Fandíme olympiádě v Soči

obrazek
5.2.2014 16:58
Olympiáda nás vždy přitahovala. Byla a stále je svátkem sportu. Miliardy diváků budou u televizních obrazovek. Jistě je pravdou, že kolem her se budou točit miliardy. Miliardové částky jsou na ně vynakládány, ale také přinášejí miliardové zisky. Názory některých kritiků, že olympiády slouží jen k podpoře tamních režimů, jsou také naštěstí v menšině, rovněž tak názor, že OH jsou jen fraškou.

Nebyly vyslyšeny ani výzvy některých politiků k bojkotu zimních OH v Soči. Tak snad zdravý rozum zvítězí a my diváci a fanouškové sportu se budeme na OH v Soči těšit. Bojkot jsme zažili. Tedy v době konfrontace dvou světů, kdy letní olympiády byly bojkotovány. Jak ta v Moskvě, tak později i ta v Los Angeles. Svět, tedy nejen ten sportovní,  tím utrpěl. Nikomu to neprospělo.      

Sport by neměl svět rozdělovat, ba naopak by jej měl spojovat. Ideologická hlediska jsou ve sportu či kultuře velice ošidná. Je doufám pravdou, že svět se mění k lepšímu. Lidé mají k sobě blíže. Hranice se otvírají. Lidé cestují. A co se týče Ruska, jen slepý nevidí, že i to se změnilo k lepšímu. Otvírá se světu, bourá ideologické hranice. Vidíme to denně, ruští turisté mohou cestovat po světě, ve statisících objevují i Česko. Ruští podnikatelé přivážejí kapitál do Česka a naopak, tradiční ruské trhy a naše znalosti ruských specifik  jsou výhodou pro naše podnikatele. 

A co se týče zviditelnění Ruska (Soči) při pořadatelství OH, to přeci bylo vždy. Každý pořadatel se chtěl ukázat světu v tom nejlepším světle. Statisíce pracovních míst, reklama i mediální obraz země to vždy patřilo k OH. Mám obavu, že dnes jen někomu vadí, že je to v Soči, tedy v Rusku. Obdobně se můžeme dívat kriticky, z různých stran pohledu,  na mistrovství světa ve fotbale, hokeji, atletice, atd. Zejména v  těchto sportech se pohybují obrovské finanční částky. Jsou životem a náplní mediální sféry. Mají totiž miliardovou diváckou sledovanost. Přináší radost a  jsou ale také vzorem pro začínající mladou generaci ve sportu. 

Jistě svět vrcholového sportu se změnil, ten čistý amatérismus, jaký jsme dříve znali, žije dnes jen ve vzpomínkách. A co se týče zimních OH v Soči, které začnou tento týden, lze jim popřát jen to dobré. Hrozby teroristů snad tento svátek sportu neohrozí. Tisíce sportovců budou soupeřit na sportovním poli. A miliardy diváků u TV obrazovek budou s nimi.

Díky za myšlenku a tradici OH.  Držme palce našim sportovcům, ale uznejme úspěch i těch ostatních. Měla by zvítězit myšlenka OH.

premysl-votava
Místopředseda strany Národní socialisté.
Klíčová slova: olympijské hry v Soči, sport

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.