Internet kontra Gutenberg

obrazek
9.12.2019 14:26
Mohou mít vůbec něco společného? Já myslím, že mají! Mohučský rodák, původně zlatník a brusič drahokamů a zrcadel Johannes Gutenberg narozený kolem roku 1400 je většinou histo­riků považován za vynálezce písmolijectví a knihtisku.

        Jím vyvinutá technologie odlévání samostatných, opakovatelně použitelných kovových liter vkládaných do dřevěných rámečků a jejich otiskování na papír s pomocí jednoduchého lisu umožnila dosud využívané principy tištění podstatně zrychlit a celý proces tisku zlevnit. Stala se tak zárodkem informační exploze v pozdním středověku.

V podstatě velmi podobnou informační explozi v „pozdním novověku“ přinesl internet. K úžasně rychlému šíření informací ve dříve nepředstavitelném objemu však v tomto případě nepřispěly pouze moderní tiskové technologie, jako jsou například jehličkové, inkoustové a lase­rové tiskárny, ale hlavně moderní způsoby počítači zobrazovaného textu. Jsem přesvědčen, že velká většina na počítačích uživatelům zobrazeného textu bude pouze přečtena, ale nikoli vy­tištěna. To samozřejmě Gutenberg nemohl tušit ani ve snu.

Proto při tisku jako nosič tištěných informací většinou využíval klasický papír a jako barvivo čerň smíchanou s fermeží. Svým způsobem je to u běžných dokumentů stejné i dnes. Proto se často říká: „Tady to máš černé na bílém!“

Také však platí přísloví, že zvyk je železná košile. Tím „zvykem“ v době počítačů je i skuteč­nost, že se na obrazovce monitoru počítače převážně píše černým písmem na bílou obrazovku, která je však v základním módu běžně černá.

Připusťme na chvíli situaci, že by Gutenberg měl ve své době k dispozici jen papír v černé barvě. Docela by mne zajímalo, zda by se snažil tuto relativně obrovskou černou plochu pracně a nákladně přebarvit, aby výsledkem byl černý text na bílém.  Jak (ne)znám bystrého Johanna, určitě by zvolil tu jednodušší a levnější variantu.

Ale my to neděláme. Původně krásně černé monitory nákladně prosvětlujeme elektřinou tak, aby na obrazovce zůstala relativně malá plocha černých písmen. Že je to ve skutečnosti nero­zumné a neekonomické si již uvědomili někteří výrobci mobilních telefonů, kteří jako jednu z možností nabízejí zobrazení bílého textu na nesvítícím a tudíž energii šetřícím pozadí. Příno­sem tohoto módu je výrazné prodloužení doby v pohotovostním režimu telefonu na jedno nabití.

Pro hnidopichy musím dodat, že při aktivaci povelu „Tisknout“ by se program postaral o kon­verzi textu do jeho klasické podoby – tedy černé na bílém.

Výsledkem současného šílenství kolem uhlíkové stopy zanechávané člověkem na planetě Zemi jsou často absurdní návrhy, které by lidstvu spíše uškodily. Masové zavedení bílého po­čítačového písma by s naprosto zanedbatelnými náklady okamžitě ušetřilo 60 až 85% energie spotřebovávané provozem počítačů na zeměkouli, tedy ročně desítky miliard kilowatthodin elektrické energie.

„Halóó, Gréto !!! Chopíte se toho ???“

Václav Husák

Vaclav Husak
PhDr.Václav Husák - novinář (ČTK, Svět v obrazech).
Klíčová slova: ekologie, internet, úspory energie

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.