Irán má prý potenciál následovat Severní Koreu

nadpis_vv
20.4.2017 18:12
Tento názor na tuto zem sdělil ministr zahraničí USA Tillerson ve středu ve Washingtonu.

Zejména zkritizoval jeho roli v syrské občanské válce, kde Teherán podporuje režim syrského prezidenta Bašára Asada, ale zmínil i další konflikty.

Dále sdělil, že „Írán je hlavní světový sponzor terorismu a je odpovědný za zesílení několika konfliktů a podkopávání amerických zájmů v Sýrii, Jemenu, Iráku a Libanonu,“.

Pouze neupřesnil, které americké zájmy a v jaké míře jsou touto zemí ohrožovány. Také by to mohlo být chápáno tak, že se zmíněné země nepovažují z pohledu vlády USA  za samostatné státy, ale spíše za jejich vazalská území. Pak by samozřejmě bylo jasné, že se administrativa současného prezidenta USA cítí být poškozována samostatnou politikou Iránu a zmíněných zemí.

Iniciativa zadržování Iránu  ohledně jeho jaderného programu jasně ukazuje, že co je dovoleno pánovi není dle optiky současné vlády USA dovoleno kmánovi. A místo nějakého mezinárodního práva jsou používány metody klacku a ekonomické blokády při řešení vztahů mezi suverénními státy. Pakistán je islámská země, která může mít atomové zbraně, ale Iránu, který je rovněž islámskou zemí, jsou takové možnosti odpírány s odůvodněním, že by je údajně mohl zneužít proti americkým zájmům a jeho spojencům.

 Vůbec se nikdo ani nezmíní, že existují silné indicie, že Izrael atomové zbraně vlastní již řadu let. Irán se může cítit být tímto potenciálem ohrožen, protože vztahy mezi těmito zeměmi nejsou vůbec  idylické. To prý asi není nebezpečné, když to tak necítí ředitel Zeměkoule. Jen on má právo se něčeho obávat a ostatní by prý měli držet hubu a krok.

Když USA sponzorují opozici v řadě zemí finančně i materiálně proti vládě , tak to prý není podpora terorismu. Když Irán podporuje zákonné vlády proti takto vybavené opozici ve zmíněných zemích, tak to je dle názoru vlády USA podpora terorismu.

Asi je to oblast, kde by si každý soudný člověk měl sám odpovědět, která strana konfliktu prosazuje správný postoj.

 

Odkaz: https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/435638-iran-by-mohl-byt-jako-severni-korea-varoval-americky-ministr-zahranici.html


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.