Glosář na lem politického dění

pelc vladimír
23.5.2021 14:49
Totální ztráta autority. Předvolební trdlování. KSČM – konec vládní aliance

Totální ztráta autority

Koronakrize a vše s ní související, kromě vynikajících příkladů občanské vážnosti, přinesla i výraznou ztrátu autority a související moci. Mnozí se neprojevili jako vážné osobnosti. Koronakrize zvýraznila ztrátu autority vlády, ministrů, politické opozice (stále jen vykládá, jak by dělala lépe, avšak nedělá nic), obecně politiků, politiky. V některých situacích exekutiva rezignovala na dodržování vlastních nařízení. Četné rychlé změny vládních rozhodnutí k její autoritě nepřispěly. Ke ztrátě autority se dopracovalo i soudnictví – v případech, kdy nahrazovalo zákonodárce. V souvislosti s on line výukou též autorita mnoha rodičů v očích svých dětí (tati, mami, ty to neumíš, takhle se on line nepřipojíš). Na autoritě získalo zdravotnictví, školství.

 

Předvolební trdlování

ČSSD, soc. dem, do předvolebního boje vložila sliby o daních: Až budeme ve vládě po příštích volbách (ale ona ve vládě je i nyní) zavedeme tři progresivní sazby daně z příjmů fyzických osob (od 10 do 23 %). Schválíme daň sektorovou, digitální, podíváme se na daně z nemovitých věcí, na prostředky odtékající z našeho státu… Všechno to však zní velmi, velmi neupřímně; jednak na to nebude mít soc. dem. mít politickou sílu, pokud se vůbec do sněmovny dostanou, a ve vzduchu je otázka: Proč jste to všechno neprosazovali, když jste ve vládě byli a stále ještě jste?

 

KSČM – konec vládní aliance

KSČM ohlásila a uskutečnila konec tolerantní podpory menšinové vládě hnutí ANO 2011 A. Babiše a ČSSD. Důvod: Babiš si z dohody s touto stranou definitivně udělal toaletní papír – a to v případě 10 miliard korun, které slíbil armádě nedat a přesunout je do rezervního fondu na řešení koronakrize; slib nedodržel, nakonec dal armádě vše. Šest měsíců před volbami do sněmovny to od KSČM byl taktický tah – její volební preference padají pod hranici vstupu do sněmovny, a tak lze konec tolerantní podpory prezentovat pro voliče jako symptom politické zásadovosti a síly. A tím (možná) získat ve volbách nějaký procentní bodík. No, a kdyby ještě vyměnili předsedu…


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.