Glosář ke 14. týdnu ʹ19

pelc vladimír
8.4.2019 08:59
Z řeckého γλώσσα (glóssa), česky: Poznámka na okraj jiných textů, informací, tvrzení k jejich vysvětlení. V tomto případě drobné poznámky na lem našeho politického dění. K upřesnění jeho významu. Podle výběru autora. Tedy výběru subjektivního. A nemusí jít jen o politické produkty uplynulého týdne.

Poznámka na úvod: Žijeme v těžké době. Kde jsou ty bohulibé časy, kdy existovala myšlenkově obsažná veřejná sdělení nebo činy, s nimiž stálo za to veřejně nesouhlasit, tedy o nich kriticky přemýšlet. Nyní žijeme v prekérní době, v níž existují natolik prázdná či tupá veřejná sdělení, že s nimi nestojí za to ani nesouhlasit; nestojí za úvahu, za zmínku. Snad jen nešťastné a katastrofální činy nás udržují v ostražitosti. A stojí za to o nich psát.

Každý voják − vlastní bévépéčko

Alespoň tak to vypadá, protože armáda chce nakoupit 200 nových bojových vozidel pěchoty celkem za 53 miliardy korun. Takže v průměru jedno za 265 milionů korun. Budou asi pozlacená. Nová BVP musí uvézt jedenáct vojáků − řidiče, střelce, velitele vozu, dva specialisty a šest vojáků roje, a musí mít kanon ráže 30 milimetrů. Požadavek na osádkovou věž je z konce minulého století (věž je spojena s prostorem vozidla a zásah věže postihne celý vnitřek vozidla, celou osádku). Bojové vozidlo pěchoty bez kulometu, alespoň jak tvrdí odborníci, je vojenský zmetek.

Pravda, jeden Pandur přišel jen na necelé 104 milióny. A na pár let v base pro lobbyistu Marka Dalíka.

Na investičně průměrnou krajskou nemocnici se vydá asi osm miliard korun; je skutečně dobré mít místo téměř sedmi nemocnic dvě stě bojových vozidel? Za nemocnice si dosaďte cokoli jiného pro občany potřebného.

Zajímavé jsou názory z internetových diskuzí; lépe bych to nevyjádřil:

► Je podivné, že si tak malý stát jako ČR nakoupí 210 zbrusu nových moderních BVP. Chudší armády jako je ta naše, nahrazují obvykle cca polovinu stávajícího stavu moderními BVP a třeba polovinu starších ojetin, které nebudou tak exponované. Zajímavé je, že třeba Španělsko si pořídilo 261 ASCODů a Rakousko 112 kusů. Není tu, vzhledem k počtu, který požadujeme, nějaký nepoměr?

► 200 kusů tolik nemáme ani vojáků. To zas někdo potřebuju prachy na novej barák pro sebe a celou širokou rodinu. To bychom radši měli koupit konečně aspoň svoje letadla. Prodat půlku pandurů a co zbytek tak do nových bvp ale s rozumem cca 50-100 kusů nemusí mít každý voják svůj vlastní.

► Na počet vojáků je naše armáda jedna z nejdražších na světě, co nákup, to ostuda, co specifikace nákupu, to nesmysl. Ano, mějme armádu, ale moderní a řízenou opravdovými odborníky, ale to bohužel nemáme.

► Věžičku asi kvůli přehlídkám.

► Na prvním místě by měla být nějaká koncepce. Z toho by jistě i vyšlo jak se BVP má vybavit. Když ale nejpřednější je aby provize na tom miliardovém kšeftu skončila v té správné kapse.

Smrdí to jako prase. 53 mlrd / 200 / 23 Kč/USD = 11,5 mln USD za ks. Pro porovnání za 3,5-4,5 mln USD Američane vyráběli Abramsy. Spojené arabské emiráty při nákupu vojenské techniky moc nepodléhají tlakům a nikomu neolizují zadek. Kupovali před pár lety ruské moderní BVP-3. Ta trhu unikátní stroj se 100 mm a 30 mm dělem, považuje se za dost drahý a prodává se po ceně 2,3-3,1 mln USD. Každopádně si myslím, že peníze lze utratit lepe. Máme nejlepší v Evropě zdravotnictví? Školství? Silnice? Dopravní infrastrukturu? Mzdy? Důchody? Tak proč máme investovat do nejdražších BVP v Evropě?

