Glosář k 21. týdnu ʹ19

pelc vladimír
27.5.2019 20:46
Z řeckého γλώσσα (glóssa), česky: Poznámka na okraj jiných textů, informací, tvrzení ap. k jejich vysvětlení. Zde drobné poznámky na lem našeho politického dění. K upřesnění jeho významu. Podle subjektivního výběru autora. A nemusí jít jen o politické produkty uplynulého týdne.

Biskup objevil nový rozměr lidské svobody

Lidé mají právo nepracovat. Prohlásil litoměřický biskup Jan Baxant, když žehnal zrekonstruovanému Centru sociální pomoci Oblastní charity v Mostě (viz). Pan biskup tak objevil nový rozměr lidské svobody: Právo nepracovat. S tímto údajným právem pak, podle následné interpretace tohoto pojetí svobody Janem Baxantem, souvisí nutná činnost charitativní. Ovšem charitativní činnost se uskutečňuje za peníze těch ostatních. Pracujících. Nesvobodných. Může existovat svoboda na úkor nesvobody ostatních?

Porošenko je zločinec

Státní úřad pro vyšetřování (DBR) Ukrajiny zahájil trestní řízení proti Petro Porošenkovi ve věci podezření z velezrady. Oznámil to tiskový servis úřadu. Porošenka obvinili na Ukrajině z velezrady (viz). Jde o události z 25. listopadu 2018, kdy lodě ukrajinského námořnictva provokativně pluly z Černého do Azovského moře v oblasti Kerčského průlivu, bez varování se přiblížily k úžině, vpluly do teritoriálních vod Ruska, nečekaly na ruské navigátory a nedodržely pokyny pohraniční stráže, a tím porušily zákon. Ruská pohraniční stráž lodě s posádkami zadržela. Lodě vezly i zbraně; k tomu viz. Podle DBR byl případ podán na základě tří článků: „Akce směřující k násilné změně nebo svržení ústavního systému nebo uchopení státní moci“, „Velezrady“ a „Překročení pravomoci vojenského činitele nebo úřední moci“. Jak nyní budou reagovat místní političtí a novinářští kreténi, kteří do omrzení tvrdili, že za incident v Kerčském průlivu může Rusko? Nejspíš budou držet hubu.

Občanská demokratická strana: Osobností přehršel

Občanská demokratická strana (ODS) by stranickými celebritami mohla dláždit ulice, zdobit galerie, zaplavit billboardy. Aktuálně má celebrity dvě. Historicky starší je radní z Jesenice u Prahy Martin Lang (viz) z místního sdružení ODS (do předvčerejšího dne jeho předseda). Lang na facebooku vybízel k zabití prezidenta republiky Miloše Zemana (později smazal) pro jeho souhlas se zdaněním finančních náhrad vyplácených církvím (info třeba zde, zde, zde), a poslance, kteří hlasovali pro zdanění náhrad, označil za „proradná prasata“, která je třeba pozabíjet. M. Lang napsal, že Zeman je druhý Hitler a je potřeba ho „podřezat jako svini“. Druhou celebritou aktuálně je starosta Řeporyjí Pavel Novotný; ten zase volá po popravě poslance Zdeňka Ondráčka, protože ten si jako občan ČR dovolil zajet do Doněcké republiky (k tomu jsem psal v minulém glosáři, viz). Je zřejmé, že Občanská demokratická strany má mnoho výrazných demokraticky založených a mimořádně morálních osobností. Přehršel. A že voliči této strany jsou mimořádně kultivovaní lidé.

… a pochopitelně volby do EU

Hodnocení výsledků voleb je mnoho. Já mám jedinou otázku: Kam zmizela levice? Nebo alespoň levý střed. Česká strana sociálně demokratická (ČSSD), která i v těchto volbách opět propadla (méně než čtyři procenta hlasů, do EU se nedostala) již mnoho let levicí není – viz obdiv jejích funkcionářů k fašistické Ukrajině, podpora nesmyslných protiruských ataků, podpora účasti armády v zahraničí na akcích v podstatě teroristických (protože bez mandátu OSN), domácí politika bez zájmu o občany, fedrování marginálních nefunkčních politických témat atp. Pragmatizující Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM), s necelými sedmi procenty a už pouze s jedinou zástupkyní v EU, se levici také příliš nepodobá. Karle, Bedřichu, kde jsou vaši…? 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.