Glosář k 39. týdnu ʹ19: Šíp letí do politické savany? Podělané Pandury. Důvěra ústavním institucím v září 2019.

pelc vladimír
2.10.2019 22:46
Z řeckého γλώσσα (glóssa), česky poznámka na okraj jiných textů, informací, tvrzení k jejich vysvětlení. Zde drobné poznámky na lem našeho především politického dění; k upřesnění jeho významu, podle výběru autora. Nemusí jít jen o produkty uplynulého týdne.

Šíp letí do politické savany?

Dívám se na talkshow Všechnopárty Karla Šípa. Pořad mám rád. Šíp je vynikající. Někdy se sice tak úplně nepovede, ne každý host pořadu je srandista, těžko z něj něco vymáčknout. U posledního pořadu jsem zůstal štajf. K. Šíp si do pořadu pozval Zdeňka Hřiba, pražského primátora za politickou stranu Piráti. Hřib byl dost trapák, Šíp se snažil, snažil… ale kde nic není, z toho těžko srandu vykřeše; ne, nešlo to. A ty polické bláboly Hřiba…

Vzpomínám na kamaráda, vystudovaného v estetice, v dějinách umění, ekonoma, statistika, ředitele dvou státní divadel, který mi, když jsme jednou různě plkali o kulturní a jiné minulosti, řekl, že pro kumštýře je aktivní politika obyčejně umělecká smrt, příkladů je hodně, tím nejznámějším byla nejspíš Jiřina Švorcová, to byla vynikající herečka, a dodal dokud se nedala na politiku.

No a Šíp se na politiku dal. Nebo to bylo jen občasné štěrkování, o němž jednou hovořil John Lennon?

Podělané Pandury

Pětina pandurů nefunkční. Armáda nezvládá údržbu (viz). Prý má jít o páteř českého pozemního vojska. Páteř má skoliózu. Pětina kolových transportérů Pandur II koupených za miliardy není provozuschopná a armáda neumí servis. Provozuschopných není 21 vozidel z celkových 107. Rozbité jsou hlavně zbraňové stanice a zaměřovače od izraelské firmy Rafael. Srážka pěti pandurů s fabií stála armádu 95 milionů. Podle poslance branného výboru Pavla Růžičky (ANO), který dvacet let sloužil u armády jako výzbrojář, armáda údržbu strojů podcenila: Vojáci se zaměřili pouze na výcvik a o stroje se příliš nestarají. Podle mých informací občas ani nečistili kanony po střelbě. A tak mi, prosím, vysvětlete, v čem spočívá profesionalita naší profesionální armády.

Důvěra ústavním institucím v září 2019

V reprezentativním šetření CVVM SOÚ AV ČR (viz) byla v září 2019 vybraným občanům položena otázka, zda důvěřují základním ústavním institucím. Výsledek: Prezidentovi důvěřuje 49 % Čechů, vládě 44 %.  Poslanecká sněmovna má důvěru 34 % veřejnosti, Senát 31 %.  Nejvyšší důvěře se těšili starostové (66 %) a obecní zastupitelstva (64 %). S politickou situací bylo spokojeno 23 % občanů, nespokojenost vyjadřovaly dvě pětiny (40 %) veřejnosti.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.