Invaze, na kterou jsme dlouho čekali

přemek votava
9.6.2019 08:25
Bělostné pláže v Normandii si užívají dny slávy. Výročí invaze je velice vděčné téma pro naše sdělovací prostředky. Informacemi, rozhovory, vzpomínkami jsme doslova přehlceni. Oslavy 75. výročí již po několik týdnů burcují naši pozornost, toto burcování není ale upřímné. Proto jen v krátkosti připomínám, že 6. června 1944 proběhla, tolikrát slibovaná a také tolikrát odkládaná operace Overlord, tedy vylodění západních Spojenců ve francouzské Normandii. V červnu 1944 byla konečně otevřena „druhá fronta“ v Evropě.

Při setkání představitelů USA, Velké Británie a Sovětského svazu v prosinci 1943 v Teheránu, Stalin kladl velký důraz na vytvoření druhé fronty, která by odlehčila východní frontě. Invaze do Francie byla dokonce hlavním bodem tohoto setkání. Stalin kritizoval spojence za jejich neustálé odkládání druhé fronty.

Je třeba nahlas říci, že do června 1944 SSSR nesl hlavní tíhu války. Přesto Rudá armáda od rozhodující bitvy u Stalingradu (únor 1943), přes vítězství v největší tankové bitvě u Kurska (červenec 1943), Kyjeva (listopad 1943), osvobození Sevastopolu a Krymu (květen 1944), Oděsy… a postupovala stále rychleji přes Bělorusko a Ukrajinu směrem do střední Evropy. V předvečer spojenecké invaze stála Rudá armáda u hranic Polska. Západní spojenci si uvědomovali nebezpečí, že Rudá armáda sama, tedy zcela bez Spojenců, osvobodí celou západní Evropu. Invaze se stala tak nutností….

V zájmu objektivity, je třeba říci, že uskutečněná invaze v Normandii dala Evropě velkou  naději na rychlý konec války. Hitlerova válečná mašinérie začala stále více klopýtat. Důsledkem toho byl i atentát na Hitlera v červenci 1944, provedený skupinou německých důstojníků, kteří si uvědomovali bezvýchodnost vojenské situace na frontách…      

Pokud dnes vojenští historici hodnotí samotné vylodění, nebo koordinaci celé operace, zdůrazňují dokonalou přípravu s nasazením všech složek armády. Zásluhou konspirace, došlo k utajení samotného místa vylodění. Pro německé velení bylo místo invaze překvapením. Zároveň vyzdvihují nesmírné hrdinství tisíců vojáků, kteří umírali na plážích Normandie.

Dle historických pramenů samotné rozměry invaze byly ohromující,  podílelo se na ní 5000 plavidel, 11 000 letadel a na 200 000 mužů, to vše v první fázi. Tisíce statečných mužů z invazních jednotek položilo životy na normandských plážích. Bílé kříže na nedalekých vojenských hřbitovech jsou svědectvím statečnosti vojáků,… těch amerických, britských, kanadských, francouzských, ale i holandských, polských i z dalších států, které se zúčastnily invaze.

V srpnu 1944 se v Normandii vylodili i „naši“ Čechoslováci. Před lety jsem navštívil s manželkou Normandii, bylo 30.výročí invaze, mým průvodcem po bojišti byl přímý účastník vylodění, který bojoval v naší československé jednotce. Potěšilo nás, že v muzeu malého městečka Arromanches, které leží na dohled od místa invaze,  naši vojáci mají své důstojné místo… Tam  jsem dostal na památku kravatu československých vojáků v Británii, je s trikolórou a lvem, připomíná mi hrdinství všech, kteří umírali v bojích proti nacismu. Mnozí padli zde v Normandii, jiní u Sokolova, Kyjeva, na Dukle, nebo u Ostravy. Jejich pomníky, jsou tím zdviženým varovným prstem pro naši budoucnost.

Přemysl Votava

 

 

 

 

premysl-votava
Místopředseda strany Národní socialisté.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Ten, kto pozná priebeh II. sv. vojny a všetko, čo s tým súvisí - teda udalosti pred, počas a po vojne , nemôže skladať ódy na vylodenie v Normandii.  Za podmienok, ktoré Američania mali , t. j. finančné, technické, časové a milióny vojakov, vylodenie by zvládol aj amatér. 

V prvom rade, Američania poskytovali úvery, financovali nemeckú armádu, dodávali suroviny a zbrane. Na biznise s Hitlerom     ( ale aj na dodávkach Rusom - pritom dlhy všetkým odpustili, len Rusku nie ) ) Američania neskutočne zbohatli, pritom v pohode vyrábali aj pre svoju armádu. Mali čas 4 roky sa pripraviť na zásah do konfliktu. Pritom s čírej vypočítavosti, tak ako v I. svet. vojne - plánovali zasiahnuť až keď bude vojna pred koncom, aby prišli už len zasadiť "čerešničku na tortu", až keď bude Európa v dezolátnom stave, až keď Rusi by rozhodli o konečnom víťazovi, až keď budú všetci " na kolenách prosiť ", aby prišli Európu zachrániť....... To, čo sa odohrávalo po vojne len svedčí o taktike made in USA.

Tomu sa hovorí aj proxy vojna v prevedení Američanov. Preto ani na sekundu necítia niektorí ľudia  vďaku a neoslavujú otvorenie II. frontu na záver vojny. Iba USA môže byť vďačné za obidve vojny na území Európy - vďaka týmto vojnám sú dnes superveľmoc. 

Po druhé : všetky európske štáty a ich vlády, ale aj obyvateľstvo ( viď Mussoliniho vláda v Taliansku,  vítanie Hitlera v Rakúsku, Vischy vo Francúzsku, Holanďania, Belgičania, Lotyši, Litovci, heilovanie Angličanov.....))kolaborovali s Hitlerom - s jediným cieľom : že Hitler porazí komunistov a získa ruskú zem pre európske štáty. Aj kvôli tomuto cieľu došlo k Mníchovskej dohode. V podstate Európa, Británia, USA a ich spojenci podporovali Hitlera kvôli viere, že zastaví šírenie komunistického hnutie. Táto viera vznikla na základe Hitlerovho domáceho boja proti nemeckým komunistom a socialistom -  na ceste k absolútnej moci. Skrátka, chceli, aby Hitler urobil za nich tú " špinavú " robotu. Lebo ničoho sa svet tak nebojí, ako komunistov - dokonca ani Hitlera, ako ich  - dodnes deň.

Po tretie : situácia spred II. sv. vojny sa opakuje. Svet a Európania zatvárajú oči a uši pred agresívnou politikou NATO, pred rapídnym zbrojením, pred blížiacou sa III. sv. vojnou. A zase žijú nádejou, že Rusko bude porazené.

Každá oslava je užitočná vtedy, keď si ľudia pri nej zopakujú históriu a poučia sa z nej. Všetky oslavy Dňa D sú oslavy budúcej agresie. Nie naopak. Načo toľko humbuku okolo Overlord, keď  prítomní  pripravujú ďalšiu vojnu ?