Glosář ke 47. a 48. týdnu ʹ19: Lobbyista místo v base v papučích a v penzionu. Vlasovci opět v Praze? Jak se zalíbit USA? Kádrové zálohy protofašismu. Jalové informace. Volební model v listopadu 2019.

pelc vladimír
2.12.2019 21:03
Z řeckého γλώσσα (glóssa), česky poznámka na okraj jiných textů, informací, tvrzení k jejich vysvětlení. Zde drobné poznámky na lem našeho politického dění, k upřesnění jeho významu; podle výběru autora. Nemusí jít jen o produkty uplynulých týdnů.

Poněkud bezpáteřní pragmatismus

Andrej Babiš byl na Ukrajině (19. 11. 2019). Na oficiální návštěvě. Kvůli hospodářským vztahům. Přešlápl však do politiky. Špatně. Prý podporujeme celistvost Ukrajiny, odsuzujeme ruskou agresi (všimněte si množného čísla). Dopustil se podpory ukrajinských majdanistů a neofašistů. A právo na sebeurčení prý v případě Krymu neplatí. Když se od Srbska odtrhlo Kosovo, A. Babiš mlčel. Asi tam takové příhodné hospodářské zájmy nemáme. Není současný Babišův pragmatismus bezpáteřní? Někde jsem četl, že Babiš tím šlápl do babišince. A také si myslím, že by měl každý mluvit sám za sebe. ČR Ukrajině od roku 2014 do současnosti poslala 15 mil. euro. Čert ví, na co je místní honorace použila, takové info už nemáme. A ještě k A. Babišovi: 17. 11. 2019 ve svém projevu prohlásil omlouvám se, že jsem byl v KSČ; připadalo mi, jakoby před chvilkaři fňukal. Ale to nepadá na váhu, oni mu stejně nic neodpustí. Že to nedělá třeba jako Milan Štěch, nyní místopředseda Senátu, režimní kariérista v každém systému − ten o svém politickém angažmá v minulém režimu mlčí.

Lobbyista místo v base v papučích a v penzionu

Marek Dalík značnou část svého trestu strávil v luxusním znojemském penzionu. Penzion patří jeho matce. Prý tam dřel jako údržbář – má na to, alespoň podle odborné komise vězeňské služby, kvalifikaci; za minulá léta takto kroutil vězení jako jediný z odsouzených. Tedy pokud neměl z basy dovolenou, kterou trávil na svobodě. Ale to jenom v létě a celkem jen čtyřicet dnů ( viz , viz , 21. 11. 2019). Ze znojemského penzionu U Císaře Zikmunda ale chodil do nedaleké věznice spát. No a před pár dny ho propustili – po odpykání poloviny z celme pětiletého trestu. Ten se přece nemohl vydržet…, vždyť si ho krutě protrpěl v penzionu.

Vlasovci opět v Praze?

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný vykřikuje do světa, že postaví vlasovcům, příslušníkům Ruské osvobozenecké armádě (ROA), pomník. Protože prý osvobodili Prahu. Pravda je, že 7. 5. 1945 pomohli pražským povstalcům pomocí děl na malešovské pláni odrazit útok jednotek SS a wehrmachtu. Po necelém dni ustoupili, povstalce opustili. A hodně se při popisu jejich operací fejkuje: není pravda, že osvobodili Břevnov či Hradčany. Objektivně vzato vlasovci Praze na počátku Pražského povstání pomohli (asi 300 jich tu padlo). Z hlediska subjektivního byl pro jejich boj proti svým dosavadním vojenským a politickým spojencům a chlebodárcům pouze jeden jediný důvod: Strach z postupující Rudé armády a snaha rychle uniknout ke spojeneckým jednotkám u Plzně, aby nepadli do sovětského zajetí. Vlasovci byli váleční zločinci. Památníky se válečným zločincům nestavějí. (Přitom na Olšanských hřbitovech pomník Ruské osvobozenecké armádě už je.) Samozřejmě, že debilní vystupování starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného – Řeporyje mají asi čtyři tisíce obyvatel; kam svoji sociální inteligenci tito voliči zastrčili, je opravdu záhadou – tedy vystupování P. Novotného na veřejnosti není možné slušnými slovy komentovat; viz, 29. 11. 2019). Jaký bude další krok protiruské propagandy? No že kdyby téměř celé Československo, tedy i Prahu, neosvobodila Rudá armáda tehdejšího SSSR, tak by nás a zejm. Prahu o více dní dříve osvobodila armáda USA – avšak zlí Sověti to nedovolili…

Jak se zalíbit USA?

