Glosář ke 12. týdnu ʹ20 na lem politického dění

pelc vladimír
22.3.2020 21:17
Pět škyclí k projevu prezidenta. Odkud vzít na kompenzace? Puchejř Halík. Hodnocení ekonomické situace.

 

Pět škyclí k projevu prezidenta

Škycle první: V krizové situaci musí šéf, v tomto případě prezident, chválit, chválit a chválit. Pracovníci ve zdravotnictví, nezbytných provozech, policii, v hasičských sborech… si chválu jistě zaslouží. A chválit i vládu, což se stalo – jestli něco pokaňhala, tak se to bude řešit po koronaobdobí. Pro budoucno: chválit, chválit a jenom chválit.

Škycle druhá: A chválit i rozumnou politickou opozici – kromě darebáků, které nezmiňovat, a kteří si na koronakrizi chtějí nahonit politické body, se sem tam nějaký slušný politický opozičník najde. Já vím, je jich poskrovnu… ale právě ty je nutné chválit a pozvat k veslům. Třeba pomohou pádlovat.

Škycle třetí: Je zvykem, že po šéfovi jeho text před publikováním ještě někdo přečte, třeba tiskový mluvčí; někdo, kdo má čisté oči a může navrhnout změnu, opravu. Pak by se nestalo, že prezident hercům radí, aby šli obveselovat do domovů důchodců atp., když tam vláda vstup všem zakázala.

Škycle čtvrtá: Už jsem psal, že prezidentská destička se nemá špinit mrvou ( viz , 15. 11. 2014), i proto, že aquila non captat muscas (lat. „orel nechytá mouchy“); proto i v tomto případě hloupé názory hereckého šášuly z divadla Na Jezerce nestály za pozornost hlavy státu.

Škycle pátá: Jinak dobrý.

Odkud vzít na kompenzace?

Stále silněji zní, že by zejm. živnostníci a podnikatelé měli od státu dostat finanční kompenzace za hospodářskou újmu spojenou opatřeními vlády proti koronavirové nákaze. Otázka je, odkud na to vzít. Pochopitelně stát má nějaké rezervy. Ale nejdůležitější bude, myslím, neplatit zbytečnosti, které občanům k ničemu nejsou. Znamená to třeba neplatit další a další obrněné transportéry pro armádu prý ve výši asi 50 miliard korun, vždyť i ty předchozí, pandury, jsou nejméně z poloviny stálé na opravách a tedy zbytečné

Puchejř Halík

Puchejř je puchejř: Cosi nepříjemného, nabotnalého; když se to propíchne, je v tom nějaká vodička. Nic potřebného. Puchejř člověk je stejný: Cosi nepříjemného, nabotnalého, ale když se jde k podstatě názorů, tvrzení takového lidského puchejře tak zjistíte, že tam nic není; nic potřebného. Puchejřím způsobem se opět projevil pan Tomáš Halík ( viz , 21. 3. 2020): Kdyby v Číně byla skutečná demokracie a svoboda tisku, a nikoliv totalitní komunistický režim, který cenzuruje politicky nepohodlné informace, mohly nyní tisíce lidí žít a statisíce neležet v horečkách a bolestech. Politické zřízení na vznik a rozšíření koronaviru vliv nemá: V kapitalistické Itálii je jeho rozšíření, počítáno k počtu obyvatel, větší než v Číně, a ve Velké Británii či Švýcarsku virus a jeho šíření nemá s politikou také nic společného. Hlavně se však pan T. Halík opět předvádí – jak konkrétně vypadá situace v Číně, jaké jsou její příčiny, stav a budoucnost nemůže kvalifikovaně vědět; nevědí to profíci z daného oboru. Ale puchejřům nejde o fakta, nýbrž o to jak našrouboval své politické názory na aktuální situace – v tomto případě prezentovat koronavir jako produkt politického zřízení − bez ohledu, jaká fakta jsou. Jsou jiná? Tím hůře pro ně.

Nepřehlédněte

Hodnocení ekonomické situace

V únorovém šetření CVVM SOÚ AV ČR položilo všem dotázaným dvě otázky týkající se hodnocení současné ekonomické situace v ČR a hodnocení životní úrovně jejich domácností ( viz ); 49 % občanů hodnotí současnou ekonomickou situaci ČR jako dobrou, 13 % ji vnímá jako špatnou a 36 % ji pokládá za „ani dobrou, ani špatnou“. Necelé tři pětiny (56 %) hodnotí životní úroveň své domácnosti jako dobrou, třetina (33 %) ji pokládá za „ani dobrou, ani špatnou“ a 11 % ji vnímá jako špatnou. Zpracoval: Jan Červenka Centrum pro výzkum veřejného mínění, Sociologický ústav AV ČR, v. v. i., tel.: 210 310 586; e-mail: jan.cervenka@soc.cas.cz.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.