Glosář ke 41. týdnu ʹ19: Generál plastelína. Ožrala, feťák, kurevník. Důvěra k institucím veřejného života. Občané o hospodářské situaci a životní úrovni.

pelc vladimír
13.10.2019 19:46
Z řeckého γλώσσα (glóssa), česky poznámka na okraj jiných textů, informací, tvrzení k jejich vysvětlení. Zde drobné poznámky na lem našeho politického dění, k upřesnění jeho významu; podle výběru autora. Nemusí jít jen o produkty uplynulého týdne.

Generál plastelína

Do prezidentských voleb je sice daleko (r. 2023), ale už se formují propagandistické šiky nabízející tohoto či jiného kandidáta. A zdůvodňují, proč právě on by byl prezidentem nejlepším. Unikátní kvalifikaci pro výkon prezidentské funkce u P. Pavla, generála v. v., zdůraznil publicista Martin Fendrych: Petr Pavel má kvalifikaci na funkci prezidenta ČR, protože prý umí zabít holou rukou ( viz , 8. 10. 2019). Tak se, jako správný antiZeman, liší od prezidenta současného – ten zabíjet nedovede a ještě navíc obtížně chodí. M. Fendrych uvedl, že se v něm nabízí velmi výrazná a mimořádně úspěšná postava. Nepochybně, a to v každém režimu. Kdybych měl pana generála v. v. charakterizovat jedním slovem, použil bych označení: plastelína. Politická plastelína. Je totiž mimořádně tvárný. Politicky. Lze ho libovolně modelovat. V minulém režimu jako komunistu, v současném jako opak. Je politicky tvárný, silně povolný − je schopen si stoupnout vedle bývalého pornoherce ve filmech pro dospělé, protože se domnívá, že to je politicky in a pomůže to v jeho kariéře, dovede přeslabikovat fejky protiruských trollů, strašit tu Čínou či Ruskem, jak je potřeba… A přispěl by k současné militarizaci politiky a tím i veřejného politického prostoru. Proto je pro tuzemské kavárníky a chvilkaře a zahraniční temné politické síly, které si chtějí ještě více politicky a hospodářsky podrobit naši zemi, kandidátem ideálním. Kandidátem s politickou skoliózou páteře. Morální páteře.

Ožrala, feťák, kurevník

Tato slova kdosi bílou barvou nesprejoval na vrata chalupy v obci Hrádeček na Trutnovsku, co přebýval Václav Havel ( viz , 12. 10. 2019). Policie zahájila trestní řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci sprejerstvím, pachateli hrozí až rok vězení, sdělila mluvčí hradecké policie Eva Prachařová. Starostka městyse Mladé Buky Lucie Potůčková podala na neznámého vandala-sprejera trestní oznámení.

Napadá mě paralela.

Do roku 2014 socha maršála Koněva na Náměstí Interbrigády nikomu nevadila. V roce 2014 se místním starostou stal Ondřej Kolář (TOP 09). Od té doby je socha pravidelně při každém možném výročí polévána barvou, popisována hanlivými nápisy. Pachatelé, výtržníci – podle našich platných zákonů to je výtržnictví – nikdy dopadeni nebyli. Politická reprezentace Prahy 6 evidentně vandaly kryje a chrání – jak to, že policie nechytla ty, co sochu pravidelně polévají barvou, vždyť na místě jsou bezpečnostní kamery (?); ovšem ty, co sochu od hnusu čistí, kamery zaznamenaly a policie je dopadla (!).

Na Hrádečku kamery nejsou; vandal bude jistě dopaden. Na Náměstí Interbrigády kamery jsou; vandalové dopadeni nebyli a nebudou.

Nepřehlédněte

Důvěra k vybraným institucím veřejného života

V září 2019 byla součástí pravidelného šetření CVVM otázka zjišťující důvěru občanů ve vybrané společenské instituce ( viz ). Otázka se opakuje dvakrát ročně, na jaře a na podzim. Největší důvěře ze zkoumaných veřejných institucí se těší policie ČR (70 %) a armáda (69 %), nejméně lidé důvěřují politickým stranám a hnutím (26 %) a církvím (24 %). Výraznější převaha důvěry nad nedůvěrou je patrná ještě v případě soudů a bank, menší pak u výzkumů veřejného mínění. V případě rádií je podíl důvěry a nedůvěry vyrovnaný. U ostatních institucí již více (internet, televize, tisk, neziskové organizace, politické strany a hnutí, církve) či méně (odbory) převažuje nedůvěra. Zpracovala: Radka Hanzlová Centrum pro výzkum veřejného mínění, Sociologický ústav AV ČR, v. v. i., tel.: 210 310 587; e-mail: radka.hanzlova@soc.cas.cz

Občané o hospodářské situaci ČR a o životní úrovni svých domácností

V zářijovém šetření CVVM SOÚ AV ČR položilo všem dotázaným dvě otázky týkající se hodnocení současné ekonomické situace v ČR a hodnocení životní úrovně jejich domácností ( viz ). Občané o hospodářské situaci ČR a o životní úrovni svých domácností – září 2019 52 % občanů hodnotí současnou ekonomickou situaci ČR jako dobrou, 13 % ji vnímá jako špatnou a 34 % ji pokládá za „ani dobrou, ani špatnou“. Nadpoloviční většina (54 %) české veřejnosti hodnotí životní úroveň své domácnosti jako dobrou, více než třetina (35 %) ji pokládá za „ani dobrou, ani špatnou“ a 11 % ji vnímá jako špatnou. Zpracoval: Jan Červenka Centrum pro výzkum veřejného mínění, Sociologický ústav AV ČR, v. v. i., tel.: 210 310 586; e-mail: jan.cervenka@soc.cas.cz


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.