Exposlanec Němec o kauze uplácení v ČSSD

29.4.2011 13:01
MF Dnes tento týden přinesla informaci o údajném uplácení před Sjezdem ČSSD ve prospěch jednoho z hlavních kandidátů na post předsedy strany Michala Haška. V souvislosti s medializací této kauzy se hovoří i o bývalém poslanci za ČSSD, dnes předsedovi stranické buňky v Mohelnici Pavlu Němcovi. Ten však popírá, že by měl s medializací cokoliv společného. "Odmítám jednoznačně jakékoliv spojování tohoto případu s jinými "kauzami" nebo snad s mojí osobou. Může to být možná ale snaha odvést pozornost od samotného problému možného uplácení," napsal exposlanec Němec v prohlášení médiím.

V médiích někteří z dotázaných členů ČSSD uvedli, že současná kauza se po straně šíří spíše jako žert. To však exposlanec Pavel Němec odmítá. "Slova Marie Barančíkové a Oldřicha Svozila (kteří byli v médiích v souvislosti s kauzou uváděni - pozn. redakce) Ale byla na březnové schůzi šumperské ČSSD v tomto směru jasná a že by šlo o žert, to neříkal tehdy ani jeden z nich," píše Němec ve svém prohlášení. V uvádí pět bodů, které podle jeho slov považuje za vhodné zmínit:

1) Informaci o telefonické nabídce materiálních výhod za hlasování na Sjezdu ČSSD ve prospěch kandidáta Michala Haška prezentovala na březnovém jednání šumperské buňky sociální demokracie Marie Barančíková, která byla delegátkou Sjezdu. Na jednání sdělila, že jí volal Ing. Zdeněk Muroň a nabízel jí materiální výhody za to, když svým hlasem podpoří Michala Haška. Nabídku potvrdil i Oldřich Svozil, předseda okresní ČSSD v Šumperku a taktéž delegát Sjezdu. Jednání jsem byl také přítomen. Nikdo z jmenovaných nehovořil o žertovné nabídce a na jednání byla vážná atmosféra. Tuto informaci slyšelo dalších asi 15 přítomných osob, například člen okresní kontrolní komise ČSSD Šumperk Lubomír Daněk nebo členka krajské kontrolní komise ČSSD Marie Horká.

2) Záležitost měla být řešena interním šetřením kontrolních orgánů ČSSD, na okresní a krajské úrovni. O výsledku šetření nemám žádné informace.

3) Na dotaz redaktora MF DNES jsem odpověděl, že jsem také byl delegátem Sjezdu, ale že já žádnou nabídku nedostal a kdyby ano, že bych ji rázně odmítl. Navíc já předem jasně deklaroval jednoznačnou podporu Slávkovi Sobotkovi v hlasování o předsedu ČSSD. A takto jsem i hlasoval.

4) Jakékoliv další spekulace o tom, že snad mám já stát za medializací celého případu důrazně odmítám. Nevím jestli je běžnou praxí někoho takto bez důkazů obviňovat. Já to nedělám. Myslím, že věc se musí vyřešit na úrovni ČSSD, jsou zde k tomu kontrolní orgány. Vím, že Marie Horká se obrátila s podnětem na Ústřední kontrolní komisi.

5) Medializace může ČSSD poškodit a může poškodit i Michala Haška, s čím důrazně nesouhlasím. Odmítám jednoznačně jakékoliv spojování tohoto případu s jinými "kauzami" nebo snad s mojí osobou. Může to být možná ale snaha odvést pozornost od samotného problému možného uplácení. Já sám však nabídkám tohoto typu nevěřím. Slova Marie Barančíkové a Oldřicha Svozila ale byla na březnové schůzi šumperské ČSSD v tomto směru jasná a že by šlo o žert, to neříkal tehdy ani jeden z nich.

Michal Hašek jakékoliv informace o uplácení kategoricky odmítl a všem účastněným přes média vzkázal, aby se obrátili na policii.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.