Glosář k 28. týdnu ʹ19

pelc vladimír
16.7.2019 12:46
Z řeckého γλώσσα (glóssa), česky: Poznámka na okraj jiných textů, informací, tvrzení ap. k jejich vysvětlení. Zde drobné poznámky na lem našeho politického dění. K upřesnění jeho významu. Podle subjektivního výběru autora. A nemusí jít jen o politické produkty uplynulého týdne.

Soc. dem. na kapačkách

Aktuální mantrou ČSSD − v tomto případě v přeneseném významu jako dokola omílané tvrzení − je průpověď o tom, že ve vládě premiéra A. Babiše musí mít Česká strana sociálně demokratická možnost uskutečňovat svůj program. Ono „uskutečňování programu“ se scvrklo na obsazení ministerského křesla na ministerstvu kultury. Po Fajtovi však ticho po pěšině. Prezident M. Zeman současného ministra A. Staňka (ČSSD) koncem měsíce odvolá. Michal Šmarda, místopředseda ČSSD, krmelec ministra kultury nedostane. ČSSD kvůli tomu z vlády nevypadne. Skutečným programem soc. dem. jsou totiž právě jen ty krmelce. Cokoli, co soc. dem. udělá, povede k její politické nicotě. Po Fajtovi je ticho (bývalý ředitel Národní galerie Praha, NGP, odvolaný pro důvodné podezření z hospodářských trestných činů). Brzy bude ticho po ČSSD jako po pěšině.

Výroky týdne

„Pane desátníku,“ ozval se jednoroční dobrovolník, „házet hovny je víceméně věrohodná argumentace, ale inteligentní člověk nemá užívat takových slov, je-li rozčilen nebo chce-li dělat výpady na někoho. Napsal Jaroslav Hašek ve svém Švejkovi. K srdci si to ovšem lidi moc neberou; anebo nejsou inteligentní. To spíš.

Jindřich Šídlo: Písničky Karla Gotta byly především o hovnu (viz Jindrich Sidlo @jindrichsidlo; 1:25 PM - Jul 14, 2019 )

Ten pan Šídlo (český novinář, politický komentátor serveru Seznam Zprávy) je, jak je vidět, odborník na cokoli. Karel Gott však je skutečný Mistr. Takoví se před nenávistí neumětelů musejí chránit.

Připomenutí

Chtěli pochodovat Moskvou. Ve vítězném marši. Pochodovali – jako poražení.

Před 75 lety (22. 6. 1944 až 29. 8. 1944) se na území Běloruska, Pobaltí, Ukrajiny a Polska uskutečnila rozsáhlá sovětská letní ofenzíva „Operace Bagration“; rusky Oперация Багратио́н ( viz). Jedna z největších bitev Velké vlastenecké války ( viz ). Rudá armáda získala na Východní frontě definitivní převahu. Důsledek bitvy: Rudá armáda zajala několik desítek tisíc německých vojáků a 20 generálů a vysokých důstojníků. 17. 7. 1944 museli pochodovat v čele průvodu 42 000 německých válečných zajatců ulicemi Moskvy. Pochodu německých zajatců mlčky přihlížely tisíce Moskvanů i desítky zahraničních novinářů; video zde (Ctrl + klik).

Ale kladu si otázku: Byli jsme dostatečně pečliví, dostatečně důslední v čištění (ulic, a nejen těch) po náccích? Vždyť jsou tu zase…

A na závěr několik odkazů na podstatné informace a přemýšlivé texty, které, podle mého názoru, stojí za přečtení (Ctrl + klik) :

Stát podporuje lenost a zneužívání dávek, říká šéfka ústecké sociálky

Vyhozený učitel, který zahájil hladovku: Na škole vládne fanatický liberalismus, džungle před tabulí. Výuku převzaly neziskovky. A inkluze, to je poslední hřebíček

Zeman: Hnutí SPD nepokládám za extremistické, ale za radikální

Sosnarová v gulagu nebyla, ohlupuje lidi, podvodem chtěla získat peníze, říká historik Hradilek

Ne, vzkázal Berlín Washingtonu, vojáky do Sýrie nepošleme

Rod Walderode: Svědek, který už nežije, upozorňoval na roli Jana Rumla. A bylo toho více


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.