Nakoupit od nich dvanáct vrtulníků. Zbytečných a předražených. Podle odborníků, třeba Jaroslava Štefce, armádního experta, to jsou staré krámy za nekřesťanské peníze (viz jeho facebooková stránka). Pořizovací cena 14,6 miliardy korun bez DPH. USA nám prodávají za těžké peníze de facto staré krámy, které samy hodlají postupně nahradit stroji z evropských dílen. V tom kšeftu přece vůbec nejde o nějaké vrtulníky pro ČR. Jde o vytvoření podmínek pro zřízení servisního střediska a skladů náhradních dílů pro stroje UH-1Y Venom a AH-1Z Viper americké armády na území ČR. Z naprosto stejného důvodu, z jakého byly Slovákům a Bulharům „vkoupeny“ F-16, Polákům F-35, Rumunům Patrioty.

Kádrové zálohy protofašismu

O českém protofašismu jsem už psal ( viz , 23. 11. 2019). Má pokračování: Přihlašují se k němu jeho kádrové zálohy.Petra Procházková vrazila facku dezinformátorovi ( viz). Správně, že jsi dala Sputniku přes hubu! Štětina a Hřebejk tleskají Procházkové. Komentáře začínající informací, že známá reportérka dala facku dezinformátorovi … nemá cenu číst; jsou to jen do obecných frází zabalené arogantní sluníčkářské a chvilkařské zásady, že osoby s jiným názorem se mají fyzicky napadat. Hlásají je kádrové zálohy protofašismu.

Jalové informace

Všímáte si, kolik zbytečných informací ve veřejném prostoru lítá? Výrazně zbytečnou informací bylo, že plk. Eduard Stehlík, ředitel odboru ministerstva obrany pro válečné veterány, odchází/neodchází do civilu. Kolem této mediální hvězdy vznikly tragikomické otočky: Podporuje ho prezident i premiér, ministr ho odvolává/povolává zpět. E. Stehlík není historikem, je popularizátorem historie, jeho populární publikace jsou v zásadě nepůvodní a neobjevné texty. A prý: O válečné veterány se příliš nestaral. A ke spolkům zachovávající tradice odboje se choval politicky selektivně. Takže – zůstane-li/nezůstane-li − žádná škoda. Ale třeba zase napíše nějakou popularizační knihu.

Nepřehlédněte

Volební model v listopadu 2019

Pokud by se v listopadu 2019 konaly volby do PSP ČR, podle vlastního vyjádření by se jich zúčastnilo 61 % občanů ČR ( viz ). Volební model není předpovědí výsledků voleb, poskytuje pouze informaci o rozložení voličské podpory v době sběru dat. Výsledný volební model pracuje s pravděpodobností, zda respondent dorazí k volbám, a zohledňuje váhání voličů mezi více stranami. Podle volebního modelu mělo největší podporu hnutí ANO (30 %) následované s velkým odstupem ODS (14 %) a Piráty (13,5 %). U hnutí ANO pozorujeme pokles podpory na hraně statistické významnosti zpět na úroveň ze září 2019. U hnutí STAN došlo k mírnému nárůstu podpory také na hraně statistické významnosti, který kompenzuje pokles zaznamenaný v říjnu 2019. U ostatních stran nedošlo oproti předchozímu měření ke statisticky významným změnám. Od června 2019 je mírný setrvalý nárůst podpory hnutí Trikolóra. U uskupení KDU-ČSL, SPD, STAN, Trikolóra a TOP 09 nelze vzhledem k intervalům spolehlivosti a váhání voličů mezi politickými subjekty říci, zda by se na základě výsledků současného šetření do PSP ČR dostaly či nedostaly. Zpracoval: Matouš Pilnáček, Centrum pro výzkum veřejného mínění, Sociologický ústav AV ČR, v. v. i., tel.: 210 310 591, e-mail: matous.pilnacek@soc.cas.cz


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.