Jermanová zas a znovu

S kulturním a sociálně přívětivě vypilovaným chováním paní hejtmanky Středočeského kraje Jaroslavy Pokorné-Jermanové z hnutí ANO 2011 jsme se setkali už několikrát.

Její manžel do své práce jezdil luxusní limuzínou (Škodou Superb), služebním autem kraje, a na zápasy fotbalové Slavie zase Škodou Kodiaq, automobilem zapůjčeným Středočeskému kraji od mladoboleslavské Škodovky, smlouvu podepisovala sama hejtmanka. A ona i její muž opakují, že vše probíhalo podle smlouvy. Tedy že vše bylo a je legální. V krajské nemocnici v Benešově měla hned dva konflikty s jejími pracovníky. Důvod? Její švagr a manžel jsou vippacienti a musejí dostat lepší péči, než ostatní. 1

Aktuálně se provalilo, že pro krajský úřad pod vedením Jermanové pracující utajovaní externí pracovníci na mimořádně závažných a obtížných úkolech – psaní na facebook za 44 tisíc korun měsíčně, 45 tisíc za analýzu hudebních festivalů, 20 tisíc měsíčně za monitoring časopisů, 35 tisíc sledování aktuálního dění a za poskytování zpětné vazby, poradenství v oblasti eGovernmentu a v procesních záležitostech chodu KÚSK 60 tisíc měsíčně – zkrátka něco, co úředníci mají v popisu práce a jsou za to placeni anebo co není potřeba. O jaké externisty jde, Jermanová tají. Určitě k tomu má důvod. Vždyť za minulý rok šlo o pouhých pět miliónů korun. Takový pakatel, že ano.

Jermanová nastolila ideální stav. Takový bych si ve své firmě chtěl užít alespoň půl roku před smrtí: O výdělky, o příjmy bych se nemusel starat – peníze jdou v případě hejtmanky Jermanové ze státního, a z toho krev, jak známo, neteče, a staral bych se jen o výdaje, které by byly prakticky neomezené. O výdaje pro sebe, svou rodinu a své parťáky. Jermanová se k takovému ideálnímu stavu už dopracovala. Vlastně dofunkcionařila.

Ve svém blogu z 10. 11. 2017 jsem si dovolil vyslovit radikální názor, který zněl: Pokud chcete, vážení politici z hnutí ANO 2011, postupovat tak, jako pí Pokorná-Jermanová v benešovské nemocnici, tak to jděte raději do prdele. Nyní ho musím opakovat.

Politický titul pro Zubova

Zvykli jsme si na to, že české vysoké školy se někdy zachovají výrazně politicky; například tím, že svá ocenění udělují převážně či výlučně z politických důvodů. Nedávno (5. 4. 2019) k tomu došlo na Masarykově univerzitě v Brně, která udělila čestný doktorát (honoris causa, zkratka h. c. − lat. „jako pocta“, čestný doktorát) v oboru historických věd ruskému historikovi Andreji Borisoviči Zubovovi. Důvod? Andrej Borisovič Zubov v době Krymské krize v roce 2014 zveřejnil v deníku Vedomosti kritický článek, ve kterém vojenské obsazování Krymu Ruskem odsoudil a přirovnal k rozšiřování území nacistickým Německem, k anšlusu Rakouska, připojení Sudet k Říši a obsazení litevské Klaipėdy. Velmi přiléhavá a objektivní přirovnání, že ano. Dále také napsal, že Rusko je blízko politické diktatury a zničení systému mezinárodních smluv. Prezidenta Vladimira Putina označil za agresora. Z diplomatické akademie, Státního institutu pro mezinárodní vztahy v Moskvě, byl poté propuštěn. (Na tom snad není nic divného – nedovedu si představit, že by na státní diplomatické akademii v USA působil vyučující, který by za agresi označil americké tzv. vojenské mise v Libyi, Iráku, Afghánistánu… či dřívější ve Vietnamu, a prezidenta USA za lumpa.)

