Glosář k 22. týdnu ʹ19

pelc vladimír
3.6.2019 11:16
Z řeckého γλώσσα (glóssa), česky jazyk: Poznámka na okraj jiných textů, informací, tvrzení ap. k jejich vysvětlení. Zde drobné poznámky na lem našeho politického dění. K upřesnění jeho významu. Podle subjektivního výběru autora. A nemusí jít jen o politické produkty uplynulého týdne.

Hrdinové − žoldáci?

O nejčerstvějším laureátu Ceny Arnošta Lustiga za odvahu, statečnost, lidskost a spravedlnost generálu Karlu Řehkovi jsem už psal ( viz ). Pan K. Řehka se v nějaké rozhovoru rozčiloval, že vojáky Armády ČR působících v tzv. zahraničních misích někteří tzv. běžní občané (tedy v jeho pojetí hlupáci), prohlašují za žoldáky. Prý to je dehonestující. Ale označení současných vojáků, kteří bojují za žold, za osoby bojující za žold, tedy nechvalným slovem za žoldáky, není nic věcně nepřesného. Jde přece o nájemné vojáky najaté za finanční ad. odměnu k výkonu vojenské činnosti, vojenského řemesla, nebo chcete-li vojenského povolání.

Dovolte příklad: Bylo by možné o vojácích-interbrigadistech v občanské válce Španělsku ve 30. letech minulého století hovořit jako o žoldácích? Ne: bojovali z důvodů politických, ideových, bojovali proti fašismu a nacizmu. Bez žoldu. Skutečně bojovali za Prahu. Za jaké ideje bojují současní vojáci Armády ČR třeba v Afghánistánu? Za žold. Nemalý. Bez idejí. Za co bojují vojáci NATO umístění v mnoha jiných zemích (?) − zejména poté, co se hříšné Rusko svými hranicemi zuřivě a až nebezpečně militaristicky přibližuje k mnoha desítkám vojenských základen USA a NATO, které ho mírumilovně obklopují, viďte! V Afghánistánu se nebojuje za Prahu, tam se bojuje za zisk. Zisk pro nadnárodní komerční společnosti sídlící zejm. v severní části amerického kontinentu. A bojují za něj i žoldáci z naší země.

Ladislav Jakl byl znovu pro své politické názory fyzicky napaden

Během jednoho týdne byl za své politické názory podruhé fyzicky napaden Ladislav Jakl, bývalý tajemník někdejšího prezidenta Václava Klause, nyní člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Poprvé se tak stalo sobotu 25. 5. 19 večer ve voze pražského metra. Seděl jsem na sedadle a najednou kdosi nade mnou zvolal: Ty seš Jakl, ten lídr SPD. A začal mě mlátit do hlavy a ramene. Pak mě strhl na zem a na zastávce hned utekl, popsal útok L. Jakl. V pátek 31. 5. 19 byl L. Jakl opět fyzicky napaden ve Zlíně, kde byl spolu s dalšími členy RRTV na filmovém festivalu.

Ve společnosti roste agresivita. Individuální slovní, demonstrační, kdy se jednotlivci skrývají za rozbouřený dav, roste agresivita fyzická. Agresivita vyrůstá z politického podhoubí současné pravice, zejm. Občanské demokratické strany. Z jejího členstva se agresivita přímo řine; např. radní z Jesenice u Prahy Martin Lang ( viz ) z místního sdružení ODS (jeho předseda, později ze strany vyloučen), na facebooku vybízel k zabití prezidenta republiky Miloše Zemana pro jeho souhlas se zdaněním finančních náhrad vyplácených církvím (info třeba zde , zde , zde ), a poslance, kteří hlasovali pro zdanění náhrad, označil za „proradná prasata“, která je třeba pozabíjet. M. Lang napsal, že Zeman je druhý Hitler a je potřeba ho „podřezat jako svini“. Dalším příkladem je starosta Řeporyjí Pavel Novotný; ten zase volá po popravě poslance Zdeňka Ondráčka, protože ten si jako občan ČR dovolil zajet do Doněcké republiky.

Vláda ČR, zejména ministerstvo vnitra by mělo dbát na to, aby tyto případy politického teroru byly vyšetřeny a aby útočníci byli potrestáni.

Mariánský sloup

O pokusu destruovat politickou kulturu ze strany militantního katolicismu tím, že by byl obnoven mariánský sloup na Staroměstském náměstí v Praze, jsem už psal; viz . Jaké bude pokračování tohoto incidentu? Marketingové. Politicky marketingové. Bojůvka občanů se opět pokusí na tomto veřejném prostranství za přítomnosti mainstreamových sdělovacích prostředků, sluníčkářů a kavárníků, zlikvidovat jeho část, a s tvrzením, že chtějí dát dar občanům republiky v podobě repliky mariánského sloupu, se budou dovolávat svobody. Nejde však o svobodu, nýbrž o militantní agresívní útok na svobodu občanů. A dar, aby se mohl stát darem, musí obdarovaný přijmout. V případě mariánského sloupy se to stát nemůže.

Co běhá na síti

Pod názvem Starosta − multikulturní idiot! jsem dostal následující video: viz https://youtu.be/BVfP0_T26EY . Je zajímavé.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.