus jako jako doposud nejzločinnější ideologie měla být absolutně vymýcena i se svými hlasateli, na straně druhé takto zatím učinit nelze, protože by se tím popřelo tvrzení, že antikomisté jsou ti největší demokraté v historii lidstva. S intolerantními antikomunisty pak se jeví za tohoto stavu jakákoliv diskuse jako bezpředmětná. Jak bychom chtěli takového člověka přesvědčit o prostém faktu, že jeden z posledních žijících velmi kvalitních básníků u nás pan Karel Sýs si za svou celoživotní tvorbu zaslouží státní ocenění a to i opakovaně.