Glosář ke 2. týdnu ʹ20: Tu máš, čerte, kropáč. Bojovníci opět na tapetě. Hodnocení politické situace. Důvěra k ústavním institucím

pelc vladimír
18.1.2020 19:08
Z řeckého γλώσσα (glóssa), česky poznámka na okraj jiných textů, informací, tvrzení k jejich vysvětlení. Zde drobné poznámky na lem našeho politického dění, k upřesnění jeho významu; podle výběru autora. Nemusí jít jen o produkty uplynulých týdnů.

Tu máš, čerte, kropáč

Už jsem psal, že daňová soustava bez výjimek existovat nemůže ( viz , 26. 9. 2019). Myslím na twittru Andreje Babiše jsem zahlédl jeho povídání o společné večeři s prezidentem Milošem Zemanem, a o tom, že prezident opět horoval pro odstranění výjimek z našeho daňového systému. Daňová výjimka je výjimka z jinak obecně platného daňového režimu. A. Babiš prý prezidentovi slíbil, že jeho vláda žádnou daňovou výjimku nezavede. Od Nového roku však instalovala výjimky dvě. Podle zákona č. 364/2019 Sb. se zdaňují příjmy z hazardu a příjmy z cen z účtenkové loterie, tedy stanoví se obecně platný daňový režim pro uvedené příjmy – ovšem se dvěma výjimkami: Uvedené příjmy jsou v limitech (jeden milión a jedno sto tisíc korun) od daně z příjmů osvobozeny. Tu máš, čerte, kropáč – hned zkraje roku dvě daňové výjimky.

Bojovníci opět na tapetě

Funkcionáři Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) měli využívat dotace, které spolek dostal na připomínky protinacistického odboje, k nákupu nesouvisejících věcí. Jak odhalila kontrola ministerstva financí, dotace nebyly využívány v souladu s dotačním určením; šly na mimořádné odměny, či na nákup špekáčků, ale bio čokolády − místo na připomínky odboje. Informoval o tom jako první iRozhlas ( viz ; 3. 1. 2020) a dále některé weby ( viz , viz ; 3. 10. 2020).

Svaz se má vyjadřovat a prosazovat stanoviska bojovníků za svobodu k aktuálním společenským problémům a uchovávat paměť národa. Zdůrazňovat nezpochybnitelnost, nedotknutelnost a neměnnost rozhodnutí přijatých vítěznými spojenci po II. světové válce pro mírové a bezpečnostní zajištění Evropy. Usilovat, aby dějiny národního boje za svobodu ČR byly pravdivě zpracovávány a aby byl objektivně hodnocen jejich význam pro současné i budoucí generace ČR.

V posledních několika týdnech se přitom stalo mnoho událostí, které se ČSBS týkají: adorace vlasovců, snaha o likvidaci pomníku Koněva, Evropské usnesení o významu evropské paměti pro budoucnost Evropy 2019/2819/RSP/, které je zřetelným přepisováním dějin, politické útoky na Lidice… A svaz bojovníků za svobodu mlčí. Nikdo z vedení není schopen na veřejnosti vystoupit, nikdo z nich není schopen napsat něco smysluplného na svazový web, tiskový mluvčí mlčí… Nejžhavější a nejaktuálnější novinkou na webu ČSBS je článek z 28. 10. 2019 (viz). Pak se ale nelze divit, že ve společnosti převládá názor, že tento svaz jen spotřebovává státní prostředky; někdy nevhodně.

Nepřehlédněte

Hodnocení politické situace

Nejčastěji jako zhoršenou oblast lidé vnímají politickou situaci v ČR a náladu ve společnosti, kde téměř polovina uvedla negativní hodnocení (46 %, resp. 45 %; viz ). Nejlepší hodnocení měly oblasti nezaměstnanost a nabídka zboží a služeb, kde více než polovina dotázaných uvedla, že se situace zlepšila (53 %, resp. 51 %). K největšímu zlomu oproti předchozímu šetření (v lednu 2019) došlo v oblasti stavu veřejných financí, kde podíl negativních odpovědí („spíše se zhoršila“ a „rozhodně se zhoršila“) vzrostl o 14 procentních bodů a v oblasti nezaměstnanosti, kde naopak o 11 procentních bodů poklesl podíl pozitivních odpovědí („spíše se zlepšila“ a „rozhodně se zlepšila“). Zpracovala: Radka Hanzlová Centrum pro výzkum veřejného mínění, Sociologický ústav AV ČR, v. v. i., tel.: 210 310 587; e-mail: radka.hanzlova@soc.cas.cz

Důvěra k ústavním institucím

Prezidentovi důvěřuje 51 % Čechů, vládě 44 % ( viz ). Poslanecká sněmovna i Senát mají důvěru 36 % veřejnosti. Nejvyšší důvěře se těšili starostové (67 %) a obecní zastupitelstva (65 %). S politickou situací bylo spokojeno 21 % občanů, nespokojenost vyjadřovaly více než dvě pětiny (42 %) veřejnosti. Zpracoval: Jan Červenka Centrum pro výzkum veřejného mínění, Sociologický ústav AV ČR, v. v. i., tel.: 210 310 586; e-mail: jan.cervenka@soc.cas.cz.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.