Glosář k 5. a 6. týdnu ʹ20: Kde jsou ti krizoví manažeři? Čučkaři mimo zákon? Mohou za to daně? Volební model v lednu 2020

pelc vladimír
13.2.2020 10:22
Z řeckého γλώσσα (glóssa), česky poznámka na okraj jiných textů, informací, tvrzení k jejich vysvětlení. Zde drobné poznámky na lem našeho politického dění, k upřesnění jeho významu; podle výběru autora. Nemusí jít jen o produkty uplynulých týdnů.

Kde jsou ti krizoví manažeři?

Fleše ze zpráv: Osud rumburské Lužické nemocnice je nejistý. Nemocnice je zadlužena. Od února je, pro nedostatek personálu, zavřena interna, chirurgie i chirurgická ambulance. Zdravotní péče ve Šluknovském výběžku je pro 55 tisíc občanů ohrožena.

Je to jen pár let, co jsem četl optimistickou zprávu, že se správy této nemocnice ujímají krizoví manažeři. Prý dají vše do kupy. A dali. Nemocnice je na huntě. Schází mi osobní odpovědnost. Hlavně za hunt. Kde jsou ti krizoví manažeři? S kolika penězi ve své kapse odešli? Kam?

Čučkaři mimo zákon?

Bezpečnostní a informační služba (BIS), prezidentem M. Zemanem označovaná jako čučkaři, nepřímo přiznala, že na zavedení elektronického systému dálničních známek a pořizování snímků projíždějících vozů se chtěla přiživit – tím, že by získávala snímky nejen RZ, registrační značky vozidla, nýbrž i snímky osob v něm sedících. Tajná služba BIS prý má na data z mýtného systému nárok, zákon o tajných službách jí údajně umožňuje dostávat on-line data z jiných úředních evidencí. V tomto případě však jen údaj o RZ vozidla. Nikoli údaje jiné.

O čem aktivita BIS svědčí? Tato tajná služba chce co nejvíce tento stát řídit. Vždyť už zřetelně prohlásila, že bude posuzovat kvalitu a správné politické zaměření výuky historie na našich školách.

Mohou za to daně?

Když české úřednictvo, ale i poslanectvo a senátorstvo, neví co s problémem – vrhne se na daně. Tak třeba lepší dostupnosti bydlení by prý měla pomoci změna v zákoně o daních z příjmů, která by současnou pětiletou tzv. spekulační lhůtu, časový test, prodloužila na patnáct let. Oč jde? Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ustanovením § 4 odst. 1 písm. b) od daně z příjmů fyzických osob osvobozuje příjmy z prodeje nemovitých věcí, tedy i bytů. Čili koupíte-li byt, v němž jste nebydleli (je prázdný, pronajímáte ho), a prodáte ho po pěti letech od jeho nabytí, je váš příjem daněprostý; když ho prodáte dříve, osvobození od daně neplatí.

S návrhem přišla ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Je to však politické plácnutí do trhu s bydlením. Prodloužení spekulační doby na trojnásobek současné by trh z byty jednak utlumilo, zakonzervovalo (šlo by o další regulaci poptávky a nabídky), a dále by vytvářelo tlak na zvyšování cen nájmů i prodejních cen bytů (prodávající by daň započítal do prodejní ceny).

Nepřehlédněte

Volební model v lednu 2020

Pokud by se v lednu 2020 konaly volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, podle vlastního vyjádření by se jich zúčastnilo 65 % občanů ČR. Volební model v této tiskové zprávě není předpovědí výsledků voleb, ale poskytuje pouze informaci o rozložení voličské podpory v době sběru dat. Výsledný volební model pracuje s pravděpodobností, zda respondent dorazí k volbám, a zohledňuje váhání voličů mezi více stranami. Podle volebního modelu mělo v době sběru dat největší podporu hnutí ANO (32 %) následované s velkým odstupem ODS (15 %) a Piráty (13,5 %). Na základě lednového volebního modelu nelze u uskupení STAN, KDU-ČSL, TOP09 a SPD vzhledem k intervalům spolehlivosti říci, zda by se do PSP ČR dostaly či nedostaly. Oproti předchozímu měření v prosinci 2019 nedošlo k žádným statisticky významným změnám a situaci v posledních měsících tak lze interpretovat jako stabilní. Částečnou výjimkou je pozorovaný nárůst podpory ODS, který je na hraně statistické významnosti. Zda se jedná o věcně významný posun, ukáží až následující měření. Zpracoval: Matouš Pilnáček Centrum pro výzkum veřejného mínění, Sociologický ústav AV ČR, v. v. i., tel.: 210 310 591, e-mail: matous.pilnacek@soc.cas.cz.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.