Historie zvyšování daní ODS

obrazek
22.4.2017 21:19
Zástupci ODS na ideové konferenci dnes perlili - hodlají snížit daně a zvýšit platy. Platem myslí mzdy a platy. Toho však hodlá dosáhnout jen tak, že sníží daně - tedy zase první bod programu (S výjimkou učitelů, kterým hodlají opravdu přidat). Dovoluji si proto na tuto mystifikaci nahlédnout průzorem minulého konání ODS, z přehledu, který jsem si půjčila na FB. Jak to tak vypadá, pokud by ODS vládla, tak to, co zřídila před lety, by asi nyní chtěla rušit. Výsledek jejího dvojího vládnutí by tedy byl notně komický. Zatím pan Fiala, kudy chodí, tudy se chlubí, že změna výpočtu daní místo ze superhrubé mzdy z mzdy pouze hrubé by způsobila navýšení průměrných mezd o 1500,-Kč (přesněji o 1275,- Kč). Jeho potenciální koaliční partner Babiš se však vzteká, že by to znamenalo výpadek cca 100 mld. Bylo by krásné tuto prasárnu se superhrubou mzdou zrušit, ale plán financování státního rozpočtu pak musí vypadat jinak. Jinak může mít ODS tak maximálně plán zvyšovat platy (ve státní správě), bude-li mít z čeho, - ale mzdy může zvyšovat skutečně jen nepřímo: snižováním daní. A co se skrýví pod heslem Silný program pro silné Česko? Nevěřím, že by šli dále, než za teorie Frederica Bastiata z Rakouské ekonomické školy (Mises institutu), známého a obdivovaného Svobodnými (SSO), že totiž nižším daněním a nižšími regulacemi se zvyšují všechn výstupy a tedy i příjmy rozpočtu. Jenže i tuto zkušenost tu máme - to se krásnějí poslouchá, než žije, když kasa zůstane prázdná, protože očekávání se nenaplnilo! To bylo to plané očekávání z doby poslední ekonomické krize, kdy obřími skoky rostl náš státní dluh a vlkodlaci si brousili zuby na privatizaci všech státních služeb. .Potěšující snad je, že ODS se proklamuje stranou dbající názorů svých členů, za Topolánka to byla přeci jen jasná sekta, ale kdoví, jak je tomu doopravdy? Typické naopak je, že se Fiala shodl s Bělobrádkem, že minimální mzda by se zvyšovat neměla.

Marie Petrowová: "Bývala jsem voličkou ODS, bývala bych byla zas." ☹️
Analýza od David Dawe, co pomáhali poslanci ODS prosadit:
"Od roku 2010 zvýšili daně z příjmu fyzických osob o 1200 Kč ročně (nazvali to"povodňová stokoruna"). Pak zavedli srážkovou daň 15 % z úroků ze stavebního spoření. Zavedli nejprve zdanění důchodů pro důchodce s celkovými příjmy nad trojnásobkem průměrné mzdy a zrušili slevy na dani z příjmu pro všechny pracující důchodce. Zavedli 50% daň z podpor ke stavebnímu spoření.Zvýšili dálniční poplatek pro osobní auta z 1200 Kč na 1500 Kč a mýtné pro nákladní vozy zvedli o čtvrtinu. Zvýšili sazby daně z cigaret z 2,05 Kč na 2,10Kč/kus a volného tabáku z 1340 na 1400 Kč na kilogram. Pro řidiče jezdící na plyn zavedli od 1.1.2012 daň ze stlačeného zemního plynu ve výši 500 Kč za tunu. Zvýšili spodní sazby DPH z 10 % na 14 % u potravin, léků, tepla, vody,dopravy, knih a dalších položek. 
Zavedli 32% daň z povolenek na emise při výrobě tepla a elektřiny.
Dne 7. listopadu 2012 prosadili další zvýšení DPH ze 14 % na 15 % u spodní sazby a z 20 % na 21 % u horní sazby. Dětské pleny zařadili do vyšší sazby a zvýšili tak jejich zdanění ze 14 na 21 %. Schválili zvýšení daně z převodu nemovitosti ze 3 % na 4 %. Schválili zrušení slev na dani pro živnostníky a zvýšení daně z příjmu fyzických osob z 15 na 22 % pro lidi s příjmy nad čtyřnásobkem průměru zrušení stropu pro placení zdravotního pojištění."

