Glosář k 15. týdnu ʹ19

pelc vladimír
16.4.2019 07:18
Z řeckého γλώσσα (glóssa), česky: Poznámka na okraj jiných textů, informací, tvrzení k jejich vysvětlení. V tomto případě drobné poznámky na lem našeho politického dění. K upřesnění jeho významu. Podle výběru autora. Tedy výběru subjektivního. A nemusí jít jen o politické produkty uplynulého týdne.

Krize reprezentace

Doplňovací volby do Senátu v Praze 9 vyhrál scenárista David Smoljak (za STAN). Dostal 59,5 procenta hlasů. Starosta Prahy 9 Jan Jarolím z ODS získal 40,49 procenta. Celková volební účast byla 12 procent oprávněných voličů. Senát je dlouhodobě politicky nereprezentativní. Důvod: Negeneruje ideje a hodnoty. Generuje negativní reakce. Proto občané k senátním volebním urnám nechodí. Demokratickou moc však legitimizují právě ideje a hodnoty. Pozitivní. Senát, byť legální, není politicky legitimní.

Je to zřejmé právě z těchto senátních voleb – při nereprezentativní volbě do Senátu byl zvolen nominant STAN, politické strany, která se ve výzkumech týkajících se reprezentativní volby do Poslanecké sněmovny kolébá na hranici volitelnosti.

Senát je právě z důvodu absence reprezentativnosti mimořádně nedůvěryhodný.

Blbečci na pandurech

Nedávno jsme se dověděli, že Armáda ČR bude nakupovat 200 nových bojových vozidel pěchoty celkem za 53 miliardy korun. Takže v průměru jedno za 265 milionů korun. Novější jásavá informace zní, že armáda dostala zpět opravené pandury, které jeden každý při nákupu přišel jen na necelé 104 milióny. Opraveno je těch pět po havárii dne 4. 11. 2016 v Táboře-Čekanicích, kdy vojenští mistři nedodrželi mezi vozidly bezpečnou vzdálenost, smetli osobní vozidlo Škodu Fabii a sebe navzájem. Cena opravy: 95 milionů korun; tři vojáci za to dostali pokutu 2000 korun – to je přece úměrné, že ano. Mluvčí generálního štábu národu sdělila, že pandury jsou „sofistikovanou bojovou technikou, která je specificky vybavená k vedení soudobé bojové činnosti v zahraničních operacích“. Ovšem to by je museli řídit normálně schopní řidiči, nikoli blbečci, kteří nevědí, co je na silnici bezpečná vzdálenost. Pak by to byla sofistikovaná bojová technika. Armáda má pandurů celkem 107; k tomu přibude 200 nových bojových vozidel pěchoty – bude co ničit. A pak že nedáváme dvě procenta domácího produktu na armádu: Stačí přece několik hlupáčků v mundůrech…

Armáda ČR je i z tohoto důvodu mimořádně nedůvěryhodná.

Špinavé peníze z čisté hospodářské soutěže?

U Petra Rafaje (ČSSD), ředitele Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚHOS), našla policie při domovní prohlídce dva miliony korun v hotovosti. Policie Rafaje, a několik dalších, podezřívá z korupce a ze zneužití pravomoci při zadávání zakázek, obchodních soutěží ad. Petr Rafaj nebyl schopen původ peněz vysvětlit. Policie je zabavila. Úřad má dbát na čistotu hospodářské soutěže – a jeho ředitel doma ukrývá špinavé peníze. A jak je nápaditý: Milióny měl v několika obálkách zastrčené za skříní a za oblečením v šatníku. V kanceláři pak dalších dvě stě tisíc. Petr Rafaj nemůže být důvěryhodný. A maximu o rybě smrdící od hlavy známe.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže je i z tohoto důvodu mimořádně nedůvěryhodný.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.