Historie se opakuje jen jako parodie

21.1.2011 19:20
František Štván ve svém blogu domýšlí následky zřeknutí se státu pečovat o své občany, vyplývající z ministrem Drábkem připravované "převýchovy k obnovení odpovědnosti v rámci rodiny". Maně mi po jeho přečtení vytanula na mysli slova Slavoje Žižka v nadpisu mého příspěvku. Když jsme ještě neměli žádný stát, byli lidé odkázáni jen sami na sebe, jak si dokáží pomoci v mimořádných situacích nebo za nepříznivých okolností. To, že se starali o své slabší a nemohoucí členy rodiny, je spíše naše zbožné přání, vycházející z dnešního, často si minulost idealizujícího, moderního náhledu na svět. Daleko spíš byl pravdou pravý opak, že tedy přednost měl nový, mladý život, a ti slabí a nemohoucí, pokud nebyli rovnou zabiti, byli ponecháni svému smutnému osudu. Pak přišla, relativně velice nedávno, éra budování moderního státu. Rizika života a lidské existence vůbec začal postupně stále víc a víc přejímat z našich beder stát. Podnikatelé, firmy, živnostníci, občané platili daně státu a ten za tyto peníze garantoval svým občanům sociální jistoty, jako je zdravotní péče, důchodové zajištění ve stáří, péče o invalidní občany, o neúplné rodiny atd. A dnes se opět, díky vládním reformám, máme vrátit tam, kde jsme již kdysi byli. Že to nebude žádný pokrok, musí být každému uvažujícímu člověku zřejmé. To, co bylo v dávných dobách přirozené, nám teď bude naimplantováno jako dokonalá fraška. A rozum zůstává člověku stát, když se zamyslí, proč tomu tak je. Cožpak není lidská společnost, zejména ta naše západní civilizace, bohatší než kdykoli v minulosti? Cožpak neovládáme nejmodernější techniku, lékařské metody, nanotechnologie, genetiku, nepoznáváme stále dokonaleji hmotu a nepronikáme stále hlouběji do vesmíru? A tak si říkám, kam naše společnost, po sto letech budování moderního státu, vlastně kráčí?
František Štván ve svém blogu domýšlí následky zřeknutí se státu pečovat o své občany, vyplývající z ministrem Drábkem připravované "převýchovy k obnovení odpovědnosti v rámci rodiny". Maně mi po jeho přečtení vytanula na mysli slova Slavoje Žižka v nadpisu mého příspěvku.

Když jsme ještě neměli žádný stát, byli lidé odkázáni jen sami na sebe, jak si dokáží pomoci v mimořádných situacích nebo za nepříznivých okolností. To, že se starali o své slabší a nemohoucí členy rodiny, je spíše naše zbožné přání, vycházející z dnešního, často si minulost idealizujícího, moderního náhledu na svět. Daleko spíš byl pravdou pravý opak, že tedy přednost měl nový, mladý život, a ti slabí a nemohoucí, pokud nebyli rovnou zabiti, byli ponecháni svému smutnému osudu.

Pak přišla, relativně velice nedávno, éra budování moderního státu. Rizika života a lidské existence vůbec začal postupně stále víc a víc přejímat z našich beder stát. Podnikatelé, firmy, živnostníci, občané platili daně státu a ten za tyto peníze garantoval svým občanům sociální jistoty, jako je zdravotní péče, důchodové zajištění ve stáří, péče o invalidní občany, o neúplné rodiny atd.

A dnes se opět, díky vládním reformám, máme vrátit tam, kde jsme již kdysi byli. Že to nebude žádný pokrok, musí být každému uvažujícímu člověku zřejmé. To, co bylo v dávných dobách přirozené, nám teď bude naimplantováno jako dokonalá fraška.

A rozum zůstává člověku stát, když se zamyslí, proč tomu tak je. Cožpak není lidská společnost, zejména ta naše západní civilizace, bohatší než kdykoli v minulosti? Cožpak neovládáme nejmodernější techniku, lékařské metody, nanotechnologie, genetiku, nepoznáváme stále dokonaleji hmotu a nepronikáme stále hlouběji do vesmíru? A tak si říkám, kam naše společnost, po sto letech budování moderního státu, vlastně kráčí?
zdobinsky
Je mi 55 let, pracuji jako řidič tramvaje, jsem ženatý a mám dvě studující děti.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

racek
Dyť žádný neposíláš. Takovýho magora by těžko někdo slušně platil.
Mimochodem, to jsem netušil, že amerikáni přestali lítat na měsíc protože jim došla ropa. Světovej objev.
zdobinsky
Omlouvám se předem znalcům. On se tak vyjádřil první Marx.