Jeho vědecké názory však nejsou nijak originální – jsou blízké tvrzením publicisty píšícího pod pseudonymem Viktor Suvorov (pseudonym bývalého sovětského rozvědčíka V. B. Rezuna, který v roce 1978 defektoval, uprchl do Velké Británie). V. B. Rezun je kvalifikován odbornou kritikou jako „skandalista“. Závěry jeho knih: Nacistické Německo nenapadlo tehdejší Sovětský svaz, naopak Sovětský svaz chtěl napadnout Německou, to ho však z bezpečnostních důvodů předešlo; Druhou světovou válku nevyhrál Sovětský svaz, nýbrž nacistické Německo; zároveň ale Sovětský svaz porazil nacistické Německo jenom proto, že měl obrovskou materiální podporu od USA a Velké Británie; Veškeré neúspěchy Rudé armády způsobili Stalin a Žukov (popř. pár dalších) a tak dále a tak podobně.

Myslím, že spíše než honoris causa v případě A. B. Zubova platí honos honestum decorat, inhonestum notat (lat. „pocty čestného zdobí, nečestného značkují“). A tu univerzitu značkují také.

… a na závěr: Jak jsem se stal číslem

V univerzitní, dnes Národní knihovně Praze, si jako zapsaný čtenář objednáte knihu, tu vám distribuují do příslušné studovny, a vy si ji můžete číst. Knihu jste dříve vždy našli v regále pod písmenem, kterým začíná vaše příjmení. A tak pan Adam hledal svou knihu v regále pod písmem A, já pod P. V knize byl zastrčen výpůjční lístek s potřebnými údaji: signaturou publikace, jejím názvem, jménem čtenáře a číslem jeho čtenářského průkazu, titulem a dokonce rokem jeho narození. Ale ouha: Podle EU platí GDPR, ochrana osobních dat občanů. A tak už se na regále nenajdu. Stal jsem se totiž číslem. Jako všichni čtenáři. Ale mně nevadilo, když na výpůjčním lístku bylo moje jméno a rok narození. Ať se ostatní podívají… Ukazuji vám, co čtu, a o čem se můžeme bavit… Teď už to nejde. Stal jsem se jen číslem. A prosím, neberte mi knihy pod číslem 4237. Jsou moje.

A na závěr několik odkazů na podstatné informace a přemýšlivé texty, které, podle mého názoru, stojí za přečtení:

Jermanová by měla odejít. Zjištění, kam šly miliony z jejího úřadu, je na policii

https://forum24.cz/jermanova-by-mela-odejit-zjisteni-kam-sly-miliony-z-jejiho-uradu-je-na-policii/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu (4. 4. 2019)

Machinace na středočeském hejtmanství. Lidé jako čísla, ANO si tam zřejmě rozjelo slušný byznys

https://www.ctidoma.cz/politika/2019-04-03-machinace-na-stredoceskem-hejtmanstvi-lide-jako-cisla-ano-si-tam-zrejme-rozjelo?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu (3. 4. 2019)

Papaláška Pokorná Jermanová: Já nic! Za všechno může Kalousek

https://nazory.aktualne.cz/komentare/papalaska-pokorna-jermanova-ja-nic-za-vsechno-muze-kalousek/r~22c76a6e55f711e9a049ac1f6b220ee8/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu (3. 4. 2019)

Psaní na Facebook za 44 tisíc měsíčně. Podívejte se na utajované smlouvy na úřadu hejtmanky Jermanové

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/psani-na-facebook-za-44-tisic-mesicne-podivejte-se-na-utajovane-smlouvy-na-uradu-hejtmanky-jermanove-69632?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu (3. 4. 2019)

Kdo se skrývá za smlouvami? Odpověď nepřišla, ale některé vedou i přímo k hejtmance Jermanové

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/jsou-to-cerne-duse-odpoved-neprisla-ale-smlouvy-vedou-i-primo-k-hejtmance-jermanove-69300 (1. 4. 2019)

 

1 Viz http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/hejtmanka-jeji-vip-pribuzni (10. 11. 2017)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.