Glosář ke 30. týdnu ʹ19

pelc vladimír
30.7.2019 10:34
Z řeckého γλώσσα (glóssa), česky: Poznámka na okraj jiných textů, informací, tvrzení ap. k jejich vysvětlení. Zde drobné poznámky na lem našeho politického dění. K upřesnění jeho významu. Podle subjektivního výběru autora. A nemusí jít jen o politické produkty uplynulého týdne.

Okurkáč

Okurkové období, čas sklizně okurek, z hlediska politického čas, kdy se nic neděje. Ale děje se, děje. Kindermanagement strany Piráti v Praze, který neumí řešit kolabující pražskou dopravu, nepořádek na ulicích, prodej drog na Václaváku apod., a proto raději − ono to je totiž jednodušší − vysvětluje Číně své pojetí lidských práv, přišel s geniálním a aktuálním nápadem jak řešit dopravu v Praze, ovšem v roce 2030 – již nyní se začne budovat několik tisíc nabíječek pro elektromobily za mnoho miliónů korun. To nám nyní k řešení všech současných problémů přece výrazně pomůže, že.

Předseda Občanské demokratické (ODS) P. Fiala se intelektuálně překonal, a k jedinému politickému názoru a aktivitě, totiž k negativnímu postoji vůči premiérovi A. Babišovi a prezidentovi M. Zemanovi, přiřadil konečně svou pozitivní politickou vizi; primitivní vizi: Navrhuje zákon, který dovolí při jízdě motorovými vozidly alespoň mírně chlastat alkohol.

Nepřehlédněte

Česká veřejnost o nezaměstnanosti

V červnovém šetření se Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zabývalo problematikou nezaměstnanosti ( viz ). Podle zjištění ČSÚ je v současnosti nejnižší míra nezaměstnanosti za posledních 11 let, takže problémem je spíše nedostatek pracovních sil. Součástí pravidelně po roce se opakujícího šetření nezaměstnanosti byl blok otázek mapující názory občanů na současnou úroveň nezaměstnanosti v naší zemi, na její další vývoj, na důvod nezaměstnanosti a na obtížnost nalezení nové práce v místě bydliště. Téměř tři pětiny veřejnosti hodnotí úroveň nezaměstnanosti jak přiměřenou, desetina jako příliš vysokou a čtvrtina jako příliš nízkou. Oproti minulému roku se hodnocení nezaměstnanosti nezměnilo. Tři pětiny (61 %) dotázaných si myslí, že většina nezaměstnaných nemá zájem pracovat. To je dosud nejvyšší podíl, který oproti loňsku vzrostl o 4 procentní body, oproti roku 2012, kdy byl nejnižší, se více než ztrojnásobil. Odhad vývoje nezaměstnanosti v nejbližších dvou letech je následující: necelá polovina (47 %) dotázaných soudí, že bude stejná, téměř třetina (31 %), že se (především mírně) zvýší, desetina (10 %) čeká, že se ještě (především mírně) sníží. Všechna zjištění dokazují, že respondenti reflektují současnou velice nízkou míru nezaměstnanosti v ČR, zároveň reflektují i její regionální diference. [Výzkum zpracoval Milan Tuček, Centrum pro výzkum veřejného mínění, Sociologický ústav AV ČR, v. v. i. ( viz ).]

Prestiž povolání

V červnovém šetření zkoumalo CVVM prestiž vybraných povolání mezi českou veřejnosti; viz . Všem respondentům byl předložen seznam šestadvaceti profesí s instrukcí: „Na seznamu jsou uvedena některá povolání. Vyberte povolání, jehož si vážíte nejvíce, a dejte mu 99 bodů. Pak vyberte takové, jehož si vážíte nejméně, a obodujte je číslem 01. Poté postupujte odshora dolů a všem zbývajícím přiřaďte body od 02 do 98 podle osobního uvážení.“ Prestiž profesí byla naposledy šetřena v únoru v roce 2016. Zkoumaný seznam profesí se opakuje od roku 2011, kdy byla doplněna zdravotní sestra a stavební dělník a vynechán soustružník a opravář elektrospotřebičů.

Na prvním místě v žebříčku se umístil lékař, s více než desetibodovým odstupem následují vědec spolu se zdravotní sestrou. Na dalších místech jsou učitel na vysoké škole (odstup 5 bodů) a učitel na základní škole (odstup další 2 body). Uvedené pořadí se od roku 2004 (začátek měření) nezměnilo, s tím, že zdravotní sestra byla dodatečně zařazena do seznamu profesí v roce 2011. Do té doby byl na pátém místě programátor (letos desátá příčka). Na úplném konci žebříčku se letos umístil poslanec, před ním v pořadí je uklízečka a kněz (s odstupem 3, resp. 5 bodů). Před třemi lety byl poslanec na předposlední příčce a uklízečka poslední. Od minulého šetření (2016) se žebříček profesí téměř nezměnil, ovšem od roku 2004 došlo k výrazným posunům v prestiži policisty a vojáka z povolání (vzestup o 11 míst) a novináře, manažera či ministra (propad o 10 až 7 míst); viz . [Zpracoval: Milan Tuček Centrum pro výzkum veřejného mínění, Sociologický ústav AV ČR, v. v. i.]