Záběry  z ideové konference vás naplní podivnou prázdnotou, zejména když slyšíte proklamaci o tom, že jsme nejúspěšnější ekonomikou na východ od želené opony a viděl jste žebříček mezd v EU - totiž, že jsme na druhé či třetí příčce odspodu - a nepřehlédlí jste informaci,  že jsme byli nedávno zařazeni zpět mezi rozvojové státy: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/2095829-ods-predstavila-svuj-silny-program-chce-pridat-ucitelum-a-zrusit-zakaz-koureni a jestřábice  Černochová představuje program  pro "jednotnou zahraniční politiku a národní bezpečnost":  https://youtu.be/x88gNLx-LQoP Plán přidat  učitelům si nezasloužil samostatný  výstup ani z ideové konference.

Bastiat: "Nekraďte,  vláda nesnáší konkurenci!" https://www.youtube.com/watch?v=llGzz22UgAg&list=PL519C7D5C04F0E9FB&index=9 Bastiat  je skvělý a má velkou pravdu - ale je nutné si uvědomit, že škrtnutím všech  státem poskytovaných služeb by nás tyto nutně při přechodu na individuální (nesolidářní) úhrady stály mnohem, mnohem více,  než stojí, a patrně by došlo k tomu, že v nečekané nouzi bychom si  je museli odpustit úplně. Což  by pro změnu způsobilo lokální výpadky těchto služeb a jejich následnou náhradu za nové, dražší (zemědělství jako školky...atd - zemědělství a zelenina aktuálně: http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/452115/cesi-dovazi-zeleninu-za-miliardy-zemedelci-pestuji-travu-a-ceny-leti-nahoru.html). 

Fiala se shodl s Bělobrádkem: https://m.novinky.cz/articleDetails?aId=435843&sznu=KRK4lwBLwkALrmtc

Doporučuji: http://literarky.cz/politika/domaci/24081-prosystemovi-si-u-brousi-zuby#.WP3Zwg7uC4g.facebook

Daniel Frýda: "Pěkný mišmaš populismu, nulové sebereflexe, krátké paměti a kádrů jako je kutnohorský bojovník a rychloprávník Benda, euroskeptický europoslanec Zahradil, obhájce justiční a policejní mafie Blažek, zničtetunahrávku Drobil, mr. IZIP a Porscheekolog Ouzký, Petr billboard Bendl, Sentinel Kuberaa a spousta dalších, kteří např. pohřbili protikorupční zákon odhlasováním plošné výjimky ze zveřejňování smluv státu pro státní a městské firmy. Děkujeme, ale myslím, že stačilo."

 14.5.2017 ilona Švihlíková již před časem vydala knihu Jak jsme se stali kolonií - a toto je  její přednáška Proč jsou u nás nízké platy a důchody: http://www.nwoo.org/2017/05/13/ilona-svihlikova-proc-maji-cesi-male-platy-a-duchody/ Je to o pravicovém modelu, který se vyčerpal a který nemůže mít za následek jiné, než experimenty se škrtáním odvodů a následně s privatizací sociálních služeb. 

14.8.2017 Mirko Amage Honcovič:"Právě jsem viděl u silnice nový banner ODy, kde bylo napsáno "Úspěšná firma=Spokojený zaměstnanec".

Doufám že ho postaví i ve francoužštině u plantáží firmy Nestlé v Pobřeží Slonoviny, kde tamní zaměstnanci pro tuto úspěšnou švýcarskou firmu pracují za ani ne 20Kč na den. Kdo tomuto uvěří asi nikdy pro úspěšnou firmu nepracoval. Úspěšná firma je totiž ta, co dokáže efektivněji vykořistovat lidskou práci."

Miroslav Libicher Celá ODS si může plácnout s Tomiem.

Zahradil s Fialou to nevytrhnou, většina současných hvězd ODS jsou lidi klausojuniorského typu. 


V Olomouci máme jako trojku na kandidátce ODS paní, co žila v Kanadě (kolébce multikulturalismu), dělala PR pro neziskovku a učila jazyky. 

Nyní brojí proti multikulturalismu a neziskovkám a není si schopna napsat FB reklamu bez pravopisných a stylistických chyb.

*****

Frederic Bastiat se ovšem nemýlil, jen žil jinou realitu - za doby Benjamina Franklina se USA vytahovalo na UK, že jsou monetárně suverénní a proto nemají nezaměstnané, protože mají svým dělníkům čím platit. A výsledek? O tuto moentární suverenitu vinou spekulantů z UK přišli vzápětí. 

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes hypertextové tlačítko Kateřina Amiourová, poté na tlačítko blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy. K březnu 2020 je jich přes 800 - a vesměs neztratily nic na své aktualitě!!
Klíčová slova: daně, minimální mzda, ODS, volby

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

  Zpívalo se a možná se ještě někde pěje, že ...,, na ptáky jsme všichni krátci". Zvláště na ty modře sofistikované.