Interpelace na předsedu vlády v kauze ministra Vondry (tunel v zakázce firmy Promopro)

10.2.2011 17:56
Vážený nepřítomný pane premiére, vládní koalice zřejmě v rámci snahy o „zvýšení“ transparentnosti, kterou jako vláda boje proti korupci a práva hlásá, neumožnila v poslanecké sněmovně projednat mj. kauzu současného ministra obrany Vondry, bývalého místopředsedy vlády pro evropské záležitosti Topolánkovy vlády, odpovědného v Topolánkově vládě za otázky evropského předsednictví.

Český pravicový tisk, jak je jeho oblíbeným zvykem, celou kauzu rozmělňuje, takže celá věc nám pomalu usíná.

Před týdnem jsem p. ministrovi Vondrovi v rámci interpelací vysvětlil v čem spočívá jeho odpovědnost v celé věci, tedy za zjevně předraženou zakázku a za rozsáhlý tunel v této zakázce. Jedna věc je odpovědnost za věcnou a formální správnost faktur. Soudný člověk pochopitelně nemůže žádat od člena vlády, aby přepočítával faktury anebo dohlédal na to, zda má faktura všechny náležitosti, aby mohla být proplacena.

Odpovědnost ministra Vondry je politická. Odborníci v oblasti přenosových technologií tvrdí, že by zakázce, kterou získala bez výběrového řízení firma Promopro, spíše odpovídala cena v rozsahu 125 – 150 mil. KČ. Zdá se, že zde vznikla státu škoda v řádu set milionů korun. Tedy aždá šestá koruna vynaložená v rámci evropského předsednictví (3,6 mld.) byla dána firmě Promopro.

Mé otázky jsou jasné:

  1. Myslíte si, že ministr Vondra může, přes skandál monumentálních rozměrů, do kterého zabředl, i nadále pokračovat ve funkci ministra?

  2. Jaký rozsah skandálu a zneužití veřejných prostředků bude pro Vás důvodem k odvolání tohoto zcela zkompromitovaného ministra?

  3. Myslíte si, že po kauzách Drobil a Vondra si Vaše vláda ještě může říkat vláda „práva a boje proti korupci“?

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

pawouczech
Cha cha já věděl že se intelektuálně obnažiš. Není co dodat. Zbyl ho tobě akorát smrad ty orange intelektual.
pawouczech
Všechny tvoje cinty jsou blbosti. Koukám, že jsi se na tomto webu seberealizoval grafomane, ale kdo má ty výplody číst? To se nedá. Papouškování známých a stokrát uvedených věci. Je to nuda a nedá se to číst. A mimochodem Kalousek a pan Kníže nejsou z ODS popleto.
pawouczech
Očenášek - klid. ODS jsem nevolil ale je lepší slintat modře než rudě a ještě k tomu hovadiny. Ať žije Kníže a Kalousek ! ( pozor na infarkt )
pawouczech
Pane Očenášku, dejte si dvakrát Otče náš a jednou Zdrávas, a on vám možná Pán Bůh tu vaší ubohost odpustí.
stvan
Já také, ale úplně bych s Váma Jaroslave nesouhlasil.
pawouczech
Čtu každý den nejméně dvoje "pravicové noviny" a nic nerozmnělňuje. Naopak jasně vidí vinu na p. Vondrovi. Takže si je občas přečtěte, než začnete příště plamenně nepravdivě napadat.
zenka
Nejen ministr Vondra, ale celá tato nekompeptentní, arogantní, zkorumpovaná a asociální vláda by měla co nejdříve skončit. Ale jak jim k tomu "pomoct"?!
zenka
Nejen ministr Vondra, ale celá tato nekompeptentní, arogantní, zkorumpovaná a asociální vláda by měla co nejdříve skončit. Ale jak jim k tomu "pomoct"?!