Historie a parlament

pompal
8.2.2013 13:35
V parlamentu dnes zazněla od poslance Grebeníčka slova o tom, že Jan Palach, který se zapálil 19. ledna 1969 na Václavském náměstí v Praze, nebyl bojovníkem proti komunismu. Popudil tímto odvážným výrokem řadu pravicových poslanců, ale i poslance Jandáka z ČSSD.

Z obecně známých historických informací je zřejmé, že:

Jan Palach (11. srpna 1948, Praha – 19. ledna 1969, Praha) byl student historie a politické ekonomie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, „který na protest proti potlačování svobod a pasivnímu přístupu veřejnosti, po okupaci Československa armádami států Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem, sám sebe 16. ledna 1969 zapálil v horní části Václavského náměstí v Praze“ (hořící běžel přes křižovatku od kašny pod muzeem k Washingtonově ulici, kde se jej pokusil uhasit pracovník-výhybkář Dopravního podniku svým vlastním kabátem). Na následky rozsáhlých popálenin tři dny poté zemřel na Klinice popálenin FNKV a LFH UK v Praze v Legerově ulici, kde s ním byl na magnetofonový pásek natočen krátký rozhovor, v němž hovoří o příčině jeho činu. Podle sdělení Petra Blažka 19. 1. 2012 v pořadu ČT Jan Palach ošetřující sestře po transportu do Legerovy ulice na nosítkách řekl: „Udělal jsem to proto, aby odešli Rusové“.

Najděte si na netu Lednové plénum ÚV KSČ dne 5. ledna l968 a dozvíte se v něm, že mládežník Palach se upálil rok poté na protest, že Pražské jaro se socialismem s lidskou tváří bylo znásilněno „internacionální pomocí“. Palach byl ve skutečnosti obdivovatelem Alexandra Dubčeka a celého reformního vedení ÚV KSČ, které mělo i podporu drtivé většiny společnosti. Grebeníček jenom konstatuje dobové události jaké opravdu byly...

Je třeba pracovat s informacemi, než se dostaví emoce, které dnes ovlivnily paní Němcovou a ostatní členy ODS v parlamentu. Vytvářet historická fakta unáhlenými politickými rozhodnutími v parlamentu je pro naši historii škodlivé a nedůstojné.

novotny
Zabývám se problematikou využití poznatků moderního výzkumu a vývoje pro zlepšení stavu naší společnosti.
Klíčová slova: parlament

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.