Glosář k 36. týdnu ʹ19: Extrémisté před občany kapitulovali. Peníze – toť karakter

pelc vladimír
10.9.2019 08:32
Z řeckého γλώσσα (glóssa), česky: Poznámka na okraj jiných textů, informací, tvrzení k jejich vysvětlení. Drobné poznámky na lem našeho politického dění; k upřesnění jeho významu, podle subjektivního výběru autora. Nemusí jít jen o politické produkty uplynulého týdne.

Extrémisté před občany kapitulovali

Političtí extrémisté v čele se starostou městské části Praha 6 Ondřejem Kolářem ze sochy Koněva na Náměstí Interbrigády ohrazení, lešení a plachtu, která památník zakrývala, sami odstranili. Kapitulovali tak před názorem občanů, který v pondělí 2. 9. 2019 vyjádřili při manifestaci proti fašizoidnímu jednání současného vedení šesté pražské městské části. Co bude dál? O. Kolář jako člen politické strany TOP 09, která se propadá do politického zapomnění, bude dále tlačit na pilu – jedině tak může pro svou stranu získat pár zlomků procentních bodů militantních, až profašisticky zaměřených voličů, kteří kupř. podporují kamarádíčkování se s pohrobky nacistických sudetů, blahořečí fašistické jednotky na Ukrajině a antifašismus chtějí odklidit do muzea. Jedině tak se může on sám politicky zvýraznit. Do politického prostoru O. Kolář vykřikuje nesmysly, že si má prezident Miloš Zeman památník odvézt a instalovat si ho na Pražském hradě, nebo že nechá památník odvést do sběru. K tomu, aby O. Kolář a jeho parta konšelů v pondělí kapituloval, stačily tři stovky demonstrujících; až se pokusí památník odstranit, budou jich potřeba tisíce. A nejen v Praze.

Peníze – toť karakter

Kde jsou časy, kdy platilo heslo peníze – toť karakter, jak uvedl kupř. Samuel Smiles na straně 11 své knihy Základy blahobytu, kterou v Praze roku 1877 vydal Josef Kolář. Charakter, dnes již zastarale česky karakter, pochází z řeckého slova χαρακτήρ, které znamenalo vryté znamení, ráz, vlastnost, podstatu, rys; v současnosti používáme jako označení souboru význačných, tedy kladných vlastností jedince. Peníze – toť karakter znamenalo, že bohatého člověka charakterizuje též charakter, jeho výrazné pozitivní lidské vlastnosti: čest, spravedlnost, pravdomluvnost…

Před časem byl k nepodmíněnému trestu odnětí svobody odsouzen Roman Janoušek. Naboural jiné auto, jehož řidička ho na další křižovatce dojela a chtěla nehodu vyřešit, pan Janoušek ani z auta nevystoupil, porazil ji (má trvalé následky), pak ujížděl před Policií ČR, evidentně byl pod vlivem alkoholu, ale policie ho přesto nechala odjet jiným vozem pryč.

Pan Roman Janoušek je prý miliardář. Má peníze. Patří údajně mezi 50 nejbohatších Čechů a Slováků. Každý jiný takový pachatel by celý svůj flastr odseděl. Ne tak R. Janoušek. Podle dobrozdání osmi lékařů z Fakultní nemocnice v Olomouci celý nepodmíněný trest není schopen absolvovat. Údajně trpí epileptickými záchvaty. Vrchní soud v Praze však po nějakou dobu nechal R. Janouška sledovat: Jako neschopný výkonu trestu, kterým by podle lékařských závěrů byl ohrožen na životě, vesele sportuje a plnohodnotně se účastní společenského života. Osm odborníků, znalců v různých oborech, vydalo zprávu, která je v přímém rozporu s realitou.

Že by šlo odborné lékařské posudky u nás koupit za peníze, tomu samozřejmě nelze věřit, že ano.

A k tomu karakteru: Charakterní člověk je člověk, který jedná podle svého výrazného charakteru či povahy, ne podle toho, co je pro něj právě výhodné. Dbá na svou čest, je pravdomluvný, drží slovo. Opakem je člověk bezcharakterní, řídící se jen vlastním prospěchem. Třeba má peníze, ale nemá karakter.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.