"Hospodaření" pravice ve zdravotnictví

11.11.2010 00:35
Čeká nás zdravotní reforma pod přímým dohledem Kalouska. Jen pokus ministra Hegera při zvýšení stravného v nemocnicích se současným hledáním sociální kompenzace Kalousek direktivně odmítl. Jak dopadla správa pravice z období Topolánkovy vlády, dokládá případ jedné "privatizované" nemocnice.
Převzato z Parlamentních listů.

Rath: Nemocnici v Brandýse už zpátky chtít nemůžeme

Rath: Nemocnici v Brandýse už zpátky chtít nemůžeme

10.11.2010 22:37 - Fiaskem skončila privatizace nemocnice v Brandýse nad Labem z časů hejtmana Bendla. Majitelé ji zadlužili o 40 milionů a majetek za dalších 43 milionů prodali. My už ten majetek zpátky chtít nemůžeme, tvrdí v rozhovoru pro HN nynější hejtman Rath.

Nemocnici v Brandýse nad Labem, kterou v roce 2007 prodal Středočeský kraj, noví vlastníci nejdříve zastavili, pak rozprodali majetek, který spolu s ní získali, a nedávno ji celou prodali novému majiteli. „Celý ten princip rozprodávání majetku je porušením privatizační smlouvy, která s žádnými prodeji nepočítala," říká v rozhovoru pro Hospodářské noviny středočeský hejtman David Rath.

Před jeho nástupem na kraj v předminulém roce ale vydal tehdejší ředitel kolínské nemocnice Luděk Rubáš s rozprodejem majetku souhlas. „Bez něj by nemohli prodat lukrativní pozemky, dům na brandýském náměstí ani polikliniku v Čelákovicích. V rozporu s privatizační smlouvou je navíc i zástava nemocnice. Když bylo jednou ze sankcí za nedodržení privatizačních podmínek vrácení majetku, tak přece nemůžete nemocnici zastavit," upozorňuje Rath.

Nový vlastník má podle hejtmana šanci jen se sto miliony

Hejtman ale odmítá, že by chtěl kraj získat nemocnici zpátky. „My už ten majetek ani chtít zpátky nemůžeme, právě proto, že oni velkou část rozprodali, zbytek dali do zástavy a přesunuli ho jiným vlastníkům. Jediné, co můžeme chtít, je pokuta 10 milionů korun za nedodržení privatizační smlouvy, která počítala se zachováním šíře oborů," vysvětluje Rath.

Uznává ale, že je to složité, protože pokutu by musel zaplatit nový vlastník, kterým je majitel firmy Clear´s Group Petr Švíkovský, jenž ale za porušení privatizační smlouvy nemůže. „Pokud má kolem 100 milionů, tak s nemocnicí může něco udělat. Pokud ne, tak to skončí špatně a on na tom prodělá. Nemocnice ztratila personál i pověst," hodnotí hejtman nemocnici.

Privatizace brandýské nemocnice byl tunel jak vyšitý

Připomíná také, že jeho předchůdce ve funkci Petr Bendl prodával nemocnice s odůvodněním, aby nerostly dluhy, ale v Brandýse dluhy vzrostly o dalších 40 milionů. „Ta nemocnice ztratila z pohledu zdravotní péče a navíc kraj tratil desítky milionů, které noví majitelé z nemocnice vyvedli. To byl tunel jak vyšitý. Jediný, kdo může koukat s otevřenou pusou, jsou občané Brandýsa a okolí, kteří prakticky přišli o nemocnici, a daňoví poplatníci, kteří přišli o desítky milionů," uzavírá Rath.

K věci:

Rath: Bendl prodal celou nemocnici za cenu rodinného domu 

Cikrt se střetl s Rathem, tentokrát kvůli brandýské nemocnici 

Hejtman Rath kontra nemocnice v Brandýse nad Labem 

Foto: kr-stredocesky.cz

Autor: jih


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

miluna
Vážení, jak je vidět vývoj pokračuje i u našich oponentů (patrně Mladých konzervativců). Po vaječných útocích se soudruzi rozhodli k sofistikovanějšímu produktu svých nadějných mozků a vysílají své členy (Jan Duba) vést i zákopovou válku do jednoho z mála levicových médií. Odhodlání mají, ale s rozumem je to horší. Vyfotit se před vlajkou USA a chlubit se svým Porsche je na stejné diverzní úrovni jako poslat svou fotku s židovskou hvězdou do ročenky NSDAP. Pan Duba vydávající se tu za sociálního demokrata hovořící o socdem jako o MY byl několikrát vyzván (po té co jeho názory jsou většinou paradoxně poctivou a slušnou socdem poškozující) aby svou významnou socdem existenci nějak prokázal, což odmítl. S tímto vědomím prosím přistupujme k jeho výplodům. Mladí soudruzi k nám jistě vyšlou někoho nového, ale to nevadí. Ono to dost vypovídá o tom, kdo je kdo. Dovedete si představit, že by se někdo z nás účastnil jejich akcí a tvářil se jako jeden z nich (s Porsche, Modrou planetou a odznakem Margaret T.) aniž by se mu udělalo nevolno?\r\nPS: tento nadějný Jára Cimrman byl dle příspěvků nejprve mladý a nadějný, aby během dvou dnů zestárnul na 55 let. Na fotce je vidět jak skvělého má plastického chirurga. Nejprve byl aktivním členem ČSSD s velkými politickými praktickými zkušenostmi, které nepolitici jako my nemohou chápat, na výtku že není nikde na googlu atd pak tvrdil, že o posty ve straně nemá zájem a po výzvě aby sdělil v jaké je místní organizaci (stačilo mu otázku 10x zopakovat a už šikulka pochopil) nakonec začal uvádět, že je pouze sympatizantem …. No co trocha schizofrenie ještě nikoho nezabila… Pročtením starších příspěvků si vše můžete ověřit. \r\nTak sem zvědav koho nám pošlou nového:-)