Itálie na cestě ke generální stávce

17.8.2011 10:33
Italská vláda schválila další úsporná opatření, která mají pomoci zemi k vyrovnanému rozpočtu již v roce 2013 a uklidnit finanční trhy. V reakci na zhoršení ratingu Itálie se premiér Berlusconi, který čelí obvinění z korupce a daňových úniků, rozhodl zemi naordinovat klasicky pravicovou léčbu škrty.

Itálie je na finančních trzích pod velkým tlakem. Nová opatření mají v příštích dvou letech snížit rozpočtový deficit o 45 miliard eur. Kromě krácení rozpočtů regionálních vlád chce Berlusconiho kabinet škrtat i v rozpočtech jednotlivých ministerstev, zejména snížit mzdové náklady, krátit sociální dávky a posunout hranici odchodu do důchodu. Premiér hodlá uvolnit trh práce, aby se umožnilo snadnější propouštění zaměstnanců státních i soukromých podniků. Ekonomové, odboráři i představitelé firem se shodují, že lepší než zvýšení daně z příjmů je daň z bohatství, protože se zaměřuje na daňové podvodníky, kteří nezveřejňují své skutečné příjmy, ale často vlastní velký majetek. Společně kritizují vládní návrhy jako nespravedlivé, příliš zatěžující střední třídu, nepodporující ekonomický růst a nesnažící se omezit daňové úniky, které činí 120 miliard eur ročně. Největší odborový svaz pohrozil generální stávkou, o jejímž termínu bude jednat 23. srpna na mimořádném zasedání.

Dluhy se musí platit, problém ale spočívá v tom, že je splácí někdo jiný než, kdo je udělal. Navíc s přičiněním soukromých ratingových agentur se začalo financování dluhů v případě některých států rapidně prodražovat. Rating se stal modlou a slovo agentur je silnější a vlivnější než výroky politiků. Hodnocení od agentur a s tím spojená zvýšená nejistota nebo krize na trzích povede k tomu, že firmy budou odkládat investice, nebude se snižovat nezaměstnanost a neporostou platy. S tím, jak tři velké ratingové agentury ovlivňují světovou ekonomiku, přibývá obvinění a soudních procesů, které ukazují, že by první finanční krize nevznikla bez jejich podílu. Tři ratingové agentury disponují monopolem na pravdu, ačkoliv mají máslo na hlavě z doby první krize a nikdo nezná kriteria, podle kterých hospodaření států hodnotí. Pokud se spletou, nic se neděje, protože nenesou žádnou zodpovědnost. Ze dne na den se tak z docela prosperující společnosti může stát společnost chudá a v těžkém úpadku – stačí pozměnit AAA na AA. Globální kapitalismus v praxi!

Tlak trhu donutil Itálii podniknout kroky, které nemají žádnou skutečnou hodnotu a poškodí slabý růst. Itálie byla jako hlavní představitel řecké tragédie donucena učinit věci, které jsou z dlouhodobé perspektivy zbytečné a škodlivé.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.