Nezapomeňte…

že Poslanecká sněmovna (PS) ve svém usnesení č. 635 z 6. 6. 2019 k nezaplaceným podnikům privatizovaných vládami ODS, ODA a KDU-ČSL v letech 1992−1998 zaprvé konstatovala, že v letech 1992 až 2005 došlo při privatizaci majetku státu k velké řadě excesů, chyb i zločinů, které způsobily ČR a jejím občanům škody na majetku v řádech stovek miliard korun a které vlády ČR dosud nedořešily a jejich následky neodstranily; a zadruhé požádala vládu ČR, aby zpracovala a navrhla účinnou změnu trestněprávních předpisů tak, aby bylo možné takové zločiny způsobené při privatizaci dále stíhat a potrestat, aby nedošlo k jejich promlčení, včetně posouzení, zda nedošlo v určitém období k situaci, kdy promlčecí doba ani nemohla běžet. Podepsali Radek Vondráček, předseda PS a František Kopřiva, ověřovatel PS, viz.

Co běhá na síti

Přetiskuji, jak jsem dostal (je to hodně smutná ironie, zčásti pravda, trochu kachna, trošku fejk; počtěte si): Pravnuk Hitlera Posselt navrhuje uspořádat sjezd NSDAP v Čechách. Po sjezdu landsmanšaftu 2019 za účasti Hermanna, Marksové, jistě i Halíka a Bělobrádka. Co naši křiklouni z Milionu chvilek! Kde se sejdou? ČSSD již nabídla prostor pro konání akce. Pehe i Halík řičí blahem. Příští rok by se měla v České republice konat událost, která snad zastíní i Romský pochod hrdosti. Pravnuk Adolfa Hitlera Bernd Posselt navrhl, aby se další sjezd NSDAP konal na půdě České republiky. „Myslím, že by něco takového mohlo přispět ke smíření obou národů,“ uvedl Posselt, kterému se přezdívá pro jeho podobu s pradědečkem Adolfem „Sádelnatý Áda“. Slova předsedy NSDAP Posselta přivítal i německý ministr vnitra Horst Seehofer. „Skvělý nápad. Kancléřka již navrhla, aby muslimští migranti pro tuto příležitost ušili slavnostní hnědé uniformy.“ Nápad „Sádelnatého Ády“ nadchl také ČSSD a KDU-ČSL“, jejichž zástupci řečnili na sjezdu NSDAP před dvěma lety. „Já jsem z toho radostí celý bělobradý,“ prohlásil Pavel Bělobrádek, který si dle svých slov řečnění na sjezdu NSDAP před dvěma lety náramně užil. Stejný názor má i druhá účastnice události z roku 2017 Michaela Marksová-Tominová. „Já jsem z toho radostí celá marxistická,“ vyznala se ze svého štěstí bývalá ministryně sociálních věcí za ČSSD, která tak krásně proEUropsky nepomohla paní Michalákové ve sporu s norským Barnevernetem. ČSSD ve spolupráci s KDU-ČSL již také nabídly Posseltovi prostor, kde by se akce mohla konat. „Ideální by byl Volkshaus. Zdeněk Altner by byl jistě rád,“ uvedl úspěšný šéf strany Johann Hamaczek kostrbatou česko-němčinou. Nápad sjezdu NSDAP nadchl i některé české myslitele. „Konečně přestaneme být malými Čecháčky. Taková událost může náš Lebensraumu posunout opět o kousek víc směrem do EUropy,“ míní bývalý poradce Václava Havla Jiří Pehe. S jeho názorem souhlasí i Tomáš Halík. „Já jsem velmi pro německý humor,“ uvedl uznávaný pražský imám. Myšlenka sjezdu NSDAP v českém Lebensraum nadchla i našeho reportéra Jakuba Undu: „Hnědé uniformy vypadají před kamerou vždy výborně. A myslím, že zrovna Sádelnatý Áda by v mém artovém proEUropském filmu mohl hrát hlavní roli. Celé mi to probíhá před očima a mám z toho motýlky v podbřišku. Z tohohle se Putin zvencne i zhavluje zároveň,“ usmívá se blaženě Unda s rašícím ádovským knírkem pod nosem a rajcovními modrými rajtkami s malými roztomilými žlutými hvězdičkami v kruhu.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.